kmousetool - en to ro translation catalogue (24 entries)

en: The drag time must be less than or equal to the dwell time.
ro: Timpul de tragere trebuie să fie mai mic sau egal cu timpul de staționare.

en: Invalid Value
ro: Valoare eronată

en: &Stop
ro: &Oprește

[ctx: Start tracking the mouse]
en: &Start
ro: P&ornește

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before closing the configuration window or discard the changes?
ro: Există modificări nesalvate în modulul activ.
    Doriți să aplicați modificările înainte de a închide fereastra de configurare sau eliminați modificările?

en: Closing Configuration Window
ro: Închidere fereastră de configurare

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before quitting KMousetool or discard the changes?
ro: Există modificări nesalvate în modulul activ.
    Doriți să aplicați modificările înainte de a închide KMouseTool sau să le eliminați?

en: Quitting KMousetool
ro: Terminare KMousetool

en: &Configure KMouseTool...
ro: &Configurează KMouseTool...

en: KMousetool &Handbook
ro: &Manualul KMousetool

en: &About KMouseTool
ro: &Despre KMouseTool

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Settings
ro: Configurări

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dragTimeLabel)
en: &Drag time (1/10 sec):
ro: &Durată de tragere (1/10 sec):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, movementLabel)
en: &Minimum movement:
ro: &Mișcare minimă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStart)
en: Start with &desktop session
ro: Pornește cu sesiunea &de birou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDrag)
en: Smar&t drag
ro: &Tragere inteligentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStroke)
en: &Enable strokes
ro: Activ&ează apăsările

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dwellTimeLabel)
en: Dwell &time (1/10 sec):
ro: Durată de s&taționare (1/10 sec):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbClick)
en: A&udible click
ro: Clic a&udibil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: KMouseTool will run as a background application after you close this dialog. To change the settings again, restart KMouseTool or use the system tray.
ro: După ce închideți acest dialog, KMouseTool va rula ca aplicație de fundal. Pentru a schimba din nou opțiunile, reporniți KMouseTool sau folosiți tava de sistem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonStartStop)
en: &Start
ro: &Pornește

en: Current maintainer
ro: Responsabil actual

en: Usability improvements
ro: Îmbunătățiri de uzabilitate

en: Original author
ro: Autor original
