orca master - en to ast translation catalogue (1262 entries)

en: Orca Screen Reader
ast: Llector de pantalla d'Orca

en: Provide access to graphical desktop environments via synthesized speech and/or refreshable braille
ast: Facilitar l'accesu a entornos gráficos d'escritoriu a traviés d'un sintetizador de voz y/o braille

en: Screen Reader
ast: Llector de pantalla

en: Orca Preferences for %s
ast: Preferencies d'Orca pa %s

note: Translators: this refers to commands that do not currently have an associated key binding.
en: Unbound
ast: Non asociáu

en: No application has focus.
ast: Nenguna aplicación tien el focu.

note: Translators: Orca Preferences in this case, is a configuration GUI for allowing users to set application specific settings from within Orca for the application that currently has focus.
en: Starting Orca Preferences for %s.
ast: Entamando les Preferencies d'Orca pa %s.

note: Translators: this announces that a bookmark has been entered. Orca allows users to tell it to remember a particular spot in an application window and provides keystrokes for the user to jump to those spots.  These spots are known as 'bookmarks'.
en: bookmark entered
ast: marcador introducíu

note: Translators: this announces that the current object is the same object pointed to by the bookmark.
en: bookmark is current object
ast: la marca ye l'oxetu actual

en: bookmark and current object have same parent
ast: el marcador y l'oxetu actual tienen el mesmu padre

note: Translators: this announces that the bookmark and the current object share a common ancestor
en: shared ancestor %s
ast: %s ancestru compartíu

note: Translators: This announces that a comparison between the bookmark and the current object can not be determined.
en: comparison unknown
ast: comparación desconocida

note: Translators: this announces that a bookmark has been saved to disk
en: bookmarks saved
ast: marcadores guardaos

note: Translators: this announces that a bookmark could not be saved to disk
en: bookmarks could not be saved
ast: los marcadores nun pueden guardase

note: Translators: this tells the user how many unfocused alert and dialog windows plus the total number of windows that this application has.
en: (%d dialog) | (%d dialogs)
ast[0]: (%d diálogu)
ast[1]: (%d diálogos)

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the left.
en: Line Left
ast: Llinia esquierda

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the right.
en: Line Right
ast: Llinia drecha

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls up.
en: Line Up
ast: Llinia arriba

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls down.
en: Line Down
ast: Llinia abaxo

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, it instructs the braille display to freeze.
en: Freeze
ast: Conxelar

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the top left of the window.
en: Top Left
ast: Arriba esquierda

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to the bottom right of the window.
en: Bottom Right
ast: Abaxo Drecha

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display scrolls to position containing the cursor.
en: Cursor Position
ast: Posición del cursor

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). When pressing the button, the display toggles between contracted and contracted braille.
en: Six Dots
ast: Seis puntos

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents a whole set of buttons known as cursor routings keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular chara
en: Cursor Routing
ast: Encaminamientu de cursor

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents the start of a selection operation.  It is called "Cut Begin" to map to what BrlTTY users are used to:  in character cell mode operation on
en: Cut Begin
ast: Entamu del corte

note: Translators: this is a command for a button on a refreshable braille display (an external hardware device used by people who are blind). This command represents marking the endpoint of a selection.  It is called "Cut Line" to map to what BrlTTY users are used to:  in character cell mode operation on
en: Cut Line
ast: Llinia de corte

note: Translators: These are the braille translation table names for different languages. You could read about braille tables at: http://en.wikipedia.org/wiki/Braille
en: Czech Grade 1
ast: Checu grau 1

en: Spanish Grade 1
ast: Español grau 1

en: Canada French Grade 2
ast: Francés de Canadá grau 2

en: France French Grade 2
ast: Francés de Francia grau 2

en: Latvian Grade 1
ast: Letón grau 1

en: Netherlands Dutch Grade 1
ast: Holandés de Países Baxos grau 1

en: Norwegian Grade 0
ast: Noruegu grau 0

en: Norwegian Grade 1
ast: Noruegu grau 1

en: Norwegian Grade 2
ast: Noruegu grau 2

en: Norwegian Grade 3
ast: Noruegu grau 3

en: Polish Grade 1
ast: Polacu grau 1

en: Portuguese Grade 1
ast: Portugués grau 1

en: Swedish Grade 1
ast: Suecu grau 1

en: Arabic Grade 1
ast: Árabe grau 1

en: Welsh Grade 1
ast: Galés grau 1

en: Welsh Grade 2
ast: Galés grau 2

en: German Grade 0
ast: Alemán grau 0

en: German Grade 1
ast: Alemán grau 1

en: German Grade 2
ast: Alemán grau 2

en: U.K. English Grade 2
ast: Inglés del Reinu Xuníu grau 2

en: U.K. English Grade 1
ast: Inglés del Reinu Xuníu grau 1

en: U.S. English Grade 1
ast: Inglés de EE.XX. grau 1

en: U.S. English Grade 2
ast: Inglés de EE.XX. grau 2

en: Canada French Grade 1
ast: Francés de Canadá grau 1

en: France French Grade 1
ast: Francés de Francia grau 2

en: Greek Grade 1
ast: Griegu grau 1

en: Hindi Grade 1
ast: Hindú grau 1

en: Italian Grade 1
ast: Italianu grau 1

en: Belgium Dutch Grade 1
ast: Holandés de Bélxica grau 1

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room.
ast: conmutar si se prefixen los mensaxes de la sala de charra col nome de la sala de charra.

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing.
ast: Conmutar si s'anuncia cuando los nuesos collacios tan tecleando.

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories.
ast: Conmutar si se proporcionen hestóricos de mensaxes de cada sala de charra.

en: Speak and braille a previous chat room message.
ast: Lleer y braille d'un mensaxe anterior d'una sala de charra.

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will speak the name of the chat room.
en: _Speak Chat Room name
ast: _Lleer el nome de la sala de charra

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will tell you when one of your buddies is typing a message.
en: Announce when your _buddies are typing
ast: Anunciar cuando los _collacios tan tecleando

note: Translators: If this checkbox is checked, then Orca will provide the user with chat room specific message histories rather than just a single history which contains the latest messages from all the chat rooms that they are currently in.
en: Provide chat room specific _message histories
ast: Apurrir hestóricos de mensaxes específicos de cada sala de charra

note: Translators: this is the title of a panel holding options for how messages in this application's chat rooms should be spoken.
en: Speak messages from
ast: Lleer los mensaxes de

note: Translators: Orca will speak all new chat messages as they appear irrespective of whether the chat application currently has focus. This is the default behaviour.
en: All cha_nnels
ast: Tolos ca_nales

note: Translators: Orca will speak only new chat messages for the channel that currently has focus, irrespective of whether the chat application has focus.
en: A channel only if its _window is active
ast: Un canal namái si la to _ventana ta activa

note: Translators: Orca will speak new chat messages for all channels only when the chat application has focus.
en: All channels when an_y %s window is active
ast: Toles canales cuando c_ualquier ventana de %s tea activa

en: speak chat room name.
ast: lleer el nome de la sala de charra.

en: Do not speak chat room name.
ast: Nun lleer el nome de la sala de charra.

en: announce when your buddies are typing.
ast: anunciar cuando los tos collacios tan tecleando.

en: Do not announce when your buddies are typing.
ast: Nun anunciar cuando sus collacios tan tecleando.

en: Provide chat room specific message histories.
ast: Apurrir hestóricos de mensaxes específicos de cada sala de charra.

en: Do not provide chat room specific message histories.
ast: Nun apurrir hestóricos de mensaxes de cada sala de charra.

en: Message from chat room %s
ast: Mensax de la sala charra %s

note: Translators: this is the spoken word for the space character
en: space
ast: espaciu

note: Translators: this is the spoken word for the newline character
en: newline
ast: nueva llinia

note: Translators: this is the spoken word for the tab character Translators: this is how someone would speak the name of the tab key
en: tab
ast: tabulación

note: Translators: this is the spoken word for the character '!' (U+0021)
en: exclaim
ast: esclamación

note: Translators: this is the spoken word for the character '"' (U+0022)
en: quote
ast: comines

note: Translators: this is the spoken word for the character '#' (U+0023)
en: number
ast: númberu

note: Translators: this is the spoken word for the character '$' (U+0024)
en: dollar
ast: dólar

note: Translators: this is the spoken word for the character '%' (U+0025)
en: percent
ast: porcentaxe

note: Translators: this is the spoken word for the character '&' (U+0026)
en: and
ast: y

note: Translators: this is the spoken word for the character ''' (U+0027)
en: apostrophe
ast: apóstrofe

note: Translators: this is the spoken word for the character '(' (U+0028)
en: left paren
ast: paréntesis esquierdu

note: Translators: this is the spoken word for the character ')' (U+0029)
en: right paren
ast: paréntesis derechu

note: Translators: this is the spoken word for the character '*' (U+002a)
en: star
ast: asteriscu

note: Translators: this is the spoken word for the character '+' (U+002b)
en: plus
ast: más

note: Translators: this is the spoken word for the character ',' (U+002c)
en: comma
ast: coma

note: Translators: this is the spoken word for the character '-' (U+002d)
en: dash
ast: guión

note: Translators: this is the spoken word for the character '.' (U+002e)
en: dot
ast: puntu

note: Translators: this is the spoken word for the character '/' (U+002f)
en: slash
ast: barra

note: Translators: this is the spoken word for the character ':' (U+003a)
en: colon
ast: dos puntos

note: Translators: this is the spoken word for the character ';' (U+003b)
en: semicolon
ast: puntu y coma

note: Translators: this is the spoken word for the character '< ' (U+003c)
en: less
ast: menor que

note: Translators: this is the spoken word for the character '=' (U+003d)
en: equals
ast: ye igual a

note: Translators: this is the spoken word for the character '> ' (U+003e)
en: greater
ast: mayor que

note: Translators: this is the spoken word for the character '?' (U+003f)
en: question
ast: entruga

note: Translators: this is the spoken word for the character '@' (U+0040)
en: at
ast: arroba

note: Translators: this is the spoken word for the character '[' (U+005b)
en: left bracket
ast: abre corchete

note: Translators: this is the spoken word for the character '\' (U+005c)
en: backslash
ast: barra invertida

note: Translators: this is the spoken word for the character ']' (U+005d)
en: right bracket
ast: pieslla corchete

note: Translators: this is the spoken word for the character '^' (U+005e)
en: caret
ast: circunflexu

note: Translators: this is the spoken word for the character '_' (U+005f)
en: underline
ast: sorrayáu

note: Translators: this is the spoken word for the character '{' (U+007b)
en: left brace
ast: abre llave

note: Translators: this is the spoken word for the character '|' (U+007c)
en: vertical bar
ast: barra vertical

note: Translators: this is the spoken word for the character '}' (U+007d)
en: right brace
ast: pieslla llave

note: Translators: this is the spoken character for the no break space character (e.g., "&nbsp;" in HTML -- U+00a0)
en: no break space
ast: espaciu non dixebrable

note: Translators: this is the spoken word for the character '¡' (U+00a1)
en: inverted exclamation point
ast: abre esclamación

note: Translators: this is the spoken word for the character '¢' (U+00a2)
en: cents
ast: céntimos

note: Translators: this is the spoken word for the character '£' (U+00a3)
en: pounds
ast: llibres

note: Translators: this is the spoken word for the character '¤' (U+00a4)
en: currency sign
ast: señal de moneda

note: Translators: this is the spoken word for the character '¦' (U+00a6)
en: broken bar
ast: barra cortada

note: Translators: this is the spoken word for the character '§' (U+00a7) Translators: spoken words for the rolename of a section (e.g., in html).
en: section
ast: seición

note: Translators: this is the spoken word for the character '¨' (U+00a8)
en: umlaut
ast: diéresis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ª' (U+00aa)
en: superscript a
ast: a superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '«' (U+00ab)
en: left double angle bracket
ast: abre comines angulares

note: Translators: this is the spoken word for the character '¬' (U+00ac)
en: logical not
ast: non lóxicu

note: Translators: this is the spoken word for the character '­' (U+00ad)
en: soft hyphen
ast: guión

note: Translators: this is the spoken word for the character '®' (U+00ae)
en: registered
ast: rexistráu

note: Translators: this is the spoken word for the character '¯' (U+00af)
en: macron
ast: sobrolliñáu

note: Translators: this is the spoken word for the character '°' (U+00b0)
en: degrees
ast: graos

note: Translators: this is the spoken word for the character '±' (U+00b1)
en: plus or minus
ast: más o menos

note: Translators: this is the spoken word for the character '²' (U+00b2)
en: superscript 2
ast: 2 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '³' (U+00b3)
en: superscript 3
ast: 3 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '´' (U+00b4)
en: acute accent
ast: acentu AGUDU

note: Translators: this is the spoken word for the character '¶' (U+00b6)
en: paragraph marker
ast: marca de párrafu

note: Translators: this is the spoken word for the character '·' (U+00b7)
en: middle dot
ast: puntu centráu

note: Translators: this is the spoken word for the character '¹' (U+00b9)
en: superscript 1
ast: 1 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '»' (U+00bb)
en: right double angle bracket
ast: zarra comines angulares

note: Translators: this is the spoken word for the character '¼' (U+00bc)
en: one fourth
ast: un cuartu

note: Translators: this is the spoken word for the character '½' (U+00bd)
en: one half
ast: un mediu

note: Translators: this is the spoken word for the character '¾' (U+00be)
en: three fourths
ast: tres cuartos

note: Translators: this is the spoken word for the character '¿' (U+00bf)
en: inverted question mark
ast: abre interrogación

note: Translators: this is the spoken word for the character 'á' (U+00e1)
en: a acute
ast: a con tilde

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Á' (U+00c1)
en: A ACUTE
ast: A CON TILDE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Â' (U+00c2)
en: A CIRCUMFLEX
ast: A CIRCUNFLEXA

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ã' (U+00c3)
en: A TILDE
ast: A CON TILDE PLANA

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ä' (U+00c4)
en: A UMLAUT
ast: A CON DIÉRESIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Å' (U+00c5)
en: A RING
ast: A CON CÍRCULU

note: Translators: this is the spoken word for the character 'É' (U+00c9)
en: E ACUTE
ast: E CON TILDE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ê' (U+00ca)
en: E CIRCUMFLEX
ast: E CIRCUNFLEXA

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ë' (U+00cb)
en: E UMLAUT
ast: E CON DIÉRESIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Í' (U+00cd)
en: I ACUTE
ast: I CON TILDE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Î' (U+00ce)
en: I CIRCUMFLEX
ast: I CIRCUNFLEXA

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ï' (U+00cf)
en: I UMLAUT
ast: I CON DIÉRESIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ñ' (U+00d1)
en: N TILDE
ast: Ñ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ó' (U+00d3)
en: O ACUTE
ast: O CON TILDE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ô' (U+00d4)
en: O CIRCUMFLEX
ast: O CIRCUNFLEXA

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Õ' (U+00d5)
en: O TILDE
ast: O CON TILDE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ö' (U+00d6)
en: O UMLAUT
ast: O CON DIÉRESIS

note: Translators: this is the spoken word for the character '×' (U+00d7)
en: times
ast: por

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ø' (U+00d8)
en: O STROKE
ast: O CON BARRA DIAGONAL

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ú' (U+00da)
en: U ACUTE
ast: U CON TILDE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Û' (U+00db)
en: U CIRCUMFLEX
ast: U CIRCUNFLEXA

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ü' (U+00dc)
en: U UMLAUT
ast: U CON DIÉRESIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ý' (U+00dd)
en: Y ACUTE
ast: Y CON TILDE

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Þ' (U+00de)
en: THORN
ast: ZORN

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ß' (U+00df)
en: s sharp
ast: beta

note: Translators: this is the spoken word for the character 'â' (U+00e2)
en: a circumflex
ast: a circunflexa

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ã' (U+00e3)
en: a tilde
ast: a con tilde

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ä' (U+00e4)
en: a umlaut
ast: a con diéresis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'å' (U+00e5)
en: a ring
ast: a con círculu

note: Translators: this is the spoken word for the character 'é' (U+00e9)
en: e acute
ast: e con tilde

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ê' (U+00ea)
en: e circumflex
ast: e circunflexa

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ë' (U+00eb)
en: e umlaut
ast: e con diéresis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'í' (U+00ed)
en: i acute
ast: i con tilde

note: Translators: this is the spoken word for the character 'î' (U+00ee)
en: i circumflex
ast: i circunflexa

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ï' (U+00ef)
en: i umlaut
ast: i con diéresis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ñ' (U+00f1)
en: n tilde
ast: ñ

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ó' (U+00f3)
en: o acute
ast: o con tilde

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ô' (U+00f4)
en: o circumflex
ast: o circunflexa

note: Translators: this is the spoken word for the character 'õ' (U+00f5)
en: o tilde
ast: o con tilde

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ö' (U+00f6)
en: o umlaut
ast: o con diéresis

note: Translators: this is the spoken word for the character '÷' (U+00f7)
en: divided by
ast: dividío por

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ø' (U+00f8)
en: o stroke
ast: o con barra diagonal

note: Translators: this is the spoken word for the character 'þ' (U+00fe)
en: thorn
ast: zorn

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ú' (U+00fa)
en: u acute
ast: u con tilde

note: Translators: this is the spoken word for the character 'û' (U+00fb)
en: u circumflex
ast: u circunflexa

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ü' (U+00fc)
en: u umlaut
ast: u con diéresis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ý' (U+00fd)
en: y acute
ast: y con tilde

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ÿ' (U+00ff)
en: y umlaut
ast: y con diéresis

note: Translators: this is the spoken word for the character 'Ÿ' (U+0178)
en: Y UMLAUT
ast: Y CON DIÉRESIS

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ƒ' (U+0192)
en: florin
ast: florín

note: Translators: this is the spoken word for the character '–' (U+2013)
en: en dash
ast: guión altu

note: Translators: this is the spoken word for the left single quote: ‘ (U+2018)
en: left single quote
ast: comina simple esquierda

note: Translators: this is the spoken word for the right single quote: ’ (U+2019)
en: right single quote
ast: comina simple drecha

note: Translators: this is the spoken word for the character '‚' (U+201a)
en: single low quote
ast: comina inferior simple

note: Translators: this is the spoken word for the character '“' (U+201c)
en: left double quote
ast: comina duble esquierda

note: Translators: this is the spoken word for the character '”' (U+201d)
en: right double quote
ast: comina duble drecha

note: Translators: this is the spoken word for the character '„' (U+201e)
en: double low quote
ast: duble comina inferior

note: Translators: this is the spoken word for the character '†' (U+2020)
en: dagger
ast: cruz

note: Translators: this is the spoken word for the character '‡' (U+2021)
en: double dagger
ast: DUBLE CRUZ

note: Translators: this is the spoken word for the character '•' (U+2022)
en: bullet
ast: asteriscu

note: Translators: this is the spoken word for the character '‣' (U+2023)
en: triangular bullet
ast: viñeta triangular

note: Translators: this is the spoken word for the character '‰' (U+2030)
en: per mille
ast: por mil

note: Translators: this is the spoken word for the character '′' (U+2032)
en: prime
ast: prima

note: Translators: this is the spoken word for the character '″' (U+2033)
en: double prime
ast: doble prima

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁃' (U+2043)
en: hyphen bullet
ast: guión de viñeta

note: Translators: this is the spoken word for the character '™' (U+2122)
en: trademark
ast: marca rexistrada

note: Translators: this is the spoken word for the character '←' (U+2190)
en: left arrow
ast: flecha esquierda

note: Translators: this is the spoken word for the character '→' (U+2192)
en: right arrow
ast: flecha drecha

note: Translators: this is the spoken word for the character '≈' (U+2248)
en: almost equal to
ast: casi igual a

note: Translators: this is the spoken word for the character '≠' (U+2260)
en: not equal to
ast: non igual a

note: Translators: this is the spoken word for the character '≤' (U+2264)
en: less than or equal to
ast: menor que o igual a

note: Translators: this is the spoken word for the character '≥' (U+2265)
en: greater than or equal to
ast: mayor que o igual a

note: Translators: this is the spoken word for the character '√' (U+221a)
en: square root
ast: raíz cuadrada

note: Translators: this is the spoken word for the character '∛' (U+221b)
en: cube root
ast: raíz cúbica

note: Translators: this is the spoken word for the character '∞' (U+221e)
en: infinity
ast: infinito

note: Translators: this is the spoken word for the character '■' (U+25a0) It can be used as a bullet in a list. Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00A as a bullet which looks like the black square: ■ (U+25A0).  Therefore, please use the same translation for this charact
en: black square
ast: cuadru prietu

note: Translators: this is the spoken word for the character '□' (U+25a1) It can be used as a bullet in a list.
en: white square
ast: cuadru blancu

note: Translators: this is the spoken word for the character '◆' (U+25c6) It can be used as a bullet in a list. Translators:  StarOffice/OOo includes private-use unicode character U+E00C as a bullet which looks like the black diamond: ◆ (U+25C6).  Therefore, please use the same translation for this charac
en: black diamond
ast: rombu

note: Translators: this is the spoken word for the character '○' (U+25cb) It can be used as a bullet in a list.
en: white circle
ast: círculu en blanco

note: Translators: this is the spoken word for the character '●' (U+25cf) It can be used as a bullet in a list.
en: black circle
ast: círculu tacháu

note: Translators: this is the spoken word for the character '◦' (U+25e6)
en: white bullet
ast: viñeta erma

note: Translators: this is the spoken word for the character '✓' (U+2713) It can be used as a bullet in a list.
en: check mark
ast: marca

note: Translators: this is the spoken word for the character '✔' (U+2714) It can be used as a bullet in a list.
en: heavy check mark
ast: marca fuerte

note: Translators: this is the spoken word for the character 'x' (U+2717) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list.  The goal is to inform the user of the appearance of the bullet, while making it clear that it is a bullet and not simply the typed letter 'x'.  "Ballot
en: x-shaped bullet
ast: viñeta marcada con x

note: Translators: this is the spoken word for the character '➔' (U+2794) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list. The goal is to inform the user of the appearance of the bullet without too much verbiage, hence simply "right-pointing arrow".
en: right-pointing arrow
ast: flecha drecha

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁰' (U+2070)
en: superscript 0
ast: 0 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁴' (U+2074)
en: superscript 4
ast: 4 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁵' (U+2075)
en: superscript 5
ast: 5 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁶' (U+2076)
en: superscript 6
ast: 6 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁷' (U+2077)
en: superscript 7
ast: 7 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁸' (U+2078)
en: superscript 8
ast: 8 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁹' (U+2079)
en: superscript 9
ast: 9 superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁺' (U+207a)
en: superscript plus
ast: más superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁻' (U+207b)
en: superscript minus
ast: menos superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁼' (U+207c)
en: superscript equals
ast: igual superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁽' (U+207d)
en: superscript left paren
ast: abre paréntesis superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '⁾' (U+207e)
en: superscript right paren
ast: zarra paréntesis superíndice

note: Translators: this is the spoken word for the character 'ⁿ' (U+207f)
en: superscript n
ast: n superíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₀' (U+2080)
en: subscript 0
ast: 0 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₁' (U+2081)
en: subscript 1
ast: 1 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₂' (U+2082)
en: subscript 2
ast: 2 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₃' (U+2083)
en: subscript 3
ast: 3 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₄' (U+2084)
en: subscript 4
ast: 4 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₅' (U+2085)
en: subscript 5
ast: 5 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₆' (U+2086)
en: subscript 6
ast: 6 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₇' (U+2087)
en: subscript 7
ast: 7 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₈' (U+2088)
en: subscript 8
ast: 8 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₉' (U+2089)
en: subscript 9
ast: 9 subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₊' (U+208a)
en: subscript plus
ast: más subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₋' (U+208b)
en: subscript minus
ast: menos subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₌' (U+208c)
en: subscript equals
ast: igual subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₍' (U+208d)
en: subscript left paren
ast: abre paréntesis subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '₎' (U+208e)
en: subscript right paren
ast: zarra paréntesis subíndiz

note: Translators: this is the spoken word for the character '➢' (U+27a2) This symbol is included here because it can be used as a bullet in an OOo list. The goal is to inform the user of the appearance of the bullet without too much verbiage, hence simply "right-pointing arrowhead".
en: right-pointing arrowhead
ast: flecha apuntando haza la drecha

note: Translators: this refers to the speech synthesis services provided by the separate emacspeak utility available at http://emacspeak.sourceforge.net/.
en: Emacspeak Speech Services
ast: Servicios de voz Emacsspeak

note: Translators: this is intended to be a short phrase to speak and braille to tell the user that no component has keyboard focus.
en: No focus
ast: Ensin focu

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.  This message indicates that a find operation in the reverse direction is wrapping from the top of the window down to the bottom.
en: Wrapping to Bottom
ast: Saltando al final

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text. For example, they may want to find the "OK" button.  This message indicates that a find operation in the forward direction is wrapping from the bottom of the window up to the top.
en: Wrapping to Top
ast: Saltando al entamu

note: Translators: this represents the state of a checkbox.
en: partially checked
ast: parcialmente conseñáu

note: Translators: this represents the state of a checkbox.
en: checked
ast: conseñáu

note: Translators: this represents the state of a checkbox. Translators: this represents the state of a checkbox.  It is meant to be spoken to the user.
en: not checked
ast: non conseñáu

note: Translators: the state of a toggle button.
en: pressed
ast: primíu

note: Translators: the state of a toggle button. Translators: this represents the state of a toggle button.  It is meant to be spoken to the user.
en: not pressed
ast: non primíu

[ctx: radiobutton]
note: Translators: this is in reference to a radio button being selected or not.
en: selected
ast: escoyíu

[ctx: radiobutton]
note: Translators: this is in reference to a radio button being selected or not. Translators: this represents the state of a radio button.  It is meant to be spoken to the user.
en: not selected
ast: non escoyíu

note: Translators: this is the percentage value of a slider, progress bar or other component that displays a value as a percentage.
en: %d percent. | %d percent.
ast[0]: %d porcientu.
ast[1]: %d porcientu.

note: Translators: this is the action name for the 'toggle' action. It must be the same string used in the *.po file for gail.
en: toggle
ast: conmutar

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "right alt" modifier.
en: Alt_R
ast: Alt_D

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "left alt" modifier.
en: Alt_L
ast: Alt_I

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "caps lock" modifier.
en: Caps_Lock
ast: Bloquéu_mayúscula

note: Translators: this is presented in a GUI to represent the "shift " modifier.
en: Shift
ast: Mayús

[ctx: keyboard]
note: Translators: this is how someone would speak the name of the shift key
en: Shift
ast: Mayús.

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left shift key
en: left shift
ast: mayúscules esquierda

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left alt key
en: left alt
ast: alt esquierdu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left ctrl key
en: left control
ast: control esquierdu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right shift key
en: right shift
ast: mayúscules drecha

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right alt key
en: right alt
ast: alt drechu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right ctrl key
en: right control
ast: control drechu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left meta key
en: left meta
ast: meta esquierdu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right meta key
en: right meta
ast: meta drechu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the num lock key
en: num lock
ast: bloquéu numbéricu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the caps lock key
en: caps lock
ast: bloquéu mayúscules

note: Translators: this is how someone would speak the name of the scroll lock key
en: scroll lock
ast: bloquéu desplazamientu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page up key
en: page up
ast: retrocesu de páxina

note: Translators: this is how someone would speak the name of the page down key
en: page down
ast: avance de páxina

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left tab key
en: left tab
ast: tab esquierdu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the backspace key
en: backspace
ast: retrocesu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the return key
en: return
ast: intro

note: Translators: this is how someone would speak the name of the enter key
en: enter
ast: intro

note: Translators: this is how someone would speak the name of the up arrow key
en: up
ast: arriba

note: Translators: this is how someone would speak the name of the down arrow key
en: down
ast: abaxo

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left arrow key
en: left
ast: esquierda

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right arrow key
en: right
ast: drecha

note: Translators: this is how someone would speak the name of the left super key
en: left super
ast: super esquierda

note: Translators: this is how someone would speak the name of the right super key
en: right super
ast: super drecha

note: Translators: this is how someone would speak the name of the menu key Translators: spoken words for the rolename of a menu.
en: menu
ast: menú

note: Translators: this is how someone would speak the name of the ISO shift key
en: ISO level 3 shift
ast: modificador ISO nivel 3

note: Translators: this is how someone would speak the name of the help key
en: help
ast: aida

note: Translators: this is how someone would speak the name of the mode switch key
en: mode switch
ast: camudar mou

note: Translators: this is how someone would speak the name of the insert key
en: insert
ast: inxertar

note: Translators: this is how someone would speak the name of the delete key
en: delete
ast: desaniciar

note: Translators: this is how someone would speak the name of the home key
en: home
ast: aniciu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the end key
en: end
ast: fin

note: Translators: this is how someone would speak the name of the begin key
en: begin
ast: entamar

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the acute glyph
en: acute
ast: acentu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the circumflex glyph
en: circumflex
ast: circunflexu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the diaeresis glyph
en: diaeresis
ast: diéresis

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the ring glyph
en: ring
ast: círculu

note: Translators: this is how someone would speak the name of the non-spacing diacritical key for the stroke glyph
en: stroke
ast: diagonal

note: Translators:  sets the live region politeness level to polite
en: setting live region to polite
ast: fixando rexón activa a educada

note: Translators:  sets the live region politeness level to assertive
en: setting live region to assertive
ast: fixando rexón activa a firme

note: Translators:  sets the live region politeness level to rude
en: setting live region to rude
ast: fixando rexón activa a grosera

note: Translators:  sets the live region politeness level to off
en: setting live region to off
ast: fixando rexón activa a desactivada

note: Tranlators: this tells the user that a cached message is not available.
en: no live message saved
ast: nun s'atroxó dengún mensaxe de xera

note: Translators: This lets the user know that all live regions have been turned off.
en: All live regions set to off
ast: Desactiváronse toles rexones actives

en: live regions politeness levels restored
ast: Restauróse'l comportamientu de toles rexones actives

note: Translators: output the politeness level
en: politeness level %s
ast: nivel de comportamientu %s

note: Translators: Orca can present the last notification message to the user when the user presses a shortcut key.
en: Present last notification message.
ast: Presentar el caberu mensaxe de notificación.

note: Translators: Orca can present the previous notification message to the user when the user presses a shortcut key.
en: Present previous notification message.
ast: Presentar el mensaxe de notificación anterior.

note: Translators: Orca can enable the notification messages list mode when the user presses a shortcut key.
en: Present notification messages list
ast: Presentar la llista de mensaxes de notificación

note: Translators: This is a brief message presented to the user the list of notifications is empty.
en: No notification messages
ast: Nun hai mensaxes de notificación

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when when the top of a list of notifications is reached.
en: Top
ast: Cimero

[ctx: notification]
note: Translators: This is a brief message presented to the user when when the bottom of a list of notifications is reached.
en: Bottom
ast: Fondero

note: Translators: Orca has a "List notification messages Mode" that allows the user to list the latest notification messages received. Escape exits this mode. This string is the prompt which will be presented to the user in both speech and braille upon exiting this mode.
en: Exiting list notification messages mode.
ast: Colando del mou de llista de mensaxes de notificación.

note: Translators: This message inform to the user the number of messages in the list.
en: %d message.
     | %d messages.
ast[0]: %d mensaxe.
ast[1]: %d mensaxes.

note: Translators: This is a help message.
en: Press h for help.
ast: Calcar h pa obtener aida.

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in list notification messages mode as well as how to exit the list.
en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
ast: Usa «Arriba», «Abaxo», «Aniciu» o «Fin» para navegar pola llista.
    Calca Escape pa salir.
    Calca la barra d'espaciu pa repetir el caberu mensaxe lleíu.
    Calca un númberu pa lleer un mensaxe determináu.

note: Translators: this is a regular expression that is intended to match a positive 'yes' response from a user at the command line.  The expression as given means - does it begin with (that's the '^' character) any of the characters in the '[' ']'?  In this case, we've chosen 'Y', 'y', and '1' to mean po
en: ^[Yy1]
ast: ^[Ss1]

note: Translators: this means speech synthesis (i.e., the machine speaks to you from its speakers) is not installed or working.
en: Speech is unavailable.
ast: La voz nun ta disponible.

en: Welcome to Orca setup.
ast: Bienveníu a la configuración d'Orca.

note: Translators: the speech system represents what general speech wrapper is going to be used.  Speech-dispatcher is an example of a speech system. It provides wrappers around specific speech servers (engines).
en: Select desired speech system:
ast: Escueyi'l sistema de voz deseyáu:

note: Translators: this is prompting for a numerical choice.
en: Enter choice:
ast: Introduz una eleición:

note: Translators: this is letting the user they input an invalid integer value on the command line and is also requesting they enter a valid integer value.
en: Please enter a valid number.
ast: Introducir un númberu válidu.

note: Translators: this means speech synthesis will not be used.
en: Speech will not be used.
ast: La voz nun va usase.

note: Translators: this means no working speech servers (speech synthesis engines) can be found.
en: No servers available.
ast: Nun hai sirvidores disponibles.

note: Translators: this is prompting for a numerical choice from a list of available speech synthesis engines.
en: Select desired speech server.
ast: Escueyi'l sirvidor de voz deseáu.

note: Translators: this means the speech server (speech synthesis engine) is not working properly and no voices (e.g., male, female, child) are available.
en: No voices available.
ast: Nun hai voces disponibles.

note: Translators: this is prompting for a numerical value from a list of choices of speech synthesis voices (e.g., male, female, child).
en: Select desired voice:
ast: Escueyi la voz deseyada:

note: Translators: the word echo feature of Orca will speak the word prior to the caret when the user types a word delimiter.
en: Enable echo by word?  Enter y or n:
ast: ¿Activar ecu por pallabres? Introduz s o n:

en: Please enter y or n.
ast: Introducir s o n.

note: Translators: if key echo is enabled, Orca will speak the name of a key as the user types on the keyboard.  If the user wants key echo, they will then be prompted for which classes of keys they want echoed.
en: Enable key echo?  Enter y or n:
ast: ¿Activar ecu de tecles? Introduz s o n:

note: Translators: this is in reference to key echo for normal text entry keys.
en: Enable alphanumeric and punctuation keys?  Enter y or n:
ast: ¿Activar tecles alfanumbériques y de puntuación? Introduz s o n:

note: Translators: this is in reference to key echo for CTRL, ALT, Shift, Insert, and "Fn" on laptops.
en: Enable modifier keys?  Enter y or n:
ast: ¿Activar tecles modificadores? Introduz s o n:

note: Translators: this is in reference to key echo for Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock, etc.
en: Enable locking keys?  Enter y or n:
ast: ¿Activar tecles de bloquéu? Introduz s o n:

note: Translators: this is in reference to key echo for the keys at the top of the keyboard.
en: Enable function keys?  Enter y or n:
ast: ¿Activar tecles de función? Introduz s o n:

note: Translators: this is in reference to key echo for space, enter, escape, tab, backspace, delete, arrow keys, page up, page down, etc.
en: Enable action keys?  Enter y or n:
ast: ¿Activar tecles d'aición? Introduz s o n:

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: Select desired keyboard layout.
ast: Escueyi la distribución de tecláu deseyada.

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: 1. Desktop
ast: 1. Sobremesa

note: Translators: we allow the user to choose between the desktop (i.e., has a numeric keypad) and laptop (i.e., small and compact) keyboard layouts for how they might control Orca.
en: 2. Laptop
ast: 2. Portátil

note: Translators: this is prompting for whether the user wants to use a refreshable braille display (an external hardware device) or not.
en: Enable Braille?  Enter y or n:
ast: ¿Activar braille? Introduz s o n:

note: Translators: the braille monitor is a graphical display on the screen that is used for debugging and demoing purposes. It presents what would be (or is being) shown on the external refreshable braille display.
en: Enable Braille Monitor?  Enter y or n:
ast: ¿Activar monitor braille? Introduz s o n:

en: Accessibility support for GNOME has just been enabled.
ast: El sofitu p'accesibilidá en GNOME acaba d'activase.

en: You need to log out and log back in for the change to take effect.
ast: Necesites colar y entrar de nuevu pa que los cambeos tengan efeutu.

en: Do you want to logout now?  Enter y or n:
ast: ¿Quies colar agora? Introduz s o n:

en: Setup complete. Logging out now.
ast: Configuración completada. La sesión finará agora.

en: Setup complete.  Press Return to continue.
ast: Configuración completa. Calca intro pa siguir.

en: <b>Results must:</b>
ast: <b>Los resultaos deben:</b>

en: <b>Search direction:</b>
ast: <b>Direición de gueta:</b>

en: <b>Start from:</b>
ast: <b>Entamar en:</b>

en: C_urrent location
ast: Posición a_ctual

en: Close
ast: Zarrar

note: Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Find button. If the name is "Find", and one of its states is VISIBLE and we are currently searching, that means we have just stopped a search. Inform the user that the search is complete and tell them how many files wer
en: Find
ast: Guetar

en: Match _entire word only
ast: Concasar namái cola pallabra _entera

en: Orca Find Dialog
ast: Diálogu de gueta d'Orca

en: Search _backwards
ast: Guetar haza a_trás

en: Search for:
ast: Guetar:

en: Start from:
ast: Entamar en:

en: Top of window
ast: Parte superior de la ventana

en: _Match case
ast: _Concasar con mayúscules

en: _Search for:
ast: _Guetar:

en: _Top of window
ast: Parte _superior de la ventana

en: _Wrap around
ast: _Saltu

note: Translators: This is used in the Orca About dialog.
en: The Orca Team
ast: L'equipu d'Orca

note: Translators: This text is used in the Orca About dialog.
en: A free, open source scriptable screen reader, which provides access to applications and toolkits that support AT-SPI (e.g., the GNOME desktop).
ast: Un llector de pantalla llibre, con scripts y de códigu abiertu que proporciona accesu a aplicaciones y conxuntos de ferramientes que soporten AT-SPI (ex. l'Escritoriu GNOME).

note: Translators: This text is used in the Orca About dialog. Orca is licensed under GPL2+.
en: Orca is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU Lesser General
    Public License as published by the Free Software Foundation;
    either version 2.1 of the License, or (at your option) any
    later version.
    
    Orca is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See
    the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General
    Public License along with Orca; if not, write to the
    Free Software Foundation, Inc., Franklin Street, Fifth Floor,
    Boston MA  02110-1301 USA.
ast: Orca ye software llibre; puedes redistribuyilu y/o modificalu
    so los términos de la Llicencia Pública Xeneral Reducida de GNU asoleyada pola Free
    Software Foundation, na versión 2.1 de la llicencia, o (a como te pete)
    cualquier versión posterior.
    
    Orca distribúyese cola esperanza de que seya útil, pero ENSIN
    DENGUNA GARANTÍA; ensin denguna implicación de garantía de COMERCIABILIDÁ o CALIDÁ PA DENGÚN PROPÓSITU PARTICULAR. Consulta la Llicencia Pública Xeneral Reducida GNU pa más
    detalles.
    
    Tendríes de recibir una copia de la Llicencia Pública Xeneral Reducida de GNU xuntu con ORCA, de lo contrario, escribi a la Free Software Foundation, Inc, Franklin
    Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, EE. UU.

note: DESCRIP Translators: Function is a table column header where the cells in the column are a sentence that briefly describes what action Orca will take when the user invokes an Orca-specific keyboard command.
en: Function
ast: Función

note: Translators: Key Binding is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.
en: Key Binding
ast: Atayu de tecláu

note: Translators: Alternate is a table column header where the cells in the column represent keyboard combinations the user can press to invoke Orca commands.  These represent alternative key bindings that are used in addition to the key bindings in the "Key Bindings" column.
en: Alternate
ast: Alternativa

note: Translators: Modified is a table column header where the cells represent whether a key binding has been modified from the default key binding.
en: Modified
ast: Camudáu

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the default/typical voice used by Orca when presenting the content of the screen and other messages.
en: Default
ast: Predetermináu

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is in uppercase.
en: Uppercase
ast: Mayúscula

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting one or more characters which is part of a hyperlink.
en: Hyperlink
ast: Hiperenllaz

[ctx: VoiceType]
note: Translators: This refers to the voice used by Orca when presenting information which is not displayed on the screen as text, but is still being communicated by the system in some visual fashion. For instance, Orca says "misspelled" to indicate the presence of the red squiggly line found under a spel
en: System
ast: Sistema

note: Attribute Name column (NAME). Translators: Attribute here refers to text attributes such as bold, underline, family-name, etc.
en: Attribute Name
ast: Nome del atributu

note: Attribute Speak column (IS_SPOKEN). Translators: the "Speak" column consists of a single checkbox for each text attribute.  If the checkbox is checked, Orca will speak that attribute, if it is present, when the user presses Orca_Modifier+F.
en: Speak
ast: Falar

note: Attribute Mark in Braille column (IS_BRAILLED). Translators: The "Mark in braille" column consists of a single checkbox for each text attribute.  If the checkbox is checked, Orca will "underline" that attribute, if it is present, on the refreshable braille display.
en: Mark in braille
ast: Conseñar en braille

note: Attribute Value column (VALUE) Translators: "Present Unless" is a column header of the text attributes pane of the Orca preferences dialog.  On this pane, the user can select a set of text attributes that they would like spoken and/or indicated in braille.  Because the list of attributes could get q
en: Present Unless
ast: Presentar sacantes que

note: Pronunciation Dictionary actual string (word) column (ACTUAL). Translators: "Actual String" here refers to a text string as it actually appears in a text document. This might be an abbreviation or a particular word that is pronounced differently then the way that it looks.
en: Actual String
ast: Cadena Actual

note: Pronunciation Dictionary replacement string column (REPLACEMENT) Translators: "Replacement String" here refers to the text string that will actually be used to speak it's matching "actual string". For example: if the actual string was "MHz", then the replacement (spoken) string would be "megahertz".
en: Replacement String
ast: Cadena de troquéu

note: Translators: different speech systems and speech engines work differently when it comes to handling pauses (e.g., sentence boundaries). This property allows the user to specify whether speech should be sent to the speech synthesis system immediately when a pause directive is enountered or if it shou
en: Break speech into ch_unks between pauses
ast: Partir la voz en trozos ente pauses

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each line.
en: Line
ast: Llinia

note: Translators: If this setting is chosen and the user is reading over an entire document, Orca will pause at the end of each sentence.
en: Sentence
ast: Frase

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "All" means that Orca will present progress bar updates regardless of what application and window they happen to be in. Translators: Orca has a setting which determines which progress bar update
en: All
ast: Too

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Application" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active application (but not necessarily in the current window).
en: Application
ast: Aplicación

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. Choosing "Window" means that Orca will present progress bar updates as long as the progress bar is in the active window.
en: Window
ast: Ventana

note: Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed. Translators: When this option is enabled, dead keys will be announced when pressed.
en: Enable non-spacing _diacritical keys
ast: Activar tecles _diacrítiques

note: TODO - JD: I did the above because GtkBuilder translator notes (which we have for the above string) are not getting sucked in to orca.pot. :-( Translators: When this option is enabled, inserted text of length 1 is spoken. Translators: When this option is enabled, inserted text of length 1 is spoken.
en: Enable echo by cha_racter
ast: Activar ecu por _caráuter

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: (double click)
ast: (duble pulsación)

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: (triple click)
ast: (triple pulsación)

note: Translators: an external braille device has buttons on it that permit the user to create input gestures from the braille device. The braille bindings are what determine the actions Orca will take when the user presses these buttons.
en: Braille Bindings
ast: Atayos Braille

note: Translators: A single braille cell on a refreshable braille display consists of 8 dots.  If the user chooses this setting, the dot in the bottom left corner will be used to 'underline' text of interest.
en: Dot _7
ast: Puntu _7

note: Translators: If the user chooses this setting, the dot in the bottom right corner of the braille cell will be used to 'underline' text of interest.
en: Dot _8
ast: Puntu _8

note: Translators: If the user chooses this setting, the two dots at the bottom of the braille cell will be used to 'underline' text of interest.
en: Dots 7 an_d 8
ast: Puntos 7 _y 8

[ctx: punctuation level]
note: Translators: If this setting is chosen, no punctuation symbols will be spoken as a user reads a document. Translators: this refers to how much punctuation will be spoken by Orca when presenting text on the screen.
en: _None
ast: _Denguna

note: Translators: If this setting is chosen, common punctuation symbols (like comma, period, question mark) will not be spoken as a user reads a document, but less common symbols (such as #, @, $) will.
en: So_me
ast: _Alguna

note: Translators: If this setting is chosen, the majority of punctuation symbols will be spoken as a user reads a document.
en: M_ost
ast: La _mayoría

note: Translators: This refers to the amount of information Orca provides about a particular object that receives focus.
en: Brie_f
ast: _Breve

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them. Translators: This is one of two options available in the Preferences dialog for the Table Rows setting. If chosen, Orca will speak just the 
en: Speak _cell
ast: Lleer _caxella

note: Translators: this is a spoken prompt asking the user to press a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) to create a new key bindings.
en: enter new key
ast: introduz la tecla nueva

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
ast: Atayu de tecláu desaniciáu. Calca intro pa confirmar.

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know that the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) they just entered has already been bound to another command.
en: The key entered is already bound to %s
ast: La tecla introducida ya ta asociada a %s

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know Orca know Orca has recorded a new key combination (e.g., Alt+Ctrl+g) based upon their input.
en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
ast: Tecla capturada: %s. Calca Intro pa confirmar.

note: Translators: this is a spoken prompt confirming the key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) the user just typed when creating a new key binding.
en: The new key is: %s
ast: La tecla nueva ye: %s

note: Translators: this is a spoken prompt confirming that an existing key combination (e.g., Ctrl+Alt+f) that was associated with a command has been deleted.
en: The keybinding has been removed.
ast: L'atayu de tecláu desanicióse.

note: Translators: this refers to the keyboard layout (desktop or laptop).
en: _Desktop
ast: _Escritoriu

note: We're here because given profile name exists, so we have to give that info to the user and give him the chance to continue, or not saving the profile
en: Profile <b>%s</b> already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
ast: El perfil <b>%s</b> yá existe.
    ¿Siguir anovando'l perfil existente con estos cambeos nuevos?

en: <b>User Profile Conflict!</b>
ast: <b>Conflictu col perfil d'usuariu</b>

en: Save Profile As Conflict
ast: Guardar perfil como conflictu

note: First of all, we give a chance of cancel profile change
en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
ast: Tas a piques de cambiar el perfil activu. Si acabes de
    facer cambeos nes tos preferencies, estos van
    perdese na carga del perfil.
    
    ¿Continuar la carga del perfil descartando los cambeos anteriores?

en: <b>Load user profile info</b>
ast: <b>Cargar información del perfil d'usuariu</b>

en: Load User Profile
ast: Cargar Perfil d'Usuariu

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
ast: Yá tienes una instancia del diálogu de preferencies d'Orca abierta.
    Zárrala enantes d'abrir una nueva.

note: Translators: Orca Preferences is the configuration GUI for Orca.
en: Starting Orca Preferences.
ast: Aniciando les Preferencies d'Orca.

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: Save Profile As
ast: Guardar perfil como

note: Translators: Profiles in Orca make it possible for users to quickly switch amongst a group of pre-defined settings (e.g. an 'English' profile for reading text written in English using an English-language speech synthesizer and braille rules, and a similar 'Spanish' profile for reading Spanish text. 
en: _Profile Name:
ast: Nome del _perfil:

en: Quit Orca?
ast: Colar d'Orca?

en: This will stop all speech and braille output.
ast: Esto finará tola salida de voz y de Braille.

note: Translators: This message is displayed when the user tries to start Orca and includes an invalid option as an argument. After the message, the list of arguments, as typed by the user, is displayed.
en: The following arguments are not valid:
ast: Los siguientes argumentos nun son válidos:

note: Translators: This message is displayed when the user tries to enable or disable a feature via an argument, but specified an invalid feature. Valid features are: speech, braille, braille-monitor, main-window, and splash-window. These items are not localized and are presented in a list after this mess
en: The following items can be enabled or disabled:
ast: Se pueden activar o desactivar los elementos darréu:

en: Usage: orca [OPTION...]
ast: Usu: orca [OPCIÓN…]

note: Translators: this is the description of the command line option '-?, --help' that is used to display usage information.
en: Show this help message
ast: Amuesa esti mensaxe d'aida

note: Translators: this is a testing option for the command line.  It prints the names of applications known to the accessibility infrastructure to stdout and then exits.
en: Print the known running applications
ast: Imprenta les aplicaciones conocíes que se tan executando

note: Translators: this enables debug output for Orca.  The YYYY-MM-DD-HH:MM:SS portion is a shorthand way of saying that the file name will be formed from the current date and time with 'debug' in front and '.out' at the end.  The 'debug' and '.out' portions of this string should not be translated (i.e.,
en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
ast: Unviar salida de depuración a debug-AAAA-MM-DD-HH:MM:SS.out

note: Translators: this enables debug output for Orca and overrides the name of the debug file Orca will use for debug output if the --debug option is used.
en: Send debug output to the specified file
ast: Unviar salida de depuración a un ficheru especificáu

note: Translators: this is the description of the command line option '-s, --setup, --gui-setup' that will initially display a GUI dialog that would allow the user to set their Orca preferences.
en: Set up user preferences
ast: Configura les preferencies del usuariu

note: Translators: this is the description of the command line option '-t, --text-setup' that will initially display a list of questions in text form, that the user will need to answer, before Orca will startup. For this to happen properly, Orca will need to be run from a terminal window.
en: Set up user preferences (text version)
ast: Configura les preferencies del usuariu (versión namái testu)

note: Translators: this is the description of the command line option '-n, --no-setup' that means that Orca will startup without setting up any user preferences.
en: Skip set up of user preferences
ast: Salta la configuración de les preferencies d'usuariu

note: Translators: this is the description of the command line option '-u, --user-prefs-dir=dirname' that allows you to specify an alternate location for the user preferences.
en: Use alternate directory for user preferences
ast: Usa un direutoriu alternativo pa les preferencies del usuariu

note: Translators: if the user supplies an option via the '-e, --enable' command line option, it will be automatically enabled as Orca is started.
en: Force use of option
ast: Forciar l'usu de la opción

note: Translators: if the user supplies an option via the '-d, --disable' command line option, it will be automatically disabled as Orca is started.
en: Prevent use of option
ast: Prevenir l'usu de la opción

note: Translators: this is the Orca command line option to import to Orca a user profile from a given file
en: Import a profile from a given orca profile file
ast: Importar un perfil dende un ficheru de perfil d'orca dau.

note: Translators: this is the Orca command line option that will quit Orca. The user would run the Orca shell script again from a terminal window. If this command line option is specified, the script will quit any instances of Orca that are already running.
en: Quits Orca (if shell script used)
ast: Sale d'Orca (si s'usó shell script)

note: Translators: this is the Orca command line option that will force the termination of Orca. The user would run the Orca shell script again from a terminal window. If this command line option is specified, the script will quit any instances of Orca that are already running.
en: Forces orca to be terminated immediately.
ast: Fuerza a orca a terminar dafechu.

note: Translators: this is the Orca command line option to tell Orca to replace any existing Orca process(es) that might be running.
en: Replace a currently running Orca
ast: Camudar una instancia d'Orca anguaño n'execución

note: Translators: this is text being sent to a terminal and we want to keep the text lines within terminal boundaries.
en: If Orca has not been previously set up by the user, Orca
    will automatically launch the preferences set up unless
    the -n or --no-setup option is used.
ast: Si Orca no se configuró previamente pol usuariu, Orca llanzará
    automáticamente la configuración de les preferencies sacantes que
    s'use la opción -n o --no-setup.

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
ast: Informe de fallos a orca-list@gnome.org.

note: Translators: this is what Orca speaks and brailles when it quits.
en: Goodbye.
ast: Alón.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Exiting learn mode.
ast: Colando del mou de deprendizax.

note: Translators: Orca has a "List Shortcuts Mode" that allows the user to list a group of keyboard shortcuts. Pressing 1 makes it possible for the user to navigate amongst a list of global ("default") commands. Pressing 2 allows the user to navigate amongst Orca commands specific to the application with
en: Exiting list shortcuts mode.
ast: Colando del mou de llista d'atayos.

note: Translators: this represents the state of a check box Translators: this represents the state of a locking modifier key (e.g., Caps Lock)
en: off
ast: desactiváu

note: Translators: this represents the state of a check box Translators: this represents the state of a locking modifier key (e.g., Caps Lock)
en: on
ast: activáu

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know that speech synthesis has been turned back on.
en: Speech enabled.
ast: Voz activada.

note: Translators: this is a spoken prompt letting the user know that speech synthesis has been temporarily turned off.
en: Speech disabled.
ast: Voz desactivada.

note: Translators: there is a keystroke to reload the user preferences.  This is a spoken prompt to let the user know when the preferences has been reloaded.
en: Orca user settings reloaded.
ast: Configuración d'usuariu d'Orca recargada.

note: Translators: The following string instructs the user how to navigate amongst the list of commands presented in 'list shortcuts' mode as well as how to exit the list when finished.
en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
ast: Usa Flecha arriba y Flecha abaxo pa navegar pela llista. Calca Escape pa colar.

note: Translators: This message is presented when the user is in 'list of shortcuts mode'. In this messsage, we present the number of shortcuts found.
en: %d Orca default shortcut found. | %d Orca default shortcuts found.
ast[0]: S'alcontró %d atayu predetermináu d'Orca.
ast[1]: S'alcontraron %d atayos predeterminaos d'Orca.

note: Translators: This message is presented when the user is in 'list of shortcuts mode'. In this message, we present the number of shortcuts found for the named application.
en: %(count)d Orca shortcut for %(application)s found. | %(count)d Orca shortcuts for %(application)s found.
ast[0]: S'alcontró %(count)d atayu d'Orca pa l'aplicación %(application)s.
ast[1]: S'alcontraron %(count)d atayos d'Orca pa l'aplicación %(application)s.

note: Translators: This message is presented when the user is in 'list of shortcuts mode'. This is the message we present when the user requested a list of application-specific shortcuts, but none could be found for that application.
en: No Orca shortcuts for %s found.
ast: Nun s'alcontraron atayos d'Orca pa %s

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the top of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the bottom and continue looking upwards. We need to inform the user when this is taking place. particular object and the top of the page or li
en: Wrapping to bottom.
ast: Saltando al final.

note: Translators: when the user is attempting to locate a particular object and the bottom of a page or list is reached without that object being found, we "wrap" to the top and continue looking downwards. We need to inform the user when this is taking place. particular object and the bottom of the page 
en: Wrapping to top.
ast: Saltando al entamu.

note: Translators: Orca has a 'List Shortcuts' mode by which a user can navigate through a list of the bound commands in Orca. Pressing 1 presents the commands/shortcuts available for all applications. These are the "default" commands/shortcuts. Pressing 2 presents commands/shortcuts Orca provides for the
en: Press 1 for Orca's default shortcuts. Press 2 for Orca's shortcuts for the current application. Press escape to exit.
ast: Calca 1 pa los atoayos predeterminaos d'Orca. Calca 2 pa los atayos d'Orca de l'aplicación actual. Calca Colar pa salir.

en: keypad
ast: tecláu numbéricu

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: double click
ast: duble pulsación

note: Translators: Orca keybindings support double and triple "clicks" or key presses, similar to using a mouse.
en: triple click
ast: triple pulsación

note: Translators: This message is what is presented to the user when he/she attempts to import a settings profile, but the import failed for some reason.
en: Unable to import profile.
ast: Nun se pudo importar el perfil.

note: Translators: This message is what is presented to the user when he/she successfully imports a settings profile.
en: Profile import success.
ast: Importación de perfil exitosa.

note: Translators: This message is what is presented to the user when he/she attempts to import a settings profile but the import failed due to a bad key.
en: Import failed due to an unrecognized key: %s
ast: Importación fallida por a una clave desconocida: %s

en: Welcome to Orca.
ast: Bienveníu a Orca.

en: <b>Adjust selected
    attributes</b>
ast: <b>Axustar los atributos
     seleicionados</b>

en: <b>Braille Indicator</b>
ast: <b>Indicador Braille</b>

en: <b>Display Settings</b>
ast: <b>Axustes de pantalla</b>

en: <b>Global Voice Settings</b>
ast: <b>Axustes globales de voz</b>

en: <b>Hyperlink Indicator</b>
ast: <b>Indicador d'hiperenllaz</b>

en: <b>Keyboard Layout</b>
ast: <b>Distribución de tecláu</b>

en: <b>Mouse</b>
ast: <b>Mur</b>

en: <b>Profiles</b>
ast: <b>Perfiles</b>

note: Translators: This is a label in the Preferences dialog box. It applies to several options related to which progress bars Orca should speak and how often Orca should speak them.
en: <b>Progress Bar Updates</b>
ast: <b>Anovamientos de barres de progresu</b>

en: <b>Pronunciation Dictionary</b>
ast: <b>Diccionariu de pronunciación</b>

en: <b>Punctuation Level</b>
ast: <b>Nivel de puntuación</b>

en: <b>Selection Indicator</b>
ast: <b>Indicador de seleición</b>

en: <b>Spoken Context</b>
ast: <b>Contestu faláu</b>

note: Translators: This is label in the Preferences dialog box. It refers to what Orca will speak when the user arrows Up or Down in a table. The choices are to speak just the new cell or to speak the entire row.
en: <b>Table Rows</b>
ast: <b>Fileres de tabla</b>

en: <b>Text attributes</b>
ast: <b>Atributos de testu</b>

en: <b>Time and Date</b>
ast: <b>Data y hora</b>

en: <b>User Interface</b>
ast: <b>Interfaz d'usuariu</b>

en: <b>Verbosity</b>
ast: <b>Cantidá d'información</b>

note: Translators: Having multiple 'voice types' in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. Th
en: <b>Voice Type Settings</b>
ast: <b>Axustes de tipu de voz</b>

en: Active _Profile:
ast: _Perfil activu:

note: Translators: long braille for the rolename of a application.
en: Application
ast: Aplicación

en: Contraction _Table:
ast: _Tabla de contraición:

en: Dat_e format:
ast: Formatu de d_ata:

en: Default
ast: Predetermináu

en: Disable _end of line symbol
ast: Desactivar el símbolu de _fin de llinia

en: Enable Braille _monitor
ast: Activar _monitor Braille

en: Enable Braille _support
ast: Activar _sofitu Braille

en: Enable _alphanumeric and punctuation keys
ast: Activar tecles _alfanumbériques y de puntuación

en: Enable _function keys
ast: Activar tecles de _función

en: Enable _key echo
ast: Activar _ecu de tecles

en: Enable _modifier keys
ast: Activar tecles _modificadores

en: Enable _navigation keys
ast: Activar tecles de _navegación

en: Enable ac_tion keys
ast: Activar tecles d'_aición

en: Enable echo by _sentence
ast: Activar ecu por _frases

en: Enable echo by _word
ast: Activar ecu por _pallabres

en: Enable lockin_g keys
ast: Activar tecles de _bloquéu

en: General
ast: Xeneral

en: Hyperlink
ast: Hiperenllaz

en: Key Bindings
ast: Atayos de tecláu

en: Key Echo
ast: Ecu de tecles

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _down one button, move that attribute down one line in the list. The ordering in the l
en: Move _down one
ast: Mover unu _abaxo

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move _up one button, move that attribute up one line in the list. The ordering in the list 
en: Move _up one
ast: Mover unu a_rriba

note: Translators: This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _bottom button, move that attribute to the bottom of the list. The ordering in the 
en: Move to _bottom
ast: Mover al _final

note: Translators:  This label is on a button on the Text Attributes pane of the Orca Preferences dialog. On that pane there is a long list of possible text attributes. The user can select one and then, by using the Move to _top button, move that attribute to the top of the list. The ordering in the list 
en: Move to _top
ast: Mover al _aniciu

note: Translators: If this setting is enabled, Orca will only speak text which is actually displayed on the screen. It will NOT speak things like the role of an item (e.g. 'checkbox') or its state (e.g. 'not checked') or say 'mispelled' to indicate the presence of red squiggly spelling error lines -- thin
en: Only speak displayed text
ast: Falar namái el testu que s'amuesa

en: Orca Preferences
ast: Preferencies d'Orca

en: Orca _Modifier Key(s):
ast: Tecles _modificadores d'Orca:

en: Pi_tch:
ast: _Tonu:

[ctx: ProgressBar]
note: Translators: Here this is a label for a spin button through which a user can customize the frequency in seconds an announcement should be made regarding the current value of a progress bar.
en: Frequency (secs):
ast: Frecuencia (seg):

[ctx: ProgressBarUpdates]
note: Translators: This is an option in the Preferences dialog box related to the speaking of progress bar information. If checked, Orca will speak progress bar information.
en: Enable_d
ast: Activáu_d

en: Pronunciation
ast: Pronunciación

en: Quit Orca _without confirmation
ast: _Colar d'Orca ensin confirmación

note: Translators: Orca has a setting which determines which progress bar updates should be announced. The options are all progress bars, only progress bars in the active application, or only progress bars in the current window.
en: Restrict to:
ast: Restrinxir a:

note: Translators: Say all by refers to the way that Orca will say (speak) an amount of text -- in particular, where Orca where insert pauses. There are currently two choices (supplied by a combo box to the right of this label): say all by sentence and  say all by line.  If Orca were speaking a work of fi
en: Say All B_y:
ast: Lleer too _por:

en: Show Orca _main window
ast: Amosar ventana _principal d'Orca

en: Spea_k object mnemonics
ast: Lleer _les tecles d'accesu del oxetu

en: Speak _indentation and justification
ast: Indicar _sangráu y xustificación

en: Speak _none
ast: Lleer _dengún

en: Speak blank lines
ast: Indicar llinies en blancu

note: Translators: This checkbox toggles whether or not Orca says the child position (e.g., 'item 6 of 7').
en: Speak child p_osition
ast: Indicar la p_osición del fíu

note: Translators: multicase strings are StringsWithWordsMashedTogetherLikeThis.
en: Speak multicase strings as wor_ds
ast: Falar cadenes con mayúscules y minúscules como _pallabres

en: Speak object under mo_use
ast: Lleer el oxetu debaxo del m_ur.

note: Translators: This is one of two options available in the Preferences dialog for the Table Rows setting. If chosen, Orca will speak the entire row when the user arrows Up or Down in a table.
en: Speak ro_w
ast: Lleer _filera

en: Speak tutorial messages
ast: Lleer mensaxes de deprendizax

en: Speech
ast: Voz

en: Speech _system:
ast: Sistema de _voz:

en: Speech synthesi_zer:
ast: _Sintetizador de voz:

en: Start-up Profile:
ast: Perfil d'entamu:

en: System
ast: Sistema

en: Text Attributes
ast: Atributos de testu

en: Uppercase
ast: Mayúscula

en: Ver_bose
ast: _Estendida

en: Vo_lume:
ast: _Volume:

en: Voice
ast: Voz

note: Translators: long braille for the rolename of a window.
en: Window
ast: Ventana

en: _Abbreviated role names
ast: Nome de roles _abreviaos

en: _All
ast: _Toda

en: _Delete
ast: _Desaniciar

en: _Enable Contracted Braille
ast: _Activar Braille contrayíu

en: _Enable speech
ast: _Activar voz

en: _Laptop
ast: _Portátil

note: This button will load the selected settings profile in the application.
en: _Load
ast: _Carga

en: _New entry
ast: _Nueva entrada

en: _Person:
ast: _Persona:

en: _Present tooltips
ast: _Presentar conseyos

en: _Rate:
ast: _Velocidá:

en: _Reset
ast: _Restablecer

en: _Speak all
ast: Lleer _too

en: _Time format:
ast: Formatu d'_hora:

note: Translators: Having multiple 'voice types' in Orca makes it possible for the user to more quickly identify properties of text non-visually, such as the fact that text is written in capital letters or is a link; or that text is actually visible on the screen as opposed to an Orca-specific message. Th
en: _Voice type:
ast: _Tipu de voz:

[ctx: braille dots]
note: Translators: This option refers to the dot or dots in braille which will be used to 'underline' certain characters.
en: _None
ast: _Denguna

note: for gettext support Translators: this is a structure to assist in the generation of spoken military-style spelling.  For example, 'abc' becomes 'alpha bravo charlie'. It is a simple structure that consists of pairs of letter : word(s) where the letter and word(s) are separate by colons and each pair
en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
ast: a : alfa, b : bravo, c : charli, d : delta, e : ecu, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : yuliet, k : kilo, l : lima, m : maik, n : novémber, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : úniform, v : victor, w : whisky, x : xray, y : yanki, z : zulú

note: Translators: long braille for the rolename of an invalid object. We typically make these 'camel' case.
en: Invalid
ast: Non válidu

note: Translators: spoken words for the rolename of an invalid object.
en: invalid
ast: non válidu

note: Translators: long braille for an accelerator (what you see in a menu). We typically make these 'camel' case.
en: Accelerator
ast: Acelerador

note: Translators: spoken words for an accelerator (what you see in a menu).
en: accelerator
ast: acelerador

note: Translators: long braille for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the long braille words: we typically make them 'camel' case -- multiple words are bunched together with no spaces between them and the first letter of each word is capitalized.
en: Alert
ast: Alerta

note: Translators: spoken words for the rolename of an alert dialog. NOTE for all the spoken words: these are the words one would use when speaking.
en: alert
ast: alerta

note: Translators: long braille for the rolename of an animation widget.
en: Animation
ast: Animación

note: Translators: spoken words for the rolename of an animation widget.
en: animation
ast: animación

note: Translators: short braille for the rolename of an arrow widget.
en: arw
ast: flc

note: Translators: long braille for the rolename of an animation widget.
en: Arrow
ast: Flecha

note: Translators: spoken words for the rolename of an animation widget.
en: arrow
ast: flecha

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar widget.
en: Calendar
ast: Calendariu

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar widget.
en: calendar
ast: calendariu

note: Translators: short braille for the rolename of a canvas widget.
en: cnv
ast: lnz

note: Translators: long braille for the rolename of a canvas widget.
en: Canvas
ast: Llenzu

note: Translators: spoken words for the rolename of a canvas widget.
en: canvas
ast: llenzu

note: Translators: short braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: cptn
ast: dscrp

note: Translators: long braille for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: Caption
ast: Descripción

note: Translators: spoken words for the rolename of a caption (e.g., table caption).
en: caption
ast: descripción

note: Translators: short braille for the rolename of a checkbox. Translators: short braille for the rolename of a check menu item.
en: chk
ast: cv

note: Translators: long braille for the rolename of a checkbox.
en: CheckBox
ast: Caxella

note: Translators: spoken words for the rolename of a checkbox.
en: check box
ast: Caxella

note: Translators: long braille for the rolename of a check menu item.
en: CheckItem
ast: ElementuMarcable

note: Translators: spoken words for the rolename of a check menu item.
en: check item
ast: elementu marcable

note: Translators: short braille for the rolename of a color chooser.
en: clrchsr
ast: sltcol

note: Translators: long braille for the rolename of a color chooser.
en: ColorChooser
ast: Seleutor de Color

note: Translators: spoken words for the rolename of a color chooser.
en: color chooser
ast: seleutor de color

note: Translators: short braille for the rolename of a column header. Translators: short braille for the rolename of a table column header.
en: colhdr
ast: cabcol

note: Translators: long braille for the rolename of a column header. Translators: long braille for the rolename of a table column header.
en: ColumnHeader
ast: Testera de Columna

note: Translators: spoken words for the rolename of a column header. Translators: spoken words for the rolename of a table column header.
en: column header
ast: testera de columna

note: Translators: spoken words for the rolename of a combo box.
en: combo box
ast: cuadru combináu

note: Translators: short braille for the rolename of a date editor.
en: dat
ast: fch

note: Translators: long braille for the rolename of a date editor.
en: DateEditor
ast: Editor de data

note: Translators: spoken words for the rolename of a date editor.
en: date editor
ast: editor de data

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop icon. Translators: short braille for the rolename of a icon.
en: icn
ast: ico

note: Translators: long braille for the rolename of a desktop icon.
en: DesktopIcon
ast: Iconu d'Escritoriu

note: Translators: spoken words for the rolename of a desktop icon.
en: desktop icon
ast: iconu d'escritoriu

note: Translators: short braille for the rolename of a desktop frame. Translators: short braille for the rolename of a frame.
en: frm
ast: mar

note: Translators: long braille for the rolename of a desktop frame.
en: DesktopFrame
ast: Marcu d'escritoriu

note: Translators: spoken words for the rolename of a desktop frame.
en: desktop frame
ast: marcu d'escritoriu

[ctx: shortbraille]
note: Translators: short braille for the rolename of a dial. You should attempt to treat it as an abbreviation of the translated word for "dial".  It is OK to use an unabbreviated word as long as it is relatively short.
en: dial
ast: mrcd

note: Translators: long braille for the rolename of a dial.
en: Dial
ast: Marcador Telefónicu

note: Translators: spoken words for the rolename of a dial.
en: dial
ast: marcador telefónicu

note: Translators: long braille for the rolename of a dialog.
en: Dialog
ast: Diálogu

note: Translators: spoken words for the rolename of a dialog.
en: dialog
ast: diálogu

note: Translators: short braille for the rolename of a directory pane.
en: dip
ast: pnldir

note: Translators: long braille for the rolename of a directory pane.
en: DirectoryPane
ast: Panel de Direutoriu

note: Translators: spoken words for the rolename of a directory pane.
en: directory pane
ast: Panel de direutoriu

note: Translators: long braille for the rolename of an HTML document frame.
en: HtmlPane
ast: Panel html

note: Translators: spoken words for the rolename of an HTML document frame.
en: html content
ast: contenedor h t m l

note: Translators: short braille for the rolename of a drawing area.
en: draw
ast: dibuxu

note: Translators: long braille for the rolename of a drawing area.
en: DrawingArea
ast: Estaya de dibuxu

note: Translators: spoken words for the rolename of a drawing area.
en: drawing area
ast: estaya de dibuxu

note: Translators: short braille for the rolename of a file chooser.
en: fchsr
ast: sltar

note: Translators: long braille for the rolename of a file chooser.
en: FileChooser
ast: Seleutor de ficheros

note: Translators: spoken words for the rolename of a file chooser.
en: file chooser
ast: seleutor de ficheros

note: Translators: short braille for the rolename of a filler.
en: flr
ast: rlln

note: Translators: long braille for the rolename of a filler.
en: Filler
ast: Rellenador

note: Translators: spoken words for the rolename of a filler.
en: filler
ast: rellenador

note: Translators: short braille for the rolename of a font chooser.
en: fnt
ast: tpg

note: Translators: long braille for the rolename of a font chooser.
en: FontChooser
ast: Seleutor de fonte

note: Translators: spoken words for the rolename of a font chooser.
en: font chooser
ast: selector de fonte

note: Translators: long braille for the rolename of a form.
en: Form
ast: Formulariu

note: Translators: long braille for the rolename of a frame.
en: Frame
ast: Marcu

note: Translators: spoken words for the rolename of a frame.
en: frame
ast: marcu

note: Translators: short braille for the rolename of a glass pane.
en: gpn
ast: pnltr

note: Translators: long braille for the rolename of a glass pane.
en: GlassPane
ast: Panel Tresparente

note: Translators: spoken words for the rolename of a glass pane.
en: glass pane
ast: Panel tresparente

note: Translators: short braille for the rolename of a heading.
en: hdng
ast: cbcra

note: Translators: long braille for the rolename of a heading.
en: Heading
ast: Encabezáu

note: Translators: spoken words for the rolename of a heading.
en: heading
ast: encabezáu

note: Translators: long braille for the rolename of an html container.
en: HtmlContainer
ast: contenedor html

note: Translators: spoken words for the rolename of an html container.
en: h t m l container
ast: contenedor h t m l

note: Translators: long braille for the rolename of a icon.
en: Icon
ast: Iconu

note: Translators: spoken words for the rolename of a icon.
en: icon
ast: iconu

note: Translators: long braille for the rolename of a image.
en: Image
ast: Imaxe

note: Translators: spoken words for the rolename of a image.
en: image
ast: imaxe

note: Translators: short braille for the rolename of an internal frame.
en: ifrm
ast: mrci

note: Translators: long braille for the rolename of an internal frame.
en: InternalFrame
ast: Marcu Internu

note: Translators: spoken words for the rolename of an internal frame.
en: internal frame
ast: marcu internu

note: Translators: short braille for the rolename of a label.
en: lbl
ast: etq

note: Translators: long braille for the rolename of a label.
en: Label
ast: Etiqueta

note: Translators: spoken words for the rolename of a label.
en: label
ast: etiqueta

note: Translators: short braille for the rolename of a layered pane.
en: lyrdpn
ast: pnlslp

note: Translators: long braille for the rolename of a layered pane.
en: LayeredPane
ast: Panel solapáu

note: Translators: spoken words for the rolename of a layered pane.
en: layered pane
ast: Panel solapáu

note: Translators: short braille for the rolename of a link.
en: lnk
ast: enllaz

note: Translators: long braille for the rolename of a link.
en: Link
ast: Enllaz

note: Translators: spoken words for the rolename of a link. Translators: this indicates that this piece of text is a hypertext link.
en: link
ast: enllaz

note: Translators: long braille for the rolename of a list.
en: List
ast: Llista

note: Translators: spoken words for the rolename of a list.
en: list
ast: llista

note: Translators: short braille for the rolename of a list item.
en: lstitm
ast: ellst

note: Translators: long braille for the rolename of a list item.
en: ListItem
ast: Elementu de llista

note: Translators: spoken words for the rolename of a list item.
en: list item
ast: Elementu de llista

note: Translators: long braille for the rolename of a menu.
en: Menu
ast: Menú

note: Translators: short braille for the rolename of a menu bar.
en: mnubr
ast: brmnu

note: Translators: long braille for the rolename of a menu bar.
en: MenuBar
ast: Barra de Menú

note: Translators: spoken words for the rolename of a menu bar.
en: menu bar
ast: barra de menú

note: Translators: short braille for the rolename of a menu item.
en: mnuitm
ast: elmnum

note: Translators: long braille for the rolename of a menu item.
en: MenuItem
ast: Elementu del menú

note: Translators: spoken words for the rolename of a menu item.
en: menu item
ast: elementu del menú

note: Translators: short braille for the rolename of an option pane.
en: optnpn
ast: pnlo

note: Translators: long braille for the rolename of an option pane.
en: OptionPane
ast: Panel d'opciones

note: Translators: spoken words for the rolename of an option pane.
en: option pane
ast: panel d'opciones

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab.
en: pgt
ast: slp

note: Translators: long braille for the rolename of a page tab.
en: Page
ast: Páxina

note: Translators: spoken words for the rolename of a page tab.
en: page
ast: páxina

note: Translators: short braille for the rolename of a page tab list.
en: tblst
ast: tblslp

note: Translators: long braille for the rolename of a page tab list.
en: TabList
ast: Llista de llingüetes

note: Translators: spoken words for the rolename of a page tab list.
en: tab list
ast: llista de llingüetes

note: Translators: short braille for the rolename of a password field.
en: pwd
ast: contr

note: Translators: long braille for the rolename of a password field.
en: Password
ast: Contraseña

note: Translators: spoken words for the rolename of a password field.
en: password
ast: contraseña

note: Translators: short braille for the rolename of a popup menu.
en: popmnu
ast: mnuem

note: Translators: long braille for the rolename of a popup menu.
en: PopupMenu
ast: Menú emerxente

note: Translators: spoken words for the rolename of a popup menu.
en: popup menu
ast: menú emerxente

note: Translators: short braille for the rolename of a progress bar.
en: pgbar
ast: brprog

note: Translators: long braille for the rolename of a progress bar.
en: Progress
ast: Barra de Progresu

note: Translators: spoken words for the rolename of a progress bar.
en: progress bar
ast: barra de progresu

note: Translators: long braille for the rolename of a push button.
en: Button
ast: Botón

note: Translators: spoken words for the rolename of a push button.
en: button
ast: botón

note: Translators: long braille for the rolename of a radio button.
en: RadioButton
ast: Botón de radio

note: Translators: spoken words for the rolename of a radio button.
en: radio button
ast: botón de radio

note: Translators: short braille for the rolename of a radio menu item.
en: rdmnuitm
ast: mnuer

note: Translators: long braille for the rolename of a radio menu item.
en: RadioItem
ast: Elementu de radio

note: Translators: spoken words for the rolename of a radio menu item.
en: radio menu item
ast: menú d'elementos de radio

note: Translators: short braille for the rolename of a root pane.
en: rtpn
ast: pnlr

note: Translators: long braille for the rolename of a root pane.
en: RootPane
ast: Panel Raigañu

note: Translators: spoken words for the rolename of a root pane.
en: root pane
ast: panel raigañu

note: Translators: short braille for the rolename of a row header. Translators: short braille for the rolename of a table row header.
en: rwhdr
ast: Cabfl

note: Translators: long braille for the rolename of a row header. Translators: long braille for the rolename of a table row header.
en: RowHeader
ast: Testera de la Filera

note: Translators: spoken words for the rolename of a row header. Translators: spoken words for the rolename of a table row header.
en: row header
ast: testera de la filera

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll bar.
en: scbr
ast: brdesl

note: Translators: long braille for the rolename of a scroll bar.
en: ScrollBar
ast: Barra Eslizante

note: Translators: spoken words for the rolename of a scroll bar.
en: scroll bar
ast: barra eslizante

note: Translators: short braille for the rolename of a scroll pane.
en: scpn
ast: pnldesl

note: Translators: long braille for the rolename of a scroll pane.
en: ScrollPane
ast: Panel Eslizante

note: Translators: spoken words for the rolename of a scroll pane.
en: scroll pane
ast: panel eslizante

note: Translators: short braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: sctn
ast: sccn

note: Translators: long braille for the rolename of a section (e.g., in html).
en: Section
ast: Seición

note: Translators: short braille for the rolename of a separator.
en: seprtr
ast: seprdr

note: Translators: long braille for the rolename of a separator.
en: Separator
ast: Separtador

note: Translators: spoken words for the rolename of a separator.
en: separator
ast: separtador

note: Translators: short braille for the rolename of a slider.
en: sldr
ast: desl

note: Translators: long braille for the rolename of a slider.
en: Slider
ast: Eslizador

note: Translators: spoken words for the rolename of a slider.
en: slider
ast: eslizador

note: Translators: short braille for the rolename of a split pane.
en: spltpn
ast: pnldiv

note: Translators: long braille for the rolename of a split pane.
en: SplitPane
ast: Panel dixebráu

note: Translators: spoken words for the rolename of a split pane.
en: split pane
ast: panel dixebráu

note: Translators: short braille for the rolename of a spin button.
en: spin
ast: cuntador

note: Translators: long braille for the rolename of a spin button.
en: SpinButton
ast: Botón cuntador

note: Translators: spoken words for the rolename of a spin button.
en: spin button
ast: botón cuntador

note: Translators: short braille for the rolename of a statusbar.
en: statbr
ast: brestbr

note: Translators: long braille for the rolename of a statusbar.
en: StatusBar
ast: Barra d'estáu

note: Translators: spoken words for the rolename of a statusbar.
en: status bar
ast: barra d'estáu

note: Translators: long braille for the rolename of a table.
en: Table
ast: Tabla

note: Translators: spoken words for the rolename of a table.
en: table
ast: tabla

note: Translators: short braille for the rolename of a table cell.
en: cll
ast: cld

note: Translators: long braille for the rolename of a table cell.
en: Cell
ast: Caxella

note: Translators: spoken words for the rolename of a table cell.
en: cell
ast: caxella

note: Translators: short braille for the rolename of a tear off menu item.
en: tomnuitm
ast: emd

note: Translators: long braille for the rolename of a tear off menu item.
en: TearOffMenuItem
ast: Elementu de Menú Desprendible

note: Translators: spoken words for the rolename of a tear off menu item.
en: tear off menu item
ast: elementu de menú desprendible

note: Translators: long braille for the rolename of a text entry field.
en: Text
ast: Testu

note: Translators: spoken words for the rolename of a text entry field.
en: text
ast: testu

note: Translators: short braille for the rolename of a toggle button.
en: tglbtn
ast: btc

note: Translators: long braille for the rolename of a toggle button.
en: ToggleButton
ast: Botón Conmutable

note: Translators: spoken words for the rolename of a toggle button.
en: toggle button
ast: botón conmutable

note: Translators: short braille for the rolename of a toolbar.
en: tbar
ast: bdh

note: Translators: long braille for the rolename of a toolbar.
en: ToolBar
ast: Barra de Ferramientes

note: Translators: spoken words for the rolename of a toolbar.
en: tool bar
ast: barra de ferramientes

note: Translators: short braille for the rolename of a tooltip.
en: tip
ast: csj

note: Translators: long braille for the rolename of a tooltip.
en: ToolTip
ast: Conseyu

note: Translators: spoken words for the rolename of a tooltip.
en: tool tip
ast: conseyu

note: Translators: short braille for the rolename of a tree.
en: tre
ast: arb

note: Translators: long braille for the rolename of a tree.
en: Tree
ast: Árbol

note: Translators: spoken words for the rolename of a tree.
en: tree
ast: árbol

note: Translators: short braille for the rolename of a tree table.
en: trtbl
ast: tblArb

note: Translators: long braille for the rolename of a tree table.
en: TreeTable
ast: Tabla d'Árbol

note: Translators: spoken words for the rolename of a tree table.
en: tree table
ast: tabla d'árbol

note: Translators: short braille for when the rolename of an object is unknown.
en: unk
ast: desc

note: Translators: long braille for when the rolename of an object is unknown.
en: Unknown
ast: Desconocíu

note: Translators: spoken words for when the rolename of an object is unknown.
en: unknown
ast: desconocíu

note: Translators: short braille for the rolename of a viewport.
en: vwprt
ast: Prt

note: Translators: long braille for the rolename of a viewport.
en: Viewport
ast: Puertu

note: Translators: spoken words for the rolename of a viewport.
en: viewport
ast: puertu

note: Translators: short braille for the rolename of a window.
en: wnd
ast: vnt

note: Translators: spoken words for the rolename of a window.
en: window
ast: ventana

note: Translators: short braille for the rolename of a header.
en: hdr
ast: Cab

note: Translators: long braille for the rolename of a header.
en: Header
ast: Testera

note: Translators: spoken words for the rolename of a header.
en: header
ast: testera

note: Translators: short braille for the rolename of a footer.
en: ftr
ast: pDP

note: Translators: long braille for the rolename of a footer.
en: Footer
ast: Pie de Páxina

note: Translators: spoken words for the rolename of a footer.
en: footer
ast: pie de páxina

note: Translators: long braille for the rolename of a paragraph.
en: Paragraph
ast: Párrafu

note: Translators: spoken words for the rolename of a paragraph.
en: paragraph
ast: párrafu

note: Translators: short braille for the rolename of a application.
en: app
ast: ap

note: Translators: spoken words for the rolename of a application.
en: application
ast: aplicación

note: Translators: long braille for the rolename of a autocomplete.
en: AutoComplete
ast: Autocompletáu

note: Translators: spoken words for the rolename of a autocomplete.
en: autocomplete
ast: autocompletáu

note: Translators: short braille for the rolename of an editbar.
en: edtbr
ast: bEd

note: Translators: long braille for the rolename of an editbar.
en: EditBar
ast: Barra d'Edición

note: Translators: spoken words for the rolename of an editbar.
en: edit bar
ast: barra d'edición

note: Translators: short braille for the rolename of an embedded component.
en: emb
ast: cEmp

note: Translators: long braille for the rolename of an embedded component.
en: EmbeddedComponent
ast: Componente Empotráu

note: Translators: spoken words for the rolename of an embedded component.
en: embedded component
ast: componente empotráu

note: Translators: Orca will tell you how many characters are repeated on a line of text.  For example: "22 space characters".  The %d is the number and the %s is the spoken word for the character.
en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
ast[0]: %(count)d caráuter %(repeatChar)s
ast[1]: %(count)d carauteres %(repeatChar)s

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consequtive superscripted characters, e.g. 'X' followed by 'superscript 2' followed by 'superscript 3' should be presented as 'X superscript 23'.
en:  superscript %s
ast:  %s superíndiz

note: Translators: This string is part of the presentation of an item that includes one or several consequtive subscripted characters, e.g. 'X' followed by 'subscript 2' followed by 'subscript 3', should be presented as 'X subscript 23.'
en:  subscript %s
ast:  %s subíndiz

note: Translators: long braille for the rolename of a document.
en: Document
ast: Documentu

note: Translators: spoken words for the rolename of a document.
en: document
ast: documentu

note: Translators: the Orca "SayAll" command allows the user to press a key and have the entire document in a window be automatically spoken to the user.  If the user presses any key during a SayAll operation, the speech will be interrupted and the cursor will be positioned at the point where the speech w
en: Speaks entire document.
ast: Llee tol documentu.

note: Translators: this represents the number of rows in a table.
en: table with %d row | table with %d rows
ast[0]: tabla con %d filera
ast[1]: tabla con %d fileres

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en: %d column | %d columns
ast[0]: %d columna
ast[1]: %d columnes

note: We've left a table.  Announce this fact.
en: leaving table.
ast: dexando la tabla.

note: Translators: this represents the row and column we're on in a table.
en: row %(row)d, column %(column)d
ast: filera %(row)d, columna %(column)d

note: Translators: this represents the column we're on in a table. Translators: this is in references to a column in a table.
en: column %d
ast: columna %d

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar view.
en: calv
ast: vcal

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar view.
en: CalendarView
ast: Vista del calendariu

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar view.
en: calendar view
ast: vista del calendariu

note: Translators: short braille for the rolename of a calendar event.
en: cale
ast: ecal

note: Translators: long braille for the rolename of a calendar event.
en: CalendarEvent
ast: Eventu del calendariu

note: Translators: spoken words for the rolename of a calendar event.
en: calendar event
ast: eventu del calendariu

note: Translators: this tells Orca to act like 'biff', or let the user know when new mail has arrived, even if Evolution doesn't have focus.
en: Toggle whether we present new mail if we are not the active script.
ast: Conmutar si se presenta'l corréu nuevu si nun se tien el script activu.

note: Translators: this tells Orca to act like 'biff', or let the user know when new mail has arrived, even if Evolution doesn't have focus.
en: present new mail if this script is not active.
ast: presentar el corréu nuevu si esti script nun ta activu.

note: Translators: this tells Orca to act like 'biff', or let the user know when new mail has arrived, even if Evolution doesn't have focus.
en: do not present new mail if this script is not active.
ast: nun presentar el corréu nuevu si esti script nun ta activu.

note: Translators: this is the name of the status column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Status
ast: Estáu

note: Translators: this is the name of the flagged column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Flagged
ast: Marcáu

note: Translators: we present this to the user to indicate that an email message has not been marked as having been read.
en: unread
ast: non lleíu

note: Translators: this is the name of the attachment column header in the message list in Evolution.  The name needs to match what Evolution is using.
en: Attachment
ast: Axuntu

note: Translators: this means there are no scheduled entries in the calendar.
en: No appointments
ast: Ensin cites

note: Translators: this is the unlabelled arrow button near the top of the mail view Insert Attachment dialog in Evolution. We give it a name.
en: Directories button
ast: Botón de direutorios

note: Translators: "blank" is a short word to mean the user has navigated to an empty line. Translators: this indicates an empty (blank) spread sheet cell. ####################################################################### # Strings for speech and braille                                       #
en: blank
ast: en blancu

note: Translators: this in reference to an e-mail message status of having been read or unread.
en: Read
ast: Lleer

note: Translators: this is the name of a setup assistant window/screen in Evolution.
en: %s screen
ast: pantalla %s

note: Translators: this is an indication that Orca is unable to obtain the display of the gcalctool calculator, which is the area where calculation results are presented.
en: Unable to get calculator display
ast: Nun pudo obtenese la pantalla de la calculadora

note: Translators: these are labels from the gedit spell checking dialog and must be the same strings gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in in this case.
en: Change to:
ast: Camudar a:

en: Misspelled word:
ast: Pallabra mal escrita:

note: The indication that spell checking is complete is when the "misspelt" word is set to "Completed spell checking". Ugh! Try to detect this and let the user know. Translators: this string must be the same that is used by gedit.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case
en: Completed spell checking
ast: Igua ortográfica completada

en: Spell checking is complete.
ast: La igua ortográfica ta completa.

en: Press Tab and Return to terminate.
ast: Calca tab ya intro pa finar.

note: Translators: this is the name of the "Check Spelling" window in gedit and must be the same as what gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case. Translators: this is what the name of the spell checking dialog in Thunderbird begins with. The translated form 
en: Check Spelling
ast: Correxir ortografía

note: Translators: the "Phrase not found" is the result of a failed find command.  It must be the same as what gedit uses.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Phrase not found
ast: Frase non atopada

note: Translators: this indicates a find command succeeded in finding something.
en: Phrase found.
ast: Frase atopada.

en: Read the latest n messages in the incoming messages text area.
ast: Llee los últimos n mensaxes na estaya de testu de mensaxes entrantes.

en: Searching.
ast: Guetando.

note: Check to see if we have just had an "object:state-changed:showing" event for the Stop button. If the name is "Stop", and one of its states is VISIBLE, that means we have started a search. As the search progresses, regularly inform the user of this by speaking "Searching" (assuming the search tool ha
en: Stop
ast: Parar

en: Search complete.
ast: Gueta completa.

en: %d file found | %d files found
ast[0]: %d ficheru encontrado
ast[1]: %d ficheros alcontraos

en: No files found.
ast: Nun s'alcontraron ficheros.

note: Translators: inaccessible means that the application cannot be read by Orca.  This usually means the application is not friendly to the assistive technology infrastructure.
en: inaccessible
ast: Nun ye accesible

en: Work online / offline
ast: Trabayar coneutáu / desconeutáu

note: Translators: the "Workspace " and "Desk " strings are the prefix of what metacity shows when you press Ctrl+Alt and the left or right arrow keys to switch between workspaces.  The goal here is to find a match with that prefix.
en: Workspace
ast: Estaya de trabayu

en: Desk
ast: Escritoriu

note: Translators: this is the number of items in a layered pane or table.
en: %d item | %d items
ast[0]: %d elementu
ast[1]: %d elementos

note: Translators: This denotes a notification to the user of some sort.
en: Notification %s
ast: Notificación %s

note: Translators: This denotes a notification to the user of some sort.
en: Notification
ast: Notificación

note: Translators: The Package Manager application notifies the user of minor errors by displaying an icon in the status bar and adding them to an error log rather than displaying the error in a dialog box. This string is the label for a checkbox. If it is checked, Orca will inform the user when the notif
en: Notify me when errors have been logged.
ast: Notificame cuando se rexistren fallos.

note: Translators: this is in reference to loading a web page or some other content.
en: Loading.  Please wait.
ast: Cargando. Por favor, espere.

note: Translators: this is in reference to loading a web page or some other content.
en: Finished loading.
ast: Fin de la carga.

note: Translators: The Package Manager application notifies the user of minor errors by displaying an icon in the status bar and adding them to an error log rather than displaying the error in a dialog box. This is the message Orca will present to inform the user that this has occurred.
en: An error occurred. View the error log for details.
ast: Asocedió un error. Consulta'l rexistru de fallos pa ver los detalles.

note: Translators: This is the tutorial string associated with a specific search field in the Packagemanager application. It is designed to inform the user how to move directly to the search results after the search has been completed.
en: Use Ctrl+L to move focus to the results.
ast: Usa Ctrl+L pa mover el focu a los resultaos.

en: New chat tab %s
ast: Nueva llingüeta de charra %s

en: Display more options
ast: Amosar más opciones

note: Translators: this is the input line of a spreadsheet (i.e., the place where enter formulas)
en: Presents the contents of the input line.
ast: Presenta'l conteníu de la llinia d'entrada.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Set the row to use as dynamic column headers when speaking calc cells.
ast: Afita la filera qu'usar como testeres dinámiques de columnes al dicir les caxelles de cálculu.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Clears the dynamic column headers.
ast: Llimpia les testeres dinámiques de columna.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Set the column to use as dynamic row headers to use when speaking calc cells.
ast: Afita la columna qu'usar como testeres dinámiques de filera pa usar al dicir les caxelles de cálculu.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Clears the dynamic row headers
ast: Llimpia les testeres dinámiques de filera

note: Translators: If checked, then Orca will speak the coordinates of the current spread sheet cell. Coordinates are the row and column position within the spread sheet (i.e. A1, B1, C2 ...)
en: Speak spread sheet cell coordinates
ast: Lleer les coordenaes de les caxelles en fueyes de cálculu

note: Translators: this is the title of a panel containing options for specifying how to navigate tables in document content.
en: Table Navigation
ast: Navegación por tables

note: Translators: this is an option to tell Orca whether or not it should speak table cell coordinates in document content.
en: Speak _cell coordinates
ast: Lleer les coordenaes d'una _caxella

note: Translators: this is an option to tell Orca whether or not it should speak the span size of a table cell (e.g., how many rows and columns a particular table cell spans in a table).
en: Speak _multiple cell spans
ast: Lleer _caxelles dientro d'otra caxella

note: Translators: this is an option for whether or not to speak the header of a table cell in document content.
en: Announce cell _header
ast: _Anunciar la testera d'una caxella

note: Translators: this is an option to allow users to skip over empty/blank cells when navigating tables in document content.
en: Skip _blank cells
ast: Saltar caxelles en _blancu

note: Translators: this is used to announce that the current input line in a spreadsheet is blank/empty.
en: empty
ast: baleru

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Dynamic column header set for row %d
ast: Testera dinámica fixada pa la filera %d

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which row of a spreadsheet or table counts as column headers.
en: Dynamic column header cleared.
ast: Testera dinámica de columna llimpiada.

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Dynamic row header set for column %s
ast: Filera de testera dinámica afitada pa la columna %s

note: Translators: Orca allows you to dynamically define which column of a spreadsheet or table counts as row headers.
en: Dynamic row header cleared.
ast: Filera de testera dinámica llimpiada.

note: Translators: this is the title of the window that you get when starting StarOffice.  The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Welcome to StarOffice
ast: Bienveníu a StarOffice

note: Translators: this represents a match with the name of the "Available fields" list in the Tables wizard dialog in the the OOo oobase database application. We're looking for the accessible object name starting with "Available fields". We really try to avoid doing this kind of thing, but sometimes it i
en: Available fields
ast: Campos disponibles

en: Note that the Scroll Down button has to be pressed numerous times.
ast: Nota que'l botón de desplazamientu haza abaxo tien que primise delles vegaes.

en: License Agreement Accept button now has focus.
ast: El botón d'Aceutar l'Alcuerdu de Llicencia agora tien el focu.

note: Translators: this is the name of the field in the StarOffice setup dialog that is asking for the first name of the user. The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to in this case.
en: First name
ast: Nome

note: Translators: this is our made up name for the nameless field in StarOffice/OpenOffice calc that allows you to type in a cell coordinate (e.g., A4) and then move to it.
en: Move to cell
ast: Dir a la caxella

note: Translators: this is an indication of the position of the focused Impress slide and the total number of slides in the presentation.
en: slide %(position)d of %(count)d
ast: diapositiva %(position)d de %(count)d

note: Translators: This message is to inform the user that the last row of a table in a document was just deleted.
en: Last row deleted.
ast: Cabera filera desaniciada.

note: Translators: This message is to inform the user that a row in a table was just deleted.
en: Row deleted.
ast: Fierla desaniciada.

note: Translators: This message is to inform the user that a new table row was inserted at the end of the existing table. This typically happens when the user presses Tab from within the last cell of the table.
en: Row inserted at the end of the table.
ast: Filera inxertada al final de la tabla.

note: Translators: This message is to inform the user that a row in a table was just inserted.
en: Row inserted.
ast: Fila inxertada.

note: Translators: this is the title of the window that you get when using StarOffice Presentation Wizard. The translated form has to match what StarOffice/OpenOffice is using.  We hate keying off stuff like this, but we're forced to do so in this case.
en: Presentation Wizard
ast: Asistente de presentación

note: Translators: this means a particular cell in a spreadsheet has a formula (e.g., "=sum(a1:d1)")
en: has formula
ast: tien fórmula

note: Translators: this is the name of a cell in a spreadsheet.
en: Cell %s
ast: Caxella %s

note: Translators: people can enter a string of text that is too wide for a spreadsheet cell.  This string will be spoken if such a cell is encountered.
en: %d character too long | %d characters too long
ast[0]: %d caráuter enforma grande
ast[1]: %d carauteres enforma grandes

note: Translators: this represents the (row, col) position of a cell in a table.
en: Row %(row)d, column %(column)d.
ast: Filera %(row)d, columna %(column)d.

note: Translators: this is the name of a panel in Thunderbird.
en: %s panel
ast: panel %s

note: Translators: this command will move the mouse pointer to the current item without clicking on it.
en: Routes the pointer to the current item.
ast: Posiciona'l punteru nel elementu actual.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs left click on current flat review item.
ast: Calca col botón esquierdu sobro l'elementu revisáu.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Performs right click on current flat review item.
ast: Calca col botón drechu sobro l'elementu revisáu.

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them.  For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the basic where am I operation.
ast: Fai la operación básica ¿au toi?

note: Translators: the "Where am I" feature of Orca allows a user to press a key and then have information about their current context spoken and brailled to them.  For example, the information may include the name of the current pushbutton with focus as well as its mnemonic.
en: Performs the detailed where am I operation.
ast: Fai la operación detallada ¿aú toi?

note: Translators: This command will cause the window's title to be spoken.
en: Speaks the title bar.
ast: Llee la barra de títulu.

note: Translators: This command will cause the window's status bar contents to be spoken.
en: Speaks the status bar.
ast: Llee la barra d'estáu.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.
en: Opens the Orca Find dialog.
ast: Abre'l diálogu de gueta d'Orca.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This string is used for finding the next occurence of a string.
en: Searches for the next instance of a string.
ast: Gueta la siguiente instancia d'una cadena.

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This string is used for finding the previous occurence of a string.
en: Searches for the previous instance of a string.
ast: Gueta la instancia anterior d'una cadena.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that paints rectangles around the interesting (e.g., text) zones in the active window for the application that currently has focus.
en: Paints and prints the visible zones in the active window.
ast: Pinta ya imprenta les estayes visibles na ventana activa.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Enters and exits flat review mode.
ast: Entra y sal del mou de revisión.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the previous line.
ast: Mover revisión al aniciu de la llinia anterior.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the home position.
ast: Mover revisión a la posición inicial.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review line.
ast: Llee la llinia actual de revisión.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spells the current flat review line.
ast: Delletrea la llinia actual de revisión.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spells the current flat review line.
ast: Delletrea fonéticamente la llinia actual de revisión.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the beginning of the next line.
ast: Mueve la revisión al aniciu de la siguiente llinia.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end position.
ast: Mueve la revisión a la posición final.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous item or word.
ast: Mueve la revisión al anterior elementu o pallabra.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word above the current word.
ast: Mueve la revisión a la pallabra encima de la pallabra actual.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review item or word.
ast: Llee l'elementu o pallabra actual de revisión.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Spells the current flat review item or word.
ast: Delletrea l'elementu o pallabra actual de revisión.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically spells the current flat review item or word.
ast: Delletrea fonéticamente l'elementu o pallabra actual de revisión.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review object.
ast: Llee l'oxetu revisáu anguaño.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next item or word.
ast: Mueve la revisión al siguiente elementu o pallabra.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the word below the current word.
ast: Mueve la revisión a la pallabra de debaxo de la pallabra actual.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the previous character.
ast: Mueve la revisión al caráuter anterior.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the end of the line.
ast: Mueve la revisión al final de la llinia.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks the current flat review character.
ast: Llee'l caráuter revisáu actualmente.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Phonetically speaks the current flat review character.
ast: Llee fonéticamente'l caráuter actual de revisión.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Speaks unicode value of the current flat review character.
ast: Llee'l caráuter unicode del caráuter actual de revisión.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the next character.
ast: Mueve la revisión al caráuter siguiente.

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Toggles whether to read just the current table cell or the whole row.
ast: Camuda ente leer namái la caxella actual o tola filera.

note: Translators: the attributes being presented are the text attributes, such as bold, italic, font name, font size, etc.
en: Reads the attributes associated with the current text character.
ast: Llee los atributos asociaos al caráuter actual.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that outputs useful information on the current script via speech and braille. This information will be helpful to script writers.
en: Reports information on current script.
ast: Da información tocante al script actual.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille character to the user.  There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the left.
ast: Desplaza la llinia braille a la esquierda.

note: Translators: a refreshable braille display is an external hardware device that presents braille character to the user.  There are a limited number of cells on the display (typically 40 cells).  Orca provides the feature to build up a longer logical line and allow the user to press buttons on the bra
en: Pans the braille display to the right.
ast: Desplaza la llinia braille a la drecha.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Moves flat review to the bottom left.
ast: Mueve la revisión a la esquina inferior esquierda.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Returns to object with keyboard focus.
ast: Vuelve al oxetu col focu de tecláu.

note: Translators: braille can be displayed in many ways. Contracted braille provides a more efficient means to represent text, especially long documents.  The feature used here is an option to toggle between contracted and uncontracted.
en: Turns contracted braille on and off.
ast: Activa o desactiva el braille contrayíu.

note: Translators: hardware braille displays often have buttons near each braille cell.  These are called cursor routing keys and are a way for a user to tell the machine they are interested in a particular character on the display.
en: Processes a cursor routing key.
ast: Procesa una tecla d'enrutáu del cursor.

note: Translators: this is used to indicate the start point of a text selection.
en: Marks the beginning of a text selection.
ast: Conseña'l aniciu d'una seleición de testu.

note: Translators: this is used to indicate the end point of a text selection.
en: Marks the end of a text selection.
ast: Conseña'l final d'una seleición de testu.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Enters learn mode.  Press escape to exit learn mode.
ast: Entra en mou de deprendizax. Calca escape pa colar del mou de deprendizax.

note: Translators: Orca has a "List Shortcuts Mode" that will allow the user to list a group of keyboard shortcuts. The Orca default shortcuts can be listed by pressing 1, and Orca shortcuts for the application under focus can be listed by pressing 2. User can press Up/ Down to navigate and hear the list,
en: Enters list shortcuts mode.  Press escape to exit list shortcuts mode.
ast: Entra en mou de llista d'atayos. Calca escape pa colar del mou de llista d'atayos.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech rate.
ast: Amenorga la velocidá de la voz.

note: Translators: the speech rate is how fast the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech rate.
ast: Aumenta la velocidá de la voz.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Decreases the speech pitch.
ast: Amenorga'l tonu de la voz.

note: Translators: the speech pitch is how high or low in pitch/frequency the speech synthesis engine will generate speech.
en: Increases the speech pitch.
ast: Aumenta'l tonu de la voz.

en: Quits Orca
ast: Colar d'Orca

note: Translators: the preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for Orca.
en: Displays the preferences configuration dialog.
ast: Amuesa'l diálogu de configuración de preferencies.

note: Translators: the application preferences configuration dialog is the dialog that allows users to set their preferences for a specific application within Orca.
en: Displays the application preferences configuration dialog.
ast: Amuesa'l diálogu de configuración de preferencies pa l'aplicación.

note: Translators: Orca allows the user to turn speech synthesis on or off.  We call it 'silencing'.
en: Toggles the silencing of speech.
ast: Conmuta'l silenciu de la voz.

note: Translators: Orca allows the user to enable/disable the speaking of indentation and justification.
en: Toggles the speaking of indentation and justification.
ast: Activa o desactiva la llectura del sangráu y la xustificación.

note: Translators: Orca allows users to cycle through punctuation levels. None, some, most, or all, punctuation will be spoken.
en: Cycles to the next speaking of punctuation level.
ast: Rota al siguiente nivel de puntuación.

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Cycles to the next key echo level.
ast: Rota al siguiente nivel d'ecu de tecles.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that prints a list of all known applications currently running on the desktop, to stdout.
en: Prints a debug listing of all known applications to the console where Orca is running.
ast: Imprenta un llistáu de depuración tocante a toles aplicaciones conocíes na consola au Orca se ta executando.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that allows the user to adjust the level of debug information that Orca generates at run time.
en: Cycles the debug level at run time.
ast: Rota ente los niveles de depuración en tiempu d'execución.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that will take the component in the currently running application that has focus, and print debug information to the console giving its component ancestry (i.e. all the components that are its de
en: Prints debug information about the ancestry of the object with focus.
ast: Imprenta información de depuración tocante al ancestru del oxetu col focu.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that will take the currently running application, and print debug information to the console giving its component hierarchy (i.e. all the components and all their descendants in the component tre
en: Prints debug information about the application with focus.
ast: Imprenta información de depuración tocante a l'aplicación que tien el focu.

note: Translators: this is a debug message that Orca users will not normally see. It describes a debug routine that will print Orca memory usage information.
en: Prints memory usage information.
ast: Imprenta información del usu de la memoria.

note: Translators: this command announces information regarding the relationship of the given bookmark to the current position
en: Bookmark where am I with respect to current position.
ast: Marcador ¿Au toi? con respeutu a la posición actual.

note: Translators: this command moves the current position to the location stored at the bookmark.
en: Go to bookmark.
ast: Dir a marcador.

note: Translators: this event handler binds an in-page accessible object location to the given input key command.
en: Add bookmark.
ast: Amestar marcador.

note: Translators: this event handler saves all bookmarks for the current application to disk.
en: Save bookmarks.
ast: Guardar marcadores.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the next bookmark location.
en: Go to next bookmark location.
ast: Va al llugar del siguiente marcador.

note: Translators: this event handler cycles through the registered bookmarks and takes the user to the previous bookmark location.
en: Go to previous bookmark location.
ast: Va al llugar del marcador anterior.

note: Translators: Orca allows the item under the pointer to be spoken. This toggles the feature.
en: Toggle mouse review mode.
ast: Conmutar el mou de revisión del mur.

note: Translators: Orca can present the current time to the user when the user presses a shortcut key.
en: Present current time.
ast: Hora actual.

note: Translators: Orca can present the current date to the user when the user presses a shortcut key.
en: Present current date.
ast: Data actual.

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands.  This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Passes the next command on to the current application.
ast: Unvia'l siguiente comandu a l'aplicación activa.

note: Translators: Orca normally intercepts all keyboard commands and only passes them along to the current application when they are not Orca commands.  This command causes the next command issued to be passed along to the current application, bypassing Orca's interception of it.
en: Bypass mode enabled.
ast: Mou unviar tecla activáu.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To exit learn mode, press the escape key.
ast: Entrando en mou deprendizax.  Calca cualesquier tecla pa oyir la función. Pa colar del mou deprendizax, calca la tecla escape.

note: Translators: Orca has a "Learn Mode" that will allow the user to type any key on the keyboard and hear what the effects of that key would be.  The effects might be what Orca would do if it had a handler for the particular key combination, or they might just be to echo the name of the key if Orca doe
en: Learn mode.  Press escape to exit.
ast: Mou deprendizax.  Calca escape pa colar.

note: Translators: Orca has a 'List Shortcuts' mode by which a user can navigate through a list of the bound commands in Orca. This is the message that is presented to the user as confirmation that this mode has been entered.
en: List shortcuts mode.
ast: Mou de llistes d'atayos.

note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a detailed message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location. Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer t
en: Could not find current location.
ast: Nun pudo atopase la posición actual.

[ctx: location]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move the mouse pointer to the current object. This is a brief message which will be presented if for some reason Orca cannot identify/find the current location.
en: Not found
ast: Nun s'atopó

note: Translators: "white space" is a short phrase to mean the user has navigated to a line with only whitespace on it.
en: white space
ast: espaciu en blancu

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Leaving flat review.
ast: Colando de la revisión plana.

note: Translators: the 'flat review' feature of Orca allows the blind user to explore the text in a window in a 2D fashion.  That is, Orca treats all the text from all objects in a window (e.g., buttons, labels, etc.) as a sequence of words in a sequence of lines.  The flat review feature allows the user 
en: Entering flat review.
ast: Entrando na revisión plana.

note: Translators: This is a detailed message indicating that indentation and justification will be spoken.
en: Speaking of indentation and justification enabled.
ast: Llectura del sangráu y xustificación activada.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This is a brief message that will be presented to the user who has just enabled/disabled the speaking of indentation and justification information.
en: Enabled
ast: Activáu

note: Translators: This is a detailed message indicating that indentation and justification will not be spoken.
en: Speaking of indentation and justification disabled.
ast: Llectura del sangráu y xustificación desactivada.

[ctx: indentation and justification]
note: Translators: This is a brief message that will be presented to the user who has just enabled/disabled the speaking of indentation and justification information.
en: Disabled
ast: Desactiváu

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to some.
ast: Nivel de puntuación afitáu en dalgún.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Some
ast: Dalgún

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to most.
ast: Nivel de puntuación afitáu a la mayoría.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Most
ast: La mayoría

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to all.
ast: El nivel de puntuación afitóse a too.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: All
ast: Too

note: Translators: This detailed message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: Punctuation level set to none.
ast: Nivel de puntuación afitáu a dengún.

[ctx: spoken punctuation]
note: Translators: This brief message will be presented as the user cycles through the different levels of spoken punctuation. The options are: All puntuation marks will be spoken, None will be spoken, Most will be spoken, or Some will be spoken.
en: None
ast: Dengún

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to key.
ast: Ecu de teclau afitáu a tecla.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key
ast: tecla

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to word.
ast: Ecu de pallabra afitáu a pallabra.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word
ast: pallabra

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to sentence.
ast: Ecu de pallabra afitáu a frase.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: sentence
ast: frase

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to key and word.
ast: Ecu de tecláu afitáu a tecla y pallabra.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: key and word
ast: tecla y pallabra

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to word and sentence.
ast: Ecu de tecláu afitáu a pallabra y frase.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: word and sentence
ast: pallabra y frase

note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: Key echo set to None.
ast: Ecu de pallabra afitáu a dengún.

[ctx: key echo]
note: Translators: Orca has an "echo" setting which allows the user to configure what is spoken in response to a key press. Given a user who typed "Hello world.": - key echo: "H e l l o space w o r l d period" - word echo: "Hello" spoken when the space is pressed; "world" spoken when the period is pressed
en: None
ast: Dengún

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Speak row
ast: Lleer filera

note: Translators: when users are navigating a table, they sometimes want the entire row of a table read, or they just want the current cell to be presented to them.
en: Speak cell
ast: Lleer caxella

[ctx: text]
note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca lets them know this. Translators: this object is now selected. Let the user know this.
en: selected
ast: escoyíu

[ctx: text]
note: Translators: this object is now unselected. Let the user know this. Translators: when the user unselects (unhighlights) text in a document, Orca lets them know this.
en: unselected
ast: non escoyíu

note: Translators: this is to inform the user of the presence of the red squiggly line which indicates that a given word is not spelled correctly.
en: misspelled
ast: mal escrita

note: Translators: this is an index value so that we can tell which progress bar we are referring to.
en: Progress bar %d.
ast: Barra de progresu %d.

note: Translators: bold as in the font sense.
en: bold
ast: negrina

note: Translators: these represent the number of pixels for the left or right margins in a document.  We are hesitant to interpret the values -- they are given to us in some unknown form by the application, so we leave things in plural form here.
en: %(key)s %(value)s pixel | %(key)s %(value)s pixels
ast[0]: %(key)s %(value)s píxel
ast[1]: %(key)s %(value)s píxeles

note: Translators: the Orca "Find" dialog allows a user to search for text in a window and then move focus to that text.  For example, they may want to find the "OK" button.  This message lets them know a string they were searching for was not found.
en: string not found
ast: cadena non atopada

note: Translators: Orca will provide more compelling output of the spell checking dialog in some applications.  The first thing it does is let them know what the misspelled word is.
en: Misspelled word: %s
ast: Pallabra mal escrita: %s

en: Context is %s
ast: El contestu ye %s

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: paragraph selected down from cursor position
ast: párrafu escoyíu debaxo de la posición del cursor

en: paragraph unselected down from cursor position
ast: párrafu deseleicionáu debaxo de la posición del cursor

en: paragraph selected up from cursor position
ast: párrafu escoyíu arriba de la posición del cursor

en: paragraph unselected up from cursor position
ast: párrafu deseleicionáu arriba de la posición del cursor

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: line selected to end from previous cursor position
ast: llinia escoyida fasta'l final dende l'anterior posición del cursor

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: line selected from start to previous cursor position
ast: llinia escoyida dende l'aniciu fasta l'anterior posición del cursor

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: page selected from cursor position
ast: páxina escoyida dende la posición del cursor

note: Translators: when the user unselects text in a document, Orca will speak information about what they have unselected.
en: page unselected from cursor position
ast: páxina deseleicionada dende la posición del cursor

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: page selected to cursor position
ast: páxina escoyida fasta la posición del cursor

note: Translators: when the user unselects text in a document, Orca will speak information about what they have unselected.
en: page unselected to cursor position
ast: páxina deseleicionada fasta la posición del cursor

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: document selected to cursor position
ast: documentu escoyíu fasta la posición del cursor

note: Translators: when the user unselects text in a document, Orca will speak information about what they have unselected.
en: document unselected to cursor position
ast: documentu deseleicionáu fasta la posición del cursor

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: document selected from cursor position
ast: documentu escoyíu dende la posición del cursor

note: Translators: when the user unselects text in a document, Orca will speak information about what they have unselected.
en: document unselected from cursor position
ast: documentu deseleccionáu dende la posición del cursor

note: Translators: this means the user has selected all the text in a document (e.g., Ctrl+a in gedit).
en: entire document selected
ast: tol documentu escoyíu

note: Translators: this announces that a bookmark has been entered
en: entered bookmark
ast: marcador introducíu

note: Translators: The following string is spoken to let the user know that he/she is on a link within an image map. An image map is an image/graphic which has been divided into regions. Each region can be clicked on and has an associated link. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Imagemap for more inf
en: image map link
ast: enllaz de mapa d'imaxe

note: Translators: this is for navigating HTML content one character at a time.
en: Goes to next character.
ast: Va al siguiente caráuter.

note: Translators: this is for navigating HTML content one character at a time.
en: Goes to previous character.
ast: Va al caráuter anterior.

note: Translators: this is for navigating HTML content one word at a time.
en: Goes to next word.
ast: Va a la siguiente pallabra.

note: Translators: this is for navigating HTML content one word at a time.
en: Goes to previous word.
ast: Va a la pallabra anterior.

note: Translators: this is for navigating HTML content one line at a time.
en: Goes to next line.
ast: Va a la siguiente llinia.

note: Translators: this is for navigating HTML content one line at a time.
en: Goes to previous line.
ast: Va a la llinia anterior.

note: Translators: this command will move the user to the beginning of an HTML document.
en: Goes to the top of the file.
ast: Va al entamu del ficheru.

note: Translators: this command will move the user to the end of an HTML document.
en: Goes to the bottom of the file.
ast: Va al final del ficheru.

note: Translators: this command will move the user to the beginning of the line in an HTML document.
en: Goes to the beginning of the line.
ast: Va al entamu de la llinia.

note: Translators: this command will move the user to the end of the line in an HTML document.
en: Goes to the end of the line.
ast: Va al final de la llinia.

note: Translators: this is for causing a collapsed combo box which was reached by Orca's caret navigation to be expanded.
en: Causes the current combo box to be expanded.
ast: Fai que s'espanda'l cuadru combináu actual.

note: Translators: this is for advancing the live regions politeness setting
en: Advance live region politeness setting.
ast: Adelanta la configuración de comportamientu de la rexón activa.

note: Translators: this is for setting all live regions to 'off' politeness.
en: Set default live region politeness level to off.
ast: Fixa'l nivel predetermináu de comportamientu de les rexones actives a desactiváu.

note: Translators: this is a toggle to monitor live regions or not.
en: Monitor live regions.
ast: Monitorizar rexones actives.

note: Translators: this is for reviewing up to nine stored previous live messages.
en: Review live region announcement.
ast: Revisar anunciu de rexón activa.

note: Translators: this is for navigating between objects (regardless of type) in HTML
en: Goes to the previous object.
ast: Va al anterior oxetu.

note: Translators: this is for navigating between objects (regardless of type) in HTML
en: Goes to the next object.
ast: Va al siguiente oxetu.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Switches between Gecko native and Orca caret navigation.
ast: Camuda ente la navegación del cursor d'Orca y la nativa de Gecko.

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. This command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If the user is already in the mouse over object, this command will hid
en: Moves focus into and away from the current mouse over.
ast: Mueve'l focu haza o llonxe de l'actual posición del mur.

note: Translators: this is the title of a panel holding options for how to navigate HTML content (e.g., Orca caret navigation, positioning of caret, etc.).
en: Page Navigation
ast: Navegación por páxines

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Use _Orca Caret Navigation
ast: Usar la navegación de cursor d'_Orca

note: Translators: Orca provides keystrokes to navigate HTML content in a structural manner: go to previous/next header, list item, table, etc.
en: Use Orca _Structural Navigation
ast: Usar la navegación _estructural d'Orca

note: Translators: Orca has had to implement its own caret navigation model to work around issues in Gecko/Firefox. In certain versions of Firefox, we must perform a focus grab on each object being navigated in order for things to work as expected; in other versions of Firefox, we must avoid doing so in o
en: _Grab focus on objects when navigating
ast: _Dar el focu a los oxetos cuando se navega

note: Translators: when the user arrows up and down in HTML content, it is some times beneficial to always position the cursor at the beginning of the line rather than guessing the position directly above the current cursor position.  This option allows the user to decide the behavior they want.
en: _Position cursor at start of line when navigating vertically
ast: _Posicionar el cursor al entamu de llinia cuando se navega verticalmente

note: Translators: when the user loads a new page in Firefox, they can optionally tell Orca to automatically start reading a page from beginning to end.
en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
ast: Comienza a lleer automáticamente una páxina cuando ésta se _carga per primer vegada

note: Translators: this is the title of a panel containing options for using Firefox's Find toolbar.
en: Find Options
ast: Opciones de gueta

note: Translators: this is an option to allow users to have Orca automatically speak the line that contains the match while the user is still in Firefox's Find toolbar.
en: Speak results during _find
ast: Lleer los resultaos durante la _gueta

note: Translators: this is an option which dictates whether the line that contains the match from the Find toolbar should always be spoken, or only spoken if it is a different line than the line which contained the last match.
en: Onl_y speak changed lines during find
ast: Falar _namái les llinies cambiaes durante la gueta

note: Translators: this option allows the user to specify the number of matched characters that must be present before Orca speaks the line that contains the results from the Find toolbar.
en: Minimum length of matched text:
ast: Mínima llonxitú del testu coincidente:

note: Translators: when the user selects (highlights) text in a document, Orca will speak information about what they have selected.
en: line selected down from cursor position
ast: llinia escoyida abaxo de la posición del cursor

en: line unselected down from cursor position
ast: llinia deseleicionada abaxo de la posición del cursor

en: line selected up from cursor position
ast: llinia escoyida arriba de la posición del cursor

en: line unselected up from cursor position
ast: llinia deseleicionada arriba de la posición del cursor

note: Translators: Orca has a command that moves the mouse pointer to the current location on a web page. If moving the mouse pointer caused an item to appear such as a pop-up menu, we want to present that fact.
en: New item has been added
ast: Amestóse un nuevu elementu

note: Translators: this is in reference to loading a web page or some other content.
en: Finished loading %s.
ast: Fin de la carga de %s.

note: Translators: the 'h' below represents a heading level attribute for content that you might find in something such as HTML content (e.g., <h1>). The translated form is meant to be a single character followed by a numeric heading level, where the single character is to indicate 'heading'.
en: h%d
ast: e%d

note: Translators: hovering the mouse over certain objects on a web page causes a new object to appear such as a pop-up menu. Orca has a command will move the user to the object which just appeared as a result of the user hovering the mouse. If this command fails, Orca will present this message.
en: Mouse over object not found.
ast: Oxetu baxo'l mur («mouse over») non alcontráu.

note: Translators: this is the action name for the 'open' action.
en: open
ast: abrir

note: Translators: this announces to the user that live region support has been turned off.
en: Live region support is off
ast: El sofitu de rexones actives ta desactiváu

note: Translators: this announces to the user that live region are being monitored.
en: Live regions monitoring on
ast: Monitorización de rexones actives activada

en: Live regions monitoring off
ast: Monitorización de rexones actives desactivada

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Gecko is controlling the caret.
ast: Gecko ta remanando'l cursor.

note: Translators: Gecko native caret navigation is where Firefox itself controls how the arrow keys move the caret around HTML content.  It's often broken, so Orca needs to provide its own support.  As such, Orca offers the user the ability to switch between the Firefox mode and the Orca mode.
en: Orca is controlling the caret.
ast: Orca ta remanando'l cursor.

note: Translators: the %(level)d is in reference to a heading level in HTML (e.g., For <h3>, the level is 3) and the %(role)s is in reference to a previously translated rolename for the heading.
en: %(role)s level %(level)d
ast: %(role)s nivel %(level)d

note: Translators: this represents a list in HTML.
en: List with %d item | List with %d items
ast[0]: Llista con %d elementu
ast[1]: Llista con %d elementos

note: Translators: Announces the number of headings in the web page that is currently being displayed.
en: %d heading | %d headings
ast[0]: %d encabezáu
ast[1]: %d encabezaos

note: Translators: Announces the number of forms in the web page that is currently being displayed.
en: %d form | %d forms
ast[0]: %d formulariu
ast[1]: %d formularios

note: Translators: Announces the number of non-layout tables in the web page that is currently being displayed.
en: %d table | %d tables
ast[0]: %d tabla
ast[1]: %d tables

note: Translators: Announces the number of visited links in the web page that is currently being displayed.
en: %d visited link | %d visited links
ast[0]: %d enllaz visitáu
ast[1]: %d enllaces visitaos

note: Translators: Announces the number of unvisited links in the web page that is currently being displayed.
en: %d unvisited link | %d unvisited links
ast[0]: %d enllaz visitáu
ast[1]: %d enllaces no visitaos

note: Translators: Announces the percentage of the document that has been read.  This is calculated by knowing the index of the current position divided by the total number of objects on the page.
en: %d percent of document read | %d percent of document read
ast[0]: lleíu %d por cientu del documentu
ast[1]: lleíu %d por cientu del documentu

note: Translators: Certain objects (such as form controls on web pages) can have STATE_REQUIRED set on them to inform the user that this field must be filled out. This string is the default string which will be spoken and displayed in braille to indicate this state is present.
en: required
ast: requeríu

[ctx: text]
note: Translators: this is used to indicate the user is in a text area that is not editable.  It is meant to be spoken to the user.
en: read only
ast: namái llectura

note: Translators: this represents an item on the screen that has been set insensitive (or grayed out).
en: grayed
ast: solombreáu

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing.  'collapsed' means the children are not showing.
en: collapsed
ast: contrayíu

en: expanded
ast: espandíu

note: Translators: "multi-select" refers to a web form list in which more than one item can be selected at a time.
en: multi-select
ast: multiEscoyeta

note: Translators: this represents the depth of a node in a tree view (i.e., how many ancestors a node has).  It is meant to be spoken.
en: tree level %d
ast: nivel d'árbol %d

note: Translators: this represents a list item in a document. The nesting level is how 'deep' the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list). This is meant to be spoken. inside another list).
en: Nesting level %d
ast: Nivel d'anidamientu %d

note: Translators: this is a indication of the focused icon and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: on %(index)d of %(total)d
ast: sobro %(index)d de %(total)d

note: Translators: this refers to the position of an item in a list or group of objects, such as menu items in a menu, radio buttons in a radio button group, combobox item in a combobox, etc.
en: %(index)d of %(total)d
ast: %(index)d de %(total)d

[ctx: text]
note: Translators: this is used to indicate the user is in a text area that is not editable.  It is meant to be a short abbreviation to be presented on the braille display.
en: rdonly
ast: sólolec

note: Translators: this represents the depth of a node in a tree view (i.e., how many ancestors a node has).  It is meant to be presented on a braille display.
en: TREE LEVEL %d
ast: NIVEL D'ÁRBOL %d

note: Translators: this represents a list item in a document. The nesting level is how 'deep' the item is (e.g., a level of 2 represents a list item inside a list that's inside another list).  It is meant to be presented on the braille display.
en: LEVEL %d
ast: NIVEL %d

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish to be presented with.
en: %H hours, %M minutes and %S seconds.
ast: %H hores, %M minutos y %S segundos.

note: Translators: Orca has a feature to speak the time when the user presses a shortcut key. This is one of the alternative formats that the user may wish to be presented with.
en: %H hours and %M minutes.
ast: %H hores y %M minutos.

note: Translators: "Default Synthesizer" will appear in the list of available speech engines as a special item.  It refers to the default engine configured within the speech subsystem.  Apart from this item, the user will have a chance to select a particular speech engine by its real name, such as Festiva
en: Default Synthesizer
ast: Sintetizador predetermináu

note: Translators: This string will appear in the list of available voices for the current speech engine.  %s will be replaced by the name of the current speech engine, such as "Festival default voice" or "IBMTTS default voice".  It refers to the default voice configured for given speech engine within the
en: %s default voice
ast: voz predeterminada %s

note: Translators: we replace the ellipses (both manual and UTF-8) with a spoken string.  The extra space you see at the beginning is because we need the speech synthesis engine to speak the new string well.  For example, "Open..." turns into "Open dot dot dot".
en:  dot dot dot
ast:  puntu puntu puntu

note: Translators: This string announces speech rate change.
en: slower.
ast: más sele.

en: faster.
ast: más rápidu.

note: Translators: This string announces speech pitch change.
en: lower.
ast: más baxu.

en: higher.
ast: más altu.

note: Translators: this refers to a link to a file, where the first item is the protocol (ftp, ftps, or file) and the second item the name of the file being linked to.
en: %(uri)s link to %(file)s
ast: %(uri)s enllaz a %(file)s

note: Translators: this is the protocol of a link eg. http, mailto.
en: %s link
ast: enllaz %s

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is on the same page.
en: same page
ast: mesma páxina

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at the same site (but not on the same page as the link). (but not on the same page) as the link.
en: same site
ast: mesmu sitiu

note: Translators: this is an indication that a given link points to an object that is at a different site than that of the link.
en: different site
ast: sitiu distintu

[ctx: tablecell]
note: Translators: this is in reference to a table cell being selected or not.
en: not selected
ast: non esbilláu

note: Translators: this is in references to a row in a table.
en: row %d
ast: filera %d

note: Translators: this is in references to a column in a table.
en: column %(index)d of %(total)d
ast: columna %(index)d de %(total)d

note: Translators: this is in reference to a row in a table.
en: row %(index)d of %(total)d
ast: filera %(index)d de %(total)d

note: Translators: This is to indicate to the user that he/she is in the last cell of a table in a document.
en: End of table
ast: Final de tabla

note: Translators: this is the number of space characters on a line of text.
en: %d space | %d spaces
ast[0]: %d espaciu
ast[1]: %d espacios

note: Translators: this is the number of tab characters on a line of text.
en: %d tab | %d tabs
ast[0]: %d tabulador
ast[1]: %d tabuladores

note: Translators: this is the percentage value of a progress bar.
en: %d percent | %d percent
ast[0]: %d por cientu
ast[1]: %d por cientu

note: Translators: this is the number of items in a layered pane or table.
en: 0 items
ast: 0 elementos

note: Translators: this is a count of the number of selected icons and the count of the total number of icons within an icon panel. An example of an icon panel is the Nautilus folder view.
en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
ast[0]: %(index)d de %(total)d elementu esbilláu
ast[1]: %(index)d de %(total)d elementos esbillaos

note: Translators: this tells the user how many unfocused alert and dialog windows that this application has.
en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
ast[0]: %d diálogu ensin focu
ast[1]: %d diálogos ensin focu

note: Translators: this is an alternative name for the parent object of a series of icons.
en: Icon panel
ast: Iconu del panel

note: Translators: The "default" button in a dialog box is the button that gets activated when Enter is pressed anywhere within that dialog box.
en: Default button is %s
ast: El botón predetermináu ye %s

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around the document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. This feature needs to be toggle-able so that it does not interfere with normal
en: Toggles structural navigation keys.
ast: Activa o desactiva les tecles de navegación estructural.

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature.  T
en: Structural navigation keys on.
ast: Tecles de navegación estructural activaes.

note: Translators: the structural navigation keys are designed to move the caret around document content by object type. Thus H moves you to the next heading, Shift H to the previous heading, T to the next table, and so on. Some users prefer to turn this off to use Firefox's search when typing feature.  T
en: Structural navigation keys off.
ast: Tecles de navegación estructural desactivaes.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. If the user gives a table navigation command but is not in a table, Orca speaks this message.
en: Not in a table.
ast: Nun ta nuna tabla.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message spoken when the user attempts to move to the left of the current cell and is already in the first column.
en: Beginning of row.
ast: Entamu de la filera.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message spoken when the user attempts to move to the right of the current cell and is already in the last column.
en: End of row.
ast: Final de la filera.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message spoken when the user attempts to move to the cell above the current cell and is already in the first row.
en: Top of column.
ast: Aniciu de la columna.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table cell to table cell. This is the message spoken when the user attempts to move to the cell below the current cell and is already in the last row.
en: Bottom of column.
ast: Final de la columna.

note: Translators: a uniform table is one in which each table cell occupies one row and one column (i.e. a perfect grid) In contrast, a non-uniform table is one in which at least one table cell occupies more than one row and/or column.
en: Non-uniform
ast: Non-uniforme

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document.  We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
ast[0]: La celda abarca %d filera
ast[1]: La celda abarca %d fileres

note: Translators: this represents the number of columns in a table.
en:  %d column |  %d columns
ast[0]:  %d columna
ast[1]:  %d columnes

note: Translators: The cell here refers to a cell within a table within a document.  We need to announce when the cell occupies or "spans" more than a single row and/or column.
en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
ast[0]: La celda abarca %d columna
ast[1]: La celda abarca %d columnes

note: Translators: this is for navigating among anchors in a document. An anchor is a named spot that one can jump to.
en: Goes to previous anchor.
ast: Va al anterior ancla.

note: Translators: this is for navigating among anchors in a document. An anchor is a named spot that one can jump to.
en: Goes to next anchor.
ast: Va al siguiente ancla.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from anchor to anchor. (An anchor is a named spot that one can jump to.) This is a detailed message which will be presented to the user if no more anchors can be found.
en: No more anchors.
ast: Nun hai más ancla.

[ctx: structural navigation]
note: Translators: Orca has a command that allows the user to move to the next structural navigation object. In Orca, "structural navigation" refers to quickly moving through a document by jumping amongst objects of a given type, such as from link to link, or from heading to heading, or from form field to
en: Not found
ast: Nun s'atopó

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Goes to previous blockquote.
ast: Va a la anterior cita.

note: Translators: this is for navigating among blockquotes in a document.
en: Goes to next blockquote.
ast: Va a la siguiente cita.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from blockquote to blockquote. This is a detailed message which will be presented to the user if no more blockquotes can be found.
en: No more blockquotes.
ast: Nun hai más cites.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a form within a document.
en: Goes to previous button.
ast: Va al botón anterior.

note: Translators: this is for navigating among buttons in a form within a document.
en: Goes to next button.
ast: Va al siguiente botón.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from push button to push button in a form. This is a detailed message which will be presented to the user if no more push buttons can be found.
en: No more buttons.
ast: Nun hai más botones.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a form within a document.
en: Goes to previous check box.
ast: Va a la caxella anterior.

note: Translators: this is for navigating among check boxes in a form within a document.
en: Goes to next check box.
ast: Va a la siguiente caxella.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from checkbox to checkbox in a form. This is a detailed message which will be presented to the user if no more checkboxes can be found.
en: No more check boxes.
ast: Nun hai más caxelles.

note: Translators: this is for navigating a document in a structural manner, where a 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to previous large object.
ast: Va al gran oxetu anterior.

note: Translators: this is for navigating a document in a structural manner, where a 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc.
en: Goes to next large object.
ast: Va al siguiente gran oxetu.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from 'large object' to 'large object'. A 'large object' is a logical chunk of text, such as a paragraph, a list, a table, etc. This is a detailed message which will be presented to the user if no more large objects can be found.
en: No more large objects.
ast: Nun hai más oxetos grandes.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a form within a document.
en: Goes to previous combo box.
ast: Va al cuadru combináu anterior.

note: Translators: this is for navigating among combo boxes in a form within a document.
en: Goes to next combo box.
ast: Va al siguiente cuadru combináu.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from combo box to combo box in a form. This is a detailed message which will be presented to the user if no more checkboxes can be found.
en: No more combo boxes.
ast: Nun hai más cuadros combinaos.

note: Translators: this is for navigating among text entries in a form within a document.
en: Goes to previous entry.
ast: Va a la entrada anterior.

note: Translators: this is for navigating among text entries in a form.
en: Goes to next entry.
ast: Va a la siguiente entrada.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from text entry to text entry in a form. This is a detailed message which will be presented to the user if no more text entries can be found.
en: No more entries.
ast: Nun hai más entraes.

note: Translators: this is for navigating among fields in a form within a document.
en: Goes to previous form field.
ast: Va al anterior campu de formulariu.

note: Translators: this is for navigating among fields in a form within a document.
en: Goes to next form field.
ast: Va al siguiente campu de formulariu.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from form field to form filed. This is a detailed message which will be presented to the user if no more form field can be found.
en: No more form fields.
ast: Nun hai más campos de formulariu.

note: Translators: this is for navigating in a document by heading. (e.g. <h1>)
en: Goes to previous heading.
ast: Va al encabezáu anterior.

note: Translators: this is for navigating in a document by heading. (e.g., <h1>)
en: Goes to next heading.
ast: Va al encabezáu siguiente.

note: Translators: this is for navigating in a document by heading. (e.g. <h1> is a heading at level 1).
en: Goes to previous heading at level %d.
ast: Va al encabezáu anterior de nivel %d.

note: Translators: this is for navigating in a document by heading. (e.g. <h1> is a heading at level 1).
en: Goes to next heading at level %d.
ast: Va al siguiente encabezáu de nivel %d.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from heading to heading (e.g. <h1>, <h2>, etc). This string is the detailed message which Orca will present if there are no more headings found.
en: No more headings.
ast: Nun hai más encabezaos.

note: Translators: this is for navigating HTML content by moving from heading to heading at a particular level (i.e. only <h1> or only <h2>, etc.) This string is the detailed message which Orca will present if there are no more headings found at the desired level.
en: No more headings at level %d.
ast: Nun hai más encabezados de nivel %d.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark.  ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Goes to previous landmark.
ast: Va al anterior puntu de referencia.

note: Translators: this is for navigating to the next ARIA role landmark.  ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.
en: Goes to next landmark.
ast: Va al siguiente puntu de referencia.

note: Translators: this is for navigating to the previous ARIA role landmark.  ARIA role landmarks are the W3C defined HTML tag attribute 'role' used to identify important part of webpage like banners, main context, search etc.  This is an indication that one was not found.
en: No landmark found.
ast: Nun s'atoparon puntos de referencia.

note: Translators: this is for navigating among bulleted/numbered lists in a document.
en: Goes to previous list.
ast: Va a la llista anterior.

note: Translators: this is for navigating among bulleted/numbered lists in a document.
en: Goes to next list.
ast: Va a la siguiente llista.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from bulleted/numbered list to bulleted/numbered list. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more lists found.
en: No more lists.
ast: Nun hai más llistes.

note: Translators: this is for navigating among bulleted/numbered list items in a document.
en: Goes to previous list item.
ast: Va al anterior elementu de llista.

note: Translators: this is for navigating among bulleted/numbered list items in a document.
en: Goes to next list item.
ast: Va al siguiente elementu de llista.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from bulleted/numbered list item to  bulleted/ numbered list item.  This string is the detailed message which Orca will present if there are no more list items found.
en: No more list items.
ast: Nun hai más elementos de llista.

note: Translators: this is for navigating between live regions
en: Goes to previous live region.
ast: Va a la anterior rexón activa.

note: Translators: this is for navigating between live regions
en: Goes to next live region.
ast: Va a la siguiente rexón activa.

note: Translators: this is for navigating to the last live region which made an announcement.
en: Goes to the last live region which made an announcement.
ast: Va a la cabera rexón activa que fizo un anunciu.

note: Translators: this is for navigating HTML in a structural manner, where a 'live region' is a location in a web page that are updated without having to refresh the entire page.
en: No more live regions.
ast: Nun hai más rexones actives.

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Goes to previous paragraph.
ast: Va al párrafu anterior..

note: Translators: this is for navigating among paragraphs in a document.
en: Goes to next paragraph.
ast: Va al siguiente párrafu.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from paragraph to paragraph. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more paragraphs found.
en: No more paragraphs.
ast: Nun hai más párrafos.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a form within a document.
en: Goes to previous radio button.
ast: Va al botón de radio anterior.

note: Translators: this is for navigating among radio buttons in a form within a document.
en: Goes to next radio button.
ast: Va al siguiente botón de radio.

note: Translators: this is for navigating in document content by moving from radio button to radio button in a form. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more radio buttons found.
en: No more radio buttons.
ast: Nun hai más botones de radio.

note: Translators: this is for navigating among separators, such as the <hr> tag, in a document.
en: Goes to previous separator.
ast: Va al separtador anterior.

note: Translators: this is for navigating among separators, such as the <hr> tag, in a document.
en: Goes to next separator.
ast: Va al separtador siguiente.

note: Translators: this is for navigating document content by moving amongst separators (e.g. <hr> tags). This string is the detailed message which Orca will present if there are no more separators found.
en: No more separators.
ast: Nun hai más separtadores.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Goes to previous table.
ast: Va a la tabla anterior.

note: Translators: this is for navigating among tables in a document.
en: Goes to next table.
ast: Va a la siguiente tabla.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from table to table.  This string is the detailed message which Orca will present if there are no more tables found.
en: No more tables.
ast: Nun hai más tables.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes left one cell.
ast: Va una caxella a la esquierda.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes right one cell.
ast: Va una caxella a la drecha.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes up one cell.
ast: Va una caxella arriba.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes down one cell.
ast: Va una caxella abaxo.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes to the first cell in a table.
ast: Va a la primer caxella d'una tabla.

note: Translators: this is for navigating among table cells in a document.
en: Goes to the last cell in a table.
ast: Va a la cabera caxella d'una tabla.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Goes to previous unvisited link.
ast: Va al anterior enllaz non visitáu.

note: Translators: this is for navigating among unvisited links in a document.
en: Goes to next unvisited link.
ast: Va al siguiente enllaz non visitáu.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from unvisited link to unvisited link. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more unvisited links found.
en: No more unvisited links.
ast: Nun hai más enllaces non visitaos.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Goes to previous visited link.
ast: Va al anterior enllaz visitáu.

note: Translators: this is for navigating among visited links in a document.
en: Goes to next visited link.
ast: Va al siguiente enllaz visitáu.

note: Translators: this is for navigating document content by moving from visited link to visited link. This string is the detailed message which Orca will present if there are no more visited links found.
en: No more visited links.
ast: Nun hai más enllaces visitaos.

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the background color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background color
ast: color de fondu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether to make the background color for each character the height of the highest font used on the current line, or the height of the font used for the current character. It will be a "true" or "false" value. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.
en: background full height
ast: altor completa del fondu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the background color. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: background stipple
ast: fondu punteáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the direction of the text. Values are "none", "ltr" or "rtl". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: direction
ast: direición

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the font family name of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: family name
ast: nome de la fonte

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the foreground color of the text. The value is an RGB value of the format "u,u,u". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground color
ast: color de primer planu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether a GdkBitmap is set for stippling the foreground color. It will be a "true" or "false" value. See http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: foreground stipple
ast: primer planu punteáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the effect applied to the font used by the text. See: http://www.w3.org/TR/2002/WD-css3-fonts-20020802/#font-effect http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: font effect
ast: efeutu de fonte

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the indentation of the text (in pixels). See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: indent
ast: sangráu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies there is something "wrong" with the text, such as it being a misspelled word. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs
en: mistake
ast: fallu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies how the justification of the text. Values are "left", "right", "center" or "fill". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: justification
ast: xustificación

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the language that the text is written in. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: language
ast: llingua

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the left margin. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left margin
ast: marxe esquierdu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the height of the line of text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-line-height http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line height
ast: altor de la llinia

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute refers to the named style which is associated with the entire paragraph and which controls the default formatting (font, text size, alignment, etc.) of that paragraph. Examples of paragraph styles include "Heading 1", "Heading 2", "Caption", "Footnote", "Text Body", "Titl
en: paragraph style
ast: estilu de párrafu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave above each newline-terminated line. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels above lines
ast: píxeles per enriba de les llinies

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave below each newline-terminated line. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels below lines
ast: píxeles per debaxo de les llinies

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixels of blank space to leave between wrapped lines inside the same newline-terminated line (paragraph). See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: pixels inside wrap
ast: píxeles dientro de la llinia

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the pixel width of the right margin. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right margin
ast: marxe drechu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the number of pixels that the text characters are risen above the baseline. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rise
ast: entamu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the scale of the characters. The value is a string representation of a double. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: scale
ast: escala

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the size of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: size
ast: tamañu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the stretch of he text, if set. Values are "ultra_condensed", "extra_condensed", "condensed", "semi_condensed", "normal", "semi_expanded", "expanded", "extra_expanded" or "ultra_expanded". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribut
en: stretch
ast: estirar

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies whether the text is strike though (in other words, whether there is a line drawn through it). Values are "true" or "false". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: strike through
ast: tacháu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the slant style of the text, if set. Values are "normal", "oblique" or "italic". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: style
ast: estilu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the decoration of the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-decoration http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text decoration
ast: decoración del testu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the angle at which the text is displayed (i.e. rotated from the norm) and is represented in degrees of rotation. See: http://www.w3.org/TR/2003/CR-css3-text-20030514/#glyph-orientation-horizontal http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttribu
en: text rotation
ast: rotación del testu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the shadow effects applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/text.html#propdef-text-shadow http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: text shadow
ast: testu solombreáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies whether the text is underlined. Values are "none", "single", "double" or "low". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: underline
ast: solliñáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the capitalization variant of the text, if set. Values are "normal" or "small_caps". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: variant
ast: variante

[ctx: textattr]
note: Translators: this attributes specifies what vertical alignment property has been applied to the text. See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: vertical align
ast: alliniación vertical

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the weight of the text. See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/fonts.html#propdef-font-weight
en: weight
ast: anchu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the wrap mode of the text, if any. Values are "none", "char" or "word". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: wrap mode
ast: mou espandíu

[ctx: textattr]
note: Translators: this attribute specifies the way the text is written. Values are "lr-tb", "rl-tb", "tb-rl", "tb-lr", "bt-rl", "bt-lr", "lr", "rl" and "tb". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttrib
en: writing mode
ast: mou d'escritura

[ctx: textattr]
note: The following are the known values of some of these text attributes. These values were found in the Atk documentation at: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute No doubt there will be more, and as they are found, they can be added to this table so they can be translate
en: true
ast: braero

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invisible", "editable", bg-full-height", "strikethrough", "bg-stipple" and "fg-stipple". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: false
ast: falso

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect", "underline", "text-shadow", "wrap mode" and "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttri
en: none
ast: dengún

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: engrave
ast: grabar

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: emboss
ast: membrete

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "font-effect". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: outline
ast: resume

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: overline
ast: supralliñáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: line through
ast: tacháu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-decoration". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: blink
ast: parpaguéu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "text-shadow". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: black
ast: prieta

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: single
ast: cenciello

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: double
ast: duble

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "underline". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: low
ast: baxo

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: char
ast: caráuter

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: word
ast: pallabra

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "wrap mode." It corresponds to GTK_WRAP_WORD_CHAR, defined in the Gtk documentation as "Wrap text, breaking lines in between words, or if that is not enough, also between graphemes." See: http://library.gnome.or
en: word char
ast: separtación

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ltr
ast: I-->D

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "direction". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: rtl
ast: D-->I

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: left
ast: esquierda

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: right
ast: drecha

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: center
ast: centráu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". In Gecko, when no justification has be explicitly set, they report a justification of "start".
en: no justification
ast: ensin xustificación

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "justification". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: fill
ast: completa

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra condensed
ast: ultra condensáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra condensed
ast: estra condensáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: condensed
ast: condensáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi condensed
ast: semi condensáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: semi expanded
ast: semi espandíu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: expanded
ast: espandíu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: extra expanded
ast: estra espandíu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "stretch". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: ultra expanded
ast: ultra espandíu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "variant". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: small caps
ast: mayúscules pequeñes

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: oblique
ast: oblicuu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "style". See: http://library.gnome.org/devel/atk/1.22/AtkText.html#AtkTextAttribute
en: italic
ast: cursiva

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Default
ast: Predetermináu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Text body
ast: Cuerpu del testu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "paragraph-style". See: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: Heading
ast: Encabezáu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Accessibility/TextAttributes
en: baseline
ast: en llinia

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: sub
ast: subíndiz

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: super
ast: super índiz

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: top
ast: superior

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-top
ast: testu-superior

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: middle
ast: mediu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: bottom
ast: inferior

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align
en: text-bottom
ast: testu-inferior

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "vertical-align" and "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/visudet.html#propdef-vertical-align http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: inherit
ast: heriedar

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr-tb
ast: izde-arab

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl-tb
ast: deiz-arab

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-rl
ast: arab-deiz

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb-lr
ast: arab-izde

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-rl
ast: abar-deiz

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: bt-lr
ast: abar-izde

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: lr
ast: izde

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: rl
ast: deiz

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "writing-mode". See: http://www.w3.org/TR/2001/WD-css3-text-20010517/#PrimaryTextAdvanceDirection
en: tb
ast: arab

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "strikethrough." It refers to the line style.
en: solid
ast: tacháu

[ctx: textattr]
note: Translators: this is one of the text attribute values for the following text attributes: "invalid". It is an indication that the text is not spelled correctly. See: https://developer.mozilla.org/en/Accessibility/AT-APIs/Gecko/TextAttrs Translators: This is the text-spelling attribute. See: http://wi
en: spelling
ast: falta ortográfica

note: Translators: this is a tip for the user on how to toggle a checkbox.
en: Press space to toggle.
ast: Calca espaciu pa conmutar.

note: Translators: this is a tip for the user on how to interact with a combobox.
en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
ast: Calca espaciu pa espander y usa flecha arriba y flecha abaxo pa escoyer un elementu.

note: Translators: If this application has more than one unfocused alert or dialog window, inform user of how to refocus these.
en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
ast: Calca Alt+f6 pa dar el focu a les ventanes fíes.

note: Translators: this gives tips on how to navigate items in a layered pane.
en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
ast: Pa movese a los elementos, usa les fleches o escribe pa gueta.

note: Translators: this is the tutorial string for when first landing on the desktop, describing how to access the system menus.
en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
ast: Pa dir a los menús del sistema calca la tecla alt+f1.

note: Translators: this is the tutorial string when navigating lists.
en: Use up and down to select an item.
ast: Use flecha arriba o flecha abaxo pa escoyer un elementu.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to collapse the node.
en: To collapse, press shift plus left.
ast: Pa contrayer calca mayúscula y flecha esquierda.

note: Translators: this represents the state of a node in a tree. 'expanded' means the children are showing. 'collapsed' means the children are not showing. this string informs the user how to expand the node.
en: To expand, press shift plus right.
ast: Pa espander calca mayúscula más flecha drecha.

note: Translators: This is the tutorial string for when landing on text fields.
en: Type in text.
ast: Escribi un testu

note: Translators: this is the tutorial string for landing on a page tab, we are informing the user how to navigate these.
en: Use left and right to view other tabs.
ast: Usa flecha esquierda y flecha drecha pa ver otres llingüetes.

note: Translators: this is the tutorial string for activating a push button.
en: To activate press space.
ast: P'activar calca espaciu.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a spin button.
en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
ast: Usa flecha arriba o flecha abaxo pa escoyer un valor. O teclea'l valor numbéricu deseyáu.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate radiobuttons.
en: Use arrow keys to change.
ast: Pa camudar usa les fleches.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate menues.
en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
ast: Pa restolar calca flecha esquierda o flecha drecha. Pa movete ente los elementos calca flecha arriba o flecha abaxo.

note: Translators: this is a tip for the user, how to navigate into sub menues.
en: To enter sub menu, press right arrow.
ast: Pa entrar nel submenú calca flecha drecha.

note: Translators: this is the tutorial string for when landing on a slider.
en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
ast: Pa decrementar calca flecha esquierda, pa incrementar calca flecha drecha, pal mínimu calca aniciu y pal máximu calca fin.
