ncmpc - en to cs translation catalogue (203 entries)

en: Key %s assigned to %s and %s
cs: Klávesa %s je přiřazena k %s a %s

en: Your message
cs: Vaše zpráva

en: Message could not be sent
cs: Zprávu nelze odeslat

en: Key configuration screen
cs: Obrazovka klávesových zkratek

en: Quit
cs: Ukončit

en: Move cursor up
cs: Posunout kurzor nahoru

en: Move cursor down
cs: Posunout kurzoru dolů

en: Move cursor to the top of screen
cs: Přesunout kurzor na horní okraj obrazovky

en: Move cursor to the middle of screen
cs: Přesunout kurzor doprostřed obrazovky

en: Move cursor to the bottom of screen
cs: Přesunout kurzor na dolní okraj obrazovky

en: Move cursor to the top of the list
cs: Přesunout kurzor na začátek seznamu

en: Move cursor to the bottom of the list
cs: Přesunout kurzor na konec seznamu

en: Page up
cs: O stánku nahoru

en: Page down
cs: O stránku dolů

en: Range selection
cs: Výběr rozsahu

en: Scroll down one line
cs: Posunout o jeden řádek dolů

en: Scroll up one line
cs: Posunout o jeden řádek nahoru

en: Scroll up half a screen
cs: Posunout o půl obrazovky nahoru

en: Scroll down half a screen
cs: Posunout o půl obrazovky dolů

en: Select currently playing song
cs: Zvolit právě hrající skladbu

en: Help screen
cs: Obrazovka nápovědy

en: Queue screen
cs: Obrazovka prohlížení fronty

en: Browse screen
cs: Obrazovka prohlížení

en: Play/Enter directory
cs: Přehrát/Vstoupit do adresáře

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Crop
cs: Oříznout

en: Next track
cs: Další stopa

en: Previous track
cs: Předchozí stopa

en: Seek forward
cs: Přetočit vpřed

en: Seek backward
cs: Přetočit zpět

en: Increase volume
cs: Zvýšit hlasitost

en: Decrease volume
cs: Snížit hlasitost

en: Select all listed items
cs: Vybrat všechny vypsané položky

en: Toggle repeat mode
cs: Přepnout režim opakování

en: Toggle random mode
cs: Přepnout náhodný režim

en: Toggle single mode
cs: Přepnout jednoduchý mód

en: Toggle crossfade mode
cs: Zapnout režim prolínání skladeb

en: Start a music database update
cs: Spustit aktualizaci databáze skladeb

en: Go to root directory
cs: Přejít do kořenového adresáře

en: Go to parent directory
cs: Přejít do nadřazeného adresáře

en: Locate song in browser
cs: Najít skladbu v prohlížeči

en: Move item up
cs: Přesunout položku výše

en: Move item down
cs: Přesunout položku níže

en: Refresh screen
cs: Aktualizovat obrazovku

note: translators: toggle between wrapping and non-wrapping search
en: Toggle find mode
cs: Přepnout na režim vyhledávání

note: translators: the auto center mode always centers the song currently being played
en: Toggle auto center mode
cs: Zapnout režim automatické centrování

en: Next screen
cs: Další obrazovka

en: Previous screen
cs: Předchozí obrazovka

en: Swap to most recent screen
cs: Přepnout na nedávnou obrazovku

en: Forward find
cs: Najít vpřed

en: Forward find next
cs: Najít další vpřed

en: Backward find
cs: Najít zpět

en: Backward find previous
cs: Najít předchozí

note: translators: this queries the user for a string * and jumps directly (while the user is typing) * to the entry which begins with this string
en: Jump to
cs: Skočit na

en: Search screen
cs: Obrazovka vyhledávání

en: Change search mode
cs: Změnit režim hledání

en: View the selected and the currently playing song
cs: Zobrazit vybranou a v současnosti přehrávanou píseň

en: Lyrics screen
cs: Obrazovka textu písně

note: translators: interrupt the current background action, e.g. stop loading lyrics from the internet
en: Interrupt action
cs: Přerušit akci

en: Update Lyrics
cs: Aktualizovat text písně

en: Outputs screen
cs: Obrazovka výstupů

en: Malformed hotkey definition
cs: Neplatná definice klávesové zkratky

note: the hotkey configuration line is incomplete
en: Incomplete hotkey configuration
cs: Neúplné nastavení klávesových zkratek

note: the hotkey configuration contains an unknown command
en: Unknown command
cs: Neznámý příkaz

note: translators: ncmpc supports displaying the "elapsed" or "remaining" time of a song being played; in this case, the configuration file contained an invalid setting
en: Bad time display type
cs: Chybný typ zobrazení času

note: an equals sign '=' was expected while parsing a configuration file line
en: Missing '='
cs: Chybí '='

en: Bad color name
cs: Chybné jméno barvy

en: Incomplete color definition
cs: Neúplná definice barvy

en: Invalid number
cs: Neplatné číslo

en: Malformed color definition
cs: Neplatná definice barvy

note: an unknown screen name was specified in the configuration file
en: Unknown screen name
cs: Neznámé jméno obrazovky

en: Invalid search mode
cs: Chybný vyhledávací mód

en: Unknown search mode
cs: Neznámý vyhledávací mód

en: Unknown configuration parameter
cs: Neznámý parametr nastavení

en: Terminal lacks support for changing colors
cs: Terminál postrádá podporu změny barev

note: translators: the "delete" command is only possible for playlists; the user attempted to delete a song or a directory or something else
en: Deleting this item is not possible
cs: Smazání této položky není možné

note: translators: a dialog was aborted by the user
en: Aborted
cs: Přerušeno

note: translators: MPD deleted the playlist, as requested by the user
en: Playlist deleted
cs: Seznam skladeb smazán

note: translators: caption of the browser screen
en: Browse
cs: Procházet

en: Movement
cs: Pohyb

en: Global
cs: Globální

en: Play
cs: Přehrát

en: Center
cs: Střed

en: Enter directory/Select and play song
cs: Vytoupit do adresáře/Vybrat a přehrát skladbu

en: Delete playlist
cs: Smazat seznam skladeb

en: Select and play
cs: Vybrat a přehrát

en: View Lyrics
cs: Zobrazit text písně

en: (Re)load lyrics
cs: Znovu načíst text písně

note: to translators: this hotkey aborts the retrieval of lyrics from the server
en: Interrupt retrieval
cs: Přerušit načítání

en: Download lyrics for currently playing song
cs: Stáhnout text pro aktuálně přehrávanou skladbu

en: Save lyrics
cs: Uložit text písně

en: Delete saved lyrics
cs: Smazat uložený text písně

en: Enable/disable output
cs: Povolit/zakázat výstup

en: Keydef screen
cs: Obrazovka keydef

en: Edit keydefs for selected command
cs: Upravit keydefs pro vybraný příkaz

en: Remove selected keydef
cs: Odstranit vybraný keydef

en: Go up a level
cs: Jít o úroveň výš

en: Apply and save changes
cs: Aplikovat a uložit změny

en: Help
cs: Nápověda

en: y
cs: a

en: Deleted
cs: Odstraněno

en: Enter new key for %s:
cs: Vložte novou klávesu pro %s:

en: Error: key %s is already used for %s
cs: Chyba: klávesa %s je již použita pro %s

en: Assigned %s to %s
cs: %s přiřazeno k %s

en: Add new key
cs: Přidat novou klávesovou zkratku

en: Edit keys for %s
cs: Upravit klávesové zkratky pro %s

en: You have new key bindings
cs: Nové klávesové zkratky

en: Keybindings unchanged.
cs: Klávesové zkratky nezměněny

en: Error
cs: Chyba

en: Wrote %s
cs: Zapsat %s

en: ===> Apply key bindings
cs: ===> Použít klávesové zkratky

en: ===> Apply & Save key bindings
cs: ===> Použít & Uložit klávesové zkratky

en: Edit key bindings
cs: Upravit klávesové zkratky

en: Note: Did you forget to 'Apply' your changes?
cs: Poznámka: Zapomněl jste 'Uplatnit' změny?

en: Undefined
cs: Nedefinováno

en: Space
cs: Mezera

en: Enter
cs: Vstup

en: Backspace
cs: Zpět

en: Delete
cs: Odstranit

en: Up
cs: Nahoru

en: Down
cs: Dolů

en: Left
cs: Doleva

en: Right
cs: Doprava

en: Home
cs: Domů

en: End
cs: Konec

en: Range selection disabled
cs: Výběr rozsahu vypnut

en: Range selection enabled
cs: Výběr rozsahu zapnut

note: translators: no lyrics were found for the song
en: No lyrics
cs: Žádný text písně

en: Lyrics
cs: Text písně

note: translators: this message is displayed while data is retrieved
en: loading...
cs: načítám...

note: lyrics for the song were saved on hard disk
en: Lyrics saved
cs: Text písně uložen

en: Lyrics deleted
cs: Text písně smazán

en: No saved lyrics
cs: Žádný uložený text písně

en: Name
cs: Název

en: Output '%s' enabled
cs: Výstup '%s' povolen

en: Output '%s' disabled
cs: Výstup '%s' zakázán

en: Outputs
cs: Výstupy

note: get path
en: Add
cs: Přidat

note: success
en: Saved %s
cs: Uloženo %s

en: Database update of %s started
cs: Aktualizace databáze %s zahájena

en: Database update started
cs: Aktualizace databáze zahájena

en: Repeat mode is on
cs: Opakování je zapnuto

en: Repeat mode is off
cs: Opakování je vypnuto

en: Random mode is on
cs: Náhodné přehrávání je zapnuto

en: Random mode is off
cs: Náhodné přehrávání je vypnuto

note: "single" mode means that MPD will automatically stop after playing one single song
en: Single mode is on
cs: Jednoduchý mód je zapnutý

en: Single mode is off
cs: Jednoduchý mód je vypnutý

note: "consume" mode means that MPD removes each song which has finished playing
en: Consume mode is on
cs: Režim konzumace zapnut

en: Consume mode is off
cs: Režim konzumace vypnut

en: Crossfade %d seconds
cs: Přerušení %d sekund

en: Database updated
cs: Databáze aktualizována

en: Find mode: Wrapped
cs: Režim vyhledávání: Zabalený

en: Find mode: Normal
cs: Režim vyhledávání: Normální

en: Auto center mode: On
cs: Automatické centrování zapnuto

en: Auto center mode: Off
cs: Automatické centrování vypnuto

en: Find
cs: Najít

en: Find backward
cs: Hledat rekurzivně

en: Jump
cs: Přeskočit

en: Unable to find '%s'
cs: Nemohu najít '%s'

en: Password
cs: Heslo

en: artist
cs: interpret

en: title
cs: titulek

en: track
cs: stopa

en: name
cs: název

en: genre
cs: žánr

en: date
cs: datum

en: composer
cs: skladatel

en: performer
cs: umělec

en: comment
cs: poznámka

en: file
cs: soubor

en: Title
cs: Název

en: Artist
cs: Interpret

en: Filename
cs: Název souboru

en: Artist + Title
cs: Interpret + Název

en: Bad search tag %s
cs: Chybný tag vyhledávání %s

en: No argument for search tag %s
cs: Žádný argument vyhledávání %s

en: Search
cs: Vyhledávání

en: Search mode: %s
cs: Režim vyhledávání: %s

en: Length
cs: Délka

en: Composer
cs: Skladatel

en: Disc
cs: Disk

en: Track
cs: Skladba

en: Date
cs: Datum

en: Genre
cs: Žánr

en: Comment
cs: Poznámka

en: Path
cs: Cesta

en: Number of artists
cs: Počet interpretů

en: Number of albums
cs: Počet alb

en: Number of songs
cs: Počet skladeb

en: Uptime
cs: Doba běhu

en: Most recent db update
cs: Poslední aktualizace db

en: Playtime
cs: Čas přehrávání

en: DB playtime
cs: Čas hraní DB

en: Song viewer
cs: Prohlížeč skladeb

en: MPD statistics
cs: MPD statistiky

en: Selected song
cs: Vybraná skladba

en: Currently playing song
cs: Právě přehrávaná skladba

en: Playing:
cs: Přehrávání:

en: [Paused]
cs: [Pozastaveno]

en: Terminal lacks color capabilities
cs: Terminál postrádá podporu barev

en: All tracks
cs: Všechny skladby

en: Volume n/a
cs: Hlasitost n/a

en: Volume %d%%
cs: Hlasitost %d%%
