kdemultimedia - en to sq translation catalogue (104 entries)

en: Create Search Playlist
sq: Krijo Listë Luajtjeje dhe Kërkimi

[ctx: additional search options]
en: More
sq: Me tepër

en: Fewer
sq: Më pak

en: Collection List
sq: Lista e Koleksioneve

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
sq: Menaxhuesi i Kapakut

en: &Send to Trash
sq: &Dërgoje tek Mbeturinat

en: Folder List
sq: Lista e Folderave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
sq: Shto një Dosje...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
sq: Shembull

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
sq: Titulli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Artist:
sq: Artisti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Album:
sq: Albumi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Genre:
sq: Lloji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Track number:
sq: Numri i pistës:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
sq: Viti:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
sq: Titulli

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleArtist)
en: Artist
sq: Artisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleAlbum)
en: Album
sq: Albumi

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleGenre)
en: Genre
sq: Zhanri

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
sq: Kujdes

en: Original Name
sq: Emri Origjinal

en: New Name
sq: Emër i Ri

en: No Change
sq: Asnjë ndryshim

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
sq: Hiqe

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
sq: Opsionet

en: Insert folder separator
sq: Fut ndarësin e folderave

en: %1 to %2
sq: %1 tek %2

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
sq: %1 Opsionet

en: %1 Format
sq: %1 Formati

en: File Renamer
sq: Riemërtuesi i Skedarëve

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
sq: Bosh

en: Time
sq: Koha

en: Remove From Playlist
sq: Hiqe Prej Luajliste

en: &Play
sq: &Luaje

en: P&ause
sq: P&auzë

en: &Stop
sq: &Ndal

[ctx: previous track]
en: Previous
sq: E mëparshmja

[ctx: next track]
en: &Next
sq: &Tjetra

[ctx: silence playback]
en: Mute
sq: Pa zë

en: Volume Up
sq: Ngri Volumin

en: Volume Down
sq: Ul Volumin

en: Play / Pause
sq: Riprodho / Pezullo

en: Seek Forward
sq: Kërko Përpara

en: Seek Back
sq: Kërko Mbrapsht

en: Show / Hide
sq: Shfaqe / Fshihe

en: Docking in System Tray
sq: Palosja në tabakun sistemor

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sq: &Skedari

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sq: &Shfaq

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
sq: &Luajtësi

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
sq: &Etiketuesi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sq: &Parametrat

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sq: Shiriti Kryesor

en: Configure Shortcuts
sq: Konfiguro Shkurtoret

en: Global Shortcuts
sq: Shkurtoret e Përgjithshme

en: &No keys
sq: &Pa çelësa

en: DCOP interface
sq: Ndërfaqja DCOP

[ctx: open audio file]
en: Open
sq: Hape

en: Cover
sq: Mbulo

[ctx: cd track number]
en: Track
sq: Kënga

en: Year
sq: Viti

en: Length
sq: Gjatësia

en: Bitrate
sq: Raporti i bitit:

en: Comment
sq: Komento

en: File Name
sq: Emri i Skedarit

en: Edit
sq: Modifiko

en: View Modes
sq: Mënyrat e Shfaqjes

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
sq: Dyfisho

en: Keep
sq: Mbaje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemove)
en: &Remove
sq: &Hiqe

en: Hid&e
sq: Fsh&ihe

en: R&emove
sq: H&iqe

[ctx: current playlist]
en: Current
sq: Aktual

en: Collection
sq: Koleksioni

en: Rename
sq: Riemërto

en: History
sq: Historia

[ctx: new playlist]
en: &New
sq: &I Ri

en: &Rename...
sq: &Riemërto...

en: Reload
sq: Ringarko

en: &Delete
sq: &Fshije

en: Refresh
sq: Rifresko

en: Playlist
sq: Lista e riprodhimit

en: Case Sensitive
sq: Ndjeshmëri ndaj ndryshimit gërma të mëdha/vogla

en: 1 item | %1 items
sq[0]: 1 element
sq[1]: %1 elementë

en: &Save
sq: &Ruaje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genreLabel)
en: &Genre:
sq: &Zhanri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
sq: &Viti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
sq: &Komento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
sq: Aktivizo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAdd)
en: &Add
sq: &Shto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bModify)
en: &Modify
sq: &Modifiko

[ctx: song title]
en: Title
sq: Titulli

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
sq: I Panjohur

en: File Exists
sq: Skedari Ekziston

en: Replace
sq: Zëvendëso

en: Error
sq: Gabim

en: artist
sq: artisti

en: genre
sq: lloji

en: album
sq: albumi

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
sq: I Parazgjedhur

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
sq: Kompakt

en: Tree
sq: Degëzimi

en: Artists
sq: Artistët

en: Albums
sq: Albumet

en: Genres
sq: Gjinitë
