Synfig UI - en to da translation catalogue (394 entries)

en: 2D vector animation studio
da: 2D vektor animationsstudie

en: Create and edit 2D animations and compositions
da: Skab og rediger 2D animationer og opstillinger

en: Artist-oriented design
da: Kunstnerorienteret design

en: Features:
da: Muligheder:

en: Multitude of layers of various types
da: Stort antal lag af forskellige typer

en: Path-based Gradients
da: Stibaserede gradueringer

en: Pentablet-friendly tools
da: Velegnet til pen-tablet

en: Spatial resolution-independence
da: Uafhængig af opløsning

en: Synfig Studio is a free and open-source 2D animation software, designed as powerful industrial-strength solution for creating film-quality animation using a vector and bitmap artwork. It eliminates the need to create animation frame-by frame, allowing you to produce 2D animation of a higher quality with fewer people and resources.
da: Synfig Studio er gratis open-source software til 2D animation, designet som en stærk professionel løsning til at skabe animationer i filmkvalitet med vektor- og bitmapgrafik. Det overflødiggør behovet for at skabe animationer billed-for-billed og giver dig mulighed for at lave 2D animation i en højere kvalitet med mindre tidsforbrug og færre ressourcer.

en: Temporal resolution independence
da: Uafhængig af blledfrekvens

en: Enable this thumbnailer.
da: Aktiver denne ikonskaber

en: Invoke Synfig as Thumbnailer
da: Anvend Syfig som ikonskaber

en: enable
da: aktiver

en: Add Skeleton (Simple)
da: Tilføj skelet (forenklet)

en: Unhide All Layers
da: Ophæv skjul af alle lag

en: Random
da: Vilkårlig

en: Add a New Set
da: Tilføj nyt sæt

en: Add New Keyframe
da: Tilføj nyt nøglebilled

en: Keyframe Properties
da: Egenskaber for nøglebilled

en: Increase Amount
da: Forøg Antal

en: Decrease Amount
da: Formindsk Antal

en: Amount
da: Antal

en: Select All Child Layers
da: Vælg alle underliggende lag

en: Paste
da: Sæt ind

en: Index %d
da: Indeks %d

en: Text Paragraph
da: Tekstafsnit

en: Enter text here:
da: Indtast tekst her:

en: <Group>
da: <Grupper>

en: <No Image Selected>
da: <Intet billede valgt>

en: No Parent
da: Ingen overordnet

en: Visit the Synfig website
da: Besøg Synfig hjemmesiden

en: Copyright 2001-2013
    Robert B. Quattlebaum Jr.,
    Adrian Bentley and Synfig contributors
da: Copyright 2001-2013
    Robert B. Quattlebaum Jr.,
    Adrian Bentley og bidragsydere til Synfig

en: Original developers:
da: Oprindelige udviklere:

en: Contributors:
da: Bidragsydere:

en: 
    Development version:
    %s
da: 
    Udviklingsversion:
    %s

en: Built on %s
da: Bygget den %s

en: Built with:
da: Bygget med:

en: Synfig library %d
da: Synfig bibliotek %d

en: Using:
da: Bruger:

en: Canvas Options
da: Lærredindstillinger

en: _Snap to grid
da: _Fastgør til gitter

en: S_how grid
da: _Vis gitter

en: Grid
da: Gitter

en: _Grid size
da: _Gitterstørrelse

en: Time
da: Tid

en: Units
da: Enheder

en: Not yet implemented!
da: Endnu ikke implementeret!

en: Options
da: Indstillinger

en: Not yet implemented
da: Endnu ikke implementeret

en: Canvas Properties
da: Lærredegenskaber

en: Canvas Info
da: Lærredinformation

en: <b>Canvas Info</b>
da: <b>Lærredinformation</b>

en: _ID
da: _Id

en: _Name
da: _Navn

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: Properties
da: Egenskaber

en: Edit Canvas Properties
da: Rediger lærredegenskaber

en: Colors
da: Farver

en: Set as Outline
da: Angiv som omrids

en: Custom Video Codec
da: Tilpasset videokodning

en: write your video codec here
da: skriv din videokodning her

en: Available Video Codecs:
da: Tilgængelige videokodninger:

en: Gradient Editor
da: Redigeringsprogram for farveovergang

en: Set as Default
da: Angiv som standard

en: Preview Window
da: Forhåndsvisningsvindue

en: Preview Options
da: Forhåndsvisningsindstillinger

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: Black Level
da: Sort niveau

en: Misc.
da: Div.

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Pixels
da: Billedpunkter

en: Points
da: Punkter

en: Inches
da: Tommer

en: Meters
da: Meter

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Unit System
da: Enhedssystem

en: Recent Files
da: Seneste filer

en: Auto Backup Interval (0 to disable)
da: Interval for automatisk sikkerhedskopiering (0 for at deaktivere)

en: Browser Command
da: Browserkommando

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: English
da: Engelsk

en: English (United Kingdom)
da: Engelsk (Storbritannien)

en: French
da: Fransk

en: German
da: Tysk

en: Greek (Greece)
da: Græsk (Grækenland)

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Italian
da: Italiensk

en: Japanese (Japan)
da: Japansk (Japan)

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Norwegian (Norway)
da: Norsk (Norge)

en: Polish (Poland)
da: Polsk (Polen)

en: Portuguese (Brazil)
da: Portugisisk (Brasilien)

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Spanish
da: Spansk

en: Slovak (Slovakia)
da: Slovakisk (Slovakiet)

en: Swedish (Sweden)
da: Svensk (Sverige)

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Interface Language
da: Grænsefladesprog

en: Document
da: Dokument

en: New Document filename prefix
da: Filnavnspræfiks for nyt dokument

en: File name prefix for the new created document
da: Filnavnpræfiks for det nye dokument

en: New Document X size
da: Nyt dokuments X-størrelse

en: Width in pixels of the new created document
da: Bredde i billedpunkter for det nye dokument

en: New Document Y size
da: Nyt dokuments Y-størrelse

en: High in pixels of the new created document
da: Højde i billedpunkter for det nye dokument

en: Predefined Resolutions:
da: Prædefinerede opløsninger:

en: Predefined FPS:
da: Prædefineret FPS:

en: New Document FPS
da: Nyt dokuments FPS

en: Frames per second of the new created document
da: Billeder per sekund for det nye dokument

en: Render
da: Optegner

en: Custom Size
da: Tilpasset størrelse

en: Custom fps
da: Tilpasset fps

en: Sound Select
da: Lydvalg

en: Sound Parameters
da: Lydparametre

en: <b>Sound Parameters</b>
da: <b>Lydparametre</b>

en: _Sound File
da: _Lydfil

en: Time _Offset
da: _Tidforskydning

en: Offset X:
da: Forskydning X:

en: Offset Y:
da: Forskydning Y:

en: Direction:
da: Retning:

en: Rows:
da: Rækker:

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Target Parameters
da: Målparametre

en: Play
da: Afspil

en: Low Res
da: Lav opl.

en: Use Low Resolution when enabled
da: Benyt lav opløsning når aktiveret

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom to Fit
da: Tilpas zoom

en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100 %

en: Tool Options
da: Værktøjsindstillinger

en: This tool has no options
da: Dette værktøj har ingen indstillinger

en: Canvas Browser
da: Lærredbrowser

en: ID
da: Id

en: Library
da: Bibliotek

en: Graphs
da: Grafer

en: History
da: Historik

en: Clear Undo Stack
da: Ryd fortrydstak

en: Clear the undo stack
da: Ryd fortrydstakken

en: Clear Redo Stack
da: Ryd omgørstak

en: Clear the redo stack
da: Ryd omgørstakken

en: Clear Undo and Redo Stacks
da: Ryd fortryd- og omgørstakke

en: Clear the undo and redo stacks
da: Ryd fortryd- og omgørstakkene

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo the previous action
da: Fortryd den forrige handling

en: Redo
da: Omgør

en: Redo the previously undone action
da: Omgør den tidligere fortrydhandling

en: Jump
da: Gå til

en: (JMP)
da: (GT)

en: Action
da: Handling

en: Clear History
da: Ryd historik

en: You will not be able to undo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the undo stack?
da: Du vil ikke kunne fortryde ændringer, du har udført! Er du sikker på, at du vil rydde fortrydstakken?

en: Clear
da: Ryd

en: You will not be able to redo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the redo stack?
da: Du vil ikke kunne omgøre ændringer, du har udført! Er du sikker på, at du ønsker at rydde omgørstakken?

en: You will not be able to undo or redo any changes that you have made! Are you sure you want to clear the undo and redo stacks?
da: Du ville ikke kunne fortryde eller omgøre ændringer, du har udført! Er du sikker på, at du ønsker at rydde fortryd- og omgørstakkene?

en: Layers
da: Lag

en: Canvas MetaData
da: Lærredmetadata

en: Add new MetaData entry
da: Tilføj nyt metadatapost

en: Remove selected MetaData entry
da: Fjern valgt metadatapost

en: Ok
da: O.k.

en: Parameters
da: Parametre

en: Name
da: Navn

en: Toolbox
da: Værktøjskasse

en: Palette Browser
da: Paletbrowser

en: Add Color
da: Tilføj farve

en: Add current outline color
    to the palette
da: Tilføj nuværende omkredsfarve
    til paletten

en: Save palette
da: Gem palet

en: Save the current palette
da: Gem den nuværende palet

en: Open a palette
da: Åbn en palet

en: Open a saved palette
da: Åbn en gemt palet

en: Load default
da: Indlæs standard

en: Load default palette
da: Indlæs standardpalet

en: Please choose a file name
da: Vælg venligst et filnavn

en: Unable to check whether '%s' exists.
da: Kan ikke kontrollere om »%s« findes.

en: Close
da: Luk

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
da: En fil navngivet »%s« findes allerede. Ønsker du at erstatte den?

en: The file already exists in "%s". Replacing it will overwrite its contents.
da: Filen findes allerede i »%s«. Erstatning af den vil overskrive dens indhold.

en: Use Another Name…
da: Brug et andet navn ...

en: Replace
da: Erstat

en: Please select a palette file
da: Vælg en paletfil

en: Unable to open file
da: Kan ikke åbne fil

en: Name:
da: Navn:

en: Create a region layer
da: Opret et regionslag

en: Create a outline layer
da: Opret et omkredslag

en: Create a advanced outline layer
da: Opret et avanceret omkredslag

en: Brush Size:
da: Penselstørrelse:

en: Unable to create layer
da: Kan ikke oprette lag

en:  Gradient
da: Farveovergang

en: Unable to create Gradient layer
da: Kunne ikke oprette farveoverganglag

en: Brush size
da: Penselstørrelse

en: Expansion:
da: Udvidelse:

en: Rectangle Tool
da: Rektangelværktøj

en: New Rectangle
da: Ny rektangel

en: Allow Scale
da: Tillad skala

en: Rotate Tool
da: Roter værktøj

en: Move Handle
da: Flyt håndtag

en: Rotate Handle
da: Roter håndtag

en: Lock Aspect Ratio
da: Lås størrelsesforhold

en: Scale Tool
da: Skaleringsværktøj

en: Save Sketch
da: Gem kladde

en: Unable to save sketch
da: Kunne ikke gemme kladde

en: Load Sketch
da: Indlæs kladde

en: Unable to load sketch
da: Kan ikke indlæse kladde

en: Clear Sketch
da: Ryd kladde

en: Undo Stroke
da: Fortryd bevægelse

en: Show Sketch
da: Vis kladde

en: Undo Last Stroke
da: Fortryd sidste bevægelse

en: Save Sketch As...
da: Åbn kladde som ...

en: Open a Sketch
da: Åbn en kladde

en: Sketch Tool
da: Kladdeværktøj

en: Star Creation
da: Stjerneoprettelse

en: Create a star layer
da: Opret en stjernelag

en: Regular Polygon
da: Regulær polygon

en: Inner Width:
da: Indre bredde:

en: Inner Tangent:
da: Indre tangent:

en: Outer Width:
da: Ydre bredde:

en: Outer Tangent:
da: Ydre tangent:

en: Star Tool
da: Stjerneværktøj

en: New Star
da: Ny stjerne

en: Unable to create Star layer
da: Kunne ikke oprette stjernelag

en: Text Creation
da: Tekstoprettelse

en: Create a text layer
da: Opret et tekstlag

en: Defines the blend method to be used for texts
da: Definerer blandingsmetoden for tekst

en: Multiline Text
da: Flerlinjetekst

en: Size:
da: Størrelse:

en: Orientation:
da: Retning:

en: Family:
da: Familie:

en: Text Tool
da: Tekstværktøj

en: New Text
da: Ny tekst

en: Input text
da: Inddatatekst

en: Text:
da: Tekst:

en: Relative Growth
da: Relativ vækst

en: Width Tool
da: Breddeværktøj

en: Growth:
da: Stigning:

en: Sketch Width
da: Kladdebredde

en: Canvas
da: Lærred

en: [Unnamed]
da: [unavngivet]

en: ValueBase
da: VærdiBasis

en: Canvases
da: Lærreder

en: ValueBase Nodes
da: VærdiBasis-knuder

en: Length
da: Længde

en: Description
da: Beskrivelse

en: Activate
da: Aktiver

en: Deactivate
da: Deaktiver

en: Reset
da: Nulstil

en: Layer
da: Lag

en: Set Layer Parameters
da: Angiv lagparametre

en: Unable to set all layer parameters.
da: Kan ikke angive alle lagparametre.

en: Icon
da: Ikon

en: Z Depth
da: Z-dybde

en: Value
da: Værdi

en: Move Layers
da: Flyt lag

en: <None>
da: <Ingen>

en: Other...
da: Andre ...

en: Choose canvas
da: Vælg lærred

en: Canvas Name:
da: Lærrednavn:

en: Choose
da: Vælg

en: No canvas name was specified
da: Intet lærrednavn var angivet

en: (Exception Thrown) Error selecting canvas:
da: (Undtagelse smidt) Fejl under valg af lærred:

en: Unknown Exception
da: Ukendt undtagelse

en: HTML code
da: HTML-kode

en: Fill Color
da: Udfyld farve

en: Reset Colors to Black and White
da: Nulstil farver til sort og hvid

en: Brush Preview
da: Penselforhåndsvisning

en: Decrease brush size
da: Mindsk penselstørrelse

en: Increase brush size
da: Øg penselstørrelse

en: Brush Size
da: Penselstørrelse

en: Default Gradient
da: Standardovergang

en: Please choose an audio file
da: Vælg en lydfil

en: Please choose an image file
da: Vælg en billedfil

en: Please choose a file
da: Vælg en fil

en: Insert Color Stop
da: Indsæt farvestop

en: Remove Color Stop
da: Fjern farvestop

en: Time :
da: Tid:

en: Old Time :
da: Gammel tid:

en: No name
da: Intet navn

en: _Value
da: _Værdi

en: _Time
da: _Tid

en: _File
da: _Fil

en: Open Recent
da: Åbn seneste

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: Show/Hide Handles
da: Vis/skjul håndtag

en: Preview Quality
da: Forhåndsvisningskvalitet

en: _Canvas
da: _Lærred

en: _Layer
da: _Lag

en: New Layer
da: Nyt lag

en: Plug-Ins
da: Udvidelsesmoduler

en: _Window
da: _Vindue

en: _Arrange
da: _Arranger

en: Work_space
da: _Arbejdsrum

en: _Help
da: _Hjælp

en: Import...
da: Importer ...

en: Render...
da: Optegner ...

en: Preview...
da: Forhåndsvisning ...

en: Close Document
da: Luk dokument

en: Select All Handles
da: Vælg alle håndtag

en: Unselect All Handles
da: Fravælg alle håndtag

en: Select All Layers
da: Vælg alle lag

en: Unselect All Layers
da: Fravælg alle lag

en: Input Devices...
da: Inddataenheder ...

en: Preferences...
da: Præferencer ...

en: Menubar
da: Menulinje

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Show Position Handles
da: Vis positionshåndtag

en: Use Quality Level 1
da: Brug kvalitetsniveau 1

en: Use Quality Level 2
da: Brug kvalitetsniveau 2

en: Use Quality Level 3
da: Brug kvalitetsniveau 3

en: Use Quality Level 4
da: Brug kvalitetsniveau 4

en: Use Quality Level 5
da: Brug kvalitetsniveau 5

en: Use Quality Level 6
da: Brug kvalitetsniveau 6

en: Use Quality Level 7
da: Brug kvalitetsniveau 7

en: Use Quality Level 8
da: Brug kvalitetsniveau 8

en: Use Quality Level 9
da: Brug kvalitetsniveau 9

en: Use Quality Level 10
da: Brug kvalitetsniveau 10

en: Properties...
da: Egenskaber ...

en: Default
da: Standard

en: Preview Dialog
da: Forhåndsvisningsdialog

en: Failed to initialize synfig!
da: Kunne ikke initialisere synfig!

en: Loading Basic Settings...
da: Indlæser standardindstillinger ...

en: Loading Plugins...
da: Indlæser udvidelsesmoduler ...

en: Thanks
da: Tak

en: Loading files...
da: Indlæser filer ...

en: Done.
da: Færdig.

en: There is a bug, which can cause computer to hang/freeze when resizing the canvas window.
da: Der er en fejl, som kan få computeren til at hænge/fryse når lærredsvinduet ændrer størrelse.

en: All Files (*.*)
da: Alle filer (*.*)

en: All supported files
da: Alle understøttede filer

en: Synfig files (*.sif, *.sifz)
da: Synfig-filer (*.sif, *.sifz)

en: Images (*.png, *.jpeg, *.bmp, *.svg)
da: Billeder (*.png, *.jpeg, *.bmp, *.svg)

en: Audio (*.ogg, *.mp3, *.wav)
da: Lyd (*.ogg, *.mp3, *.wav)

en: Open
da: Åbn

en: Load
da: Indlæs

en: Open history
da: Åbn historik

en: Synfig files (*.sif, *.sifz, *.sfg)
da: Synfig-filer (*.sif, *.sifz, *.sfg)

en: File Format Version:
da: Filformatversion:

en: Sorry, this feature has not yet been implemented.
da: Beklager, denne funktion er endnu ikke implementeret.

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Documentation for Synfig Studio is available on the website:
    
    http://synfig.org/wiki/Category:Manual
da: Dokumentation for Synfig Studio er tilgængelig på hjemmesiden:
    
    http://synfig.org/wiki/Category:Manual

en: Help
da: Hjælp

en: No browser was found. Please load this website manually:
da: Ingen browser blev fundet. Indlæs venligst hjemmesiden manuelt:

en: No browser found
da: Ingen browser fundet

en: Unable to open container "%s"
da: Kunne ikke åbne containter »%s«

en: Unable to create container
da: Kan ikke oprette container

en: Unable to load "%s":
da: Kan ikke indlæse »%s«:

en: Warning
da: Advarsel

en: Unable to create instance for "%s"
da: Kan ikke oprette instans for »%s«

en: repository. Would you like to update now? (It would probably be a good idea)
da: arkiv. Ønsker du at opdatere nu? (Det er sandsynligvis en god ide)

en: Update Anyway
da: Opdater alligevel

en: Unable to open temporary container "%s"
da: Kunne ikke åbne midlertidig container »%s«

en: Please select a file
da: Vælg en fil

en: History entry #
da: Historikpunkt #

en: Idle
da: Ledig

en: ERROR
da: FEJL

en: Feature not yet implemented
da: Funktion endnu ikke implementeret

en: Canvas View
da: Lærredvisning

en: Enable JACK
da: Aktiver JACK

en: Moves the time window
da: Flytter tidsvinduet

en: Changes the current time
da: Ændrer den nuværende tid

en: Default Interpolation
da: Standardinterpolation

en: Save As...
da: Gem som ...

en: Color
da: Farve

en: List
da: Liste

en: Text Layer
da: Tekstlag

en: Unknown extension
da: Ukendt udvidelse

en: /en/support
da: /en/understøttelse

en: About Synfig Studio
da: Om Synfig Studio

en: One Moment, Please...
da: Vent venligt et øjeblik...

en: Working...
da: Arbejder...

en: Cairo Surface bad status
da: Cairo overflade i dårlig tilstand

en: Prev frame
da: Forgående billed

en: Next frame
da: Næste billed

en: Halt render
da: Stands synliggørelse

en: Re-preview
da: Smugkig igen

en: Erase all rendered frame(s)
da: Slet alle synliggjorte billeder

en: Fit
da: Tilpas

en: Other
da: Andre

en: Time Settings
da: Tidsindstillinger

en: <b>Time Settings</b>
da: <b>Tidsindstillinger</b>

en: _Frames per second
da: _Billeder per sekund

en: File name
da: Filnavn

en: Cannot copy file
da: Kan ikke kopiere fil

en: Fit image
da: Tilpas billede

en: You cannot fit animated layers
da: Du kan ikke tilpasse animerede lag

en: New Index
da: Nyt indeks

en: Where the layer is to be moved to
da: Hvor laget skal flyttes til

en: Destination Canvas
da: Destinationslærred

en: Unable to open this composition
da: Kunne ikke åbne denne komposition
