kmouth - en to ro translation catalogue (160 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
ro: Configurarea inițială - KMouth

en: Text-to-Speech Configuration
ro: Configurare text-la-vorbă

en: Initial Phrase Book
ro: Cartea de fraze inițială

en: Word Completion
ro: Completare cuvinte

en: &Open as History...
ro: &Deschide ca istoric...

en: Opens an existing file as history
ro: Deschide un fișier existent ca istoric

en: Save &History As...
ro: Salvează &istoricul ca...

en: Saves the actual history as...
ro: Salvează istoricul actual ca...

en: &Print History...
ro: Ti&părește istoricul...

en: Prints out the actual history
ro: Tipărește istoricul actual

en: Quits the application
ro: Termină aplicația

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ro: Taie secțiunea selectată și o pune în clipboard

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
ro: Taie secțiunea selectată și o pune în clipboard. Dacă există text selectat în cîmpul de editare atunci este pus în clipboard. În caz contrar dacă există propoziții selectate în istoric, ele sînt puse în clipboard.

en: Copies the selected section to the clipboard
ro: Copiază secțiunea selectată în clipboard

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
ro: Copiază secțiunea selectată în clipboard. Dacă există text selectat în cîmpul de editare, atunci este copiat în clipboard. În caz contrar dacă există propoziții selectate în istoric, ele sînt copiate în clipboard.

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
ro: Lipește conținutul clipboard-ului la poziția curentă a cursorului în cîmpul de editare.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
ro: &Vorbește

en: Speaks the currently active sentence(s)
ro: Redă propoziția(iile) activă(e)

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
ro: Vorbește propoziția activă. Dacă există text în cîmpul de editare, atunci el este sintetizat vocal. În caz contrar sînt redate propozițiile selectate din istoric (dacă există).

en: &Edit...
ro: &Editează...

en: Show P&hrasebook Bar
ro: Arată &bara cu carte de fraze

en: Enables/disables the phrasebook bar
ro: Activează/dezactivează bara cu carte de fraze

en: Enables/disables the statusbar
ro: Activează/dezactivează bara de stare

en: &Configure KMouth...
ro: &Configurează KMouth...

en: Opens the configuration dialog
ro: Deschide dialogul de configurare

en: &Speak
ro: &Vorbește

en: Speaks the currently selected phrases in the history
ro: Redă frazele selectate din istoric

en: &Delete
ro: &Șterge

en: Deletes the currently selected phrases from the history
ro: Șterge din istoric frazele selectate momentan

en: Cu&t
ro: &Taie

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
ro: Taie frazele selectate din istoric și le pune în clipboard

en: &Copy
ro: &Copiază

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
ro: Copie frazele selectate din istoric în clipboard

en: Select &All Entries
ro: Selectează t&oate înregistrările

en: Selects all phrases in the history
ro: Selectează toate frazele din istoric

en: D&eselect All Entries
ro: D&eselectează toate înregistrările

en: Deselects all phrases in the history
ro: Deselectează toate frazele din istoric

[ctx: The job is done]
en: Ready.
ro: Gata.

en: Opening file...
ro: Deschide fișierul...

en: Saving history with a new filename...
ro: Salvare istoric cu denumire nouă...

en: Printing...
ro: Tipăresc...

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
ro: Ieșire...

en: Toggling menubar...
ro: Comutare bară de meniu...

en: Toggling toolbar...
ro: Comutare bară de unelte...

en: Toggling phrasebook bar...
ro: Comutare bară cu carte de fraze...

en: Toggle the statusbar...
ro: Comut afișarea barei de stare...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
ro: Cărți de &fraze

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
ro: O interfață grafică pentru sintetizoare vocale

en: Tips, extended phrase books
ro: Sfaturi, cărți de fraze extinse

en: History file to open
ro: Fișierul istoric de deschis

en: Configuration
ro: Configurare

en: &Preferences
ro: &Preferințe

en: &Text-to-Speech
ro: &Text-la-vorbă

en: General Options
ro: Opțiuni generale

en: Please decide which phrase books you need:
ro: Decideți de ce cărți de fraze aveți nevoie:

en: Book
ro: Carte

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
ro: Fișerul %1 există deja. Doriți să-l suprascrieți?

en: File Exists
ro: Fișierul există

en: &Overwrite
ro: &Suprascrie

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
ro: Ați ales numele de fișier <i>%1</i> care nu are extensia <i>.phrasebook</i>. Doriți să adaug <i>.phrasebook</i> la numele de fișier?

en: File Extension
ro: Extensie de fișier

en: Add
ro: Adaugă

en: Do Not Add
ro: Nu adăuga

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
ro: Ați ales numele de fișier <i>%1</i> care are extensia <i>.phrasebook</i>. Doriți să-l salvați în formatul de carte de fraze?

en: As Phrasebook
ro: Ca și carte de fraze

en: As Plain Text
ro: Ca text obișnuit

en: Phrase
ro: Frază

en: Shortcut
ro: Accelerator

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
ro: Carte de fraze

en: &New Phrase
ro: Frază &nouă

en: Adds a new phrase
ro: Adaugă o frază nouă

en: New Phrase &Book
ro: &Carte nouă de fraze

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
ro: Adaugă o carte nouă de fraze în care pot fi puse alte cărți și fraze

en: Saves the phrase book onto the hard disk
ro: Salvează cartea de fraze pe disc

en: &Import...
ro: &Importă...

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
ro: Importă un fișier și îi adaugă conținutul la cartea de fraze

en: I&mport Standard Phrase Book
ro: I&mportă o carte standard de fraze

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
ro: Importă o carte standard de fraze și îi adaugă conținutul la cartea de fraze

en: &Export...
ro: &Exportă...

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
ro: Exportă frazele sau cărțile de fraze selectate într-un fișier

en: Closes the window
ro: Închide fereastra

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
ro: Taie înregistrarea curentă selectată din cartea de fraze și o pune în clipboard

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
ro: Copiază înregistrarea curentă selectată din cartea de fraze în clipboard

en: Deletes the selected entries from the phrase book
ro: Șterge înregistrările selectate din cartea de fraze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
ro: Textul &frazei:

en: Name of the &phrase book:
ro: Numele &cărții de fraze:

en: Closing "Phrase Book" Window
ro: Închidere fereastră "Carte de fraze"

en: (New Phrase Book)
ro: (Carte de fraze nouă)

en: (New Phrase)
ro: (Frază nouă)

en: Import Phrasebook
ro: Importă carte de fraze

en: There was an error loading file
    %1
ro: A apărut o eroare la încărcarea fișierului
    %1

en: Export Phrase Book
ro: Exportă carte de fraze

en: There was an error saving file
    %1
ro: A apărut o eroare la salvarea fișierului
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
ro: Fraza sau cartea de fraze &selectată

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, keyButton)
en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
ro: Apăsînd pe acest buton puteți alege acceleratorul de tastatură asociat cu fraza aleasă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
ro: &Nimic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
ro: &Personalizat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
ro: Accelerator pentru frază:

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
ro: Această listă conține istoricul propozițiilor vorbite. Pentru a le reauzi, le puteți selecta și să apăsați butonul de vorbire.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
ro: În acest cîmp de editare puteți scrie o frază. Dați clic pe butonul de vorbire pentru a o auzi.

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Open File as History
ro: Deschide fișierul ca istoric

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
ro: Preferințe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
ro: Această căsuță combinată specifică dacă frazele selectate din cartea de fraze sînt vorbite imediat sau inserate în cîmpul de editare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
ro: &Selecția frazelor din carte de fraze:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
ro: Vorbește imediat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
ro: Inserează în cîmpul de editare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
ro: Această căsuță combinată specifică dacă la închiderea ferestrei de editare cartea de fraze va fi salvată automat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
ro: În&chiderea ferestrei de editare a cărții de fraze:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
ro: Salvează cartea de fraze

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
ro: Elimină modificările

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
ro: Întreabă dacă să fie salvate

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
ro: Text-la-vorbă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
ro: Această căsuță combinată specifică de codare de caracter este utilizată la trimiterea textului.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
ro: Această opțiune specifică dacă textul este trimis la intrarea standard a programului de sinteză vocală.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
ro: Trimitele datele la &intrarea standard (STDIN)

en: Unicode
ro: Unicod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
ro: C&ompară cu dicționarul OpenOffice.org:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
ro: Codare &caractere:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, url)
en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
ro: Cu acest cîmp de intrare specificați ce fișier doriți să încărcați pentru crearea noului dicționar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
ro: Denumire &fișier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
ro: &Limba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
ro: C&reează un dicționar nou:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
ro: &Combină dicționarele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
ro: Din &fișier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
ro: Din documentația &KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
ro: Din d&osar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
ro: Cr&eează o listă goală de cuvinte

en: Source of New Dictionary (1)
ro: Sursa noului dicționar (1)

en: Source of New Dictionary (2)
ro: Sursa noului dicționar (2)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
ro: &Director:

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
ro: Cu acest cîmp de intrare specificați ce director doriți să încărcați pentru crearea noului dicționar.

en: Merge result
ro: Combină rezultatul

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
ro: Listă goală

en: KDE Documentation
ro: Documentația KDE

[ctx: Default dictionary]
en: Default
ro: Implicit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
ro: Dicționar &selectat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
ro: &Nume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
ro: Adaugă &dicționar...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
ro: Cu acest buton ștergeți dicționarul ales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
ro: Șterge &dicționarul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: With this button you move the selected dictionary up.
ro: Cu acest buton mutați mai sus dicționarul ales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
ro: Mută mai s&us

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: With this button you move the selected dictionary down.
ro: Cu acest buton mutați mai jos dicționarul ales.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
ro: Mută mai j&os

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, exportButton)
en: With this button you export the selected dictionary to a file.
ro: Cu acest buton exportați dicționarul ales într-un fișier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
ro: &Exportă dicționarul...

en: Dictionary
ro: Dicționar

en: Language
ro: Limba

en: without name
ro: fără nume

en: Export Dictionary
ro: Exportă dicționarul

en: Creating Word List
ro: Creez lista de cuvinte

en: Parsing the KDE documentation...
ro: Analizez documentația KDE...

en: Merging dictionaries...
ro: Combin dicționarele...

en: Parsing file...
ro: Analizez fișierul...

en: Parsing directory...
ro: Parcurgere dosar...

en: Performing spell check...
ro: Execut verificarea ortografică...
