opencpn - en to vi_VN translation catalogue (1131 entries)

en: About OpenCPN
vi_VN: Giới thiệu về OpenCPN

en: OpenCPN Alert
vi_VN: Cảnh báo của OpenCPN

en: OpenCPN AIS Alert
vi_VN: Cảnh báo AIS của OpenCPN

en: Object Query
vi_VN: Đối tượng truy vấn

en: Center view
vi_VN: Trung tâm khung nhìn

en: Link Properties
vi_VN: Thuộc tính kết nối

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Print Route Selection
vi_VN: In tuyến đường đã chọn

en: Route Properties
vi_VN: Thuộc tính tuyến đi

en: Send to GPS
vi_VN: Gửi đến GPS

en: Track properties
vi_VN: Cấu hình tra cứu hành trình

en: Help
vi_VN: Giúp đỡ

en: License
vi_VN: Giấy phép

en: OpenCPN Info
vi_VN: Thông tin OpenCPN

en: Underway
vi_VN: Đang hành trình

en: At Anchor
vi_VN: Đang neo

en: Not Under Command
vi_VN: Mất khả năng điều động

en: Restricted Manoeuvrability
vi_VN: Hạn chế khả năng điều động

en: Constrained by draught
vi_VN: Trở ngại bởi mớn nước

en: Moored
vi_VN: Bỏ neo

en: Aground
vi_VN: Mắc cạn

en: Engaged in Fishing
vi_VN: Đang đánh bắt

en: Under way sailing
vi_VN: Đang điều động

en: High Speed Craft
vi_VN: Tàu cao tốc

en: Wing In Ground Effect
vi_VN: Tàu khí động học

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
vi_VN: Tàu lai kéo

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
vi_VN: Tàu lai đẩy

en: Reserved 13
vi_VN: Dự trữ  13

en: Reserved 14
vi_VN: Dự trữ  14

en: Undefined
vi_VN: Không xác định

en: Vessel Fishing
vi_VN: Tàu cá

en: Vessel Towing
vi_VN: Tàu kéo

en: Vessel Towing, Long
vi_VN: Tàu kéo

en: Vessel Dredging
vi_VN: Tàu lưới vét

en: Vessel Diving
vi_VN: Tàu lặn

en: Military Vessel
vi_VN: Tàu quân sự

en: Sailing Vessel
vi_VN: Thuyền buồm

en: Pleasure craft
vi_VN: Du thuyền

en: Pilot Vessel
vi_VN: Tàu hoa tiêu

en: Search and Rescue Vessel
vi_VN: Tàu tìm kiếm cứu nạn

en: Tug
vi_VN: Tàu lai kéo

en: Port Tender
vi_VN: Tàu đón trả khách vào cảng

en: Pollution Control Vessel
vi_VN: Tàu kiểm soát ô nhiễm

en: Law Enforcement Vessel
vi_VN: Tàu chấp pháp

en: Medical Transport
vi_VN: Tàu vận chuyển y tế

en: Passenger Ship
vi_VN: Tàu khách

en: Cargo Ship
vi_VN: Tàu chở hàng

en: Tanker
vi_VN: Tàu chở dầu

en: Unknown
vi_VN: Chưa nhận dạng

en: Unspecified
vi_VN: Chưa xác định

en: Reference Point
vi_VN: Điểm chuẩn

en: RACON
vi_VN: Radar beacon

en: Fixed Structure
vi_VN: Cấu trúc cố định

en: Spare
vi_VN: Dự phòng

en: Light
vi_VN: Đèn

en: Light w/Sectors
vi_VN: Đèn chiếu sáng theo cung

en: Leading Light Front
vi_VN: Đèn chỉ hướng phía trước

en: Leading Light Rear
vi_VN: Đèn chỉ hướng phía sau

en: Cardinal N Beacon
vi_VN: Beacon hướng chính Bắc

en: Cardinal E Beacon
vi_VN: Beacon hướng chính Đông

en: Cardinal S Beacon
vi_VN: Beacon hướng chính Nam

en: Cardinal W Beacon
vi_VN: Beacon hướng chính Tây

en: Beacon, Port Hand
vi_VN: Beacon, Phía trái

en: Beacon, Starboard Hand
vi_VN: Beacon, Phía phải

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
vi_VN: Beacon, ưu tiên bên trái luông

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
vi_VN: Beacon, ưu tiên bên phải luồng

en: Beacon, Isolated Danger
vi_VN: Beacon,Phân chia vùng nguy hiểm

en: Beacon, Safe Water
vi_VN: Beacon, Vùng nước an toàn

en: Beacon, Special Mark
vi_VN: Beacon, Điểm đánh dấu đặc biệt

en: Cardinal Mark N
vi_VN: Điểm dấu chính Bắc

en: Cardinal Mark E
vi_VN: Điểm dấu chính Đông

en: Cardinal Mark S
vi_VN: Điểm dấu chính Nam

en: Cardinal Mark W
vi_VN: Điểm dấu chính Tây

en: Port Hand Mark
vi_VN: Đánh dấu bên trái

en: Starboard Hand Mark
vi_VN: Đánh dấu bên phải

en: Preferred Channel Port Hand
vi_VN: ưu tiên bên trái luông

en: Preferred Channel Starboard Hand
vi_VN: ưu tiên bên phải luồng

en: Isolated Danger
vi_VN: Phân chia vùng nguy hiểm

en: Safe Water
vi_VN: Vùng nước an toàn

en: Special Mark
vi_VN: Điểm đánh dấu đặc biệt

en: Light Vessel/Rig
vi_VN: Đèn cột

en: Position Report
vi_VN: Báo cáo vị trí

en: Distress
vi_VN: Tai hoạ

en: ARPA radar target
vi_VN: Mục tiêu radar ARPA

en: APRS Position Report
vi_VN: Báo cáo vị trí APRS

en: Tow
vi_VN: Lai dắt

en: Long Tow
vi_VN: Lai dắt dài

en: Dredge
vi_VN: Kéo lưới vét

en: Tender
vi_VN: Tàu tiếp tế

en: Ref. Pt
vi_VN: Điểm tham khảo

en: Fix.Struct.
vi_VN: Cấu trúc cố định.

en: Lt sect.
vi_VN: Đèn hướng.

en: Ldg Lt Front
vi_VN: Chập tiêu trước

en: Ldg Lt Rear
vi_VN: Chập tiêu phía sau

en: Port
vi_VN: Mạn trái

en: Stbd
vi_VN: Mạn phải

en: Pref. Chnl
vi_VN: Luồng ưu tiên

en: Isol. Dngr
vi_VN: Chướng ngại vật biệt lập

en: Special
vi_VN: Ddạc biệt

en: Port Hand
vi_VN: Tay trái

en: Stbd Hand
vi_VN: Tay phải

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
vi_VN: Khu vực cảnh báo: Môi trường sống động vật có vú biển (Ngụ ý cá voi KHÔNG quan sát thấy)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Động vật có vú ở biển trong khu vực - giảm tốc độ

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Động vật có vú ở biển trong khu vực - ở rõ ràng

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Động vật có vú ở biển trong khu vực - báo cáo nhìn thấy

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Môi trường sống được bảo vệ - giảm tốc độ

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Môi trường sống được bảo vệ - ở rõ ràng

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
vi_VN: Khu vực cảnh báo: Môi trường sống được bảo vệ - không đánh bắt hoặc neo đậu

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
vi_VN: Khu vực Cảnh báo:  vật trôi vô chủ

en: Caution Area: Traffic congestion
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Tắc nghẽn giao thông

en: Caution Area: Marine event
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Sự kiện trên biển

en: Caution Area: Divers down
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Có thợ lặn xuống nước

en: Caution Area: Swim area
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Khu Bơi lội

en: Caution Area: Dredge operations
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Các hoạt động nạo vét

en: Caution Area: Survey operations
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Hoạt động khảo sát

en: Caution Area: Underwater operation
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Hoạt động dưới nước

en: Caution Area: Seaplane operations
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Các hoạt động của Hải quân

en: Caution Area: Fishery - nets in water
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Ngư cụ - lưới trong nước

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Cụm tàu cá

en: Caution Area: Fairway closed
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Kênh đào đã đóng

en: Caution Area: Harbour closed
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Cảng đã đóng

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Rủi ro

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
vi_VN: Khu vực Cảnh báo: Phương tiện vận hành dưới nước

en: (reserved for future use)
vi_VN: (Chưa sử dụng)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
vi_VN: Khu vực cảnh báo về môi trường: Bão phía trước (luồng gió mạnh)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
vi_VN: Khu vực cảnh báo về môi trường: băng biển nguy hiểm

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
vi_VN: Khu vực cảnh báo về môi trường: Cảnh báo bão (bão tố hoặc đường đi của bão)

en: Environmental Caution Area: High wind
vi_VN: Khu vực cảnh báo về môi trường: Gió mạnh

en: Environmental Caution Area: High waves
vi_VN: Khu vực cảnh báo về môi trường: Sóng cao

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
vi_VN: Khu vực Cảnh báo Môi trường: Hạn chế tầm nhìn (sương mù, mưa ...)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
vi_VN: Khu vực cảnh báo về môi trường: dòng chảy mạnh

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
vi_VN: Khu vực cảnh báo về môi trường: Đóng băng nặng

en: Restricted Area: Fishing prohibited
vi_VN: Khu vực hạn chế: Nghề cá bị cấm

en: Restricted Area: No anchoring.
vi_VN: Khu vực hạn chế: Không neo đậu.

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
vi_VN: Vùng Hạn Chế: Cần phê duyệt trước khi quá cảnh

en: Restricted Area: Entry prohibited
vi_VN: Khu vực hạn chế:  Cấm Nhập cảnh

en: Restricted Area: Active military OPAREA
vi_VN: Khu vực bị hạn chế: Hoạt động quân sự OPAREA

en: Restricted Area: Firing - danger area.
vi_VN: Vùng Hạn Chế: Khu vực đang cháy - nguy hiểm.

en: Restricted Area: Drifting Mines
vi_VN: Khu vực hạn chế: Mìn trôi

en: Anchorage Area: Anchorage open
vi_VN: Khu vực neo đậu: Mở cửa khu neo đậu

en: Anchorage Area: Anchorage closed
vi_VN: Khu vực neo đậu: Đóng cửa khu neo đậu

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
vi_VN: Khu vực neo đậu: Cấm neo đậu

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
vi_VN: Khu vực neo đậu: Khu neo đậu mớn nước sâu

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
vi_VN: Khu vực neo đậu: Khu neo đậu mớn nước nông

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
vi_VN: Khu vực neo đậu: Chuyển đổi tàu

en: Security Alert - Level 1
vi_VN: Cảnh báo Bảo mật - Cấp 1

en: Security Alert - Level 2
vi_VN: Cảnh báo Bảo mật - Cấp 2

en: Security Alert - Level 3
vi_VN: Cảnh báo Bảo mật - Cấp 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp : Tàu bị tàn phá và trôi dạt

en: Distress Area: Vessel sinking
vi_VN: Khu vực  cần trợ giúp : Tàu chìm

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
vi_VN: Khu vực  cần trợ giúp : Tàu phá bỏ

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
vi_VN: Khu vực  cần trợ giúp: Tàu thuyền yêu cầu trợ giúp y tế

en: Distress Area: Vessel flooding
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp: Tàu bị ngập nước

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp: Tàu cháy / nổ

en: Distress Area: Vessel grounding
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp: Tàu bị mắc cạn

en: Distress Area: Vessel collision
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp: Tàu bị đâm va

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp: Tàu bị nghiêng lật

en: Distress Area: Vessel under assault
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp: Tàu bị tấn công

en: Distress Area: Person overboard
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp: Có người rơi xuống nước

en: Distress Area: SAR area
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp: Khu vực tìm kiếm cứu nạn

en: Distress Area: Pollution response area
vi_VN: Khu vực cần trợ giúp: Khu vực phản ứng sự cố ô nhiễm

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
vi_VN: Chỉ dẫn: Liên hệ với VTS tại điểm này

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
vi_VN: Chỉ dẫn: Liên hệ Quản lý Cảng ở điểm này

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
vi_VN: Chỉ dẫn: Không tiến xa hơn thời điểm / thời điểm này

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
vi_VN: Chỉ dẫn: chờ đợi hướng dẫn trước khi tiến hành vượt quá điểm này

en: Proceed to this location - await instructions
vi_VN: Tiến tới vị trí này - chờ đợi các hướng dẫn

en: Clearance granted - proceed to berth
vi_VN: Khoảng trống cho phép - tiếp tục đến bến

en: Information: Pilot boarding position
vi_VN: Thông tin: Vị trí đón hoa tiêu lên tàu

en: Information: Icebreaker waiting area
vi_VN: Thông tin: Khu vực chờ phá băng

en: Information: Places of refuge
vi_VN: Thông tin: Nơi trú ẩn

en: Information: Position of icebreakers
vi_VN: Thông tin: Vị trí của tàu phá băng

en: Information: Location of response units
vi_VN: Thông tin: Vị trí của các đơn vị phản ứng sự cố

en: VTS active target
vi_VN: Biển báo hệ thống VTS có hiệu lực

en: Rogue or suspicious vessel
vi_VN: Tàu giả mạo hoặc khả nghi

en: Vessel requesting non-distress assistance
vi_VN: Tàu yêu cầu sự hỗ trợ

en: Chart Feature: Sunken vessel
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Tàu đắm

en: Chart Feature: Submerged object
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Tàu ngập nước

en: Chart Feature: Semi-submerged object
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Đối tượng bán ngập nước

en: Chart Feature: Shoal area
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Vùng nước cạn

en: Chart Feature: Shoal area due north
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Vùng nước cạn về phía bắc

en: Chart Feature: Shoal area due east
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Vùng nước cạn về phía Đông

en: Chart Feature: Shoal area due south
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Vùng nước cạn về phía Nam

en: Chart Feature: Shoal area due west
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Vùng nước cạn về phía Tây

en: Chart Feature: Channel obstruction
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Vật chướng ngại trong luồng

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Khoảng trống giảm theo chiều dọc

en: Chart Feature: Bridge closed
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Cầu đã đóng

en: Chart Feature: Bridge partially open
vi_VN: Kí hiệu hải đồ: Cầu mở một phần

en: Chart Feature: Bridge fully open
vi_VN: Đặc điểm biểu đồ: Cầu mở toàn phần

en: Report from ship: Icing info
vi_VN: Báo cáo từ tàu: Thông tin băng

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
vi_VN: Báo cáo từ tàu: Thông tin tổng hợp

en: Route: Recommended route
vi_VN: Tuyến đường: Tuyến được đề nghị

en: Route: Alternative route
vi_VN: Tuyến đường: Tuyến thay thế

en: Route: Recommended route through ice
vi_VN: Tuyến đường: Khuyến nghị tuyến đườngđi qua băng

en: Other - Define in associated text field
vi_VN: Khác

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
vi_VN: Hủy bỏ - hủy khu vực như được xác định bởi Message Linkage ID

en: Undefined (default)
vi_VN: (Chưa định nghĩa)

en: AIS Target Name
vi_VN: Tên mục tiêu AIS

en: Vessel, type unknown
vi_VN: Tàu thuyền chưa rõ kiểu loại

en: Freightbarge
vi_VN: Sà lan vận tải

en: Tankbarge
vi_VN: Xà lan chở dầu

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
vi_VN: Xà lan thùng, hàng khô như thể lỏng (ví dụ xi măng)

en: Service vessel, police patrol, port service
vi_VN: Tàu dịch vụ, tuần tra cảnh sát, dịch vụ cảng

en: Pushboat, single
vi_VN: Xuồng đẩy

en: Object, not otherwise specified
vi_VN: Đối tượng không được xác định chính xác khác

en: Object, towed, not otherwise specified
vi_VN: Đối tượng, phương tiện kéo không được quy định cụ thể

en: Bunkership
vi_VN: Tàu có hầm chứa

en: Motor freighter
vi_VN: Tàu vận tải

en: Motor tanker
vi_VN: Tàu chở dầu

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
vi_VN: Tàu chở dầu, hàng lỏng, loại N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
vi_VN: Tàu chở dầu, hàng lỏng, loại C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
vi_VN: Tàu chở dầu, hàng khô như thể lỏng (ví dụ xi măng)

en: Container vessel
vi_VN: Tàu container

en: Gas tanker
vi_VN: Tàu chở khí

en: Motor freighter, tug
vi_VN: Tàu chở hàng, kéo

en: Motor tanker, tug
vi_VN: Tàu chở dầu, kéo

en: Motor freighter with one or more ships alongside
vi_VN: Tàu chở hàng với một hoặc nhiều tàu cập mạn

en: Motor freighter with tanker
vi_VN: Tàu chở hàng có xi-téc

en: Motor freighter pushing one or more freighters
vi_VN: Tàu chở hàng đẩy một hoặc nhiều tàu chở hàng

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
vi_VN: Tàu chở hàng đẩy ít nhất 1 tàu chở dầu

en: Tug, freighter
vi_VN: Kéo, chở hàng

en: Tug, tanker
vi_VN: Kéo, chở  dầu

en: Tug freighter, coupled
vi_VN: Tàu kéo, chở hàng áp mạn

en: Tug, freighter/tanker, coupled
vi_VN: Tàu kéo, chở hàng, tàu dầu áp mạn

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
vi_VN: Xà lan chở dầu, hàng lỏng, loại N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
vi_VN: Xà lan chở dầu, hàng lỏng, loại N

en: Freightbarge with containers
vi_VN: Xà lan vận chuyển container

en: Tankbarge, gas
vi_VN: Xà lan dầu, khí

en: Pushtow, one cargo barge
vi_VN: Lai dắt 1 xà lan chở hàng

en: Pushtow, two cargo barges
vi_VN: Lai dắt 2 xà lan chở hàng

en: Pushtow, three cargo barges
vi_VN: Lai dắt 3 xà lan chở hàng

en: Pushtow, four cargo barges
vi_VN: Lai dắt 4 xà lan chở hàng

en: Pushtow, five cargo barges
vi_VN: Lai dắt 5 xà lan chở hàng

en: Pushtow, six cargo barges
vi_VN: Lai dắt 6 xà lan chở hàng

en: Pushtow, seven cargo barges
vi_VN: Lai dắt 7 xà lan chở hàng

en: Pushtow, eight cargo barges
vi_VN: Lai dắt 8 xà lan chở hàng

en: Pushtow, nine or more barges
vi_VN: Lai dắt nhiều hơn 9 xà lan chở hàng

en: Pushtow, one tank/gas barge
vi_VN: Lai dắt 1 xà lan chở dầu/khí

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
vi_VN: Lai dắt 2 xà lan, trong đó ít nhất 1 tàu chở dầu/khí

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
vi_VN: Lai dắt 3 xà lan, trong đó ít nhất 1 tàu chở dầu/khí

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
vi_VN: Lai dắt 4 xà lan, trong đó ít nhất 1 tàu chở dầu/khí

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
vi_VN: Lai dắt 5 xà lan, trong đó ít nhất 1 tàu chở dầu/khí

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
vi_VN: Lai dắt 6 xà lan, trong đó ít nhất 1 tàu chở dầu/khí

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
vi_VN: Lai dắt 7 xà lan, trong đó ít nhất 1 tàu chở dầu/khí

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
vi_VN: Lai dắt 8 xà lan, trong đó ít nhất 1 tàu chở dầu/khí

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
vi_VN: Lai dắt 9 hoặc nhiều hơn 9 xà lan, trong đó ít nhất 1 tàu chở dầu/khí

en: Tug, single
vi_VN: Tàu kéo dây đơn

en: Tug, one or more tows
vi_VN: Tàu kéo, một hoặc nhiều dây kéo

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
vi_VN: Tug, trợ giúp một tàu hoặc liên kết hợp nhất

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
vi_VN: Tàu chở khách, phà, tàu du lịch, tàu nhân đạo

en: Ferry
vi_VN: Phà

en: Red cross ship
vi_VN: Tàu y tế

en: Cruise ship
vi_VN: Tàu du lịch

en: Fishing boat
vi_VN: Xuồng đánh cá

en: Barge, tanker, chemical
vi_VN: Xà lan, tàu dầu, tàu chở hoá chất

en: General cargo Vessel maritime
vi_VN: Tàu chở Hàng hóa tổng hợp đường biển

en: Unit carrier maritime
vi_VN: Đơn vị vận chuyển đường biển

en: Bulk carrier maritime
vi_VN: Vận chuyển hàng rời đường biển

en: Liquified gas tanker
vi_VN: Tàu chở dầu khí hoá lỏng

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
vi_VN: Xuồng du lịch, dài hơn 20 mét

en: Fast ship
vi_VN: Tàu nhanh

en: Hydrofoil
vi_VN: Tàu cánh ngầm

en: AIS Alert
vi_VN: Cảnh báo AIS

en: AISTargetAlert
vi_VN: Cảnh báo mục tiêu AIS

en: &Silence Alert
vi_VN: Báo động đã im lặng

en: &Acknowledge
vi_VN: &Công nhận

en: &Jump To
vi_VN: &Di chuyển đến

en: Create Waypoint
vi_VN: Tạo 1 điểm

en: SAR Aircraft
vi_VN: Máy bay tìm kiểm cứu nạn

en: Class
vi_VN: Lớp

en: Nation
vi_VN: Quốc gia

en: Flag
vi_VN: Cờ quốc tịch

en: Active
vi_VN: Kích hoạt

en: Testing
vi_VN: Kiểm tra

en: Safety Broadcast Message
vi_VN: Phát thông điệp an toàn

en:  (Last Known)
vi_VN:  (Vị trí cuối)

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Report Age
vi_VN: Báo cáo theo thời gian

en: Report as of
vi_VN: Báo cáo như của

en: Destination
vi_VN: Đích đến

en: Right
vi_VN: Bên phải

en: Left
vi_VN: Bên trái

en: Speed
vi_VN: Tốc độ

en: Course
vi_VN: Hướng vết đi

en: Heading
vi_VN: Hướng mũi tàu

en: Turn Rate
vi_VN: Tốc độ chuyển hướng

en: Range
vi_VN: Khoảng cách

en: Bearing
vi_VN: Phương vị

en: in
vi_VN: trong

en: Inland Blue Flag
vi_VN: Cờ vùng nội thuỷ

en: Clear
vi_VN: Xoá

en: Set
vi_VN: Đặt

en: Altitude
vi_VN: Độ cao

en:  COG Unavailable
vi_VN:  Hướng đi không được phép

en: in
vi_VN: trong

en: min
vi_VN: phút

en: Aid to Navigation
vi_VN: Phương tiện trợ giúp hàng hải

en: Base
vi_VN: Căn cứ

en: Base Station
vi_VN: Trạm cơ sở

en: DSC Distress
vi_VN: Gọi chọn số cấp cứu

en: DSC Position Report
vi_VN: Báo cáo vị trí DSC

en: SART
vi_VN: Bộ phát đáp TKCN

en: Austria
vi_VN: Áo

en: Belgium
vi_VN: Bỉ

en: Vatican City State
vi_VN: Vatican

en: Cyprus
vi_VN: Síp

en: Germany
vi_VN: Đức

en: Denmark
vi_VN: Đan Mạch

en: Spain
vi_VN: Tây Ban Nha

en: France
vi_VN: Pháp

en: Finland
vi_VN: Phần Lan

en: Faroe Islands
vi_VN: Quần đảo Faroe

en: Great Britain
vi_VN: Vương Quốc Anh

en: Greece
vi_VN: Hy Lạp

en: Morocco
vi_VN: Ma Rốc

en: Netherlands
vi_VN: Hà Lan

en: Italy
vi_VN: Ý

en: Ireland
vi_VN: Ai Len

en: Norway
vi_VN: Na Uy

en: Poland
vi_VN: Ba Lan

en: Portugal
vi_VN: Bồ Đào Nha

en: Sweden
vi_VN: Thuỵ Điển

en: Slovak Republic
vi_VN: Cộng hòa Slovak

en: Switzerland
vi_VN: Thuỵ Sỹ

en: Czech Republic
vi_VN: Cộng hoà Séc

en: Turkey
vi_VN: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Ukraine
vi_VN: Ucraina

en: Russian
vi_VN: Nga

en: Antigua and Barbuda
vi_VN: Antigua và Barbuda

en: Cayman Islands
vi_VN: Quần đảo Cayman

en: Dominican Republic
vi_VN: Cộng hoà Dominica

en: United States of America
vi_VN: Hợp chủng quốc Hoa Kỳ

en: Saint Kitts and Nevis
vi_VN: Liên bang Saint Kít và Nevít

en: Saint Pierre and Miquelon
vi_VN: Saint Pierre và Miquelon

en: Trinidad and Tobago
vi_VN: Trinidad và Tobago

en: Turks and Caicos Islands
vi_VN: Quần đảo Turks và Caicos

en: Saint Vincent and the Grenadines
vi_VN: Saint Vincent và Grenadines

en: British Virgin Islands
vi_VN: Đảo Virgin, Anh

en: United States Virgin Islands
vi_VN: Quần đảo Virgin thuộc Hoa Kỳ

en: Saudi Arabia
vi_VN: Ả Rập Xê Út

en: China
vi_VN: Trung Quốc

en: Taiwan
vi_VN: Đài Loan

en: India
vi_VN: Ấn Độ

en: Azerbaijani Republic
vi_VN: Cộng hòa Azerbaijan

en: Israel
vi_VN: Israël

en: Japan
vi_VN: Nhật Bản

en: Korea
vi_VN: Hàn Quốc

en: People's Rep. of Korea
vi_VN: Đại diện của người dân Triều tiên

en: Kuwait
vi_VN: Cô-oét

en: Lebanon
vi_VN: Li-băng

en: Kyrgyz Republic
vi_VN: Cộng hoà Kyrgyz

en: Mongolia
vi_VN: Mông Cổ

en: Oman
vi_VN: Ô-Man

en: Syrian Arab Republic
vi_VN: Cộng hoà ả Rập Syria

en: United Arab Emirates
vi_VN: Các Tiểu vương quốc Ả Rập Thống nhất

en: Hong Kong
vi_VN: Hồng Kông

en: Bosnia and Herzegovina
vi_VN: Bosnia và Herzegovina

en: Adelie Land
vi_VN: Diện tích đất Adelie

en: Australia
vi_VN: Úc

en: Cambodia
vi_VN: Campuchia

en: Christmas Island
vi_VN: Đảo Christmas

en: Cook Islands
vi_VN: Quần đảo Cook

en: Fiji
vi_VN: Phi-gi

en: Lao People's Dem. Rep.
vi_VN: Đại diện Dem. nhân dân Lào.

en: Northern Mariana Islands
vi_VN: Quần đảo Bắc Mariana

en: Marshall Islands
vi_VN: Quần đảo Marshall

en: French Polynesia
vi_VN: Polynésie (Pháp)

en: Pitcairn Island
vi_VN: Đảo Pitcairn

en: Solomon Islands
vi_VN: Quần đảo Solomon

en: American Samoa
vi_VN: Samoa thuộc Mỹ

en: Singapore
vi_VN: Sigapore

en: Thailand
vi_VN: Thái Lan

en: Viet Nam
vi_VN: Việt Nam

en: Wallis and Futuna Islands
vi_VN: Hòn đảo Wallis và Futuna

en: South Africa
vi_VN: Nam Phi

en: Ascension Island
vi_VN: Đảo Ascension

en: Central African Republic
vi_VN: Cộng hòa Trung Phi

en: Crozet Archipelago
vi_VN: Quần đảo Crozet

en: Ivory Coast
vi_VN: Bờ biển Ngà

en: Comoros (Union of the)
vi_VN: Comoros (liên minh của các)

en: Egypt
vi_VN: Ai Cập

en: Gabonese Republic
vi_VN: Cộng hòa Gabon

en: Equatorial Guinea
vi_VN: Guinea Xích đạo

en: Kerguelen Islands
vi_VN: Quần đảo Kerguelen

en: South Sudan (Republic of)
vi_VN: Cộng hòa Nam Sudan

en: Seychelles
vi_VN: Xây-sen

en: Somali Democratic Republic
vi_VN: Cộng hoà dân chủ Somali

en: Sao Tome and Principe
vi_VN: Sao Tome và Principe

en: Togolese Republic
vi_VN: Cộng hòa Togolese

en: Dem Rep.of the Congo
vi_VN: Dem Rep.of Congo

en: Argentine Republic
vi_VN: Cộng hòa Argentina

en: Chile
vi_VN: Chi-lê

en: Falkland Islands
vi_VN: Quần đảo Falkland

en: Dialog
vi_VN: Hộp thoại

en: AIS target list
vi_VN: Danh sách AIS mục tiêu

en: Name
vi_VN: Tên

en: Call
vi_VN: Cuộc gọi

en: Type
vi_VN: Loại

en: Nav Status
vi_VN: Tình trạng dẫn đường

en: Target info
vi_VN: Thông tin mục tiêu

en: Create WPT
vi_VN: Tạo WPT

en: Hide All Tracks
vi_VN: Ẩn tất cả lộ trình

en: Show All Tracks
vi_VN: Hiển thị tất cả lộ trình

en: Toggle track
vi_VN: Theo dõi lộ trình

en: Copy MMSI
vi_VN: Sao chép MMSI

en: AutoSort
vi_VN: Tự động sắp xếp

en: Limit range: NM
vi_VN: Phạm vi giới hạn: NM

en: Target Count
vi_VN: Số lượng mục tiêu

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Record Track
vi_VN: Ghi lại thông tin đường đi

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
vi_VN: Những thông tin theo đường đi đây của tàu đã được ghi lại.
    Bạn có muốn tiếp tục ghi lại hết thông tin đường đi này trên OpenCPN hiện thời?

en: AISTargetQuery
vi_VN: Truy vấn mục tiêu AIS

en: OK
vi_VN: Ok

en: Stop Tracking
vi_VN: Ngừng ghi lại đường đi

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
vi_VN: Điện thoại android có tích hợp GPS, nhưng nó bị vô hiệu hóa.
    xin vui lòng truy cập vào hộp thoại android Settings/Location để bật GPS

en: Nothing found
vi_VN: Không tìm thấy gì

en: Anchorage created
vi_VN: Chỗ neo đậu đã được tạo

en: Menu
vi_VN: Thực đơn

en: End Route
vi_VN: Cuối tuyến đường

en: Measure Off
vi_VN: Đo

en: Measure
vi_VN: Đo đạc

en: Undo
vi_VN: Trở lại trạng thái cũ

en: Redo
vi_VN: Thực hiện lại

en: Max Detail Here
vi_VN: Chi tiết lớn nhất ở đây

en: Scale In
vi_VN: Thu hẹp lại

en: Scale Out
vi_VN: Mở rộng ra

en: Drop Mark
vi_VN: Thả đánh dấu

en: Move Boat Here
vi_VN: Di chuyển thuyền đến đây

en: Navigate To Here
vi_VN: Điều hướng đến đây

en: Course Up Mode
vi_VN: Chế độ mở khóa

en: North Up Mode
vi_VN: Chế độ phía Bắc bên trên

en: Chart Up Mode
vi_VN: Chế độ mở biểu đồ

en: Toggle Full Screen
vi_VN: Bật tắt toàn màn hình

en: Zero XTE
vi_VN: Không XTE

en: Paste Waypoint
vi_VN: Dán điểm đường

en: Paste Route
vi_VN: Dán tuyến đường

en: Paste Track
vi_VN: Dán đường đi

en: CM93 Offset Dialog...
vi_VN: CM93 Hộp thoại bù...

en: Chart Groups
vi_VN: Nhóm biểu đồ

en: All Active Charts
vi_VN: Tất cả các biểu đồ hoạt động

en: Target Query...
vi_VN: Truy vấn mục tiêu...

en: Hide Target CPA
vi_VN: Ẩn mục tiêu CPA

en: Show Target CPA
vi_VN: Hiển thị mục tiêu CPA

en: Target List...
vi_VN: Danh sách mục tiêu...

en: Hide Target Track
vi_VN: Ẩn lộ trình đối tượng

en: Show Target Track
vi_VN: Hiện lộ trình đối tượng

en: Copy Target MMSI
vi_VN: Sao chép MMSI đối tượng

en: Object Query...
vi_VN: Đối tượng truy vấn...

en: Layer Route
vi_VN: Lớp Lộ trình

en: Properties
vi_VN: Thuộc tính

en: Activate Next Waypoint
vi_VN: Kích hoạt Điểm đường tiếp theo

en: Deactivate
vi_VN: Hủy kích hoạt

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Route
vi_VN: Tuyến đường

en: Insert Waypoint
vi_VN: Chèn Điểm đường

en: Append Waypoint
vi_VN: Nối Điểm đường

en: Copy as KML
vi_VN: Sao chép như KML

en: Delete
vi_VN: Xoá

en: Reverse...
vi_VN: Đảo ngược...

en: Send to new GPS
vi_VN: Gửi đến GPS mới

en: Layer Track
vi_VN: Lớp đường đã đi

en: Track
vi_VN: Đường đã đi

en: Layer Waypoint
vi_VN: Lớp Điểm đường

en: Waypoint
vi_VN: Điểm đường

en: Remove from Route
vi_VN: Loại bỏ lộ trình

en: Navigate To This
vi_VN: Điều hướng đến đây

en: Clear Anchor Watch
vi_VN: Xem mỏ neo

en: Set Anchor Watch
vi_VN: Thiết lập xem mỏ neo

en: Show Tide Information
vi_VN: Hiển thị thông tin thủy triều

en: Show Current Information
vi_VN: Hiển thị thông tin hiện tại

en: Temporary GOTO Route
vi_VN: Lộ trình GOTO tạm thời

en: Here
vi_VN: Ở đây

en: There
vi_VN: Đằng kia

en: (Unnamed Waypoint)
vi_VN: (Không rõ tên điểm đường)

en: Go to
vi_VN: Đi tới

en: Rename Waypoints?
vi_VN: Đổi tên điểm đường?

en: Are you sure you want to delete this route?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa bỏ con đường này không?

en: OpenCPN Route Delete
vi_VN: Xóa lộ trình OpenCPN

en: Are you sure you want to delete this track?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa đường đã đi này?

en: OpenCPN Track Delete
vi_VN: Xóa bỏ đường đã đi OpenCPN

en: 
    OpenCPN is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    See the GNU General Public License for more details.
    
    OpenCPN must only be used in conjunction with approved paper charts and traditional methods of navigation.
    
    DO NOT rely upon OpenCPN for safety of life or property.
    
    Please click "OK" to agree and proceed, "Cancel" to quit.
vi_VN: 
    OpenCPN được phân phối với hy vọng rằng nó sẽ hữu ích, nhưng KHÔNG CÓ BẢO ĐẢM NÀO; Thậm chí không có bảo hành về KHẢ NĂNG BÁN HÀNG hoặc SỰ PHÙ HỢP CHO MỤC ĐÍCH CỤ THỂ.
    
    Xem Giấy phép Công cộng GNU để biết thêm chi tiết.
    
    OpenNPN chỉ được sử dụng kết hợp với các biểu đồ giấy đã được phê duyệt và các phương pháp truyền thống.
    
    KHÔNG ĐƯỢC dựa hoàn toàn vào OpenCPN để đảm bảo sự an toàn tính mạng hoặc tài sản.
    
    Hãy nhấp vào "OK" để đồng ý và tiến hành, "Hủy" để thoát.

en: Welcome to OpenCPN
vi_VN: Chào mừng đến với OpenCPN

en: Show usage syntax.
vi_VN: Hiển thị cú pháp sử dụng.

en: Run in portable mode.
vi_VN: Chạy chế độ cầm tay.

en: Switch to full screen mode on start.
vi_VN: Chuyển sang chế độ toàn màn hình khi khởi động.

en: Disable OpenGL video acceleration. This setting will be remembered.
vi_VN: Vô hiệu hoá tăng tốc video OpenGL. Ghi nhớ lại thiết lập này.

en: Display a slideshow of <num> charts and then exit. Zero or negative <num> specifies no limit.
vi_VN: Hiển thị trình chiếu <num>biểu đồ và thoát khỏi. Không hoặc giá trị âm <num> hiểu là không có giới hạn.

en: OpenCPN ENC Prepare
vi_VN: Chuẩn bị OpenCPN ENC

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
vi_VN: Khoảng cách từ tàu riêng: %4.0f NMi

en: ENC Completed.
vi_VN: ENC đã hoàn thành.

en: Failed to initialize the user interface.
vi_VN: Thất bại khi khởi tạo giao diện người dùng.

en: OpenCPN cannot start.
vi_VN: OpenCPN không thể khởi động.

en: The necessary configuration files were not found.
vi_VN: Các tập tin cấu hình cần thiết không được tìm thấy.

en: See the log file at
vi_VN: Xem các tập tin đăng nhập tại

en:  for details.
vi_VN:  để biết chi tiết.

en:  -- [Portable(-p) executing from
vi_VN:  --[Chế độ cầm tay(-p) cách thực hiện

en: Retrieving initial Chart Directory set from Windows Registry
vi_VN: Đang truy xuất bộ thư mục biểu đồ từ Windows Registry

en: OpenCPN Initialized in %ld ms.
vi_VN: OpenCPN khởi tạo %ld ms.

en: Rebuilding chart database from configuration file entries...
vi_VN: Xây dựng lại cơ sở dữ liệu biểu đồ từ cấu hình mục tập tin...

en: Elapsed time :
vi_VN: Thời gian đã qua:

en: Estimated time :
vi_VN: Thời gian dự kiến:

en: Remaining time :
vi_VN: Thời gian còn lại:

en: OpenCPN Chart Update
vi_VN: Cập Nhật biểu đồ OpenCPN

en: AIS Target Query
vi_VN: Truy vấn AIS mục tiêu

en: StatusBar
vi_VN: Thanh trạng thái

en: MAN OVERBOARD
vi_VN: Người rơi xuống biển

en: 1.0 NM along COG
vi_VN: 1.0 NM so với COG

en: Temporary MOB Route
vi_VN: Lộ trình MOB tạm thời

en: Assumed 1 Mile Point
vi_VN: Giả định 1 dặm điểm

en: Disable Tracking
vi_VN: Vô hiệu hoá theo dõi

en: (Unnamed Track)
vi_VN: (Lộ trình chưa đặt tên)

en: Enable Tracking
vi_VN: Bật theo dõi

en: Auto Follow
vi_VN: Tự động theo dõi

en: Zoom In
vi_VN: Phóng to

en: Zoom Out
vi_VN: Thu nhỏ

en: Larger Scale Chart
vi_VN: Hải đồ tỉ lệ lớn hơn

en: Smaller Scale Chart
vi_VN: Hải đồ tỉ lệ nhỏ hơn

en: Exit OpenCPN
vi_VN: Thoát OpenCPN

en: &Navigate
vi_VN: & Điều hướng

en: Enable Chart Quilting
vi_VN: Kích hoạt ghép Hải đồ

en: Show Chart Outlines
vi_VN: Hiển thị đường kẻ hải đồ

en: Show Chart Bar
vi_VN: Hiển thị thanh hải đồ

en: Show ENC text
vi_VN: Hiển thị chữ ENC

en: Show ENC Lights
vi_VN: Hiển thị đèn ENC

en: Show ENC Soundings
vi_VN: Hiển thị độ sâu ENC

en: Show ENC Anchoring Info
vi_VN: Hiển thị thông tin neo đậu ENC

en: Show ENC Data Quality
vi_VN: Hiển thị chất lượng dữ liệu ENC

en: Show Tides
vi_VN: Hiển thị thủy triều

en: Show Currents
vi_VN: Hiển thị hiện hành

en: Change Color Scheme
vi_VN: Thay đổi màu lược đồ

en: Enter Full Screen
vi_VN: Xem toàn màn hình

en: &View
vi_VN: &Xem

en: Show AIS Targets
vi_VN: Hiển thị AIS mục tiêu

en: Attenuate less critical AIS targets
vi_VN: Giảm chức năng phán đoán AIS mục tiêu

en: Hide Moored AIS Targets
vi_VN: Ẩn đối tượng AIS đang thả neo

en: Show AIS Target Tracks
vi_VN: Hiển thị vết đối tượng AIS

en: Show CPA Alert Dialogs
vi_VN: Hiển thị cảnh báo CPA

en: Sound CPA Alarms
vi_VN: Cảnh báo âm thanh CPA

en: &AIS
vi_VN: & AIS

en: Measure Distance
vi_VN: Đo khoảng cách

en: Route && Mark Manager...
vi_VN: Quản lý tuyến và điểm đánh dấu...

en: Create Route
vi_VN: Tạo tuyến đường

en: Drop Mark at Boat
vi_VN: Đặt đánh dấu tại tàu

en: Drop Mark at Cursor
vi_VN: Đặt đánh dấu tại con trỏ

en: Drop MOB Marker
vi_VN: Thả đánh dấu MOB

en: Preferences
vi_VN: Tùy chọn

en: &Tools
vi_VN: &Công cụ

en: OpenCPN Help
vi_VN: Trợ giúp OpenCPN

en: &Help
vi_VN: &Trợ Giúp

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
vi_VN: Xin vui lòng khởi động lại OpenCPN để kích hoạt thay đổi ngôn ngữ hoặc giao diện.

en: Rotated Mode
vi_VN: Chế độ xoay

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
vi_VN: Lỗi trong quá trình in. 
    Có lẽ máy in hiện thời của bạn không được thiết lập một cách chính xác?

en: (Unnamed Route)
vi_VN: (Lô trình không tên)

en:  Ship
vi_VN:  Tàu

en: AIS MAN OVERBOARD
vi_VN: Tín hiệu AIS Người rơi xuống biển

en: Own ship
vi_VN: Tàu của tôi

en: Temporary AISMOB Route
vi_VN: Lô trình AISMOB tạm

en: Present own ship
vi_VN: Chỉ định tàu của tôi

en: AIS MAN OVERBOARD UPDATE
vi_VN: Cập nhật tín hiệu AIS người rơi xuống biển

en: Route & Mark Manager
vi_VN: Quản lý lộ trình & đánh dấu

en: Print Chart
vi_VN: In biểu đồ

en: OpenCPN requires access to serial ports to use serial NMEA data.
vi_VN: OpenCPN yêu cầu quyền truy cập vào cổng serial để sử dụng NMEA serial

en: No Serial Ports can be found on this system.
    You must install a serial port (modprobe correct kernel module) or plug in a usb serial device.
vi_VN: Không tìm thấy cổng Serial Port 
    Bạn phải cài đặt một cổng serial hoặc cắm một thiết bị nối tiếp vào cổng usb.

en: You do currently not have permission to access the serial ports on this system.
    
    It is suggested that you exit OpenCPN now,
    and add yourself to the correct group to enable serial port access.
    
    You may do so by executing the following command from the linux command line:
    
                    sudo usermod -a -G
vi_VN: Hiện tại bạn không có quyền truy nhập vào cổng serial.
    
    Vui lòng đóng OpenCPN. 
    Và thêm mình vào nhóm chính xác để truy cập cổng serial.
    
    Bạn có thể làm như vậy bằng cách thực hiện lệnh sau từ linux command line: 
    
     sudo usermod -a  - G

en:  Name:
vi_VN:  Tên:

en: Scale
vi_VN: Tỷ lệ

en:  Depth Units:
vi_VN:  Đơn vị độ sâu:

en:  Soundings:
vi_VN:  Các chuông:

en:  Datum:
vi_VN:  Dữ kiện:

en:  Projection:
vi_VN:  Phép chiếu:

en: Transverse Mercator
vi_VN: Chiều ngang Mercator

en: Polyconic
vi_VN: Đa thức

en:  Source Edition:
vi_VN:  Phiên bản mã nguồn:

en:  Updated:
vi_VN:  Cập Nhật:

en: OpenCPN Chart Scan....
vi_VN: OpenCPNT quét hải đồ....

en: OpenCPN Directory Scan....
vi_VN: OpenCPN quét thư mục....

en: OpenCPN Chart Add....
vi_VN: OpenCPN Thêm hải đồ....

en: Hide Tides
vi_VN: Ẩn thủy triều

en: Hide Currents
vi_VN: Ẩn dòng chảy

en: Group "
vi_VN: Nhóm"

en: OpenCPN Group Notice
vi_VN: Nhóm thông báo OpenCPN

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
vi_VN: "trống rỗng, chuyển sang"Tất cả biểu đồ hoạt động" nhóm.

en: Layer Route:
vi_VN: Lớp lộ trình:

en: (unnamed)
vi_VN: (không tên)

en: Total Length:
vi_VN: Tổng chiều dài:

en: Leg: from
vi_VN: Chân: từ

en:  to
vi_VN:  đến

en: Layer Track:
vi_VN: Theo dõi lớp:

en: Use nearby waypoint?
vi_VN: Sử dụng điểm gần kề?

en: OpenCPN Route Create
vi_VN: Tạo lộ trình OpenCPN

en: For this leg the Great Circle route is
vi_VN: Cho chặng này đường Great Circle là

en:  shorter than rhumbline.
vi_VN:  ngắn hơn rhumbline.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
vi_VN: Bạn có muốn bao gồm điểm định tuyến Great Circle cho chặng này?

en: ObjectQuery
vi_VN: Truy vấn đối tượng

en: Waypoint Properties
vi_VN: Thuộc tính điểm chọn

en: Layer
vi_VN: Lớp

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
vi_VN: Hiện có điểm trùng với vị trí bạn đang dán. Bạn có muốn trộn các dữ liệu dán với nó?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
vi_VN: Trả lời 'Không' sẽ tạo ra một điểm mới tại cùng một vị trí.

en: Merge waypoint?
vi_VN: Trộn điểm?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
vi_VN: Hiện có nhiều điểm trùng với vị trí bạn đang dán. Bạn có muốn trộn tất cả các dữ liệu này?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
vi_VN: Trả lời 'Không' sẽ tạo ra tất cả các điểm mới cho lộ trình này.

en: Merge waypoints?
vi_VN: Trộn điểm?

en: Meters
vi_VN: Mét

en: Fathoms
vi_VN: Phút

en: ExtendedTideIcon
vi_VN: Biểu tượng thủy triều mở rộng

en: CurrentValue
vi_VN: Giá trị hiện tại

en: Show all AIS Targets
vi_VN: Hiển thị tất cả đối tượng AIS

en: Hide AIS Targets
vi_VN: Ẩn AIS mục tiêu

en: Show This Chart
vi_VN: Hiển thị hải đồ này

en: Hide This Chart
vi_VN: Ẩn biểu đồ này

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
vi_VN: Ô OpenCPN CM93 điều chỉnh bù

en: Cell
vi_VN: Mảnh

en: Cell Scale
vi_VN: Tỷ lệ ô

en: User X Offset
vi_VN: Người dùng X bù

en: User Y Offset
vi_VN: Người dùng Y bù

en: meters
vi_VN: mét

en: This Leg
vi_VN: Chặng này

en: Console Legend
vi_VN: Bảng điều khiển huyền thoại

en: Console Value
vi_VN: Giá trị điều khiển

en: Full Route
vi_VN: Toàn tuyến

en: Show Highway
vi_VN: Hiển thị đường cao tốc

en: XTE         L
vi_VN: XTE L

en: XTE         R
vi_VN: XTE R

en: Network
vi_VN: Mạng lưới

en: Internal
vi_VN: Bộ nhớ trong

en: Input
vi_VN: Đầu vào

en: Output
vi_VN: Đầu ra

en: In/Out
vi_VN: Vào/Ra

en: Reject
vi_VN: Từ chối

en: Accept
vi_VN: Chấp nhận

en: Drop
vi_VN: Thả xuống

en: Send
vi_VN: Gửi

en: In
vi_VN: Vào

en: In: None
vi_VN: Vào: không có

en: Out
vi_VN: Ra

en: , Out: None
vi_VN: , Ra: không có

en: Enable
vi_VN: Bật

en: Protocol
vi_VN: Giao thức

en: Baudrate
vi_VN: Tốc độ truyền

en: Priority
vi_VN: Ưu tiên

en: Built-in GPS
vi_VN: Xây dựng - trong GPS

en: Built-in Bluetooth
vi_VN: Xây dựng - trong Bluetooth

en: CM93 Detail Level
vi_VN: Mức độ chi tiết CM93

en: ChartTexts
vi_VN: Chữ biểu đồ

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
vi_VN: Chờ biểu đồ raster nén thoát.

en: Latitude
vi_VN: Vĩ độ

en: Longitude
vi_VN: Kinh độ

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: OpenCPN Route
vi_VN: Tuyến OpenCPN

en: OpenCPN Track
vi_VN: Lộ trình OpenCPN

en: OpenCPN Waypoint
vi_VN: Điểm OpenCPN

en: Choose Format for Copy
vi_VN: Chọn định dạng cho các bản sao

en: KML Standard (Google Earth and others)
vi_VN: Chuẩn KML (Google Earth và những phần mềm khác)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
vi_VN: Các tệp KML với dữ liệu tọa độ điểm mở rộng  (QtVlm)

en: Link
vi_VN: Liên kết

en: Link description
vi_VN: Mô tả liên kết

en: Local file...
vi_VN: Tệp cục bộ...

en: Choose a file
vi_VN: Chọn một tập tin

en: Link not complete, can't be saved.
vi_VN: Liên kết không hoàn chỉnh, không thể lưu được.

en: Persistent
vi_VN: Liên tục

en: Export GPX file
vi_VN: Xuất tập tin GPX

en: Overwrite existing file?
vi_VN: Ghi đè tập tin hiện có ?

en: Import GPX file
vi_VN: Nhập tập tin GPX

en: &Font family:
vi_VN: & Phông chữ Family:

en: The font family.
vi_VN: Loại font.

en: &Style:
vi_VN: & Kiểu:

en: The font style.
vi_VN: Kiểu phông.

en: &Weight:
vi_VN: & Trọng lượng:

en: The font weight.
vi_VN: Phông chữ đậm.

en: C&olour:
vi_VN: Màu sắc:

en: The font colour.
vi_VN: Màu phông chữ.

en: &Point size:
vi_VN: & Kích thước điểm:

en: The font point size.
vi_VN: Kích cỡ font cho điểm.

en: &Underline
vi_VN: & Gạch dưới

en: Whether the font is underlined.
vi_VN: Gạch dưới phông chữ.

en: Preview:
vi_VN: Xem trước:

en: Shows the font preview.
vi_VN: Hiện xem trước phông chữ.

en: Click to cancel the font selection.
vi_VN: Nhấn vào đây để hủy bỏ lựa chọn phông chữ.

en: &OK
vi_VN: & OK

en: Click to confirm the font selection.
vi_VN: Nhấn vào đây để xác nhận việc lựa chọn phông chữ.

en: NMi
vi_VN: Hải lý

en: mi
vi_VN: dặm

en: m
vi_VN: phút

en: NMEA Debug Window
vi_VN: Bảng gỡ lỗi NMEA

en: Yes
vi_VN: Có

en: No
vi_VN: Không

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: MMSI Extended Properties
vi_VN: Thuộc tính mở rộng MMSI

en: Tracking
vi_VN: Theo dõi

en: Default tracking
vi_VN: Theo dõi mặc định

en: Always track
vi_VN: Luôn luôn theo dõi

en:  Never track
vi_VN:  Không bao giờ theo dõi

en: Ignore this MMSI
vi_VN: Bỏ qua MMSI này

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
vi_VN: Điều chỉnh MMSI này như SART/PLB(AIS) MOB.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
vi_VN: Chuyển đổi AIVDM sang AIVDO cho MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
vi_VN: MMSI này là đối tượng theo dõi của tôi - Không CPA cảnh báo

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
vi_VN: Một MMSI Id nói chung là một số 9 chữ số. 
    Xin hãy kiểm tra các mục của bạn và hủy bỏ nếu cần thiết.

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Always
vi_VN: Luôn luôn

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: Edit MMSI Properties
vi_VN: Chỉnh sửa thuộc tính MMSI

en: MMSI Properties
vi_VN: Thuộc tính MMSI

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Track Mode
vi_VN: Chế độ ghi đường đi

en: Ignore
vi_VN: Bỏ qua

en: VDM->VDO
vi_VN: VDM-> VDO

en: Ship name
vi_VN: Tên tàu

en: Follower
vi_VN: Người theo dõi

en: New...
vi_VN: Mới...

en: Add MMSI Properties
vi_VN: Thêm các thuộc tính MMSI

en: OpenCPN Warning
vi_VN: Cảnh báo OpenCPN

en: General
vi_VN: Tổng quan

en: Filter NMEA COG/SOG
vi_VN: Bộ lọc NMEA COG/SOG

en: Filter period (sec)
vi_VN: Bộ lọc định kỳ (giây)

en: Show NMEA Debug Window
vi_VN: Hiển thị cửa sổ gỡ lỗi NMEA

en: Use Furuno GP3X for uploads
vi_VN: Sử dụng Furuno GP3X để tải lên

en: Use GRMN for uploads
vi_VN: Sử dụng GRMN để tải lên

en: Use magnetic bearings in output sentence ECAPB
vi_VN: Sử dụng định vị từ tính trong cấu trúc đầu ra ECAPB

en: Data Connections
vi_VN: Kết nối dữ liệu

en: Add
vi_VN: Thêm mới

en: Remove
vi_VN: Loại bỏ

en: BT Scan
vi_VN: BT quét

en: BT Sources
vi_VN: BT nguồn

en: Address
vi_VN: Địa chỉ

en: DataPort
vi_VN: Cổng dữ liệu

en: Seatalk
vi_VN: Nói chuyện trên biển

en: Control checksum
vi_VN: Kiểm tra kiểm soát

en: If checked, only the sentences with a valid checksum are passed through
vi_VN: Nếu đã kiểm tra, chỉ những câu với một tổng kiểm tra hợp lệ mới được chuyển qua

en: Use GRMN mode for input
vi_VN: Sử dụng chế độ GRMN cho đầu vào

en: Receive Input on this Port
vi_VN: Nhận đầu vào trên cổng này

en: Output on this port
vi_VN: Đầu ra trên cổng này

en: Talker ID
vi_VN: ID người nói

en: APB bearing precision
vi_VN: APB khả năng chính xác

en: Input filtering
vi_VN: Bộ lọc đầu vào

en: Accept only sentences
vi_VN: Chỉ chấp nhận câu phù hợp

en: Ignore sentences
vi_VN: Bỏ qua thông báo

en: Output filtering
vi_VN: Lọc đầu ra

en: Transmit sentences
vi_VN: Truyền thông báo

en: Drop sentences
vi_VN: Hủy thông báo

en: On
vi_VN: Mở

en: Data Port
vi_VN: Cổng dữ liệu

en: Prio
vi_VN: Ưu tiên

en: Filters
vi_VN: Bộ lọc

en: Filter NMEA Course and Speed data
vi_VN: Lọc dữ liệu NMEA và tốc độ

en: Format uploads for Furuno GP3X
vi_VN: Định dạng tải lên cho Furuno GP3X

en: Use Garmin GRMN (Host) mode for uploads
vi_VN: Sử dụng chế độ Garmin GRMN (máy chủ) để tải lên

en: Add Connection
vi_VN: Thêm kết nối

en: Remove Connection
vi_VN: Xóa kết nối

en: Built-in Bluetooth SPP
vi_VN: Bluetooth gắn liền

en: Bluetooth Data Sources
vi_VN: Nguồn dữ liệu Bluetooth

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
vi_VN: Sử dụng chế độ Garmin (GRMN) cho đầu vào

en: blank = default ID
vi_VN: trống = ID mặc định

en: Parameters
vi_VN: Tham số

en: Connection
vi_VN: Kết nối

en: Display Options
vi_VN: Tùy chọn Hiển thị

en: COG Predictor Length (min)
vi_VN: Dự đoán độ dài COG (min)

en: Heading Predictor Length (NMi)
vi_VN: Dự đoán độ dài điểm đến (NMi)

en: Ship Icon Type
vi_VN: Loại biểu tượng tàu

en: Real Scale Bitmap
vi_VN: Ảnh bitmap tỉ lệ thực

en: Real Scale Vector
vi_VN: Ảnh vector tỉ lệ thực

en: Length Over All (m)
vi_VN: Chiều dài (m)

en: Width Over All (m)
vi_VN: Chiều rộng (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
vi_VN: Kích thước màn hình tối thiểu (mm)

en: None
vi_VN: Không

en: Distance Unit
vi_VN: Đơn vị khoảng cách

en: Nautical miles
vi_VN: Hải lý

en: Kilometers
vi_VN: Kilômét

en: Tracks
vi_VN: Lộ trình

en: Automatic Daily Tracks at midnight
vi_VN: Tự động theo dõi hàng ngày lúc nửa đêm

en: Automatic Daily Tracks at
vi_VN: Tự động hàng ngày theo dõi tại

en: Computer
vi_VN: Máy tính

en: UTC
vi_VN: Giờ UTC

en: Highlight Tracks
vi_VN: Tô màu lộ trình

en: Tracking Precision
vi_VN: Theo dõi chính xác

en: Low
vi_VN: Thấp

en: Medium
vi_VN: Trung bình

en: High
vi_VN: Cao

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
vi_VN: Bán kính vòng tròn đến tọa độ điểm (NMi)

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
vi_VN: Khóa điểm (trừ khi hộp thoại thông số điểm đang bật)

en: Confirm deletion of tracks and routes
vi_VN: Xác nhận xóa tuyến và lộ trình

en: Chart Files
vi_VN: File hải đồ

en: Directories
vi_VN: Thư mục

en: Add Directory...
vi_VN: Thêm thư mục...

en: Remove Selected
vi_VN: Xoá mục đã chọn

en: Compress Selected
vi_VN: Nén mục được chọn

en: Update Control
vi_VN: Cập Nhật điều khiển

en: Scan Charts and Update Database
vi_VN: Quét hải đồ hiện có và cập nhật Csdl

en: Force Full Database Rebuild
vi_VN: Cập nhật lại toàn bộ Csdl

en: Prepare all ENC Charts
vi_VN: Chuẩn bị tất cả hải đồ

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
vi_VN: Sử dụng tăng tốc đồ họa (OpenGL)

en: seconds
vi_VN: giây

en: Physical Screen Width
vi_VN: Độ rộng màn hình vật lý

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: Manual:
vi_VN: Tùy chỉnh:

en: Chart Display
vi_VN: Hiển thị hải đồ

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
vi_VN: Với một giá trị thấp hơn, mức độ zoom tương tự cho hải đồ chi tiết ít. 
    Với một giá trị cao hơn, mức độ zoom tương tự cho hải đồ chi tiết cao hơn.

en: Graphics
vi_VN: Đồ hoạ

en: Vector Chart Display
vi_VN: Hải đồ dạng vector

en: Display Category
vi_VN: Danh mục hiển thị

en: Standard
vi_VN: Tiêu chuẩn

en: All
vi_VN: Tất cả

en: Mariner's Standard
vi_VN: Tiêu chuẩn hàng hải

en: Display
vi_VN: Hiển thị

en: Depth Soundings
vi_VN: Điểm độ sâu

en: Chart Information Objects
vi_VN: Các đối tượng hải đồ

en: Buoys/Lights
vi_VN: Phao/Đèn

en: Buoy/Light Labels
vi_VN: Nhãn hiển thị Phao/Đèn

en: Light Descriptions
vi_VN: Ánh sáng mô tả

en: Extended Light Sectors
vi_VN: Lĩnh vực ánh sáng mở rộng

en: Chart Texts
vi_VN: Biểu đồ dạng văn bản

en: National text on chart
vi_VN: Các văn bản quốc gia trên biểu đồ

en: Important Text Only
vi_VN: Chỉ văn bản quan trọng

en: De-Cluttered Text
vi_VN: Văn bản lộn xộn

en: Chart Detail
vi_VN: Biểu đồ chi tiết

en: Reduced Detail at Small Scale
vi_VN: Giảm chi tiết ở tỷ lệ nhỏ

en: Graphics Style
vi_VN: Kiểu mẫu đồ họa

en: Paper Chart
vi_VN: Biểu đồ giấy

en: Simplified
vi_VN: Đơn giản hóa

en: Boundaries
vi_VN: Ranh giới

en: Plain
vi_VN: Rõ ràng

en: Symbolized
vi_VN: Biểu tượng

en: Colors
vi_VN: Màu sắc

en: 2 Color
vi_VN: 2 màu

en: 4 Color
vi_VN: 4 màu

en: Shallow Depth
vi_VN: Nông sâu

en: Safety Depth
vi_VN: Độ sâu an toàn

en: Deep Depth
vi_VN: Sâu sâu

en: Select All
vi_VN: Chọn tất cả

en: Clear All
vi_VN: Xóa tất cả

en: Reset to STANDARD
vi_VN: Đặt lại tiêu chuẩn

en: Tides && Currents
vi_VN: Thủy triều && dòng

en: Active Datasets
vi_VN: Datasets hoạt động

en: Add Dataset...
vi_VN: Thêm Dataset...

en: All Available Charts
vi_VN: Tất cả các biểu đồ có sẵn

en: Remove Chart
vi_VN: Xoá hải đồ

en: All Charts
vi_VN: Tất cả các hải đồ

en: New Group...
vi_VN: Nhóm mới...

en: Delete Group
vi_VN: Xoá nhóm

en: Navigation Mode
vi_VN: Chế độ điều hướng

en: North Up
vi_VN: Bắc lên

en: Course Up
vi_VN: Mở khóa

en: Look Ahead Mode
vi_VN: Xem trước chế độ

en: Preserve scale when switching charts
vi_VN: Giữ gìn tỷ lệ khi chuyển đổi hải đồ

en: Controls
vi_VN: Điều khiển

en: Smooth Panning / Zooming
vi_VN: Thu phóng/ kéo dịch mịn

en: Zoom to Cursor
vi_VN: Phóng to đến con trỏ

en: Display Features
vi_VN: Hiển thị các tính năng

en: Show Grid
vi_VN: Hiển thị lưới

en: Show Depth Units
vi_VN: Hiển thị các đơn vị độ sâu

en: Units
vi_VN: Đơn vị

en: Distance
vi_VN: Khoảng cách

en: Statute miles
vi_VN: Quy chế dặm

en: Knots
vi_VN: Hải lý

en: Depth
vi_VN: Độ sâu

en: Lat/Long
vi_VN: Vĩ độ/ Kinh độ

en: Degrees, Decimal Minutes
vi_VN: Độ, phút thập phân

en: Decimal Degrees
vi_VN: Độ thập phân

en: Degrees, Minutes, Seconds
vi_VN: Độ, phút, giây

en: Bearings
vi_VN: Điều hướng

en: Show true
vi_VN: Hiển thị đúng

en: deg (-W, +E)
vi_VN: deg (-W + E)

en: Show true bearings and headings
vi_VN: Hiển thị tiêu đề và điều hướng thực

en: AIS Targets
vi_VN: Đối tượng AIS

en: CPA Calculation
vi_VN: Tính toán CPA

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
vi_VN: Không cảnh báo (T)CPA, nếu phạm vi mục tiêu lớn hơn (NMi)

en: Warn if CPA less than (NMi)
vi_VN: Cảnh báo nếu CPA ít hơn (NMi)

en: ...and TCPA is less than (min)
vi_VN: ... và TCPA thấp hơn (giá trị nhỏ nhất)

en: Lost Targets
vi_VN: Đối tượng mất tín hiệu

en: Mark targets as lost after (min)
vi_VN: Đánh dấu đối tượng là mất tín hiệu sau (phút)

en: Remove lost targets after (min)
vi_VN: Xóa đối tượng bị mất tín hiệu sau (phút)

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
vi_VN: Hiển thị mũi tên dự đoán COG, độ dài (phút)

en: Show target tracks, length (min)
vi_VN: Hiển thị lộ trình đối tượng (phút)

en: Show area notices (from AIS binary messages)
vi_VN: Hiển thị thông báo khu vực (từ tin nhắn AIS)

en: Show AIS targets real size
vi_VN: Hiển thị kích cỡ thực của đối tượng AIS

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
vi_VN: Hiển thị tên đối tượng AIS ở tỉ lệ lớn hơn 1:

en: Rollover
vi_VN: Làm lại

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
vi_VN: "Tên tàu" MMSI (Call Sign)

en: [Class] Type (Status)
vi_VN: [Lớp] loại (Trạng thái)

en: CPA/TCPA Alerts
vi_VN: Cảnh báo CPA/TCPA

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
vi_VN: Hiển thị hộp thoại cảnh báo CPA/TCPA

en: Select Alert Sound
vi_VN: Chọn âm thanh cảnh báo

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
vi_VN: Phát âm thanh cảnh báo CPA/TCPA và DSC/SART trong trường hợp khẩn cấp.

en: Test Alert Sound
vi_VN: Phát thử âm cảnh báo

en: General Options
vi_VN: Cài đặt chung

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Fonts
vi_VN: Phông chữ

en: Choose Font...
vi_VN: Chọn phông chữ...

en: Choose Font Color...
vi_VN: Chọn màu sắc phông chữ...

en: Toolbar and Window Style
vi_VN: Giao diện thanh công cụ và cửa sổ

en: Interface Options
vi_VN: Tùy chọn giao diện

en: Show Status Bar
vi_VN: Hiện Thanh Trạng Thái

en: Show Menu Bar
vi_VN: Hiện thanh Menu

en: Show Compass/GPS Status Window
vi_VN: Hiển thị cửa sổ La bàn/Trạng thái GPS

en: Enable Toolbar auto-hide
vi_VN: Cho phép thanh công cụ tự ẩn

en: Play Ships Bells
vi_VN: Bật chuông tàu

en: Enable Touchscreen interface
vi_VN: Cho phép dùng giao diện màn hình cảm ứng

en: Enable Scaled Graphics interface
vi_VN: Cho phép dùng giao diện thu nhỏ đồ họa

en: User Interface scale factor
vi_VN: Hệ số tỷ lệ giao diện người dùng

en: Chart Object scale factor
vi_VN: Hệ số tỷ lệ biểu đồ

en: Connections
vi_VN: Kết nối

en: Apply
vi_VN: Áp dụng

en: Charts
vi_VN: Biểu đồ

en: Ships
vi_VN: Tàu thuyền

en: User Interface
vi_VN: Giao diện người dùng

en: Plugins
vi_VN: Phần bổ xung

en: User set magnetic variation
vi_VN: Người dùng thiết lập biến đổi từ tính

en: Add a directory containing chart files
vi_VN: Thêm một danh mục chứa tập tin bảng biểu

en: 
     - your ship's length must be > 0
vi_VN: 
     - chiều dài của con tàu phải > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
vi_VN: 
     - Sườn ngang con tàu của bạn phải > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
vi_VN: 
     - Vị trí GPS giữa tàu phải nằm trong chiều ngang tàu của bạn

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
vi_VN: 
     - Vị trí GPS ở mũi tàu phải nằm trong chiều dài tàu của bạn

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
vi_VN: 
     - kích thước tối thiểu biểu tượng tàu của bạn phải trong khoảng 1mm và 100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
vi_VN: Các cài đặt cho kích thước thật của con tàu không chính xác:

en: OpenCPN info
vi_VN: Thông tin OpenCPN

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
vi_VN: Việc nén sẽ làm thay đổi các tệp đồ thị trên đĩa. \ Nđiều này có thể làm cho chúng không tương thích với các chương trình khác hoặc các phiên bản cũ của OpenCPN. \ Ncác biểu đồ nén có thể mất một thời gian để tải và hiển thị trên một số hệ thống. \ Nchúng có thể được giải nén lại bằng cách sử dụng các chương trình zip unxz hoặc 7.

en: OpenCPN Compress Charts
vi_VN: Biểu đồ nén OpenCPN

en: No charts found to compress.
vi_VN: Không có biểu đồ nào được tìm thấy để nén.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
vi_VN: nén %ld biểu đồ
    từ %.1fMB để %.1fMB
    Ghi lại %.1fMB (%.1f%%)

en: Select Sound File
vi_VN: Chọn tập tin âm thanh

en: Enter Group Name
vi_VN: Nhập tên nhóm

en: New Chart Group
vi_VN: Nhóm biểu đồ mới

en: Select Tide/Current Data
vi_VN: Chọn dữ liệu thủy triều/ hiện tại

en: Stop Scan
vi_VN: Dừng quét

en: Sentence Filter
vi_VN: Bộ lọc câu phù hợp

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
vi_VN: Nhập câu phù hợp NMEA (2, 3 hoặc 5 ký tự)

en: Enter the NMEA sentence
vi_VN: Nhập câu phù hợp NMEA

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
    
               The filter accepts just these three formats.
vi_VN: Một câu NMEA thường dài 3 ký tự (như RMC, GGA vv) \ n Nó cũng có thể có một tiền tố hai chữ cái xác định nguồn, hoặc TALKER, của tin nhắn.
     Toàn bộ các câu giống như GPGGA hoặc AITXT. \ N N Bạn có thể lọc tất cả các câu với một số tiền tố TALKER nhất định (như GP, AI...). \ N \ n Bộ lọc chỉ chấp nhận ba định dạng này.

en: Texture Compression
vi_VN: Nén kết cấu

en: Texture Compression with Caching
vi_VN: Nén kết cấu với bộ nhớ đệm

en: Texture Compression Caching
vi_VN: Kết cấu nén bộ nhớ đệm

en: Texture Memory Size (MB)
vi_VN: Kích thước bộ nhớ kết cấu (MB)

en: Size:
vi_VN: Kích thước:

en: Rebuild Texture Cache
vi_VN: Xây dựng lại kết cấu bộ nhớ đệm

en: Clear Texture Cache
vi_VN: Xoá kết cấu bộ nhớ đệm

en: Show FPS
vi_VN: Hiển thị FPS

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
vi_VN: Phần mềm OpenGL (khởi động lại OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
vi_VN: Sử dụng tăng tốc kéo dịch

en: Texture Settings
vi_VN: Cài đặt kết cấu

en: Texture Cache
vi_VN: Kết cấu bộ nhớ đệm

en: Miscellaneous
vi_VN: Linh tinh

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
vi_VN: Dữ liệu S57 cập nhật không thành công.
    Đối tượng Enc không đầy đủ hoặc không chính xác.
    
    Vui lòng kiểm tra log để xem chi tiết lỗi.

en: OpenCPN Create SENC Warning
vi_VN: OpenCPN tạo SENC cảnh báo

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
vi_VN: OpenCPN Tạo file S57 SENC...

en: The plugin %s is not compatible with this version of OpenCPN, please get an updated version.
vi_VN: Plugin %s không tương thích với phiên bản này của OpenCPN, xin vui lòng tải bản phiên bản cập nhật.

en: PlugIn %s (%s), version %i.%i was detected.
     This version is known to be unstable and will not be loaded.
     Please update this PlugIn at the opencpn.org website.
vi_VN: PlugIn %s (%s), phiên bản %i.%i được phát hiện. 
     Phiên bản này được biết đến là không ổn định và sẽ không được nạp. 
    Vui lòng cập nhật các PlugIn này tại trang web opencpn.org.

en: Blacklisted plugin detected...
vi_VN: Plugin trong danh sách đen được phát hiện...

en: PlugIn %s (%s), version %i.%i was detected.
     This version is known to be unstable.
     Please update this PlugIn at the opencpn.org website.
vi_VN: PlugIn %s (%s), phiên bản %i.%i được phát hiện. 
     Phiên bản này được biết đến là không ổn định. 
     vui lòng cập nhật các PlugIn này tại trang web opencpn.org.

en: Unreadable PlugIn library detected, check the file permissions:
vi_VN: Không thể đọc được thư viện PlugIn được phát hiện, kiểm tra quyền truy cập tập tin:

en: Incompatible plugin detected
vi_VN: Plugin không tương thích được phát hiện

en: PlugIn [ %s ] version %i.%i
vi_VN: PlugIn [ %s ] Phiên bản %i.%i

en: , and all previous versions,
vi_VN: , và tất cả các phiên bản trước,

en:  is incompatible with this version of OpenCPN.
vi_VN:  không tương thích với phiên bản này của OpenCPN.

en: AISRollover
vi_VN: AIS Rollover

en: Route Transmitted.
vi_VN: Tuyến chuyển giao.

en: Error on Route Upload.  Garmin GPS not connected
vi_VN: Lỗi tải lên tuyến. Garmin GPS không kết nối

en: Error on Route Upload.  Please check logfiles...
vi_VN: Lỗi tải lên tuyến. Vui lòng kiểm tra log...

en: Routes
vi_VN: Tuyến

en: Filter
vi_VN: Bộ lọc

en: Show
vi_VN: Hiển thị

en: Route Name
vi_VN: Tên tuyến

en: From <-> To
vi_VN: Từ <-> Đến

en: &Properties
vi_VN: &Thuộc tính

en: &Activate
vi_VN: &Kích hoạt

en: &Center View
vi_VN: &Xem Trung tâm

en: &Reverse
vi_VN: &Đảo ngược

en: &Delete
vi_VN: &Xóa

en: &Export selected...
vi_VN: &Xuất được chọn...

en: &Send to GPS
vi_VN: &Gửi đến GPS

en: &Delete All
vi_VN: &Xóa tất cả

en: Track Name
vi_VN: Tên Tuyến

en: Length
vi_VN: Chiều dài

en: &Start Track
vi_VN: &Bắt đầu theo dõi

en: Route from Track
vi_VN: &Tuyến đường từ Lộ trình theo dõi

en: Waypoints
vi_VN: Điểm

en: Icon
vi_VN: Biểu tượng

en: Waypoint Name
vi_VN: Tên Điểm

en: Distance from own ship
vi_VN: Khoảng cách từ tàu của tôi

en: &New
vi_VN: &Mới

en: &Go To
vi_VN: &Đi đến

en: Delete All
vi_VN: Xóa tất cả

en: I&mport GPX...
vi_VN: Nhập GPX...

en: Export All Visible...
vi_VN: Xuất tất cả...

en: Layers
vi_VN: Lớp

en: Layer Name
vi_VN: Tên Lớp

en: No. of items
vi_VN: Số lượng đối tượng

en: Show on chart
vi_VN: Hiển thị trên hải đồ

en: Show WPT names
vi_VN: Hiển thị tên WPT

en: List contents
vi_VN: Danh sách nội dung

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa đối tượng đã chọn

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa <ALL> lộ trình?

en: Do you also want to make the shared waypoints being part of this route invisible?
vi_VN: Bạn cũng muốn các điểm đường được chia sẻ của tuyến này ẩn đi?

en: Question
vi_VN: Câu Hỏi

en: &Merge Selected Tracks
vi_VN: &Hợp nhất đường đi đã chọn

en: Reduce Data...
vi_VN: Giảm dữ liệu...

en: &Copy as text
vi_VN: & Sao chép như văn bản

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
vi_VN: Chọn lỗi tối đa cho phép (m) 
    sau khi dữ liệu giảm:

en: Reduce Data Precision
vi_VN: Làm giảm độ chính xác của dữ liệu

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
vi_VN: Số lượng dữ liệu được sử dụng bởi đường đi
     giảm xuống bởi %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
vi_VN: Đường đi đang chạy không được hợp nhất. 
    Bạn có thể hợp nhất nó sau khi nó được hoàn thành.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
vi_VN: OpenCPN chuyển đổi đường đi thành tuyến....

en: Processing Waypoints...
vi_VN: Xử lý điểm đường...

en: Done.
vi_VN: Hoàn thành.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa <TẤT CẢ> đường đi?

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
vi_VN: Điểm đường bạn muốn xóa bỏ được sử dụng trong một tuyến, bạn thực sự muốn xoá nó?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa <TẤT CẢ> điểm đường?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
vi_VN: Có một số điểm đường được sử dụng trong các tuyến đường hoặc báo động neo. \ N Bạn có muốn xóa chúng? \ N Điều này sẽ thay đổi các tuyến đường và vô hiệu hóa các báo động neo. \ N Trả lời Không giữ các điểmđường được sử dụng trong các tuyến đường hoặc cảnh báo.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xoá bỏ lớp này và <TẤT CẢ>nội dung của nó?

en: (Unnamed Layer)
vi_VN: (Không rõ tên lớp)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
vi_VN: Bạn đang cố gắng để xóa một tuyến đường hoạt động AIS MOB, bạn thực sự chắc chắn?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
vi_VN: Điểm đường có thể được đổi tên để phản ánh yêu cầu mới, những cái tên sẽ là '001', '002' etc.
    
    bạn có muốn đổi tên các điểm đường?

en: Marks
vi_VN: Điểm

en: Waypoint(s) Transmitted.
vi_VN: Các điểm đường truyền qua.

en: Error on Waypoint Upload.  Garmin GPS not connected
vi_VN: Lỗi trên điểm đường tải lên.  Garmin GPS không kết nối

en: Error on Waypoint Upload.  Please check logfiles...
vi_VN: Lỗi trên điểm đường tải lên.  Vui lòng kiểm tra các tập tin ghi lưu...

en: Leg
vi_VN: Chặng hành trình

en: To Waypoint
vi_VN: Đến điểm

en: Elements to print...
vi_VN: Các yếu tố để in...

en: Show Waypoint name.
vi_VN: Hiển thị tên điểm đường.

en: Show Waypoint position.
vi_VN: Hiển thị vị trí điểm đường.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
vi_VN: Hiển thị liên kết từ mỗi điểm đường đến điểm tiếp theo.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
vi_VN: Hiển thị khoảng cách từ mỗi điểm đường đến điểm kế tiếp.

en: Show Waypoint description.
vi_VN: Hiển thị mô tả điểm đường.

en: Route Print
vi_VN: Tuyến in

en: From
vi_VN: Từ

en: To
vi_VN: Đến

en: Plan speed
vi_VN: Tốc độ kế hoạch

en: Color
vi_VN: Màu sắc

en: Default color
vi_VN: Màu mặc định

en: Black
vi_VN: Đen

en: Dark Red
vi_VN: Đỏ đậm

en: Dark Green
vi_VN: Xanh lục đậm

en: Dark Yellow
vi_VN: Vàng đậm

en: Dark Blue
vi_VN: Xanh đậm

en: Dark Magenta
vi_VN: Hồng đậm

en: Dark Cyan
vi_VN: Xanh lơ đậm

en: Light Gray
vi_VN: Xám nhạt

en: Dark Gray
vi_VN: Xám đậm

en: Red
vi_VN: Đỏ

en: Green
vi_VN: Xanh

en: Yellow
vi_VN: Vàng

en: Blue
vi_VN: Xanh dương

en: Magenta
vi_VN: Đỏ tươi

en: Cyan
vi_VN: Lục lam

en: White
vi_VN: Trắng

en: Style
vi_VN: Giao diện

en: Solid
vi_VN: Khối

en: Dot
vi_VN: Chấm

en: Long dash
vi_VN: Gạch ngang dài

en: Short dash
vi_VN: Gạch ngang ngắn

en: Dot dash
vi_VN: Gạch chấm

en: Width
vi_VN: Chiều Rộng

en: Next tide event
vi_VN: Sự kiện thủy triều tiếp theo

en: Basic
vi_VN: Cơ bản

en: Links
vi_VN: Liên kết

en: wxFB Website
vi_VN: trang web wxFB

en: Add new
vi_VN: Thêm mới

en: Links are opened in the default browser.
vi_VN: Liên kết sẽ được mở trong trình duyệt mặc định.

en: Print
vi_VN: In

en: Extend
vi_VN: Mở rộng

en: Split
vi_VN: Chia tách

en: Sunrise
vi_VN: Rạng đông

en: Daytime
vi_VN: Ban ngày

en: Sunset
vi_VN: Hoàng hôn

en: Nighttime
vi_VN: Ban đêm

en: Depart From
vi_VN: Khởi hành từ

en: Total distance
vi_VN: Tổng số khoảng cách

en: Speed (Kts)
vi_VN: Tốc độ (Kts)

en: Departure Time
vi_VN: Thời gian khởi hành

en: Time enroute
vi_VN: Thời gian quãng đường đi

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa điểm này?

en: OpenCPN Remove Waypoint
vi_VN: OpenCPN Xóa Điểm

en: &Waypoint Properties...
vi_VN: & Thuộc tính điểm đường...

en: &Remove Selected
vi_VN: Xoá mục đã chọn

en: &Copy all as text
vi_VN: & Sao chép tất cả như văn bản

en: Links are opened for editing.
vi_VN: Liên kết được mở để chỉnh sửa.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
vi_VN: Ô S57 cập nhật chuỗi chưa đầy đủ. \ Ncác tính năng của Nec có thể không đầy đủ hoặc không chính xác. \ Nkiểm tra tệp nhật ký để biết chi tiết.

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
vi_VN: <font size=-2> (góc khu vực là đúng vòng bi từ biển)</font> <br>

en: GPS/Plotter Port
vi_VN: Cổng GPS/Plotter

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
vi_VN: Chuẩn bị GPS cho tuyến đường/điểm đường tải lên và nhấn gửi...

en: Progress...
vi_VN: Tiến độ...

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
vi_VN: Có vẻ như bạn có không có thủy triều/hiện tại hài hóa dữ liệu đã được cài đặt.

en: Tide
vi_VN: Thủy triều

en: Current
vi_VN: Hiện tại

en: Prev
vi_VN: Trước

en: Next
vi_VN: Tiếp theo

en: Reference Station :
vi_VN: Trạm tham khảo:

en: Data Source :
vi_VN: Dữ liệu nguồn:

en: Today
vi_VN: Hôm nay

en: Tomorrow
vi_VN: Ngày mai

en: Shift to Larger Scale Chart
vi_VN: Chuyển sang biểu đồ tỷ lệ lớn

en: Shift to Smaller Scale Chart
vi_VN: Chuyển sang biểu đồ tỷ lệ nhỏ hơn

en: Hide ENC text
vi_VN: Ẩn chữ ENC

en: ToolTips
vi_VN: Chú giải

en: No, I don't want to hide it.
vi_VN: Không, tôi không muốn để ẩn nó.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
vi_VN: Không, và loại bỏ vĩnh viễn các tùy chọn để ẩn nó.

en: Yes, hide it.
vi_VN: Có, giấu nó.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
vi_VN: Nút Man bên trên bảng điều khiển có thể là một tính năng an toàn quan trọng. \ Nbạn có chắc chắn muốn ẩn nó?

en: Choose Toolbar Icons
vi_VN: Chọn biểu tượng thanh công cụ

en: Timestamp
vi_VN: Mốc thời gian

en: Avg. speed
vi_VN: Tốc độ trung bình

en: Time Enroute
vi_VN: Thời gian quãng đường đi

en: Local @ PC
vi_VN: PC cục bộ

en: LMT @ Location
vi_VN: Địa điểm LMT

en: Time shown as
vi_VN: Thời gian hiển thị dưới dạng

en: 2 pixels
vi_VN: 2 pixel

en: 3 pixels
vi_VN: 3 pixel

en: 4 pixels
vi_VN: 4 pixel

en: 5 pixels
vi_VN: 5 pixel

en: 6 pixels
vi_VN: 6 pixel

en: 7 pixels
vi_VN: 7 pixel

en: 8 pixels
vi_VN: 8 pixel

en: 9 pixels
vi_VN: 9 pixel

en: 10 pixels
vi_VN: 10 pixel

en: To route
vi_VN: Đến lộ trình

en: Display parameters
vi_VN: Hiển thị các thông số

en: Statistics
vi_VN: Thống kê

en: Recorded points
vi_VN: Các điểm đã lưu

en: LMT @ Track Start
vi_VN: LMT @ Bắt đầu theo dõi

en: Export
vi_VN: Xuất ra

en: %D Days, %H:%M
vi_VN: %D Ngày, %H:%M

en: track
vi_VN: theo dõi

en: Legend
vi_VN: Chú thích

en: Pause
vi_VN: Tạm dừng

en: Copy
vi_VN: Sao chép

en: Message accepted
vi_VN: Thông báo được chấp nhận

en: Output Message
vi_VN: Thông báo đầu ra

en: Information Message or Message with errors
vi_VN: Tin nhắn thông báo hoặc tin nhắn lỗi

en: Resume
vi_VN: Tiếp tục

en: Delete Waypoint
vi_VN: Xóa điểm

en: Move Waypoint
vi_VN: Di chuyển điểm

en: Start
vi_VN: Bắt đầu
