Clementine Music Player - en to ar translation catalogue (1170 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
ar: 
    
    يمكنك تفضيل قائمة تشغيل بالضغط على النجمة التي بجانب اسم القائمة
    
    سيتم حفظ قوائم التشغيل المفضلة هنا

en:  days
ar: الأيام

en:  kbps
ar: كب\ث

en:  ms
ar: مث

en:  s
ar: ت

en:  seconds
ar: ثانية

en:  songs
ar: المقاطع

en: %1 albums
ar: %1 ألبومات

en: %1 dB
ar: %1 ديسيبل

en: %1 days
ar: %1 أيام

en: %1 days ago
ar: %1 مند أيام

en: %1 on %2
ar: %1 من %2

en: %1 playlists (%2)
ar: %1 قوائم التشغيل (%2)

en: %1 selected of
ar: %1 مختارة

en: %1 song
ar: %1 مقطع

en: %1 songs
ar: %1 مقاطع

en: %1 songs found
ar: %1 العثور على مقاطع

en: %1 songs found (showing %2)
ar: عثر على 1% أغنية (يعرض منها 2%)

en: %1 tracks
ar: %1 المسارات

en: %1 transferred
ar: %1 منقولة

en: %1: Wiimotedev module
ar: 1%: أداة Wiimotedev

en: %L1 other listeners
ar: %L1 مستمعون أخرون

en: %L1 total plays
ar: %L1 مجموع التشغيل

en: %filename%
ar: %اسم الملف%

en: %n failed
ar: %n فشل

en: %n finished
ar: %n إنتهى

en: %n remaining
ar: %n المتبقية

en: &Align text
ar: &محاذاة النص

en: &Center
ar: &وسط

en: &Custom
ar: &تخصيص

en: &Extras
ar: &إضافات

en: &Grouping
ar: &تجميع

en: &Help
ar: &مساعدة

en: &Hide %1
ar: أخفِ %1

en: &Hide...
ar: إخفاء...

en: &Left
ar: &يسار

en: &Lock Rating
ar: &مستوى القفل

en: &Lyrics
ar: &الكلمات

en: &Music
ar: &موسيقى

en: &None
ar: &لا شيئ

en: &Playlist
ar: &قائمة التشغيل

en: &Quit
ar: &خروج

en: &Repeat mode
ar: &نمط التكرار

en: &Right
ar: &يمين

en: &Shuffle mode
ar: &نمط الخلط

en: &Stretch columns to fit window
ar: &تمديد الأعمدة لتتناسب مع الناقدة

en: &Tools
ar: &أدوات

en: &Year
ar: &سنة

en: (different across multiple songs)
ar: (مختلفة عبر أغنيات متعددة)

en: , by
ar: ، بقرب

en: ...and all the Amarok contributors
ar: ...وكل المساهمين في أماروك

en: 1 day
ar: 1 يوم

en: 1 track
ar: 1 مقطع

en: 50 random tracks
ar: 50 مقطع عشوائي

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
ar: <a href="http://www.di.fm/premium/">رقي إلى بريميوم الأن</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>إن لم يتم تفعيله، سيحاول كلمنتاين حفظ التقييمات والاحصائيا في قاعدة بيانات منفصلة دون التغيير في ملفاتك.</p><p>إن تم تفعيله، سيتم حفظ الاحصائيات في كل من قاعدة البيانات والملف كلما تغيرت.</p><p>الرجاء الانتباه إلى أن هذه الخاصية قد لا تشتغل مع كل صيغة، كما أنه لا ضمانة لتمكن مشغلات أخرى من قرائتها، بما أنه لا توجد معايير قياسية لهذه الخاصية.
    </p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>سيتم كتابة تقييمات المقاطع والاحصائيات في وسوم الملفات لكل المقاطع التي بمكتبتك الصوتية.</p><p> هذا ليس ضرويا إن كان قد تم تفعيل خياري "احفظ التقييمات والاحصائيات في وسوم الملف إن أمكن ذلك".</p></body></html>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
ar: <p>النطاقات تبدأ بـ %، مثلا: %artist %album %title </p>
    <p>إن استخدمت معقوفات للإحاطة بقطعة نص تحتوي على نطاق ما، سيتم إخفاء تلك القطعة النصية إن كان النطاق فارغا.</p>

en: A Spotify Premium account is required.
ar: يجب أن تتوفر على حساب في Spotify

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
ar: لا يمكن لعميل الاتصال، إلا إن أدخل شفرة صحيحة.

en: A premium account is required
ar: حساب مدفوع مطلوب

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
ar: قائمة التشغيل الذكية هي قائمة ديناميكية من المقاطع التي تأتي من المكتبة الخاصة بك. هناك أنواع مختلفة من قوائم التشغيل الذكية التي توفر طرق مختلفة للاختيار المقاطع

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
ar: سيتم إدراج المقطع في قائمة التشغيل إذا كان يتطابق مع هذه الشروط.

en: A-Z
ar: أ-ي

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
ar: HYPNOTOADكل المجد ل

en: Abort
ar: ألغ

en: About %1
ar: عن %1

en: About Clementine...
ar: عن كليمنتاين...

en: About Qt...
ar: عن QT...

en: Absolute
ar: مُطلق

en: Account details
ar: معلومات الحساب

en: Account details (Premium)
ar: تفاصيل الحساب(المدفوع)

en: Action
ar: عمل

[ctx: Category label]
en: Action
ar: الحركة

en: Add Podcast
ar: إضافة بودكاست

en: Add Stream
ar: إضافة Stream

en: Add a new line if supported by the notification type
ar: إضافة سطر جديد إن كان مدعوم من قبل نوعية التنبيه

en: Add action
ar: إضافة عمل

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
ar: إضافة كل المقاطع الصوتيّة من مسار معيّن وجميع المسارات التي بداخله

en: Add another stream...
ar: إضافة Stream أخر

en: Add directory...
ar: أضف مجلد...

en: Add file
ar: أضف ملفا

en: Add file to transcoder
ar: أضف ملفا للتحويل

en: Add file(s) to transcoder
ar: أضف ملف(s) للتحويل

en: Add file...
ar: أضافة ملف...

en: Add files to transcode
ar: أضف ملفات للتحويل

en: Add folder
ar: إضافة مجلد

en: Add folder...
ar: إضافة مجلد...

en: Add new folder...
ar: أضف مجلد جديد...

en: Add podcast
ar: إضافة بودكاست

en: Add podcast...
ar: إضافة بودكاست...

en: Add search term
ar: إضافة تعبير للبحث

en: Add song album tag
ar: إضافة علامة الألبوم للأغنية

en: Add song albumartist tag
ar: إضافة علامة مؤلف الألبوم للأغنية

en: Add song artist tag
ar: إضافة مؤلف الأغنية

en: Add song auto score
ar: أضف وسم نتيجة المقطع

en: Add song composer tag
ar: أضف وسم مؤلف المقطع

en: Add song disc tag
ar: أضف وسمة قرص المقطع

en: Add song filename
ar: أضف اسم ملف المقطع

en: Add song genre tag
ar: أضف وسم نوع المقطع

en: Add song grouping tag
ar: أضف وسم تجميع المقطع

en: Add song length tag
ar: أضف وسم مدة المقطع

en: Add song performer tag
ar: أضف وسم مؤدي المقطع

en: Add song play count
ar: أضف عدد مرات تشغيل المقطع

en: Add song rating
ar: أضف تقييم المقطع

en: Add song skip count
ar: أضف عدد مرات تجاوز تشغيل المقطع

en: Add song title tag
ar: أضف وسم عنوان المقطع

en: Add song track tag
ar: أضف وسم للمقطع

en: Add song year tag
ar: أضف وسم سنة المقطع

en: Add stream...
ar: أضف رابط انترنت...

en: Add to Spotify playlists
ar: إضافة لقائمات تشغيل Spotify

en: Add to Spotify starred
ar: إضافة للمميزة على Spotify

en: Add to another playlist
ar: أضف إلى قائمة تشغيل أخرى

en: Add to playlist
ar: إضافة لقائمة التشغيل

en: Add to the queue
ar: أضف إلى لائحة الانتظار

en: Add wiimotedev action
ar: أضف عملية wiimotedev

en: Added this month
ar: أُضيفَ هذا الشهر

en: Added this week
ar: أُضيفَ هذا الأسبوع

en: Added this year
ar: أُضيفَ هذه السنة

en: Added today
ar: أُضيفَ اليوم

en: Added within three months
ar: أُضيفَ خلال ثلاثة أشهر

en: Advanced grouping...
ar: تجميع متقدم...

en: After
ar: بعد

en: After copying...
ar: بعد النسخ...

en: Album
ar: الألبوم

en: Album (ideal loudness for all tracks)
ar: ألبوم (شدة صوت مثلى لجميع المقاطع)

en: Album artist
ar: فنان الألبوم

en: Album cover
ar: غلاف الألبوم

en: Album info on jamendo.com...
ar: معلومات الألبوم على Jamendo.com...

en: Albums with covers
ar: ألبومات بغلاف

en: Albums without covers
ar: ألبومات بدون غلاف

en: All
ar: الكل

en: All Files (*)
ar: جميع الملفات (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
ar: العظمة لهيبنوتود!

en: All albums
ar: كل الألبومات

en: All artists
ar: كل الفنانين

en: All files (*)
ar: كل الملفات (*)

en: All playlists (%1)
ar: كل قوائم التشغيل (%1)

en: All the translators
ar: كل المترجمين

en: All tracks
ar: كل المقطوعات

en: Allow a client to download music from this computer.
ar: اسمح للعملاء بتحميل المقاطع من هذا الحاسوب.

en: Allow downloads
ar: اسمح بالتحميل

en: Allow mid/side encoding
ar: اسمح بترميز mid/side

en: Alongside the originals
ar: بجانب الأصلية

en: Always start playing
ar: ابدأ التشغيل دائما

en: An additional plugin is required to use Spotify in Clementine.  Would you like to download and install it now?
ar: لاستعمال Spotify في كلمنتاين تحتاج لملحق إضافي. هل ترغب في تحميل هذا الملحق وتثبيته الآن؟

en: An error occurred loading the iTunes database
ar: حدث خطأ أثناء تحميل قاعدة بيانات iTunes

en: An error occurred writing metadata to '%1'
ar: حدث خطأ أثناء حفظ المعلومات في '%1'

en: An unspecified error occurred.
ar: حدث خطأ عير محدد.

en: And:
ar: إضافة لـ:

en: Angry
ar: غاضب

en: Appearance
ar: المظهر

en: Append files/URLs to the playlist
ar: أضف الملفات/العناوين إلى قائمة التشغيل

en: Append to current playlist
ar: أضف إلى قائمة التشغيل الحالية

en: Append to the playlist
ar: أضف إلى قائمة التشغيل

en: Apply compression to prevent clipping
ar: اجعل المقاطع مضغوطة لتفادي أخطاء القص

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك بحذف ملف الإعدادات "%1"؟

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك بتصفير إحصائيات هذا المقطع؟

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك بكتابة احصائيات المقاطع في ملفات المقاطع بالنسبة لكل المقاطع التي في مكتبتك الصوتية؟

en: Artist
ar: الفنان

en: Artist info
ar: معلومات الفنان

en: Artist's initial
ar: بداية الفنان

en: Audio format
ar: صيغة الصوت

en: Audio output
ar: مخرج الصوت

en: Authentication failed
ar: فشلت عملية التحقق

en: Author
ar: المؤلف

en: Authors
ar: المؤلفون

en: Auto
ar: تلقائي

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Automatic updating
ar: التحديث تلقائيا

en: Automatically open single categories in the library tree
ar: افتح الفئات المفردة تلقائيا في تشجر المكتبة

en: Available
ar: متاح

en: Average bitrate
ar: صبيب متوسط

en: Average image size
ar: القياس المتوسط للصور

en: BBC Podcasts
ar: بودكاست BBC

en: Background Streams
ar: تيارات الخلفية

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background image
ar: صورة الخلفية

en: Background opacity
ar: شفافية الخلفية

en: Backing up database
ar: استعادة قاعدة البيانات

en: Balance
ar: توازن

en: Ban (Last.fm scrobbling)
ar: منع (لاست.أف أم سكروبلينغ)

en: Bar analyzer
ar: عارضة معدل الصوت

en: Basic audio type
ar: صوت عادي

en: Behavior
ar: السلوك

en: Best
ar: الأفضل

en: Biography
ar: السيرة الذاتية

en: Bit rate
ar: معدل البت

en: Bitrate
ar: الصبيب

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
ar: معدل البت

en: Block analyzer
ar: محلل الأجزاء

en: Block type
ar: احظر النوع

en: Blur amount
ar: قيمة التضبيب

en: Body
ar: النص الأساسي

en: Boom analyzer
ar: محلل Boom

en: Browse...
ar: تصفح...

en: Buffer duration
ar: مدة التخزين المؤقت

en: Buffering
ar: تخزين مؤقت

en: Building Seafile index...
ar: جاري بناء فهرس سيفايل...

en: But these sources are disabled:
ar: لكن هذه المصادر غير مفعلة

en: Buttons
ar: أزرار

en: CUE sheet support
ar: دعم CUE

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel download
ar: إلغاء التحميل

en: Change cover art
ar: تغيير الغلاف

en: Change font size...
ar: تغيير حجم الخط...

en: Change repeat mode
ar: تغيير نمط التكرار

en: Change shortcut...
ar: تغيير اختصار لوحة المفاتيح...

en: Change shuffle mode
ar: تغيير نمط الخلط

en: Change the currently playing song
ar: تغيير المقطع المشغل حاليا

en: Change the language
ar: تغيير اللغة

en: Changes will take place when the next song starts playing
ar: التغييرات ستتم عند بدء تشغيل المقطع التالي

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
ar: تغيير إعدادات تشغيل مونو سيأخذ بعين الاعتبار انطلاقا من المقطع الموالي

en: Channels
ar: القنوات

en: Check for new episodes
ar: التمس حلقات جديدة

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: Check for updates...
ar: التمس التحديثات

en: Choose a name for your smart playlist
ar: اختر اسما لقائمة التشغيل

en: Choose automatically
ar: اختيار تلقائي

en: Choose color...
ar: اختيار اللون...

en: Choose font...
ar: اختيار الخط

en: Choose from the list
ar: الاختيار من اللائحة

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
ar: اختيار طريقة ترتيب قائمة التشغيل وكم من مقطع ستتضمن

en: Choose podcast download directory
ar: اختر مجلد تحميل البودكاست

en: Choose the internet services you want to show.
ar: إختر خدمات الشبكة التي تريد إظهارها

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
ar: اختر المواقع التي تريد من كلمنتاين أن يستخدم للبحث عن كلمات المقاطع

en: Classical
ar: كلاسيكي

en: Cleaning up
ar: تنضيف

en: Clear
ar: امسح

en: Clear playlist
ar: امسح قائمة التشغيل

en: Clementine
ar: كلمنتاين

en: Clementine Error
ar: خطأ بكلمنتاين

en: Clementine Orange
ar: برتقالة كلمنتاين

en: Clementine Visualization
ar: التأثيرات المرئية لكلمنتاين

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
ar: يمكن لكلمنتاين أن يحول تلقائيا المقاطع التي تنسخ لهذا الجهاز للصيغ التي يستطيع قرائتها.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
ar: يستطيع كلمنتاين تشغيل المقاطع التي رفعتها على Box

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
ar: يستطيع كلمنتاين تشغيل المقاطع التي رفعتها على Dropbox

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
ar: يستطيع كلمنتاين تشغيل المقاطع التي رفعتها على Google Drive

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
ar: يستطيع كليمينتين تشغيل الأغاني المرفوعة على OneDrive

en: Clementine can show a message when the track changes.
ar: يمكن لكلمنتاين أن يظهر رسالة إذا تغير المقطع المقروء.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
ar: يمكن لكلمنتاين مزامنة لائحة اشتراكاتك مع حواسيبك الأخرى وتطبيقات البودكاست. <a href="https://gpodder.net/register/">أنشئ حسابا</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
ar: تعذر على كلمنتاين تحميل أي تأثيرات مرئية. تأكد من أنك ثبت كلمنتاين بطريقة صحيحة.

en: Clementine image viewer
ar: عارض صور كلمنتاين

en: Clementine was unable to find results for this file
ar: تعذر على كلمنتاين إيجاد نتائج لهذا الملف.

en: Clementine will find music in:
ar: سيبحث كلمنتاين عن المقاطع في:

en: Click here to add some music
ar: اضغط هنا لإضافة بعض الموسيقى

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
ar: اضغط هنا لتفضيل هذه القائمة. هكذا سيتم حفظها وتصبح متوفرة في شريط "قوائم التشغيل" في العارضة الجانبية اليمنى.

en: Click to toggle between remaining time and total time
ar: اضغط للتبديل بين الوقت المتبقي والوقت الكلي.

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
ar: الضغط على زر تسجيل الدخول سيفتح متصفح الانترنت. بعد تسجيل الدخول منه سيمكنك العودة لاستعمال كلمنتاين.

en: Close
ar: غلق

en: Close playlist
ar: أغلق قائمة التشغيل

en: Close visualization
ar: غلق التأثيرات المرئية

en: Closing this window will cancel the download.
ar: إغلاق هذه النافذة سيلغي التحميل.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
ar: غلق هذه النافذة سينهي البحث عن أغلفة الألبومات

en: Co&mposer
ar: &المؤلّف

en: Colors
ar: الألوان

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
ar: لائحة عناصر مفروقة بفاصلة لـ "class:level"، قيمة Level بين 0-3

en: Comment
ar: تعليق

en: Complete tags automatically
ar: أكمل الوسوم تلقائيا

en: Complete tags automatically...
ar: أكمل الوسوم تلقائيا...

en: Composer
ar: الملحّن

en: Configure %1...
ar: إعدادات %1...

en: Configure Magnatune...
ar: إعدادات Magnature

en: Configure Shortcuts
ar: إعدادات اختصارات لوحة المفاتيح

en: Configure Spotify...
ar: إعدادات Spotify...

en: Configure Subsonic...
ar: إعدادات Subsonic...

en: Configure global search...
ar: إعدادات البحث العامة...

en: Configure library...
ar: إعدادات المكتبة

en: Configure podcasts...
ar: إعدادات بودكاست...

en: Configure...
ar: إعدادات...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
ar: أوصل بأداة التحكم عن بعد لـ Wii بواسطة عملية التفعيل/إلغاء التفعيل

en: Connect device
ar: وصل الجهاز

en: Connecting to Spotify
ar:  جاري الاتصال بـ Spotify

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ar: تم رفض الاتصال من الخادم، تأكد من رابط الخادم. مثال: http://localhost:4040/

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ar: تم تجاوز مدة الانتظار، تأكد من رابط الخادم. مثال: http://localhost:4040/

en: Console
ar: طرفية

en: Constant bitrate
ar: صبيب ثابت

en: Convert all music
ar: حول جميع المقاطع

en: Convert any music that the device can't play
ar: حول جميع المقاطع التي لا يستطيع الجهاز تشغيلها

en: Copy to clipboard
ar: نسخ إلى المكتبة...

en: Copy to device...
ar: نسخ إلى جهاز...

en: Copy to library...
ar: نسخ إلى المكتبة...

en: Copyright
ar: حفظ الحقوق

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ar: تعذر الاتصال بخادم Subsonic، تأكد من عنوان الخادم. مثال للعنوان: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
ar: تعذر إنشاء عنصر Gstreamer "%1" - تأكد أن جميع ملحقات GStreamer الضرورية مثبتة

en: Couldn't create playlist
ar: لا تنشئ قائمة تشغيل

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
ar: تعذر العثور على معدد من أجل %1، تأكد أن ملحقات GStreamer الضرورية مثبتة

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
ar: تعذر العثور على محول لـ %1، تأكد من أنك ثبت ملحق GStreamer المناسب

en: Couldn't open output file %1
ar: تعذر فتح الملف %1

en: Cover Manager
ar: مدير الغلاف

en: Cover art from embedded image
ar: الغلاف من الصورة المدمجة

en: Cover art loaded automatically from %1
ar: تم تحميل الغلاف تلقائيا من %1

en: Cover art manually unset
ar: الغلاف غير محدد يدويا

en: Cover art not set
ar: الغلاف غير محدد

en: Cover art set from %1
ar: الغلاف محدد من %1

en: Covers from %1
ar: الأغلفة من %1

en: Cross-fade when changing tracks automatically
ar: أخفت الصوت تدريجيا عند التبديل تلقائيا بين المقاطع

en: Cross-fade when changing tracks manually
ar: أخفت الصوت تدريجيا عند التبديل يدويا بين المقاطع

en: Custom
ar: خصص

en: Custom image:
ar: صورة مخصصة:

en: Custom message settings
ar: خصص إعدادات الرسائل

en: Custom...
ar: خصص...

en: Dance
ar: رقص

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Date modified
ar: حُرِرَ بِتاريخ

en: Days
ar: الأيام

en: De&fault
ar: &افتراضي

en: Decrease the volume by <value> percent
ar: أخفض الصوت بنسبة <value> مئوية

en: Decrease volume
ar: اخفض الصوت

en: Default background image
ar: صورة الخلفية الافتراضية

en: Default device on %1
ar: الجهاز الافتراضي 1%

en: Defaults
ar: الافتراضية

en: Delay between visualizations
ar: المدة بين التأثيرات المرئية

en: Delete
ar: احذف

en: Delete downloaded data
ar: حذف البيانات المحملة

en: Delete files
ar: احذف الملفات

en: Delete from device...
ar: احذف من الجهاز

en: Delete from disk...
ar: احذف من القرص...

en: Delete played episodes
ar: حذف الحلقات المشغلة

en: Delete preset
ar: احذف ملف الإعدادات

en: Delete smart playlist
ar: احذف لائحة التشغيل الذكية

en: Delete the original files
ar: احذف الملفات الأصلية

en: Deleting files
ar: حذف الملفات

en: Dequeue selected tracks
ar: أزل المختارة من لائحة الانتظار

en: Dequeue track
ar: أزل المقطع من لائحة الانتظار

en: Destination
ar: الوجهة

en: Details...
ar: التفاصيل...

en: Device
ar: الجهاز

en: Device Properties
ar: خصائص الجهاز

en: Device name
ar: اسم الجهاز

en: Device properties...
ar: خصائص الجهاز...

en: Devices
ar: أجهزة

en: Dialog
ar: الحوار

en: Did you mean
ar: هل قصدت

en: Digitally Imported password
ar: كلمة السر

en: Digitally Imported username
ar: اسم المستخدم

en: Direct internet connection
ar: اتصال انترنت مباشر

en: Directory
ar: مجلد

en: Disable duration
ar: إلغاء التمديد

en: Disable moodbar generation
ar: ألغ إنشاء شريط المزاج

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
ar: معطل

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
ar: معطل

en: Disc
ar: قرص مدمج

en: Discontinuous transmission
ar: إرسال غير مستمر

en: Display options
ar: خيارات العرض

en: Display the on-screen-display
ar: أظهر قائمة الشاشة

en: Do a full library rescan
ar: افحص المكتبة كاملة

en: Do a full rescan
ar: فحص شامل

en: Do a full rescan...
ar: فحص شامل...

en: Do not convert any music
ar: لا تحول أي مقطع

en: Do not overwrite
ar: لا تستبدل

en: Don't repeat
ar: لا تكرر

en: Don't show in various artists
ar: لا تظهره في فئة فنانون متنوعون

en: Don't shuffle
ar: لا تخلط

en: Don't stop!
ar: لا تتوقف!

en: Donate
ar: تبرع

en: Double click to open
ar: النقر مرتين للتشغيل

en: Double clicking a song will...
ar: النقر مرتين على مقطع سـ...

en: Download %n episodes
ar: حمل %n حلقات

en: Download directory
ar: مجلد التحميل

en: Download episodes to
ar: حمل الحلقات إلى

en: Download membership
ar: عضوية التحميل

en: Download new episodes automatically
ar: حمل الحلقات الجديدة تلقائيا

en: Download queued
ar: حمل مقاطع لائحة الانتظار

en: Download settings
ar: إعدادات التحميل

en: Download the Android app
ar: حمل تطبيق أندرويد

en: Download this album
ar: حمل هذا الألبوم

en: Download this album...
ar: حمل هذا الألبوم...

en: Download this episode
ar: حمل هذه الحلقة

en: Download...
ar: حمل...

en: Downloading (%1%)...
ar: تحميل (%1%)...

en: Downloading Icecast directory
ar: جاري تحميل مجلد Icecast

en: Downloading Jamendo catalogue
ar: جاري تحميل فهرس Jamendo

en: Downloading Magnatune catalogue
ar: جاري تحميل فهرس Magnatune

en: Downloading Spotify plugin
ar: جاري تحميل ملحق Spotify

en: Downloading metadata
ar: جاري تحميل المعلومات...

en: Drag to reposition
ar: جر لإعادة الترتيب

en: Duration
ar: المدة

en: Dynamic mode is on
ar: النمط النشيط مفعل

en: Dynamic random mix
ar: مزج عشوائي تلقائيا

en: Edit smart playlist...
ar: حرر قائمة التشغيل الذكية

en: Edit tag "%1"...
ar: حرر الوسم "%1"

en: Edit tag...
ar: حرر الوسم...

en: Edit tags
ar: حرر الوسوم

en: Edit track information
ar: تعديل معلومات المقطع

en: Edit track information...
ar: تعديل معلومات المقطع...

en: Edit tracks information...
ar: تعديل معلومات المقاطع...

en: Edit...
ar: حرر...

en: Email
ar: بريد إلكتروني

en: Enable Wii Remote support
ar: فعل دعم أداة التحكم عن بعد لـ Wii

en: Enable equalizer
ar: فعل معدل الصوت

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
ar: فعل اختصارات لوحة المفاتيح فقط حين يكون كلمنتاين في الواجهة

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
ar: فعل المصادر أسفله لتضمينهم في نتائج البحث. ستظهر النتائج في هذا الترتيب.

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
ar: فعل/ألغ نقل معلومات الاستماع لحسابك على Last.fm

en: Encoding complexity
ar: تعقيد الترميز

en: Encoding engine quality
ar: جودة المحول

en: Encoding mode
ar: نمط التحويل

en: Enter a URL
ar: أدخل رابط انترنت

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
ar: أدخل رابطا لتحميل الغلاف من الانترنت

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
ar: أدخل اسم ملف للأغلفة المصدرة (بدون امتداد)

en: Enter a new name for this playlist
ar: أدخل اسما جديدا لهذه القائمة

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
ar: أدخل كلمات للبحث عن مقاطع في حاسوبك وفي الانترنت

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
ar: أدخل كلمات البحث أسفله للعثور على بودكاست في متجر iTunes

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
ar: أدخل كلمات البحث أسفله للعثور على بودكاست في gpodder.net

en: Enter search terms here
ar: ادخل كلمات البحث هنا

en: Enter the URL of an internet radio stream:
ar: أدخل رابط الراديو

en: Enter the name of the folder
ar: أدخل اسم المجلد

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
ar: أدخل عنوان الايبي - IP - في التطبيق للاتصال بكلمنتاين.

en: Entire collection
ar: كامل المجموعة

en: Equalizer
ar: معدل الصوت

en: Equivalent to --log-levels *:1
ar: يكافئ --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
ar: يكافئ --log-levels *:3

en: Error
ar: خطأ

en: Error Ripping CD
ar: خطأ في الاستخراج من القرص المضغوط

en: Error connecting MTP device
ar: حدث خطأ بالاتصال بجهاز MTP

en: Error copying songs
ar: خطأ في نسخ المقاطع

en: Error deleting songs
ar: خطأ في حذف المقاطع

en: Error downloading Spotify plugin
ar: خطأ أثناء تحميل ملحق Spotify

en: Error loading %1
ar: خطأ في تحميل %1

en: Error loading di.fm playlist
ar: خطأ في تحميل قائمة تشغيل di.fm

en: Error processing %1: %2
ar: حدث خطأ بتطبيق %1:%2

en: Error while loading audio CD
ar: حدث خطأ  أثناء تحميل القرص الصوتي

en: Ever played
ar: لم تشغل أبدا

en: Every 10 minutes
ar: كل 10 دقائق

en: Every 12 hours
ar: كل 12 ساعة

en: Every 2 hours
ar: كل 2 ساعة

en: Every 20 minutes
ar: كل 20 دقيقة

en: Every 30 minutes
ar: كل 30 دقيقة

en: Every 6 hours
ar: كل 6 ساعات

en: Every hour
ar: كل ساعة

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
ar: باستثناء بين مقاطع نفس الألبوم أو نفس صفحة CUE

en: Existing covers
ar: الأغلفة الموجودة

en: Expand
ar: توسيع

en: Expires on %1
ar: تنتهي صلاحيته في %1

en: Export Covers
ar: صدر الأغلفة

en: Export covers
ar: صدر الأغلفة

en: Export downloaded covers
ar: صدر الأغلفة المحملة

en: Export embedded covers
ar: صدر الأغلفة المدمجة

en: Export finished
ar: تم الانتهاء من التصدير

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
ar: تم تصدير %1 أغلفة من إجمالي %2 (تم تخطي %3)

en: Fade out on pause / fade in on resume
ar: اخفت الصوت عند الإيقاف/ارفعه تدريجيا عند متابعة التشغيل

en: Fade out when stopping a track
ar: تلاشي تدريجيا عند إيقاف المقطع

en: Fading
ar: تلاشي

en: Fading duration
ar: مدة التلاشي

en: Failed reading CD drive
ar: فشل في قراءة القرص CD

en: Failed to fetch directory
ar: فشل جلب المسار

en: Failed to fetch podcasts
ar: فشل جلب البودكاست

en: Failed to load podcast
ar: فشل تحميل البودكاست

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
ar: تعذر قراءة تلقيمات RSS

en: Fast
ar: سريع

en: Favourite tracks
ar: المقاطع المفضلة

en: Fetch Missing Covers
ar: اجلب الأغلفة المفقودة

en: Fetch automatically
ar: اجلب تلقائيا

en: Fetch completed
ar: تم التجلب

en: Fetching Subsonic library
ar: جلب مكتبة Subsonic...

en: Fetching cover error
ar: خطأ أثناء جلب الغلاف

en: File Format
ar: صيغة الملف

en: File extension
ar: امتداد الملف

en: File formats
ar: صيغ الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File name (without path)
ar: اسم الملف (من دون المسار)

en: File paths
ar: مسار الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: File type
ar: نوع الملف

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Files
ar: الملفات

en: Files to transcode
ar: الملفات التي ستحول

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
ar: ابحث في المكتبة عن المقاطع التي توافق المعايير التي حددت.

en: Fingerprinting song
ar: التحقق من هوية المقطع

en: Finish
ar: انهاء

en: First level
ar: المستوى الأول

en: Font size
ar: حجم الخط

en: For licensing reasons Spotify support is in a separate plugin.
ar: لدواعي تتعلق بالرخصة، دعم Spotify متوفر في ملحق منفصل.

en: Force mono encoding
ar: أجبر ترميز مونو

en: Forget device
ar: انسى الجهاز

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
ar: نسيان جهاز سيحذفه من القائمة. لهذا، سيتوجب على كلمنتاين إعادة فحص كل المقاطع مرة أخرى عند وصله المرة القادمة.

en: Form
ar: النموذج

en: Format
ar: صيغة

en: Framerate
ar: معدل اللقطات

en: Frames per buffer
ar: عدد اللقطات في كل وحدة تخزين

en: Frequently Played
ar: المشغّلة عادةً

en: Frozen
ar: متجمد

en: General
ar: عام

en: General settings
ar: إعدادات عامة

en: Genre
ar: النوع

en: Getting channels
ar: جاري جلب القنوات

en: Getting streams
ar: جاري جلب التيارات...

en: Give it a name:
ar: أعط اسما:

en: Go
ar: اذهب

en: Go to next playlist tab
ar: انتقل للسان قائمة التشغيل التالي

en: Go to previous playlist tab
ar: انتقل للسان قائمة التشغيل السابق

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
ar: تم جلب %1 أغلفة من %2 (%3 فشلت)

en: Grey out non existent songs in my playlists
ar: اجعل المقاطع التي لا توجد في مكتبتي بلون باهت

en: Group Library by...
ar: تجميع المكتبة حسب:

en: Group by
ar: تجميع حسب

en: Group by Album
ar: تجميع حسب الألبوم

en: Group by Artist
ar: تجميع حسب الفنان

en: Group by Artist/Album
ar: تجميع حسب الفنان/الألبوم

en: Group by Artist/Year - Album
ar: تجميع حسب فنان/سنة - الألبوم

en: Group by Genre/Album
ar: تجميع حسب النوع/الألبوم

en: Group by Genre/Artist/Album
ar: تجميع حسب النوع/الفنان/الألبوم

en: Grouping
ar: تجميع

en: HTML page did not contain any RSS feeds
ar: الصفحة لا تحتوي على أي تلقيم RSS

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
ar: تم تلقي رمز الحالة HTTP 3xx دون أي رابط، تحقق من إعدادات الخادم.

en: HTTP proxy
ar: بروكسي HTTP

en: Happy
ar: سعيد

en: Hardware information
ar: معلومات العتاد

en: Hardware information is only available while the device is connected.
ar: معلومات العتاد متاحة إذا كان الجهاز موصولا فقط.

en: High
ar: أعلى

en: High (%1 fps)
ar: أعلى (%1 fps)

en: High (1024x1024)
ar: أعلى (1024x1024)

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ar: تعذر العثور على المضيف، تأكد من رابط الخادم. مثال: http://localhost:4040/

en: Hours
ar: الساعات

en: Hypnotoad
ar: العلجوم المنوِّم

en: I don't have a Magnatune account
ar: ليس لدي حساب Magnatune

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icons on top
ar: الأيقونة في الأعلى

en: Identifying song
ar: جاري التعرف على المقطع

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
ar: إذا قررت الاستمرار، سيشتغل هذا الجهاز ببطء ويمكن للمقاطع المنسوخة إليه ألا تشغل.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
ar: إن كنت تتوفر على رابط البودكاست، أدخله أسفله واضغط اذهب.

en: Ignore "The" in artist names
ar: تجاهل "The" في أسماء الفنانين

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
ar: الصور  (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
ar: الصور (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
ar: في %1 أيام

en: In %1 weeks
ar: في %1 أسابيع

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
ar: في النمط الديناميكي سيتم اختيار مقاطع جديدة وإضافتها لقائمة التشغيل كلما انتهى تشغيل المقطع.

en: Inbox
ar: صندوق البريد

en: Include album art in the notification
ar: ضمن غلاف الألبوم في التنبيهات

en: Include all songs
ar: ضمن جميع المقاطع

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
ar: نسخة Subsonic REST غير متوافقة. يجب تحديث العميل.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
ar: نسخة Subsonic REST غير متوافقة. يجب تحديث الخادم.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
ar: لم يتم إكمال التهيئة، الرجاء التأكد من أن جميع الحقول مملوئة.

en: Increase the volume by <value> percent
ar: ارفع الصوت بنسبة <value> مئوية

en: Increase volume
ar: ارفع الصوت

en: Indexing %1
ar: فهرسة %1

en: Information
ar: معلومات

en: Input options
ar: خيارات المدخل

en: Insert...
ar: إدارج...

en: Installed
ar: مثبت

en: Integrity check
ar: فحص شامل

en: Internet
ar: انترنت

en: Internet providers
ar: خدمات الانترنت

en: Invalid API key
ar: مفتاح API غير صالح

en: Invalid format
ar: صيغة غير متاحة

en: Invalid method
ar: طريقة غير متاحة

en: Invalid parameters
ar: إعدادات غير صالحة

en: Invalid resource specified
ar: تم تعيين مصدر غير صالح

en: Invalid service
ar: خدمة غير متاحة

en: Invalid session key
ar: مفتاح جلسة غير صالح

en: Invert Selection
ar: اعكس الاختيار

en: Jamendo Most Listened Tracks
ar: المقاطع الأكثر استماعا على Jamendo

en: Jamendo Top Tracks
ar: أفضل المقاطع على Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Month
ar: أفضل مقاطع الشهر على Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Week
ar: أفضل مقاطع الأسبوع على Jamendo

en: Jamendo database
ar: قاعدة بيانات Jamendo

en: Jump to the currently playing track
ar: اقفز إلى المقطع الجاري تشغيله

en: Keep buttons for %1 second...
ar: أبق الأزار لمدة %1 ثانية...

en: Keep buttons for %1 seconds...
ar: أبق الأزار لمدة %1 ثواني

en: Keep running in the background when the window is closed
ar: تابع التشغيل في الخلفية عند إغلاق النافذة

en: Keep the original files
ar: أبقي على الملفات الأصلية

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
ar: هرر

en: Language
ar: اللغة

en: Laptop/Headphones
ar: جهاز محمول/سماعات

en: Large Hall
ar: قاعة واسعة

en: Large album cover
ar: غلاف كبير لـ الألبوم

en: Large album cover (details below)
ar: غلاف ألبوم كبير (التفاصيل في الأسفل)

en: Large sidebar
ar: عارضة جانبية عريضة

en: Last played
ar: المشغلة مؤخرا

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
ar: آخر تشغيل

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
ar: Last.fm مشغول حاليا، الرجاء إعادة المحاولة بعد دقائق.

en: Last.fm play counts
ar: مرات تشغيل Last.fm

en: Last.fm tags
ar: وسوم Last.fm

en: Last.fm wiki
ar: ويكي Last.fm

en: Least favourite tracks
ar: المقاطع الأقل تفضيلا

en: Left
ar: يسار

en: Length
ar: المدة

en: Library
ar: المكتبة

en: Library advanced grouping
ar: إعدادات متقدمة لتجميع المكتبة

en: Library rescan notice
ar: إشعار إعادة فحص المكتبة

en: Library search
ar: البحث في المكتبة

en: Limits
ar: الحدود

en: Live
ar: مباشر

en: Load
ar: تحميل

en: Load cover from URL
ar: تحميل الغلاف من رابط انترنت

en: Load cover from URL...
ar: تحميل الغلاف من رابط انترنت...

en: Load cover from disk
ar: حمل الغلاف من القرص

en: Load cover from disk...
ar: تحميل الغلاف من القرص...

en: Load playlist
ar: تحميل قائمة تشغيل

en: Load playlist...
ar: تحميل قائمة تشغيل...

en: Loading MTP device
ar: تحميل جهاز MTP

en: Loading iPod database
ar: تحميل قاعدة بيانات أيبود

en: Loading smart playlist
ar: تحميل قائمة تشغيل ذكية

en: Loading songs
ar: تحميل المقاطع

en: Loading stream
ar: تحميل تيار الانترنت

en: Loading tracks
ar: جاري تحميل المقاطع

en: Loading tracks info
ar: جاري تحميل معلومات المقاطع

en: Loading...
ar: جاري التحميل

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
ar: تحميل ملفات/روابط، استبدال قائمة التشغيل الحالية

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Login failed
ar: فشل الولوج

en: Long term prediction profile (LTP)
ar: ملف تعريف لتوقعات بعيدة المدى (LTP)

en: Love
ar: إعجاب

en: Low (%1 fps)
ar: أقل (%1 fps)

en: Low (256x256)
ar: أقل (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
ar: ملف تعريف بأقل تعقيد (LC)

en: Lyrics
ar: كلمات المقطع

en: Lyrics from %1
ar: كلمات المقطع من %1

en: Magnatune Download
ar: تحميل Magnatude

en: Magnatune download finished
ar: تم تحميل Magnatude

en: Main profile (MAIN)
ar: ملف التعريف القياسي (MAIN)

en: Make it so!
ar: فلتكن  هكذا!

[ctx: Label for button to enable/disable Enterprise background sound.]
en: Make it so!
ar: اجعلها كذلك!

en: Make playlist available offline
ar: اجعل قائمة التشغيل متاحة دون اتصال

en: Malformed response
ar: إجابة غير صالحة

en: Manual proxy configuration
ar: إعدادات يدوية للبروكسي

en: Manually
ar: يدويا

en: Manufacturer
ar: المصنع

en: Mark as listened
ar: علم كمستمع إليه

en: Mark as new
ar: علم كجديد

en: Match every search term (AND)
ar: طابق كل كلمة بحث (و)

en: Match one or more search terms (OR)
ar: طابق كلمة بحث أو عدة كلمات (أو)

en: Maximum bitrate
ar: أقصى صبيب

en: Media has changed. Reloading
ar: تغيرت المادة. يعاد التحميل

en: Medium (%1 fps)
ar: متوسط (%1 fps)

en: Medium (512x512)
ar: متوسط (512x512)

en: Membership type
ar: نوع العضوية

en: Minimum bitrate
ar: أدنى صبيب

en: Minimum buffer fill
ar: أقل تخزين للموازن

en: Missing projectM presets
ar: ملف إعدادات projectM غير متوفر

en: Model
ar: نموذج

en: Monitor the library for changes
ar: راقب تغيرات المكتبة

en: Mono playback
ar: تشغيل مونو

en: Months
ar: الأشهر

en: Mood
ar: المزاج

en: Moodbar style
ar: نمط عارضة المزاج

en: Moodbars
ar: أشرطة المزاج

en: Most played
ar: الأكثر تشغيلا

en: Mount point
ar: نقطة الوصل

en: Mount points
ar: نقط الوصل

en: Move down
ar: أسفل

en: Move to library...
ar: انقل إلى المكتبة

en: Move up
ar: أعلى

en: Music
ar: موسيقى

en: Music Library
ar: مكتبة الصوتيات

en: Mute
ar: كتم الصوت

en: Name
ar: الاسم

[ctx: Category label]
en: Name
ar: الاسم

en: Naming options
ar: إعدادات التسمية

en: Network Proxy
ar: شبكة بروكسي

en: Network Remote
ar: شبكة عن بعد

en: Never
ar: أبدا

en: Never played
ar: لم تشغل أبدا

en: Never start playing
ar: لم يبدأ تشغيلها أبدا

en: New folder
ar: مجلد جديد

en: New playlist
ar: قائمة تشغيل جديدة

en: New smart playlist...
ar: قائمة تشغيل ذكية جديدة

en: New songs
ar: مقاطع جديدة

en: New tracks will be added automatically.
ar: مقاطع جديدة ستنضاف تلقائيا

en: Newest
ar: الأحدث

en: Newest tracks
ar: أحدث المقاطع

en: Next
ar: التالي

en: Next track
ar: المقطع التالي

en: Next week
ar: الأسبوع المقبل

en: No analyzer
ar: دون محلل

en: No background image
ar: دون صورة خلفية

en: No covers to export.
ar: لا توجد أغلفة للتصدير.

en: No long blocks
ar: بدون أجزاء طويلة

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
ar: لم يتم العثور على أي نتيجة. امسح خانة البحث لإظهار جميع قوائم التشغيل من جديد.

en: No short blocks
ar: بدون أجزاء قصيرة

en: None
ar: لا شيء

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
ar: لا مقطع من المقاطع المختارة مناسب لنسخه لجهاز.

en: Normal
ar: عادي

en: Normal block type
ar: نوع أجزاء عادي

en: Not available while using a dynamic playlist
ar: غير متاح عند استعمال قائمة تشغيل ديناميكية

en: Not connected
ar: غير متصل

en: Not enough content
ar: لا يوجد محتوى كافي

en: Not enough fans
ar: عدد المعجبين غير كافٍ

en: Not enough members
ar: عدد الأعضاء غير كافٍ

en: Not enough neighbors
ar: عدد الجيران غير كافٍ

en: Not installed
ar: غير مثبت

en: Not logged in
ar: غير متصل

en: Not mounted - double click to mount
ar: غير موصول - انقر مرتين للوصل

en: Notification type
ar: نوع التنبيهات

en: Notifications
ar: التنبيهات

en: Now Playing
ar: جاري تشغيلها

en: OSD Preview
ar: معاينة التنبيهات

en: Off
ar: معطل

en: On
ar: مفعل

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
ar: اقبل الاتصال فقط من العملاء بمجال الايبي - IP - التالي:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
ar: اسمح بالاتصال من الشبكة المحلية فقط

en: Only show the first
ar: أظهر الأول فقط

en: Opacity
ar: الشفافية

en: Open %1 in browser
ar: فتح %1 في المتصفح

en: Open &audio CD...
ar: فتح &قرص CD...

en: Open OPML file
ar: فتح ملف OPML

en: Open OPML file...
ar: فتح ملف OPML...

en: Open device
ar: فتح جهاز

en: Open file...
ar: فتح ملف...

en: Open in Google Drive
ar: فتح في Google Drive

en: Open in new playlist
ar: فتح في قائمة تشغيل جديدة

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
ar: فتح في قائمة جديدة

en: Open in your browser
ar: إفتح في المتصفّح لديك

en: Open...
ar: فتح...

en: Operation failed
ar: فشلت العملية

en: Optimize for bitrate
ar: تحسين لصبيب أفضل

en: Optimize for quality
ar: تحسين لجودة أفضل

en: Options...
ar: الإعدادات...

en: Organise Files
ar: ترتيب الملفات

en: Organise files...
ar: ترتيب الملفات...

en: Organising files
ar: ترتيب الملفات

en: Original tags
ar: الوسوم الأصلية

en: Original year
ar: السنة الأصليّة

en: Other
ar: آخر

en: Other options
ar: خيارات اخرى

en: Output
ar: مخرج

en: Output device
ar: جهاز الإخراج

en: Output options
ar: خيارات المخرج

en: Overwrite all
ar: استبدل الكل

en: Overwrite existing files
ar: أكتب على الملفات الموجودة

en: Overwrite smaller ones only
ar: استبدل الملفات الأصغر فقط

en: Owner
ar: المالك

en: Parsing Jamendo catalogue
ar: تحليل فهرس Jamendo

en: Party
ar: حفلة

en: Password
ar: كلمة السر

en: Pause
ar: إيقاف مؤقت

en: Pause playback
ar: أوقف التشغيل مؤقتا

en: Paused
ar: تم الإيقاف مؤقتا

en: Performer
ar: المؤدي

en: Pixel
ar: بكسل

en: Plain sidebar
ar: شريط جانبي عريض

en: Play
ar: تشغيل

en: Play count
ar: عدد مرات التشغيل

en: Play if stopped, pause if playing
ar: شغل إذا انتهى، أوقف إذا كان قيد التشغيل

en: Play if there is nothing already playing
ar: شغل إذا لم يكن هناك مقطع قيد التشغيل

en: Play the <n>th track in the playlist
ar: شغيل المقطع رقم <n> في قائمة التشغيل

en: Play/Pause
ar: تشغيل/إيقاف

en: Playback
ar: التشغيل

en: Player options
ar: خيارات المشغل

en: Playlist
ar: قائمة تشغيل

en: Playlist finished
ar: قائمة تشغيل منتهية

en: Playlist options
ar: خيارات قائمة التشغيل

en: Playlist type
ar: نوع قائمة التشغيل

en: Playlists
ar: قوائم التشغيل

en: Please close your browser and return to Clementine.
ar: الرجاء إغلاق متصفحك والعودة إلى كلمنتاين

en: Plugin status:
ar: حالة الملحق:

en: Podcasts
ar: بودكاست

en: Popup duration
ar: مدة نافذة الانبثاق

en: Port
ar: المنفذ

en: Pre-amp
ar: تقوية استباقية

en: Preference
ar: التفضيلات

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Preferences...
ar: التفضيلات...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
ar: الأسماء المفضلة لأغلفة الألبومات (استخدم فاصلة للفصل بينها)

en: Preferred audio format
ar: صيغة الصوت المفضلة

en: Preferred bitrate
ar: الصبيب المفضل

en: Preferred format
ar: الصيغة المفضلة

en: Premium audio type
ar: صوت مميز

en: Preset:
ar: ملف الإعدادات:

en: Press a button combination to use for
ar: اضغط تجميعة أزرار لاستخدامها لـ

en: Press a key
ar: اضغط زرا

en: Press a key combination to use for %1...
ar: اضغط على تجميعة أزرار لاستخدامها في  %1 ...

en: Pretty OSD options
ar: إعدادات تنبيهات كلمنتاين

en: Preview
ar: المعاينة

en: Previous
ar: السابق

en: Previous track
ar: المقطع السابق

en: Print out version information
ar: اطبع معلومات النسخة

en: Profile
ar: ملف التعريف

en: Progress
ar: التقدم

[ctx: Category label]
en: Progress
ar: التقدم

en: Push Wiiremote button
ar: اضغط زر أداة التحكم عن بعد لـ Wii

en: Put songs in a random order
ar: ضع المقاطع في ترتيب عشوائي

[ctx: Sound quality]
en: Quality
ar: الجودة

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
ar: الجودة

en: Querying device...
ar: الاستعلام عن الجهاز...

en: Queue Manager
ar: مدير لائحة الانتظار

en: Queue selected tracks
ar: أضف المختارة للائحة الانتظار

en: Queue track
ar: أضف للائحة الانتظار

en: Radio (equal loudness for all tracks)
ar: راديو (شدة صوت متساوية لجمع المقاطع)

en: Rain
ar: مطر

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
ar: مطر

en: Random
ar: عشوائي

en: Random visualization
ar: تأثيرات مرئية عشوائية

en: Rate the current song 0 stars
ar: قيم المقطع الحالي ب 0 نجوم

en: Rate the current song 1 star
ar: قيم المقطع الحالي بـ 1 نجمة

en: Rate the current song 2 stars
ar: قيم المقطع الحالي بنجمتين *2*

en: Rate the current song 3 stars
ar: قيم المقطع الحالي ب 3 نجوم

en: Rate the current song 4 stars
ar: قيم المقطع الحالي ب 4 نجوم

en: Rate the current song 5 stars
ar: قيم المقطع الحالي ب 5 نجوم

en: Rating
ar: تقييم

en: Really cancel?
ar: تريد فعلا الإلغاء؟

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
ar: تم تجاوز عدد مرات إعادات التوجيه المسوح به، تحقق من إعدادات الخادم.

en: Refresh catalogue
ar: حدث الفهرس

en: Refresh channels
ar: حدث القنوات

en: Refresh station list
ar: حدث قائمة المحطة

en: Refresh streams
ar: حدث تيارات الانترنت

en: Relative
ar: نسبي

en: Remember Wii remote swing
ar: تذكر تحركات أداة التحكم عن بعد لـ Wii

en: Remember my choice
ar: تذكر اختياري

en: Remove
ar: احذف

en: Remove action
ar: احذف العملية

en: Remove duplicates from playlist
ar: احذف المقاطع المكررة من قائمة التشغيل

en: Remove folder
ar: أزل الملف

en: Remove from playlist
ar: احذف من قائمة التشغيل

en: Remove playlist
ar: احذف قائمة التشغيل

en: Remove playlists
ar: احذف قوائم التشغيل

en: Rename playlist
ar: أعد تسمية قائمة التشغيل

en: Rename playlist...
ar: أعد تسمية قائمة التشغيل

en: Renumber tracks in this order...
ar: أعد ترقيم المقاطع في هذا الترتيب...

en: Repeat
ar: كرر

en: Repeat album
ar: كرر الألبوم

en: Repeat playlist
ar: كرر قائمة التشغيل

en: Repeat track
ar: كرر المقطع

en: Replace current playlist
ar: استبدل قائمة التشغيل الحالية

en: Replace the playlist
ar: استبدل قائمة التشغيل

en: Replaces spaces with underscores
ar: استبدل الفراغات برمز "_"

en: Replay Gain mode
ar: نمط Replay Gain

en: Repopulate
ar: أعد ملأه من جديد

en: Require authentication code
ar: يتطلب كود التحقق

en: Reset
ar: استرجاع الحالة البدئية

en: Reset play counts
ar: صفّر عدد مرات التشغيل

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
ar: أعد تشغيل المقطع، أو شغل المقطع السابق إن كان لم يتجاوز 8 ثوانٍ من بدء التشغيل.

en: Restrict to ASCII characters
ar: اكتف بأحرف ASCII

en: Resume playback on start
ar: تابع التشغيل عند البدء

en: Return to Clementine
ar: ارجع لكلمنتاين

en: Right
ar: يمين

en: Rip
ar: نسخ

en: Rip CD
ar: قرص RIP

en: Run
ar: شغل

en: SOCKS proxy
ar: بروكسي SOCKS

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
ar: حدث خطأ بتبادل SSL، تحقق من إعدادات الخادم. خيار SSLv3 أسفله يمكن أن يحل بعض المشاكل.

en: Safely remove device
ar: احذف الجهاز بأمان

en: Safely remove the device after copying
ar: احذف الجهاز بأمان بعد انتهاء النسخ

en: Sample rate
ar: معدل العينة

en: Samplerate
ar: معدل العينة

en: Save .mood files in your music library
ar: احفظ ملفات .mood في المكتبة

en: Save album cover
ar: احفظ غلاف الألبوم

en: Save cover to disk...
ar: احفظ الغلاف في القرص...

en: Save image
ar: احفظ الصورة

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
ar: حفظ قائمة التشغيل

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
ar: حفظ قائمة التشغيل

en: Save playlist...
ar: حفظ قائمة التشغيل...

en: Save preset
ar: احفظ ملف الإعدادات

en: Save ratings in file tags when possible
ar: احفظ التقييمات في وسوم الملف إن إمكن ذلك

en: Save statistics in file tags when possible
ar: احفظ الإحصائيات في وسوم الملف إن إمكن ذلك

en: Save this stream in the Internet tab
ar: احفظ المقطع في لسان الانترنت

en: Saving songs statistics into songs files
ar: حفظ إحصائيات المقاطع في ملفات المقاطع

en: Saving tracks
ar: حفظ المقاطع

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
ar: ملف التعريف Scalable sampling rate (SSR)

en: Scale size
ar: غيّر الحجم

en: Score
ar: النتيجة

en: Scrobble tracks that I listen to
ar: أرسل معلومات المقاطع التي استمع إليها

en: Search
ar: البحث

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
ar: بحث

en: Search Icecast stations
ar: البحث في محطات Icecast

en: Search Jamendo
ar: بحث Jamendo

en: Search Magnatune
ar: بحث Magnatude

en: Search Subsonic
ar: بحث Subsonic

en: Search automatically
ar: ابحث تلقائيا

en: Search for album covers...
ar: ابحث عن أغلفة الألبومات...

en: Search for anything
ar: ابحث عن أي شيء

en: Search gpodder.net
ar: بحث gpodder.net

en: Search iTunes
ar: بحث iTunes

en: Search mode
ar: نمط البحث

en: Search options
ar: إعدادات البحث

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Search terms
ar: كلمات البحث

en: Second level
ar: المستوى الثاني

en: Seek backward
ar: ابحث إلى الخلف

en: Seek forward
ar: ابحث إلى الأمام

en: Seek the currently playing track by a relative amount
ar: انتقل في المقطع الحالي إلى موضع نسبي

en: Seek the currently playing track to an absolute position
ar: انتقل في المقطع الحالي إلى موضع محدد

en: Select All
ar: اختر الكل

en: Select None
ar: لا تختر شيئا

en: Select background color:
ar: اختر لون الخلفية:

en: Select background image
ar: اختر صورة الخلفية

en: Select best possible match
ar: اختر النتيجة الأكثر مطابقة

en: Select foreground color:
ar: اختر لون الخلفية:

en: Select visualizations
ar: اختر التأثيرات المرئية

en: Select visualizations...
ar: اختر التأثيرات المرئية...

en: Select...
ar: اختر...

en: Serial number
ar: الرقم التسلسلي

en: Server
ar: الخادم

en: Server URL
ar: عنوان الخادم

en: Server details
ar: معلومات الخادم

en: Service offline
ar: خدمة غير متصلة

en: Set %1 to "%2"...
ar: غير %1 إلى %2

en: Set the volume to <value> percent
ar: اجعل درجة الصوت بنسبة <value>

en: Set value for all selected tracks...
ar: اجعل هذه القيمة لجميع المقاطع المختارة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Shortcut
ar: اختصار لوحة المفاتيح

en: Shortcut for %1
ar: اختصار لوحة المفاتيح لـ %1

en: Shortcut for %1 already exists
ar: اختصار لوحة المفاتيح لـ %1 يوجد مسبقا

en: Show
ar: عرض

en: Show OSD
ar: أظهر التنبيهات

en: Show a glowing animation on the current track
ar: أظهر توهجا في المقطع الحالي

en: Show a moodbar in the track progress bar
ar: أظهر شريط المزاج في شريط تقدم تشغيل المقطع

en: Show a native desktop notification
ar: أظهر تنبيهات سطح المكتب الأصلية

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
ar: أظهر تنبيها حين أبدل نمط التكرار/الخلط

en: Show a notification when I change the volume
ar: أظهر تنبيها عند تغيير شدة الصوت

en: Show a popup from the system tray
ar: أظهر نافذة انبثاق من شريط التنبيهات

en: Show a pretty OSD
ar: أظهر تنبيهات كلمنتاين

en: Show above status bar
ar: أظهر فوق شريط الحالة

en: Show all songs
ar: أظهر جميع المقاطع

en: Show all the songs
ar: أظهر جميع المقاطع

en: Show cover art in library
ar: أظهر الغلاف في المكتبة

en: Show dividers
ar: أظهر الفواصل

en: Show fullsize...
ar: أظهر الحجم الأصلي...

en: Show in file browser...
ar: أظهر في متصفح الملفات...

en: Show in library...
ar: أظهر في المكتبة...

en: Show in various artists
ar: أظهر في فنانين متنوعين

en: Show moodbar
ar: أظهر عارضة المزاج

en: Show only duplicates
ar: أظهر المقاطع المكررة فقط

en: Show only untagged
ar: أظهر المقطاع غير الموسومة فقط

en: Show search suggestions
ar: أظهر اقتراحات البحث

en: Show the "love" button
ar: أظهر زر "حب"

en: Show the scrobble button in the main window
ar: أظهر زر نقل معلومات الاستماع في النافذة الرئيسية

en: Show tray icon
ar: أظهر الأيقونة في شريط التنبيهات

en: Show which sources are enabled and disabled
ar: أظهر المصادر المفعلة وغير المفعلة

en: Show/Hide
ar: أظهر/أخف

en: Shuffle
ar: اخلط

en: Shuffle albums
ar: اخلط الألبومات

en: Shuffle all
ar: اخلط الكل

en: Shuffle playlist
ar: اخلط قائمة التشغيل

en: Shuffle tracks in this album
ar: اخلط مقاطع هذا الألبوم

en: Sign in
ar: تسجيل الدخول

en: Sign out
ar: تسجيل الخروج

en: Signing in...
ar: تسجيل الدخول...

en: Size
ar: الحجم

en: Size:
ar: الحجم:

en: Skip backwards in playlist
ar: تجاهل السابق في قائمة التشغيل

en: Skip count
ar: تخطى العد

en: Skip forwards in playlist
ar: تجاهل اللاحق في قائمة التشغيل

en: Skip selected tracks
ar: تجاوز المسارات المختارة

en: Skip track
ar: تجاوز المسار

en: Small album cover
ar: غلاف ألبوم صغير

en: Small sidebar
ar: عارضة جانبية صغيرة

en: Smart playlist
ar: قائمة تشغيل ذكية

en: Smart playlists
ar: قوائم تشغيل ذكية

en: Song Information
ar: معلومات المقطع

en: Song info
ar: معلومات المقطع

en: Sorry
ar: عفوا

en: Sort by genre (alphabetically)
ar: رتب حسب النوع (ألفبائيا)

en: Sort by genre (by popularity)
ar: رتب حسب النوع (حسب الشعبية)

en: Sort by station name
ar: رتب حسب اسم المحطة

en: Sort songs by
ar: رتب المقاطع حسب

en: Sorting
ar: ترتيب

en: Source
ar: المصدر

en: Sources
ar: المصادر

en: Spotify login error
ar: خطأ بتسجيل الدخول لـ Spotify

en: Spotify plugin
ar: ملحق Spotify

en: Spotify plugin not installed
ar: ملحق Spotify غير مثبت.

en: Standard
ar: قياسي

en: Starred
ar: مميز

en: Start ripping
ar: ابدء النسخ

en: Start the playlist currently playing
ar: ابدأ قئمة التشغيل اللتي تعمل حالياً

en: Start transcoding
ar: ابدأ التحويل

en: Start typing something on the search box above to fill this search results list
ar: ابدأ بكتابة شيء ما في خانة البحث أعلاه لملء هذه اللائحة من النتائج

en: Starting %1
ar: بدأ %1

en: Starting...
ar: بدأ...

en: Stop
ar: إيقاف

en: Stop after
ar: إيقاف بعد

en: Stop after this track
ar: أوقف بعد هذا المقطع

en: Stop playback
ar: أوقف التشغيل

en: Stop playing after current track
ar: أوقف التشغيل بعد المقطع الحالي

en: Stop playing after track: %1
ar: أوقف التشغيل بعد المقطع: %1

en: Stopped
ar: تم الايقاف

en: Stream
ar: المجرى

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
ar: الاستماع للموسيقى من خادوم Subsonic يتطلب رخصة صالحة بعد انقضاء مدة 30 يوم التجريبية.

en: Streaming membership
ar: عضوية الاستماع لتيارات الانترنت

en: Subscribers
ar: المشتركون

en: Success!
ar: نجاح!

en: Successfully written %1
ar: تم كتابة %1 بنجاح

en: Suggested tags
ar: وسوم مقترحة

en: Summary
ar: ملخص

en: Super high (%1 fps)
ar: عالي جدا (%1 fps)

en: Super high (2048x2048)
ar: عالي جدا (2048x2048)

en: Supported formats
ar: الصيغ المدعومة

en: Synchronize statistics to files now
ar: زامن الإحصائيات مع الملفات الآن

en: Syncing Spotify inbox
ar: مزامنة صندوق بريد Spotify

en: Syncing Spotify playlist
ar: مزامنة قائمة تشغيل Spotify

en: Syncing Spotify starred tracks
ar: مزامنة مقاطع Spotify المميزة

en: System colors
ar: ألوان النظام

en: Tabs on top
ar: الألسنة فوق

en: Tag fetcher
ar: جالب الوسوم

en: Target bitrate
ar: بدّل الصبيب

en: Text options
ar: خيارات النص

en: Thanks to
ar: الشكر لـ

en: The "%1" command could not be started.
ar: تعذر تشغيل الأمر %1.

en: The album cover of the currently playing song
ar: غلاف ألبوم المقطع المشغل حاليا

en: The directory %1 is not valid
ar: المسار %1 غير صالح

en: The second value must be greater than the first one!
ar: يجب أن تكون القيمة الثانية أكبر من القيمة الأولى!

en: The site you requested does not exist!
ar: الموقع الذي طلبته غير موجود!

en: The site you requested is not an image!
ar: الموقع الذي طلبته ليس بصورة!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
ar: لقد انتهت المدة التجريبية لخادم Subsonic. الرجاء التبرع للحصول على مفتاح رخصة. لمزيد من التفاصيل زر subsonic.org.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
ar: إصدار كلمنتاين الذي حدثت إليه يتطلب القيام بفحص شامل للمكتبة من جديد لدعم ميزات الإصدار الجديدة المذكورة أسفله:

en: There are other songs in this album
ar: هناك مقاطع أخرى في هذا الألبوم

en: There was a problem communicating with gpodder.net
ar: حدث خطأ في الاتصال مع gpodder.net

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
ar: واجه كلمنتاين مشاكل عند جلب المعلومات من Magnatune

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
ar: حدثت مشكلة أثناء القراءة من متجر iTunes

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
ar: واجه كلمنتاين مشاكل عند نسخ بعض المقاطع. تعذر نسخ المقاطع التالية:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
ar: واجه كلمنتاين مشاكل عند حذف بعض المقاطع. تعذر حذف المقاطع التالية:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
ar: سيتم حذف هذه الملفات من الجهاز. هل أنت متأكد من رغبتك بالاستمرار؟

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
ar: سيتم حذف هذه الملفات من القرص للأبد، هل تريد الاستمرار؟

en: These folders will be scanned for music to make up your library
ar: سيتم فحص الملفات الصوتية الموجودة في هذه الملفات لإضافتها لمكتبتك

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
ar: تستخدم هذه الإعدادات في نافذة "تحويل الصوتيات" وأثناء تحويل المقاطع قبل نسخها لجهاز ما.

en: Third level
ar: المستوى الثالث

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
ar: سيترتب عن هذه العملية إنشاء قاعدة بيانات يمكن أن تصل لـ 150 ميجابايت.
    هل تريد الاستمرار رغم ذلك؟

en: This album is not available in the requested format
ar: هذا الألبوم غير متوفر بالصيغة المطلوبة

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
ar: يجب وصل هذا الجهاز وفتحه قبل أن يتمكن كلمنتاين من معرفة الصيغ التي يدعمها

en: This device supports the following file formats:
ar: يدعم هذا الجهاز الصيغ التالية:

en: This device will not work properly
ar: لن يشتغل هذا الجهاز بصفة سليمة

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
ar: هذا جهاز MTP، لكنك ثبت كلمنتاين دون دعم مكتبة libmtp.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
ar: هذا جهاز آيبود، لكنك ثبت كلمنتاين دون دعم مكتبة libgpod.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
ar: هذه أول مرة تقوم بوصل هذا الجهاز. سيعمل كلمنتاين الآن على فحص الجهاز للعثور على ملفات صوتية - هذا سيتطلب بعض الوقت، فكن صبورا!

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
ar: يمكن تغيير هذه الخاصية من إعدادات "السلوك"

en: This stream is for paid subscribers only
ar: هذا التيار للاشتراكات المدفوعة فقط

en: This type of device is not supported: %1
ar: هذا النوع من الأجهزة غير مدعوم: %1

en: Title
ar: العنوان

en: Today
ar: اليوم

en: Toggle Pretty OSD
ar: بدّل تنبيهات كلمنتاين

en: Toggle fullscreen
ar: بدّل نمط ملء الشاشة

en: Toggle queue status
ar: بدّل حالة لائحة الانتظار

en: Toggle scrobbling
ar: بدّل حالة نقل المعلومات المستمع إليها

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
ar: بدّل حالة الإظهار على الشاشة

en: Tomorrow
ar: غدا

en: Too many redirects
ar: إعادات توجيه كثيرة جدا

en: Top tracks
ar: أفضل المقاطع

en: Total albums:
ar: إجمالي الألبومات:

en: Total bytes transferred
ar: إجمالي البايتات المرسلة

en: Total network requests made
ar: إجمالي طلبات الشبكة

en: Track
ar: المقطوعة

en: Transcode Music
ar: تحويل الصوتيات

en: Transcoder Log
ar: سجل محول الصوتيات

en: Transcoding
ar: تحويل الصوتيات

en: Transcoding %1 files using %2 threads
ar: جاري تحويل %1 ملفات على %2 أشغال

en: Transcoding options
ar: إعدادات تحويل الصوتيات

en: Turn off
ar: إيقاف تشغيل

en: URL(s)
ar: رابط(روابط)

en: Unable to download %1 (%2)
ar: تعذر تحميل %1 (%2)

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown content-type
ar: نوع محتوى غير معروف

en: Unknown error
ar: خطأ مجهول

en: Unset cover
ar: ألغ الغلاف

en: Unskip selected tracks
ar: إلغاء تجاوز المسارات المختارة

en: Unskip track
ar: إلغاء تجاوز المسار

en: Unsubscribe
ar: ألغ الاشتراك

en: Upcoming Concerts
ar: الحفلات القادمة

en: Update all podcasts
ar: حدّث جميع البودكاست

en: Update changed library folders
ar: حدّث المجلدات التي تغيرت في المكتبة

en: Update the library when Clementine starts
ar: حدّث المكتبة عند بدء كلمنتاين

en: Update this podcast
ar: حدّث هذا البودكاست

en: Updating
ar: جاري التحديث

en: Updating %1
ar: جاري تحديث %1

en: Updating %1%...
ar: جاري تحديث %1%

en: Updating library
ar: تحديث المكتبة

en: Usage
ar: الإستخدام

en: Use Album Artist tag when available
ar: استخدم وسم فنان الألبوم إن كان متوفرا

en: Use Gnome's shortcut keys
ar: استخدم مفاتيح اختصارات جنوم

en: Use Replay Gain metadata if it is available
ar: استخدم معلومات Replay Gain إن كانت متوفرة

en: Use SSLv3
ar: استخدم SSLv3

en: Use Wii Remote
ar: استخدم أداة التحكم عن بعد لـ Wii

en: Use a custom color set
ar: استخدم تجميعة ألوان مخصصة

en: Use a custom message for notifications
ar: استخدم رسالة مخصصة للتنبيهات

en: Use a network remote control
ar: استخدم شبكة تحكم عن بعد

en: Use authentication
ar: استخدم الاستيثاق

en: Use bitrate management engine
ar: استخدم محرك إدارة الصبيب

en: Use dynamic mode
ar: استخدم النمط الديناميكي

en: Use notifications to report Wii Remote status
ar: استخدم التنبيهات لإظهار حالة أداة التحكم عن بعد لـ Wii

en: Use temporal noise shaping
ar: استخدم نمط التغيير المؤقت للتشويش

en: Use the system default
ar: استخدم إعدادات النظام الافتراضية

en: Use the system default color set
ar: استخدم تجميعة ألوان النظام

en: Use the system proxy settings
ar: استخدام إعدادات النظام للبروكسي

en: Use volume normalisation
ar: استخدم تسوية الصوت

en: Used
ar: مستعمل

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Using the menu to add a song will...
ar: استخدام القائمة لإضافة مقطع سـ...

en: Variable bit rate
ar: معدل بت متغير

en: Various artists
ar: فنانون متنوعون

en: Version %1
ar: النسخة %1

en: View
ar: عرض

en: Visualization mode
ar: نمط التأثيرات المرئية

en: Visualizations
ar: التأثيرات المرئية

en: Visualizations Settings
ar: إعدادات التأثيرات المرئية

en: Voice activity detection
ar: تحديد نشاط الصوت

en: Volume %1%
ar: شدة الصوت %1%

en: Warn me when closing a playlist tab
ar: نبهني عند إغلاق لسان قائمة تشغيل

en: Website
ar: الموقع

en: Weeks
ar: الأسابيع

en: When Clementine starts
ar: عند تشغيل كلمنتاين

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
ar: أثناء البحث عن غلاف للألبوم سيبحث كلمنتاين في ملفات الصور التي تحتوي على أحد الكلمات التالية.
    إن تعذر العثور على أي نتيجة، سيتم استخدام الصورة الأكبر حجما في المجلد.

en: When the list is empty...
ar: عندما تكون القائمة فارغة...

en: Why not try...
ar: لما لا تجرب...

en: Wii Remote %1: connected
ar: أداة التحكم عن بعد لـ Wii %1: متصلة

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
ar: أداة التحكم عن بعد لـ Wii %1: بطارية في حالة حرجة (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
ar: أداة التحكم عن بعد لـ Wii %1: غير مفعلة

en: Wii Remote %1: disconnected
ar: أداة التحكم عن بعد لـ Wii %1: غير متصلة

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
ar: Wii Remote %1: بطارية ضعيفة (%2%)

en: Without cover:
ar: بدون أغلفة:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
ar: هل ترغب بنقل المقاطع الأخرى في هذا الألبوم لفئة فنانون متنوعون؟

en: Would you like to run a full rescan right now?
ar: هل ترغب بالقيام بفحص شامل الآن؟

en: Write all songs statistics into songs' files
ar: أكتب جميع إحصائيات المقاطع في ملفات المقاطع

en: Wrong username or password.
ar: اسم مستخدم أو كلمة سر خاطئة.

en: Year
ar: السنة

en: Year - Album
ar: سنة - البوم

en: Years
ar: السنوات

en: Yesterday
ar: أمس

en: You are about to download the following albums
ar: أنت بصدد تحميل الألبومات التالية

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
ar: أنت على وشك حذف %1 قوائم تشغيل من المفضلة، هل أنت متأكد من ذلك؟

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
ar: أنت على وشك حذف قائمة تشغيل لا تنتمي لقوائم التشغيل المفضلة لديك: سيتم حذف قائمة التشغيل (لا يمكن التراجع عن هذه العملية).
    هل أنت متأكد من رغبتك بالاستمرار؟

en: You are not signed in.
ar: أنت غير متصل.

en: You are signed in as %1.
ar: أنت متصل بصفتك %1.

en: You are signed in.
ar: أنت متصل.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
ar: يمكنك تغيير طريقة ترتيب المقاطع في المكتبة

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
ar: يمكنك الاستماع للمقاطع من Magnatude مجانا دون أي حساب. الحصول على عضوية يمكن من حذف الرسائل اخر كل مقطع.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
ar: يمكنك الاستماع لتيارات في الخلفية في نفس الوقت الذي تستمع فيه لمقاطع أخرى.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
ar: يمكنك استعمال أداة التحكم عن بعد لـ Wii كأداة تحكم عن بعد بكلمنتاين. <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">شاهد هذه الصفحة في توثيق كلمنتاين</a> لمزيد كم المعلومات.

en: You do not have a Spotify Premium account.
ar: لا تملك حساب Spotify مدفوع.

en: You do not have an active subscription
ar: ليس لديك اشتراك مفعل

en: You have been logged out of Spotify, please re-enter your password in the Settings dialog.
ar: لقد تم تسجيل خروجك من Spotify، الرجاء إعادة إدخال كلمة السر في نافذة الإعدادات.

en: You have been logged out of Spotify, please re-enter your password.
ar: لقد تم تسجيل خروجك من Spotify، الرجاء إعادة إدخال كلمة السر.

en: You love this track
ar: هذا المقطع يعجبك

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
ar: عليك أن تستخدم تفضيلات النظام وتمكن كليمينتين من "<span style="font-style:italic">التحكم في حاسوبك</span>" لتستخدم الاختصارات العامة في كليمينتين.

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
ar: سيتوجب عليك إعادة تشغيل كلمنتاين إذا غيرت اللغة.

en: Your IP address:
ar: عنوان الايبي الخاص بك هو:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
ar: بيانات التعريف الخاصة بحسابك على Magnatune خاطئة

en: Your library is empty!
ar: مكتبتك فارغة!

en: Your radio streams
ar: راديو تيارات الانترنت الخاصة بك

en: Your scrobbles: %1
ar:  نقل معلومات الاستماع: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
ar: لا يتوفر نظامك على دعم OpenGL، لهذا التأثيرات المرئية غير متاحة.

en: Your username or password was incorrect.
ar: اسم المستخدم أو كلمة السر  خاطئة.

en: Zero
ar: صفر

en: add %n songs
ar: أضِف %n أغاني\أغنية

en: after
ar: بعد

en: ago
ar: خلت

en: and
ar: و

en: automatic
ar: تلقائي

en: before
ar: قبل

en: between
ar: بين

en: biggest first
ar: الأكبر أولا

en: contains
ar: يحتوي

en: disabled
ar: غير مفعل

en: disc %1
ar: قرص %1

en: does not contain
ar: لا يحتوي

en: ends with
ar: ينتهي بـ

en: equals
ar: يساوي

en: gpodder.net directory
ar: مجلد gpodder.net

en: greater than
ar: أكبر من

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
ar: أجهزة أيبود ووحدات USB لا تشتغل حاليا على ويندوز. نعتذر لذلك!

en: in the last
ar: من بين اخر المقاطع المشغلة

en: less than
ar: أقل من

en: longest first
ar: الأطول أولا

en: move %n songs
ar: انقل %n مقاطع

en: newest first
ar: الأحدث أولا

en: not equals
ar: لا يساوي

en: not in the last
ar: ليس من اخر المقاطع المشغلة

en: not on
ar: الغير مفعل

en: oldest first
ar: الأقدم أولا

en: on
ar: مفعل

en: options
ar: الخيارات

en: or scan the QR code!
ar: أو افحص شفرة QR

en: press enter
ar: اضغط زر التأكيد

en: remove %n songs
ar: أزِل %n أغاني\أغنية

en: shortest first
ar: الأقصر أولا

en: shuffle songs
ar: اخلط المقاطع

en: smallest first
ar: الأصغر أولا

en: sort songs
ar: رتب المقاطع

en: starts with
ar: يبدأ بـ

en: stop
ar: إيقاف

en: track %1
ar: المقطع %1
