DeaDBeeF Player - en to pt translation catalogue (505 entries)

en: About DeaDBeeF %s
pt: Sobre o DeaDBeef %s

en: DeaDBeeF %s ChangeLog
pt: Alterações no DeaDBeef %s

en: DeaDBeeF Translators
pt: Tradutores do DeaDBeeF

en: Save DeaDBeeF EQ Preset
pt: Guardar pré-ajuste do EQ DeaDBeef

en: DeaDBeeF EQ preset files (*.ddbeq)
pt: Pré-ajustes do EQ DeaDBeef (*.ddbeq)

en: Load DeaDBeeF EQ Preset...
pt: Carregar pré-ajustes de EQ DeaDBeef...

en: DeaDBeeF EQ presets (*.ddbeq)
pt: Pré-ajustes do EQ DeaDBeef (*.ddbeq)

en: Import Foobar2000 EQ Preset...
pt: Importar pré-ajustes do Foobar2000...

en: Foobar2000 EQ presets (*.feq)
pt: Pré-ajustes do Foobar2000 (*.feq)

en: Save Preset
pt: Guardar pré-ajuste

en: Load Preset
pt: Carregar pré-ajustes

en: Import Foobar2000 Preset
pt: Importar pré-ajustes do Foobar2000

en: Enable
pt: Ativar

en: Zero All
pt: Nulo

en: Zero Preamp
pt: Amplificador nulo

en: Zero Bands
pt: Bandas nulas

en: Presets
pt: Pré-ajustes

en: 1 day %d:%02d:%02d
pt: 1 dia %d:%02d:%02d

en: %d days %d:%02d:%02d
pt: %d dias %d:%02d:%02d

en: Stopped | %d tracks | %s total playtime
pt: Parado | %d faixas | %s reproduções

en: Stereo
pt: Estéreo

en: Paused |
pt: Em pausa |

en: %s%s %s| %dHz | %d bit | %s | %d:%02d / %s | %d tracks | %s total playtime
pt: %s%s %s| %dHz | %d bit | %s | %d:%02d / %s | %d faixas | %s reproduções

en: New Playlist
pt: Nova lista de reprodução

en: New Playlist (%d)
pt: Nova lista de reprodução (%d)

note: register widget types
en: Playlist with tabs
pt: Lista de reprodução com separadores

en: Playlist
pt: Lista de reprodução

en: Splitter (top and bottom)
pt: Separador (superior e inferior)

en: Splitter (left and right)
pt: Separador (esquerda e direita)

en: Tabs
pt: Separadores

en: Playlist tabs
pt: Separadores de lista de reprodução

en: Selection properties
pt: Propriedades da seleção

en: Album art display
pt: Imagem do álbum

en: Spectrum
pt: Espetro

en: Button
pt: Botão

en: Seekbar
pt: Barra de procura

en: Playback controls
pt: Controlos de reprodução

en: Volume bar
pt: Barra de volume

en: Chiptune voices
pt: Voz sintetizada

en: Failed while reading help file
pt: Falha ao abrir a ajuda

en: Failed to load help file
pt: Falha ao carregar a ajuda

en: The player is currently running background tasks. If you quit now, the tasks will be cancelled or interrupted. This may result in data loss.
pt: A aplicação está a executar ações em segundo plano. Se sair agora, as tarefas serão canceladas ou interrompidas. Poderá provocar a perda de dados.

en: Do you still want to quit?
pt: Quer mesmo sair?

en: Warning
pt: Aviso

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Open file(s)
pt: Abrir ficheir_o(s)

en: Add file(s)
pt: Adicionar ficheiro(s)

en: Add folder(s)
pt: Adicionar pasta(s)

en: Add location
pt: Adicionar local

en: New playlist
pt: Nova lista de reprodução

en: Load playlist
pt: Carregar lista de reprodução

en: Save playlist
pt: Guardar lista de reprodução

en: _Quit
pt: _Sair

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Clear
pt: _Limpar

en: Select all
pt: Marcar tudo

en: Deselect all
pt: Desmarcar tudo

en: Invert selection
pt: Inverter seleção

en: Selection
pt: Seleção

en: Remove
pt: Remover

en: Crop
pt: Cortar

en: _Find
pt: _Procurar

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Title
pt: Título

en: Track number
pt: Número de faixa

en: Album
pt: Álbum

note: Track properties dialog
en: Artist
pt: Artista

en: Date
pt: Data

en: Random
pt: Aleatório

en: Custom
pt: Personalizar

en: Preferences
pt: Preferências

en: _View
pt: _Ver

en: Status bar
pt: Barra de estado

en: Equalizer
pt: Equalizador

en: Design mode
pt: Modo de desenho

en: _Playback
pt: Re_produção

en: Order
pt: Organização

en: Shuffle tracks
pt: Desordenar faixas

en: Shuffle albums
pt: Desordenar álbuns

en: Looping
pt: Repetição

en: Loop all
pt: Repetir tudo

en: Loop single song
pt: Repetir uma faixa

en: Don't loop
pt: Não repetir

en: Scroll follows playback
pt: Deslocamento segue a reprodução

en: Cursor follows playback
pt: Cursor segue a reprodução

en: Stop after current track
pt: Parar após a faixa atual

en: Stop after current album
pt: Parar após o álbum atual

en: Jump to current track
pt: Ir para a faixa atual

en: _Help
pt: A_juda

en: _ChangeLog
pt: _Alterações

en: _About
pt: _Sobre

en: _Translators
pt: _Tradutores

en: Search
pt: Procurar

en: Stop
pt: Parar

en: Play
pt: Reproduzir

en: Pause
pt: Pausa

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Play Random
pt: Reprodução aleatória

en: About
pt: Sobre

en: Quit
pt: Sair

en: Help
pt: Ajuda

en: Track Properties
pt: Propriedades da faixa

en: Location:
pt: Localização:

en: Settings
pt: Definições

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: _Close
pt: Fe_char

en: Metadata
pt: Detalhes

en: Properties
pt: Propriedades

en: Title:
pt: Título:

en: Enter new column title here
pt: Indique o novo título da coluna

en: Type:
pt: Tipo:

en: Item Index
pt: Índice de itens

en: Playing
pt: Reprodução

en: Album Art
pt: Capa do álbum

en: Artist - Album
pt: Artista - Álbum

en: Duration
pt: Duração

en: Track Number
pt: Número da faixa

en: Band / Album Artist
pt: Banda/Artista do álbum

en: Format:
pt: Formato:

en: Alignment:
pt: Alinhamento:

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Center
pt: Centro

en: Text color:
pt: Cor do texto:

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _OK
pt: C_onfirmar

en: Output plugin:
pt: Sistema de som:

en: Output device:
pt: Dispositivo de som:

en: Always convert 8 bit audio to 16 bit
pt: Converter áudio 8 bits para 16 bits

en: Always convert 16 bit audio to 24 bit
pt: Converter áudio 16 bits para 24 bits

en: Sound
pt: Som

en: Replaygain mode:
pt: Modo Replay Gain:

en: Disable
pt: Desativar

en: Track
pt: Faixa

en: Replaygain peak scale
pt: Escala Replay Gain

en: Replaygain preamp:
pt: Amplificador Replaygain:

en: Global preamp:
pt: Amplificador:

en: Add files from command line (or file manager) to this playlist:
pt: Adicionar ficheiros via linha de comandos (ou gestor de ficheiros) para esta lista de reprodução:

en: Resume previous session on startup
pt: Retomar sessão anterior ao iniciar

en: Don't add from archives when adding folders
pt: Ao adicionar pastas não adicionar arquivos

en: "Stop after current track" option will switch off after triggering
pt: A opção "Parar após a faixa atual" será desligada após a ativação

en: "Stop after current album" option will switch off after triggering
pt: A opção "Parar após o álbum atual" será desligada após a ativação

en: Playback
pt: Reprodução

en: Configure
pt: Configurar

en: DSP Chain Preset
pt: Pré-ajustes DSP

en: _Load
pt: Carr_egar

en: Close minimizes to tray
pt: Fechar minimiza para a área de notificação

en: Hide system tray icon
pt: Ocultar ícone da área de notificação

en: Enable Japanese SHIFT-JIS detection and recoding
pt: Ativar deteção e codificação de SHIFT-JIS japonês

en: Enable Russian CP1251 detection and recoding
pt: Ativar deteção e codificação de Russo CP1251

en: Enable Chinese CP936 detection and recoding
pt: Ativar deteção e codificação de Mandarim CP936

en: Interface refresh rate (times per second):
pt: Taxa de atualização da interface (vezes por segundo):

en: Titlebar text while playing:
pt: Barra de título ao reproduzir:

en: Titlebar text while stopped:
pt: Barra de título se parada:

en: GUI Plugin (changing requires restart):
pt: Extra da interface (tem que reiniciar):

en: Player
pt: Reprodutor

en: Close playlists with middle mouse button
pt: Fechar lista de reprodução com a roda do rato

en: Hide "Remove From Disk" context menu item
pt: Ocultar item de menu "Remover do disco"

en: Auto-name playlists when adding a single folder
pt: Ao adicionar uma pasta dar nome às listas de reprodução

en: Auto-resize columns to fit the window
pt: Ajustar colunas para caber na janela

en: GUI/Misc
pt: Interface/Outras

en: Override
pt: Sobrepor

en: Foreground
pt: Principal

en: Background
pt: Secundária

en: Seekbar/Volumebar
pt: Barra de volume/barra de pesquisa

en: Dark:
pt: Escuro:

en: Light:
pt: Claro:

en: Middle:
pt: Meio:

en: Text:
pt: Texto:

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Playing text:
pt: Texto de reprodução:

en: Selected text:
pt: Texto selecionado:

en: Tab strip
pt: Separador

en: Normal track(s):
pt: Faixa(s) normais:

en: Playing track:
pt: Faixa em reprodução:

en: Selected track(s):
pt: Faixa(s) selecionada(s):

en: Columns:
pt: Colunas:

en: Group header:
pt: Título do grupo:

en: <b>Foreground:</b>
pt: <b>Primeiro plano:</b>

en: Even:
pt: Par:

en: Odd:
pt: Ímpar:

en: Selected:
pt: Selecionada:

en: <b>Background:</b>
pt: <b>Segundo plano:</b>

en: Override (loses GTK treeview theming, but speeds up rendering)
pt: Sobrepor (melhora o processamento, mas perde a vista em árvore GTK)

en: Appearance
pt: Aparência

en: Enable Proxy Server
pt: Ativar servidor proxy

en: Proxy Server Address:
pt: Endereço do servidor proxy:

en: Proxy Server Port:
pt: Porta do servidor proxy:

en: Proxy Type:
pt: Tipo de proxy:

en: Proxy Username:
pt: Utilizador do proxy:

en: Proxy Password:
pt: Senha do proxy:

en: HTTP User Agent:
pt: Agente HTTP:

en: Edit Content-Type Mapping
pt: Editar mapeamento de tipo de conteúdo

en: Network
pt: Rede

en: Assigned Hotkeys:
pt: Atalhos atribuídos:

en: Action:
pt: Ação:

en: <Not set>
pt: <Não definido>

en: Key combination:
pt: Combinação de teclas:

en: Global hotkey
pt: Tecla de atalho global

en: Use the Apply button to save your changes,
    or the Revert button to undo your changes.
    The changes will NOT be saved
    if you don't press Apply.
pt: Utilize Aplicar para gravar as alterações.
    Utilize Reverter para anular as alterações.
    As alterações não serão guardadas, a menos
    que prima o botão Aplicar.

en: _Defaults
pt: Pré-_definições

en: Hotkeys
pt: Teclas de atalho

en: Version:
pt: Versão:

en: Copyright
pt: Direitos de autor

en: Plugins
pt: Extras

en: Set Custom Title
pt: Definir título personalizado

en: Group By ...
pt: Agrupar por...

en: Sort by ...
pt: Ordenar por...

en: Format
pt: Formato

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Select DSP Plugin
pt: Selecione o extra DSP

en: Plugin
pt: Extra

en: Tag Writer Settings
pt: Definições do editor de detalhes

en: Write ID3v2
pt: Gravar ID3v2

en: Write ID3v1
pt: Gravar ID3v1

en: Write APEv2
pt: Gravar APEv2

en: Strip ID3v2
pt: Remover ID3v2

en: Strip ID3v1
pt: Remover ID3v1

en: Strip APEv2
pt: Remover APEv2

en: ID3v2 version
pt: Versão ID3v2

en: 2.3 (Recommended)
pt: 2.3 (Recomendado)

en: ID3v1 character encoding (default is iso8859-1)
pt: Codificação de caracteres ID3v1 (por definição é iso8859-1)

en: Write ID3v2.4
pt: Gravar ID3v2.4

en: Content-Type Mapping
pt: Mapeamento de tipo de conteúdo

en: This table defines the binding between network stream content types and DeaDBeeF decoder plugins. For example, mp3 files can have content type "audio/x-mpeg", and need to be decoded by DeaDBeeF's own "stdmpg" plugin, or "ffmpeg" plugin.
pt: Esta tabela define a associação entre o tipo de emissão de rede e os extras do DeaDBeef. Por exemplo, os ficheiros mp3 podem ser do tipo "audio/x-mpeg" e precisam de ser descodificados pelo extra "stdmpg" ou pelo extra "ffmpeg".

en: Reset to defaults
pt: Restaurar definições originais

en: Content-Type:
pt: Tipo de conteúdo:

en: Plugins:
pt: Extras:

en: Button properties
pt: Propriedades do botão

en: Color:
pt: Cor:

en: Icon:
pt: Ícone:

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Select action
pt: Escolha a ação

en: This dialog allows setting custom title for any track. This is most useful for radio stations. An option to set the custom title is also present in the "Add Location" dialog. The title itself is visible in columns displaying the "Artist" metadata field. It should look like "[custom] artist" if the Artist field is present, or just "custom" otherwise.
pt: Este diálogo permite-lhe definir um título personalizada para qualquer faixa. principalmente serve para ser utilizado com estações de rádio. Esta opção também está disponível no diálogo "Adicionar localização". O título personalizado será mostrado na coluna "Artista". Normalmente será mostrado como "Artista [personalizado]" caso o campo artista esteja presente, caso contrário será apenas "Personalizado".

en: Artist / Album
pt: Artista/Álbum

en: Track No
pt: Faixa n.º

en: Add To Playback Queue
pt: Adicionar à fila de reprodução

en: Remove From Playback Queue
pt: Remover da fila de reprodução

en: Reload Metadata
pt: Recarregar meta-dados

en: Remove From Disk
pt: Remover do disco

en: Add column
pt: Adicionar coluna

en: Edit column
pt: Editar coluna

en: Remove column
pt: Remover coluna

en: Pin groups when scrolling
pt: Fixar grupos as deslocar

en: Group by
pt: Agrupar por

en: None
pt: Nada

en: Artist/Date/Album
pt: Artista/Data/Álbum

en: Open file...
pt: Abrir ficheiro...

en: Configure %s
pt: Configurar %s

en: Default Audio Device
pt: Dispositivo áudio pré-definido

en: You modified the hotkeys settings, but didn't save your changes.
pt: Modificou as teclas de atalho mas não guardou as alterações.

en: Are you sure you want to continue without saving?
pt: Tem a certeza que quer continuar e não gravar?

en: Adding files...
pt: Adição de ficheiros...

en: Initializing...
pt: A iniciar...

en: Search [(%list_total% results)]
pt: Pesquisa [(%list_total% resultados)]

en: You've modified data for this track.
pt: Você modificou os dados desta faixa.

en: Really close the window?
pt: Fechar esta janela?

note: get value to edit
en: [Multiple values]
pt: [Vários valores]

en: Key
pt: Tecla

en: Value
pt: Valor

en: [Multiple values]
pt: [Vários valores]

en: Writing tags...
pt: A escrever detalhes...

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Name:
pt: Nome:

en: Field names must not start with : or _
pt: Os nomes não podem iniciar com : ou _

en: Cannot add field
pt: Incapaz de adicionar campo

en: Field with such name already exists, please try different name.
pt: Já existe um campo com este nome. Tente um nome diferente.

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Usage: deadbeef [options] [--] [file(s)]
pt: Utilização: deadbeef [opções] [--] [ficheiro(s)]

en: Options:
pt: Opções:

en:    --help  or  -h     Print help (this message) and exit
pt:    --help  ou  -h     Mostra a ajuda (esta mensagem) e sai

en:    --quit             Quit player
pt:    --quit             Sai do DeadBeeF

en:    --version          Print version info and exit
pt:    --version          Mostra a versão e sai

en:    --play             Start playback
pt:    --play             Inicia a reprodução

en:    --stop             Stop playback
pt:    --stop             Para a reprodução

en:    --pause            Pause playback
pt:    --pause            Pausa a reprodução

en:    --toggle-pause     Toggle pause
pt:    --toggle-pause     Retomar/Pausar

en:    --play-pause       Start playback if stopped, toggle pause otherwise
pt:    --play-pause       Inicia reprodução se parado, caso contrário coloca em pausa

en:    --next             Next song in playlist
pt:    --next             Avança uma faixa

en:    --prev             Previous song in playlist
pt:    --prev             Recua uma faixa

en:    --random           Random song in playlist
pt:    --random           Faixa aleatória da lista

en:    --queue            Append file(s) to existing playlist
pt:    --queue            Junta os ficheiros à lista existente

en:    --gui PLUGIN       Tells which GUI plugin to use, default is "GTK2"
pt:    --gui PLUGIN       Indica a interface a utilizar, por definição "GTK2"

en:    --nowplaying FMT   Print formatted track name to stdout
pt:    --nowplaying FMT   Grava o nome da faixa para stdout

en:                       FMT %%-syntax: [a]rtist, [t]itle, al[b]um,
                          [l]ength, track[n]umber, [y]ear, [c]omment,
                          copy[r]ight, [e]lapsed
pt:                       FMT %%-sintaxe: [a]rtista, [t]ítulo, ál[b]um,
                          [l]duração, [n]úmerodafaixa, [y]ano, [c]omentário,
                          di[r]eitosdeautor, d[e]corrido

en:                       example: --nowplaying "%%a - %%t" should print "artist - title"
pt:                       exemplo: --nowplaying "%%a - %%t" deve imprimir "artista - título"

en:                       for more info, see %s
pt: para mais informações, consulte %s

en:                       NOTE: --nowplaying is deprecated.
pt:                       Nota: o comando --nowplaying foi descontinuado.

en:    --nowplaying-tf FMT  Print formatted track name to stdout, using the new title formatting
pt:    --nowplaying-tf FMT  Imprime o nome da faixa para stdout, utilizando a nova formatação de título

en:                       FMT syntax: http://github.com/Alexey-Yakovenko/deadbeef/wiki/Title-formatting-2.0
pt:                       Sintaxe FMT: http://github.com/Alexey-Yakovenko/deadbeef/wiki/Title-formatting-2.0

en:                       example: --nowplaying-tf "%%artist%% - %%title%%" should print "artist - title"
pt:                       exemplo: --nowplaying-tf "%%artist%% - %%title%%" deve imprimir "artista - título"

en: Default
pt: Pré-definida

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Item Index
    Playing
    Album Art
    Artist - Album
    Artist
    Album
    Title
    Duration
    Track Number
    Band / Album Artist
    Custom
pt: Índice de itens
    Em reprodução
    Capa do álbum
    Artista - álbum
    Artista
    Álbum
    Título
    Duração
    Faixa
    Banda / Artista do álbum
    Personalizar

en: Left
    Right
    Center
pt: Esquerda
    Direita
    Centro

en: Disable
    Track
    Album
pt: Desativar
    Faixa
    Álbum

en: Ascending
    Descending
pt: Ascendente
    Descendente

en: 2.3 (Recommended)
    2.4
pt: 2.3 (Recomendado)
    2.4

en: wildmidi: freepats config file not found. Please install timidity-freepats package, or specify path to freepats.cfg in the plugin settings.
pt: wildmidi: o ficheiro de configuração freepats não foi encontrado. Por favor instale o pacote timidity-freepats ou especifique o caminho para freepats.cfg nas definições do extra.

note: this file should list extra translatable strings that are not referenced directly in source code, e.g. scripted plugin configuration strings
en: Add Audio CD
pt: Adicionar CD áudio

en: Lookup on Last.fm
pt: Procurar na Last.fm

note: ALSA output plugin
en: Use ALSA resampling
pt: Utilizar frequência ALSA

en: Release device while stopped
pt: Libertar dispositivo se parado

en: Preferred buffer size
pt: Tamanho da memória

en: Preferred period size
pt: Tamanho do período

note: Last.fm plugin
en: Enable scrobbler
pt: Ativar "scrobbler"

en: Disable nowplaying
pt: Desativar em reprodução

en: Username
pt: Utilizador

en: Password
pt: Senha

en: Scrobble URL
pt: URL de "Scrobble"

en: Prefer Album Artist over Artist field
pt: Preferir artista do álbum a artista

note: OSS output plugin
en: Device file
pt: Ficheiro

en: OSS4 samplerate bug workaround
pt: Solução alternativa para o erro OSS4

note: Album Artwork plugin
en: Cache update period (hr)
pt: Atualização de cache (horas)

en: Fetch from embedded tags
pt: Obter a partir dos detalhes

en: Fetch from local folder
pt: Obter numa pasta local

en: Local cover file mask
pt: Máscara de capa local

en: Fetch from last.fm
pt: Obter na last.fm

en: Fetch from albumart.org
pt: Obter no albumart.org

en: Scale artwork towards longer side
pt: Ajustar tamanho da capa de álbum

note: Audio CD player
en: Use CDDB/FreeDB
pt: Utilizar CDDB/FreeDB

en: Prefer CD-Text over CDDB
pt: Preferir CD-Text a CDDB

en: CDDB url (e.g. 'freedb.org')
pt: URL CDDB (ex: freedb.org)

en: CDDB port number (e.g. '888')
pt: Porta CDDB (ex: 888)

en: Prefer CDDB protocol over HTTP
pt: Preferir CDDB a HTTP

en: Enable NRG image support
pt: Ativar suporte a imagens NRG

note: DUMB module player plugin
en: Resampling quality (0..2, higher is better)
pt: Qualidade de frequência (0..2, quanto mais alto melhor)

en: 8-bit output (default is 16)
pt: Saída 8 bits (pré-definição é 16)

note: Game_Music_Emu decoder plugin
en: Max song length (in minutes)
pt: Duração máxima da faixa (minutos)

en: Fadeout length (seconds)
pt: Duração de silenciamento (segundos)

en: Play loops nr. of times (if available)
pt: Repetir estas vezes (se disponível)

note: Standard GTK2 user interface plugin
en: Ask confirmation to delete files from disk
pt: Solicitar confirmação antes de eliminar

en: Status icon volume control sensitivity
pt: Sensibilidade do ícone de volume na barra de estado

en: Custom status icon
pt: Ícone de estado personalizado

en: Run gtk_init with --sync (debug mode)
pt: Execute gtk_init com --sync (modo de depuração)

en: Add separators between plugin context menu items
pt: Adicionar separadores entre os itens do menu de contexto

note: OSD Notify plugin
en: Notification title format
pt: Formato do título da notificação

en: Notification content format
pt: Formato do texto da notificação

en: Show album art
pt: Mostrar capa do álbum

en: Album art size (px)
pt: Tamanho da capa de álbum (px)

note: PulseAudio output plugin
en: PulseAudio server
pt: Servidor PulseAudio

en: Samplerate
pt: Frequência

note: SHN player plugin
en: Relative seek table path
pt: Caminho da tabela de pesquisa relativa

en: Absolute seek table path
pt: Caminho da tabela de pesquisa absoluta

en: Swap audio bytes (toggle if all you hear is static)
pt: Trocar bytes áudio (apenas se ouvir defeitos)

note: SID decoder plugin
en: Enable HVSC Songlength DB
pt: Ativar base de dados HVSC

en: Songlengths.txt (from HVSC)
pt: Songlengths.txt (de HVSC)

en: Bits per sample (8 or 16)
pt: Bits por frequência (8 ou 16)

en: Default song length (sec)
pt: Duração pré-definida da faixa (seg.)

note: WildMidi player plugin
en: Timidity++ bank configuration file
pt: Ficheiro de configuração Timidity++

en: Track Title
pt: Título da faixa

en: Performer
pt: Artista

en: Total Tracks
pt: Total de faixas

en: Genre
pt: Género

en: Composer
pt: Compositor

en: Disc Number
pt: Número do disco

en: Comment
pt: Comentário

en: Encoder / Vendor
pt: Codificador/Fornecedor

en: Location
pt: Localização

en: Subtrack Index
pt: Índice de subfaixa

en: Tag Type(s)
pt: Tipo de detalhes

en: Embedded Cuesheet
pt: Cuesheet incorporada

en: Codec
pt: Codificador

note: FFmpeg deocder plugin
en: File Extensions (separate with ';')
pt: Extensões (separadas por ";")

note: Converter GUI
en: Convert
pt: Converter

note: Resampler (Secret Rabbit Code)
en: Target Samplerate
pt: Frequência final

en: Quality / Algorithm
pt: Qualidade/Algoritmo

en: Automatic Samplerate (overrides Target Samplerate)
pt: Frequência automática (substitui frequência final)

note: shellexecui
en: Configure Custom Shell Commands
pt: Configurar comando de consola personalizados

note: mpgmad
en: Disable gapless playback (faster scanning)
pt: Desativar reprodução "gapless" (análise mais rápida)

note: adplug
en: Prefer Ken emu over Satoh (surround won't work)
pt: Preferir Ken emu a Satoh (surround não funciona)

en: Enable surround
pt: Ativar "surround"

en: [Built-in] %s
pt: [Nativo] %s

en: The file already exists. Overwrite?
pt: O ficheiro já existe. Substituir?

en: Converter warning
pt: Aviso de conversão

en: Please select encoder
pt: Por favor escolha o codificador

en: Converter error
pt: Erro de conversão

en: Converting...
pt: A converter...

en: Select folder...
pt: Selecione a pasta...

en: Failed to save encoder preset
pt: Falha ao guardar definições do codificador

en: Check preset folder permissions, try to pick different title, or free up some disk space
pt: Verifique as permissões, escolha um nome diferente ou liberte espaço em disco

en: Preset with the same name already exists. Try to pick another title.
pt: Já existe um pré-ajuste com este nome. Escolha outro nome.

en: Error
pt: Erro

en: Add new encoder
pt: Adicionar novo codificador

en: Edit encoder
pt: Editar codificador

en: Remove preset
pt: Remover pré-ajuste

en: This action will delete the selected preset. Are you sure?
pt: Esta ação eliminará o pré-ajuste selecionado. Tem a certeza?

en: Encoders
pt: Codificadores

en: Add plugin to DSP chain
pt: Adicionar extra à cadeia DSP

en: Failed to save DSP preset
pt: Falha ao guardar as definições DSP

en: New DSP Preset
pt: Novo pré-ajuste DSP

en: Edit DSP Preset
pt: Editar pré-ajuste DSP

en: DSP Presets
pt: Pré-ajustes DSP

en: Output folder:
pt: Pasta de destino:

en: Write to source track folder
pt: Gravar na pasta do ficheiro original

en: Preserve folder structure
pt: Manter estrutura da pasta

en: Output file name:
pt: Nome do ficheiro:

en: Extension (e.g. .mp3) will be appended automatically.
    Leave the field empty for default (%artist% - %title%).
pt: Extensão /ex: .ogg) a acrescentar automaticamente.
    Deixe o campo em branco para os valores padrão (%artist% - %title%).

en: Encoder:
pt: Codificador:

en: DSP preset:
pt: Pré-ajuste DSP:

en: Number of threads:
pt: Número de processos:

en: Output sample format:
pt: Formato de destino:

en: Keep source format
pt: Manter formato original

en: 16 bit signed int
pt: 16 bits signed int

en: 24 bit signed int
pt: 24 bits signed int

en: 32 bit signed int
pt: 32 bits signed int

en: 32 bit float
pt: 32 bits float

en: When file exists:
pt: Se o ficheiro existir:

en: Skip
pt: Ignorar

en: Prompt
pt: Perguntar

en: Overwrite
pt: Substituir

en: Edit Encoder Preset
pt: Editar definições do codificador

en: Untitled Encoder
pt: Codificador sem nome

en: Output file extension:
pt: Extensão do ficheiro de destino:

en: E.g. mp3
pt: Ex. mp3

en: Command line:
pt: Linha de comandos:

en: Example: lame - %o
    %i for input file, %o for output file, - for stdin
pt: Exemplo: lame - %o
    %i para o ficheiro de origem, %o para o ficheiro de destino, - para stdin

en: <small>%o - output file name
    %i - temporary input file name</small>
pt: <small>%o - nome do ficheiro de destino
    %i - nome do ficheiro temporário</small>

en: Method:
pt: Método:

en: Pipe
pt: Canal

en: Temporary file
pt: Ficheiro temporário

en: <b>Tag writer</b>
pt: <b>Editor de detalhes</b>

en: DSP Preset Editor
pt: Editor de DSP

en: Untitled DSP Preset
pt: Pré-ajuste DSP sem nome

en: Add
pt: Adicionar

en: Couldn't find pixmap file: %s
pt: Incapaz de encontrar o ficheiro: %s

en: Keep source format
    8 bit signed int
    16 bit signed int
    24 bit signed int
    32 bit signed int
    32 bit float
pt: Manter formato original
    8 bit signed int
    16 bit signed int
    24 bit signed int
    32 bit signed int
    32 bit float

en: Skip
    Prompt
    Overwrite
pt: Ignorar
    Perguntar
    Substituir

en: Pipe
    Temporary file
pt: Canal
    Ficheiro temporário

en: Custom Shell Commands
pt: Comandos personalizados

en: Edit
pt: Editar

en: Close
pt: Fechar

en: Edit Command
pt: Editar comando

en: Command:
pt: Comando:

en: Arbitrary shell command. Will be executed in the shell context which the main application was started from. Title formatting can be used. Example: xdg-open %D
pt: Comando de consola aleatório. Será executado na consola em que a aplicação for iniciada. Pode utilizar a formatação de título. Exemplo: xdg-open %D

en: Free-form name, for example "My Shell Command"
pt: Nome livre. Por exemplo: "Os meus comandos"

en: Command ID, normally it should be something short, for example "youtube_open". It must be unique.
pt: ID do comando. Deve ser algo curto e único. Por exemplo "youtube_open".

en: Single Tracks
pt: Faixa única

en: Works on single track.
pt: Funciona para uma faixa.

en: Multiple Tracks
pt: Várias faixas

en: Works on multiple tracks.
pt: Funciona para várias faixas.

en: Works on local files.
pt: Funciona com ficheiros locais.

en: Remote
pt: Remoto

en: Works on remote files (e.g. http:// streams)
pt: Funciona com ficheiros remotos (emissões)

en: Generic (Main Menu)
pt: Genérico (menu principal)

en: Item should appear in the main menu
pt: Item deve aparecer no menu principal

en: <small>If you want to add the command to main menu, make sure that title contains the menu path like this: "File/My Command", where File is the menu name in the English version.</small>
pt: <small>Se quiser adicionar o comando ao menu principal, certifiqu-se que o título contém o caminho desta forma: "Ficheiro/Meu comando", em que Ficheiro é o nome do menu na versão em inglês.</small>

en: Add Command
pt: Adicionar comando

en: Delete
pt: Eliminar

en: This action will delete the selected shell command. Are you sure?
pt: Esta ação eliminará o comando de consola. Tem a certeza?

en: Confirm Remove
pt: Confirmação

en: ID must be non-empty and unique.
pt: ID não pode estar vazia e deve ser exclusiva.

en: Title must be non-empty.
pt: Título não pode estar vazio.

en: Shell Command must be non-empty.
pt: Comando de consola não pode estar vazio.

en: Invalid Values
pt: Valores inválidos

en: Supported sound formats
pt: Formatos suportados

en: All files (*)
pt: Todos os ficheiros (*)

en: Open file(s)...
pt: Abrir ficheiro(s)...

en: Add file(s) to playlist...
pt: Adicionar ficheiro(s) à lista de reprodução...

en: Add folder(s) to playlist...
pt: Adicionar pasta(s) à lista de reprodução...

en: Follow symlinks
pt: Ligações simbólicas

en: Delete files from disk
pt: Eliminar ficheiros do disco

en: Files will be lost. Proceed?
    (This dialog can be turned off in GTKUI plugin settings)
pt: Os ficheiros serão eliminados. Continuar?
    (Pode desativar esta opção nas definições do extra GTKUI)

en: Load Playlist
pt: Carregar lista de reprodução

en: Other files (*)
pt: Outros ficheiros (*)

en: Save Playlist As
pt: Guardar lista de reprodução como

en: DeaDBeeF playlist files (*.dbpl)
pt: Ficheiros DeaDBeeF (*.dbpl)

en: Content-Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Invalid value(s).
pt: Valor(es) inválido(s).

en: Content-type and Plugins fields must be non-empty, and comply with the rules.
    Example content-type: 'audio/mpeg'.
    Example plugin ids: 'stdmpg ffmpeg'.
    Spaces must be used as separators in plugin ids list.
    Content type should be only letters, numbers and '-' sign.
    Plugin id can contain only letters and numbers.
pt: Os campos tipo de conteúdo e extras não podem ser vazios e devem obedecer às regras.
    Exemplo de tipo de conteúdo: audio/mpeg.
    Exemplo de extra: stdmpg ffmpeg.
    Deve utilizar espaços para separar os extras
    Só pode utilizar letras, números e o sinal '-' para o tipo de conteúdo.
    Só pode utilizar letras e números para a ID do extra.

en: Nothing is selected.
pt: Nada selecionado.

en: Widget "%s" is not available
pt: O widget %s não está disponível

en: Replace with...
pt: Substituir por...

en: Insert...
pt: Inserir...

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: Multiple widgets of this type are not supported
pt: Não é possível ter vários widgets deste tipo

en: Lock movement
pt: Bloquear movimentação

en: Rename tab
pt: Mudar nome do separador

en: Add new tab
pt: Adicionar separador

en: Move tab left
pt: Mover separador à esquerda

en: Move tab right
pt: Mover separador à direita

en: Remove tab
pt: Remover separador

en: Show Column Headers
pt: Mostrar título das colunas

en: Expand the box by 1 item
pt: Expandir caixa em 1 item

en: Shrink the box by 1 item
pt: Encolher caixa em 1 item

en: Homogeneous
pt: Homogéneo

en: Expand
pt: Expandir

en: Fill
pt: Preencher

en: Configure button
pt: Configurar botão

en: Voices:
pt: Vozes:

en: Edit playlist
pt: Editar lista de reprodução

en: Rename Playlist
pt: Mudar nome da lista de reprodução

en: Remove Playlist
pt: Remover lista de reprodução

en: Add New Playlist
pt: Adicionar lista de reprodução

en: Name
pt: Nome

en: Items
pt: Itens

en: Playlist browser
pt: Explorador de listas de reprodução

en: stereo
pt: estéreo
