DeaDBeeF Player - en to sv translation catalogue (182 entries)

en: About DeaDBeeF %s
sv: Om DeaDBeeF %s

en: DeaDBeeF %s ChangeLog
sv: DeadBeeF %s Ändrligslogg

en: DeaDBeeF Translators
sv: DeaDBeeF översättare

en: Save DeaDBeeF EQ Preset
sv: Spara DeaDBeeF:s Equalizer-inställningar

en: DeaDBeeF EQ preset files (*.ddbeq)
sv: Filer för DeaDBeeFs equalizer-inställningar (*.ddbeq)

en: Load DeaDBeeF EQ Preset...
sv: Läs in equalizer-inställningar för DeaDBeeF...

en: DeaDBeeF EQ presets (*.ddbeq)
sv: DeaDBeeFs equalizer-inställningar (*.ddbeq)

en: Import Foobar2000 EQ Preset...
sv: Importera equalizer-inställningar för Foobar2000...

en: Foobar2000 EQ presets (*.feq)
sv: Foobar2000 equalizer-inställningar (*.feq)

en: Save Preset
sv: Spara inställningar

en: Load Preset
sv: Läs in inställningar

en: Import Foobar2000 Preset
sv: Importera inställningar från Foobar2000

en: Enable
sv: Aktivera

en: Zero All
sv: Nollställ alla

en: Zero Preamp
sv: Ingen förstärkning

en: Zero Bands
sv: Nollställ band

en: Presets
sv: Inställningar

en: 1 day %d:%02d:%02d
sv: 1 dag %d:%02d:%02d

en: %d days %d:%02d:%02d
sv: %d dagar %d:%02d:%02d

en: Stopped | %d tracks | %s total playtime
sv: Stoppad | %d spår | %s total speltid

en: Paused |
sv: Pausad |

en: %s%s %s| %dHz | %d bit | %s | %d:%02d / %s | %d tracks | %s total playtime
sv: %s%s %s| %dHz | %d bit | %s | %d:%02d / %s | %d spår | %s total speltid

en: New Playlist
sv: Ny spellista

en: New Playlist (%d)
sv: Ny spellista (%d)

en: Failed while reading help file
sv: Misslyckades vid läsning av hjälpfil

en: Failed to load help file
sv: Kunde inte läsa hjälpfil

en: Warning
sv: Varning

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Open file(s)
sv: _Öppna fil(er)

en: Add file(s)
sv: Lägg till fil(er)

en: Add folder(s)
sv: Lägg till katalog(er)

en: Add location
sv: Lägg till plats

en: New playlist
sv: Ny spellista

en: Load playlist
sv: Läs in spellista

en: Save playlist
sv: Spara spellista

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Clear
sv: R_ensa

en: Select all
sv: Markera allt

en: Deselect all
sv: Avmarkera allt

en: Invert selection
sv: Invertera markering

en: Selection
sv: Markering

en: Remove
sv: Ta bort

en: Crop
sv: Beskär

en: _Find
sv: _Sök

en: Title
sv: Titel

en: Track number
sv: Spårnummer

en: Random
sv: Slumpa

en: Custom
sv: Anpassad

en: Preferences
sv: Egenskaper

en: _View
sv: _Visa

en: Status bar
sv: Statusrad

en: _Playback
sv: _Uppspelning

en: Order
sv: Ordning

en: Linear
sv: Linjär

en: Shuffle tracks
sv: Blanda spår

en: Shuffle albums
sv: Blanda albm

en: Looping
sv: Upprepning

en: Scroll follows playback
sv: Markering följer uppspelning

en: Cursor follows playback
sv: Markering följer uppspelning

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _ChangeLog
sv: _Ändringslogg

en: _About
sv: _Om

en: Search
sv: Sök

en: Stop
sv: Stopp

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Play Random
sv: Spela slumpad

en: About
sv: Om

en: Quit
sv: Avsluta

en: Help
sv: Hjälp

en: Track Properties
sv: Spåregenskaper

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Close
sv: _Stäng

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Title:
sv: Titel:

en: Enter new column title here
sv: Ange ny kolumntitel här

en: Type:
sv: Typ:

en: Playing
sv: Spelar

en: Album Art
sv: Albumillustration

en: Duration
sv: Längd

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: Band / Album Artist
sv: Artist

en: Alignment:
sv: Justering:

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Output plugin:
sv: Instick för uppspelning:

en: Output device:
sv: Enhet för uppspelning:

en: Sound
sv: Ljud

en: Replaygain mode:
sv: Läge för justering av uppspelningsvolym:

en: Disable
sv: Avaktivera

en: Track
sv: Spår

en: Replaygain peak scale
sv: Övre gräns för justering av uppspelningsvolym

en: Replaygain preamp:
sv: Läge för justering av förstärkning:

en: Add files from command line (or file manager) to this playlist:
sv: Lägg till filer från kommandoraden (eller filhanteraren) till den här spellistan:

en: Resume previous session on startup
sv: Återuppta föregående session vid uppstart

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Configure
sv: Inställningar

en: DSP Chain Preset
sv: Inställningar för DSP-kedja

en: Close minimizes to tray
sv: Stäng minimerar till systembricka

en: Hide system tray icon
sv: Dölj ikon i systembrickan

en: Titlebar text while playing:
sv: Text i titelraden vid uppspelning:

en: Titlebar text while stopped:
sv: Text u titelraden utan uppspelning:

en: Override
sv: Överbrygga

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Background
sv: Bakgrund

en: Enable Proxy Server
sv: Aktivera proxyserver

en: Proxy Server Address:
sv: Adress för proxyserver:

en: Proxy Server Port:
sv: Port för proxyserver:

en: Proxy Type:
sv: Proxytyp:

en: Proxy Username:
sv: Användarnamn för proxy:

en: Proxy Password:
sv: Lösenord för proxy:

en: Network
sv: Nätverk

en: Plugins
sv: Instick

en: Select DSP Plugin
sv: Välj DSP-instick

en: Plugin
sv: Instick

en: Tag Writer Settings
sv: Inställningar för tagg-skrivare

en: Write ID3v2
sv: Skriv ID3v2

en: Write ID3v1
sv: Skriv ID3v1

en: Write APEv2
sv: Skriv APEv2

en: Strip ID3v2
sv: Rensa ID3v2

en: Strip ID3v1
sv: Rensa ID3v1

en: Strip APEv2
sv: Rensa APEv2

en: 2.3 (Recommended)
sv: 2.3 (Rekomenderad)

en: ID3v1 character encoding (default is iso8859-1)
sv: ID3v1 teckenkodning (iso8859-1 är standard)

en: Write ID3v2.4
sv: Skriv ID3v2.4

en: Track No
sv: Spårnummer

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: Edit column
sv: Redigera kolumn

en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

en: Group by
sv: Gruppera efter

en: None
sv: Ingen

en: Artist/Date/Album
sv: Artist/Datum/Album

en: Open file...
sv: Öppna fil...

en: Configure %s
sv: Inställningar för %s

en: Default Audio Device
sv: Standardljudenhet

en: Adding files...
sv: Lägger till filer...

en: Initializing...
sv: Förbereder...

en: You've modified data for this track.
sv: Du har ändrat data för detta spår.

en: Really close the window?
sv: Ska fönstret verkligen stängas?

en: Key
sv: Nyckel

en: Value
sv: Värde

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Options:
sv: Flaggor:

en:    --help  or  -h     Print help (this message) and exit
sv:    --help  eller  -h     Visa hjälp (detta meddelande) och avsluta

en:    --quit             Quit player
sv:    --quit             Stäng spelare

en:    --version          Print version info and exit
sv:    --version          Skriv ut versionsinformation och avsluta

en:    --play             Start playback
sv:    --play             Påbörja uppspelning

en:    --stop             Stop playback
sv:    --stop             Stoppa uppspelning

en:    --pause            Pause playback
sv:    --pause            Pausa uppspelning

en:    --next             Next song in playlist
sv:    --next             Nästa spår i spellista

en:    --prev             Previous song in playlist
sv:    --prev             Föregående spår i spellista

en:    --random           Random song in playlist
sv:    --random           Slumpa spår i spellista

en:    --queue            Append file(s) to existing playlist
sv:    --queue            Lägg till fil(er) i nuvarande spellista

en:    --nowplaying FMT   Print formatted track name to stdout
sv:    --nowplaying FMT   Skriv formaterat spårnamn till standard ut

en:                       FMT %%-syntax: [a]rtist, [t]itle, al[b]um,
                          [l]ength, track[n]umber, [y]ear, [c]omment,
                          copy[r]ight, [e]lapsed
sv:                       FMT %%-syntax: artist (a), titel (t), album (b),
                          längd (l), spårnummer (n), år (y), kommentar (c),
                          utgiven av (r), förfluten tid (e)

en: Default
sv: Standard

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Disable
    Track
    Album
sv: Avaktivera
    Spår
    Album

en: 2.3 (Recommended)
    2.4
sv: 2.3 (rekomenderad)
    2.4

en: wildmidi: freepats config file not found. Please install timidity-freepats package, or specify path to freepats.cfg in the plugin settings.
sv: wildmidi: inställningsfilen för freepats hittades inte. Vänligen installera paketet timidity-freepats eller ange sökväg till freepats.cfg i inställningarna för instick.

en: Release device while stopped
sv: Frigör enhet vid stopp

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

note: Standard GTK2 user interface plugin
en: Ask confirmation to delete files from disk
sv: Fråga innan radering av filer från disk

en: Show album art
sv: Albumillustration

en: Track Title
sv: Spårtitel

en: Performer
sv: Artist

en: Composer
sv: Kompositör

en: Disc Number
sv: Skivnummer

en: Comment
sv: Kommentar

en: Location
sv: Plats

en: Tag Type(s)
sv: Tagg-kategori(er)

en: Embedded Cuesheet
sv: Inbäddat körschema

en: Select folder...
sv: Välj katalog...

en: Add
sv: Lägg till

en: Couldn't find pixmap file: %s
sv: Kunde inte hitta pixmap-fil: %s
