gnome-shell-extension-mediaplayer - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Playing
fr: Lecture en cours

en: Paused
fr: En pause

en: Indicator position
fr: Position de l'indicateur

en: Center
fr: Au centre

en: Right
fr: À droite

en: System menu
fr: Dans le menu système

en: Indicator appearance
fr: Apparence de l'indicateur

en: Symbolic icon
fr: Icône symbolique

en: Current album cover
fr: Pochette de l'album

en: Indicator status text
fr: Texte de statut de l'indicateur

en: {trackArtist}: Artist, {trackAlbum}: Album, {trackTitle}: Title. Pango markup supported.
fr: {trackArtist}: Artiste, {trackAlbum}: Album, {trackTitle}: Titre. Formattage Pango supporté.

en: Indicator status text width
fr: Taille du texte de statut

en: The the maximum width before the status text gets an ellipsis. Default is 300px.
fr: La taille maximale que peut prendre le texte de statut avant d'être tronqué. 300px par défaut.

en: Allow to start the default media player
fr: Permettre le lancement du lecteur multimédia par défaut

en: Show the media player volume slider
fr: Afficher le controle du volume du lecteur multimédia

en: Show the media player position slider
fr: Afficher la barre de progression du lecteur multimédia

en: Show media player playlists
fr: Afficher les listes de lecture du lecteur multimédia

en: Display song rating
fr: Afficher la note de la chanson

en: Display the currently playing song's rating on a 0 to 5 scale
fr: Afficher la note de la chanson en lecture sur une échelle de 0 à 5
