calibre - en to sr translation catalogue (2280 entries)

en: Start
sr: Покрени

en: Support calibre
sr: Podržavaj calibre

en: page
sr: Stranica

en: [options]
sr: Opcije

en: Does absolutely nothing
sr: Не ради баш ништа

en: Unknown
sr: Непознато

en: Base
sr: Основа

en: Customize
sr: Прилагоди

en: Cannot configure
sr: Није могуће подесити

en: File type
sr: Врста датотеке

en: Metadata reader
sr: Читач мета података

en: Metadata writer
sr: Писар мета података

en: Catalog generator
sr: Генератор каталога

en: Preferences
sr: Поставке

en: Store
sr: Складиштe

en: Library closed
sr: Biblioteka zatvorena

en: Create a TXTZ archive when a TXT file is imported containing Markdown or Textile references to images. The referenced images as well as the TXT file are added to the archive.
sr: Направи архиву TXTZ приликом увоза TXT датотека, која садржи Markdown или Textile поменуте слике. Поменуте слике, као и TXT датотеке су додате у архиву.

en: Extract cover from comic files
sr: Издвоји корице из стрипа

en: Read metadata from %s files
sr: Прочитај метаподатке из %s датотека

en: Set metadata in %s files
sr: Упиши метаподатке у %s датотеке

en: Set metadata from %s files
sr: Учитај метаподатке из %s датотеке

en: Add books to calibre or the connected device
sr: Додај књиге у calibre или повезани уређај

en: Fetch annotations from a connected Kindle (experimental)
sr: Узми напомене од повезаног Kindle (експериментално)

en: Generate a catalog of the books in your calibre library
sr: Направите каталог књига у библиотеци calibre

en: Fine tune your e-books
sr: Fino podešavaj svoju e-knjigu

en: Edit the Table of Contents in your books
sr: Уредите садржај у вашим књигама

en: Delete books from your calibre library or connected device
sr: Избриши  књиге из ваше calibre библиотеке или повезаног уређаја

en: Edit the metadata of books in your calibre library
sr: Уреди метаподатке књига у библиотеци calibre

en: Read books in your calibre library
sr: Прочитај књиге у библиотеци calibre

en: Show a list of related books quickly
sr: Прикажи брзо списак сродних књига

en: Export books from your calibre library to the hard disk
sr: Извоз књига из библиотеке calibre на чврсти диск

en: Restart calibre
sr: Поново покрени calibre

en: Open the folder that contains the book files in your calibre library
sr: Отворите фасциклу која садржи датотеке књига у библиотеци calibre

en: Send books to the connected device
sr: Пошаљи књиге у повезани уређај

en: Browse the calibre User Manual
sr: Отвори calibre корисничко упутство

en: Customize calibre
sr: Прилагоди calibre

en: Easily find books similar to the currently selected one
sr: Пронађи књиге сличне као тренутно одабрану

en: Switch between different calibre libraries and perform maintenance on them
sr: Пребацивање између различитих calibre библиотека и вршимо одржавање истих

en: Edit the collections in which books are placed on your device
sr: Уредите колекције у којој се књига налазе на уређају

en: Match book on the devices to books in the library
sr: Упоредите књиге са уређаја са књигама у библиотеци

en: Copy a book from one calibre library to another
sr: Копирање књиге из једне calibre библиотеке у другу

en: Find the next or previous match when searching in your calibre library in highlight mode
sr: Пронађи следећу или претходну одговарајућу при претраживању у calibre библиотеци у истакнутом режиму

en: Choose a random book from your calibre library
sr: Изаберите насумичну књигу из  библиотеке calibre

en: Sort the list of books
sr: Разврстајте списак књига

en: Search for books from different book sellers
sr: Трагање за књигама од различитих продаваца књига

en: Get new calibre plugins or update your existing ones
sr: Преузмите нове додатке calibre или ажурирате постојеће

en: Interface
sr: Сучеље

en: Adjust the look and feel of the calibre interface to suit your tastes
sr: Прилагодите изглед и понашање calibre-а да одговара вашем укусу

en: Behavior
sr: Понашање

en: Change the way calibre behaves
sr: Промените начин понашања calibre-а

en: Add your own columns
sr: Додај своје колоне

en: Add/remove your own columns to the calibre book list
sr: Додајте/уклоните сопствене колоне за calibre списак књига

en: Customize the toolbars and context menus, changing which actions are available in each
sr: Прилагодите алатну траку и контекстни меније мењајући акције које су на располагању у сваком од њих

en: Searching
sr: Претраживање

en: Customize the way searching for books works in calibre
sr: Подесите свој начин проналажења књиге у calibre

en: Conversion
sr: Претварање

en: Set conversion options specific to each input format
sr: Подесите могућности претварања које су специфичне за сваки улазни формат

en: Set conversion options common to all formats
sr: Поставите могућности за претварање за све формате

en: Set conversion options specific to each output format
sr: Поставите могућности за претварање специфичне за сваки излазни формат

en: Adding books
sr: Додавање књига

en: Control how calibre reads metadata from files when adding books
sr: Регулишите како calibre чита метаподатке из датотека приликом додавања књига

en: Saving books to disk
sr: Чување књига на диску

en: Control how calibre exports files from its database to disk when using Save to disk
sr: Регулишете како calibre извози датотеке из  базе података на диск приликом коришћења Сачувај на диску

en: Sending books to devices
sr: Слање књига на уређаје

en: Metadata plugboards
sr: Прикључци за метаподатке

en: Change metadata fields before saving/sending
sr: Измени поља метаподатака пре чувања/слања

en: Template functions
sr: Шаблон функција

en: Advanced
sr: Напредно

en: Create your own template functions
sr: Направите сопствене функције шаблона

en: Sharing books by email
sr: Дељење књига  е-поштом

en: Sharing
sr: Дељење

en: Setup sharing of books via email. Can be used for automatic sending of downloaded news to your devices
sr: Подесите дељење књига путем е-поште. Може се користити за аутоматско слање преузетих вести на ваш уређај

en: Sharing over the net
sr: Размена преко мреже

en: Metadata download
sr: Преузми метаподатке

en: Ignored devices
sr: Занемарени уређаји

en: Control which devices calibre will ignore when they are connected to the computer.
sr: Контролише који уређаји ће бити игнорисани када се привежу на рачунар.

en: Plugins
sr: Додаци

en: Add/remove/customize various bits of calibre functionality
sr: Додавај /уклони/ прилагоди разне елементе понашања calibre

en: Tweaks
sr: Фино подешавање

en: Fine tune how calibre behaves in various contexts
sr: Фино подесите како да се calibre понаша у различитим ситуацијама

en: Shortcuts
sr: Пречице

en: Customize the keyboard shortcuts used by calibre
sr: Подесите пречице на тастатури које користи calibre

en: Miscellaneous
sr: Разно

en: Miscellaneous advanced configuration
sr: Разна напредна подешавања

en: Options specific to the output format.
sr: Могућности које зависе од излазног формата.

en: Options specific to the input format.
sr: Могућности које зависе од излазног формата.

en: Specify the character encoding of the input document. If set this option will override any encoding declared by the document itself. Particularly useful for documents that do not declare an encoding or that have erroneous encoding declarations.
sr: Одредите кодни распоред улазног документа. Ако је подешено ова могућност ће заменити све кодне распореде означене у самом документу. Ово је посебно корисно за документе који у себи не садрже ниједан кодни распоред, или у којима су назнаке кодног распореда неисправне

en: If specified, the output plugin will try to create output that is as human readable as possible. May not have any effect for some output plugins.
sr: Ако је изабрано, додатак ће покушати да направи што читљивији излаз за корисника. Ово не мора да има утицај на све изабране додатке.

en: Input profile
sr: Улазни профил

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you know nothing about the input document.
sr: Овај профил покушава да обезбеди разумне подразумеване вредности, а користан је ако не знате ништа о улазном документу.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/600/700 etc.
sr: Овај профил је намењен за линију SONY PRS, као што су 500/505/600/700 итд.

en: This profile is intended for the SONY PRS 300.
sr: Овај профил је намењен за SONY PRS 300.

en: This profile is intended for the SONY PRS-900.
sr: Овај профил је намењен за SONY PRS-900.

en: This profile is intended for the Microsoft Reader.
sr: Овај профил је намењен за Microsoft Reader.

en: This profile is intended for the Mobipocket books.
sr: Овај профил је намењен за Mobipocket књиге

en: This profile is intended for the Hanlin V3 and its clones.
sr: Овај профил је намењен за Hanlin V3  и његове клонове.

en: This profile is intended for the Hanlin V5 and its clones.
sr: Овај профил је намењен за Hanlin V5  и његове клонове.

en: This profile is intended for the Cybook G3.
sr: Овај профил је намењен за Cybook G3.

en: This profile is intended for the Cybook Opus.
sr: Овај профил је намењен за Cybook Opus.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle.
sr: Овај профил је намењен за Amazon Kindle.

en: This profile is intended for the Irex Illiad.
sr: Овај профил је намењен за Irex Illiad.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 1000.
sr: Овај профил је намењен за IRex Digital Reader 1000.

en: This profile is intended for the IRex Digital Reader 800.
sr: Овај профил је намењен за IRex Digital Reader 800.

en: This profile is intended for the B&N Nook.
sr: Овај профил је намењен за B&N Nook.

en: Output profile
sr: Излазни профил

en: This profile tries to provide sane defaults and is useful if you want to produce a document intended to be read at a computer or on a range of devices.
sr: Овај профил покушава да обезбеди разумне подразумеване вредности, а користан је ако желите да произведете документ који може да се чита како на рачунару, тако и на разним другим уређајима.

en: Intended for the iPad and similar devices with a resolution of 768x1024
sr: Намењено за iPad и сличне уређаје с резолуцијом 768x1024

en: Intended for the iPad 3 and similar devices with a resolution of 1536x2048
sr: Намењенo за iPad 3 и сличнe уређаје са резолуцијом од 1536x2048

en: Intended for generic tablet devices, does no resizing of images
sr: Намењен за таблет уређаје, величина слике се не мења

en: Intended for the Samsung Galaxy and similar tablet devices with a resolution of 600x1280
sr: Намењено Samsung Galaxy и сличним уређајима с резолуцијом од 600x1280

en: Intended for the Nook HD+ and similar tablet devices with a resolution of 1280x1920
sr: Предвиђено за Нук HD+ и сличне таблет уређаје са резолуцијом од 1280x1920

en: This profile is intended for the Kobo Reader.
sr: Овај профил је намењен за the Kobo Reader.

en: This profile is intended for the SONY PRS-300.
sr: Овај профил је намењен за SONY PRS-300.

en: Suitable for use with any e-ink device
sr: Погодан за коришћење са било којим e-ink уређајем

en: Suitable for use with any large screen e-ink device
sr: Погодан за употребу на било ком e-ink уређају са великим екраном

en: This profile is intended for the 5-inch JetBook.
sr: Овај профил је намењен за 5-инчне JetBook.

en: This profile is intended for the SONY PRS line. The 500/505/700 etc, in landscape mode. Mainly useful for comics.
sr: Овај профил је намењен за SONY PRS линије 500/505/700 итд, у положеном положају. Углавном је користан за стрипове.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle DX.
sr: Овај профил је намењен за  Amazon Kindle DX.

en: This profile is intended for the Amazon Kindle Fire.
sr: Овај профил је намењен за  Amazon Kindle Fire.

en: This profile is intended for the B&N Nook Color.
sr: Овај профил је намењен за  B&N Nook Color.

en: This profile is intended for the PocketBook Pro 900 series of devices.
sr: Овај профил је намењен за серију уређаја  PocketBook Pro 900 .

en: Installed plugins
sr: Инсталирани додаци

en: Mapping for filetype plugins
sr: Мапирање додатака за различите врсте датотека

en: Local plugin customization
sr: Подешавања локалних података

en: Disabled plugins
sr: Искључени додаци

en: Enabled plugins
sr: Укључени додаци

en: Initialization of plugin %s failed with traceback:
sr: Покретање додатка %s није успело. Порука о грешци је:

en:     %prog options
    
        Customize calibre by loading external plugins.
sr:     Могућности %prog 
    
        Подеси calibre учитавањем спољних додатака

en: Remove a custom plugin by name. Has no effect on builtin plugins
sr: Уклони жељене додатак по имену. Ово нема утицаја на уграђене додатке.

en: Customize plugin. Specify name of plugin and customization string separated by a comma.
sr: Подесите додатак. Наведите име додатка и наредбу за подешавање растављене зарезом.

en: List all installed plugins
sr: Излистај све инсталиране додатке

en: Enable the named plugin
sr: Укључи наведени додатак.

en: Disable the named plugin
sr: Искључи наведени додатак

en: Catalog
sr: Каталог

en: News
sr: Вести

en: restored preference
sr: повраћена подешавања

en: creating custom column
sr: правим корисничку колону

en: No label was provided
sr: Није наведена ниједна етикета.

en: The label must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
sr: Етикета сме садржати само мала слова, цифре и доње црте, и мора почети словом.

en: Dumping database to SQL
sr: Увоз базе података за SQL

en: Restoring database from SQL
sr: Враћам базу података из СКуеЛ-а

en: Yes
sr: Да

en: Add an empty book (a book with no formats)
sr: Додај празну књигу (књига без формата)

en: Set the title of the added book(s)
sr: Постави наслов за додату књигу

en: Set the authors of the added book(s)
sr: Постави аутора за додату књигу

en: Set the ISBN of the added book(s)
sr: Постави ISBN за додату књигу

en: Set the tags of the added book(s)
sr: Постави ознаке за додату књигу

en: Set the series of the added book(s)
sr: Постави серију за додату књигу

en: Set the series number of the added book(s)
sr: Подесите број серије додате књиге

en: You must specify at least one file to add
sr: Морате навести бар једну датотеку за додавање.

en: %prog add_custom_column [options] label name datatype
    
    Create a custom column. label is the machine friendly name of the column. Should
    not contain spaces or colons. name is the human friendly name of the column.
    datatype is one of: {0}
sr: %prog add_custom_column [могућност] етикета назив тип
    
    Направи колону. Етикета је рачунару разумљиво име колоне. Требало
    би да не садржи празнине или зарезе. Назив је име колоне разумљиво кориснику.
    Тип је један од: {0}

en: This column stores tag like data (i.e. multiple comma separated values). Only applies if datatype is text.
sr: Ова колона чува етикете као податке (тј. као више вредности раздвојених зарезима). Ово важи ако је тип текст.

en: You must specify label, name and datatype
sr: Морате навести етикету, назив и тип.

en: Comma-separated list of database IDs to catalog.
    If declared, --search is ignored.
    Default: all
sr: Зарезима раздвојена листа идентификатора за укључивање у каталог.
    Ако је наведена занемариће се могућност --search.
    Подразумева се: све

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search-related documentation in the User Manual.
    Default: no filtering
sr: Филтрирај резултате на основу упита за претрагу. За формат упита молим вас да погледате у одговарајући одељак Корисничког упутства.
    Подразумева се: без филтрирања.

en: Show detailed output information. Useful for debugging
sr: Прикажи детаљне информације. Корисно за тражење грешака.

en: %prog check_library [options]
    
    Perform some checks on the filesystem representing a library. Reports are {0}
sr: %prog check_library [могућности]
    
    Изврши неке провере у директоријумима с библиотеком. Извештаји су {0}

en: Output in CSV
sr: Извештај у  CSV формату.

en: Comma-separated list of reports.
    Default: all
sr: Зарезима раздвојена листа извештаја.
    Подразумевано: све

en: Comma-separated list of extensions to ignore.
    Default: all
sr: Зарезима раздвојена листа проширења које ће бити занемарена.
    Подразумевано: све

en: Comma-separated list of names to ignore.
    Default: all
sr: Зарезима раздвојена листа имена која ће бити занемарена.
    Подразумевано: све

en: Unknown report check
sr: Провера за непознат извештај.

en: Show details for each column.
sr: Прикажи детаље о свакој колони.

en: Export all books in database, ignoring the list of ids.
sr: Извези све књиге из базе података занемаривши листу идентификатора.

en: Specifying this switch will turn this behavior off.
sr: Навођење ове могућности ће спречити ову акцију.

en: You must specify some ids or the %s option
sr: Морате навести неке идентификаторе за могућност %s

en: %prog list [options]
    
    List the books available in the calibre database.
sr: %prog списак [могућности]
    
    Списак књига из calibre библиотеке.

en: Sort results in ascending order
sr: Разврстај резултате у растућем редоследу.

en: Filter the results by the search query. For the format of the search query, please see the search related documentation in the User Manual. Default is to do no filtering.
sr: Филтрирај резултате користећи упит за претрагу. За формат упита молим вас да погледате одговарајући део Корисничког упутства. Подразумева се да неће бити филтрирања.

en: The maximum width of a single line in the output. Defaults to detecting screen size.
sr: Највећа ширина реда у излазу. Подразумева се ширина екрана.

en: The string used to separate fields. Default is a space.
sr: Знаци који служе за раздвајање поља. Подразумева се размак.

en: The prefix for all file paths. Default is the absolute path to the library folder.
sr: Префикс за све путање. Подразумева се апсолутна путања до фасцикле која садржи библиотеку.

en: Output only the number of items in a category instead of the counts per item within the category
sr: Испиши само број ставки по категорији уместо броја по ставки у категорији.

en: CATEGORY ITEMS
sr: СТАВКЕ У КАТЕГОРИЈИ

en: You must specify at least one book to remove
sr: Морате навести бар једну књигу за уклањање.

en: Do not ask for confirmation
sr: Немој да питаш за одобрење.

en: Error: You must specify a column label
sr: Грешка: Морате навести назив колоне.

en: You must specify an id and a format
sr: Морате навести идентификатор и формат

en: Really do the recovery. The command will not run unless this option is specified.
sr: Заиста изврши опоравак. Ова команда неће бити покренута ако не изаберете ову могућност.

en: Name:
sr: Назив:

en: Search string:
sr: Низ знакова за претрагу:

en: Error: You must specify a name and a search string
sr: Грешка: Морате навести назив и низ знакова за претрагу.

en: added
sr: додато

en: Error: You must specify a name
sr: Грешка: Морате навести назив.

en: removed
sr: уклоњено

en: Error: Action %s not recognized, must be one of: (add|remove|list)
sr: Грешка: Акција %s није препозната. Мора бити једна од: (add|remove|list)

en: If the column stores multiple values, append the specified values to the existing ones, instead of replacing them.
sr: Ако колона чува више вредности, додај наведене вредности постојећим уместо да буду замењене.

en: Error: You must specify a field name, id and value
sr: Грешка: Морате навести назив поља, идентификатор и вредност.

en: Field name
sr: Име поља

en: Title
sr: Наслов

en: You must specify a record id as the first argument
sr: Морате навести ид запис као први аргумент

en: %s is not a known field
sr: %s није познато поље

en: Print metadata in OPF form (XML)
sr: Прикажи метаподатке у OPF облику (XML)

en: You must specify an id
sr: Морате навести идентификатор.

en: GLOBAL OPTIONS
sr: ГЛОБАЛНЕ МОГУЋНОСТИ

en: show this help message and exit
sr: прикажи ову поруку помоћи па изађи

en: show program's version number and exit
sr: прикажи број верзије програма и изађи

en: %%prog command [options] [arguments]
    
    %%prog is the command line interface to the calibre books database.
    
    command is one of:
      %s
    
    For help on an individual command: %%prog command --help
sr: %%prog команда [могућности] [аргументи]
    
    %%prog је интерфејс командне линије за calibre базу података.
    
    команда је једна од:
      %s
    
    Za pomoć vidite: %%prog komanda --help

en: TEMPLATE ERROR
sr: ГРЕШКА У ШАБЛОНУ

en: On Device
sr: На уређају.

en: Main
sr: Основна

en: Card A
sr: Картица A

en: Card B
sr: Картица B

en: Starting restoring preferences and column metadata
sr: Покрећем враћање подшшавања и метаподатака стубаца

en: Cannot restore preferences. Backup file not found.
sr: Нисам успео да повратим подешавања. Нисам пронашао датотеку умношка за чување.

en: Processed
sr: Обрађено

en: Creating custom column
sr: Образујем прилагођени стубац

en: today
sr: данас

en: yesterday
sr: јуче

en: thismonth
sr: овог месеца

en: daysago
sr: дана раније

en: Number conversion error: {0}
sr: Грешка претварања бјоја: {0}

en: no
sr: не

en: yes
sr: да

en: unchecked
sr: неозначено

en: checked
sr: означено

en: empty
sr: празно

en: blank
sr: празно

en: Invalid boolean query "{0}"
sr: Неисправан булов упит "{0}"

en: Debug device detection
sr: Исправљање грешака у откривању уређаја.

en: Cause a running calibre instance, if any, to be shutdown. Note that if there are running jobs, they will be silently aborted, so use with care.
sr: Зауставља процесе програма. А ако има посла у току, они ће бити поништени. Пажљиво употребите опцију.

en: Debug log
sr: Евиденција отклоњених грешака

en: No plugin named %s found
sr: Додатак под називом %s није пронађен

en: Communicate with Android phones.
sr: Повежи се са Android телефонима.

en: Communicate with S60 phones.
sr: Повежи се са S60 телефонима.

en: Communicate with WebOS tablets.
sr: Повежи се са WebOS таблетима.

en: Communicate with the Blackberry smart phone.
sr: Повежи се са  Blackberry паметним телефоном.

en: Card A folder
sr: Фасцикла картице А

en: Communicate with the Astak Mentor EB600
sr: Повежи се са Astak Mentor EB600 читачем.

en: Communicate with the PocketBook 360+ reader.
sr: Повежи се са PocketBook 360+ читачем.

en: Communicate with the PocketBook 701
sr: Повежи се са PocketBook 701

en: Communicate with the Infibeam Pi2 reader.
sr: Повежи се са Infibeam Pi2 читачем.

en: Communicate with the Entourage Edge.
sr: Повежи се са Entourage Edge.

en: Use an arbitrary folder as a device.
sr: Користи произвољну фасциклу као уређај.

en: Communicate with The Book reader.
sr: Повежи се са The Book читачем.

en: Communicate with the Libre Air reader.
sr: Повежи се са Libre Air читачем.

en: Removing books from device...
sr: Уклањам књиге са уређаја...

en: Communicate with the Azbooka
sr: Повежи се са Azbooka

en: Cannot get files from this device
sr: Не могу добити датотеке са овог уређаја

en: Communicate with the IRex Digital Reader 800
sr: Повежи се са IRex Digital Reader 800

en: Communicate with the Iriver Story reader.
sr: Повежи се са Iriver Story читачем.

en: Communicate with the MiBuk Wolder reader.
sr: Повежи се са MiBuk Wolder читачем

en: Communicate with the JetBook Mini reader.
sr: Повежи се саJetBook Mini читачем.

en: Communicate with the JetBook Color reader.
sr: Повежи се са JetBook Color читачем.

en: Not a valid MOBI file. Reports identity of %s
sr: Није важећа MOBI датотека. Извештаји идентитет за  %s

en: Could not generate page mapping.
sr: Није могуће генерисати мапирање странице.

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />
sr: <b>Место%(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />%(text)s<br />

en: <b>Page %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
sr: <b>Страна %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: <b>Location %(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />
sr: <b>Место%(dl)d &bull; %(typ)s</b><br />

en: Send page number information when sending books
sr: Поделите податке о броју страница при слању књиге

en: Custom column name to retrieve page counts from
sr: Прилагођено име колоне да бисте преузели из броја странице

en: Communicate with the Kindle Fire
sr: Повежи се са Kindle Fire

en: The Kobo supports several collections including
sr: Kobo подржава неколико збирки, укључујући

en: Create tags for automatic management
sr: Направи ознаке за аутоматско управљање

en: Upload covers for books (newer readers)
sr: Отпреми корице за књиге (новији читаоци)

en: Show expired books
sr: Прикажи застареле књиге

en: Attempt to support newer firmware
sr: Покушај за подршку новијег фирмвера

en: Getting list of books on device...
sr: Преузимам списак књига са уређаја...

en: Removing books from device metadata listing...
sr: Уклањам књиге са списка метаподатака на уређају...

en: Adding books to device metadata listing...
sr: Додајем књиге на списак метаподатака на уређају...

en: Kobo database version unsupported - See details
sr: Верзија Kobo базе није подржана - Видите детаље

en: Not Implemented
sr: Није примењено

en: <b>Chapter %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Chapter Progress:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />
sr: <b>Поглавље %(chapter)d:</b> %(chapter_title)s<br /><b>%(typ)s</b><br /><b>Напредак поглавља:</b> %(chapter_progress)s%%<br />%(annotation)s<br /><hr />

en: Collections
sr: Збирке

en: Title to test when debugging
sr: Наслов за тестирање када се отклањају грешке

en: Edit template
sr: Уреди шаблон

en: Invalid template
sr: Неважећи шаблон.

en: Communicate with the Palm Pre
sr: Повежи се са Palm Pre

en: Communicate with the Bq Avant
sr: Повежи се са  Bq Avant

en: Communicate with the Sweex/Kogan/Q600/Wink
sr: Повежи се са Sweex/Kogan/Q600/Wink

en: Communicate with the Pandigital Novel
sr: Повежи се са Pandigital Novel

en: Communicate with the VelocityMicro
sr: Повежи се са VelocityMicro

en: Communicate with the GM2000
sr: Повежи се са GM2000

en: Communicate with the Acer Lumiread
sr: Повежи се са Acer Lumiread

en: Communicate with the Aluratek Color
sr: Повежи се са Aluratek Color

en: Communicate with the Trekstor
sr: Повежи се са Trekstor

en: Communicate with the EEE Reader
sr: Повежи се са EEE Reader

en: Communicate with the Adam tablet
sr: Повежи се са Adam tablet

en: Communicate with the Nextbook Reader
sr: Повежи се са Nextbook Reader

en: Communicate with the Moovybook Reader
sr: Повежи се са Moovybook Reader

en: Communicate with the COBY
sr: Повежи се са COBY

en: Communicate with the Ex124G
sr: Повежи се са Ex124G

en: Communicate with MTP devices
sr: Коминицира са MTP уређаје

en: Get device information...
sr: Преузми податке о уређају...

en: Listing files, this can take a while
sr: Набрајање датотеке, ово може да потраје

en: Reading metadata from %s
sr: Читање метаподатке од %s

en: Updating metadata cache on device
sr: Ажурирање кеша метаподатка из уређаја

en: Finished reading metadata from device
sr: Крај читања метаподатка

en: Transferring books to device...
sr: Пренос књига на уређај...

en: Transferred %s to device
sr: %s пренето на урешају

en: Transfer to device finished...
sr: Пренос завршен...

en: Added %s
sr: %s додато

en: Adding complete
sr: Додавање завршено

en: Deleting books from device...
sr: Брисање књига из уређаја...

en: Deleted %s
sr: %s обрисано

en: All books deleted
sr: Све књиге су избрисане

en: Removing books from metadata
sr: Уклањање књиге из метаподатке

en: Removed %s
sr: Уклоњено %s

en: All books removed
sr: Све књиге су уклоњене

en: Unknown MTP device
sr: Непознат MTP уређај

en: Found object: %s
sr: Нађен објекат: %s

en: MTP devices are not supported on Windows XP
sr: MTP уређаји нису подржани од стране Windows XP-а

en: The Windows Portable Devices service is not available on your computer. You may need to install Windows Media Player 11 or newer and/or restart your computer
sr: Сервис Windows Portable Devices није доступан. Можда требате да инсталирате Windows Media Player 11 или новије и/или да рестартујете рачунар

en: Communicate with the Nokia E52
sr: Повежи се са Nokia E52

en: Comma separated list of metadata fields to turn into collections on the device. Possibilities include:
sr: Зарезом одвојен списак поља за метаподатке који ће бити претворени у колекције на уређају. Могућности укључују:

en: Comments have been removed as the SONY reader chokes on them
sr: Коментари су уклоњени јер SONY читач не може да их чита

en: All by title
sr: Све, по наслову

en: All by author
sr: Све, по аутору

en: Upload separate cover thumbnails for books (newer readers)
sr: Отпреми одвојено сличице корица за књиге (новији читачи)

en: Refresh separate covers when using automatic management (newer readers)
sr: Освежите засебно корице када се  употреби аутоматско управљање (новији читаоци)

en: Set this option to have separate book covers uploaded every time you connect your device. Unset this option if you have so many books on the reader that performance is unacceptable.
sr: Омогућите ову могућност да би се засебне корице преносиле на читач сваки пут када је уређај прикључен. Онемогућите је ако имате толико књига да ова активност узима превише времена.

en: Preserve cover aspect ratio when building thumbnails
sr: Очувај размеру корица при изградњи сличице

en: Search for books in all folders
sr: Трагање за књигама у свим фасциклама

en: Unnamed
sr: Без имена

en: Upload separate cover thumbnails for books
sr: Отпреми одвојено сличице корица за књиге

en: Refresh separate covers when using automatic management
sr: Ажурирајте неке корице у случају аутоматског управљања

en: Use SONY Author Format (First Author Only)
sr: Користи СОНИ Ауторски ФОРМАТ (само први аутор)

en: All by something
sr: Све по зони (аутор, наслов, итд)

en: Enable connections at startup
sr: Омогући повезаност при покретању

en: Check this box to allow connections when calibre starts
sr: Одабрати кутијицу да би одобрили везе на покретање Calibre-а

en: Security password
sr: Сигурносна лозинка

en: Enter a password that the device app must use to connect to calibre
sr: Унети лозинку коју уређај треба да користи да би се прикаћио на calibre

en: Use fixed network port
sr: Употреби фиксни мрежни порт

en: Use this IP address
sr: Користи ову ИП адресу

en: Communicate with the Teclast K3/K5 reader.
sr: Повежи се са Teclast K3/K5 читачем.

en: Communicate with the Newsmy reader.
sr: Повежи се са Newsmy читачем.

en: Communicate with the Archos reader.
sr: Повежи се са Archos читачем.

en: Communicate with the Pico reader.
sr: Повежи се са the Pico читачем.

en: Communicate with the iPapyrus reader.
sr: Повежи се са iPapyrus читачем.

en: Communicate with the Sovos reader.
sr: Повежи се са Sovos читачем.

en: Communicate with the Sunstech EB700 reader.
sr: Повежи се са Sunstech EB700 читачем.

en: Communicate with the Stash W950 reader.
sr: Повежи се са Stash W950 читачем.

en: Communicate with the Wexler reader.
sr: Повежи се са Wexler читачем.

en: Unable to detect the %s mount point. Try rebooting.
sr: Уређај %s није пронађен. Покушајте да поново покренете рачунар.

en: Unable to detect the %s disk drive.
sr: Не могу да пронађем диск %s.

en: Unable to detect the %s disk drive. Either the device has already been ejected, or your kernel is exporting a deprecated version of SYSFS.
sr: Не могу да откријем уређај %s. Уређај је или искључен, или језгро вашег оперативног система извози застарелу верзију SYSFS-а.

en: Unable to mount main memory (Error code: %d)
sr: Нисам успео да повежем основну меморију (код грешке: %d).

en: The main memory of %s is read only. This usually happens because of file system errors.
sr: Основна меморија се може само читати %s. Ово се обично дешава ако има грешака у  системским датотекама.

en: Unable to mount the device
sr: Није могуће монтирати уређај

en: Configure Device
sr: Подеси уређај

en: settings for device drivers
sr: подешавање управљачког програма за уређај

en: Ordered list of formats the device will accept
sr: Уређени списак формата које уређај подржава

en: Read metadata from files on device
sr: Прочитај метаподатке из датотека на уређају

en: Use author sort instead of author
sr: Користи ауторско  разврставање уместо по аутору

en: Template to control how books are saved
sr: Шаблон који одређује како ће књиге бити сачуване

en: Extra customization
sr: Додатно прилагођавање

en: Failed to access files on the SD card in your device. This can happen for many reasons. The SD card may be corrupted, it may be too large for your device, it may be write-protected, etc. Try a different SD card, or reformat your SD card using the FAT32 filesystem. Also make sure there are not too many files in the root of your SD card. Underlying error: %s
sr: Грешка у приступу документима на СД картици Вашег уређаја.Ово се може догодити из разних разлога.СД картица је можда покварена,можда је превелика за Ваш уређај,можда је заштићена од копирања и сл.Покушајте са другачијом СД картицом,или поново форматирајте СД картицу користећи ФАТ32 систем.Такође,уверите се да немате превише докумената у главном директорију СД картице.Основна грешка: %s

en: Sending metadata to device...
sr: Шаљем метаподатке на уређај...

en: USB Vendor ID (in hex)
sr: ИД продавца УСБ (хексадецимални)

en: USB Product ID (in hex)
sr: ИД производа УСБ (хексадецимални)

en: USB Revision ID (in hex)
sr: ИД ревизија УСБ-а (хексадецимални)

en: Main memory folder
sr: Главна фасцикла меморије

en: Enter the folder where the books are to be stored. This folder is prepended to any send_to_device template
sr: Унети фасциклу где су књиге сачуване. Та фасцикла је у било који send_to_device шаблон

en: Selected slot: %s is not supported.
sr: Изабрано лежиште: %s није подржано.

en: There is insufficient free space in main memory
sr: Нема довољно простора у основној меморији.

en: There is insufficient free space on the storage card
sr: Нема довољно простора на меморијској картици.

en: Rendered %s
sr: Обрађено %s

en: Failed %s
sr: Није успело %s

en: Failed to process comic: 
    
    %s
sr: Није успело да обради стрип: 
    
    %s

en: INPUT OPTIONS
sr: УЛАЗНЕ МОГУЋНОСТИ

en: OUTPUT OPTIONS
sr: ИЗЛАЗНЕ МОГУЋНОСТИ

en: Options to control the processing of the input %s file
sr: Могућности које контролишу обраду улазне %s датотеке

en: Options to control the processing of the output %s
sr: Подешавања која контролишу резултат обраде %s

en: Options to control the look and feel of the output
sr: Подешавања која контролишу изглед резултата обраде

en: Modify the document text and structure using user defined patterns.
sr: Измени текст и структуру документа употребом корисничких шаблона

en: Control auto-detection of document structure.
sr: Контрола аутоматског одређивања структуре документа.

en: Control the automatic generation of a Table of Contents. By default, if the source file has a Table of Contents, it will be used in preference to the automatically generated one.
sr: Надзор аутоматског прављења Садржаја. Подразумева се да ће, ако улазна датотека већ има Садржај, он ће бити коришћен уместо аутоматског.

en: Options to set metadata in the output
sr: Подешавања за уписивање метаподатака у излазној датотеци

en: Options to help with debugging the conversion
sr: Подешавања која помажу да исправите грешке при претварању

en: Output saved to
sr: Излаз ће бити сачуван у

en: Disable normalize (improve contrast) color range for pictures. Default: False
sr: Онемогући нормализацију (побољшање контраста) опсега боја за слике. Подразумева се: искључено

en: Maintain picture aspect ratio. Default is to fill the screen.
sr: Сачувај оригиналне размере слике. Подразумева се да  слика попуни екран.

en: Disable sharpening.
sr: онемогућ изоштравање.

en: Disable trimming of comic pages. For some comics, trimming might remove content as well as borders.
sr: Онемогући опсецање страна стрипа. За неке стрипове опсецање може да уклони и садржај, а не само оквире.

en: Don't split landscape images into two portrait images
sr: Не раздвајај водоравне слике на две усправне.

en: Keep aspect ratio and scale image using screen height as image width for viewing in landscape mode.
sr: Задржи размере и величину слике користећи висину екрана као ширину за водоравни положај.

en: Used for right-to-left publications like manga. Causes landscape pages to be split into portrait pages from right to left.
sr: Користи се за издања штампана с десна на лево, као на пример manga. Водоравне стране ће бити подељене на усправне с десна на лево.

en: Enable Despeckle. Reduces speckle noise. May greatly increase processing time.
sr: Укључи омекшавање слике. Смањује шум мрљица. Може да доведе до значајно дужег времена обраде.

en: Don't sort the files found in the comic alphabetically by name. Instead use the order they were added to the comic.
sr: Не разврставај датотеке у стрипу по имену. Уместо тога користи распоред којим су додати у стрип.

en: Apply no processing to the image
sr: Не обрађуј ову слику

en: Do not convert the image to grayscale (black and white)
sr: Немој да пребацујеш слике у црно-беле

en: Page
sr: Страна

en: Normally, if the input file has no cover and you don't specify one, a default cover is generated with the title, authors, etc. This option disables the generation of this cover.
sr: Обично, ако улазна датотека нема насловну страну, а ви нисте дефинисали своју, биће направљена подразумевана насловна страна која садржи наслов, ауторе, итд. Ова могућност онемогућава прављење подразумеване насловне стране.

en: Do not use SVG for the book cover. Use this option if your EPUB is going to be used on a device that does not support SVG, like the iPhone or the JetBook Lite. Without this option, such devices will display the cover as a blank page.
sr: Не користи SVG формат за корице књиге. Користите ову могућност ако ће ваша EPUB књига бити коришћена на уређају који не подржава SVG формат, као што је iPhone, или JetBook Lite. Без коришћења ове могућности овакви уређаји ће уместо корица приказати празну страну.

en: When using an SVG cover, this option will cause the cover to scale to cover the available screen area, but still preserve its aspect ratio (ratio of width to height). That means there may be white borders at the sides or top and bottom of the image, but the image will never be distorted. Without this option the image may be slightly distorted, but there will be no borders.
sr: Када се користи SVG корице ова могућност ће му променити величину сразмерно расположивој величини екрана, чувајући оригиналне размере (однос ширине и висине). Ово значи да ће се можда појавити белине у врху, или на дну стране, али слика неће бити изобличена. Без ове могућности слика може бити делимично изобличена, али неће бити белина по ивицама.

en: This option is needed only if you intend to use the EPUB with FBReaderJ. It will flatten the file system inside the EPUB, putting all files into the top level.
sr: Ово подешавање је потребно само ако намеравате да користите EPUB формат с FBReaderJ. Ово ће "изравнати" датотеке система у EPUBu и поставити све датотеке на највиши ниво хијерархије.

en: Title for any generated in-line table of contents.
sr: Наслов за аутоматски направљен садржај.

en: Do not insert a Table of Contents at the beginning of the book.
sr: Немој да додајеш Садржај на почетак књиге.

en: Genre for the book. Choices: %s
    
     See:
sr: Жанр за књигу. Изабери: %s
    
     Види:

en: for a complete list with descriptions.
sr: за комплетну листу са описима.

en: Traverse links in HTML files breadth first. Normally, they are traversed depth first.
sr: Прати све HTML везе прво по ширини. Обично се везе прате прво по дубини.

en: Maximum levels of recursion when following links in HTML files. Must be non-negative. 0 implies that no links in the root HTML file are followed. Default is %default.
sr: Највећа дубина рекурзије када се прате везе у HTML датотеци. Мора бити не-негативна. Вредност 0 спречава праћење било које везе из основне HTML датотеке. Подразумева се %default.

en: CSS file used for the output instead of the default file
sr: CSS датотека се користи за излаз уместо подразумеване датотеке

en: Multiple HTML files found in the archive. Only %s will be used.
sr: Много ХТМЛ фајлова пронађено у архиви.Само %s ће бити кориштен.

en: No top level HTML file found.
sr: Не постоји  HTML датотека врхунског нивоа.

en: Top level HTML file %s is empty
sr: Највиши ниво HTML датотеке %s је празан

en: Set the space between words in pts. Default is %default
sr: Постави размак између речи у штампарским тачкама. Подразумева се %default

en: Add a header to all the pages with title and author.
sr: Додај заглавље на свим страницама са насловом и аутором.

en: Set the format of the header. %a is replaced by the author and %t by the title. Default is %default
sr: Постави формат за заглавље. %a ће бити замењено именом аутора, а %t насловом. Подразумева се %default

en: Add extra spacing below the header. Default is %default pt.
sr: Додај размак испод заглавља. Подразумева се %default штампарских тачака.

en: Minimum paragraph indent (the indent of the first line of a paragraph) in pts. Default: %default
sr: Најмање увлачење првог реда пасуса у штампарским тачкама. Подразумева се: %default

en: Multiply the size of text in rendered tables by this factor. Default is %default
sr: Помножи величину текста у обрађеним табелама овим фактором. Подразумева се %default

en: The serif family of fonts to embed
sr: Породица serif слова за уградњу

en: The sans-serif family of fonts to embed
sr: Породица sans-serif слова за уградњу

en: The monospace family of fonts to embed
sr: Породица штампаних слова за уградњу

en: Comic
sr: Стрип

en: When present, use author sort field as author.
sr: Када постоји, користи поље за разврставање по имену аутора

en: Don't add Table of Contents to the book. Useful if the book has its own table of contents.
sr: Не додавај Преглед Садржаја у књигу.Корисно ако књига има сопствени преглед садржаја.

en: Disable compression of the file contents.
sr: Онемогући сажимање  садржаја датотека.

en: Ignore margins in the input document. If False, then the MOBI output plugin will try to convert margins specified in the input document, otherwise it will ignore them.
sr: Занемари ивице у улазном документу. Ако је постављено на Нетачно, излазни модул за MOBI ће покушати да обради ивице у улазном документу, а иначе ће их занемарити.

en: When adding the Table of Contents to the book, add it at the start of the book instead of the end. Not recommended.
sr: Када се додаје садржај, додаје се на почетак књиге уместо на крај. Није препоручено.

en: All articles
sr: Сви чланци

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252. Note: This option is not honored by all formats.
sr: Наведи кодни распоред за излазни документ. Подразумева се cp1252. Белешка: Ова могућност није подржана у свим форматима.

en: Add Table of Contents to beginning of the book.
sr: Додај садржај на почетак књиге.

en: Do not extract images from the document
sr: Не издвајај слике из документа

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.45, just below the median line length.
sr: Размера се користи да одреди дужину на којој би требало да буде не преломљени ред. Дозвољене вредности су децимале, између 0 и 1. Подразумевана вредност је 0.45, тик испод средине за дужину реда.

en: Specify the character encoding of the output document. The default is cp1252.
sr: Одреди кодни распоред за излазни документ. Подразумева се cp1252.

en: Do not reduce the size or bit depth of images. Images have their size and depth reduced by default to accommodate applications that can not convert images on their own such as Dropbook.
sr: Не смањуј број боја на сликама. Величина и број боја ће бити аутоматски смањени да се прилагоде програмима који не могу сами да претворе слике, као на пример Dropbook.

en: Username for sites that require a login to access content.
sr: Корисничко име за сајтове који захтевају пријављивање за приступ садржају.

en: Password for sites that require a login to access content.
sr: Лозинка за сајтове који захтевају приступ садржају.

en: Do not download latest version of builtin recipes from the calibre server
sr: Не преузимај најновије издање уграђених рецепата са calibre послужитеља

en: This RTF file has a feature calibre does not support. Convert it to HTML first and then try it.
    %s
sr: Calibre не подржава ову RTF датотеку. Пребаци га у HTML и пробајте поново.
    %s

en: Specify the character encoding of the output document. The default is utf-8.
sr: Одреди кодни распоред за излазни документ. Подразумева се utf-8.

en: The maximum number of characters per line. This splits on the first space before the specified value. If no space is found the line will be broken at the space after and will exceed the specified value. Also, there is a minimum of 25 characters. Use 0 to disable line splitting.
sr: Највећи број знакова у реду. Ред ће бити преломљен код првог размака пре наведене вредности. Ако није пронађен ниједан размак, ред ће бити преломљен на месту првог размака после наведене вредности и биће дужи од ње. Такође, подразумевани минимум је 25 знакова. Наведите 0 да спречите прелом редова.

en: Specify whether or not to insert an empty line between two paragraphs.
sr: Наведите да ли ће се додавати празан ред између пасуса.

en: Specify whether or not to insert two space characters to indent the first line of each paragraph.
sr: Наведите да ли да се први ред пасуса увуче са два размака.

en: Specify whether or not to hide the chapter title for each chapter. Useful for image-only output (eg. comics).
sr: Одреди да ли да се сакрије назив поглавља. Ово је корисно ако су излаз само слике (нпр. за стрипове).

en:  (Preface)
sr:  (Предговор)

en: Footnotes
sr: Фусноте

en: Normally extra spaces are condensed into a single space. With this option all spaces will be displayed.
sr: Обично се вишеструки размаци сажму у само један. Ово омогућава приказивање свих размака.

en: Normally extra space at the beginning of lines is retained. With this option they will be removed.
sr: Нормално се додатни размаци задржавају на почетку линије. Са овом опцијом ће размаци бити уклоњени.

en: Force splitting on the max-line-length value when no space is present. Also allows max-line-length to be below the minimum
sr: Форсирај прелом реда на месту задате највеће дужине чак и ако нема размака. Такође омогућава да дужина реда буде испод подразумеване минималне.

en: Specify the input profile. The input profile gives the conversion system information on how to interpret various information in the input document. For example resolution dependent lengths (i.e. lengths in pixels). Choices are:
sr: Изаберите улазни профил. Улазни профил даје инфромације систему за претварање о томе како да интерпретира различите информације у улазном документу. На пример, дужине које зависе од резолуције (т.ј. дужине у пикселима). Могући избори су:

en: Mapping from CSS font names to font sizes in pts. An example setting is 12,12,14,16,18,20,22,24. These are the mappings for the sizes xx-small to xx-large, with the final size being for huge fonts. The font rescaling algorithm uses these sizes to intelligently rescale fonts. The default is to use a mapping based on the output profile you chose.
sr: Веза између назива типова слова у CSS опису и величине слова у штампарским тачкама . На пример, 12,12,14,16,18,20,22,24. Ово повезује величине слова од xx-small до xx-large, где се ова последња величина користи за највећа слова. Алгоритам за промену величине слова користи ове величине да би претварање учинио што "паметнијом". Подразумевана веза је она наведена у изабраном излазном профилу.

en: Disable all rescaling of font sizes.
sr: Онемогући било какву промену величине слова.

en: The minimum line height, as a percentage of the element's calculated font size. calibre will ensure that every element has a line height of at least this setting, irrespective of what the input document specifies. Set to zero to disable. Default is 120%. Use this setting in preference to the direct line height specification, unless you know what you are doing. For example, you can achieve "double spaced" text by setting this to 240.
sr: Минимална висина реда, дата као проценат од израчунате величине слова. calibre ће обезбедити да сваки елемент има најмање оволику висину реда, без обзира на то шта је наведено у улазном документу. Поставите на нулу да бисте онемогућили. Користите ово подешавање пре него да поставите апсолутну висину реда, уколико не знате тачно шта радите. На пример, двоструку висину ћете постићи ако овде наведете 240.

en: The line height in pts. Controls spacing between consecutive lines of text. Only applies to elements that do not define their own line height. In most cases, the minimum line height option is more useful. By default no line height manipulation is performed.
sr: Висина реда у штампарским тачкама. Контролише размак између редова. Односи се само на елементе који не задају сопствену висину реда. У већини случајева подешавање минималне висине реда је много корисније. Подразумева се да неће бити измене висине реда.

en: Some badly designed documents use tables to control the layout of text on the page. When converted these documents often have text that runs off the page and other artifacts. This option will extract the content from the tables and present it in a linear fashion.
sr: Неки лоше створени документи користе табеле да би одредили изглед текста на страни. После претварања оваквих докумената текст често излази ван граница стране, а могући су и други визуелни проблеми. Избором ове могућности садржина табела ће бити представљена линеарно како би се избегли горе наведени проблеми.

en: Normally, if the source file already has a Table of Contents, it is used in preference to the auto-generated one. With this option, the auto-generated one is always used.
sr: Обично, ако улазна датотека већ има садржај, он ће бити коришћен уместо аутоматски направљеног. Избором ове могућности можете да учините да се увек користи аутоматски направљен садржај.

en: Don't add auto-detected chapters to the Table of Contents.
sr: Немој додавати аутоматски откривена поглавља у садржају.

en: If fewer than this number of chapters is detected, then links are added to the Table of Contents. Default: %default
sr: Ако се открије мање од овог броја поглавља, она ће бити додата у садржај. Подразумева се: %default

en: Maximum number of links to insert into the TOC. Set to 0 to disable. Default is: %default. Links are only added to the TOC if less than the threshold number of chapters were detected.
sr: Највећи број одредница које ће бити додате у садржај. Постави на 0 да онемогућиш ову могућност. Подразумева се: %default. Одреднице се додају у садржај само ако је број откривених поглавља мањи од задатог.

en: Remove entries from the Table of Contents whose titles match the specified regular expression. Matching entries and all their children are removed.
sr: Искључи одреднице из садржаја ако њихови наслови одговарају задатом регуларном изразу. Биће уклоњене све такве одреднице, као и оне које су испод њих у хијерархији.

en: Specify how to mark detected chapters. A value of "pagebreak" will insert page breaks before chapters. A value of "rule" will insert a line before chapters. A value of "none" will disable chapter marking and a value of "both" will use both page breaks and lines to mark chapters.
sr: Наведите како ће се означити откривена поглавља. Навођење "pagebreak" доводи до додавања знака за нови ред пре сваког поглавља. Вредност "rule" додаје хоризонталну линију. Вредност "none" искључује посебно означавање поглавља, а вредност "both" додаје и нови ред и водоравну линију.

en: Either the path to a CSS stylesheet or raw CSS. This CSS will be appended to the style rules from the source file, so it can be used to override those rules.
sr: Путања до датотеке са CSS описом, или сам CSS опис. Овај CSS опис ће бити додат у стилска правила која се већ налазе у изворној датотеци те се стога може користити и да их промени.

en: Change text justification. A value of "left" converts all justified text in the source to left aligned (i.e. unjustified) text. A value of "justify" converts all unjustified text to justified. A value of "original" (the default) does not change justification in the source file. Note that only some output formats support justification.
sr: Промени поравнање текста. Вредност "Лево" преводи сав и лево и десно поравнат текст у лево поравнат (тј. непоравнат). Вредност "Поравнај" преводи сав непоравнат текст у текст поравнат и лево и десно. Вредност "Изворно" не мења поравнање. Обратите пажњу да само неки формати подржавају поравнање текста.

en: Remove spacing between paragraphs. Also sets an indent on paragraphs of 1.5em. Spacing removal will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
sr: Уклони додатни размак између пасуса. Такође увуци све пасусе за 1.5em. Уклањање размака неће радити ако улазна датотека не користи пасусе (одреднице <p>, или <div>ознаке).

en: Use the cover detected from the source file in preference to the specified cover.
sr: Користи насловну страну из улазне датотеке уместо посебно наведене.

en: Insert a blank line between paragraphs. Will not work if the source file does not use paragraphs (<p> or <div> tags).
sr: Убаци празан ред између пасуса. Не ради ако улазна датотека не користи пасусе (одреднице <p>, или <div>ознаке).

en: Set the height of the inserted blank lines (in em). The height of the lines between paragraphs will be twice the value set here.
sr: Подесите висину уметнутих празних редова (у еm). Висина линија између пасуса биће двоструко већа од вредности подешене овде.

en: Read metadata from the specified OPF file. Metadata read from this file will override any metadata in the source file.
sr: Прочитај метаподатке из наведене OPF датотеке. Метаподаци прочитани из ове датотеке имају предност над свим метаподацима у изворној датотеци.

en: Preserve ligatures present in the input document. A ligature is a special rendering of a pair of characters like ff, fi, fl et cetera. Most readers do not have support for ligatures in their default fonts, so they are unlikely to render correctly. By default, calibre will turn a ligature into the corresponding pair of normal characters. This option will preserve them instead.
sr: Сачувај лигатуре у улазном документу. Лигатура је посебан начин за приказивање парова слова као што су ff, fi, fl, итд. Већина читача не подржава лигатуре у подразумеваној врсти слова и мало је вероватно да ће их исправно приказати. У подразумеваном стању calibre ће претворити лигатуре у парове обичних слова. Ова могућност ће их сачувати непромењене.

en: Set the title.
sr: Постави наслов.

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by ampersands.
sr: Постави имена аутора. Ако их има више, треба да буду раздвојена зарезима.

en: The version of the title to be used for sorting.
sr: Верзија наслова који ће се користити за разврставање

en: String to be used when sorting by author.
sr: Израз који ће бити коришћен за разврставање по имену аутора.

en: Set the cover to the specified file or URL
sr: Израз који ће бити коришћен за разврставање по имену аутора. За насловну страну користи неведену датотеку, или УРЛ

en: Set the index of the book in this series.
sr: Наведи број књиге у овој серији.

en: Set the rating. Should be a number between 1 and 5.
sr: Наведи оцену. Треба да буде бројчана, између 1 и 5.

en: Set the ISBN of the book.
sr: Наведи ISBN број књиге.

en: Set the tags for the book. Should be a comma separated list.
sr: Изабери етикете за књигу. Листа раздвојена зарезима.

en: Set the book producer.
sr: Наведи продуцента књиге.

en: Set the language.
sr: Наведи језик

en: Enable heuristic processing. This option must be set for any heuristic processing to take place.
sr: Омогући хеуристичку обраду. Ова могућност мора бити укључена да би била извршена хеуристичка обрада.

en: Detect unformatted chapter headings and sub headings. Change them to h2 and h3 tags.  This setting will not create a TOC, but can be used in conjunction with structure detection to create one.
sr: Откриј неформатиране наслове поглавља и поднаслове. Промени их у h1 и h2 ознаке. Ова могућност неће направити садржај, осим ако се користи заједно с избором за откривање структуре документа.

en: Look for common words and patterns that denote italics and italicize them.
sr: Тражи уобичајене речи и шаблоне које означавају искошено и претвори их у искошено.

en: Turn indentation created from multiple non-breaking space entities into CSS indents.
sr: Укључи увлачење сачињено од вишеструких размака у CSS увлачење.

en: Scale used to determine the length at which a line should be unwrapped. Valid values are a decimal between 0 and 1. The default is 0.4, just below the median line length.  If only a few lines in the document require unwrapping this value should be reduced
sr: Размера коришћена за одређивање места на коме ће бити поништен прелом реда. Дозвољене вредности су разломљени бројеви од 0 до 1. Подразумевана вредност је 0,4, одмах испод линије средње дужине. Ако само неколико редова у документу треба да буде спојено, ову вредност треба смањити.

en: Unwrap lines using punctuation and other formatting clues.
sr: Спој редове користећи интерпункцију и друге трагове обликовања.

en: Remove empty paragraphs from the document when they exist between every other paragraph
sr: Уклони празне пасусе из документа ако се налазе између сваког другог пасуса.

en: Replacement to replace the text found with sr1-search.
sr: Замена да промените текст нађен  sr1-претрагом

en: Replacement to replace the text found with sr2-search.
sr: Замена да промените текст нађен  sr2-претрагом

en: Replacement to replace the text found with sr3-search.
sr: Замена да промените текст нађен  sr3-претрагом

en: Values of series index and rating must be numbers. Ignoring
sr: Вредности за број књиге у серији морају бити бројеви. Занемаривање

en: Failed to parse date/time
sr: Нисам успео да прочитам датум/време

en: Converting input to HTML...
sr: Претварам улаз у HTML...

en: is
sr: јесте

en: is not
sr: није

en: matches pattern
sr: одговара шаблон

en: does not match pattern
sr: не одговара шаблон

en: is less than
sr: је мање од

en: is greater than
sr: је веће од

en: Notes
sr: Белешке

en: Table of Contents
sr: Садржај

en: Cover
sr: Корице

en: Follow all local links in an HTML file and create a ZIP file containing all linked files. This plugin is run every time you add an HTML file to the library.
sr: Прати све везе у HTML датотеци и направи ЗИП архиву која садржи све повезане датотеке. Овај додатак се покреће сваки пут када додате HTML датотеку у библиотеку.

en: Text
sr: Текст

en: 	Book Designer file detected.
sr: 	Откривена је датотека типа Book Designer.

en: 	Parsing HTML...
sr: 	Анализа HTML...

en: 	Baen file detected. Re-parsing...
sr: 	Откривена је датотека типа Baen. Поново анализирам...

en: Written preprocessed HTML to
sr: Уписао сам претпроцесираи HTML у

en: Processing %s
sr: Обрађујем %s

en: 	Converting to BBeB...
sr: 	Претварам у BBeB...

en: Could not parse file: %s
sr: Нисам успео да анализирам датотеку: %s

en: %s is an empty file
sr: %s је празна датотека

en: Unable to process interlaced PNG %s
sr: Не могу да обрадим преплетени PNG %s

en: An error occurred while processing a table: %s. Ignoring table markup.
sr: Грешка у обради табеле: %s. Занемарујем опис табеле.

en: Bad table:
    %s
sr: Неисправна табела:
    %s

en: Table has cell that is too large
sr: Табела садржи превелику ћелију

en: Could not read cover image: %s
sr: Не могу да прочитам слику насловне стране: %s

en: Cannot read from: %s
sr: Не могу да прочитам: %s

en: %prog book.lrf
    Convert an LRF file into an LRS (XML UTF-8 encoded) file
sr: %prog књига.lrf
    Преведи LRF датотеку у LRS датотеку (у XML UTF-8 кодном распореду)

en: Output LRS file
sr: Излазна LRS датотека

en: Do not save embedded image and font files to disk
sr: Немој да чуваш уграђене слике и слова на диск

en: Parsing LRF...
sr: Анализирам LRF...

en: Creating XML...
sr: Стварам XML...

en: LRS written to
sr: Уписао сам LRS у

en: Could not read from thumbnail file:
sr: Не могу да прочитам датотеку са сличицом:

en: %prog [options] file.lrs
    Compile an LRS file into an LRF file.
sr: %prog [могућности] датотеке.lrs
    Преведи LRS fдатотеку у LRF датотеку.

en: Path to output file
sr: Путања до излазне датотеке

en: Verbose processing
sr: Детаљни извештај о обради

en: Convert LRS to LRS, useful for debugging.
sr: Претвори LRS у LRS, корисно за отклањање грешака.

en: Invalid LRF file. Could not set metadata.
sr: Неисправна LRF датотека. Не могу да упишем метаподатке.

en: %prog [options] mybook.lrf
    
    
    Show/edit the metadata in an LRF file.
sr: %prog [могућности] мојакњига.lrf
    
    
    Прикажи/промени метаподатке у LRF датотеци.

en: Set the book title
sr: Постави наслов књиге

en: Set sort key for the title
sr: Постави кључ за разврставање по наслову

en: Set the author
sr: Постави име аутора

en: Set sort key for the author
sr: Постави кључ за разврставање по аутору

en: The category this book belongs to. E.g.: History
sr: Категорија којој припада ова књига. На пример: историја.

en: Path to a graphic that will be set as this files' thumbnail
sr: Путања до слике која ће бити постављена као икона за ове датотеке

en: Extract thumbnail from LRF file
sr: Издвој сличицу из LRF датотеке

en: Set the publisher
sr: Постави име издавача

en: Set the book classification
sr: Постави класификацију за књигу

en: Set the book creator
sr: Постави творца књиге

en: Set the book producer
sr: Постави продуцента књиге

en: Extract cover from LRF file. Note that the LRF format has no defined cover, so we use some heuristics to guess the cover.
sr: Извади насловну страну из LRF датотеке. Приметите да LRF формат нема посебно дефинисану насловну страну, па користимо нека хеуристичка правила да бисмо 'погодили' шта је насловна страна.

en: Set book ID
sr: Постави идентификатор за књигу

en: No
sr: Не

en: Author(s)
sr: Аутор

en: Publisher
sr: Издавач

en: Producer
sr: Произвођач

en: Comments
sr: Коментари

en: Tags
sr: Ознаке

en: Series | Series
sr[0]: Серија
sr[1]: Серије
sr[2]: Серија

en: Languages
sr: Језици

en: Timestamp
sr: Временска ознака

en: Published
sr: Објављено

en: Rights
sr: Права

en: Value: unknown field
sr: Вредност:непознато поље

en: Click to open
sr: Кликни да бисте отворили

en: Ids
sr: Id-ови

en: Set the authors. Multiple authors should be separated by the & character. Author names should be in the order Firstname Lastname.
sr: Постави имена аутора. Ако има више од једног аутора њихова имена треба да буду раздвојена знаком &. Имена аутора треба да буду у облику Име Презиме.

en: The version of the title to be used for sorting. If unspecified, and the title is specified, it will be auto-generated from the title.
sr: Издање наслова која ће бити коришћена за разврставање. Ако није наведена, а наслов јесте, биће аутоматски одређена из наслова.

en: String to be used when sorting by author. If unspecified, and the author(s) are specified, it will be auto-generated from the author(s).
sr: Низ знакова који ће бити коришћен за разврставање по имену аутора. Ако није наведен, а имена аутора јесу, биће аутоматски одређен из имена аутора.

en: Set the cover to the specified file.
sr: Искористи ову датотеку за насловну страну.

en: Set the book category.
sr: Постави категорију књиге.

en: Set the published date.
sr: Постави датум издавања.

en: Specify the name of an OPF file. The metadata will be written to the OPF file.
sr: Наведи име OPF датотеке. Метаподаци ће бити уписани у ову OPF датотеку.

en: Set the BookID in LRF files
sr: Постави BookID у LRF датотеке

en: No file specified
sr: Није наведен ниједна датотека

en: Original metadata
sr: Изворни метаподаци

en: Changed metadata
sr: Измењени метаподаци

en: OPF created in
sr: OPF датотека је створена у

en: Cover saved to
sr: Корице су сачуване у

en: No cover found
sr: Корице нису нађене

en: Downloads metadata and covers from Amazon
sr: Скида додатне податке и корице са Амазона

en: US
sr: САД

en: France
sr: Француска

en: Germany
sr: Немачка

en: UK
sr: ВБ

en: Italy
sr: Италија

en: Japan
sr: Јапан

en: Spain
sr: Шпанија

en: Metadata from Amazon will be fetched using this country's Amazon website.
sr: Метаподаци Амазона ће бити преузети помоћу Амазон веб сајта ове земље.

en: Amazon timed out. Try again later.
sr: Сајт Амазон у истеку.Покушати поново касније.

en: Metadata source
sr: Изворни метаподаци

en: Downloads metadata and covers from Google Books
sr: Скида додатне податке и корице са Google Books-а

en: Large
sr: Велика

en: Downloads covers from The Open Library
sr: Скида корице са Отворене Библиотеке

en: Sample Book
sr: Пример Књига

en: This is an Amazon Topaz book. It cannot be processed.
sr: Ово је Amazon Topaz књига. Њу није могуће обрадити.

en: This is not a MOBI file. It is a Topaz file.
sr: Ово није MOBI датотека него Topaz.

en: This is not a MOBI file.
sr: Ово није MOBI датотека.

en: This file is locked with DRM. It cannot be tweaked.
sr: Датотека је блокирана са правима. Не може да се подеси.

en: No details available
sr: Детаљи нису доступни

en: Index
sr: Индекс

en: Glossary
sr: Појмовник

en: Acknowledgements
sr: Захвалности

en: Bibliography
sr: Библиографија

en: Colophon
sr: Импресум

en: Copyright
sr: Ауторска права

en: Dedication
sr: Посвета

en: Epigraph
sr: Епиграф

en: Foreword
sr: Предговор

en: Preface
sr: Предговор

en: %s format books are not supported
sr: Књиге у формату %s нису подржане

en:  or
sr:  или

en: HTML TOC generation options.
sr: Могућности за стварање HTML садржаја

en: Rating
sr: Оцена

en: Date
sr: Датум

en: OPF/NCX/etc. generation options.
sr: Могућности за стварање OPF/NCX/итд.

en: OPF version to generate. Default is %default.
sr: Издање OPF које треба направити. Подразумева се %default.

en: Generate an Adobe "page-map" file if pagination information is available.
sr: Направи  Adobe "page-map" датотеку  ако постоје подаци о подели на странице.

en: Sidebar
sr: Бочна трака

en: Could not find pdftohtml, check it is in your PATH
sr: Не могу да пронађем pdftohtml, проверите да ли је наведен у путањи.

en: Table of Contents:
sr: Садржај:

en: Send file to storage card instead of main memory by default
sr: Пошаљи датотеку на меморијску картицу уместо у главну меморију уређаја.

en: Confirm before deleting
sr: Тражи потврду пре брисања

en: Main window geometry
sr: Величина главног прозора

en: Notify when a new version is available
sr: Обавести ме када је на располагању нова верзија

en: Use Roman numerals for series number
sr: Користи римске цифре за број серије

en: Sort tags list by name, popularity, or rating
sr: Разврстај списак етикета по називу, популарности, или оцени

en: Match tags by any or all.
sr: Исте ознаке за било коју или све.

en: Number of covers to show in the cover browsing mode
sr: Број насловних страна које ће бити приказане у излогу

en: Defaults for conversion to LRF
sr: Подразумеване могућности за претварање у LRF

en: Formats that are viewed using the internal viewer
sr: Формати које је могуће читати уграђеним читачем

en: Columns to be displayed in the book list
sr: Колоне које ће бити приказане у списку књига

en: Oldest news kept in database
sr: Најстарије вести које ће се чувати у бази података

en: Show system tray icon
sr: Прикажи системску икону

en: Upload downloaded news to device
sr: Пренеси преузете вести на уређај

en: Delete news books from library after uploading to device
sr: Брисање нових књига из библиотеке након постављања на уређај

en: Show the cover flow in a separate window instead of in the main calibre window
sr: Прикажи корице  у одвојеном, уместо у основном calibre прозору

en: Disable notifications from the system tray icon
sr: Онемогући поруке из системске палете

en: When searching, show all books with search results highlighted instead of showing only the matches. You can use the N or F3 keys to go to the next match.
sr: За време претраге,посветљава све књиге у нађеним резултатима уместо да показује само подударања.Можете користити N или F3 типке да пређете на следеће подударање.

en: Download social metadata (tags/rating/etc.)
sr: Преузми друштвене метаподатке (етикете/оцене/итд)

en: Overwrite author and title with new metadata
sr: Замени име аутора и наслов новим метаподацима

en: Automatically download the cover, if available
sr: Аутоматски преузми корице, ако су на располагању

en: Limit max simultaneous jobs to number of CPUs
sr: Ограничи највећи број послова на број процесора

en: Disable UI animations
sr: Онемогући анимације у корисничком сучељу

en: WARNING:
sr: УПОЗОРЕЊЕ:

en: ERROR:
sr: ГРЕШКА:

en: Show this confirmation again
sr: Показује ову потврду опет

en: Restart needed
sr: Потребно је поновно покретање.

en: Books
sr: Књиге

en: Text books
sr: Књиге у текст формату

en: Comics
sr: Стрипови

en: Archives
sr: Архиве

en: Wordprocessor files
sr: Wordprocessor датотеке

en: Add books
sr: Додај књиге

en: Add books to the calibre library/device from files on your computer
sr: Додај књиге с рачунара у calibre, или библиотеку на уређају

en: Add from ISBN
sr: Додај по ISBN

en: Add files to selected book records
sr: Додај документа у одабране записе књига

en: Control the adding of books
sr: Контрола додавања књига

en: No books selected
sr: Није изабрана ниједна књига

en: Cannot add files as no books are selected
sr: Немогуће додати документа пошто нема одабраних књига

en: Are you sure?
sr: Да ли сте сигурни?

en: Select book files
sr: Изабери  књигу

en: Cannot add
sr: Не могу да додам.

en: Adding
sr: Додавање

en: Creating book records from ISBNs
sr: Прављење записа  књиге  из ISBN-а

en: Uploading books to device.
sr: Отпремам књиге на уређај.

en: Supported books
sr: Подржане књиге

en: Select books
sr: Изабери књиге

en: Merged some books
sr: Додао сам неке књиге

en: Add to library
sr: Додај у библиотеку

en: No book selected
sr: Није изабрана ниједна књига

en: The following books are virtual and cannot be added to the calibre library:
sr: Ове књиге су виртуелне и не могу бити додате у calibre библиотеку:

en: No book files found
sr: Нису пронађене књиге

en: Add books to library
sr: Додај књиге у библиотеку

en: Add books to your calibre library from the connected device
sr: Додај књиге у calibre библиотеку с прикљученог уређаја

en: Merging user annotations into database
sr: Додај корисничке белешке у базу података

en: Fetch annotations (experimental)
sr: Преузми белешке (експериментално)

en: Not supported
sr: Није подржано

en: Fetching annotations is not supported for this device
sr: Добављање бележака није подржано за овај уређај

en: Use library only
sr: Користи само библиотеку

en: User annotations generated from main library only
sr: Користите само белешке из главне библиотеке

en: No books selected to fetch annotations from
sr: Нема одабране књиге за преузимање белешки из

en: Some errors
sr: Неке грешке

en: Create catalog
sr: Направи каталог

en: No books selected for catalog generation
sr: Нема  изабраних књига за отварање каталога

en: Generating %s catalog...
sr: Правим каталог %s...

en: Catalog generation complete, with warnings.
sr: Прављење каталога је завршено са упозорењима

en: Catalog generated.
sr: Каталог је направљен.

en: Permission denied
sr: Забрањен приступ

en: Could not open %s. Is it being used by another program?
sr: Нисам успео да отворим %s. Да ли га користи неки други програм?

en: No library found
sr: Није пронађена ниједна бибилиотека

en: New location of this library:
sr: Нова локација ове библиотеке:

en: Library moved
sr: Библиотека премјештена

en: Forget library
sr: Заборавите библиотеку

en: New library location
sr: Ново мјесто библиотеке

en: No existing calibre library found at %s
sr: Нема постојеће calibre библиотеке на %s

en: Backup status
sr: Стање причувне

en: none
sr: ништа

en: Book metadata files remaining to be written: %s
sr: Преостали метаподаци за упис у књигу: %s

en: Choose library
sr: Изаберите библиотеку

en: Choose calibre library to work with
sr: Изабери calibre библиотеку за рад

en: Pick a random book
sr: Изабери књигу насумице

en: Quick switch
sr: Брзи прелазак

en: Rename library
sr: Преименуј библиотеку

en: Remove library
sr: Уклони библиотеку

en: Library metadata backup status
sr: Стање причувне метаподатака из библиотеке

en: Check library
sr: Провери исправност библиотеке

en: Restore database
sr: Врати базу података

en: Rename
sr: Преименуј

en: Choose a new name for the library <b>%s</b>.
sr: Изабери ново име за библиотеку <b>%s</b>.

en: Note that the actual library folder will be renamed.
sr: Имајте на уму да ће фасцикла тренутне библиотеке  бити преименована.

en: Already exists
sr: Већ постоји

en: The folder %s already exists. Delete it first.
sr: Директоријум %s већ постоји. Морате га прво избрисати.

en: Too long
sr: Предугачко

en: Rename failed
sr: Промена имена није успела.

en: Failed to rename the library at %s. The most common cause for this is if one of the files in the library is open in another program.
sr: Нисам успео да променим име библиотеке %s. Најчешћи узрок је ако је нека од датотека у библиотеци отворена у неком другом програму.

en: Library removed
sr: Библиотека уклоњена

en: &OK
sr: &У реду

en: Backup metadata
sr: Причувна метаподатака

en: Success
sr: Извршено

en: Failed
sr: Није успело

en: Starting library scan, this may take a while
sr: Скенирање библиотеке започето,ово може потрајати

en: No problems found
sr: Нису пронађени проблеми

en: The files in your library match the information in the database.
sr: Документа у Вашој библиотеци се поклапају са подацима у бази података

en: Not allowed
sr: Није дозвољено

en: You cannot change libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
sr: Не можете да промените библиотеку ако користите променљиву CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: You cannot change libraries while jobs are running.
sr: Не можете да промените библиотеку када има још активних послова.

en: Convert books
sr: Претварање књиге

en: Convert individually
sr: Појединачно претварање

en: Bulk convert
sr: Групно претварање

en: Create a catalog of the books in your calibre library
sr: Направите каталог књига за вашу  calibre библиотеку

en: Cannot convert
sr: Није могуће претворити

en: Empty output file, probably the conversion process crashed
sr: Празна излазна датотека - процес претварања вероватно није успео

en: %(title)s by %(author)s
sr: %(title)s по %(author)s

en: &Copy to clipboard
sr: &Сачувај у остави

en: Copy to library
sr: Умножи у библиотеку

en: Copy selected books to the specified library
sr: Умножи изабрану књигу у наведену библиотеку

en: (delete after copy)
sr: (избриши после умножавања)

en: Cannot copy
sr: Није могуће умножити

en: No library
sr: Нема библиотеке

en: No library found at %s
sr: Није пронађена библиотека у %s

en: Could not copy books:
sr: Нисам успео да умножим књиге:

en: Auto merged
sr: Аутоматско упоређивање

en: You cannot use other libraries while using the environment variable CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.
sr: Не можете користити дуге библиотеке ако користите променљиву CALIBRE_OVERRIDE_DATABASE_PATH.

en: Deleting...
sr: Бришем...

en: Deleted
sr: Избрисано

en: Failed to delete
sr: Неуспешно брисање

en: Remove books
sr: Уклони књиге

en: Remove selected books
sr: Уклони изабране књиге

en: Remove all formats from selected books, except...
sr: Уклони све формате за изабране књиге, осим...

en: Remove all formats from selected books
sr: Уклони све формате за изабране књиге

en: Remove covers from selected books
sr: Уклони насловне стране изабраних књига

en: Remove matching books from device
sr: Уклони одговарајуће књиге са уређаја

en: Cannot delete
sr: Није могуће обрисати

en: Choose formats to be deleted
sr: Изаберите формате за брисање

en: Cannot delete books
sr: Није могуће избрисати књиге

en: No device is connected
sr: Није прикључен ниједан уређај

en: Main memory
sr: Основна меморија

en: No books to delete
sr: Нема књига које могу бити избрисане

en: None of the selected books are on the device
sr: Ниједна од изабраних књига се не налази на уређају

en: Deleting books from device.
sr: Бришем књиге са уређаја.

en: Some of the selected books are on the attached device. <b>Where</b> do you want the selected files deleted from?
sr: Неке од изабраних књига се налазе на прикљученом уређају. <b>Одакле</b> желите да их обришете?

en: Connect to folder
sr: Повежи се са фасциклом

en: Email to
sr: Пошаљи е-поштом на

en: Email to and delete from library
sr: Пошаљи Е-поштом и избриши из библиотеке.

en: (delete from library)
sr: (избрисати из библиотеке)

en: Setup email based sharing of books
sr: Подеси размену књига е-поштом

en: Send to device
sr: Пошаљи на уређај

en: Connect/share
sr: Повежи/дели

en: Stopping
sr: Прекидам

en: Manage collections
sr: Уреди колекције

en: Manage the collections on this device
sr: Уреди колекције на овом уређају

en: Edit metadata
sr: Уреди метаподатке

en: Edit metadata individually
sr: Уреди појединачне метаподатке

en: Edit metadata in bulk
sr: Масовно уређивање метаподатака

en: Download metadata and covers
sr: Преузми метаподатке и насловне стране

en: Merge into first selected book - delete others
sr: Споји у прву изабрану књигу - остале избриши

en: Merge into first selected book - keep others
sr: Споји у прву изабрану књигу - остале задржи

en: Merge only formats into first selected book - delete others
sr: Спој формате у прву изабрану књигу - избриши остале

en: Merge book records
sr: Спој одреднице с књигама

en: Cannot download metadata
sr: Не могу да преузмем метаподатке

en: Failed to download metadata
sr: Нисам успео да преузмем метаподатке

en: Download failed
sr: Преузимање није успело

en: Metadata download completed
sr: Преузимање метаподатака је завршено

en: Download log
sr: Преузми евиденцију

en: Some books changed
sr: Неке књиге измењене

en: Cannot edit metadata
sr: Не могу да променим метаподатке

en: Cannot merge books
sr: Не могу да спојим књиге

en: At least two books must be selected for merging
sr: За спајање је потребно изабрати бар две књиге

en: Applying changed metadata
sr: Примени промену метаподатака

en: Some failures
sr: Неки неуспеси

en: Could not read metadata
sr: Не могу да прочитам метаподатке.

en: Could not read metadata from %s format
sr: Не могу да прочитам метаподатке из формата %s

en: Could not read cover
sr: Не могу да прочитам насловну страну.

en: Could not read cover from %s format
sr: Нисам успео да прочитам насловну страну из формата %s

en: Fetch news
sr: Преузми вести

en: Fetching news from
sr: Преузимам вести са

en:  fetched.
sr:  preuzeto.

en: Help
sr: Помоћ

en: Move to next match
sr: Помери на следеће поклапање.

en: Move to next highlighted match
sr: Премештање на следеће истакнуто поклапање

en: Move to previous item
sr: Премести на претходну ставку.

en: Move to previous highlighted item
sr: Премести на претходну обележену ставку.

en: Open containing folder
sr: Отвори изворну фасциклу

en: Smarten &punctuation
sr: Улепшај интер&пункцију.

en: Change calibre behavior
sr: Промени понашње calibre-а

en: Get plugins to enhance calibre
sr: Преузми додатке за побољшање calibre

en: Restart in debug mode
sr: Покрени у начину рада тестирања

en: Cannot configure while there are running jobs.
sr: Не могу да подесим док има активних послова.

en: Cannot configure before calibre is restarted.
sr: Не могу да подесим док поново не покренете calibre.

en: Restart
sr: Поново покрени

en: Save to disk
sr: Сачувај на диску

en: Save only %s format to disk
sr: Сачувај на диску само %s формат

en: Save single format to disk...
sr: Сачувај само један формат на диску...

en: Cannot save to disk
sr: Није могуће сачувати на диску

en: You are trying to save files into the calibre library. This can cause corruption of your library. Save to disk is meant to export files from your calibre library elsewhere.
sr: Покушавате да сачувате датотеке у calibre библиотеци. Ово може оштетити вашу библиотеку. Чување на диску је намењено извожењу датотека из calibre библиотеке на неко дуго место.

en: No detailed info available
sr: Не постоје детаљне информације.

en: No detailed information is available for books on the device.
sr: Не постоје детаљне информације за књиге на уређају.

en: Quickview
sr: Брзи приказ

en: No quickview available
sr: Није доступан брз приказ

en: Quickview is not available for books on the device.
sr: Брзи приказ није доступан за књиге на уређају.

en: Books by same author
sr: Књиге од истог аутора.

en: Books in this series
sr: Књиге из исте серије.

en: Books by this publisher
sr: Књиге од истог издавача.

en: Books with the same tags
sr: Књиге са истим етикетама.

en: Sort by
sr: Разврстај по

en: Get books
sr: Преузми књиге

en: this author
sr: овај едитор

en: this title
sr: овај наслов

en: this book
sr: ова књига

en: Search for %s
sr: Потражи %s

en: Stores
sr: Продавнице

en: Choose stores
sr: Изабери продавнице

en: Cannot search
sr: Потрага неизводива

en: Using the integrated search you can easily find which store has the book you are looking for, at the best price. You also get DRM status and other useful information.
sr: Са интегрисаном претрагом, лако можете да нађете радње које имају тражену књигу, по најбољој цени. Добићете исто инфо о DRM и друге информације.

en: Show this message again
sr: Покажи поново ову поруку

en: &Cancel
sr: &Откажи

en: Explode the book to edit its components
sr: Раставити књигу за уред садржаја

en: Abort without saving any changes
sr: Поништи без сачувавања промена

en: Save your changes and update the book in the calibre library
sr: Сачувати промене и ажурирати књигу у calibre библиотеку

en: Exploding, please wait...
sr: Растављање, сачекајте...

en: Failed to unpack
sr: Не могу да рапакујем

en: Could not explode the %s file.
sr: Не могу да раставим %s.

en: Failed to rebuild file
sr: Не могу да поново саградим датотеку.

en: Failed to rebuild %s. For more information, click "Show details".
sr: Не могу да ремонтирам %s. Кликнути  "Покажи детаље" за више информације.

en: Rebuilding, please wait...
sr: Саграђивање, молим сачекајте...

en: View
sr: Приказ

en: View specific format
sr: Прикажи одређени формат

en: Read a random book
sr: Читај насумице књигу

en: Clear recently viewed list
sr: Обриши недавно погледану листу

en: Cannot view
sr: Немогуће прегледати.

en: Format unavailable
sr: Формат није на располагању.

en: Selected books have no formats
sr: Одабране књиге немају формате

en: Choose the format to view
sr: Изаберите формат за приказ.

en: Not all the selected books were available in the %s format. You should convert them first.
sr: Неке од изабраних књига нису на располагању у формату %s. Морате их прво претворити.

en: You are attempting to open %d books. Opening too many books at once can be slow and have a negative effect on the responsiveness of your computer. Once started the process cannot be stopped until complete. Do you wish to continue?
sr: Покушавате да отворите %d књига. Отварање превише књига одједном може да буде споро и има негативан утицај на брзину одзива вашег рачунара. Једном започет, овај процес се не може прекинути пре завршетка. Да ли желите да наставите?

en: Cannot open folder
sr: Не могу да отворим фасциклу

en: This book no longer exists in your library
sr: Ова књига не постоји више у вашој библиотеци

en: %s has no available formats.
sr: %s нема расположивих формата.

en: Ignore
sr: Занемари

en: Capitalize
sr: Велико прво слово

en: contains
sr: садржи

en: Donate
sr: Даруј

en: Edit
sr: Уреди

en: Copy
sr: Умножи

en: Paste
sr: Налепи

en: Select all
sr: Изабери све

en: Manage %s
sr: Уреди '%s'

en: Search
sr: Претрага

en: Path
sr: Путања

en: Cover size: %(width)d x %(height)d pixels
sr: Величина корице: %(width)d x %(height)d пиксела

en: Options specific to
sr: Могућности  које се односе на

en: output
sr: излаз

en: Form
sr: Образац

en: Bib file encoding:
sr: Кодни распоред Bib датотеке:

en: Fields to include in output:
sr: Поља која ће бити укључена у каталог:

en: BibTeX entry type:
sr: Тип BibTeX ставке:

en: Create a citation tag?
sr: Направи каталог навода?

en: Expression to form the BibTeX citation tag:
sr: Израз за формирање BibTeX навода:

en: Number
sr: Број

en: E-book options
sr: Могућности за е-књигу

en: False
sr: Не

en: Name
sr: Назив

en: Save
sr: Сачувај

en: Delete
sr: Избриши

en: Included sections
sr: Укључени одељци.

en: &Descriptions
sr: &Описи.

en: Excluded books
sr: Искључене књиге.

en: Excluded genres
sr: Изостављени жанрови.

en: Other options
sr: Остале могућности

en: &Before
sr: &Пре.

en: &After
sr: Посл&е.

en:  inch
sr:  инч

en: Tab template for catalog.ui
sr: Спецификација језичака за catalog.ui

en: Bold
sr: Подебљано

en: Italic
sr: Искошено

en: Underline
sr: Подвучено

en: Strikethrough
sr: Прецртано

en: Superscript
sr: Експонент

en: Subscript
sr: Индекс

en: Ordered list
sr: Уређени списак

en: Unordered list
sr: Неуређени списак

en: Align left
sr: Лево поравнање

en: Align center
sr: Поравнај по средини

en: Align right
sr: Десно поравнање

en: Align justified
sr: Обострано поравнање.

en: Undo
sr: Опозови

en: Redo
sr: Понови.

en: Remove formatting
sr: Уклони форматирање

en: Cut
sr: Исеци

en: Increase indentation
sr: Повећај увлачење.

en: Decrease indentation
sr: Смањи увлачење.

en: Foreground color
sr: Боја текста

en: Background color
sr: Боја позадине

en: Insert separator
sr: Унеси размак

en: Clear
sr: Очисти

en: Style text block
sr: Део текста с посебним стилом.

en: Style the selected text block
sr: Стил за изабрани део текста.

en: Normal
sr: Нормалан

en: Blockquote
sr: Цитат.

en: Choose foreground color
sr: Изабери боју текста

en: Choose background color
sr: Изабери боју позадине

en: Create link
sr: Направи везу

en: &Browse
sr: &Прегледај

en: &Title for Table of Contents:
sr: &Наслов за садржај:

en: Use author &sort for author
sr: Користи поље за &разврставање по аутору као име аутора

en: For settings that cannot be specified in this dialog, use the values saved in a previous conversion (if they exist) instead of using the defaults specified in the Preferences
sr: За подешавања која се не могу  поставити у овом дијалогу користи вредности сачуване од претходног претварања (ако постоје), уместо коришћења подразумеваних вредности у Подешавањима

en: input
sr: улаз.

en: Disable &normalize
sr: Искључи &нормализацију.

en: Keep &aspect ratio
sr: Задржиј &пропорције

en: Disable &Sharpening
sr: Искључи &изоштравање.

en: Disable &Trimming
sr: Искључи &опсецање.

en: &Wide
sr: &Положен екран.

en: &Landscape
sr: &Положено.

en: &Right to left
sr: &С десна на лево.

en: Don't so&rt
sr: Не ра&зврставај

en: De&speckle
sr: &Омекшај слику.

en: &Disable comic processing
sr: &Искључи обраду стрипова.

en: &Output format:
sr: &Излазни формат:

en: Disable conversion of images to &black and white
sr: Немој да пребацујеш слике у црно-&беле

en: Debug
sr: Исправка грешака

en: Debug the conversion process.
sr: Тражење грешака у процесу претварања.

en: Choose debug folder
sr: Изабери фасциклу за исправљање грешака

en: The debug process outputs the intermediate HTML generated at various stages of the conversion process. This HTML can sometimes serve as a good starting point for hand editing a conversion.
sr: Процес за откривање грешака прави HTML датотеку с међурезултатима различитих корака претварања. Овај HTML датотека понекад може да послужи као добра почетна позиција за ручно уређење параметара претварања.

en: &Custom size:
sr: &Прилагођена величина:

en: Preserve cover &aspect ratio
sr: Сачувај р&азмере корица

en: Split files &larger than:
sr: Издели датотеке &веће од:

en: Disabled
sr: Искључено

en:  KB
sr:  КБ

en: No default &cover
sr: Не користи подразумевану &насловну страну.

en: No &SVG cover
sr: Без &SVG корица

en: Do not &split on page breaks
sr: Не &преламај на крају стране.

en: &Flatten EPUB file structure
sr: Изравнај &фајл систем у EPUB формату

en: Do not insert a &Table of Contents at the beginning of the book.
sr: Не стављај &Садржај на почетак књиге.

en: Font rescaling wizard
sr: Чаробњак за промену величине слова.

en: &Output document
sr: &Излазни документ.

en: &Base font size:
sr: &Основна величина слова:

en: Font size &key:
sr: &Кључ за величину слова:

en: Use &default values
sr: Користи &подразумеване вредности.

en: &Input document
sr: &Улазни документ.

en: &Font size:
sr: &Величина слова:

en:  will map to size:
sr:  биће повезана с величином:

en: 0.0 pt
sr: 0.0 штампарксих тачака.

en: Modify the document text and structure using common patterns.
sr: Измени текст документа и структуру користећи уобичајене обрасце.

en: Enable &heuristic processing
sr: Омогући &хеуристичку обраду

en: Unwrap lines
sr: Опозови преламање редаова

en: Delete blank lines between paragraphs
sr: Избриши празне линије између пасуса

en: Remove unnecessary hyphens
sr: Уклоните непотребне цртице

en: Original
sr: Изворно

en: Left align
sr: Лево поравнање

en: Justify text
sr: Обострано поравнање

en: Wizard to help you choose an appropriate font size key
sr: Чаробњак који ће помоћи у избору одговарајућег кључа за врсту слова.

en: Keep &ligatures
sr: Задржи &лигатуре

en: &Disable font size rescaling
sr: &Онемогући промену величине слова.

en: &Fonts
sr: &Словоликови

en: Text &justification:
sr: Поравнање &текста:

en: &Line size:
sr: &Величина линије:

en: <p>When calibre removes inter paragraph spacing, it automatically sets a paragraph indent, to ensure that paragraphs can be easily distinguished. This option controls the width of that indent.
sr: <p>Када calibre уклања размаке унутар пасуса аутоматски ће бити постављено увлачење првог реда да би се пасуси могли препознати. Ова могућност поставља величину тог увлачења.

en: No change
sr: Без промене.

en: Remove &spacing between paragraphs
sr: Уклони &размак између пасуса.

en: &Linearize tables
sr: &Линеаризуј табеле.

en: Select what style information you want completely removed:
sr: Одабрати који стил информације треба да се скроз уклони:

en: &Margins
sr: &Рубови

en: &Padding
sr: &Попуњавање

en: F&loats
sr: П&лутати

en: Removes foreground and background colors
sr: Уклања боју првог плана и позадине

en: &Colors
sr: &Боје

en: &Wordspace:
sr: &Размак између речи:

en: Minimum para. &indent:
sr: Минимално &увлачење пасуса:

en: Render &tables as images
sr: Претвори &табеле у слике.

en: Text size multiplier for text in rendered tables:
sr: Фактор промене величине слова у табелама:

en: Add &header
sr: Додај &заглавље.

en: Header &separation:
sr: &Размак између заглавља:

en: Header &format:
sr: &Формат заглавља:

en: &Embed fonts
sr: &Угнезди врсте слова.

en: &Serif font family:
sr: &Фамилија Serif слова

en: S&ans-serif font family:
sr: &Фамилија Sans-serif слова:

en: Metadata
sr: Метаподатци

en: Set the metadata. The output file will contain as much of this metadata as possible.
sr: Постави метаподатке. Излазна датотека ће садржати што је могуће више ових метаподатака.

en: This book has no cover
sr: Ова књига нема корице

en: Choose cover for
sr: Изабери насловну страну за.

en: Cannot read
sr: Не могу да прочитам.

en: You do not have permission to read the file:
sr: Немате дозволу да читате датотеку:

en: Error reading file
sr: Грешка при читању датотеке

en: <p>There was an error reading from file: <br /><b>
sr: <p>Догодила се грешка при читању датотеке: <br /><b>

en:  is not a valid picture
sr:  није исправна слика.

en: Change &cover image:
sr: Промени слику за &насловну страну:

en: Browse for an image to use as the cover of this book.
sr: Пронађи слику за насловну страну ове књиге.

en: Use cover from &source file
sr: Користи насловну страну из &улазне датотеке

en: &Title:
sr: &Наслов:

en: Change the title of this book
sr: Промени наслов ове књиге.

en: &Author(s):
sr: &Аутор:

en: Change the author(s) of this book. Multiple authors should be separated by a comma
sr: Промени ауторе за ову књигу. Ако аутора има више раздвојте имена зарезима.

en: &Publisher:
sr: Из&давач:

en: Ta&gs:
sr: Е&тикете:

en: Tags categorize the book. This is particularly useful while searching. <br><br>They can be any words or phrases, separated by commas.
sr: Категорију књиге одређују етикете. Ово је посебно корисно код претраживања. <br><br>Оне могу бити речи или фразе, раздвојене зарезима.

en: &Series:
sr: &Серија:

en: List of known series. You can add new series.
sr: Списак познатих серија. Можете додати и нове серије.

en: Book
sr: Књига

en: Ignore &margins
sr: Занемари &рубове:

en: Do not convert all images to &JPEG (may result in images not working in older viewers)
sr: Не претвори све слике у JPEG (можда слике неће радити у старије прегледаче)

en: Kindle options
sr: Могућности за Kindle

en: Personal Doc tag:
sr: Етикета за приватна документа:

en: &Output profile:
sr: &Излазни профил:

en: Profile description
sr: Опис профила.

en: &Input profile:
sr: &Улазни профил:

en: Margins
sr: Рубови

en: &Left:
sr: &Лево:

en: &Top:
sr: &Врх:

en: &Right:
sr: &Десно:

en: &Bottom:
sr: &Дно:

en: &Format:
sr: &Формат:

en: &Inline TOC
sr: &Угнежђени садржај

en: Preserve &aspect ratio of cover
sr: Сачувај р&азмере насловне стране.

en: &Monospace family:
sr: Шта&мпана слова:

en: S&tandard font:
sr: &Стандардни словолик:

en: Monospace &font size:
sr: Величина штампаних &слова:

en: No formats available
sr: Ниједан формат није на располагању.

en: Cannot build regex using the GUI builder without a book.
sr: Не могу да одредим регуларни израз коришћењем само корисничког сучеља без књиге.

en: Could not open file
sr: Није могуће отварање датотеке

en: Could not open the file, do you have it open in another program?
sr: Документ не може бити отворен,да ли је отворен у неком другом програму?

en: Failed to generate preview
sr: Нисам успео да направим преглед

en: Open book
sr: Отвори књигу.

en: Regex Builder
sr: Конструктор регуларних израза.

en: Regex:
sr: Регуларни израз:

en: &Test
sr: &Проба

en: Occurrences:
sr: Догађаји:

en: Goto:
sr: Иди:

en: &Previous
sr: &Претходна

en: &Next
sr: &Следећа

en: Preview
sr: Преглед

en: Failed to read
sr: Неуспешно читање

en: Invalid regular expression
sr: Неисправан регуларни израз

en: Invalid regular expression: %s
sr: Неисправан регуларни израз: %s

en: &Add
sr: Додај

en: &Change
sr: &Измени

en: &Remove
sr: &Уклони

en: &Load
sr: Учитај

en: &Save
sr: &Сачувај

en: Move expression up.
sr: Премести израз на горе

en: Move expression down.
sr: Премести израз на доле.

en: Restore &defaults
sr: Врати по&дразумеване вредности.

en: &Input format:
sr: &Улазни формат:

en: Use &saved conversion settings for individual books
sr: Користи &сачуване могућности за претварање појединачних књига

en: Convert
sr: Претвори

en: Fine tune the detection of chapter headings and other document structure.
sr: Фино подешавање откривања наслова поглавља и других елемената структуре документа

en: Invalid XPath
sr: Неисправан XPath.

en: The XPath expression %s is invalid.
sr: XPath израз %s је неисправан

en: Remove &fake margins
sr: Уклони &лажне ивице

en: Insert &metadata as page at start of book
sr: Убаци &метаподатке као посебну страну на почетку књиге.

en: Chapter &mark:
sr: &Ознака поглавља:

en: Remove first &image
sr: Уклони прву &слику.

en: Table of
    Contents
sr: Садржај

en: Control the creation/conversion of the Table of Contents.
sr: Контрола стварања/претварања садржаја.

en: Level &1 TOC (XPath expression):
sr: Ниво &1 садржаја (XPath израз):

en: Level &2 TOC (XPath expression):
sr: Ниво &2 садржаја (XPath израз):

en: Level &3 TOC (XPath expression):
sr: Ниво &3 садржаја (XPath израз):

en: &Force use of auto-generated Table of Contents
sr: &Наметни коришћење аутоматски створеног садржаја

en: Do not add &detected chapters to the Table of Contents
sr: Немој да додајеш &откривена поглавља у садржај

en: Structure
sr: Структура

en: Common
sr: Заједничко

en: Preserve &spaces
sr: &Сачувај размаке.

en: General
sr: Опште

en: &Line ending style:
sr: &Врста краја реда:

en: &Formatting:
sr: &Обликовање:

en: Plain
sr: Обичан

en: &Maximum line length:
sr: &Максимална дужина реда:

en: Do not remove links (<a> tags) before processing
sr: Немој да уклониш везе (<a> елементе) пре обраде.

en: Match HTML &tags with tag name:
sr: Повежи HTML &ознаке с етикетом:

en: Having the &attribute:
sr: Који има &особину:

en: With &value:
sr: Са &вредношћу:

en: (A regular expression)
sr: (Регуларни израз)

en: Browse by covers
sr: Претражи по насловним странама.

en: &Name:
sr: &Име:

en: Invalid name
sr: Неважеће име

en: Cannot remove
sr: Не могу да уклоним.

en: Undefined
sr: Неодређен

en: Values changed
sr: Вредности промењене

en: The enumeration "{0}" contains an invalid value that will be set to the default
sr: Набрајање "{0}" садржи неисправну вредност која ће бити промењена на подразумевану

en: Apply changes
sr: Примени измене

en: Clear series
sr: Очисти серије

en: Automatically number books
sr: Аутоматски нумериши књиге.

en: Force numbers to start with
sr: Бројање мора почети од .

en: The enumeration "{0}" contains invalid values that will not appear in the list
sr: Набрајање "{0}" садржи неисправну вредност која ће бити искључена из списка

en: Remove all tags
sr: Уклони све етикете.

en: tags to remove
sr: етикете за уклањање.

en: No details available.
sr: Нема детаљних података

en: Device no longer connected.
sr: Уређај више није прикључен

en: Get device information
sr: Прикупи информације о уређају.

en: Get list of books on device
sr: Преузми списак књига са уређаја.

en: Get annotations from device
sr: Преузми белешке са уређаја.

en: Send metadata to device
sr: Пошаљи метаподатке на уређај.

en: Send collections to device
sr: Пошаљи колекцију на уређај.

en: Delete books from device
sr: Избриши кјниге са уређаја.

en: Download books from device
sr: Преузми књиге са уређаја.

en: View book on device
sr: Прегледај књиге на уређају.

en: Set default send to device action
sr: Постави подразумевану акцију при преношењу на уређај.

en: Send to main memory
sr: Пошаљи у основну меморију.

en: Send to storage card A
sr: Пошаљи на меморијску картицу A.

en: Send to storage card B
sr: Пошаљи на меморијску картицу B.

en: Send specific format to
sr: Пошаљи одређени формат на

en: Send and delete from library
sr: Пошаљи и избриши из библиотеке.

en: Eject device
sr: Искључи уређај.

en: Error
sr: Грешка

en: Error communicating with device
sr: Грешка у комуникацији са уређајем

en: No suitable formats
sr: Нема одговарајућих формата.

en: Select folder to open as device
sr: Изаберите фасциклу која ће бити коришћена као уређај

en: Running jobs
sr: Радње у току

en: Configure %s
sr: Подеси %s

en: Error talking to device
sr: Грешка у комуникацији са уређајем

en: Device:
sr: Уређај:

en:  detected.
sr:  откривен.

en: No books
sr: Нема књига.

en: selected to send
sr: изабране за слање.

en: No device
sr: Нема уређаја.

en: Choose format to send to device
sr: Изабери формат за слање на уређај.

en: Cannot send: No device is connected
sr: Не могу да пошаљем: Није прикључен ниједан уређај.

en: No card
sr: Нема меморијске картице.

en: Cannot send: Device has no storage card
sr: Не могу да пошаљем: Уређај нема меморијску картицу.

en: Auto convert the following books before uploading to the device?
sr: Аутоматски претвори следеће књиге пре слања на уређај?

en: Sending catalogs to device.
sr: Шаљем каталог на уређај

en: Sending news to device.
sr: Шаљем вести на уређај

en: Sending books to device.
sr: Шаљем књиге на уређај

en: Could not upload the following books to the device, as no suitable formats were found. Convert the book(s) to a format supported by your device first.
sr: Нисам успео да пренесем следеће књиге на уређај, јер нису пронађени одговарајући формати. Морате прво претворити књиге у формат који ваш уређај подржава.

en: No space on device
sr: На уређају нема довољно места.

en: <p>Cannot upload books to device there is no more free space available
sr: <p>Не могу да пренесем књиге на уређај, јер нема више слободног места.

en: Device
sr: Уређај

en: Unknown formats
sr: Непознати формати

en: The template %s is invalid:
sr: Шаблон %s је неисправан:

en: Select available formats and their order for this device
sr: Изабери формате који су на располагању за уређај, и њихов редослед.

en: Use author sort for author
sr: Користити разврставање по аутору за ауторе

en: Save &template:
sr: Шаблон за &чување:

en: Copy to clipboard
sr: Умножи у оставу

en: Configure
sr: Подеси

en: How many empty books?
sr: Колико празних књига?

en: How many empty books should be added?
sr: Колико празних књига треба да се дода?

en: Set the author of the new books to:
sr: Постави аутора нове књиге у :

en: Reset author to Unknown
sr: Постави аутор на Непознат

en: Add books by ISBN
sr: Додај књиге по ISBN-у

en: &Paste from clipboard
sr: &Налепи из меморије

en: Some invalid ISBNs
sr: Неки неважећи ISBNs

en: All invalid ISBNs
sr: Све неважећи ISBN

en: All the ISBNs you entered were invalid. No books can be added.
sr: Сви унети ISBN су погрешни. Ни једна књига не може да се дода.

en: Select displayed metadata
sr: Изабери приказ метаподатака

en: Fit &cover within view
sr: Уметни корице у прозор

en: Generate catalog
sr: Направи каталог.

en: Generate catalog for {0} books
sr: Направи каталог за {0} књига.

en: Catalog &title (existing catalog with the same title will be replaced):
sr: Наслов ка&талога (постојећи каталог са истим именом ће бити замењен овим):

en: &Send catalog to device automatically
sr: Аутоматски &пошаљи каталог на уређај.

en: Catalog options
sr: Могућности каталога

en: &Run the check again
sr: &Поново покрените проверу

en: Copy &to clipboard
sr: Сачувај у &остави

en: &Done
sr: &Готово

en: Delete &marked
sr: Обриши & означене

en: Delete marked files (checked subitems)
sr: Избриши означене датотеке (означене под-ставке)

en: &Fix marked
sr: &Поправи означене

en: Fix marked sections (checked fixable items)
sr: Поправи означене одељке (означене поправљиве ставке)

en: Names to ignore:
sr: Имена која ће се занемарити:

en: Enter comma-separated standard file name wildcards, such as synctoy*.dat
sr: Унесите зарезима раздвојену листу стандардних имена датотека, као на пример synctoy*.dat

en: Enter comma-separated extensions without a leading dot. Used only in book folders
sr: Унесите зарезима раздвојену листу наставака без водеће тачке. Користи се само у фасциклама за књиге

en: (fixable)
sr: (поправљиво)

en: Path from library
sr: Путања из библиотеке.

en: The marked files and folders will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sr: Озанчене датотеке и фасцикле ће бити <b>заувек избрисане</b>. Да ли сте сигурни?

en: Format
sr: Формат

en: Existing
sr: Постојећи

en: Convertible
sr: Претворив

en: Choose location for calibre library
sr: Изабери локацију за calibre библиотеку

en: Same as current
sr: Исто као тренутни избор.

en: The location %s contains the current calibre library
sr: Локација %s садржи тренутну calibre библиотеку

en: Bad location
sr: Неисправна локација.

en: No existing library found
sr: Није пронађена већ постојећа библиотека.

en: There is no existing calibre library at %s
sr: На локацији %s не постоји calibre библиотека.

en: Not empty
sr: Није празан.

en: Failed to move library
sr: Нисам успео да преместим библиотеку

en: No location
sr: Нема локације.

en: No location selected
sr: Није изабрана ниједна локација.

en: %s is not an existing folder
sr: Фасцикла %s не постоји

en: Choose your calibre library
sr: Изаберите вашу calibre библиотеку

en: Your calibre library is currently located at {0}
sr: Ваша calibre библиотека се тренутно налази на {0}

en: Use the previously &existing library at the new location
sr: Користи претходну  постојећу библиотеку  на новој локацији

en: &Create an empty library at the new location
sr: &Направиј празну библиотеку на новој локацији

en: Copy the custom columns, saved searches, column widths, plugboards,
    user categories, and other information from the old to the new library
sr: Умножи корисничке колоне, сачуване претраге, ширине колона, прикључке, 
    корисничке категорије и остале информације из старе у нову библиотеку

en: &Copy structure from the current library
sr: &Умножи структуру активне библиотеке

en: Add "%s" to toolbars or menus
sr: Додај "%s" за алатну траку или изборнике

en: Select the toolbars and/or menus to add <b>%s</b> to:
sr: Одабрати траку и/или мени за додавање <b>%s</b> у:

en: &Show this warning again
sr: &Поново прикажи ово упозорење.

en: Where do you want to delete from?
sr: Одакле желите да избришете?

en: Library
sr: Библиотека

en: ERROR
sr: ГРЕШКА

en: Recipes
sr: Рецепти

en: Recipe &title:
sr: Наслов &рецепта:

en: The oldest article to download
sr: Најстарији чланак који ће бити преузет.

en: &Oldest article:
sr: &Најстарији чланак:

en: Maximum number of articles to download per feed.
sr: Највећи број чланака који ће бити преузет по извору.

en: &Max. number of articles per feed:
sr: &Нај. број чланака по извору:

en: Feeds in recipe
sr: Извори у рецепту.

en: Add feed to recipe
sr: Додај извор у рецепт

en: &Feed title:
sr: &Наслов извора:

en: Feed &URL:
sr: URL до&вода:

en: &Add feed
sr: Дод&ај извор.

en: Choose builtin recipe
sr: Изабери урађени рецепт

en: Go
sr: Иди

en: Add custom news source
sr: Додај нови извор вести

en: Customize &builtin recipe
sr: Измени &уграђени рецепт.

en: No recipes
sr: Нема рецепата

en: No custom recipes created.
sr: Нема жељених направљених рецепата

en: Choose a recipe file
sr: Изабери датотеку с рецептом.

en: Invalid input
sr: Неважећи унос

en: <p>Could not create recipe. Error:<br>%s
sr: <p>Нисам успео да направим рецепт. Грешка:<br>%s

en: All checked books will be <b>permanently deleted</b> from your device. Please verify the list.
sr: Све обележене књиге ће бити <b>заувек избрисане</b> s вашег уређаја. Молим вас да проверите списак.

en: Author
sr: Аутор

en: Location
sr: Место

en: Delete from device
sr: Обриши са уређаја

en: Item is blank
sr: Ова ставка је празна.

en: An item cannot be set to nothing. Delete it instead.
sr: Ставка не може да буде празна. Избришите је.

en: No item selected
sr: Ниједна ставка није одабрана

en: No items selected
sr: Није изабрана ниједна ставка.

en: You must select at least one item from the list.
sr: Морате одабрати барем једну ставку са пописа

en: Are you sure you want to delete the following items?
sr: Да ли сте сигурни да желите избрисати следеће ставке?

en: Items in use
sr: Ставке у употреби.

en: Delete item from database. This will unapply the item from all books and then remove it from the database.
sr: Избриши ставку из базе података. Ово ће прво уклонити ову ставку из свих књига, а затим је уклонити и из базе података.

en: Rename the item in every book where it is used.
sr: Преименуј ставку у свакој књизи која је користи.

en: No matches found
sr: Ништа није пронађено.

en: Author sort
sr: Разврстај по аутору

en: Link
sr: Веза

en: Copy to author sort
sr: Пресликај разврстано по аутору

en: Copy to author
sr: Пресликај по аутору

en: Invalid author name
sr: Неважеће име аутора

en: Manage authors
sr: Организуј ауторе

en: &Search for:
sr: &Тражи:

en: The value "{0}" is in the list more than once, perhaps with different case
sr: Вредност "{0}" се налази у списку више од једном, можда са других мала/велика слова

en: Active jobs
sr: Активни послови

en: Find next match
sr: Нађи следеће подударање

en: &Search
sr: &Тражи

en: &Stop selected jobs
sr: &Заустави одабране послове

en: &Hide selected jobs
sr: &Сакриј одабране послове

en: Show job &details
sr: Прикажи &детаље о послу

en: Show &all jobs
sr: Прикажи &све послове

en: Stop &all non device jobs
sr: З&аустави све послове који не комуницирају с уређајем

en: &Hide all jobs
sr: &Сакриј све послове

en: Authors
sr: Аутори

en: Show &details
sr: Прикажи &детаље

en: Hide &details
sr: Сакриј &детаље

en: Show detailed information about this error
sr: Покажи детаљне информације о овој грешци

en: Copied
sr: Умножено

en: Working
sr: Радим

en: Lower Case
sr: Мала слова

en: Upper Case
sr: Велика слова

en: Title Case
sr: Величина наслова

en: Character match
sr: Одговарајући знаци.

en: Replace field
sr: Поље за измену.

en: Prepend to field
sr: Додај на почетак поља.

en: Append to field
sr: Додај на крај поља.

en: Immediately make all changes without closing the dialog. This operation cannot be canceled or undone
sr: Изврши промене одмах, без затварања дијалога. Ова операција се не може прекинути нити поништити.

en: Book %d:
sr: Књига %d:

en: Enter an identifier type
sr: Унесите тип идентификатора

en: <b>You can destroy your library using this feature.</b> Changes are permanent. There is no undo function. You are strongly encouraged to back up your library before proceeding.<p>Search and replace in text fields using character matching or regular expressions.
sr: <b>Коришћењем ове функције можете уништити вашу библиотеку.</b> Измене су трајне. Не постоји начин да се пониште. Најтоплије вам препоручујемо да направите резервну копију своје блиотеке пре него што наставите.<p>Претрага и замена у текстуалним пољима коришћењем регуларних израза, или простог поређења.

en: S/R TEMPLATE ERROR
sr: ГРЕШКА У S/R ШАБЛОНУ.

en: You must specify a destination identifier type
sr: Морате навести тип одредишта идентификатора

en: Search/replace invalid
sr: Неисправна претрага/замена.

en: Delete saved search/replace
sr: Обриши сачувану претрагу / замену

en: The selected saved search/replace will be deleted. Are you sure?
sr: Изабрана сачувана Претражи/ Замени ће бити обрисана. Јесте ли сигурни ?

en: Save search/replace
sr: Сачувај претражи/замени

en: Search/replace name:
sr: Претражи/замени назив:

en: That saved search/replace already exists and will be overwritten. Are you sure?
sr: Тa сачуванa претрагa/ аменa већ постоји и биће замењена. Да ли сте сигурни?

en: &Author(s):
sr: &Аутор:

en: A&utomatically set author sort
sr: А&утоматски изабери поље за разврставање по имену аутора.

en: Author s&ort:
sr: Р&зврставање по имену аутора:

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
sr: Одреди како ће имена аутора ове књиге бити коришћена за разврставање. На пример, Вук Караџић ће бити разврстан као Караџић, Вук.

en: &Rating:
sr: &Оцена:

en: &Publisher:
sr: &Издавач:

en: Add ta&gs:
sr: Додај &етикете:

en: &Remove tags:
sr: &Избриши етикете.

en: Comma separated list of tags to remove from the books.
sr: Lista etiketa razdvojenih zarezima koja će biti uklonjena sa knjiga.

en: Check this box to remove all tags from the books.
sr: Изаберите ову могућност да уклоните све етикете с књига

en: &Clear all
sr: &Обриши све

en: If checked, the series will be cleared
sr: Ако је означено, серија ће бити избрисана.

en: &Clear series
sr: &Очисти серију

en: If not checked, the series number for the books will be set to 1.
    If checked, selected books will be automatically numbered, in the order
    you selected them. So if you selected Book A and then Book B,
    Book A will have series number 1 and Book B series number 2.
sr: Ако ова могућност није изабрана, број серије за књиге ће бити постављен на 1.
    Ако јесте, изабране књиге ће бити аутоматски нумерисане, у редоследу
    којим сте их изабрали. Тако, ако изаберете Књигу А, а затим Књигу Б,
    Књига А ће имати број 1 у серији, а Књига Б број 2.

en: &Automatically number books in this series
sr: Аутоматски број књига из ове серије

en: Series will normally be renumbered from the highest number in the database
    for that series. Checking this box will tell calibre to start numbering
    from the value in the box
sr: Серије ће обично бити пренумерисане од највишег броја за ту серију
    у бази података. Ако изаберете ову могућност calibre  ће нумерисање
    почети од броја наведеног у овом пољу

en: &Force numbers to start with:
sr: &Принудно бројање да почне са:

en: &Date:
sr: &Датум:

en: Clear published date
sr: Очисти јавни датум

en: &Languages:
sr: &Језици:

en: Restore pre conversion &originals, if available
sr: Враћање на оригинал &ако је могуће

en: Remove stored conversion settings for the selected books.
    
    Future conversion of these books will use the default settings.
sr: Уклони сачувана подешавања за претварање изабраних књига.
    
    Наредно претварање ових књига ће користити подразумеване вредности.

en: Remove &stored conversion settings for the selected books
sr: Уклони &сачувана подешавања за претварање изабраних књига

en: Force the title to be in title case. If both this and swap authors are checked,
    title and author are swapped before the title case is set
sr: Наслов мора бити са свим великим почетним словима. Ако је изабрана и ова могућност
    да се измене места аутору и наслову, величина слова ће бити промењена после измене.

en: Update &title sort
sr: Ажурирај &разврставање наслова

en: Change &cover
sr: Промени к&орице

en: &Generate default cover
sr: &Направи подразумеване корице

en: &Remove cover
sr: &Уклони корице

en: &Basic metadata
sr: &Основни метаподаци.

en: &Custom metadata
sr: &Кориснички метаподаци.

en: Select saved search/replace to load.
sr: Изаберите сачувану претрагу / замени за учитавање

en: Save current search/replace
sr: Сачувај тренутну претрагу / замени

en: Sa&ve
sr: Сач&увај

en: Search &mode:
sr: &Начин претраживања:

en: Search &field:
sr: Претражи по&ље:

en: The name of the field that you want to search
sr: Назив поља које желите да претражујете.

en: Enter a template to be used as the source for the search/replace
sr: Унесите шаблон који ће бити коришћен за претраживање и замену.

en: Check this box if the search string must match exactly upper and lower case. Uncheck it if case is to be ignored
sr: Изаберите ову могућност ако текст за претраживање мора одговарати и по величини слова. Ако ова могућнос није изабрана величина слова неће бити битна.

en: Cas&e sensitive
sr: Разликуј в&елика и мала слова.

en: &Replace with:
sr: &Замени са:

en: The replacement text. The matched search text will be replaced with this string
sr: Текст за замену. Пронађени текст ће бити замењен овим.

en: &Apply function after replace:
sr: Примени &функицију после замене:

en: Specify how the text is to be processed after matching and replacement. In character mode, the entire
    field is processed. In regular expression mode, only the matched text is processed
sr: Одредите како ће текст бити обрађен после проналажења и замене. У начину рада с обичним текстом
    биће обрађено цело поље. У начину рада с регуларним изразима биће обрађен само пронађени текст.

en: &Destination field:
sr: &Циљно поље:

en: The field that the text will be put into after all replacements.
    If blank, the source field is used if the field is modifiable
sr: Поље у које ће бити убачен текст после свих замена.
    Ако је остављено празно, текст ће бити убачен у изворно поље ако је то могуће.

en: M&ode:
sr: Н&ачин:

en: Specify how the text should be copied into the destination.
sr: Одреди како ће текст бити копиран у циљно поље.

en: Specifies whether result items should be split into multiple values or
    left as single values. This option has the most effect when the source field is
    not multiple and the destination field is multiple
sr: Одређује да ли ће резултат бити подељен у више вредности, или
    ће остати као целина. Ова могућност има највише ефекта када изворно
    поље није вишеструко, а када циљно јесте.

en: Split &result
sr: Раздвој &резултате.

en: Identifier type:
sr: Врста идентификатора:

en: For multiple-valued fields, sho&w
sr: За поља с више вредности при&кажи.

en: with values separated b&y
sr: вредности раздвојене &са

en: Used when displaying test results to separate values in multiple-valued fields
sr: Користи када приказујеш резултате да би раздвојио елементе у пољима с више вредности.

en: Test text
sr: Пробни текст

en: Test result
sr: Резултат теста

en: &Search and replace
sr: &Тражи и замени

en: &Clear
sr: &Очисти

en:  days
sr:  дана

en: Password needed
sr: Потребна је лозинка.

en: TextLabel
sr: Текстуална ознака

en: &Username:
sr: &Корисничко име:

en: &Password:
sr: &Лозинка:

en: &Show password
sr: &Прикажи лозинку

en: Restart required
sr: Потребно је поновно покретање

en: All
sr: Све

en: Installed
sr: Инсталирано

en: Not installed
sr: Није инсталирано

en: Update available
sr: Ново издање је на располагању

en: Status
sr: Стање

en: Available
sr: Доступно

en: Released
sr: Издато

en: Platform unavailable
sr: Платформа није доступна

en: Plugin deprecated
sr: Застарео додатак

en: New version available
sr: Доступно је ново издање

en: Latest version installed
sr: Последња инсталирана верзија

en: This plugin has been deprecated and should be uninstalled
sr: Овај додатак је застарео и треба да се уклони

en: Right-click to see more options
sr: Десни клик да видите више опција

en: This plugin can only be installed on: %s
sr: Овај додатак може се инсталирати само у: %s

en: You can install this plugin
sr: Можете да инсталирате овај додатак

en: A new version of this plugin is available
sr: Нова верзија овог додатка је доступна

en: This plugin is installed and up-to-date
sr: Овај додатак је инсталиран и ажуриран

en: Update Check Failed
sr: Неуспешна провера за исправкама

en: User plugins
sr: Корисник додатака

en: Description
sr: Опис

en: &Install
sr: &Инсталирај

en: Install the selected plugin
sr: Инсталирајте изабрани додатак

en: &Customize plugin
sr: &Прилагоди додатак

en: Customize the options for this plugin
sr: Подесите могућности за овај додатак

en: Enable or disable this plugin
sr: Омогућите или онемогућите овај додатак

en: &Remove plugin
sr: &Уклони додатак.

en: Uninstall the selected plugin
sr: Деинсталирај изабрани додатак

en: Donate to the developer of this plugin
sr: Даруј програмера за овај додатак

en: &Customize plugin
sr: &Подеси додатак

en: Are you sure you want to uninstall the <b>%s</b> plugin?
sr: Сигурно да се уклони додатак <b>%s</b>?

en: Install %s
sr: Инсталирај %s

en: Installing plugin: %s
sr: Инсталирање додатка: %s

en: Plugin installed: %s
sr: Додатак је инсталиран: %s

en: Plugin not customizable
sr: Додатак нема могућност које се могу мењати

en: Plugin: %s does not need customization
sr: Додатак: %s не захтева подешавање.

en: Must restart
sr: Потребно је поновно покретање.

en: You must restart calibre before you can configure the <b>%s</b> plugin
sr: Мора поново да се покрене „calibre“ пре него што може да се подеси додатак <b>%s</b>

en: Plugin cannot be disabled
sr: Додатак се не може искључити.

en: The plugin: %s cannot be disabled
sr: Додатак: %s се не може искључити.

en: Aborting...
sr: Прекидам...

en: **No items found**
sr: **Нема пронађених ставки**

en: &Close
sr: &Затвори

en: Restoring database
sr: Враћање базе података

en: The old database was saved as: %s
sr: Стара база је сачуван као: %s

en: Restoring database was successful. %s
sr: Враћање базе података је било успешно. %s

en: The current saved search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sr: Изабана сачувана претрага ће бити <b>избрисана заувек</b>. Да ли сте сигурни?

en: &Download after:
sr: &Преузми после:

en: &Days of the month:
sr: &Дани у месецу:

en: Comma separated list of days of the month. For example: 1, 15
sr: Зарезом одвојена листа за дане у месецу. на пример: 1, 15

en: Download &after:
sr: Преузми &после:

en: &Download every:
sr: &Преузми сваког:

en: every hour
sr: сваки сат

en: days
sr: дана

en: Note: You can set intervals of less than a day, by typing the value manually.
sr: Напомена : Можете да подесите интервале мање од једног дана, тако што ћете уписати ручно вредност.

en: &Schedule
sr: &Распоред.

en: &Schedule for download:
sr: &Планирај за преузимање:

en: &Account
sr: &Налог

en: For the scheduling to work, you must leave calibre running.
sr: Да би планирање радило calibre мора да буде покренут.

en: &Advanced
sr: &Напредно

en: Add &title as tag
sr: Додај &наслов као етикету.

en: &Keep at most:
sr: Задржи највише:

en:  issues
sr:  питања

en: all issues
sr: сва питања

en: never delete
sr: никада брисати

en: Download &all scheduled
sr: Преузми &све планирано.

en: Download all scheduled news sources at once
sr: Преузмите све планиране изворе вести одједном

en: &Download now
sr: &Преузми одмах.

en: Need username and password
sr: Потребно је корисничко име и лозинка.

en: You must provide a username and/or password to use this news source.
sr: Морате навести корисничко име и/или лозинку да бисте користили овај извор вести.

en: Account
sr: Налог

en: (optional)
sr: (необавезно)

en: (required)
sr: (обавезно)

en: Created by:
sr: Направио:

en: Download %s now
sr: Преузми %s одмах

en: Last downloaded: never
sr: Последњи пут преузето: никада

en: never
sr: никада

en: %(days)d days, %(hours)d hours and %(mins)d minutes ago
sr: пре %(days)d дан, %(hours)d сат и %(mins)d минута

en: Last downloaded:
sr: Задњи пут преузето:

en: Cannot download news as no internet connection is active
sr: Не могу да преузмем вести, јер нема активне везе са интернетом.

en: No internet connection
sr: Нема везе са Интернетом.

en: Schedule news download
sr: Планирај преузимање вести

en: Download all scheduled news sources
sr: Преузмите све планиране изворе вести

en: Contains: the word or phrase matches anywhere in the metadata field
sr: Садржи: реч, или фраза се налазе било где у пољу с метаподацима.

en: Equals: the word or phrase must match the entire metadata field
sr: Једнако: реч, или фраза морају одговарати комплетном садржају поља с метаподацима.

en: Regular expression: the expression must match anywhere in the metadata field
sr: Регуларни израз: израз мора одговарати било ком делу поља с метаподацима.

en: Find entries that have...
sr: Пронађи ставке које садрже...

en: Any of these &unwanted words:
sr: Било које од ових &нежељених речи:

en: &Author:
sr: &Аутор:

en: Advanced search
sr: Напредна претрага.

en: Choose formats
sr: Изабери формате.

en: Publishers
sr: Издавачи

en:  (not on any book)
sr:  (ни на једној књизи)

en: Name already used
sr: Име већ постоји

en: That name is already used, perhaps with different case.
sr: То име се већ користи, можда са различитим словима

en: Select a category to edit
sr: Изаберите категорију за промене.

en: Select the content kind of the new category
sr: Изаберите врсту садржаја за нову категорију.

en: Add a new category
sr: Додај нову категорију

en: Rename the current category to what is in the box
sr: Преименуј тренутну категорију у пољу

en: Are your sure?
sr: Да ли сте сигурни?

en: The following tags are used by one or more books. Are you certain you want to delete them?
sr: Ове етикете су у употреби за више од једне књиге. Да ли сте сигурни да желите да их избришете?

en: Count
sr: Бројање

en: Was
sr: Да ли је

en: Author Sort
sr: Разврстај по аутору

en: No template provided
sr: Омогући без шаблона

en: No column chosen
sr: Није изабран стубац

en: You must specify a column to be colored
sr: Морате навести колону да буде у боји

en: Set the color of the column:
sr: Изабери боју ступца:

en: Copy a color name to the clipboard:
sr: Умножи боју у оставу:

en: Copy the selected color name to the clipboard
sr: Умножи означену боју у оставу

en: Function &name:
sr: Назив &функције:

en: &Documentation:
sr: &Документација:

en: Remove any template from the box
sr: Уклоните шаблон из оквира

en: Download %s
sr: Преузми %s

en: Downloading <b>%(fname)s</b> from %(url)s
sr: Преузимање <b>%(fname)s</b> од %(url)s

en: No file specified to download.
sr: Није одабрана датотека за преузимање.

en: Downloading %s
sr: Преузимам %s

en: Downloading
sr: Преузимам

en: finished
sr: завршено

en: Email %(name)s to %(to)s
sr: Пошаљи е-поштом %(name)s за %(to)s

en: News:
sr: Вести:

en: Attached is the %s periodical downloaded by calibre.
sr: Прилог %s се периодично преузима за calibre.

en: E-book:
sr: Е-књига:

en: Attached, you will find the e-book
sr: Е-књигу ћете пронаћи прикључену уз ову поруку.

en: by
sr: од

en: in the %s format.
sr: у формату %s.

en: Sending email to
sr: Шаљем поруку за.

en: Could not email the following books as no suitable formats were found:
sr: Нисам успео да пошаљем ове књиге, јер нису пронађени одговарајући формати:

en: Failed to email book
sr: Нисам успео да пошаљем књигу електронском поштом.

en: sent
sr: послато

en: Sent news to
sr: Послао вести за.

en: Regular &expression
sr: Регуларни &израз

en: Test
sr: Проба

en: File &name:
sr: &Име датотеке:

en: Title:
sr: Наслов:

en: No match
sr: Без резултата

en: Authors:
sr: Аутори:

en: Regular expression (?P<author>)
sr: Регуларни израз (?P<аутор>)

en: Series:
sr: Серија:

en: Regular expression (?P<series>)
sr: Регуларни израз (?P<серија>)

en: Series index:
sr: Број у серији:

en: Regular expression (?P<series_index>)
sr: Регуларни израз (?P<број_у_серији>)

en: Regular expression (?P<isbn>)
sr: Регуларни израз (?P<isbn>)

en: Publisher:
sr: Издавач:

en: Published:
sr: Објављено:

en: Find next
sr: Нађи следеће

en: Find previous
sr: Нађи претходно

en: None
sr: Ништа

en: Finished
sr: Завршено

en: Popularity
sr: Популарност

en: Connected
sr: Прикључен је.

en: Toggle
sr: Пребаци

en: All books
sr: Све књиге

en: Job
sr: Посао

en: Progress
sr: Напредак

en: Running time
sr: Време извршав.

en: Unknown job
sr: Непознат посао.

en: Cannot kill job
sr: Не могу да прекинем посао.

en: Cannot kill jobs that communicate with the device
sr: Не могу да прекинем посао који комуницира са уређајем

en: Job has already run
sr: Посао је већ завршен.

en: This job cannot be stopped
sr: Овај рад не може да се прекине

en: Unavailable
sr: Недоступан

en: Click to see list of jobs
sr: Кликните да видите списак послова.

en: Jobs:
sr: Послови:

en:  - Jobs
sr:  - Послови

en: Search for a job by name
sr: Претрага за послом по имену

en: No job
sr: Без посла

en: No job selected
sr: Није изабран посао

en: Do you really want to stop the selected job? | Do you really want to stop all the selected jobs?
sr[0]: Да ли заиста желите да прекинете изабрани посао
sr[1]: Да ли заиста желите да прекинете изабрана посла
sr[2]: Да ли заиста желите да прекинете изабраних посалова

en: Do you really want to stop all non-device jobs?
sr: Да ли заиста желите да престану сви без- уређаја послови?

en: &Custom
sr: &Прилагођено

en: &Alternate shortcut:
sr: &Алтернативна пречица:

en: &Shortcut:
sr: &Пречица:

en: Done
sr: Готово

en: Press a key...
sr: Притисни тастер...

en: Already assigned
sr: Већ додељено

en: already assigned to
sr: већ додељено за

en: <b>This shortcut no longer exists</b>
sr: <b>Ова пречица више не постоји</b>

en: Search for a shortcut by name
sr: Трагање за пречицом по имену

en: No matches
sr: Нема резултата

en: Could not find any shortcuts matching %s
sr: Није могуће пронаћи одговарајуће пречице %s

en: Eject this device
sr: Искључи овај уређај.

en: Configure this device
sr: Подеси овај уређај

en: Show books in calibre library
sr: Прикажи књиге у calibre библиотеци.

en: Show books in the main memory of the device
sr: Прикажи књиге у основној меморији уређаја.

en: Show books in storage card A
sr: Прикажи књиге на меморијској картици А.

en: Show books in storage card B
sr: Прикажи књиге на меморијској картици B.

en: Delete library
sr: Избриши библиотеку

en: available
sr: доступно

en: <p>Search the list of books by title, author, publisher, tags, comments, etc.<br><br>Words separated by spaces are ANDed
sr: <p>Претражи списак књига по наслову, аутору, издавачу, етикетама, коментарима, итд.<br><br>Речи раздвојене размацима морају СВЕ бити присутне.

en: Copy current search text (instead of search name)
sr: Умножи текст који се тренутно тражи (уместо назива претраге)

en: Book %(sidx)s of <span class="series_name">%(series)s</span>
sr: Књига %(sidx)s од <span class="series_name">%(series)s</span>

en: Bookmark
sr: Обележивач

en: Find previous match
sr: Нађи претходно подударање

en: Size (MB)
sr: Величина (МБ)

en: Modified
sr: Измењено

en: This book's UUID is "{0}"
sr: UUID ове књиге је "{0}"

en: Could not change the on disk location of this book. Is it open in another program?
sr: Није могуће променити локацију на диску за ову књигу. Да ли је отворити у другом програму ?

en: Failed to set data
sr: Нисам успео да поставим податке

en: In Library
sr: У библиотеци.

en: Size
sr: Величина

en: Marked for deletion
sr: Изабрано за брисање.

en: Double click to <b>edit</b> me<br><br>
sr: Кликните два пута да ме <b>промените</b><br><br>

en: Hide column %s
sr: Сакриј стубац %s

en: Sort on %s
sr: Разврстај по  %s

en: Ascending
sr: Растући

en: Descending
sr: Опадајући

en: Change text alignment for %s
sr: Промени поравнање за %s

en: Center
sr: Средина

en: Left
sr: Лево

en: Right
sr: Десно

en: Show column
sr: Прикажи стубац

en: Shrink column if it is too wide to fit
sr: Скупи колону уколико је преширока да стане

en: Restore default layout
sr: Врати подразумевани изглед.

en: Dropping onto a device is not supported. First add the book to the calibre library.
sr: Није могуће пренети књигу директно на уређај. Прво је додајте у calibre библиотеку.

en: Use white background
sr: Користи белу позадину.

en: Hyphenate
sr: Споји цртицом

en: <b>Changes will only take effect after a restart.</b>
sr: <b>Измене ће бити активиране тек после поновног покретања програма.</b>

en: <b>No matches</b> for the search phrase <i>%s</i> were found.
sr: <b>Ништа није пронађено</b> за уптит <i>%s</i>.

en: Parsing LRF file
sr: Обрађујем LRF датотеку

en: Next page
sr: Следећа страна

en: Previous Page
sr: Претходна страница

en: Back
sr: Назад

en: Forward
sr: Напред

en: Next match
sr: Следеће подударање

en: Use the library located at the specified path.
sr: Користи библиотеку на наведеној путањи.

en: Start minimized to system tray.
sr: Покрени програм скривен у системској палети.

en: Do not check for updates
sr: Не проверавај постојање новог издања.

en: Calibre Library
sr: Calibre библиотека.

en: Failed to create library
sr: Нисам успео да направим библиотеку

en: Initializing user interface...
sr: Покрећем корисничко сучеље...

en: Choose a location for your new calibre e-book library
sr: Изаберите место за вашу нову calibre библиотеку

en: Repairing failed
sr: Није успела поправка

en: The database repair failed. Starting with a new empty library.
sr: Поправка базе података није успела. Почећу с новом, празном, библиотеком.

en: Bad database location
sr: Неисправна локација за базу података.

en: Bad database location %r. calibre will now quit.
sr: Неисправно место за базу података %r. calibre ће сада прекинути рад.

en: Corrupted database
sr: Неисправна база података.

en: Bad database location %r. Will start with  a new, empty calibre library
sr: Неисправно место за базу података, %r. Почећу с новом, празном calibre библиотеком.

en: Starting %s: Loading books...
sr: Покрећем %s: Учитавам књиге...

en: &Preferences
sr: &Поставке

en: &Quit
sr: &Изађи

en: Unhandled exception
sr: Нерешив изузетак

en: Specify how this book should be sorted when by title. For example, The Exorcist might be sorted as Exorcist, The.
sr: Наведите како ће ова књига бити разврстана по наслову. На пример, The Exorcist може да буде разврстан као Exorcist, The.

en: Title &sort:
sr: Поређај &наслов:

en:  The green color indicates that the current title sort matches the current title
sr:  Зелена боја означава да тренутни начин разврставања по наслову одговара тренутном наслову

en:  The red color warns that the current title sort does not match the current title. No action is required if this is what you want.
sr:  Црвена боја упозорава да тенутни начин разврставања по наслову на одговара тренутном наслову. Ако је то оно што желите не морате да урадите више ништа.

en: Authors changed
sr: Измени ауторе

en: Specify how the author(s) of this book should be sorted. For example Charles Dickens should be sorted as Dickens, Charles.
    If the box is colored green, then text matches the individual author's sort strings. If it is colored red, then the authors and this text do not match.
sr: Одредите како ће бити разврстани аутори ове књиге. На пример, Чарлс Дикенс треба да се разврста као Дикенс, Чарлс. Ако је поље зелено, текст одговара начину разврставања појединачних аутора. Ако је поље црвено, аутори не одговарају овом тексту.

en: Author s&ort:
sr: Поређај а&уторе:

en:  The green color indicates that the current author sort matches the current author
sr:  Зелена боја означава да изабрани начин разврставања по аутору одговара тренутном аутору

en:  The red color indicates that the current author sort does not match the current author. No action is required if this is what you want.
sr:  Црвена боја означава да тренутни начин разврставања по аутору не одговара тренутном аутору. Ако је то оно што желите не морате ништа више да урадите.

en: &Number:
sr: &Број:

en: Last modified: %s
    
    Double click to view
sr: Последња измена: %s
    
    Двоклик за приказ

en: Restore %s from the original
sr: Врати %s са оригинала

en: Set the cover for the book from the selected format
sr: Постави насловну страну за књигу из изабраног формата.

en: Add a format to this book
sr: Додај формат за ову књигу

en: Remove the selected format from this book
sr: Уклоните изабрани формат из ове књиге

en: Choose formats for
sr: Изабери формате за ...

en: No permission
sr: Нема дозволе.

en: You do not have permission to read the following files:
sr: Немате дозволу да читате следеће датотеке:

en: No format selected
sr: Није изабран ниједан формат

en: Download co&ver
sr: Преузми &корице

en: &Generate cover
sr: &Направи корице

en: Not a valid picture
sr: Неисправна слика.

en: Invalid cover
sr: Погрешна корица

en: Could not change cover as the image is invalid.
sr: Није могуће променити корице  слика је неважећа.

en: Rating of this book. 0-5 stars
sr: Оцена за ову књигу. 0-5 звездица.

en: Tags changed
sr: Етикете су промењене.

en: A comma separated list of languages for this book
sr: Зарезом одвоји листу језика за ове књиге

en: The language %s is not recognized | The languages %s are not recognized
sr[0]: Језик %s није препознат
sr[1]: Језика %s нису препозната
sr[2]: Језика %s није препознато

en: Unknown language
sr: Непознати језик

en: Invalid ISBN
sr: Неважећи ISBN

en: Enter an ISBN
sr: Унеси неки ISBN

en: The ISBN you entered is not valid. Try again.
sr: Унет ISBN није добар. Поновити.

en: Clear date
sr: Очисти датум

en: Schedule download?
sr: Распоред преузимања?

en: Download only &metadata
sr: Преузми само &метаподатке

en: Download only &covers
sr: Преузми само &корице

en: &Configure download
sr: &Конфигурисање преузимања

en: Download &both
sr: Преузми &оба

en: Metadata download started
sr: Почело је преузимање метаподатака

en: (Failed metadata)
sr: (Непотпуни метаподаци)

en: (Failed cover)
sr: (Непотпуне корице)

en: Processed %s
sr: Обрађено %s

en: Next
sr: Следећа

en: Previous
sr: Претходно

en: Automatically create the title sort entry based on the current title entry.
    Using this button to create title sort will change title sort from red to green.
sr: Аутоматски направи начин разврставања по наслову на основу тренутно изабраног наслова.
    Коришћење овог дугмета да се одреди начин разврставања по наслову ће променити боју из црвене у зелену.

en: Set author sort from author
sr: Постави  ауторе разврстане из аутора

en: Set author from author sort
sr: Постави ауторе из разврстаних аутора

en: Copy author to author sort
sr: Умножи ауторе у разврстане ауторе

en: Copy author sort to author
sr: Умножи разврстане ауторе у ауторе

en: Swap the author and title
sr: Замени ауторе и наслов.

en: Clear Ids
sr: Очисти Id-ове

en: &Download metadata
sr: &Преузми метаподатке

en: Configure download metadata
sr: Подеси преузете метаподатке

en: Change how calibre downloads metadata
sr: Промена преузимања метаподатака calibre

en: The cover in the %s format is invalid
sr: Насловна страна у формату %s је неисправна.

en: Change cover
sr: Промени корице

en: Co&mments
sr: Ко&ментари

en: &Metadata
sr: &Метаподаци

en: &Cover and formats
sr: &Корице и формати

en: C&ustom metadata
sr: П&рилагођени метаподаци

en: &Comments
sr: &Напомене

en: Basic metadata
sr: Основни метаподаци

en: Custom metadata
sr: Кориснички метаподаци.

en: Has cover
sr: Има корице

en: Has summary
sr: Има преглед

en: See at
sr: Погледајте на

en: Please wait
sr: Сачекајте

en: calibre is downloading metadata from:
sr: calibre преузима метаподатке из:

en: Current cover
sr: Тренутне корице

en: Searching...
sr: Претражујем...

en: Downloading covers for <b>%s</b>, please wait...
sr: Преузимање корице за <b>%s</b>, сачекати...

en: Could not find any covers for <b>%s</b>
sr: Не могу да нађем корицу за <b>%s</b>

en: Downloading metadata...
sr: Преузимање метаподатака...

en: Downloading cover...
sr: Преузимам насловну страну...

en: Restore settings to default values. You have to click Apply to actually save the default settings.
sr: Вратите подешавања на подразумеване вредности. Морате да кликнете на Примени да би их заиста и сачували.

en: Configure
sr: Подесите

en: Ignore duplicate incoming formats
sr: Занемари дупликате долазних формата

en: Overwrite existing duplicate formats
sr: Замени дуплиране постојеће формате

en: Create new record for each duplicate format
sr: Направи нови запис за сваки дуплирани формат

en: Choose a folder
sr: Одабери фасциклу

en: Invalid folder
sr: Неважећа фасцикла

en: Here you can control how calibre will read metadata from the files you add to it. calibre can either read metadata from the contents of the file, or from the filename.
sr: Овде можете контролисати како calibre чита метаподатке из датотека које у њега додајете. Ови подаци се могу читати или из садржаја, или из имена датотеке.

en: &Tags to apply when adding a book:
sr: &Примените ознаке приликом додавања књиге:

en: A comma-separated list of tags that will be applied to books added to the library
sr: Зарезима раздвојена листа етикета које ће бити примењене на књиге додате у библиотеку.

en: Browse for folder
sr: Преглед фасцикли

en: <b>WARNING:</b> Files in the above folder will be deleted after being added to calibre.
sr: <b>ПАЖЊА:</b> Датотеке из ове фасцикле ће бити избрисане после додавања у „calibre“.

en: High
sr: Висок

en: Low
sr: Низак

en: Very low
sr: Веома низак

en: Compact Metadata
sr: Сажети метаподаци

en: Default
sr: Подразумевано

en: All on 1 tab
sr: Све на 1 картицу

en: Confirmation dialogs have all been reset
sr: Сва питања за потврду су омогућена.

en: Job &priority:
sr: &Приоритет посла:

en: Preferred &input format order:
sr: Пожељан редослед улазн&их формата:

en: Preferred &output format:
sr: Пожељни излазни ф&ормат:

en: &Delete news from library when it is automatically sent to reader
sr: &Избриши вести из библиотеке када буду аутоматски послате на читач.

en: Default network &timeout:
sr: Подразумевана вредност за чекање на одзив &мреже:

en: Set the default timeout for network fetches (i.e. anytime we go out to the internet to get information)
sr: Постави подразумевану вредност за чекање на одзив мреже (т.ј. приступ Интернету ради преузимања података)

en:  seconds
sr:  секунде

en: Reset all disabled &confirmation dialogs
sr: &Омогући сва искључена питања за потврду.

en: Use internal &viewer for:
sr: Користи &уграђени читач за:

en: is true
sr: Истина је

en: is false
sr: Нетачно је

en: is undefined
sr: Недефинисан је

en: has id
sr: има идентификатор

en: does not have id
sr: нема id

en: is equal to
sr: једнако је

en: is set
sr: подешено

en: is not set
sr: није подешено

en: has
sr: има

en: does not have
sr: нема

en: has pattern
sr: има шаблон

en: does not have pattern
sr: нема шаблон

en: If the ___ column ___ values
sr: Ако ___ колона ___ вредности

en: Enter a number
sr: Унесите број

en: Enter a date in the format YYYY-MM-DD
sr: Унесите датум у формату YYYY-MM-DD

en: Enter a string.
sr: Унесите низ.

en: Enter a regular expression
sr: Унесите прави израз

en: You can match multiple values by separating them with %s
sr: Може одговарати више вредности  раздвојени са %s

en: Only if the following conditions are all satisfied:
sr: Само ако су следећи услови  сви задовољни :

en: You can disable a condition by blanking all of its boxes
sr: Можете да онемогућите стање затамњења по свим својим пољима

en: Invalid condition
sr: Неважећи услов

en: One of the conditions for this rule is invalid: <b>%s</b>
sr: Један од услова за ово правило је неважећи <b>%s</b>

en: No conditions
sr: Нема услова

en: You must specify at least one non-empty condition for this rule
sr: Морате навести бар један услов за ово правило

en: Move the selected rule up
sr: Премести изабрано правило горе

en: Move the selected rule down
sr: Премести изабрано правило испод

en: No rule selected
sr: Није изабрано правило

en: No rule selected for %s.
sr: Није правило изабран за %s.

en: removal
sr: уклањање

en: You must select a column to delete it
sr: Да бисте избрисали колону морате је прво изабрати.

en: The selected column is not a custom column
sr: Изабрана колона није корисничка колона.

en: Do you really want to delete column %s and all its data?
sr: Да ли заиста желите да избришете колону %s и њен садржај?

en: Here you can re-arrange the layout of the columns in the calibre library book list. You can hide columns by unchecking them. You can also create your own, custom columns.
sr: Овде можете променити распоред колона у списку књига. уклоните ознаку крај колоне да је сакријете. Можете направити и колоне са сопственим садржајем.

en: Move column up
sr: Помери колону нагоре

en: Remove a user-defined column
sr: Уклони корисничку колону.

en: Add a user-defined column
sr: Додај корисничку колону.

en: Edit settings of a user-defined column
sr: Промени подешавања за корисничку колону.

en: Move column down
sr: Помери колону надоле

en: Add &custom column
sr: Додај сопствену &колону.

en: Restore settings to default values. Only settings for the currently selected section are restored.
sr: Врати подешавања на подразумеване вредности. Само вредности у тренутно изабраном одељку ће бити измењене.

en: Text column for keeping series-like information
sr: Текст колона за приказ информација као што је серија.

en: Text, but with a fixed set of permitted values
sr: Текст, али с фиксним скупом дозвољених вредности

en: Floating point numbers
sr: Разломљен бројеви

en: Integers
sr: Цели бројеви.

en: Ratings, shown with stars
sr: Оцене, приказане звездицама.

en: Yes/No
sr: Да/Не

en: Column built from other columns
sr: Колона сачињена од других колона.

en: Create a custom column
sr: Направи прилагођену колону

en: No column has been selected
sr: Није изабрана ниједна колона

en: No column selected
sr: Није изабрана  колона.

en: Selected column is not a user-defined column
sr: Изабрана колона није корисничка колона.

en: Formats
sr: Формати

en: My Tags
sr: Моје ознаке

en: My Series
sr: Моја серија

en: My Rating
sr: Моја оцена

en: People
sr: Људи

en: Quick create:
sr: Брзо стварање:

en: Used for searching the column. Must contain only digits and lower case letters.
sr: Користи се за претраживање колона. Сме да садржи само цифре и мала слова.

en: What kind of information will be kept in the column.
sr: Која врста информација се чува у колони.

en: Contains names
sr: Садржи имена

en: Check this box if this column contains names, like the authors column.
sr: Провери ово поље ако ова колона садржи имена, на пример колоне аутора.

en: Default: (nothing)
sr: Подразумевано: (ништа)

en: Field template. Uses the same syntax as save templates.
sr: Шаблон за поље. Користи исту синтаксу као шаблон за снимање.

en: A comma-separated list of permitted values. The empty value is always
    included, and is the default. For example, the list 'one,two,three' has
    four values, the first of them being the empty value.
sr: Зарезима раздвојена листа дозвољених вредности. Празна вредност је увек
    укључена и подразумева се. на пример, листа 'један,два,три' има
    четири вредност, од којих је прва празна.

en: &Sort/search column by
sr: &Разврстај/претражи ступце по

en: Default: dd MMM yyyy.
sr: Подразумева се: дд МММ гггг.

en: No lookup name was provided
sr: Није наведено име за претрагу.

en: The lookup name must contain only lower case letters, digits and underscores, and start with a letter
sr: Име за претрагу сме садржати само мала слова, цифре и доње црте, и мора почети словом.

en: Lookup names cannot end with _index, because these names are reserved for the index of a series column.
sr: Имена за претрагу не могу завршавати с _index, јер су таква имена резервисана за колону за серије.

en: No column heading was provided
sr: Није наведен назив колоне.

en: The lookup name %s is already used
sr: Име за претрагу %s је већ у употреби.

en: The heading %s is already used
sr: Назив %s је већ у употреби.

en: You must enter a template for composite columns
sr: Морате унети шаблон за комплексне колоне.

en: You must enter at least one value for enumeration columns
sr: Морате унети бар једну вредност за набрајање колоне

en: The color {0} is unknown
sr: Боја {0} је непозната

en: Copy to &clipboard
sr: Сачувај у &остави

en: Getting device information
sr: Добијање података о уређају

en: User-defined device information
sr: Подаци о кориснички одређеном уређају

en: Device Detection
sr: Откривање уређаја

en: Ensure your device is disconnected, then press OK
sr: Обезбедите ваш уређај искључен, затим притисните у реду

en: Ensure your device is connected, then press OK
sr: Обезбедите ваш уређај повезан, а затим притисните у реду

en: Add an email address to which to send books
sr: Додај електронску адресу на коју ће се слати књиге.

en: &Add email
sr: &Додај електронску адресу.

en: Make &default
sr: Учини &подразумеваном вредношћу.

en: &Remove email
sr: &Уклони електронску адресу.

en: Email
sr: Е-пошта

en: Subject
sr: Тема

en: Auto send
sr: Аутоматско слање.

en: Formats to email. The first matching format will be sent.
sr: Формати за слање електронском поштом. Биће послат први пронађени формат.

en: new email address
sr: нова електронска адреса

en: Narrow
sr: Узак

en: Wide
sr: Широк

en: Off
sr: Искљ.

en: System default
sr: Основно на систему

en: Never
sr: Никада

en: Small
sr: Мала

en: Medium
sr: Средњи

en: Always
sr: Увек

en: If there is enough room
sr: Ако постоји довољно простора

en: By first letter
sr: По првом слову.

en: Partitioned
sr: Подељено

en: Disable all animations. Useful if you have a slow/old computer.
sr: Онемогући све анимације. Корисно ако имате спор/стари рачунар.

en: Disable &animations
sr: Онемогући &анимације

en: Toolbar
sr: Алатна трака

en: Show &text under icons:
sr: Прикажи &текст испод икона:

en: Change &font (needs restart)
sr: Promeni vrstu &slova (potrebno je ponovno pokretanje)

en: Disable
sr: Искључи

en: Move down
sr: Помери надоле

en: Move up
sr: Помери нагоре

en: Use &Roman numerals for series
sr: Користи &римске бројеве за серије.

en: &Number of covers to show in browse mode (needs restart):
sr: &Број насловних страна које ће бити приказане у излогу (поново препокрени):

en: version
sr: издање

en: created by Kovid Goyal
sr: направио Kovid Goyal

en: Save changes
sr: Сачувај измене

en: Cancel and return to overview
sr: Одустани и врати се на преглед.

en: Restoring to defaults not supported for
sr: Враћање на подразумеване вредности није подржано за

en: Some of the changes you made require a restart. Please restart calibre as soon as possible.
sr: Неке од измена које сте направили захтевају поново покретање програма. Молим вас да што пре поново покренете calibre.

en: Source
sr: Извор

en: Cover priority
sr: Приоритет за корице

en: This source is configured and ready to go
sr: Овај извор је подешен и спреман да иде

en: This source needs configuration
sr: Овај извор треба подешавање

en: Published date
sr: Датум објаве

en: No source selected
sr: Извор није изабран

en: No source selected, cannot configure.
sr: Није извор изабран, не можете да подесите.

en: Metadata sources
sr: Извор метаподатака

en: &Select all
sr: &Означи све

en: &Set as default
sr: &Постави као подразумевано

en:  secs
sr:  секунди

en: No proxies used
sr: Посредник није доступан

en: <b>Using proxies:</b>
sr: <b>Коришћење посредника:</b>

en: Limit the max. simultaneous jobs to the available CPU &cores
sr: Ограничи највећи број истовремених послова на број расположивих &процесора (или процесорских језгара).

en: Debug &device detection
sr: Тражи грешке у откривању &уређаја.

en: Never abort
sr: Никад не прекидај

en:  minutes
sr:  минута

en: Device currently connected:
sr: Тренутно прикључен уређај:

en: Device currently connected: None
sr: Тренутно прикључен уређај: Ниједан

en: Really add plugboard?
sr: Наравно врши додатну обраду?

en: Invalid destination
sr: Неисправно одредиште.

en: The destination field cannot be blank
sr: Одредиште не може бити празно.

en: Format (choose first)
sr: Формат (изаберите први).

en: Device (choose second)
sr: Уређај (изаберите други).

en: Source template
sr: Изворни шаблон.

en: Destination field
sr: Одредишно поље.

en: 
    Customization:
sr: 
    Подешавања:

en: Search for plugin
sr: Трагање за додатком

en: files
sr: датотеке

en: Add plugin
sr: Додај додатак

en: No valid plugin path
sr: Не постоји исправна путања до додатака.

en: %s is not a valid plugin path
sr: %s није исправна путања до додатака.

en: Select an actual plugin under <b>%s</b> to customize
sr: Изабери прави додатак испод <b>%s</b> да прилагодите

en: Cannot remove builtin plugin
sr: Не могу да уклоним уграђени додатак.

en:  cannot be removed. It is a builtin plugin. Try disabling it instead.
sr:  се не може уклонити. Овај додатак је уграђен. Пробајте да га искључите.

en: Show only those plugins that have been installed by you
sr: Прикажи само оне додатке који су инсталирани од вас

en: Show only &user installed plugins
sr: Прикажи само &кориснички инсталиране додатке

en: Get &new plugins
sr: Преузми &нове додатке

en: Check for &updated plugins
sr: Провери да ли постоји  &ажурирање додатка

en: &Load plugin from file
sr: &Учитај додатак из датотеке

en: Any custom field
sr: Додај корисничко поље.

en: Constant template
sr: Стални шаблон.

en: The template contains no {fields}, so all books will have the same name. Is this OK?
sr: Шаблон не садржи ниједно од поља {fields}, па ће све књиге имати исти назив. Да ли је ово у реду?

en: By adjusting the template below, you can control what folders the files are saved in and what filenames they are given. You can use the / character to indicate sub-folders. Available metadata variables are described below. If a particular book does not have some metadata, the variable will be replaced by the empty string.
sr: Подешавањем овог шаблона можете бирати у које директоријуме и како ће бити снимљене датотеке. Можете користитии знак / да наведете под-директоријуме. Метаподаци (променљиве) који су вам на располагању су такође наведени ниже. Ако одређена књига нема неки од метаподатака они ће бити замењени празним низом знакова.

en: Available variables:
sr: Расположиве променљиве:

en: Save &cover separately
sr: Сачувај &насловну страну у посебну датотеку

en: Replace space with &underscores
sr: Промени размаке у &доње црте.

en: Update &metadata in saved copies
sr: Освежи &метаподатке у сачуваним копијама

en: Change paths to &lowercase
sr: Промени путање у &мала слова.

en: Format &dates as:
sr: Форматирај &датуме на следећи начин:

en: File &formats to save:
sr: &Формати који ће бити сачувани:

en: Convert non-English characters to &English equivalents
sr: Претвори не-енглеске знаке у &енглеске еквиваленте.

en: Match all
sr: Одговарају сви

en: Match any
sr: Одговара било који

en: The search term cannot be blank
sr: Услов за претрагу не може бити празан

en: That name is already used for a column or grouped search term
sr: То име се већ користи за колону или груписање услова за претрагу

en: The value box cannot be empty
sr: Вредност поља не сме бити празно

en: The empty grouped search term cannot be deleted
sr: Празан груписани услов за претрагу се не може избрисати

en: Clear search &histories
sr: Очисти историјат &претраге

en: What to search by default
sr: Шта претражити као подразумевано

en: &Limit the searched metadata
sr: &Ограничење метаподатака претраге

en: &Names:
sr: &Називи:

en: Delete the current search term
sr: Обриши тренутни услов за претрагу

en: Make &user categories from:
sr: Направите корисничку & категорију од :

en: Manual management
sr: Ручно управљање.

en: Only on send
sr: Само при слању.

en: Automatic management
sr: Аутоматско управљање.

en: Run server &automatically when calibre starts
sr: Покрени сервер &аутоматски кад се calibre покрене

en: Error log:
sr: Дневник грешака:

en: Access log:
sr: Дневник приступа:

en: You need to restart the server for changes to take effect
sr: Morate ponovo pokrenuti server da bi promene imale efekta

en: You cannot delete a built-in function
sr: Није могуће избрисати  уграђену функцију

en: Function not defined
sr: Функција није одређена

en: Name %s already used
sr: Име %s је већ у употреби

en: Exception while compiling function
sr: Изузеци приликом састављања функције

en: function source code not available
sr: изворни код функције није доступан

en: &Replace
sr: &Замени

en: C&reate
sr: Н&аправи

en: Enter the name of the function to create.
sr: Унесите назив функције коју желите да направите.

en: Location Manager
sr: Руководилац места

en: Switch between library and device views
sr: Пребаци се између погледа на библиотеку, или уређај.

en: Separator
sr: Раздвајач

en: %d books
sr: %d књиге

en: The main toolbar
sr: Главна трака са алатима.

en: The main toolbar when a device is connected
sr: Главна трака са алатима када је уређај прикључен.

en: The optional second toolbar
sr: Друга могућност траке са алаткама

en: The menubar
sr: Трака избора

en: The menubar when a device is connected
sr: Изборна трака када је апарат повезан

en: The context menu for the books in the calibre library
sr: Контектскно осетљив мени за књиге у calibre библиотеци.

en: The context menu for the books on the device
sr: Контектскно осетљив изборник за књиге на уерђају.

en: Cannot add the actions %s to this location
sr: Не могу да додам акције %s на ово место.

en: Cannot remove the actions %s from this location
sr: Не могу да уклоним акције %s са овог места.

en: Choose the toolbar to customize
sr: Изабери траку са алаткама да бисте прилагодили

en: A&vailable actions
sr: Расположи&ве акције.

en: Add selected actions to toolbar
sr: Додај изабрану акцију на алатну траку

en: Remove selected actions from toolbar
sr: Уклони изабрану акцију с траке са алатима.

en: &Current actions
sr: А&ктуелне акције.

en: Move selected action up
sr: Помери изабрану акцију навише.

en: Move selected action down
sr: Помери изабрану акцију наниже.

en: This tweak has been customized
sr: Овај подешавање је прилагођено

en: &Plugin tweaks
sr: Брзо подешавање додатка

en: Edit tweak
sr: Уреди подешављње

en: Restore this tweak to its default value
sr: Врати ова подешавања на подразумеване вредности

en: Apply any changes you made to this tweak
sr: Примени све промене које сте направили са овим подешавањима

en: Search for tweak
sr: Трагање за финим подешавањем

en: Invalid tweaks
sr: Неисправна подешавања.

en: The tweaks you entered are invalid, try resetting the tweaks to default and changing them one by one until you find the invalid setting.
sr: Подешавања која сте унели су неисправна. Пробајте да их вратите на подразумевану вредност, а затим мењатје једно по једно док не откријете које је погрешно.

en: View log
sr: Прикажи дневник

en: Choose Files
sr: Избор датотека

en: Requested formats not available
sr: Тражени формат није на располагању.

en: Error while saving
sr: Грешка при чувању

en: Create saved search
sr: Прављење сачуване претраге

en: Delete current search
sr: Обриши тренутну претрагу

en: No search is selected
sr: Не тражи се изабрано

en: The selected search will be <b>permanently deleted</b>. Are you sure?
sr: Изабрана претрага ће бити <b>избрисана заувек</b>. Да ли сте сигурни?

en: Start search
sr: Покрени претрагу

en: Enable or disable search highlighting.
sr: Омогући или онемогући истицање претраге.

en: Choose saved search or enter name for new saved search
sr: Изаберите сачувану претрагу, или унесите име за нову.

en: Save current search under the name shown in the box. Press and hold for a pop-up options menu.
sr: Сачувај тренутну претрагу под именом приказаног у пољу. Притисните и држите за искачући изборник са могућностима.

en: (all books)
sr: (све књиге)

en: &Default
sr: &Подразумевано

en: Click to change
sr: Кликните за измену

en: Customize shortcuts for
sr: Подеси пречице за

en: Keys
sr: Тастери

en: Double click to change
sr: Кликни два пута да промениш.

en: &What kind of match to use:
sr: &Начин анализе:

en: &All these words:
sr: &Све ове речи:

en: This exact &phrase:
sr: Ову &фразу:

en: &One or more of these words:
sr: &Једну или више ових речи:

en: Enter the title.
sr: Унесите наслов.

en: &Description:
sr: &Опис:

en: &Headquarters:
sr: &Седиште:

en: Search only in specific fields:
sr: Тражи само у одређеним пољима:

en: Enabled:
sr: Омогућено:

en: true
sr: тачно

en: false
sr: нетачно

en: Affiliate:
sr: Подружница:

en: &None
sr: &Ниједна

en: Affiliate
sr: Подружница

en: Enabled
sr: Укључено

en: Headquarters
sr: Седиште

en: No DRM
sr: Без DRM

en: Configure...
sr: Подеси...

en: Time
sr: Време

en: Display
sr: Приказ

en: Open search result in system browser
sr: Отвори резултате претраге у прегледачу система

en: Threads
sr: Нити

en: &Price:
sr: &Цена:

en: Download:
sr: Преузми:

en: Download
sr: Преузми

en: Price
sr: Цена

en: The following formats can be downloaded directly: %s.
sr: Следећи формати се могу директно преузети: %s.

en: Download...
sr: Преузми...

en: Couldn't find any books matching your query.
sr: Није могуће пронаћи ни једну књигу одговарајућу вашем упиту.

en: Choose format to download to your library.
sr: Изабери формат за преузимање у вашу библиотеку.

en: Open in &external browser
sr: Отвори у &спољашњем прегледачу

en: Books:
sr: Књиге:

en: Dialog
sr: Дијалог

en: Checking last download date.
sr: Провера последњег датума преузимања

en: Processing books.
sr: Обрада књига.

en: %(num)s of %(tot)s books processed.
sr: %(num)s од %(tot)s књига обрађено.

en: &Query:
sr: &Испитај:

en: Reload
sr: Поново учитај

en: Changing the authors for several books can take a while. Are you sure?
sr: Промена аутора за више књига може потрајати. Да ли сте сигурни?

en: Changing the metadata for that many books can take a while. Are you sure?
sr: Измена метаподатака за оволико књига може потрајати. Да ли сте сигурни?

en: The name %s is already used
sr: Име %s iсе већ користи

en: Author names cannot contain & characters.
sr: Име аутора не може садржати знак &.

en: Duplicate search name
sr: Назив претраге већ постоји.

en: The saved search name %s is already used.
sr: Назив сачуване претраге %s је већ у употреби.

en: Invalid search restriction
sr: Неважеће ограничење претраге

en: The current search restriction is invalid
sr: Тренутна ограничавајућапретрага  је неважећа

en: %s contains items. Do you really want to delete it?
sr: %s садржи ставке. Да ли заиста желите да обришете?

en: Remove category
sr: Уклони категорију

en: User category %s does not exist
sr: Категорија корисника %s не постоји

en: %s will be deleted from all books. Are you sure?
sr: %s ће бити избрисана из свих књига. Јесте ли сигурни?

en: Delete item
sr: Обриши ставку

en: Find the first/next matching item
sr: Пронађи прву/следећу ставку.

en: Average rating
sr: Просечна оцена

en: Show category
sr: Прикажи категорију

en: Rename %s
sr: Преименуј %s

en: Delete %s
sr: Обриши %s

en: Edit sort for %s
sr: Уреди разврставање за %s

en: Edit link for %s
sr: Уреди везу за %s

en: Children of %s
sr: Дечје %s

en: Add sub-category to %s
sr: Додај под- категорију %s

en: Hide category %s
sr: Сакриј категорију %s

en: Change sub-categorization scheme
sr: Промени шему подкатегорије

en: Partition
sr: Партиција

en: First letter is usable only when sorting by name
sr: Прво слово је употребљива само када је разврставање по називу

en: Convert book %(num)d of %(total)d (%(title)s)
sr: Пребаци књигу %(num)d од %(total)d (%(title)s)

en: Could not convert some books
sr: Нисам успео да конвертујем неке књиге.

en: Queueing books for bulk conversion
sr: Стављам књиге у ред чекања за масовно претварање

en: Queueing
sr: Стављам у ред за чекање.

en: Convert existing
sr: Претвори постојеће

en: Discard
sr: Одбаци

en: Import
sr: Увези

en: Armenian
sr: јерменски

en: Coptic
sr: коптски

en: Georgian
sr: грузијски

en: Gothic
sr: готски

en: Vai
sr: ваи

en: Arabic
sr: арапски

en: Avestan
sr: авестан

en: Hebrew
sr: хебрејски

en: Phoenician
sr: феничански

en: Syriac
sr: сиријски

en: Ugaritic
sr: угарски

en: Mongolian
sr: монголски

en: Tibetan
sr: тибетски

en: Bengali
sr: бенгалски

en: Gujarati
sr: гујарати

en: Kannada
sr: канада

en: Malayalam
sr: малајамски

en: Oriya
sr: орија

en: Tamil
sr: тамил

en: Telugu
sr: телугу

en: Balinese
sr: балинезе

en: Buginese
sr: бугинезе

en: Javanese
sr: јавански

en: Lao
sr: лао

en: Sundanese
sr: сунданежански

en: Thai
sr: тајландски

en: Tagalog
sr: тагалог

en: Cherokee
sr: чироки

en: &Default font size:
sr: По&дразумевана величина слова.

en: Custom
sr: Прилагођено

en: Saving...
sr: Чувам...

en: Up
sr: Горе

en: Export
sr: Извези

en: &Donate to support calibre
sr: &Дарујте да подржите развој calibre програма

en: &Eject connected device
sr: Искључи пов&езани уређај.

en: Quit calibre
sr: Искључи calibre

en: Clear the current search
sr: Опозови тренутну претрагу

en: Debug mode
sr: Режим исправљања грешака

en: You have started calibre in debug mode. After you quit calibre, the debug log will be available in the file: %s<p>The log will be displayed automatically.
sr: Покренули сте calibre у тест начину рада. Када завршите рад с програмом, извештај о раду ће бити у датотеци: %s<p>Садржај ове датотеке ће бити приказан аутоматски.

en: <p><b>Failed to convert: %s
sr: <p><b>Неуспешно претварање: %s

en: Recipe Disabled
sr: Рецепт је искључен.

en: <b>Failed</b>
sr: <b>Неуспело</b>

en: There are active jobs. Are you sure you want to quit?
sr: Још увек има активних послова. Да ли сте сигурни да желите да прекинете рад?

en:  is communicating with the device!<br>
                          Quitting may cause corruption on the device.<br>
                          Are you sure you want to quit?
sr:  комуницира са уређајем!<br>
                          Прекид рада може довести до неисправних података на уређају.<br>
                          Да ли сте сигурни да желите да прекинете рад?

en: will keep running in the system tray. To close it, choose <b>Quit</b> in the context menu of the system tray.
sr: ће наставити да ради као у системској палети. Да прекинете рад изаберите <b>Излаз</b> у изборнику.

en: Update available!
sr: Доступне су исправке!

en: Show this notification for future updates
sr: Прикажи ово обавештење увек за ново издање

en: &Get update
sr: &Преузми исправке

en: Update &plugins
sr: Ажурирај &додатке

en: Update found
sr: Пронађено је ново издање

en: Install and configure user plugins
sr: Инсталирај и подеси корисничке додатке

en: Position in book
sr: Позиција у књизи.

en: Add bookmark
sr: Додај обележивач

en: Enter title for bookmark:
sr: Унеси назив за обележивач

en: Toggle full screen
sr: Пребаци на приказ  целог екрана

en: Previous page
sr: Претходна страна

en: Next section
sr: Следећи одељак

en: Previous section
sr: Претходни одељак

en: Drag to resize
sr: Повуци за промену величине.

en: Select location for books
sr: Изаберите путању за књиге.

en: Failed to create a folder at %s
sr: Није успело да направи фасциклу у %s

en: You must choose an empty folder for the calibre library. %s is not empty.
sr: Морате изабрати празна фасцикла за calibre библиотеку. %s није празан.

en: &Next >
sr: &Даље >

en: < &Back
sr: < &Назад

en: Cancel
sr: Откажи

en: &Finish
sr: &Заврши

en: Commit
sr: Пошаљи

en: Welcome to calibre
sr: Добродошли у calibre.

en: The one stop solution to all your e-book needs.
sr: Јединствено решење за све ваше потребе везане за е-књиге.

en: &Manufacturers
sr: &Произвођачи

en: &Devices
sr: &Уређаји

en: WizardPage
sr: Страница чаробњака

en: <h2>Congratulations!</h2> You have successfully setup calibre. Press the %s button to apply your settings.
sr: <h2>Честитамо!</h2> Успешно сте подесили calibre. Притисните дугме %s да активирате ова подешавања.

en: &Kindle email:
sr: &Kindle електронска пошта:

en: Choose your &language:
sr: Изаберите &језик:

en: <p>Choose a location for your books. When you add books to calibre, they will be copied here. Use an <b>empty folder</b> for a new calibre library:
sr: <p>Изаберите локацију за ваше књиге. Када будете додавали књиге у calibre оне ће бити смештене овде. Изаберите <b>празну фасциклу</b> за нову calibre библиотеку:

en: Test email settings
sr: Провери подешавања за електронску пошту.

en: Send test mail from %s to:
sr: Пошаљи пробну поруку од %s за:

en: Setup sending email using
sr: Подеси слање електронске поште коришћењем

en: Your %s &email address:
sr: Ваша %s &електронска адреса.

en: Your %s &username:
sr: Ваше %s &корисничко име:

en: Your %s &password:
sr: Ваша %s &лозинка:

en: Setup
sr: Подешавање

en: Incorrect username
sr: Погрешно корисничко име

en: %s needs the full email address as your username
sr: %s треба пуна е-адреса као корисничко име

en: OK to proceed?
sr: У реду да наставите?

en: This will display your email password on the screen. Is it OK to proceed?
sr: Ово ће приказати вашу лозинку е-адресе на екрану. Да ли је У реду да наставите?

en: Bad configuration
sr: Лоша конфигурација.

en: You must set the From email address
sr: Морате поставити електронску адресу пошиљаоца.

en: Send email &from:
sr: &Пошиљалац:

en: <p>This is what will be present in the From: field of emails sent by calibre.<br> Set it to your email address
sr: <p>Ово ће се наћи у пољу ОД:  порука које ће calibre слати.<br> Овде наведите своју електронску адресу.

en: <p>A mail server is useful if the service you are sending mail to only accepts email from well know mail services.
sr: <p>Послужитељ за електронску пошту је користан ако онај коме шаљете пошту прихвата поруке само са добро познатих сервиса електронске поште.

en: calibre can <b>optionally</b> use a server to send mail
sr: calibre може <b>изборно</b> да користи послужитељ за слање електронских порука.

en: &Hostname:
sr: &Име домаћина:

en: &Port:
sr: &Прикључак:

en: The port your mail server listens for connections on. The default is 25
sr: Прикључак на коме ваш послужитељ електронске поште очекује поруке. Подразумева се 25

en: Your username on the mail server
sr: Ваше корисничко име на послужитељу електронске поште

en: Your password on the mail server
sr: Ваша лозинка на послужитељу електронске поште

en: &Show
sr: &Прикажи

en: Use TLS encryption when connecting to the mail server. This is the most common.
sr: Користи TLS шифровање у комуникацији са послужитељом електронске поште. Ово је најуобичајенија могућност.

en: Use SSL encryption when connecting to the mail server.
sr: Користи SSL шифровање у комуникацији са послужитељом електронске поште.

en: WARNING: Using no encryption is highly insecure
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Некоришћење шифровања је веома небезбедно

en: &Test email
sr: &Пробна порука.

en: Output field to sort on.
    Available fields: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Излазна поља за разврставање.
    Расположива поља: author_sort, id, rating, size, timestamp, title.
    Подразумева се: '%default'
    Важи за: BIBTEX излазни формат

en: Create a citation for BibTeX entries.
    Boolean value: True, False
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Креирај цитате за BIBTEX ставке.
    Логичка вредност: True, False
    Подразумева се: '%default'
    Важи за: BIBTEX iзлазни формат

en: BibTeX file encoding output.
    Available types: utf8, cp1252, ascii.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Излаз за BibTeX претварање.
    Расположиви типови: utf8, cp1252, ascii.
    Подразумева се: '%default'
    Важи за: BIBTEX излазни формат

en: BibTeX file encoding flag.
    Available types: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Избор за BibTeX претварање.
    Расположиви типови: strict, replace, ignore, backslashreplace.
    Подразумева се: '%default'
    Важи за: BIBTEX излазни формат

en: Entry type for BibTeX catalog.
    Available types: book, misc, mixed.
    Default: '%default'
    Applies to: BIBTEX output format
sr: Улазни тип за BibTeX каталог.
    Расположиви типови: book, misc, mixed.
    Подразумева се: '%default'
    Важи за: BIBTEX излазни форм.

en: No books available to catalog
sr: Нема књига на располагању у каталогу

en: No books available to include in catalog
sr: Нема књига на располагању да укључите у каталог

en: Invalid titles
sr: Неважећи наслови.

en: Extra titles
sr: Додатни наслови.

en: Invalid authors
sr: Неважећи аутори.

en: Extra authors
sr: Додатни аутори.

en: Missing book formats
sr: Недостајући формати књига.

en: Extra book formats
sr: Додатни формати књига.

en: Unknown files in books
sr: Непознате датотеке у књизи.

en: Cover files not in database
sr: Корице које нису у бази података

en: Folders raising exception
sr: Фасцикле с грешком.

en: Path to library too long. Must be less than %d characters.
sr: Путања до библиотеке је предуга.  Она мора да садржи мање од %d знакова.

en: Identifiers
sr: Идентификатори

en: The title
sr: Наслов

en: The authors
sr: Аутори

en: The author sort string. To use only the first letter of the name use {author_sort[0]}
sr: Низ знакова за разврставање по аутору. Да би се користило само прво слово наведите {author_sort[0]}

en: The tags
sr: Ознаке

en: The series
sr: Серија

en: The series number. To get leading zeros use {series_index:0>3s} or {series_index:>3s} for leading spaces
sr: Број серије. Да бисте добили водеће нуле користите {series_index:0>3s} или {series_index:>3s} за водеће празнине.

en: The rating
sr: Оцена

en: The ISBN
sr: ISBN

en: The publisher
sr: Издавач

en: The date
sr: Датум

en: The published date
sr: Датум издавања.

en: The calibre internal id
sr: Интерни calibre идентификатор.

en: Options to control saving to disk
sr: Могућности за контролу чувања на диску.

en: Normally, calibre will update the metadata in the saved files from what is in the calibre library. Makes saving to disk slower.
sr: Calibre ће обично ажурирати метаподатке у сачуваним датотекама користећи податке из своје библиотеке. Ово успорава чување на диск.

en: Normally, calibre will write the metadata into a separate OPF file along with the actual e-book files.
sr: Calibre ће обично уписати метаподатке у посебну OPF датотеку уз датотеку која садржи е-књигу.

en: Comma separated list of formats to save for each book. By default all available formats are saved.
sr: Зарезима раздвојена листа формата који ће бити сачувани за сваку од књига. Подразумева се да се чувају сви расположиви формати.

en: Convert paths to lowercase.
sr: Промени путању за мала слова.

en: Replace whitespace with underscores.
sr: Замени размаке доњим цртама.

en: Newest
sr: Најновије

en: <b>{title}</b> by {authors}
sr: <b>{title}</b> од {authors}

en: {series_index} of <i>{series}</i>
sr: {series_index} у <i>{series}</i>

en: Date: {timestamp}
sr: Датум: {timestamp}

en: Published: {pubdate}
sr: Датум издавања: {pubdate}

en: Publisher: {publisher}
sr: Издавач: {publisher}

en: Empty passwords are not allowed
sr: Празне лозинке нису дозвољене

en: RATING: %s<br />
sr: ОЦЕНА: %s<br />

en: TAGS: %s<br />
sr: ОЗНАКЕ: %s<br />

en: Books in your library
sr: Књиге у вашој библиотеци.

en: By
sr: Од аутора

en: Books sorted by
sr: Разврстај књиге по

en: Write process PID to the specified file
sr: Упиши PID процеса у наведену датотеку

en: Usage
sr: Употреба

en: Created by
sr: Направљен од

en: Options
sr: Могућности

en: Path to the database in which books are stored
sr: Путања до базе података у којој се налазе књиге.

en: Pattern to guess metadata from filenames
sr: Шема за одређивање метаподатака из имена датотека.

en: Access key for isbndb.com
sr: Кључ за приступ isbndb.com

en: Default timeout for network operations (seconds)
sr: Подразумевано максимално време за чекање на завршетак мрежних операција (у секундама).

en: The language in which to display the user interface
sr: Језик коришћен у програму.

en: Ordered list of formats to prefer for input.
sr: Листа излазних формата уређена по вољи.

en: Read metadata from files
sr: Читај метаподатке из датотека.

en: Swap author first and last names when reading metadata
sr: Замени име и презиме аутора при читању метаподатака.

en: Add new formats to existing book records
sr: Додај нове формате за постојеће књиге.

en: Tags to apply to books added to the library
sr: Етикете које ће бити примењене на књиге додате у библиотеку

en: List of named saved searches
sr: Списак именованих сачуваних претрага.

en: How and when calibre updates metadata on the device.
sr: Како и када ће calibre освежити метаподатке на уређају.

en: format: type {0} requires an integer value, got {1}
sr: формат: тип {0} захтева целобројну вредност, а наведено је {1}

en: format: type {0} requires a decimal (float) value, got {1}
sr: формат: тип {0} захтева децималну (реалну) вредност, а наведено је {1}

en: %s: unknown function
sr: %s: непозната функција

en: No documentation provided
sr: Није омогућена документација

en: lookup requires either 2 or an odd number of arguments
sr: претрага захтева или 2, или непаран број аргумената

en: switch requires an odd number of arguments
sr: промена затева непаран број аргумената

en: Waiting...
sr: Чекам...

en: Aborted, taking too long
sr: Прекинуто, предуго

en: Stopped
sr: Заустављено

en: Working...
sr: Радим...

en: Brazilian Portuguese
sr: Португалски (Бразил)

en: Simplified Chinese
sr: Упрошћени кинески

en: Traditional Chinese
sr: Традиционални кинески

en: English
sr: Енглески

en: English (Argentina)
sr: Енглески (Аргентина)

en: English (Australia)
sr: Енглески (Аустралија)

en: English (Japan)
sr: Енглески (Јапан)

en: English (Germany)
sr: Енглески (Немачка)

en: English (Bulgaria)
sr: Енглески (Бугарска)

en: English (Egypt)
sr: Енглески (Египат)

en: English (New Zealand)
sr: Енглески (Нови Зеланд)

en: English (Canada)
sr: Енглески (Канада)

en: English (Greece)
sr: Енглески (Грчка)

en: English (India)
sr: Енглески (Индија)

en: English (Nepal)
sr: Енглески (Непал)

en: English (Thailand)
sr: Енглески (Тајланд)

en: English (Turkey)
sr: Енглески (Турска)

en: English (Cyprus)
sr: Енглески (Кипар)

en: English (Czech Republic)
sr: Енглески (Чешка Република)

en: English (Philippines)
sr: Енглески (Филипини)

en: English (Pakistan)
sr: Енглески (Пакистан)

en: English (Croatia)
sr: Енглески (Хрватска)

en: English (Indonesia)
sr: Енглески (Индонезија)

en: English (Israel)
sr: Енглески (Израел)

en: English (Russia)
sr: Енглески (Русија)

en: English (Singapore)
sr: Енглески (Сингапур)

en: English (Yemen)
sr: Енглески (Јемен)

en: English (Ireland)
sr: Енглески (Ирска)

en: English (China)
sr: Енглески (Кина)

en: English (South Africa)
sr: Енглески (Јужна Африка)

en: Spanish (Paraguay)
sr: Шпански (Парагвај)

en: Spanish (Uruguay)
sr: Шпански (Уругвај)

en: Spanish (Argentina)
sr: Шпански (Аргентина)

en: Spanish (Mexico)
sr: Шпански (Мексико)

en: Spanish (Cuba)
sr: Шпански (Куба)

en: Spanish (Chile)
sr: Шпански (Чиле)

en: Spanish (Ecuador)
sr: Шпански (Еквадор)

en: Spanish (Honduras)
sr: Шпански (Хондурас)

en: Spanish (Venezuela)
sr: Шпански (Венецуела)

en: Spanish (Bolivia)
sr: Шпански (Боливија)

en: Spanish (Nicaragua)
sr: Шпански (Никарагва)

en: Spanish (Colombia)
sr: Шпански (Колумбија)

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 AM)
en: AM
sr: ПрПо.

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 PM)
en: PM
sr: ПоПо.

note: NOTE: Ante Meridian (i.e. like 10:00 am)
en: am
sr: прпо.

note: NOTE: Post Meridian (i.e. like 10:00 pm)
en: pm
sr: попо.

en: Close without Saving
sr: Затвори без чувања

en: Control email delivery
sr: Контрола доставе електронске поште.

en: Unknown section
sr: Непознат одељак

en: Unknown feed
sr: Непознат извор

en: Untitled article
sr: Чланак без имена

en: Unknown News Source
sr: Непознат извор вести

en: Failed to download %s
sr: Неуспело преузимање %s

en: The "%s" recipe needs a username and password.
sr: Рецепт "%s" захтева корисничко име и лозинку.

en: Download finished
sr: Преузимање је завршено

en: Failed to download the following articles:
sr: Нисам успео да преузмем следеће чланке:

en: Failed to download parts of the following articles:
sr: Нисам успео да преузмем делове следећих чланаке:

en:  from
sr:  од

en: 	Failed links:
sr: 	Неуспеле везе:

en: Could not fetch article.
sr: Не може да се нађе артикал.

en: Run with -vv to see the reason
sr: Покренути са -vv да би видели разлог

en: Fetching feeds...
sr: Преузимам изворе...

en: Got feeds from index page
sr: Добио сам изворе с основне стране...

en: Trying to download cover...
sr: Покушавам да преузмем насловну страну...

en: Generating masthead...
sr: Правим списак уредника...

en: Feeds downloaded to %s
sr: Извори су преузети у %s

en: Could not download cover: %s
sr: Нисам успео да преузмем насловну страну: %s

en: Downloading cover from %s
sr: Преузимам насловну страну са %s

en: Masthead image downloaded
sr: Преузео сам слику за импресум

en: Article downloaded: %s
sr: Преузео сам чланак: %s

en: Article download failed: %s
sr: Није успело преузимање чланка: %s

en: Fetching feed
sr: Преузимам извор

en: Failed to log in, check your username and password for the calibre Periodicals service.
sr: Неуспело пријављивање. Проверите корисничко име и лозинку вашег calibre сервиса за периодику.

en: You do not have permission to download this issue. Either your subscription has expired or you have exceeded the maximum allowed downloads for today.
sr: Немате дозволу за преузимање овог броја. Или вам је истекла претплата, или сте премашили дозвољени број преузимања за данас.

en: You
sr: Ви

en: Scheduled
sr: Заказано

en: Main menu
sr: Главни изборник

en: Sections
sr: Одељци

en: Articles
sr: Чланци

en: Timeout in seconds to wait for a response from the server. Default: %default s
sr: Број секунди за чекање на одзив сервера. Подразумева се %default s

en: Maximum number of levels to recurse i.e. depth of links to follow. Default %default
sr: Највећа дубина рекурзије, тј. праћења веза. Подразумева се %default

en: The maximum number of files to download. This only applies to files from <a href> tags. Default is %default
sr: Највећи број датотека који ће бити преузет. Ово се односи само на датотеке у <a href> одредницама. Подразумева се %default

en: Minimum interval in seconds between consecutive fetches. Default is %default s
sr: Најмањи размак, у секундама, између узастопних преузимања. Подразумева се %default s

en: The character encoding for the websites you are trying to download. The default is to try and guess the encoding.
sr: Кодни распоред Интернет сајтова са којих покушавате преузимање. Подразумева се да ће бити покушан да буде одређен аутоматски.

en: Only links that match this regular expression will be followed. This option can be specified multiple times, in which case as long as a link matches any one regexp, it will be followed. By default all links are followed.
sr: Биће праћене само везе које одговарају овом регуларном изразу. Ова могућност може бити наведена више пута, у ком случају ће везе бити праћене све док може да се пронађе бар један регуларни израз коме одговарају. Подразумева се да ће се пратити све везе.

en: Do not download CSS stylesheets.
sr: Не преузимај CSS стилове.

en: OK
sr: У реду

en: Save All
sr: Сачувај све

en: Open
sr: Отвори

en: &Yes
sr: &Да

en: Yes to &All
sr: Д&а за све

en: &No
sr: &Не

en: N&o to All
sr: Н&е за све

en: Abort
sr: Прекини

en: Retry
sr: Покушај поново

en: Close
sr: Затвори

en: Apply
sr: Примени

en: Reset
sr: Поново постави

en: Restore Defaults
sr: Врати подразумевано

en: Scroll left
sr: Клизај улево

en: Scroll up
sr: Помери навише

en: Scroll down
sr: Помери наниже

en: Scroll right
sr: Клизај удесно

en: Add separator after completing an author name
sr: Додати раздвајање наком попуњавањем  име аутора

en: Author sort name algorithm
sr: Алгоритам сортирање имена аутора

en: Splitting multiple author names
sr: Раздвојити више ауторски имена

en: Specify columns to sort the booklist by on startup
sr: Наведите колоне да бисте поређали по списку књига при покретању

en: Control how dates are displayed
sr: Контролише како су датуми приказани

en: Control sorting of titles and series in the library display
sr: Контролише сортирање наслова и серија у приказу библиотеке

en: Control formatting of title and series when used in templates
sr: Контролише обликовање наслова и серије када се користе у шаблонима

en: Set the list of words considered to be "articles" for sort strings
sr: Поставити списак речи који су "чланци" за сортирање низова

en: Specify a folder calibre should connect to at startup
sr: Одредите calibre фасциклу  коју треба да повежете при покретању

en: Specify how SONY collections are sorted
sr: Наведите како су SONY колекције сортиране

en: Control how tags are applied when copying books to another library
sr: Контролише како су етикете постављене када се копирају књиге у другу библиотеку

en: Set the maximum number of sort 'levels'
sr: Постави највећи број ' нивоа ' разврставања

en: Choose whether dates are sorted using visible fields
sr: Изаберите да ли датуми су сортирани помоћу видљивих поља

en: Control behavior of the book list
sr: Контрола понашања  листе књига

en: Number of columns for custom metadata in the edit metadata dialog
sr: Број колона за прилагођене метаподатке у  уређивању метаподатака

en: Order of custom column(s) in edit metadata
sr: Ове прилагођене колоне приликом уређивања метаподатка

en: The number of seconds to wait before sending emails
sr: Број секунди чекања пре слања поруке е-поштом

en: The maximum width and height for covers saved in the calibre library
sr: Највећа ширина и висина корица сачувана је у библиотеци calibre

en: Where to send downloaded news
sr: Где да се шаљу преузете вести

en: Number of recently viewed books to show
sr: Број скоро погледаних књига за приказ.
