korganizer - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Search &Directory Service
fr: Chercher un service &de catalogue

[ctx: @title:window]
en: Configure Day Numbers
fr: Configurer le numéro des jours

en: Show Date Number
fr: Afficher le numéro des jours

en: Show day number
fr: Afficher le numéro du jour

en: Show days to end of year
fr: Afficher le nombre de jours jusqu'à la fin de l'année

en: Show both
fr: Afficher les deux

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
fr: Ce module externe affiche les informations sur la position du jour dans l'année.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
fr[0]: Dernier jour de l'année
fr[1]: %1 jours avant la fin de l'année

[ctx: dayOfYear / daysTillEndOfYear]
en: %1 / %2
fr: %1 / %2

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
fr[0]: Premier jour de l'année,
fr[1]: %1 jours depuis de le début de l'année,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
fr[0]: Un jour avant la fin de l'année
fr[1]: %1 jours avant la fin de l'année

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
fr: Semaine %1

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
fr[0]: Une semaine depuis le début de l'année
fr[1]: %1 semaines depuis le début de l'année

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
fr: Semaine %1 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
fr[0]: Une semaine restante
fr[1]: %1 semaines restantes

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
fr[0]: Une semaine avant la fin de l'année
fr[1]: %1 semaines avant la fin de l'année

[ctx: weekOfYear / weeksTillEndOfYear]
en: %1 / %2
fr: %1 / %2

[ctx: @title:window]
en: Configure Holidays
fr: Configurer les vacances

en: Use Israeli holidays
fr: Utiliser les vacances israéliennes

en: Show weekly parsha
fr: Afficher le « parsha » hebdomadaire

en: Show day of Omer
fr: Afficher le jour « Omer »

en: Show Chol HaMoed
fr: Afficher le « Chol HaMoed »

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
fr: Ce module fournit la date avec le calendrier juif.

en: Erev R.H.
fr: Erev R. H.

en: Erev Y.K.
fr: Erev Y. K.

en: This plugin displays the day's lunar phase (New, First, Last, Full). Currently, the phase is computed for noon at UTC; therefore, you should expect variations by 1 day in either direction.
fr: Ce module affiche la phase lunaire des jours (nouvelle lune, premier quartier, pleine lune, dernier quartier). Pour l'instant, la phase est calculée à midi sur le fuseau UTC ; vous pouvez donc vous attendre à des variations d'un jour dans une direction ou l'autre.

[ctx: @title:window]
en: Configure Picture of the Day
fr: Configurer l'image du jour

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
fr: Type de ratio d'affichage des vignettes

en: Ignore aspect ratio
fr: Ignorer le ratio d'affichage

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
fr: La vignette sera librement agrandie. Le ratio d'affichage ne sera pas conservé.

en: Keep aspect ratio
fr: Conserver le ratio d'affichage

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
fr: La vignette sera agrandie au maximum en conservant le ratio d'affichage.

en: Keep aspect ratio by expanding
fr: Conserver le ratio d'affichage par extension

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
fr: La vignette sera agrandie au maximum avec une coupure tout en conservant le ratio d'affichage.

en: Wikipedia POTD: %1
fr: Image du jour de Wikipédia : %1

en: Picture Page
fr: Page des images

en: Loading...
fr: Chargement…

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
fr: <qt>Chargement de <i>l'image du jour</i>...</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
fr: <qt>Ce module fournit <i>l'image du jour</i> de Wikipédia</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
fr: Ce module fournit des liens vers les pages « Ce jour dans l'histoire » de Wikipédia.

en: This day in history
fr: Ce jour dans l'histoire

[ctx: Localized Wikipedia website]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/
fr: https://fr.wikipedia.org/wiki/

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_d
fr: d_MMMM

en: This month in history
fr: Ce mois dans l'histoire
