opencpn - en to es_ES translation catalogue (36 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
es_ES: 
    
    El trazado del Modelo de Magnetismo Mundial permite a los usuarios comprobar las referencias mostradas en muchas de las cartas raster de las desviaciones magnéticas.
    
    
    
    La Declinación es el ángulo entre el norte verdadero y el magnético.
    
    La Inclinación es el ángulo vertical del campo magnético.
    
    	(+- 90 en los polos magnéticos)
    
    La Intensidad de Campo es el campo magnético en nano tesla de
    
    	20000 a 66000
    
    
    
    Las líneas dibujadas son similares a un mapa topográfico. El espacio entre ellas puede ser ajustado; a más espacio menos tiempo empleado en cálculos.
    
    
    
    Los controles deslizantes para tamaño de Paso y Precisión en Polo le permiten controlar los tiempos empleados en cálculos de ordenador.
    
    
    
    El Plugin del Modelo de Magnetismo Mundial ha sido escrito por Pavel Kalian y ampliado por Sean D'Epagnier para permitir las gráficas.

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
es_ES: Plugin Modelo de Magnetismo Mundial para OpenCPN

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
es_ES: El Plugin Modelo de Magnetismo Mundial para OpenCPN
    Implementa el Modelo de Magnetismo Mundial de la NOAA
    Más información en: 
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtm
    El paquete para el modelo WMM2020 expira el 31 de diciembre de 2025.
    Despues de esa fecha, si no hay una nueva versión del plugin
    a tiempo, coja un nuevo archivo WMM.COF de la NOAA y colóquelo
    en el sitio donde se encuentre el archivo log de OpenCPN.

en: Error, see log.
es_ES: Error, ver log

en: WMM Preferences
es_ES: WMM Preferencias

en: Magnetic Plot Settings
es_ES: Configuración dibujo magnetismo

en: Boat
es_ES: Barco

en: Total Intensity
es_ES: Intensidad Total

en: Horizontal Intensity
es_ES: Intensidad Horizontal

en: North Component
es_ES: Componente Norte

en: East Component
es_ES: Componente Este

en: Vertical Component
es_ES: Componente Vertical

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
es_ES: (DIP) - Inclinación geomagnética

en: Vari
es_ES: Decli

en: Magnetic Variation
es_ES: Declinación Magnética

en: Plot
es_ES: Trazado

en: Enable plot
es_ES: Activar dibujo

en: Settings...
es_ES: Configuración...

en: Extended
es_ES: Extendida

en: Variation only
es_ES: Declinación sólo

en: View
es_ES: Vista

en: Show Plot Options
es_ES: Opciones para mostrar dibujos

en: Show also data at cursor position
es_ES: Mostrar datos en la posición del cursor

en: Show toolbar icon
es_ES: Mostrar icono en la barra

en: Show data in toolbar icon
es_ES: Mostrar datos en Barra de Iconos

en: Window transparency
es_ES: Transparencia de la ventana

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Variation
es_ES: Declinación magnética

en: Degrees
es_ES: Grados

en: Inclination
es_ES: Inclinación

en: Field Strength
es_ES: Intensidad del campo

en: Step Size
es_ES: Tamaño del paso

en: Pole Accuracy
es_ES: Precisión en el Polo

en: About
es_ES: Acerca de

en: Save
es_ES: Guardar

en: Building Magnetic Map
es_ES: Generando mapa magnetismo
