kstars - en to oc translation catalogue (145 entries)

en: Sky
oc: Cèl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
oc: Enregistrar

en: Overwrite File?
oc: Remplaçar lo fichièr ?

en: Cancel
oc: Anullar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
oc: Luna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
oc: Emplaçament :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
oc: jorn

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
oc: &Fichièr

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
oc: &Edicion

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
oc: Aficha&tge

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
oc: &Ajuda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
oc: Barra d'espleches principala

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
oc: &Espleches

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
oc: &Paramètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
oc: Mena :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
oc: Nom :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
oc: Importar un fichièr

en: Invalid URL
oc: URL invalida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
oc: Imatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
oc: Entresenhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
oc: Descripcion :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
oc: URL :

en: Ignore
oc: Ignorar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
oc: Tipe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
oc: Autor :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
oc: Objècte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
oc: Editar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
oc: Suprimir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
oc: Color :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
oc: Nom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
oc: Posicion

en: Links
oc: Ligams

en: Advanced
oc: A_vançat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
oc: Talha :

en: Any
oc: Totes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
oc: Declinacion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
oc: Novèl...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
oc: Ciutat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
oc: Païs :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
oc: grases

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Camera
oc: Aparelh de fotografiar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
oc: Cercle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
oc: Ara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
oc: Filtre :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
oc: Opcions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
oc: Velocitat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
oc: Estadisticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
oc: Destinatari :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
oc: Filtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
oc: Pòrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
oc: Se connectar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
oc: Desconnectar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
oc: &Seguent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
oc: Tampar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, driverComboBox) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
oc: Pas cap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
oc: Actiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
oc: Inactiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
oc: Estatut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, progressGroup)
en: Progress
oc: Avançament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel_2)
en: Progress:
oc: Progression:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2_3)
en: of
oc: sus

[ctx: South]
en: S
oc: E

[ctx: East]
en: E
oc: M

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
oc: Executar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
oc: Magnitud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
oc: Netejar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
oc: Pòrt :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
oc: Òste :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
oc: Pista

en: Unknown
oc: Desconegut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
oc: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
oc: Comentari

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
oc: Visualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, driverLabel)
en: Driver:
oc: Pilòt :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
oc: Etiqueta :

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
oc: Gestionari de periferics

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
oc: Periferic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
oc: Mòde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
oc: Servidor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
oc: Òstes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
oc: Modificar...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
oc: Connexion

en: Add Host
oc: Apondre un òste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
oc: Ora

en: Upload
oc: Enviar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
oc: Legida/Pausa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
oc: &Anullar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
oc: &Precedent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
oc: <b>Temps</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
oc: <b>Data</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
oc: Reglar l'ora...

en: star
oc: estèla

en: Remove Label
oc: Suprimir l'etiqueta

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
oc: Detalhs

[ctx: star name]
en: Regor
oc: ensajar

[ctx: star name]
en: Chertan
oc: de fotografiar

[ctx: star name]
en: Baham
oc: Bascon

[ctx: star name]
en: Maia
oc: Maòri

[ctx: star name]
en: Chara
oc: Maòri

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
oc: Imatges

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
oc: Autre

en: Guides
oc: Guidas

en: Show Statusbar
oc: Estatut

en: Calculator
oc: Calculeta

en: nothing
oc: res

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
oc: Descripcion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
oc: Apondre

[ctx: Southwest]
en: SW
oc: SO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
oc: Tot seleccionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
oc: Seleccionar una estampaira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
oc: Data :

en: unknown
oc: desconegut

en: unnamed
oc: sens nom

en: Star
oc: Estèla

en: Show
oc: Visualizar

en: alpha
oc: alfa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
oc: Actualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
oc: Valor :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
oc: Nom de fichièrs :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
oc: Clau :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
oc: Fichièrs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
oc: Data e ora

en: date
oc: data

en: location
oc: Emplaçament

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
oc: Resumit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
oc: Centre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
oc: Totes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
oc: cap a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
oc: Expedidor :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
oc: Uèi

en: Functions
oc: Foncions

en: Toolbars
oc: Barras d'espleches

en: double
oc: doble

en: string
oc: cadena

en: true
oc: verai

en: false
oc: fals

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
oc: Montar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
oc: Davalar

[ctx: second]
en: sec
oc: seg.

[ctx: minute]
en: min
oc: minuta

en: hour
oc: ora

en: day
oc: jorn

en: week
oc: setmana

en: month
oc: mes

en: year
oc: Annada
