sonata 1.3 - en to pl translation catalogue (271 entries)

note: define the shortcuts and their descriptions these are all gettextable
en: About Sonata
pl: Ab Sonacie

en: Preferences
pl: Nałady

en: Switch to [1st-5th] tab
pl: Pieraklučysia na 1-5. kartku

en: Connect to MPD
pl: Spałučy z MPD

en: Disconnect from MPD
pl: Adłučy ad MPD

en: Randomize current playlist
pl: Pieratasuj dziejny śpis

en: Expand player
pl: Razharni player

en: Switch to previous tab
pl: Na papiaredniuju kartku

en: Switch to next tab
pl: Na nastupnuju kartku

en: Collapse player
pl: Zharni player

en: Search library
pl: Šukaj u biblijatecy

en: Quit
pl: Vyjdzi

en: Update entire library
pl: Aktualizuj usiu biblijateku

en: Display popup menu
pl: Pakažy vypłyŭnaje menu

en: Minimize to system tray (if enabled)
pl: Minimalizuj u systemny tray (kali ŭklučana)

en: Previous track
pl: Papiaredniaja pieśnia

en: Next track
pl: Nastupnaja pieśnia

en: Play/Pause
pl: Hraj/Paŭza

en: Stop
pl: Spyni

en: Lower the volume
pl: Pamienš hučnaść

en: Raise the volume
pl: Pavialič hučnaść

en: Play selected song
pl: Hraj zaznačanuju pieśniu

en: Remove selected song(s)
pl: Vydal zaznačanyja pieśni

en: Center currently playing song
pl: Adcentruj pieśniu, jakaja ciapier hrajecca

en: Edit selected song's tags
pl: Redahuj tagi dla zaznačanaj pieśni

en: Save to new playlist
pl: Zapišy ŭ novy śpis

en: Clear list
pl: Ačyść śpis

en: Randomize list
pl: Pieratasuj śpis

en: Add selected song(s) or enter directory
pl: Dadaj zaznačanyja pieśni ci ŭvajdzi ŭ kataloh

en: Go to parent directory
pl: Pierajdzi ŭ baćkoŭski kataloh

en: Add selected item(s)
pl: Dadaj zaznačanyja pieśni

en: Replace with selected item(s)
pl: Zamiani zaznačanymi pieśniami

en: Add selected item(s) and play
pl: Dadaj zaznačanyja pieśni j pačni hrać

en: Replace with selected item(s) and play
pl: Zamiani zaznačanymi pieśniami j pačni hrać

en: Add selected playlist(s)
pl: Dadaj zaznačanyja śpisy

en: Remove selected playlist(s)
pl: Vydal zaznačanyja śpisy

en: Replace with selected playlist(s)
pl: Zamiani zaznačanymi śpisami

en: Add selected playlist(s) and play
pl: Dadaj zaznačanyja śpisy j pačni hrać

en: Replace with selected playlist(s) and play
pl: Zamiani zaznačanymi śpisami j pačni hrać

en: Add selected stream(s)
pl: Dadaj zaznačanyja płyni

en: Remove selected stream(s)
pl: Vydal zaznačanyja płyni

en: Replace with selected stream(s)
pl: Zamiani zaznačanymi albomami

en: Add selected stream(s) and play
pl: Dadaj zaznačanyja płyni j pačni hrać

en: Replace with selected stream(s) and play
pl: Zamiani zaznačanymi płyniami j pačni hrać

en: Edit playing song's tags
pl: Redahuj tagi dla pieśni, jakaja ciapier hraje

note: define the main array- this adds headings to each section of shortcuts that will be displayed
en: Main Shortcuts
pl: Asnoŭnyja skaroty

en: Playback Shortcuts
pl: Skaroty hrańnia

en: Current Shortcuts
pl: Dziejnyja skaroty

en: Library Shortcuts
pl: Skaroty biblijateki

en: Playlist Shortcuts
pl: Skaroty śpisu

en: Stream Shortcuts
pl: Skaroty płyni

en: Info Shortcuts
pl: Daviednik skarotaŭ

en: Shortcuts
pl: Skaroty

en: An elegant music client for MPD.
pl: Elehantny muzyčny klijent dla MPD.

note: Add button to show keybindings:
en: _Shortcuts
pl: _Skaroty

en: Unable to launch a suitable browser.
pl: Niemahčyma ŭklučyć prydatnaha hartača.

en: Launch Browser
pl: Uklučy hartača

en: Options
pl: Opcyi

en: Show this help and exit
pl: Pakažy hetuju daviedku i vyjdzi

en: Toggles whether the app is minimized
pl: Źmianiaje minimalizavanaść aplikacyi

en: to tray or visible (requires D-Bus)
pl: u tray i bačnaść (vymahaje D-Bus)

en: Show version information and exit
pl: Pakažy źviestki ab versii dy vyjdzi

en: Start app hidden (requires systray)
pl: Uklučy aplikacyju schavanaj (vymahaje systray)

en: Start app visible (requires systray)
pl: Uklučy aplikacyju bačnaj (vymahaje systray)

en: Start with profile [NUM]
pl: Uklučy dla profilu [NUM]

en: Play song in playlist
pl: Hraj pieśniu sa śpisu

en: Pause currently playing song
pl: Prypyni pieśniu, jakaja ciapier hrajecca

en: Stop currently playing song
pl: Spyni pieśniu, jakaja ciapier hrajecca

en: Play next song in playlist
pl: Hraj nastupnuju pieśniu sa śpisu

en: Play previous song in playlist
pl: Hraj papiaredniuju pieśniu sa śpisu

en: Toggle play/pause; plays if stopped
pl: Hraj, kali prypynieny; prypyni, kali hraješ

en: Toggle repeat mode
pl: Źmiani režym paŭtoru

en: Toggle random mode
pl: Źmiani režym vypadkovaści

en: Display current song info
pl: Pakažy źviestki ab pieśni, jakaja ciapier hrajecca

en: Display MPD status
pl: Pakažy status MPD

en: Default Profile
pl: Zmoŭčany profil

en: by
pl: ad

en: from
pl: z

en: Unable to connect to MPD.
    Please check your Sonata preferences or MPD_HOST/MPD_PORT environment variables.
pl: Niemahčyma spałučycca z MPD.
    Pravier nałady Sonaty ci źmiennyja asiarodździa MPD_HOST/MPD_PORT.

en: Title
pl: Nazva

en: Artist
pl: Vykanaŭca

en: Album
pl: Albom

en: Date
pl: Data

en: Track
pl: Pieśnia

en: Genre
pl: Styl

en: File
pl: Fajł

en: Time
pl: Čas

en: Bitrate
pl: Častata bitaŭ

en: MPD stopped
pl: MPD spynieny

en: State
pl: Stan

en: Playing
pl: Hraje

en: Paused
pl: Prypyniena

en: Stopped
pl: Spyniena

en: Repeat
pl: Paŭtary

en: Off
pl: Vyklučana

en: On
pl: Uklučana

en: Random
pl: Vypadkova

en: Volume
pl: Hučnaść

en: second | seconds
pl[0]: sekunda
pl[1]: sekundy
pl[2]: sekundaŭ

en: Sonata failed to connect to the D-BUS session bus: Unable to determine the address of the message bus (try 'man dbus-launch' and 'man dbus-daemon' for help)
pl: Sonata nie zmahła spałučycca z sesijnym busam D-BUS: Niemahčyma vyznačyć adras busa paviedamleńniaŭ (ka atrymać dapamohu, pasprabuj "man dbus-launch" i "man dbus-daemon")

note: Song info
en: Song Info
pl: Źviestki ab pieśni

en: Launch artist in Wikipedia
pl: Adčyni artykuł pra vykanaŭca ź Wikipedyi

en: Launch album in Wikipedia
pl: Adčyni artykuł pra albom ź Wikipedyi

en: Toggle extra tags
pl: Pieraklučy dadatkovyja tagi

en: Edit song tags
pl: Redahuj tagi dla pieśni

note: Lyrics
en: Lyrics
pl: Słovy

en: Search Lyricwiki.org for lyrics
pl: Šukaj słovy na Lyricwiki.org

note: Album info
en: Album Info
pl: Źviestki ab albomie

en: more
pl: bolej

en: hide
pl: schavaj

en: edit tags
pl: redahuj tagi

en: Album info not found.
pl: Źviestki pra albom nia znojdzienyja.

en: Album name not set.
pl: Nazva albomu nie akreślenaja.

en: ZSI not found, fetching lyrics support disabled.
pl: ZSI nia znojdziena, zahruzka słovaŭ vyklučanaja.

en: Artist or song title not set.
pl: Nazva vykanaŭcy ci pieśni nie akreślenaja.

en: search
pl: šukaj

en: Lyrics not found
pl: Słovaŭ nia znojdziena

note: Fetch lyrics from lyricwiki.org
en: Fetching lyrics...
pl: Zahruzka słovaŭ...

en: Couldn't connect to LyricWiki
pl: Niemahčyma spałučycca z LyricWiki

en: Fetching lyrics failed
pl: Niaŭdałaja zahruzka słovaŭ

en: Untagged
pl: Biaź źviestak

en: Various Artists
pl: Roznyja vykanaŭcy

en: Filename
pl: Nazva fajłu

en: Everything
pl: Usio

en: Filesystem
pl: Fajłavaja systema

en: Library browsing view
pl: Ahlad biblijateki

note: Show text:
en: song | songs
pl[0]: pieśnia
pl[1]: pieśni
pl[2]: pieśniaŭ

en: minute | minutes
pl[0]: chvilina
pl[1]: chviliny
pl[2]: chvilin

en: Path
pl: Ściežka

note: Constants
en: Current
pl: Dziejny

en: Library
pl: Biblijateka

en: Playlists
pl: Śpisy

en: Streams
pl: Płyni

en: Info
pl: Źviestki

en: Entire song
pl: Usia pieśnia

en: _Sort List
pl: _Uparadkuj śpis

en: Sa_ve List to
pl: _Zapišy śpis u

en: _Connection
pl: _Spałučeńnie

en: P_lay after
pl: _Hraj paśla

en: _Update
pl: _Aktualizuj

en: Use _Remote Image...
pl: Užyj _addalenuju vyjavu...

en: Use _Local Image...
pl: Užyj _lakalnuju vyjavu...

en: _Play
pl: _Hraj

en: _Stop
pl: _Spyni

en: _Next
pl: _Nastupnaja

en: _Quit
pl: _Vyjdzi

en: _Remove
pl: _Vydal

en: _Clear
pl: _Ačyść

en: _Preferences...
pl: _Nałady...

en: _About...
pl: _Ab prahramie...

en: _Edit Tags...
pl: _Redahuj tagi...

en: _Add
pl: _Dadaj

en: _Replace
pl: _Zamiani

en: Add
pl: Dadaj

en: Replace
pl: Zamiani

en: _Delete...
pl: _Vydal...

en: Shuffle
pl: Tasuj

en: _Repeat
pl: _Paŭtaraj

en: Rando_m
pl: _Vypadkova

en: By Artist
pl: Pavodle vykanaŭcaŭ

en: By Album
pl: Pavodle albomaŭ

en: By Song Title
pl: Pavodle nazvaŭ piesień

en: By File Name
pl: Pavodle nazvaŭ fajłaŭ

en: By Dir & File Name
pl: Pavodle katalohaŭ dy nazvaŭ fajłaŭ

en: Reverse List
pl: Pieraviarni śpis

en: _New...
pl: _Novy...

en: _Edit...
pl: _Redahuj...

en: _Rename...
pl: _Źmiani nazvu...

en: Playlist
pl: Śpis

en: Click to expand
pl: Klikni, kab razharnuć

en: Click to collapse
pl: Klikni, kab zharnuć

en: Not Connected
pl: Nie spałučany

en: No Read Permission
pl: Nie staje pravoŭ dziela zapisu

en: Profile
pl: Profil

en: Disconnect
pl: Adłučy

en: Year
pl: Hod

en: Stream
pl: Płyń

en: Len
pl: Praciahłaść

en: Unknown
pl: Nieviadoma

en: day | days
pl[0]: dzień
pl[1]: dni
pl[2]: dzion

en: hour | hours
pl[0]: hadzina
pl[1]: hadziny
pl[2]: hadzin

en: and
pl: i

en: (updating mpd)
pl: (aktualizacyja mpd)

en: Lyrics Search
pl: Pošuk słovaŭ

en: _Search
pl: _Šukaj

en: Artist Name
pl: Nazva vykanaŭcy

en: Song Title
pl: Nazva pieśni

en: Open Image
pl: Adčyni vyjavu

en: Images
pl: Vyjavy

en: All files
pl: Usie fajły

en: Choose Cover Art
pl: Abiary vokładku

en: C_hoose
pl: _Abiary

en: Edit search terms
pl: Redahuj krytery pošuku

en: No artist or album name found.
pl: Nazvaŭ vykanaŭcaŭ ci albomaŭ nia znojdziena.

en: No cover art found.
pl: Vokładak nia znojdziena.

en: Delete the selected playlist? | Delete the selected playlists?
pl[0]: Vydalić zaznačany śpis?
pl[1]: Vydalić zaznačanyja śpisy?
pl[2]: Vydalić zaznačanyja śpisy?

en: Delete Playlist | Delete Playlists
pl[0]: Vydal śpis
pl[1]: Vydal śpisy
pl[2]: Vydal śpisy

en: Delete the selected stream? | Delete the selected streams?
pl[0]: Vydalić zaznačanuju płyń?
pl[1]: Vydalić zaznačanyja płyni?
pl[2]: Vydalić zaznačanyja płyni?

en: Delete Stream | Delete Streams
pl[0]: Vydal płyń
pl[1]: Vydal płyni
pl[2]: Vydal płyni

en: To save lyrics to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
pl: Kab zachoŭvać słovy ŭ katalohu muzyčnaha fajłu, treba akreślić sapraŭdny kataloh z muzykaj.

en: Music Dir Verification
pl: Pravierka katalohu z muzykaj

en: To save artwork to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
pl: Kab zachoŭvać vokładki ŭ katalohu muzyčnaha fajłu, treba akreślić sapraŭdny kataloh z muzykaj.

en: album | albums
pl[0]: albom
pl[1]: albomy
pl[2]: albomaŭ

en: artist | artists
pl[0]: vykanaŭca
pl[1]: vykanaŭcy
pl[2]: vykanaŭcaŭ

en: day of bliss | days of bliss
pl[0]: dzień ščaścia
pl[1]: dni ščaścia
pl[2]: dzion ščaścia

en: hour of bliss | hours of bliss
pl[0]: hadzina ščaścia
pl[1]: hadziny ščaścia
pl[2]: hadzin ščaścia

en: Save Playlist
pl: Zapišy śpis

en: Would you like to replace the existing playlist or append these songs?
pl: Što ty chočaš zrabić: zamianić dziejny śpis albo dadać da jaho hetyja pieśni?

en: Replace playlist
pl: Zamiani dziejny śpis

en: Append songs
pl: Dadaj pieśni

en: A playlist with this name already exists. Would you like to replace it?
pl: Śpis z takoj nazvaj užo isnuje. Chočaš zamianić jaho?

en: Playlist name
pl: Nazva śpisu

en: Rename Playlist
pl: Źmiani nazvu śpisu

note: Constants:
en: System tray
pl: Systemny tray

en: Top Left
pl: Uviersie źleva

en: Top Right
pl: Uviersie sprava

en: Bottom Left
pl: Unizie źleva

en: Bottom Right
pl: Unizie sprava

en: Screen Center
pl: Pasiaredzinie ekranu

note: MPD tab
en: MPD Connection
pl: Spałučeńnie z MPD

en: Leave blank if no password is required.
pl: Pakiń pustym, kali parol nie vymahajecca.

en: Using MPD_HOST/PORT
pl: Užyta MPD_HOST/PORT

en: Extras
pl: Dadatki

en: Fade length
pl: Praciahłaść pierachodu

en: sec
pl: sek

note: Display tab
en: Display
pl: Pakažy

en: Standard
pl: Standartna

en: Stylized
pl: Stylizavana

en: Artwork style:
pl: Styl vokładki:

en: Local only
pl: Tolki lakalna

en: custom
pl: asabliva

en: Save art to:
pl: Zachoŭvaj vokładki ŭ:

en: Save lyrics to:
pl: Zachoŭvaj słovy ŭ:

note: Behavior tab
en: Window Behavior
pl: Pavodziny vakna

en: If enabled, closing Sonata will minimize it to the system tray. Note that it's currently impossible to detect if there actually is a system tray, so only check this if you have one.
pl: Kali ŭklučana, začynienaja Sonata budzie minimalizavacca ŭ systemny tray. Pakul što niemahčyma vyznačyć, ci jość systemny tray, tamu ŭklučaj heta, tolki kali maješ jaho.

en: Miscellaneous
pl: Roznaje

en: If enabled, Sonata will automatically update your MPD library when it starts up.
pl: Kali ŭklučana, Sonata budzie aŭtamatyčna aktualizoŭvać tvaju biblijateku MPD pry ŭklučeńni.

en: MPD allows playback even when the client is not open. If enabled, Sonata will behave like a more conventional music player and, instead, stop playback upon exit.
pl: MPD moža hrać, navat kali klijent začynieny. Kali ŭklučana, Sonata budzie bolš padobnaj da zvykłaha muzyčnaha playera, jaki spyniaje vykanańnie pry vychadzie.

en: If enabled, Sonata will create a xmms-infopipe like file containing information about the current song. Many applications support the xmms-info file (Instant Messengers, IRC Clients...)
pl: Kali ŭklučana, Sonata stvoryć fajł typu xmms-infopipe, sa źviestkami ab pieśni, jakaja ciapier hrajecca. Šmat aplikacyj pracujuć z takim fajłam (kamunikatary, klijenty IRC...)

note: Format tab
en: Song Formatting
pl: Farmat pieśniaŭ

en: Available options
pl: Najaŭnyja opcyi

note: XXX get these directly from the formatting function:
en: Artist name
pl: Nazva vykanaŭcy

en: Album name
pl: Nazva albomu

en: Track name
pl: Nazva pieśni

en: Track number
pl: Numar pieśni

en: File name
pl: Nazva fajłu

en: Stream name
pl: Nazva płyni

en: Song length
pl: Praciahłaść pieśni

en: Elapsed time (title only)
pl: Adbyŭšy čas (tolki nazva)

en: Info displayed only if all enclosed tags are defined
pl: Źviestki, jakija pakazvajucca, tolki kali ŭsie tagi akreślenyja

en: Creates columns in the current playlist
pl: Stvaraje kalony ŭ dziejnym śpisie

en: New Profile
pl: Novy profil

note: Prompt user for playlist name:
en: Custom Artwork
pl: Asablivaja vokładka

en: Artwork filename
pl: Nazva fajłu z vokładkaj

en: Edit Stream
pl: Redahuj płyń

en: New Stream
pl: Novaja płyń

en: Stream URL
pl: URL płyni

en: A stream with this name already exists. Would you like to replace it?
pl: Płyń z takoj nazvaj užo isnuje. Chočaš zamianić jaje?

en: Taglib and/or tagpy not found, tag editing support disabled.
pl: Taglib i/ci tagpy nia znojdzienyja, redahavańnie tagaŭ vyklučanaje.

en: Edit Tags
pl: Redahuj tagi

en: The path
pl: Ściežka

en: does not exist. Please specify a valid music directory in preferences.
pl: nie isnuje. Akreśl u naładach kataloh z muzykaj.

en: File
pl: Fajł

en:  not found. Please specify a valid music directory in preferences.
pl:  nia znojdzieny. Akreśl u naładach kataloh z muzykaj.

en: No music files with editable tags found.
pl: Muzyčnych fajłaŭ sa źmiennymi tagami nia znojdziena.

en: Comment
pl: Kamentar

note: Only show save all button if more than one song being edited.
en: Save _All
pl: Zapišy _ŭsio

en: Increment each selected music file, starting at track 1 for this file.
pl: Pavialičyć kožny vybrany muzyčny fajł, pačaŭšy ad pieršaj pieśni dla hetaha fajłu.

en: Apply to all selected music files.
pl: Prymiani dla ŭsich zaznačanych muzyčnych fajłaŭ.

en: of
pl: vyklučana

note: FIXME: was (save_success and self.conn and self.status):
en: Unable to save tag to music file.
pl: Niemahčyma zapisać tag u muzyčnym fajle.
