cervisia - en to nds translation catalogue (382 entries)

en: Add to Ignore List
nds: Na de Övergahn-List tofögen

en: Ignore File | Ignore %1 Files
nds[0]: Datei övergahn
nds[1]: %1 Dateien övergahn:

en: Cannot open file '%1' for writing.
nds: Datei "%1" lett sik nich för't Schrieven opmaken.

en: CVS Add
nds: CVS - Na't Archiv tofögen

en: CVS Add Binary
nds: CVS - Bineer na't Archiv tofögen

en: CVS Remove
nds: CVS - Wegdoon

en: Add the following files to the repository:
nds: Nakamen Dateien na't Archiv tofögen:

en: Add the following binary files to the repository:
nds: Nakamen Dateien bineer na't Archiv tofögen:

en: Remove the following files from the repository:
nds: Nakamen Dateien ut dat Archiv wegdoon:

en: This will also remove the files from your local working copy.
nds: Dit deit ok de Dateien ut Dien lokaal Arbeitkopie weg.

en: Add Repository
nds: Archiv tofögen

en: &Repository:
nds: &Archiv:

en: Use remote &shell (only for :ext: repositories):
nds: Feernkon&sool bruken (bloots för :ext:-Archiven):

en: Invoke this program on the server side:
nds: Dit Programm op den Server opropen:

en: Use different &compression level:
nds: Anner &Komprimeer-Stoop bruken:

en: Download cvsignore file from server
nds: Datei "cvsignore" vun den Server daalladen

en: Repository Settings
nds: Archiv-Instellen

en: CVS Annotate: %1
nds: CVS - Anmarken: %1

en: CVS Annotate
nds: CVS - Anmarken

en: Go to Line...
nds: Na Reeg gahn...

en: Find Prev
nds: Verleden söken

en: Find Next
nds: Nakamen söken

en: Search
nds: Söken

en: Go to Line
nds: Na Reeg gahn

en: Go to line number:
nds: Na de Reeg gahn mit de Nummer:

en: Starting cvsservice failed with message:
nds: Dat Starten vun "cvsservice" is mit de nakamen Mellen fehlslaan:

en: This KPart is non-functional, because the cvs D-Bus service could not be started.
nds: Disse KDE-Komponent funkscheneert nich, de CVS-DBus-Deenst lett sik nich opropen.

en: Remote CVS working folders are not supported.
nds: Feern CVS-Arbeitornern warrt nich ünnerstütt.

en: You cannot change to a different folder while there is a running cvs job.
nds: Du kannst nich na en annern Orner wesseln, wenn noch en CVS-Perzess löppt.

en: F - All files are hidden, the tree shows only folders
    N - All up-to-date files are hidden
    R - All removed files are hidden
nds: F - All Dateien versteken, de Boom wiest bloots Ornern
    N - All aktuell Dateien versteken
    R - All wegdaan Dateien versteken

en: Opens a CVS working folder in the main window
nds: Maakt en CVS-Arbeitorner in't Hööftfinster op

en: Recent Sandboxes
nds: Verleden Arbeitornern

en: &Insert ChangeLog Entry...
nds: Ännernlist-Indrag &infögen...

en: Inserts a new intro into the file ChangeLog in the toplevel folder
nds: Föögt en nieg Indrag na de Datei "ChangeLog" in den böversten Orner in

en: &Update
nds: &Opfrischen

en: Updates (cvs update) the selected files and folders
nds: Frischt de utsöchten Dateien un Ornern op (cvs update)

en: Updates the status (cvs -n update) of the selected files and folders
nds: Frischt den Status vun de utsöchten Dateien un Ornern op (cvs -n update)

en: &Edit
nds: &Bewerken

en: Opens the marked file for editing
nds: Maakt de markeert Datei för't Bewerken op

en: Reso&lve...
nds: &Oplösen...

en: Opens the resolve dialog with the selected file
nds: Maakt den "Oplösen"-Dialoog för de utsöchte Datei op

en: &Commit...
nds: &Inspelen...

en: Commits the selected files
nds: Speelt de markeerten Dateien in

en: &Add to Repository...
nds: Na't Archiv &tofögen...

en: Add
nds: Tofögen

en: Adds (cvs add) the selected files to the repository
nds: Föögt de markeerten Dateien na't Archiv to (cvs add)

en: Add &Binary...
nds: &Bineer tofögen...

en: Adds (cvs -kb add) the selected files as binaries to the repository
nds: Föögt de markeerten Dateien bineer na't Archiv to (cvs -kb add)

en: &Remove From Repository...
nds: Ut Archiv &wegmaken...

en: Remove
nds: Wegmaken

en: Removes (cvs remove) the selected files from the repository
nds: Deit de utsöchten Dateien ut dat Archiv weg (cvs remove)

en: Rever&t
nds: &Torüchdreihen

en: Reverts (cvs update -C) the selected files (only cvs 1.11)
nds: Nimmt lokaal Ännern an de utsöchten Dateien torüch (cvs update -C, bloots vun Verschoon 1.11 af)

en: &Properties
nds: &Egenschappen

en: Stop
nds: Anhollen

en: Stops any running sub-processes
nds: Höllt all lopen Ünnerperzessen an

en: Browse &Log...
nds: &Logbook dörkieken...

en: Shows the revision tree of the selected file
nds: Wiest de utsöchte Datei ehr Revischonen-Boom

en: Browse Multi-File Log...
nds: Mehrdatei-Logbook dörkieken...

en: &Annotate...
nds: &Anmarken...

en: Shows a blame-annotated view of the selected file
nds: Wiest de utsöchte Datei mit de Autoren vun Ännern as Anmarken

en: &Difference to Repository (BASE)...
nds: &Verscheel to't Archiv (BASE)...

en: Shows the differences of the selected file to the checked out version (tag BASE)
nds: Wiest den Verscheel twischen de utsöchte Datei un de daallaadt Verschoon (Beteker "BASE")

en: Difference to Repository (HEAD)...
nds: Verscheel to't Archiv (HEAD)...

en: Shows the differences of the selected file to the newest version in the repository (tag HEAD)
nds: Wiest den Verscheel twischen de utsöchte Datei un de niegste Verschoon in't Archiv (Beteker "HEAD")

en: Last &Change...
nds: Verleden Ä&nnern...

en: Shows the differences between the last two revisions of the selected file
nds: Wiest den Verscheel twischen de twee lesten Revischonen vun de utsöchte Datei

en: &History...
nds: &Vörgeschicht...

en: Shows the CVS history as reported by the server
nds: Wiest de CVS-Vörgeschicht, as se de Server kennt

en: &Unfold File Tree
nds: Dateiboom &utfoolden

en: Opens all branches of the file tree
nds: Maakt all Telgen vun den Dateiboom op

en: &Fold File Tree
nds: Dateiboom &tosamenfoolden

en: Closes all branches of the file tree
nds: Maakt all Telgen vun den Dateiboom to

en: &Tag/Branch...
nds: &Beteker/Telg...

en: Creates a tag or branch for the selected files
nds: Stellt en Beteker oder Telg för de markeerten Dateien op

en: &Delete Tag...
nds: Beteker &wegdoon...

en: Deletes a tag from the selected files
nds: Deit en Beteker vun de markeerten Dateien weg

en: &Update to Tag/Date...
nds: Op Beteker/Datum &opfrischen...

en: Updates the selected files to a given tag, branch or date
nds: Frischt de utsöchten Dateien op angeven Beteker, Telg oder Datum op

en: Update to &HEAD
nds: Op &HEAD opfrischen

en: Updates the selected files to the HEAD revision
nds: Frischt de utsöchten Dateien op de HEAD-Revischoon op

en: &Merge...
nds: &Tosamenfögen...

en: Merges a branch or a set of modifications into the selected files
nds: Föögt en Telg oder en Reeg vun Ännern mit de utsöchten Dateien tosamen

en: &Add Watch...
nds: "Beluern" &tofögen...

en: Adds a watch for the selected files
nds: Föögt Status "Beluern" för de utsöchten Dateien to

en: &Remove Watch...
nds: "Beluern" &wegmaken...

en: Removes a watch from the selected files
nds: Maakt Status "Beluern" vun de utsöchten Dateien weg

en: Show &Watchers
nds: &Luurlüüd wiesen

en: Shows the watchers of the selected files
nds: Wiest, wokeen de utsöchten Dateien beluert

en: Ed&it Files
nds: Dateien &bewerken

en: Edits (cvs edit) the selected files
nds: Maakt de utsöchten Dateien för't Bewerken torecht (cvs edit)

en: U&nedit Files
nds: Dateien &nich mehr bewerken

en: Unedits (cvs unedit) the selected files
nds: Nimmt de Bewerk-Torechtmaken för de utsöchten Dateien torüch (cvs unedit)

en: Show &Editors
nds: &Bewerkers wiesen

en: Shows the editors of the selected files
nds: Wiest, wokeen de utsöchten Dateien bewerkt hett

en: &Lock Files
nds: Dateien &afsluten

en: Locks the selected files, so that others cannot modify them
nds: Slutt de utsöchten Dateien af, so dat keeneen se bewerken kann

en: Unl&ock Files
nds: Dateien &freegeven

en: Unlocks the selected files
nds: Gifft de utsöchten Dateien free

en: Create &Patch Against Repository...
nds: &Kodeplaster güntöver dat Archiv opstellen...

en: Creates a patch from the modifications in your sandbox
nds: Maakt en Kodeplaster ut de Ännern binnen Dien Arbeitorner

en: &Create...
nds: &Opstellen...

en: &Checkout...
nds: &Utlesen...

en: Allows you to checkout a module from a repository
nds: Laadt en Moduul ut en Archiv daal

en: &Import...
nds: &Importeren...

en: Allows you to import a module into a repository
nds: Importeert en Moduul na en Archiv

en: &Repositories...
nds: &Archiven...

en: Configures a list of repositories you regularly use
nds: Stellt en List vun Dien faken bruukt Archiven op

en: Hide All &Files
nds: All &Dateien versteken

en: Determines whether only folders are shown
nds: Leggt fast, wat bloots Ornern wiest warrt

en: Hide Unmodified Files
nds: Nich ännerte Dateien versteken

en: Determines whether files with status up-to-date or unknown are hidden
nds: Leggt fast, wat nich ännerte Dateien un de mit Status "Nich begäng" versteken warrt

en: Hide Removed Files
nds: Wegdaan Dateien versteken

en: Determines whether removed files are hidden
nds: Leggt fast, wat wegdaan Dateien versteken warrt

en: Hide Non-CVS Files
nds: Dateien versteken, de nich dat Archiv tohöört

en: Determines whether files not in CVS are hidden
nds: Leggt fast, wat Dateien versteken warrt, de nich dat Archiv tohöört

en: Hide Empty Folders
nds: Leddige Ornern versteken

en: Determines whether folders without visible entries are hidden
nds: Leggt fast, wat Ornern ahn sichtbor Indrääg versteken warrt

en: Create &Folders on Update
nds: &Ornern bi't Opfrischen opstellen

en: Determines whether updates create folders
nds: Leggt fast, wat bi't Opfrischen Ornern opstellt warrt

en: &Prune Empty Folders on Update
nds: Leddige Ornern bi't Opfrischen &wegdoon

en: Determines whether updates remove empty folders
nds: Leggt fast, wat leddige Ornern bi't Opfrischen wegdaan warrt

en: &Update Recursively
nds: &Rekursiev opfrischen

en: Determines whether updates are recursive
nds: Leggt fast, wat bi't Opfrischen ok Ünnerornern opfrischt warrt

en: C&ommit && Remove Recursively
nds: Rekursiev &inspelen un wegdoon

en: Determines whether commits and removes are recursive
nds: Leggt fast, wat "Inspelen" un "Wegdoon" ok för Ünnerornern gellt

en: Do cvs &edit Automatically When Necessary
nds: Automaatsch "cvs &edit" utföhren, wenn dat nödig is

en: Determines whether automatic cvs editing is active
nds: Leggt fast, wat "cvs edit" automaatsch utföhrt warrt

en: Configure Cervisia...
nds: Cervisia instellen...

en: Allows you to configure the Cervisia KPart
nds: Verlöövt dat Instellen vun de Cervisia-Komponent

en: CVS &Manual
nds: CVS-&Handbook

en: Opens the help browser with the CVS documentation
nds: Maakt de CVS-Dokmentatschoon in den Hülpkieker op

en: Unfold Folder
nds: Orner utfoolden

en: Cervisia Part
nds: Cervisia-Komponent

en: A CVS frontend
nds: En graafsch CVS-Böversiet

en: Copyright (c) 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright (c) 2002-2008 the Cervisia authors
nds: Copyright © 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright © 2002-2008 de Schrievers vun Cervisia

en: Original author and former maintainer
nds: Orginaalautor un verleden Pleger

en: Maintainer
nds: Pleger

en: Developer
nds: Programmschriever

en: Documentation
nds: Dokmentatschoon

en: Conversion to KPart
nds: Ümwanneln na en Komponent

en: Conversion to D-Bus
nds: Ümwanneln för D-Bus

en: Open Sandbox
nds: Arbeitorner opmaken

en: CVS Edit
nds: CVS - Bewerkenbedrief

en: CVS Diff
nds: CVS - Verscheel

en: Could not open file for writing.
nds: Datei lett sik nich för't Schrieven opmaken.

en: The revision looks invalid.
nds: As dat lett is de Revischoon leeg.

en: This is the first revision of the branch.
nds: Dit is de eerste Revischoon vun den Telg.

en: Invoking help on Cervisia
nds: Hülp för Cervisia wiesen

en: Invoking help on CVS
nds: Hülp för CVS wiesen

en: Done
nds: Fardig

en: A CVS commit to repository %1 is done
nds: Inspelen na't Archiv "%1" is beendt

en: This is not a CVS folder.
    If you did not intend to use Cervisia, you can switch view modes within Konqueror.
nds: Dit is keen CVS-Orner.
    Wenn Du Cervisia nich bruken wullst, kannst Du de Ansichtmetood binnen Konqueror wesseln.

note: i18n: ectx: label, entry (ConflictColor), group (Colors)
en: The foreground color used to highlight files with a conflict in the file view.
nds: De Vörgrundklöör för't Markeren vun Dateien mit Konflikten.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Delay (ms) until the progress dialog appears.
nds: Töövtiet (ms) bet en Vörankamen-Dialoog opdukt.

en: The Cervisia library could not be loaded.
nds: De Cervisia-Bibliotheek lett sik nich laden.

en: Allows you to configure the toolbar
nds: Verlöövt dat Inrichten vun den Warktüüchbalken

en: Allows you to customize the keybindings
nds: Verlöövt dat Inrichten vun de Tastkombinatschonen

en: Exits Cervisia
nds: Cervisia beennen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nds: &Hülp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Wiesen

note: i18n: ectx: Menu (advanced)
en: &Advanced
nds: &Verwiedert

note: i18n: ectx: Menu (repository)
en: &Repository
nds: &Archiv

en: Edit ChangeLog
nds: Ännernlist bewerken

en: The ChangeLog file could not be written.
nds: Datei "ChangeLog" lett sik nich schrieven.

en: A ChangeLog file does not exist. Create one?
nds: Dat gifft keen Datei mit den Naam "ChangeLog". Wullt Du ehr opstellen?

en: Create
nds: Opstellen

en: The ChangeLog file could not be read.
nds: Datei "ChangeLog" lett sik nich lesen.

en: CVS Checkout
nds: CVS - Utlesen

en: CVS Import
nds: CVS - Importeren

en: &Module:
nds: &Moduul:

en: Fetch &List
nds: &List halen

en: &Branch tag:
nds: &Telg-Beteker:

en: Re&cursive checkout
nds: &Rekursiev utlesen

en: Working &folder:
nds: &Arbeitorner:

en: &Vendor tag:
nds: &Maker-Beteker:

en: &Release tag:
nds: &Utgaav-Beteker:

en: &Ignore files:
nds: Dateien ö&vergahn:

en: &Comment:
nds: &Kommentar:

en: Import as &binaries
nds: As &Bineerdatei importeren

en: Use file's modification time as time of import
nds: Datei-Ännerntiet as Import-Tiet bruken

en: Chec&k out as:
nds: &Daalladen as:

en: Ex&port only
nds: Bloots ex&porteren

en: Please choose an existing working folder.
nds: Bitte söök en vörhannen Arbeitorner ut.

en: Please specify a module name.
nds: Bitte giff en Moduulnaam an.

en: Please specify a vendor tag and a release tag.
nds: Bitte giff en Maker- un Utgaav-Beteker an.

en: Tags must start with a letter and may contain
    letters, digits and the characters '-' and '_'.
nds: Betekers mööt mit en Bookstaav anfangen un dörvt
    Bookstaven, Tallen un de Tekens "-" un "_" bargen.

en: A branch must be specified for export.
nds: För't Exporteren mutt en Telg angeven warrn.

en: Please specify a repository.
nds: Bitte giff en Archiv an.

en: CVS Remote Log
nds: CVS - Feern Logbook

en: CVS Commit
nds: CVS - Inspelen

en: &Diff
nds: &Verscheel

en: Commit the following &files:
nds: De nakamen &Dateien inspelen:

en: Older &messages:
nds: Öller &Mellen:

en: &Log message:
nds: &Logbook-Naricht:

en: Use log message &template
nds: Logbooknarichten-&Vörlaag bruken

en: Current
nds: Aktuell

en: Create New Repository (cvs init)
nds: Nieg Archiv opstellen (cvs init)

en: Repository folder:
nds: Archiv-Orner:

en: Synchronize scroll bars
nds: Rullbalkens synkroniseren

en: %1 difference | %1 differences
nds[0]: %1 Verscheel
nds[1]: %1 Verschelen

en: CVS Diff: %1
nds: CVS - Verscheel: %1

en: Repository:
nds: Archiv:

en: Revision
nds: Revischoon

en: Working dir:
nds: Arbeitorner:

en: %1 of %2
nds: %1 vun %2

en: Delete
nds: Wegdoon

en: Insert
nds: Infögen

en: Change
nds: Ännern

en: Edit With
nds: Bewerken mit

en: Locally Modified
nds: Lokaal ännert

en: Locally Added
nds: Lokaal toföögt

en: Locally Removed
nds: Lokaal wegdaan

en: Needs Update
nds: Opfrischen nödig

en: Needs Patch
nds: Kodeplaster nödig

en: Needs Merge
nds: Tosamenfögen nödig

en: Up to Date
nds: Op Stand

en: Conflict
nds: Konflikt

en: Updated
nds: Opfrischt

en: Patched
nds: Kode plastert

en: Removed
nds: Wegdaan

en: Not in CVS
nds: Nich in CVS

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Commit, Modified
nds: Inspelen, ännert

en: Commit, Added
nds: Inspelen, toföögt

en: Commit, Removed
nds: Inspelen, wegdaan

en: Checkout
nds: Utlesen

en: Tag
nds: Beteker

en: Date
nds: Datum

en: Event
nds: Begeefnis

en: Author
nds: Autor

en: Revision
nds: Revischoon

en: File
nds: Datei

en: Repo Path
nds: Archiv-Padd

en: Show c&ommit events
nds: &Inspeelbegeefnissen wiesen

en: Show ch&eckout events
nds: &Daallaadbegeefnissen wiesen

en: Show &tag events
nds: &Betekerbegeefnissen wiesen

en: Show &other events
nds: &Anner Begeefnissen wiesen

en: Only &user:
nds: Bloots &Bruker:

en: Only &filenames matching:
nds: Bloots passen &Dateinaams:

en: Only &folders matching:
nds: Bloots passen &Ornern:

en: CVS History
nds: CVS - Vörgeschicht

en: Tag
nds: Beteker

en: Release
nds: Utgaav

en: Update, Deleted
nds: Opfrischen, wegdaan

en: Update, Copied
nds: Opfrischen, kopeert

en: Update, Merged
nds: Opfrischen, tosamenföögt

en: Update, Conflict
nds: Opfrischen, Konflikt

en: Update, Patched
nds: Opfrischen, mit Plaster

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: &Tree
nds: &Boom

en: CVS &Output
nds: CVS-&Mellen

en: Choose revision A by clicking with the left mouse button,
    revision B by clicking with the middle mouse button.
nds: Söök Revischoon A mit den linken Muusknoop ut,
    un Revischoon B mit den Middelknoop.

en: Revision A:
nds: Revischoon A:

en: Revision B:
nds: Revischoon B:

en: Select by tag:
nds: Utsöken na Beteker:

en: Author:
nds: Autor:

en: Date:
nds: Datum:

en: Comment/Tags:
nds: Kommentar/Betekers:

en: &Annotate A
nds: A &anmarken

en: &Find
nds: &Söken

en: This revision is used when you click Annotate.
    It is also used as the first item of a Diff operation.
nds: Disse Revischoon warrt bruukt, wenn Du op "Anmarken" klickst.
    Se warrt ok as eerste Deel vun en Verscheel-Akschoon bruukt.

en: This revision is used as the second item of a Diff operation.
nds: Disse Revischoon warrt as de twete Deel vun en Verscheel-Akschoon bruukt.

en: Create Patch...
nds: Kodeplaster opstellen...

en: CVS Log: %1
nds: CVS - Logbook: %1

en: CVS Log
nds: CVS - Logbook

en:  (Branchpoint)
nds:  (Telgpunkt)

en: Please select revision A or B first.
nds: Bitte söök toeerst Revischoon A oder B ut.

en: View File
nds: Datei wiesen

en: Please select revision A or revisions A and B first.
nds: Bitte söök toeerst Revischoon A oder Revischonen A un B ut.

en: Branchpoint
nds: Telgpunkt

en: On Branch
nds: Op Telg

en: Branch
nds: Telg

en: Comment
nds: Kommentar

en: Tags
nds: Betekers

en: revision %1
nds: Revischoon %1

en: Select for revision A
nds: As Revischoon A utsöken

en: Select for revision B
nds: As Revischoon B utsöken

en: date: %1; author: %2
nds: Datum: %1, Autor: %2

en: The sandbox to be loaded
nds: Arbeitorner, de laadt warrn schall

en: CVS Merge
nds: CVS - Tosamenföhren

en: Merge from &branch:
nds: Tosamenföhren vun &Telg:

en: Merge &modifications:
nds: Ä&nnern tosamenföhren:

en: between tag:
nds: Twischen Beteker:

en: and tag:
nds: un Beteker:

en: Fetch L&ist
nds: L&ist halen

en: CVS Status
nds: CVS - Status

en: Overwrite the file
nds: Datei överschrieven

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nds: Dat gifft al en Datei mit den Naam "%1". Wullt Du ehr överschrieven?

en: Overwrite File?
nds: Datei överschrieven?

en: Context
nds: Kontext

en: Normal
nds: Normaal

en: Unified
nds: Liekmaakt

en: Output Format
nds: Utgaavformaat

en: &Number of context lines:
nds: &Tall vun Kontextregen:

en: Ignore added or removed empty lines
nds: Toföögt oder wegdaan leddig Regen övergahn

en: Ignore changes in the amount of whitespace
nds: Ännern vun de Freetekentall övergahn

en: Ignore all whitespace
nds: All Freetekens övergahn

en: Ignore changes in case
nds: Ännern in Groot-/Lüttschrieven övergahn

en: Ignore Options
nds: Optschonen övergahn

en: Clear
nds: Leddig maken

en: [Exited with status %1]
nds: [Beendt mit Status %1]

en: [Finished]
nds: [Fardig]

en: [Aborted]
nds: [Afbraken]

en: Default
nds: Standard

en: Logged in
nds: Anmeldt

en: Not logged in
nds: Nich anmeldt

en: No login required
nds: Keen Anmellen nödig

en: Configure Access to Repositories
nds: Togriep na de CVS-Archiven instellen

en: Repository
nds: Archiv

en: Method
nds: Metood

en: Compression
nds: Komprimeren

en: Login...
nds: Anmellen...

en: Logout
nds: Afmellen

en: This repository is already known.
nds: Dit Archiv is al begäng.

en: Login failed.
nds: Anmellen fehlslaan

en: CVS Logout
nds: CVS - Afmellen

en: Your version (A):
nds: Dien Verschoon (A):

en: Other version (B):
nds: Anner Verschoon (B):

en: Merged version:
nds: Tosamenföögt Verschoon:

en: CVS Resolve: %1
nds: CVS - Oplösen: %1

en: %1 conflicts
nds: %1 Konflikten

en: Configure Cervisia
nds: Cervisia instellen

en: General
nds: Allgemeen

en: &User name for the change log editor:
nds: &Brukernaam för den Logbook-Editor:

en: &Path to CVS executable, or 'cvs':
nds: &Padd na't CVS-Programm, oder bloots "cvs":

en: Diff Viewer
nds: Verscheelkieker

en: &Number of context lines in diff dialog:
nds: &Tall vun Kontextregen binnen den Verscheeldialoog:

en: Additional &options for cvs diff:
nds: Anner &Optschonen för "cvs diff":

en: Tab &width in diff dialog:
nds: &Tab-Breed vun den Verscheel-Dialoog:

en: External diff &frontend:
nds: Extern &Böversiet för "diff":

en: When opening a sandbox from a &remote repository,
    start a File->Status command automatically
nds: Bi't Opmaken vun en &feern Arbeitorner automaatsch
    den Befehl "Datei" -> "Status" utföhren

en: When opening a sandbox from a &local repository,
    start a File->Status command automatically
nds: Bi't Opmaken vun en &lokaal Arbeitorner automaatsch
    den Befehl "Datei" -> "Status" utföhren

en: Advanced
nds: Verwiedert

en: Appearance
nds: Utsehn

en: Fonts
nds: Schriftoorden

en: Font for &Protocol Window...
nds: Schriftoort för &Protokollfinster...

en: Font for A&nnotate View...
nds: Schriftoort för A&nmarken-Ansicht...

en: Font for D&iff View...
nds: Schriftoort för &Verscheel-Ansicht...

en: Font for ChangeLog View...
nds: Schriftoort för Ännernlist...

en: Colors
nds: Klören

en: Conflict:
nds: Konflikt:

en: Diff change:
nds: Verscheel-Ännern:

en: Local change:
nds: Lokaal Ännern:

en: Diff insertion:
nds: Verscheel-Infögen:

en: Remote change:
nds: Feern Ännern:

en: Diff deletion:
nds: Verscheel-Wegdoon:

en: Not in cvs:
nds: Nich in CVS:

en: Split main window &horizontally
nds: Hööftfinster &kimmrecht delen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeoutLbl)
en: &Timeout after which a progress dialog appears (in ms):
nds: &Tietgrenz för't Opduken vun den Vörankamen-Dialoog (in ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compressionLbl)
en: Default compression &level:
nds: Standard-&Komprimeerstoop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSshAgent)
en: Utilize a running or start a new ssh-agent process
nds: Lopen "ssh-agent"-Perzess bruken oder en niegen starten

en: CVS Delete Tag
nds: CVS - Beteker wegdoon

en: CVS Tag
nds: CVS - Beteker

en: &Name of tag:
nds: Beteker-&Naam:

en: Create &branch with this tag
nds: &Telg mit dissen Beteker opstellen

en: &Force tag creation even if tag already exists
nds: Opstellen vun den Beteker &verdwingen, ok wenn em dat al gifft

en: You must define a tag name.
nds: Du muttst en Betekernaam angeven.

en: Tag must start with a letter and may contain letters, digits and the characters '-' and '_'.
nds: Betekers mööt mit en Bookstaav anfangen un dörvt Bookstaven, Tallen un de Tekens "-" un "_" bargen.

en: CVS Update
nds: CVS - Opfrischen

en: Update to &branch:
nds: Na &Telg opfrischen:

en: Update to &tag:
nds: Na &Beteker opfrischen:

en: Update to &date ('yyyy-mm-dd'):
nds: Na &Datum opfrischen ('JJJJ-MM-DD'):

en: File Name
nds: Dateinaam

en: Tag/Date
nds: Beteker/Datum

en: Timestamp
nds: Tietmark

en: CVS Watch Add
nds: CVS - Beluern tofögen

en: CVS Watch Remove
nds: CVS - Beluern wegdoon

en: Add watches for the following events:
nds: Beluern för de nakamen Begeefnissen tofögen:

en: Remove watches for the following events:
nds: Beluern för de nakamen Begeefnissen wegdoon:

en: &Only:
nds: &Bloots:

en: &Commits
nds: &Inspelen

en: &Edits
nds: &Bewerk-Torechtmaken

en: &Unedits
nds: &Torüchdreiht Torechtmaken

en: CVS Watchers
nds: CVS - Luurlüüd

en: Watcher
nds: Luurmann

en: Edit
nds: Bewerken

en: Unedit
nds: Bewerk-Torechtmaken torüchdreihen

en: Commit
nds: Inspelen
