DeaDBeeF Player - en to ja translation catalogue (465 entries)

en: About DeaDBeeF %s
ja: DeaDBeeF %s について

en: DeaDBeeF %s ChangeLog
ja: DeaDBeeF %s の更新履歴

en: DeaDBeeF Translators
ja: DeaDBeeF の翻訳者

en: Save DeaDBeeF EQ Preset
ja: DeaDBeeF イコライザ設定の保存

en: DeaDBeeF EQ preset files (*.ddbeq)
ja: DeaDBeeF イコライザ設定 (*.ddbeq)

en: Load DeaDBeeF EQ Preset...
ja: DeaDBeeF イコライザ設定を読み込む...

en: DeaDBeeF EQ presets (*.ddbeq)
ja: DeaDBeeF イコライザ設定 (*.ddbeq)

en: Import Foobar2000 EQ Preset...
ja: Foobar2000 イコライザ設定をインポート...

en: Foobar2000 EQ presets (*.feq)
ja: Foobar2000 イコライザ設定 (*.feq)

en: Save Preset
ja: イコライザ設定を保存

en: Load Preset
ja: イコライザ設定の読み込み

en: Import Foobar2000 Preset
ja: Foobar2000 イコライザ設定をインポート

en: Enable
ja: 有効にする

en: Zero All
ja: すべてゼロに

en: Zero Preamp
ja: プリアンプをゼロに

en: Zero Bands
ja: バンドをゼロに

en: Presets
ja: プリセット

en: 1 day %d:%02d:%02d
ja: 1 日 %d:%02d:%02d

en: %d days %d:%02d:%02d
ja: %d 日 %d:%02d:%02d

en: Stopped | %d tracks | %s total playtime
ja: 停止 | %d トラック | %s 合計演奏時間

en: Paused |
ja: ポーズ |

en: %s%s %s| %dHz | %d bit | %s | %d:%02d / %s | %d tracks | %s total playtime
ja: %s%s %s| %dHz | %d bit | %s | %d:%02d / %s | %d トラック | %s 合計演奏時間

en: New Playlist
ja: 新規プレイリスト

en: New Playlist (%d)
ja: 新規プレイリスト (%d)

note: register widget types
en: Playlist with tabs
ja: タブのついたプレイリスト

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Splitter (top and bottom)
ja: 上下分割

en: Splitter (left and right)
ja: 左右分割

en: Playlist tabs
ja: プレイリストのタブ

en: Selection properties
ja: 選択のプロパティ

en: Album art display
ja: アルバムアートの表示

en: Scope
ja: スコープ

en: Spectrum
ja: スペクトラム

en: Button
ja: ボタン

en: Seekbar
ja: シークバー

en: Playback controls
ja: 再生コントロール

en: Volume bar
ja: 音量バー

en: Failed while reading help file
ja: ヘルプファイルの読み込み中に失敗しました

en: Failed to load help file
ja: ヘルプファイルの読み込みに失敗しました

en: The player is currently running background tasks. If you quit now, the tasks will be cancelled or interrupted. This may result in data loss.
ja: プレーヤは現在バックグラウンドのタスクとして動作しています。今終了した場合、タスクは中断されることになり、データを失う恐れがあります。

en: Do you still want to quit?
ja: それでも終了しますか？

en: Warning
ja: 警告

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Open file(s)
ja: ファイルを開く(_O)

en: Add file(s)
ja: ファイルを追加

en: Add folder(s)
ja: フォルダを追加

en: Add location
ja: 場所を追加

en: New playlist
ja: 新規プレイリスト

en: Load playlist
ja: プレイリストをロード

en: Save playlist
ja: プレイリストを保存

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Clear
ja: クリア(_C)

en: Select all
ja: すべて選択

en: Deselect all
ja: すべて選択解除

en: Invert selection
ja: 選択の反転

en: Selection
ja: 選択

en: Remove
ja: 取り除く

en: Crop
ja: 選択以外を取り除く

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: Sort by
ja: ...で並び替え

en: Title
ja: タイトル

en: Track number
ja: トラック番号

en: Album
ja: アルバム

note: Track properties dialog
en: Artist
ja: アーティスト

en: Date
ja: 日付

en: Random
ja: ランダム

en: Custom
ja: カスタム

en: Preferences
ja: 設定

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Status bar
ja: ステータスバー

en: Equalizer
ja: イコライザ

en: Design mode
ja: デザインモード

en: _Playback
ja: 再生(_P)

en: Order
ja: 演奏順

en: Linear
ja: 順に

en: Shuffle tracks
ja: トラックをシャッフル

en: Shuffle albums
ja: アルバムをシャッフル

en: Looping
ja: ループ

en: Loop all
ja: 全体をループ

en: Loop single song
ja: 単一の曲をループ

en: Don't loop
ja: ループしない

en: Scroll follows playback
ja: 再生に従ってスクロール

en: Cursor follows playback
ja: 再生に従ってカーソルを移動

en: Stop after current track
ja: 現在のトラックの再生後に停止

en: Stop after current album
ja: 現在のアルバムの再生後に停止

en: Jump to current track
ja: 現在のトラックへ飛ぶ

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _ChangeLog
ja: 更新履歴(_C)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Translators
ja: 翻訳者(_T)

en: Search
ja: 検索

en: Stop
ja: 停止

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: ポーズ

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Play Random
ja: ランダムに再生

en: About
ja: 情報

en: Quit
ja: 終了

en: Help
ja: ヘルプ

en: Track Properties
ja: トラックのプロパティ

en: Location:
ja: 場所:

en: Settings
ja: 設定

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Properties
ja: プロパティ

en: Title:
ja: タイトル:

en: Enter new column title here
ja: 新規カラムのタイトルをここに入力します

en: Type:
ja: 形式:

en: Item Index
ja: アイテムのインデックス

en: Playing
ja: 再生

en: Album Art
ja: アルバムアート

en: Artist - Album
ja: アーティスト - アルバム

en: Duration
ja: 演奏時間

en: Track Number
ja: トラック番号

en: Band / Album Artist
ja: バンド / アルバムのアーティスト

en: Format:
ja: 書式:

en: Alignment:
ja: 配置:

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Text color:
ja: テキスト色:

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Output plugin:
ja: 出力プラグイン:

en: Output device:
ja: 出力デバイス:

en: Always convert 8 bit audio to 16 bit
ja: 8 bit オーディオを常に 16 bit に変換する

en: Always convert 16 bit audio to 24 bit
ja: 16 bit オーディオを常に 24 bit に変換する

en: Sound
ja: 音声

en: Replaygain mode:
ja: リプレイゲインのモード:

en: Disable
ja: 無効

en: Track
ja: トラック

en: Replaygain peak scale
ja: リプレイゲインのピークを調整する

en: Replaygain preamp:
ja: リプレイゲインのプリアンプ:

en: Global preamp:
ja: 全体のプリアンプ:

en: Add files from command line (or file manager) to this playlist:
ja: コマンドライン (あるいはファイルマネージャ) からこのプレイリストにファイルを追加

en: Resume previous session on startup
ja: 立ち上げ時に前回のセッションを復元する

en: Don't add from archives when adding folders
ja: フォルダを追加するときアーカイブを含まない

en: "Stop after current track" option will switch off after triggering
ja: "現在のトラックの再生後に停止" オプションは作動後にオフになる

en: "Stop after current album" option will switch off after triggering
ja: "現在のアルバムの再生後に停止" オプションは作動後にオフになる

en: Playback
ja: 再生

en: Configure
ja: 設定

en: DSP Chain Preset
ja: DSP チェインプリセット

en: _Load
ja: ロード(_L)

en: Close minimizes to tray
ja: ウィンドウを閉じたときシステムトレイに格納

en: Hide system tray icon
ja: システムトレイのアイコンを隠す

en: Enable Japanese SHIFT-JIS detection and recoding
ja: 日本語 SHIFT-JIS の検出と記録を有効にする

en: Enable Russian CP1251 detection and recoding
ja: ロシア語の CP1251 の検出と記録を有効にする

en: Enable Chinese CP936 detection and recoding
ja: 中国語の CP936 の検出と記録を有効にする

en: Interface refresh rate (times per second):
ja: インタフェースの更新頻度 (毎秒):

en: Titlebar text while playing:
ja: 再生中のタイトルバーの文字列:

en: Titlebar text while stopped:
ja: 停止中の文字列:

en: GUI Plugin (changing requires restart):
ja: GUI プラグイン (再スタートが必要です):

en: Player
ja: プレーヤ

en: Close playlists with middle mouse button
ja: プレイリストをマウスの中ボタンで閉じる

en: Hide "Remove From Disk" context menu item
ja: コンテキストメニュー "ディスクから削除する" を隠す

en: Auto-name playlists when adding a single folder
ja: 単一のフォルダを追加するときはプレイリスト名を自動でつける

en: Auto-resize columns to fit the window
ja: カラムをウィンドウに合わせて自動リサイズする

en: GUI/Misc
ja: GUI/他

en: Override
ja: デフォルトを上書きする

en: Foreground
ja: 前景色

en: Background
ja: 背景色

en: Enable Proxy Server
ja: プロクシサーバを有効にする

en: Proxy Server Address:
ja: プロクシサーバのアドレス:

en: Proxy Server Port:
ja: プロクシサーバのポート番号:

en: Proxy Type:
ja: プロクシの形式:

en: Proxy Username:
ja: プロクシのユーザ名:

en: Proxy Password:
ja: プロクシのパスワード:

en: HTTP User Agent:
ja: HTTP ユーザエージェント:

en: Edit Content-Type Mapping
ja: コンテントタイプの割り当てを編集する

en: Network
ja: ネットワーク

en: Assigned Hotkeys:
ja: 割り当て済みのホットキー:

en: Action:
ja: 動作:

en: <Not set>
ja: <未設定>

en: Key combination:
ja: キーの組み合わせ:

en: Global hotkey
ja: グローバルホットキー

en: Use the Apply button to save your changes,
    or the Revert button to undo your changes.
    The changes will NOT be saved
    if you don't press Apply.
ja: 適用ボタンで変更を保存します。または元に戻す
    ボタンで変更を取り消します。適用を押さない限り
    変更は保存されません。

en: _Defaults
ja: デフォルト(_D)

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: Version:
ja: バージョン:

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Set Custom Title
ja: 独自のタイトルを設定する

en: Group By ...
ja: ...でグループ化

en: Sort by ...
ja: ...で並び替え

en: Format
ja: 書式

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Select DSP Plugin
ja: DSP プラグインの選択

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Tag Writer Settings
ja: タグ書き出しの設定

en: Write ID3v2
ja: ID3v2 の書き出し

en: Write ID3v1
ja: ID3v1 の書き出し

en: Write APEv2
ja: APEv2 の書き出し

en: Strip ID3v2
ja: ID3v2 の除去

en: Strip ID3v1
ja: ID3v1 の除去

en: Strip APEv2
ja: APEv2 の除去

en: ID3v2 version
ja: ID3v2 のバージョン

en: 2.3 (Recommended)
ja: 2.3 (推奨)

en: ID3v1 character encoding (default is iso8859-1)
ja: ID3v1 の文字エンコーディング (デフォルトは iso8859-1)

en: Write ID3v2.4
ja: ID3v2.4 の書き出し

en: Content-Type Mapping
ja: コンテントタイプの割り当て

en: This table defines the binding between network stream content types and DeaDBeeF decoder plugins. For example, mp3 files can have content type "audio/x-mpeg", and need to be decoded by DeaDBeeF's own "stdmpg" plugin, or "ffmpeg" plugin.
ja: この表はネットワークストリームのコンテントタイプと DeaDBeeF のデコーダプラグインとの対応を表しています。例えば、MP3ファイルは "audio/x-mpeg" というコンテントタイプを持ち、それはDeaDBeeF自身の "stdmpg" プラグインか、あるいは "ffmpeg" プラグインでデコードされます。

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Content-Type:
ja: コンテントタイプ:

en: Plugins:
ja: プラグイン:

en: Button properties
ja: ボタンのプロパティ

en: Color:
ja: 色:

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Label:
ja: ラベル:

en: Select action
ja: 動作の選択

en: Artist / Album
ja: アーティスト / アルバム

en: Track No
ja: トラック番号

en: Add To Playback Queue
ja: 再生キューに追加

en: Remove From Playback Queue
ja: 再生キューから除去

en: Reload Metadata
ja: メタデータの再読み込み

en: Remove From Disk
ja: ディスクから削除する

en: Add column
ja: カラムの追加

en: Edit column
ja: カラムの編集

en: Remove column
ja: カラムの削除

en: Pin groups when scrolling
ja: スクロール中にグループをピン止め

en: Group by
ja: グループ化

en: None
ja: なし

en: Artist/Date/Album
ja: アーティスト/日付/アルバム

en: Open file...
ja: ファイルを開く...

en: Configure %s
ja: %s の設定

en: Default Audio Device
ja: デフォルトの音声デバイス

en: You modified the hotkeys settings, but didn't save your changes.
ja: あなたはホットキーの設定を変更しましたが、保存していません。

en: Are you sure you want to continue without saving?
ja: 保存せずに続行しますか？

en: Adding files...
ja: ファイルの追加...

en: Initializing...
ja: 初期化中...

en: You've modified data for this track.
ja: あなたはこのトラックのデータを変更しました。

en: Really close the window?
ja: 本当にウィンドウを閉じますか？

note: get value to edit
en: [Multiple values]
ja: [複数の値]

en: Key
ja: キー

en: Value
ja: 値

en: [Multiple values]
ja: [複数の値]

en: Writing tags...
ja: タグの書き出し中...

en: Field name
ja: フィールド名

en: Name:
ja: 名前:

en: Field names must not start with : or _
ja: フィールドは : や _ で始まることができません

en: Cannot add field
ja: フィールドを追加できません

en: Field with such name already exists, please try different name.
ja: 同じ名前のフィールドがあります。別の名前で試してください。

en: Add field
ja: フィールドを追加

en: Remove field
ja: フィールドを削除

en: Usage: deadbeef [options] [--] [file(s)]
ja: 使い方: deadbeef [オプション] [--] [ファイル...]

en: Options:
ja: オプション:

en:    --help  or  -h     Print help (this message) and exit
ja:    --help  or  -h     ヘルプ (このメッセージ) を表示して終了

en:    --quit             Quit player
ja:    --quit             プレイヤを終了する

en:    --version          Print version info and exit
ja:    --version          バージョン情報を表示して終了

en:    --play             Start playback
ja:    --play             再生を開始する

en:    --stop             Stop playback
ja:    --stop             再生を停止する

en:    --pause            Pause playback
ja:    --pause            ポーズする

en:    --toggle-pause     Toggle pause
ja:    --toggle-pause     ポーズのトグル

en:    --play-pause       Start playback if stopped, toggle pause otherwise
ja:    --play-pause       停止中なら再生開始し、でなければポーズします

en:    --next             Next song in playlist
ja:    --next             プレイリストの次の曲へ

en:    --prev             Previous song in playlist
ja:    --prev             プレイリストの前の曲へ

en:    --random           Random song in playlist
ja:    --random           プレイリストからランダムに選んだ曲へ

en:    --queue            Append file(s) to existing playlist
ja:    --queue            ファイルを既存のプレイリストに追加する

en:    --gui PLUGIN       Tells which GUI plugin to use, default is "GTK2"
ja:    --gui PLUGIN       使用する GUI プラグインを指定します。デフォルトは "GTK2"

en:    --nowplaying FMT   Print formatted track name to stdout
ja:    --nowplaying 書式  書式化されたトラック名を stdout に書き出します

en:                       FMT %%-syntax: [a]rtist, [t]itle, al[b]um,
                          [l]ength, track[n]umber, [y]ear, [c]omment,
                          copy[r]ight, [e]lapsed
ja:                       書式 (%% に続けて): アーティスト[a], タイトル[t], アルバム[b],
                          長さ[l], トラック番号[n], 年[y], コメント[c],
                          著作権[r], 経過時間[e]

en:                       for more info, see %s
ja:                       詳細は %s

en: Default
ja: デフォルト

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Item Index
    Playing
    Album Art
    Artist - Album
    Artist
    Album
    Title
    Duration
    Track Number
    Band / Album Artist
    Custom
ja: アイテム番号
    演奏中
    アルバムアート
    アーティスト - アルバム
    アーティスト
    アルバム
    タイトル
    長さ
    トラック番号
    バンド / アルバムのアーティスト
    カスタム

en: Disable
    Track
    Album
ja: 無効
    トラック
    アルバム

en: Ascending
    Descending
ja: 昇順
    降順

en: 2.3 (Recommended)
    2.4
ja: 2.3 (推奨)
    2.4

en: wildmidi: freepats config file not found. Please install timidity-freepats package, or specify path to freepats.cfg in the plugin settings.
ja: wildmidi: freepats 設定ファイルが見つかりません。timidity-freepats パッケージをインストールするか、freepats.cfg へのパスをプラグインの設定で指定してください。

note: this file should list extra translatable strings that are not referenced directly in source code, e.g. scripted plugin configuration strings
en: Add Audio CD
ja: オーディオCDの追加

en: Lookup on Last.fm
ja: Last.fm で検索する

note: ALSA output plugin
en: Use ALSA resampling
ja: ALSA のリサンプリングを使う

en: Release device while stopped
ja: 停止中はデバイスを開放する

en: Preferred buffer size
ja: バッファサイズの指定

en: Preferred period size
ja: 区分サイズの指定

note: Last.fm plugin
en: Enable scrobbler
ja: Scrobber を有効にする

en: Disable nowplaying
ja: Nowplaying を無効にする

en: Username
ja: ユーザ名:

en: Password
ja: パスワード:

en: Prefer Album Artist over Artist field
ja: アーティストのフィールドよりアルバムのアーティストを優先する

note: OSS output plugin
en: Device file
ja: デバイスファイル

en: OSS4 samplerate bug workaround
ja: OSS4 のサンプルレートのバグを回避する

note: Album Artwork plugin
en: Cache update period (hr)
ja: キャッシュの更新間隔 (時)

en: Fetch from embedded tags
ja: 埋め込みタグから取得する

en: Fetch from local folder
ja: ローカルのフォルダから取得する

en: Local cover file mask
ja: ローカルのカバーファイルのマスク

en: Fetch from last.fm
ja: Last.fm から取得する

en: Fetch from albumart.org
ja: Albumart.org から取得する

en: Scale artwork towards longer side
ja: ジャケット絵を引き伸ばす

note: Audio CD player
en: Use CDDB/FreeDB
ja: CDDB/FreeDB を使う

en: Prefer CD-Text over CDDB
ja: CD-Text より CDDB を優先する

en: CDDB url (e.g. 'freedb.org')
ja: CDDB の URL ('freedb.org' など)

en: CDDB port number (e.g. '888')
ja: CDDB のポート番号 ('888' など)

en: Prefer CDDB protocol over HTTP
ja: CDDB プロトコルを HTTP より優先する

en: Enable NRG image support
ja: NRG イメージのサポートを有効にする

note: DUMB module player plugin
en: Resampling quality (0..2, higher is better)
ja: リサンプリングを品質 (0..2, 大きい方が高品質)

en: 8-bit output (default is 16)
ja: 8-bit 出力 (デフォルトは 16)

note: Game_Music_Emu decoder plugin
en: Max song length (in minutes)
ja: 最大の曲長 (分)

en: Fadeout length (seconds)
ja: フェードアウトの長さ (秒)

note: Standard GTK2 user interface plugin
en: Ask confirmation to delete files from disk
ja: ファイルをディスクから削除する前に確認をとる

en: Status icon volume control sensitivity
ja: ステータスアイコンの音量コントロールの感度

en: Custom status icon
ja: ステータスアイコンの変更

en: Run gtk_init with --sync (debug mode)
ja: --sync の時 gtk_init する (デバッグ用)

en: Add separators between plugin context menu items
ja: プラグインのコンテキストメニューのアイテムにセパレータを挟む

note: OSD Notify plugin
en: Notification title format
ja: 通知のタイトルの書式

en: Notification content format
ja: 通知の内容の書式

en: Show album art
ja: アルバムアート を表示する

en: Album art size (px)
ja: アルバムアートのサイズ (ピクセル)

note: PulseAudio output plugin
en: PulseAudio server
ja: PulseAudio サーバー

en: Samplerate
ja: サンプルレート

note: SHN player plugin
en: Relative seek table path
ja: 相対的なシークテーブルのパス

en: Absolute seek table path
ja: 絶対的なシークテーブルのパス

en: Swap audio bytes (toggle if all you hear is static)
ja: オーディオのバイトを入れ替える (平坦な音しか聞こえない場合、有効に)

note: SID decoder plugin
en: Enable HVSC Songlength DB
ja: HVSC 曲長データベースを有効にする

en: Bits per sample (8 or 16)
ja: サンプルのビット数 (8 or 16)

en: Default song length (sec)
ja: デフォルトの曲の長さ (秒)

note: WildMidi player plugin
en: Timidity++ bank configuration file
ja: Timidity++ bank 設定ファイル

en: Track Title
ja: トラックのタイトル

en: Performer
ja: 演奏者

en: Total Tracks
ja: 総トラック数

en: Genre
ja: ジャンル

en: Composer
ja: 作曲者

en: Disc Number
ja: ディスク番号

en: Comment
ja: コメント

en: Encoder / Vendor
ja: エンコーダ / ベンダ

en: Location
ja: 場所

en: Subtrack Index
ja: サブトラックのインデックス

en: Tag Type(s)
ja: タグの形式

en: Embedded Cuesheet
ja: 埋め込みCUEシート

en: Codec
ja: コーデック

note: FFmpeg deocder plugin
en: File Extensions (separate with ';')
ja: ファイルの拡張子 (';'で区切る)

note: Converter GUI
en: Convert
ja: 変換する

note: Resampler (Secret Rabbit Code)
en: Target Samplerate
ja: サンプルレートの指定

en: Quality / Algorithm
ja: 音質 / アルゴリズム

en: Automatic Samplerate (overrides Target Samplerate)
ja: サンプルレートの自動設定 (指定したサンプルレートを上書きします)

note: shellexecui
en: Configure Custom Shell Commands
ja: シェルコマンドの設定

note: mpgmad
en: Disable gapless playback (faster scanning)
ja: ギャップレス再生を無効にする (スキャンが早くなります)

en: Enable surround
ja: サラウンドを有効にする

en: [Built-in] %s
ja: [組み込み] %s

en: The file already exists. Overwrite?
ja: そのファイルは既に存在します。上書きしますか？

en: Converter warning
ja: コンバータの警告

en: Please select encoder
ja: エンコーダを選択してください

en: Converter error
ja: 変換エラー

en: Converting...
ja: 変換中...

en: Select folder...
ja: フォルダの選択...

en: Failed to save encoder preset
ja: エンコーダのプリセットの保存に失敗しました

en: Check preset folder permissions, try to pick different title, or free up some disk space
ja: フォルダのパーミッション、名前の重複、ディスクの空き容量を確認してください

en: Preset with the same name already exists. Try to pick another title.
ja: 同じ名前のプリセットが既にあります。別の名前で試してください。

en: Error
ja: エラー

en: Add new encoder
ja: 新規エンコーダの追加

en: Edit encoder
ja: エンコーダの編集

en: Remove preset
ja: プリセットの削除

en: This action will delete the selected preset. Are you sure?
ja: 選択中のプリセットを削除します。続けますか？

en: Encoders
ja: エンコーダ

en: Add plugin to DSP chain
ja: プラグインを DSP チェインに追加

en: Failed to save DSP preset
ja: DSP プリセットの保存に失敗しました

en: New DSP Preset
ja: 新規の DSP プリセット

en: Edit DSP Preset
ja: DSP プリセットの編集

en: DSP Presets
ja: DSP プリセット

en: Output folder:
ja: 出力先フォルダ:

en: Write to source track folder
ja: 元のトラックと同じフォルダに書く

en: Preserve folder structure
ja: フォルダ構造を保存する

en: Output file name:
ja: 出力ファイル名:

en: Encoder:
ja: エンコーダ:

en: DSP preset:
ja: DSP のプリセット:

en: Number of threads:
ja: スレッドの数:

en: Output sample format:
ja: 出力のサンプルのフォーマット:

en: Keep source format
ja: 元のままにする

en: 8 bit signed int
ja: 8 bit 符号つき整数

en: 16 bit signed int
ja: 16 bit 符号つき整数

en: 24 bit signed int
ja: 24 bit 符号つき整数

en: 32 bit signed int
ja: 32 bit 符号つき整数

en: 32 bit float
ja: 32 bit 浮動小数点数

en: When file exists:
ja: ファイルが存在するとき:

en: Prompt
ja: 尋ねる

en: Overwrite
ja: 上書きする

en: Edit Encoder Preset
ja: エンコーダのプリセット設定

en: Untitled Encoder
ja: 無題のエンコーダ

en: Output file extension:
ja: 出力ファイルの拡張子:

en: E.g. mp3
ja: 例: mp3

en: Command line:
ja: コマンドライン:

en: Example: lame - %o
    %i for input file, %o for output file, - for stdin
ja: 例: lame - %o
    %i: 入力ファイル, %o: 出力ファイル, -: 標準入力

en: <small>%o - output file name
    %i - temporary input file name</small>
ja: <small>%o - 出力先のファイル名
    %i - 入力の一時ファイル名</small>

en: Method:
ja: 経由する:

en: Pipe
ja: パイプ

en: Temporary file
ja: 一時ファイル

en: <b>Tag writer</b>
ja: <b>タグ書き出し</b>

en: DSP Preset Editor
ja: DSP プリセットエディタ

en: Untitled DSP Preset
ja: 無題の DSP プリセット

en: Add
ja: 追加

en: Couldn't find pixmap file: %s
ja: Pixmap ファイルが見つかりません: %s

en: Keep source format
    8 bit signed int
    16 bit signed int
    24 bit signed int
    32 bit signed int
    32 bit float
ja: 元のままにする
    8 bit 符号つき整数
    16 bit 符号つき整数
    24 bit 符号つき整数
    32 bit 符号つき整数
    32 bit 浮動小数点数

en: Pipe
    Temporary file
ja: パイプ
    一時ファイル

en: Custom Shell Commands
ja: シェルコマンドの設定

en: Edit
ja: 編集

en: Close
ja: 閉じる

en: Edit Command
ja: コマンドの編集

en: Command:
ja: コマンド:

en: Arbitrary shell command. Will be executed in the shell context which the main application was started from. Title formatting can be used. Example: xdg-open %D
ja: 任意のシェルのコマンド。アプリケーションを立ち上げたシェルのコンテキストから実行されます。xdg-open %D のような書式が使えます

en: Free-form name, for example "My Shell Command"
ja: "My Shell Command" のような自由な形式の名前

en: Command ID, normally it should be something short, for example "youtube_open". It must be unique.
ja: コマンド ID ("youtube_open" のような短い識別子)。一意である必要があります

en: Single Tracks
ja: 単一トラック

en: Works on single track.
ja: 単一のトラックに対して動作します

en: Multiple Tracks
ja: 複数トラック

en: Works on multiple tracks.
ja: 複数のトラックに対して動作します

en: Local
ja: ローカル

en: Works on local files.
ja: ローカルのファイルに対して動作します

en: Remote
ja: リモート

en: Works on remote files (e.g. http:// streams)
ja: リモートのファイル (http:// ストリームなど) に対して動作します

en: Generic (Main Menu)
ja: 一般 (メインメニュー)

en: Item should appear in the main menu
ja: アイテムはメインメニューに現れます

en: <small>If you want to add the command to main menu, make sure that title contains the menu path like this: "File/My Command", where File is the menu name in the English version.</small>
ja: <small>メインメニューにコマンドを追加したい場合、そのタイトルがメニューパスを以下のように含んでいることを確かめてください: "File/My Command", ここでメニュー名 File は英語版でのものです。</small>

en: Add Command
ja: コマンドの追加

en: Delete
ja: 削除

en: This action will delete the selected shell command. Are you sure?
ja: 選択中のシェルのコマンドを削除します。続けますか？

en: Confirm Remove
ja: 削除の確認

en: ID must be non-empty and unique.
ja: IDは空でなく、一意である必要があります

en: Title must be non-empty.
ja: タイトルは空にできません

en: Shell Command must be non-empty.
ja: シェルのコマンドは空にできません

en: Invalid Values
ja: 不正な値

en: Supported sound formats
ja: サポートされている音声フォーマット

en: All files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: Open file(s)...
ja: ファイルを開く...

en: Add file(s) to playlist...
ja: プレイリストにファイルを追加...

en: Add folder(s) to playlist...
ja: プレイリストにフォルダを追加...

en: Follow symlinks
ja: シンボリックリンクを追跡する

en: Delete files from disk
ja: ファイルをディスクから削除する

en: Files will be lost. Proceed?
    (This dialog can be turned off in GTKUI plugin settings)
ja: ファイルは失われます。続けますか？
    (このダイアログは GTKUI プラグインの設定で非表示にできます)

en: Load Playlist
ja: プレイリストのロード

en: Other files (*)
ja: その他のファイル (*)

en: Save Playlist As
ja: プレイリストに名前を付けて保存

en: DeaDBeeF playlist files (*.dbpl)
ja: DeaDBeeF プレイリストファイル (*.dbpl)

en: Content-Type
ja: コンテントタイプ

en: Invalid value(s).
ja: 不正な値です。

en: Content-type and Plugins fields must be non-empty, and comply with the rules.
    Example content-type: 'audio/mpeg'.
    Example plugin ids: 'stdmpg ffmpeg'.
    Spaces must be used as separators in plugin ids list.
    Content type should be only letters, numbers and '-' sign.
    Plugin id can contain only letters and numbers.
ja: コンテントタイプとプラグインのフィールとは空にはできません。
    そして以下のルールに従ってください。
    コンテントタイプの例: 'audio/mpeg'
    プラグイン ID の例: 'stdmpg ffmpeg'
    プラグイン ID のリストはスペースで区切りとします。
    コンテントタイプは文字、数字、また '-' 記号で構成されます。
    プラグイン ID は文字と数字だけからなります。

en: Nothing is selected.
ja: 選択がありません。

en: Widget "%s" is not available
ja: ウィジェット "%s" は利用できません

en: Replace with...
ja: ...で置き換える

en: Insert...
ja: ...を挿入する

en: Cut
ja: カット

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: ペースト

en: Multiple widgets of this type are not supported
ja: このタイプのウィジェットを複数利用することはできません

en: Lock movement
ja: 固定する

en: Rename tab
ja: タブの名前変更

en: Add new tab
ja: 新規タブの追加

en: Move tab left
ja: タブを左に移動

en: Move tab right
ja: タブを右に移動

en: Remove tab
ja: タブの削除

en: Show Column Headers
ja: カラムヘッダの表示

en: Expand the box by 1 item
ja: ボックスを 1 アイテム分広げる

en: Shrink the box by 1 item
ja: ボックスを 1 アイテム分縮める

en: Homogeneous
ja: 大きさを揃える

en: Expand
ja: 広げる

en: Fill
ja: 余白を埋める

en: Configure button
ja: 設定ボタン

en: Voices:
ja: 音声:

en: Edit playlist
ja: プレイリストの編集

en: Rename Playlist
ja: プレイリストの名前変更

en: Remove Playlist
ja: プレイリストの除去

en: Add New Playlist
ja: 新規プレイリストの追加

en: Name
ja: 名前

en: Playlist browser
ja: プレイリストブラウザ
