ark - en to ug translation catalogue (67 entries)

en: Source archive
ug: مەنبە ئارخىپى

en: Destination
ug: نىشان

en: The following files could not be extracted:
ug: تۆۋەندىكى ھۆججەتلەرنى يايغىلى بولمىدى:

[ctx: @action:inmenu Context menu shown when an archive is being drag'n'dropped]
en: Extract here
ug: بۇ جايغا ياي

en: KDE Archiving tool
ug: ك د ئې (KDE) ئارخىپ قورالى

en: Maintainer
ug: مەسئۇل كىشى

en: Former Maintainer
ug: بۇرۇنقى مەسئۇل ئادەم

en: Former maintainer
ug: بۇرۇنقى مەسئۇل ئادەم

en: Emily Ezust (Corel Corporation)
ug: Emily Ezust (كورېل(Corel) شىركىتى)

en: Michael Jarrett (Corel Corporation)
ug: Michael Jarrett  (كورېل(Corel) شىركىتى)

en: Icons
ug: سىنبەلگىلەر

en: Ideas, help with the icons
ug: سىنبەلگىلەرنى ئويلاپ چىققۇچى ۋە ياردەملەشكۈچى

en: bkisofs code
ug: bkisofs كودى

en: Destination folder to extract to. Defaults to current path if not specified.
ug: يايىدىغان نىشان قىسقۇچ. بېكىتىلمىگەن بولسا كۆڭۈلدىكىسى نۆۋەتتىكى قىسقۇچ بولىدۇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupCompressFiles)
en: Files/Folders to Compress
ug: پرېسلايدىغان ھۆججەت ۋە قىسقۇچلار

en: Compress to Archive
ug: ئارخىپقا پرېسلايدۇ

en: No input files were given.
ug: ھۆججەتلەر بېرىلمىگەن.

en: Incorrect password.
ug: ئىم خاتا.

[ctx: @title:window]
en: Extract
ug: ئايرىش

en: Extract here
ug: بۇ جايغا ياي

en: Retry
ug: قايتا سىنا

[ctx: @info]
en: The folder <filename>%1</filename> could not be created.
ug: قىسقۇچ <filename>%1</filename> نى قۇرغىلى بولمىدى.

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> already exists, but is not a folder.
ug: <filename>%1</filename> مەۋجۇت بىراق قىسقۇچ ئەمەس.

en: Extract multiple archives
ug: كۆپ ئارخىپنى يېيىش

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExtractionDialog)
en: Extraction Dialog
ug: يېيىش سۆزلەشكۈسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extractAllLabel)
en: Extract All Files
ug: ھەممە ھۆججەتنى يېيىش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ug: تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openFolderCheckBox)
en: Open &destination folder after extraction
ug: يېيىپ بولغاندىن كېيىن نىشان قىسقۇچنى ئاچسۇن(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeAfterExtraction)
en: Close &Ark after extraction
ug: يېيىپ بولغاندىن كېيىن Ark نى ياپسۇن(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preservePaths)
en: &Preserve paths when extracting
ug: يېيىۋاتقاندا يوللارنى ساقلاپ قالسۇن(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSubfolders)
en: &Automatically create subfolders
ug: تارماق مۇندەرىجىلەرنى ئاپتوماتىك قۇرسۇن(&A)

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, filesToExtractGroupBox)
en: Extract
ug: ئايرىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allFilesButton)
en: All &files
ug: ھەممە ھۆججەتلەرنى(&F)

en: Extracting all files
ug: ھەممە ھۆججەتنى يېيىۋاتىدۇ

note: i18np on purpose so this translation may properly be reused.
en: Extracting one file | Extracting %1 files
ug[0]: %1 دانە  ھۆججەتنى يېيىۋاتىدۇ

en: Deleting a file from the archive | Deleting %1 files
ug[0]: %1 دانە ھۆججەتنى ئۆچۈرۈۋاتىدۇ

en: Incorrect password, please try again.
ug: ئىم خاتا، قايتا سىناڭ.

[ctx: Name of a file inside an archive]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: Uncompressed size of a file inside an archive]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: Compressed size of a file inside an archive]
en: Compressed
ug: پرېسلانغان

[ctx: Compression rate of file]
en: Rate
ug: نىسبىتى

[ctx: File's owner username]
en: Owner
ug: ئىگىسى

[ctx: File's group]
en: Group
ug: گۇرۇپپا

[ctx: File permissions]
en: Mode
ug: ھالىتى

[ctx: Compression method]
en: Method
ug: چارە

[ctx: File version]
en: Version
ug: نەشرى

[ctx: Timestamp]
en: Date
ug: چېسلا

[ctx: Unnamed column]
en: ??
ug: ؟؟

note: i18n: ectx: Menu (ark_file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: No archive loaded
ug: ئارخىپ يۈكلەنمىدى

en: Symbolic Link
ug: بەلگە ئۇلىنىشى

en: Unknown size
ug: نامەلۇم چوڭلۇق

en: One file selected | %1 files selected
ug[0]: %1 ھۆججەت تاللاندى

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InformationPanel)
en: Information Panel
ug: ئۇچۇر كۆزنىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, additionalInfo)
en: Unknown file type
ug: نامەلۇم ھۆججەت تىپى

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobTrackerWidget)
en: Job Tracker
ug: خىزمەت ئىزلىغۇچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <b>Job Description</b>
ug: <b>خىزمەت چۈشەندۈرۈشى</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Some Information about the job
ug: خىزمەت ھەققىدىكى بەزى ئۇچۇرلار

[ctx: to preview a file inside an archive]
en: Pre&view
ug: ئالدىن كۆزەت(&V)

en: Extract To...
ug: يېشىش ئورنى…

en: Quick Extract To...
ug: تېز يېيىش ئورنى…

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is a directory.
ug: <filename>%1</filename> مۇندەرىجە.

[ctx: @info]
en: The archive <filename>%1</filename> was not found.
ug: ئارخىپ <filename>%1</filename> تېپىلمىدى.

[ctx: @title:window]
en: File Exists
ug: ھۆججەت مەۋجۇت

[ctx: @title:window]
en: Add Files
ug: ھۆججەت قوش
