PgAdmin3 - en to pt translation catalogue (2558 entries)

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
pt: 
    Notificação assíncrona '%s' recebida do backend pid %d

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
       Data: %s
pt: 
    Notificação assíncrona '%s' recebida do backend pid %d
       Dados: %s

en: 
    Cancelled.
pt: 
    Cancelado.

en: 
    Retrieve all rows anyway?
pt: 
    Retornar todas as linhas de qualquer maneira?

en: 
    Start dependent services too?
pt: 
    Iniciar também serviços dependentes?

en: 
    Stop dependent services?
pt: 
    Parar serviços dependentes?

en:  - %s on %s (%s:%d)
pt:  - %s em %s (%s:%d)

en:  - Configuration Editor
pt:  - Editor de Configuração

en:  - Edit Grid
pt:  - Grelha de Edição

en:  - Execution Tool
pt:  - Ferramenta de Execução

en:  - Query Tool
pt:  - Ferramenta de Consulta

en:  - Server Status
pt:  - Estado do Servidor

en:  Configuration read from %s
pt:  Configuração lida de %s

en:  Configuration written to %s
pt:  Configuração gravada em %s

en:  Connection broken.
pt:  Conexão terminada.

en:  Done.
pt:  Concluído.

en:  Failed.
pt:  Falhou.

en:  INSTALL <serviceName> [options] <connect-string>
pt:  INSTALL <NomeDeServiço> [opções] <cadeia-de-conexão>

en:  REMOVE <serviceName>
pt:  REMOVE <NomeDeServico>

en:  Retrieving Role owned objects
pt:  Obtendo objectos pertencentes a Cargo

en:  Retrieving tablespace usage
pt:  Obtendo utilizações de espaço de tabelas

en:  Retrieving user owned objects
pt:  Obtendo objectos pertencentes ao utilizador

en:  [options] <connect-string>
pt:  [opções] <cadeia-de-conexão>

en:  current
pt:  actual

en:  dependencies
pt:  dependências

en:  dependents
pt:  dependentes

en:  properties
pt:  propriedades

en:  statistics
pt:  estatísticas

en: $$ quoting
pt: Citação $$

en: %.2f secs
pt: %.2f segundos

en: %d replacement made. | %d replacements made.
pt[0]: %d substituição efectuada.
pt[1]: %d substituições efectuadas.

en: %d replacements made.
pt: %d substituições efectuadas.

en: %d row affected. | %d rows affected.
pt[0]: %d linha afectada.
pt[1]: %d linhas afectadas.

en: %d row retrieved. | %d rows retrieved.
pt[0]: %d linha obtida.
pt[1]: %d linhas obtidas.

en: %d row. | %d rows.
pt[0]: %d linha.
pt[1]: %d linhas.

en: %d rows affected.
pt: %d linhas afectadas.

en: %d rows copied to clipboard.
pt: %d linhas copiadas para a Área de Transferência.

en: %d rows retrieved.
pt: %d linhas obtidas

en: %d rows.
pt: %d linhas.

en: %d seconds
pt: %d segundos

en: %i row | %i rows
pt[0]: %i linha
pt[1]: %i linhas

en: %i rows
pt: %i linhas

en: %ld  rows not retrieved.
pt: %ld linhas não obtidas.

en: %ld of %ld rows
pt: %ld de %ld linhas

en: %ld row retrieved. | %ld rows retrieved.
pt[0]: %ld linha obtida.
pt[1]: %ld linhas obtidas.

en: %ld rows retrieved.
pt: %ld linhas obtidas.

en: %s (%d asynchronous notification received). | %s (%d asynchronous notifications received).
pt[0]: %s (%d notificação assíncrona recebida).
pt[1]: %s (%d notificações assíncronas recebidas).

en: %s (%d asynchronous notifications received).
pt: %s (%d notificações assíncronas recebidas).

en: %s DDL report - %s
pt: Relatório de DDL de %s - %s

en: %s Data dictionary report - %s
pt: Relatório de diccionário de dados de %s - %s

en: %s dependencies report - %s
pt: Relatório de dependências de %s - %s

en: %s dependents report - %s
pt: Relatório de dependentes de %s - %s

en: %s list report
pt: Relatório de lista de %s

en: %s on %s:%d
pt: %s em %s:%d

en: %s on %s@%s:%d
pt: %s em %s@%s:%d

en: %s on <localpipe>
pt: %s em <localpipe>

en: %s on local socket
pt: %s em socket local

en: %s properties report - %s
pt: Relatório de propriedades de %s - %s

en: %s statistics report - %s
pt: Relatório de estatísticas de %s - %s

en: &About
pt: &Acerca

en: &About...
pt: &Sobre...

en: &Activity	Ctrl-Alt-A
pt: &Actividade	Ctrl-Alt-A

en: &Add
pt: &Adicionar

en: &Add %s to query
pt: &Adicionar %s à consulta

en: &Add Server...
pt: &Adicionar servidor...

en: &Add Table/View...
pt: &Adicionar Tabela/Vista...

en: &Apply
pt: &Aplicar

en: &Auto indent
pt: Indentação &automática

en: &Auto-Rollback
pt: &Auto-Reversão

en: &Backup globals...
pt: &Backup de globais...

en: &Backup server...
pt: &Backup de servidor...

en: &Bug Report
pt: Relatar &Bug

en: &Bugreport
pt: Relatar &Bug

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Cancel	Alt-Break
pt: &Cancelar	Alt-Break

en: &Close
pt: Fe&char

en: &Close Table/View
pt: Fe&char Tabela/Vista

en: &Configuration Help	F1
pt: Ajuda de &configuração	F1

en: &Connect
pt: &Conectar...

en: &Connect...
pt: &Conectar...

en: &Copy
pt: &Copiar

en: &Copy	Ctrl-C
pt: &Copiar	Ctrl-C

en: &Count
pt: &Contar

en: &Create
pt: &Criar

en: &Create...
pt: &Criar...

en: &DDL report
pt: Relatório de &DDL

en: &Data dictionary report
pt: Relatório do &diccionário de dados

en: &Database bar
pt: Barra de B&D

en: &Database bar	Ctrl-Alt-B
pt: Barra de base de &dados	Ctrl-Alt-B

en: &Database bar	Ctrl-Alt-D
pt: Barra de base de &dados	Ctrl-Alt-D

en: &Debug
pt: &Depurar

en: &Debug (not recommended for normal use)
pt: &Depuração (não recomendado para o uso normal)

en: &Debugging
pt: &Depuração

en: &Default
pt: Pre&definição

en: &Default view
pt: Visualização pre&definida

en: &Default view	Ctrl-Alt-V
pt: Visualização pre&definida	Ctrl-Alt-V

en: &Delete
pt: &Eliminar

en: &Delete	DEL
pt: &Eliminar	Del

en: &Delete	Del
pt: &Eliminar	Del

en: &Delete Join
pt: &Eliminar Associação

en: &Delete Table
pt: &Eliminar Tabela

en: &Delete/Drop
pt: &Eliminar/Remover

en: &Delete/Drop	Del
pt: &Eliminar/Remover	Del

en: &Dependencies report
pt: Relatório de &dependências

en: &Dependents report
pt: Relatório de &dependentes

en: &Deselect All
pt: &Desmarc. tudo

en: &Disconnect
pt: &Desconectar

en: &Display
pt: &Visualizar

en: &Display objects
pt: &Visualizar objectos

en: &Do not use a stylesheet
pt: Não utilizar folha &de estilos

en: &Drop
pt: &Remover

en: &Edit
pt: &Editar

en: &Edit grid help
pt: Ajuda de grelha de &edição

en: &Embed an external stylesheet (specified file must exist)
pt: &Embutir folha de estilos (o ficheiro especificado deve existir)

en: &Embed the default stylesheet
pt: &Embutir a folha de estilos predefinida

en: &EnterpriseDB Help
pt: Ajuda do &EnterpriseDB

en: &Errors only
pt: Apenas &erros

en: &Execute
pt: &Executar

en: &Execute	F5
pt: &Executar	F5

en: &Export
pt: &Exportar

en: &Export...
pt: &Exportar...

en: &Extended index statistics
pt: &Estatísticas expandidas de índice

en: &Extended statistics
pt:  &Estatísticas expandidas

en: &Extended table statistics
pt: &Estatísticas expandidas de tabela

en: &FK Index check
pt: Verificação de índice &FK

en: &Favourites
pt: &Favoritos

en: &File
pt: &Ficheiro

en: &Find
pt: &Localizar

en: &Find	Ctrl-F
pt: &Localizar	Ctrl-F

en: &Find and Replace	Ctrl-F
pt: &Localizar e Substituir	Ctrl-F

en: &From database
pt: &De base de dados

en: &Grant Wizard
pt: Assistente de &Concessões

en: &Greenplum Database Help
pt: Auxílio do &Greenplum Database

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &Help contents
pt: &Conteúdo da Ajuda

en: &Help...
pt: &Ajuda...

en: &Indent guides
pt: Guias de &indentação

en: &Join To...
pt: &Junte-se a...

en: &Limit bar
pt: Barra de &limite

en: &Limit bar	Ctrl-Alt-L
pt: Barra de &limite	Ctrl-Alt-L

en: &Line ends
pt: Terminadores de &linha

en: &Line number
pt: Número de &linha

en: &Link to an external stylesheet
pt: &Ligar a uma folha de estilos externa

en: &Locks	Ctrl-Alt-L
pt: &Bloqueios	Ctrl-Alt-L

en: &Lower case	Ctrl-Shift-U
pt: Minúscu&las	Ctrl-Shift-U

en: &Maintenance
pt: &Manutenção

en: &Maintenance...
pt: &Manutenção...

en: &New window	Ctrl-N
pt: &Nova janela	Ctrl-N

en: &No
pt: &Não

en: &No logging
pt: &Não registar

en: &Object browser
pt: Explorador de &objectos

en: &Object browser	Ctrl-Alt-O
pt: Explorador de &objectos	Ctrl-Alt-O

en: &Object list report
pt: Relatório de lista de &objectos

en: &Open...
pt: &Abrir...

en: &Open...	Ctrl-O
pt: &Abrir...	Ctrl-O

en: &Options...
pt: &Opções...

en: &Output pane
pt: Painel de &output

en: &Output pane	Ctrl-Alt-O
pt: Painel de &output	Ctrl-Alt-O

en: &Paste
pt: Colar	Alt-P

en: &Paste	Ctrl-V
pt: &Colar	Ctrl-V

en: &PostgreSQL Help
pt: Ajuda do &PostgreSQL

en: &Properties
pt: &Propriedades

en: &Properties report
pt: Relatório de &propriedades

en: &Properties...
pt: &Propriedades...

en: &Query
pt: &Consulta

en: &Query Analyzer
pt: Analisador de &consultas

en: &Query Builder
pt: &Construtor de consultas

en: &Query tool
pt: Ferramenta de &Consulta

en: &Query tool	Ctrl-E
pt: Ferramenta de &Consulta	Ctrl-E

en: &Quick report...
pt: &Relatório rápido...

en: &Reassign objects to
pt: Subo&rdinar objectos a

en: &Recent files
pt: Ficheiros &recentes

en: &Redo	Ctrl-Y
pt: &Refazer	Ctrl-Y

en: &Refresh
pt: Actualiza&r

en: &Refresh	F5
pt: Actualiza&r	F5

en: &Remove
pt: &Remover

en: &Remove Filter
pt: &Remover Filtro

en: &Remove Sort
pt: &Remover Ordenação

en: &Replace
pt: Substitui&r

en: &Replace	Ctrl-R
pt: Substitui&r	Ctrl-R

en: &Reports
pt: &Relatórios

en: &Restore
pt: &Restaurar

en: &Restore...
pt: &Restaurar...

en: &Run now
pt: Executa&r agora

en: &SQL Help	F1
pt: Ajuda sobre &SQL	F1

en: &SQL pane
pt: Painel de &SQL

en: &SQL pane	Ctrl-Alt-S
pt: Painel &SQL 	Ctrl-Alt-S

en: &Save
pt: &Guardar

en: &Save	Ctrl-S
pt: &Guardar	Ctrl-S

en: &Save Definition...
pt: Guardar definição &SQL...

en: &Save definition...
pt: &Guardar definição...

en: &Server Status
pt: Estado do &Servidor

en: &Set Alias for table
pt: E&stabelecer Aliás para tabela

en: &Set breakpoint
pt: Marcar ponto de interrupção

en: &Show line ends
pt: Mo&strar terminadores de linha

en: &Show whitespace
pt: Mo&strar espaço branco

en: &Slony Help
pt: Ajuda do &Slony

en: &Sort / Filter ...
pt: &Filtrar / Ordenar...

en: &Sort/filter...
pt: Filtro&s/ordenação...

en: &Stack pane	Ctrl-Alt-S
pt: Painel de pilha	Ctrl-Alt-S

en: &Statistics report
pt: Relatório de e&statísticas

en: &System Objects
pt: Objectos de &sistema

en: &System objects
pt: Objectos de &sistema

en: &Tip of the Day
pt: Suges&tão do Dia

en: &Tip of the day
pt: Suges&tão do dia

en: &Tip of the day...
pt: Suges&tão do dia...

en: &Tool bar
pt: Barra de ferramen&tas

en: &Tool bar	Ctrl-Alt-T
pt: Barra de ferramen&tas	Ctrl-Alt-T

en: &Tools
pt: Ferramen&tas

en: &Transactions	Ctrl-Alt-T
pt: &Transacções	Ctrl-Alt-T

en: &Truncate
pt: &Truncar

en: &Undo	Ctrl-Z
pt: Desfa&zer	Ctrl-Z

en: &Upper case	Ctrl-U
pt: Maiúsc&ulas	Ctrl-U

en: &View
pt: &Visualizar

en: &Whitespace
pt: Espaço branco

en: &Word wrap
pt: &Moldar texto

en: &XSLT Process the XML data
pt: Processar os dados XML com &XSLT

en: &Yes
pt: &Sim

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
pt: '%s' não é um identificador válido. Tem de começar com A-Z ou a-z ou _ e pode conter A-Z e a-z e 0-9 e _.

en: (binary compatible)
pt: (compatibilidade binária)

en: * Inherited columns from %s.
pt: * Colunas herdadas de %s

en: -- Execute replicated using cluster "%s", set %ld
pt: -- Execute replicado usando o cluster "%s", conjunto %ld

en: -- Executing pgScript
pt: -- A executar pgScript

en: -- Executing query:
pt: -- A executar consulta:

en: -- Use the installation wizard
    -- to generate the Slony-I replication cluster.
pt: -- Use o assistente de instalação
    -- para gerar o cluster de replicação do Slony-I.

en: -- definition incomplete
pt: -- definição incompleta

en: -- nothing to change
pt: -- nada a alterar

en: -f run in the foreground (do not detach from the terminal)
pt: -f executar em primeiro plano (não destacar do terminal)

en: -l <logging verbosity (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, default 0)>
pt: -l <verbosidade do registo (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, predefinição 0)>

en: -p <password>
pt: -p <palavra-chave>

en: -r <retry period after connection abort in seconds (>=10, default 30)>
pt: -r <tempo para nova tentativa após conexão abortada, em segundos (>=10, predefinição 30)>

en: -s <log file (messages are logged to STDOUT if not specified>
pt: -s <FicheiroDeLog (mensagens são enviadas para STDOUT se não especificado)>

en: -t <poll time interval in seconds (default 10)>
pt: -t <intervalo de tempo entre consultas, em segundos (predefinidos 10)>

en: -u <user or DOMAIN\user>
pt: -u <utilizador ou DOMÍNIO\utilizador>

en: 0 Secs
pt: 0 Segundos

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: 1 second
pt: 1 segundo

en: 10 minutes
pt: 10 minutos

en: 10 seconds
pt: 10 segundos

en: 100 rows
pt: 100 linhas

en: 1000 rows
pt: 1000 linhas

en: 10th
pt: 10º

en: 11th
pt: 11º

en: 12th
pt: 12º

en: 13th
pt: 13º

en: 14th
pt: 14º

en: 15th
pt: 15º

en: 16th
pt: 16º

en: 17th
pt: 17º

en: 18th
pt: 18º

en: 19th
pt: 19º

en: 1st
pt: 1º

en: 20th
pt: 20º

en: 21st
pt: 21º

en: 22nd
pt: 22º

en: 23rd
pt: 23º

en: 24th
pt: 24º

en: 25th
pt: 25º

en: 26th
pt: 26º

en: 27th
pt: 27º

en: 28th
pt: 28º

en: 29th
pt: 29º

en: 2nd
pt: 2º

en: 30 minutes
pt: 30 minutos

en: 30 seconds
pt: 30 segundos

en: 30th
pt: 30º

en: 31st
pt: 31º

en: 3rd
pt: 3º

en: 4th
pt: 4º

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 5 seconds
pt: 5 segundos

en: 500 rows
pt: 500 linhas

en: 5th
pt: 5º

en: 6th
pt: 6º

en: 7th
pt: 7º

en: 8th
pt: 8º

en: 9th
pt: 9º

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
pt: : Bloco-notas não encontrado.
    Crash iminente !

en: < operator
pt: Operador <

en: <Binary data>
pt: <Dados binários>

en: <any>
pt: <qualquer>

en: <binary data>
pt: <dados binários>

en: <default tablespace>
pt: <espaço de tabelas predefinido>

en: <empty string>
pt: <cadeia vazia>

en: <html><body>Loading %s</body></html>
pt: <html><body>A carregar %s</body></html>

en: <new connection>
pt: <nova conexão>

en: <new sequence>
pt: <nova sequência>

en: <no primary key>
pt: <sem chave primária>

en: <none>
pt: <nenhum>

en: <null>
pt: <nulo>

en: > operator
pt: Operador >

en: @@@pgAdmin internal: Translated string count
pt: @@@pgAdmin interno: Contagem de cadeias traduzidas

en: A cancel signal was sent to the selected server process(es).
pt: Foi enviado um sinal para cancelar o(s) processo(s) seleccionado(s) no servidor.

en: A fatal error has occured:
pt: Ocorreu um erro fatal:

en: A fatal error has occurred:
pt: Ocorreu um erro fatal:

en: A folder with the specified name already exists.
pt: Já existe uma pasta com o nome indicado.

en: A new program version is available and a very long string it is
pt: Está disponível uma nova versão do programa

en: A query is running. Do you wish to cancel it?
pt: Uma consulta está em execução. Deseja cancelá-la?

en: A terminate signal was sent to the selected server process(es).
pt: Foi enviado um sinal para terminar o(s) processo(s) seleccionado(s) no servidor.

en: A typed table only has the type's columns. All other columns will be dropped. Are you sure you want to do this?
pt: Uma tabela baseada em tipo composto contém apenas as colunas desse tipo. Quaisquer outras colunas serão removidas. Tem a certeza de que quer prosseguir?

en: ANALYZE base threshold
pt: Limiar de base do ANALYZE

en: ANALYZE scale factor
pt: Factor de escala do ANALYZE

en: Aborted
pt: Abortado

en: Accept the current options and close the dialogue.
pt: Aceitar a configuração actual e fechar a janela de diálogo.

en: Accept the current settings and close the dialogue.
pt: Aceitar a configuração actual e fechar a janela de diálogo.

en: Access method
pt: Método de acesso

en: Account expires
pt: A conta expira

en: Acks outstanding
pt: Avisos de recepção pendentes

en: Action
pt: Acção

en: Active
pt: Activo

en: Active Process Colour
pt: Cor de Processo Activo

en: Active threshold
pt: Limiar activo

en: Activity
pt: Actividade

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Server
pt: Adicionar Servidor

en: Add Tables/Views
pt: Adicionar Tabelas/Vistas

en: Add a connection to a server.
pt: Adicionar uma conexão a servidor.

en: Add a new Check Constraint.
pt: Adicionar nova Constrição Verificação.

en: Add a new Column.
pt: Adicionar nova Coluna.

en: Add a new Foreign Key.
pt: Adicionar nova Chave Externa.

en: Add a new Index.
pt: Adicionar novo Indice.

en: Add a new Trigger.
pt: Adicionar novo Trigger.

en: Add a new Unique Constraint.
pt: Adicionar nova Constrição Única.

en: Add a new criteria line
pt: Adicionar nova linha de critério

en: Add a new join
pt: Adicionar nova associação

en: Add a table or view to the datagram.
pt: Adicionar tabela ou vista ao datagrama.

en: Add all columns
pt: Adicionar todas as colunas

en: Add current query to favourites
pt: Adicionar consulta corrente aos favoritos

en: Add exception
pt: Adicionar excepção

en: Add favourite
pt: Adicionar favorito

en: Add favourite...
pt: Adicionar favorito...

en: Add server
pt: Adicionar servidor

en: Add the select column for ascending sort.
pt: Adicionar a coluna seleccionada por ordem ascendente.

en: Add the select column for descending sort.
pt: Adicionar a coluna seleccionada por ordem descendente.

en: Add the selected column
pt: Adicionar a coluna seleccionada

en: Add/Change
pt: Adic./Mudar

en: Address
pt: Endereço

en: Admin Node
pt: Nó Admin

en: Admin node
pt: Nó Admin

en: Admin node ID
pt: ID do nó Admin

en: Agent
pt: Agente

en: Aggregate
pt: Agregado

en: Aggregates
pt: Agregados

en: Alias
pt: Aliás

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Todos

en: All type's columns will be dropped. Are you sure you want to do this?
pt: Todas as colunas do tipo serão removidas. Tem a certeza de que quer prosseguir?

en: Allocating existing connection to database %s
pt: Alocando conexão existente à base de dados %s

en: Allocating new connection to database %s
pt: Alocando nova conexão à base de dados %s

en: Allow connections?
pt: Permitir conexões?

en: Altered
pt: Alterado

en: An error has occured:
pt: Ocorreu um erro:

en: An error has occurred:
pt: Ocorreu um erro:

en: An error occured executing the second stage SQL statement.
    
    Changes may have been partially applied.
pt: Ocorreu um erro na execução do comando SQL de segunda fase.
    
    Alterações poderão ter sido apenas parcialmente aplicadas.

en: An exception already exists for any time on this date!
pt: Já existe uma excepção para qualquer hora nesta data!

en: An exception already exists for this time on any date!
pt: Já existe uma excepção para esta hora em qualquer data!

en: An invalid EnterpriseDB help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
pt: Foi especificado um caminho inválido para a ajuda do EnterpriseDB.
    
    Por favor indique outro nome de ficheiro, directório ou URL, ou deixe o caminho em branco.

en: An invalid GreenplumDB help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
pt: Foi especificado um caminho inválido para a ajuda do GreeplumDB.
    
    Por favor indique outro nome de ficheiro, directório ou URL, ou deixe o caminho em branco.

en: An invalid PostgreSQL help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
pt: Foi especificado um caminho inválido para a ajuda do PostgreSQL.
    
    Por favor indique outro nome de ficheiro, directório ou URL, ou deixe o caminho em branco.

en: An invalid Slony help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
pt: Foi especificado um caminho inválido para a ajuda do Slony.
    
    Por favor indique outro nome de ficheiro, directório ou URL, ou deixe o caminho em branco.

en: An updated translation is available
pt: Está disponível uma tradução actualizada

en: Analyze
pt: Analisar

en: Any day of the week
pt: Qualquer dia da semana

en: Append a DESCENDING sort condition based on this column
pt: Adicionar condição de ordenação DESCENDING com base nesta coluna

en: Append an ASCENDING sort condition based on this column
pt: Adicionar condição de ordenação ASCENDING com base nesta coluna

en: Application name
pt: Nome de aplicação

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply a filter and view the data in the selected object.
pt: Aplicar filtro e visualizar os dados do objecto seleccionado.

en: April
pt: Abril

en: Are you sure the logfile should be rotated?
pt: Tem a certeza de que o logfile deve ser rodado?

en: Are you sure you want to delete the
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar

en: Are you sure you want to delete the favourite '%s'?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar o favorito '%s' ?

en: Are you sure you want to delete the folder '%s'?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar a pasta '%s' ?

en: Are you sure you want trigger the server to reload its configuration?
pt: Tem a certeza de que pretende provocar a recarga da configuração no servidor?

en: Are you sure you wish shutdown this server?
pt: Tem a certeza de que deseja encerrar o servidor?

en: Are you sure you wish to abort the debugging session?
    This will abort the function currently being debugged.
pt: Confirma que pretende abortar a sessão de depuração ?
    Será abortada a função correntemente depurada.

en: Are you sure you wish to cancel the selected query(s)?
pt: Tem a certeza de que deseja cancelar a(s) consulta(s) seleccionada(s)?

en: Are you sure you wish to cancel your edit?
pt: Tem a certeza de que deseja cancelar a edição?

en: Are you sure you wish to commit the selected prepared transactions?
pt: Tem a certeza de que deseja consolidar as transacções preparadas seleccionadas?

en: Are you sure you wish to delete the %d selected rows?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar as %d  linha(s) seleccionada(s)?

en: Are you sure you wish to delete the selected row(s)?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar a(s) linha(s) seleccionada(s)?

en: Are you sure you wish to delete the selected row? | Are you sure you wish to delete the %d selected rows?
pt[0]: Tem a certeza de que deseja eliminar a linha seleccionada?
pt[1]: Tem a certeza de que deseja eliminar as %d linhas seleccionadas?

en: Are you sure you wish to disable all triggers on this table?
pt: Tem a certeza de que deseja desactivar todo os Trigger nesta tabela ?

en: Are you sure you wish to drop %s "%s"?
pt: Tem a certeza de que deseja remover  %s "%s"?

en: Are you sure you wish to drop %s %s including all objects that depend on it?
pt: Tem a certeza de que deseja remover %s %s incluindo os objectos seus dependentes?

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
pt: Tem a certeza de que deseja remover  %s %s?

en: Are you sure you wish to drop all objects owned by the selected role?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar todos os objectos pertencentes ao cargo seleccionado?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects including all objects that depend on them?
pt: Tem a certeza de que deseja remover vários objectos incluindo os objectos que deles dependam?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar objectos múltiplos?

en: Are you sure you wish to enable all triggers on this table?
pt: Tem a certeza de que deseja activar todo os Trigger nesta tabela ?

en: Are you sure you wish to reassign all objects owned by the selected role?
pt: Tem a certeza de que deseja reajustar o proprietário de todos os objectos pertencentes ao cargo seleccionado?

en: Are you sure you wish to remove the selected column?
pt: Tem a certeza de que deseja remover a coluna seleccionada?

en: Are you sure you wish to remove the selected constraint?
pt: Tem a certeza de que deseja remover a constrição seleccionada?

en: Are you sure you wish to remove the selected table?
pt: Tem a certeza de que deseja remover a tabela seleccionada?

en: Are you sure you wish to rollback the selected prepared transactions?
pt: Tem a certeza de que deseja reverter as transacções preparadas seleccionadas?

en: Are you sure you wish to run a backup to this file again?
pt: Tem a certeza de que pretende executar novo backup para este ficheiro ?

en: Are you sure you wish to run a restore from this file again?
pt: Tem a certeza de que pretende executar novo restauro a partir deste ficheiro ?

en: Are you sure you wish to shutdown this server?
pt: Tem a certeza de que deseja encerrar este servidor?

en: Are you sure you wish to terminate the selected server process(es)?
pt: Tem a certeza que deseja terminar o(s) processo(s) do servidor seleccionado(s)?

en: Are you sure you wish to truncate this table and all tables that have foreign key references to this table?
    
    WARNING: This action will delete ALL data in the table!
pt: Tem a certeza de que pretende truncar esta tabela e todas as tabelas que contenham constrições de chave externa referentes a esta tabela ?
    
    AVISO: Esta acção eliminará TODOS os dados da tabela!

en: Are you sure you wish to truncate this table and all tables that have foreign key references to this table?
    
    WARNING: This action will delete ALL data in the tables!
pt: Tem a certeza de que pretende truncar esta tabela e todas as tabelas que contenham constrições de chave externa referentes a esta tabela ?
    
    AVISO: Esta acção eliminará TODOS os dados das tabelas!

en: Are you sure you wish to truncate this table?
    
    WARNING: This action will delete ALL data in the table!
pt: Tem a certeza de que deseja truncar esta tabela?
    
    AVISO: Esta acção eliminará TODOS os dados desta tabela!

en: Argument count
pt: Número de argumentos

en: Argument name
pt: Nome do argumento

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Arithmetic Exception - Operation impossible between '%s' and '%s'
pt: Excepção aritmética - Operação impossível entre '%s' e '%s'

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Assert Exception -
pt: Excepção em Asserção -

en: August
pt: Agosto

en: Auto FK index
pt: Indexação autom.

en: Auto-vacuum
pt: Autovacuum

en: Automatically indent text to the same level as the preceding line
pt: Indentar automaticamente o texto para o mesmo nível da linha anterior

en: Available Columns
pt: Colunas disponíveis

en: Average Leaf Density
pt: Densidade Média de Folhas

en: Average Width
pt: Comprimento médio

en: Back
pt: Voltar

en: Back to previous page.
pt: Voltar à página anterior.

en: Backend - overridable in individual backend
pt: Backend - sobreponível em servidor individual

en: Backend Access Configuration Editor
pt: Editor de Configuração de Acesso ao Servidor

en: Backend Configuration Editor
pt: Editor de Configuração do Servidor

en: Backend Configuration Hints
pt: Sugestões de Configuração do Servidor

en: Backend start
pt: Início no servidor

en: Backends
pt: Servidores

en: Backup Globals
pt: Backup de Globais

en: Backup Server
pt: Backup de Servidor

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*)|*
pt: Ficheiros de Backup (*.backup)|*.backup|Todos os ficheiros (*)|*

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros de Backup (*.backup)|*.backup|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: Backup globals %s %s
pt: Backup de globais %s %s

en: Backwards
pt: Para trás

en: Base type
pt: Tipo base

en: Begin searching at the current cursor position
pt: Iniciar localização na posição corrente do cursor

en: Begin searching at the top of the text
pt: Iniciar localização no princípio do texto

en: Block &Indent	Tab
pt: &Indentação de bloco	Tab

en: Block &Outdent	Shift-Tab
pt: Retr&ocesso de bloco	Shift-Tab

en: Blocked Process Colour
pt: Cor de Processo Bloqueado

en: Blocked by
pt: Bloqueado por

en: Blocks Hit
pt: Blocos Atingidos

en: Blocks Read
pt: Blocos lidos

en: Body
pt: Corpo

en: Breakpoint dropped
pt: Ponto de interrupção eliminado

en: Browse for a logfile.
pt: Procurar um logfile.

en: C&hange Password...
pt: Alterar palavra-&chave...

en: C&hange password...
pt: Alterar palavra-c&have...

en: C&lear window
pt: &Limpar janela

en: CREATE script
pt: Script CREATE

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*)|*
pt: Ficheiros CSV (*.csv)|*.csv|Ficheiros de dados (*.dat)|*.dat|Todos os ficheiros (*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros CSV (*.csv)|*.csv|Ficheiros de dados (*.dat)|*.dat|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: Called?
pt: Chamado ?

en: Calls
pt: Chamadas

en: Can create database objects
pt: Pode criar bases de dados

en: Can create roles
pt: Pode criar cargos

en: Can forward
pt: Pode encaminhar

en: Can login
pt: Pode fazer login

en: Can login?
pt: Pode fazer login?

en: Can modify catalog directly
pt: Pode modificar catálogo directamente

en: Can not open the logfile!
pt: Impossível abrir o logfile!

en: Can't add another column to the query.
pt: Não pode adicionar outra coluna à consulta.

en: Can't edit tables without primary key
pt: Não é possível editar tabelas sem chave primária

en: Can't restart node
pt: Não é possível reiniciar nó

en: Can't set breakpoint
pt: Não é possível marcar ponto de interrupção

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel any changes and close the dialogue.
pt: Cancelar quaisquer mudanças e fechar o diálogo.

en: Cancel query
pt: Cancelar consulta

en: Cancel query?
pt: Cancelar consulta?

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Cancelled on user request.
pt: Cancelado por solicitação do utilizador.

en: Cancelling.
pt: A cancelar.

en: Cannot allocate connection - no database specified!
pt: Não é possível alocar conexão - não foi especificada base de dados

en: Cannot create breakpoint
pt: Não é possível criar ponto de interrupção

en: Cannot disassociate from controlling TTY
pt: Impossível dissociar do TTY de controle

en: Cannot drop system %s
pt: Não pode eliminar %s do sistema

en: Cannot drop system %s %s.
pt: Não foi possível eliminar %s %s do sistema.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
pt: Não foi possível inicializar o subsistema de rede!

en: Cannot invoke target
pt: Alvo não pode ser invocado

en: Cannot open the logfile!
pt: Não foi possível abrir o logfile!

en: Cast
pt: Conversão

en: Cast Exception - Cannot convert '%s' to '%s'
pt: Excepção de Conversão - Não é possível converter '%s' para '%s'

en: Casts
pt: Conversões

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Catalog Object
pt: Objecto de Catálogo

en: Catalog Objects
pt: Objectos de catálogo

en: Catalogs
pt: Catálogos

en: Category
pt: Categoria

en: Change
pt: Alterar

en: Change Password
pt: Alterar Palavra-chave

en: Change index type?
pt: Mudar tipo de índice?

en: Change the selected text to lower case
pt: Converter texto seleccionado para minúsculas

en: Change the selected text to upper case
pt: Converter texto seleccionado para maiúsculas

en: Change your password.
pt: Alterar a sua palavra-chave.

en: Changed
pt: Alterado

en: Changes applied.
pt: Modificações aplicadas.

en: Changes to the display options may not be visible until the browser tree is refreshed.
pt: Mudanças nas opções de visualização poderão não ser perceptíveis até que a árvore de navegação seja refrescada.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
pt: A modificação da opção 'Exibir Objectos do Sistema' resultará no encerramento de todas as conexões, e a árvore de objectos será reconstruída.
    
    Tem a certeza de que quer continuar?

en: Changing the index type will cause the column list to be cleared. Do you wish to continue?
pt: A modificação do tipo do índice causará a remoção da lista de colunas. Tem a certeza de que quer continuar?

en: Character type
pt: Tipo carácter

en: Character:
pt: Carácter:

en: Check
pt: Verificar

en: Check Foreign Key indexes on %s %s
pt: Verificar os índices das Chave Externas em %s %s

en: Check all
pt: Marcar tudo

en: Check for unbalanced single quote marks in the condition for row #%d.
pt: Verificar plicas não fechadas na condição para a linha #%d.

en: Check online for updates
pt: Procurar actualizações online

en: Checking for jobs to run
pt: Verificando tarefas a executar

en: Checking server status
pt: Verificando estado do servidor

en: Checks existence of foreign key indexes
pt: Verifica a existência de índices para chaves externas

en: Child columns
pt: Colunas filhas

en: Choose the colour
pt: Escolha a cor

en: Choose the operator for comparison.
pt: Escolha o operador para a comparação.

en: Clean before restore
pt: Limpar antes de restaurar

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear all breakpoints
pt: Limpar todos os pontos de interrupção

en: Clear all breakpoints	Ctrl+Shift+F9
pt: Desmarcar todos os pontos de interrupção	Ctrl+Shift+F9

en: Clear edit window
pt: Limpar a janela de edição

en: Clear history
pt: Limpar histórico

en: Clear history window.
pt: Limpar a janela do histórico.

en: Clear window
pt: Limpar janela

en: Clearing all connections
pt: Fechando todas as conexões

en: Clearing inactive connections
pt: Fechando conexões inactivas

en: Clearing zombies
pt: Fechando conexões inactivas

en: Client
pt: Cliente

en: Client Access Configuration
pt: Configuração de Acesso de Cliente

en: Client Access Configuration Editor
pt: Editor de Configuração do Acesso de Cliente

en: Client start
pt: Cliente iniciado

en: Close
pt: Fechar

en: Close database browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
pt: Fechar o explorador da base de dados ? Se abortar, o explorador de objectos não vai mostrar correctamente os dados .

en: Close debugger
pt: Fechar depurador

en: Close server browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
pt: Fechar o explorador do servidor ? Se abortar, o explorador de objectos não vai mostrar correctamente os dados .

en: Close the dialog
pt: Fechar caixa de diálogo

en: Close this Window.
pt: Fechar esta janela.

en: Close this window.
pt: Fechar esta janela.

en: Cluster "%s", set %ld
pt: Cluster "%s", conjunto %ld

en: Cluster name
pt: Nome do cluster

en: Clustered
pt: Em Clusters ?

en: Clustered?
pt: Em Clusters ?

en: Cmd number
pt: Número

en: Co&mment Text	Ctrl-K
pt: Co&mentar Texto	Ctrl-K

en: Code
pt: Código

en: Collation
pt: Colação

en: Colour
pt: Cor

en: Colours
pt: Cores

en: Column
pt: Coluna

en: Column comment
pt: Comentário de coluna

en: Column definition
pt: Definição de coluna

en: Column name
pt: Nome da coluna

en: Column names
pt: Nomes das colunas

en: Column not found in pgSet:
pt: Coluna não encontrada no pgSet:

en: Column not found in pgSet: %s
pt: Coluna não encontrada no pgSet: %s

en: Column not found in pgSetBase:
pt: Coluna não encontrada em pgSetBase:

en: Column separator
pt: Separador de coluna

en: Column statistics
pt: Estatísticas de coluna

en: Columns
pt: Colunas

en: Command
pt: Comando

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment out the selected text
pt: Marcar texto seleccionado como comentário

en: Commit
pt: Consolidar

en: Commit transaction
pt: Consolidar transacção

en: Commit transaction?
pt: Consolidar transacção?

en: Commutator
pt: Comutador

en: Completed job: %s
pt: Tarefa terminada: %s

en: Composite
pt: Composto

en: Compress Ratio
pt: Rácio de compressão

en: Concurrent build?
pt: Concorrente?

en: Concurrent execution of pgScripts is not supported at this time.
pt: Execução simultânea dos pgScript não é correntemente suportada.

en: Condition
pt: Condição

en: Configuration files (*.conf)|*.conf|All files (*)|*
pt: Ficheiros de configuração (*.conf)|*.conf|Todos os ficheiros (*)|*

en: Configuration files (*.conf)|*.conf|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros de configuração (*.conf)|*.conf|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: Configuration loaded since
pt: Configuração carregada entretanto

en: Configuration setting "%s"
pt: Opção de configuração "%s"

en: Confirm Password
pt: Confirmar chave

en: Confirm delete
pt: Confirme eliminação

en: Confirm deletion
pt: Confirme eliminação

en: Confirm object deletion
pt: Confirmar eliminação de objecto

en: Confirm object deletion?
pt: Confirmar eliminação de objecto

en: Confirm replace
pt: Confirmar substituição

en: Confirm superuser deletion
pt: Confirmar eliminação do super utilizador

en: Conn retry
pt: Nova tentativa

en: Connect info
pt: Informação de conexão

en: Connect now
pt: Conectar agora

en: Connect to Server
pt: Conectar ao Servidor

en: Connect to a Server
pt: Conectar a um servidor

en: Connect to the selected server.
pt: Conectar ao servidor seleccionado.

en: Connected
pt: Conectado

en: Connected to
pt: Conectado a

en: Connected to %s
pt: Conectado a %s

en: Connected to debugger
pt: Conectado ao depurador

en: Connected?
pt: Conectado?

en: Connecting to
pt: Conectando com

en: Connecting to %s
pt: Conectando a %s

en: Connecting to database
pt: A conectar à base de dados

en: Connecting to database without password
pt: A conectar à base de dados sem palavra-chave

en: Connecting to debugger
pt: Conectando com depurador

en: Connecting to debugger...
pt: Conectando com depurador...

en: Connecting to server %s (%s:%d)
pt: Conectando ao servidor %s (%s:%d)

en: Connection
pt: Conexão

en: Connection Error
pt: Erro de conexão

en: Connection Limit
pt: Limite de conexão

en: Connection String
pt: Cadeia de conexão

en: Connection Type
pt: Tipo de conexão

en: Connection broken.
pt: Foi terminada a conexão.

en: Connection limit
pt: Limite de conexão

en: Connection stats: total - %d, free - %d, deleted - %d
pt: Estatísticas de conexões: total - %d, livres -%d, eliminadas - %d

en: Connection to database %s lost.
pt: Conexão à base de dados %s perdida.

en: Connection to database broken.
pt: Perdida a conexão à base de dados.

en: Connection to server %s lost.
pt: Perdida a conexão ao servidor %s.

en: Connector
pt: Conector

en: Constraint
pt: Constrição

en: Constraint name
pt: Nome da Constrição

en: Constraints
pt: Constrições

en: Contents
pt: Conteúdo

en: Context
pt: Contexto

en: Context:
pt: Contexto:

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue	Ctrl+F5
pt: Continuar	Ctrl+F5

en: Continue	F5
pt: Continuar	F5

en: Continue?
pt: Continuar?

en: Conversion
pt: Conversão

en: Conversions
pt: Conversões

en: Copied
pt: Copiado

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy Config
pt: Copiar Configuração

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
pt: Copiar SQL para janela de diálogo SQL

en: Copy SQL from main window to query tool
pt: Copiar SQL da jan. principal para a ferr. de consulta

en: Copy selected cells to clipboard.
pt: Copiar células seleccionadas para a Área de Transferência.

en: Copy selected lines to clipboard
pt: Copiar o texto seleccionado para a Área de Transferência

en: Copy selected lines to clipboard.
pt: Copiar linhas seleccionadas para a Área de Transferência.

en: Copy selected text to clipboard
pt: Copiar o texto seleccionado para a Área de Transferência

en: Correlation
pt: Correlação

en: Cost threshold
pt: Limiar de custo

en: Costs
pt: Custos

en: Could not contact pgAdmin web site to check for updates.
    Maybe your proxy option setting needs adjustment.
pt: Não foi possível contactar na web o site do pgAdmin para procurar actualizações.
    Talvez seja necessário ajustar o conteúdo da opção de proxy.

en: Could not find the table 'pgagent.pga_job'. Have you run pgagent.sql on this database?
pt: Não foi encontrada a tabela 'pgagent.pga_job'. Executou o script pgagent.sql nesta base de dados?

en: Could not open the message source registry key.
pt: Não foi possível abrir a chave de registo correspondente à fonte de mensagens.

en: Could not prepare the callable statement: %s, error: %s
pt: Não foi possível preparar o callable statement %s, erro: %s

en: Could not resolve hostname %s
pt: Não foi possível resolver o nome de anfitrião %s

en: Could not set the event message file registry value.
pt: Não foi possível abrir a chave de registo correspondente ao ficheiro de mensagens de eventos.

en: Could not set the supported types.
pt: Não foi possível estabelecer os tipos suportados

en: Could not write the file %s: Errcode=%d.
pt: Não foi possível gravar o ficheiro %s: Errcode=%d.

en: Couldn't create a connection dialogue!
pt: Não foi possível criar a janela de diálogo da conexão!

en: Couldn't create a connection object!
pt: Não foi possível criar um objecto para a conexão!

en: Couldn't create a pgSet object!
pt: Não foi possível criar um objecto pgSet!

en: Couldn't create connection: %s
pt: Não foi possível criar conexão: %s

en: Couldn't create temporary directory: %s
pt: Não foi possível criar directório temporário: %s

en: Couldn't create temporary script file: %s
pt: Não foi possível criar script temporário: %s

en: Couldn't create the main window!
pt: Não foi possível criar a janela a principal!

en: Couldn't create the splash screen!
pt: Não foi possível criar a janela de apresentação da aplicação!

en: Couldn't execute script: %s
pt: Não foi possível executar script: %s

en: Couldn't execute script: %s, GetLastError() returned %d, errno = %d
pt: Não foi possível executar script: %s, GetLastError() retornou %d, errno = %d

en: Couldn't execute script: %s, errno = %d
pt: Não foi possível executar script: %s, errno=%d

en: Couldn't execute the callable statement: %s
pt: Não foi possível executar o callable statement: %s

en: Couldn't execute the query (%s): %s
pt: Não foi possível executar a consulta (%s): %s

en: Couldn't get a connection to the database!
pt: Não foi possível conectar à base de dados!

en: Couldn't get a temporary filename!
pt: Não foi possível obter um nome de ficheiro temporário!

en: Couldn't open a tips.txt file!
pt: Não foi possível abrir o ficheiro tips.txt!

en: Couldn't open temporary script file: %s
pt: Não foi possível abrir script temporário: %s

en: Couldn't register event handle.
pt: Não foi possível registar identificador de evento.

en: Couldn't remove temporary directory:
pt: Não foi possível remover directório temporário:

en: Couldn't remove temporary file: %s
pt: Não foi possível remover ficheiro temporário: %s

en: Couldn't remove temporary script file: %s
pt: Não foi possível remover ficheiro de script temporário: %s

en: Couldn't test for the Slony version. Assuming 1.2.0
pt: Não foi possível obter a versão do Slony. Assumindo 1.2.0

en: Couldn't write to temporary script file: %s
pt: Não foi possível escrever em ficheiro de script temporário: %s

en: Count rows if estimated less than
pt: Contar linhas se estimativa menor que

en: Count rows in the selected object.
pt: Contar linhas no objecto seleccionado.

en: Counting rows
pt: Contando linhas

en: Covering index
pt: Índice associado

en: Create
pt: Criar

en: Create DB
pt: Criar BD

en: Create a Primary Key.
pt: Criar Chave Primária.

en: Create a new Aggregate.
pt: Criar uma nova Agregação.

en: Create a new Cast.
pt: Criar uma nova Conversão.

en: Create a new Catalog Object.
pt: Criar um novo Catálogo.

en: Create a new Catalog.
pt: Criar um novo Catálogo.

en: Create a new Check constraint.
pt: Adicionar uma nova Constrição Verificação.

en: Create a new Column.
pt: Criar uma nova Coluna.

en: Create a new Conversion.
pt: Criar uma nova Conversão.

en: Create a new Database.
pt: Criar uma nova Base de Dados.

en: Create a new Domain.
pt: Criar um novo Domínio

en: Create a new External Table.
pt: Criar uma nova Tabela Externa.

en: Create a new FTS Configuration.
pt: Criar uma nova Configuração de FTS.

en: Create a new FTS Dictionary.
pt: Criar um novo Diccionário.

en: Create a new FTS Parser.
pt: Criar um novo Analisador de FTS.

en: Create a new FTS Template.
pt: Criar um novo Modelo de FTS.

en: Create a new Foreign Key constraint.
pt: Criar uma nova constrição Chave Externa.

en: Create a new Function.
pt: Criar uma nova Função.

en: Create a new Group Role.
pt: Criar um novo Cargo de Grupo.

en: Create a new Group.
pt: Criar um novo Grupo.

en: Create a new Index.
pt: Criar um novo Indice.

en: Create a new Job
pt: Criar uma nova Tarefa.

en: Create a new Job.
pt: Criar uma nova Tarefa.

en: Create a new Language.
pt: Criar uma nova Linguagem.

en: Create a new Listen.
pt: Criar um novo Atendimento.

en: Create a new Login Role.
pt: Criar um novo Cargo de Login.

en: Create a new Node.
pt: Criar um novo Nó.

en: Create a new Operator Class.
pt: Criar uma nova Classe de Operador.

en: Create a new Operator Family.
pt: Criar uma nova Família de Operadores.

en: Create a new Operator.
pt: Criar um novo Operador.

en: Create a new Partition.
pt: Criar uma nova Partição.

en: Create a new Path.
pt: Criar um novo Caminho.

en: Create a new Primary Key constraint.
pt: Criar uma nova constrição Chave Primária.

en: Create a new Procedure.
pt: Criar um novo Procedimento.

en: Create a new Public Synonym.
pt: Criar um novo Sinónimo Público

en: Create a new Replication Set.
pt: Criar um novo Conjunto de Replicação.

en: Create a new Resource Queue.
pt: Criar uma nova Fila de Recursos.

en: Create a new Rule.
pt: Criar uma nova Regra.

en: Create a new Schedule.
pt: Criar novo Agendamento.

en: Create a new Schema.
pt: Criar um novo Esquema.

en: Create a new Sequence.
pt: Criar uma nova Sequência.

en: Create a new Server connection.
pt: Criar uma nova conexão ao Servidor.

en: Create a new Server registration.
pt: Criar uma novo registo de Servidor.

en: Create a new Step.
pt: Criar um novo Passo.

en: Create a new Subscription.
pt: Criar uma nova Subscrição.

en: Create a new Synonym.
pt: Criar um novo Sinónimo.

en: Create a new Table.
pt: Criar uma nova Tabela.

en: Create a new Tablespace.
pt: Criar um novo Espaço de Tabelas.

en: Create a new Trigger Function.
pt: Criar uma nova Função de Trigger.

en: Create a new Trigger.
pt: Criar um novo Trigger.

en: Create a new Type.
pt: Criar um novo Tipo

en: Create a new Unique constraint.
pt: Criar uma nova Constrição Única.

en: Create a new User.
pt: Criar um novo Utilizador.

en: Create a new Variable.
pt: Criar uma nova Variável.

en: Create a new View.
pt: Criar uma nova Vista.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
pt: Criar um novo objecto do mesmo tipo do objecto seleccionado.

en: Create a new object.
pt: Criar um novo objecto.

en: Create a new package.
pt: Criar um novo pacote.

en: Create databases?
pt: Criar bases de dados?

en: Create new Schedule
pt: Criar novo Agendamento

en: Create new Slony-I Replication Cluster
pt: Criar novo Cluster de Replicação do Slony-I

en: Create new Step
pt: Criar um novo Passo

en: Create new favourites folder
pt: Criar nova pasta de favoritos

en: Create reports about the selected item.
pt: Criar relatórios sobre o item seleccionado.

en: Create roles?
pt: Criar cargos?

en: Create the report in XHTML 1.0 Transitional format
pt: Criar o relatório no formato XHTML 1.0 Transitional

en: Create the report in XML format
pt: Criar o relatório em formato XML

en: Created
pt: Criado

en: Creates a backup of the current database to a local file
pt: Cria um backup da base de dados actual para um ficheiro local

en: Creates a backup of the entire server
pt: Cria um backup de todo o servidor

en: Creates a backup of the global database objects
pt: Cria um backup de objectos globais de base de dados

en: Creating DB connection: %s
pt: Criando conexão a BD: %s

en: Creating job thread for job %s
pt: Criando thread de tarefa para a tarefa %s

en: Creating primary connection
pt: Criando conexão primária

en: Creation of index in referencing table suggested
pt: Sugerida criação de índice na tabela referente

en: Creation of primary key suggested
pt: Sugerida criação de chave primária

en: Criteria
pt: Critérios

en: Cu&t	Ctrl-X
pt: Cor&tar	Ctrl-X

en: Current Password
pt: Chave actual

en: Current Query
pt: Consulta actual

en: Current log
pt: Log corrente

en: Current value
pt: Valor actual

en: Current version
pt: Versão corrente

en: Custom auto-vacuum
pt: Autovacuum personalizado

en: Custom autovacuum
pt: Autovacuum personalizado

en: Custom background
pt: Fundo personalizado

en: Custom foreground
pt: Primeiro plano personalizado

en: Custom schedule
pt: Agendamento personalizado

en: Cut
pt: Cortar

en: Cut selected text to clipboard
pt: Cortar texto seleccionado para a Área de Transferência

en: Cycled
pt: Cíclica

en: Cycled?
pt: Cíclica ?

en: DB Restriction
pt: Restrição de BD

en: DB restriction
pt: Restrição de BD

en: DBMS Messages
pt: Mensagens do DBMS

en: DELETE script
pt: Script DELETE

en: Data
pt: Dados

en: Data Output
pt: Saída de Dados

en: Data Sorting
pt: Ordenação de Dados

en: Data export aborted.
pt: Exportação de dados cancelada.

en: Data export completed successfully.
pt: Exportação de dados concluída com sucesso.

en: Data export incomplete.
    
    %d row contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead. | Data export incomplete.
    
    %d rows contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
pt[0]: Exportação de dados incompleta.
    
    %d linha continha caracteres que não puderam ser convertidos para o conjunto de caracteres local.
    
    Por favor corrija os dados ou experimente usar UTF8 em alternativa.
pt[1]: Exportação de dados incompleta.
    
    %d linhas continham caracteres que não puderam ser convertidos para o conjunto de caracteres local.
    
    Por favor corrija os dados ou experimente usar UTF8 em alternativa.

en: Data export incomplete.
    
    %d row(s) contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
pt: Exportação de dados incompleta.
    
    %d linha(s) continham caracteres que não puderam ser convertidos para o conjunto de caracteres local.
    
    Por favor corrija os dados ou experimente usar UTF8 em alternativa.

en: Data from %d row copied to clipboard. | Data from %d rows copied to clipboard.
pt[0]: Dados de %d linha copiados para a Área de Transferência.
pt[1]: Dados de %d linhas copiados para a Área de Transferência.

en: Data from %d rows copied to clipboard.
pt: Dados de %d linhas copiadas para a Área de Transferência.

en: Data grid
pt: Grelha de dados

en: Data retrieval runtime:
pt: Tempo de execução de colecta de dados:

en: Data type
pt: Tipo de dados

en: Data written to file.
pt: Dados escritos para um ficheiro.

en: Database
pt: Base de dados

en: Database Status
pt: Estado da Base de dados

en: Database bar
pt: Barra de BD

en: Database encoding is SQL_ASCII
pt: Codificação da base de dados é SQL_ASCII

en: Database encoding is Unicode
pt: Codificação da base de dados é Unicode

en: Database sanity check
pt: Verificação de estado de base de dados

en: Databases
pt: Bases de Dados

en: Datatype
pt: Tipo de dados

en: Date
pt: Data

en: Days
pt: Dias

en: Dead Tuple Count
pt: Número de tuplos mortos

en: Dead Tuple Length
pt: Comprimento dos tuplos mortos

en: Dead Tuple Percent
pt: Percentagem de tuplos mortos

en: Dead Tuples
pt: Tuplos Mortos

en: Dead tuples
pt: Tuplos mortos

en: Debug package initializer?
pt: Depurar o inicializador do pacote ?

en: Debug the selected object
pt: Depurar o objecto seleccionado

en: Debugger - %s
pt: Depurador - %s

en: Debugger connection terminated (session complete)
pt: Conexão de depuração terminada (sessão terminada)

en: Debugging options for the selected item.
pt: Opções de depuração para o objecto seleccionado.

en: December
pt: Dezembro

en: Default
pt: Predefinição

en: Default ACLs
pt: ACL predefinidas

en: Default Privileges
pt: Privilégios predefinidos

en: Default Value
pt: Valor predefinido

en: Default function ACL
pt: ACL de função predefinida

en: Default schema
pt: Esquema predefinido

en: Default sequence ACL
pt: ACL de sequência predefinida

en: Default table ACL
pt: ACL de tabela predefinida

en: Default tablespace
pt: Espaço de tabelas predefinido

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Default?
pt: Predefinida?

en: Deferrable
pt: Prorrogável

en: Deferrable?
pt: Prorrogável

en: Deferred
pt: Prorrogada

en: Definition
pt: Definição

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete All
pt: Eliminar tudo

en: Delete all queries from history?
pt: Remover todos os inquéritos do histórico?

en: Delete current query from history?
pt: Eliminar consulta corrente do histórico?

en: Delete current row
pt: Eliminar linha corrente

en: Delete more records ?
pt: Eliminar mais linhas?

en: Delete rows?
pt: Eliminar linhas?

en: Delete selected lines.
pt: Eliminar as linhas seleccionadas.

en: Delete selected rows.
pt: Eliminar as linhas seleccionadas.

en: Delete/Drop the selected object.
pt: Eliminar/Remover o objecto seleccionado.

en: Deleted Pages
pt: Páginas eliminadas

en: Deleting a superuser might result in unwanted behaviour (e.g. when restoring the database).
    Are you sure?
pt: Eliminar o super utilizador pode resultar em comportamentos não desejados (ex.: Quando restaurar a sua base de dados).
    Tem a certeza ?

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Dependent services
pt: Serviços dependentes

en: Dependents
pt: Dependentes

en: Depends on
pt: Depende de

en: Descending
pt: Descendente

en: Description
pt: Descrição

en: Destination Column
pt: Coluna de destino

en: Destroying job thread for job %s
pt: Destruindo thread de tarefa para a tarefa %s

en: Detail:
pt: Detalhe:

en: Dictionaries
pt: Diccionários

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Direction
pt: Direcção

en: Disable
pt: Desactivar

en: Disable $$ quoting
pt: Desactivar citação $$

en: Disable Trigger
pt: Desactivar Trigger

en: Disable all triggers on the selected table.
pt: Desactivar todos os Trigger na tabela seleccionada.

en: Disable triggers
pt: Desactivar Triggers

en: Disconnec&t
pt: Desconec&tar

en: Disconnect from the selected server.
pt: Desligar do servidor seleccionado.

en: Display
pt: Visualizar

en: Display help on PostgreSQL database system.
pt: Visualizar ajuda do PostgreSQL

en: Display help on SQL commands.
pt: Visualizar ajuda dos comandos SQL.

en: Display help on configuration options.
pt: Visualizar ajuda sobre opções de configuração.

en: Display help on the EnterpriseDB database system.
pt: Visualizar ajuda do EnterpriseDB.

en: Display help on the Greenplum Database system.
pt: Visualizar ajuda do GreenplumDB.

en: Display help on the PostgreSQL database system.
pt: Visualizar ajuda do PostgreSQL.

en: Display help on the Slony replication system.
pt: Visualizar ajuda do Slony.

en: Display help on this window.
pt: Visualizar ajuda sobre esta janela.

en: Display helpful hints on current object.
pt: Visualizar sugestões úteis acerca do objecto corrente.

en: Display objects contained in the dump on a specific tab
pt: Visualizar objectos contidos na captura num separador específico

en: Display only those rows that do not have this value in this column.
pt: Visualizar apenas as linhas que não contenham este valor nesta coluna.

en: Display only those rows that have this value in this column.
pt: Visualizar apenas as linhas que contenham este valor nesta coluna.

en: Display options
pt: Opções de visualização

en: Display the following database objects:
pt: Visualizar os objectos seguintes:

en: Display the help topic for this dialog
pt: Visualizar o tópico de ajuda para esta caixa de diálogo

en: Display/edit the properties of the selected object.
pt: Visualizar/editar as propriedades do objecto seleccionado.

en: Displays the current database status.
pt: Mostra o estado actual da base de dados.

en: Distinct Values
pt: Valores Distintos

en: Do instead
pt: Fazer em vez de

en: Do instead?
pt: Fazer em vez de?

en: Do not prompt for unsaved files on exit
pt: Não pedir confirmação para guardar os ficheiros ao sair

en: Do not show guru hints; I'm one myself
pt: Não mostrar sugestões de guru

en: Do not show this hint again
pt: Não mostrar esta sugestão novamente

en: Do not use a stylesheet
pt: Não utilizar uma folha de estilos

en: Do you want to attempt to reconnect to the database?
pt: Pretende tentar conectar novamente à base de dados?

en: Do you want to attempt to reconnect to the server?
pt: Pretende tentar conectar novamente ao servidor?

en: Do you want to save changes?
pt: Deseja guardar as alterações efectuadas?

en: Dollar quoting
pt: Citação dólar

en: Domain
pt: Domínio

en: Domains
pt: Domínios

en: Don't refresh
pt: Não actualizar

en: Don't save
pt: Não guardar

en: Done
pt: Concluído

en: Done.
pt: Concluído.

en: Double quoted string
pt: Cadeia limitada por aspas duplas

en: Double right-handed joins are not allowed.
pt: Junções duplas à direita não são permitidas.

en: Download language
pt: Transferir linguagem

en: Drag one file at a time
pt: Arraste um ficheiro de cada vez

en: Drop
pt: Remover

en: Drop %s cascaded?
pt: Remover %s em cascata?

en: Drop %s?
pt: Remover %s?

en: Drop Cascaded
pt: Remover Em Cascata

en: Drop DB
pt: Remover BD

en: Drop cascaded
pt: Remover em cascata

en: Drop multiple objects cascaded?
pt: Remover objectos múltiplos em cascata?

en: Drop multiple objects?
pt: Remover objectos múltiplos?

en: Drop objects
pt: Remover objectos

en: Drop the currently selected object.
pt: Remover o objecto seleccionado.

en: Drop the selected object and all objects dependent on it.
pt: Remover o objecto seleccionado e todos os objectos dele dependentes.

en: Dropping database not allowed
pt: Não é permitido remover a base de dados

en: Dump Options #1
pt: Opções de gravação #1

en: Dump Options #2
pt: Opções de gravação #2

en: Duration
pt: Duração

en: E&xit
pt: &Sair

en: E&xit	Alt-F4
pt: &Sair	Alt-F4

en: E&xit	Ctrl-Q
pt: Sair	Ctrl-Q

en: E&xit	Ctrl-W
pt: Sair	Ctrl-W

en: E&xplain
pt: E&xplicação

en: E&xplain	F7
pt: E&xplicação	F7

en: EDB bin path
pt: Loc. bin. do EBD

en: EDB help path
pt: Loc. ajuda do EDB

en: ERROR:
pt: ERRO:

en: ERROR: %s
pt: ERRO: %s

en: ERROR: Syntax error at character %d!
pt: ERRO: Erro de sintaxe no carácter %d!

en: EXEC script
pt: Script EXEC

en: Edit Data -
pt: Editar Dados -

en: Edit and delete favourites
pt: Editar e eliminar favoritos

en: Edit and delete macros
pt: Editar e eliminar macros

en: Edit general server configuration file.
pt: Editar ficheiro de configuração geral do servidor.

en: Edit grid help
pt: Ajuda da grelha de edição

en: Edit server access configuration file.
pt: Editar ficheiro de configuração de acessos do servidor.

en: Editing views, stored procedures or functions
pt: Editando vistas, procedimentos armazenados ou funções

en: Element
pt: Elemento

en: Embed an external stylesheet into the report
pt: Embutir uma folha de estilos externa no relatório

en: Embed pgAdmin's default stylesheet into the report.
pt: Embutir a folha de estilos predefinida do pgAdmin no relatório.

en: Empty Pages
pt: Páginas vazias

en: Enable Auto ROLLBACK
pt: Activar ROLLBACK automático

en: Enable all triggers on the selected table.
pt: Activar todos os Trigger na tabela seleccionada.

en: Enable or disable display of indent guides
pt: Activar ou desactivar visualização de guias de indentação

en: Enable or disable display of line ends
pt: Activar ou desactivar visualização de terminadores de linha

en: Enable or disable display of line number
pt: Activar ou desactivar visualização de número de linha

en: Enable or disable display of whitespaces
pt: Activar ou desactivar visualização de espaço branco

en: Enable or disable selected rule.
pt: Activar ou desactivar a regra seleccionada.

en: Enable or disable selected trigger.
pt: Activar ou desactivar o Trigger seleccionado.

en: Enable or disable word wrapping
pt: Activar ou desactivar moldagem de texto

en: Enable triggers
pt: Activar Triggers

en: Enabled
pt: Activo

en: Enabled?
pt: Activo?

en: Enabling autovacuum recommended
pt: É recomendada a activação do autovacuum

en: Encoding
pt: Codificação

en: Encryption
pt: Encriptação

en: End
pt: Fim

en: End Function
pt: Função End

en: End date
pt: Data de termo

en: End time
pt: Hora de termo

en: Enter a description of this database connection.
pt: Digite uma descrição desta conexão à base de dados.

en: Enter a filename to write application logs to.
pt: Digite o nome do ficheiro para guardar os eventos da aplicação.

en: Enter a title for the report
pt: Introduza um título para o relatório

en: Enter an alias for table %s
pt: Intoduza aliás para tabela %s

en: Enter any additional notes to include on the report
pt: Introduza quaisquer notas adicionais a incluir no relatório

en: Enter name of new folder
pt: Introduza nome da nova pasta

en: Enter new name
pt: Inscreva novo nome

en: Enter the filter string to apply to the data. SQL syntax should be used as the string will be used as a 'WHERE' clause.
pt: Digite o texto do filtro a aplicar aos dados. Deverá ser usada a sintaxe SQL pois o texto será como cláusula 'WHERE'.

en: Enter the hostname or IP address of the server to connect to.
pt: Digite o nome de anfitrião ou endereço IP do servidor ao qual pretende conectar-se.

en: Enter the name of the database on the server to use to make the initial connection. Normally this will be template1.
pt: Digite o nome da base de dados no servidor para a conexão inicial. Normalmente será template1.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
pt: Digite a palavra-chave a usar em conexão ao servidor.

en: Enter the path or URL to the PostgreSQL documentation
pt: Digite o caminho ou URL para a documentação do PostgreSQL

en: Enter the port number that the server is listening on.
pt: Digite o número da porta no qual o servidor está à escuta.

en: Enter the replacement text
pt: Introduza texto de substituição

en: Enter the required values for each parameter:
pt: Introduza os valores requeridos para cada parâmetro:

en: Enter the string to search for
pt: Introduza cadeia a localizar

en: Enter the username to use when connecting to the server.
pt: Digite o utilizador a usar para conectar-se ao servidor.

en: Enumeration
pt: Enumeração

en: Error
pt: Erro

en: Error connecting to the server: %s
pt: Erro na conexão ao servidor: %s

en: Error while joining replication cluster
pt: Erro durante o acesso a cluster de replicação

en: Error writing to the temporary file
pt: Não foi possível escrever no ficheiro temporário

en: Error!
pt: Erro!

en: Error: No table or no column
pt: Erro: Não há tabela ou coluna

en: Errors and N&otices
pt: Erros e Avis&os

en: Errors, Notices, &SQL
pt: Erros, Avisos e &SQL

en: Establishing connection
pt: Estabelecendo conexão

en: Estimated cost
pt: Custo estimado

en: Estimated rows
pt: Linhas estimadas

en: Event
pt: Evento

en: Event No
pt: Evento Não

en: Events
pt: Eventos

en: Events pending
pt: Eventos pendentes

en: Every day
pt: Todos os dias

en: Every hour
pt: A cada hora

en: Every minute
pt: Minuto a minuto

en: Every month
pt: Mensalmente

en: Exceptions
pt: Excepções

en: Execute
pt: Executar

en: Execute &pgScript	F6
pt: Executar &pgScript	F6

en: Execute arbitrary SQL queries.
pt: Executar consultas SQL arbitrárias.

en: Execute macro
pt: Executar macro

en: Execute pgScript
pt: Executar o pgScript

en: Execute query
pt: Executar consulta

en: Execute query, write result to file
pt: Executar consulta, escrever resultados em ficheiro

en: Execute the last used plugin.
pt: Executar o plugin mais recentemente utilizado.

en: Execute to file
pt: Executar para ficheiro

en: Executing SQL step %s (part of job %s)
pt: Executando passo de SQL %s (parte da tarefa %s)

en: Executing batch step %s (part of job %s)
pt: Executando passo de batch %s (parte da tarefa %s)

en: Executing script file: %s
pt: Executando ficheiro de script: %s

en: Execution Canceled
pt: Execução Cancelada

en: Exit On Error
pt: Terminar em caso de erro

en: Exit configuration tool
pt: Sair da ferramenta de configuração

en: Exit debugger window
pt: Sair da janela de depuração

en: Exit query window
pt: Sair da janela de consulta

en: Explain
pt: Explicação

en: Explain &options
pt: &Opções da Explicação

en: Explain (image)
pt: Explicação (imagem)

en: Explain analyse query
pt: Explicar consulta com opção de análise

en: Explain analyze	Shift-F7
pt: Explicar com análise	Shift-F7

en: Explain analyze query
pt: Explicar consulta com opção de análise

en: Explain analyze query with (or without buffers)
pt: Explicar consulta com análise com ( ou sem buffers )

en: Explain analyze query with (or without costs)
pt: Explicar consulta com análise com ( ou sem custos )

en: Explain and analyze query
pt: Explicar consulta com análise

en: Explain query
pt: Explicar consulta

en: Explain text
pt: Texto da Explicação

en: Explain verbose query
pt: Explicar consulta com opção de detalhe

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Export data to file
pt: Exportar dados para ficheiro

en: Expression
pt: Expressão

en: Expression Error
pt: Erro na expressão

en: External
pt: Externo

en: External Table
pt: Tabela Externa

en: External Tables
pt: Tabelas Externas

en: F&ormat
pt: F&ormato

en: FK index name
pt: Nome do índice

en: FREEZE maximum age
pt: Idade máxima para FREEZE

en: FREEZE minimum age
pt: Idade mínima para FREEZE

en: FREEZE table age
pt: Idade de tabela para FREEZE

en: FTS Configuration
pt: Configuração do FTS

en: FTS Configurations
pt: Configurações do FTS

en: FTS Dictionaries
pt: Diccionários FTS

en: FTS Dictionary
pt: Diccionário do FTS

en: FTS Parser
pt: Analisador FTS

en: FTS Parsers
pt: Analisadores FTS

en: FTS Template
pt: Modelo do FTS

en: FTS Templates
pt: Modelos do FTS

en: Fail
pt: Falhar

en: Failed
pt: Falha

en: Failed to apply the XSL stylesheet to the XML document!
pt: Falhou a aplicação da folha de estilos XSL ao documento XML!

en: Failed to create new connection to database %s
pt: Não foi possível criar nova conexão à base de dados %s

en: Failed to create primary connection!
pt: Não foi possível criar conexão primária!

en: Failed to disable the CONNECT privilege checkbox!
pt: Não foi possível desactivar a checkbox do privilégio CONNECT!

en: Failed to disable the DELETE privilege checkbox!
pt: Não foi possível desactivar a checkbox do privilégio DELETE!

en: Failed to disable the INSERT privilege checkbox!
pt: Não foi possível desactivar a checkbox do privilégio INSERT!

en: Failed to disable the REFERENCES privilege checkbox!
pt: Não foi possível desactivar a checkbox do privilégio REFERENCES!

en: Failed to disable the RULE privilege checkbox!
pt: Não foi possível desactivar a checkbox do privilégio RULE!

en: Failed to disable the TRIGGER privilege checkbox!
pt: Não foi possível desactivar a checkbox do privilégio TRIGGER!

en: Failed to disable the USAGE privilege checkbox!
pt: Não foi possível desactivar a checkbox do privilégio USAGE!

en: Failed to execute plugin %s (%s)
pt: Falhou execução do plugin %s (%s)

en: Failed to execute: %s --version
pt: Execução falhada: %s --versão

en: Failed to load favourites file!
pt: Não foi possível carregar o ficheiro de favoritos!

en: Failed to load macros file!
pt: Não foi possível carregar o ficheiro de macros!

en: Failed to load the history file!
pt: Não foi possível carregar o ficheiro histórico!

en: Failed to open file %s.
pt: Não foi possível abrir o ficheiro %s.

en: Failed to open macros file!
pt: Não foi possível carregar ficheiro de macros!

en: Failed to parse the XML document!
pt: Não foi possível interpretar o documento XML!

en: Failed to parse the XML stylesheet!
pt: Falhou a análise gramatical da folha de estilos XML!

en: Failed to parse the XSL stylesheet!
pt: Falhou a análise gramatical da folha de estilos XSL!

en: Failed to query jobs table!
pt: Não foi possível consultar a tabela de tarefas!

en: Failed to re-establish the connection to the server %s
pt: Não foi possível restabelecer conexão com o servidor %s

en: Failed to read favourites file!
pt: Não foi possível ler o ficheiro de favoritos!

en: Failed to read macros file!
pt: Não foi possível ler o ficheiro de macros!

en: Failed to read the processed document!
pt: Falhou a leitura do documento processado!

en: Failed to reschedule the job.
pt: Não foi possível agendar o trabalho.

en: Failed to start server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
pt: Não foi possível iniciar o servidor %s: Errcode=%d
    Verifique o registo de eventos para detalhes.

en: Failed to stop server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
pt: Não foi possível parar o servidor %s: Errcode=%d
    Verifique o registo de eventos para detalhes.

en: Failed to to apply the XSL stylesheet to the XML document!
pt: Falhou a aplicação da folha de estilos XSL ao documento XML!

en: Failed to to read the processed document!
pt: Falhou a leitura do documento processado!

en: Failed to write to favourites file!
pt: Não foi possível escrever no ficheiro de favoritos!

en: Failed to write to history file!
pt: Não foi possível escrever no ficheiro histórico!

en: Failed to write to macros file!
pt: Não foi possível escrever no ficheiro de macros!

en: Failed to write to the output file: %s
pt: Falha ao escrever para o ficheiro de saída: %s

en: Failover
pt: Pós-falha

en: Failover to backup node.
pt: Activação pós-falha de nó de backup.

en: Family
pt: Família

en: Fav&ourites
pt: Fav&oritos

en: Favourites
pt: Favoritos

en: Favourites file path
pt: Caminho para ficheiros Favoritos

en: February
pt: Fevereiro

en: File Options
pt: Opções de ficheiro

en: File cannot be opened with this format.
    Please chose another format.
pt: O ficheiro não pode ser aberto com este formato.
    Por favor, escolha outro formato.

en: Filename
pt: Ficheiro

en: Fill Factor
pt: Factor de preench.

en: Fill factor
pt: Factor de preench.

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter By &Selection
pt: Filtrar por &Selecção

en: Filter E&xcluding Selection
pt: Filtrar E&xcluindo Selecção

en: Filter String (eg. oid > 10 AND oid < 50)
pt: Filtro de texto (ex.: odi > 10 AND oid < 50)

en: Filter string syntax validates OK!
pt: Sintaxe do filtro de texto está OK!

en: Final function
pt: Função final

en: Final type
pt: Tipo final

en: Find
pt: Localizar

en: Find and Replace
pt: Localizar e Substituir

en: Find and Replace text
pt: Localizar e Substituir texto

en: Find and replace all occurrences of the specified text
pt: Localizar e substituir todas as ocorrências do texto especificado

en: Find and replace text
pt: Localizar e substituir texto

en: Find and replace the specified text
pt: Localizar e substituir o texto especificado

en: Find text
pt: Localizar texto

en: Find the specified text
pt: Localizar o texto especificado

en: Find what:
pt: Localizar texto:

en: Fires
pt: Execução

en: Font
pt: Fonte

en: For each
pt: Para cada

en: For type
pt: Para tipo

en: Foreground/Background
pt: Primeiro plano/Fundo

en: Foreign Key
pt: Chave Externa

en: Foreign Key Check
pt: Verificação de Chave Externa

en: Foreign key
pt: Chave externa

en: Foreign key?
pt: Chave Externa?

en: Format
pt: Formato

en: Forward
pt: Encaminhar

en: Forward to next page.
pt: Ir para a proxima página.

en: Forwards
pt: Para a frente

en: Free Percent
pt: Percentagem livre

en: Free Space
pt: Espaço livre

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
pt: Questões frequentes sobre pgAdmin III (FAQ).

en: Frequently asked questions.
pt: Questões frequentes.

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: From
pt: De

en: From the cursor
pt: Do cursor

en: From the top
pt: Do topo

en: Function
pt: Função

en: Functions
pt: Funções

en: Functions with a colon in the name cannot be debugged.
pt: Funções com símbolo ':' no nome não podem ser depuradas.

en: GP bin path
pt: Loc. bin. do GP

en: GP help path
pt: Loc. ajuda do GP

en: General
pt: Geral

en: Generate SQL from Graphical Query Builder Model
pt: Gerar SQL do modelo no Construtor Gráfico de Consultas

en: Generate a DDL report for this object.
pt: Gerar relatório DDL para este objecto.

en: Generate a data dictionary report for this object.
pt: Gerar relatório de dicionário de dados para este objecto.

en: Generate a dependencies report for this object.
pt: Gerar relatório de dependências para este objecto.

en: Generate a dependents report for this object.
pt: Gerar relatório de dependentes para este objecto.

en: Generate a properties report for this object.
pt: Gerar relatório de propriedades para este objecto.

en: Generate a report
pt: Gerar relatório

en: Generate a statistics report for this object.
pt: Gerar relatório de estatísticas para este objecto.

en: Generate an object list report for this collection.
pt: Gerar relatório de lista de objectos para esta colecção.

en: Generated
pt: Gerado

en: Get extended statistics via pgstatindex for the selected object.
pt: Obter estatísticas expandidas via pgstatindex para o objecto seleccionado.

en: Get extended statistics via pgstattuple for the selected object.
pt: Obter estatísticas expandidas via pgstattuple para o objecto seleccionado.

en: Gettoken Function
pt: Função Gettoken

en: Global ID
pt: ID global

en: Grant Wizard
pt: Assistente de Concessões

en: Granted
pt: Concedido

en: Grants rights to multiple objects
pt: Concede direitos sobre objectos vários

en: Graphical Query (image)
pt: Consulta Gráfica (imagem)

en: Graphical Query Builder
pt: Construtor Gráfico de Consultas

en: Greater than operator
pt: Operador maior que

en: Group
pt: Grupo

en: Group ID
pt: ID do Grupo

en: Group Role
pt: Cargo de Grupo

en: Group Roles
pt: Cargos de Grupo

en: Group/User
pt: Grupo/Utilizador

en: Groupname
pt: Nome de grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: Groups/group Roles
pt: Grupos/Cargos de grupo

en: Groups/group roles
pt: Grupos/cargos de grupo

en: Guru Hint
pt: Sugestão de Guru

en: Guru Hints
pt: Sugestões de Guru

en: HTML Stylesheet files (*.css)|*.css|All files (*)|*
pt: Ficheiros HTML Stylesheet (*.css)|*.css|Todos os ficheiros (*)|*

en: HTML Stylesheet files (*.css)|*.css|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros HTML Stylesheet (*.css)|*.css|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*)|*
pt: Ficheiros HTML (*.html)|*.html|Todos os ficheiros (*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros HTML (*.html)|*.html|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: HTTP proxy
pt: Proxy HTTP

en: Hanging event
pt: Evento pendente

en: Has OIDs
pt: Possui OIDs

en: Has OIDs?
pt: Possui OIDs?

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Headline Function
pt: Função Headline

en: Heap Blocks Hit
pt: Heap Blocks Afectados

en: Heap Blocks Read
pt: Heap Blocks Lidos

en: Help
pt: Ajuda

en: Hide system objects
pt: Esconder objectos do sistema.

en: Highlight items of the activity list
pt: Realçar itens na lista de actividade

en: Highlight or not the items of the activity list.
pt: Realçar ou não os itens na lista de actividade.

en: Hint:
pt: Sugestão:

en: Hints
pt: Sugestões

en: Histogram Bounds
pt: Limites do Histograma

en: History
pt: História

en: History file path
pt: Caminho para ficheiro histórico

en: Host
pt: Anfitrião

en: Host agent
pt: Servidor do agente

en: Hostname
pt: Anfitrião

en: Hostname/IP Address
pt: Anfitrião/Endereço IP

en: Hours
pt: Horas

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
pt: Como enviar um relatório de erro à Equipa de Desenvolvimento do pgAdmin.

en: Huh?
pt: Hmm...?

en: IN OUT
pt: INOUT

en: INSERT script
pt: Script INSERT

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: IP-Address
pt: Endereço IP

en: Ident authentication failed
pt: Falhou a autenticação Ident

en: Identifier
pt: Identificador

en: Idle Process Colour
pt: Cor de Processo Inactivo

en: If a malformed configuration is written to the server, it might show problems when restarting or reloading.
    Are you sure the configuration is correct?
pt: Se uma configuração incorrecta for gravada no servidor, ele poderá evidenciar problemas no reinício ou na recarga.
    Tem a certeza de que a configuração está correcta?

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignore server/utility version mismatches
pt: Ignorar discrepância de versões

en: Ignore threshold
pt: Ignorar limiar

en: Ignored
pt: Ignorado

en: Implementation
pt: Implementação

en: Implicit
pt: Implícito

en: In recovery
pt: Em recuperação

en: Include CREATE DATABASE statement
pt: Incluir comando CREATE DATABASE

en: Include DROP DATABASE statement
pt: Incluir comando DROP DATABASE

en: Include a link to an external stylesheet in the report.
pt: Incluir no relatório uma referência à folha de estilos externa.

en: Include a link to the specified stylesheet in the XML file
pt: Incluir no ficheiro XML uma referência à folha de estilos especificada

en: Include the SQL from the object or query in the report?
pt: Incluir o SQL do object ou consulta no relatório?

en: Include the SQL in the report?
pt: Incluir os comandos SQL no relatório?

en: Incorrect password!
pt: Paslavra-chave incorreta

en: Increment
pt: Incremento

en: Indent characters
pt: Caracteres de indentação

en: Indent the selected block
pt: Indentar o bloco seleccionado

en: Index
pt: Índice

en: Index Blocks Hit
pt: Index Blocks Afectados

en: Index Blocks Read
pt: Index Blocks Lidos

en: Index Name
pt: Nome do Índice

en: Index OID
pt: OID do índice

en: Index Scans
pt: Leituras de Índice

en: Index Size
pt: Tamanho do Índice

en: Index Tuples Fetched
pt: Tuplos de Indice Obtidos

en: Index Tuples Read
pt: Index Tuples lidos

en: Indexes
pt: Índices

en: Indexes Size
pt: Tamanho dos Índices

en: Info pane
pt: Painel de informação

en: Inherited
pt: Herdada

en: Inherited from table
pt: Herdada de tabela

en: Inherited from table %s
pt: Herdada da tabela %s

en: Inherited tables
pt: Tabelas herdadas

en: Inherited tables count
pt: Contagem de tabelas herdadas

en: Inherits
pt: Herda

en: Inherits from tables
pt: Herda das tabelas

en: Inherits rights from parent roles
pt: Herda direitos de cargos precedentes

en: Inherits tables
pt: Herda tabelas

en: Inherits?
pt: Herda?

en: Initial DB
pt: BD Inicial

en: Initial Database
pt: Base de Dados inicial

en: Initial condition
pt: Condição inicial

en: Initial database
pt: Base de dados inicial

en: Initial database can't be dropped.
pt: Base de dados inicial não pode ser removida.

en: Initializing...
pt: Inicializando...

en: Initially?
pt: Inicialmente?

en: Inline EDB-SPL
pt: EDB-SPL inline

en: Input function
pt: Função de entrada

en: Input type
pt: Tipo da entrada

en: Input types
pt: Tipos de entrada

en: Insert commands
pt: Comandos INSERT

en: Internal - not externally settable
pt: Interno - não passível de alteração externa

en: Internal Pages
pt: Páginas internas

en: Internal length
pt: Comprimento interno

en: Interval
pt: Intervalo

en: Invalid cache value
pt: Valor de cache inválido

en: Invalid command line argument
pt: Argumento inválido em linha de comando

en: Invalid current value
pt: Valor actual inválido

en: Invalid increment value
pt: Valor de incremento inválido

en: Invalid maximum value
pt: Valor máximo inválido

en: Invalid minimum value
pt: Valor mínimo inválido

en: Invalid port number specified.
pt: Especificado um número de porta inválido.

en: Invalid step type!
pt: Tipo de passo inválido!

en: Is forwarded
pt: É encaminhado

en: January
pt: Janeiro

en: Job
pt: Tarefa

en: Job class
pt: Classe de tarefa

en: Jobs
pt: Tarefas

en: Join
pt: Junção

en: Join Type
pt: Tipo de junção

en: Join existing cluster
pt: Juntar a existente

en: Join function
pt: Função de junção

en: Joins
pt: Junções

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Key
pt: Chave

en: Kind
pt: Tipo

en: Label
pt: Etiqueta

en: Labels
pt: Etiquetas

en: Language
pt: Linguagem

en: Languages
pt: Linguagens

en: Last Analyze
pt: Último Autoanalyze

en: Last Autoanalyze
pt: Último Autoanalyze

en: Last Autovacuum
pt: Último Autovacuum

en: Last Vacuum
pt: Último Vacuum

en: Last XLOG receive location
pt: Última localização de recepção do XLOG

en: Last XLOG replay location
pt: Última localização de reprodução do XLOG

en: Last ack timestamp
pt: Data/hora do último ack

en: Last acknowledged
pt: Último aviso de recepção

en: Last analyze
pt: Último Analyze

en: Last autoanalyze
pt: Último Autoanalyze

en: Last autovacuum
pt: Último Autovacuum

en: Last day
pt: Último dia

en: Last event
pt: Último evento

en: Last event timestamp
pt: Data/hora do último evento

en: Last response time
pt: Últia resposta

en: Last result
pt: Último resultado

en: Last run
pt: Última execução

en: Last system OID
pt: Último OID do sistema

en: Last vacuum
pt: Último Vacuum

en: Leaf Fragmentation
pt: Fragmentação de folhas

en: Leaf Pages
pt: Páginas de folhas

en: Left Sort operator
pt: Operador Left Sort

en: Left Table Columns
pt: Colunas da tabela à esquerda

en: Left sort op
pt: Operador Left Sort

en: Left type
pt: Tipo esquerdo

en: Length
pt: Comprimento

en: Less Than operator
pt: Operador menor que

en: Level
pt: Nível

en: Lextypes Function
pt: Função Lextypes

en: Limit bar
pt: Barra de limite

en: Limit exceeded
pt: Limite excedido

en: Link symbol
pt: Link simbólico

en: Listen
pt: Atendimento

en: Lists the columns that the data will be sorted by.
pt: Lista as colunas pelas quais os dados serão ordenados.

en: Live Tuples
pt: Tuplos vivos

en: Live tuples
pt: Tuplos vivos

en: Ln %d Col %d
pt: Lin %d Col %d

en: Ln %d Col %d Ch %d
pt: Lin %d Col %d Car %d

en: Local Node
pt: Nó Local

en: Local Variables
pt: Variáveis locais

en: Local charset
pt: Charset local

en: Local column
pt: Coluna local

en: Local node
pt: Nó local

en: Local node ID
pt: ID do nó local

en: Location
pt: Localização

en: Lock Set
pt: Bloquear Conjunto

en: Lock XXID
pt: Bloquear XXID

en: Lock a replication set against updates.
pt: Bloquear conjunto de replicação contra actualizações

en: Lock set
pt: Bloquear conjunto

en: Log Level
pt: Nível de Eventos

en: Log entry
pt: Entrada do registo de eventos

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*)|*
pt: Ficheiros de eventos (*.log)|*.log|Todos os ficheiros (*)|*

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros de eventos (*.log)|*.log|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: Log spooler
pt: Gestor de fila de logs

en: Log&file	Ctrl-Alt-F
pt: &Ficheiro de log	Ctrl-Alt-V

en: Logfile (%ID will be replaced with the Process ID)
pt: Ficheiro (%ID será trocado com o ID do processo)

en: Logfile rotation
pt: Rotação do Logfile

en: Login Role
pt: Cargo de Login

en: Login Roles
pt: Cargos de Login

en: Logs are not available for this server.
pt: Logs não disponíveis para este servidor.

en: Macros file path
pt: Caminho para ficheiros de macros

en: Maintain %s %s
pt: Manter %s %s

en: Maintain the current database or table.
pt: Executar operações de manutenção na base de dados ou tabela actuais.

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Maintenance DB
pt: BD de manutenção

en: Maintenance database
pt: Base de dados de manutenção

en: Maintenance database can't be dropped.
pt: Base de dados de manutenção não pode ser removida.

en: Maintenance operation
pt: Operação de manutenção

en: Manage Macros
pt: Gerir Macros

en: Manage favourites
pt: Gerir favoritos

en: Manage favourites...
pt: Gerir favoritos...

en: Manage macros...
pt: Gerir macros...

en: March
pt: Março

en: Margin background
pt: Fundo da margem

en: Match case
pt: Coincidir caixa

en: Match full
pt: Coincidir tudo

en: Match on whole words
pt: Coincidir palavras completas

en: Match the case of the text
pt: Concidir caixa do texto

en: Match type
pt: Coincidir tipo

en: Max response time
pt: Tempo máximo de resposta

en: Max. characters per column
pt: Max. caracteres por coluna

en: Maximum
pt: Máximo

en: Maximum queries to store in history
pt: Número máximo de consultas a guardar em histórico

en: Maximum rows to retrieve
pt: Número máximo de linhas a obter

en: Maximum size of a stored query (in bytes)
pt: Extensão máxima de uma consulta armazenada (em bytes)

en: Maximums rows to retrieve into output window; 0 = unlimited
pt: Número máximo de linhas a obter na janela de saída; 0 = ilimitado

en: May
pt: Maio

en: May forward
pt: Pode encaminhar

en: Member
pt: Membro

en: Member count
pt: Contagem de membros

en: Member name
pt: Nome de membro

en: Member of
pt: Membro de

en: Members
pt: Membros

en: Merge Set
pt: Conjunto de união

en: Merge set
pt: Conjunto de união

en: Merge set into another set
pt: Unir conjunto a um outro conjunto

en: Merge two replication sets.
pt: Unir dois conjuntos de replicação.

en: Message
pt: Mensagem

en: Messages
pt: Mensagens

en: Method
pt: Método

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Minutes
pt: Minutos

en: Miscellanous
pt: Miscelânea

en: Miscellanous / Behavior
pt: Miscelânea / Comportamento

en: Missing information
pt: Informação em falta

en: Mode
pt: Modo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Month Days
pt: Dias do mês

en: Monthdays
pt: Dias do mês

en: Months
pt: Meses

en: Most Common Frequencies
pt: Frequências mais Comuns

en: Most Common Values
pt: Valores mais Comuns

en: Move Set
pt: Mover Conjunto

en: Move replication set to different node
pt: Mover conjunto de replicação para um nó diferente

en: Move set
pt: Mover conjunto

en: Move set to other node
pt: Mover conjunto para outro nó

en: Move the selected column down
pt: Mover a coluna seleccionada para baixo

en: Move the selected column to the bottom
pt: Mover a coluna seleccionada para a base

en: Move the selected column to the top
pt: Mover a coluna seleccionada para o topo

en: Move the selected column up
pt: Mover a coluna seleccionada para cima

en: Moved
pt: Movido

en: Multiline comment
pt: Comentário multilinear

en: Multiple Column Joins
pt: Múltiplas Junções de Colunas

en: Multiple clusters
pt: Vários clusters

en: NULLs
pt: NULL

en: NULLs Order
pt: Ordenação de NULL

en: NULLs order
pt: Ordenação de NULL

en: Name
pt: Nome

en: Name may not start with '_'.
pt: O Nome não pode começar com '_'.

en: Need password
pt: Palavra-chave necessária

en: Need password?
pt: Palavra-chave necessária?

en: Negator
pt: Negador

en: New
pt: Novo

en: New &Object
pt: Novo &Objecto

en: New Aggregate
pt: Novo Agregado

en: New Aggregate...
pt: Novo Agregado...

en: New Cast
pt: Nova Conversão

en: New Cast...
pt: Nova Conversão...

en: New Catalog Object...
pt: Novo objecto de catálogo...

en: New Catalog...
pt: Novo Catálogo...

en: New Check
pt: Nova Verificação

en: New Check Constraint
pt: Nova Verificação de Constrição

en: New Check...
pt: Nova Verificação...

en: New Column
pt: Nova Coluna

en: New Column...
pt: Nova Coluna...

en: New Conversion
pt: Nova conversão

en: New Conversion...
pt: Nova Conversão

en: New Database
pt: Nova Base de Dados

en: New Database...
pt: Nova Base de Dados...

en: New Domain
pt: Novo Domínio

en: New Domain...
pt: Novo Domínio...

en: New External Table...
pt: Nova Tabela Externa...

en: New FTS Configuration...
pt: Nova Configuração FTS

en: New FTS Dictionary...
pt: Novo Diccionário FTS...

en: New FTS Parser...
pt: Novo Analisador FTS...

en: New FTS Template...
pt: Novo Modelo FTS...

en: New Foreign Key
pt: Nova Chave Externa

en: New Foreign Key...
pt: Nova Chave Externa

en: New Function
pt: Nova Função

en: New Function...
pt: Nova Função...

en: New Group
pt: Novo Grupo

en: New Group Role
pt: Novo Cargo de Grupo

en: New Group Role...
pt: Novo Cargo de Grupo...

en: New Group...
pt: Novo Grupo...

en: New Index
pt: Novo Índice

en: New Index...
pt: Novo Índice...

en: New Job
pt: Nova Tarefa

en: New Language
pt: Nova Linguagem

en: New Language...
pt: Nova Linguagem...

en: New Listen
pt: Novo Atendimento

en: New Login Role
pt: Novo Cargo de Login

en: New Login Role...
pt: Novo Cargo de Login...

en: New Node
pt: Novo Nó

en: New Operator
pt: Novo Operador

en: New Operator Class
pt: Nova Classe de Operador

en: New Operator Class...
pt: Nova Classe de Operador...

en: New Operator Family...
pt: Nova Família de Operadores...

en: New Operator...
pt: Novo Operador...

en: New Package...
pt: Novo Pacote...

en: New Partition...
pt: Nova Partição...

en: New Password
pt: Nova chave

en: New Path
pt: Novo Caminho

en: New Primary Key
pt: Nova Chave Primária

en: New Primary Key...
pt: Nova Chave Primária...

en: New Procedure
pt: Novo Procedimento

en: New Procedure...
pt: Novo Procedimento...

en: New Public Synonym...
pt: Novo Sinónimo Público...

en: New Replication Set
pt: Novo Conjunto de Replicação

en: New Resource Queue...
pt: Nova Fila de Recursos...

en: New Rule
pt: Nova Regra

en: New Rule...
pt: Nova Regra...

en: New Schedule
pt: Novo Agendamento

en: New Schema
pt: Novo Esquema

en: New Schema...
pt: Novo Esquema...

en: New Sequence
pt: Nova Sequência

en: New Sequence...
pt: Nova Sequência...

en: New Server
pt: Novo Servidor

en: New Server Registration
pt: Novo Registo de Servidor

en: New Slony-I Cluster
pt: Novo cluster do Slony-I

en: New Slony-I Cluster...
pt: Novo cluster do Slony-I...

en: New Slony-I cluster...
pt: Novo cluster do Slony-I...

en: New Step
pt: Novo Passo

en: New Subscription
pt: Nova Subscrição

en: New Synonym...
pt: Novo Sinónimo...

en: New Table
pt: Nova tabela

en: New Table...
pt: Nova Tabela...

en: New Tablespace
pt: Novo Espaço de Tabelas

en: New Tablespace...
pt: Novo Espaço de Tabelas...

en: New Trigger
pt: Novo Trigger

en: New Trigger Function
pt: Nova Função de Trigger

en: New Trigger Function...
pt: Nova Função de Trigger...

en: New Trigger...
pt: Novo Trigger...

en: New Type
pt: Novo Tipo

en: New Type...
pt: Novo Tipo...

en: New Unique Constraint
pt: Nova Constrição única

en: New Unique Constraint...
pt: Nova Constrição Única...

en: New User
pt: Novo Utilizador

en: New User...
pt: Novo Utilizador...

en: New Variable...
pt: Nova Variável...

en: New View
pt: Nova Vista

en: New View...
pt: Nova Vista...

en: New folder
pt: Nova pasta

en: New length must not be less than old length.
pt: O novo comprimento não pode ser menor que o comprimento anterior.

en: New precision must not be less than old precision.
pt: A nova precisão não pode ser menor do que a precisão anterior.

en: New total digits must not be less than old total digits.
pt: O novo número total de dígitos não pode ser menor do que o número de dígitos anterior.

en: New window
pt: Nova janela

en: Next run
pt: Próxima execução

en: No
pt: Não

en: No Data for Failed Tables
pt: Sem Dados para Tabelas Falhadas

en: No SQL query was generated.
pt: Não foi gerada consulta SQL.

en: No Table or view.
pt: Nenhuma tabela ou vista.

en: No ack for
pt: Sem ack para

en: No arguments required
pt: Argumentos não requeridos

en: No configuration setting detected that appears doubtful.
pt: Não foi detectado nenhum valor de configuração que pareça duvidoso

en: No connection to database.
pt: Sem conexão à base de dados.

en: No connections found!
pt: Não foram encontradas conexões!

en: No data to export.
pt: Não há dados para exportar.

en: No limit
pt: Sem limite

en: No node available to move this set to.
pt: Nenhum nó disponível para mover este conjunto

en: No owner
pt: Sem proprietário

en: No path to any provider node; add proper path.
pt: Nenhum caminho para um nó fornecedor; adicione caminho apropriado

en: No plugins installed
pt: Sem plugins instalados

en: No properties are available for the current selection
pt: Não há propriedades disponíveis para a selecção actual

en: No provider node without path definition left.
pt: Não existe nenhum nó fornecedor sem caminho definido.

en: No set available to merge to.
pt: Não existe conjunto disponível para união.

en: No statistics are available for the current selection
pt: Não há estatísticas disponíveis para a selecção actual

en: No steps
pt: Nenhum passo

en: No stylesheet data could be read from the file %s: Errcode=%d.
pt: Não foi possível ler dados de folha de estilos no ficheiro %s: Errcode=%d.

en: Node
pt: Nó

en: Node "%s" not running
pt: Nó "%s" inactivo

en: Node ID is already in use.
pt: O ID do nó já está a ser utilizado.

en: Nodes
pt: Nós

en: None
pt: Nenhum

en: Not Member
pt: Não Membro

en: Not NULL
pt: Não NULL

en: Not NULL?
pt: Não NULL?

en: Not Null?
pt: Não Nulo?

en: Not currently running
pt: Presentemente inactivo

en: Not implemented
pt: Não implementado

en: Not implemented.
pt: Não implementado.

en: Note: Only objects global to the entire database cluster will be backed
    up. The backup format will be PLAIN.
pt: Nota: Apenas os objectos globais do cluster serão salvaguardados.
    O formato de backup será PLAIN.

en: Note: The backup format will be PLAIN.
pt: Nota: O formato de backup será PLAIN.

en: Note: This DDL is a representation of how the partition might look as a table.
pt: Nota: Esta DDL é uma representação da partição como tabela.

en: Note: changes to server settings will take effect the next time the server is connected.
pt: Nota: mudanças na configuração do servidor terão efeito na próxima activação deste.

en: Note: some changes to server settings may only take effect the next time pgAdmin connects to the server.
pt: Nota: algumas mudanças na configuração do servidor terão efeito na próxima conexão do pgAdmin.

en: Notes
pt: Notas

en: Nothing
pt: Nada

en: Nothing to be saved!
pt: Nada a guardar!

en: November
pt: Novembro

en: Null Fraction
pt: Fracção nula

en: Number
pt: Número

en: Number Of Jobs
pt: Número de tarefas

en: Number of calls
pt: Número de chamadas

en: Object
pt: Objecto

en: Object browser
pt: Explorador de objectos

en: Object file
pt: Ficheiro do objecto

en: Objects
pt: Objectos

en: October
pt: Outubro

en: Of type
pt: De tipo

en: Old style FKs
pt: Chaves Externas - Estilo antigo

en: Oldest outstanding
pt: Pendente mais antigo

en: On Delete
pt: Ao Eliminar

en: On Update
pt: Ao Actualizar

en: On delete
pt: Ao eliminar

en: On error
pt: Em caso de erro

en: On update
pt: Ao actualizar

en: One Row with OID %d inserted.
pt: Uma linha com OID %d inserida.

en: One or more dependent services didn't start; see the eventlog for details.
pt: Um ou mais serviços dependentes não foram iniciados; consulte o log de eventos para mais detalhes.

en: Online Update
pt: Actualização em linha

en: Only array types can be VARIADIC.
pt: Só podem ser VARIADIC os tipos matriz.

en: Only data
pt: Apenas dados

en: Only schema
pt: Apenas esquema

en: Op. class
pt: Classe de operador

en: Open
pt: Abrir

en: Open .pgpass
pt: Abrir .pgpass

en: Open a new query window
pt: Abrir uma nova janela de consulta

en: Open a query file
pt: Abrir um ficheiro de consulta

en: Open configuration editor with .pgpass
pt: Abrir editor de configuração com .pgpass

en: Open configuration editor with pg_hba.conf.
pt: Abrir editor de configuração com pg_hba.conf.

en: Open configuration editor with pgpass.conf.
pt: Abrir editor de configuração com .pgpass.conf.

en: Open configuration editor with postgresql.conf.
pt: Abrir editor de configuração com postgresql.conf.

en: Open configuration file
pt: Abrir ficheiro de configuração

en: Open file
pt: Abrir ficheiro

en: Open pg_hba.conf
pt: Abrir pg_hba.conf

en: Open pg_hba.conf...
pt: Abrir pg_hba.conf...

en: Open pgpass.conf
pt: Abrir pgpass.conf

en: Open postgresql.conf
pt: Abrir postgresql.conf

en: Open postgresql.conf...
pt: Abrir postgresql.conf...

en: Open query file
pt: Abrir ficheiro de consulta

en: Open query tool
pt: Abrir ferramenta de consulta

en: Open the helpfile.
pt: Abrir o ficheiro de ajuda.

en: Open the output file in the default browser?
pt: Abrir o ficheiro de saída no editor por defeito ?

en: Open the pgAdmin III helpfile.
pt: Abrir o ficheiro de ajuda do pgAdmin III

en: Open the query tool with the selected query
pt: Abrir ferramenta de consulta com consulta seleccionada

en: Operator
pt: Operador

en: Operator Class
pt: Classe de Operador

en: Operator Classes
pt: Classes de Operador

en: Operator Families
pt: Famílias de Operadores

en: Operator Family
pt: Família de Operadores

en: Operator class
pt: Classe de operador

en: Operator classes
pt: Classes de operador

en: Operator families
pt: Famílias de operadores

en: Operator function
pt: Função de operador

en: Operators
pt: Operadores

en: Option
pt: Opção

en: Options
pt: Opções

en: Options modifying Explain output
pt: Opções alterando o resultado da Explicação

en: Or
pt: Ou

en: Order
pt: Ordenação

en: Ordering
pt: Ordenação

en: Origin
pt: Origem

en: Origin ID
pt: ID de origem

en: Origin Node
pt: Nó de origem

en: Out of Memory for cacheLinePool
pt: Memória insuficiente para a cacheLinePool

en: Outdent the selected block
pt: Remover indentação do bloco seleccionado.

en: Output
pt: Saída

en: Output file
pt: Fich. de saída

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Output function
pt: Função de saída

en: Output pane
pt: Painel de saída

en: Outstanding acks
pt: Avisos de recepção pendentes

en: Outstanding for
pt: Pendente

en: Outstanding time
pt: Tempo de espera

en: Over commit?
pt: Sobreutilização?

en: Overwrite file?
pt: Sobrepor ficheiro?

en: Owner
pt: Proprietário

en: PG bin path
pt: Loc. bin. do PG

en: PG help path
pt: Loc. ajuda do PG

en: PLAIN options
pt: Opções do PLAIN

en: Package
pt: Pacote

en: Package Variables
pt: Variáveis de paote

en: Packages
pt: Pacotes

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Parameter Exception - Some parameters are invalid:
    %s
pt: Excepção de Parâmetro - Alguns parâmetros são inválidos:
    %s

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Parser
pt: Analisador

en: Partition
pt: Partição

en: Partition Name
pt: Nome de partição

en: Partitions
pt: Partições

en: Passed by Value?
pt: Passado por Valor?

en: Passed by value
pt: Passado por valor

en: Password
pt: Palavra-chave

en: Password (again)
pt: Palavra-chave (rep)

en: Password successfully changed!
pt: Palavra-chave alterada com sucesso!

en: Passwords do not match!
pt: Palavras-chave não coincidem!

en: Paste
pt: Colar

en: Paste Data
pt: Colar Dados

en: Paste data from the clipboard.
pt: Colar dados da Área de Transferência.

en: Paste selected text from clipboard
pt: Colar texto seleccionado da Área de Transferência

en: Path
pt: Caminho

en: Paths
pt: Caminhos

en: Paused at line %d
pt: Pausa na linha %d

en: Please choose user language:
pt: Escolha idioma do utilizador:

en: Please enter a valid connection string
pt: Por favor introduza uma cadeia de conexão válida

en: Please enter an alias for the table.
pt: Por favor introduza um aliás para a tabela.

en: Please enter external table definition.
pt: Por favor introduza definição de tabela externa.

en: Please enter function definition.
pt: Digite a definição da função.

en: Please enter function source code.
pt: Digite o código fonte da função.

en: Please enter password for user %s
    on server %s
pt: Por favor digite a palavra-chave para o utilizador %s
    no servidor %s

en: Please enter password for user %s
    on server %s (%s)
pt: Digite a palavra-chave para o utilizador %s
    no servidor %s (%s)

en: Please provide dbname in connect info.
pt: Por favor indique o nome da base de dados na informação de conexão.

en: Please provide host in connect info.
pt: Por favor indique o anfitrião na informação de conexão.

en: Please provide user in connect info.
pt: Por favor indique o utilizador na informação de conexão.

en: Please select a cluster name.
pt: Por favor seleccione um nome de cluster.

en: Please select a connection string.
pt: Por favor seleccione uma cadeia de conexão.

en: Please select a database.
pt: Por favor seleccione uma base de dados.

en: Please select a datatype.
pt: Seleccione um tipo de dados.

en: Please select a gettoken function.
pt: Por favor seleccione uma função gettoken.

en: Please select a lexize function.
pt: Por favor seleccione uma função lexize.

en: Please select a lextypes function.
pt: Por favor seleccione uma função lextypes.

en: Please select a parser or a configuration to copy.
pt: Por favor seleccione um analisador ou configuração a copiar.

en: Please select a start function.
pt: Por favor seleccione uma função start.

en: Please select a template.
pt: Por favor seleccione um modelo.

en: Please select an end function.
pt: Por favor seleccione uma função end.

en: Please select at an event.
pt: Por favor seleccione um evento.

en: Please select base datatype.
pt: Seleccione um tipo de dados base.

en: Please select index.
pt: Por favor seleccione índice.

en: Please select language.
pt: Seleccione uma linguagem.

en: Please select left or right datatype.
pt: Seleccione tipo de dados esquerdo ou direito.

en: Please select node to move this replication set to.
pt: Por favor seleccione o nó para o qual deseja mover este conjunto de replicação.

en: Please select origin node of replication events.
pt: Por favor seleccione o nó de origem de eventos de replicação.

en: Please select provider node for replication events.
pt: Por favor seleccione o nó fornecedor para eventos de replicação.

en: Please select provider node.
pt: Por favor seleccione o nó fornecedor.

en: Please select replication set to merged to.
pt: Por favor seleccione o conjunto de replicação para a união.

en: Please select return type.
pt: Seleccione o tipo de retorno.

en: Please select sequence to replicate.
pt: Por favor seleccione sequência a replicar.

en: Please select state datatype.
pt: Por favor seleccione tipo de dados do estado.

en: Please select table to replicate.
pt: Por favor seleccione tabela a replicar.

en: Please select target datatype.
pt: Por favor seleccione tipo de dados de destino.

en: Please select target object.
pt: Por favor seleccione objecto alvo.

en: Please select target schema.
pt: Por favor seleccione esquema alvo.

en: Please select target type.
pt: Por favor seleccione tipo alvo.

en: Please specify FK index name.
pt: Por favor especifique o nome do índice da chave externa.

en: Please specify a procedure.
pt: Por favor especifique um procedimento.

en: Please specify address.
pt: Por favor especifique o endereço.

en: Please specify at least one action.
pt: Por favor especifique pelo menos uma acção.

en: Please specify at least one label.
pt: Por favor especifique pelo menos uma etiqueta.

en: Please specify at least two members.
pt: Por favor especifique pelo menos dois membros.

en: Please specify code to execute.
pt: Por favor especifique o código a executar.

en: Please specify columns.
pt: Por favor especifique as colunas.

en: Please specify condition.
pt: Por favor especifique uma condição.

en: Please specify conversion function.
pt: Por favor especifique uma função de conversão.

en: Please specify covering index name.
pt: Por favor especifique o nome do índice.

en: Please specify description.
pt: Por favor especifique descrição.

en: Please specify input conversion function.
pt: Por favor especifique uma função de entrada para conversão.

en: Please specify internal storage length.
pt: Por favor especifique a capacidade interna de armazenamento.

en: Please specify language handler.
pt: Por favor especifique handler da linguagem.

en: Please specify local node ID.
pt: Por favor especifique ID do nó local.

en: Please specify local node name.
pt: Por favor especifique o nome do nó local.

en: Please specify location.
pt: Por favor especifique a localização.

en: Please specify name.
pt: Por favor especifique o nome.

en: Please specify object library.
pt: Por favor especifique a biblioteca objecto.

en: Please specify output conversion function.
pt: Por favor especifique função de conversão de saída.

en: Please specify package body.
pt: Por favor especifique corpo do pacote.

en: Please specify package header.
pt: Por favor especifique cabeçalho do pacote.

en: Please specify port.
pt: Por favor especifique porta.

en: Please specify source datatype.
pt: Por favor especifique o tipo de dados de origem.

en: Please specify source encoding.
pt: Por favor especifique a codificação de origem.

en: Please specify start date.
pt: Por favor especifique data de início.

en: Please specify state function.
pt: Por favor especifique o estado da função.

en: Please specify target encoding.
pt: Por favor especifique a codificação de destino.

en: Please specify trigger body.
pt: Por favor especifique o corpo do trigger.

en: Please specify trigger function.
pt: Por favor especifique função trigger.

en: Please specify user name
pt: Por favor especifique o utilizador

en: Please specify valid length.
pt: Por favor, especifique uma extensão válida.

en: Please specify valid numeric precision (0..
pt: Por favor, especifique uma precisão numérica válida

en: Port
pt: Porta

en: Position
pt: Posição

en: PostgreSQL Description
pt: Descrição do PostgreSQL

en: PostgreSQL Scheduling Agent -
pt: Agente de Agendamento do PostgreSQL -

en: PostgreSQL Version
pt: Versão do PostgreSQL

en: Postmaster - set on server start
pt: Postmaster - atribuir ao iniciar o servidor

en: Precision
pt: Precisão

en: Preferences
pt: Preferências

en: Prepared &Transactions	Ctrl-Alt-T
pt: &Transacções preparadas	Ctrl-Alt-T

en: Prepared Transactions
pt: Transacções preparadas

en: Prepared transactions not available on this server.
pt: Transacções preparadas não disponíveis neste servidor.

en: Primary Key
pt: Chave Primária

en: Primary key
pt: Chave primária

en: Primary key?
pt: Chave Primária?

en: Primary?
pt: Primária?

en: Private
pt: Privado

en: Privilege
pt: Privilégio

en: Privileges
pt: Privilégios

en: Privileges for %s
pt: Privilégios para %s

en: Privileges for %s %s
pt: Privilégios para %s %s

en: Problem with resource
pt: Problemas com recurso

en: Problem with resource %s: Notebook not found.
    Prepare to crash!
pt: Problema com o recurso %s: Bloco-notas não encontrado.
    Prepare-se para um crash!

en: Procedure
pt: Procedimento

en: Procedure
pt: Procedimento

en: Procedures
pt: Procedimentos

en: Process returned exit code %d.
pt: Código de saída: %d retornado pelo processo.

en: Process the XML data using the specified stylesheet
pt: Processar os dados XML usando a folha de estilos especificada

en: Properties
pt: Propriedades

en: Property
pt: Propriedade

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Provider ID
pt: ID do fornecedor

en: Provider Name
pt: Nome do fornecedor

en: Public
pt: Público

en: Public Synonym
pt: Sinónimo público

en: Public Synonyms
pt: Sinónimos públicos

en: Public synonym
pt: Sinónimo público

en: Public synonyms
pt: Sinónimos públicos

en: Published
pt: Publicado

en: Queries
pt: Consultas

en: Query
pt: Consulta

en: Query &builder
pt: Construtor de Consultas

en: Query (text)
pt: Consulta (texto)

en: Query Tool
pt: Ferramenta de Consulta

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*)|*
pt: Ficheiros de consulta (*.sql)|*.sql|Todos os ficheiros (*)|*

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros de consulta (*.sql)|*.sql|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros de consulta (*.sql)|*.sql|Ficheiros de consulta UTF-8 (*.sql)|*.sql|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.usql)|*.usql|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros de consulta (*.sql)|*.sql|Ficheiros de consulta UTF-8 (*.usql)|*.usql|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|pgScript files (*.pgs)|*.pgs|All files (*)|*
pt: Ficheiros de consulta (*.sql)|*.sql|Ficheiros do pgScript (*.pgs)|*.sql|Todos os ficheiros (*)|*

en: Query files (*.sql)|*.sql|pgScript files (*.pgs)|*.pgs|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros de consulta (*.sql)|*.sql|Ficheiros do pgScript (*.pgs)|*.sql|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: Query inserted one row with OID %d.
pt: A consulta inseriu uma linha com OID %d.

en: Query inserted one rows with OID %d.
pt: A consulta inseriu uma linha com OID %d.

en: Query is running.
pt: A executar consulta.

en: Query result with %d row discarded.
     | Query result with %d rows discarded.
pt[0]: Resultado da consulta com %d linha descartada.
pt[1]: Resultado da consulta com %d linhas descartadas.

en: Query result with %d row will be returned.
     | Query result with %d rows will be returned.
pt[0]: Resultado da consulta retornará %d linha.
pt[1]: Resultado da consulta retornará %d linhas.

en: Query result with %d rows discarded.
pt: Resultado da consulta com %d linhas descartadas.

en: Query result with %d rows will be returned.
pt: Resultado da consulta com %d linhas que serão retornadas.

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: Query returned successfully with no result in %s ms.
pt: A consulta retornou com sucesso e sem resultados em %s ms.

en: Query returned successfully: %d row affected, %s ms execution time. | Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
pt[0]: A consulta retornou com sucesso: %d linha afectada, tempo de execução %s ms.
pt[1]: A consulta retornou com sucesso: %d linhas afectadas, tempo de execução %s ms.

en: Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
pt: A consulta retornou com sucesso: %d linhas afectadas, tempo de execução %s ms.

en: Query returned successfully: one row with OID %d inserted, %s ms execution time.
pt: A consulta retornou com sucesso: uma linha inserida com OID %d, tempo de execução %s ms.

en: Query start
pt: Consulta iniciada

en: Query text incomplete.
    Query contained characters that could not be converted to the local charset.
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
pt: Texto de consulta incompleto.
    Consulta continha caracteres que não foram convertidos para o jogo de caracteres local.
    Por favor corrija os dados ou experimente usar UTF8 em alternativa.

en: Query took a long time to complete
pt: Consulta demorou muito tempo a concluir

en: Query tool
pt: Ferramenta de Consulta

en: Query tool	Ctrl-E
pt: Ferramenta de Consulta	Ctrl-E

en: Quick report
pt: Relatório rápido

en: Quit this program.
pt: Sair desta aplicação.

en: Quote char
pt: Caracter de citação

en: Quoting
pt: A Citar

en: REINDEX options
pt: Opções de REINDEX

en: Re&fresh	F5
pt: Actua&lizar	F5

en: Re&load module
pt: Recarregar módu&lo

en: Reached end of the document
pt: Alcançado o fim do documento

en: Reached the end of the document
pt: Alcançado o fim do documento

en: Read and write Unicode UTF-8 files
pt: Ler e escrever ficheiros Unicode UTF-8

en: Read only
pt: Apenas leitura

en: Reading log from server...
pt: Lendo log do servidor...

en: Ready.
pt: Pronto.

en: Reassign objects
pt: Subordinar objectos

en: Reassign/Drop Owned
pt: Reajustar/Remover Proprietário

en: Reassign/Drop Owned...
pt: Reajustar/Remover Proprietário...

en: Reassigned or drop objects owned by the selected role.
pt: Reajustar ou remover objectos pertencentes ao cargo seleccionado

en: Receive function
pt: Função de recepção

en: Receiver
pt: Receptor

en: Receiver ID
pt: ID de receptor

en: Receiver Name
pt: Nome de receptor

en: Reconnecting to database %s
pt: A reconectar à base de dados %s

en: Reconnecting to server %s (%s:%d)
pt: Reconectando ao servidor %s (%s:%d)

en: Redo
pt: Refazer

en: Redo last action
pt: Refazer última acção

en: Referenced
pt: Referenciada

en: Referenced by
pt: Referenciado por

en: References
pt: Referências

en: Referencing
pt: A referenciar

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Refresh rate (seconds)
pt: Taxa de actualização (segundos)

en: Refresh rate:
pt: Ritmo de actualização:

en: Refresh the selected object.
pt: Actualizar o objecto seleccionado.

en: Refresh to count rows
pt: Actualizar para contar linhas

en: Refresh.
pt: Actualizar.

en: Refreshing %s
pt: A actualizar %s

en: Refreshing %s...
pt: A actualizar %s...

en: Refreshing data, please wait.
pt: A actualizar dados, por favor aguarde.

en: Refreshing locks list.
pt: A actualizar lista de bloqueios.

en: Refreshing log list.
pt: A actualizar lista de logs.

en: Refreshing status list.
pt: A actualizar lista de status.

en: Refreshing transactions list.
pt: A actualizar lista de transacções.

en: Refreshing.
pt: A actualizar

en: Regular expressions
pt: Expressões regulares

en: Relation
pt: Relação

en: Reload
pt: Recarregar

en: Reload Server to apply configuration changes.
pt: Recarregue servidor para aplicar as alterações de configuração.

en: Reload configuration
pt: Recarregar configuração

en: Reload current page.
pt: Recarregar página actual.

en: Reload library module which implements this function.
pt: Recarregar módulo de biblioteca que implementa esta função.

en: Reload server
pt: Recarregar servidor

en: Reload server configuration
pt: Recarregar configuração do servidor

en: Reloading configuration
pt: Recarregando configuração

en: Remote
pt: Remoto

en: Remove
pt: Remover

en: Remove UPDATE event?
pt: Remover evento UPDATE?

en: Remove all columns
pt: Remover todas as colunas

en: Remove all columns?
pt: Remover todas as colunas?

en: Remove all filters on this table
pt: Remover todos os filtros nesta tabela

en: Remove all sort conditions
pt: Remover todas as condições de ordenação

en: Remove column?
pt: Remover coluna?

en: Remove constraint?
pt: Remover Constrição?

en: Remove table?
pt: Remover tabela?

en: Remove the selected column
pt: Remover a coluna seleccionada

en: Remove the selected criteria line
pt: Remover a linha de critério seleccionada

en: Remove the selected join
pt: Remover a associação seleccionada.

en: Remove the selected sort column.
pt: Remover a coluna de ordenação seleccionada.

en: Removing the UPDATE event will cause the column list to be cleared. Do you wish to continue?
pt: A remoção do evento UPDATE causará a limpeza da lista de colunas. Pretende prosseguir?

en: Rename
pt: Mudar o nome

en: Rename favourite
pt: Mudar nome de favorito

en: Rename favourites folder
pt: Mudar nome de pasta de favoritos

en: Repeat backup?
pt: Repetir backup ?

en: Repeat restore?
pt: Repetir restauro ?

en: Replace &All
pt: Substituir &Todas

en: Replace all
pt: Substituir todas

en: Replace current query?
pt: Substituir consulta corrente?

en: Replace text
pt: Substituir texto

en: Replace with:
pt: Substituir por:

en: Replicated
pt: Replicado

en: Replication
pt: Replicação

en: Replication Sets
pt: Conjuntos de Replicação

en: Report Notes
pt: Notas do relatório

en: Report Title
pt: Título do relatório

en: Report generated by
pt: Relatório gerado por

en: Reschedule the job to run now.
pt: Agendar trabalho para executar agora.

en: Reset guru hints
pt: Reiniciar sugestões de guru

en: Resource Queue
pt: Fila de Recursos

en: Resource Queues
pt: Filas de Recursos

en: Restart Node
pt: Reiniciar Nó

en: Restart node
pt: Reiniciar nó

en: Restart node "%s"?
pt: Reiniciar o nó "%s"?

en: Restart node.
pt: Reiniciar nó.

en: Restore
pt: Restaurar

en: Restore %s %s
pt: Restaurar %s %s

en: Restore Options #1
pt: Opções de Restauro #1

en: Restore Options #2
pt: Opções de Restauro #2

en: Restore env?
pt: Restaurar amb.?

en: Restore environment?
pt: Restaurar ambiente anterior?

en: Restore the default view.
pt: Restaurar a visualização predefinida.

en: Restores a backup from a local file
pt: Restaura backup de um ficheiro local

en: Restoring previous environment
pt: A restaurar ambiente anterior

en: Restrict function
pt: Função de restrição

en: Restricted Value
pt: Valor restrito

en: Restriction
pt: Restrição

en: Restriction not valid.
pt: Restrição inválida.

en: Result
pt: Resultado

en: Result copy field separator
pt: Separador de campo em cópias de resultados

en: Result copy quote character
pt: Caracter de citação em cópias de resultados

en: Result copy quoting
pt: Inserir caracter de citação em cópias de resultados

en: Result type
pt: Tipo de resultado

en: Results
pt: Resultados

en: Retrieving %s details
pt: A obter detalhes de %s

en: Retrieving data: %d row. | Retrieving data: %d rows.
pt[0]: A obter dados: %d linha.
pt[1]: A obter dados: %d linhas.

en: Retrieving data: %d rows.
pt: A obter dados: %d linhas.

en: Retrieving server properties
pt: A obter as propriedades do servidor

en: Retry
pt: Repetir

en: Return type
pt: Tipo de retorno

en: Returning connection to database %s
pt: Devolvendo conexão à base de dados %s

en: Returns a set?
pt: Retorna um conjunto?

en: Returns set
pt: Retorna conjunto

en: Right Sort operator
pt: Operador Right Sort

en: Right Table Columns
pt: Colunas da tabela direita

en: Right sort op
pt: Operador Right Sort

en: Right type
pt: Tipo direito

en: Role
pt: Cargo

en: Role Privileges
pt: Privilégios de Cargo

en: Role membership
pt: Pertença de Cargo

en: Role name
pt: Nome de cargo

en: Role privileges
pt: Privilégios de Cargo

en: Role/Group
pt: Cargo/Grupo

en: Roles using this
pt: Cargos usando isto

en: Rollback
pt: Reverter

en: Rollback the current transaction if an error is detected
pt: Reverter a transacção corrente caso seja detectado algum erro

en: Rollback transaction
pt: Reverter transacção

en: Rollback transaction?
pt: Reverter transacção?

en: Root Block No
pt: Num. de bloco raíz

en: Rotate
pt: Rodar

en: Roundtrip
pt: Ida e volta

en: Row
pt: Linha

en: Row separator
pt: Separador de linha

en: Row trigger
pt: Trigger de linha

en: Rows (counted)
pt: Linhas (contadas)

en: Rows (estimated)
pt: Linhas (estimadas)

en: Rule
pt: Regra

en: Rule enabled?
pt: Regra activa?

en: Rules
pt: Regras

en: Run
pt: Executar

en: Run a quick report...
pt: Relatório rápido...

en: Running
pt: Em execução

en: Running PID
pt: PID em execução

en: Running VACUUM recommended
pt: É recomendada a execução de VACUUM

en: Running at
pt: Em execução em

en: Running?
pt: Em execução?

en: S&cratch pad
pt: Ras&cunho

en: S&cratch pad	Ctrl-Alt-S
pt: Painel de ras&cunho	Ctrl-Alt-S

en: SELECT script
pt: Script SELECT

en: SIGHUP - reloaded on SIGHUP signal
pt: SIGHUP - recarregado após sinal SIGHUP

en: SQL Editor
pt: Editor SQL

en: SQL Help
pt: Ajuda SQL

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*)|*
pt: Scripts SQL (*.sql)|*.sql|Todos os ficheiros (*)|*

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
pt: Scripts SQL (*.sql)|*.sql|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: SQL Syntax Highlighting
pt: Realce de sintaxe SQL

en: SQL doc
pt: Documento SQL

en: SQL editor
pt: Editor de SQL

en: SQL help site
pt: Site de ajuda SQL

en: SQL pane
pt: Painel de SQL

en: SQL query
pt: Consulta SQL

en: SQL state:
pt: Estado de SQL:

en: SSL Mode
pt: Modo SSL

en: SSL encrypted
pt: Encriptado por SSL

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Guardar

en: Save &as...
pt: Gu&ardar como...

en: Save As an image
pt: Guardar como imagem

en: Save Explain As image file
pt: Guardar Explicação como imagem

en: Save Graphical Query as an image
pt: Guardar Consulta Gráfica como imagem

en: Save as
pt: Guardar como

en: Save configuration file as
pt: Guardar ficheiro de configuração como

en: Save current file
pt: Guardar ficheiro atual

en: Save file
pt: Guardar ficheiro

en: Save file under new name
pt: Guardar ficheiro com um novo nome

en: Save history
pt: Guardar histórico

en: Save history of executed commands.
pt: Guardar histórico de comandos executados

en: Save macro
pt: Guardar macro

en: Save output of Explain as an image
pt: Guardar resultado da Explicação como imagem

en: Save query file as
pt: Guardar ficheiro de consulta como

en: Save the SQL definition of the selected object.
pt: Guardar definição SQL do objecto seleccionado.

en: Save the changed row.
pt: Guardar a linha modificada.

en: Saved the changed row.
pt: Guardar a linha modificada.

en: Saving passwords
pt: Guardando palavras-chave

en: Schedule
pt: Agendamento

en: Schedules
pt: Agendamentos

en: Schema
pt: Esquema

en: Schema node not found for object
pt: Não foi encontrado no esquema o nó do objecto

en: Schema restriction
pt: Restrição esquema

en: Schemas
pt: Esquemas

en: Scratch pad
pt: Rascunho

en: Search backwards through the text
pt: Procurar para trás no texto

en: Search forwards through the text
pt: Procurar para a frente no texto

en: Security
pt: Segurança

en: Security of definer
pt: Segurança do definidor

en: Security of definer?
pt: Segurança do definidor?

en: Segment
pt: Segmento

en: Select &All
pt: Seleccion&ar tudo

en: Select Slony-I cluster.
pt: Seleccione cluster do Slony-I.

en: Select a column to add to the sort list.
pt: Seleccione uma coluna para a lista de ordenação.

en: Select backup filename
pt: Seleccionar o nome do ficheiro de backup

en: Select column
pt: Seleccionar coluna

en: Select database with Slony-I cluster installed.
pt: Seleccione base de dados com cluster de Slony-I instalado.

en: Select directory with EnterpriseDB utilities
pt: Seleccione directório contendo utilitários do EnterpriseDB

en: Select directory with GreenplumDB utilities
pt: Seleccione directório contendo utilitários do GreenplumDB

en: Select directory with PostgreSQL utilities
pt: Seleccione directório contendo utilitários do PostgreSQL

en: Select directory with Slony-I creation scripts
pt: Seleccione directório contendo scripts de criação do Slony-I.

en: Select export filename
pt: Seleccionar o nome do ficheiro a exportar

en: Select log file
pt: Seleccione ficheiro de eventos

en: Select output file
pt: Seleccione fich. de saída

en: Select output filename
pt: Seleccione fich. de saída

en: Select server with Slony-I cluster installed.
pt: Seleccione servidor com cluster de Slony-I instalado.

en: Select stylesheet filename
pt: Seleccione o nome do ficheiro da folha de estilos

en: Select the file to write the report to.
pt: Seleccione o ficheiro para gravação do relatório.

en: Select the level of detail to record in the logfile.
pt: Seleccione o nível de detalhe a ser gravado no logfile.

en: Select the stylesheet to use.
pt: Seleccione a folha de estilos a utilizar.

en: Selected Columns
pt: Colunas seleccionadas

en: Selected cluster doesn't contain newer software.
pt: O cluster seleccionado não contém software mais recente.

en: Selection
pt: Selecção

en: Send Function
pt: Função enviar

en: Send function
pt: Função enviar

en: September
pt: Setembro

en: Sequence
pt: Sequência

en: Sequences
pt: Sequências

en: Sequential Scans
pt: Leituras Sequenciais

en: Sequential Tuples Read
pt: Tuplos Sequenciais Lidos

en: Server
pt: Servidor

en: Server Configuration
pt: Configuração do Servidor

en: Server Groups
pt: Grupos de servidores

en: Server ID
pt: ID do Servidor

en: Server Status -
pt: Estado do Servidor -

en: Server configuration
pt: Configuração do servidor

en: Server denies access
pt: Servidor nega acesso

en: Server instrumentation not installed
pt: Instrumentação de servidor não está instalada

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: Server not listening
pt: Servidor não atende

en: Server settings
pt: Configuração do servidor

en: Servers
pt: Servidores

en: Servers (%d)
pt: Servidores (%d)

en: Service
pt: Serviço

en: Service start problem
pt: Problema ao iniciar serviço

en: Set
pt: Conjunto

en: Set a breakpoint on the selected object
pt: Marcar ponto de interrupção no objecto seleccionado

en: Set by session parameters
pt: Atribuído por parâmetros de sessão

en: Set by test
pt: Atribuído por teste

en: Set by unprivileged command
pt: Atribuído por comando não privilegiado

en: Set in client parameters
pt: Atribuído em parâmetros de cliente

en: Set in configuration file
pt: Atribuído em ficheiro de configuração

en: Set in database variables
pt: Atribuído em variáveis de BD

en: Set in user variables
pt: Atribuído em variáveis de utilizador

en: Set interactively
pt: Atribuído interactivamente

en: Set on command line
pt: Atribuído em linha de comando

en: Set the function/procedure parameter values.
pt: Estabeleça os valores dos parâmetros da função/procedimento.

en: Set to merge
pt: Conjunto  a unir

en: Set value
pt: Atribuir valor

en: Set via environment variable
pt: Atribuído em variável de ambiente

en: Setting name
pt: Nome de parâmetro

en: Show NULL values as <NULL>
pt: Mostrar valores NULL como <NULL>

en: Show NULL values as <NULL>?
pt: Mostrar valores NULL como <NULL>

en: Show System Objects in the treeview
pt: Mostrar Objectos de Sistema na vista de árvore de objectos

en: Show System Objects in the treeview?
pt: Mostrar objectos de sistema ?

en: Show a tip of the day.
pt: Mostrar uma sugestão do dia.

en: Show about dialog.
pt: Acerca de...

en: Show object properties on double click in treeview
pt: Mostrar propriedades após duplo clique na árvore de objectos

en: Show object properties on double click in treeview?
pt: Mostrar propriedades após duplo clique na árvore de objectos

en: Show options dialog.
pt: Mostrar janela de opções.

en: Show or hide system objects.
pt: Mostrar ou ocultar objectos do sistema.

en: Show or hide the SQL pane.
pt: Mostrar ou ocultar o painel de SQL.

en: Show or hide the activity tab.
pt: Mostrar ou ocultar o separador de actividade.

en: Show or hide the database selection bar.
pt: Mostrar ou ocultar a barra de selecção de base de dados.

en: Show or hide the locks tab.
pt: Mostrar ou ocultar o separador de bloqueios

en: Show or hide the logfile tab.
pt: Mostrar ou ocultar o separador do logfile.

en: Show or hide the object browser.
pt: Mostrar ou ocultar o explorador de objectos.

en: Show or hide the output pane.
pt: Mostrar ou ocultar o painel de saída.

en: Show or hide the prepared transactions tab.
pt: Mostrar ou ocultar o separador de transacções preparadas.

en: Show or hide the row limit options bar.
pt: Mostrar ou ocultar a barra de opções de limite de linhas.

en: Show or hide the scratch pad.
pt: Mostrar ou ocultar o painel de rascunho.

en: Show or hide the stack pane.
pt: Mostrar ou ocultar o painel da pilha.

en: Show or hide the tool bar.
pt: Mostrar ou ocultar a barra de ferramentas.

en: Show or hide the toolbar.
pt: Mostrar ou ocultar a barra de ferramentas.

en: Show or hide the transactions tab.
pt: Mostrar ou ocultar o separador de transacções.

en: Show system objects
pt: Mostrar objectos de sistema

en: Show users for privileges
pt: Mostrar utilizadores para privilégios

en: Show users for privileges?
pt: Mostrar utilizadores para privilégios

en: Signature arguments
pt: Argumentos da assinatura

en: Single line comment
pt: Comentário unilinear

en: Single object
pt: Objecto singular

en: Single quoted string
pt: Cadeia limitada por aspas simples

en: Single transaction
pt: Transacção única

en: Size
pt: Tamanho

en: Sleeping...
pt: Em repouso...

en: Slon process running on node; stop it before upgrading.
pt: Processo Slony em execução no nó; deve ser parado antes da actualização

en: Slony help path
pt: Loc. ajuda do Slony

en: Slony-I Cluster
pt: Cluster do Slony-I

en: Slony-I Clusters
pt: Clusters do Slony-I

en: Slony-I cluster
pt: Cluster do Slony-I

en: Slony-I clusters
pt: Clusters do Slony-I

en: Slony-I creation scripts not available; only joining possible.
pt: Scripts de criação do Slony-I não disponíveis; só é possível união.

en: Slony-I path
pt: Loc. Slony-I

en: Slow Process Colour
pt: Cor de Processo Lento

en: Sort &Ascending
pt: Ordem &Ascendente

en: Sort &Descending
pt: Ordem &Descendente

en: Sort / Filter options.
pt: Opções de Ordenação / Filtragem.

en: Sort Operator
pt: Operador Ordenar

en: Sort operator
pt: Operador ordenar

en: Sort order
pt: Ordenação

en: Sort/filter options.
pt: Opções de filtros/ordenação.

en: Source
pt: Fonte

en: Source Column
pt: Coluna de origem

en: Source encoding
pt: Codificação origem

en: Source pane
pt: Painel de fonte

en: Source type
pt: Tipo de origem

en: Stack
pt: Pilha

en: Stack pane
pt: Painel da pilha

en: Start
pt: Início

en: Start Function
pt: Função start

en: Start PostgreSQL Service
pt: Iniciar o serviço do PostgreSQL

en: Start Query Tool with scripted query.
pt: Abrir Ferramenta de Consulta com consulta gerada.

en: Start Query tool with CREATE script.
pt: Abrir Ferramenta de Consulta com script CREATE.

en: Start Service
pt: Iniciar Serviço

en: Start date
pt: Data de início

en: Start query tool with CREATE script.
pt: Abrir Ferramenta de Consulta com script CREATE.

en: Start query tool with DELETE script.
pt: Abrir ferramenta de consulta com script DELETE.

en: Start query tool with EXEC script.
pt: Iniciar ferramenta de consulta com script EXEC.

en: Start query tool with INSERT script.
pt: Abrir Ferramenta de Consulta com script INSERT.

en: Start query tool with SELECT script.
pt: Abrir Ferramenta de Consulta com script SELECT.

en: Start query tool with UPDATE script.
pt: Abrir Ferramenta de Consulta com script UPDATE.

en: Start service
pt: Iniciar serviço

en: Start the query builder.
pt: Iniciar o construtor de consultas.

en: Start time
pt: Hora de início

en: Starting Service
pt: Iniciando Serviço

en: Starting job: %s
pt: A iniciar tarefa: %s

en: Starting service
pt: A iniciar serviço

en: State function
pt: Função de estado

en: State type
pt: Tipo do estado

en: Statistic
pt: Estatística

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Status
pt: Estado

en: Status Window
pt: Janela de estado

en: Step
pt: Passo

en: Step into
pt: Passo para dentro

en: Step into	Ctrl+F11
pt: Passo para dentro	Ctrl+F11

en: Step into	F11
pt: Passo para dentro	F11

en: Step over
pt: Passo sobre

en: Step over	Ctrl+F10
pt: Passo sobre	Ctrl+F10

en: Step over	F10
pt: Passo sobre	F10

en: Steps
pt: Passos

en: Stop PostgreSQL Service
pt: Parar serviço do PostgreSQL

en: Stop Service
pt: Parar Serviço

en: Stop debugging
pt: Parar depuração

en: Stop debugging	Ctrl+F8
pt: Parar depuração	Ctrl+F8

en: Stop debugging	F8
pt: Parar depuração	F8

en: Stop service
pt: Parar serviço

en: Stopped
pt: Parado

en: Stopping service
pt: A parar serviço

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Store password
pt: Guardar pal.-chave

en: Store password?
pt: Guardar palavra-chave?

en: Strict
pt: Estrita

en: Strict?
pt: Estrita?

en: Strings
pt: Cadeias

en: Stylesheet
pt: Folha de estilos

en: Subscription
pt: Subscrição

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Succeed
pt: Sucesso

en: Successful
pt: Bem sucedido

en: Sunday
pt: Domingo

en: Superuser
pt: Superutilizador

en: Superuser (can create users)
pt: Super utilizador (pode criar utilizadores)

en: Superuser?
pt: Super utilizador?

en: Supports hash
pt: Suporta hash

en: Supports hash?
pt: Suporta hash?

en: Supports merge
pt: Suporta merge

en: Supports merge?
pt: Suporta merge ?

en: Suset - may be overridden by superuser
pt: Suset - pode ser substituído por superuser

en: Synonym
pt: Sinónimo

en: Synonyms
pt: Sinónimos

en: Syntax Validation
pt: Validação de sintaxe

en: System Table?
pt: Tabela de Sistema?

en: System aggregate?
pt: Agregado do sistema?

en: System cast?
pt: Conversão do sistema?

en: System column?
pt: Coluna do sistema?

en: System conversion?
pt: Conversão do sistema?

en: System database?
pt: Base de dados do sistema?

en: System domain?
pt: Domínio do sistema?

en: System foreign key?
pt: Chave externa do sistema?

en: System function?
pt: Função do sistema?

en: System index?
pt: Índice do sistema?

en: System language?
pt: Linguagem do sistema?

en: System objects will not be removed from the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
pt: Objectos de sistema não serão removidos da árvore de objectos até que uma actualização seja efectuada.
    Fechar todas as conexões agora?

en: System objects will not show in the the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
pt: Objectos de sistema não serão visualizados na árvore de objectos até que uma actualização seja efectuada.
    Fechar todas as conexões agora?

en: System operator class?
pt: Classe de operador do sistema?

en: System operator family?
pt: Família de operador de sistema?

en: System operator?
pt: Operador do sistema?

en: System package?
pt: Pacote de sistema?

en: System rule?
pt: Regra do sistema?

en: System schema?
pt: Esquema do sistema?

en: System schemas
pt: Esquema do sistema

en: System sequence?
pt: Sequência do sistema?

en: System synonym?
pt: Sinónimo de sistema?

en: System table?
pt: Tabela do sistema

en: System trigger?
pt: Trigger do sistema?

en: System type?
pt: Tipo de sistema?

en: System view?
pt: Vista do sistema?

en: TRUNCATE
pt: TRUNCAR

en: TX start
pt: TX iniciada

en: Table
pt: Tabela

en: Table Name
pt: Nome da tabela

en: Table Size
pt: Tamanho da Tabela

en: Table auto-vacuum ANALYZE base threshold
pt: Limiar de base do ANALYZE

en: Table auto-vacuum ANALYZE scale factor
pt: Factor de escala do ANALYZE

en: Table auto-vacuum FREEZE maximum age
pt: Idade máxima para FREEZE

en: Table auto-vacuum FREEZE minimum age
pt: Idade mínima para FREEZE

en: Table auto-vacuum FREEZE table age
pt: Idade máxima para FREEZE

en: Table auto-vacuum VACUUM base threshold
pt: Limiar de base do VACUUM

en: Table auto-vacuum VACUUM cost delay
pt: Atraso após custo de VACUUM

en: Table auto-vacuum VACUUM cost limit
pt: Limite de custo do VACUUM

en: Table auto-vacuum VACUUM scale factor
pt: Factor de escala do VACUUM

en: Table auto-vacuum enabled?
pt: Auto-vacuum da tabela activo?

en: Tables
pt: Tabelas

en: Tables/Views
pt: Tabelas/Vistas

en: Tablespace
pt: Espaço de tabelas

en: Tablespace Size
pt: Tamanho do Espaço de Tabelas

en: Tablespaces
pt: Espaços de tabelas

en: Target Node
pt: Nó de destino

en: Target encoding
pt: Codificação destino

en: Target object
pt: Objecto alvo

en: Target of merge
pt: Destino da união

en: Target schema
pt: Esquema alvo

en: Target type
pt: Tipo de destino

en: Template
pt: Modelo

en: Terminate
pt: Terminar

en: Terminate backend
pt: Terminar processo

en: Terminate process
pt: Terminar processo

en: Terminate process?
pt: Terminar processo?

en: The ANY pseudo-datatype cannot be used in multi parameter aggregates.
pt: O pseudo-tipo ANY não pode ser usado em agregações multiparamétricas.

en: The EnterpriseDB bin path specified is not valid or does not contain an EnterpriseDB pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
pt: O caminho para os binários do EnterpriseDB não é válido ou não contém o executável pg_dump do EnterpriseDB.
    
    Por favor indique outro directório, ou deixe o caminho em branco.

en: The Greenplum bin path specified is not valid or does not contain a Greenplum pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
pt: O caminho para os binários do Greenplum não é válido ou não contém o executável pg_dump do Greenplum.
    
    Por favor indique outro directório, ou deixe o caminho em branco.

en: The PostgreSQL bin path specified is not valid or does not contain a PostgreSQL pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
pt: O caminho para os binários do PostgreSQL não é válido ou não contém o executável pg_dump do PostgreSQL.
    
    Por favor indique outro directório, ou deixe o caminho em branco.

en: The PostgreSQL server engine is currently configured to listen for local connections only.
    You might want to check "listen_addresses" to enable accessing the server over the network too.
pt: O servidor PostgreSQL está correntemente configurado para aceitar apenas pedidos de conexão locais.
    Poderá ser útil verificar a opção "listen_addresses" para permitir o acesso a partir de outros pontos da rede.

en: The PostgreSQL server must be at least version %2.1f!
pt: O servidor PostgreSQL tem de ser a versão  %2.1f no mínimo!

en: The PostgreSQL server's version string.
pt: Versão do servidor PostgreSQL.

en: The PostgreSQL version number.
pt: Número da versão do PostgreSQL

en: The autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
pt: O processo autovacuum não está em execução.
    Recomenda-se a sua activação, atribuindo às opções 'stats_start_collector', 'stats_row_level' e 'autovacuum' o valor 'on'.

en: The autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'track_counts' and 'autovacuum' to 'on' in PostgreSQL 8.3 and above or 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on' in earlier versions.
pt: O processo autovacuum não está em execução.
    Recomenda-se a sua activação, atribuindo o valor 'on' às opções 'track_counts' e 'autovacuum' no PostgreSQL 8.3 ou às opções 'stats_start_collector', 'stats_row_level' e 'autovacuum' em versões anteriores.

en: The colour specified is not valid.
pt: A cor especificada não é válida.

en: The configuration is modified.
    Do you want to save changes?
pt: A configuração foi modificada.
    Deseja guardar as alterações?

en: The file: 
    
    %s
    
    already exists. Do you want to overwrite it?
pt: O ficheiro: 
    
    %s
    
    já existe. Deseja sobrepô-lo?

en: The generated SQL query has changed.
    Do you want to update it and execute the query?
pt: O SQL gerado foi alterado.
    Deseja actualizá-lo e executar a consulta?

en: The generated SQL query has changed.
    Do you want to update it?
pt: O SQL gerado foi alterado.
    Deseja actualizá-lo?

en: The help source (%s) could not be opened. Please check the help configuration options.
pt: A fonte de ajuda (%s) não pôde ser aberta. P.f. verifique as opções de configuração da ajuda.

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
pt: O endereço TCP/IP ou hostname do servidor.

en: The initial database used when connecting to the server.
pt: A base de dados inicial a utilizar após conexão ao servidor.

en: The last OID used by the server.
pt: O último OID usado pelo servidor.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
pt: O máximo de %ld linhas foi excedido (total %ld).

en: The mythical 13th month!
pt: O mítico 13º mês!

en: The mythical 8th day!
pt: O mítico 8º dia!

en: The newly created cluster version (%s)
     doesn't match the existing cluster's version (%s)
pt: A versão do cluster recém-criado /%s)
    não corresponde à do cluster existente (%s)

en: The password could not be changed!
pt: Não foi possível alterar a palavra-chave!

en: The passwords entered do not match!
pt: As palavras-chave introduzidas não coincidem!

en: The pg_autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
pt: O processo de servidor pg_autovacuum não está em execução.
    É recomendada a sua activação, atribuindo o valor 'on' às opções 'stats_start_collector', 'stats_row_level' e 'autovacuum'.

en: The port number the server is listening on.
pt: O número da porta em que servidor está à escuta.

en: The query could not be converted to the required encoding.
pt: A consulta não pôde ser convertida para a codificação requerida.

en: The query you copied is at the maximum length.
    It may have been truncated.
pt: A consulta que copiou tem o comprimento máximo admissível. 
    Pode ter sido truncado.

en: The row limit must be an integer number or 'No limit'
pt: O limite de linhas deve ser um valor inteiro ou 'No limit'

en: The schema oid can't be located, please refresh all schemas!
pt: O oid do esquema não pode ser localizado, por favor actualize todos os esquemas!

en: The selected function could not be found.
pt: A função seleccionada não foi encontrada.

en: The server log contains entries in multiple encodings and cannot be displayed by pgAdmin.
pt: O log do servidor contém entradas com codificações distintas e não pode ser visualizado pelo pgAdmin.

en: The server version %s is older than is supported by this release of pgAdmin.
pt: A versão %s do servidor é mais antiga que as suportadas por esta versão do pgAdmin.

en: The specified exception already exists!
pt: A excepção especificada já existe!

en: The text %s has changed.
pt: O texto %s foi alterado.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
pt: O texto %s foi alterado.
    Deseja guardar as alterações?

en: The text has changed.
    Do you want to save changes?
pt: O texto foi alterado.
    Deseja guardar as alterações?

en: The text in file %s has changed.
    Do you want to save changes?
pt: O texto no ficheiro %s foi alterado.
    Deseja guardar as alterações?

en: The username used when connecting to the server.
pt: O nome de utilizador a aplicar na conexão ao servidor.

en: There are %ld event acknowledgement outstanding.
    Continue anyway? | There are %ld event acknowledgements outstanding.
    Continue anyway?
pt[0]: Existe %ld aviso de recepção pendente.
    Prosseguir de qualquer modo?
pt[1]: Existem %ld avisos de recepção pendentes.
    Prosseguir de qualquer modo?

en: There are %ld event acknowledgements outstanding.
    Continue anyway?
pt: Existem %ld avisos de recepção pendentes.
    Prosseguir de qualquer modo?

en: There are dependent services configured:
pt: Existem serviços dependentes configurados:

en: There are dependent services running:
pt: Existem serviços dependentes em execução:

en: There are no hints available for the current object.
pt: Não há sugestões disponíveis para o objecto actual.

en: There is nothing in the SQL pane to save!
pt: Não há nada no painel SQL para guardar!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
pt: Existem dados não guardados numa linha.
    Deseja guardá-los na base de dados?

en: There was an error deleting the previous record.
    Are you sure you wish to delete the remaining %d row? | There was an error deleting the previous record.
    Are you sure you wish to delete the remaining %d rows?
pt[0]: Ocorreu um erro na remoção da linha anterior.
    Pretende remover %d linha restante ?
pt[1]: Ocorreu um erro na remoção da linha anterior.
    Pretende remover as %d linhas restantes ?

en: This file contain mixed line endings. They will be converted to the current setting.
pt: Este ficheiro contém terminadores de linha de tipos distintos. Serão convertidos para a opção corrente.

en: This file contains mixed line endings. They will be converted to the current setting.
pt: Este ficheiro contém terminadores de linha distintos. Serão convertidos para a opção corrente.

en: This macro includes a text substitution. Please select some text in the SQL pane and re-run the macro.
pt: Esta macro inclui uma substituição de texto. P.f. seleccione algum texto no painel de SQL e execute novamente a macro

en: This option is present in the configuration file, but not known to the configuration tool.
pt: Esta opção está presente no ficheiro de configuração, mas é desconhecida da ferramenta de configuração.

en: This program is based on pgAdmin III
pt: Este programa está baseado no pgAdmin III

en: This query will return %d results.
    Load all results?
pt: Esta consulta irá retornar %d resultados.
    Carregar todos os resultados?

en: This software is released under the Artistic License.
pt: Este software está protegido pela Licença Artística.

en: This software is released under the BSD Licence.
pt: Este software é publicado sob a licença BSD.

en: This software is released under the PostgreSQL Licence.
pt: Este software é publicado sob a licença PostgreSQL.

en: This table contains serial columns. Do you want to use the values in the clipboard for these columns?
pt: Esta tabela contém colunas de tipo série. Pretende usar os valores da Área de Transferência para essas colunas?

en: This version of pgAdmin has only been tested with PostgreSQL version %s and below and may not function correctly with this server. Please upgrade pgAdmin.
pt: Esta versão do pgAdmin só foi testada com a versão %s e anteriores do PostgreSQL e poderá não funcionar correctamente com este servidos. P.f. actualiza o pgAdmin.

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Time
pt: Hora

en: Time offset
pt: Variação de Tempo

en: Times
pt: Horas

en: Timestamp
pt: Data

en: Title
pt: Título

en: To
pt: Para

en: Toast Blocks Hit
pt: Toast Blocks Afectados

en: Toast Blocks Read
pt: Toast Blocks Lidos

en: Toast Index Blocks Hit
pt: Toast Index Blocks Afectados

en: Toast Index Blocks Read
pt: Toast Index Blocks Lidos

en: Toast Table Size
pt: Tamanho da Tabela Toast

en: Toast auto-vacuum ANALYZE base threshold
pt: Limiar de base do ANALYZE

en: Toast auto-vacuum ANALYZE scale factor
pt: Factor de escala do ANALYZE

en: Toast auto-vacuum FREEZE maximum age
pt: Idade máxima para FREEZE

en: Toast auto-vacuum FREEZE minimum age
pt: Idade mínima para FREEZE

en: Toast auto-vacuum FREEZE table age
pt: Idade de tabela para FREEZE

en: Toast auto-vacuum VACUUM base threshold
pt: Limiar de base do VACUUM

en: Toast auto-vacuum VACUUM cost delay
pt: Atraso após custo de VACUUM

en: Toast auto-vacuum VACUUM cost limit
pt: Limite de custo do VACUUM

en: Toast auto-vacuum VACUUM scale factor
pt: Factor de escala do VACUUM

en: Toast auto-vacuum enabled?
pt: Auto-vacuum da tabela activo?

en: Toast table
pt: Tabela Toast

en: Toggle breakpoint
pt: Alternar ponto de interrupção

en: Toggle breakpoint	Ctrl+F9
pt: Alternar ponto de interrupção	Ctrl+F9

en: Toggle breakpoint	F9
pt: Alternar ponto de interrupção	F9

en: Tool bar
pt: Barra de ferramentas

en: Tool&bar	Ctrl-Alt-B
pt: &Barra de ferramentas	Ctrl-Alt-B

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Total %ld rows.
pt: Total %ld linhas.

en: Total Time
pt: Tempo total

en: Total pgScript runtime:
pt: Tempo total de execução do pgScript:

en: Total query runtime:
pt: Tempo total de execução da consulta:

en: Transactions
pt: Transacções

en: Translator attention: must match backend translation!Ident authentication failed
pt: Aviso ao tradutor: deve coincidir com tradução do servidor! Autenticação Ident falhou

en: Translator attention: must match backend translation!no pg_hba.conf entry for
pt: Aviso ao tradutor: deve coincidir com tradução do servidor! sem entrada em pg_hba.conf para

en: Translator attention: must match libpq translation!Is the server running on host
pt: Aviso ao tradutor: deve coincidir com tradução do servidor! O servidor está em funcionamento no anfitrião

en: Tree Level
pt: Nível em árvore

en: Trigger Function
pt: Função de Trigger

en: Trigger Functions
pt: Funções de Trigger

en: Trigger enabled?
pt: Trigger activo?

en: Trigger function
pt: Função de Trigger

en: Trigger functions
pt: Funções de Trigger

en: Truncate Cascaded
pt: Truncar Em Cascata

en: Truncate table
pt: Truncar tabela

en: Truncate table cascaded
pt: Truncar tabela em cascata

en: Truncate the selected table and all referencing tables.
pt: Truncar a tabela seleccionada e todas as tabelas que a refiram.

en: Truncate the selected table.
pt: Truncar a tabela seleccionada.

en: Trusted
pt: Confiável

en: Trusted?
pt: Confiável?

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
pt: Tente trocar para o lado esquerdo em uma 
    ou mais relações.

en: Trying to drop system object
pt: A tentar remover objecto do sistema

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Tuple Count
pt: Contagem de tuplos

en: Tuple Length
pt: Comprimento de tupla

en: Tuple Percent
pt: Percentagem de tuplos

en: Tuples Deleted
pt: Tuplos Eliminados

en: Tuples Fetched
pt: Tuplos Obtidos

en: Tuples HOT Updated
pt: Tuplos HOT Actualizados

en: Tuples HOT updated
pt: Tuplos HOT actualizados

en: Tuples Inserted
pt: Tuplos Inseridos

en: Tuples Returned
pt: Tuplos Retornados

en: Tuples Updated
pt: Tuplos Actualizados

en: Tuples deleted
pt: Tuplos eliminados

en: Tuples inserted
pt: Tuplos inseridos

en: Tuples updated
pt: Tuplos actualizados

en: Type
pt: Tipo

en: Type Of Objects
pt: Tipo de Objectos

en: Types
pt: Tipos

en: Typmod in function
pt: Função TYPMOD_IN

en: Typmod out function
pt: Função TYPMOD_OUT

en: UPDATE script
pt: Script UPDATE

en: Uncheck all
pt: Desmarcar tudo

en: Uncomme&nt Text	Ctrl-Shift-K
pt: Remover Come&ntário	Ctrl-Shift-K

en: Uncomment the selected text
pt: Remover marcador de comentário do texto seleccionado

en: Undo
pt: Desfazer

en: Undo change of data.
pt: Desfazer alterações de dados.

en: Undo last action
pt: Desfazer última acção

en: Unexpected empty cache line: dataSet already closed.
pt: Situação não esperada, linha de cache vazia: dataSet já fechado.

en: Unique
pt: Única

en: Unique?
pt: Única?

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown SSL mode:
pt: Modo SSL desconhecido:

en: Unknown exception:
pt: Excepção desconhecida:

en: Unknown find dialog event!
pt: Evento de busca da janela de diálogo desconhecido!

en: Unknown option
pt: Opção desconhecida

en: Unknown token in connection string:
pt: Componente desconhecido na cadeia de conexão:

en: Unlock Set
pt: Desbloquear Conjunto

en: Unlock a replication set and re-allow updates.
pt: Desbloquear um conjunto de replicação e voltar a permitir modificações.

en: Unlock set
pt: Desboquear conjunto

en: Unsaved data
pt: Dados não guardados

en: Up since
pt: Activo desde

en: Update catalogs?
pt: Actualizar catálogos?

en: Upgrade Node
pt: Actualizar nó

en: Upgrade cluster software
pt: Actualizar software do cluster

en: Upgrade node
pt: Actualizar nó

en: Upgrade node to newest replication software version.
pt: Actualizar nó para a versão mais recente do software de replicação.

en: Usage:
pt: Utilização:

en: Use Column Inserts
pt: Utilizar inserção de colunas

en: Use DOS style line endings
pt: Usar estilo DOS para terminadores de linha

en: Use Insert commands
pt: Utilizar comandos INSERT

en: Use Mac style line endings
pt: Usar estilo Mac para terminadores de linha

en: Use SET SESSION AUTHORIZATION
pt: Usar SET SESSION AUTHORIZATION

en: Use TAB character for autocompletion
pt: Usar caracter TAB para auto-preenchimento

en: Use Unix style line endings
pt: Usar estilo Unix para terminadores de linha

en: Use current text Explain result and display it graphically
pt: Visualizar representação gráfica do texto corrente do Explain

en: Use regular expressions when searching
pt: Utilizar expressões regulares ao localizar

en: Use replication
pt: Usar replicação

en: Use spaces instead of tabs
pt: Usar espaços em vez de tabuladores

en: Use system background color
pt: Usar cor de fundo do sistema

en: Use system foreground color
pt: Usar cor de prmeiro plano do sistema

en: User
pt: Utilizador

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: User Name
pt: Nome do utilizador

en: User Privileges
pt: Privilégios de utilizador

en: User can create databases
pt: O Utilizador pode criar base de dados

en: User can create users
pt: O utilizador pode criar utilizadores

en: User language
pt: Idioma do utilizador

en: User/Group
pt: Cargo/Grupo

en: Userlimit - may be set by user
pt: Userlimit - valor pode ser atribuído pelo utilizador

en: Username
pt: Nome do utilizador

en: Users
pt: Utilizadores

en: Users/login Roles
pt: Utilizadores/Cargos de login

en: Users/login roles
pt: Utilizadores/cargos de login

en: Userset - may be set by user
pt: Userset - valor pode ser atribuído pelo utilizador

en: Using an EnterpriseDB callable statement
pt: Usando uma instrução passível de chamamento pelo EnterpriseDB

en: Using embedded XRC data.
pt: Usando dados XRC embutidos.

en: Using external XRC files.
pt: Usando ficheiros XRC externos.

en: VACUUM base threshold
pt: Limiar de base do VACUUM

en: VACUUM cost limit
pt: Limite de custo do VACUUM

en: VACUUM options
pt: Opções de VACUUM

en: VACUUM scale factor
pt: Factor de escala do VACUUM

en: Vacuum settings
pt: Opções do Vacuum

en: Validate
pt: Validar

en: Validate the syntax of the filter string.
pt: Valide a sintaxe do texto do filtro

en: Validating filter string
pt: A validar o texto do filtro

en: Validator
pt: Validador

en: Value
pt: Valor

en: Value changed
pt: Valor alterado

en: Variable
pt: Variável

en: Variable Name
pt: Nome da variável

en: Variable Value
pt: Valor da variável

en: Variable has still its initial default value
pt: Variável ainda contém o valor predefinido

en: Variables
pt: Variáveis

en: Verbose
pt: Detalhada

en: Verbose messages
pt: Mensagens detalhadas

en: Version
pt: Versão

en: Version number
pt: Versão número

en: Version string
pt: Versão

en: View
pt: Vista

en: View &All Rows
pt: Ver Tod&as as Linhas

en: View &All Rows	Ctrl-D
pt: Ver Tod&as as Linhas	Ctrl-D

en: View &Data
pt: Visualizar &dados

en: View All Rows
pt: Ver Todas as Linhas

en: View All Rows	Ctrl-D
pt: Ver Todas as Linhas	Ctrl-D

en: View Data
pt: Visualizar dados

en: View Data Options
pt: Visualizar Opções de Dados

en: View F&iltered Data
pt: Visualizar Dados F&iltrados

en: View F&iltered Rows...
pt: Ver Linhas &Filtradas...

en: View F&iltered Rows...	Ctrl-G
pt: Ver Linhas &Filtradas...	Ctrl-G

en: View Filtered Data
pt: Visualizar Dados Filtrados

en: View Filtered Rows
pt: Ver Linhas Filtradas

en: View Filtered Rows	Ctrl-G
pt: Ver Linhas Filtradas	Ctrl-G

en: View Top %i Row | View Top %i Rows
pt[0]: Ver Primeira %i Linha
pt[1]: Ver Primeiras %i Linhas

en: View Top %i Rows
pt: Ver Primeiras %i Linhas

en: View a limited number of rows in the selected object.
pt: Ver um número limitado de linhas no objecto seleccionado.

en: View data.
pt: Ver dados.

en: View the data in the selected object.
pt: Visualizar os dados do objecto seleccionado.

en: Views
pt: Vistas

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visit
    download site
pt: Visitar
    o site de download

en: Volatility
pt: Volatilidade

en: WARNING:
pt: AVISO:

en: WARNING: %s
pt: AVISO: %s

en: Waiting for a target
pt: Esperando por um alvo

en: Waiting for another session to invoke %s
pt: Aguardando por outra sessão para invocar %s

en: Waiting for breakpoint in %s
pt: Esperando por ponto de interrupção em %s

en: Waiting for target
pt: Esperando por alvo

en: Waiting for target (continue)...
pt: Esperando por alvo (continuando)...

en: Waiting for target (step into)...
pt: Esperando por alvo (passo para dentro)...

en: Waiting for target (step over)...
pt: Esperando por alvo (passo sobre)...

en: Warning
pt: Aviso

en: Warning:
pt: Aviso:

en: Warning: Backup or restore operations may fail if the PostgreSQL utilities do not match the server version.
pt: Aviso: As operações de backup ou restauro poderão falhar se os utilitários do PostgreSQL não corresponderem à versão do servidor.

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Week Days
pt: Dias da semana

en: Weekdays
pt: Dias da semana

en: When
pt: Quando

en: When?
pt: Quando?

en: Whole word
pt: Palavra completa

en: Window function
pt: Função de janela

en: Window?
pt: Janela?

en: With OIDs
pt: Com OIDs

en: Writing configuration file to server
pt: Gravando ficheiro de configuração no servidor

en: Writing data.
pt: A Escrever dados.

en: XML Stylesheet files (*.xsl)|*.xsl|All files (*)|*
pt: Ficheiros XML Stylesheet (*.xsl)|*.xsl|Todos os ficheiros (*)|*

en: XML Stylesheet files (*.xsl)|*.xsl|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros XML Stylesheet (*.xsl)|*.xsl|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*)|*
pt: Ficheiros XML (*.xml)|*.xml|Todos os ficheiros (*)|*

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
pt: Ficheiros XML (*.xml)|*.xml|Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: Xact Committed
pt: Transacção consolidada

en: Xact Rolled Back
pt: Transacção revertida

en: Yes
pt: Sim

en: You cannot join on the asterisk.
pt: Não pode realizar uma junção no asterisco.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
pt: Não pode deixar ambas as colunas e a expressão em branco.
    
    Clique 'OK' para inserir uma função por defeito na expressão.

en: You must add at least on column.
pt: Deve adicionar pelo menos uma coluna.

en: You must enter a valid date and/or time!
pt: Introduza uma data e/ou hora válidas

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
pt: Deve redesenhar as suas junções para que "%s"
    não apareça no lado direito
    mais do que uma vez.

en: You must select a server before changing your password!
pt: Deve seleccionar um servidor antes de alterar a sua palavra-chave!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
pt: Deve seleccionar uma coluna da tabela esquerda e uma coluna da tabela direita.

en: You must specify a query and a name for the macro
pt: Deve especificar uma consulta e um nome para a macro

en: aborting.
pt: a cancelar.

en: administrative node
pt: nó administrativo

en: all columns
pt: todas as colunas

en: allow
pt: permitir

en: auto-connect to specified server
pt: conectar automaticamente ao servidor especificado

en: can't flush file descriptor
pt: descritor de ficheiro não pode ser esvaziado

en: connect query tool to database
pt: conectar ferramenta de consulta à base de dados

en: connect server status window to database
pt: conectar janela de estado do servidor a base de dados

en: daily
pt: diariamente

en: dialog translation test mode
pt: modo de teste de tradução de diálogos

en: disable
pt: Desactivado

en: edit HBA configuration file
pt: editar ficheiro de configuração HBA

en: edit configuration files in cluster directory
pt: editar ficheiros de configuração no directório do cluster

en: edit main configuration file
pt: editar ficheiro de configuração principal

en: edit pgpass configuration file
pt: editar ficheiro de configuração pgpass

en: favourite
pt: favorito

en: file to load into the query tool in -q or -qc mode
pt: ficheiro a carregar para a ferramenta de consulta no modo -q ou -qc

en: folder
pt: pasta

en: internal
pt: interno

en: listens
pt: atendimentos

en: local pipe
pt: pipe local

en: logging_collector not enabled or log_filename misconfigured
pt: logging_colector não activado ou log_filename incorrectamente configurado

en: member
pt: membro

en: member in
pt: membro em

en: monthly
pt: mensalmente

en: need password
pt: palavra-chave necessária

en: no
pt: não

en: no quoting
pt: sem citação

en: none
pt: nenhum

en: not active
pt: inactivo

en: not counted
pt: não contadas

en: not encrypted
pt: não encriptado

en: not member
pt: não membro

en: not member in
pt: não membro em

en: not running
pt: parado

en: only strings
pt: apenas texto

en: open query tool
pt: abrir ferramenta de consulta

en: open server status window
pt: abrir janela de estado do servidor

en: options:
pt: opções:

en: owner
pt: proprietário

en: pgAdmin Guru Hint
pt: Sugestões de Guru do pgAdmin

en: pgAdmin III - Backend Configuration Hints
pt: pgAdmin III - Sugestões de Configuração do Servidor

en: pgAdmin III Guru Hint
pt: Sugestão de Guru do pgAdmin III

en: pgAdmin III Guru Hints
pt: Sugestões de Guru do pgAdmin III

en: pgAdmin III Query
pt: Consulta do pgAdmin III

en: pgAdmin III Server Status -
pt: pgAdmin III Estado do Servidor -

en: pgAgent Job
pt: Tarefa do pgAgent

en: pgAgent Jobs
pt: Tarefas do pgAgent

en: pgAgent Service
pt: Serviço pgAgent

en: pgAgent jobs
pt: Tarefas do pgAgent

en: pgScript already running.
pt: pgScript já em funcionamento.

en: pgScript completed.
pt: pgScript concluído.

en: pgScript interrupted
pt: pgScript interrompido

en: pgScript is running.
pt: pgScript em funcionamento.

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
pt: O objecto pgServer não inicializou porque o utilizador cancelou.

en: pgadmin:Logfile rotated.
pt: pgadmin: Logfile rodado.

en: prefer
pt: preferir

en: ready
pt: pronto

en: redirect_stderr not enabled or log_filename misconfigured
pt: redirect_stderr não activado ou ficheiro de log não configurado correctamente

en: repeat
pt: repetir

en: require
pt: requer

en: running
pt: em execução

en: set by Override
pt: atribuído por Override

en: show this help message
pt: mostrar esta mensagem de ajuda

en: single
pt: singular

en: size
pt: tamanho

en: store password
pt: guardar palavra-chave

en: unknown
pt: desconhecido

en: unset
pt: não configurado

en: weekly
pt: semanalmente

en: yearly
pt: anualmente

en: yes
pt: sim
