wxWidgets 3.0 - en to ja translation catalogue (1423 entries)

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
ja: 
    お手数ですがこのレポートをプログラムの保守担当者に送信ください。

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
ja:               ご不便をおかけして申し訳ございません。

en:  (error %ld: %s)
ja:  (エラー %ld: %s)

en:  (in module "%s")
ja: (モジュール "%s")

en:  Preview
ja:  プレビュー

en:  bold
ja:  太字

en:  italic
ja:  イタリック

en:  light
ja:  軽量

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
ja: #10 封筒, 4 1/8 x 9 1/2 インチ

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
ja: #11 封筒, 4 1/2 x 10 3/8 インチ

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
ja: #12 封筒, 4 3/4 x 11 インチ

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
ja: #14 封筒, 5 x 11 1/2 インチ

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
ja: #9 封筒, 3 7/8 x 8 7/8 インチ

en: %i of %i
ja: %i / %i

en: %ld byte | %ld bytes
ja[0]: %ld バイト

en: %s (or %s)
ja: %s (または %s)

en: %s Error
ja: %s エラー

en: %s Information
ja: %s 情報

en: %s Warning
ja: %s 警告

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
ja: %s は tar のヘッダとして認識できませんでした '%s'

en: %s files (%s)|%s
ja: %s 形式 (%s)|%s

en: &About
ja: 詳細 (&A)

en: &Actual Size
ja: 原寸 (&A)

en: &After a paragraph:
ja: 段落の後 (&A):

en: &Alignment
ja: 整列 (&A)

en: &Apply
ja: 適用 (&A)

en: &Apply Style
ja: スタイルの適用 (&A)

en: &Arrange Icons
ja: アイコンの整列 (&A)

en: &Ascending
ja: 昇順 (&A)

en: &Back
ja: 戻る (&B)

en: &Based on:
ja: 基底 (&B):

en: &Before a paragraph:
ja: 段落の前 (&B):

en: &Bg colour:
ja: 背景色 (&C):

en: &Bold
ja: 太字 (&B)

en: &Bottom
ja: 下端 (&B)

en: &Bullet style:
ja: 行頭文字のスタイル (&B):

en: &CD-Rom
ja: CD-ROM (&C)

en: &Cancel
ja: キャンセル (&C)

en: &Cascade
ja: 重ねて表示 (&C)

en: &Character code:
ja: 文字コード (&C):

en: &Clear
ja: 消去 (&C)

en: &Close
ja: 閉じる (&C)

en: &Color
ja: 色 (&C)

en: &Colour:
ja: 色 (&C):

en: &Convert
ja: 変換 (&C)

en: &Copy
ja: コピー (&C)

en: &Copy URL
ja: URLをコピー (&C)

en: &Customize...
ja: 列の編集 (&C) ...

en: &Debug report preview:
ja: デバッグレポートプレビュー (&D):

en: &Delete
ja: 削除 (&D)

en: &Delete Style...
ja: スタイルの削除 (&D)...

en: &Descending
ja: 降順 (&D)

en: &Details
ja: 詳細 (&D)

en: &Down
ja: 下(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit Style...
ja: スタイルの編集 (&E) ...

en: &Execute
ja: 実行 (&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Find
ja: 検索(&F)

en: &Finish
ja: 完了 (&F)

en: &First
ja: 最初 (&F)

en: &Floppy
ja: フロッピーディスク (&F)

en: &Font
ja: フォント (&F)

en: &Font family:
ja: フォントファミリー (&F):

en: &Font for Level...
ja: レベル毎のフォント (&F)...

en: &Font:
ja: フォント (&F):

en: &Forward
ja: 進行 (&F)

en: &From:
ja: 取得元 (&F):

en: &Harddisk
ja: ハードディスク (&H)

en: &Help
ja: ヘルプ (&H)

en: &Home
ja: ホーム (&H)

en: &Indentation (tenths of a mm)
ja: 字下げ(1/10ミリ単位) (&I)

en: &Indeterminate
ja: 指定しない (&I)

en: &Index
ja: 索引 (&I)

en: &Info
ja: 情報 (&I)

en: &Italic
ja: イタリック (&I)

en: &Jump to
ja: 移動 (&J)

en: &Justified
ja: 両端揃え (&J)

en: &Last
ja: 最後 (&L)

en: &Left
ja: 左 (&L)

en: &Left:
ja: 左 (&L):

en: &List level:
ja: リストレベル (&L):

en: &Log
ja: ログ (&L)

en: &Move
ja: 移動 (&M)

en: &Network
ja: ネットワーク (&N)

en: &New
ja: 新規作成 (&N)

en: &Next
ja: 次 (&N)

en: &Next >
ja: 次へ (&N) >

en: &Next Tip
ja: 次のチップ (&N)

en: &Next style:
ja: 次のスタイル (&N):

en: &No
ja: いいえ (&N)

en: &Notes:
ja: 注意書き (&N):

en: &Number:
ja: 番号 (&N):

en: &OK
ja: OK (&O)

en: &Open...
ja: 開く (&O) ...

en: &Outline level:
ja: アウトラインレベル (&O):

en: &Paste
ja: 貼り付け (&P)

en: &Point size:
ja: 大きさ-ポイント (&P):

en: &Position (tenths of a mm):
ja: 位置(1/10ミリ単位) (&P)

en: &Preferences
ja: 設定 (&P)

en: &Previous
ja: 前 (&P)

en: &Print...
ja: 印刷 (&P) ...

en: &Properties
ja: プロパティー (&P)

en: &Quit
ja: 終了 (&Q)

en: &Redo
ja: 再実行 (&R)

en: &Redo
ja: 再実行 (&R)

en: &Rename Style...
ja: スタイル名を変更 (&R)...

en: &Replace
ja: 置換 (&R)

en: &Restart numbering
ja: 番号付けのリセット (&R)

en: &Restore
ja: 復元 (&R)

en: &Right
ja: 右 (&R)

en: &Right:
ja: 右 (&R):

en: &Save
ja: 保存 (&S)

en: &Show tips at startup
ja: チップを起動時に表示 (&S)

en: &Size
ja: 大きさ (&S)

en: &Size:
ja: 大きさ (&S):

en: &Skip
ja: スキップ (&S)

en: &Spacing (tenths of a mm)
ja: 間隔 - 1/10mm単位 (&S)

en: &Spell Check
ja: スペルチェック (&S)

en: &Stop
ja: 停止 (&S)

en: &Strikethrough
ja: 打ち消し線 (&S)

en: &Style:
ja: スタイル (&S):

en: &Styles:
ja: スタイル一覧 (&S):

en: &Subset:
ja: 部分表示 (&S):

en: &Symbol:
ja: 記号 (&S):

en: &Top
ja: 上端 (&T)

en: &Underline
ja: 下線 (&U)

en: &Underlining:
ja: 下線 (&U):

en: &Undo
ja: 元に戻す (&U)

en: &Undo
ja: 元に戻す (&U)

en: &Unindent
ja: 字下げ解除 (&U)

en: &Up
ja: 上 (&U)

en: &View...
ja: 見る (&V) ...

en: &Weight:
ja: ウエイト (&W):

en: &Window
ja: ウィンドウ (&W)

en: &Yes
ja: はい (&Y)

en: '%s' has extra '..', ignored.
ja: '%s' に余分な '..' がありました。無視します。

en: '%s' is invalid
ja: '%s' は不正です

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
ja: '%s' はオプション '%s' に使えない数値です。

en: '%s' is not a valid message catalog.
ja: '%s' は正しいメッセージカタログではありません。

en: '%s' is probably a binary buffer.
ja: '%s' はおそらくバイナリーバッファーです。

en: '%s' should be numeric.
ja: '%s' は数字でなくてはなりません。

en: '%s' should only contain ASCII characters.
ja: '%s' は ASCII 文字以外を受け付けません。

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
ja: '%s' はアルファベット以外を受け付けません。

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
ja: '%s' はアルファベットと数字のみ受け付けます。

en: '%s' should only contain digits.
ja: '%s' は数字以外を受け付けません。

en: (Help)
ja: (ヘルプ)

en: (None)
ja: (なし)

en: (Normal text)
ja: (通常のテキスト)

en: (bookmarks)
ja: (ブックマーク)

en: (none)
ja: (なし)

en: , 64-bit edition
ja: , 64ビットエディション

en: 10 x 11 in
ja: 10×11インチ

en: 10 x 14 in
ja: 10×14インチ

en: 11 x 17 in
ja: 11×17インチ

en: 12 x 11 in
ja: 12×11インチ

en: 15 x 11 in
ja: 15×11インチ

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
ja: 6 3/4 封筒, 3 5/8 × 6 1/2インチ

en: 9 x 11 in
ja: 9×11インチ

en: : file does not exist!
ja: : ファイルがありません。

en: : unknown charset
ja: : 未知の文字集合

en: : unknown encoding
ja: : 未知のエンコーディング

en: < &Back
ja: < 戻る (&B)

en: <Any Decorative>
ja: <Decorativeのいずれか>

en: <Any Modern>
ja: <Modernのいずれか>

en: <Any Roman>
ja: <Romanのいずれか>

en: <Any Script>
ja: <Scriptのいずれか>

en: <Any Swiss>
ja: <Swissのいずれか>

en: <Any Teletype>
ja: <Teletypeのいずれか>

en: <Any>
ja: <いずれか>

en: <DIR>
ja: <ディレクトリー>

en: <DRIVE>
ja: <ドライブ>

en: <LINK>
ja: <リンク>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
ja: <b><i>太字でイタリック体。</i></b><br>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
ja: <b><i>太字でイタリック体 <u>下線</u></i></b><br>

en: <b>Bold face.</b>
ja: <b>太字。</b>

en: <i>Italic face.</i>
ja: <i>イタリック体。</i>

en: A debug report has been generated in the directory
ja: デバッグレポートが次のディレクトリーに作成されます

en: A debug report has been generated. It can be found in
ja: デバッグレポートが作成されました。次の場所にあります:

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
ja: 空でないコレクションは 'element' ノードを必須とします

en: A standard bullet name.
ja: 標準の行頭文字名を指定します。

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
ja: A0 シート, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
ja: A1 シート, 594 x 841 mm

en: A2 420 x 594 mm
ja: A2 420×594 mm

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
ja: A3横置き 420×297mm

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
ja: A3 シート, 297 x 420 mm

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
ja: A4 Extra 9.27 x 12.69インチ

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
ja: A4横置き 297×210mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
ja: A4 シート, 210 x 297 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
ja: A5横置き 210×148mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
ja: A5 シート, 148 x 210 mm

en: A6 105 x 148 mm
ja: A6 105×148mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
ja: A6横置き 148×105mm

en: About %s
ja: %s について

en: Add
ja: 追加

en: Add current page to bookmarks
ja: 現在のページをブックマークに追加します

en: Add to custom colours
ja: カスタムカラーへ追加します

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
ja: 非特殊化アクセサーの AddToPropertyCollection が呼び出されました

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
ja: 不適切な adder から AddToPropertyCollection が呼び出されました

en: Adding book %s
ja: ブック %s を追加しています

en: Adding flavor TEXT failed
ja: フレーバー TEXT を追加できませんでした

en: Adding flavor utxt failed
ja: フレーバー utxt を追加できませんでした

en: After a paragraph:
ja: 段落の後:

en: Align Left
ja: 左寄せ

en: Align Right
ja: 右寄せ

en: All
ja: すべて

en: All files (%s)|%s
ja: すべてのファイル (%s)|%s

en: All files (*)|*
ja: すべてのファイル (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
ja: すべてのファイル (*.*)|*.*

en: All styles
ja: すべてのスタイル

en: Alphabetic Mode
ja: 名前順

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
ja: 登録済みのオブジェクトが SetObjectClassInfo に渡されました

en: Already dialling ISP.
ja: すでに ISP にダイヤル中です。

en: And includes the following files:
ja: 次のファイルが含まれています:

en: Animation file is not of type %ld.
ja: アニメーションファイルが %ld 型ではありません｡

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
ja: ログをファイル '%s' に追加しますか? [いいえ]を選択すると再作成で上書きします。

en: Arabic
ja: 算用数字

en: Arabic (ISO-8859-6)
ja: アラビア語 (ISO-8859-6)

en: Artists
ja: デザイン

en: Attributes
ja: 属性

en: Available fonts.
ja: 有効なフォントです。

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
ja: B4 (JIS) 横置き 364×257mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
ja: B4 封筒, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
ja: B4 シート, 250 x 354 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
ja: B5 (JIS) 横置き 257×182mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
ja: B5 封筒, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
ja: B5 シート, 182 x 257 mm

en: B6 (JIS) 128 x 182 mm
ja: B6 (JIS) 128×182 mm

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
ja: B6 (JIS) 横置き 182×128mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
ja: B6 封筒, 176 x 125 mm

en: BACK
ja: BS

en: BMP: Couldn't allocate memory.
ja: BMP: メモリ割り当てに失敗しました。

en: BMP: Couldn't save invalid image.
ja: BMP: 不正な画像で保存できませんでした。

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
ja: BMP: RGB色索引を書き出せませんでした。

en: BMP: Couldn't write data.
ja: BMP: データ書き出しに失敗しました。

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
ja: BMP: Bitmapヘッダの書き出しに失敗しました。

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
ja: BMP: BitmapInfoヘッダの書き出しに失敗しました。

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
ja: BMP: wxImage は自身の wxPalette を保有していません。

en: Background colour
ja: 背景色

en: Baltic (ISO-8859-13)
ja: バルト言語 (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
ja: バルト言語(旧規格) (ISO-8859-4)

en: Before a paragraph:
ja: 段落の前:

en: Bitmap
ja: ビットマップ

en: Bitmap renderer cannot render value; value type:
ja: ビットマップレンダラーが値をレンダリングできません; 値の型:

en: Bold
ja: 太字

en: Bottom margin (mm):
ja: 余白-地 (mm):

en: Browse
ja: ファイルの選択

en: Bullet &Alignment:
ja: 行頭文字の位置(&A):

en: Bullet style
ja: 行頭文字のスタイル

en: Bullets
ja: 行頭文字

en: C sheet, 17 x 22 in
ja: Cサイズシート, 17 x 22インチ

en: C&lear
ja: 消去 (&L)

en: C&olour:
ja: 色 (&C):

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
ja: C3 封筒, 324×458mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
ja: C4 封筒, 229×324mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
ja: C5 封筒, 162×229mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
ja: 消去 (&L)

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
ja: C65 封筒, 114×229mm

en: CAPITAL
ja: CapsLock

en: CHM handler currently supports only local files!
ja: CHM ハンドラーは現在ローカルファイルのみに対応しています。

en: Ca&pitals
ja: 大文字化 (&P)

en: Can't &Undo
ja: 戻せません (&U)

en: Can't close registry key '%s'
ja: レジストリーキー '%s' を閉じることができません

en: Can't copy values of unsupported type %d.
ja: 未対応型 %d の値はコピーできません

en: Can't create registry key '%s'
ja: レジストリーキー '%s' を作成できません

en: Can't create thread
ja: スレッドを作成できません

en: Can't create window of class %s
ja: %s クラスのウィンドウを作成できません

en: Can't delete key '%s'
ja: キー '%s' を削除できません

en: Can't delete the INI file '%s'
ja: INIファイル '%s' を削除できません

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
ja: 値 '%s' をキー '%s' から削除できません

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
ja: キー '%s' のサブキーを列挙できません

en: Can't enumerate values of key '%s'
ja: キー '%s' の値を列挙できません

en: Can't export value of unsupported type %d.
ja: 未対応型 %d の値はエクスポートできません。

en: Can't find current position in file '%s'
ja: ファイル '%s' の現在位置を見つけられません

en: Can't get info about registry key '%s'
ja: レジストリーキー '%s' の情報を取得できません

en: Can't initialize zlib deflate stream.
ja: zlib の deflate ストリームを初期化できません。

en: Can't initialize zlib inflate stream.
ja: zlib の inflate ストリームを初期化できません。

en: Can't open registry key '%s'
ja: レジストリーキー '%s' を開くことができません

en: Can't read from inflate stream: %s
ja: inflateストリームから読み取ることができません: %s

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
ja: inflate ストリームを読み取ることができません: 想定外の条件でEOFが元のストリームから検出されました。

en: Can't read value of '%s'
ja: '%s' の値を読み取ることができません

en: Can't read value of key '%s'
ja: キー '%s' の値を読み取ることができません

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
ja: 画像を保存できません。'%s' は未対応の拡張子を持っています。

en: Can't save log contents to file.
ja: ログの内容をファイルに保存できませんでした。

en: Can't set thread priority
ja: スレッド優先度を設定できません

en: Can't set value of '%s'
ja: '%s' の値を設定できません

en: Can't write to deflate stream: %s
ja: deflateストリームに書き出すことができません: %s

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot create mutex.
ja: Mutex を作成できません。

en: Cannot create new column's ID. Probably max. number of columns reached.
ja: 新しい列への識別子を作成できません。作成数が上限に達した可能性があります。

en: Cannot enumerate files '%s'
ja: ファイルを列挙できません '%s'

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
ja: ディレクトリー '%s' のファイルは列挙できません

en: Cannot find active dialup connection: %s
ja: 使用中のダイヤルアップ接続が見つかりません: %s

en: Cannot find the location of address book file
ja: 住所録の位置を特定できません

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
ja: スケジューリングポリシー %d への優先度範囲を取得できません。

en: Cannot get the hostname
ja: ホスト名を取得できません

en: Cannot get the official hostname
ja: 公的なホスト名を取得できません

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
ja: 接続を切るよう指示されましたが、有効なダイヤルアップ接続がありません。

en: Cannot initialize OLE
ja: OLEを初期化できません

en: Cannot initialize sockets
ja: socket を初期化できません

en: Cannot load icon from '%s'.
ja: '%s' からアイコンを読み取れません。

en: Cannot load resources from '%s'.
ja: ファイル '%s' からリソースを読み取れません。

en: Cannot load resources from file '%s'.
ja: ファイル '%s' からリソースを読み取れません。

en: Cannot open HTML document: %s
ja: HTML文書を開くことができません: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
ja: HTMLヘルプブックを開くことができません: %s

en: Cannot open contents file: %s
ja: 目次ファイルを開くことができません: %s

en: Cannot open file for PostScript printing!
ja: PostScript 印刷のためのファイルを開くことができません。

en: Cannot open index file: %s
ja: 索引ファイルを開くことができません: %s

en: Cannot print empty page.
ja: 空のページは印刷できません。

en: Cannot read typename from '%s'!
ja: '%s' の型名を読み出すことができません。

en: Cannot resume thread %lu
ja: スレッド %lu のリジュームができません

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
ja: スレッドスケジュールポリシーを取得できません。

en: Cannot set locale to language "%s".
ja: ロケールを言語 "%s" に設定できません。

en: Cannot start thread: error writing TLS.
ja: スレッドを開始できませんでした: TLS への書き込みに失敗しています。

en: Cannot suspend thread %lu
ja: スレッド %lu のサスペンドができません

en: Cannot wait for thread termination
ja: スレッドの終了を待つことはできません

en: Case sensitive
ja: 大文字小文字を区別

en: Categorized Mode
ja: 種類順

en: Celtic (ISO-8859-14)
ja: ケルト語 (ISO-8859-14)

en: Cen&tred
ja: 中央寄せ (&T)

en: Centered
ja: 中央寄せ

en: Central European (ISO-8859-2)
ja: 中央ヨーロッパ (ISO-8859-2)

en: Centre
ja: 中央寄せ

en: Centre text.
ja: テキストを中央寄せにします。

en: Ch&oose...
ja: 選択 (&O)...

en: Change List Style
ja: リストスタイルを変更します

en: Change Style
ja: スタイルの変更

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
ja: ファイル "%s" への上書きが拒否されたため変更内容は保存されていません

en: Character styles
ja: 文字のスタイル

en: Check to add a period after the bullet.
ja: 行頭文字の後にピリオドを付ける場合にチェックしてください。

en: Check to add a right parenthesis.
ja: 右丸括弧を加える場合はチェックしてください。

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
ja: 行頭文字を丸括弧でくくる場合にチェックしてください。

en: Check to make the font bold.
ja: フォントを太字にするときにチェックしてください｡

en: Check to make the font italic.
ja: フォントをイタリックにするときにチェックしてください。

en: Check to make the font underlined.
ja: フォントに下線を付けるときにチェックしてください。

en: Check to restart numbering.
ja: 連番の初期化を指示する場合にチェックしてください。

en: Check to show a line through the text.
ja: テキストを貫く打ち消し線を表示する場合にチェックしてください。

en: Check to show the text in capitals.
ja: テキストを大文字にする場合にチェックしてください。

en: Check to show the text in subscript.
ja: テキストを下付き文字にする場合にチェックしてください。

en: Check to show the text in superscript.
ja: テキストを上付き文字にする場合にチェックしてください。

en: Choose ISP to dial
ja: ダイヤル先のISPを選んでください

en: Choose a directory:
ja: ディレクトリーを選んでください:

en: Choose a file
ja: フォントを選んでください

en: Choose colour
ja: 色を選んでください

en: Choose font
ja: フォントを選んでください

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
ja: モジュール "%s" の解決を試みているときに循環参照を検出しました。

en: Cl&ose
ja: 閉じる(&O)

en: Clear the log contents
ja: ログの内容を消去します

en: Click to apply the selected style.
ja: クリックで選択したスタイルを適用します。

en: Click to browse for a symbol.
ja: クリックで記号を一覧できます。

en: Click to cancel changes to the font.
ja: クリックでフォントの変更をキャンセルします。

en: Click to cancel the font selection.
ja: クリックでフォントの選択をキャンセルします。

en: Click to change the font colour.
ja: クリックでフォントの色を変更します。

en: Click to change the text background colour.
ja: クリックで背景色を変更します。

en: Click to change the text colour.
ja: クリックで文字色を変更します。

en: Click to choose the font for this level.
ja: クリックでこのレベルのフォントを選択します。

en: Click to close this window.
ja: クリックでこのウィンドウを閉じます。

en: Click to confirm changes to the font.
ja: クリックでフォントの変更を確定します。

en: Click to confirm the font selection.
ja: クリックでフォントの選択を確定します。

en: Click to create a new character style.
ja: クリックで新しい文字スタイルを作成できます。

en: Click to create a new list style.
ja: クリックで新しいリストスタイルを作成できます。

en: Click to create a new paragraph style.
ja: クリックで新しい段落スタイルを作成できます。

en: Click to create a new tab position.
ja: クリックで新しいタブ位置を作成できます。

en: Click to delete all tab positions.
ja: クリックですべてのタブ位置を削除できます。

en: Click to delete the selected style.
ja: クリックで選択したスタイルを削除できます。

en: Click to delete the selected tab position.
ja: クリックで選択した他部位置を削除できます。

en: Click to edit the selected style.
ja: クリックで選択したスタイルを編集できます。

en: Click to rename the selected style.
ja: クリックで選択したスタイルの名前を変更できます。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close All
ja: すべて閉じる

en: Close current document
ja: 現在の文書を閉じます

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じます

en: Colour
ja: 色

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
ja: 色選択ダイアログがエラー %0lx で失敗しました。

en: Colour:
ja: 色:

en: Column could not be added.
ja: 列を追加できませんでした。

en: Column description could not be initialized.
ja: 列の記述を初期化できませんでした。

en: Column index not found.
ja: 列の索引が見つかりません。

en: Column width could not be determined
ja: 列の幅を決定できませんでした。

en: Column width could not be set.
ja: 列の幅を設定できませんでした。

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
ja: コマンドライン引数 %d はユニコードに変換できません。無視されます。

en: Common dialog failed with error code %0lx.
ja: 共通ダイアログがエラー %0lx で失敗しました。

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
ja: 圧縮HTMLヘルプ (*.chm)|*.chm|

en: Computer
ja: コンピューター

en: Config entry name cannot start with '%c'.
ja: 設定項目名は '%c' で始めることができません。

en: Confirm
ja: 確定

en: Confirm registry update
ja: レジストリーの更新を確定

en: Connecting...
ja: 接続中 ...

en: Contents
ja: 目次

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
ja: 文字集合 '%s' への変換が機能していません。

en: Copied to clipboard:"%s"
ja: クリップボードへコピー:"%s"

en: Copies:
ja: 部数:

en: Copy
ja: コピー

en: Copy selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: Could not create temporary file '%s'
ja: 一時ファイル '%s' を作成できませんでした

en: Could not determine column index.
ja: 列の索引番号を特定できませんでした。

en: Could not determine column's position
ja: 列の位置を特定できませんでした

en: Could not determine number of columns.
ja: 列の数を取得できませんでした。

en: Could not determine number of items
ja: 項目数を取得できませんでした。

en: Could not extract %s into %s: %s
ja: %s を %s に展開できませんでした: %s

en: Could not find tab for id
ja: 識別子に対応したタブが見つかりませんでした。

en: Could not get header description.
ja: ヘッダ記述を取得できませんでした。

en: Could not get items.
ja: 項目を取得できませんでした。

en: Could not get property flags.
ja: プロパティフラグを取得できませんでした。

en: Could not get selected items.
ja: 選択された項目を取得できませんでした。

en: Could not locate file '%s'.
ja: ファイル '%s' の場所を特定できません。

en: Could not remove column.
ja: 列を削除できませんでした。

en: Could not retrieve number of items
ja: 項目数を取得できませんでした。

en: Could not set alignment.
ja: 整列方法を設定できませんでした。

en: Could not set column width.
ja: 列の幅を設定できませんでした。

en: Could not set header description.
ja: ヘッダ記述を設定できませんでした。

en: Could not set icon.
ja: アイコンを設定できませんでした。

en: Could not set maximum width.
ja: 最大幅を設定できませんでした。

en: Could not set minimum width.
ja: 最小幅を設定できませんでした。

en: Could not set property flags.
ja: プロパティフラグを設定できませんでした。

en: Could not start document preview.
ja: 文書プレビューを開始できませんでした。

en: Could not start printing.
ja: 印刷を始められませんでした。

en: Could not transfer data to window
ja: ウィンドウへデータを転送できませんでした。

en: Couldn't acquire a mutex lock
ja: Mutexロックを取得できませんでした｡

en: Couldn't add an image to the image list.
ja: イメージリストに画像を追加できませんでした。

en: Couldn't create a timer
ja: タイマーを作成できませんでした

en: Couldn't create the overlay window
ja: オーバーレイウィンドウを作成できませんでした

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
ja: シンボル '%s' が動的ライブラリーの中に見つかりませんでした

en: Couldn't get hatch style from wxBrush.
ja: wxBrush からハッチスタイルを取得できませんでした。

en: Couldn't get the current thread pointer
ja: 現在のスレッドを示すポインタを取得できませんでした。

en: Couldn't init the context on the overlay window
ja: オーバーレイウィンドウの内容を初期化できませんでした。

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
ja: PNG画像を読み出せませんでした。ファイルが壊れているかメモリ不足です。

en: Couldn't load sound data from '%s'.
ja: 音声データを '%s' から取得できませんでした。

en: Couldn't open audio: %s
ja: 音声を開くことができませんでした: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
ja: クリップボードの様式 '%s' を登録できませんでした。

en: Couldn't release a mutex
ja: Mutexを解放できませんでした

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
ja: リストコントロールの項目 %d に関する情報を取得できませんでした。

en: Couldn't save PNG image.
ja: PNG画像を保存できませんでした

en: Couldn't terminate thread
ja: スレッドを終了できませんでした

en: Create directory
ja: ディレクトリーを作成します

en: Create new directory
ja: 新しいディレクトリーを作成します

en: Cu&t
ja: 切り取り (&T)

en: Current directory:
ja: カレントディレクトリー:

en: Custom size
ja: 任意の寸法指定

en: Customize Columns
ja: 列の編集

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut selection
ja: 選択範囲を切り取ります

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ja: キリル言語 (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
ja: Dサイズシート, 22 x 34インチ

en: DDE poke request failed
ja: DDE の poke 要求が失敗しました

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
ja: DIB ヘッダー: エンコーディングがビット深さに対応していません。

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
ja: DIB ヘッダー: 画像の高さが32767ピクセルを超えています。

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
ja: DIB ヘッダー: 画像の幅が32767ピクセルを超えています。

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
ja: DIB ヘッダー: 未知のビット深さがファイルに含まれています。

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
ja: DIB ヘッダー: 未知のエンコーディングがファイルに含まれています。

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
ja: DL 封筒, 110×220mm

en: DOWN
ja: ↓

en: Data object has invalid data format
ja: データオブジェクトが不適切な様式を保有しています

en: Date renderer cannot render value; value type:
ja: 日付レンダラーが値をレンダリングできません; 値の型:

en: Debug report "%s"
ja: デバッグレポート "%s"

en: Debug report couldn't be created.
ja: デバッグレポートを作成できません。

en: Debug report generation has failed.
ja: デバッグレポートの作成に失敗しました。

en: Default encoding
ja: 既定のエンコーディング

en: Default font
ja: 既定のフォント

en: Default printer
ja: 既定のプリンター

en: Delete
ja: 削除

en: Delete A&ll
ja: すべて削除(&L)

en: Delete Style
ja: スタイルの削除

en: Delete Text
ja: テキストの削除

en: Delete item
ja: 項目の削除

en: Delete selection
ja: 選択範囲の削除

en: Delete style %s?
ja: スタイル %s を削除しますか?

en: Deleted stale lock file '%s'.
ja: 無効なロックファイル '%s' を削除しました。

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
ja: 依存先の "%s" (モジュール "%s" 内) は存在しません。

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Developed by
ja: 開発 :

en: Developers
ja: 開発者

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
ja: リモートアクセスサービス(RAS)がインストールされていないため、ダイヤルアップは機能しません。RASをインストールしてください。

en: Did you know...
ja: ご存じですか?

en: Directories
ja: ディレクトリー

en: Directory '%s' couldn't be created
ja: ディレクトリー '%s' を作成できませんでした

en: Directory '%s' couldn't be deleted
ja: ディレクトリー '%s' を削除できませんでした

en: Directory does not exist
ja: ディレクトリーが存在しません

en: Directory doesn't exist.
ja: ディレクトリーが存在しません。

en: Discard changes and reload the last saved version?
ja: 変更を破棄して最後に保存したものを読み直しますか?

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
ja: 与えられた文字列を含む索引項目を表示します。大文字小文字は区別しません。

en: Display options dialog
ja: オプションダイアログを表示します

en: Displays help as you browse the books on the left.
ja: 横に置く本のようにヘルプを表示します。

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
ja: %s コマンドを拡張子 "%s" に適用するときの値を上書きしますか?
    現在の値 :
    %s, 
    新しい値 :
    %s %1

en: Do you want to save changes to %s?
ja: 変更結果を %s へ保存しますか?

en: Documentation by
ja: 説明書 :

en: Documentation writers
ja: 説明書の著者

en: Don't Save
ja: 保存しない

en: Done
ja: 完了

en: Done.
ja: 完了しました。

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
ja: 往復はがき横置き 148×200mm

en: Doubly used id : %d
ja: 識別子が重複しています: %d

en: Down
ja: 下へ

en: E sheet, 34 x 44 in
ja: Eサイズシート, 34 x 44インチ

en: EOF while reading from inotify descriptor
ja: inotify 記述子 %d の読み取り中にEOFを検出しました

en: Edit item
ja: 項目の編集

en: Elapsed time:
ja: 経過時間:

en: Enter a character style name
ja: 文字スタイル名を入力してください。

en: Enter a list style name
ja: リストスタイル名を入力してください。

en: Enter a new style name
ja: 新しいスタイル名を入力してください。

en: Enter a paragraph style name
ja: 段落スタイル名を指定してください。

en: Enter command to open file "%s":
ja: "%s" ファイルを開くためのコマンドを入力してください:

en: Entries found
ja: 候補が見つかりました

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
ja: 封筒 Invite 220 x 220 mm

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
ja: 環境変数拡張に失敗しました: '%c' が %u 文字目 ('%s' 内) に欠けています。

en: Error
ja: エラー

en: Error closing epoll descriptor
ja: epoll記述子を閉じる際のエラー

en: Error closing kqueue instance
ja: kqueue 実体を閉じる際のエラー

en: Error creating directory
ja: ディレクトリー作成エラー

en: Error in reading image DIB.
ja: 画像のDIB読み取りエラー。

en: Error in resource: %s
ja: リソースにエラー: %s

en: Error reading config options.
ja: 設定オプションの読み取りエラー

en: Error saving user configuration data.
ja: ユーザー設定データの保存中にエラーが発生しました。

en: Error while printing:
ja: 印刷中にエラー発生:

en: Error:
ja: エラー:

en: Esperanto (ISO-8859-3)
ja: エスペラントほか (Latin-3, ISO-8859-3)

en: Estimated time:
ja: 予定時間:

en: Event queue overflowed
ja: イベントキューが溢れました

en: Execution of command '%s' failed
ja: コマンド '%s' を実行できませんでした。

en: Execution of command '%s' failed with error: %ul
ja: コマンド '%s' を実行できませんでした。エラーコード: %ul

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
ja: エグゼキュティブ, 7 1/4 x 10 1/2インチ

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
ja: レジストリーのエクスポート: ファイル "%s" はすでに存在します。上書きも行いません。

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
ja: 日本語EUC (EUC-JP)

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
ja: '%s' を '%s' に展開できませんでした。

en: Face Name
ja: フォント名

en: Failed to access lock file.
ja: ロックファイルへアクセスできませんでした。

en: Failed to add descriptor %d to epoll descriptor %d
ja: 記述子 %d を epoll 記述子 %d に追加できませんでした

en: Failed to allocate %luKb of memory for bitmap data.
ja: ビットマップデータ用のメモリ割り当て(%luKb)に失敗しました。

en: Failed to allocate colour for OpenGL
ja: OpenGL に色を割り当てることができませんでした。

en: Failed to change video mode
ja: 画面モード変更に失敗しました。

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
ja: デバッグレポートディレクトリーを全削除できませんでした "%s"

en: Failed to close file handle
ja: ファイルハンドルを閉じることができませんでした。

en: Failed to close lock file '%s'
ja: ロックファイル '%s' を閉じることができませんでした。

en: Failed to close the clipboard.
ja: クリップボードを閉じることができませんでした。

en: Failed to close the display "%s"
ja: ディスプレイ "%s" を閉じることができませんでした。

en: Failed to connect: missing username/password.
ja: 接続に失敗: username/password が欠けています。

en: Failed to connect: no ISP to dial.
ja: 接続失敗: ダイヤル先のISPがありません。

en: Failed to convert file "%s" to Unicode.
ja: ファイル "%s" を Unicode に変換できませんでした。

en: Failed to copy dialog contents to the clipboard.
ja: ダイアログの内容をクリップボードにコピーできませんでした。

en: Failed to copy registry value '%s'
ja: レジストリーの値 '%s' をコピーできませんでした。

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
ja: レジストリーキー '%s' の内容を '%s' へコピーできませんでした。

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
ja: ファイル '%s' を '%s' へコピーできませんでした。

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
ja: レジストリーのサブキー '%s' を '%s' へコピーできませんでした。

en: Failed to create DDE string
ja: DDE文字列を作成できませんでした。

en: Failed to create MDI parent frame.
ja: MDI親フレームを作成できませんでした。

en: Failed to create a temporary file name
ja: 一時ファイルの名前を作成できませんでした。

en: Failed to create an anonymous pipe
ja: 匿名パイプを作成できませんでした。

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
ja: サーバー '%s' へのトピック '%s' 接続を確立できませんでした。

en: Failed to create cursor.
ja: カーソルを作成できませんでした。

en: Failed to create directory "%s"
ja: ディレクトリー "%s" を作成できませんでした。

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
ja: '%s' を作成できませんでした。
    処理に必要なパーミッションをお持ちですか?

en: Failed to create epoll descriptor
ja: epoll 記述子を作成できませんでした

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
ja: '%s' 用のレジストリエントリを作成できませんでした。

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
ja: 標準の検索置換ダイアログを作成できませんでした (エラーコード %d)

en: Failed to create wake up pipe used by event loop.
ja: イベントループが使う起動パイプの作成に失敗しました。

en: Failed to display HTML document in %s encoding
ja: %s エンコーディングで HTML 文書を表示できませんでした。

en: Failed to empty the clipboard.
ja: クリップボードを空にできませんでした。

en: Failed to enumerate video modes
ja: 画面モードを列挙できませんでした。

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
ja: DDE サーバーとのアドバイスループを確立できませんでした。

en: Failed to establish dialup connection: %s
ja: ダイヤルアップ接続を確立できませんでした: %s

en: Failed to execute '%s'
ja: '%s' の実行に失敗しました

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
ja: curl を実行できません。PATHの参照先にインストールしてください。

en: Failed to find match for regular expression: %s
ja: 正規表現に合致する部分が見つかりませんでした: %s

en: Failed to get ISP names: %s
ja: ISP名を取得できませんでした: %s

en: Failed to get data from the clipboard
ja: クリップボードからデータを取得できませんでした。

en: Failed to get the local system time
ja: ローカルのシステム時刻を取得できませんでした。

en: Failed to get the working directory
ja: 作業ディレクトリーを取得できませんでした。

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
ja: GUIの初期化に失敗: ビルトインテーマがありません。

en: Failed to initialize MS HTML Help.
ja: Microsoft HTML Help を初期化できませんでした。

en: Failed to initialize OpenGL
ja: OpenGLを初期化できませんでした。

en: Failed to initiate dialup connection: %s
ja: ダイヤルアップ接続の初期化に失敗しました: %s

en: Failed to insert text in the control.
ja: そのコントロールにテキストを挿入できませんでした。

en: Failed to inspect the lock file '%s'
ja: ロックファイル '%s' を検査できませんでした

en: Failed to install signal handler
ja: シグナルハンドラーのインストールに失敗しました。

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
ja: スレッド接合に失敗しました。メモリリーク発生の可能性があります。プログラムを再起動してください。

en: Failed to kill process %d
ja: プロセス %d の kill に失敗しました

en: Failed to load image %%d from file '%s'.
ja: 画像 %%d をファイル '%s' から読み取れませんでした。

en: Failed to load image %d from stream.
ja: 画像 %d をストリームから読み取れませんでした。

en: Failed to load metafile from file "%s".
ja: ファイル "%s" からメタファイルを読み取れませんでした。

en: Failed to load mpr.dll.
ja: mpr.dll を読み取れませんでした。

en: Failed to load resource "%s".
ja: リソース "%s" を読み取れませんでした。

en: Failed to load shared library '%s'
ja: 共有ライブラリ '%s' を読み取れませんでした。

en: Failed to lock resource "%s".
ja: リソース "%s" をロックできませんでした。

en: Failed to lock the lock file '%s'
ja: ロックファイル '%s' をロックできませんでした

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
ja: 記述子 %d の変更が epoll 記述子 %d 内でできませんでした

en: Failed to modify file times for '%s'
ja: '%s' のファイル時刻を変更できませんでした

en: Failed to monitor I/O channels
ja: I/O チャンネルの監視に失敗しました。

en: Failed to open '%s' for reading
ja: 読み取りのためのファイル '%s' を開くことができません

en: Failed to open '%s' for writing
ja: ファイル '%s' を書き込み用に開くことができません

en: Failed to open CHM archive '%s'.
ja: CHM 書庫 '%s' を開くことができませんでした。

en: Failed to open URL "%s" in default browser.
ja: デフォルトブラウザでURL "%s" を開けませんでした。

en: Failed to open directory "%s" for monitoring.
ja: 監視対象のディレクトリー "%s" を開くことができませんでした。

en: Failed to open display "%s".
ja: ディスプレイ "%s" を開くことができませんでした。

en: Failed to open temporary file.
ja: 一時ファイルを開くことができませんでした。

en: Failed to open the clipboard.
ja: クリップボードを開くことができませんでした。

en: Failed to parse Plural-Forms: '%s'
ja: 複数形を解析できません: '%s'

en: Failed to put data on the clipboard
ja: データをクリップボードに置けませんでした。

en: Failed to read PID from lock file.
ja: ロックファイルからPIDを読み取れませんでした。

en: Failed to read config options.
ja: 設定オプションを読み取ることができませんでした。

en: Failed to read document from the file "%s".
ja: ファイル "%s" から文書を読み取れませんでした。

en: Failed to read event from DirectFB pipe
ja: DirectFB パイプからのイベント読み取りに失敗しました。

en: Failed to read from wake-up pipe
ja: 起動パイプからの読み取りに失敗しました。

en: Failed to redirect child process input/output
ja: 子プロセスの入出力をリダイレクトできませんでした。

en: Failed to redirect the child process IO
ja: 子プロセスの入出力をリダイレクトできませんでした。

en: Failed to register DDE server '%s'
ja: DDEサーバー '%s' を登録できませんでした。

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
ja: 文字集合 '%s' に対するエンコーディングの記録に失敗しました。

en: Failed to remove debug report file "%s"
ja: デバッグレポートファイル "%s" を削除できませんでした。

en: Failed to remove lock file '%s'
ja: ロックファイル '%s' を削除できませんでした。

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
ja: 失効ロックファイル '%s' を削除できませんでした。

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
ja: レジストリーの値を '%s' から '%s' に改名できませんでした。

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
ja: ファイル '%s' を '%s' に改名できませんでした。改名先のファイルがすでに存在しています。

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
ja: レジストリーキー '%s' を '%s' に改名できませんでした。

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
ja: クリップボードからデータを受け取ることができませんでした。

en: Failed to retrieve file times for '%s'
ja: '%s' のファイル時刻を取得できませんでした。

en: Failed to retrieve text of RAS error message
ja: RAS エラーメッセージのテキストを取得できませんでした。

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
ja: 対応しているクリップボードの様式を取得できませんでした。

en: Failed to save document to the file "%s".
ja: 文書をファイル "%s" に保存できませんでした。

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
ja: ファイル "%s" にビットマップイメージを保存できませんでした。

en: Failed to send DDE advise notification
ja: DDE アドバイス通知を送信できませんでした。

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
ja: FTP転送モードを %s に変更できませんでした。

en: Failed to set clipboard data.
ja: クリップボードデータを設定できませんでした。

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
ja: ロックファイル '%s' のパーミッションを設定できませんでした。

en: Failed to set temporary file permissions
ja: 一時ファイルのパーミッションを設定できませんでした。

en: Failed to set text in the text control.
ja: そのテキストコントロールにテキストを設定できませんでした。

en: Failed to set thread priority %d.
ja: スレッド優先度を %d に設定できませんでした。

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
ja: メモリーVFS にイメージ '%s' を格納できませんでした。

en: Failed to switch DirectFB pipe to non-blocking mode
ja: DirectFB パイプを non-blocking モードに切り替えることができませんでした

en: Failed to switch wake up pipe to non-blocking mode
ja: 起動パイプをnon-blockingモードに切り替えることができませんでした

en: Failed to terminate a thread.
ja: スレッドを終了できませんでした。

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
ja: DDE サーバ他とのアドバイスループを終了できませんでした。

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
ja: ダイヤルアップ接続を終了できませんでした: %s

en: Failed to touch the file '%s'
ja: ファイル '%s' の属性を変更できませんでした。

en: Failed to unlock lock file '%s'
ja: ロックファイル '%s' のロック解除ができませんでした。

en: Failed to unregister DDE server '%s'
ja: DDE サーバ '%s' の登録を削除できませんでした。

en: Failed to unregister descriptor %d from epoll descriptor %d
ja: 記述子 %d を epoll記述子 %d から削除できませんでした。

en: Failed to update user configuration file.
ja: ユーザー設定ファイルを更新できませんでした。

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
ja: デバッグレポートのアップロードができませんでした (エラーコード %d)。

en: Failed to write to lock file '%s'
ja: ロックファイル '%s' に書き込めませんでした。

en: False
ja: 偽

en: Family
ja: フォントファミリー

en: File
ja: ファイル

en: File "%s" could not be opened for reading.
ja: ファイル '%s' を読み取ろうとしましたが開くことができません

en: File "%s" could not be opened for writing.
ja: ファイル '%s' に書き込もうとしましたが開くことができません

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ja: ファイル %s はすでに存在します。上書きしてよろしいですか?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
ja: ファイル '%s' はすでに存在します。
    置き換えますか?

en: File couldn't be loaded.
ja: ファイルを読み取ることができません。

en: File dialog failed with error code %0lx.
ja: ファイルダイアログがエラー %0lx で失敗しました。

en: File error
ja: ファイルエラー

en: File name exists already.
ja: その名前のファイルはすでに存在します。

en: Files
ja: ファイル

en: Files (%s)
ja: ファイル (%s)

en: Filter
ja: フィルター

en: Find
ja: 検索

en: Fixed font:
ja: 固定幅フォント:

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
ja: 固定幅。<br> <b>太字</b><i>イタリック</i>

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
ja: フォリオ, 8 1/2 x 13インチ

en: Font
ja: フォント

en: Font &weight:
ja: フォントのウエイト(&W):

en: Font size:
ja: フォントの大きさ:

en: Font st&yle:
ja: フォントのスタイル(&Y):

en: Font:
ja: フォント:

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
ja: フォントの読み取り中に索引ファイル %s が失われました。

en: Fork failed
ja: フォークに失敗しました

en: Forward hrefs are not supported
ja: 前方参照のhrefには未対応です

en: Found %i matches
ja: %i 件の該当部を発見

en: From:
ja: 開始ページ:

en: GIF: Invalid gif index.
ja: GIF: gifの索引が正しくないようです。

en: GIF: data stream seems to be truncated.
ja: GIF: データストリームに欠落があるようです。

en: GIF: error in GIF image format.
ja: GIF: GIF画像形式にエラーがありました。

en: GIF: not enough memory.
ja: GIF: メモリ不足です。

en: GIF: unknown error!!!
ja: GIF: 未知のエラーを検出しました。

en: GTK+ theme
ja: GTK+ テーマ

en: Generic PostScript
ja: 汎用 PostScipt

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
ja: ドイツリーガル折りたたみ連続紙, 8 1/2 x 13インチ

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
ja: ドイツ標準折りたたみ連続紙, 8 1/2 x 12インチ

en: GetProperty called w/o valid getter
ja: 適切な getter なしに GetPropertyが呼び出されました。

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
ja: 汎用アクセサーに対して GetPropertyCollection が呼び出されました。

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
ja: 適切なコレクション getter なしに GetPropertyCollection が呼び出されました。

en: Go back
ja: 戻る

en: Go forward
ja: 進む

en: Go one level up in document hierarchy
ja: 文書構造のひとつ上へ

en: Go to home directory
ja: ホームディレクトリーへ移動

en: Go to parent directory
ja: 親ディレクトリーへ移動

en: Graphics art by
ja: デザイナー

en: Greek (ISO-8859-7)
ja: ギリシャ語 (ISO-8859-7)

en: Gzip not supported by this version of zlib
ja: このバージョンの zlib は Gzip を処理できません

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
ja: HTMLヘルププロジェクト (*.hhp)|*.hhp|

en: HTML anchor %s does not exist.
ja: HTMLアンカー %s は存在しません。

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
ja: HTML ファイル (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

en: Hebrew (ISO-8859-8)
ja: ヘブライ語 (ISO-8859-8)

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Browser Options
ja: ヘルプブラウザのオプション

en: Help Index
ja: ヘルプの索引

en: Help Printing
ja: ヘルプの印刷

en: Help Topics
ja: ヘルプトピック

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
ja: ヘルプブック (*.htb)|*.htb|ヘルプブック (*.zip)|*.zip|

en: Help directory "%s" not found.
ja: ヘルプディレクトリー "%s" が見つかりません。

en: Help file "%s" not found.
ja: ヘルプファイル "%s" が見つかりません。

en: Help: %s
ja: ヘルプ: %s

en: Hide this notification message.
ja: この通知メッセージを隠します。

en: Home
ja: ホーム

en: Home directory
ja: ホームディレクトリー

en: ICO: Error in reading mask DIB.
ja: ICO: マスクDIBの読み取り中にエラーを検出しました。

en: ICO: Error writing the image file!
ja: ICO: 画像ファイルの書き出し中にエラーが発生しました。

en: ICO: Image too tall for an icon.
ja: ICO: 縦に長すぎます。アイコンに変換できません。

en: ICO: Image too wide for an icon.
ja: ICO: 幅が大きすぎます。アイコンに変換できません。

en: ICO: Invalid icon index.
ja: ICO: アイコンの索引が不正のようです。

en: IFF: data stream seems to be truncated.
ja: IFF: データストリームに欠落があるようです。

en: IFF: error in IFF image format.
ja: IFF: IFF画像形式にエラーがありました。

en: IFF: not enough memory.
ja: IFF: メモリ不足です。

en: IFF: unknown error!!!
ja: IFF: 未対応のエラーが発生しました。

en: Icon & text renderer cannot render value; value type:
ja: アイコンとテキストのレンダラーが値を処理できません; 値の型:

en: If possible, try changing the layout parameters to make the printout more narrow.
ja: 出力結果がより狭い範囲に収まるように印刷設定値を変更してください。

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
ja: このバグレポートに関連する追加情報をお持ちの場合は
    ここに記入頂くことでバグレポートに追加されます:

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
ja: 以後のデバッグレポート表示を完全に抑制したい場合は"キャンセル"ボタンを使ってください。
    ただし、その抑制指示はプログラムの修正を遠ざけることになりますので
    できる限りレポート生成を続けるようにしてください。

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
ja: 値 "%s" を無視します (キー "%s")。

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
ja: wxEvtHandler ではないオブジェクトクラスがイベントソースになっています

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
ja: ConstructObject メソッドに不正なカウント引数が与えられました。

en: Illegal Parameter Count for Create Method
ja: Create メソッドに不正なカウント引数が与えられました。

en: Illegal directory name.
ja: 不正なディレクトリー名です。

en: Illegal file specification.
ja: ファイル記述子が不正です。

en: Image and mask have different sizes.
ja: 画像とマスクが異なる大きさになっています。

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
ja: リッチエディットコントロールを作成できませんでした。代わりに簡素なテキストコントロールを使います。 riched32.dllを再インストールしてください。

en: Impossible to get child process input
ja: 子プロセスの入力は取得不可能です。

en: Impossible to get permissions for file '%s'
ja: ファイル '%s' へのパーミッションは取得不可能です

en: Impossible to overwrite the file '%s'
ja: ファイル '%s' の上書きは不可能です

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
ja: ファイル '%s' へのパーミッションは設定不可能です

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
ja: GIF フレームの大きさ (%u, %d) が不適切です (フレーム #%u)

en: Indent
ja: 字下げ

en: Indents && Spacing
ja: 字下げと間隔

en: Index
ja: 索引

en: Indian (ISO-8859-12)
ja: ISO-8859-12 (ケルト語→14/デーヴァナーガリー→破棄)

en: Initialization failed in post init, aborting.
ja: PostInit の初期化に失敗しました。中断します。

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert Image
ja: 画像の挿入

en: Insert Text
ja: テキストの挿入

en: Invalid GTK+ command line option, use "%s --help"
ja: 不適切な GTK+ コマンドラインオプションです。"%s --help" で確認してください。

en: Invalid TIFF image index.
ja: TIFF 画像索引が不正です。

en: Invalid data view item
ja: 不適切なデータビュー項目です

en: Invalid display mode specification '%s'.
ja: 画面モード '%s' は正しい指定ではありません。

en: Invalid geometry specification '%s'
ja: 画面設定 '%s' は正しい指定ではありません

en: Invalid lock file '%s'.
ja: 不正なロックファイルです: '%s'

en: Invalid message catalog.
ja: 正しいメッセージカタログではありません。

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
ja: Null または不正なオブジェクト識別子が GetObjectClassInfo に渡されました。

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
ja: Null または不正なオブジェクト識別子が HasObjectClassInfo に渡されました。

en: Invalid regular expression '%s': %s
ja: 不正な正規表現です '%s': %s

en: Italic
ja: イタリック

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
ja: イタリア封筒, 110 x 230mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
ja: JPEG: 読み取れません。おそらくファイルが壊れています。

en: JPEG: Couldn't save image.
ja: JPEG: 画像を保存できません。

en: Japanese Double Postcard 200 x 148 mm
ja: 往復はがき 200×248mm

en: Japanese Envelope Chou #3
ja: 長形3号

en: Japanese Envelope Chou #3 Rotated
ja: 長形3号横置き

en: Japanese Envelope Chou #4
ja: 長形4号

en: Japanese Envelope Chou #4 Rotated
ja: 長形4号横置き

en: Japanese Envelope Kaku #2
ja: 角形2号

en: Japanese Envelope Kaku #2 Rotated
ja: 角形2号横置き

en: Japanese Envelope Kaku #3
ja: 角形3号

en: Japanese Envelope Kaku #3 Rotated
ja: 角形3号横置き

en: Japanese Envelope You #4
ja: 洋形4号

en: Japanese Envelope You #4 Rotated
ja: 洋形4号横置き

en: Japanese Postcard 100 x 148 mm
ja: はがき 100×148mm

en: Japanese Postcard Rotated 148 x 100 mm
ja: はがき横置き 148×100mm

en: Justified
ja: 両端揃え

en: Justify text left and right.
ja: 左右端いっぱいにテキストを表示します。

en: KP_
ja: Num

en: KP_ADD
ja: Num+

en: KP_DIVIDE
ja: Num/

en: KP_DOWN
ja: Num↓

en: KP_END
ja: NumEnd

en: KP_ENTER
ja: NumEnter

en: KP_EQUAL
ja: Num=

en: KP_HOME
ja: NumHome

en: KP_INSERT
ja: NumInsert

en: KP_LEFT
ja: Num←

en: KP_MULTIPLY
ja: Num*

en: KP_PAGEDOWN
ja: NumPageDown

en: KP_PAGEUP
ja: NumPageUp

en: KP_RIGHT
ja: Num→

en: KP_SUBTRACT
ja: Num-

en: KP_UP
ja: Num↑

en: L&ine spacing:
ja: 行間隔 (&I):

en: LEFT
ja: ←

en: Landscape
ja: 横置き

en: Ledger, 17 x 11 in
ja: Ledger(帳簿), 17 x 11インチ

en: Left
ja: 左

en: Left (&first line):
ja: 左-一行目 (&F):

en: Left margin (mm):
ja: 余白-左 (mm):

en: Left-align text.
ja: テキストを左寄せにします。

en: Legal Extra 9 1/2 x 15 in
ja: リーガル Extra 9 1/2 x 15インチ

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
ja: リーガル, 8 1/2 x 14インチ

en: Letter Extra 9 1/2 x 12 in
ja: レター Extra 9 1/2 x 12インチ

en: Letter Extra Transverse 9.275 x 12 in
ja: レター Extra Transverse 9.275 x 12 インチ

en: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 in
ja: レター Plus 8 1/2 x 12.69インチ

en: Letter Rotated 11 x 8 1/2 in
ja: レター 横置き 11 x 8 1/2インチ

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
ja: レター Small, 8 1/2 x 11インチ

en: Letter Transverse 8 1/2 x 11 in
ja: レター Transverse 8 1/2 x 11インチ

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
ja: レター, 8 1/2 x 11インチ

en: License
ja: 許諾

en: Light
ja: 軽量

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
ja: %lu 行目 (マップファイル "%s" ) に文法不適合がありました。無視します。

en: Line spacing:
ja: 行間隔:

en: Link contained '//', converted to absolute link.
ja: リンクは '//' を含んでいます。絶対パスリンクに変換しました。

en: List Style
ja: リストスタイル

en: List styles
ja: リストスタイル

en: Lists font sizes in points.
ja: 利用できるポイント指定の大きさ一覧です。

en: Lists the available fonts.
ja: 利用できるフォントの一覧です。

en: Load %s file
ja: %s ファイルの読み取り

en: Loading :
ja: 読み取り中 :

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
ja: ロックファイル '%s' は不正な所有者を示しています。

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
ja: ロックファイル '%s' は不正なパーミッションを示しています。

en: Log saved to the file '%s'.
ja: ファイル '%s' にログを保存しました。

en: Lower case letters
ja: 小文字単語

en: Lower case roman numerals
ja: 小文字ローマ数字

en: MDI child
ja: MDI子ウィンドウ

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
ja: Microsoft Help ライブラリーがインストールされていないので Microsoft HTML Help 機能が使えません。そのライブラリーをインストールしてください。

en: Ma&ximize
ja: 最大化 (&X)

en: Make a selection:
ja: 選択してください:

en: Match case
ja: 大文字小文字を区別

en: Memory VFS already contains file '%s'!
ja: メモリーVFSにはファイル '%s' がすでにあります。

en: Menu
ja: メニュー

en: Metal theme
ja: メタルテーマ

en: Mi&nimize
ja: 最小化 (&N)

en: Modified
ja: 更新

en: Module "%s" initialization failed
ja: モジュール "%s" の初期化に失敗しました

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
ja: Monarch 封筒, 3 7/8 x 7 1/2インチ

en: Move down
ja: 下に移動

en: Move up
ja: 上に移動

en: NUM_LOCK
ja: NumLock

en: Name
ja: 名前

en: New &Character Style...
ja: 新規文字スタイル (&C) ...

en: New &List Style...
ja: 新規リストスタイル (&L) ...

en: New &Paragraph Style...
ja: 新規段落スタイル (&P) ...

en: New Style
ja: 新規スタイル

en: New directory
ja: 新規ディレクトリー

en: New item
ja: 新規項目

en: NewName
ja: 新しい名前

en: Next
ja: 次

en: Next page
ja: 次のページ

en: No
ja: いいえ

en: No animation handler for type %ld defined.
ja: %ld 型のアニメーションハンドラーは未定義です。

en: No bitmap handler for type %d defined.
ja: '%d' 型のイメージハンドラは定義されていません。

en: No column existing.
ja: 列がありません。

en: No column for the specified column existing.
ja: プロパティーに対応する列がありません。

en: No column for the specified column position existing.
ja: 指定された位置には列がありません。

en: No default application configured for HTML files.
ja: HTMLファイルに対する既定のアプリケーション設定がありません。

en: No entries found.
ja: 項目が見つかりません。

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
ja: エンコーディング '%s' のテキストを表示するフォントはありません
    他のエンコーディング '%s' でありば利用可能です。
    このエンコーディングを使いますか(そうでなければ別のものを選びます)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
ja: エンコーディング '%s' のテキストを表示するフォントはありません
    このエンコーディングに使うフォントを選択しますか
    (そうでなければこのエンコーディングのテキストは正しく表示されません)?

en: No handler found for animation type.
ja: アニメーションタイプのハンドラーが見つかりません。

en: No handler found for image type.
ja: イメージタイプのハンドラーが見つかりません。

en: No image handler for type %d defined.
ja: %d 型のイメージハンドラーが定義されていません。

en: No image handler for type %s defined.
ja: %s 型のイメージハンドラーが定義されていません。

en: No matching page found yet
ja: 一致するページがまだありません。

en: No renderer or invalid renderer type specified for custom data column.
ja: カスタムデータ列に不適切なレンダラーまたは不適切なその型が与えられました。

en: No renderer specified for column.
ja: 列に対してレンダラーが与えられていません。

en: No sound
ja: 音声なし

en: No unused colour in image being masked.
ja: マスクされるべき未使用色が画像にありません。

en: No unused colour in image.
ja: 画像に未使用色がありません。

en: No valid mappings found in the file "%s".
ja: ファイル "%s" には適切なマップが含まれていません。

en: Nordic (ISO-8859-10)
ja: 北欧言語 (Latin-6, ISO-8859-10)

en: Normal
ja: 通常

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
ja: 通常<br> と <u>下線付き</u>

en: Normal font:
ja: 通常のフォント:

en: Not %s
ja: %sではない

en: Not available
ja: 利用できません

en: Not underlined
ja: 下線なし

en: Note, 8 1/2 x 11 in
ja: ノート, 8 1/2×11インチ

en: Notice
ja: お知らせ

en: Number of columns could not be determined.
ja: 列の数を決定できませんでした。

en: Numbered outline
ja: 番号付きアウトライン

en: Objects must have an id attribute
ja: オブジェクトには id 属性が必須です。

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open HTML document
ja: HTML文書を開く

en: Open file "%s"
ja: ファイル "%s" を開く

en: OpenGL function "%s" failed: %s (error %d)
ja: OpenGL 関数 "%s" が失敗: %s (エラー %d)

en: Operation not permitted.
ja: 処理が許可されていません。

en: Option '%s' requires a value.
ja: オプション '%s' には値の指定が必要です。

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
ja: オプション '%s': '%s' という表現は日付に変換できません。

en: Options
ja: オプション

en: Orientation
ja: 向き

en: Out of window IDs.  Recommend shutting down application.
ja: ウィンドウIDが制限範囲を超えました。アプリケーションの再起動をおすすめします。

en: PCX: couldn't allocate memory
ja: PCX: メモリを割り当てることができません

en: PCX: image format unsupported
ja: PCX: 画像形式は未対応です

en: PCX: invalid image
ja: PCX: 不正な画像です

en: PCX: this is not a PCX file.
ja: PCX: PCXファイルではないようです。

en: PCX: unknown error !!!
ja: PCX: 未対応のエラーが発生しました。

en: PCX: version number too low
ja: PCX: バージョン番号が低すぎるようです。

en: PNM: Couldn't allocate memory.
ja: PNM: メモリを割り当てることができません。

en: PNM: File format is not recognized.
ja: PNM: ファイル形式を解析できません。

en: PNM: File seems truncated.
ja: PNM: ファイルが欠けているようです。

en: PRC 16K 146 x 215 mm
ja: 中国 16K 146 x 215 mm

en: PRC 16K Rotated
ja: 中国 16K 横置き

en: PRC 32K 97 x 151 mm
ja: 中国 32K 97 x 151 mm

en: PRC 32K Rotated
ja: 中国 32K 横置き

en: PRC 32K(Big) 97 x 151 mm
ja: 中国 32K(Big) 97 x 151 mm

en: PRC 32K(Big) Rotated
ja: 中国 32K(Big) 横置き

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
ja: 中国封筒 #1 102 x 165 mm

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
ja: 中国封筒 #1 横置き 165 x 102 mm

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
ja: 中国封筒 #10 324 x 458 mm

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
ja: 中国封筒 #10 横置き 458 x 324 mm

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
ja: 中国封筒 #2 102 x 176 mm

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
ja: 中国封筒 #2 横置き 176 x 102 mm

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
ja: 中国封筒 #3 125 x 176 mm

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
ja: 中国封筒 #3 横置き 176 x 125 mm

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
ja: 中国封筒 #4 110 x 208 mm

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
ja: 中国封筒 #4 横置き 208 x 110 mm

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
ja: 中国封筒 #5 110 x 220 mm

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
ja: 中国封筒 #5 横置き 220 x 110 mm

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
ja: 中国封筒 #6 120 x 230 mm

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
ja: 中国封筒 #6 横置き 230 x 120 mm

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
ja: 中国封筒 #7 160 x 230 mm

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
ja: 中国封筒 #7 横置き 230 x 160 mm

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
ja: 中国封筒 #8 120 x 309 mm

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
ja: 中国封筒 #8 横置き 309 x 120 mm

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
ja: 中国封筒 #9 229 x 324 mm

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
ja: 中国封筒 #9 横置き 324 x 229 mm

en: PRINT
ja: PrintScreen

en: Page %d
ja: %dページ

en: Page %d of %d
ja: %dページ (%dページ中)

en: Page Setup
ja: ページの設定

en: Page setup
ja: ページの設定

en: Pages
ja: 指定

en: Paper size
ja: 用紙サイズ

en: Paragraph styles
ja: 段落スタイル

en: Passing a already registered object to SetObject
ja: SetObject に登録済みのオブジェクトが渡されました

en: Passing an unknown object to GetObject
ja: GetObject に未知のオブジェクトが渡されました

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste selection
ja: 選択部分を貼り付け

en: Peri&od
ja: ピリオド (&O)

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Pipe creation failed
ja: パイプを作成できませんでした

en: Please choose a valid font.
ja: 有効なフォントを選んでください。

en: Please choose an existing file.
ja: 存在するファイルを選んでください。

en: Please choose the page to display:
ja: 表示するページを選んでください:

en: Please choose which ISP do you want to connect to
ja: 接続したいISPを選んでください

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
ja: comctl32.dll の新しい版をインストールしてください。
    4.70 以上の版が必要ですが現在インストールされているのは %d.%02d です｡
    適切な版がないと正しく動作いたしません。

en: Please select the columns to show and define their order:
ja: 表示する列とその順番を選んでください:

en: Point Size
ja: 大きさ(ポイント):

en: Pointer to data view control not set correctly.
ja: データビューコントロールへのポインタが正しく設定されていません。

en: Pointer to model not set correctly.
ja: モデルへのポインタが正しく設定されていません。

en: Portrait
ja: 縦置き

en: PostScript file
ja: PostScript ファイル

en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Print
ja: 印刷

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Print Preview Failure
ja: 印刷プレビュー失敗

en: Print Range
ja: 印刷範囲

en: Print Setup
ja: 印刷設定

en: Print in colour
ja: カラー印刷

en: Print preview creation failed.
ja: 印刷プレビューを作成できませんでした。

en: Print spooling
ja: 印刷予約設定

en: Print this page
ja: このページを印刷

en: Print to File
ja: ファイルへ印刷

en: Printer
ja: プリンター

en: Printer command:
ja: プリンターへのコマンド:

en: Printer options
ja: プリンターのオプション

en: Printer options:
ja: プリンターのオプション:

en: Printer...
ja: プリンター ...

en: Printer:
ja: プリンター:

en: Printing
ja: 印刷

en: Printing
ja: 印刷

en: Printing Error
ja: 印刷エラー

en: Printing page %d...
ja: %d ページを印刷中 ...

en: Printing...
ja: 印刷中 ...

en: Printout
ja: 印刷出力

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
ja: デバッグレポートの処理に失敗しました。ディレクトリー "%s" にファイルを残します。

en: Progress renderer cannot render value type; value type:
ja: 進行状況レンダラーが値を処理できません: 値の型:

en: Property
ja: プロパティー

en: Quarto, 215 x 275 mm
ja: クォート(四つ折り版), 215 x 275 mm

en: Question
ja: お尋ねします

en: Quit this program
ja: このプログラムを終了します

en: RIGHT
ja: →

en: Read error on file '%s'
ja: ファイル '%s' の読み取りエラー

en: Ready
ja: 準備完了

en: Redo
ja: 再実行

en: Redo last action
ja: 最後に取り消した編集を再実行します

en: Refresh
ja: 更新

en: Registry key '%s' already exists.
ja: レジストリーキー '%s' はすでに存在します。

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
ja: 改名元に指定されたレジストリーキー '%s' は存在しません。

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
ja: レジストリーキー '%s' は通常のシステム動作に必要です。
    これを削除するとシステムを不安定にします:
    処理を中断しました。

en: Registry value '%s' already exists.
ja: レジストリの値 '%s' はすでに存在します。

en: Regular
ja: 通常

en: Relevant entries:
ja: 関連項目:

en: Remaining time:
ja: 残り時間:

en: Remove
ja: 削除

en: Remove current page from bookmarks
ja: ブックマークから現在のページを削除します

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
ja: レンダラー "%s" は非互換バージョン %d.%d で実装されているため読み取ることができません。

en: Rendering failed.
ja: レンダリングに失敗しました。

en: Renumber List
ja: リスト連番の初期化

en: Rep&lace
ja: 置換(&L)

en: Replace
ja: 置換

en: Replace &all
ja: すべて置換(&A)

en: Replace selection
ja: 選択範囲を置換します

en: Replace with:
ja: 置換先:

en: Required information entry is empty.
ja: 必須情報項目が空です。

en: Resource '%s' is not a valid message catalog.
ja: '%s' は正しいメッセージカタログではありません。

en: Revert to Saved
ja: 保存した状態まで戻します

en: Right
ja: 右

en: Right margin (mm):
ja: 余白-右 (mm):

en: Right-align text.
ja: 右寄せにします。

en: S&tandard bullet name:
ja: 標準行頭文字名(&T):

en: SCROLL_LOCK
ja: ScrollLock

en: Save
ja: 保存

en: Save %s file
ja: %s ファイルを保存

en: Save &As...
ja: 別名で保存(&A) ...

en: Save current document
ja: 現在の文書を保存します

en: Save current document with a different filename
ja: 現在の文書を別名で保存します

en: Save log contents to file
ja: ログの内容をファイルに保存します

en: Search
ja: 検索

en: Search contents of help book(s) for all occurrences of the text you typed above
ja: 上で入力したテキストがある部分をヘルプブックの全体に渡って検索します

en: Search direction
ja: 検索の方向

en: Search for:
ja: 検索内容:

en: Search in all books
ja: すべてのブックを検索

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Sections
ja: セクション

en: Seek error on file '%s'
ja: ファイル '%s' のシークエラー

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
ja: ファイル '%s' のシークエラー(stdioでは大きなファイルに対応できません)

en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select a document template
ja: 文書の雛形を選んでください

en: Select a document view
ja: 文書ビューの選択

en: Select regular or bold.
ja: 太字にするかしないかを選んでください。

en: Select regular or italic style.
ja: イタリックにするかしないかを選んでください。

en: Select underlining or no underlining.
ja: 下線を付けるか付けないかを選んでください

en: Selection
ja: 選択

en: Selects the list level to edit.
ja: 編集したいリストレベルを選んでください。

en: Separator expected after the option '%s'.
ja: オプション '%s' の後には区切り文字が必要です。

en: SetProperty called w/o valid setter
ja: SetProperty が適切なsetterなしで呼び出されました

en: Setting directory access times is not supported under this OS version
ja: このバージョンの OS ではディレクトリアクセス時刻を設定できません

en: Setup...
ja: 設定 ...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
ja: 複数のダイヤルアップ接続が有効です。乱数でひとつ選びます。

en: Show &hidden directories
ja: 隠しディレクトリーを表示する(&H)

en: Show &hidden files
ja: 隠しファイルを表示する(&H)

en: Show about dialog
ja: 詳細ダイアログを表示します。

en: Show all
ja: すべて表示

en: Show all items in index
ja: 索引に全項目を表示します

en: Show hidden directories
ja: 隠しディレクトリーを表示します

en: Show/hide navigation panel
ja: ナビゲーションパネルの表示/非表示を切り替えます

en: Shows a Unicode subset.
ja: ユニコードの部分集合を表示します。

en: Shows a preview of the bullet settings.
ja: 行頭文字設定のプレビューを表示します。

en: Shows a preview of the font settings.
ja: フォント設定のプレビューを表示します｡

en: Shows a preview of the font.
ja: フォントのプレビューを表示します。

en: Shows a preview of the paragraph settings.
ja: 段落設定のプレビューを表示します。

en: Shows the font preview.
ja: フォントのプレビューを表示します。

en: Simple monochrome theme
ja: 簡素なモノクロのテーマ

en: Single
ja: 1

en: Size
ja: 大きさ

en: Size:
ja: 大きさ:

en: Skip
ja: スキップ

en: Slant
ja: 斜体

en: Sorry, could not open this file.
ja: ファイルを開くことができませんでした。

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
ja: プレビューのためのメモリが足りません。

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
ja: その名前はすでに使われています。他の名前を選んでください。

en: Sorry, the format for this file is unknown.
ja: このファイルの形式は未対応です。

en: Sound data are in unsupported format.
ja: 未対応の様式が使われている音声データです。

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
ja: '%s' は未対応の様式が使われている音声ファイルです。

en: Spacing
ja: 間隔

en: Standard
ja: 標準

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
ja: ステートメント(計算書), 5 1/2 x 8 1/2インチ

en: Status:
ja: 状態:

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
ja: 文字列から色へ : 変換に失敗しました : %s

en: Style
ja: スタイル

en: Style Organiser
ja: スタイルの構成

en: Style:
ja: スタイル:

en: Subscrip&t
ja: 下付き文字(&T)

en: Supe&rscript
ja: 上付き文字(&R)

en: Symbol
ja: 記号

en: Symbol &font:
ja: 記号フォント (&F) :

en: Symbols
ja: 記号

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
ja: TIFF: メモリ割り当てに失敗しました。

en: TIFF: Error loading image.
ja: TIFF: 画像の読み取りエラーを検出しました。

en: TIFF: Error reading image.
ja: TIFF: 画像の読み取りエラーを検出しました。

en: TIFF: Error saving image.
ja: TIFF: 画像の書き出しエラーを検出しました。

en: TIFF: Error writing image.
ja: TIFF: 画像の書き出しエラーを検出しました。

en: TIFF: Image size is abnormally big.
ja: TIFF: 画像の大きさが極端に大きいようです。

en: Tabloid Extra 11.69 x 18 in
ja: タブロイド Extra 11.69 x 18インチ

en: Tabloid, 11 x 17 in
ja: タブロイド, 11 x 17インチ

en: Tabs
ja: タブ

en: Templates
ja: 雛形

en: Text renderer cannot render value; value type:
ja: テキストレンダラーは次の値を処理できません; 値の型:

en: Thai (ISO-8859-11)
ja: タイ語 (ISO-8859-11)

en: The FTP server doesn't support passive mode.
ja: そのFTPサーバーはPASSIVEモードに対応していません。

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
ja: そのFTPサーバーはPORTコマンドに対応していません。

en: The available bullet styles.
ja: 使用できる行頭文字スタイルです。

en: The available styles.
ja: 使用できるスタイルです。

en: The bullet character.
ja: 行頭文字を指定します。

en: The character code.
ja: 文字コードです。

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
ja: 文字集合 '%s' は未対応です。
    他の文字集合で置き換えるかそれができないときは
    キャンセルしてください

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
ja: クリップボード様式 '%d' は存在しません。

en: The default style for the next paragraph.
ja: 次の段落に適用されるスタイルを指定します。

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
ja: ディレクトリー '%s' は存在しません
    作成しますか?

en: The document "%s" doesn't fit on the page horizontally and will be truncated if printed.
    
    Would you like to proceed with printing it nevertheless?
ja: 文書 "%s" はページの水平方向にあわせることができません。印刷すると切り詰められます。
    
    ご承知の上で印刷処理を進めますか?

en: The first line indent.
ja: 最初の行の字下げです。

en: The following standard GTK+ options are also supported:
ja: 次の標準GTK+オプションも利用できます:

en: The font colour.
ja: フォントの色を指定できます。

en: The font family.
ja: フォントのファミリーを指定できます。

en: The font from which to take the symbol.
ja: 記号の取得元フォントを指定できます。

en: The font point size.
ja: フォントの大きさをポイントで記します。

en: The font size in points.
ja: フォントの大きさをポイントで記します。

en: The font style.
ja: フォントのスタイルを指定できます。

en: The font weight.
ja: フォントのウエイトを指定できます。

en: The format of file '%s' couldn't be determined.
ja: ファイル '%s' の様式を決定できませんでした。

en: The left indent.
ja: 左側の字下げを指定できます。

en: The line spacing.
ja: 行間隔を指定できます。

en: The list item number.
ja: 連番の番号を指定できます。

en: The outline level.
ja: アウトラインレベルを指定できます。

en: The print dialog returned an error.
ja: 印刷ダイアログがエラーを返しました。

en: The range to show.
ja: 表示する範囲を指定できます。

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
ja: レポートに含まれるファイルは下記の通りです。公開すべきでないファイルが含まれている場合は
    そのファイルのチェックを外せばレポートから取り除かれます。

en: The required parameter '%s' was not specified.
ja: 必須引数 '%s' が与えられていません。

en: The right indent.
ja: 右側の字下げです。

en: The spacing after the paragraph.
ja: 段落の後の空間を指定します。

en: The spacing before the paragraph.
ja: 段落の前の空間を指定します。

en: The style name.
ja: スタイル名です。

en: The style on which this style is based.
ja: このスタイルの元となるスタイルです。

en: The style preview.
ja: スタイルのプレビューです。

en: The tab position.
ja: タブ位置です。

en: The tab positions.
ja: タブ位置の一覧です。

en: The text couldn't be saved.
ja: テキストが保存できませんでした。

en: The value for the option '%s' must be specified.
ja: オプション '%s' とその値は必ず指定してください。

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is too old, please upgrade (the following required function is missing: %s).
ja: このコンピューターにインストールされているリモートアクセスサービス(RAS)は古すぎるようです。新しいものを用意してください(機能 %s が必要です)。

en: The wxGtkPrinterDC cannot be used.
ja: wxGtkPrinterDC が利用できません。

en: There is no column or renderer for the specified column index.
ja: 指定された列のレンダラーまたは列そのものが存在しません。

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
ja: ページの準備中に問題が検出されました: 既定のプリンターが未指定なら指定してください。

en: This document doesn't fit on the page horizontally and will be truncated when it is printed.
ja: この文書はページの水平方向にあわせることができません。印刷すると切り詰められます。

en: This system doesn't support date controls, please upgrade your version of comctl32.dll
ja: このシステムは、date コントロールに未対応です。comctl32.dllを更新してください

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
ja: スレッドモジュールの初期化に失敗: スレッドローカルストレージに値を保存できませんでした

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
ja: スレッドモジュールの初期化に失敗: スレッドキーを作成できませんでした

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
ja: スレッドモジュールの初期化に失敗: スレッドローカルストレージに索引を割り当てられませんでした

en: Thread priority setting is ignored.
ja: スレッド優先度の設定は無視されました。

en: Tile &Horizontally
ja: 横に並べる(&H)

en: Tile &Vertically
ja: 縦に並べる(&V)

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
ja: FTPサーバーとの接続を待機中に時間切れになりました。PASSIVEモードで試してみてください。

en: Timer creation failed.
ja: タイマーの作成に失敗しました。

en: Tip of the Day
ja: 今日のチップ

en: Tips not available, sorry!
ja: チップが使えません、ごめんね!

en: To:
ja: 末尾ページ:

en: Toggle renderer cannot render value; value type:
ja: トグルレンダラーが値を処理できません: 値の型:

en: Too many EndStyle calls!
ja: EndStyle の呼び出しが多すぎます。

en: Too many colours in PNG, the image may be slightly blurred.
ja: PNGにある色が多すぎます。少しぼやけた感じになるかもしれません。

en: Top margin (mm):
ja: 余白-天 (mm):

en: Translations by
ja: 翻訳 :

en: Translators
ja: 翻訳者

en: True
ja: 真

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
ja: メモリVFSにまだ読み込まれていない '%s' の削除を要求されました。

en: Turkish (ISO-8859-9)
ja: トルコ語 (ISO-8859-9)

en: Type
ja: 種類

en: Type a font name.
ja: フォント名を指定します。

en: Type a size in points.
ja: ポイントで大きさを指定します。

en: Type must have enum - long conversion
ja: 型は列挙からlongへの変換が可能でなくてはなりません。

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
ja: 型の処理 "%s" に失敗:  "%s" とラベルされたプロパティーは "%s" 型です。"%s" ではありません。

en: UP
ja: ↑

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
ja: 米国標準折りたたみ連続紙, 14 7/8 x 11インチ

en: Unable to add inotify watch
ja: inotify 監視を追加できませんでした

en: Unable to add kqueue watch
ja: kqueue 監視を追加できませんでした

en: Unable to associate handle with I/O completion port
ja: ハンドルをI/O完了ポートに関連づけることができませんでした

en: Unable to close I/O completion port handle
ja: I/O完了ポートハンドルを閉じることができませんでした

en: Unable to close inotify instance
ja: inotify 実体を閉じることができませんでした。

en: Unable to close path '%s'
ja: パス '%s' を閉じることができませんでした。

en: Unable to close the handle for '%s'
ja: '%s' へのハンドルを閉じることができませんでした。

en: Unable to create I/O completion port
ja: I/O完了ポートを作成できません

en: Unable to create IOCP worker thread
ja: IOCP ワーカースレッドを作成できません

en: Unable to create inotify instance
ja: inotify 実体を作成できません

en: Unable to create kqueue instance
ja: kqueue 実体を作成できません

en: Unable to dequeue completion packet
ja: 完了パケットを双方向に扱えませんでした

en: Unable to get events from kqueue
ja: kqueue からのイベントを取得できませんでした

en: Unable to handle native drag&drop data
ja: ネイティブのドラッグアンドドロップデータを制御できませんでした

en: Unable to initialize GTK+, is DISPLAY set properly?
ja: GTK+を初期化できません。 DISPLAY の設定が不適切の可能性があります。

en: Unable to initialize Hildon program
ja: Hildon プログラムを初期化できません

en: Unable to open path '%s'
ja: パス '%s' を開くことができません

en: Unable to open requested HTML document: %s
ja: 要求されたHTML文書を開くことができません: %s

en: Unable to play sound asynchronously.
ja: 音の非同期演奏はできません。

en: Unable to post completion status
ja: 完了状態を post できませんでした

en: Unable to read from inotify descriptor
ja: inotify 記述子から読み取ることができません

en: Unable to remove inotify watch
ja: inotify 監視を削除できませんでした

en: Unable to remove kqueue watch
ja: kqueue 監視を削除できませんでした

en: Unable to set up watch for '%s'
ja: '%s' の監視を準備できませんでした。

en: Unable to start IOCP worker thread
ja: IOCP ワーカースレッドを開始できませんでした

en: Undelete
ja: 削除の取り消し

en: Underlined
ja: 下線付き

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo last action
ja: 最後の編集を取り消します

en: Unexpected characters following option '%s'.
ja: オプション '%s' に想定外の文字が続いています。

en: Unexpected parameter '%s'
ja: 想定外の変数 '%s' があります

en: Unexpectedly new I/O completion port was created
ja: 予期しない新しいI/O完了ポートが作成されました

en: Ungraceful worker thread termination
ja: ワーカースレッドを強引に停止させます

en: Unicode
ja: ユニコード

en: Unicode 16 bit (UTF-16)
ja: ユニコード 16 ビット (UTF-16)

en: Unicode 16 bit Big Endian (UTF-16BE)
ja: ユニコード 16 ビット Big Endian (UTF-16BE)

en: Unicode 16 bit Little Endian (UTF-16LE)
ja: ユニコード 16ビット Little Endian (UTF-16LE)

en: Unicode 32 bit (UTF-32)
ja: ユニコード 32 ビット (UTF-32)

en: Unicode 32 bit Big Endian (UTF-32BE)
ja: ユニコード 32 ビット Big Endian (UTF-32BE)

en: Unicode 32 bit Little Endian (UTF-32LE)
ja: ユニコード 32 ビット Little Endian (UTF-32LE)

en: Unicode 7 bit (UTF-7)
ja: ユニコード 7 ビット (UTF-7)

en: Unicode 8 bit (UTF-8)
ja: ユニコード 8 ビット (UTF-8)

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown DDE error %08x
ja: 想定外のDDE エラー 0x%08x

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
ja: 未知のオブジェクトが GetObjectClassInfo に渡されました

en: Unknown Property %s
ja: 未知のプロパティ %s

en: Unknown TIFF resolution unit %d ignored
ja: 未知の解像度単位 %d を無視しました

en: Unknown data format
ja: 未知のデータ様式です

en: Unknown dynamic library error
ja: 想定外の動的ライブラリーエラー

en: Unknown encoding (%d)
ja: 未知のエンコーディング (%d)

en: Unknown long option '%s'
ja: 未定義の詳細オプション名 '%s'

en: Unknown option '%s'
ja: 未定義の簡易オプション名 '%s'

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
ja: MIME型 %s の項目に閉じていない '{' がありました。

en: Unnamed command
ja: 無名コマンド

en: Unspecified
ja: 未指定

en: Unsupported clipboard format.
ja: 未対応のクリップボード様式です。

en: Unsupported theme '%s'.
ja: テーマ '%s' は未対応です。

en: Up
ja: 上へ

en: Upper case letters
ja: 大文字単語

en: Upper case roman numerals
ja: 大文字ローマ数字

en: Usage: %s
ja: 使い方: %s

en: Use the current alignment setting.
ja: 現在の整列設定を用います。

en: Valid pointer to native data view control does not exist
ja: ネイティブデータビューコントロールへの有効なポインタがありません。

en: Validation conflict
ja: 確認処理に矛盾があります

en: Value
ja: 値

en: Version
ja: バージョン

en: View files as a detailed view
ja: 詳細情報付きでファイル一覧を見る

en: View files as a list view
ja: リスト形式でファイル一覧を見る

en: Views
ja: ビュー

en: WINDOWS_LEFT
ja: 左Windows

en: WINDOWS_MENU
ja: Application

en: WINDOWS_RIGHT
ja: 右Windows

en: Waiting for IO on epoll descriptor %d failed
ja: epoll 記述子 %d の IO 待ちに失敗しました

en: Warning:
ja: 警告:

en: Weight
ja: ウエイト

en: Western European (ISO-8859-1)
ja: 西ヨーロッパ言語 (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
ja: 西ヨーロッパ言語ユーロ記号付き (Latin-9, ISO-8859-15)

en: Whether the font is underlined.
ja: フォントに下線が付くかどうか。

en: Whole word
ja: 単語全体

en: Whole words only
ja: 全体一致のみ

en: Win32 theme
ja: Win32 テーマ

en: Win32s on Windows 3.1
ja: Windows 3.1 上の Win32s

en: Windows Arabic (CP 1256)
ja: Windows アラビア語 (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
ja: Windows バルト言語 (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
ja: Windows 中央ヨーロッパ言語 (CP 1250)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
ja: Windows キリル言語 (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
ja: Windows ギリシャ語 (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
ja: Windows ヘブライ語 (CP 1255)

en: Windows Korean (CP 949)
ja: Windows 韓国語 (CP 949)

en: Windows Thai (CP 874)
ja: Windows タイ語 (CP 874)

en: Windows Turkish (CP 1254)
ja: Windows トルコ語 (CP 1254)

en: Windows Western European (CP 1252)
ja: Windows 西ヨーロッパ言語 (CP 1252)

en: Write error on file '%s'
ja: ファイル '%s' への書き出しエラー

en: XML parsing error: '%s' at line %d
ja: XML 解析エラー: '%s' (%d行目)

en: XPM: Malformed pixel data!
ja: XPM: 定形外のピクセルデータがありました

en: XPM: incorrect colour description in line %d
ja: XPM: %d行目の色記述に問題があります

en: XPM: incorrect header format!
ja: XPM: ヘッダーが必要な様式を満たしていません。

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
ja: XPM: 定形外の色定義 '%s' が%d行目にありました。

en: XPM: no colors left to use for mask!
ja: XPM: マスクに使うための色が残っていません。

en: XPM: truncated image data at line %d!
ja: XPM: %d行目に不完全な画像データがありました。

en: Yes
ja: はい

en: You cannot Clear an overlay that is not inited
ja: オーバーレイは初期化する前に Clear できません

en: You cannot Init an overlay twice
ja: オーバーレイは二度 Init できません

en: You cannot add a new directory to this section.
ja: このセクションに新しいディレクトリーは追加できません。

en: Zoom &In
ja: 拡大(&I)

en: Zoom &Out
ja: 縮小(&O)

en: Zoom to &Fit
ja: 画面に合わせる(&F)

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
ja: DDEML アプリケーションが競合状態の延長として作成されています｡

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
ja: DdeInitalize 関数より先に別の DDEML 関数が呼び出されたか、
    無効な実体識別子が DDEML 関数に渡されました。

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
ja: クライアントによる通信対話の確立が試みられましたが失敗しました。

en: a memory allocation failed.
ja: メモリ割り当てに失敗しました。

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
ja: DDEML の評価により引数の失敗が検出されました。

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
ja: 非同期 advise トランザクションの要求が時間切れになりました。

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
ja: 非同期 data トランザクションの要求が時間切れになりました。

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
ja: 非同期 execute トランザクションの要求が時間切れになりました。

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
ja: 非同期 poke トランザクションの要求が時間切れになりました。

en: a request to end an advise transaction has timed out.
ja: advise トランザクション終了の要求が時間切れになりました。

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
ja: サーバーサイドトランザクションが通信対話の確立を試みましたが
    クライアントによって終了されたかトランザクション成立前に
    終了してしまいました。

en: a transaction failed.
ja: トランザクションが失敗しました。

en: alt
ja: Alt

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
ja: APPCLASS_MONITOR として初期化されたアプリケーションが
    DDEトランザクションの実現を試みたか、
    APPCMD_CLIENTONLY で初期化されたものが
    サーバートランザクションの実現を試みようとしました。

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
ja: PostMessage関数の内部呼び出しが失敗しました。

en: an internal error has occurred in the DDEML.
ja: DDEMLの内部エラーが発生しました。

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
ja: 不正なトランザクション識別子が DDEML 関数に渡されました。
    XTYP_XACT_COMPLETE コールバックで識別子を使った後復帰した
    アプリケーションはその識別子を以後の呼び出しで使うことができません。

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
ja: 複数のzipファイルが結合されるよう意図されたデータです

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
ja: 不変キー '%s' への変更要求を無視しました。

en: bad arguments to library function
ja: ライブラリ関数への引数に問題があります

en: bad signature
ja: 未対応の識別文字です

en: bad zipfile offset to entry
ja: 項目へのzipfileオフセットが不適当です

en: binary
ja: バイナリー

en: bold
ja: 太字

en: buffer is too small for Windows directory.
ja: バッファーが小さいので Windows ディレクトリーを格納できません。

en: can't close file '%s'
ja: ファイル '%s' を閉じることができません

en: can't close file descriptor %d
ja: 記述子 %d のファイルを閉じることができません

en: can't commit changes to file '%s'
ja: 変更をファイル '%s' に反映できません。

en: can't create file '%s'
ja: ファイル '%s' を作成できません

en: can't delete user configuration file '%s'
ja: ユーザー設定ファイル '%s' を削除できません

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
ja: 記述子 %d のファイルがEOFに達したかどうかを判断できません

en: can't execute '%s'
ja: '%s' を実行できません。

en: can't find central directory in zip
ja: zip内にセントラルディレクトリー部が見つかりません。

en: can't find length of file on file descriptor %d
ja: 記述子 %d のファイルから長さを取得できません

en: can't find user's HOME, using current directory.
ja: ユーザーのHOMEが見つかりません。カレントディレクトリーを使用します。

en: can't flush file descriptor %d
ja: 記述子 %d のファイルをフラッシュできません

en: can't get seek position on file descriptor %d
ja: 記述子 %d のファイルからシーク位置を取得できません

en: can't load any font, aborting
ja: フォントが一切読み取れません、中止します

en: can't open file '%s'
ja: ファイル '%s' を開くことができません。

en: can't open global configuration file '%s'.
ja: 共有設定ファイル '%s' を開くことができません。

en: can't open user configuration file '%s'.
ja: ユーザー設定ファイル '%s' を開くことができません。

en: can't open user configuration file.
ja: ユーザー設定ファイルを開くことができません。

en: can't re-initialize zlib deflate stream
ja: zlibをdeflateストリームで再初期化できません

en: can't re-initialize zlib inflate stream
ja: zlibをinflateストリームで再初期化できません

en: can't read from file descriptor %d
ja: 記述子 %d のファイルから読み取ることができません

en: can't remove file '%s'
ja: ファイル '%s' を削除できません

en: can't remove temporary file '%s'
ja: 一時ファイル '%s' を削除できません

en: can't seek on file descriptor %d
ja: 記述子 %d のファイル上をシークできません

en: can't write buffer '%s' to disk.
ja: バッファー '%s' をディスクに書き出すことができません。

en: can't write to file descriptor %d
ja: 記述子 %d のファイルへ書き出すことができません。

en: can't write user configuration file.
ja: ユーザー設定ファイルを書き出すことができません。

en: checksum error
ja: チェックサムエラー

en: checksum failure reading tar header block
ja: ヘッダーブロックを読み取り中にチェックサムの不整合が見つかりました

en: compression error
ja: 圧縮エラー

en: conversion to 8-bit encoding failed
ja: 8ビットエンコーディングへの変換に失敗しました

en: ctrl
ja: Ctrl

en: date
ja: 日付

en: decompression error
ja: 展開エラー

en: default
ja: 規定

en: double
ja: double値

en: dump of the process state (binary)
ja: バイナリーによるプロセス状態のダンプ

en: eighteenth
ja: 18日

en: eighth
ja: 8日

en: eleventh
ja: 11日

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
ja: 項目 '%s' が二回以上グループ '%s' に現れています

en: error in data format
ja: データ様式にエラーがありました

en: error opening '%s'
ja: '%s' を開く際にエラーが発生しました

en: error opening file
ja: ファイルを開く際にエラーが発生しました

en: error reading zip central directory
ja: zipのセントラルディレクトリーを読み取り中にエラーを検出しました

en: error reading zip local header
ja: zipのローカルヘッダーを読み取り中にエラーを検出しました。

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
ja: zip項目 '%s' の書き出しエラー: CRCまたは長さが不正です

en: failed to flush the file '%s'
ja: ファイル '%s' のフラッシュができませんでした

en: fifteenth
ja: 15日

en: fifth
ja: 5日

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
ja: ファイル '%s' %d行目: グループヘッダの後にある '%s' は無視されます。

en: file '%s', line %d: '=' expected.
ja: ファイル '%s' %d行目: '=' がありません｡

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
ja: ファイル '%s' %d行目: キー '%s' はすでに %d行目に出てきました。

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
ja: ファイル '%s'  %d行目: 不変キー '%s' への値は無視されます。

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
ja: ファイル '%s': 想定外の文字 %c が %d 行目にありました。

en: files
ja: ファイル

en: first
ja: 1日

en: font size
ja: フォントの大きさ

en: fourteenth
ja: 14日

en: fourth
ja: 4日

en: generate verbose log messages
ja: 冗長なログメッセージを生成します。

en: image
ja: 画像一時ファイル

en: incomplete header block in tar
ja: 不完全なtarヘッダブロックです

en: incorrect event handler string, missing dot
ja: 点が付いていない不正なイベントハンドラー文字列です

en: incorrect size given for tar entry
ja: tar項目に不正な大きさが与えられています

en: invalid data in extended tar header
ja: 拡張tarヘッダに不正なデータがあります

en: invalid message box return value
ja: メッセージボックスの戻り値は不正なものになります。

en: invalid zip file
ja: 不完全なzipファイルです

en: italic
ja: イタリック

en: light
ja: 軽量

en: locale '%s' cannot be set.
ja: ロケールに '%s' を指定できませんでした｡

en: midnight
ja: 0時

en: nineteenth
ja: 19日

en: ninth
ja: 9日

en: no DDE error.
ja: DDE エラーはありませんでした。

en: no error
ja: エラーなし

en: no fonts found in %s, using builtin font
ja: %s にフォントが含まれていません。ビルトインフォントを使用します

en: noname
ja: 名称未設定

en: noon
ja: 正午

en: normal
ja: 通常

en: not implemented
ja: 実装されていません

en: num
ja: 数値

en: objects cannot have XML Text Nodes
ja: オブジェクトは XML テキストノードを持つことができません

en: out of memory
ja: メモリ不足

en: process context description
ja: プロセスコンテキストの記述

en: read error
ja: 読み取りエラー

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
ja: zipストリームの読み取り中 (項目 %s): CRC 不一致

en: reading zip stream (entry %s): bad length
ja: zipストリームの読み取り中 (項目 %s): 不正な長さ

en: reentrancy problem.
ja: 同期トランザクションが別の同期トランザクションを開始しようとしました。

en: second
ja: 2日

en: seek error
ja: シークエラー

en: seventeenth
ja: 17日

en: seventh
ja: 7日

en: shift
ja: Shift

en: show this help message
ja: このヘルプメッセージを表示します

en: sixteenth
ja: 16日

en: sixth
ja: 6日

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
ja: 使用する画面モードを指定ください(例: 640x480-16)

en: specify the theme to use
ja: 使用するテーマを指定ください

en: standard/circle
ja: 標準/丸

en: standard/diamond
ja: 標準/ひし形

en: standard/square
ja: 標準/四角

en: standard/triangle
ja: 標準/三角

en: stored file length not in Zip header
ja: Zipヘッダーにファイルの長さが記されていません

en: str
ja: 文字列

en: tar entry not open
ja: TARの項目を開くことができません

en: tenth
ja: 10日

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
ja: トランザクションへの応答が DDE_FBUSY ビットの設定を引き起こしました。

en: third
ja: 3日

en: thirteenth
ja: 13日

en: today
ja: 今日

en: tomorrow
ja: 明日

en: trailing backslash ignored in '%s'
ja: '%s' の末尾にある / は無視されました

en: twelfth
ja: 12日

en: twentieth
ja: 20日

en: underlined
ja: 下線

en: unexpected " at position %d in '%s'.
ja: %d文字目に想定外の"があります '%s'。

en: unexpected end of file
ja: 想定外の状況でファイル末尾に達しました

en: unknown
ja: 不明

en: unknown class %s
ja: 不明なクラス %s

en: unknown error
ja: 想定外のエラーです

en: unknown error (error code %08x).
ja: 想定外のエラーです (エラーコード 0x%08x).

en: unknown seek origin
ja: 未対応のシーク方法です

en: unknown-%d
ja: 未知-%d

en: unnamed
ja: 名称未指定

en: unnamed%d
ja: 名称未指定%d

en: unsupported Zip compression method
ja: この Zip 圧縮法には未対応です

en: using catalog '%s' from '%s'.
ja: カタログ '%s' を '%s' から利用します。

en: write error
ja: 書き出しエラー

en: wxGetTimeOfDay failed.
ja: wxGetTimeOfDay が失敗しました。

en: wxPrintout::GetPageInfo gives a null maxPage.
ja: wxPrintout::GetPageInfo が maxPage に 0 を返しました。

en: wxWidget control pointer is not a data view pointer
ja: wxWidgets コントロールポインターはデータビューポインターではありません

en: wxWidget's control not initialized.
ja: wxWidgetsのコントロールが初期化されていません。

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
ja: wxWidgets はディスプレイ '%s' を開くことができませんでした: 終了します。

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
ja: wxWidgets はディスプレイを開くことができませんでした。終了します。

en: yesterday
ja: 昨日

en: zlib error %d
ja: zlib エラー %d
