cervisia - en to sv translation catalogue (393 entries)

en: Add to Ignore List
sv: Lägg till i lista att ignorera

en: Ignore File | Ignore %1 Files
sv[0]: Ignorera fil
sv[1]: Ignorera %1 filer

en: Cannot open file '%1' for writing.
sv: Kan inte öppna filen '%1' för skrivning.

en: CVS Add
sv: CVS lägg till

en: CVS Add Binary
sv: CVS lägg till binärfil

en: CVS Remove
sv: CVS ta bort

en: Add the following files to the repository:
sv: Lägg till följande filer i arkivet:

en: Add the following binary files to the repository:
sv: Lägg till följande binärfiler i arkivet:

en: Remove the following files from the repository:
sv: Ta bort följande filer från arkivet:

en: This will also remove the files from your local working copy.
sv: Det här tar också bort filerna från din lokala arbetskopia.

en: Add Repository
sv: Lägg till arkiv

en: &Repository:
sv: A&rkiv:

en: Use remote &shell (only for :ext: repositories):
sv: Använd fjärr&skal (bara för :ext:-arkiv)

en: Invoke this program on the server side:
sv: Starta följande program på serversidan:

en: Use different &compression level:
sv: Använd annan &komprimeringsnivå:

en: Download cvsignore file from server
sv: Ladda ner cvsignore-fil från server

en: Repository Settings
sv: Arkivinställningar

en: CVS Annotate: %1
sv: CVS kommentera: %1

en: CVS Annotate
sv: CVS kommentera

en: Go to Line...
sv: Gå till rad...

en: Find Prev
sv: Sök föregående

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Search
sv: Sök

en: Go to Line
sv: Gå till rad

en: Go to line number:
sv: Gå till radnummer:

en: Starting cvsservice failed with message:
sv: Start av CVS-tjänst misslyckades med meddelandet:

en: This KPart is non-functional, because the cvs D-Bus service could not be started.
sv: Denna Kpart fungerar inte, eftersom DBus-tjänsten cvs inte kunde startas.

en: Remote CVS working folders are not supported.
sv: CVS-arbetskataloger på en annan dator stöds inte.

en: You cannot change to a different folder while there is a running cvs job.
sv: Du kan inte byta till en annan katalog medan ett CVS-jobb körs.

en: F - All files are hidden, the tree shows only folders
    N - All up-to-date files are hidden
    R - All removed files are hidden
sv: F - Alla filer är dolda, trädet visar bara kataloger
    N - Alla uppdaterade filer är dolda
    R - Alla borttagna filer är dolda

en: Open Sandbox...
sv: Öppna arbetskatalog...

en: Opens a CVS working folder in the main window
sv: Öppnar en CVS-arbetskatalog i huvudfönstret

en: Recent Sandboxes
sv: Senaste arbetskataloger

en: &Insert ChangeLog Entry...
sv: &Infoga post i ändringsloggen...

en: Inserts a new intro into the file ChangeLog in the toplevel folder
sv: Infogar en ny inledning i filen ChangeLog i toppkatalogen

en: &Update
sv: Upp&datera

en: Updates (cvs update) the selected files and folders
sv: Uppdaterar (cvs update) de markerade filerna och katalogerna

en: Updates the status (cvs -n update) of the selected files and folders
sv: Uppdaterar status (cvs -n update) för de markerade filerna och katalogerna

en: &Edit
sv: &Redigera

en: Opens the marked file for editing
sv: Öppnar den markerade filen för redigering

en: Reso&lve...
sv: Lös &upp...

en: Opens the resolve dialog with the selected file
sv: Öppnar upplösningsdialogrutan med den markerade filen

en: &Commit...
sv: Ar&kivera...

en: Commits the selected files
sv: Arkiverar (cvs commit) de markerade filerna

en: &Add to Repository...
sv: Lä&gg till i arkiv...

en: Add
sv: Lägg till

en: Adds (cvs add) the selected files to the repository
sv: Lägger till (cvs add) de markerade filerna till arkivet

en: Add &Binary...
sv: Lägg till &binärfil...

en: Adds (cvs -kb add) the selected files as binaries to the repository
sv: Lägger till (cvs -kb add) de markerade filerna som binärfiler i arkivet

en: &Remove From Repository...
sv: Ta bort &från arkivet...

en: Remove
sv: Ta bort

en: Removes (cvs remove) the selected files from the repository
sv: Tar bort (cvs remove) de markerade filerna från arkivet

en: Rever&t
sv: Å&terställ

en: Reverts (cvs update -C) the selected files (only cvs 1.11)
sv: Återställer (cvs update -C) de markerade filerna (endast CVS 1.11)

en: &Properties
sv: E&genskaper

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stops any running sub-processes
sv: Stoppar alla startade underprocesser

en: Browse &Log...
sv: Bläddra i &logg...

en: Shows the revision tree of the selected file
sv: Visar versionsträdet för den markerade filen

en: Browse Multi-File Log...
sv: Bläddra i logg för flera filer...

en: &Annotate...
sv: Komment&arer...

en: Shows a blame-annotated view of the selected file
sv: Visar en kommentarvy av den markerade filen

en: &Difference to Repository (BASE)...
sv: Skillnad &mot arkivet (BASE)...

en: Shows the differences of the selected file to the checked out version (tag BASE)
sv: Visar skillnaderna för den markerade filen jämfört med den utcheckade versionen (med taggen BASE)

en: Difference to Repository (HEAD)...
sv: Skillnad mot arkivet (HEAD)...

en: Shows the differences of the selected file to the newest version in the repository (tag HEAD)
sv: Visar skillnaderna för den markerade filen jämfört med den nyaste versionen i arkivet (med taggen HEAD)

en: Last &Change...
sv: Senaste &ändring...

en: Shows the differences between the last two revisions of the selected file
sv: Visar skillnaden mellan de senaste två versionerna för den markerade filen

en: &History...
sv: &Historik...

en: Shows the CVS history as reported by the server
sv: Visar CVS-historiken som rapporteras av servern

en: &Unfold File Tree
sv: &Expandera filträd

en: Opens all branches of the file tree
sv: Öppnar alla grenar i filträdet

en: &Fold File Tree
sv: Dra &ihop filträd

en: Closes all branches of the file tree
sv: Stänger alla grenar i filträdet

en: &Tag/Branch...
sv: &Tagg/gren...

en: Creates a tag or branch for the selected files
sv: Skapar en tagg eller gren för de markerade filerna

en: &Delete Tag...
sv: Ta &bort tagg...

en: Deletes a tag from the selected files
sv: Tar bort en tagg från de markerade filerna

en: &Update to Tag/Date...
sv: &Uppdatera till tagg/datum...

en: Updates the selected files to a given tag, branch or date
sv: Uppdaterar de markerade filerna till en given tagg, gren eller ett givet datum.

en: Update to &HEAD
sv: Uppdatera till &huvudversion

en: Updates the selected files to the HEAD revision
sv: Uppdaterar de markerade filerna till huvudversionen (HEAD)

en: &Merge...
sv: Sa&mmanfoga...

en: Merges a branch or a set of modifications into the selected files
sv: Sammanfogar en gren eller en uppsättning ändringar in i de markerade filerna

en: &Add Watch...
sv: &Lägg till bevakning...

en: Adds a watch for the selected files
sv: Lägger till bevakning av de markerade filerna

en: &Remove Watch...
sv: Ta bo&rt bevakning...

en: Removes a watch from the selected files
sv: Tar bort bevakning från de markerade filerna

en: Show &Watchers
sv: Visa be&vakning

en: Shows the watchers of the selected files
sv: Visar bevakningen för de markerade filerna

en: Ed&it Files
sv: Re&digera filer

en: Edits (cvs edit) the selected files
sv: Redigerar (cvs edit) de markerade filerna

en: U&nedit Files
sv: Sluta red&igera filer

en: Unedits (cvs unedit) the selected files
sv: Slutar redigera (cvs unedit) de markerade filerna

en: Show &Editors
sv: Visa redi&gering

en: Shows the editors of the selected files
sv: Visar redigering för de markerade filerna

en: &Lock Files
sv: L&ås filer

en: Locks the selected files, so that others cannot modify them
sv: Låser de markerade filerna, så att andra inte kan ändra dem

en: Unl&ock Files
sv: Lås u&pp filer

en: Unlocks the selected files
sv: Låser upp de markerade filerna

en: Create &Patch Against Repository...
sv: Skapa programfi&x för arkiv...

en: Creates a patch from the modifications in your sandbox
sv: Skapar en programfix från ändringarna i din arbetskatalog

en: &Create...
sv: S&kapa...

en: &Checkout...
sv: &Checka ut...

en: Allows you to checkout a module from a repository
sv: Låter dig checka ut en modul från ett arkiv

en: &Import...
sv: &Importera...

en: Allows you to import a module into a repository
sv: Låter dig importera en modul till ett arkiv

en: &Repositories...
sv: A&rkiv...

en: Configures a list of repositories you regularly use
sv: Anpassar en lista med arkiv som du använder regelbundet

en: Hide All &Files
sv: Dölj alla &filer

en: Determines whether only folders are shown
sv: Avgör om bara kataloger visas

en: Hide Unmodified Files
sv: Dölj oändrade filer

en: Determines whether files with status up-to-date or unknown are hidden
sv: Avgör om filer med uppdaterad eller okänd status döljs

en: Hide Removed Files
sv: Dölj borttagna filer

en: Determines whether removed files are hidden
sv: Avgör om borttagna filer döljs

en: Hide Non-CVS Files
sv: Dölj filer som inte hör till CVS

en: Determines whether files not in CVS are hidden
sv: Avgör om filer som inte hör till CVS döljs

en: Hide Empty Folders
sv: Dölj tomma kataloger

en: Determines whether folders without visible entries are hidden
sv: Avgör om kataloger utan synliga poster döljs

en: Create &Folders on Update
sv: Skapa &kataloger vid uppdatering

en: Determines whether updates create folders
sv: Avgör om en uppdatering skapar kataloger

en: &Prune Empty Folders on Update
sv: Ta bort tomma kataloger vid u&ppdatering

en: Determines whether updates remove empty folders
sv: Avgör om en uppdatering tar bort tomma kataloger

en: &Update Recursively
sv: &Uppdatera rekursivt

en: Determines whether updates are recursive
sv: Avgör om uppdateringar är rekursiva

en: C&ommit && Remove Recursively
sv: Arkivera och ta b&ort rekursivt

en: Determines whether commits and removes are recursive
sv: Avgör om arkiveringar och borttagningar är rekursiva

en: Do cvs &edit Automatically When Necessary
sv: R&edigera (cvs edit) automatiskt om nödvändigt

en: Determines whether automatic cvs editing is active
sv: Avgör om automatisk CVS-redigering är aktiv

en: Configure Cervisia...
sv: Anpassa Cervisia...

en: Allows you to configure the Cervisia KPart
sv: Låter dig anpassa Cervisia-delen

en: CVS &Manual
sv: CVS-&manual

en: Opens the help browser with the CVS documentation
sv: Öppnar hjälpläsaren med CVS-dokumentationen

en: Unfold Folder
sv: Expandera katalog

en: Cervisia Part
sv: Cervisia-del

en: A CVS frontend
sv: CVS-gränssnitt

en: Copyright (c) 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright (c) 2002-2008 the Cervisia authors
sv: Copyright © 1999-2002 Bernd Gehrmann
    Copyright © 2002-2008 Författarna till Cervisia

en: Original author and former maintainer
sv: Ursprunglig upphovsman och tidigare underhåll

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Developer
sv: Utveckare

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Conversion to KPart
sv: Överföring till Kpart

en: Conversion to D-Bus
sv: Överföring till DBus

en: Port to KDE Frameworks 5
sv: Konvertering till KDE Ramverk 5

en: Open Sandbox
sv: Öppna arbetskatalog

en: CVS Edit
sv: CVS redigera

en: CVS Diff
sv: CVS jämför

en: Could not open file for writing.
sv: Kunde inte öppna fil för skrivning.

en: The revision looks invalid.
sv: Versionen verkar vara ogiltig.

en: This is the first revision of the branch.
sv: Det här är första versionen av grenen.

en: Invoking help on Cervisia
sv: Visar hjälp för Cervisia

en: Invoking help on CVS
sv: Visar hjälp för CVS

en: Done
sv: Klar

en: A CVS commit to repository %1 is done
sv: En CVS-arkivering i arkivet %1 är klar

en: This is not a CVS folder.
    If you did not intend to use Cervisia, you can switch view modes within Konqueror.
sv: Det här är inte en CVS-katalog.
    Om du inte avsåg att använda Cervisia, kan du byta visningsläge i Konqueror.

note: i18n: ectx: label, entry (ConflictColor), group (Colors)
en: The foreground color used to highlight files with a conflict in the file view.
sv: Förgrundsfärg som används för att markera filer med konflikter i filvyn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Delay (ms) until the progress dialog appears.
sv: Tidsgräns (i ms) innan förloppsdialogrutan visas.

en: The Cervisia library could not be loaded.
sv: Cervisia-biblioteket kunde inte laddas.

en: Allows you to configure the toolbar
sv: Låter dig anpassa verktygsraden

en: Allows you to customize the keybindings
sv: Låter dig anpassa tangentbindingar

en: Exits Cervisia
sv: Avslutar Cervisia

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (advanced)
en: &Advanced
sv: Avan&cerat

note: i18n: ectx: Menu (repository)
en: &Repository
sv: A&rkivering

en: Edit ChangeLog
sv: Redigera ändringslogg

en: The ChangeLog file could not be written.
sv: Ändringsloggfilen kunde inte skrivas.

en: A ChangeLog file does not exist. Create one?
sv: Det finns ingen ändringsloggfil. Skapa en?

en: Create
sv: Skapa

en: The ChangeLog file could not be read.
sv: Ändringsloggfilen kunde inte läsas.

en: CVS Checkout
sv: CVS-utcheckning

en: CVS Import
sv: CVS-import

en: &Module:
sv: &Modul:

en: Fetch &List
sv: Hämta &lista

en: &Branch tag:
sv: &Grentagg:

en: Re&cursive checkout
sv: Re&kursiv utcheckning

en: Working &folder:
sv: &Arbetskatalog:

en: &Vendor tag:
sv: Tagg för le&veratör:

en: &Release tag:
sv: Tagg för &utgåva:

en: &Ignore files:
sv: &Ignorera filer:

en: &Comment:
sv: &Kommentar:

en: Import as &binaries
sv: Importera som &binärfiler

en: Use file's modification time as time of import
sv: Använd filens ändringstid som importtid

en: Chec&k out as:
sv: &Checka ut som:

en: Ex&port only
sv: Bara ex&port

en: Please choose an existing working folder.
sv: Välj en befintlig arbetskatalog.

en: Please specify a module name.
sv: Ange ett modulnamn.

en: Please specify a vendor tag and a release tag.
sv: Ange en tagg för leverantör och utgåva.

en: Tags must start with a letter and may contain
    letters, digits and the characters '-' and '_'.
sv: Taggar måste börja med en bokstav och kan innehålla
    bokstäver, siffror och tecknen "-" och "_".

en: A branch must be specified for export.
sv: En gren måste anges för export.

en: Please specify a repository.
sv: Ange ett arkiv.

en: CVS Remote Log
sv: CVS-fjärrlogg

en: CVS Commit
sv: CVS arkivera

en: &Diff
sv: &Jämför

en: Commit the following &files:
sv: Arkivera följande &filer:

en: Older &messages:
sv: Äldre &meddelanden:

en: &Log message:
sv: &Loggmeddelande:

en: Use log message &template
sv: Använd &mall för loggmeddelanden

en: Current
sv: Aktuell

en: Create New Repository (cvs init)
sv: Skapa nytt arkiv (cvs init)

en: Repository folder:
sv: Arkivkatalog:

en: Synchronize scroll bars
sv: Synkronisera rullningslister

en: %1 difference | %1 differences
sv[0]: %1 skillnad
sv[1]: %1 skillnader

en: CVS Diff: %1
sv: CVS jämför: %1

en: Repository:
sv: Arkiv:

en: Revision
sv: Version

en: Working dir:
sv: Arbetskatalog:

en: %1 of %2
sv: %1 av %2

en: Delete
sv: Ta bort

en: Insert
sv: Infoga

en: Change
sv: Ändra

en: Edit With
sv: Redigera med

en: Locally Modified
sv: Ändrad lokalt

en: Locally Added
sv: Tillagd lokalt

en: Locally Removed
sv: Borttagen lokalt

en: Needs Update
sv: Behöver uppdateras

en: Needs Patch
sv: Behöver programfix

en: Needs Merge
sv: Behöver sammanfogas

en: Up to Date
sv: Aktuell

en: Conflict
sv: Konflikt

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Patched
sv: Har programfix

en: Removed
sv: Borttagen

en: Not in CVS
sv: Inte i CVS

en: Unknown
sv: Okänd

en: Commit, Modified
sv: Arkivera, ändrad

en: Commit, Added
sv: Arkivera, tillagd

en: Commit, Removed
sv: Arkivera, borttagen

en: Checkout
sv: Utcheckad

en: Tag
sv: Taggad

en: Date
sv: Datum

en: Event
sv: Händelse

en: Author
sv: Upphovsman

en: Revision
sv: Ändrad

en: File
sv: Fil

en: Repo Path
sv: Sökväg till arkiv

en: Show c&ommit events
sv: Visa ar&kiveringshändelser

en: Show ch&eckout events
sv: Visa ut&checkningshändelser

en: Show &tag events
sv: Visa &taggningshändelser

en: Show &other events
sv: Visa &övriga händelser

en: Only &user:
sv: Endast an&vändare:

en: Only &filenames matching:
sv: Bara &filnamn som matchar:

en: Only &folders matching:
sv: Bara &filnamn som matchar:

en: CVS History
sv: CVS-historik

en: Tag
sv: Tagg

en: Release
sv: Utgåva

en: Update, Deleted
sv: Uppdatera, borttagen

en: Update, Copied
sv: Uppdatera, kopierad

en: Update, Merged
sv: Uppdatera, sammanfogad

en: Update, Conflict
sv: Uppdatera, konflikt

en: Update, Patched
sv: Uppdatera, programfix tillagd

en: Unknown
sv: Okänd

en: Search:
sv: Sök:

en: &Tree
sv: &Träd

en: &List
sv: &Lista

en: CVS &Output
sv: CVS-&utmatning

en: Choose revision A by clicking with the left mouse button,
    revision B by clicking with the middle mouse button.
sv: Välj version A genom att klicka med vänster musknapp,
    version B genom att klicka med musens mittenknapp.

en: Revision A:
sv: Version A:

en: Revision B:
sv: Version B:

en: Select by tag:
sv: Välj enligt tagg:

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Date:
sv: Datum:

en: Comment/Tags:
sv: Kommentar/taggar:

en: &Annotate A
sv: Kommentera &A

en: &Find
sv: &Sök

en: This revision is used when you click Annotate.
    It is also used as the first item of a Diff operation.
sv: Den här versionen används när du klickar på Kommentera.
    Den används också som det första objektet vid en jämförelse.

en: This revision is used as the second item of a Diff operation.
sv: Den här versionen används som det andra objektet vid en jämförelse.

en: &View A
sv: Visa A

en: Create Patch...
sv: Skapa programfix...

en: CVS Log: %1
sv: CVS-logg: %1

en: CVS Log
sv: CVS-logg

en:  (Branchpoint)
sv:  (Förgrening)

en: Please select revision A or B first.
sv: Välj version A eller version A och B först.

en: View File
sv: Visa fil

en: Please select revision A or revisions A and B first.
sv: Välj version A eller version A och B först.

en: Branchpoint
sv: Förgrening

en: On Branch
sv: På gren

en: Branch
sv: Gren

en: Comment
sv: Kommentar

en: Tags
sv: Taggar

en: revision %1
sv: version %1

en: Select for revision A
sv: Välj för version A

en: Select for revision B
sv: Välj för version B

en: date: %1; author: %2
sv: datum: %1; upphovsman: %2

en: The sandbox to be loaded
sv: Arbetskatalogen som ska laddas

en: Show resolve dialog for the given file.
sv: Visa upplösningsdialogrutan för den angivna filen.

en: Show log dialog for the given file.
sv: Visa loggningsdialogrutan för den angivna filen.

en: Show annotation dialog for the given file.
sv: Visa loggningsdialogrutan för den angivna filen.

en: CVS Merge
sv: CVS sammanfoga

en: Merge from &branch:
sv: Sammanfoga från &gren:

en: Merge &modifications:
sv: Sa&mmanfoga ändringar:

en: between tag:
sv: mellan tagg:

en: and tag:
sv: och tagg:

en: Fetch L&ist
sv: Hämta l&ista

en: CVS Status
sv: CVS-status

en: Overwrite the file
sv: Skriv över filen

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: En fil med namnet "%1" finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: Context
sv: Med sammanhang

en: Normal
sv: Normalt

en: Unified
sv: Förenat

en: Output Format
sv: Utdataformat

en: &Number of context lines:
sv: A&ntal sammanhangsrader:

en: Ignore added or removed empty lines
sv: Ignorera tillagda eller borttagna tomma rader

en: Ignore changes in the amount of whitespace
sv: Ignorera ändringar av antal blanktecken

en: Ignore all whitespace
sv: Ignorera alla blanktecken

en: Ignore changes in case
sv: Ignorera ändringar av skiftläge

en: Ignore Options
sv: Ignorera alternativ

en: Clear
sv: Rensa

en: [Exited with status %1]
sv: [Avslutade med status %1]

en: [Finished]
sv: [Klar]

en: [Aborted]
sv: [Avbruten]

en: Default
sv: Förval

en: Logged in
sv: Inloggad

en: Not logged in
sv: Inte inloggad

en: No login required
sv: Ingen inloggning krävs

en: Configure Access to Repositories
sv: Anpassa tillgång till arkiv

en: Repository
sv: Arkiv

en: Method
sv: Metod

en: Compression
sv: Komprimering

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Modify...
sv: Ändra...

en: Login...
sv: Logga in...

en: Logout
sv: Logga ut

en: This repository is already known.
sv: Det här arkivet är redan känt.

en: Login failed.
sv: Inloggning misslyckades.

en: CVS Logout
sv: CVS-utloggning

en: Your version (A):
sv: Din version (A):

en: Other version (B):
sv: Annan version (B):

en: Merged version:
sv: Sammanfogad version:

en: CVS Resolve: %1
sv: CVS-upplösning: %1

en: %1 conflicts
sv: %1 konflikter

en: Configure Cervisia
sv: Anpassa Cervisia

en: General
sv: Allmänt

en: &User name for the change log editor:
sv: A&nvändarnamn för redigering av ändringslogg:

en: &Path to CVS executable, or 'cvs':
sv: &Sökväg till körbar CVS eller 'cvs':

en: Diff Viewer
sv: Jämförelsevisning

en: &Number of context lines in diff dialog:
sv: A&ntal sammanhangsrader i jämförelsedialogrutan:

en: Additional &options for cvs diff:
sv: &Ytterligare alternativ för CVS-jämförelse:

en: Tab &width in diff dialog:
sv: Tabulator&bredd i jämförelsedialogrutan:

en: External diff &frontend:
sv: Yttre jämförelse&gränssnitt:

en: When opening a sandbox from a &remote repository,
    start a File->Status command automatically
sv: S&tarta Arkiv->Status automatiskt, när en
    arbetskatalog öppnas för ett fjärrarkiv

en: When opening a sandbox from a &local repository,
    start a File->Status command automatically
sv: Sta&rta Arkiv->Status automatiskt, när en
    arbetskatalog öppnas för ett lokalt arkiv

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Appearance
sv: Utseende

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Font for &Protocol Window...
sv: Teckensnitt för &protokollfönster...

en: Font for A&nnotate View...
sv: Teckensnitt för &kommentarvy...

en: Font for D&iff View...
sv: &Teckensnitt för jämförelsevy...

en: Font for ChangeLog View...
sv: Teckensnitt för ändringsloggvy...

en: Colors
sv: Färger

en: Conflict:
sv: Konflikt:

en: Diff change:
sv: Ändring vid jämför:

en: Local change:
sv: Lokal ändring:

en: Diff insertion:
sv: Tillägg vid jämför:

en: Remote change:
sv: Fjärrändring:

en: Diff deletion:
sv: Borttaget vid jämför:

en: Not in cvs:
sv: Inte i CVS:

en: Split main window &horizontally
sv: &Dela huvudfönstret horisontellt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeoutLbl)
en: &Timeout after which a progress dialog appears (in ms):
sv: &Tidsgräns innan en förloppsdialogruta visas (i ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, compressionLbl)
en: Default compression &level:
sv: Förvald komprimerings&nivå:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSshAgent)
en: Utilize a running or start a new ssh-agent process
sv: Använd en som körs, eller starta en ny SSH-agentprocess

en: CVS Delete Tag
sv: CVS ta bort tagg

en: CVS Tag
sv: CVS-tagg

en: &Name of tag:
sv: &Namn på tagg:

en: Create &branch with this tag
sv: Skapa &gren med den här taggen

en: &Force tag creation even if tag already exists
sv: &Tvinga att taggen skapas även om den redan finns

en: You must define a tag name.
sv: Du måste ange ett taggnamn.

en: Tag must start with a letter and may contain letters, digits and the characters '-' and '_'.
sv: Taggen måste börja med en bokstav och kan innehålla bokstäver, siffror och tecknen "-" och "_".

en: CVS Update
sv: CVS-uppdatera

en: Update to &branch:
sv: Uppdatera till &gren:

en: Update to &tag:
sv: Uppdatera till &tagg:

en: Update to &date ('yyyy-mm-dd'):
sv: Uppdatera till &datum ("åååå-mm-dd"):

en: File Name
sv: Filnamn

en: Tag/Date
sv: Tagg/datum

en: Timestamp
sv: Tidstämpel

en: CVS Watch Add
sv: CVS lägg till bevakning

en: CVS Watch Remove
sv: CVS ta bort bevakning

en: Add watches for the following events:
sv: Lägg till bevakning av följande händelser:

en: Remove watches for the following events:
sv: Ta bort bevakning för följande händelser:

en: &All
sv: &Alla

en: &Only:
sv: &Endast:

en: &Commits
sv: Ar&kiveringar

en: &Edits
sv: R&edigeringar

en: &Unedits
sv: Sl&ut på redigeringar

en: CVS Watchers
sv: CVS-bevakning

en: Watcher
sv: Bevakning

en: Edit
sv: Redigera

en: Unedit
sv: Ta bort redigering

en: Commit
sv: Arkivera
