DeaDBeeF Player - en to ro translation catalogue (457 entries)

en: About DeaDBeeF %s
ro: Despre DeaDBeeF %s

en: DeaDBeeF %s ChangeLog
ro: Istoricul modificărilor DeaDBeeF %s

en: DeaDBeeF Translators
ro: Traducători DeaDBeeF

en: Save DeaDBeeF EQ Preset
ro: Salvare presetări DeaDBeeF EQ

en: DeaDBeeF EQ preset files (*.ddbeq)
ro: Fișiere cu presetări DeaDBeeF EQ (*.ddbeq)

en: Load DeaDBeeF EQ Preset...
ro: Încărcare presetări DeaDBeeF EQ...

en: DeaDBeeF EQ presets (*.ddbeq)
ro: Presetări DeaDBeeF EQ (*.ddbeq)

en: Import Foobar2000 EQ Preset...
ro: Import de presetări EQ Foobar2000...

en: Foobar2000 EQ presets (*.feq)
ro: Presetări Foobar2000 EQ (*.feq)

en: Save Preset
ro: Salvare presetări

en: Load Preset
ro: Încărcare presetări

en: Import Foobar2000 Preset
ro: Import de  presetări Foobar2000...

en: Enable
ro: Activare

en: Zero All
ro: Zero tot

en: Zero Preamp
ro: Zero preamp

en: Zero Bands
ro: Zero benzi

en: Presets
ro: Presetări

en: 1 day %d:%02d:%02d
ro: o zi %d:%02d:%02d

en: %d days %d:%02d:%02d
ro: %d zile %d:%02d:%02d

en: Stopped | %d tracks | %s total playtime
ro: Oprit | %d piese | %s durată totală

en: Paused |
ro: Pauză |

en: %s%s %s| %dHz | %d bit | %s | %d:%02d / %s | %d tracks | %s total playtime
ro: %s%s %s| %dHz | %d bit | %s | %d:%02d / %s | %d piese | %s durată totală

en: New Playlist
ro: Listă de redare nouă

en: New Playlist (%d)
ro: Listă de redare nouă (%d)

note: register widget types
en: Playlist with tabs
ro: Listă de redare cu file

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Splitter (top and bottom)
ro: Separator (sus și jos)

en: Splitter (left and right)
ro: Separator (stânga și dreapta)

en: Playlist tabs
ro: File de liste de redare

en: Selection properties
ro: Proprietățile selecției

en: Album art display
ro: Afișare copertă de album

en: Scope
ro: Scop

en: Spectrum
ro: Spectru

en: Button
ro: Buton

en: Seekbar
ro: Bară de căutare

en: Playback controls
ro: Controale de redare

en: Volume bar
ro: Bară de volum

en: Chiptune voices
ro: Voci sintetizate

en: Failed while reading help file
ro: Nu s-a putut citi fișierul ce conține ajutorul

en: Failed to load help file
ro: Nu s-a putut încărca fișierul ce conține ajutorul

en: The player is currently running background tasks. If you quit now, the tasks will be cancelled or interrupted. This may result in data loss.
ro: Playerul are în lucru unele sarcini în fundal. Dacă îl închideți acum, aceste sarcini vor fi întrerupte sau se vor pierde. E posibil să pierdeți anumite date.

en: Do you still want to quit?
ro: Sigur doriți să ieșiți?

en: Warning
ro: Avertizare

en: _File
ro: _Fișier

en: _Open file(s)
ro: _Deschidere fișiere

en: Add file(s)
ro: Adăugare fișiere

en: Add folder(s)
ro: Adăugare directoare

en: Add location
ro: Adăugare link

en: New playlist
ro: Listă de redare nouă

en: Load playlist
ro: Încărcare listă de redare

en: Save playlist
ro: Salvare listă de redare

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Clear
ro: _Golire

en: Select all
ro: Selectare completă

en: Deselect all
ro: Deselectare completă

en: Invert selection
ro: Inversare a selecției

en: Selection
ro: Selecție

en: Remove
ro: Ștergere

en: Crop
ro: Decupare

en: _Find
ro: _Căutare

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Title
ro: Titlu

en: Track number
ro: Numărul piesei

en: Date
ro: Dată

en: Random
ro: Aleatoare

en: Custom
ro: Personalizare...

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _View
ro: _Vizualizare

en: Status bar
ro: Bară de stare

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Design mode
ro: Mod design

en: _Playback
ro: _Redare

en: Order
ro: Ordine

en: Linear
ro: Liniară

en: Shuffle tracks
ro: Piese amestecate

en: Shuffle albums
ro: Albume amestecate

en: Looping
ro: Repetare

en: Loop all
ro: Repetare pentru listă

en: Loop single song
ro: Repetare pentru piesa curentă

en: Don't loop
ro: Fără repetare

en: Scroll follows playback
ro: Lista se derulează la redare

en: Cursor follows playback
ro: Selecția urmează redarea

en: Stop after current track
ro: Oprire după piesa curentă

en: Stop after current album
ro: Oprire după albumul curent

en: Jump to current track
ro: Salt la piesa curentă

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _ChangeLog
ro: _Istoric

en: _About
ro: _Despre

en: _Translators
ro: _Traducători

en: Search
ro: Căutare

en: Play
ro: Redare

en: Pause
ro: Pauză

en: Previous
ro: Înapoi

en: Next
ro: Înainte

en: Play Random
ro: Aleator

en: About
ro: Despre

en: Quit
ro: Ieșire

en: Help
ro: Ajutor

en: Track Properties
ro: Proprietățile piesei

en: Location:
ro: Locație:

en: Settings
ro: Opțiuni

en: _Apply
ro: _Aplică

en: _Close
ro: În_chide

en: Metadata
ro: Metadate

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Title:
ro: Titlu:

en: Enter new column title here
ro: Introduceți aici un nou titlu pentru coloană

en: Type:
ro: Tip:

en: Item Index
ro: Index de elemente

en: Playing
ro: În redare

en: Album Art
ro: Copertă album

en: Duration
ro: Durată

en: Track Number
ro: Numărul piesei

en: Band / Album Artist
ro: Formație / Album Artist

en: Alignment:
ro: Aliniere:

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Text color:
ro: Culoare text:

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: Output plugin:
ro: Modul de ieșire audio:

en: Output device:
ro: Dispozitiv de ieșire audio:

en: Always convert 8 bit audio to 16 bit
ro: Convertire la 16-biți pentru piesele audio de 8-biți

en: Always convert 16 bit audio to 24 bit
ro: Transformă întotdeauna audio pe 16 biți în 24 de biți

en: Sound
ro: Sunet

en: Replaygain mode:
ro: Mod ReplayGain:

en: Disable
ro: Dezactivat

en: Track
ro: Piesă

en: Replaygain peak scale
ro: Scalare pentru vârfurile ReplayGain

en: Replaygain preamp:
ro: Preamplificare ReplayGain

en: Global preamp:
ro: Preamplificare globală:

en: Add files from command line (or file manager) to this playlist:
ro: Fișierele adăugate extern intră în lista de redare:

en: Resume previous session on startup
ro: La pornire se reîncarcă sesiunea precedentă

en: Don't add from archives when adding folders
ro: La adăugarea de directoare nu se adaugă fișiere  din arhive

en: "Stop after current track" option will switch off after triggering
ro: Opțiunea de oprire după piesa curentă nu persistă

en: "Stop after current album" option will switch off after triggering
ro: Opțiunea de oprire după albumul curent nu persistă

en: Playback
ro: Redare

en: Configure
ro: Configurare

en: DSP Chain Preset
ro: Presetări lanț DSP:

en: _Load
ro: Înca_rcă

en: DSP
ro: Procesare

en: Close minimizes to tray
ro: Minimizare în zona de notificare la închiderea ferestrei

en: Hide system tray icon
ro: Fără iconiță în zona de notificare

en: Enable Japanese SHIFT-JIS detection and recoding
ro: Detecție automată pentru codarea japoneză SHIFT-JIS

en: Enable Russian CP1251 detection and recoding
ro: Activează detecția și recodarea pentru CP1251 (Rusia)

en: Enable Chinese CP936 detection and recoding
ro: Activează detecția si recodarea pentru CP936 (China)

en: Interface refresh rate (times per second):
ro: Frecvență de reîmprospătare a interfeței (per secundă):

en: Titlebar text while playing:
ro: Text în bara de titlu la redare:

en: Titlebar text while stopped:
ro: Text în bara de titlu în pauză:

en: GUI Plugin (changing requires restart):
ro: Modul GUI (modificările necesită repornire):

en: Player
ro: Lector

en: Close playlists with middle mouse button
ro: Închide listele de redare cu butonul de clic mijloc

en: Hide "Remove From Disk" context menu item
ro: Fără „Ștergere de pe disc” în meniul contextual

en: Auto-name playlists when adding a single folder
ro: Denumire automată pentru liste la adăugarea unui singur director

en: Auto-resize columns to fit the window
ro: Dimensionare automată a coloanelor pentru a se încadra în fereastră

en: GUI/Misc
ro: GUI/Altele

en: Override
ro: Suprascriere

en: Foreground
ro: Prim-plan

en: Background
ro: Fundal

en: Enable Proxy Server
ro: Activare server proxy

en: Proxy Server Address:
ro: Adresă server proxy:

en: Proxy Server Port:
ro: Port server proxy:

en: Proxy Type:
ro: Tip proxy:

en: Proxy Username:
ro: Utilizator proxy:

en: Proxy Password:
ro: Parolă proxy:

en: Edit Content-Type Mapping
ro: Editează mapările Content-Type

en: Network
ro: Rețea

en: Assigned Hotkeys:
ro: Acceleratori folosiți:

en: Action:
ro: Acțiune:

en: <Not set>
ro: <Nesetat>

en: Key combination:
ro: Combinație de taste:

en: Global hotkey
ro: Accelerator global

en: Use the Apply button to save your changes,
    or the Revert button to undo your changes.
    The changes will NOT be saved
    if you don't press Apply.
ro: Utilizați butonul „Aplică” pentru a salva modificările ori butonul „Restaurează” pentru a le anula. Modificările nu vor fi salvate
    dacă nu folosiți butonul „Aplică”.

en: _Defaults
ro: _Implicit

en: Hotkeys
ro: Acceleratori

en: Version:
ro: Versiune:

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Plugins
ro: Module

en: Set Custom Title
ro: Titlu personalizat

en: Group By ...
ro: Grupează după ...

en: Sort by ...
ro: Sortează după ...

en: Ascending
ro: Crescătoare

en: Descending
ro: Descrescătoare

en: Select DSP Plugin
ro: Selectare modul DSP

en: Plugin
ro: Modul

en: Tag Writer Settings
ro: Opțiuni pentru scrierea etichetelor

en: Write ID3v2
ro: Scrie ID3v2

en: Write ID3v1
ro: Scrie ID3v1

en: Write APEv2
ro: Scrie APEv2

en: Strip ID3v2
ro: Șterge ID3v2

en: Strip ID3v1
ro: Șterge ID3v1

en: Strip APEv2
ro: Șterge APEv2

en: ID3v2 version
ro: Versiune ID3v2

en: 2.3 (Recommended)
ro: 2.3 (recomandată)

en: ID3v1 character encoding (default is iso8859-1)
ro: Codare ID3v1 (implicit iso8859-1)

en: Write ID3v2.4
ro: Scrie ID3v2.4

en: Content-Type Mapping
ro: Mapăre Content-Type

en: This table defines the binding between network stream content types and DeaDBeeF decoder plugins. For example, mp3 files can have content type "audio/x-mpeg", and need to be decoded by DeaDBeeF's own "stdmpg" plugin, or "ffmpeg" plugin.
ro: Acest tabel definește asocierile dintre tipurile de conținut ale fluxurilor de rețea și modulele DeaDBeeF. De exemplu, fișierele MP3 pot avea tipul de conținut „audio/x-mpeg” și pot fi decodate de către modulele „stdmpg” ori „ffmpeg”.

en: Reset to defaults
ro: Reinițializare

en: Content-Type:
ro: Tip de conținut:

en: Plugins:
ro: Extensii:

en: Button properties
ro: Proprietățile butonului

en: Color:
ro: Culoare:

en: Icon:
ro: Pictogramă:

en: Label:
ro: Etichetă:

en: Select action
ro: Alege acțiune

en: Track No
ro: Nr. piesă

en: Add To Playback Queue
ro: Adăugare în coada de redare

en: Remove From Playback Queue
ro: Ștergere din coada de redare

en: Reload Metadata
ro: Reîncarcare metadate

en: Remove From Disk
ro: Ștergere de pe disc

en: Add column
ro: Adăugare coloană

en: Edit column
ro: Editare coloană

en: Remove column
ro: Ștergere coloană

en: Pin groups when scrolling
ro: Fixează grupurile la defilare

en: Group by
ro: Grupează după

en: None
ro: Fără

en: Artist/Date/Album
ro: Artist/Dată/Album

en: Open file...
ro: Deschide fișier...

en: Configure %s
ro: Configurare %s

en: Default Audio Device
ro: Dispozitiv audio implicit

en: You modified the hotkeys settings, but didn't save your changes.
ro: Ați schimbat opțiunile tastelor rapide, dar nu ați salvat modificările.

en: Are you sure you want to continue without saving?
ro: Sigur doriți să continuați fără să salvați?

en: Adding files...
ro: Adăugare fișiere...

en: Initializing...
ro: Inițializare...

en: You've modified data for this track.
ro: Ați modificat datele acestei piese.

en: Really close the window?
ro: Sigur doriți să închideți fereastra?

note: get value to edit
en: [Multiple values]
ro: [Valori multiple]

en: Key
ro: Cheie

en: Value
ro: Valoare

en: [Multiple values]
ro: [Valori multiple]

en: Writing tags...
ro: Se scriu etichetele...

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Name:
ro: Nume:

en: Field names must not start with : or _
ro: Numele câmpurilor nu pot începe cu : sau _

en: Cannot add field
ro: Nu s-a putut adăuga câmpul

en: Field with such name already exists, please try different name.
ro: Un câmp cu acest nume există deja, încercați să-l redenumiți.

en: Add field
ro: Adăugare câmp

en: Remove field
ro: Ștergere câmp

en: Usage: deadbeef [options] [--] [file(s)]
ro: Utilizare: deadbeef [opțiuni] [--] [fișier(e)]

en: Options:
ro: Opțiuni:

en:    --help  or  -h     Print help (this message) and exit
ro:    --help  sau -h     Arată acest mesaj de ajutor și ieși

en:    --quit             Quit player
ro:    --quit             Ieșire din player

en:    --version          Print version info and exit
ro:    --version          Arată detaliile versiunii și ieși

en:    --play             Start playback
ro:    --play             Pornește redarea

en:    --stop             Stop playback
ro:    --stop             Oprește redarea

en:    --pause            Pause playback
ro:    --pause            Pune pauză redării

en:    --toggle-pause     Toggle pause
ro:    --toggle-pause     Comută starea de pauză

en:    --play-pause       Start playback if stopped, toggle pause otherwise
ro:    --play-pause       Pornește redarea dacă e cazul sau comută starea de pauză

en:    --next             Next song in playlist
ro:    --next             Piesa următoare în lista de redare

en:    --prev             Previous song in playlist
ro:    --prev             Piesa precedentă în lista de redare

en:    --random           Random song in playlist
ro:    --random           Piesă aleatoare din lista de redare

en:    --queue            Append file(s) to existing playlist
ro:    --queue            Adaugă fișiere la lista de redare curentă

en:    --gui PLUGIN       Tells which GUI plugin to use, default is "GTK2"
ro:    --gui MODUL        Precizează ce modul GUI să fie utilizat, implicit "GTK2"

en:    --nowplaying FMT   Print formatted track name to stdout
ro:    --nowplaying FMT   Arată în ieșirea standard numele formatat al piesei

en:                       FMT %%-syntax: [a]rtist, [t]itle, al[b]um,
                          [l]ength, track[n]umber, [y]ear, [c]omment,
                          copy[r]ight, [e]lapsed
ro:                       Sintaxă FMT prefixată cu %%: [a]rtist, [t]itlu, al[b]um,
                          [l]ungime, [n]umăr piesă, [y] pentru an, [c]omentariu,
                          d[r]epturi de autor, durată r[e]dată

en:                       for more info, see %s
ro:                       pentru mai multe detalii, consultați %s

en: Default
ro: Implicit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Item Index
    Playing
    Album Art
    Artist - Album
    Artist
    Album
    Title
    Duration
    Track Number
    Band / Album Artist
    Custom
ro: Index element
    În redare
    Copertă album
    Artist - Album
    Artist
    Album
    Titlu
    Durată
    Număr piesă
    Formație / Artist Album
    Personalizat

en: Disable
    Track
    Album
ro: Dezactivare
    Piesă
    Album

en: Ascending
    Descending
ro: Ascendent
    Descendent

en: 2.3 (Recommended)
    2.4
ro: 2.3 (Recomandat)
    2.4

en: wildmidi: freepats config file not found. Please install timidity-freepats package, or specify path to freepats.cfg in the plugin settings.
ro: wildmidi: nu s-a găsit fișierul de configurare freepats. Instalați pachetul timidity-freepats sau specificați calea către freepats.cfg în opțiunile modulului.

note: this file should list extra translatable strings that are not referenced directly in source code, e.g. scripted plugin configuration strings
en: Add Audio CD
ro: Adăugare CD audio

en: Lookup on Last.fm
ro: Căutare pe Last.fm

note: ALSA output plugin
en: Use ALSA resampling
ro: Utilizează reeșantionare ALSA

en: Release device while stopped
ro: Eliberează dispozitivul la oprirea redării

en: Preferred buffer size
ro: Mărime preferată pentru memoria tampon

en: Preferred period size
ro: Mărime preferată pentru perioadă

note: Last.fm plugin
en: Enable scrobbler
ro: Activare Scrobbler

en: Disable nowplaying
ro: Dezactivare „nowplaying”

en: Username
ro: Utilizator

en: Password
ro: Parolă

en: Scrobble URL
ro: URL Scrobble

en: Prefer Album Artist over Artist field
ro: Preferă câmpul Artist al albumului

note: OSS output plugin
en: Device file
ro: Fișierul dispozitivului

en: OSS4 samplerate bug workaround
ro: Soluție alternativă pentru problema ratei de eșantionare OSS4

note: Album Artwork plugin
en: Cache update period (hr)
ro: Perioadă de actualizare pentru cache (ore)

en: Fetch from embedded tags
ro: Extrage din etichetele încorporate

en: Fetch from local folder
ro: Extrage din directorul local

en: Local cover file mask
ro: Mască pentru fișierele local cu coperte

en: Fetch from last.fm
ro: Extrage de la Last.fm

en: Fetch from albumart.org
ro: Extrage de la albumart.org

en: Scale artwork towards longer side
ro: Scalează copertele după lungime

note: Audio CD player
en: Use CDDB/FreeDB
ro: Utilizează CDDB/FreeDB

en: Prefer CD-Text over CDDB
ro: Preferă CD-Text înaintea CDDB

en: CDDB url (e.g. 'freedb.org')
ro: Server CDDB (de ex. „freedb.org”)

en: CDDB port number (e.g. '888')
ro: Port CDDB (de ex. „888”)

en: Prefer CDDB protocol over HTTP
ro: Preferă protocolul CDDB înaintea HTTP

en: Enable NRG image support
ro: Activează suportul pentru imagini NRG

note: DUMB module player plugin
en: Resampling quality (0..2, higher is better)
ro: Calitatea reeșantionării (0-2, 2 e calitate maximă)

en: 8-bit output (default is 16)
ro: Output 8-bit (implicit e 16)

note: Game_Music_Emu decoder plugin
en: Max song length (in minutes)
ro: Durată maximă pentru o piesă (în minute)

en: Fadeout length (seconds)
ro: Durata estompării audio (sec)

en: Play loops nr. of times (if available)
ro: Numărul de repetări pentru un loop (dacă e cazul)

note: Standard GTK2 user interface plugin
en: Ask confirmation to delete files from disk
ro: Cere confirmare pentru ștergerea fișierelor de pe disc

en: Status icon volume control sensitivity
ro: Prag de control al volumului prin iconița din zona de notificare

en: Custom status icon
ro: Iconiță personalizată pentru zona de notificare

en: Run gtk_init with --sync (debug mode)
ro: Execută gtk_init cu --sync (mod de depanare)

en: Add separators between plugin context menu items
ro: Adaugă separatori între elementele modulelor din meniul contextual

note: OSD Notify plugin
en: Notification title format
ro: Format pentru titlul notificării

en: Notification content format
ro: Format pentru conținutul notificării

en: Show album art
ro: Arată copertele albumelor

en: Album art size (px)
ro: Mărime pentru copertele albumelor (px)

note: PulseAudio output plugin
en: PulseAudio server
ro: Server PulseAudio

en: Samplerate
ro: Rată de eșantionare

note: SHN player plugin
en: Relative seek table path
ro: Cale relativă pentru tabelul de căutare

en: Absolute seek table path
ro: Cale absolută pentru tabelul de căutare

en: Swap audio bytes (toggle if all you hear is static)
ro: Inversează biții audio (comutați dacă auziți doar zgomot alb)

note: SID decoder plugin
en: Enable HVSC Songlength DB
ro: Activare HVSC Songlength DB

en: Songlengths.txt (from HVSC)
ro: Songlengths.txt (din HVSC)

en: Bits per sample (8 or 16)
ro: Biți per eșantion (8 sau 16)

en: Default song length (sec)
ro: Lungime implicită pentru piese (sec)

note: WildMidi player plugin
en: Timidity++ bank configuration file
ro: Fișier de configurare a bancurilor Timidity++

en: Track Title
ro: Titlu piesă

en: Performer
ro: Interpret

en: Total Tracks
ro: Număr de piese

en: Genre
ro: Gen

en: Composer
ro: Compozitor

en: Disc Number
ro: Număr de disc

en: Comment
ro: Comentariu

en: Encoder / Vendor
ro: Codor / Comerciant

en: Location
ro: Locație

en: Subtrack Index
ro: Index sub-piesă

en: Tag Type(s)
ro: Tip(uri) de etichete

en: Embedded Cuesheet
ro: Cuesheet încorporat

note: FFmpeg deocder plugin
en: File Extensions (separate with ';')
ro: Extensii de fișiere (separate prin ;)

note: Converter GUI
en: Convert
ro: Convertire

note: Resampler (Secret Rabbit Code)
en: Target Samplerate
ro: Rată de eșantionare țintă

en: Quality / Algorithm
ro: Calitate / Algoritm

en: Automatic Samplerate (overrides Target Samplerate)
ro: Rată de eșantionare automată (suprascrie rata țintă)

note: shellexecui
en: Configure Custom Shell Commands
ro: Comenzi shell personalizate…

note: mpgmad
en: Disable gapless playback (faster scanning)
ro: Dezactivează redarea continuă (scanare mai rapidă)

note: adplug
en: Prefer Ken emu over Satoh (surround won't work)
ro: Preferă Ken emu înaintea Satoh (fără surround)

en: Enable surround
ro: Activare surround

en: [Built-in] %s
ro: [Inclus] %s

en: The file already exists. Overwrite?
ro: Fișierul există deja. Doriți să îl suprascrieți?

en: Converter warning
ro: Avertizare de la convertor

en: Please select encoder
ro: Selectați un codor

en: Converter error
ro: Eroare de convertire

en: Converting...
ro: În convertire...

en: Select folder...
ro: Selectați un director...

en: Failed to save encoder preset
ro: Nu s-au putut salva presetările codorului

en: Check preset folder permissions, try to pick different title, or free up some disk space
ro: Verificați drepturile pentru directorul cu presetări, alegeți un alt titlu sau eliberați mai mult spațiu pe disc

en: Preset with the same name already exists. Try to pick another title.
ro: Există deja o presetare cu acest nume. Alegeți un alt titlu.

en: Error
ro: Eroare

en: Add new encoder
ro: Adăugare codor nou

en: Edit encoder
ro: Editare codor

en: Remove preset
ro: Ștergere codor

en: This action will delete the selected preset. Are you sure?
ro: Această acțiune va șterge predefiniția selectată. Sigur doriți asta?

en: Encoders
ro: Codoare

en: Add plugin to DSP chain
ro: Adaugare modul în lanțul DSP

en: Failed to save DSP preset
ro: Nu s-a putut salva predefiniția DSP

en: New DSP Preset
ro: Nouă presetare DSP

en: Edit DSP Preset
ro: Editare presetare DSP

en: DSP Presets
ro: Presetări DSP

en: Output folder:
ro: Director cu rezultate:

en: Write to source track folder
ro: Scrie în directorul pieselor originale

en: Preserve folder structure
ro: Păstrează structura de directoare

en: Output file name:
ro: Nume fișier rezultat:

en: Encoder:
ro: Codor:

en: DSP preset:
ro: Presetare DSP:

en: Number of threads:
ro: Număr de fire de execuție:

en: Output sample format:
ro: Eșantionarea finală:

en: Keep source format
ro: Păstrează formatul sursei

en: When file exists:
ro: Dacă fișierul există:

en: Prompt
ro: Întreabă

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Edit Encoder Preset
ro: Editare presetare codor

en: Untitled Encoder
ro: Codor fără nume

en: Output file extension:
ro: Extensie fișier rezultat:

en: E.g. mp3
ro: De ex. mp3

en: Command line:
ro: Linie de comandă:

en: Example: lame - %o
    %i for input file, %o for output file, - for stdin
ro: Exemplu: lame - %o
    %i pentru fișierul input, %o pentru fișierul rezultat, - pentru stdin

en: <small>%o - output file name
    %i - temporary input file name</small>
ro: <small>%o - nume fișier rezultat
    %i - nume fișier temporar de input</small>

en: Method:
ro: Metodă:

en: Pipe
ro: Conector „pipe”

en: Temporary file
ro: Fișier temporar

en: <b>Tag writer</b>
ro: <b>Scriere de etichete</b>

en: DSP Preset Editor
ro: Editor de presetări DSP

en: Untitled DSP Preset
ro: Presetare DSP fără nume

en: Add
ro: Adăugare

en: Couldn't find pixmap file: %s
ro: Nu s-a putut găsi fișierul pixmap: %s

en: Keep source format
    8 bit signed int
    16 bit signed int
    24 bit signed int
    32 bit signed int
    32 bit float
ro: Păstrează formatul original
    8 bit signed int
    16 bit signed int
    24 bit signed int
    32 bit signed int
    32 bit float

en: Pipe
    Temporary file
ro: Pipă
    Fișier temporar

en: Custom Shell Commands
ro: Comenzi shell personalizate

en: Edit
ro: Editare

en: Close
ro: Închide

en: Edit Command
ro: Editare coloană

en: Command:
ro: Comandă:

en: Arbitrary shell command. Will be executed in the shell context which the main application was started from. Title formatting can be used. Example: xdg-open %D
ro: O comandă shell oarecare ce va fi executată în interpretorul shell în care a fost pornit DeaDBeeF. Se poate utiliza formatarea titlului. De exemplu: xdg-open %D

en: ID:
ro: Nume:

en: Free-form name, for example "My Shell Command"
ro: Nume arbitrar, de exemplu „Comanda mea shell”

en: Command ID, normally it should be something short, for example "youtube_open". It must be unique.
ro: Numele comenzii, în mod obișnuit ar trebui să fie ceva scurt, de exemplu "youtube_open". Trebuie să fie unic.

en: Single Tracks
ro: Piese unice

en: Works on single track.
ro: Funcționează doar pentru o piesă unică.

en: Multiple Tracks
ro: Piese multiple

en: Works on multiple tracks.
ro: Funcționează pentru piese multiple.

en: Works on local files.
ro: Funcționează pentru fișiere locale.

en: Remote
ro: La distanță

en: Works on remote files (e.g. http:// streams)
ro: Funcționează pentru linkuri la distanță (de ex. fluxuri HTTP)

en: Generic (Main Menu)
ro: Generic (în meniul principal)

en: Item should appear in the main menu
ro: Elementul va apărea în meniul principal

en: <small>If you want to add the command to main menu, make sure that title contains the menu path like this: "File/My Command", where File is the menu name in the English version.</small>
ro: <small>Dacă doriți să adăugați comanda în meniul principal, asigurați-vă că titlul conține calea din meniu, de exemplu „File/Comanda Mea”, unde «File» este numele în engleză al elementului din meniu.</small>

en: Add Command
ro: Adăugare coloană

en: Delete
ro: Ștergere

en: This action will delete the selected shell command. Are you sure?
ro: Această acțiune va șterge comanda shell selectată. Sigur doriți asta?

en: Confirm Remove
ro: Confirmare eliminare

en: ID must be non-empty and unique.
ro: Numele nu poate fi gol și trebuie să fie unic.

en: Title must be non-empty.
ro: Titlu nu poate fi gol.

en: Shell Command must be non-empty.
ro: Comanda shell nu poate fi goală.

en: Invalid Values
ro: Valori nevalide

en: Supported sound formats
ro: Formate de sunet suportate

en: All files (*)
ro: Toate fișierele (*)

en: Open file(s)...
ro: Deschide fișier(e)...

en: Add file(s) to playlist...
ro: Adaugă fișier(e) în listă...

en: Add folder(s) to playlist...
ro: Adaugă dosar(e) în listă...

en: Follow symlinks
ro: Urmărește legăturile

en: Delete files from disk
ro: Șterge fișierele de pe disc

en: Files will be lost. Proceed?
    (This dialog can be turned off in GTKUI plugin settings)
ro: Fișierele se vor pierde. Continui?
    (Acest mesaj poate fi dezactivat în setările extensiei GTKUI)

en: Load Playlist
ro: Încarcă listă de redare

en: Other files (*)
ro: Alte fișiere (*)

en: Save Playlist As
ro: Salvează lista de redare ca

en: DeaDBeeF playlist files (*.dbpl)
ro: Fișiere de listă DeadBeeF (*.dbpl)

en: Content-Type
ro: Tip de conținut

en: Invalid value(s).
ro: Valoare nevalidă.

en: Content-type and Plugins fields must be non-empty, and comply with the rules.
    Example content-type: 'audio/mpeg'.
    Example plugin ids: 'stdmpg ffmpeg'.
    Spaces must be used as separators in plugin ids list.
    Content type should be only letters, numbers and '-' sign.
    Plugin id can contain only letters and numbers.
ro: Tipul de conținut si câmpurile extensiilor trebuie să fie completate și să respecte regulile.
    Exemplu de tip de conținut: 'audio/mpeg'.
    Exemplu de id de extensie: 'stdmpg ffmpeg'.
    Spațiile trebuie folosite ca separatori în lista de id-uri de extensii.
    Tipul de conținut trebuie să aiba doar litere, numere și semnul '-'.
    ID-ul de extensie poate conține doar litere și numere.

en: Nothing is selected.
ro: Nu s-a selectat nimic.

en: Widget "%s" is not available
ro: Widgetul „%s” nu este disponibil

en: Replace with...
ro: Înlocuiește cu...

en: Insert...
ro: Adaugă...

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Multiple widgets of this type are not supported
ro: Nu există suport pentru mai multe widgeturi de acest tip

en: Lock movement
ro: Blochează mișcarea

en: Rename tab
ro: Redenumește fila

en: Add new tab
ro: Adaugă o nouă filă

en: Move tab left
ro: Mută fila spre stânga

en: Move tab right
ro: Mută fila spre dreapta

en: Remove tab
ro: Înlătură fila

en: Show Column Headers
ro: Arată titlul coloanelor

en: Expand the box by 1 item
ro: Extinde setul cu 1 element

en: Shrink the box by 1 item
ro: Micșorează setul cu 1 element

en: Homogeneous
ro: Omogen

en: Expand
ro: Extinde

en: Fill
ro: Umple

en: Configure button
ro: Configurează buton

en: Voices:
ro: Voci:

en: Edit playlist
ro: Editează lista de redare

en: Rename Playlist
ro: Redenumește lista de redare

en: Remove Playlist
ro: Înlătură lista de redare

en: Add New Playlist
ro: Adaugă o nouă listă de redare

en: Name
ro: Nume

en: Playlist browser
ro: Navigare în listele de redare
