opencpn - en to pl_PL translation catalogue (38 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
pl_PL: 
    World Magnetic Model Plotting pozwala użytkownikom interpolować wartości deklinacji magnetycznej, drukowane na wielu rastrowych mapach.
    
    Deklinacja jest kątem między Północą rzeczywistą i magnetyczną. 
    Inklinacja jest to pionowy kąt pola magnetycznego.
    	 magnetyczny (+-90 na biegunach magnetycznych)
     Siła Pola to pole magnetyczne w nano teslach od
    	20000 do 66000
    
    Rysowane linie są podobne do mapy topograficznej.  Można dostosować odstep między nimi; większy odstep wymaga mniej czasu do przeliczenia.
    
    Suwaki odstępu i dokładności Bieguna umożliwiają wybor miedzy prędkościa a czasem obliczeń.
    
    World Magnetic Model Plugin został napisany przez Pavela Kaliana i rozszerzony przez Seana D'Epagnier do obsługi rysowania.

en: WMM Plugin
pl_PL: Wtyczka WMM

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
pl_PL: Wtyczka World Magnetic Model do OpenCPN

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
pl_PL: Wtyczka World Magnetic Model do OpenCPN
    korzysta z informacji NOAA World Magnetic Model
    More: http://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/ 
    Zawarty model WMM2015 wygasa 31 grudnia, 2025.
    Następnie, jeśli nowa wersja wtyczki nie będzie wydana
    w czas, uzyskaj nowe WMM.COF z NOAA i umieść go 
    w katalogu, który można znaleźć w pliku dziennika OpenCPN.

en: Error, see log.
pl_PL: Błąd, zobacz log.

en: WMM Preferences
pl_PL: Ustawienia WMM

en: Magnetic Plot Settings
pl_PL: Ustawienia wykresu magnetycznego

en: Boat
pl_PL: Statek

en: Total Intensity
pl_PL: Całkowita intensywność

en: Horizontal Intensity
pl_PL: Intensywność pozioma

en: North Component
pl_PL: Komponent północny

en: East Component
pl_PL: Komponent wschodni

en: Vertical Component
pl_PL: Komponent pionowy

en: Incl
pl_PL: Zał.

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
pl_PL: (DIP) - geomagnetyczne nachylenie

en: Magnetic Variation
pl_PL: Deklinacja magnetyczna

en: Cursor
pl_PL: Kursor

en: Plot
pl_PL: Wykres

en: Enable plot
pl_PL: Wykreślaj

en: Settings...
pl_PL: Ustawienia...

en: Extended
pl_PL: Rozszerzony

en: Variation only
pl_PL: Tylko deklinacja

en: View
pl_PL: Widok

en: Show Plot Options
pl_PL: Pokaż opcje wykresu

en: Show also data at cursor position
pl_PL: Pokaż również dane na pozycji kursora

en: Show toolbar icon
pl_PL: Pokaż ikony paska narzędzi

en: Show data in toolbar icon
pl_PL: Pokaż dane w ikonie paska narzędzi

en: Window transparency
pl_PL: Przezroczystość okna

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Variation
pl_PL: Deklinacja

en: Degrees
pl_PL: Stopni

en: Inclination
pl_PL: Inklinacja

en: Field Strength
pl_PL: Natężenia pola magnetycznego

en: Step Size
pl_PL: Rozmiar kroku

en: Pole Accuracy
pl_PL: Dokładność Bieguna

en: About
pl_PL: O programie

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Building Magnetic Map
pl_PL: Budowanie Mapy magnetycznej
