MusicBrainz - en to pt_BR translation catalogue (966 entries)

en: Unmatched Files
pt_BR: Arquivos não identificados

en: [could not load album %s]
pt_BR: [não foi possível carregar o álbum %s]

en: Album %(id)s loaded: %(artist)s - %(album)s
pt_BR: %(id)s do álbum carregadas: %(artist)s - %(album)s

en: Loading album %(id)s ...
pt_BR: Carregando %(id)s do álbum ...

en: [loading album information]
pt_BR: [carregando informações do álbum]

en: ; %i image | ; %i images
pt_BR[0]: ; %i imagem
pt_BR[1]: ; %i imagens

en: ; %i image not in all tracks | ; %i different images among tracks
pt_BR[0]: ; %i imagem não está em todas as faixas
pt_BR[1]: ; %i imagens diferentes entre as faixas

en: No matching releases for cluster %(album)s
pt_BR: Nenhum lançamento correspondente para o agrupamento %(album)s

en: Cluster %(album)s identified!
pt_BR: Agrupamento %(album)s identificado!

en: Looking up the metadata for cluster %(album)s...
pt_BR: Pesquisando os metadados do agrupamento %(album)s...

en: Clustering - step %(step)d/3: %(cluster_type)s (%(update)d%%)
pt_BR: Agrupando - etapa %(step)d/3: %(cluster_type)s (%(update)d%%);

en: Unclustered Files
pt_BR: Arquivos não agrupados

en: Metadata Extraction
pt_BR: Extração de Metadados

en: Artist
pt_BR: Artista

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Added %(count)i release to collection "%(name)s" | Added %(count)i releases to collection "%(name)s"
pt_BR[0]: Foi adicionado %(count)i álbum à coleção "%(name)s"
pt_BR[1]: Foram adicionados %(count)i álbuns à coleção "%(name)s"

en: Removed %(count)i release from collection "%(name)s" | Removed %(count)i releases from collection "%(name)s"
pt_BR[0]: Foi removido %(count)i álbum da coleção "%(name)s"
pt_BR[1]: Foram removidos %(count)i álbuns da coleção "%(name)s"

en: Error while modifying collections: %(error)s
pt_BR: Erro ao modificar coleções: %(error)s

en: Error loading collections: %(error)s
pt_BR: Erro ao carregar coleções: %(error)s

en: Various Artists file naming scheme removal
pt_BR: Remoção do esquema de nomeação de arquivos de Vários Artistas

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    Your file naming scheme has automatically been merged with that of single artist albums.
pt_BR: O esquema separado de nomeação de arquivos para álbums de vários artistas foi removido nesta versão do Picard.
    Seu esquema de nomeação de arquivos foi automaticamente mesclado com o de álbuns de artistas individuais.

en: The separate file naming scheme for various artists albums has been removed in this version of Picard.
    You currently do not use this option, but have a separate file naming scheme defined.
    Do you want to remove it or merge it with your file naming scheme for single artist albums?
pt_BR: O esquema separado de nomeação de arquivos para álbums de vários artistas foi removido nesta versão do Picard.
    Apesar de você não estar usando esta opção neste momento, você tem um esquema de nomeação de arquivos definido.
    Você deseja excluir este esquema ou mesclá-lo com o seu esquema de nomeação para álbums de artistas individuais?

en: Merge
pt_BR: Mesclar

en: Remove
pt_BR: Remover

en: No matching tracks above the threshold for file '%(filename)s'
pt_BR: Nenhuma faixa correspondente acima do limiar para o arquivo '%(filename)s'

en: File '%(filename)s' identified!
pt_BR: Arquivo '%(filename)s' identificado!

en: No matching tracks for file '%(filename)s'
pt_BR: Nenhuma faixa correspondente ao arquivo '%(filename)s'

en: Looking up the metadata for file %(filename)s ...
pt_BR: Procurando metadados para o arquivo %(filename)s ...

en: Unable to load plugin '%s'
pt_BR: Não foi possível carregar o plugin  '%s'

en: Failed loading zipped plugin %r from %r
pt_BR: Falha ao carregar o plugin compactado %r de %r

en: Failed loading plugin %r in %r
pt_BR: Falha ao carregar o plugin %r em %r

en: Plugin '%s' from '%s' is not compatible with this version of Picard.
pt_BR: O plug-in %s de %s não é compatível com esta versão do Picard.

en: Plugin %r has an invalid API version string : %s
pt_BR: O plug-in% r tem uma string de versão de API inválida: %s

en: Error loading plugins list: %(error)s
pt_BR: Erro ao carregar lista de plugins: %(error)s

en: Tracks
pt_BR: Faixas

en: Year
pt_BR: Ano

en: Country
pt_BR: País

en: Format
pt_BR: Formato

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Cat No
pt_BR: Cat. Nº

en: [no barcode]
pt_BR: [nenhum código de barras]

en: [no release info]
pt_BR: [nenhuma informação de lançamento]

en: MusicBrainz Account
pt_BR: Conta do MusicBrainz

en: Authorization code:
pt_BR: Código de autorização:

en: Removing album %(id)s: %(artist)s - %(album)s
pt_BR: Removendo o álbum %(id)s: %(artist)s - %(album)s

en: CD Lookup Error
pt_BR: Erro ao escanear CD

en: Error while reading CD:
    
    %s
pt_BR: Erro de leitura do CD:
    
    %s

en: [loading recording information]
pt_BR: [carregando informações de gravação]

en: [could not load recording %s]
pt_BR: [não foi possível carregar a gravação %s]

en: AcoustID lookup network error for '%(filename)s'!
pt_BR: Ocorreu um erro de rede ao analisar '%(filename)s' no AcoustID!

en: AcoustID lookup failed for '%(filename)s'!
pt_BR: Falha ao analisar '%(filename)s' no AcoustID!

en: AcoustID lookup returned no result for file '%(filename)s'
pt_BR: A análise do arquivo '%(filename)s' no AcoustID não retornou resultados

en: Looking up the fingerprint for file '%(filename)s' ...
pt_BR: Buscando impressão digital do arquivo '%(filename)s' ...

en: AcoustID submission finished, but not all fingerprints have been submitted
pt_BR: Envio de AcoustIDs foi finalizada, porém nem todas impressões foram enviadas

en: AcoustID submission finished successfully
pt_BR: Envio de AcoustID foi finalizada com sucesso

en: Submitting AcoustIDs ...
pt_BR: Enviando AcoustIDs ...

en: AcoustID submission failed with error '%(error)s': %(message)s
pt_BR: O envio do AcoustID falhou com o erro '%(error)s': %(message)s

en: Stable releases only
pt_BR: Apenas lançamentos estáveis

en: Stable and Beta releases
pt_BR: Lançamentos estáveis e beta

en: Stable, Beta and Dev releases
pt_BR: Estável, Beta e lançamentos Dev

en: My script %d
pt_BR: Meu script %d

en: My script
pt_BR: Meu script

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Czech
pt_BR: Tcheco

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: German
pt_BR: Alemão

en: German (Switzerland)
pt_BR: Alemão (Suíça)

en: Greek
pt_BR: Grego

en: English
pt_BR: Inglês

en: English (Australia)
pt_BR: Inglês (Austrália)

en: English (Canada)
pt_BR: Inglês (Canadá)

en: English (UK)
pt_BR: Inglês Britânico

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Estonian
pt_BR: Estoniano

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: French
pt_BR: Francês

en: French (Canada)
pt_BR: Francês (Canadá)

en: Galician
pt_BR: Galego

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Malay (Malaysia)
pt_BR: Malaio (Malásia)

en: Norwegian Bokmål
pt_BR: Bokmal Norueguês

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: Occitan
pt_BR: Occitano

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Brazilian Portuguese
pt_BR: Português brasileiro

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: Albanian
pt_BR: Albanês

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Chinese (China)
pt_BR: Chinês (China)

en: Chinese (Taiwan)
pt_BR: Chinês (Taiwan)

en: Afar (Eritrea)
pt_BR: Afar (Eritreia)

en: Afar (Eritrea) (Saho)
pt_BR: Afar (Eritreia) (Saho)

en: Afar (Ethiopia)
pt_BR: Afar (Etiópia)

en: Afrikaans
pt_BR: africâner

en: Afrikaans (Namibia)
pt_BR: Africâner (Namíbia)

en: Afrikaans (South Africa)
pt_BR: Africâner (África do Sul)

en: Akan (Ghana)
pt_BR: Acã (Gana)

en: Albanian (Albania)
pt_BR: Albanês (Albânia)

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Amharic (Ethiopia)
pt_BR: Amárico (Etiópia)

en: Arabic (Algeria)
pt_BR: Árabe (Argélia)

en: Arabic (Bahrain)
pt_BR: Árabe (Barém)

en: Arabic (Egypt)
pt_BR: Árabe (Egito)

en: Arabic (Iraq)
pt_BR: Árabe (Iraque)

en: Arabic (Jordan)
pt_BR: Árabe (Jordânia)

en: Arabic (Kuwait)
pt_BR: Árabe (Kuwait)

en: Arabic (Lebanon)
pt_BR: Árabe (Líbano)

en: Arabic (Libya)
pt_BR: Árabe (Líbia)

en: Arabic (Morocco)
pt_BR: Árabe (Marrocos)

en: Arabic (Oman)
pt_BR: Árabe (Omã)

en: Arabic (Qatar)
pt_BR: Árabe (Catar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
pt_BR: Árabe (Arábia Saudita)

en: Arabic (Sudan)
pt_BR: Árabe (Sudão)

en: Arabic (Syria)
pt_BR: Árabe (Síria)

en: Arabic (Tunisia)
pt_BR: Árabe (Tunísia)

en: Arabic (United Arab Emirates)
pt_BR: Árabe (Emirados Árabes Unidos)

en: Arabic (Yemen)
pt_BR: Árabe (Iêmen)

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Armenian (Armenia)
pt_BR: Armênio (Armênia)

en: Armenian (Armenia) (Revised Orthography)
pt_BR: Armênio (Armênia) (Ortografia Revisada)

en: Assamese
pt_BR: Assamês

en: Assamese (India)
pt_BR: Assamês (Índia)

en: Atsam (Nigeria)
pt_BR: Atsam (Nigéria)

en: Azerbaijani
pt_BR: Azeri

en: Azerbaijani (Azerbaijan)
pt_BR: Azerbaijano (Azerbaijão)

en: Azerbaijani (Cyrillic)
pt_BR: Azerbaijano (Cirílico)

en: Azerbaijani (Cyrillic) (Azerbaijan)
pt_BR: Azerbaijano (Cirílico) (Azerbaijão)

en: Azerbaijani (Latin)
pt_BR: Azerbaijano (Latino)

en: Azerbaijani (Latin) (Azerbaijan)
pt_BR: Azerbaijano (Latino) (Azerbaijão)

en: Basque
pt_BR: Basco

en: Basque (Spain)
pt_BR: Basco (Espanha)

en: Belarusian
pt_BR: Bielorrusso

en: Belarusian (Belarus)
pt_BR: Bielorrusso (Bielorrússia)

en: Bengali (Bangladesh)
pt_BR: Bengalês (Bangladexe)

en: Bengali (India)
pt_BR: Bengalês (Índia)

en: Blin (Eritrea)
pt_BR: Blin (Eritreia)

en: Bosnian
pt_BR: Bósnio

en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
pt_BR: Bósnio (Bósnia e Herzegovina)

en: Bulgarian
pt_BR: Bulgária

en: Bulgarian (Bulgaria)
pt_BR: Búlgaro (Bulgaria)

en: Burmese
pt_BR: Birmanês

en: Burmese (Myanmar [Burma])
pt_BR: Birmanês (Miãmar [Birmânia])

en: Catalan (Spain)
pt_BR: Catalão (Espanha)

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Chinese (Hong Kong)
pt_BR: Chinês (Hong Kong)

en: Chinese (Macau)
pt_BR: Chinês (Macau)

en: Chinese (Simplified Han)
pt_BR: Chinês (Chinês Simplificado)

en: Chinese (Simplified Han) (China)
pt_BR: Chinês (Chinês Simplificado) (China)

en: Chinese (Simplified Han) (Hong Kong)
pt_BR: Chinês (Chinês Simplificado) (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified Han) (Macau)
pt_BR: Chinês (Chinês Simplificado) (Macau)

en: Chinese (Simplified Han) (Singapore)
pt_BR: Chinês (Chinês Simplificado) (Singapura)

en: Chinese (Singapore)
pt_BR: Chinês (Singapura)

en: Chinese (Traditional Han)
pt_BR: Chinês (Chinês Tradicional)

en: Chinese (Traditional Han) (Hong Kong)
pt_BR: Chinês (Chinês Tradicional) (Hong Kong)

en: Chinese (Traditional Han) (Macau)
pt_BR: Chinês (Chinês Tradicional) (Macau)

en: Chinese (Traditional Han) (Taiwan)
pt_BR: Chinês (Chinês Tradicional) (Taiwan)

en: Coptic
pt_BR: Copta

en: Cornish
pt_BR: Córnico

en: Cornish (United Kingdom)
pt_BR: Córnico (Reino Unido)

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Croatian (Croatia)
pt_BR: Croata (Croácia)

en: Czech (Czech Republic)
pt_BR: Tcheco (República Tcheca)

en: Danish (Denmark)
pt_BR: Dinamarquês (Dinamarca)

en: Divehi (Maldives)
pt_BR: Divehi (Maldivas)

en: Dutch (Belgium)
pt_BR: Neerlandês (Bélgica)

en: Dutch (Netherlands)
pt_BR: Neerlandês (Países Baixos)

en: Dzongkha
pt_BR: Butanês

en: Dzongkha (Bhutan)
pt_BR: Butanês (Butão)

en: English (American Samoa)
pt_BR: Inglês (Samoa Americana)

en: English (Belgium)
pt_BR: Inglês (Bélgica)

en: English (Belize)
pt_BR: Inglês (Belize)

en: English (Botswana)
pt_BR: Inglês (Botsuana)

en: English (Deseret)
pt_BR: Inglês (Deseret)

en: English (Deseret) (United States)
pt_BR: Inglês (Deseret) (Estados Unidos)

en: English (Guam)
pt_BR: Inglês (Guão)

en: English (Hong Kong)
pt_BR: Inglês (Hong Kong)

en: English (India)
pt_BR: Inglês (Índia)

en: English (Ireland)
pt_BR: Inglês (Irlanda)

en: English (Jamaica)
pt_BR: Inglês (Jamaica)

en: English (Malta)
pt_BR: Inglês (Malta)

en: English (Marshall Islands)
pt_BR: Inglês (Ilhas Marshall)

en: English (Namibia)
pt_BR: Inglês (Namibia)

en: English (New Zealand)
pt_BR: Inglês (Nova Zelândia)

en: English (Northern Mariana Islands)
pt_BR: Inglês (Ilhas Marianas do Norte)

en: English (Pakistan)
pt_BR: Inglês (Paquistão)

en: English (Philippines)
pt_BR: Inglês (Filipinas)

en: English (Shavian)
pt_BR: Inglês (Alfabeto Shaviano)

en: English (Singapore)
pt_BR: Inglês (Singapura)

en: English (South Africa)
pt_BR: Inglês (África do Sul)

en: English (Trinidad and Tobago)
pt_BR: Inglês (Trindade e Tobago)

en: English (U.S. Minor Outlying Islands)
pt_BR: Inglês (Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos)

en: English (U.S. Virgin Islands)
pt_BR: Inglês (Ilhas Virgens Americanas)

en: English (United Kingdom)
pt_BR: Inglês (Reino Unido)

en: English (United States)
pt_BR: Inglês (Estados Unidos)

en: English (United States) (Computer)
pt_BR: Inglês (Estados Unidos) (Computador)

en: English (Zimbabwe)
pt_BR: Inglês (Zimbábue)

en: Estonian (Estonia)
pt_BR: Estoniano (Estônia)

en: Ewe
pt_BR: Éwé

en: Ewe (Ghana)
pt_BR: Ewe (Gana)

en: Faroese
pt_BR: Faroês

en: Faroese (Faroe Islands)
pt_BR: Feroês (Ilhas Feroé)

en: Filipino (Philippines)
pt_BR: Filipino (Filipinas)

en: Finnish (Finland)
pt_BR: Filandês (Filândia)

en: French (Belgium)
pt_BR: Francês (Bélgica)

en: French (France)
pt_BR: Francês (França)

en: French (Luxembourg)
pt_BR: Francês (Luxemburgo)

en: French (Monaco)
pt_BR: Francês (Mônaco)

en: French (Senegal)
pt_BR: Francês (Senegal)

en: French (Switzerland)
pt_BR: Francês (Suíça)

en: Friulian
pt_BR: Friulano

en: Friulian (Italy)
pt_BR: Friulano (Itália)

en: Ga (Ghana)
pt_BR: Ga (Gana)

en: Galician (Spain)
pt_BR: Galego (Espanha)

en: Geez (Eritrea)
pt_BR: Gueês (Eritreia)

en: Geez (Ethiopia)
pt_BR: Gueês (Etiópia)

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: Georgian (Georgia)
pt_BR: Georgiano (Georgia)

en: German (Austria)
pt_BR: Alemão (Áustria)

en: German (Belgium)
pt_BR: Alemão (Bélgica)

en: German (Germany)
pt_BR: Alemão (Alemanha)

en: German (Liechtenstein)
pt_BR: Alemão (Liechtenstein)

en: German (Luxembourg)
pt_BR: Alemão (Luxemburgo)

en: Greek (Cyprus)
pt_BR: Grego (Chipre)

en: Greek (Greece)
pt_BR: Grego (Grécia)

en: Gujarati
pt_BR: Gujerati

en: Gujarati (India)
pt_BR: Guzerate (Índia)

en: Hausa (Arabic)
pt_BR: Hauçá (Árabe)

en: Hausa (Arabic) (Nigeria)
pt_BR: Hauçá (Árabe) (Nigéria)

en: Hausa (Arabic) (Sudan)
pt_BR: Hauçá (Árabe) (Sudão)

en: Hausa (Ghana)
pt_BR: Hauçá (Gana)

en: Hausa (Latin)
pt_BR: Hauçá (Latim)

en: Hausa (Latin) (Ghana)
pt_BR: Hauçá (Latim) (Gana)

en: Hausa (Latin) (Niger)
pt_BR: Hauçá (Latim) (Níger)

en: Hausa (Latin) (Nigeria)
pt_BR: Hauçá (Latim) (Nigéria)

en: Hausa (Niger)
pt_BR: Huaçá (Níger)

en: Hausa (Nigeria)
pt_BR: Hauçá (Nigéria)

en: Hausa (Sudan)
pt_BR: Hauçá (Sudão)

en: Hawaiian
pt_BR: Havaiano

en: Hawaiian (United States)
pt_BR: Havaiano (Estados Unidos)

en: Hebrew (Israel)
pt_BR: Hebraico (Israel)

en: Hindi (India)
pt_BR: Hindi (Índia)

en: Hungarian (Hungary)
pt_BR: Húngaro (Hungria)

en: Icelandic (Iceland)
pt_BR: Islandês (Islândia)

en: Igbo
pt_BR: Ibo

en: Igbo (Nigeria)
pt_BR: Igbo (Nigéria)

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Indonesian (Indonesia)
pt_BR: Indonésio (Indonésia)

en: Interlingua
pt_BR: Interlíngua

en: Irish
pt_BR: Irlandês

en: Irish (Ireland)
pt_BR: Irlandês (Irlanda)

en: Italian (Italy)
pt_BR: Italiano (Itália)

en: Italian (Switzerland)
pt_BR: Italiano (Suíça)

en: Japanese (Japan)
pt_BR: Japonês (Japão)

en: Jju (Nigeria)
pt_BR: Jju (Nigéria)

en: Kalaallisut
pt_BR: Groenlandês

en: Kalaallisut (Greenland)
pt_BR: Groenlandês (Groenlândia)

en: Kamba (Kenya)
pt_BR: Kamba (Quênia)

en: Kannada
pt_BR: Canarês

en: Kannada (India)
pt_BR: Canarês (Índia)

en: Kazakh
pt_BR: Cazaque

en: Kazakh (Cyrillic)
pt_BR: Cazaque (Cirílico)

en: Kazakh (Cyrillic) (Kazakhstan)
pt_BR: Cazaque (Cirílico) (Cazaquistão)

en: Kazakh (Kazakhstan)
pt_BR: Cazaque (Cazaquistão)

en: Khmer (Cambodia)
pt_BR: Khmer (Camboja)

en: Kinyarwanda (Rwanda)
pt_BR: Kinyarwanda (Ruanda)

en: Kirghiz
pt_BR: Quirguiz

en: Kirghiz (Kyrgyzstan)
pt_BR: Quirguizes (Quirguistão)

en: Konkani
pt_BR: Concani

en: Konkani (India)
pt_BR: Concani (índia)

en: Korean (South Korea)
pt_BR: Coreano (Coreia do Sul)

en: Koro (Côte d’Ivoire)
pt_BR: Koro (Costa do Marfim)

en: Kurdish
pt_BR: Curdo

en: Kurdish (Arabic)
pt_BR: Curdo (Arábico)

en: Kurdish (Arabic) (Iran)
pt_BR: Curdo (Arábico) (Irã)

en: Kurdish (Arabic) (Iraq)
pt_BR: Curdo (Arábico) (Iraque)

en: Kurdish (Arabic) (Syria)
pt_BR: Curdo (Arábico) (Síria)

en: Kurdish (Iran)
pt_BR: Curdo (Irã)

en: Kurdish (Iraq)
pt_BR: Curdo (Iraque)

en: Kurdish (Latin)
pt_BR: Curdo (Latino)

en: Kurdish (Latin) (Turkey)
pt_BR: Curdo (Latino) (Turquia)

en: Kurdish (Syria)
pt_BR: Curdo (Síria)

en: Kurdish (Turkey)
pt_BR: Curdo (Turquia)

en: Lao
pt_BR: Laociano

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: Low German
pt_BR: Baixo-alemão

en: Macedonian
pt_BR: Macedônio

en: Malay
pt_BR: Malaio

en: Malayalam
pt_BR: Malaiala

en: Maltese
pt_BR: Maltês

en: Marathi
pt_BR: Marata

en: Moldavian
pt_BR: Moldávio

en: Mongolian
pt_BR: Mongol

en: Nepali
pt_BR: Nepalês

en: Northern Sami
pt_BR: Sami Setentrional

en: Northern Sotho
pt_BR: Sotho Setentrional

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Norwegian Nynorsk
pt_BR: Novo Norueguês

en: Nyanja
pt_BR: Nianja

en: Oriya
pt_BR: Oriá

en: Pashto
pt_BR: Pachto

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Polish (Poland)
pt_BR: Polonês (Polônia)

en: Portuguese (Brazil)
pt_BR: Português (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
pt_BR: Português (Portugal)

en: Punjabi
pt_BR: Panjabi

en: Sanskrit
pt_BR: Sânscrito

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Serbo-Croatian
pt_BR: Servo-croata

en: South Ndebele
pt_BR: Ndebele do Sul

en: Southern Sotho
pt_BR: Soto do Sul

en: Spanish (Argentina)
pt_BR: Espanhol (Argentina)

en: Spanish (Bolivia)
pt_BR: Espanhol (Bolívia)

en: Spanish (Chile)
pt_BR: Espanhol (Chile)

en: Spanish (Colombia)
pt_BR: Espanhol (Colômbia)

en: Spanish (Costa Rica)
pt_BR: Espanhol (Costa Rica)

en: Spanish (Dominican Republic)
pt_BR: Espanhol (República Dominicana)

en: Spanish (Ecuador)
pt_BR: Espanhol (Equador)

en: Spanish (El Salvador)
pt_BR: Espanhol (El Salvador)

en: Spanish (Guatemala)
pt_BR: Espanhol (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
pt_BR: Espanhol (Honduras)

en: Spanish (Mexico)
pt_BR: Espanhol (México)

en: Spanish (Nicaragua)
pt_BR: Espanhol (Nicarágua)

en: Spanish (Panama)
pt_BR: Espanhol (Panamá)

en: Spanish (Paraguay)
pt_BR: Espanhol (Paraguai)

en: Spanish (Peru)
pt_BR: Espanhol (Peru)

en: Spanish (Puerto Rico)
pt_BR: Espanhol (Porto Rico)

en: Spanish (Spain)
pt_BR: Espanhol (Espanha)

en: Spanish (United States)
pt_BR: Espanhol (Estados Unidos)

en: Spanish (Uruguay)
pt_BR: Espanhol (Uruguai)

en: Spanish (Venezuela)
pt_BR: Espanhol (Venezuela)

en: Swahili
pt_BR: Suaíli

en: Swati
pt_BR: Suázi

en: Swedish (Finland)
pt_BR: Sueco (Finlândia)

en: Swedish (Sweden)
pt_BR: Sueco (Suécia)

en: Swiss German
pt_BR: Suíço-alemão

en: Swiss German (Switzerland)
pt_BR: Alemão Suíço (Suíça)

en: Syriac
pt_BR: Siríaco

en: Tagalog
pt_BR: Tagalo

en: Tajik
pt_BR: Tadjique

en: Tamil
pt_BR: Tâmil

en: Tatar
pt_BR: Tártaro

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Tibetan
pt_BR: Tibetano

en: Tigre
pt_BR: Tigré

en: Tigrinya
pt_BR: Tigrínia

en: Uighur
pt_BR: Uigur

en: Uzbek
pt_BR: Usbeque

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: Welsh
pt_BR: Galês

en: Yoruba
pt_BR: Iorubá

en: Cover art of type '%(type)s' downloaded for %(albumid)s from %(host)s
pt_BR: Arte de capa do tipo '%(type)s' baixada para %(albumid)s do site %(host)s

en: Downloading cover art of type '%(type)s' for %(albumid)s from %(host)s ...
pt_BR: Baixando arte de capa do tipo '%(type)s' para %(albumid)s do site %(host)s ...

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Full size
pt_BR: Tamanho completo

en: Cover art types
pt_BR: Tipos de artes de capa

en: Please select the contents of the image type 'Include' and 'Exclude' lists.
pt_BR: Por favor, selecione o conteúdo do tipo de imagem "Incluir" e "Excluir" listas.

en: Include types list
pt_BR: Incluir lista de tipos

en: Exclude types list
pt_BR: Excluir lista de tipos

en: CAA images with an image type found in the 'Include' list will be downloaded and used UNLESS they also have an image type found in the 'Exclude' list. Images with types found in the 'Exclude' list will NEVER be used. Image types not appearing in the 'Include' or 'Exclude' lists will not be considered when determining whether or not to download and use a CAA image.
pt_BR: Imagens da CAA com um tipo de imagem encontrado na lista "Incluir" serão baixadas e usadas, A MENOS QUE elas também tenham um tipo de imagem encontrado na lista "Excluir". Imagens com tipos encontrados na lista 'Excluir' NUNCA serão usadas. Os tipos de imagem que não aparecem nas listas "Incluir" ou "Excluir" não serão considerados ao determinar se você deve ou não baixar e usar uma imagem CAA.

en: I&nclude all
pt_BR: I&ncluir todos

en: E&xclude all
pt_BR: E&xcluir todos

en: C&lear all
pt_BR: &Limpar todos

en: Restore &Defaults
pt_BR: Restaurar &Padrões

en: Cover Art Archive
pt_BR: Arquivo de Artes de Capa

en: CAA Release Group
pt_BR: Grupo de Álbum CAA

en: Local Files
pt_BR: Arquivos Locais

en: Allowed Cover Art URLs
pt_BR: URLs permitidas para Capas

en: `$if(if,then,else)`
    
    If `if` is not empty, it returns `then`, otherwise it returns `else`.
pt_BR: `$if(se,então,senão)`
    
    Se `se` não for vazio, ele retorna `então`, senão retorna `senão`.

en: `$if2(a1,a2,a3,...)`
    
    Returns first non empty argument.
pt_BR: `$if2(a1,a2,a3,...)`
    
    Retorna o primeiro argumento não vazio.

en: `$noop(...)`
    
    Does nothing (useful for comments or disabling a block of code).
pt_BR: `$noop(...)`
    
    Não faz nada (útil para comentários ou desabilitar um bloco de código).

en: `$left(text,number)`
    
    Returns the first `number` characters from `text`.
pt_BR: `$left(texto, número)`
    
    Retorna os primeiros `número` caracteres de `texto`.

en: `$right(text,number)`
    
    Returns the last `number` characters from `text`.
pt_BR: `$right(texto, número)`
    
    Retorna os últimos `número` caracteres de `texto`.

en: `$lower(text)`
    
    Returns `text` in lower case.
pt_BR: `$lower(texto)`
    
    Retorna `texto` em caixa baixa.

en: `$upper(text)`
    
    Returns `text` in upper case.
pt_BR: `$upper(texto)`
    
    Retorna `texto` em caixa alta.

en: `$pad(text,length,char)`
    
    Pads the `text` to the `length` provided by adding as many copies of `char` as
        needed to the **beginning** of the string.
pt_BR: `$pad(texto,tamanho,caractere)`
    
    Coloca o `caractere` no início de `texto` até atingir o `tamanho` informado.

en: `$strip(text)`
    
    Replaces all whitespace in `text` with a single space, and removes leading and trailing spaces.
    Whitespace characters include multiple consecutive spaces, and various other unicode characters.
pt_BR: `$strip(texto)`
    
    Substitui espaços em branco em `texto` com um único espaço, e remove espaços no início e fim.
    Espaços em branco incluem múltiplos espaços consecutivos, e vários outros caracteres unicode.

en: `$replace(text,search,replace)`
    
    Replaces occurrences of `search` in `text` with value of `replace` and returns the resulting string.
pt_BR: `$replace(texto,busca,substitua)`
    
    Substitui ocorrências de `busca` em `texto` com o valor de `substitua` e retorna o novo valor.

en: `$in(x,y)`
    
    Returns true, if `x` contains `y`.
pt_BR: `$in(x,y)`
    
    Retorna verdadeiro, se `x` contém `y`.

en: `$inmulti(%x%,y)`
    
    Returns true if multi-value variable `x` contains exactly `y` as one of its values.
    
    _Since Picard 1.0_
pt_BR: `$inmulti(%x%,y)`
    
    Retorna verdadeiro se a variável multi-valorada `x` contém exatamente `y` como um de seus valores.
    
    _Desde Picard 1.0_

en: `$rreplace(text,pattern,replace)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) replace.
pt_BR: `$rreplace(texto,padrão,substituto)`
    
    Substitui `texto` por `substituto` seguindo o `padrão` de [Expressão Regular](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax).

en: `$rsearch(text,pattern)`
    
    [Regular expression](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax) search.
        This function will return the first matching group.
pt_BR: `$rsearch(texto,padrão)`
    
    Busca em `texto` valores seguindo `padrão` em [Expressão Regular](https://docs.python.org/3/library/re.html#regular-expression-syntax).
        Esta função retorna o valor do primeiro grupo encontrado.

en: `$num(number,length)`
    
    Returns `number` formatted to `length` digits (maximum 20).
pt_BR: `$num(número,tamanho)`
    
    Retorna `número` formatado para alcançar `tamanho` dígitos (máximo de 20).

en: <br/>Translated to LANG by %s
pt_BR: <br/>Traduzido para PT-BR por %s

en: Icons made by Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> and <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> from <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>
pt_BR: Ícones feitos por Sambhav Kothari <sambhavs.email@gmail.com> e <a href="http://www.flaticon.com/authors/madebyoliver">Madebyoliver</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/pixel-buddha">Pixel Buddha</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/nikita-golubev">Nikita Golubev</a>, <a href="http://www.flaticon.com/authors/maxim-basinski">Maxim Basinski</a>, <a href="https://www.flaticon.com/authors/smashicons">Smashicons</a> de <a href="https://www.flaticon.com">www.flaticon.com</a>

en: Version %(version)s
pt_BR: Versão %(version)s

en: Supported formats
pt_BR: Formatos suportados

en: Please donate
pt_BR: Por favor doe

en: Thank you for using Picard. Picard relies on the MusicBrainz database, which is operated by the MetaBrainz Foundation with the help of thousands of volunteers. If you like this application please consider donating to the MetaBrainz Foundation to keep the service running.
pt_BR: Obrigado por usar o Picard. Picard confia no banco de dados MusicBrainz, que é operado pela Fundação MetaBrainz com a ajuda de milhares de voluntários. Se você gosta deste aplicativo, por favor, considere fazer uma doação para a Fundação MetaBrainz para manter o serviço funcionando.

en: Donate now!
pt_BR: Doe agora!

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Copyright © %(copyright_years)s %(authors_credits)s and others
pt_BR: Direitos Autorais © %(copyright_years)s %(authors_credits)s e outros

en: Official website
pt_BR: Site Oficial

en: Date
pt_BR: Data

en: Labels
pt_BR: Rótulos

en: Catalog #s
pt_BR: Catálogo #s

en: Barcode
pt_BR: Código de barras

en: Disambiguation
pt_BR: Desambiguação

en: Refresh List
pt_BR: Atualizar lista

en: %s (%i release) | %s (%i releases)
pt_BR[0]: %s (%i lançamento)
pt_BR[1]: %s (%i lançamentos)

en: Errored entity
pt_BR: Entidade com erro

en: Pending entity
pt_BR: Entidade pendente

en: Saved entity
pt_BR: Entidade salva

en: Tag added
pt_BR: Etiqueta adicionada

en: Tag changed
pt_BR: Etiqueta alterada

en: Tag removed
pt_BR: Etiqueta removida

en: View release on MusicBrainz
pt_BR: Ver lançamento no MusicBrainz

en: Common images on all tracks
pt_BR: Imagens comuns em todas as faixas

en: Tracks contain different images
pt_BR: As faixas contêm imagens diferentes

en: Show more details
pt_BR: Mostrar mais detalhes

en: New Cover Art
pt_BR: Nova arte de capa

en: Original Cover Art
pt_BR: Arte de capa original

en: All supported image formats
pt_BR: Todos os formatos de imagem suportados

en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

en: Show more details...
pt_BR: Mostrar mais detalhes...

en: Keep original cover art
pt_BR: Manter arte de capa original

en: Choose local file...
pt_BR: Escolha um arquivo local...

en: Replace front cover art
pt_BR: Substitua capa frontal

en: Append front cover art
pt_BR: Apensar capa frontal

en: YYYY-MM-DD
pt_BR: AAAA-MM-DD

en: &Load selected files
pt_BR: &Carregar arquivos selecionados

en: &Move tagged files here
pt_BR: &Mover arquivos com etiqueta para cá

en: Show &hidden files
pt_BR: Mostrar arquivos &ocultos

en: &Set as starting directory
pt_BR: &Definir como pasta inicial

en: Existing Cover
pt_BR: Capa Existente

en: Type
pt_BR: Tipo

en: New Cover
pt_BR: Nova Capa

en: Cover
pt_BR: Capa

en: Info
pt_BR: Informações

en: Double-click to open in external viewer
    Temporary file: %s
    Source: %s
pt_BR: Clique duas vezes para abrir externamente
    Arquivo temporário: %s
    Fonte: %s

en: Filename:
pt_BR: Nome do arquivo:

en: Format:
pt_BR: Formato:

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Length:
pt_BR: Duração:

en: Bitrate:
pt_BR: Taxa de bits:

en: Sample rate:
pt_BR: Taxa de amostragem:

en: Bits per sample:
pt_BR: Bits por amostragem:

en: Stereo
pt_BR: Estéreo

en: Channels:
pt_BR: Canais:

en: Album:
pt_BR: Álbum:

en: Artist:
pt_BR: Artista:

en: Disc %d
pt_BR: Disco %d

en: Tracklist:
pt_BR: Lista de faixas:

en: Album Info
pt_BR: Informações do álbum

en: Track Info
pt_BR: Informações da faixa

en: &Info
pt_BR: &Informações

en: %i file in this track | %i files in this track
pt_BR[0]: %i arquivo nessa faixa
pt_BR[1]: %i arquivos nessa faixa

en: Cluster Info
pt_BR: Informações do agrupamento

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Albums
pt_BR: Álbuns

en: Pending files
pt_BR: Arquivos pendentes

en: Pending requests
pt_BR: Solicitações pendentes

en: Title
pt_BR: Título

en: Length
pt_BR: Duração

en: Album Artist
pt_BR: Artista do Álbum

en: Composer
pt_BR: Compositor

en: Disc Subtitle
pt_BR: Subtitulo do Disco

en: Track No.
pt_BR: Faixa N.°

en: Disc No.
pt_BR: Disco N.°

en: Catalog No.
pt_BR: Catálogo N.°

en: Media
pt_BR: Mídia

en: Genre
pt_BR: Gênero

en: Fingerprint status
pt_BR: Estado da impressão digital

en: Original Release Date
pt_BR: Data Original de Lançamento

en: Bad match
pt_BR: Correspondência muito ruim

en: Poor match
pt_BR: Correspondência ruim

en: Ok match
pt_BR: Correspondência razoável

en: Good match
pt_BR: Correspondência boa

en: Great match
pt_BR: Correspondência ótima

en: Excellent match
pt_BR: Correspondência excelente

en: Restore default columns
pt_BR: Restaurar colunas padrão

en: Lock columns
pt_BR: Travar colunas

en: &Expand all
pt_BR: &Expandir todos

en: &Collapse all
pt_BR: Fe&char todos

en: Select &all
pt_BR: Selecionar &all

en: &Other versions
pt_BR: &Outras versões

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: &Other versions (%d)
pt_BR: &Outras versões (%d)

en: Collections
pt_BR: Coleções

en: &Run scripts
pt_BR: Executa&r scripts

en: file view
pt_BR: Ver arquivo

en: Contains unmatched files and clusters
pt_BR: Contém arquivos e agrupamentos sem correspondência

en: Clusters
pt_BR: Agrupamentos

en: album view
pt_BR: Ver álbum

en: Contains albums and matched files
pt_BR: Contém álbuns e arquivos correspondentes

en: Album modified and complete
pt_BR: Álbum modificado e completo

en: Album unchanged and complete
pt_BR: Álbum inalterado e completo

en: Album modified
pt_BR: Álbum modificado

en: Album unchanged
pt_BR: Álbum inalterado

en: Track saved
pt_BR: Faixa salva

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Fingerprint has already been submitted
pt_BR: Impressão digital já foi submetida

en: Unsubmitted fingerprint
pt_BR: Impressão digital não submetida

en: No fingerprint was calculated for this file, use "Scan" or "Generate AcoustID Fingerprints" to calculate the fingerprint.
pt_BR: Impressão digital deste arquivo não foi calculada, use "Escanear" ou "Gerar Impressão digital AcoustID" para calcular a impressão digital.

en: Verbosity
pt_BR: Detalhamento

en: String to highlight
pt_BR: Texto para marcar

en: Highlight
pt_BR: Marcar

en: Clear Highlight
pt_BR: Remover marcação

en: Clear Log
pt_BR: Limpar Log

en: Save As...
pt_BR: Salvar como...

en: Save Log View to File
pt_BR: Salvar Log View no arquivo

en: File already exists, do you really want to save to this file?
pt_BR: Arquivo já existe, deseja sobrescrever?

en: Failed to save Log View to file
pt_BR: Falha ao salvar o Log View no arquivo

en: Something prevented data to be written to '%s'
pt_BR: Algo impediu que os dados fossem gravados em '%s'

en: Are you sure you want to clear the log?
pt_BR: Tem certeza de que deseja limpar o registro?

en: Activity History
pt_BR: Histórico de atividades

en: Unsaved Changes
pt_BR: Alterações não salvas

en: Are you sure you want to quit Picard?
pt_BR: Você tem certeza que deseja sair do Picard?

en: There is %d unsaved file. Closing Picard will lose all unsaved changes. | There are %d unsaved files. Closing Picard will lose all unsaved changes.
pt_BR[0]: Há %d arquivo não salvo. Ao fechar o Picard, todas as alterações não salvas serão perdidas.
pt_BR[1]: Há %d arquivos não salvos. Ao fechar o Picard, todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: &Quit Picard
pt_BR: &Sair do Picard

en: Ready
pt_BR: Pronto

en: Picard listens on this port to integrate with your browser. When you "Search" or "Open in Browser" from Picard, clicking the "Tagger" button on the web page loads the release into Picard.
pt_BR: O Picard usa esta porta para integrar-se com o seu navegador. Quando você seleciona "Buscar" ou "Abrir no navegador" no Picard, clicar no botão "Etiquetar" na página da web carregará o lançamento no Picard.

en:  Listening on port %(port)d
pt_BR: Escutando porta %(port)d

en: You need to configure your AcoustID API key before you can submit fingerprints.
pt_BR: Você precisa configurar sua chave API do AcoustID antes de enviar as impressões digitais.

en: &Options...
pt_BR: &Opções...

en: &Cut
pt_BR: &Cortar

en: &Paste
pt_BR: &Colar

en: &Help...
pt_BR: &Ajuda...

en: &About...
pt_BR: &Sobre...

en: &Donate...
pt_BR: &Doar...

en: &Report a Bug...
pt_BR: &Reporte um bug...

en: &Support Forum...
pt_BR: &Fórum de suporte...

en: &Add Files...
pt_BR: &Adicionar arquivos...

en: Add files to the tagger
pt_BR: Selecione os arquivos para identificar

en: Add Fold&er...
pt_BR: A&dicionar pasta...

en: Add a folder to the tagger
pt_BR: Selecione uma pasta para identificar

en: Close Window
pt_BR: Fechar Janela

en: &Save
pt_BR: &Salvar

en: Save selected files
pt_BR: Salvar os arquivos selecionados

en: S&ubmit AcoustIDs
pt_BR: E%nviar AcoustIDs

en: Submit acoustic fingerprints
pt_BR: Enviar impressões digitais acústicas

en: E&xit
pt_BR: &Sair

en: &Remove
pt_BR: &Remover

en: Remove selected files/albums
pt_BR: Remover os arquivos/álbuns selecionados

en: Lookup in &Browser
pt_BR: &Pesquisar no navegador

en: Lookup selected item on MusicBrainz website
pt_BR: Pesquisar o item selecionado no site MusicBrainz

en: Search for similar albums...
pt_BR: Procurar por álbums similares

en: View similar releases and optionally choose a different release
pt_BR: Ver álbums similares e opcionalmente escolher um álbum diferente

en: Search for similar tracks...
pt_BR: Procurar por faixas similares

en: View similar tracks and optionally choose a different release
pt_BR: Ver faixas similares e opcionalmente escolher um álbum diferente

en: File &Browser
pt_BR: &Abrir arquivo

en: &Cover Art
pt_BR: &Capa

en: &Actions
pt_BR: &Ações

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Lookup &CD...
pt_BR: Escanear &CD...

en: Lookup the details of the CD in your drive
pt_BR: Faz a busca dos detalhes do CD na sua unidade

en: &Scan
pt_BR: &Verificar

en: Use AcoustID audio fingerprint to identify the files by the actual music, even if they have no metadata
pt_BR: Usar impressões digitais de áudio AcoustID para identificar os arquivos pela música, mesmo que eles não tenham metadados

en: Identify the file using its AcoustID audio fingerprint
pt_BR: Identifique o arquivo usando impressão digital do áudio AcousticID

en: &Generate AcoustID Fingerprints
pt_BR: &Gerar Impressões digitais AcoustID

en: Generate Fingerprints
pt_BR: Gerar Impressões digitais

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files without doing a lookup
pt_BR: Gerar impressões digitais de áudio AcoustID para os arquivos selecionados sem fazer uma checagem

en: Generate the AcoustID audio fingerprints for the selected files
pt_BR: Gerar impressões digitais do áudio AcoustID para os arquivos selecionados

en: Cl&uster
pt_BR: &Grupo

en: Cluster files into album clusters
pt_BR: Agrupar arquivos em grupos de álbum

en: &Lookup
pt_BR: &Procurar

en: Lookup selected items in MusicBrainz
pt_BR: Pesquisar os itens selecionados no MusicBrainz

en: &Info...
pt_BR: &Informações...

en: &Refresh
pt_BR: Atuali&zar

en: &Rename Files
pt_BR: &Renomear arquivos

en: &Move Files
pt_BR: &Mover arquivos

en: Save &Tags
pt_BR: Salvar &tags

en: Tags From &File Names...
pt_BR: Marcar tags a partir dos nomes dos &arquivos...

en: &Open My Collections in Browser
pt_BR: Abrir minhas c&oleções no navegador

en: View &Error/Debug Log
pt_BR: Exibir Erros / Depurar Registro

en: View Activity &History
pt_BR: Ver &histórico de atividades

en: Open in &Player
pt_BR: Abrir no &Reprodutor

en: Play the file in your default media player
pt_BR: Reproduzir o arquivo no reprodutor de mídia padrão

en: Open Containing &Folder
pt_BR: Abrir &pasta recipiente

en: Open the containing folder in your file explorer
pt_BR: Abre a pasta recipiente em seu explorador de arquivos

en: &Check for Update…
pt_BR: &Verificar Atualizações …

en: &File
pt_BR: &Arquivo

en: &Edit
pt_BR: &Editar

en: &View
pt_BR: &Exibir

en: &Options
pt_BR: &Opções

en: &Tools
pt_BR: &Ferramentas

en: &Help
pt_BR: &Ajuda

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Track
pt_BR: Faixa

en: &Advanced search
pt_BR: Pesquisa &avançada

en: &Builtin search
pt_BR: &Pesquisa interna

en: All supported formats
pt_BR: Todos os formatos suportados

en: Adding multiple directories from '%(directory)s' ...
pt_BR: Adicionando várias pasta de dentro de '%(directory)s' ...

en: Adding directory: '%(directory)s' ...
pt_BR: Adicionando pasta: '%(directory)s' ...

en: Configuration Required
pt_BR: Configuração Requerida

en: Audio fingerprinting is not yet configured. Would you like to configure it now?
pt_BR: As impressões digitais de áudio ainda não estão configuradas. Você gostaria de configurá-las agora?

en: %(filename)s (error: %(error)s)
pt_BR: %(filename)s (erro: %(error)s)

en: %(filename)s (%(similarity)d%%) (error: %(error)s)
pt_BR: %(filename)s (%(similarity)d%%) (erro: %(error)s)

en: Authentication Required
pt_BR: Autenticação necessária

en: Picard needs authorization to access your personal data on the MusicBrainz server. Would you like to log in now?
pt_BR: O Picard precisa de autorização para acessar seus dados pessoais no servidor MusicBrainz. Você gostaria de logar-se agora?

en: (different across %d item) | (different across %d items)
pt_BR[0]: (diferente por %d item)
pt_BR[1]: (diferente por %d itens)

en: (missing from %d item) | (missing from %d items)
pt_BR[0]: (faltando de %d item)
pt_BR[1]: (faltando de %d itens)

en: metadata view
pt_BR: Ver metadados

en: Displays original and new tags for the selected files
pt_BR: Exibir etiquetas originais e novas para os arquivos selecionados

en: Tag
pt_BR: Etiqueta

en: Original Value
pt_BR: Valor Original

en: New Value
pt_BR: Novo Valor

en: Add New Tag...
pt_BR: Adicionar nova etiqueta

en: Show Changes First
pt_BR: Exibir alterações primeiro

en: Edit...
pt_BR: Editar...

en: Add to 'Preserve Tags' List
pt_BR: Adicionar à Lista 'Preservar Etiquetas'

en: Remove from 'Preserve Tags' List
pt_BR: Remover da Lista 'Preservar Etiquetas'

en: Use Original Value | Use Original Values
pt_BR[0]: Usar valor original
pt_BR[1]: Usar valores originais

en: The server %s requires you to login. Please enter your username and password.
pt_BR: O servidor %s requer login. Por favor digite seu nome de usuário e senha.

en: The proxy %s requires you to login. Please enter your username and password.
pt_BR: O proxy %s requer autenticação. Por favor digite seu usuário e senha.

en: Internal player: The format of a media resource isn't (fully) supported
pt_BR: Tocador interno: O formato do recurso de mídia não é (totalmente) suportado

en: Internal player: There are not the appropriate permissions to play a media resource
pt_BR: Tocador interno: Você não tem permissões para utilizar o recurso de mídia

en: Internal player: A valid playback service was not found, playback cannot proceed
pt_BR: Tocador interno: Um serviço de reprodução não foi encontrado, a reprodução não pode proceder

en: Internal player: error, code=%d, msg=%s
pt_BR: Tocador interno: erro, código=%d,mensagem=%s

en: Player
pt_BR: Tocador

en: Play
pt_BR: Tocar

en: Play selected files
pt_BR: Tocar arquivos selecionados

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Pause or resume current playback
pt_BR: Parar ou continuar a reprodução atual

en: Change playback speed
pt_BR: Mudar a velocidade de reprodução

en: Playback speed
pt_BR: Velocidade de reprodução

en: Change audio volume
pt_BR: Mudar o volume do áudio

en: Audio volume
pt_BR: Volume do áudio

en: Script error in "%(script)s": %(message)s
pt_BR: Erro de script em "%(script)s": %(message)s

en: File Name
pt_BR: Nome do arquivo

en: About Picard
pt_BR: Sobre o Picard

en: CD Lookup
pt_BR: Escanear CD

en: The following releases on MusicBrainz match the CD:
pt_BR: Álbuns no MusicBrainz compatíveis com o CD:

en: Submit disc ID
pt_BR: Enviar ID do disco

en: &Load into Picard
pt_BR: &Carregar no Picard

en: &Submit disc ID
pt_BR: &Enviar ID do disco

en: &Cancel
pt_BR: &Cancelar

en: Edit Tag
pt_BR: Editar etiqueta

en: Edit value
pt_BR: Editar valor

en: Add value
pt_BR: Adicionar valor

en: Remove value
pt_BR: Remover valor

en: Move selected value up
pt_BR: Mover valor selecionado para cima

en: Move selected value down
pt_BR: Mover valor selecionado para baixo

en: A&rtwork
pt_BR: &Capa

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Options
pt_BR: Opções

en: Advanced options
pt_BR: Opções avançadas

en: Include sub-folders when adding files from folder
pt_BR: Incluir subpastas quando estiver adicionando arquivos de uma pasta

en: Ignore track duration difference under this number of seconds
pt_BR: Ignorar diferença de duração da faixa durante este número de segundos

en: Ignore file paths matching the following regular expression:
pt_BR: Ignorar caminhos de arquivo corespondentes à seguinte expressão regular:

en: Ignore hidden files
pt_BR: Ignorar arquivos ocultos

en: Ignore the following tracks when determining whether a release is complete
pt_BR: Ignorar as seguintes faixas ao determinar se um álbum está completo

en: Video tracks
pt_BR: Faixas de vídeo

en: Pregap tracks
pt_BR: Faixas de pregap

en: Data tracks
pt_BR: Faixas de dados

en: Silent tracks
pt_BR: Faixas mudas

en: Tags to ignore for comparison:
pt_BR: Etiquetas para ignorar durante a comparação:

en: CD-ROM device to use for lookups:
pt_BR: Unidade de CD-ROM a ser escaneada:

en: Default CD-ROM drive to use for lookups:
pt_BR: :Unidade de CD-ROM padrão a ser escaneada:

en: Embed cover images into tags
pt_BR: Embutir imagens de capa nas tags

en: Save cover images as separate files
pt_BR: Salvar imagens de capa em arquivos separados

en: Use the following file name for images:
pt_BR: Usar o seguinte nome de arquivo para as imagens:

en: Overwrite the file if it already exists
pt_BR: Substituir o arquivo se já existir

en: Cover Art Providers
pt_BR: Provedores de capa

en: Reorder Priority:
pt_BR: Reordenar prioridade:

en: Move selected item up
pt_BR: Mover item selecionado para cima

en: Move selected item down
pt_BR: Mover item selecionado para baixo

en: Audio Fingerprinting
pt_BR: Impressão digital de áudio

en: Do not use audio fingerprinting
pt_BR: Não usar impressões digitais de áudio

en: Use AcoustID
pt_BR: Usar AcoustID

en: AcoustID Settings
pt_BR: Configurações do AcoustID

en: Ignore existing AcoustID fingerprints
pt_BR: Ignorar impressões digitais AcoustID existentes

en: Fingerprint calculator:
pt_BR: Calculadora de impressão digital:

en: Browse...
pt_BR: Procurar...

en: Download...
pt_BR: Baixar...

en: API key:
pt_BR: Chave API:

en: Get API key...
pt_BR: Obter chave API...

en: MusicBrainz Server
pt_BR: Servidor MusicBrainz

en: Port:
pt_BR: Porta:

en: Server address:
pt_BR: Endereço do servidor:

en: Log in
pt_BR: Conectar

en: Log out
pt_BR: Desconectar

en: General
pt_BR: Geral

en: Automatically scan all new files
pt_BR: Analisar novos arquivos automaticamente

en: Ignore MBIDs when loading new files
pt_BR: Gerar ID's do MB ao carregar novos arquivos

en: Update Checking
pt_BR: Verificando atualizações

en: Check for updates during start-up
pt_BR: Verifique se há atualizações durante a inicialização

en: Days between checks:
pt_BR: Dias entre as verificações:

en: Updates to check:
pt_BR: Atualizações para verificar:

en: Use genres from MusicBrainz
pt_BR: Usar gêneros do MusicBrainz

en: Only use my genres
pt_BR: Usar somente meus gêneros

en: Fall back on album's artists genres if no genres are found for the release or release group
pt_BR: Voltar aos gêneros de artistas do álbum se nenhum gênero for encontrado para o lançamento ou grupo de lançamentos

en: Use folksonomy tags as genre
pt_BR: Usar etiquetas de folksonomia (dos usuários) como gênero

en: Minimal genre usage:
pt_BR: Uso mínimo de gênero:

en: Maximum number of genres:
pt_BR: Número máximo de gêneros:

en: Join multiple genres with:
pt_BR: Juntar vários gêneros com:

en: Genres or folksonomy tags to include or exclude, one per line:
pt_BR: Gêneros ou etiquetas de Folksonomia para incluir ou excluir, um por linha:

en: Playground for genres or folksonomy tags filters (cleared on exit):
pt_BR: Playground para gêneros, filtros ou etiquetas de Folksonomia (desmarcados na saída):

en: Customize Action Toolbar
pt_BR: Personalizar Barra de Ferramentas de Ação

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Show text labels under icons
pt_BR: Mostrar nomes embaixo dos ícones

en: Allow selection of multiple directories
pt_BR: Permitir a seleção de várias pastas

en: Use builtin search rather than looking in browser
pt_BR: Usar busca embutida em vez de procurar no navegador

en: Use advanced query syntax
pt_BR: Usar sintaxe de consulta avançada

en: Show a quit confirmation dialog for unsaved changes
pt_BR: Mostre uma janela de confirmação para alterações não salvas

en: Begin browsing in the following directory:
pt_BR: Iniciar navegando no seguinte diretório:

en: User interface language:
pt_BR: Interface de linguagem do usuário:

en: Add a new button to Toolbar
pt_BR: Adicionar novo botão na Barra de Ferramentas

en: Add Action
pt_BR: Adicionar Ação

en: Insert a separator
pt_BR: Insira um separador

en: Add Separator
pt_BR: Adicionar Separador

en: Remove button from toolbar
pt_BR: Remover botão da barra de ferramentas

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Show the below tags above all other tags in the metadata view
pt_BR: Mostre as etiquetas abaixo acima de todas as outras etiquetas no painel de metadados

en: Thresholds
pt_BR: Preferências

en: Minimal similarity for matching files to tracks:
pt_BR: Similaridade mínima para associar faixas e arquivos:

en: Minimal similarity for file lookups:
pt_BR: Similaridade mínima para pesquisas de arquivo:

en: Minimal similarity for cluster lookups:
pt_BR: Similaridade mínima para pesquisas de grupo:

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Translate artist names to this locale where possible:
pt_BR: Traduza os nomes dos artistas para esta localização quando possível:

en: Use standardized artist names
pt_BR: Usar nomes de artistas padronizados

en: Use standardized instrument and vocal credits
pt_BR: Use instrumentos padronizados e créditos vocais

en: Convert Unicode punctuation characters to ASCII
pt_BR: Converter caracteres de pontuação Unicode para ASCII

en: Use release relationships
pt_BR: Usar relacionamentos de álbuns

en: Use track relationships
pt_BR: Usar relacionamentos de faixa

en: Custom Fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Various artists:
pt_BR: Vários artistas:

en: Non-album tracks:
pt_BR: Faixas sem álbum:

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Web Proxy
pt_BR: Proxy

en: Username:
pt_BR: Nome de usuário:

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Browser Integration
pt_BR: Integração ao navegador

en: Default listening port:
pt_BR: Porta de escuta padrão

en: Listen only on localhost
pt_BR: Escutar somente no host local

en: Name
pt_BR: Nome

en: Version
pt_BR: Versão

en: Install plugin...
pt_BR: Instalar plugin...

en: Open plugin folder
pt_BR: Abrir o diretório de plugins

en: Reload List of Plugins
pt_BR: Recarregar Lista de Plugins

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Enable track ratings
pt_BR: Habilitar classificação de faixas

en: Picard saves the ratings together with an e-mail address identifying the user who did the rating. That way different ratings for different users can be stored in the files. Please specify the e-mail you want to use to save your ratings.
pt_BR: O Picard salva as avaliações juntamente com um endereço de e-mail para identificar o usuário que fez a avaliação. Dessa forma, avaliações de usuários diferentes podem ser armazenadas em arquivos. Por favor, Indique o e-mail que você deseja usar para salvar suas avaliações

en: Submit ratings to MusicBrainz
pt_BR: Enviar avaliações para o MusicBrainz

en: Preferred release types
pt_BR: Tipos de release preferidos

en: Preferred release countries
pt_BR: Países de lançamento preferidos

en: Preferred release formats
pt_BR: Formatos preferidos de lançamento

en: Move files when saving
pt_BR: Mover arquivos ao salvar

en: Destination directory:
pt_BR: Diretório de destino

en: Move additional files (case insensitive):
pt_BR: Mover arquivos adicionais (não diferencia maiúsculas):

en: Delete empty directories
pt_BR: Apagar pastas vazias

en: Rename files when saving
pt_BR: Renomear arquivos ao gravar

en: Replace non-ASCII characters
pt_BR: Substituir caracteres não-ASCII

en: Windows compatibility
pt_BR: Compatibilidade com o Windows

en: Name files like this
pt_BR: Nomear arquivos assim

en: Scripting Documentation
pt_BR: Documentação de Scripts

en: Examples
pt_BR: Exemplos

en: Tagger Script(s)
pt_BR: Script(s) de Etiquetador

en: Enter your tagger script here.
pt_BR: Escreva seu script de etiquetagem aqui.

en: Add new script
pt_BR: Adicionar novo script

en: Move script up
pt_BR: Mover script para cima

en: Move script down
pt_BR: Mover script para baixo

en: Remove script
pt_BR: Remover script

en: Write tags to files
pt_BR: Escrever as etiquetas no arquivo

en: Preserve timestamps of tagged files
pt_BR: Preservar data e horário dos arquivos etiquetados

en: Before Tagging
pt_BR: Antes da etiquetagem

en: Clear existing tags
pt_BR: Limpar rótulos existentes

en: Remove ID3 tags from FLAC files
pt_BR: Remover tags ID3 de arquivos FLAC

en: Remove APEv2 tags from MP3 files
pt_BR: Remover tags APEv2 de arquivos MP3

en: Preserve these tags from being cleared or overwritten with MusicBrainz data:
pt_BR: Preservar estas etiquetas de serem apagadas ou sobrescritas com dados do MusicBrainz:

en: ID3v2 Version
pt_BR: Versão ID3v2

en: ID3v2 Text Encoding
pt_BR: Codificação de texto ID3v2

en: Join multiple ID3v2.3 tags with:
pt_BR: Juntar várias etiquetas ID3v2.3 com:

en: <html><head/><body><p>Default is '/' to maintain compatibility with previous Picard releases.</p><p>New alternatives are ';_' or '_/_' or type your own. </p></body></html>
pt_BR: <html><head/><body><p>O padrão é '/' para manter a compatibilidade com os lançamentos anteriores do Picard.</p><p>As novas alternativas são ';_' ou '_/_' ou digite a sua própria. </p></body></html>

en: Save iTunes compatible grouping and work
pt_BR: Salvar o agrupamento e o trabalho compatíveis com o iTunes

en: Also include ID3v1 tags in the files
pt_BR: Também incluir rótulos ID3v1 nos arquivos

en: AAC files
pt_BR: Arquivos AAC

en: Save APEv2 tags
pt_BR: Salvar etiquetas APEv2

en: Do not save tags
pt_BR: Não save etiquetas

en: Remove APEv2 tags from AAC files
pt_BR: Remover tags APEv2 de arquivos AAC

en: AC3 files
pt_BR: Arquivos AC3

en: Remove APEv2 tags from AC3 files
pt_BR: Remover etiquetas APEv2 de arquivos AC3

en: WAVE files
pt_BR: Arquivos WAVE

en: Also include RIFF INFO tags in the files
pt_BR: Também incluir etiquetas RIFF INFO nos arquivos

en: Remove existing RIFF INFO tags from WAVE files
pt_BR: Remover etiquetas RIFF INFO existentes de arquivos WAVE

en: RIFF INFO Text Encoding
pt_BR: Codificação de Texto de etiquetas RIFF INFO

en: Picard can save APEv2 tags to pure AAC files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AAC are supported by some players, but players not supporting AAC files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
pt_BR: O Picard pode salvar etiquetas APEv2 em arquivos AAC puros, que por padrão não suportam etiquetas. Etiquetas APEv2 em arquivos AAC são suportadas por alguns tocadores, mas tocadores que não suportam podem ter problemas carregando e reproduzindo estes arquivos. Para lidar com isso, você pode escolher se deseja gravar etiquetas nestes arquivos.

en: Picard can save APEv2 tags to pure AC3 files, which by default do not support tagging. APEv2 tags in AC3 are supported by some players, but players not supporting AC3 files with APEv2 tags can have issues loading and playing those files. To deal with this you can choose whether to save tags to those files.
pt_BR: O Picard pode salvar etiquetas APEv2 em arquivos AC3 puros, que por padrão não suportam etiquetas. Etiquetas APEv2 em arquivos AC3 são suportadas por alguns tocadores, mas tocadores que não suportam podem ter problemas carregando e reproduzindo estes arquivos. Para lidar com isso, você pode escolher se deseja gravar etiquetas nestes arquivos.

en: Picard will tag WAVE files using ID3v2 tags. This is not supported by all software. For compatibility with software which does not support ID3v2 tags in WAVE files additional RIFF INFO tags can be written to the files. RIFF INFO has only limited support for tags and character encodings.
pt_BR: O Picard irá etiquetar arquivos WAVE com etiquetas ID3v2. Isto não é suportado por todos os programas. Por questões de compatibilidade, etiquetas adicionais RIFF INFO podem ser escritas nestes arquivos. Etiquetas RIFF INFO tem suporte limitado para etiquetas e codificação de caracteres.

en: Authentication required
pt_BR: Autenticação necessária

en: Download only cover art images matching selected types
pt_BR: Baixar somente imagens de arte de capa do seguintes tipos

en: Select types...
pt_BR: Selecionar tipos...

en: Only use images of the following size:
pt_BR: Usar apenas imagens com as seguintes dimensões:

en: Download only approved images
pt_BR: Baixar apenas imagens aprovadas

en: Local cover art files match the following regular expression:
pt_BR: Arquivos locais de capa correspondem à seguinte expressão regular:

en: First group in the regular expression, if any, will be used as type, ie. cover-back-spine.jpg will be set as types Back + Spine. If no type is found, it will default to Front type.
pt_BR: O primeiro grupo na expressão regular, se existente, será usado como tipo, i.e. cover-back-spine.jpg será definido como tipos Verso + Espinha. Se nenhum tipo for encontrado, será usado o tipo padrão Frente.

en: Open documentation in browser
pt_BR: Abrir documentação no navegador

en: Convert File Names to Tags
pt_BR: Converter nomes de arquivo para tags

en: Replace underscores with spaces
pt_BR: Substituir _ (underscore) por espaços

en: &Preview
pt_BR: &Visualizar

en: Add new tag
pt_BR: Adicionar nova etiqueta

en: Move tag up
pt_BR: Mover etiqueta para acima

en: Move tag down
pt_BR: Mover etiqueta para baixo

en: Remove selected tags
pt_BR: Remover etiquetas selecionadas

en: Remove tags
pt_BR: Remover etiquetas

en: Clos&e
pt_BR: F&echar

en: Regex Error
pt_BR: Erro de expressão regular

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Cover Art
pt_BR: Capa

en: &Restore all Defaults
pt_BR: &Restaurar todos os Padrões

en: Reset all of Picard's settings
pt_BR: Restaurar todas as configurações do Picard

en: Reset all settings for current option page
pt_BR: Restaurar todas as configurações para a página de opções atual

en: Make It So!
pt_BR: Faça assim!

en: Unexpected error
pt_BR: Erro inesperado

en: You are about to reset your options for this page.
pt_BR: Você está prestes a restaurar suas opções para esta página

en: Warning! This will reset all of your settings.
pt_BR: Aviso! Isso irá restaurar todas as suas configurações.

en: Confirm Reset
pt_BR: Confirmar Restauração

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: Fingerprinting
pt_BR: Impressões digitais

en: Please select a valid fpcalc executable.
pt_BR: Por favor selecione um executável fpcalc válido.

en: Invalid fpcalc executable
pt_BR: Executável fpcalc inválido

en: Logged in as <b>%s</b>.
pt_BR: Logado como <b>%s</b>.

en: Genres
pt_BR: Gêneros

en: Error line %d: %s
pt_BR: Linha de Erro %d: %s

en: User Interface
pt_BR: Interface de Usuário

en: Add Folder
pt_BR: Adicionar Pasta

en: Add Files
pt_BR: Adicionar Arquivos

en: Cluster
pt_BR: Agrupar

en: Lookup
pt_BR: Buscar

en: Scan
pt_BR: Escanear

en: Lookup in Browser
pt_BR: Buscar no Navegador

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Submit AcoustIDs
pt_BR: Enviar AcoustIDs

en: Open in Player
pt_BR: Abrir no Reprodutor

en: Lookup CD...
pt_BR: Procurar CD

en: System default
pt_BR: Padrão do sistema

en: Language changed
pt_BR: Idioma alterado

en: You have changed the interface language. You have to restart Picard in order for the change to take effect.
pt_BR: Você mudou o idioma. Você precisa reiniciar o Picard para que as mudanças sejam aplicadas.

en: Drag and Drop to re-order
pt_BR: Arraste e Solte para reordenar

en: Choose a color
pt_BR: Escolha uma cor

en: Colors changed
pt_BR: Cores foram mudadas

en: You have changed the interface colors. You may have to restart Picard in order for the changes to take effect.
pt_BR: Você mudou as cores da interface. Você precisa reiniciar o Picard para fazer com que as mudanças sejam aplicadas.

en: Matching
pt_BR: Compatibilidade

en: Network
pt_BR: Rede

en: Download and install plugin
pt_BR: Baixar e instalar plugin

en: Download and upgrade plugin to version %s
pt_BR: Baixar e atualizar plugin para versão %s

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Uninstall plugin
pt_BR: Desinstalar plugin

en: Reloading list of available plugins...
pt_BR: Recarregar lista de plugins disponíveis

en: An error occurred while loading the plugin '%s':
    
    %s
pt_BR: Um erro ocorreu durante o carregamento do plugin '%s':
    
    %s

en: The plugin '%s' is not compatible with this version of Picard.
pt_BR: O plugin '%s' não é compatível com esta versão do Picard.

en: The plugin '%s' will be upgraded to version %s on next run of Picard.
pt_BR: O plugin '%s' será atualizado para a versão %s na próxima execução do Picard.

en: Uninstall plugin '%s'?
pt_BR: Desinstalar plugin '%s'?

en: Do you really want to uninstall the plugin '%s' ?
pt_BR: Você realmente deseja desinstalar o plug-in '%s' ?

en: Restart Picard to upgrade to new version
pt_BR: Reiniciar Picard para atualizar para a nova versão

en: New version available
pt_BR: Nova versão disponível

en: Authors
pt_BR: Autores

en: License
pt_BR: Licença

en: The plugin '%s' could not be downloaded.
pt_BR: O plugin '%s' não pode ser baixado.

en: Please try again later.
pt_BR: Por favor tente novamente mais tarde.

en: Ratings
pt_BR: Classificação

en: Preferred Releases
pt_BR: Lançamentos preferidos

en: Reset all
pt_BR: Limpar tudo

en: File Naming
pt_BR: Nomeação de arquivos

en: Error
pt_BR: Erro

en: The location to move files to must not be empty.
pt_BR: O local para mover os arquivos precisa ser escolhido.

en: The file naming format must not be empty.
pt_BR: O formato para nomear arquivos não pode estar vazio.

en: <a href="%(picard-doc-scripting-url)s">Open Scripting Documentation in your browser</a>
pt_BR: <a href="%(picard-doc-scripting-url)s">Abrir Documentação de Scripting em seu navegador</a>

en: Scripting
pt_BR: Scripts

en: Script Error
pt_BR: Erro de script

en: Tags
pt_BR: Etiquetas

en: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Syntax Help</a>)
pt_BR: &#160;(<a href='https://musicbrainz.org/doc/Indexed_Search_Syntax'>Ajuda de Síntaxe</a>)

en: Search in browser
pt_BR: Pesquisar no navegador

en: <strong>Loading...</strong>
pt_BR: <strong>Carregando...</strong>

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: <strong>Following error occurred while fetching results:<br><br></strong>Network request error for %s:<br>%s (QT code %d, HTTP code %s)<br>
pt_BR: <strong>Ocorreu o seguinte erro ao buscar resultados:<br><br></strong>Erro de solicitação de rede para %s:<br>%s (Código QT %d, código HTTP %s)<br>

en: <strong>No results found. Please try a different search query.</strong>
pt_BR: <strong>Nenhum resultado encontrado. Por favor tente um termo de busca diferente.</strong>

en: Load into Picard
pt_BR: Carregar no Picard

en: Album Search Results
pt_BR: Resultados de Busca de Álbum

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: Show in browser
pt_BR: Mostrar no navegador

en: Artist Search Dialog
pt_BR: Diálogo de Busca de Artista

en: Gender
pt_BR: Gênero

en: Area
pt_BR: Área

en: Begin
pt_BR: Início

en: Begin Area
pt_BR: Área de Início

en: End
pt_BR: Término

en: End Area
pt_BR: Área de Término

en: Track Search Results
pt_BR: Resultados de Busca da Faixa

en: Release
pt_BR: Álbum

en: Standalone Recording
pt_BR: Gravação Solo

en: Rename script
pt_BR: Renomear script

en: Are you sure you want to remove this script?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover este script?

en: Confirm Remove
pt_BR: Confirmar Remoção

en: The table is locked. To enable sorting and column resizing
    unlock the table in the table header's context menu.
pt_BR: A tabela está travada. Para habilitar ordenação ou mudar a largura das
     colunas, destrave-a através do menu de contexto no cabeçalho da tabela.

en: Error loading Picard releases list: {error_message}
pt_BR: Erro ao carregar a lista de lançamentos do Picard: {error_message}

en: Picard Update
pt_BR: Atualizar Picard

en: Unable to retrieve the latest version information from the website.
    (https://{url}{endpoint})
pt_BR: Não é possível recuperar as informações da versão mais recente do site.
    (https://{url}{endpoint})

en: A new version of Picard is available.
    
    This version: {picard_old_version}
    New version: {picard_new_version}
    
    Would you like to download the new version?
pt_BR: Uma nova versão do Picard está disponível.
    
    Esta versão: {picard_old_version}
    Nova versão: {picard_new_version}
    
    Gostaria de baixar a nova versão?

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: There is no update currently available for your subscribed update level: {update_level}
    
    Your version: {picard_old_version}
pt_BR: Não há atualizações disponíveis no momento para o nível de atualização inscrito: {update_level}
    
    Sua versão: {picard_old_version}

en: AcoustID Fingerprint
pt_BR: Impressão digital do AcoustID

en: Album Artist Sort Order
pt_BR: Modo de Ordenação do Artista do Álbum

en: Album Sort Order
pt_BR: Modo de Ordenação do Álbum

en: Arranger
pt_BR: Arranjador

en: Artists
pt_BR: Artistas

en: Artist Sort Order
pt_BR: Modo de Ordenação do Artista

en: Catalog Number
pt_BR: Número de Catálogo

en: Comment
pt_BR: Comentários

en: Compilation (iTunes)
pt_BR: Compilação (iTunes)

en: Composer Sort Order
pt_BR: Modo de Ordenação do Compositor

en: Conductor
pt_BR: Regente

en: Copyright
pt_BR: Direitos Autorais

en: Disc Id
pt_BR: Disco Id

en: Disc Number
pt_BR: Número do Disco

en: Encoded By
pt_BR: Codificado por

en: Encoder Settings
pt_BR: Configurações do codificador

en: Engineer
pt_BR: Engenheiro

en: Grouping
pt_BR: Agrupando

en: Key
pt_BR: Tom

en: Record Label
pt_BR: Gravadora

en: Lyricist
pt_BR: Letrista

en: Lyrics
pt_BR: Letras

en: Mood
pt_BR: Modo

en: Movement
pt_BR: Movimento

en: Movement Number
pt_BR: Número de Movimentos

en: Movement Count
pt_BR: Contagem de Movimentos

en: MusicBrainz Release Artist Id
pt_BR: Id MusicBrainz do Artista de Lançamento

en: MusicBrainz Release Id
pt_BR: Id MusicBrainz do Álbum

en: MusicBrainz Artist Id
pt_BR: Id MusicBrainz do Artista

en: MusicBrainz Disc Id
pt_BR: Id MusicBrainz do Disco

en: MusicBrainz Original Release Id
pt_BR: Id MusicBrainz do Álbum de Lançamento

en: MusicBrainz Original Artist Id
pt_BR: Id MusicBrainz do Artista Original

en: MusicBrainz Recording Id
pt_BR: Id MusicBrainz da Gravação

en: MusicBrainz Release Group Id
pt_BR: Id MusicBrainz do Grupo de Lançamento

en: MusicBrainz Track Id
pt_BR: Id MusicBrainz da Faixa

en: MusicBrainz Work Id
pt_BR: Id MusicBrainz da Obra

en: MusicIP Fingerprint
pt_BR: Impressão digital do MusicIP

en: MusicIP PUID
pt_BR: PUID MusicIP

en: Original Album
pt_BR: Álbum original

en: Original Artist
pt_BR: Artista Original

en: Original Filename
pt_BR: Nome Original do Arquivo

en: Original Year
pt_BR: Ano original

en: Performer
pt_BR: Intérprete

en: Producer
pt_BR: Produtor

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Release Country
pt_BR: País de Lançamento

en: Release Status
pt_BR: Estado do Lançamento

en: Release Type
pt_BR: Tipo de Lançamento

en: Remixer
pt_BR: Mixagem

en: Show Work & Movement
pt_BR: Exibir obra & movimento

en: Subtitle
pt_BR: Subtítulo

en: Title Sort Order
pt_BR: Modo de Ordenação do Título

en: Total Discs
pt_BR: Total de Discos

en: Total Tracks
pt_BR: Total de Faixas

en: Track Number
pt_BR: Número da Faixa

en: Artist Website
pt_BR: Site do artista

en: Work
pt_BR: Obra

en: Writer
pt_BR: Autor

en: is not installed
pt_BR: não está instalado

en: Web Browser Error
pt_BR: Erro no navegador web

en: Error while launching a web browser:
    
    %s
pt_BR: Erro ao abrir o navegador web:
    
    %s
