kstars - en to ro translation catalogue (2322 entries)

en: Sky
ro: Cer

en: Messier Object
ro: Obiect Messier

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
ro: Obiect cu link-uri

en: Star Name
ro: Numele stelei

en: Deep Sky Object Name
ro: Nume obiect Deep Sky

en: Planet Name
ro: Numele planetei

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
ro: Numele constelației

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
ro: Linia constelației

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
ro: Hotarul constelației

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
ro: Evidențiere hotar constel.

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
ro: Calea Lactee

en: Equator
ro: Ecuator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
ro: Ecliptica

en: Horizon
ro: Orizont

en: Compass Labels
ro: Etichete compas

en: Info Box Text
ro: Text casetă info

en: Info Box Selected
ro: Casetă info selectată

en: Info Box Background
ro: Fundal casetă info

en: Target Indicator
ro: Indicator țintă

en: User Labels
ro: Etichete utilizator

en: Planet Trails
ro: Urmele planetelor

en: Angular Distance Ruler
ro: Riglă distanță unghiulară

en: Observing List Label
ro: Observare etichete listă

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
ro: Culori implicite

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
ro: Hartă stelară

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
ro: Vedere nocturnă

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
ro: Nu s-a putut deschide schema de culori. Schema nu poate fi inregistrată.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul indice schemă culori locale.
    Nu se poate înregistra schema.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
ro: Binoculari 7x35

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
ro: Un grad

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
ro: 30m la 1.3cm

en: No FOV
ro: Fără FOV

en: Could not upload image to remote location: %1
ro: Nu s-a putut încărca imaginea în locația la distanță: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
ro: Salvează

en: Save the image to disk
ro: Salvează imaginea pe disc

en: Loading of the image %1 failed.
ro: Încărcarea imaginii %1 a eșuat.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
ro: Un fișier cu numele „%1” există deja. Îl suprascrieți?

en: Overwrite File?
ro: Suprascrieți fișierul?

en: Saving of the image %1 failed.
ro: Salvarea imaginii %1 a eșuat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
ro: Da

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
ro: Nu

en: Cancel
ro: Renunță

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
ro: Regiunea decupată va fi redimensionată la [ %1 * %2 ]

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
ro: Decupare regiune: [%1,%2 %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
ro: Editor miniatură

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
ro: Decupare regiune: [0,0 200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
ro: (regiunea decupată va fi redimensionată la 200 x 200)

en: Loading images...
ro: Încărcare imagini...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
ro: Rezultate căutare:

en: Failed to load image at %1
ro: Nu s-a putut încarca imaginea la %1

en: Failed to load image
ro: Eșec la încărcarea imaginii

en: Choose Thumbnail Image
ro: Alegeți miniatura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
ro: Alegere miniatură

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
ro: Specifică locația imaginii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
ro: Miniatură curentă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
ro: Editeaza ima&gine...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
ro: Deselectați imagine

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Sun
ro: Soare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
ro: Mercur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
ro: Pământ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
ro: Luna

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
ro: Marte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
ro: Neptun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
ro: Locație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
ro: zile

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
ro: Calea binară a planeteix nu este completată în panoul config.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
ro: Bara de procese

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
ro: O&ră

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
ro: &Indicare

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
ro: &Proiecție

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: &Unelte

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
ro: &Dispozitive

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
ro: &Observare

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
ro: &Casete info

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
ro: &Bara de stare

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ro: Bara Vizualizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Type:
ro: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
ro: Epocă:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
ro: Planete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
ro: Stele

en: Constellations
ro: Constelații

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
ro: Asteroizi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
ro: Comete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
ro: Galaxii

en: Nebulae
ro: Nebuloasă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: prope
en: Name:
ro: Nume:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
ro: Importă fișier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
ro: Introduceți numele fișierului de date importat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
ro: Pentru a importa un fișier de date existent, introduceți numele fișierului aici. Descrieți conținutul fișierului mai jos. Puteți lăsa liber numele fișierului pentru a construi un fișier catalog cu un header valid, dar fără date.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
ro: Conținutul fișierului de date importat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
ro: Când selectați un fișier de date în linia de deasupra, conținutul acestuia este afișat aici.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
ro: Descrie câmpuri de date

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
ro: <b>Câmpuri catalog:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
ro: <b>Câmpuri disponibile:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
ro: Coordonata epocă pentru catalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
ro: Prefix nume catalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
ro: Culoare simbol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
ro: Coordonate epocă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
ro: Previzualizează &trimite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
ro: Introduceți numele pentru fișierul catalog de ieșire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
ro: Nume catalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
ro: Salvează catalog ca:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
ro: Introduceți un nume pentru catalog

en: Show image of
ro: Afișează imaginea

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
ro: URL-ul nu este valid. Doriți să deschideți o fereastră a navigatorului
     spre motorul de căutare Google?

en: Invalid URL
ro: URL nevalid

en: Browse Google
ro: Răsfoire Google

en: Do Not Browse
ro: Nu răsfoi

en: Show webpage about
ro: Afișează pagina WEB despre

en: object
ro: obiect

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
ro: Tip resursă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
ro: Imagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
ro: Informație

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
ro: Text care descrie resursa legată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
ro: Descriere:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
ro: URLul care va fi afișat de către acest item

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
ro: Deschide URLul într-o fereastră de browser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
ro: Puteți să verificați URLul furnizat prin deschiderea acestuia într-o fereastră de browser cu acest buton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
ro: Verifică URL

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
ro: Implicit

en: Ignore
ro: Ignoră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
ro: Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
ro: Autor:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
ro: Obiect

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
ro: Editare...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
ro: Culoare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
ro: Denumire

en: Major Axis
ro: Axa majoră

en: Minor Axis
ro: Axa minoră

en: Position Angle
ro: Unghi poziție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
ro: Versiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
ro: Importă catalog...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
ro: Culori

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
ro: multiplă

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
ro: variabilă

en: G5 star
ro: stea G5

en: Dwarf planet
ro: Planetă Dwarf

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
ro: %1 UA

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
ro: %1 în %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
ro: Poziție

en: Never rises
ro: Nu răsare niciodată

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
ro: Indisponibil

en: Links
ro: Legături

en: Advanced
ro: Avansat

en: Log
ro: Jurnal

en: Record here observation logs and/or data on %1.
ro: Înregistrează aici istoricul și/sau datele despre %1.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
ro: Sigur doriți să eliminați legătura %1?

en: Delete Confirmation
ro: Confirmare ștergere

en: KStars did not find any active telescopes.
ro: Nu am găsit nici un telescop activ.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
ro: Telescopul %1 este deconectat. Conectați-l și încercați din nou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
ro: Nume primar, alte nume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19)
en: Size:
ro: Dimensiune:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
ro: Distanță:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
ro: Magnitudine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
ro: Iluminare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
ro: Adaugă la lista de observații

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
ro: Centrează pe hartă

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
ro: Detalii - baze de date online

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
ro: Alege bază de date

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
ro: Detalii - linkuri resurse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
ro: Linkuri informație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
ro: Linkuri imagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
ro: Vizualizare resursă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
ro: Adăugare legătură...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
ro: Editare legătură...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
ro: Elimină legătura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
ro: Jurnal utilizator

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
ro: Detalii - date poziție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Coordinates)
en: Coordinates
ro: Coordonate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
ro: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
ro: Masă de aer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
ro: Altitudine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
ro: Unghi orar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
ro: Răsărit/apus/tranzit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
ro: Setare oră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
ro: Oră tranzit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
ro: Oră răsărit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
ro: Azimut la apus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
ro: Altitudine la tranzit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
ro: Azimut la răsărit:

en: Any
ro: Oricare

en: Solar System
ro: Sistemul Solar

en: Open Clusters
ro: Deschide clusteri

en: Globular Clusters
ro: Clusteri globulari

en: Gaseous Nebulae
ro: Nebuloasă gazoasă

en: Planetary Nebulae
ro: Nebuloasă planetară

en: Details...
ro: Detalii...

en: Andromeda Galaxy
ro: Galaxia Andromeda

en: No object named %1 found.
ro: Nu s-a găsit niciun obiect cu denumirea %1.

en: Bad object name
ro: Denumire de obiect greșită

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
ro: Filtrare după nume:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showHistoryB)
en: Find History
ro: Găsește istoric

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearHistoryB)
en: Clear History
ro: Curăță istoricul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
ro: Filtrare după tip:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
ro: Valoarea ascensiei drepte trebuie să fie o valoare între 0.0 și 24.0

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
ro: Valoarea declinației trebuie să fie între -90.0 și 90.0

en: Invalid Coordinate Data
ro: Coordonate nevalide

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
ro: Valoarea azimutului trebuie să fie între 0.0 și 360.0

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
ro: Valoarea altitudinii trebuie să fie între -90.0 și 90.0

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: Declination
ro: Declinare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Right Ascension
ro: Ascensie dreaptă

en: 1000 yards
ro: 1000 iarzi

en: 1000 meters
ro: 1000 metri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
ro: picioare

en: meters
ro: metri

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
ro: Editează simboluri FOV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
ro: Adaugă un simbol FOV nou

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
ro: Adaugă un simbol FOV în listă. Puteți defini dimensiunea, forma, și culoarea noului simbol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
ro: Nou...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
ro: Modifică simbolul FOV selectat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
ro: Apăsați acest buton pentru a modifica simbolul FOV selectat. Puteți să modificați dimensiunea, forma și culoarea.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
ro: Elimină simbolul FOV selectat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
ro: Apăsați acest buton pentru a șterge simbolul FOV selectat din listă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
ro: Regulă DST:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
ro[0]: Un oraș se potrivețte criteriei căutate
ro[1]: %1 orase se potrivesc acestui criteriu
ro[2]: %1 orase se potrivesc acestui criteriu

en: Error: Duplicate Entry
ro: Eroare: intrare duplicată

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
ro: Toate câmpurile (exceptând provincia) trebuie completate pentru a adăuga această locație.

en: Fields are Empty
ro: Câmpurile sunt goale

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
ro: Nu s-a putut analiza latitudinea/longitudinea.

en: Bad Coordinates
ro: Coordonate greșite

en: Daylight Saving Time Rules
ro: Reguli salvare oră de vară

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
ro: Alege oraș

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
ro: Filtru țară:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
ro: Filtru oraș:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
ro: Filtru provincie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
ro: 0 orașe se potrivesc criteriului căutat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
ro: Vizualizează/Editează date locație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
ro: Oraș:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
ro: Provincie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
ro: Țară:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
ro: Longitudine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
ro: Latitudine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
ro: Ramificare UT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
ro: &Curățare câmpuri

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
ro: Indicator FOV nou

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
ro: Nume pentru simbol FOV

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
ro: Numele simbolului FOV. Acest nume apare în meniul FOV și la "Editează simboluri FOV".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
ro: Ocular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
ro: Distanță focală telescop:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
ro: Lungime focală telescop, în milimetri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ro: Introduceți distanța focală a telescopului, în milimetri.
    
    Acesta este un câmp de date necesar pentru definirea simbolului câmpului vizual (FOV) care se potrivește cu FOVul unui ocular al telescopului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
ro: Distanță focală ocular:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
ro: Distanță focală ocular, în milimetri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ro: Introduceți distanța focală a ocularului, în milimetri.
    
    Acesta este un câmp de date necesar pentru definirea simbolului câmpului vizual (FOV) care se potrivește cu FOVul unui ocular al telescopului.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
ro: câmpul vizual al ocularului, în arcminute

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ro: Introduceți unghiul câmpului vizual al ocularului , în arcminute.
    
    Acesta este un câmp de date necesar pentru definirea simbolului câmpului vizual (FOV) care se potrivește cu FOVul unui ocular al telescopului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
ro: grade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
ro: Calculează câmpul vizual din câmpurile de date de mai sus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ro: Acest buton va calcula unghiul campului vizual (FOV) pentru o combinație ocular/telescop specifică. Specificați distanța focală a telescopului și ocularului și unghiul FOV al ocularului în câmpurile de deasupra.
    
    Unghiul FOV calculat (în arcminute) va fi afișat în caseta de editare "Câmp de vizualizare".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
ro: Calculează FOV

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Camera
ro: Aparat foto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
ro: Introduceți distanța focală telescop, în milimetri.
    
    Acesta este un câmp de date necesar pentru definirea simbolului câmpului vizual (FOV) care se potrivește cu FOVul camerei montate pe telescop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
ro: pixeli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
ro: Dimensiune cip sau film, în milimetri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
ro: Introduceți dimensiunea fizică a cipului CCD sau negativ film.
    
    Acesta este un câmp de date necesar pentru definirea simbolului câmpului vizual (FOV) care se potrivește cu FOVul camerei montate pe telescop.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ro: Acest buton va calcula unghiul câmpului vizual (FOV) pentru o combinație cameră/telescop specifică. Specificați distanța focală a telescopului și dimensiunea cipului CCD sau negativ film.
    
    Unghiul FOV calculat (în arcminute) va fi afișat în caseta de editare "Câmp de vizualizare".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
ro: Câmp vizual:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
ro: La o distanță de:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ro: Acest buton va calcula unghiul FOV pentru un binocular. Specificați FOVul liniar menționat pe binocular. 
    Unghiul FOV calculat (în arcminute) va fi afișat în caseta de editare ”Câmp de vizualizare”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Wavelength:
ro: Lungime de undă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
ro: Calculează HPBWul radiotelescopului din câmpurile de date de mai sus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ro: Acest buton va calcula unghiul HPBW pentru un radiotelescop specific și va observa combinația  de lungimi de undă. Specificați diametrul radiotelescopului și lungimea de undă observată.
    
    Unghiul HPBW calculat (în arcminute) va fi afișat în caseta de editare ”Câmp de vizualizare".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
ro: Calculează HPBW

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
ro: Câmp vizual:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
ro: Dimensiunea dorită a câmpului vizual, în arcminute

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
ro: Introduceți mărimea unghiulară dorita pentru simbolul câmpului vizual.
    
    Puteți sa introduceți o valoare direct, sau folosind ocularul sau camera. Taburi pentru calcularea mărimii unghiulare pentru ocularul sau camera specifică.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
ro: Selectați culoare pentru simbolul câmpului vizual

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
ro: Selectați o culoare pentru simbolul câmpului vizual (FOV).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
ro: Selectați o formă pentru simbolul campului vizual

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
ro: Selectați o formă pentru simbolul FOV. Formele disponibile sunt:
    
    cerc, pătrat, încrucișare, bulgăre.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
ro: Cerc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
ro: Încrucișări

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
ro: Bulgăre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
ro: Cerc semitransparent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
ro: Formă:

en: UTC Now
ro: UTC acum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
ro: Acum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
ro: Descarcă fișiere de date extra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
ro: Descarcă date extra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
ro: Alegeți locația personală

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
ro: Filtrează lista după numele orașului

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
ro: Filtrează lista după numele țării

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
ro: Filtrează lista după numele provinciei

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
ro: Lista orașelor care se potrivesc cu filtrele căutării prezente.

en: Invalid URL: %1
ro: URL nevalid: %1

en: Could Not Open File
ro: Nu s-a putut deschide fișierul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
ro: Filtru:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
ro: Declinație:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
ro: Viteză:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
ro: Statistici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Count:
ro: Număr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
ro: La:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
ro: Oră:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
ro: Expunere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
ro: Medie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileFilterS) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
ro: Filtru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_5_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterCaptureLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget 
en: Filter Wheel
ro: Roată filtru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
ro: Afișează mesajele de stare INDI în bara de stare

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
ro: Afișează eventualele mesaje de status INDI în bara de stare KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
ro: Mesaje INDI în bara de &stare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
ro: Conectează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
ro: Deconectează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
ro: &Următorul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
ro: Închide

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, driverComboBox) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NoneButton)
en: None
ro: Nici unul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
ro: Activat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offR)
en: Off
ro: Dezactivat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureLabel_2)
en: Set the exposure time in seconds for individual images, if applicable
ro: Setează timpul expunerii în secunde pentru imagini individuale, dacă este posibil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
ro: Numărul imaginilor de capturat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds between consecutive images
ro: Întârziere în secunde între imagini consecutive

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay:
ro: Întârziere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Status
ro: Stare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, progressGroup)
en: Progress
ro: Progres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel_2)
en: Progress:
ro: Progres:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2_3)
en: of
ro: din

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, completedLabel_2)
en: completed
ro: completat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: West]
en: W
ro: V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
ro: Rulează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
ro: Magnitudine

en: %1 is online.
ro: %1: e conectat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel
ro: Panou de control INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
ro: Curăță

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
ro: Limite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
ro: Anulează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
ro: Gazdă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
ro: Vreme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
ro: Urmărire

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: FITS Open
ro: Deschidere FITS

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
ro: Antet FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Keyword
ro: Cuvânt-cheie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ro: Valoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
ro: Comentariu

en: Auto Scale
ro: Scară automată

en: Linear Scale
ro: Scară liniară

en: Logarithmic Scale
ro: Scară logaritmică

en: Square Root Scale
ro: Scară rădăcina pătrată

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
ro: Histogramă

en: Save Changes to FITS?
ro: Salvați modificările FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
ro: Fișierul FITS curent conține modificări nesalvate. Le salvați înainte de a-l închide?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
ro: Afișaj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
ro: Surse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
ro: Etichetă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
ro: Adaugă nou

en: Cannot start INDI server: port error.
ro: Nu s-a putut porni serverul INDI: eroare port.

en: Invalid port entry: %1
ro: Intrare port nevalidă: %1

en: Failed to open INDI Driver file: %1
ro: Nu s-a putut deschide fișierul driver INDI: %1

en: Error: the port number is invalid.
ro: Eroare: numărul portului nu este valid.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
ro: Gazda: %1 Port: %2 există deja.

en: You need to disconnect the client before removing it.
ro: Trebuie să deconectați clientul înainte de al îndepărta.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
ro: Sigur doriți să eliminați clientul %1?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
ro: Administrator dispozitive

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
ro: Local/server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
ro: Dispozitiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
ro: Regim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
ro: Istoric server:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
ro: Pornire serviciu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
ro: Oprire serviciu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
ro: Gazde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
ro: Modificare...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
ro: Conexiune

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
ro: Nu rulează niciun dispozitiv INDI. Pentru a rula un dispozitiv, selectați unul din Device Manager din meniul dispozitive.

en: Add Host
ro: Adăugare gazdă

en: Modify Host
ro: Modificare gazdă

en: INDI DATA STREAM
ro: Flux date INDI

en: Cannot open file %1 for reading
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %1 pentru citire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Time
ro: Timp

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
ro: Activare transfer date binare între această proprietate și KStars și vice-versa.

en: Upload
ro: Încarcă

en: Data file saved to %1
ro: Fișierul de date salvat în %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
ro: Port video INDI implicit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
ro: Specificați unde se salvează imaginile FITS noi capturate și descărcate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
ro: Director FITS implicit:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useTimeUpdate)
en: Synchronize KStars date and time automatically from the update source.
ro: Sincronizează automat data și ora KStars de la sursa de actualizări.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
ro: Specifică șirul de porturi pe care severul INDI se va conecta pornind drivere noi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
ro: Afișează poziția telescopului pe harta cerului

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
ro: Afișează un marcator pe harta cerului pentru a urmări mișcarea telescopului de-a lungul cerului.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
ro: Redare/Pauză

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
ro: Flux video

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
ro: Asistent telescop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
ro: &Anulează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
ro: În&apoi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
ro: <h3>1. Model telescop</h3>
    
    Selectați modelul telescopului din lista de mai jos. Dați click pe următorul după selectarea modelului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
ro: <b>Sfat</b>
    <br>Unele telescopuri non-meade suportă un subset al configurării LX200. Selectați <tt>LX200 de bază</tt> pentru a controla acest dispozitiv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
ro: <h3>2. Aliniați telescopul </h3>
    
    Trebuie să aliniați telescopul înainte de a-l controla corespunzător din KStars. <br><br>
    După o aliniere corespunzătoare, conectați telescopul la interfața RS232 sau la portul USB sau serial al computerului.
    <br><br><br>Apăsați pe următorul pentru a continua.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
ro: <h3>3. Verificați configurările locale</h3>
    
    Verificați dacă ora, data și configurările locației sunt corecte. Dacă oricare dintre configurări nu este corectă, puteți să o corectați prin intermediul butoanelor <tt>Setează oră</tt> și <tt>Setează locație</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
ro: <b>Locație</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
ro: <b>Oră</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
ro: <b>Dată</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
ro: Setare oră...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
ro: Stabilire amplasare...

en: Are you sure you want to cancel?
ro: Sigur vreți să anulați?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
ro: Așteptați cât timp KStars scanează porturile de comunicație pentru telescopurile atașate. Acest proces s-ar putea să dureze câteva minute.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
ro: Așteptați cât timp KStars încearcă să se conecteze la telescop...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
ro: Ne pare rău. KStars nu a reușit să detecteze telescopul atașat. Verificați configurările și încercați din nou.

en: Rise time: %1
ro: Timp răsărit: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
ro: Timp apus: %1

en: No rise time: Circumpolar
ro: Nu există timp de răsărit: circumpolară

en: No set time: Circumpolar
ro: Fără timp de apus: circumpolară

en: No rise time: Never rises
ro: Fără timp de răsărit: nu răsare niciodată

en: No set time: Never rises
ro: Fără timp de apus: nu răsare niciodată

en: Transit time: %1
ro: Timp de tranzit: %1

en: Empty sky
ro: Cer gol

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
ro: Afișare imagine SDSS

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
ro: Afișare imagine DSS

en: star
ro: stea

en: Solar system object
ro: Obiect sistem solar

en: Center && Track
ro: Centrează && urmărește

en: Angular Distance To...            [
ro: Distanță unghiulară la...       [

en: Remove Label
ro: Elimină eticheta

en: Attach Label
ro: Atașează etichetă

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
ro: Detalii

en: Remove From Observing WishList
ro: Elimină din lista de observare

en: Add to Observing WishList
ro: Adaugă la lista de observare

en: Remove Trail
ro: Șterge urmă

en: Add Trail
ro: Adaugă Urmă

en: Stop &Tracking
ro: Oprire &urmărire

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
ro: Poziția casetei info oră.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
ro: Coordonate ecranului casetă info oră.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
ro: Poziția casetei info focus.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
ro: Coordonatele ecranului casetă info focus.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
ro: Poziția casetei info geografică.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
ro: Coordonatele ecranului casetă info locație geografică.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
ro: Caseta info oră este în stadiul "umbrit"?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
ro: Dacă e adevărat, caseta info oră va afișa numai prima linie de date.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
ro: Caseta info focus este în stadiul "umbrit"?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
ro: Dacă e adevărat, caseta info focus va afișa numai prima linie de date.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
ro: Caseta info geografică este în stadiul "umbrit"?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
ro: Dacă e adevărat, caseta info geografică va afișa numai prima linie de date.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
ro: Opțiune meta pentru comutarea afișării casetelor info

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
ro: Comută afișarea tuturor trei căsuțe informaționale.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
ro: Afișează caseta info oră?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
ro: Comută afișare casetei info oră.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
ro: Afișează caseta info focus?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
ro: Comută afișarea casetei info focus.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
ro: Afișează caseta info geografică?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
ro: Comută afișarea casetei info locație geografică.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
ro: Steag ancoră casetă info oră

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
ro: Steag ancoră casetă info geografică

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
ro: Afișează bara de stare?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
ro: Comută afișarea barei de stare.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
ro: Afișează coordonatele Alt/Az pe bara de stare?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
ro: Comută afișarea coordonatelor orizontale ale cursorului în bara de stare.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
ro: Afișează coordonatele RA/Dec pe bara de stare?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
ro: Lățime fereastră principală, în pixeli

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
ro: Înălțime fereastră principală, în pixeli

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
ro: Rulează asistentul de pornire când se lansează KStars?

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
ro: Numele de fișiere cataloage obiecte personalizate definite.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
ro: Lista numelor de fișiere cataloage obiecte personalizate.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
ro: Lista de comutări pentru vizualizare cataloage obiecte personalizate.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
ro: Lista afișare comutări întregi pentru fiecare catalog obiect personalizat (orice valoare diferită de zero indică faptul că obiectele din acel catalog vor fi afișate).

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
ro: Actualizează automat locația geografică?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
ro: Actualizează automat ora și data?

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
ro: Desenează încrucișări la poziția telescopului pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
ro: Comută afișarea încrucișărilor centrate la poziția arătată de telescop pe harta cerului KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
ro: Afișează mesajele INDI pe bara de stare?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
ro: Comută afișarea mesajelor INDI pe bara de stare KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
ro: Director FITS implicit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
ro: Locația implicită a fișierelor FITS salvate

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
ro: Port server de start INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
ro: Severul INDI va încerca să se conecteze cu porturi începând cu acesta

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
ro: Port server final INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
ro: Serverul INDI va încerca să se conecteze cu porturi terminând cu acesta

note: i18n: ectx: label, entry (filterAlias), group (indi)
en: Aliases for filter wheel slots.
ro: Alias pentru sloturile cu filtru roată.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (filterAlias), group (indi)
en: List of the aliases for filter wheel slots.
ro: Listă alias pentru sloturi filtru roată.

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
ro: Cale binară serverindi

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
ro: Cale director drivere indi

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
ro: Numele orașului locației geografice.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
ro: Numele orașului locației geografice curente.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
ro: Numele provinciei locației geografice.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
ro: Numele țării locației geografice.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
ro: Numele țărăă locației geografice curente.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
ro: Longitudinea geografică, în grade.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
ro: Longitudinea locației geografice actuale, în grade zecimale.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
ro: Latitudinea geografică, în grade.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
ro: Latitudinea locației geografice actuale, în grade zecimale.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
ro: Ridicarea deasupra nivelului mării a locației geografice, în metri.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
ro: Decalaj fus orar al locației geografice, în ore

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
ro: Cod din două litere pentru regula timp zi salvat folosit de locația geografică.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
ro: Cod din două litere care determină datele la care începe și se termină salvarea timpului zilnic (puteți să vedeți regulile prin apăsarea butonului "Explică regului DST" din fereastra Locație geografică).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
ro: Utilizează efecte pârtie animată când se schimbă poziția focusării?

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
ro: Numele indicatorilor FOV selectați

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
ro: Șterge urmele planetelor după culoarea fundalului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
ro: Dacă e adevărat, urmele atașate corpurilor sistemului solar vor dispărea în culoarea fundalului.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
ro: Ascensia dreaptă a poziției focus

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
ro: Declinația poziției focusate

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
ro: Numele obiectului focalizat

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
ro: Urmărirea este activată?

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
ro: Ascunde obiectele în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
ro: Comută atunci când KStars trebuie să ascundă unele obiecte în timp ce afișarea se află în mișcare, pentru mișcări line.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View)
en: Hide constellation boundaries while moving?
ro: Ascunde legăturile constelației în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
ro: Comută atunci când legăturile constelației sunt ascunse în timp ce afișajul este în mișcare.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
ro: Ascunde linii constelații în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
ro: Comută atunci când liniile constelației sunt ascunse în timp ce afișajul este în mișcare.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
ro: Cultură cer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
ro: Alege cultură cer.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
ro: Ascunde numele constelației în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
ro: Comută atunci când numele constelațiilor sunt ascunse în timp ce afișajul este în mișcare.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
ro: Ascunde contur Cale Lactee în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
ro: Comută atunci când conturul Caii Lactee este ascuns în timp ce afișajul este în mișcare.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
ro: Ascunde obiecte extra în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
ro: Comută atunci când obiectele extra sunt ascunse în timp ce afișajul este în mișcare.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
ro: Ascunde obiectele sistemului solar în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
ro: Comută atunci când obiectele sistemului solar sunt ascunse în timp ce afișajul este în mișcare.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
ro: Ascunde stelele mici în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
ro: Comută atunci când stelele mai slabe sunt ascunse în timp ce afișajul este în mișcare.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
ro: Ascunde etichete nume obiecte în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
ro: Comută atunci când numele etichetelor sunt ascunse în timp ce afișajul este în mișcare.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
ro: Desenează asteroizi pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când asteroizii sunt desenați pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
ro: Etichetează numele asteriozilor pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când etichetele nume ale asteroizilor sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
ro: Desenează comete pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când cometele sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
ro: Etichetează numele cometelot pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când etichetele nume ale cometei sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
ro: Desenează legăturile constelației pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când legăturile constelației sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
ro: Selectează legătura centrală a constelației pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
ro: Comută atunci când legătura constelației ce conține punctul de focus central este selectată pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
ro: Desenează liniile constelației pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când liniile constelației sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
ro: Desenează numele constelației pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când etichetele nume ale constelației sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
ro: Desenează obiecte ”deep-sky” pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când obiectele deep-sky sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
ro: Desenează linia ecliptică pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când linia ecliptică este desenată pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
ro: Desenează linia ecuatorului pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când linia ecuatorului este desenată pe harta cerului?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
ro: Desenează pământul opac pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
ro: Comută atunci când regiunea de sub orizont este opacă.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
ro: Desenează linia orizontului pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când linia orizontului este desenată pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
ro: Desenează steaguri pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când steagurile sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
ro: Desenează obiecte extra deep-sky pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când obiectele extra sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
ro: Desenează conturul Căii Lactee pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când conturul Căii Lactee este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
ro: Umple conturul Căii Lactee? (fals înseamna folosirea numai a conturului)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
ro: Opțiune meta pentru toate planetele de pe harta cerului.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
ro: Optiune-meta pentru a controla când toate planetele mari (și Soarele și Luna) sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
ro: Desenează planetele ca imagini pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
ro: Comută atunci când planetele majore (și Soarele și Luna) sunt redate ca imagini pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
ro: Etichetează numele planetelot pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
ro: Comută atunci când planetele majore (și Soarele și Luna) sunt etichetate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
ro: Desenează Soarele pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Soarele este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
ro: Desenează Luna pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Luna este desentaă pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
ro: Desenează Mercur pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Mercur este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
ro: Desenează Venus pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Venus este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
ro: Desenează Marte pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Marte este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
ro: Desenează Jupiter pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Jupiter este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
ro: Desenează Saturn pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Saturn este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
ro: Desenează Uranus pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Uranus este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
ro: Desenează Neptun pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Neptun este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
ro: Desenează Pluto pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când Pluto este desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
ro: Desenează stele pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când stelele sunt desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
ro: Etichetează magnitudinile stelei pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
ro: Comută atunci când etichetele magnitudinii (strălucirii) stelei sunt afișate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
ro: Etichetează numele stelei pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
ro: Comută atunci când etichetele nume ale stelei sunt afișate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
ro: Etichetează magnitudinile obiectelor deep-sky pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
ro: Comută atunci când etichetele magnitudinii (strălucirii) obiectelor deep-sky sunt afișate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
ro: Etichetează obiectele deep-sky pe harta cerului?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
ro: Comută atunci când etichetele numelor obiectelor deep-sky sunt afișate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
ro: Intervalul de tip minim pentru mod pârtie forțat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
ro: Intervalul de timp deasupra, în care modul pârtie este forțat tot timpul.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
ro: Mod umplere fundal casete info

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
ro: Mod umplere fundal (BG) pentru casete info de pe ecran: 0="fără BG", 1="BG semi-transparent", 2="BG opac"

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
ro: Algoritm pentru cartarea proiecției

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
ro: Algoritm cartare proiecție.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
ro: Utilizează numele abreviat al constelației?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
ro: Utilizează abreviațiile oficiale IAU pentru numele constelației.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
ro: Folosire nume latin al constelațiilor?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
ro: Folosește numele latin al constelațiilor.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
ro: Folosire nume tradus al constelațiilor?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
ro: Folosește numele tradus al constelațiilor (dacă nu sunt disponibile nume traduse, se utilizează cele latine).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
ro: Utilizează sistemul de coordonate orizontale?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
ro: Afișează cerul cu coordonate orizontale (când este fals, coordonatele ecuatoriale vor fi folosite).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
ro: Etichetează automat obiectele focusate?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
ro: Comută atunci când un obiect centrat obține automat o etichetaănume atașată.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
ro: Adaugă urma automat la corpul sistemului solar centrat?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
ro: Comută atunci când un obiect centrat din sistemul solar obține o dâră atașată, atât timp cât rămâne centrat.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
ro: Adaugă o etichetă temporară la trecerea cu mausul?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
ro: Comută atunci când obiectul de sub cursor obține o etichetă nume tranzient.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
ro: Corectează pozițiile pentru refracția atmosferică?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
ro: Comută atunci când pozițiile obiectelor sunt corectate pentru efectele refracției atmosferice (se aplică numai când sunt folosite coordonatele orizontale).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
ro: Aplicare corecții relativiste din cauza îndoirii luminii în câmpul gravitațional solar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
ro: Comută atunci când corectările din cauza îndoirii luminii în jurul soarelui sunt luate în considerare

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
ro: Utilizează antialias când desenați ecranul?

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
ro: Factor focalizare, în pixeli pe radian

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
ro: Nivelul focalizării, măsurat în pixeli pe radian.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
ro: Cea mai mică limită pentru asteroizi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
ro: Cea mai mică limită a magnitudinii pentru desenarea asteroizilor.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
ro: Etichetează densitatea pentru numele asteroidului

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
ro: Controlează numărul relativ de etichete pentru asteroizi desenate pe hartă.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
ro: Cea mai mică limită pentru obiectele deep-sky

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
ro: Cea mai mică limită a magnitudinii pentru desenarea obiectelor deep-sky la micșorarea completă a afișajului.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
ro: Cea mai mică limită pentru obiectele deep-sky când se micșorează afișajul

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
ro: Cea mai mica limită a magnitudinii pentru desenarea obiectelor deep-sky la micșorarea completă a afisajului.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
ro: Cea mai mică limită pentru stele

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
ro: Cea mai mică limită a magnitudinii pentru desenarea stelelor, când este mărit complet afișajul.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
ro: Densitate stele în câmpul vizual

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
ro: Setează densitatea stelelor în câmpul vizual

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
ro: Cea mai mică limită când se micșorează focalizarea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
ro: Cea mai mică limită a magnitudinii pentru desenarea stelelor, cu focalizare maximă.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
ro: Cea mai mică limită pentru stele în timpul pârtiei

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
ro: Cea mai mică limită a magnitudinii pentru desenarea stelelor, când harta este în mișcare (se aplică numai dacă stelele mici sunt setate să fie ascunse în timp ce harta este în mișcare).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
ro: Densitatea relativă etichete nume pentru stele și/sau magnitudini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
ro: Densitatea relativă pentru desenarea nume stea și etichetă magnitudine.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
ro: Densitatea relativă pentru etichetele nume ale obiectelor deep-sky și/sau magnitudini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
ro: Densitatea relativă pentru desenarea numel obiect deep-sky și etichete magnitudine.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
ro: Afișează numele lungi în etichetele nume ale obiectelor deep-sky?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
ro: Dacă e adevărat, numele lungi (nume comune) pentru obiectele deep-sky sunt afișate în etichete.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
ro: Distanța maximă de la Soare pentru etichetarea cometelor, în AU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
ro: Distanța solară maximă pentru a desena comete.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
ro: Comută pe suport OpenGL

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
ro: Utilizează simboluri pentru etichetarea obiectelor din lista de observare.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
ro: Obiectele din lista de observare vor fi selectate cu un simbol pe hartă.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
ro: Utilizează textul pentru a eticheta obiectele din lista de observare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
ro: Obiectele din lista de observare vor fi selectate cu o etichetă nume colorată pe hartă.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
ro: Numele schemei de culori

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
ro: Mod pentru randarea stelelor

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
ro: Nivel saturație culori stele

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
ro: Nivel saturație pentru culorile stelelor (se aplică numai când se utilizează modul "culori reale").

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
ro: Culoarea liniei de măsurare pentru distanța unghiulară

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
ro: Culoarea pentru linia de măsurare a distanței unghiulare.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
ro: Culoare fundal casete info

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
ro: Culoarea fundalului casetelor cu informații de pe ecran.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
ro: Culoare text casete info când sunt apucate cu mausul

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
ro: Culoarea textului pentru casetele info de pe ecran, atunci când sunt activate la click.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
ro: Culoare text casete informații

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
ro: Culoarea normală a textului pentru casetele cu informații de pe ecran.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
ro: Culoare legături constelație

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
ro: Culoarea pentru liniile de legătură a constelației.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
ro: Culoare legătură selectată a constelației

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
ro: Culoare linii constelații

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
ro: Culoarea pentru liniile constelațiilor.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
ro: Culoare nume constelații

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
ro: Culoarea pentru numele constelațiilor.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
ro: Culoare etichetele compasului cardinal de pe orizont

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
ro: Culoarea pentru etichetele punctelor compasului cardinal.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
ro: Culoare linie ecliptică

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
ro: Culoarea pentru linia ecliptică.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
ro: Culoare linie ecuator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
ro: Culoarea pentru linia ecuatorului.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
ro: Culoare obiecte cu linkuri extra disponibile

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
ro: Culoarea pentru obiectele care au disponibile URLuri extra.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
ro: Culoare linie orizont

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
ro: Culoarea pentru linia orizontului și pământului opac.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
ro: Culoare contur Cale Lactee

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
ro: Culoarea pentru conturul Căii Lactee.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
ro: Culoare etichete nume stea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
ro: Culoarea pentru etichetele nume stea.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
ro: Culoare etichete nume obiect deep-sky

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
ro: Culoarea pentru etichetele nume obiect deep-sky

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
ro: Culoare etichete nume planete

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
ro: Culoarea pentru etichetele corpurilor din sistemul solar.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
ro: Culoare urme planete

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
ro: Culoarea pentru urmele obiectelor din sistemul solar.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
ro: Culoarea cerului

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
ro: Culoarea pentru fundalul cerului.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
ro: Culoarea simbolurilor telescopului

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
ro: Culoarea pentru simbolurile țintelor telescopului.

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
ro: Culoarea etichetelor adăugate de utilizator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
ro: Culoarea utilizată pentru etichetele adăugate de utilizator.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
ro: Calea către planetax binară

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
ro: Cale binară planetax

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
ro: Lățimea ferestrei planeteix

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
ro: Înălțimea ferestrei planeteix

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label
ro: Afișare etichetă

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
ro: Dacă e adevărat, afișează o etichetă în colțul din dreapta sus.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
ro: Afișează eticheta GMT

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
ro: Afișează ora locală.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
ro: Afișează GMT în loc de ora locală.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
ro: Șir planetă

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
ro: Mărime font

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
ro: Specificați mărime punct.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
ro: Culoare etichetă

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
ro: Setați culoare etichetă.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
ro: Format dată

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
ro: Stânga sus

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
ro: Dreapta sus

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
ro: Dreapta jos

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
ro: Stânga jos

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
ro: Strălucire Soare

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
ro: Latitudine si longitudine aleatorii

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
ro: Plasează observatorul deasupra unei latitudini și longitudini aleatorii

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
ro: Latitudine-Longitudine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
ro: Plasează observatorul deasupra longitudinii și latitudinii specificate

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
ro: Latitudine în grade

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
ro: Longitudine în grade

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
ro: &Proiecție

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
ro: Utilizează fundal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
ro: Utilizează un fișier ca imagine de fundal, cu planeta deasupra acestuia. Această opțiune are efect numai cu opțiunea de proiecție. Se poate aplica și o culoare.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
ro: Utilizează imagine fundal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
ro: Utilizează un fișier ca imagine de fundal.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
ro: Cale imagine fundal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
ro: Calea imaginii pentru fundal.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
ro: Utilizează culoare fundal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
ro: Utilizează o culoare ca fundal.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
ro: Culoare fundal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
ro: Culoarea fundalului.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
ro: Magnitudine de bază

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
ro: O stea cu magnitudinea specificată va avea strălucirea de 1 pixel. Valoarea implicită este 10. Stelele vor fi desenate mai strălucitor dacă acest număr este mai mare.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
ro: Fșier arc

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
ro: Dacă e bifat, folosește un fișier arc pentru a fi plotat peste fundalul cu stele.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
ro: Cale spre fișier arc

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
ro: Specificați un fișier arc ce va fi deschis deasupra fundalului.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
ro: Fșier config

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
ro: Dacă e bifat, utilizează un fișier de configurare.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
ro: Cale spre fișierul config

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
ro: Utilizează fișierul de configurare specificat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
ro: Dacă e bifat, utilizează FOVul kstars.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
ro: Utilizează fișier marcator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
ro: Dacă e bifat, afișează fișierul marcator specificat.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
ro: Cale fișier marcator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
ro: Specificați un fișier ce conține date marcatori definite de utilizator pentru a fi afișate pe ecran.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
ro: Scrie legături marcatori

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
ro: Dacă e bifat, scrie coordonatele casetei de legături pentru fiecare marcator din fișier.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
ro: Cale fișier legături marcator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
ro: Scrie coordonatele casetei legatură pentru fiecare marcator în acest fișier.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
ro: Hartă stele

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
ro: Dacă e bifat, utilizează fișierul hartă stele pentru a desena stelele de fundal.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
ro: Cale fișier hartă stelară

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
ro: Calitate fișier de ieșire

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
ro: Această opțiune se folosește doar când creați imagini JPEG. Calitatea va oscila între 0 si 100. Valoarea implicitâ este 80.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
ro: Comută atunci când urmele sateliților sunt desenate pe harta cerului.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
ro: C western

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
ro: VĂRSĂTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
ro: BERBEC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
ro: RAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
ro: CAPRICORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
ro: CAMELEON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
ro: GEMENI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
ro: HERCULE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
ro: OROLOGIU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
ro: LEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
ro: LEUL MIC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
ro: BALANȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
ro: PEȘTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
ro: SĂGETĂTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
ro: SCORPION

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
ro: SCUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
ro: TELESCOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
ro: URSA MARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
ro: URSA MICĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
ro: FECIOARĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
ro: C Chineză

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
ro: ADÂNCITURĂ NORDICĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
ro: VECTOR CURBAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
ro: BRÂU ÎNFĂȘURAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
ro: ARIPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
ro: ȘARETĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
ro: COADĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
ro: COȘ VÂNTURARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
ro: ADÂNCITURĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
ro: TOBĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
ro: TREI PAȘI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
ro: GĂRZI IMPERIALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
ro: CORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
ro: SALCIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
ro: PASAJ IMPERIAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
ro: BUCĂTĂRIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
ro: ȚESTOASĂ DE RÂU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
ro: STOMAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
ro: MARE GENERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
ro: ZID

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
ro: PICIOARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
ro: RĂDĂCINĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
ro: METEREZE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
ro: CORIDOR ZBURĂTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
ro: GARD EXTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
ro: VAD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
ro: ȘAPTE EXCELENȚE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
ro: PIAȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
ro: CINCI ȘARETE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
ro: LIMBĂ RĂSUCITĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
ro: PLASĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
ro: TOALETĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
ro: ECRAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
ro: PIAȚA SOLDATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
ro: HAMBAR PĂTRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
ro: TREI STELE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
ro: PATRU CANALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
ro: IZVOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
ro: RÂU SUDIC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
ro: RÂU NORDIC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
ro: CINCI REGI FEUDALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
ro: LIVADĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
ro: PAJIȘTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
ro: HAMBAR CIRCULAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
ro: PALAT ROȘU ÎINCHIS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
ro: PLASĂ EXTINSĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
ro: CÂRLIG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
ro: PALAT SUPREM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
ro: IZVOR DE JAD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
ro: VAPOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
ro: MAUSOLEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
ro: CÂINE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
ro: TEMPLUL ZEULUI PĂMÂNT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
ro: ARC ȘI SĂGEATĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
ro: PISĂLOG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
ro: TERASĂ PE ACOPERIȘ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
ro: TRĂSNET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
ro: CURTE ȘARETĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
ro: PLOSCĂ BUNĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
ro: PLOSCĂ PUTREDĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
ro: TUNET ȘI FULGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
ro: POARTA PALATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
ro: SPAȚIU GOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
ro: FATĂ ȚESĂTOARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
ro: FATĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
ro: BOU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
ro: INIMĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
ro: CAMERĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
ro: PRIMĂVARĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
ro: AȘEZĂMÂNT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
ro: BICI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
ro: SULIȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
ro: STEAG DREPT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
ro: STEAG STÂNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
ro: BEȚIȘOR TOBĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
ro: LEGĂTURĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
ro: PATUL FEMEII

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
ro: UȘA VESTICĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
ro: UȘA ESTICĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
ro: FERMĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
ro: STEA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
ro: FANTOME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
ro: GÂT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
ro: OFIȚER PIAȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
ro: C Egiptean

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
ro: PICIORUL DIN FAȚĂ AL TAURULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
ro: DOUA POLURI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
ro: LEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
ro: DOUĂ FĂLCI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
ro: PASĂRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
ro: TRIUNGHI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
ro: FERIBOT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
ro: CROCODIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
ro: VITEJIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
ro: STÂNĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
ro: GIGANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
ro: HIPOPOTAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
ro: STOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
ro: PERECHE DE STELE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
ro: PEȘTE KHANUWY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
ro: FALCĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
ro: STÂLP TEREN MLĂȘTINOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
ro: OAIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
ro: STELE DE APĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
ro: DOUĂ RAZE DE SOARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
ro: DOUĂ PERSOANE DEPĂRTATE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
ro: CÂINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
ro: CLAVICULĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
ro: LAMPĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
ro: REN DE CANADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
ro: DOI ÎN FAȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
ro: STERN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
ro: ALERGĂTORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
ro: CONTAINER GRĂSIME DE BALENĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
ro: CEL DIN URMĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
ro: IBRIC SFÂNT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
ro: FERMA CAPITALEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
ro: DEMNITATEA REGELUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
ro: NUMIRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
ro: POARTA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
ro: EGALITATE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
ro: AJUTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
ro: POZIȚIA REGELUI SFÂNT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
ro: GÂTUL DRAGONULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
ro: DECAPITARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
ro: JUDECĂTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
ro: STEAG FĂLFĂITOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
ro: SULIȚA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
ro: SCAUN PENTRU LONGEVITATE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
ro: VÂSLĂ PENTRU VIZITATOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
ro: LAPTELE CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
ro: CASA REGINEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
ro: ȘARETĂ ANTICĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
ro: TRĂSURĂ PENTRU REGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
ro: GENERALUL CAVALERIEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
ro: CAVALERIA ÎMPĂRATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
ro: GENERALUL TRUPELOR MOBILE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
ro: DRUMUL DE EST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
ro: ZĂVORUL PORȚII

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
ro: LACĂTUL UȘII ȘI CHEIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
ro: SALĂ REGALĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
ro: CAMELEON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
ro: SOARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
ro: DRUMUL DE VEST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
ro: SCAUNUL ÎMPĂRATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
ro: CINCI TRUPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
ro: RÂUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
ro: RUGĂCIUNE PENTRU URMAȘ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
ro: PEȘTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
ro: PREVEDERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
ro: CURTEA ÎMPĂRĂTESEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
ro: PALATUL SFÂNT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
ro: VÂNTURARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
ro: PISĂLOGUL EXTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
ro: TACHINARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
ro: CAPUL ORAȘULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
ro: CONSTRUIRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
ro: PASĂREA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
ro: TEMPLUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
ro: NAȚIUNILE NORDESTICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
ro: FERMIER BĂTRÂN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
ro: ȚESTOASĂ MUȘCĂTOARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
ro: DRUM PENTRU IMPĂRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
ro: ȚESĂTORUL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
ro: RÂUL ALĂTURAT TURNULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
ro: TOBA RÂULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
ro: BEȚTISORUL DE TOBĂ AL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
ro: VĂCAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
ro: ÎMPRĂȘTIEREA MALULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
ro: COȘ PENTRU VIERME DE MĂTASE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
ro: OFIȚERUL PENTRU CĂRUȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
ro: BACUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
ro: FRUCT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
ro: SĂMÂNȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
ro: DEPOZIT PENTRU DOAMNĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
ro: DOAMNA DE LA CURTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
ro: DEFECTUL JUDECĂTORULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
ro: DEFECTUL AMENDAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
ro: AGRANT LIFE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
ro: PEDEAPSĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
ro: CASĂ GOALĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
ro: PLÂNS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
ro: SUSPIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
ro: CASTEL CU METEREZE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
ro: CÂRLIG PENTRU ROCHIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
ro: MIRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
ro: VIZITIU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
ro: OM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
ro: PISĂLOG INTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
ro: DEPOZIT AL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
ro: MORMÂNT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
ro: ACOPERIȘUL CASEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
ro: MORTAR SPART

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
ro: ȘARPE CĂȚĂRĂTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
ro: PALATUL ÎMPĂRATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
ro: PALATUL SEPARAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
ro: OFICIAL PENTRU APROVIIZONARE CU MATERIALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
ro: FULGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
ro: METEREZE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
ro: TRUPELE CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
ro: SAT PENTRU PATRULĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
ro: PLASA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
ro: GRAJDUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
ro: ZIDUL ESTIC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
ro: INGINERUL CIVIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
ro: TRĂSNETE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
ro: NORI ȘI PLOAIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
ro: AUTOSTRADĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
ro: BICI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
ro: OFIȚER PENTRU TRĂSURĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
ro: MARGINEA DRUMULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
ro: ARMURĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
ro: POARTA SUDICĂ A ÎMPĂRATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
ro: ECRAN RABATABIL EXTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
ro: TOALETA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
ro: ARHITECT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
ro: IMPĂRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
ro: TURN DE OBSERVARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
ro: ULM STÂNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
ro: ULM DREPT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
ro: DEPOZITUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
ro: MORMAN DE CEREALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
ro: CORABIA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
ro: DEPOZIT DE APĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
ro: MORMAN DE CADAVRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
ro: STOMACUL TIGRULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
ro: MAGAZINUL DIN MILLET PENTRU SERVICIU RELIGIOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
ro: DEPOZIT DE CEREALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
ro: GRESIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
ro: ȘAMANUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
ro: URECHE ȘI OCHI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
ro: LUNĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
ro: DEALUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
ro: CONSPIRAȚIA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
ro: FURAJ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
ro: GARAJ PENTRU TRĂSURĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
ro: IAZ PENTRU PEȘTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
ro: COLOANĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
ro: BĂLTOACA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
ro: REGI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
ro: POARTA DE INTRARE A CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
ro: STEMA LUI SAAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
ro: SATUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
ro: BELVEDERE CER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
ro: GENERALUL GRANIȚEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
ro: CELEBRAREA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
ro: STEAGUL ÎMPĂRATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
ro: NOUĂ TERITORII

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
ro: GRĂDINA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
ro: STEAGUL STABILIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
ro: CALAMITATE PREVĂZUTĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
ro: CERCETAȘUL CELOR TREI TRUPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
ro: FORȚĂ EXPEDITIONARĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
ro: IZVOR PENTRU ARMATĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
ro: IZVOR DE JAD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
ro: ECRAN RABATABIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
ro: SĂGEATĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
ro: GRĂMADĂ DE MĂRĂCINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
ro: RÂU NORDIC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
ro: CINCI LORZI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
ro: PAHARUL DE VIN AL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
ro: IZVOR ESTIC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
ro: CONTROLUL INUNDAȚIEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
ro: BALANSUL APEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
ro: PATRU SPIRITE ALE RÂULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
ro: RÂU SUDIC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
ro: POARTĂ GEAMĂNĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
ro: ARC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
ro: STEAUA LUPULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
ro: PASĂRE SĂLBATICĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
ro: PIAȚĂ PENTRU ARMATĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
ro: NEPOȚI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
ro: FIU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
ro: ADULT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
ro: BĂTRÂN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
ro: GEAMANDURĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
ro: OCHIUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
ro: GRĂMADĂ DE MORȚI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
ro: CREASTĂ VERDE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
ro: BUCĂTĂRIA EXTERIOARĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
ro: CÂINELE CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
ro: SPIRITUL LUI GURYOUNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
ro: STEAGUL OFIȚERULUI PENTRU VIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
ro: OFIȚERUL BUCĂTĂRIEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
ro: EGALITATE ȘI DREPTATE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
ro: ÎMPĂRATUL HEONWON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
ro: CAPITALA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
ro: ȘEFUL FERMEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
ro: OFIȚERUL MORMÂNTULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
ro: MORMÂNTUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
ro: ARIPA PĂSĂRII ROȘII

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
ro: OLĂRITUL ORIENTAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
ro: TRĂSURA ÎMPĂRATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
ro: NISIP PENTRU VIAȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
ro: POARTĂ DE INTRARE PENTRU TRUPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
ro: CAVALER GARDIAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
ro: CINCI LORZI FEUDALI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
ro: GARD JOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
ro: GARD ÎNALT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
ro: NOUĂ LORZI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
ro: GUNOIUL TIGRULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
ro: PRINȚUL ÎNCORONAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
ro: CINCI ÎMPĂRAȚI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
ro: TREI MINIȘTRI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
ro: OFIȚER PENTRU AUDIENȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
ro: FAȚA MORMÂNTULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
ro: OBSERVATOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
ro: OFIȚER FEMEIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
ro: ZONĂ LARGĂ LOCUITĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
ro: OPT CEREALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
ro: GARDĂ AVANSATĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
ro: VIRTUTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
ro: ZEUL RĂZBOI AL ÎMPĂRATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
ro: ZEUL VREMIE AL ÎMPĂRATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
ro: BUCĂTĂRIE INTERIOARĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
ro: FÂLFÂITUL STEAGULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
ro: MINISTRU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
ro: GENERAL ȘI MINISTRU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
ro: ÎNCHISOAREA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
ro: ȘASE DEPARTAMENTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
ro: SCARĂ INTERIOARĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
ro: SULIȚA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
ro: ACOPERĂMÂNT PENTRU ÎMPĂRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
ro: LOC PENTRU CINCI ÎMPĂRAȚI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
ro: ANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
ro: BUCĂTĂRIA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
ro: POLUL NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
ro: VIZUINA RĂNII

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
ro: POD CU O SINGURĂ BUTURUGĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
ro: MARE ÎMPĂRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
ro: OFIȚER PENTRU OPINIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
ro: STÂLPUL CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
ro: SECRETAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
ro: SERVITOARE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
ro: BIROU FEMEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
ro: ÎNCHISOARE JUDECĂTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
ro: GARD PURPURIU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
ro: ORDINEA CERULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
ro: ȘAPTE MINISTERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
ro: FIRE DE PAIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
ro: GARD PIAȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
ro: LORD FEUDAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
ro: SCAUN PENTRU ÎMPĂRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
ro: FAMILIA REGALĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
ro: CAPUL FAMILIEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
ro: ÎNREGISTRAREA FAMILIEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
ro: OFIȚER PENTRU FAMILIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
ro: TURN ÎN PIAȚĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
ro: MĂSURĂ DE CEREALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
ro: REGULĂ MĂSURARE CEREALE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
ro: EUNUC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
ro: OFIȚER PENTRU TRĂSURI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
ro: CANTITATEA MĂSURII

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
ro: MĂCELĂRIE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
ro: OFIȚER PENTRU BIJUTERII

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
ro: REGAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
ro: EXECUTORUL STÂNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
ro: EXECUTORUL DREPT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
ro: CRUCE PENTRU HEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
ro: MONEDE DE SCHIMB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
ro: MÂNĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
ro: ȘARPE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
ro: ȘEMINEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
ro: PISTĂ PENTRU CURSE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
ro: ȘAPTE FETIȚE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
ro: SALCIE USCATĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
ro: SALAMANDRĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
ro: ȚESTOASĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
ro: PASĂREA TUNET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
ro: BÂRLOGUL URSULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
ro: MARELE VAPOR AL LUI TAMA RERETI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
ro: OM CU PICIOARELE DEPĂRTATE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
ro: ȘOPÂRLĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
ro: PRIMUL CORPOLENT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
ro: URME DE IEPURE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
ro: PRIMUL ZVELT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
ro: DEGETUL LUI AURVANDIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
ro: GURA LUPULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
ro: PESCARUL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
ro: CĂRUȚA FEMEII

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
ro: CĂRUȚA BĂRBATULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
ro: CÂMPUL DE BĂTĂLIE ASAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
ro: C Polinezian

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
ro: PLĂTITOR DE CAUȚIUNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
ro: LEAGĂNUL PISICII

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
ro: VOCEA BUCURIEI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
ro: CEI ȘAPTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
ro: CÂRLIGUL DE UNDIȚĂ AL LUI MAUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
ro: TRIUNGHIUL NAVIGATORULUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
ro: ZMEUL LUI KAWELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
ro: PASĂRE FREGATĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
ro: INGRIJIT DE LUNĂ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
ro: DELFIN

[ctx: Sky Culture]
en: Western
ro: Vestic

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
ro: Chinezesc

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
ro: Egiptean

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
ro: Coreean

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
ro: Polinezian

[ctx: City in Greece]
en: Athens
ro: Atena

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
ro: Atena

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
ro: Cerc

[ctx: City in Alaska USA]
en: Clear
ro: Curăță

[ctx: City in Italy]
en: Florence
ro: Florența

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
ro: Florența

[ctx: City in Missouri USA]
en: Lebanon
ro: Liban

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
ro: Lisabona

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
ro: Moscova

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
ro: Cicatrici impact cometă (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
ro: Sateliți galileiani (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
ro: Furtună globală de praf (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
ro: Jupiter și Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
ro: Afișare imagine APOD

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
ro: Afișare imagine APOD (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
ro: Afișare imagine APOD (aterizator Venera)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
ro: Afișare colaj Saturn și luni

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
ro: Afișare imagine HST

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
ro: Afișare imagine HST (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
ro: Afișare imagine HST (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
ro: Afișare imagine HST (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
ro: Afișare imagine HST (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
ro: Afișare imagine HST (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
ro: Afișare imagine HST (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
ro: Afișare imagine HST (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
ro: Afișare imagine HST (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
ro: Afișare imagine HST (aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
ro: Afișare imagine HST (detaliu)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
ro: Afișare imagine HST (detaliu)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
ro: Afișare imagine HST (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
ro: Afișare imagine HST (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
ro: Afișare imagine HST (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
ro: Afișare imagine HST (stele în M 31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
ro: Afișare imagine HST (inele si luni)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
ro: Afișare imagine KPNO AOP

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
ro: Afișare imagine MGS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
ro: Afișare mozaic NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
ro: Afișare imagine NOAO

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
ro: Afișare imagine NOAO (halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
ro: Afișare imagine NOAO (optic)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
ro: Afișare imagine SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
ro: Afișare imagine Spitzer

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
ro: Afișare imagine Soare

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
ro: Afișare imagine aterizator Viking

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
ro: Afișare imagine Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
ro: Imagine eclipsă totală

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
ro: Eclipsă triplă (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
ro: Cometa Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
ro: Imagini solare zilnice

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
ro: Misiuni NASA pe Marte

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
ro: Pagină informații SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
ro: Programul Apollo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
ro: Misiunea Cassini

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
ro: "Fața" pe Marte

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
ro: Misiunea Galileo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
ro: Misiunea Magellan

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
ro: Misiunea Marinar 10

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
ro: Societatea Marte

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
ro: Misiunile Voyager

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
ro: Întregul catalog Marte

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
ro: Bun venit pe Marte!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
ro: Pagină Wikipedia

[ctx: star name]
en: Fomalhaut
ro: Formalhaut

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
ro: Vizualizare-cer

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
ro: Raze Γ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
ro: Raze X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
ro: Vizibile

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
ro: Infraroșii

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
ro: Misiuni X-Ray recente

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
ro: Misiuni X-Ray finalizate

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
ro: Misiuni raze gamma

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
ro: Alte misiuni

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
ro: Alegeri cataloage populare

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
ro: Cataloage multi-lungimi-de-undă

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
ro: Bază de date extragalactică NASA (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
ro: Poziții

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
ro: Sistem date astrofizice NASA (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
ro: Astronomie și astrofizică

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
ro: Instrumentariu

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
ro: Fizică și geofizică

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
ro: Preprintări astrofizice

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
ro: Arhivă misiuni la telescopul spațial (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
ro: Imagini

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
ro: Spectru

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
ro: Altele

en: Refraction effects disabled
ro: Efecte de refracție dezactivate

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
ro: Când orizontul este dezactivat, efectele refracției sunt oprite temporar.

en: Catalogs
ro: Cataloage

en: Guides
ro: Ghiduri

en: Xplanet
ro: Xplanetă

en: Could not open file %1
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
ro: Scriptul selectat conține elemente necunoscute, indicând că nu a fost creat de programul pentru scripturi KStars. Acest script s-ar putea să nu funcționeze corect, și poate să conțină software malițios. Vreți oricum să îl executați?

en: Script Validation Failed
ro: Validare script eșuată

en: Run Nevertheless
ro: Lansare oricum

en: Running script: %1
ro: Rulare script: %1

en: Script finished.
ro: Script încheiat.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
ro: Puteți economisi cartuș de imprimantă prin folosirea schemei de culori "Hartă stea", care folosește un fundal alb. Vreți să schimbați temporar pe schema de culori "Hartă stea" pentru printare?

en: Switch to Star Chart Colors?
ro: Schimbă la culorile hartă stea?

en: Switch Color Scheme
ro: Comutare schemă de culori

en: Do Not Switch
ro: Nu comuta

en: Engage &Tracking
ro: Angajare &urmărire

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
ro: Introduceți unghiul dorit pentru câmpul vizual

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
ro: Introduceți unghiul câmpului vizual în grade:

en: Critical File Not Found: %1
ro: Fișier critic negăsit: %1

en: Non-Critical File Not Found: %1
ro: Fișier non-critic negăsit: %1

en: Reading time zone rules
ro: Citire reguli fus orar

en: Loading city data
ro: Încărcare date localități

en: Loading sky objects
ro: Încărcare obiecte cerești

en: Loading Image URLs
ro: Încărcare URL-uri imagini

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
ro: Nu s-a putut stabili timpul: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
ro: Nu s-a putut stabili locația numită %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul personalizat cu legături imagine.
    Legătura nu poate fi înregistrată pentru sesiunile viitoare.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul personalizat cu legături informație.
    Legătura nu poate fi înregistrată pentru sesiunile viitoare.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
ro: zenit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
ro: nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
ro: est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
ro: sud

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
ro: vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
ro: nord-est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
ro: sud-est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
ro: sud-vest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
ro: nord-vest

en: Download New Data...
ro: Descarcă date noi...

en: Downloads new data
ro: Descărcare date noi

en: &Save Sky Image...
ro: &Salvare imagine cer...

en: &Run Script...
ro: &Rulare script...

en: Set Time to &Now
ro: Setare oră la &prezent

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
ro: &Setare oră...

en: Stop &Clock
ro: Stop &ceas

en: &Zenith
ro: &Zenit

en: &North
ro: &Nord

en: &East
ro: &Est

en: &South
ro: &Sud

en: &West
ro: &Vest

en: &Find Object...
ro: &Căutare obiect...

en: &Default Zoom
ro: &Perspectivă implicită

en: &Zoom to Angular Size...
ro: &Focalizare la mărime unghiulară...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
ro: &Zonă egală azimutală Lambert

en: &Azimuthal Equidistant
ro: &Echidistant azimutal

en: &Orthographic
ro: &Ortografică

en: &Equirectangular
ro: &Echidreptunghiulară

en: &Stereographic
ro: &Stereografică

en: &Gnomonic
ro: &Gnomonică

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
ro: Afișare &casetă info

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
ro: Afișare &casetă oră

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
ro: Afișare &casetă focus

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
ro: Afișare &casetă locație

en: Show Main Toolbar
ro: Arată bara de unelte principală

en: Show View Toolbar
ro: Arată bara de vizualizare

en: Show Statusbar
ro: Arată bara de stare

en: Show Az/Alt Field
ro: Afișare câmp Az/Alt

en: Show RA/Dec Field
ro: Afișare câmp RA/Dec

en: C&olor Schemes
ro: S&cheme culori

en: &Classic
ro: &Clasic

en: &Star Chart
ro: Hartă &stelară

en: &Night Vision
ro: Vedere &nocturnă

en: &Moonless Night
ro: N&oapte fără lună

en: &FOV Symbols
ro: &Simboluri FOV

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
ro: &Geografică...

en: Startup Wizard...
ro: Asistent pornire...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
ro: Altitudine vs. oră

en: What's up Tonight
ro: Ce este în această seară

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
ro: Calendar cer

en: Script Builder
ro: Constructor script

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
ro: Steaguri

en: Telescope Wizard...
ro: Expert telescop...

en: Device Manager...
ro: Administrator dispozitive...

en: INDI Control Panel...
ro: Panou de control INDI...

en: Displays the Tip of the Day
ro: Afișează indiciul zilei

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
ro: Se utilizează pentru setarea ratei de trecere a timpului la simulare.
    Pentru pasul "X"  până la 10 minute, timpul trece la rata "X" pe secundă.
    Pentru pași mai mari de 10 minute, cadrele sunt afișate la intervalul "X".

en: Time step control
ro: Control pași timp

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
ro: Stele

en: Toggle stars
ro: Comută afișarea stelelor

en: Toggle deep sky objects
ro: Comută afișarea obiectelor îndepărtate

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
ro: Sistem Solar

en: Toggle Solar system objects
ro: Comută obiecte sistem solar

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
ro: Linii const.

en: Toggle constellation lines
ro: Comută liniile constelațiilor

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
ro: Nume constelații

en: Toggle constellation names
ro: Comută afișarea numelor constelațiilor

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
ro: Hotare constelație

en: Toggle constellation boundaries
ro: Comută afișarea hotarelor constelațiilor

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
ro: Calea Lactee

en: Toggle milky way
ro: Comută afișarea Căii Lactee

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
ro: Fundal

en: Toggle opaque ground
ro: Comută fundalul opac

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
ro: Steaguri

en: Toggle flags
ro: Comută afișarea steagurilor

en: Edit FOV Symbols...
ro: Editează simboluri FOV...

en:  Welcome to KStars
ro: Bun venit în KStars

en: nothing
ro: nimic

en: Initial Position is Below Horizon
ro: Poziția inițială este sub orizont

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
ro: Poziția inițială este sub orizont.
    Vreți să resetați la poziția implicită?

en: Reset Position
ro: Reinițializează poziție

en: Do Not Reset
ro: Nu reinițializa

en: &Themes
ro: &Tematici

en: Version: %1
ro: Versiune: %1

en: Build: %1
ro: Construire: %1

en: (c), The KStars Team
ro: (c), Echipa KStars

en: License: GPLv2
ro: Licență: GPLv2

en: Desktop Planetarium
ro: Planetariu de birou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
ro: Descriere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ro: Adaugă

en: Server Port
ro: Port server

en: Connected to %1
ro: Conectat la %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
ro: Setează oră

en: Constellation Lines
ro: Liniile constelațiilor

en: Constellation Names
ro: Nume constelații

en: Milky Way
ro: Calea Lactee

[ctx: Southwest]
en: SW
ro: SV

[ctx: Northwest]
en: NW
ro: NV

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
ro: Bun venit în KStars. Așteptați să se încarce...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
ro: Ajustări imagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
ro: Control imagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
ro: Date imagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
ro: Informații imagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
ro: Configurări imagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
ro: Tip imagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
ro: Imagine

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
ro: Informații

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
ro: Stânga

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
ro: Încarcă

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
ro: Configurări

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
ro: Simulare

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
ro: Nu s-a putut analiza formatul imaginii  %1; se presupune PNG.

en: Script executed.
ro: Script executat.

en: Could not execute script.
ro: Nu s-a putut executa scriptul.

en: Using CPU date/time instead.
ro: Utilizare CPU dată/oră.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
ro: Telescop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
ro: Vânzător:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
ro: Diafragmă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
ro: FOV aparent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
ro: Salvează ocular

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Lens)
en: Lens
ro: Lentile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
ro: Factor magnitudine lentile Barlow/Shapley

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
ro: Salvează lentile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
ro: Salvează filtru

en: End Session
ro: Termină sesiunea

en: Save and End the current session
ro: Salvează și termină sesiunea curentă

en: Next Page >
ro: Următoarea pagină >

en: site_
ro: amplasare_

en: session_
ro: sesiune_

en: Next Target >
ro: Următoarea țintă >

en: observation_
ro: observație_

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
ro: Execută sesiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
ro: Introduceți detaliile sesiunii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
ro: stabilire amplasare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
ro: Început:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
ro: Echipament:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
ro: Limbă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
ro: Afișează detaliile obiectului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
ro: Ascensie dreaptă:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
ro: Alunecare telescop

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
ro: Introduceți detaliile observării:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
ro: Observator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
ro: Telescop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
ro: Ocular:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
ro: Lentile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
ro: Vizualizare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
ro: arc secunde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
ro: Cea mai mică stea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
ro: (magnitudine)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
ro: Următorul >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
ro: Pasul 1: detalii sesiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
ro: Adaugă obiect nou la listă

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
ro: Pasul 2: observații

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
ro: Există alt observator cu acest nume și prenume, se suprascrie?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
ro: Corectează coordonatele obiectelor pentru efectele atmosferei

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
ro: Atmosfera modifică lumina care trece prin ea, ca o lentilă. Dacă acest item este selectat, "refracția atmosferică" va fi simulată pe harta cerului. Această corecție se aplică doar când folosiți sistemul orizontal de coordonate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
ro: Corectează pentru refracția atmosferică

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
ro: Corectează pentru efectul gravitației soarelui asupra poziției stelelor, cum este prezentat în relativitatea generală, și verificat de experimentul lui Eddington.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
ro: Efectele relativității generale aproape de soare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
ro: arcminute

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
ro: Afișează mișcarea pârtie când focusarea se modifică?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
ro: Dacă e bifat, modificarea poziției de focus va rezulta într-o pârtie vizibil animată la o noua poziție. Altfel, afișajul se va centra pe poziția nouă instantaneu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
ro: Utilizează pârtie animată

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
ro: Afișează eticheta nume a obiectului centrat?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
ro: Dacă e bifat, o etichetă nume va fi atașată temporar la un obiect cât timp acesta este centrat în afișaj. Puteți atașa o etichetă mai persistentă la orice obiect folosind meniul contextual la click dreapta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
ro: Atașare etichetă la obiectul centrat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
ro: Selectați acest buton pentru grafică mai fină (dar mai lentă)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
ro: Utilizează desenare antialias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
ro: Atașare etichetă temporară la trecerea cu mausul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
ro: Nu se desenează obiecte în timp ce harta este în mișcare?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
ro: Când harta este în mișcare, animația lină este compromisă dacă programul are prea multe obiecte de desenat pe hartă; bifați acest item pentru a ascunde temporar unele obiecte în timp ce afișajul este în mișcare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
ro: Ascunde obiecte în timpul mișcării

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
ro: Ascunde dacă intervalul de timp este mai mare decât:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, HideBox)
en: Configure Hidden Objects
ro: Configurează obiecte acunse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
ro: Dacă e bifat, atunci stelele mici vor fi ascunse când harta este în mișcare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
ro: Stelele mai mici decât aceasta nu vor fi desenate în timp ce harta este în mișcare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
ro: Etichete obiect

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
ro: Ascunde corpurile sistemului solar în timpul mișcării?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
ro: Dacă e bifat, atunci toate corpurile sistemului solar vor fi ascunse când harta este în mișcare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
ro: Sistem solar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
ro: Dacă e bifat, atunci numele constelațiilor va fi ascuns când harta este în mișcare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
ro: Nume constelații

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
ro: Dacă e bifat, atunci liniile constelațiilor vor fi ascunse când harta este în mișcare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
ro: Linii constelație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
ro: Limitele constelațiilor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
ro: Etichete listă de observare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
ro: Afișează &nume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
ro: Afișează ma&gnitudine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
ro: Densitate etichetă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
ro: Afișează nu&me

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
ro: Afișează &nume lungi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
ro: Afișează magnit&udine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSkyZoomOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSky) i18n: ectx: p
en: Set the faint magnitude limits for NGC / Messier objects when zoomed in and zoomed out. 
    These magnitude limits do not affect IC objects, as the magnitudes for many IC objects are undefined.
ro: Setează limitele magnitudinii slabe pentru obiecte CGN/Messier când se mărește și micșorează. Aceste limite de magnitudine nu afectează obiectele CI, deoarece magnitudinea pentru multe obiecte CI este nedefinită.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
ro: Limită slabă micșorată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
ro: Limită slabă mărită:

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
ro: Noapte fără lună

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
ro: Culori reale

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
ro: Roșu solid

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
ro: Negru solid

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
ro: Alb solid

en: New Color Scheme
ro: Schemă de culori nouă

en: Enter a name for the new color scheme:
ro: Introduceți numele pentru schema de culori nouă:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
ro: Fișierul index local al schemei de culori nu s-a putut deschide.
    Schema nu poate fi eliminată.

en: Could not delete the file: %1
ro: Nu s-a putut șterge fișierul: %1

en: Error Deleting File
ro: Eroare la ștergerea fișierului

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
ro: Nu s-a putut găsi o intrare cu numele %1 în culori.dat.

en: Scheme Not Found
ro: Schema nu s-a putut identifica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
ro: Setări culori curente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
ro: Afișează toate culorile care se pot personaliza din program. Lângă fiecare item se află un pătrat arătând culoarea care este setată în acest moment. Dați click pe orice item pentru modificarea culorii.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
ro: Mod BG casetă info:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
ro: Fără umplere

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
ro: Opac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
ro: Mod culoare stea:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
ro: Setează modul culoare stea

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
ro: Sunt patru moduri de desenare a stelelor pe hartă. Implicit stelele sunt cercuri cu miez alb și culoare apropriată de cea reală. Puteți să desenați stelele ca cercuri alb solid, roșu sau negru, pentru a se potrivi cerințelor schemei de culori.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
ro: Instensitate culoare stea:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
ro: Setează intensitate culoare stea

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
ro: Când utilizați modul culoare reală stea, această opțiune va seta nivelul de saturație al culorilor stelei. O valoare ridicată înseamnă culori mai intense.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
ro: Scheme de culori prestabilite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
ro: Listă scheme de culori prestabilite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
ro: Listă scheme culori cunoscute. Mai multe scheme sunt definite implicit, dar puteți să definiți propriile scheme.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
ro: Creează o nouă schemă de culori prestabilite folosind configurările curente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
ro: După modificarea culorilor unei scheme favorite, apăsați acest buton pentru a crea o nouă schemă folosind culorile respective. Schema va apărea în lista prestabilită, dar și în meniul "Setări" din fereastra principală.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
ro: Elimină schema de culori prestabilite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
ro: Apăsați acest buton pentru a elimina schema de culori selectată. Această opțiune va funcționa numai în schemele de culori personalizate.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
ro: Arată liniile constelației?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
ro: Daca e bifat, liniile constelațiilor vor fi desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
ro: &Liniile constelațiilor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
ro: Cultură cer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SkyCulture)
en: Choose sky culture
ro: Alegeți cultură cer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_SkyCulture)
en: Here, you can choose how constellations are represented
ro: Aici puteți alege felul reprezentării constelațiilor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
ro: Limitele &constelației

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
ro: Arată limita constelației centrale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
ro: Desenează nume constelații?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
ro: Daca e bifat, se vor desena numele constelațiilor pe harta cerului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
ro: Nume &constelații

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
ro: Opțiuni nume constelații

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
ro: Folosește numele latin al constelațiilor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
ro: Selectează asta pentru a folosi numele latine ale constelațiilor pe harta cerului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
ro: L&atină

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
ro: Folosește nume constelații localizate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
ro: Selectați asta pentru a folosi numele constelațiilor din localitatea dumneavoastră (dacă este disponibil)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
ro: Localizat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
ro: Utilizează abreviațiile IAU

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
ro: Selectați asta pentru a folosi abreviațiile de la Uniunea Astronomică Internațională ca etichete pentru constelații

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
ro: Abre&viat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
ro: Desenează ecliptică?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
ro: Daca e bifat, ecliptica va fi desenată pe harta cerului. Ecliptica este un cerc mare pe cer pe care Soarele pare să îl urmărească în timpul anului. Toate celelalte corpuri din sistemul solar urmăresc și ele ecliptica.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
ro: Utilizați conturul umplut al Căii Lactee?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
ro: Daca e bifat, conturul Căii Lactee va fi umplut. Altfel, se va desena numai conturul.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
ro: Desenează orizont?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
ro: Daca e bifat, o linie ce reprezintă orizontul va fi desenată pe harta cerului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
ro: Or&izont (linie)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
ro: Desenează contur Cale Lactee?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
ro: Daca e bifat, conturul reprezentând Calea Lactee va fi desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
ro: Desenează steaguri?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
ro: Daca e bifat, steagurile vor fi desenate pe harta cerului.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
ro: Daca e bifat,  un grilaj cu linii va fi desenat la fiecare 2 ore în ascensie dreaptă și la fiecare 20 de grade în declinație.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
ro: Desenează pământ opac?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
ro: Daca e bifat, zona de sub orizont se va umple pentru a simula pământul. Observați că pământul nu este niciodată desenat folosind sistemul ecuatorial de coordonate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
ro: Opac &pământ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
ro: Desenează ecuator celestial?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
ro: Daca e bifat, ecuatorul celestial va fi desenat pe harta cerului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
ro: E&cuator celestial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
ro: Arată obiectele sistemului solar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
ro: Soare, lună && planete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
ro: Desenează Saturn?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
ro: Daca e bifat, Saturn va fi desenat pe hartă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
ro: Desenează corpuri mari ca imagini?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
ro: Dacă e bifat, planetele, soarele și luna vor fi afișate ca imagini bitmap pe hartă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
ro: Utilizează imagini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
ro: Desenează Marte?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
ro: Dacă e bifat, Marte va fi desenat pe hartă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
ro: Atașează etichete nume corpurilor majore din sistemul solar?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
ro: Dacă e bifat, etichete nume vor fi atașate planetelor, soarelui și lunii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
ro: Utilizează etichete nume

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
ro: Selectează toate corpurile mari

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
ro: Apăsați aici pentru a selecta toate planetele, soarele și luna pentru a fi desenate pe hartă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
ro: Selectează tot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
ro: Deselectează toate corpurile mari

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
ro: Apăsați aici pentru a deselecta toate planetele, soarele și luna pentru a nu fi desenate pe hartă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
ro: Nu selecta nimic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
ro: Desenează Venus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
ro: Dacă e bifat, Venus va fi desenat pe hartă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
ro: Desenează Soarele?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
ro: Dacă e bifat, Soarele va fi desenat pe hartă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: The sun
ro: Soarele

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
ro: Desenează Jupiter?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
ro: Dacă e bifat, Jupiter va fi desenat pe hartă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
ro: Desenează Luna?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
ro: Dacă e bifat, Luna va fi desenată pe hartă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: The moon
ro: Luna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
ro: Desenează Mercur?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
ro: Dacă e bifat, Mercur va fi desenat pe hartă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
ro: Desenează Neptun?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
ro: Dacă e bifat, Neptun va fi desenat pe hartă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
ro: Desenează Uranus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
ro: Dacă e bifat, Uranus va fi desenat pe hartă.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
ro: Planete mici

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
ro: Desenează asteroizi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
ro: Dacă e bifat, asteroizii vor fi desenați pe hartă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
ro: Desenează comete?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
ro: Dacă e bifat, cometele vor fi desenate pe hartă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
ro: Afișează numele cometelor care se situează aproape de soare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
ro: Dacă e bifat, cometele aproape de soare vor avea atașate etichete nume. Cometele variază în strălucire pe orbitele lor, prin urmare o magnitudine mică nu este de efect în acest caz.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
ro: Setează cea mai mică magnitudine pentru desenarea asteroizilor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
ro: Distanța maximă nume comete

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
ro: Setează distanța maximă de la Soare pentru ca o cometă să aibă o etichetă nume în unități astronomice (AU). 1AU este distanța între Pământ și Soare, aproximativ 150 milioane km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
ro: UA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
ro: Atașează etichete nume la asteroizi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
ro: Dacă e bifat, etichetele nume vor fi atașate la asteroizi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
ro: Afișare nume

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
ro: Urmele orbitei

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
ro: Auto-urmărește corpuri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
ro: Dacă e bifat, atunci orice corp al sistemului solar va avea o urmă atașată temporar cât timp este centrat în afișare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
ro: Întotdeauna afișează urma la monitorizarea corpului din sistemul solar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
ro: Șterge culoare urmă pe fundal?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
ro: Dacă e bifat, culoarea urmei planetei va fi amestecată în culoarea cerului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
ro: Șterge urme culoare fundal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
ro: Elimină toate urmele orbitei

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
ro: Apăsați acest buton pentru a elimina toate urmele orbitei atașate corpurilor sistemului solar, folosind meniul contextual click dreapta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
ro: Elimină toate urmele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
ro: Urme sateliți Pământ

en: Names:
ro: Denumiri:

en: Date, time and location:
ro: Dată, oră și amplasare:

en: Could not upload file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul.

en: Open Cluster
ro: Deschide cluster

en: Globular Cluster
ro: Cluster globular

en: Gaseous Nebula
ro: Nebuloasă gazoasă

en: Dark Nebula
ro: Nebuloasă întunecată

en: Planetary Nebula
ro: Nebuloasă planetară

en: Supernova Remnant
ro: Rămășița unei supernove

en: Galaxy
ro: Galaxie

en: Observer:
ro: Observator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
ro: Dată:

en: Site:
ro: Sit:

en: Power:
ro: Putere:

en: Go to next Wizard page
ro: Următoarea pagină a asistentului

en: Go to previous Wizard page
ro: Pagina anterioară a asistentului

en: Loading asteroids
ro: Încărcare asteroizi

en: Loading comets
ro: Încărcare comete

en: Constellation Boundaries
ro: Limitele constelațiilor

en: Loading Constellation Boundaries
ro: Încărcare limite constelații

en: Star HD%1 not found.
ro: Steaua HD%1 nu a fost gasita.

en: Loading constellation names
ro: Încărcare denumiri constelații

en: Creating horizon
ro: Creare orizont

en: Loading %1
ro: Încărcare %1

note: i18n("Loading Milky Way")); Magellanic clouds loadContours("lmc.dat", i18n("Loading Large Magellanic Clouds")); loadContours("smc.dat", i18n("Loading Small Magellanic Clouds")); summary();
en: Loading Milky Way
ro: Încărcare Cale Lactee

en: Loading Large Magellanic Clouds
ro: Încărcare nori magellanici mari

en: Loading Small Magellanic Clouds
ro: Încărcare nori magellanici mici

en: Loading solar system
ro: Încărcare sistem solar

en: Loading stars
ro: Încărcare stele

en: Requested Position Below Horizon
ro: Poziția cerută sub orizont

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
ro: Poziția cerută se află sub orizont.
    Vreți totuși să mergeți acolo?

en: Go Anyway
ro: Pornește oricum

en: Keep Position
ro: Păstrează poziția

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
ro: Imagine cer digitală Sloan de la Consoțiul Astrofizic de Căutare [liber pentru utilizare non-comercială].

en: Angular distance: %1
ro: Distanță unghiulară: %1

en: No object selected.
ro: Nici un obiect selectat.

en: Object Details
ro: Detalii obiect

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
ro: Lună plină

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
ro: Lună nouă

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
ro: Primul pătrar

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
ro: Ultimul pătrar

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
ro: Semilună ceruită

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
ro: Convexitate ceruită

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
ro: Convexitate palidă

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
ro: Semilună palidă

en: unknown
ro: necunoscut

en: unnamed
ro: fără nume

en: unnamed object
ro: obiect fără nume

en: Star
ro: Stea

en: Catalog Star
ro: Catalog stelar

en: Planet
ro: Planetă

en: Comet
ro: Cometă

en: Constellation
ro: Constelație

en: Radio Source
ro: Sursă radio

en: Unknown Type
ro: Tip necunoscut

en: Show HST Image
ro: Afișează imagine HST

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
ro: %1: Telescop spațial Hubble, folosit de către STScl pentru NASA [domeniu public]

en: Show Spitzer Image
ro: Afișare imagine Spitzer

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
ro: %1: Telescop spațial Spitzer, curtoazia NASA/JPL - Caltech [domeniu public]

en: Show SEDS Image
ro: Afișare imagine SEDS

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
ro: %1: SEDS, http://www.seds.org [liber pentru folosire non-comercială]

en: Show KPNO AOP Image
ro: Afișează imagine KPNO AOP

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
ro: %1: Program avansat de observare la Observatorul Național Kitt Peak [liber pentru utilizare non-comercială; fără copii]

en: Show NOAO Image
ro: Afișează imagine NOAO

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
ro: %1: Observatoare naționale astronomico-optice si AURA [liber pentru folosire non-comercială]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
ro: %1: Very Large Telescope, folosit de către Observatorul Sudic European [liber pentru folosire non-comercială; fără copiere]

en: Show
ro: Arată

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
ro: parametrii lat și LST trebuie folosiți numai în obiecte KSPlanetBase.

en: alpha
ro: alfa

en: gamma
ro: gama

en: theta
ro: teta

en: rho
ro: ro

en: phi
ro: fi

en: chi
ro: ci

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
ro: Eroare la analizarea RegulăFusOrar, se setează la regula necompletată.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți localiza obiectele pe cer după numele acestora.
    			Utilizați Ctrl+F, itemul din meniul "Indicare->Căutare obiect" sau butonul"Căutare obiect"
    			de pe bara de unelte.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
ro: 		<p>Pentru a modifica locația geografică,
    			utilizați Ctrl+G, itemul din meniul "Setări->Geografic..."
    			sau butonul "glob" din bara de unelte.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți urmări un obiect, astfel încat acesta va fi centrat întotdeauna
    			în afișare<br/>
    			Utilizați Ctrl+T, itemul din meniul "Indicare->Pornește urmărire" sau butonul "închide"
    			 din bara de unelte. Puteți de asemenea să centrați obiectul executând
    			dublu click pe acesta sau selectând "Centrează și urmărește" din
    			meniul contextual al obiectului.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
ro: 		<p>Manualul KStars include proiectul AstroInfo, o serie de
    	 articole informative despre astronomie.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
ro: 		<p>Există trei casete info pe ecran care afișează datele legate de 
    		 oră/dată, locașia geografică, și poziția centrală curentă de pe
    		 cer (focarul). Puteți trage aceste casete cu mausul, și "umbri"
    			 prin dublu click pe acestea pentru a arată mai multe (sau mai puține) informații. Puteți să le ascundeți
    			pe acestea împreuna în meniul Setări->Casete info.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
ro: 		<p>KStars are un mod ecran-complet; puteți comuta pe acest mod utilizând
    			butonul din bara de unelte "ecran complet", sau prin apăsarea Ctrl+Shift+F.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
ro: 		<p>Tastele N,S,E,V vor îndrepta afișarea spre punctele nord,
    			sud, este și vest de pe orizont. Tasta Z va îndrepta
    			afișarea spre zenit.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
ro: 		<p>Tastele 0-9 vor centra afișarea pe unul din obiectele majore din sistemul
    			solar. 0 centrează Soarele, 3 centrează Luna; iar restul tastelor sunt pentru cele opt
    			planete, în ordinea distanțelor acestora de Soare.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
ro: 		<p>Dați click și trageți cu mausul pentru alunecarea hărții cerului la o poziție nouă pe
    			cer/
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
ro: 		<p>Dați dublu click pentru a centra afișarea pe locația
    			cursorului. Dacă dați dublu click pe un obiect, KStars va
    			începe automat urmărirea acestuia.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
ro: 		<p>Bara de stare afișează coordonatele curente de pe cer ale cursorului,
    			atât în sistemul de coordonate ecuatorial cât și în cel orizontal.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
ro: 		<p>Afișarea poate fi mărită sau micșorat prin rotirea butonului scroll,
    			sau prin tragerea mausului sus sau jos cu butonul din mijloc apăsat. Puteți
    			folosi tastele +/-, sau itemurile "Focalizare +/Focalizare -" din bara de unelte
    			și din meniul Vizualizare. Nivelul focalizării poate fi setat manual utilizând itemul
    			"Focalizare la mărime unghiulară" din meniul Vizualizare (Shift+Ctrl+Z), și o puteți seta grafic prin
    			apăsarea butonulului Ctrl în timp ce trageți mausul pentru a defini un dreptunghi pentru
    			legăturile ferestrei noi.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți stabili manual coordonatele pentru punctul focarului central.
    			Apăsați Ctrl+M, sau utilizați itemul din meniul „Indicare->Stabilește coordonate manual...” și introduceți
    			coordonatele dorite în meniul contextual.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
ro: 		<p>Pentru a schimba între sistemele de coordonate ecuatoriale și orizontale,
    			utilizați itemul din meniul "Vizualizare->Coordonate", sau apăsați pe tasta de spațiu.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
ro: 		<p>Pentru a seta ora și data, apăsați Ctrl+S, utilizați itemul din meniul "Ora->Setează ora",
    			 sau apasați butonul "oră" din bara de unelte. Datele în KStars pot fi foarte
    			distanțate; puteți folosi orice an între -50,000 și +50,000.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți folosi Ctrl+E sau itemul din meniul "Oră->Setare oră la momentul actual" pentru a sincroniza
    			ceasul de simulare cu ceasul procesorului.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
ro: 		<p>Caseta răsucire din bara de unelte vă permite să modificați intervalul de timp
    			folosit de ceasul KStars; setarea lui la "1.0 sec" permite "timp real".
    			Nota: valori negative face timpul să meargă înapoi.
    			</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți opri și porni ceasul cu butonul "Pornire/Pauzare"
    			din bara de unelte, sau folosind itemul din meniul "Oră->Oprește ceas".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți avansa ceasul simulării înainte și înapoi printr-un singur
    			interval de timp apăsând tastele "&gt;" sau "&lt;".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
ro: 		<p>Când dați click pe hartă, cel mai apropiat obiect de pe cer
    			de cursor va fi identificat pe bara de stare.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
ro: 		<p>Când nu mișcați cursorul mausului pentru un moment, cel mai apropiat obiect,
    			va fi identificat cu o etichetă nume temporară care va dispărea automat
    			când miscați din nou mausul.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
ro: 		<p>Dați dublu click pentru a deschide meniul contextual al opțiunilor detaliate
    			pentru un anumit obiect, incluzând linkuri către imagini și informații pe
    			Internet.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
ro: 		<p>Obiectele deep-sky cu o culoare specială (implicit este roșu)
    			au disponibile linkuri URL extra în meniul contextual.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
ro: 		<p>Implicit, stelele în KStars sunt afișate în culori reale.
    			Culoarea unei stele depinde de temperatura acesteia; stelele mai reci sunt roșii,
    			în timp ce stelele mai fierbinți sunt albastre.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
ro: 		<p>Dacă doriți ultimele informații orbitale apărute pentru asteroizi si
    			comete (incluzând obiectele descoperite recent), bifați unealta "Descarcă
    			date" (Fișier->Descarcă date noi" sau Ctrl+D) frecvent pentru efemeridele
    actualizate.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
ro: 		<p>Fereastra Detalii furnizează o multitudine de informații despre
    			orice obiect de pe cer, incluzând coordonatele, ora de răsărire/apunere, linkuri
     			de internet, și notele personalizate. Accesați fereastra Detalii cu
    			meniul contextual, sau dați click pe orice obiect și apăsând"D".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
ro: 		<p>Puteți atașa o etichetă nume la orice obiect de pe cer. Comutați 
    			etichetele în meniul contextual, sau apăsați pe obiect apoi
    			pe tasta "L".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
ro: 		<p>Astrocalculatorul KStars (Ctrl+C) vă acordă acces direct la multe
     			din calculele pe care KStars le efectuează în culise.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
ro: 		<p>Unealta Generator curbă lumină AAVSO (Ctrl+V) se conectează la un server la
    			Asociația Americană a Observatoarelor Stele Variabile, și construiește o
    			curbă de lumina pentru oricare stea din cele 6000+ stele variabile pe care le monitorizează
    			în fiecare zi.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
ro: 		<p>Unealta Altitudine vs oră (Ctrl+A) va plota curbele altitudinii pentru orice grup
    			de obiecte pe care le selectați. Aceasta este o unealtă bună pentru planificarea
    			sesiunii de observare.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
ro: 		<p>Unealta pentru Constructorul de scripuri vă permite să construiți scripturi
    			D-Bus complexe folosind un GUI simplu. Scripturile pot fi pornite mai târziu
    			din linia de comandă, sau din KStars.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
ro: 		<p>Unealta Observator sistem solar (Ctrl+Y) afișează vizualizarea sistemului
    			solar, afișând pozițiile planetelor mari pentru data
    		curentă de simulare.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
ro: 		<p>Unealta pentru lunile lui Jupiter (Ctrl+J) afișează pozițiile relative ale
    			celor mai mari patru luni ale lui Jupiter (Io, Europa, Ganymede și Callisto), văzute de pe
    			Pământ, și văzute ca o funcție de timp.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți exporta imaginea cerului într-un fișier utilizând itemul
    			"Salvează imagine cer" din meniul Fișier, sau apăsând Ctrl+I. Puteți rula
    			KStars dintr-un prompter de comandă cu argumentul "--dump" pentru a salva
    			imaginea cerului pe disc fără a deschide fereastra programului. Acest lucru
    			se folosește pentru a genera o imagine dinamică de fundal pentru desktopul KDE.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
ro: 		<p>Pentru a adăuga URLurile imaginilor/informațiilor personalizate
    			la orice obiect, selectați "Adaugă link..." din meniul contextual.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți ajusta zeci de opțiuni pentru afișare dând click
    			pe butonul "configurează" din bara de unelte, sau selectând itemul din meniuln 			"Setări->Configurează KStars..."
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
ro: 		<p>Casetele info de pe ecran se pot ascunde sau afișa utilizând
    			meniul "Setări->Casete info".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
ro: 		<p>Barele de unelte se pot ascunde utilizând meniul "Setări->Bare de unelte".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
ro: 		<p>Putetț să ascundeți câmpul de coordonate RA/Dec sau Az/Alt în bara de stare,
    			sau să ascundeți complet bara de stare, utilizând meniul Setări->Bara de stare.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți schimba rapid între schemele de culori predefinite selectând
    			schema din meniul "Setări->Scheme culori".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți defini Locațiile geografice. Completați
    			câmpurile necesare în dialogul "Setează locație geografică" apoi apăsați pe butonul
    			"Adaugă oraș la listă". Locațiile vor fi disponibile în
    			toate sesiunile viitoare.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți defini propriile scheme de culori. Ajustați culorile
    			în tabul ferestrei de configurare "Culori", apoi apăsați butonul
    			|"Salvează culori actuale". Schema de culori va apărea în listă
    			în toate sesiunile viitoare.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
ro: 		<p>Puteți construi propriile simboluri pentru câmpul vizual (FOV), folosind
    			Editorul FOV din meniul Setări->Simboluri FOV. Puteți seta mărimea ungiulară,
    			forma, și culoarea simbolului nou.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
ro: 		<p>Tabul avansat al ferestrei de configurație KStars vă permite să retușați
    			acțiunile KStars. Puteți specifica atunci când utilizați corecția refracției
    			atmosferice, și când vreți să utilizați pârtia animată. Puteți specifica obiectele ce vor fi ascunse în timp ce afisarea se află în mișcare.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
ro: 		<p>Linia de pe cer pe care Soarele și toate planetele par că o urmăresc
    			se numește ecliptică.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
ro: 		<p>Poziția obiectelor în KStars include efectele de precedare, încuviințare
    			aberare, refracție atmosferică, și timpul în care lumina stăbate (pentru planete).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
ro: 		<p>Grupul mare de galaxii între Leu, Fecioară și Coma Berenices
    			este numit clusterul Fecioară de galaxii.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
ro: 		<p>Grupul mare de clusteri și nebuloase aproape de polul ceresc sudic
    			sunt obiecte în norul mare magellanic, care este o galaxie dwarf 
    			ce orbitează în jurul Căii Lactee.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
ro: 		<p>Catalogul Messier este o listă a celor mai strălucitoare 110 obiecte non-stelare
    			de pe cer. Include obiecte faimoase ca nebuloasa Orion (M42), 
    			galaxia Andromeda (M 31) și Pleiadele (M 45).
    		</p>

en: Local Time
ro: Ora locală

en: &Print...
ro: &Printează...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
ro: Numele obiectului plotat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
ro: Sunt două moduri de utilizare ale acestui câmp: 
    
    1. Tastați numele unui obiect cunoscut și apasă butonul "Plot" (sau Enter).Altitudinea obiectului vs. Curba Timpului vor fi adăugate la plot, și coordonatele lor vor fi afișate mai jos.
    
    2. Tastați numele unei etichete pentru un obiect personalizat. Specificați coordonatele RA și Dec ale obiectului, apoi apăsați butonul "Plot" pentru a adăuga curba acestuia la plot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
ro: Căutare obiect...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
ro: Curăță câmpurile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
ro: Curăță lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
ro: Ora locală:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
ro: Dată și amplasare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
ro: Alegere oraș...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
ro: Actualizează

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
ro: Lista opțiunilor ajustabile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
ro: Valoare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
ro: Afișează vizualizare copac a opțiunilor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
ro: Apăsați acest buton pentru a selecta o opțiune de vizualizare dintr-o listă copac, grupate după subiect.  Se va afișa o descriere pentru fiecare opțiune și tipul de date al valorii opțiunii (șir, întreg, real sau logic).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
ro: valoare pentru opțiunea selectată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
ro: Opțiune:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
ro: Denumire fișier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
ro: Lățime imagine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
ro: Înălțime imagine:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
ro: Alege obiectul dintr-o listă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
ro: Deschide fereastra de dialog Găsește obiect, care vă permite să selectați un obiect din lista cu obiecte cunoscute. Când un obiect a fost selectat, numele acestuia va apărea în caseta "dir" din stânga.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
ro: Obiectul destinație sau direcție

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
ro: Selectați o direcție sau un obiect pentru centrare. Caseta combo furnizează o listă cu direcțiile cunoscute inclusiv punctele compasului cardinal pe orizont, la fel și Zenitul. Puteți să introduceți numele unui obiect cunoscut, sau să selectați un obiect din lista obiectelor cunoscute dacă apăsați butonul "Obiect".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
ro: Arată dialogul de tipărire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
ro: Utilizați harta culori stele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
ro: Nume culoare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
ro: Valoare culoare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
ro: Denumirea țării

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
ro: Denumirea orașului

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
ro: Denumirea provinciei

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
ro: Deschide unealta pentru setare locație

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
ro: Apăsați acest buton pentru a deschide dialogul Setează locație, care vă va permite să alegeți o locație din lista de peste 2500 de orașe din jurul lumii. Din moment ce o locație a fost selectată, câmpurile orașul, provincia și țara vor fi completate.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
ro: Comutare urmărire pornit/oprit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
ro: Dacă e bifat, cerul va rămâne focusat pe poziția sau obiectul curent. Acest lucru se numește "Urmărire". Observați că urmărirea este activată automat atunci când un obiect este centrat la punctul de focus. Prin urmare, dacă utilizați "privițicătre" cu un nume de obiect, nu trebuie să activați urmărirea.
    
    Dacă e nebifat, atunci urmărirea va fi forțată, chiar dacă un obiect a fost centrat. Cerul va apărea alunecând (datorită rotației Pământului).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
ro: Pauzează întârziere în secunde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
ro: Introduceți numărul de secunde pe care trebuie să pauzeze scriptul înainte de a executa comenzile rămase.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
ro: Tastă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
ro: Așteaptă apăsarea acestei taste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
ro: Execuția scriptului va pauza până când userul apasă tasta specificată. 
    
    Se folosesc numai tastele simple,nu puteți folosi tastele Ctrrl sau Shift.Tastați ”spațiu” pentru a specifica bara de spațiu, altfel folosiți tasta respectivă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
ro: Nivel focalizare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
ro: Nivel focalizare nou

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
ro: Setează nivelul focalizării pentru afișaj. Puteți schimba valoarea focalizării utilizând ”Focalizare +” și ”Focalizare -”. 
     
     Nivelul focalizare specifică numărul de pixeli care de pe un radian de arc. Valorile rezonabile sunt între 300 și 10,000,000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
ro: <QT><H2>Astrocalculator KStars</H2><P>Astrocalculatorul KStars conține numeroase <B> module</B> care execută o varietate de calcule legate de astronomie. Modulele sunt organizate în mai multe categorii: <UL><LI><B>Calculator oră: </B> Convertește între sistemele de timp, și prevede planificarea evenimentelor cerești.</LI>><LI><B>Convertor coordonate: </B> Convertește între diverse sisteme de coordonate</LI><LI><B>Sistem solar: </B> Prevede poziția oricărei planete, de la o locație dată de pe Pământ la un moment dat.</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
ro: <QT>Sectiune ce include algoritmi pentru calcularea duratei timpului<UL><LI><B>Zi Julian:</B>Conversie zi Julian/calendar</LI><LI><B>Ora siderala:</B> Conversie ora siderala/universala</LI><LI><B>Almanah:</B> Ora rasarit/apus/tranzit/ si data pozitiei pentru Soare si Luna</LI><LI><B>Echinoctii & solstitii:</B> Echinoctii, solstitii si durata sezoanelor</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
ro: <QT>Secțiune cu algoritmi pentru conversia diferitelor sisteme de coordonate astronomice<UL><LI><B>Galactic:</B>Conversie coordonate galactice/ecuatoriale</LI><LI><B>Aparent:</B>Calcularea coordonatelor ecuatoriale curente dintr-o epocă dată</LI><LI><B>Ecliptic:</B>Conversie coordonate ecliptice/ecuatoriale</LI><LI><B>Orizontal:</B>Calcularea azimutului și elevației pentru o sursă, oră, și locație de pe Pământ date</LI><LI><B>Distanța unghiulară</B>Calcularea distanței unghiulare între două obiecte ale căror poziții sunt date în coordonate ecuatoriale</LI><LI><B>Coord: geodetice:</B>Conversie coordonate geodetice/XYZ</LI><LI><B>Viteza LSR:</B>Calcularea vitezei heliocentrice, geocentrice și topocentrice radiale a unei surse din viteza LSR</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
ro: <QT>Secțiune cu algoritmi privind informații despre coordonatele și orele corpurilor sistemului solar<UL><LI><B>Coord. planete:</B> Coordonate pentru planete, lună și soare la un timp dat și de la o locație dată de pe Pământ</LI></UL></QT>

en: Calculator modules
ro: Module calculator

en: Time Calculators
ro: Calculatoare oră

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
ro: Zi julian

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
ro: Ora siderală

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
ro: Almanah

en: Equinoxes & Solstices
ro: Echinocții & solstiții

en: Coordinate Converters
ro: Convertori coordonate

en: Equatorial/Galactic
ro: Ecuatorial/Galactic

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
ro: Coordonate aparente

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Horizontal Coordinates
ro: Coordonate orizontale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
ro: Coordonate ecliptice

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
ro: Distanță unghiulară

en: Geodetic Coordinates
ro: Coordonate geodetice

en: LSR Velocity
ro: Viteză LSR

en: Planets Coordinates
ro: Coordonate planete

en: Conjunctions
ro: Conjuncții

en: Conjunction/Opposition
ro: Conjuncție/Opoziție

en: Separation
ro: Separare

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
ro: Separarea maximă introdusă nu este un unghi valid. Utilizați ajutorul "Ce este aceasta" pentru informații despre cum se introduce un unghi valid

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
ro: Selectați un obiect verificând conjuncțiile cu acesta, dând click pe butonul "Caută obiect".

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
ro: Selectați două obiecte diferite pentru verificarea conjuncțiilor cu:

en: Compute conjunction...
ro: Calculează conjuncție...

en: Compute conjunction between %1 and %2
ro: Calculează conjuncții între %1 și %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
ro: Conjuncție

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
ro: Opoziție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
ro: Greenwich, Regatul Unit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
ro: Se termină pe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
ro: și

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
ro: Pornire pe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
ro: Afișează conjuncții/opoziții pentru:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
ro: Între obiecte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
ro: Separare maximă admisă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
ro: Calculează

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
ro: Conjuncții/Opoziții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
ro: Echinocțiul de vară:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
ro: Solstițiul de vară:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
ro: Echinocțiul de toamnă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
ro: Solstițiul de iarnă:

en: Epoch
ro: Epocă:

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Label
ro: Etichetă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
ro: Etichetă culoare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
ro: Pictogramă:

en: offset from Jupiter (arcmin)
ro: decalaj de la Jupiter (arcmin)

en: time since now (days)
ro: timpul începand de acum (zile)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
ro: Mod interactiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
ro: Data și ora:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
ro: Coordonate ecuatoriale (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
ro: Selectare obiect...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
ro: Prima poziție

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
ro: A doua poziție

en: Could not open file %1.
ro: Nu am putut deschide fișierul %1.

en: Invalid file: %1
ro: Fișier eronat: %1

en: Invalid file
ro: Fișier eronat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
ro: Distanța unghiulară:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
ro: Mod amestec

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
ro: Selectează câmpuri în fișierul de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
ro: Ascensie dreaptă inițială:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
ro: Declinație inițială:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
ro: Ascensie dreaptă finală:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
ro: Declinație finală:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
ro: Câmpuri în fișierul de ieșire plus rezultat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
ro: Fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
ro: Fișier de intrare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
ro: Fișier de ieșire:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
ro: Coordonate catalog

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
ro: Ora && data țintei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
ro: Resetează la prezent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UTCheckBatch)
en: UT:
ro: TU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
ro: Coordonate aparente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec)
en: +00d 00' 00.0"
ro: +00d 00” 00.0”

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
ro: Afișează în fila de ieșire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
ro: Toți parametrii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
ro: Numai parametrii în fișierul de intrare

en: Does not rise
ro: Nu răsare

en: Does not set
ro: Nu apune

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
ro: Almanah pentru %1

en: computed by KStars
ro: calculat de KStars

en: Results of Almanac calculation
ro: Rezultatele calculului Almanah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
ro: Altitudine la prânz:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
ro: Stabilește

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
ro: Durata zilei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
ro: Azimut răsărit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
ro: Răsărit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
ro: Amiază:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
ro: Azimut apus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
ro: Altitudine tranzit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
ro: Azimut răsărit lună:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
ro: Tranzit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
ro: Azimut apus lună:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
ro: Fază:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
ro: Sporește protuberanța (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
ro: Mod amestec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
ro: Fișier de intrare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
ro: Fișier de ieșire:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
ro: Coordonate ecuatoriale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
ro: Coordonate galactice

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
ro: Selectați parametrii în fișierul de intrare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
ro: Dacă e bifat, se va citi valoare din fișierul de intrare. Dacă nu, valoarea va fi citită din caseta adiacentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
ro: Long. gal.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
ro: Lat. gal.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
ro: Selectați parametrii pentru fișierul de ieșire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
ro: Selectați nume fișier

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
ro: Selectați coordonate intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
ro: Cartezian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
ro: Geografic

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
ro: Selectați model elipsoidal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
ro: Convertește

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
ro: Coordonate carteziene

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
ro: Coordonate geografice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
ro: Elevație (metri):

en: Results of Julian day calculation
ro: Rezultatele calculului zilei lui Julian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
ro: Zi julian:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
ro: Zi julian modificată:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
ro: Parametru intrare:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
ro: Dată și oră:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
ro: Zi julian

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
ro: Zi julian modificată

en: Incorrect number of fields in line %1:
ro: Număr incorect de câmpuri în linia %1:

en: Present fields %1.
ro: Câmpuri prezente %1.

en: Required fields %1.
ro: Câmpuri obligatorii %1.

en: Unknown planet
ro: Planetă necunoscută

en:  in line %1:
ro: în linia %1:

en: Line %1 contains an invalid time
ro: Linia %1 conține un oră nevalidă

en: Line %1 contains an invalid date:
ro: Linia %1 conține o dată nevalidă:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
ro: S-au găsit erori în timpul prelucrării unor linii din fișierul de intrare.

en: Errors in lines
ro: Erori în liniile

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
ro: Parametri de intrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
ro: Corp sistem solar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
ro: Coordonate ecliptică heliocentrică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
ro: Distanță (AU):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
ro: Coordonate ecliptică geocentrică

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
ro: Selectați sistem de coordonate pentru fișierul de ieșire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
ro: Ecliptică heliocentrică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
ro: Ecuatorial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
ro: Ecliptică geocentrică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
ro: Orizontal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
ro: Alți parametri pentru fișierul de ieșire

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
ro: Șirul locație constă în numele orașului, provinciei și țării separate prin virgulă. Dacă șirul conține spații, îl puteți pune în ghilimele pentru fi procesat corespunzător.

en: Hint for writing location strings
ro: Indiciu pentru scrierea șirurilor locație

en: local time
ro: Ora locală

en: sidereal time
ro: oră siderală

en: date
ro: dată

en: location
ro: locație

en: %1 and %2
ro: %1 și %2

en: %1, %2 and %3
ro: %1, %2 și %3

en: Specify %1 in the input file.
ro: Specificați %1 în fișierul de intrare.

en: Results of Sidereal time calculation
ro: Rezultate calcul oră sidreală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
ro: Ora siderală:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
ro: Calculează oră siderală

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
ro: Calculează oră standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
ro: Citește din fișierul de intrare

en: Sun's Declination
ro: Declinarea soarelui

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
ro: # Sincronizarea echinocțiilor și solstițiilor

en: # computed by KStars
    #
ro: # calculat de KStars
     #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
ro: # Echinocțiul de primăvară		Solstițiul de vară			Echinocțiul de toamnă		Solstițiul de iarnă
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
ro: Echinocții și solstiții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
ro: Echinocții și solstiții pentru anul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
ro: 1 Ian 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
ro: Poziția țintei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
ro: Velocități radiale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: V<sub>LSR</sub>:
ro: V<sub>LSR</sub>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
ro: Heliocentrică:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
ro: Geocentrică:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
ro: Topocentrică:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
ro: Elevație (m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
ro: Velocitate de intrare:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
ro: Heliocentrică

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
ro: Geocentrică

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
ro: Topocentrică

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
ro: Sumar

[ctx: Magnitude]
en: Mag
ro: 0.0 mag

en: Unnamed stars are not supported in the observing lists
ro: Stelele nedenumite nu sunt suportate în listele de observare

en: %1 is already in your wishlist.
ro: %1 este deja în lista de dorințe.

en: %1 is already in the session plan.
ro: %1 este deja în planul sesiunii.

en: Added %1 to observing list.
ro: Am adăugat %1 la lista de observații.

en: Added %1 to session list.
ro: Am adăugat %1 la lista sesiunii.

en: The specified file is invalid
ro: Fișierul specificat nu este valid

en: Do you want to save the current session?
ro: Sigur doriți să salvați sesiunea curentă?

en: Save Current session?
ro: Salvează sesiunea curentă?

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %1. Încearcă un nume de fișier diferit?

en: Try Different
ro: Încearcă diferit

en: Do Not Try
ro: Nu încerca

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
ro: Această acțiune va șterge toate imaginile salvate. Sigur vreți să terminați acțiunea?

en: Delete All Images
ro: Sterge toate imaginile

en: Image Chooser
ro: Alegere imagine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
ro: Deschide o listă de observare pentru sesiune

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
ro: Încarcă o listă de observare de pe disc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
ro: Salvează sesiunea de observare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
ro: Salvează lista curentă de observare pe disc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
ro: Salvează sesiunea de observare ca...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
ro: Salvează lista curentă de observare pe disc, specificând numele acesteia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
ro: Actualizează tabelul și plotul pentru data și locatia nouă.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
ro: Descarcă imaginile SDDD/DSS pentru toate obiectele din lista curenta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
ro: Șterge toate imaginile DSS/SDSS stocate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
ro: Șterge toate imaginile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
ro: Asistent listă observare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
ro: Asistentul listă construiește liste de observare bazate pe filtrare după tipul obiectului, poziția de pe cer și magnitudine.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
ro: Deschide dialog de căutare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
ro: Deschide dialogul de căutare pentru a adăuga obiecte în listă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
ro: Deschide dialogul WUT

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
ro: Listă de dorințe

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
ro: Plan sesiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
ro: Oră planificată

en: Add to session plan
ro: Adaugă la planul sesiunii

en: Add objects visible tonight to session plan
ro: Adaugă obiecte vizibile acum la planul sesiunii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
ro: Centru

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
ro: Telescop

en: Show SDSS image
ro: Afișare imagine SDSS

en: Show DSS image
ro: Afișare imagine DSS

en: Show images from web
ro: Afișare imaginii de pe web

en: Remove from WishList
ro: Elimină din listă

en: Remove from Session Plan
ro: Elimină din planul sesiunii

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
ro: într-o regiune dreptunghiulară

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
ro: într-o regiune circulară

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
ro: de pe tot cerul

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
ro: Deschide clusteri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
ro: Clusteri globulari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
ro: Nebuloasă gazoasă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
ro: Nebuloasă planetară

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
ro: Soare, lună, planete

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
ro: Cerc ilegal specificat, nicio regiune de selectare posibilă.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
ro[0]: Lista de observare conține 1 obiect
ro[1]: Lista dvs de observate are deocamdata %1 obiecte.
ro[2]: Lista dvs de observate are deocamdata %1 obiecte.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
ro: după constelație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
ro: <html><head></head><body><p>Bun venit la asistentul pentru lista de observare</p><p></p><p>Puteți construi o listă de observare prin filtrarea, în diferite moduri a listei care conține toate obiectele. Trebuie să selectați obiectele după <span style="font-weight:600;">tip</span>. Apoi puteți selecta numai obiectele care ocupă o <span style="font-weight:600;">regiune de pe cer</span> specifică. Puteți să ordonați lista de observare dacă selectați obiectele cu un<span style="font-weight:600;">interval al magnitudinii</span> specificat. În final, puteți alege să păstrați numai obiectele care sunt <span style="font-weight:600;">observabile la o anumită dată</span>.</p><p></p><p>Apăsați pe butonul <span style="font-weight:600;">Următorul</span> pentru a începe prin selectarea tipurilor de obiecte care vreți să se afișeze în lista de observare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
ro: <html><head></head><body><p>Selectare obiecte după tip</p><p></p><p> Selectați tipul obiectelor pe care le includeți în lista de observare în caseta de mai jos. Puteți selecta mai mult de un obiect din listă. Cu ajutorul butoanelor din dreapta puteți să alegeți rapid selecții obișnuite. </p><p></p><p> Când ați terminat, apăsați pe butonul <span style="font-wieght:600;">Următorul</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
ro: Alege toate elementele din listă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
ro: Toate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
ro: Curăță toate elementele din listă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
ro: Selectează toate obiectele de tip Deep Sky din listă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
ro: Selectează toate tipurile de obiecte din sistemul solar din listă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
ro: <html><head></head><body><p>Selectare după regiune</p><p></p><p>Puteți să limitați lista obiectelor numai la obiectele care ocupă o regiune specifică pe cer. Există trei metode pentru specificarea regiunii pentru listă: după <span style="font-weight:600;">constelație</span>, prin specificarea unei <span style="font-weight:600;">regiuni dreptunghiulare</span>, sau prin specificarea unei <span style="font-weight:600;">regiuni circulare</span>. Puteți să omiteți obiectele prin selectarea după regiune, care va include obiectele de pe <span style="font-weight:600;">tot cerul</span>.</p><p></p><p>Faceți selecția mai jos, și apăsați pe <span style="font-weight:600;">Următorul</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
ro: Vreau să aleg obiectele:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ro: <html><head></head><body><p>Selectare obiecte din una sau mai multe constelații</p><p></p><p>În lista de mai jos, selectați constelațiile pe care vreți să le folosiți pentru lista de observare. Numai obiectele care ocupă constelațiile selectate vor fi incluse în listă.</p><p></p><p> Când ați terminat, apăsați pe <span style="font-weight:600;">Următorul</span> pentru a continua.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ro: <html><head></head><body><p>Selectare obiecte într-o regiune dreptunghiulară</p><p></p><p> Pe această pagină puteți să limitați lista de observare pentru a selecta obiectele care ocupă o regiune dreptunghiulară particulară de pe cer. Specificați regiunea dreptunghiulară prin selectarea limitelor ascensiei drepte (RA) și declinației (Dec) care definesc regiunea.</p><p></p><p>Când ați terminat, apăsați pe <span style="font-weight:600;">Următorul</span> pentru a continua.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
ro: la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
ro: Limite Dec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
ro: Limite RA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ro: <html><head></head><body><p>Selectare obiecte într-o regiune circulară</p><p></p><p>Pe această pagină puteți să limitați lista de observare pentru a selecta obiectele care ocupă o regiune circulară particulară de pe cer. Specificați regiunea circulară prin selectarea coordonatelor ascensiei drepte (RA) și declinației (Dec) pentru centrul cercului, și dimensiunea razei cercului, în grade.</p><p></p><p>Când ați terminat, apăsați pe <span style="font-weight:600;">Următorul</span> pentru a continua.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: center RA:
ro: centrează RA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: center Dec:
ro: centrează Dec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
ro: Raza (în grade):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
ro: <html><head></head><body><p>Selectare obiecte observabile la o anumită dată:</p><p></p><p>Pe această pagină, puteți să limitați lista de observare pentru a selecta numai obiectele care pot fi observate la o anumită dată (și dintr-o regiune particulară de pe pământ). Pentru a filtra lista, bifați caseta de mai jos și selectați data dorită. Daca nu bifați această casetă, lista va include și obiecte neobservabile (setarea implicită). Puteți să schimbați și locația geografică utilizată pentru a determina dacă obiectele sunt observabile.</p><p></p><p>Când ați terminat, apăsați pe <span style="font-weight:600;">Următorul</span> pentru a continua.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
ro: De la:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
ro: De la:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
ro: Selectează obiecte care sunt observabile pe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
ro: Alege obiectele mai luminoase decât:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
ro: Include obiecte care nu au magnitudinea definită

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
ro: Lista de observare are 0 obiecte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
ro: Actualizează numărătoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
ro: Nume opțiune

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
ro: Poziție X (UA)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
ro: Poziție Y (UA)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
ro: Azi

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
ro: Indică afișarea la locația specificată. %1 poate fi numele unui obiect, punct cardinal de pe compas, sau 'zenit'.

en: Add a name label to the object named %1.
ro: Adaugă eticheta nume la obiectul cu numele %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
ro: Elimină eticheta nume de la obiectul cu numele %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
ro: Adaugă o dâră la corpul sistemului solar cu numele %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
ro: Elimină urma de la corpul sistemului solar cu numele %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
ro: Indică afișarea la coordonatele RA/Dec specificate. RA este exprimat în ore, Dec este exprimat în grade.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
ro: Indică afișarea la coordonatele Alt/Az specificate. Alt și Az sunt exprimate în grade.

en: Increase the display Zoom Level.
ro: Mărește nivelul focalizării afișării.

en: Decrease the display Zoom Level.
ro: Descrește nivelul focalizării afișării.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
ro: Setează nivelul focalizării afișărăă la valoarea implicită.

en: Set the display Zoom Level manually.
ro: Setează manual nivelul focalizării afișării.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
ro: Setează ceasul sistemului la ora locală specificată.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
ro: Pauzează execuția scriptului pentru numărul specificat de secunde.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
ro: Oprește execuția scriptului până când se apasă tasta specificată. Este posibilă apăsarea unei singure taste; folosiți "spațiu" pentru tasta de spațiu.

en: Set whether the display is tracking the current location.
ro: Setează dacă afișarea urmărește locația curentă.

en: Change view option named %1 to value %2.
ro: Modifică vizualizarea opțiunii cu numele %1 la valoarea %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
ro: Seteaza locatia geografica la orasul specificat dupa oras, provincie si tara.

en: Set the color named %1 to the value %2.
ro: Setează culoarea cu numele %1 la valoarea %2.

en: Load the color scheme specified by name.
ro: Încarcă schema de culori specificată după nume.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
ro: Exportă imaginea cerului în fișier, cu lățimea și înălțimea specificată.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
ro: Printează imaginea cerului la o imprimantă sau în fișier. Dacă %1 este adevărat, se va afișa fereastra pentru printare. Dacă %2 este adevărat, se va folosi schema de culori hartă stea pentru printare.

en: Halt the simulation clock.
ro: Oprește ceasul de simulare.

en: Start the simulation clock.
ro: Pornește ceasul de simulare.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
ro: Setează intervalul de timp al ceasului de simulare la scala specificată. 1.0 înseamnă timp-real; 2.0 înseamnă de doua ori timpul real; etc.

en: Functions
ro: Funcții

en: InfoBoxes
ro: Casete info

en: Toggle display of all InfoBoxes
ro: Comută afișarea tuturor casetelor info

en: Toggle display of Time InfoBox
ro: Comută afișarea casetei info oră

en: Toggle display of Geographic InfoBox
ro: Comută afișarea casetei info geografică

en: Toggle display of Focus InfoBox
ro: Comută afișarea casetei info focus

en: (un)Shade Time InfoBox
ro: (dez)Umbrește casetă info oră

en: (un)Shade Geographic InfoBox
ro: (dez)Umbrește casetă info geografică

en: (un)Shade Focus InfoBox
ro: (dez)Umbrește casetă info focus

en: Toolbars
ro: Bare de unelte

en: Toggle display of main toolbar
ro: Comută afișarea barei de unelte principale

en: Toggle display of view toolbar
ro: Comută afișarea barei de vizualizare

en: Show Objects
ro: Afișează obiectele

en: Toggle display of Stars
ro: Comută afișarea stelelor

en: Toggle display of all deep-sky objects
ro: Comută afișarea tuturor obiectelor deep-sky

en: Toggle display of all solar system bodies
ro: Comută afișarea tuturor corpurilor sistemului solar

en: Toggle display of Sun
ro: Comută afișarea Soarelui

en: Toggle display of Moon
ro: Comută afișarea Lunii

en: Toggle display of Mercury
ro: Comută afișarea lui Mercur

en: Toggle display of Venus
ro: Comută afișarea lui Venus

en: Toggle display of Mars
ro: Comută afișarea lui Marte

en: Toggle display of Jupiter
ro: Comută afișarea lui Jupiter

en: Toggle display of Saturn
ro: Comută afișarea lui Saturn

en: Toggle display of Uranus
ro: Comută afișarea lui Uranus

en: Toggle display of Neptune
ro: Comută afișarea lui Neptun

en: Toggle display of Asteroids
ro: Comută afișarea asteroizilor

en: Toggle display of Comets
ro: Comută afișarea cometelor

en: Show Other
ro: Arată altele

en: Toggle display of constellation lines
ro: Comută afișarea liniilor constelațiilor

en: Toggle display of constellation boundaries
ro: Comută afișarea limitelor constelațiilor

en: Toggle display of constellation names
ro: Comută afișarea numelor constelațiilor

en: Toggle display of Milky Way
ro: Comută afișarea Căii Lactee

en: Toggle display of the coordinate grid
ro: Comută afișarea grilei de coordonate

en: Toggle display of the celestial equator
ro: Comută afișarea ecuatorului celestial

en: Toggle display of the ecliptic
ro: Comută afișarea eclipticei

en: Toggle display of the horizon line
ro: Comută afișarea liniei orizontului

en: Toggle display of the opaque ground
ro: Comută afișarea pământului opac

en: Toggle display of star name labels
ro: Comută afișarea numelor stelelor

en: Toggle display of star magnitude labels
ro: Comută afișarea magnitudinii stelelor

en: Toggle display of asteroid name labels
ro: Comută afișarea numelor asteroizilor

en: Toggle display of comet name labels
ro: Comută afișarea numelor cometelor

en: Toggle display of planet name labels
ro: Comută afișarea numelor planetelor

en: Toggle display of planet images
ro: Comută afișarea imaginilor planetelor

en: Show Latin constellation names
ro: Afișează numele latin al constelațiilor

en: Show constellation names in local language
ro: Afișează numele constelațiilor în limba locală

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
ro: Afișează abreviațiile constelațiilor IAU-standard

en: Hide Items
ro: Ascunde itemi

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
ro: Comută atunci când obiectele sunt ascunse în timpul afișării pârtie

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
ro: Timp limită (în secunde) pentru ascunderea obiectelor

en: Hide faint stars while slewing?
ro: Ascunde stelele mai mici în timpul pârtiei?

en: Hide solar system bodies while slewing?
ro: Ascunde corpurie sistemului solar în timpul pârtiei?

en: Hide Milky Way while slewing?
ro: Ascunde Calea Lactee în timpul pârtiei?

en: Hide constellation names while slewing?
ro: Ascunde numele constelațiilor în timpul pârtiei?

en: Hide constellation lines while slewing?
ro: Ascunde liniile constelațiilor în timpul pârtiei?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
ro: Ascunde legăturile constelațiilor în timpul pârtiei?

en: Hide coordinate grid while slewing?
ro: Ascunde coordonatele grilajului în timpul pârtiei?

en: Skymap Options
ro: Opțiune hartă stelară

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
ro: Utilizează coordonate orizontale? (altfel, utilizează ecuatoriale)

en: Set the Zoom Factor
ro: Seteaza Factor Focalizare

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
ro: Selectează mărimea unghiulară pentru simbolul FOV (în arcmin)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
ro: Selectează forma pentru simbolul FOV (0=pătrat, 1=cerc, 2=încrucișat, 4=rotund)

en: Select color for the FOV symbol
ro: Selectează culoare pentru simbolul FOV

en: string
ro: șir

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
ro: Utilizați pârtie animată? (altfel, "sari" la focalizare nouă)

en: Correct for atmospheric refraction?
ro: Corectează pentru refracție atmosferică?

en: Automatically attach name label to centered object?
ro: Atașează automat numele etichetei la obiectul centrat?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
ro: Se atașează eticheta temporară cu denumirea la planarea cu mausul peste un obiect?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
ro: Urmele planetei dispar în culoarea cerului? (altfel culoarea este constantă)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
ro: magnitudinea celei mai mici stele etichetată pe hartă

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
ro: magnitudinea celei mai strălucitoare stele ascunsă în timpul rotirii

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
ro: magnitudinea celui mai mic asteroid desenat pe hartă

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
ro: magnitudinea celui mai mic asteroid etichetat pe hartă

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
ro: cometele mai aproape de soare decât aceasta (în AU) sunt etichetate pe hartă

en: Could not download remote file.
ro: Nu am putut transfera fișierul distant.

en: Download Error
ro: Eroare la descărcare

en: Save Changes to Script?
ro: Salvare modificări script

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
ro: Scriptul curent are modificări nesalvate. Doriți să-l salvez înainte de a-l închide?

en: Could not parse script.  Line was: %1
ro: Nu am putut analiza scriptul. Linia: %1

en: true
ro: adevărat

en: Function index out of bounds.
ro: Indexul funcției este în afara limitelor.

en: false
ro: fals

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
ro: Nepotrivire între funcție si widgetul arg (era așteptat %1.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
ro: Script nou

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
ro: Renunță la scriptul curent și începe unul nou. Se va cere permisiunea pentru salvarea modificărilor în scriptul curent.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
ro: Deschide un script existent. Se va deschide un dialog pentru salvarea modificărilor făcute în scriptul curent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
ro: Salvează script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
ro: Salvează scriptul curent. Dacă scriptul nu a fost salvat înainte, aceasta este echivalentă cu "Salvare ca..."

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
ro: Salvează script ca...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
ro: Salvează scriptul într-un fișier, și va permite să specificați numele fișierului și numele scriptului.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
ro: Testează script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window.  You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
ro: Execută scriptul în fereastra principală KStars. Puteți să repoziționați unealta constructor de script pentru ca harta cerului să fie vizibilă.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
ro: Script curent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script.  Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below.  Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
ro: Aceasta afișează o listă de comenzi prezentă în scriptul curent. Dacă selectați orice comandă se va afișa un widget unde puteți specifica argumentele acestuia mai jos. Utilizați butoanele de acțiune din dreapta pentru a copia, elimina, sau modifica poziția comenzii selectate.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
ro: Adaugă funcție

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
ro: Dacă o funcție este selectată în caseta "Browser funcție", acest buton o va adăuga la scriptul curent executat. Noua funcție este inserată direct după funcția selectată în caseta "Script curent".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
ro: Elimină funcție

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
ro: Dacă o funcție este selectată în caseta "Script curent", acest buton o va elimina din script.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
ro: Copiază funcție

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
ro: Dacă o funcție este selectată în caseta "Script curent", acest buton va adăuga un duplicat al acestei funcții.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
ro: Mută în sus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
ro: Dacă o funcție este selectată în caseta "Script curent", acest buton o va muta cu o poziție mai sus în script.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
ro: Mută în jos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
ro: Dacă o funcție este selectată în caseta "Script curent", acest buton o va muta cu o poziție mai jos în script.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
ro: Argumentele funcției

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
ro: Navigator funcții

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
ro: Ajutor funcție

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
ro: Dacă o funcție este selectată în Browser funcție, această zonă va afișa o documentație scurtă despre funcție.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
ro: Introduceți numele script-ului

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
ro: Introduceți un nume pentru script. Acesta nu este numele fișierului, numai o scurtă descriere.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
ro: Introduceți numele autorului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
ro: Nume script:

en: Print the Sky Calendar
ro: Printează calendarul cerului

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
ro: răsare %1

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
ro: apune %1

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
ro: tranzituri %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
ro: An:

en: at %1
ro: la %1

en: The night of %1
ro: Noaptea din %1

en: Star Clusters
ro: Clusteri stea

en: does not rise
ro: nu răsare

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
ro: Apusul soarelui: %1 pe %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
ro: Răsăritul soarelui: %1 pe %2

en: Night duration: %1
ro: Durata nopții: %1

en: Night duration: %1 hours
ro: Durata nopții: %1 ore

en: Night duration: %1 hour
ro: Durata nopții: %1 oră

en: Night duration: %1 minutes
ro: Durata nopții: %1 minute

en: Night duration: %1 minute
ro: Durata nopții: %1 minut

en: Moon rises at: %1 on %2
ro: Luna răsare la: %1 pe %2

en: Moon sets at: %1 on %2
ro: Luna apune la: %1 pe %2

en: No Object Selected
ro: Niciun obiect selectat

en: Object Not Found
ro: Obiectul nu a fost identificat

en: Rises at: %1
ro: Răsare la: %1

en: Transits at: %1
ro: Tranzitează la: %1

en: Sets at: %1
ro: Apune la: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
ro: Noaptea specificată în DATE

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
ro: Alegere dată nouă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
ro: Schimbare dată...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
ro: la LOC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
ro: Alegeți o nouă locație geografică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
ro: Schimbare locație...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
ro: Afișează obiecte care sunt sus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
ro: Alegeți interval de timp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
ro: Seara

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
ro: Dimineața

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
ro: Orice moment noaptea asta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
ro: Arată obiectele mai luminoase decât:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
ro: Oră răsărit lună

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
ro: Afișează ora la care răsare luna la data selectată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
ro: Răsărit lună: 13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
ro: Durata nopții pentru data selectată

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
ro: Afișează durata între apus și răsărit pentru data selectată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
ro: Durata nopții: 11:00 ore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
ro: Ora apusului

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
ro: Afișează ora apusului pentru data selectată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
ro: Apus: 19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
ro: Oră apus lună

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
ro: Afișează ora la care apune luna la data selectată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
ro: Apus lună: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
ro: Ora răsăritului

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
ro: Afișează ora răsăritului pentru data selectată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
ro: Răsărit: 07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
ro: Fracțiune iluminare lună

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
ro: Afișează fracțiunea de iluminare a lunii pentru data selectată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
ro: Ilum. lună: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
ro: Alegeți o categorie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
ro: Obiecte potrivite:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
ro: Nume obiect

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
ro: Afișează ora la care obiectul selectat răsare deasupra orizontului la data selectată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
ro: Răsare la:  22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
ro: Afișează ora la care obiectul selectat tranzitează peste meridianul locat la data selectată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
ro: Tranzitează la: 03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
ro: Afișează ora la care obiectul selectat apune sub orizont la data selectată.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
ro: Apune la:  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
ro: Centrează acest obiect pe cer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
ro: Centrează afișajul cerului pe acest obiect, și începe urmărirea acestuia. Echivalent cu itemul "Centrează și urmărește" din meniul contextual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
ro: Centrează obiect

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
ro: Deschide fereastra Detalii obiect

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
ro: Deschide fereastra Detalii pentru obiectul selecționat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
ro: Adaugă obiectul selectat la lista de observare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
ro: Adaugă în listă

en: Angle value in degrees.
ro: Valoarea unghiului în grade.

en: Angle value in hours.
ro: Valoarea unghiului în ore.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
ro: Această casetă afișează un unghi în grade. Cele trei numere afișate sunt gradele unghiului, arcminutele și arcsecundele.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
ro: Această casetă afișează un unghi în ore. Cele trei numere afișate sunt orele, minutele și secundele unghiului.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
ro: Puteți să introduceți valori întregi, reale sau cu virgulă mobilă, spațiu sau coloană specificând gradele, arcminutele și arcsecundele

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
ro: Introduceți valoarea unghiului în grade. Unghiul poate fi exprimat ca o valoare întreaga ("12"), reală ("12.33"), sau o valoare separată prin spații sau coloane specificând gradele, arcminutele și arcsecundele ("12:20", "12:20:00", "12.20", "12 20 00.0", etc.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
ro: Puteți să introduceți o valoare întreagă, reală sau separată prin spațiu sau coloană specificând orele, minutele și secundele

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
ro: Introduceți valoarea unghiului în ore. Unghiul poate fi exprimat ca un simplu întreg ("12"), o virgulă mobilă ("12.33"), sau ca valori delimitate de spațiu sau coloană specificând orele, minutele și secundele ("12:20","12:20:00","12 20", "12 20 00.0", etc.).

[ctx: Local Time]
en: LT:
ro: TL:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
ro: TU:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
ro: TS:

[ctx: Julian Day]
en: JD:
ro: DJ:

[ctx: seconds]
en: secs
ro: sec

[ctx: minutes]
en: mins
ro: min

en: hour
ro: oră

[ctx: hours]
en: hrs
ro: ore

[ctx: sidereal day]
en: sid day
ro: zi sid

en: day
ro: zi

en: week
ro: săptămână

[ctx: weeks]
en: wks
ro: săpt

en: month
ro: lună

[ctx: months]
en: mths
ro: luni

en: year
ro: an

[ctx: years]
en: yrs
ro: ani

en: Adjust time step
ro: Ajustează pas timp

en: Adjust time step units
ro: Ajustează unități pas timp

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
ro: Setează intervalul de timp pentru ceasul de simulare. O setare de "1 sec" înseamna că ceasul avansează în timp real, menținându-se perfect cu ceasul procesorului. Valori mai ridicate face ceasul simulării să meargă mai repede, valori mai scăzute îl fac să meargă mai încet. Valori negative îl fac să mearga inapoi.
    
    Sunt două perechi de butoane sus/jos. Perechea din stânga va trece prin toate intervalele de timp disponibile în secvență. De vreme ce există un număr mare de intervale de timp, perechea din dreapta este disponibilă pentru a trece peste următoarea unitate de timp superioară/inferioară. De exemplu, dacă intervalul de timp este "1 min", butonul din dreapta sus îl va converti în "1 oră", și butonul din dreapta jos în "1 sec"

[ctx: Map projection method]
en: No projection
ro: Fără proiecție

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
ro: Antic

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
ro: Azimutal

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
ro: Emisferă

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
ro: Ortografic

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
ro: Policonic

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
ro: Dreptunghiular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
ro: Cale planetăx:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
ro: Introduceți calea binară a planeteix.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
ro: Marime fereastră:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
ro: Setează lățimea ferestrei

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
ro: Setează înălțimea ferestrei

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
ro: Utilizare FOVul KStars?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
ro: Utilizează FOV kstars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
ro: Magnitudine de bază:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
ro: O stea cu magnitudinea specificată va avea strălucirea de 1 pixel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
ro: Fișier config:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
ro: Configurare cale fișier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
ro: Utilizează fișierul de configurare specificat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
ro: Utilizați harta stelară personalizată?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
ro: Hartă stelară:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
ro: Fișier arc:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
ro: Cale fișier arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
ro: Raza strălucirii în jurul soarelui:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
ro: Calitate fișier de ieșire:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
ro: Calitate JPEG

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
ro: Etichete și marcatori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
ro: Etichete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
ro: Etichetă șir:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
ro: Specificați textul primei linii din etichetă.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
ro: Specificați textul primei linii din etichetă. Implicit, va fi "Privind la Pământ". Orice instanțe de %t se vor înlocui cu numele destinației, și orice instanțe de %o se vor înlocui cu numele originii.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
ro: Format dată:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
ro: Specificați formatul pentru eticheta dată/oră.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
ro: Specifică formatul pentru eticheta dată/oră. Acest format șir este trecut la strftime(3). Implicit este "%c %Z", care arată data, ora si fusul orar în reprezentarea locală potrivită dată și oră.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
ro: Mărime font:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
ro: Mărime font etichetă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
ro: Poziție etichetă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
ro: Afișați eticheta?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
ro: Dacă e bifat, afișează o etichetă în colțul dreapta sus.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
ro: Marcatori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
ro: Utilizare fișier marcator?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
ro: Folosire fișier marcator:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
ro: Specifică un fișier ce conține datele unui marcator definit de utilizator pentru afișare peste fundalul cu stele.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
ro: Scrie legături marcator în fișier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
ro:  Scrie coordonatele casetei legătură pentru fiecare marcator în fișier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
ro: Scrie legături marcator în:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude
ro: Plasează observatorul deasupra latitudinii

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
ro: Redă corpul destinație așa cum este văzut de deasupra latitudinii specificate (în grade). Valoarea implicită este 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude
ro: și longitudine

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
ro: Plasează observatorul deasupra longitudinii specificate (în grade). Longitudinea este pozitivă spre est, negativă spre vest (pentru Pământ și Lună), de exemplu Los Angeles se află la -118 sau 242. Valoarea implicită este 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
ro: în grade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
ro: &Proiecție:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
ro: Tipul proiecției

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
ro: Setarea implicită este fără proiectare. Corpurile multiple nu se vor afișa dacă se specifică această opțiune, deși umbrele vor fi desenate.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
ro: Fundal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
ro: Utilizați fundalul?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
ro: Dacă e bifat, utilizează un fișier sau o culoare ca fundal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
ro: Imagine fundal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
ro: Utilizează acest fișier ca imagine de fundal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
ro: Introduceți calea imaginii de fundal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
ro: Culoare fundal:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
ro: Setează culoare fundal.
