kaddressbook - en to ro translation catalogue (112 entries)

en: Export CSV file...
ro: Exportă fișier CSV...

en: Export contacts to a file in comma separated value format.
ro: Exportă contacte într-un fișier cu format de valori separate prin virgulă.

en: Import CSV file...
ro: Importă fișier CSV...

en: Import contacts from a file in comma separated value format.
ro: Importă contacte dintr-un fișier cu format de valori separate prin virgulă.

en: Which contact do you want to export?
ro: Ce contact doriți să exportați?

en: You have not selected any contacts to export.
ro: Nu ați ales niciun contact de exportat.

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b></qt>
ro: <qt>Fișierul <b>%1</b> nu poate fi deschis</qt>

en: <qt>Unable to open file <b>%1</b>.</qt>
ro: <qt>Fișierul <b>%1</b> nu poate fi deschis.</qt>

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Dialog
ro: Dialog de importare CSV

[ctx: @label]
en: Importing contacts
ro: Se importă contacte

[ctx: @label]
en: File to import:
ro: Fișier de importat:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a csv file to import
ro: Alegeți un fișier CSV de importat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to start a file chooser that will allow you to select a csv file to import.
ro: Apăsați acest buton pentru a porni un selector de fișiere ce va permite alegerea unui fișier CSV de importat.

[ctx: @title:group]
en: Delimiter
ro: Delimitator

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Comma
ro: Virgulă

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a comma
ro: Stabilește separatorul de câmpuri la virgulă

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the comma as a field separator.
ro: Alegeți această opțiune dacă fișierul CSV folosește virgula ca separator de câmpuri.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Semicolon
ro: Punct și virgulă

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a semicolon
ro: Stabilește separatorul de câmpuri la punct și virgulă

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the semicolon as a field separator.
ro: Alegeți această opțiune dacă fișierul CSV folosește punctul și virgula ca separator de câmpuri.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a tab character
ro: Stabilește separatorul de câmpuri la caracterul tabulator

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the tab character as a field separator.
ro: Alegeți această opțiune dacă fișierul CSV folosește caracterul tabulator ca separator de câmpuri.

[ctx: @option:radio Field separator]
en: Space
ro: Spațiu

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a space character
ro: Stabilește separatorul de câmpuri la caracterul spațiu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if your csv file uses the space character as a field separator.
ro: Alegeți această opțiune dacă fișierul CSV folosește caracterul spațiu ca separator de câmpuri.

[ctx: @option:radio Custom field separator]
en: Other
ro: Altul

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the field separator to a custom character
ro: Stabilește separatorul de câmpuri la caracter personalizat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option if to use some other character as the field delimiter for the data in your csv file.
ro: Alegeți această opțiune dacă să fie folosit alt caracter ca delimitator de câmpuri pentru datele din fișierul CSV.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the custom delimiter character
ro: Stabilește caracterul delimitator personalizat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a custom character to use as the delimiter character. If you enter more than 1 character, only the first will be used and the remaining characters will be ignored.
ro: Introduceți un caracter personalizat de folosit ca delimitator. Dacă introduceți mai mult de un caracter, doar primul va fi folosit și caracterele rămase vor fi ignorate.

[ctx: @label:listbox]
en: Text quote:
ro: Citare text:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the quote character
ro: Alegeți caracterul de citare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character that your csv data uses to "quote" the field delimiter if that character happens to occur within the data.  For example, if the comma is the field delimiter, then any comma occurring with the data will be "quoted" by the character specified here.
ro: Alegeți caracterul folosit în datele CSV pentru a „cita” delimitatorul de câmpuri dacă se întâmplă ca acel caracter să apară în date. De exemplu, dacă virgula e delimitator de câmpuri, atunci orice virgulă ce apare în date va fi „citată” de caracterul specificat aici.

[ctx: @item:inlistbox Quote character option]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
ro: Format dată:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para>
ro: <para><list><item>y: an cu 2 cifre</item><item>Y: an cu 4 cifre</item><item>m: lună cu 1 sau 2 cifre</item><item>M: lună cu 2 cifre</item><item>d: zi cu 1 sau 2 cifre</item><item>D: zi cu 2 cifre</item><item>H: ore cu 2 cifre</item><item>I: minute cu 2 cifre</item><item>S: secunde cu 2 cifre</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Specify a format to use for dates included in your csv data. Use the following sequences to help you define the format:</para><para><list><item>y: year with 2 digits</item><item>Y: year with 4 digits</item><item>m: month with 1 or 2 digits</item><item>M: month with 2 digits</item><item>d: day with 1 or 2 digits</item><item>D: day with 2 digits</item><item>H: hours with 2 digits</item><item>I: minutes with 2 digits</item><item>S: seconds with 2 digits</item></list></para><para>Example: "Y-M-D" corresponds to a date like "2012-01-04"</para>
ro: <para>Specificați un format de folosit pentru datele calendaristice incluse în datele CSV. Folosiți următoarele secvențe pentru a vă ajuta să definiți formatul:</para><para><list><item>y: an cu 2 cifre</item><item>Y: an cu 4 cifre</item><item>m: lună cu 1 sau 2 cifre</item><item>M: lună cu 2 cifre</item><item>d: zi cu 1 sau 2 cifre</item><item>D: zi cu 2 cifre</item><item>H: ore cu 2 cifre</item><item>I: minute cu 2 cifre</item><item>S: secunde cu 2 cifre</item></list></para> <para>Exemplu: „Y-M-D” corespunde unei date ca „2012-01-04”</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Text codec:
ro: Codec pentru text:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the text codec
ro: Alegeți codecul pentru text

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the character encoding of the data in your csv file.
ro: Alegeți codarea caracterelor pentru datele din fișierul CSV.

[ctx: @option:check]
en: Skip first row of file
ro: Sari peste primul rând din fișier

[ctx: @info:tooltip]
en: Skip first row of csv file when importing
ro: Se omite primul rând al fișierului CSV la import

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want the import to skip over the first row of the csv data. In many cases, the first line of a csv file will be a comment line describing the order of the data fields included in the file.
ro: Bifați aici dacă doriți ca importul să sară peste primul rând din datele CSV. În multe cazuri, prima linie a unui fișier CSV va fi un comentariu ce descrie ordinea câmpurilor de date incluse în fișier.

[ctx: @action:button]
en: Apply Template...
ro: Aplică șablon...

[ctx: @action:button]
en: Save Template...
ro: Salvează șablon...

[ctx: @item:inlistbox Codec setting]
en: Unicode
ro: Unicod

[ctx: @info:status]
en: You must assign at least one column.
ro: Trebuie să atribuiți cel puțin o coloană.

[ctx: @label]
en: There are no templates available yet.
ro: Încă nu e niciun șablon disponibil.

[ctx: @title:window]
en: No templates available
ro: Niciun șablon disponibil

[ctx: @title:window]
en: Template Name
ro: Denumirea șablonului

[ctx: @info]
en: Please enter a name for the template:
ro: Introduceți o denumire pentru șablon:

[ctx: @info:status]
en: Cannot open input file.
ro: Fișierul de intrare nu poate fi deschis.

en: Device is not open
ro: Dispozitivul nu e deschis

[ctx: @label]
en: Do you really want to delete template '%1'?
ro: Sigur doriți să ștergeți șablonul „%1”?

[ctx: @title:window]
en: Template Selection
ro: Alegerea șablonului

[ctx: @info]
en: Please select a template, that matches the CSV file:
ro: Alegeți un șablon ce se potrivește cu fișierul CSV:

en: GMX address book file (*.gmxa)
ro: Fișier cu carte de adrese GMX (*.gmxa)

en: Import GMX file...
ro: Importă fișier GMX...

en: Import contacts from a GMX address book file.
ro: Importă contacte dintr-un fișier cu carte de adrese GMX.

en: Export GMX file...
ro: Exportă fișier GMX...

en: Export contacts to a GMX address book file.
ro: Exportă contacte într-un fișier cu carte de adrese GMX.

en: <qt>Unable to open <b>%1</b> for reading.</qt>
ro: <qt><b>%1</b> nu poate fi deschis pentru citire.</qt>

en: %1 is not a GMX address book file.
ro: %1 nu e un fișier cu carte de adrese GMX.

en: Import From LDAP server...
ro: Importă de la server LDAP...

en: Import contacts from an LDAP server.
ro: Importă contacte de la un server LDAP.

en: Import LDIF file...
ro: Importă fișier LDIF...

en: Import contacts from an LDIF file.
ro: Importă contacte dintr-un fișier LDIF.

en: Export LDIF file...
ro: Exportă fișier LDIF...

en: Export contacts to an LDIF file.
ro: Exportă contacte într-un fișier LDIF.

en: LDif Files
ro: Fișiere LDif

en: LDif Files (*.ldif)
ro: Fișiere LDif (*.ldif)

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
ro: Câmpuri de exportat

[ctx: @option:check]
en: Private fields
ro: Câmpuri private

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
ro: Exportă câmpurile private

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
ro: Bifați aici dacă doriți să exportați câmpurile private ale contactului în fișierul vCard de ieșire.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
ro: Câmpuri de afaceri

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
ro: Exportă câmpuri de afaceri

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
ro: Bifați aici dacă doriți să exportați câmpurile de afaceri ale contactului în fișierul vCard de ieșire.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
ro: Alte câmpuri

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
ro: Exportă alte câmpuri

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
ro: Bifați aici dacă doriți să exportați alte câmpuri ale contactului în fișierul vCard de ieșire.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
ro: Chei de criptare

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
ro: Exportă cheile de criptare

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
ro: Bifați aici dacă doriți să exportați cheile de criptare ale contactului în fișierul vCard de ieșire.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
ro: Fotografii

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
ro: Exportă fotografii

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
ro: Bifați aici dacă doriți să exportați poza contactului în fișierul vCard de ieșire.

[ctx: @title:group]
en: Export options
ro: Opțiuni de export

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
ro: Nume afișat ca nume deplin

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
ro: Exportă numele afișat ca nume deplin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
ro: Bifați aici dacă doriți să exportați numele afișat al contactului în câmpul de nume complet din vCard. Acest lucru poate fi necesar pentru a avea numele arătat corect în GMail sau Android.

[ctx: @title:window]
en: Import vCard
ro: Importă vCard

[ctx: @info]
en: Do you want to import this contact into your address book?
ro: Doriți să importați acest contact în cartea de adrese?

[ctx: @action:button]
en: Import All...
ro: Importă toate...

en: Import vCard...
ro: Importă vCard...

en: Import contacts from a vCard file.
ro: Importă contacte dintr-un fișier vCard.

en: Export contacts to a vCard 4.0 file.
ro: Exportă contacte într-un fișier vCard 4.0.

en: Export vCard 4.0...
ro: Exportă vCard 4.0...

en: Export vCard 3.0...
ro: Exportă vCard 3.0...

en: Export contacts to a vCard 3.0 file.
ro: Exportă contacte într-un fișier vCard 3.0.

en: Export vCard 2.1...
ro: Exportă vCard 2.1...

en: Export contacts to a vCard 2.1 file.
ro: Exportă contacte într-un fișier vCard 2.1.

en: vCard (*.vcf *.vcard *.vct *.gcrd);;All files (*)
ro: vCard (*.vcf *.vcard *.vct *.gcrd);;Toate fișierele (*)

[ctx: @title:window]
en: Select vCard to Import
ro: Alegeți vCard-ul de importat

[ctx: @title:window]
en: vCard Import Failed
ro: Importul vCard a eșuat

[ctx: @info]
en: <para>Unable to access vCard:</para><para>%1</para>
ro: <para>Nu se poate accesa vCard:</para><para>%1</para>

[ctx: @info]
en: You have selected a list of contacts, shall they be exported to several files?
ro: Ați ales o listă de contacte. Trebuiesc acestea exportate în fișiere multiple?

[ctx: @action:button]
en: Export to One File
ro: Exportă într-un fișier

[ctx: @action:button]
en: Export to Several Files
ro: Exportă în fișiere multiple

en: Import Windows Contact file...
ro: Importă fișier Windows Contact...

en: Import contacts from windows contact file.
ro: Importă contacte dintr-un fișier de contact Windows.

en: Windows Contact file (*.contact)
ro: Fișier Windows Contact (*.contact)
