orca master - en to id translation catalogue (75 entries)

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 4. Bookmarks
id: 4. Markah

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Bookmarks
id: Markah

note: (itstool) path: page/title
en: Braille Commands
id: Perintah Braille

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Chat
id: Mengobrol

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Debugging
id: Pengawakutuan

note: (itstool) path: item/p
en: Previous word:
id: Kata sebelumnya:

note: (itstool) path: item/p
en: Current word:
id: Kata saat ini:

note: (itstool) path: item/p
en: Next word:
id: Kata berikutnya:

note: (itstool) path: item/p
en: Previous character:
id: Karakter sebelumnya:

note: (itstool) path: item/p
en: Current character:
id: Karakter saat ini:

note: (itstool) path: item/p
en: Next character:
id: Karakter berikutnya:

note: (itstool) path: section/title
en: Additional Commands
id: Perintah Tambahan

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Commands
id: Perintah

note: (itstool) path: section/title
en: Getting Started
id: Memulai

note: (itstool) path: section/title
en: Troubleshooting
id: Penyelesaian masalah

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 5. Profiles
id: 5. Profil

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Profiles
id: Profil

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Reading
id: 1. Membaca

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Reading
id: Membaca

note: (itstool) path: section/title
en: Say All
id: Katakan Semua

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Speech
id: Bicara

note: (itstool) path: section/title
en: Headings
id: Tajuk

note: (itstool) path: section/title
en: Forms
id: Formulir

note: (itstool) path: section/title (itstool) path: item/p
en: Links
id: Taut

note: (itstool) path: section/title
en: Lists
id: Daftar

note: (itstool) path: section/title (itstool) path: page/title
en: Tables
id: Tabel

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Table Navigation
id: Navigasi Tabel

note: (itstool) path: page/title
en: Bookmarks
id: Markah

note: (itstool) path: page/title
en: Documents
id: Dokumen

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Keyboard Layout
id: Tata Letak Papan Tik

note: (itstool) path: page/title
en: Notifications
id: Notifikasi

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Profiles
id: Profil

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Configuration
id: Konfigurasi

note: (itstool) path: page/title
en: Text Attributes
id: Atribut Teks

note: (itstool) path: item/p
en: Insert
id: Sisipkan

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Orca Screen Reader
id: Orca Pembaca Layar

note: (itstool) path: section/title
en: Quick Reference
id: Rujukan Cepat

note: (itstool) path: page/title
en: Braille Preferences
id: Preferensi Braille

note: (itstool) path: section/title
en: Verbosity
id: Tingkat rincian

note: (itstool) path: section/title
en: Speak messages from
id: Ucapkan pesan dari

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. Web Navigation
id: 1. Navigasi Web

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Web Navigation
id: Navigasi Web

note: (itstool) path: page/title
en: Web Navigation Preferences
id: Preferensi Navigasi Web

note: (itstool) path: section/title
en: Page Navigation
id: Navigasi Halaman

note: (itstool) path: section/title
en: Control caret navigation
id: Kendalikan navigasi karet

note: (itstool) path: section/title
en: Automatic focus mode during caret navigation
id: Mode fokus otomatis selama navigasi karet

note: (itstool) path: section/title
en: Automatic focus mode during structural navigation
id: Mode fokus otomatis selama navigasi struktural

note: (itstool) path: section/title
en: Enable layout mode for content
id: Fungsikan mode tata letak bagi isi

note: (itstool) path: section/title
en: Find Options
id: Opsi Pencarian

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 1. General
id: 1. Umum

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: General
id: Umum

note: (itstool) path: page/title
en: General Preferences
id: Preferensi Umum

note: (itstool) path: section/title
en: Progress Bar Updates
id: Pemutakhiran Batang Kemajuan

note: (itstool) path: section/title
en: Orca Preferences
id: Preferensi Orca

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Key Bindings
id: Pengikatan Tombol

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Pronunciation
id: Pengucapan

note: (itstool) path: section/title
en: Punctuation Level
id: Tingkat Tanda Baca

note: (itstool) path: section/title
en: None
id: Nihil

note: (itstool) path: section/title
en: Some
id: Beberapa

note: (itstool) path: section/title
en: Most
id: Kebanyakan

note: (itstool) path: section/title
en: All
id: Semua

note: (itstool) path: section/title
en: Spoken Context
id: Konteks Yang Diucapkan

note: (itstool) path: section/title
en: Only speak displayed text
id: Ucapkan teks yang ditampilkan saja

note: (itstool) path: section/title
en: Speak blank lines
id: Ucapkan baris kosong

note: (itstool) path: section/title
en: Speak tutorial messages
id: Ucapkan pesan tutorial

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Spell Check
id: Periksa Ejaan

[ctx: sort]
note: (itstool) path: info/title
en: 8. Text Attributes
id: 8. Atribut Teks

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Text Attributes
id: Atribut Teks

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Voice
id: Suara

note: (itstool) path: page/title
en: Voice Preferences
id: Preferensi Suara

note: (itstool) path: section/title
en: Voice Type Settings
id: Pengaturan Tipe Suara

note: (itstool) path: section/title
en: Voice type
id: Tipe suara

note: (itstool) path: section/title
en: Capitalization style
id: Gaya kapitalisasi

note: (itstool) path: section/title
en: Global Voice Settings
id: Pengaturan Suara Global
