accerciser - en to fi translation catalogue (200 entries)

en: Give your application an accessibility workout
fi: Anna sovelluksellesi esteettömyysharjoitus

en: accessibility;development;test;
fi: accessibility;development;test;esteettömyys;kehitys;testaus;

en: Accerciser Accessibility Explorer
fi: Accerciser-esteettömyysselain

en: A list of plugins that are disabled by default
fi: Luettelo liitännäisistä, jotka ovat oletuksena pois päältä

en: A list of plugins that are disabled by default.
fi: Luettelo liitännäisistä, jotka ovat oletuksena pois päältä.

en: Highlight duration
fi: Korostuksen kesto

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
fi: Kuinka kauan korostus näkyy, kun valitaan esteettömyyskorostettuja solmuja.

en: Highlight fill color
fi: Korostuksen täytön väri

en: The color and opacity of the highlight fill.
fi: Korostuksen täytön väri ja läpinäkyvyys.

en: Highlight border color
fi: Korostuksen reunan väri

en: The color and opacity of the highlight border.
fi: Korostuksen reunan väri ja läpinäkyvyys.

en: Horizontal split
fi: Vaakasuuntainen jako

en: Position of the horizontal split of the main window.
fi: Pääikkunan vaakasuuntaisen jaon sijainti.

en: Vertical split
fi: Pystysuuntainen jako

en: Position of the vertical split of the main window.
fi: Pääikkunan pystysuuntaisen jaon sijainti.

en: Default window height
fi: Ikkunan oletuskorkeus

en: The window height value.
fi: Ikkunan korkeuden arvo.

en: Default window width
fi: Ikkunan oletusleveys

en: The window width value.
fi: Ikkunan leveyden arvo.

en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

en: Window height value.
fi: Ikkunan korkeuden arvo.

en: Window width
fi: Ikkunan leveys

en: Window width value.
fi: Ikkunan leveyden arvo.

en: API Browser
fi: API-selain

en: Browse the various methods of the current accessible
fi: Selaa valitun apuneuvon toteuttamia menetelmiä

en: Hide private attributes
fi: Piilota yksityiset määreet

en: Method
fi: Menetelmä

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Value
fi: Arvo

en: IPython Console
fi: IPython-konsoli

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
fi: Interaktiivinen konsoli valitun apuneuvon käsittelyyn

en: Event monitor
fi: Tapahtumamonitori

en: _Monitor Events
fi: _Tarkkaile tapahtumia

en: C_lear Selection
fi: _Tyhjennä valinta

en: Everything
fi: Kaikki

en: Selected application
fi: Valittu sovellus

en: Selected accessible
fi: Valittu apuneuvo

en: Source
fi: Lähde

en: Event Monitor
fi: Tapahtumamonitori

en: Shows events as they occur from selected types and sources
fi: Näyttää tapahtumat valituista tyypeistä ja lähteistä niiden tapahtuessa

en: Highlight last event entry
fi: Korosta viimeinen tapahtuma

en: Start/stop event recording
fi: Käynnistä/pysäytä tapahtumien nauhoitus

en: Clear event log
fi: Tyhjennä tapahtumaloki

en: Child count
fi: Lapsien lukumäärä

en: (no description)
fi: (ei kuvausta)

note: add description to buffer
en: Description
fi: Kuvaus

en: States
fi: Tilat

en: Show
fi: Näytä

en: Relations
fi: Suhteet

en: Attributes
fi: Määreet

en: _Accessible
fi: _Apuneuvo

en: Perform action
fi: Suorita toiminto

en: Acti_on
fi: T_oiminto

en: ID
fi: Tunniste

en: Toolkit
fi: Työkalupakki

en: Version
fi: Versio

en: Ap_plication
fi: _Sovellus

en: Col_lection
fi: _Kokoelma

en: Relative position
fi: Suhteellinen sijainti

en: Size
fi: Koko

en: WIDGET
fi: IKKUNAELEMENTTI

en: Layer
fi: Taso

en: MDI-Z-order
fi: MDI Z-järjestys

en: Absolute position
fi: Absoluuttinen sijainti

en: Co_mponent
fi: Ko_mponentti

en: Des_ktop
fi: _Työpöytä

en: Locale:
fi: Maa-asetusto:

en: _Document
fi: _Asiakirja

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
fi: Hyperlinkki

en: H_ypertext
fi: H_yperteksti

en: Position
fi: Sijainti

en: Locale
fi: Maa-asetusto

en: _Image
fi: _Kuva

en: Lo_gin Helper
fi: Kir_jautumisapulainen

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: _Selection
fi: _Valinta

en: St_reamable Content
fi: _Virtaava sisältö

en: Caption:
fi: Otsikko:

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

en: Selected columns
fi: Valitut sarakkeet

en: Selected rows
fi: Valitut rivit

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Rows
fi: Rivit

en: Table Information
fi: Tietoja taulusta

en: name (x,y)
fi: nimi (x,y)

en: Header:
fi: Otsake:

en: <no description>
fi: <ei kuvausta>

note: How many columns the cell spans.
en: Extents:
fi: Kattaa:

en: Row
fi: Rivi

en: Column
fi: Sarake

en: Selected Cell
fi: Valittu solu

en: _Table
fi: _Taulukko

en: Text
fi: Teksti

en: Offset
fi: Siirtymä

en: Include defaults
fi: Sisällytä oletukset

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
fi: Alku: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
fi: Loppu: 0

en: Te_xt
fi: Te_ksti

en: Current value
fi: Nykyinen arvo

en: Minimum increment
fi: Pienin mahdollinen kasvatus

en: Maximum value
fi: Suurin mahdollinen arvo

en: Minimum value
fi: Pienin mahdollinen arvo

en: Val_ue
fi: Ar_vo

en: unknown
fi: tuntematon

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
fi: Käyttöliittymäkatselin

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
fi: Näyttää käyttöliittymän eri ominaisuuksia

en: (not implemented)
fi: (ei toteutettu)

note: add accessible's name to buffer
en: Name
fi: Nimi

en: Start
fi: Alku

en: End
fi: Loppu

en: Too many selectable children
fi: Liian monta valittavissa olevaa lasta

en: (Editable)
fi: (Muokattava)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
fi: Alku: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
fi: Loppu: %d

en: Quick Select
fi: Pikavalinta

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
fi: Liitännäinen, jolla voi valita apuneuvoja eri tavoin nopeasti.

en: Inspect last focused accessible
fi: Tutki viimeksi kohdistettua apuneuvoa

en: Inspect accessible under mouse
fi: Tutki hiiren kohdalla olevaa apuneuvoa

en: Sche_ma:
fi: Kaa_vain:

en: V_alidate
fi: T_arkista

en: Idle
fi: Jouten

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: AT-SPI Validator
fi: AT-SPI-validaattori

en: Validates application accessibility
fi: Tarkistaa ohjelman esteettömyystuen

note: log level column add level to buffer
en: Level
fi: Taso

note: add accessible's role to buffer
en: Role
fi: Rooli

en: Saving
fi: Tallennetaan

en: Validating
fi: Tarkistus

en: EXCEPT
fi: POIKKEUS

en: ERROR
fi: VIRHE

en: WARN
fi: VAROITUS

en: INFO
fi: HUOMAUTUS

en: DEBUG
fi: VIANETSINTÄ

en: Basic
fi: Perus

en: Tests fundamental GUI application accessibility
fi: Testaa ohjelman esteettömyystuen perusasiat

en: actionable %s is not focusable or selectable
fi: toiminto %s ei ole kohdistettavissa tai valittavissa

en: interactive %s is not actionable
fi: interaktiivinen %s ei ole toimennettavissa

en: more than one focused widget
fi: useampi kuin yksi kohdistettava elementti

en: %s has no text interface
fi: %s ei sisällä tekstiliittymää

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
fi: %s-indeksi vanhemmassa ei vastaa lapsen indeksiä

en: Missing reciprocal for %s relation
fi: Puuttuva vastavuoroisuus suhteessa %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
fi: kohteelta %s puuttuu nimi tai otsikko

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
fi: %s sisältää tilan %s ilman tilaa %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
fi: %s ei kuulu joukkoon

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
fi: %(rolename)s indeksi %(num)d ei vastaa riviä ja saraketta

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
fi: %(rolename)s vanhemman indeksi %(num1)d ei vastaa rivin ja sarakkeen indeksiä %(num2)d

en: %s has no name or description
fi: %s ei sisällä nimeä tai kuvausta

en: _Preferences…
fi: _Asetukset…

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: <dead>
fi: <kuollut>

en: Children
fi: Lapset

en: _Hide/Show Applications without children
fi: _Piilota/näytä sovellukset ilman lapsia

en: _Refresh Registry
fi: Päivitä _rekisteri

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
fi: Virkistä kaikki

note: Translators: Refresh current tree node’s children.
en: Refresh _Node
fi: Päivitä _solmu

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
fi: Virkistä valitun solmu lapset

en: Component
fi: Komponentti

en: Task
fi: Tehtävä

en: Key
fi: Näppäin

en: Shift
fi: Vaihto

en: Top panel
fi: Yläpaneeli

en: Bottom panel
fi: Alapaneeli

en: accerciser Preferences
fi: Accerciserin asetukset

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Global Hotkeys
fi: Yhteiset pikanäppäimet

en: Highlighting
fi: Korostus

en: Highlight duration:
fi: Korostuksen kesto:

en: Border color:
fi: Reunan väri:

en: The border color of the highlight box
fi: Korostuslaatikon reunan väri

en: Fill color:
fi: Täytön väri:

en: The fill color of the highlight box
fi: Korostuslaatikon täytön väri

en: An interactive Python accessibility explorer
fi: Vuorovaikutteinen Python-esteettömyysselain

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
fi: accerciser – tekijänoikeudet © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
fi: Uusi BSD-lisenssi, katso lisätietoja tiedostoista COPYING ja NOTICE.

en: Web site
fi: WWW-sivusto

en: _Add Bookmark…
fi: _Lisää kirjanmerkki…

en: Bookmark selected accessible.
fi: Lisää kirjanmerkki valittuun apuneuvoon.

en: _Edit Bookmarks…
fi: _Muokkaa kirjamerkkejä…

en: Manage bookmarks.
fi: Hallitse kirjanmerkkejä.

en: Edit Bookmarks…
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä…

en: Title
fi: Otsikko

en: Application
fi: Sovellus

en: Path
fi: Polku

en: Add Bookmark…
fi: Lisää kirjanmerkki…

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Application:
fi: Sovellus:

en: Path:
fi: Polku:

en: Plugin Errors
fi: Liitännäisen virheet

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
fi: Näkymä

en: No view
fi: Ei näkymää

en: _Single plugins view
fi: _Yhden liitännäisen näkymä

en: Plugin View
fi: Liitännäisnäkymä

en: Plugin View (%d)
fi: Liitännäisnäkymä (%d)

en: _New view…
fi: _Uusi näkymä…

en: New View…
fi: Uusi näkymä…

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

[ctx: menu]
en: _View
fi: _Näytä

en: _Help
fi: O_hje
