kdevplatform - en to ro translation catalogue (132 entries)

en: Not hit yet
ro: Neatins încă

en: Ignore
ro: Ignoră

en: next hits
ro: următoarele atingeri

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
ro: Punctul de oprire este <a href="pending">în așteptare</a>

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
ro: Punctul de oprire este <a href="dirty">murdar</a>

en: Breakpoint is active
ro: Punctul de oprire este activ

en: Hit %1 time | Hit %1 times
ro[0]: Atins %1 dată
ro[1]: Atins de %1 ori
ro[2]: Atins de %1 de ori

en: Breakpoint has errors
ro: Punctul de oprire are erori

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
ro: <b>Punctul de oprire este murdar</b><p>Punctul de oprire nu a fost încă transmis depanatorului.</p>

en: Breakpoint
ro: Punct de oprire

en: &Disable Breakpoint
ro: &Dezactivează punctul de oprire

en: &Enable Breakpoint
ro: &Activează punctul de oprire

en: Type
ro: Tip

en: Location
ro: Amplasare

en: Condition
ro: Condiție

en: Active status
ro: Starea activă

en: State
ro: Stare

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
ro: Puncte de oprire depanator

[ctx: New breakpoint]
en: &New
ro: &Nou

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
ro: C&od

en: &Delete
ro: Ș&terge

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
ro: %1 : %2

en: Depth
ro: Adîncime

en: Function
ro: Funcție

en: Source
ro: Sursă

en: Threads:
ro: Fire:

en: Breakpoint hit: %1
ro: Punctul de oprire atins: %1

en: Watchpoint hit: %1
ro: Punctul de monitorizare atins: %1

en: Remote Path
ro: Cale distantă

en: Local Path
ro: Cale locală

en: Delete
ro: Șterge

en: Error
ro: Eroare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, configName)
en: Name
ro: Nume

en: Value
ro: Valoare

en: Debugger Variables
ro: Variabile depanator

en: &Binary
ro: &Binar

en: &Decimal
ro: &Zecimal

en: &Hexadecimal
ro: &Hexazecimal

en: Remove Watch Variable
ro: Elimină variabila monitorizată

en: &Copy Value
ro: &Copiază valoarea

en: Recent Expressions
ro: Expresii recente

en: Remove All
ro: Elimină toate

en: Re-evaluate All
ro: Reevaluează toate

en: Remember Value
ro: Reține valoarea

en: Watch Variable
ro: Monitorizează variabila

en: Reevaluate Expression
ro: Reevaluează expresia

en: Remove Expression
ro: Elimină expresia

en: Data write breakpoint
ro: Punct de oprire la scrierea datelor

en: Documentation
ro: Documentație

en: Background Parser
ro: Analizor în fundal

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
ro: S-a omis fișierul „%1” deoarece este prea mare.

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
ro: Fișierul are %1 și depășește limita de %2.

en: Could not open file '%1'
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%1”

en: File could not be read from disk.
ro: Fișierul nu a putut fi citit de pe disk.

en: File could not be opened.
ro: Fișierul nu a putut fi deschis.

en: File could not be read from disk due to permissions.
ro: Fișierul nu a putut fi citit de pe disk datorită lipsei de drepturi.

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
ro[0]: Procesează 1 fișier în %2
ro[1]: Procesează %1 fișiere în %2
ro[2]: Procesează %1 de fișiere în %2

en: Could not find an open document
ro: Nu a putut fi găsit un document deschis

en: Error finding context for selection range
ro: Eroare la căutarea contextului pentru intervalul de selecție

en: Error checking conditions to generate code: %1
ro: Eroare la verificarea condițiilor pentru generarea codului: %1

en: Error Gathering user information: %1
ro: Eroare la obținerea informațiilor despre utilizator: %1

en: Error generating code: %1
ro: Eroare la generarea codului: %1

en: context-free forward-declaration %1
ro: fără-context ante-declarație %1

en: Back to %1<br />
ro: Înapoi la %1 <br />

en: (unresolved forward-declaration)
ro: ( ante-declarație nerezolvată)

en: possible resolution from
ro: rezoluție posibilă din

en: Returns:
ro: Întoarce:

en: Type:
ro: Tip:

en: Scope: %1
ro: Domeniu: %1

en: Access: %1
ro: Acces: %1

en: Kind: %1 %2
ro: Gen: %1 %2

en: Kind: %1
ro: Gen: %1

en: Show uses
ro: Arată întrebuințări

en: Show documentation for
ro: Arată documentația pentru

en: Overrides a
ro: Suprascrie o

en: function
ro: funcție

en:  from
ro:  de la

en: Hides a
ro: Ascunde o

en: Overridden in
ro: Suprascrisă în

en: Overriders possible, show all
ro: Suprascrieri posibile, arată toate

en: More overriders possible, show all
ro: Mai multe suprascrieri posibile, arată toate

en: Inherited by
ro: Moștenită de

en: Inheriters possible, show all
ro: Moștenitori posibili, arată toți

en: More inheriters possible, show all
ro: Mai mulți moștenitori posibili, arată toți

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
ro: definiție

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
ro: ante

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
ro: constantă

en: Declarations:
ro: Declarații:

en: not parsed yet
ro: neanalizat încă

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
ro: Fișiere incluse

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
ro: Inclus de către

en: Typedef
ro: definiție de tip

en: Class
ro: Clasă

en: Variable
ro: Variabilă

en: Namespace
ro: Domeniu de nume

en: Namespace import
ro: Import domeniu de nume

en: Namespace alias
ro: Alias domeniu de nume

en: Forward Declaration
ro: ante-declarație

en: Problem
ro: Problemă

en: Uses of
ro: Utilizări a

en: Uses of %1
ro: Utilizări a %1

en: Unknown context
ro: Context necunoscut

en: Definition
ro: Definiție

en: Declaration
ro: Declarație

en: Disk
ro: Disc

en: Preprocessor
ro: Preprocesor

en: Lexer
ro: Analizor lexical

en: Parser
ro: Analizor

en: Definition-Use Chain
ro: Lanțul de utilzare a definițiilor

en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
ro: Nume

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
ro: Cale

[ctx: @title:window]
en: Debug
ro: Depanare

[ctx: @action]
en: Debug Launch
ro: Depanează lansarea

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
ro: Depanează lansarea actuală

note: i18n: ectx: ToolBar (debugToolBar)
en: Debugger Toolbar
ro: Bara de unelte a depanatorului

[ctx: @action]
en: Show Documentation
ro: Arată documentația

[ctx: @title:window]
en: Documentation
ro: Documentație

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
ro: Configurarea de lansare selectată conține modificări nesalvate. Doriți să le salvați?

en: Loading Project %1
ro: Se încarcă proiectul %1

en: Reopen the current project?
ro: Redeschideți proiectul curent?

en: No active document
ro: Nu există un document activ

en: The following files have been modified. Save them?
ro: Următoarele fișiere au fost modificate. Le salvați?

en: (no projects)
ro: (niciun proiect)

en: Copy of %1
ro: Copie a %1

en: Create New Session
ro: Creează sesiune nouă

en: Environment
ro: Mediu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UiConfig)
en: User Interface
ro: Interfață utilizator

en: New %1
ro: Nou %1

en: New Style
ro: Stil nou
