audacity 3.0.3 - en to bn translation catalogue (65 entries)

en: Comments
bn: মন্তব্য

en: Error
bn: সমস্যা

en: None
bn: কোনটিই নয়

en: Copy
bn: কপি

en: Cut
bn: কাটো

en: Paste
bn: সাঁটো

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
bn: ঠিক আছে

en: Credits
bn: স্বীকৃতি

en: Enabled
bn: সক্রিয়

en: &About Audacity...
bn: &অডিওসিটি পরিচিতি...

en: &File
bn: &ফাইল

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
bn: নির্বাচন

note: i18n-hint verb
en: Close
bn: বন্ধ

note: i18n-hint: This is the abbreviation for "Hertz", or cycles per second. i18n-hint: Name of display format that shows frequency in hertz
en: Hz
bn: হার্টজ্

en: spectrum.txt
bn: স্পেকট্রাম.লেখা

en: Action
bn: কাজ

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
bn: লেবেল

note: i18n-hint: noun, means a track, made by mixing other tracks
en: Mix
bn: মিক্স

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
bn: লাভ

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
bn: প্যান

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
bn: নিরব

en: Print
bn: মুদ্রণ

en: Record
bn: রেকর্ড

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
bn: অগ্রগতি

en: Saved %s
bn: সংরক্ষিত %s

en: %s is already open in another window.
bn: %s আর একটি উইন্ডোতে খোলা রয়েছে.

en: Import
bn: আমদানী

en: Choose...
bn: বেছে নিন

en: Labels
bn: লেবেল

en: Delete
bn: মোছো

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
bn: খাম

en: Linear
bn: লিনিয়ার

en: Change Pitch
bn: শব্দের গ্রাম পরিবর্তন

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
bn: প্র/ন

en: Change Speed
bn: গতি পরিবর্তন

en: Echo
bn: প্রতিধ্বনি

en: Equalization
bn: ইক্যুয়ালাইজেশন

en: Phaser
bn: ফেজার

en: Repeat
bn: পুনরাবৃত্তি

en: Reverse
bn: উল্টা

en: Language:
bn: ভাষা (Language):

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
bn: মান

en: %d Channels
bn: %d চ্যানেল

en: Duplicated
bn: ডুপলিকেট করা হয়েছে

en: Duplicate
bn: ডুপলিকেট

en: &Edit
bn: &এডিট

en: &Analyze
bn: &এনালাইজ

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
bn: রেকর্ডিং হচ্ছে

en: Playback
bn: প্লেব্যাক

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
bn: ডিরেক্টরি

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
bn: কী-বোর্ড

en: Mouse
bn: মাউস

en: Command Action
bn: কমান্ড একশন

en: Buttons
bn: বাটন

en: Pencil
bn: পেন্সিল

en: Change Sample
bn: নমুনা পরিবর্তন

en: Alt-Left-Click
bn: Alt-বাম-ক্লিক

en: Change Several Samples
bn: আনেকগুলি নমুনা পরিবর্তন

en: Any
bn: যেকোন

en: Other...
bn: অন্যান্য...

en: Pause
bn: বিরতি

en: Center
bn: মাঝে

en: Envelope Tool
bn: খাম আনুষঙ্গিক সরঞ্জাম

en: Mono
bn: মোনো

en: Channel
bn: চ্যানেল
