MusicBrainz - en to sq translation catalogue (353 entries)

[ctx: work_type]
en: "Motet" is a term that applies to different types of (usually unaccompanied) choral works. What exactly is a motet depends quite a bit on the period.
sq: "Motet" është një term që zbatohet mbi lloje të ndryshme veprash korale (zakonisht të pashoqëruara me instrumente). Se çfarë është saktësisht një motet, varet paksa nga periudha.

[ctx: work_type]
en: "Sonata" is a general term used to describe small scale (very often solo or solo + keyboard) instrumental works, initially in baroque music.
sq: "Sonata" është një term i përgjithshëm i përdorur për të përshkruar vepra instrumentale të një shkalle të vogël (shumë shpesh solo ose solo + tastierë), fillimisht të muzikës baroke.

[ctx: medium_format]
en: 10" Shellac
sq: Shellak 10"

[ctx: medium_format]
en: 10" Vinyl
sq: Vinil 10"

[ctx: medium_format]
en: 12" LaserDisc
sq: LazerDisk 12"

[ctx: medium_format]
en: 12" Shellac
sq: Shellak 12"

[ctx: medium_format]
en: 12" Vinyl
sq: Vinil 12"

[ctx: medium_format]
en: 3.5" Floppy Disk
sq: Disketë 3.5"

[ctx: medium_format]
en: 7" Flexi-disc
sq: Fleksidisk 7"

[ctx: medium_format]
en: 7" Shellac
sq: Shellak 7"

[ctx: medium_format]
en: 7" Vinyl
sq: Vinil 7"

[ctx: medium_format]
en: 8" LaserDisc
sq: LazerDisk 8"

[ctx: medium_format]
en: 8-Track Cartridge
sq: Bobinë 8-pista

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD
sq: CD 8cm

[ctx: medium_format]
en: 8cm CD+G
sq: CD+G 8cm

[ctx: medium_format]
en: 90 rpm, vertical-cut shellac discs, produced by the Pathé label from 1906 to 1932.
sq: Disqe shellak stampuar vertikalisht, 90 rpm, prodhuar nga etiketa Pathé nga 1906 deri më 1932.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Dorian
sq: La Dorike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A Mixolydian
sq: La Miksolidike

[ctx: work_type]
en: A ballet is music composed to be used, together with a choreography, for a ballet dance production.
sq: Një balet është muzikë e kompozuar për t’u përdorur, tok me koreografi, për një produksion baleti.

[ctx: work_type]
en: A cantata is a vocal (often choral) composition with an instrumental (usually orchestral) accompaniment, typically in several movements.
sq: Një kantata është një kompozim vokal (shpesh koral) me një shoqërim instrumental (zakonisht orkestër), zakonisht në disa kohë.

[ctx: work_type]
en: A concerto is a musical work for soloist(s) accompanied by an orchestra.
sq: Një koncert është një vepër muzikore për solist(ë) të shoqëruar nga një orkestër.

[ctx: event_type]
en: A convention, expo or trade fair is an event which is not typically orientated around music performances, but can include them as side activities.
sq: Një kongres, ekspozitë apo panair është një veprimtari e cila zakonisht nuk bazohet mbi shfaqje muzikore, por mund të përfshijë të tilla si veprimtari anësore.

[ctx: release_status]
en: A give-away release or a release intended to promote an upcoming official release (e.g. pre-release versions, releases included with a magazine, versions supplied to radio DJs for air-play).
sq: Një hedhje në qarkullim për t’u dhuruar ose e menduar të promovojë një hedhje zyrtare në qarkullim (p.sh., versione hedhje paraprake në qarkullim, hedhje në qarkullim të përfshira në një revistë, versione dhënë DJ-sh radiosh për transmetim).

[ctx: instrument_type]
en: A grouping of related but different instruments, like the different violin-like instruments
sq: Një grupim instrumentesh të afërt, por të ndryshëm, bie fjala, instrumente të ndryshëm të ngjashëm me violinën

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A major
sq: La maxhore

[ctx: work_type]
en: A mass is a choral composition that sets the invariable portions of the Christian Eucharistic liturgy (Kyrie - Gloria - Credo - Sanctus - Benedictus - Agnus Dei, with other portions sometimes added) to music.
sq: Një meshë është një kompozim koral që muzikon pjesët e pandryshueshme të liturgjisë së Krishterë të Eukaristisë (Falënderimit) (Kyrie - Gloria - Credo - Sanctus - Benedictus - Agnus Dei, ndonjëherë me pjesë të tjera të shtuara).

[ctx: event_type]
en: A masterclass or clinic is an event where an artist meets with a small to medium-sized audience and instructs them individually and/or takes questions intended to improve the audience members' playing skills.
sq: Një praktikë ose një klinikë është një veprimtari gjatë së cilës një artist takohet me një publik të pakët ose diçka më të madh dhe i udhëzon ata individualisht dhe/ose u përgjigjet pyetjeve që synojnë përmirësimin e aftësive ekzekutuese të anëtarëve të publikut.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A minor
sq: La minore

[ctx: work_type]
en: A partita is an instrumental piece composed of a series of variations, and it's by its current definition very similar to a suite.
sq: Një partita është pjesë instrumentale e përbërë nga një seri variacionesh, dhe sipas përkufizimit të sotëm është shumë e ngjashme me një suitë.

[ctx: event_type]
en: A party, reception or other event held specifically for the launch of a release.
sq: Një festë, pritje ose tjetër veprimtari e mbajtur posaçërisht për hedhjen në qarkullim të një vepre.

[ctx: place_type]
en: A place (generally a factory) at which physical media are manufactured.
sq: Një vend (përgjithësisht një fabrikë) në të cilin prodhohet media fizike.

[ctx: place_type]
en: A place consisting of a large enclosed area with a central event space surrounded by tiered seating for spectators, which can be used for indoor sports, concerts and other entertainment events.
sq: Një vend që është një zonë e madhe e rrethuar me një hapësirë qendrore veprimtarish rrethuar nga ndenjëse të fiksuara spektatorësh, që mund të përdoret për sporte brenda sallash, koncerte dhe veprimtari të tjera zbavitëse.

[ctx: place_type]
en: A place designed for non-live production of music, typically a recording studio.
sq: Një vend i ngritur për muzikë jo të drejtpërdrejtë, zakonisht një studio incizimesh.

[ctx: place_type]
en: A place that has live artistic performances as one of its primary functions, such as a concert hall.
sq: Një vend që si funksione parësorë të vetët ka shfaqjet e drejtpërdrejta artistike, bie fjala, një sallë koncertesh.

[ctx: place_type]
en: A place that has worship or religious studies as its main function. Religious buildings often host concerts and serve as recording locations, especially for classical music.
sq: Një vend që si funksionin kryesor ka praktikat fetare ose studimet fetare. Në ndërtesa fetare shpesh organizohen koncerte dhe shërbejnë si vende incizimi, veçanërisht për muzikë klasike.

[ctx: place_type]
en: A place whose main purpose is to host outdoor sport events, typically consisting of a pitch surrounded by a structure for spectators with no roof, or a roof which can be retracted.
sq: Një vend qëllimi kryesor i të cilit është organizimi i veprimtarive sportive jashtë sallash, zakonisht i përbërë nga një fushë e rrethuar nga një strukturë për spektatorët, pa çati, ose me një çati që mund të mblidhet anash.

[ctx: work_type]
en: A play is a form of literature usually consisting of scripted dialogue between characters, and intended for theatrical performance rather than just reading.
sq: Një shfaqje teatrore është një formë e letërsisë që zakonisht përbëhet nga dialogë mes personazhesh, dhe e menduar për shfaqje në teatër, në vend se për thjesht lexim.

[ctx: work_type]
en: A poem is a literary piece, generally short and in verse, where words are usually chosen for their sound and for the images and ideas they suggest.
sq: Një poemë është një copë letrare, përgjithësisht e shkurtër dhe në vargje, ku fjalët zakonisht zgjidhen për tingullin e tyre dhe për figurat që sjellin në mend.

[ctx: work_type]
en: A quartet is a musical composition scored for four voices or instruments.
sq: Një kuartet është një kompozim muzikor i hartuar për katër zëra ose instrumente.

[ctx: series_type]
en: A recurring festival, usually happening annually in the same location.
sq: Një festival ripërsëritës, zakonisht i mbajtur çdo vit në të njëjtin vend.

[ctx: place_type]
en: A school, university or other similar educational institution (especially, but not only, one where music is taught)
sq: Një shkollë, universitet ose tjetër institucion arsimor i ngjashëm (veçanërisht, por jo vetëm, një i tillë ku mësohet muzikë)

[ctx: series_type]
en: A series of events.
sq: Një seri veprimtarish.

[ctx: series_type]
en: A series of performances of the same show at the same venue.
sq: Një seri shfaqjesh të të njëjtës gjë në të njëjtin vend.

[ctx: series_type]
en: A series of recordings.
sq: Një seri incizimesh.

[ctx: series_type]
en: A series of related concerts by an artist in different locations.
sq: Një seri koncertesh të afërt nga një artist në vende të ndryshme.

[ctx: series_type]
en: A series of release groups.
sq: Një seri grupesh hedhjesh në qarkullim.

[ctx: series_type]
en: A series of releases.
sq: Një seri hedhjesh në qarkullim.

[ctx: series_type]
en: A series of works which form a catalogue of classical compositions.
sq: Një seri veprash të cilat përbëjnë një katalog kompozimesh klasike.

[ctx: series_type]
en: A series of works.
sq: Një seri veprash.

[ctx: work_type]
en: A song cycle is a group of songs designed to be performed in a sequence as a single entity. In most cases, all of the songs are by the same composer, and often use words from the same poet or lyricist.
sq: Një cikël këngësh është një grup këngësh i konceptuar të ekzekutohen në varg si një njësi e vetme. Në shumicën e rasteve, krejt këngët janë nga i njëjti kompozitor, dhe shpesh përdoren fjalë nga i njëjti poet apo libretist.

[ctx: work_type]
en: A song is in its origin (and still in most cases) a composition for voice, with or without instruments, performed by singing. This is the most common form by far in folk and popular music, but also fairly common in a classical context ("art songs").
sq: Një këngë, në origjinën e vet (dhe ende në shumicën e rasteve) është një kompozim për zë, me ose pa instrumenta, e ekzekutuar përmes të kënduarit. Kjo është forma më e rëndomtë në muzikën folkloristike dhe popullore, por edhe jo pak e rëndomtë në kontekst klasik ("këngë arti").

[ctx: work_type]
en: A soundtrack is the music that accompanies a film, TV program, videogame, or even book.
sq: Kolona zanore është muzika që shoqëron një film, një program televiziv, një videolojë, ose madje një libër.

[ctx: instrument_type]
en: A standard grouping of instruments often played together, like a string quartet
sq: Një grupim standard instrumentesh, që shpesh luajnë tok, bie fjala, një kuartet harqesh

[ctx: work_type]
en: A suite is an ordered set of instrumental or orchestral pieces normally performed in a concert setting. They may be extracts from a ballet or opera, or entirely original movements.
sq: Një suitë është një grup i renditur pjesësh instrumentale ose orkestrale, të ekzekutuara zakonisht si një koncert. Mund të jenë pjesë të nxjerra nga një balet ose opera, ose kohë tërësisht origjinale.

[ctx: work_type]
en: A symphonic poem is a piece of programmatic orchestral music, usually in a single movement, that evokes a painting, a landscape, the content of a poem, a story or novel, or other non-musical source.
sq: Një poemë simfonike është një pjesë muzike orkestrale programatike, zakonisht në një kohë, që evokon një pikturë, një peizazh, lëndën e një poeme, një romani apo novele, apo burimesh të tjera jomuzikore.

[ctx: work_type]
en: A symphony is an extended composition, almost always scored for orchestra without soloists.
sq: Një simfoni është një kompozim i zgjeruar, thuajse përherë i hartuar për orkestër pa solistë.

[ctx: release_packaging]
en: A thinner jewel case, commonly used for CD singles.
sq: Një këllëf më i hollë, i përdorur rëndom për CD njëpjesëshe.

[ctx: work_type]
en: A zarzuela is a Spanish lyric-dramatic work that alternates between spoken and sung scenes, the latter incorporating operatic and popular song, as well as dance.
sq: Një zarzuela është një vepër dramatiko-lirike spanjolle gjatë së cilës pasojnë njëra-tjetrën skena të folure me të kënduare, dhe kjo e dyta përfshin këngë operistike dhe popullore, si dhe kërcim.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat major
sq: La bemol maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-flat minor
sq: La bemol minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp major
sq: La diez maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: A-sharp minor
sq: La diez minore

[ctx: work_attribute_type]
en: AKM ID
sq: ID AKM

[ctx: work_attribute_type]
en: APRA ID
sq: ID APRA

[ctx: work_attribute_type]
en: ASCAP ID
sq: ID ASCAP

[ctx: series_ordering_type]
en: Allows for manually setting the position of each item in the series.
sq: Lejon rregullimin dorazi të pozicionit të çdo elementi në seritë.

[ctx: release_status]
en: An alternate version of a release where the titles have been changed. These don't correspond to any real release and should be linked to the original release using the transl(iter)ation relationship.
sq: Një version alternativ i një hedhjeje në qarkullim ku titujt janë ndryshuar. Këto nuk i korrespondojnë ndonjë hedhje të njëmendtë në qarkullim dhe duhen lidhur me hedhjen origjinale në qarkullim duke përdorur marrëdhënien përkthim/transliterim.

[ctx: work_type]
en: An aria is a self-contained piece for one voice usually with orchestral accompaniment. They are most common inside operas, but also appear in cantatas, oratorios and even on their own (concert arias).
sq: Një aria është një pjesë më vete për një zë, zakonisht me një shoqërim orkestral. Më rëndon ndeshen brenda operash, por shfaqen edhe në kantata, oratorio dhe madje edhe tërësisht më vete (arie koncerti).

[ctx: work_type]
en: An audio drama is a dramatized, purely acoustic performance, broadcast on radio or published on an audio medium (tape, CD, etc.).
sq: Një radiodramatizim është një shfaqje dramatizim, thjesht akustike, e transmetuar në radio ose e publikuar në një medie audio (shirit, CD, etj.).

[ctx: event_type]
en: An event where a number of different acts perform across the course of the day. Larger festivals may be spread across multiple days.
sq: Një veprimtari gjatë së cilës një numër aktesh të ndryshme kryhen përgjatë ditës. Festivale më të mëdha mund të shtrihen përgjatë disa ditësh.

[ctx: event_type]
en: An individual concert by a single artist or collaboration, often with supporting artists who perform before the main act.
sq: Një koncert më vete nga një artist ose nga një bashkëpunim, shpesh me artistë shtesë që ekzekutojnë përpara aktit kryesor.

[ctx: work_type]
en: An opera is a dramatised work (text + musical score) for singers and orchestra/ensemble. In true operas all dialog is sung, through arias and recitatives, but some styles of opera include spoken dialogue.
sq: Një opera është një vepër e dramatizuar (tekst + partiturë muzikore) për këngëtarë dhe orkestër/ansambël. Në opera të mirëfillta kretj dialogët janë të kënduar, përmes ariesh dhe recitativësh, për disa stile operash përfshijnë dialog të folur.

[ctx: work_type]
en: An oratorio is a large (usually sacred) musical composition including an orchestra, a choir, and soloists. While it has characters and a plot, it is usually not performed theatrically (it lacks costumes, props and strong character interaction).
sq: Një oratorio është një kompozim muzikor i gjerë (zakonisht kishtar) që përfshin një orkestër, një kor, dhe solistë. Teksa përmban personazhe dhe subjekt, zakonisht nuk ekzekutohet në mënyrë teatrale (mungojnë kostumet, dekoret dhe ndërveprim i fuqishëm mes personazhesh).

[ctx: work_type]
en: An overture is, generally, the instrumental introduction to an opera. Independent ("concert") overtures also exist, which are generally programmatic works shorter than a symphonic poem.
sq: Një uverturë është, përgjithësisht, hyrja instrumentale e një opere. Ekzistojnë edhe uvertura të pavarura ("koncert"), të cilat janë përgjithësisht vepra programatike më të shkurtra se një poemë simfonike.

[ctx: release_status]
en: An unofficial/underground release that was not sanctioned by the artist and/or the record company. This includes unofficial live recordings and pirated releases.
sq: Një hedhje në qarkullim jozyrtare/fshehtas që nuk është sanksionuar nga artisti dhe/ose shoqëria e incizimeve. Këtu përfshihen regjistrime drejtpërdrejt jozyrtare dhe hedhje pirate në qarkullim.

[ctx: work_type]
en: An étude is an instrumental musical composition, most commonly of considerable difficulty, usually designed to provide practice material for perfecting a particular technical skill.
sq: Një etyd është një kompozim muzikor instrumental, në shumicën e rasteve i një vështirësie të konsiderueshme, e konceptuar zakonisht të japë material praktik për përsosjen e një aftësie të caktuar teknike.

[ctx: release_status]
en: Any release officially sanctioned by the artist and/or their record company. Most releases will fit into this category.
sq: Çfarëdo hedhje në qarkullim e sanksionuar zyrtarisht nga artisti dhe/ose shoqëria e tij e incizimeve. Shumica e hedhjeve në qarkullim do të hyjnë në këtë kategori.

[ctx: collection_type]
en: Area
sq: Zonë

[ctx: alias_type]
en: Area name
sq: Emër zone

[ctx: work_type]
en: Aria
sq: Arie

[ctx: alias_type]
en: Artist name
sq: Emër artisti

[ctx: collection_type]
en: Attending
sq: Do të marrë pjesë

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audio drama
sq: Radiodramatizim

[ctx: work_type]
en: Audio drama
sq: Radiodramë

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Audiobook
sq: Audiolibër

[ctx: series_ordering_type]
en: Automatic
sq: E automatizuar

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B Dorian
sq: Si Dorike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B Mixolydian
sq: Si Miksolidike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B major
sq: Si maxhor

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B minor
sq: Si minor

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat major
sq: Si bemol maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-flat minor
sq: Si bemol minor

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-sharp major
sq: Do maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: B-sharp minor
sq: Do minore

[ctx: work_attribute_type]
en: BMI ID
sq: ID BMI

[ctx: work_attribute_type]
en: BUMA/STEMRA ID
sq: ID BUMA/STEMRA

[ctx: cover_art_type]
en: Back
sq: Prapa

[ctx: work_type]
en: Ballet
sq: Balet

[ctx: work_type]
en: Beijing opera
sq: Opera e Pekinit

[ctx: work_type]
en: Beijing opera is a form of traditional Chinese theatre which combines music, vocal performance, mime, dance, and acrobatics.
sq: Operë e Pekinit është një formë teatri tradicional kinez që ndërthur muzikë, interpretime vokale, pantomimë, vallëzim dhe akrobaci.

[ctx: medium_format]
en: Blu-spec CD
sq: CD Blu-spec

[ctx: release_packaging]
en: Book
sq: Libër

[ctx: cover_art_type]
en: Booklet
sq: Libërth

[ctx: release_status]
en: Bootleg
sq: Pirate

[ctx: label_type]
en: Bootleg Production
sq: Produksion Pirat

[ctx: release_packaging]
en: Box
sq: Kuti

[ctx: alias_type]
en: Brand name
sq: Emër marke

[ctx: release_group_primary_type]
en: Broadcast
sq: Transmetim

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C Dorian
sq: Do Dorike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C Mixolydian
sq: Do Miksolidike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C major
sq: Do maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C minor
sq: Do minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-flat major
sq: Do bemol maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-flat minor
sq: Do bemol minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp major
sq: Do diez maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: C-sharp minor
sq: Do diez minore

[ctx: work_attribute_type]
en: CASH ID
sq: ID CASH

[ctx: work_attribute_type]
en: CCLI ID
sq: ID CCLI

[ctx: work_type]
en: Cantata
sq: Kantatë

[ctx: release_packaging]
en: Cardboard/Paper Sleeve
sq: Këllëf Kartoni/Letre

[ctx: medium_format]
en: Cartridge
sq: Bobinë

[ctx: medium_format]
en: Cassette
sq: Kasetë

[ctx: release_packaging]
en: Cassette Case
sq: Kuti kasete

[ctx: series_type]
en: Catalogue
sq: Katalog

[ctx: artist_type]
en: Character
sq: Karakter

[ctx: artist_type]
en: Choir
sq: Kor

[ctx: area_type]
en: City
sq: Qytet

[ctx: area_type]
en: City is used for settlements of any size, including towns and villages.
sq: Qytet përdoret për vendbanime të çfarëdo madhësie, përfshi qyteza dhe fshatra.

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Compilation
sq: Përmbledhje

[ctx: event_type]
en: Concert
sq: Koncert

[ctx: work_type]
en: Concerto
sq: Koncert

[ctx: event_type]
en: Convention/Expo
sq: Qendër Konferencash/Ekspozitash

[ctx: medium_format]
en: Copy Control CD
sq: CD Me Kontroll Kopjimi

[ctx: medium_format]
en: Copy Control CD (CCCD) is an umbrella term for CDs released circa 2001-2006 containing software that is ostensibly designed to prevent the CD from being ripped. There are a number of software variants: the most well-known are Macrovision's Cactus Data Shield (CDS) and SunnComm's MediaMax.
sq: CD Me Kontroll Kopjimi (CCCD) është një term ombrellë për CD të hedhur në qarkullim afërsisht më 2001-2006, që përmbanin software i cili qe konceptuar qëllimisht të pengonte përftim pjesësh në format elektronik nga CD-ja. Ka një numër variantesh software-i: më të njohurit janë Cactus Data Shield (CDS) nga Macrovision dhe MediaMax nga SunnComm.

[ctx: area_type]
en: Country
sq: Vend

[ctx: area_type]
en: Country is used for areas included (or previously included) in ISO 3166-1, e.g. United States.
sq: Vend përdoret për zona të përfshira (ose të përfshira dikur) në standardin ISO 3166-1, p.sh., Shqipëria.

[ctx: area_type]
en: County
sq: Vend

[ctx: area_type]
en: County is used for smaller administrative divisions of a country which are not the main administrative divisions but are also not municipalities, e.g. counties in the USA. These are not considered when displaying the parent areas for a given area.
sq: Konte përdoret për ndarje më të vogla administrative të një vendi të cilat nuk përbëjnë ndarjet kryesore administrative, por as janë bashki dhe komuna, p.sh. kontetë në ShBA. Këto nuk merren parasysh kur shfaqen zonat mëmë për një zonë të dhënë.

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D Dorian
sq: Re Dorike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D Mixolydian
sq: Re Miksolidike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D major
sq: Re maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D minor
sq: Re minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat major
sq: Re bemol maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-flat minor
sq: Re bemol minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-sharp major
sq: Re diez maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: D-sharp minor
sq: Re diez minore

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (CD side)
sq: DVDplus (anë CD)

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (DVD-Audio side)
sq: DVDplus (anë DVD-Audio)

[ctx: medium_format]
en: DVDplus (DVD-Video side)
sq: DVDplus (anë DVD-Video)

[ctx: medium_format]
en: Data CD
sq: CD të Dhënash

[ctx: medium_format]
en: Digital Media
sq: Media Dixhitale

[ctx: area_type]
en: District
sq: Distrikt

[ctx: area_type]
en: District is used for a division of a large city, e.g. Queens.
sq: Distrikti përdoret për një ndarje të një qyteti të madh, p.sh. Queens.

[ctx: medium_format]
en: DualDisc
sq: DualDisk

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (CD side)
sq: DualDisk (anë CD)

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (DVD-Audio side)
sq: DualDisk (anë DVD-Audio)

[ctx: medium_format]
en: DualDisc (DVD-Video side)
sq: DualDisk (anë DVD-Video)

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E Dorian
sq: Mi Dorike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E Mixolydian
sq: Mi Miksolidike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E major
sq: Mi maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E minor
sq: Mi minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat major
sq: Mi-bemol maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-flat minor
sq: Mi-bemol minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-sharp major
sq: Mi diez maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: E-sharp minor
sq: Mi diez minore

[ctx: medium_format]
en: Edison Diamond Disc
sq: Disk Edison Diamond

[ctx: place_type]
en: Educational institution
sq: Institucion edukimi

[ctx: instrument_type]
en: Electronic instrument
sq: Instrument elektronik

[ctx: medium_format]
en: Enhanced CD
sq: CD i zgjeruar

[ctx: instrument_type]
en: Ensemble
sq: Ansambël

[ctx: collection_type]
en: Event
sq: Veprimtari

[ctx: alias_type]
en: Event name
sq: Emër veprimtarie

[ctx: series_type]
en: Event series
sq: Seri veprimtarish

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F Dorian
sq: Fa Dorike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F Mixolydian
sq: Fa Miksolidike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F major
sq: Fa maxhor

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F minor
sq: Fa minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-flat major
sq: Fa bemol minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp major
sq: Fa diez maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: F-sharp minor
sq: Fa diez minore

[ctx: instrument_type]
en: Family
sq: Familje

[ctx: gender]
en: Female
sq: Femër

[ctx: medium_format]
en: Flat discs with grooves used in phonographs/gramophones. For shellac and vinyl records, use that specifically
sq: Disqe të sheshtë me hulli, të përdorur në fonografë/gramafona. Për incizime në shellak dhe vinil, përdorni në mënyrë specifike këtë

[ctx: medium_format]
en: Flexi-disc
sq: Fleksidisk

[ctx: medium_format]
en: Flexi-discs are phonograph records made of a thin, flexible vinyl sheet with a molded-in groove, designed to be playable on a normal phonograph turntable.
sq: Fleksi-disqet janë incizime fonografi të krijuar nga fletë të holla, të epshme, vinili me një hulli të krijuar në të, të konceptuara për të qenë të luajtshme në një gramafon normal.

[ctx: medium_format]
en: Floppy Disk
sq: Disketë

[ctx: gender]
en: For cases where gender just doesn't apply at all (like companies entered as artists).
sq: Për raste kur gjinia nuk ka vend fare (fjala vjen, shoqëri të dhëna si artist).

[ctx: alias_type]
en: Formal name
sq: Emër formal

[ctx: cover_art_type]
en: Front
sq: Përpara

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G Dorian
sq: Sol Dorike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G Mixolydian
sq: Sol Miksolidike

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G major
sq: Sol maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G minor
sq: Sol minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-flat major
sq: Sol bemol maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-flat minor
sq: Sol bemol minore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp major
sq: Sol diez maxhore

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: G-sharp minor
sq: Sol diez minore

[ctx: work_attribute_type]
en: GEMA ID
sq: ID GEMA

[ctx: artist_type]
en: Group
sq: Grup

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD
sq: SACD hibrid

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (CD layer)
sq: SACD hibrid (shtresë CD)

[ctx: medium_format]
en: Hybrid SACD (SACD layer)
sq: SACD hibrid (shtresë SACD)

[ctx: work_attribute_type]
en: ICE ID
sq: ID ICE

[ctx: work_attribute_type]
en: ID for the Belgian rights society SABAM
sq: ID për shoqërinë belge të të drejtave, SABAM

[ctx: work_attribute_type]
en: ID for the International Copyright Enterprise
sq: ID për International Copyright Enterprise

[ctx: work_attribute_type]
en: ID for the Japanese rights society JASRAC
sq: ID për shoqërinë japoneze JASRAC të të drejtave

[ctx: work_attribute_type]
en: ID for the Japanese rights society NexTone
sq: ID për shoqërinë japoneze NexTone të të drejtave

[ctx: work_attribute_type]
en: ID for the Mexican rights society SACM
sq: ID për shoqërinë meksikane të të drejtave, SACM

[ctx: work_attribute_type]
en: ID for the Polish rights society ZAiKS
sq: ID për shoqërinë polake të të drejtave, ZAiKS

[ctx: work_attribute_type]
en: Identifiers
sq: Identifikues

[ctx: work_type]
en: Incidental music
sq: Muzikë skenike

[ctx: work_type]
en: Incidental music is music written as background for (usually) a theatre play.
sq: Muzika skenike është muzikë e shkruar për (zakonisht) ilustrim muzikor të një shfaqje teatrore.

[ctx: place_type]
en: Indoor arena
sq: Arenë brenda

[ctx: alias_type]
en: Instrument name
sq: Emër instrumenti

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Interview
sq: Intervistë

[ctx: area_type]
en: Island
sq: Ishull

[ctx: area_type]
en: Island is used for islands and atolls which don't form subdivisions of their own, e.g. Skye. These are not considered when displaying the parent areas for a given area.
sq: Ishull përdoret për ishuj dhe atolle që nuk përbëjnë nëndarje më vete, p.sh., Skye. These are not considered when displaying the parent areas for a given area. Këto nuk merren parasysh kur shfaqen zonat mëmë për një zonë të dhënë.

[ctx: work_attribute_type]
en: JASRAC ID
sq: ID JASRAC

[ctx: release_packaging]
en: Jewel Case
sq: Këllëf

[ctx: work_attribute_type]
en: KOMCA ID
sq: ID KOMCA

[ctx: collection_type]
en: Label
sq: Etiketë

[ctx: alias_type]
en: Label name
sq: Emër etikete

[ctx: medium_format]
en: LaserDisc
sq: LazerDisk

[ctx: event_type]
en: Launch event
sq: Veprimtari hedhjeje në qarkullim

[ctx: alias_type]
en: Legal name
sq: Emër ligjor

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Live
sq: Drejtpërsëdrejti

[ctx: gender]
en: Male
sq: Mashkull

[ctx: series_ordering_type]
en: Manual
sq: Dorazi

[ctx: label_type]
en: Manufacturer
sq: Prodhues

[ctx: work_type]
en: Mass
sq: Meshë

[ctx: event_type]
en: Masterclass/Clinic
sq: Praktikë/Klinikë

[ctx: collection_type]
en: Maybe attending
sq: Ndoshta do të marrë pjesë

[ctx: cover_art_type]
en: Medium
sq: Media

[ctx: medium_format]
en: MiniDisc
sq: MiniDisk

[ctx: area_type]
en: Municipality
sq: Bashki

[ctx: area_type]
en: Municipality is used for small administrative divisions which, for urban municipalities, often contain a single city and a few surrounding villages. Rural municipalities typically group several villages together.
sq: Bashki përdoret për ndarje të vogla administrative të cilat, për bashkitë urbane, shpesh përmbajnë një qytet më vete dhe disa fshatra përreth. Bashkitë rurale (komunat) zakonisht grupojnë tok disa fshatra.

[ctx: work_type]
en: Musical
sq: Teatër muzikor

[ctx: work_type]
en: Musical theatre is a form of theatrical performance that combines songs, spoken dialogue, acting, and dance.
sq: Teatri muzikor është një lloj shfaqjeje teatrore që ndërthur këngë, dialogë të folur, aktrim dhe vallëzim.

[ctx: work_attribute_type]
en: MÜST ID
sq: ID MÜST

[ctx: work_attribute_type]
en: NexTone ID
sq: ID NexTone

[ctx: release_packaging]
en: None
sq: Asnjë

[ctx: gender]
en: Not applicable
sq: S’ka vend

[ctx: work_attribute_type]
en: OSA ID
sq: ID OSA

[ctx: release_status]
en: Official
sq: Zyrtare

[ctx: work_type]
en: Operetta
sq: Operetë

[ctx: artist_type]
en: Orchestra
sq: Orkestër

[ctx: label_type]
en: Original Production
sq: Produksion Origjinal

[ctx: artist_type]
en: Other
sq: Tjetër

[ctx: cover_art_type]
en: Other
sq: Tjetër

[ctx: gender]
en: Other
sq: Tjetër

[ctx: medium_format]
en: Other
sq: Tjetër

[ctx: place_type]
en: Other
sq: Tjetër

[ctx: release_group_primary_type]
en: Other
sq: Tjetër

[ctx: release_packaging]
en: Other
sq: Tjetër

[ctx: instrument_type]
en: Other instrument
sq: Instrument tjetër

[ctx: work_type]
en: Overture
sq: Overturë

[ctx: medium_format]
en: Pathé disc
sq: Dsik Pate

[ctx: instrument_type]
en: Percussion instrument
sq: Instrument perkusioni

[ctx: medium_format]
en: Phonograph record
sq: Incizim fonografi

[ctx: medium_format]
en: Piano Roll
sq: Bobinë Pianosh

[ctx: collection_type]
en: Place
sq: Vend

[ctx: alias_type]
en: Place name
sq: Emër vendi

[ctx: release_packaging]
en: Plastic CD tray inside a cardboard slipcover
sq: Mbajtëse plastike për CD-në brenda një mbulese kartoni

[ctx: release_packaging]
en: Plastic Sleeve
sq: Këllëf Plastik

[ctx: work_type]
en: Play
sq: Dramë

[ctx: work_type]
en: Poem
sq: Poemë

[ctx: cover_art_type]
en: Poster
sq: Afishe

[ctx: place_type]
en: Pressing plant
sq: Linjë prodhimi disqesh

[ctx: label_type]
en: Production
sq: Produksion

[ctx: release_status]
en: Promotion
sq: Promocion

[ctx: work_type]
en: Prose
sq: Prozë

[ctx: release_status]
en: Pseudo-Release
sq: Pseudo-Hedhje Në Qarkullim

[ctx: label_type]
en: Publisher
sq: Botues

[ctx: work_type]
en: Quartet
sq: Kuartet

[ctx: cover_art_type]
en: Raw/Unedited
sq: Bruto/E papërpunuar

[ctx: collection_type]
en: Recording
sq: Incizim

[ctx: alias_type]
en: Recording name
sq: Emër incizimi

[ctx: series_type]
en: Recording series
sq: Seri incizimesh

[ctx: medium_format]
en: Reel-to-reel
sq: Me shirit

[ctx: collection_type]
en: Release
sq: Hedhje në qarkullim

[ctx: collection_type]
en: Release group
sq: Grup hedhjeje në qarkullim

[ctx: alias_type]
en: Release group name
sq: Emër grupi hedhjeje në qarkullim

[ctx: series_type]
en: Release group series
sq: Seri grupesh hedhjeje në qarkullim

[ctx: alias_type]
en: Release name
sq: Emër hedhjeje në qarkullim

[ctx: series_type]
en: Release series
sq: Seri hedhjeje në qarkullim

[ctx: place_type]
en: Religious building
sq: Ndërtesë fetare

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Remix
sq: Remiks

[ctx: label_type]
en: Rights Society
sq: Shoqëri të Drejtash

[ctx: work_attribute_type]
en: SABAM ID
sq: ID SABAM

[ctx: work_attribute_type]
en: SACEM ID
sq: ID SACEM

[ctx: work_attribute_type]
en: SACM ID
sq: ID SACM

[ctx: work_attribute_type]
en: SADAIC ID
sq: ID SADAIC

[ctx: medium_format]
en: SD Card
sq: Kartë SD

[ctx: work_attribute_type]
en: SESAC ID
sq: ID SESAC

[ctx: work_attribute_type]
en: SGAE ID
sq: ID SGAE

[ctx: work_attribute_type]
en: SOCAN ID
sq: ID SOCAN

[ctx: work_attribute_type]
en: SUISA ID
sq: ID SUISA

[ctx: alias_type]
en: Search hint
sq: Ndihmëz mbi kërkimin

[ctx: collection_type]
en: Series
sq: Seri

[ctx: alias_type]
en: Series name
sq: Emër serie

[ctx: medium_format]
en: Shellac records were the most predominant type of gramophone record during the first half of the 20th century.
sq: Incizimet shellak qenë lloji më mbizotërues i incizimeve për gramafon gjatë gjysmës së parë të shekullit të 20-të.

[ctx: release_group_primary_type]
en: Single
sq: Njësh

[ctx: release_packaging]
en: Slim Jewel Case
sq: Këllëf i Hollë

[ctx: work_type]
en: Sonata
sq: Sonatë

[ctx: work_type]
en: Song
sq: Këngë

[ctx: work_type]
en: Song-cycle
sq: Cikël këngësh

[ctx: series_ordering_type]
en: Sorts the items in the series automatically by their number attributes, using a natural sort order.
sq: I rendit objektet në seri automatikisht sipas atributesh numri, duke përdor një rend natyral renditjeje.

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Soundtrack
sq: Muzikë filmi

[ctx: work_type]
en: Soundtrack
sq: Muzikë filmi

[ctx: release_group_secondary_type]
en: Spokenword
sq: Fjalë të folura

[ctx: cover_art_type]
en: Sticker
sq: Ngjitës

[ctx: instrument_type]
en: String instrument
sq: Instrument me korda

[ctx: area_type]
en: Subdivision
sq: Nënndarje

[ctx: area_type]
en: Subdivision is used for the main administrative divisions of a country, e.g. California, Ontario, Okinawa. These are considered when displaying the parent areas for a given area.
sq: Nëndarja përdoret për ndarjet kryesore administrative të një vendi, p.sh., Kaliforni, Ontario, Okinaua. Këto merren parasysh kur shfaqen zonat mëmë për një zonë të dhënë.

[ctx: work_type]
en: Suite
sq: Suitë

[ctx: work_type]
en: Symphonic poem
sq: Poemë simfonike

[ctx: work_type]
en: Symphony
sq: Simfoni

[ctx: medium_format]
en: The CD layer of a DVDplus. The DVD layer should be added as a separate medium.
sq: Shtresa CD e një DVDplus. Shtresa DVD do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: medium_format]
en: The CD layer of a DualDisc. The DVD layer should be added as a separate medium.
sq: Shtresa CD e një DualDisku. Shtresa DVD do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: medium_format]
en: The CD layer of a hybrid SACD. The SACD layer should be added as a separate medium.
sq: Shtresa CD e një SACD hibrid. Shtresa SACD do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: medium_format]
en: The CD side of a vinyl + CD VinylDisc. The vinyl side should be added as a separate medium.
sq: Ana CD e një vinil + CD VinilDisk. Ana vinil do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: medium_format]
en: The Capacitance Electronic Disc (CED) is an analog video disc playback system developed by RCA, in which video and audio could be played back on a TV set using a special needle and high-density groove system similar to phonograph records.
sq: Capacitance Electronic Disc (CED) është një sistem analog riprodhimi videosh i zhvilluar nga RCA, me të cilin video dhe audio mund të luheshin tok në një televizor duke përdorur një gjilpërë speciale dhe një sistem hullish me dendësi të lartë, të ngjashëm me incizimet fonografike.

[ctx: medium_format]
en: The DVD (audio) layer of a DVDplus. The CD layer should be added as a separate medium.
sq: Shtresa DVD (audio) e një DVDplusi. Shtresa CD do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: medium_format]
en: The DVD (audio) layer of a DualDisc. The CD layer should be added as a separate medium.
sq: Shtresa DVD (audio) e një DualDisku. Shtresa SACD do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: medium_format]
en: The DVD (video) layer of a DualDisc. The CD layer should be added as a separate medium.
sq: Shtresa DVD (video) e një DualDisku. Shtresa SACD do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: medium_format]
en: The DVD side of a vinyl + DVD VinylDisc. The vinyl side should be added as a separate medium.
sq: Ana DVD e një vinil + DVD VinilDisku. Ana vinil do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: medium_format]
en: The SACD layer of a hybrid SACD. The CD layer should be added as a separate medium.
sq: Shtresa SACD e një SACD-je hibrid. Shtresa SACD do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: work_type]
en: The madrigal is a type of secular vocal music composition. In its original form, it had no instrumental accompaniment, although accompaniment is much more common in later madrigals.
sq: Madrigali është një lloj kompozimi muzike shekullare vokale. Në formën e tij origjinale, s’ka shoqërim instrumental, edhe pse shoqërimi është shumë më i rëndomtë në madrigale të mëvonshëm.

[ctx: work_type]
en: The operetta is a genre of light opera, in terms both of music and subject matter. Operettas are generally short and include spoken parts.
sq: Opereta është një zhanër opere të lehtë, si për nga muzika, ashtu edhe për nga subjekti. Operetat zakonisht janë të shkurtra dhe përfshijnë pjesë të folure.

[ctx: release_packaging]
en: The traditional CD case, made of hard, brittle plastic.
sq: Mbajtësja tradicionale e CD-ve, e prodhuar nga material i fortë plastik i thyeshëm

[ctx: medium_format]
en: The vinyl side of a VinylDisc. The CD or DVD side should be added as a separate medium.
sq: Ana vinil e një VinilDisku. Ana CD ose DVD do të duhej shtuar si një media veçmas.

[ctx: work_type]
en: This represents literary works written in prose, that is, written in relatively ordinary language without metrical structure (e.g. novels, short stories, essays...).
sq: Kjo përfaqëson vepra letrare të shkruara në prozë, domethënë, shkruar në gjuhë relativisht ordinere ma strukturë metrike (p.sh., romane, tregime, sprova…).

[ctx: series_type]
en: Tour
sq: Tur

[ctx: cover_art_type]
en: Track
sq: Pjesë

[ctx: medium_format]
en: USB Flash Drive
sq: Diskth USB

[ctx: cover_art_type]
en: Use for images that need work to be used for tagging (but can possibly already be used for reference)
sq: Përdoreni për figura që duan punë për t’u përdorur për etiketim (por që mundet tashmë të përdoren për referencë)

[ctx: place_type]
en: Venue
sq: Vendi ku mbahet

[ctx: medium_format]
en: Video High Density (VHD) was a videodisc format which was marketed predominantly in Japan by JVC.
sq: Video High Density (VHD) qe një format videodisqesh i cili iu ofrua tregut kryesisht në Japoni nga JVC-ja.

[ctx: medium_format]
en: Vinyl
sq: Vinil

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc
sq: VinylDisk

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (CD side)
sq: VinylDisk (anë CD)

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (DVD side)
sq: VinylDisk (anë DVD)

[ctx: medium_format]
en: VinylDisc (Vinyl side)
sq: VinylDisk (anë Vinil)

[ctx: medium_format]
en: Wax Cylinder
sq: Cilindër Dylli

[ctx: instrument_type]
en: Wind instrument
sq: Instrument frymor

[ctx: collection_type]
en: Wishlist
sq: Listë dëshirash

[ctx: collection_type]
en: Work
sq: Vepër

[ctx: alias_type]
en: Work name
sq: Emër vepre

[ctx: series_type]
en: Work series
sq: Seri veprash

[ctx: work_attribute_type]
en: ZAiKS ID
sq: ID ZAiKS

[ctx: medium_format]
en: Zip Disk
sq: Disk Zip

[ctx: work_attribute_type_allowed_value]
en: ambiguous
sq: e dykuptimtë

[ctx: work_type]
en: Étude
sq: Etyd
