kmag - en to ro translation catalogue (70 entries)

[ctx: Zoom at very low]
en: &Very Low
ro: Foarte mi&că

[ctx: Zoom at low]
en: &Low
ro: M&ică

[ctx: Zoom at medium]
en: &Medium
ro: M&edie

[ctx: Zoom at high]
en: &High
ro: &Mare

[ctx: Zoom at very high]
en: V&ery High
ro: Foarte m&are

[ctx: No color-blindness simulation, i.e. 'normal' vision]
en: &Normal
ro: &Normală

en: &Protanopia
ro: &Protanopie

en: &Deuteranopia
ro: &Deuteranopie

en: &Tritanopia
ro: &Tritanopie

en: &Achromatopsia
ro: &Acromatopsie

en: &No Rotation (0 Degrees)
ro: &Fără rotire (0 grade)

en: &Left (90 Degrees)
ro: &Stînga (90 de grade)

en: &Upside Down (180 Degrees)
ro: Răst&urnat (180 de grade)

en: &Right (270 Degrees)
ro: &Dreapta (270 de grade)

en: New &Window
ro: Fereastră no&uă

en: Open a new KMagnifier window
ro: Deschide o fereastră nouă a aplicației

en: &Stop
ro: &Oprește

en: Click to stop window refresh
ro: Dați clic pentru a opri actualizarea ferestrei

en: &Save Snapshot As...
ro: &Salvare captură ca...

en: Saves the zoomed view to an image file.
ro: Salvează vizualizarea scalată într-un fișier imagine.

en: Save image to a file
ro: Salvează imaginea într-un fișier

en: Click on this button to print the current zoomed view.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a tipări vizualizarea scalată.

en: Quits the application
ro: Termină aplicația

en: Click on this button to copy the current zoomed view to the clipboard which you can paste in other applications.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a copia vizualizarea scalată în clipboard. Ulterior o puteți lipi în alte aplicații.

en: Copy zoomed image to clipboard
ro: Copiază imaginea scalată în clipboard

en: &Follow Mouse Mode
ro: &Urmărește mouse-ul

en: Magnify around the mouse cursor
ro: Mărește în jurul cursorului mausului

en: If selected, the area around the mouse cursor is magnified
ro: Dacă opțiunea este selectată, zona din jurul cursorului este mărită

en: Se&lection Window Mode
ro: Regim fereastră de se&lecție

en: Show a window for selecting the magnified area
ro: Arată o fereastră pentru alegerea zonei mărite

en: &Whole Screen Mode
ro: Regim &ecran complet

en: Magnify the whole screen
ro: Mărește tot ecranul

en: Click on this button to fit the zoom view to the zoom window.
ro: Apăsați pe acest buton pentru a potrivi vizualizarea panoramării la fereastră de panoramare.

en: Hide Mouse &Cursor
ro: Ascunde &cursorul mouse-ului

en: Show Mouse &Cursor
ro: Afișează &cursorul mouse-ului

en: Hide the mouse cursor
ro: Ascunde cursorul mausului

en: Click on this button to <b>zoom-in</b> on the selected region.
ro: Apăsați acest buton pentru a <b>apropia</b> regiunea aleasă.

en: &Zoom
ro: &Apropiere

en: Select the zoom factor.
ro: Selectați factorul de scalare.

en: Zoom factor
ro: Factor de scalare

en: Click on this button to <b>zoom-out</b> on the selected region.
ro: Apăsați acest buton pentru a <b>îndepărta</b> regiunea aleasă.

en: &Rotation
ro: &Rotire

en: Select the rotation degree.
ro: Alegeți gradul de rotire.

en: Rotation degree
ro: Grad de rotire

en: &Refresh
ro: &Reîmprospătează

en: Select the refresh rate. The higher the rate, the more computing power (CPU) will be needed.
ro: Selectează rata de actualizare. La o valoare mare consumul de procesor (CPU) va crește destul de mult.

en: Refresh rate
ro: Viteza de actualizare

en: Save Snapshot As
ro: Salvare imagine capturată

en: Unable to save temporary file (before uploading to the network file you specified).
ro: Nu am putut salva în fișierul temporar, înainte de pune fișierul în rețea.

en: Error Writing File
ro: Eroare la scrierea fișierului

en: Unable to upload file over the network.
ro: Nu am putut transfera fișierul în rețea.

en: Current zoomed image saved to
    %1
ro: Imaginea scalată a fost salvată în
    %1

en: Information
ro: Informații

en: Unable to save file. Please check if you have permission to write to the directory.
ro: Nu am putut salva fișierul. Verificați dacă aveți permisiuni suficiente pentru a scrie în acel folder.

en: Stop
ro: Oprește

en: Click to stop window update
ro: Dați clic pentru a opri actualizarea ferestrei

[ctx: Start updating the window]
en: Start
ro: Pornește

en: Click to start window update
ro: Dați clic pentru a porni actualizarea ferestrei

en: Selection Window
ro: Fereastra de selecție

en: KMagnifier
ro: Lupă

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

en: This is the main window which shows the contents of the selected region. The contents will be magnified according to the zoom level that is set.
ro: Aceasta este fereastra principală în care va fi afișată regiunea selectată. Conținutul va fi mărit în funcție de nivelul de scalare.

en: Rewrite
ro: Rescriere

en: Original idea and author (KDE1)
ro: Idea originală și autorul versiunii pentru KDE1

en: Rework of the user interface, improved selection window, speed optimization, rotation, bug fixes
ro: Interfața grafică, fereastra de selecție îmbunătățită, optimizări de viteză, rotire, corecții erori

en: Some tips
ro: Unele sfaturi
