cervisia - en to pa translation catalogue (351 entries)

en: Add to Ignore List
pa: ਅਣਡਿੱਠ ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Ignore File | Ignore %1 Files
pa[0]: ਫਾਇਲ ਅਣਡਿੱਠੀ
pa[1]: %1 ਫਾਇਲਾਂ ਅਣਡਿੱਠੀਆਂ

en: Cannot open file '%1' for writing.
pa: '%1' ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: CVS Add
pa: CVS ਸ਼ਾਮਲ

en: CVS Add Binary
pa: CVS ਸ਼ਾਮਿਲ ਬਾਈਨਰੀ

en: CVS Remove
pa: CVS ਹਟਾਓ

en: Add the following files to the repository:
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਰਿਪੋਜਟਰੀ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ:

en: Add the following binary files to the repository:
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਬਾਈਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਰਿਪੋਜਟਰੀ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ:

en: Remove the following files from the repository:
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਰਿਪੋਜਟਰੀ 'ਚੋਂ ਹਟਾਓ:

en: This will also remove the files from your local working copy.
pa: ਇਹ ਤੁਹਾਡੀ ਸਥਾਨਕ ਵਰਕਿੰਗ ਨਕਲ ਵਿੱਚੋਂ ਵੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾ ਦੇਵੇਗਾ।

en: Add Repository
pa: ਰਿਪੋਜਟਰੀ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: &Repository:
pa: ਰਿਪੋਜਟਰੀ(&R):

en: Use remote &shell (only for :ext: repositories):
pa: ਰਿਮੋਟ ਸ਼ੈਲ ਵਰਤੋਂ (ਸਿਰਫ਼ :ext: ਰਿਪੋਜਟਰੀਆਂ ਹੀ)(&s):

en: Invoke this program on the server side:
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸੇ 'ਤੇ ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸ਼ਾਮਿਲ:

en: Use different &compression level:
pa: ਵੱਖਰਾ ਨਪੀੜਨ ਪੱਧਰ ਵਰਤੋਂ(&c):

en: Download cvsignore file from server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ cvsignore ਫਾਇਲ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: Repository Settings
pa: ਰਿਪੋਸ਼ਟਰੀ ਸੈਟਿੰਗ

en: CVS Annotate: %1
pa: CVS ਵਿਆਖਿਆ: %1

en: CVS Annotate
pa: CVS ਵਿਖਾਇਆ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Cervisia
pa: ਸਰਵੀਸੀਆ

en: Starting cvsservice failed with message:
pa: cvsservice ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਸਨੇਹੇ ਨਾਲ ਅਸਫ਼ਲ:

en: This KPart is non-functional, because the cvs D-Bus service could not be started.
pa: ਇਹ KPart ਕਾਰਜਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ cvs D-Bus ਸੇਵਾ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

en: Remote CVS working folders are not supported.
pa: ਰਿਮੋਟ CVS ਕਾਰਜਕਾਰੀ ਫੋਲਡਰ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: You cannot change to a different folder while there is a running cvs job.
pa: ਤੁਸੀਂ cvs ਕੰਮ ਜਾਰੀ ਹੋਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਵੱਖਰੇ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: F - All files are hidden, the tree shows only folders
    N - All up-to-date files are hidden
    R - All removed files are hidden
pa: F - ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਲੁਕਵੀਆਂ ਹਨ, ਫੋਲਡਰਾਂ ਦੀ ਲੜੀ ਹੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ
    N - ਸਭ ਅੱਪਡੇਟ ਫਾਇਲ ਲੁਕਵੀਆਂ
    R - ਸਭ ਹਟਾਈਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲੁਕਵੀਆਂ

en: Opens a CVS working folder in the main window
pa: ਮੁੱਖ ਝਰੋਖੇ 'ਚ CVS ਕਾਰਜਕਾਰੀ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲਦਾ ਹੈ

en: Recent Sandboxes
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਸੈਂਡ ਬਕਸੇ

en: &Insert ChangeLog Entry...
pa: ChangeLog ਇੰਦਰਾਜ਼ ਜੋੜੋ(&I)...

en: Inserts a new intro into the file ChangeLog in the toplevel folder
pa: ਉੱਪਰੀ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ChangeLog ਫਾਇਲ 'ਚ ਨਵਾਂ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਦਿਓ

en: &Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ(&U)

en: Updates (cvs update) the selected files and folders
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰ ਅੱਪਡੇਟ (cvs update)

en: &Status
pa: ਹਾਲਤ(&S)

en: Updates the status (cvs -n update) of the selected files and folders
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਹਾਲਤ (cvs -n update) ਅੱਪਡੇਟ

en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

en: Opens the marked file for editing
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸੋਧ ਲਈ ਖੋਲਦਾ ਹੈ

en: Reso&lve...
pa: ਹੱਲ਼(&l)...

en: Opens the resolve dialog with the selected file
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਲਈ ਹੱਲ਼ ਵਾਰਤਾਲਾਪ ਖੋਲਦਾ ਹੈ

en: &Commit...
pa: ਕਮਿਟ(&Commit)...

en: Commits the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਕਮਿਟ ਕਰੋ

en: &Add to Repository...
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ(&A)...

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Adds (cvs add) the selected files to the repository
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ 'ਚ ਜੋੜੋ (cvs add)

en: Add &Binary...
pa: ਬਾਈਨਰੀ ਸ਼ਾਮਿਲ(&B)...

en: Adds (cvs -kb add) the selected files as binaries to the repository
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਬਾਈਨਰੀ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ 'ਚ ਜੋੜੋ (cvs -kb add)

en: &Remove From Repository...
pa: ਰਿਪੋਜਟਰੀ 'ਚੋਂ ਹਟਾਓ(&R)...

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Removes (cvs remove) the selected files from the repository
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ 'ਚੋਂ ਹਟਾਓ (cvs remove)

en: Rever&t
pa: ਮੁੜ-ਪਰਾਪਤ(&t)

en: Reverts (cvs update -C) the selected files (only cvs 1.11)
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਮੁੜ ਪਰਾਪਤ ਕਰੋ (cvs update -C) (ਸਿਰਫ਼ cvs 1.11)

en: &Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(&P)

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Stops any running sub-processes
pa: ਕੋਈ ਚੱਲਦੇ ਅਧੀਨ ਕਾਰਜ ਰੋਕੋ

en: Browse &Log...
pa: ਲਾਗ (&Log) ਝਲਕ...

en: Shows the revision tree of the selected file
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਰੀਵਿਜ਼ਨ ਲੜੀ ਵੇਖਾਉ

en: Browse Multi-File Log...
pa: ਮਲਟੀ-ਫਾਇਲ ਲਾਗ ਝਲਕ...

en: &Annotate...
pa: ਵਿਆਖਿਆ(&A)....

en: Shows a blame-annotated view of the selected file
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦੀ blame-annotated ਝਲਕ ਵੇਖਾਓ

en: &Difference to Repository (BASE)...
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਨਾਲ ਅੰਤਰ(&D) (BASE)...

en: Shows the differences of the selected file to the checked out version (tag BASE)
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਚੈਕਆਉਟ ਕੀਤੇ ਵਰਜਨ (ਟੈਗ BASE) ਨਾਲੋਂ ਅੰਤਰ ਵੇਖਾਓ

en: Difference to Repository (HEAD)...
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਨਾਲ ਅੰਤਰ (HEAD)...

en: Shows the differences of the selected file to the newest version in the repository (tag HEAD)
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਦੇ ਨਵੀਨਤਮ ਵਰਜਨ (ਟੈਗ HEAD) ਨਾਲੋਂ ਅੰਤਰ ਵੇਖਾਓ

en: Last &Change...
pa: ਆਖਰੀ ਤਬਦੀਲੀ(&C)...

en: Shows the differences between the last two revisions of the selected file
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦੇ ਆਖਰੀ ਦੋ ਰੀਵਿਜ਼ਨਾਂ 'ਚ ਅੰਤਰ ਵੇਖਾਓ

en: &History...
pa: ਅਤੀਤ(&H)...

en: Shows the CVS history as reported by the server
pa: ਸਰਵਰ ਰਾਹੀਂ ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤੀ CVS ਅਤੀਤ ਵੇਖਾਓ

en: &Unfold File Tree
pa: ਫਾਇਲ ਲੜੀ ਫੈਲਾਓ(&U)

en: Opens all branches of the file tree
pa: ਫਾਇਲ ਲੜੀ ਦੀਆਂ ਸਭ ਬਰਾਂਚਾ ਵੇਖਾਓ

en: &Fold File Tree
pa: ਫਾਇਲ ਲੜੀ ਸਮੇਟੋ(&F)

en: Closes all branches of the file tree
pa: ਫਾਇਲ ਲੜੀ ਦੀਆਂ ਸਭ ਬਰਾਂਚਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: &Tag/Branch...
pa: ਟੈਗ(&T)/ਬਰਾਂਚ...

en: Creates a tag or branch for the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਟੈਗ ਜਾਂ ਬਰਾਂਚ ਬਣਾਓ

en: &Delete Tag...
pa: ਟੈਗ ਹਟਾਓ(&D)...

en: Deletes a tag from the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਤੋਂ ਟੈਗ ਹਟਾਓ

en: &Update to Tag/Date...
pa: ਟੈਗ/ਮਿਤੀ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ(&U)...

en: Updates the selected files to a given tag, branch or date
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਦਿੱਤੇ ਟੈਗ, ਬਰਾਂਚ ਜਾਂ ਮਿਤੀ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update to &HEAD
pa: &HEAD ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ

en: Updates the selected files to the HEAD revision
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ HEAD ਰੀਵਿਜ਼ਨ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: &Merge...
pa: ਮਿਲਾਨ(&M)...

en: Merges a branch or a set of modifications into the selected files
pa: ਇੱਕ ਬਰਾਂਚ ਜਾਂ ਸੋਧਾਂ ਦੇ ਸੈਟ ਵਿੱਚ ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਮਿਲਾਉ

en: &Add Watch...
pa: ਵਾਚ ਜੋੜੋ(&A)...

en: Adds a watch for the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਵਾਚ ਜੋੜੋ

en: &Remove Watch...
pa: ਵਾਚ ਹਟਾਓ(&R)...

en: Removes a watch from the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਵਾਚ ਹਟਾਓ

en: Show &Watchers
pa: ਵਾਚਰ ਵੇਖਾਓ(&W)

en: Shows the watchers of the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਵਾਚਰ ਵੇਖਾਓ

en: Ed&it Files
pa: ਫਾਇਲ ਸੋਧ(&i)

en: Edits (cvs edit) the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਸੋਧ (cvs edit)

en: U&nedit Files
pa: ਫਾਇਲ ਸੋਧ-ਵਾਪਿਸ(&n)

en: Unedits (cvs unedit) the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਸੋਧ-ਵਾਪਿਸ (cvs unedit)

en: Show &Editors
pa: ਸੰਪਾਦਕ ਵੇਖਾਓ(&E)

en: Shows the editors of the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੇ ਸੰਪਾਦਕ ਵੇਖਾਓ

en: &Lock Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਤਾਲਾਬੰਦ(&L)

en: Locks the selected files, so that others cannot modify them
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਤਾਲਾਬੰਦ ਕਰੋ ਤਾਂ ਕਿ ਕੋਈ ਹੋਰ ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਸੋਧ ਨਾ ਸਕੇ

en: Unl&ock Files
pa: ਫਾਇਲ ਤਾਲਾ ਖੋਲੋ(&o)

en: Unlocks the selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਤਾਲਾ ਹਟਾਓ

en: Create &Patch Against Repository...
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਲਈ ਪੈਂਚ ਬਣਾਓ(&P)...

en: Creates a patch from the modifications in your sandbox
pa: ਆਪਣੇ ਸੈਂਡ-ਬਕਸ ਵਿੱਚ ਕੀਤੀਆਂ ਸੋਧਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਪੈਂਚ ਬਣਾਓ

en: &Create...
pa: ਬਣਾਓ(&C)...

en: &Checkout...
pa: ਚੈਕਆਉਟ(&C)...

en: Allows you to checkout a module from a repository
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਤੋਂ ਇੱਕ ਮੈਡੀਊਲ ਚੈਕਆਉਟ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: &Import...
pa: ਆਯਾਤ(&I)...

en: Allows you to import a module into a repository
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਤੋਂ ਮੈਡੀਊਲ ਆਯਾਤ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: &Repositories...
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ(&R)...

en: Configures a list of repositories you regularly use
pa: ਆਪਣੀ ਨਿਯਮਤ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਰਿਪੋਸ਼ਟਰੀਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Hide All &Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਓਹਲੇ(&F)

en: Determines whether only folders are shown
pa: ਦੱਸੋ ਕਿ ਕੀ ਸਿਰਫ਼ ਫੋਲਡਰ ਹੀ ਵੇਖਣੇ ਹਨ

en: Hide Unmodified Files
pa: ਨਾ-ਸੋਧੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਓਹਲੇ

en: Determines whether files with status up-to-date or unknown are hidden
pa: ਦੱਸੋ ਕਿ ਅੱਪਡੇਟ ਜਾਂ ਅਣਜਾਣ ਹਾਲਤ ਵਾਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਲੁਕਵਾਂ ਰੱਖਣਾ ਹੈ

en: Hide Removed Files
pa: ਹਟਾਈਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਓਹਲੇ

en: Determines whether removed files are hidden
pa: ਦੱਸੋ ਕਿ ਕੀ ਹਟਾਈਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਓਹਲੇ ਰੱਖਣੀਆਂ ਹਨ

en: Hide Non-CVS Files
pa: ਨਾ-CVS ਫਾਇਲਾਂ ਓਹਲੇ

en: Determines whether files not in CVS are hidden
pa: ਪਤਾ ਕਰੋ ਕਿ CVS 'ਚ ਫਾਇਲਾਂ ਲੁਕਵੀਆਂ ਤਾਂ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Hide Empty Folders
pa: ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਓਹਲੇ

en: Determines whether folders without visible entries are hidden
pa: ਪਤਾ ਕਰੋ ਕਿ ਬਿਨਾਂ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਦੇ ਫੋਲਡਰ ਲੁਕਵੇਂ ਹਨ

en: Create &Folders on Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ 'ਤੇ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ(&F)

en: Determines whether updates create folders
pa: ਪਤਾ ਕਰੋ ਕਿ ਅੱਪਡੇਟ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਦੇ ਹਨ

en: &Prune Empty Folders on Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਨਾਲ ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਓ(&P)

en: Determines whether updates remove empty folders
pa: ਪਤਾ ਕਰੋ ਕਿ ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਨਾਲ ਹਟਾਏ ਜਾਂਦੇ ਹਨ

en: &Update Recursively
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਲਗਾਤਾਰ ਅੱਪਡੇਟ(&U)

en: Determines whether updates are recursive
pa: ਪਤਾ ਕਰੋ ਕਿ ਅੱਪਡੇਟ ਲਗਾਤਾਰ ਅੰਦਰੂਨੀ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: C&ommit && Remove Recursively
pa: ਲਗਾਤਾਰ ਅੰਦਰੂਨੀ ਕਮਿਟ ਅਤੇ ਹਟਾਓ(&o)

en: Do cvs &edit Automatically When Necessary
pa: ਜਦੋਂ ਲੋੜ ਹੋਵੇ ਤਾਂ cvs &edit ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਕਰੋ

en: Configure Cervisia...
pa: ਸਰਵੀਸੀਆ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Allows you to configure the Cervisia KPart
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਰਵੀਸੀਆ ਕੇ-ਭਾਗ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: CVS &Manual
pa: CVS ਦਸਤਾਵੇਜ਼(&M)

en: Unfold Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਫੈਲਾਓ

en: Cervisia Part
pa: ਸਰਵੀਸੀਆ ਭਾਗ

en: A CVS frontend
pa: ਇੱਕ CVS ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Copyright (c) 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright (c) 2002-2008 the Cervisia authors
pa: Copyright (c) 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright (c) 2002-2008 Cervisia ਲੇਖਕ

en: Original author and former maintainer
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ ਅਤੇ ਪੁਰਾਣਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Maintainer
pa: ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: Developer
pa: ਖੋਜੀ

en: Documentation
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: Conversion to KPart
pa: KPart ਲਈ ਤਬਦੀਲੀ

en: Conversion to D-Bus
pa: D-Bus ਲਈ ਤਬਦੀਲੀ

en: Open Sandbox
pa: ਸੈਂਡਬਕਸਾ ਖੋਲੋ

en: CVS Edit
pa: CVS ਸੋਧ

en: CVS Diff
pa: CVS ਅੰਤਰ

en: Could not open file for writing.
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The revision looks invalid.
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

en: This is the first revision of the branch.
pa: ਇਹ ਬਰਾਂਚ ਦਾ ਪਹਿਲਾਂ ਰੀਵਿਜ਼ਨ ਹੈ।

en: Invoking help on Cervisia
pa: ਸਰਵੀਸੀਆ ਉੱਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਸਹਾਇਤਾ

en: Invoking help on CVS
pa: CVS ਉੱਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਸਹਾਇਤਾ

en: Done
pa: ਮੁਕਮੰਲ

en: A CVS commit to repository %1 is done
pa: ਰਿਪੋਸ਼ਟਰੀ %1 'ਚ CVS ਕਮਿਟ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਇਆ

en: This is not a CVS folder.
    If you did not intend to use Cervisia, you can switch view modes within Konqueror.
pa: ਇਹ ਇੱਕ CVS ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।
    ਜੇ ਤੁਹਾਡਾ ਮਕਸਦ ਸਰਵੀਸੀਆ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨਾ ਨਹੀਂ ਸੀ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਕੋਨਕਿਉਰੋਰ ਨਾਲ ਵੇਖਣ ਢੰਗ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: The Cervisia library could not be loaded.
pa: ਸਰਵੀਸੀਆ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

en: Allows you to configure the toolbar
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸੰਦ-ਪੱਟੀ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: Exits Cervisia
pa: ਸਰਵੀਸੀਆ ਬੰਦ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pa: ਮੱਦਦ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (advanced)
en: &Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ(&A)

note: i18n: ectx: Menu (repository)
en: &Repository
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ(&R)

en: Edit ChangeLog
pa: ChangeLog ਸੋਧ

en: The ChangeLog file could not be written.
pa: ChangeLog ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: A ChangeLog file does not exist. Create one?
pa: ChangeLog ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀ ਹੈ। ਕੀ ਨਵੀਂ ਬਣਾਉਣੀ ਹੈ?

en: Create
pa: ਬਣਾਓ

en: The ChangeLog file could not be read.
pa: ਚੇਜ਼-ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: CVS Checkout
pa: CVS ਚੈਕਆਉਟ

en: CVS Import
pa: CVS ਆਯਾਤ

en: &Module:
pa: ਮੈਡੀਊਲ(&M):

en: Fetch &List
pa: ਸੂਚੀ ਲਵੋ(&L)

en: &Branch tag:
pa: ਬਰਾਂਚ ਟੈਗ(&B):

en: Re&cursive checkout
pa: ਲਗਾਤਾਰ ਚੈਕਆਉਟ(&c)

en: Working &folder:
pa: ਵਰਕਿੰਗ ਫੋਲਡਰ(&f):

en: &Vendor tag:
pa: ਵਿਕਰੇਤਾ ਟੈਗ(&V):

en: &Release tag:
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਟੈਗ(&R):

en: &Ignore files:
pa: ਅਣਡਿੱਠੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ(&I):

en: &Comment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ(&C):

en: Import as &binaries
pa: ਬਾਈਨਰੀ ਵਾਂਗ ਨਿਰਯਾਤ(&b)

en: Use file's modification time as time of import
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਸੋਧ ਸਮਾਂ ਆਯਾਤ ਸਮੇਂ ਵਾਂਗ ਵਰਤੋਂ

en: Chec&k out as:
pa: ਏਦਾਂ ਚੈਕਆਉਟ(&k):

en: Ex&port only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਨਿਰਯਾਤ(&p)

en: Please choose an existing working folder.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਕਿੰਗ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ।

en: Please specify a module name.
pa: ਕਿਰਪ ਕਰਕੇ ਮੈਡੀਊਲ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Please specify a vendor tag and a release tag.
pa: ਇੱਕ ਵੈਂਡਰ ਟੈਗ ਅਤੇ ਇੱਕ ਰੀਲਿਜ਼ ਟੈਗ ਦਿਓ ਜੀ।

en: A branch must be specified for export.
pa: ਨਿਰਯਾਤ ਲਈ ਇੱਕ ਬਰਾਂਚ ਦੇਣੀ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ।

en: Please specify a repository.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਰਿਪੋਸ਼ਟਰੀ ਦਿਓ।

en: CVS Remote Log
pa: CVS ਰਿਮੋਟ ਲਾਗ

en: CVS Commit
pa: CVS ਕਮਿਟ(Commit)

en: &Diff
pa: ਅੰਤਰ(&Diff)

en: Commit the following &files:
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਕਮਿਟ(&f):

en: Older &messages:
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਸੁਨੇਹੇ(&m):

en: &Log message:
pa: ਲਾਗ ਸੁਨੇਹੇ(&L):

en: Use log message &template
pa: ਲਾਗ ਸੁਨੇਹਾ ਨਮੂਨਾ ਵਰਤੋਂ(&t)

en: Current
pa: ਮੌਜੂਦਾ

en: Create New Repository (cvs init)
pa: ਨਵੀਂ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਬਣਾਓ (cvs init)

en: Repository folder:
pa: ਰਿਪੋਸ਼ਟਰੀ ਫੋਲਡਰ:

en: Synchronize scroll bars
pa: ਸਮਕਾਲੀ ਸਕਰੋਲ ਪੱਟੀਆਂ

en: %1 difference | %1 differences
pa[0]: %1 ਅੰਤਰ
pa[1]: %1 ਅੰਤਰ

en: CVS Diff: %1
pa: CVS ਅੰਤਰ: %1

en: Repository:
pa: ਰਿਪੋਸ਼ਟਰੀ:

en: Revision
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ

en: Working dir:
pa: ਵਰਕਿੰਗ ਡਾਇ:

en: %1 of %2
pa: %2 'ਚੋਂ %1

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Change
pa: ਬਦਲਾਅ

en: Edit With
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਸੋਧ

en: Locally Modified
pa: ਸਥਾਨਕ ਸੋਧ

en: Locally Added
pa: ਸਥਾਨਕ ਸ਼ਾਮਲ

en: Locally Removed
pa: ਸਥਾਨਕ ਹਟਾਇਆ

en: Needs Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲੋੜੀਦਾ

en: Needs Patch
pa: ਪੈਂਚ ਲੋੜੀਦਾ

en: Needs Merge
pa: ਮਿਲਾਨ ਲੋੜੀਦਾ

en: Up to Date
pa: ਅੱਪ ਟੂ ਡੇਟ

en: Conflict
pa: ਅਪਵਾਦ

en: Updated
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਹੋਈ

en: Patched
pa: ਪੈਂਚ ਹੋਈ

en: Removed
pa: ਹਟਾਈ

en: Not in CVS
pa: CVS ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Commit, Modified
pa: ਕਮਿਟ, ਸੋਧ

en: Commit, Added
pa: ਕਮਿਟ, ਜੋੜਿਆ

en: Commit, Removed
pa: ਕਮਿਟ, ਹਟਾਇਆ

en: Checkout
pa: ਚੈਕਆਉਟ

en: Tag
pa: ਟੈਗ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Event
pa: ਘਟਨਾ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Revision
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Repo Path
pa: ਰਿਪੋਜ਼ ਮਾਰਗ

en: Show c&ommit events
pa: ਕਮਿਟ ਘਟਨਾਵਾਂ ਵੇਖਾਓ(&o)

en: Show ch&eckout events
pa: ਚੈਕਆਉਟ ਘਟਨਾਵਾਂ ਵੇਖਾਓ(&e)

en: Show &tag events
pa: ਟੈਗ ਘਟਨਾਵਾਂ ਵੇਖਾਓ(&t)

en: Show &other events
pa: ਹੋਰ ਘਟਨਾਵਾਂ ਵੇਖਾਓ(&o)

en: Only &user:
pa: ਸਿਰਫ਼ ਯੂਜ਼ਰ(&u):

en: Only &filenames matching:
pa: ਸਿਰਫ਼ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਮਿਲਾਨ(&f):

en: Only &folders matching:
pa: ਸਿਰਫ਼ ਫੋਲਡਰ ਮਿਲਾਨ(&f):

en: CVS History
pa: CVS ਅਤੀਤ

en: Tag
pa: ਟੈਗ

en: Release
pa: ਰੀਲਿਜ਼

en: Update, Deleted
pa: ਅੱਪਡੇਟ, ਹਟਾਏ

en: Update, Copied
pa: ਅੱਪਡੇਟ, ਨਕਲ ਕੀਤਾ

en: Update, Merged
pa: ਅੱਪਡੇਟ, ਮਿਲਾਨ

en: Update, Conflict
pa: ਅੱਪਡੇਟ, ਅਪਵਾਦ

en: Update, Patched
pa: ਅੱਪਡੇਟ, ਪੈਂਚ ਲਾਏ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: &Tree
pa: ਲੜੀ(&T)

en: &List
pa: ਸੂਚੀ(&L)

en: CVS &Output
pa: CVS ਆਉਟਪੁੱਟ(&O)

en: Revision A:
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ A:

en: Revision B:
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ B:

en: Select by tag:
pa: ਟੈਗ ਨਾਲ ਚੋਣ:

en: Author:
pa: ਲੇਖਕ:

en: Date:
pa: ਮਿਤੀ:

en: Comment/Tags:
pa: ਟਿੱਪਣੀ/ਟੈਗ:

en: &Annotate A
pa: &A ਵਿਆਖਿਆ

en: &Find
pa: ਖੋਜ(&F)

en: Create Patch...
pa: ਪੈਚ ਬਣਾਓ...

en: CVS Log: %1
pa: CVS ਲਾਗ: %1

en: CVS Log
pa: CVS ਲਾਗ

en:  (Branchpoint)
pa:  (ਬਰਾਂਚ-ਬਿੰਦੂ)

en: Please select revision A or B first.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਰੀਵਿਜ਼ਨ A ਅਤੇ B ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: View File
pa: ਫਾਇਲ ਝਲਕ

en: Branchpoint
pa: ਬਰਾਂਚ-ਬਿੰਦੂ

en: On Branch
pa: ਬਰਾਂਚ ਉੱਤੇ

en: Branch
pa: ਬਰਾਂਚ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Tags
pa: ਟੈਗ

en: revision %1
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ %1

en: Select for revision A
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ A ਚੁਣੋ

en: Select for revision B
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ B ਚੁਣੋ

en: date: %1; author: %2
pa: ਮਿਤੀ: %1; ਲੇਖਕ: %2

en: The sandbox to be loaded
pa: ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਲੋਡ ਕੀਤਾ

en: CVS Merge
pa: CVS ਮਿਲਾਨ

en: Merge from &branch:
pa: ਬਰਾਂਚ ਤੋਂ ਮਿਲਾਨ(&b):

en: between tag:
pa: ਟੈਗਾਂ ਵਿੱਚ:

en: and tag:
pa: ਅਤੇ ਟੈਗ:

en: Fetch L&ist
pa: ਸੂਚੀ ਲਵੋ(&i)

en: CVS Status
pa: CVS ਹਾਲਤ

en: Overwrite the file
pa: ਫਾਇਲ ਦੇ ਉੱਪਰ ਲਿਖੋ

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ "%1" ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Overwrite File?
pa: ਕੀ ਫਾਇਲ ਉੱਪਰ ਲਿਖਣਾ ਹੈ?

en: Context
pa: ਪਰਸੰਗ

en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Unified
pa: ਇਕਸਾਰ

en: Output Format
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਰਮੈਟ

en: Ignore added or removed empty lines
pa: ਜੋੜੀਆਂ ਜਾਂ ਹਟਾਈਆਂ ਖਾਲੀ ਲਾਇਨਾਂ ਅਣਡਿੱਠੀਆਂ

en: Ignore changes in case
pa: ਅੱਖਰ ਅਕਾਰ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Ignore Options
pa: ਚੋਣ ਅਣਡਿੱਠੀ

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: [Exited with status %1]
pa: [ਹਾਲਤ %1 ਨਾਲ ਬੰਦ]

en: [Finished]
pa: [ਮੁਕੰਮਲ]

en: [Aborted]
pa: [ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ]

en: Default
pa: ਮੂਲ

en: Logged in
pa: ਲਾਗਿੰਨ

en: Not logged in
pa: ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ

en: No login required
pa: ਲਾਗਿੰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ

en: Configure Access to Repositories
pa: ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਸੰਰਚਨਾ

en: Repository
pa: ਰਿਪੋਜਟਰੀ

en: Method
pa: ਢੰਗ

en: Compression
pa: ਨਪੀੜਨ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Login...
pa: ਲਾਗਿੰਨ...

en: Logout
pa: ਲਾਗਆਉਟ

en: This repository is already known.
pa: ਇਹ ਰਿਪੋਜ਼ਟਰੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Login failed.
pa: ਲਾਗਿੰਨ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: CVS Logout
pa: CVS ਲਾਗਆਉਟ

en: Your version (A):
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਵਰਜਨ (A):

en: Other version (B):
pa: ਹੋਰ ਵਰਜਨ (B):

en: Merged version:
pa: ਮਿਲਾਨ ਵਰਜਨ:

en: CVS Resolve: %1
pa: CVS ਹੱਲ਼: %1

en: %1 conflicts
pa: %1 ਅਪਵਾਦ

en: Configure Cervisia
pa: ਸਰਵੀਸੀਆ ਸੰਰਚਨਾ

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: &Path to CVS executable, or 'cvs':
pa: CVS ਚੱਲਣਯੋਗ ਜਾਂ 'cvs' ਲਈ ਮਾਰਗ(&P):

en: Diff Viewer
pa: ਅੰਤਰ ਦਰਸ਼ਕ

en: When opening a sandbox from a &local repository,
    start a File->Status command automatically
pa: ਫਾਇਲ

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: Font for &Protocol Window...
pa: ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਝਰੋਖੇ ਲਈ ਫੋਂਟ(&P)...

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Conflict:
pa: ਅਪਵਾਦ:

en: Diff change:
pa: ਅੰਤਰ ਤਬਦੀਲ:

en: Local change:
pa: ਸਥਾਨਕ ਤਬਦੀਲ:

en: Diff insertion:
pa: ਅੰਤਰ ਸ਼ਾਮਲ:

en: Remote change:
pa: ਰਿਮੋਟ ਤਬਦੀਲ:

en: Diff deletion:
pa: ਅੰਤਰ ਹਟਾਓ:

en: Not in cvs:
pa: CVS ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ:

en: Split main window &horizontally
pa: ਮੁੱਖ ਝਰੋਖਾ ਖਿਤਿਜੀ ਵੰਡੋ(&h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compressionLbl)
en: Default compression &level:
pa: ਮੂਲ ਨਪੀੜਨ ਪੱਧਰ (&l):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSshAgent)
en: Utilize a running or start a new ssh-agent process
pa: ਇੱਕ ਚੱਲਦਾ ssh-agent ਕਾਰਜ ਵਰਤਣਾ ਹੈ ਜਾਂ ਨਵਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: CVS Delete Tag
pa: CVS ਟੈਗ ਹਟਾਓ

en: CVS Tag
pa: CVS ਟੈਗ

en: &Name of tag:
pa: ਟੈਗ ਦਾ ਨਾਂ(&N):

en: You must define a tag name.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਟੈਗ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: CVS Update
pa: CVS ਅੱਪਡੇਟ

en: Update to &branch:
pa: ਬਰਾਂਚ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ(&b):

en: Update to &tag:
pa: ਟੈਗ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ(&t):

en: File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Tag/Date
pa: ਟੈਗ/ਮਿਤੀ

en: Timestamp
pa: ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: CVS Watch Add
pa: CVS ਵਾਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: CVS Watch Remove
pa: CVS ਵਾਚ ਹਟਾਓ

en: &All
pa: ਸਭ(&A)

en: &Only:
pa: ਸਿਰਫ਼(&O):

en: &Commits
pa: ਟਿੱਪਣੀਆਂ(&C)

en: &Edits
pa: ਸੋਧ(&E)

en: &Unedits
pa: ਅਣ-ਸੋਧ(&U)

en: CVS Watchers
pa: ਫਾਰਮੈਟਚਰ

en: Watcher
pa: ਵਾਚਰ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Unedit
pa: ਅਣ-ਸੋਧ

en: Commit
pa: ਕਮਿਟ(Commit)
