kspread - en to nb translation catalogue (3157 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
nb: F&yll

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
nb: Tøm

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
nb: Slett

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nb: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
nb: &Sett inn

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
nb: &Eksterne data

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
nb: Slå sammen celler

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
nb: &Rad

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
nb: &Kolonne

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
nb: &Ark

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
nb: &Utskriftsområde

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
nb: Manuelle sidesprang

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nb: Verk&tøy

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
nb: Rediger

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
nb: Navigasjon

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
nb: Aktiver

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
nb: Skrift

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
nb: Farge/ramme

en: Parsing of formula in cell %1 failed.
nb: Klarte ikke tolke uttrykket i celle %1.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
nb: Database-velger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
nb: Dataområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
nb: Område:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
nb: Første rad som overskrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
nb: Første kolonne som overskrift

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
nb: Dataformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
nb: Datasett i rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
nb: Datasett i kolonner

en: Processing is not possible, because some cells are locked as elements of a matrix.
nb: Behandling er ikke mulig, fordi noen celler er låste som elementer i en matrise.

en: Processing is not possible, because some cells are protected.
nb: Behandling er ikke mulig, fordi noen celler er beskyttet.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
nb: Bruk filter

en: January
nb: Januar

en: February
nb: Februar

en: March
nb: Mars

en: May
nb: Mai

en: June
nb: Juni

en: July
nb: Juli

en: October
nb: Oktober

en: December
nb: Desember

en: Mar
nb: Mars

en: Apr
nb: April

[ctx: May short]
en: May
nb: Mai

en: Jun
nb: Juni

en: Jul
nb: Juli

en: Oct
nb: Okt

en: Dec
nb: Des

en: Monday
nb: Mandag

en: Tuesday
nb: Tirsdag

en: Wednesday
nb: Onsdag

en: Thursday
nb: Torsdag

en: Friday
nb: Fredag

en: Saturday
nb: Lørdag

en: Sunday
nb: Søndag

en: Mon
nb: Man

en: Tue
nb: Tir

en: Wed
nb: Ons

en: Thu
nb: Tor

en: Fri
nb: Fre

en: Sat
nb: Lør

en: Sun
nb: Søn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
nb: Autofyll

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Filter
nb: Auto-filter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Format
nb: Autoformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Color
nb: Endre kantfarge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Comment
nb: Fjern kommentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Comment
nb: Legg til kommentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Conditional Formatting
nb: Fjern vilkårsformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Conditional Formatting
nb: Legg til vilkårsformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
nb: Endre verdi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Series
nb: Sett inn en følge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Fill Selection
nb: Fyll utvalget

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Case
nb: Bytt om små/store bokstaver

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
nb: Sett inn celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
nb: Fjern celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
nb: Slett

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indentation
nb: Større innrykk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indentation
nb: Mindre innrykk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Link
nb: Fjern lenke

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Link
nb: Sett inn lenke

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
nb: Slå sammen celler vannrett

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
nb: Slå sammen celler loddrett

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
nb: Slå sammen celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
nb: Skill celler

en: Merging of columns or rows is not supported.
nb: Rader eller kolonner kan ikke (ennå) slås sammen.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
nb: Legg til navngitt område

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
nb: Fjern navngitt område

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Precision
nb: Øk presisjonsnivået

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Precision
nb: Senk presisjonsnivået

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
nb: Endre kolonnebredde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
nb: Endre radhøyde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
nb: Vis rader/kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
nb: Vis kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
nb: Vis rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
nb: Skjul rader/kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
nb: Skjul kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
nb: Skjul rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
nb: Juster kolonner/rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
nb: Juster kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
nb: Juster rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
nb: Sett inn kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
nb: Fjern kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
nb: Sett inn rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
nb: Fjern rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
nb: Endre arknavn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
nb: Skjul ark %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
nb: Skjul ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
nb: Vis ark %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
nb: Vis ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
nb: Legg til ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
nb: Lag kopi av arket

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
nb: Fjern ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
nb: Endre arkegenskaper

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Data
nb: Sorter data

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
nb: Vil du kontrollere stavingen i det neste arket?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Correct Misspelled Words
nb: Rett opp feilstavede ord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
nb: Tilbakestill stil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
nb: Endre stil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Validity Check
nb: Fjern gyldighetssjekk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Validity Check
nb: Legg til gyldighetssjekk

en: Caribbean
nb: Karibisk

en: United States
nb: USA

en: Austria
nb: Østerrike

en: Belgium
nb: Belgia

en: Cyprus
nb: Kypros

en: France
nb: Frankrike

en: Germany
nb: Tyskland

en: Greece
nb: Hellas

en: Ireland
nb: Irland

en: Italy
nb: Italia

en: Lithuania
nb: Litauen

en: Luxembourg
nb: Luxemburg

en: Netherlands
nb: Nederland

en: Spain
nb: Spania

en: Pound
nb: Pund

en: United Kingdom
nb: Storbritannia

en: Afghani (old)
nb: Afghani (gammel)

en: Afghanistan
nb: Afganistan

en: Algeria
nb: Algerie

en: Algerian Dinar
nb: Algirske dinarer

en: American Samoa
nb: Amerikansk Samoa

en: US Dollar
nb: Amerikanske dollar

en: Andorran Peseta
nb: Andorransk Peseta

en: East Caribbean Dollar
nb: Østkaribiske dollar

en: Antigua And Barbuda
nb: Antigua og Barbuda

en: Argentine Peso
nb: Argentinske pesos

en: Armenian Dram
nb: Armenske dram

en: Aruban Florin
nb: Arubisk gylden

en: Australian Dollar
nb: Australske dollar

en: Schilling
nb: Skilling

en: Azerbaijan
nb: Aserbajdsjan

en: Azerbaijanian Manat
nb: Aserbajdsjanske manat

en: Bahamian Dollar
nb: Bahamas-dollar

en: Bahraini Dinar
nb: Bahrainske dinarer

en: Barbados Dollar
nb: Barbados-dollar

en: Belarus
nb: Hviterussland

en: Belarusian Ruble
nb: Hviterussiske rubler

en: Belize Dollar
nb: Belize-dollar

en: Bermudian Dollar
nb: Bermuda-dollar

en: Indian Rupee
nb: Indiske rupier

en: Bosnia And Herzegovina
nb: Bosnia og Herzegovina

en: Convertible Marks
nb: Konvertible mark

en: Bouvet Island
nb: Bouvet-øya

en: Norwegian Krone
nb: Norske kroner

en: Brazil
nb: Brasil

en: Brazilian Real
nb: Brasilianske real

en: British Indian Ocean Territory
nb: Det britiske området i Indiahavet

en: Brunei Dollar
nb: Brunei-dollar

en: Bulgarian Lev
nb: Bulgarske Lev

en: Burundi Franc
nb: Burundiske Franc

en: Cambodia
nb: Kambodsja

en: Cameroon
nb: Kamerun

en: Canadian Dollar
nb: Kanadiske dollar

en: Cape Verde
nb: Kapp Verde

en: Cape Verde Escudo
nb: Kapp Verde Escudo

en: Cayman Islands
nb: Kaymanøyene

en: Cayman Islands Dollar
nb: Kaymanøyene-dollar

en: Central African Republic
nb: Sentralafrikanske republikk

en: Chad
nb: Tsjad

en: Chilean Peso
nb: Chilenske pesos

en: China
nb: Kina

en: Christmas Island
nb: Christmasøya

en: Cocos (Keeling) Islands
nb: Kokos (Keeling) øyene

en: Colombian Peso
nb: Colombiske pesos

en: Comoro Franc
nb: Komoro franc

en: Congo
nb: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of
nb: Kongo, den demokratiske republikken

en: Franc Congolais
nb: Kongolesiske franc

en: Cook Islands
nb: Cookøyene

en: New Zealand Dollar
nb: New Zealand-dollar

en: Cote D'Ivoire
nb: Elfenbenskysten

en: Croatia
nb: Kroatia

en: Croatian kuna
nb: Kroatiske kuna

en: Cuban Peso
nb: Cubanske pesos

en: Cyprus Pound
nb: Kypriotiske pund

en: Czech Koruna
nb: Tsjekkiske koruna

en: Danish Krone
nb: Danske kroner

en: Denmark
nb: Danmark

en: Djibouti Franc
nb: Djiboutiske franc

en: Dominican Peso
nb: Dominikanske pesos

en: Dominican Republic
nb: Den dominikanske republikk

en: East Timor
nb: Øst-Timor

en: Timor Escudo
nb: Timor-escudos

en: Egyptian Pound
nb: Egyptiske pund

en: Equatorial Guinea
nb: Ekvatorial-Guinea

en: Estonia
nb: Estland

en: Ethiopia
nb: Etiopia

en: Ethiopian Birr
nb: Etiopiske birr

en: Falkland Island (Malvinas)
nb: Falklandsøyene (Malvinas)

en: Falkland Islands Pound
nb: Falklandsøy-pund

en: Faeroe Islands
nb: Færøyene

en: Fiji Dollar
nb: Fiji-dollar

en: Markka
nb: Mark

en: French Guiana
nb: Fransk Guyana

en: French Polynesia
nb: Fransk Polynesia

en: Franc Southern Territories
nb: Sørlige franske områder

en: German Mark
nb: Tyske mark

en: Gibraltar Pound
nb: Gibraltar-pund

en: Drachma
nb: Drakmer

en: Greenland
nb: Grønland

en: Guinea Franc
nb: Guinea-franc

en: Guinea-Bissau Peso
nb: Guinea-Bissau-pesos

en: Guyana Dollar
nb: Guyana-dollar

en: Heard Island And McDonald Islands
nb: Heard-øyene og McDonald-øyene

en: Holy See (Vatican City State)
nb: Vatikanstaten

en: Hong Kong
nb: Hongkong

en: Hong Kong Dollar
nb: Hongkong-dollar

en: Hungary
nb: Ungarn

en: Iceland
nb: Island

en: Iceland Krona
nb: Islandske kroner

en: Rupiah
nb: Rupi

en: Iran, Islamic Republic Of
nb: Iran

en: Iranian Rial
nb: Iranske rial

en: Iraq
nb: Irak

en: Iraqi Dinar
nb: Irakiske dinarer

en: New Israeli Sheqel
nb: Ny israelsk shekel

en: Lira
nb: Lire

en: Jamaican Dollar
nb: Jamaikanske dollar

en: Jordanian Dinar
nb: Jordanske dinarer

en: Kazakhstan
nb: Kasakhstan

en: Kenyan Shilling
nb: Kenyanske shilling

en: Korea, Democratic People's Republic Of
nb: Korea, Den demokratiske folkerepublikken

en: North Korean Won
nb: Nordkoreanske won

en: Korea, Republic Of
nb: Korea, Republikken

en: Kuwaiti Dinar
nb: Kuwaitiske dinarer

en: Kyrgyzstan
nb: Kirgisistan

en: Lao People's Democratic Republic
nb: Laos

en: Latvian Lats
nb: Latviske lats

en: Lebanese Pound
nb: Libanesiske pund

en: Lebanon
nb: Libanon

en: Lesotho
nb: Lesoto

en: Liberian Dollar
nb: Liberiske dollar

en: Libyan Arab Jamahiriya
nb: Libya

en: Swiss Franc
nb: Sveitiske franc

en: Lithuanian Litus
nb: Litauiske litas

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
nb: Makedonia

en: Madagascar
nb: Madagaskar

en: Malagasy Franc
nb: Malagassiske franc

en: Malaysian Ringgit
nb: Malaysiske ringgit

en: Maldives
nb: Maldivene

en: EURO
nb: EUR

en: Maltese Lira
nb: Maltesiske lire

en: Marshall Islands
nb: Marshalløyene

en: Mauritius Rupee
nb: Mauritius-rupier

en: Mexican Peso
nb: Mexicanske pesos

en: Micronesia, Federated States Of
nb: Micronesiaføderasjonen

en: Moldova, Republic Of
nb: Moldova

en: Moldovan Leu
nb: Moldovanske Leu

en: Moroccan Dirham
nb: Marokkanske dirham

en: Morocco
nb: Marokko

en: Mozambique
nb: Mozambik

en: Myanmar
nb: Burma

en: Namibia Dollar
nb: Namibiske dollar

en: Nepalese Rupee
nb: Nepalesiske rupier

en: Guilder
nb: Gylden

en: Netherlands Antillean Guilder
nb: Nederlandske antiller-gylden

en: Netherlands Antilles
nb: De nederlandske antiller

en: New Caledonia
nb: Ny-Caledonia

en: Norfolk Islands
nb: Norfolkøyene

en: Northern Mariana Islands
nb: Nord-Marianene

en: Norway
nb: Norge

en: Rial Omani
nb: Omanske rialer

en: Pakistan Rupee
nb: Pakistanske rupier

en: Papua New Guinea
nb: Papua Ny-Guinea

en: Philippine Peso
nb: Filippinske pesos

en: Philippines
nb: Filippinene

en: Poland
nb: Polen

en: Qatari Rial
nb: Qatar-rialer

en: Russian Federation
nb: Russland

en: Russian Ruble
nb: Russiske rubler

en: Rwanda Franc
nb: Rwanda-Franc

en: Saint Helena
nb: St. Helena

en: Saint Helena Pound
nb: St. Helenske pund

en: Saint Kitts And Nevis
nb: St. Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
nb: St. Lucia

en: Saint Pierre And Miquelon
nb: St. Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent And The Grenadines
nb: St. Vincent og Grenadinene

en: Sao Tome And Principe
nb: Sao Tome og Principe

en: Saudi Riyal
nb: Saudiske riyal

en: Seychelles
nb: Seychellene

en: Seychelles Rupee
nb: Seychelliske rupier

en: Singapore Dollar
nb: Singapore-dollar

en: Slovak Koruna
nb: Slovakiske koruna

en: Solomon Islands
nb: Salomonøyene

en: Solomon Islands Dollar
nb: Salomonøy-dollar

en: Somali Shilling
nb: Somalske shilling

en: South Africa
nb: Sør-Afrika

en: Sri Lanka Rupee
nb: Sri Lankiske rupier

en: Sudanese Dinar
nb: Sudanesiske dinarer

en: Suriname
nb: Surinam

en: Suriname Guilder
nb: Surinamske gylden

en: Svalbard And Jan Mayen
nb: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
nb: Sverige

en: Swedish Krona
nb: Svenske kroner

en: Switzerland
nb: Sveits

en: Syrian Arab Republic
nb: Syria

en: Syrian Pound
nb: Syriske pund

en: Taiwan, Province Of China
nb: Taiwan

en: Tanzania, United Republic Of
nb: Tanzania

en: Tanzanian Shilling
nb: Tanzanianske shilling

en: Trinidad And Tobago
nb: Trinidad og Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
nb: Trinidad og Tobago-dollar

en: Tunisian Dinar
nb: Tunisiske dinarer

en: Turkey
nb: Tyrkia

en: Turkish Lira
nb: Tyrkiske lira

en: Turks And Caicos Islands
nb: Turks- og Caicosøyene

en: Uganda Shilling
nb: Ugandiske shilling

en: Ukraine
nb: Ukraina

en: United Arab Emirates
nb: Forente arabiske emirater

en: Pound Sterling
nb: Pund Sterling

en: US Dollar (Next day)
nb: US Dollar (Neste dag)

en: US Dollar (Same day)
nb: US Dollar (Samme dag)

en: Uzbekistan
nb: Usbekistan

en: Uzbekistan Sum
nb: Uzbekistan sum

en: Viet Nam
nb: Vietnam

en: Virgin Islands
nb: Jomfruøyene

en: Wallis And Futuna
nb: Wallis og Futuna

en: Western Sahara
nb: Vest-Sahara

en: Yemen
nb: Jemen

en: Yemeni Rial
nb: Yemen-rial

en: Yugoslavia
nb: Serbia og Montenegro

en: Yugoslavian Dinar
nb: Jugoslaviske dinarer

en: Zimbabwe Dollar
nb: Zimbabwe-dollar

en: All
nb: Alle

en: Empty
nb: Tom

en: Non-empty
nb: Ikke-tom

en: Add Named Area
nb: Legg til navngitt område

en: Enter the area name:
nb: Skriv inn områdenavnet:

en: The named area '%1' already exists.
    Do you want to replace it?
nb: Det navngitte området «%1» finnes fra før.
    Vil du erstatte der?

en: Replace Named Area
nb: Erstatt et navngitt område.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace Named Area
nb: Erstatt et navngitt område

en: Change Angle
nb: Endre vinkel

en: Angle:
nb: Vinkel:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Angle
nb: Endre vinkel

en: Sheet Style
nb: Ark-stil

en: Select the sheet style to apply:
nb: Velg arkstilen som skal brukes:

en: Could not find image %1.
nb: Fant ikke bildet %1.

en: Could not load image %1.
nb: Kunne ikke laste bildet %1.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
nb: Kunne ikke finne arkstil-XML-fil «%1».

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
nb: Tolkingsfeil i arkstil-XML-fila %1.

en: Select Character
nb: Velg tegn

en: Insert the selected character in the text
nb: Sett inn det valgte tegnet i teksten

en: Cell Comment
nb: Cellekommentar

en: <none>
nb: <ingen>

note: i18ncheckarg
en: equal to
nb: lik

en: greater than
nb: større enn

en: less than
nb: mindre enn

en: equal to or greater than
nb: lik eller større enn

en: equal to or less than
nb: lik eller mindre enn

en: between
nb: mellom

en: outside range
nb: utenfor område

en: different to
nb: ulik

en: First Condition
nb: Første betingelse

en: Second Condition
nb: Andre betingelse

en: Third Condition
nb: Tredje betingelse

en: Cell is
nb: Cellen er

en: Cell style
nb: Cellestil

en: different from
nb: ulik

en: Conditional Styles
nb: Vilkårsstiler

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
nb: Dersom den første verdien er et tall, må den andre verdien være et tall.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
nb: Dersom den første verdien er en streng, må også den andre verdien være en streng.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rowHeader)
en: Description in rows
nb: Beskrivelse i rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_columnHeader)
en: Description in columns
nb: Beskrivelse i kolonner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyData)
en: Copy data
nb: Kopier data

en: Consolidate
nb: Forene

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
nb: Gjennomsnitt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
nb: Antall

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
nb: Størst mulig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
nb: Minst mulig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
nb: Produkt

en: Standard Deviation
nb: Standardavvik

en: Variance
nb: Varians

en: You have to define at least one source range.
nb: Du må velge minst ett kildeområde.

en: %1 is not a valid cell range.
nb: %1 er ikke et gyldig celleområde.

en: The range
    %1
    is too small
nb: Området
    %1
    er for lite

en: The range
    %1
    is too large
nb: Området
    %1
    er for stort

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
nb: Områdene
    %1
    og
    %2
    har forskjellig størrelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Consolidate
nb: Forene

en: The source range intersects the destination range.
nb: Kildeområdet overlapper målområdet.

en: The range
    %1
     is malformed
nb: Området
    %1
    er misdannet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function:
nb: Funksjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reference:
nb: Referanse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Entered references:
nb: Valgte referanser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
nb: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
nb: Fjern

en: Inserting From Clipboard
nb: Limer inn fra utklippstavla

en: There is no data in the clipboard.
nb: Utklippstavla er tom.

en: There is no usable data in the clipboard.
nb: Det er ingen brukbare data i utklippstavla.

en: Import CSV Data File
nb: Importer CSV-datafil

en: CSV data files (*.csv)
nb: CSV datafiler (*.csv)

en: Text to Columns
nb: Tekst til kolonner

en: Cannot open input file.
nb: Kan ikke åpne inndata-fil.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting From Clipboard
nb: Limer inn fra utklippstavla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting Text File
nb: Setter inn tekstfil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text to Columns
nb: Tekst til kolonner

en: Insert Data From Database
nb: Sett inn data fra database

en: User name:
    (if necessary)
nb: Brukernavn:
    (om nødvendig)

en: Host:
nb: Vert:

en: Port:
    (if necessary)
nb: Port:
    (om nødvendig)

en: Database name:
nb: Databasenavn:

en: Password:
    (if necessary)
nb: Passord:
    (om nødvendig)

en: Select tables:
nb: Velg tabeller:

en: Tables
nb: Tabeller

en: Select columns:
nb: Velg kolonner:

en: Column
nb: Kolonne

en: Table
nb: Tabell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
nb: Kolonner

en: Match all of the following (AND)
nb: Finn alt det følgende (AND)

en: Match any of the following (OR)
nb: Finn noe av det følgende (OR)

en: equals
nb: lik

en: not equal
nb: ulik

en: in
nb: i

en: not in
nb: ikke i

en: like
nb: likner

en: greater
nb: større enn

en: lesser
nb: mindre enn

en: greater or equal
nb: større enn eller lik

en: less or equal
nb: mindre enn eller lik

en: Sorted by
nb: Sortert etter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
nb: Stigende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
nb: Synkende

en: Distinct
nb: Distinkt

en: Query Options
nb: Oppsett for spørring

en: SQL query:
nb: SQL-spørring:

en: Insert in region
nb: Sett inn i området

en: Starting in cell
nb: Begynner i celle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
nb: Resultat

en: You cannot specify a table here.
nb: Du kan ikke oppgi en tabell her.

en: You have to specify a valid region.
nb: Du må oppgi et gyldig område.

en: You have to specify a valid cell.
nb: Du må oppgi en gyldig celle.

en: You are not allowed to change data in the database.
nb: Du har ikke lov til å endre informasjonen i databasen.

en: Executing query failed.
nb: Spørringen mislyktes.

en: You did not get any results with this query.
nb: Du fikk ingen resultat med denne spørringen.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Data From Database
nb: Sett inn data fra database

en: The port must be a number
nb: Porten må være et tall

en: Connecting to database...
nb: Kobler til databasen …

en: Connected. Retrieving table information...
nb: Tilkoblet. Henter tabellinformasjon …

en: This database contains no tables
nb: Denne databasen inneholder ingen tabeller

en: Driver could not be loaded
nb: Klarte ikke laste inn driveren

en: Retrieving meta data of tables...
nb: Henter metadata om tabellene …

en: You have to select at least one table.
nb: Du må velge minst en tabell.

en: You have to select at least one column.
nb: Du må velge minst en kolonne.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
nb: Ingen

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
nb: '*' eller '?' er ikke gyldige jokertegn i SQL. Erstatningstegnene er '%' eller '_'. Vil du erstatte dem?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
nb: Forhåndsvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
nb: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
nb: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
nb: Dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
nb: Brøk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
nb: Valuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
nb: Valuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
nb: Prosent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
nb: Generisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
nb: Tall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_10)
en: Date and Time
nb: Dato og klokkeslett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
nb: Valuta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
nb: Sufffiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
nb: Presisjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
nb: Prefiks:

en: Document Settings
nb: Dokumentinnstillinger

en: Calculation
nb: Beregning

en: Locale
nb: Lokaltilpasning

en: Case sensitive
nb: Skill mellom store og små bokstaver

en: Precision as shown
nb: Presisjon som vist

en: Search criteria must apply to whole cell
nb: Søkekriterier må gjelde hele cellen

en: Automatic find labels
nb: Finn etiketter automatisk

en: String comparison:
nb: Strengsammenlikning:

en: Regular Expressions
nb: Regulære uttrykk

en: Wildcards
nb: Jokertegn

en: Null Year:
nb: Null-år:

en: &Use System's Locale Settings
nb: Br&uk systemets innstillinger for lokalitet

en: Language: %1
nb: Språk: %1

en: Default number format: %1
nb: Standard tallformat: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
nb: Langt datoformat: %1

en: Short date format: %1
nb: Kort datoformat: %1

en: Time format: %1
nb: Tidsformat: %1

en: Currency format: %1
nb: Valutaformat: %1

en: More Options
nb: Flere alternativer

en: Search entire sheet
nb: Søk i hele arket

en: Search in:
nb: Søk i:

en: Cell Values
nb: Celleverdier

en: Comments
nb: Kommentarer

en: Search direction:
nb: Søkeretning:

en: Across then Down
nb: Tversover, så ned

en: Down then Across
nb: Nedover, så på tvers

en: Fewer Options
nb: Færre valg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
nb: Her kan det velges skriftstil, størrelse og farge, deriblant noen ekstra 'muligheter som understreket eller overstreket for tekst i gjeldende celle. Nederst på siden vises en forhåndsvisning av det valgte tekstformatet.
    Standard skrift for alle celler settes opp i menyen Format->Stilbehandler med den stilen som er i bruk i øyeblikket.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
nb: Velg skriftstil for de markerte cellene. Når du velger flere celler med forskjellige stiler, så settes den viste stilen til «Varierende (Ingen endring)» og alle stilinnstillinger for hver celle blir beholdt om denne stilen beholdes. Hvis det for eksempel endres til Roman, så blir tekststilen satt til Roman for alle markerte celler.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
nb: Varierende (Ingen endring)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
nb: Kursiv

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
nb: Velg skriftsort for de markerte cellene. Når du velger flere celler med forskjellige skriftsorter (normal/halvfet), så settes den viste skriftsorten til «Varierende (Ingen endring)» og alle sortsinnstillingene for hver celle beholdes om denne innstillinga beholdes. Endres det til Halvfet, for eksempel, så endres skriftsorten for alle cellene til Halvfet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
nb: Halvfet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
nb: Farge:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
nb: Hvis dette er krysset av blir tekst i gjeldende celle understreket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
nb: Understreket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
nb: Størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
nb: Skriftsort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
nb: Stil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
nb: Velg farge for tekst i gjeldende celle. KDEs standarddialog for fargevalg vises ved å trykke på fargestolpen, der kan den nye fargen velges.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
nb: Dette stryker over teksten i gjeldende celle hvis det krysses av.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
nb: Gjennomstrekning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
nb: Denne tekstboksen viser alle tilgjengelige skriftsnitt. Velg et snitt for å definere det i gjeldende celle.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
nb: Du kan se en forhåndsvisning av skrifta du velger for gjeldende celle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
nb: Funksjon

en: Insert function
nb: Sett inn funksjon

en: Help
nb: Hjelp

en: Parameters
nb: Parametre

en: This function has no parameters.
nb: Denne funksjonen har ingen parametere.

en: Description is not available.
nb: Beskrivelse er ikke tilgjengelig.

en: Goal Seek
nb: Målsøk

en: Cell reference is invalid.
nb: Cellereferansen er ugyldig.

en: Target value is invalid.
nb: Målverdien er ugyldig.

en: Source cell must contain a numeric value.
nb: Kildecellen må inneholde en tallverdi.

en: Target cell must contain a formula.
nb: Målcellen må inneholde en formel.

en: Starting...
nb: Starter …

en: Iteration:
nb: Gjennomgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
nb: Ny verdi:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
nb: Målsøking med cellen %1 fant en løsning:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
nb: Målsøking med cellen %1 fant INGEN løsning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
nb: Sett celle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
nb: Til verdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
nb: Ved å endre celle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Goal seeking with cell <cell> found <a | no> solution:
nb: Målsøking med cellen <cell> fant <en | ingen> løsning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
nb: Nåværende verdi:

en: Goto Cell
nb: Gå til celle

en: Enter cell:
nb: Oppgi celle:

en: Insert
nb: Sett inn

en: Move towards right
nb: Flytt til høyre

en: Move towards bottom
nb: Flytt nedover

en: Insert rows
nb: Sett inn rader

en: Insert columns
nb: Sett inn kolonner

en: Insert Cells
nb: Sett inn celler

en: Move towards left
nb: Flytt mot venstre

en: Move towards top
nb: Flytt oppover

en: Remove rows
nb: Fjern rader

en: Remove columns
nb: Fjern kolonner

en: Remove Cells
nb: Fjern celler

en: Style
nb: Stil

[ctx: Name of the style]
en: Name:
nb: Navn:

en: Inherit style:
nb: Arvet stil:

en: Default
nb: Standard

en: A style with this name already exists.
nb: En stil med dette navnet finnes allerede.

en: The style name can not be empty.
nb: Stilnavnet kan ikke være tomt.

en: A style cannot inherit from itself.
nb: En stil kan ikke arve fra seg selv.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
nb: Stilen kan ikke arve fra '%1' på grunn av rekursive referanser.

en: Cell Format
nb: Celleformat

en: &General
nb: &Generelt

en: &Data Format
nb: &Dataformat

en: &Font
nb: Skri&ft

en: &Position
nb: &Posisjon

en: &Border
nb: &Ramme

en: Back&ground
nb: Bak&grunn

en: &Cell Protection
nb: &Beskyttelse av celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Format
nb: Endre format

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
nb: Dette er standardformatet, og Calligra Sheets finner automatisk den virkelige datatypen avhengig av det som står i gjeldende celle. Som standard vil   Calligra Sheets høyrejustere i cellen tall, datoer og klokkeslett, og venstrejustere alt annet.

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
nb: Tall-notasjonen som brukes er den som er valgt globalt i Systeminnstillinger->Felles utseende og oppførsel->Lokale->Land/region og språk, på fanen Tall. Som standard er tall høyrejustert.

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
nb: Når gjeldende celle inneholder et tall og du bytter celleformat til Prosent, så blir tallet i cellen multiplisert med 100 og får tilføyelsen %.
    Hvis du for eksempel oppgir 12 i cellen og setter celleformatet til Prosent, så blir tallet 1,200%. Bytter du tilbake til Tall så blir tallet 12 igjen.
    Du kan også bruke Prosent-ikonet på Format-verktøylinja.

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
nb: Valuta-formatet omformet tallet til penge-notasjon, med innstillingene som er som er valgt globalt i Systeminnstillingert-> Felles utseende og oppførsel → Lokale → Land/region og språk, på fanen Penger. Valutasymbolet vises, og antall desimaler blir det som er valgt i Systeminnstillinger.
    Du kan også bruke Valuta-ikonet på Format-verktøylinja for å stille inn celleformatet til den valutaen du bruker.

en: Scientific
nb: Vitenskapelig

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
nb: Formatet Vitenskapelig viser tallet med vitenskapelig notasjon. For eksempel: 0.0012 blir endret til 1.2E-03. Hvis celleformatet endres tilbake til Tall, så vises det 0.0012 igjen.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
nb: Brøk-formatet endrer tallet til en brøk. 0.1 kan for eksempel bli endret til 1/8, 2/16, 1/10 osv. Brøktypen defineres ved å velge den i feltet til høyre. Hvis det ikke er mulig å vise en eksakt brøk i det formatet du velger, så brukes den nærmeste avrundingen.
    Hvis tallet f.eks. er 1.5, det velges Brøk og sekstendeler (1/16) så vises det i cellen «1 8/16» som er en eksakt verdi. Hvis tallet i cellen er 1.4 med samme brøkvalg, så vises det «1 6/16» som er den nærmeste sekstendels-brøken.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
nb: Datoer bør oppgis i ett av formatene som er stilt inn i Systeminnstillinger->Felles utseende og oppførsel → Lokale → Land/region og språk, fanen Dato og klokkeslett. Det er to muligheter definert der, datoformat og kort datoformat.
    På samme måte som tall kan trekkes nedover, kan også datoer trekkes, de neste cellene får også en dato.

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
nb: Dette formaterer celleinnholdet som et tidspunkt. Et tidspunkt bør oppgis med notasjonen som er angitt i Systeminnstillinger → Felles utseende og oppførsel → Lokale → Land/region og språk, fanen Dato og klokkeslett. I dialogboksen Celleformat kan du velge hvordan tidspunktet skal vises, ved å velge ett av de tilgjengelige formatene. Standardformatet er det som er angitt i Systeminnstillinger. Når tallet i cellen ikke kan tolkes som et tidspunkt, vil Calligra Sheets vise 00:00 i det globale formatet definert i Systeminnstillinger.

en: This formats your cell content as date and time. To enter a date and a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available date format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a date and time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
nb: Dette formaterer celleinnholdet som en dato og et tidspunkt. Dato og tid bør oppgis med notasjonen som er angitt i Systeminnstillinger → Felles utseende og oppførsel ->Lokale->Land/region og språk, fanen Dato og klokkeslett. I dialogboksen Celleformat kan du velge hvordan dato og tid skal vises, ved å velge ett av de tilgjengelige formatene. Standardformatet er det som er angitt i Systeminnstillinger. Når tallet i cellen ikke kan tolkes som dato og tid,  vil Calligra Sheets vise 00:00 i det globale formatet definert i Systeminnstillinger.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
nb: Dette formaterer celleinnholdet som tekst. Dette kan være til nytte hvis du vil at et tall skal behandles som en streng i stedet for et tall, f.eks. et postnummer. Et tall formatert som tekst blir venstrejustert. Når tall formateres som tekst, kan de ikke brukes i beregninger eller formler. Det endrer også justeringa i cellen.

en: Custom
nb: Selvvalgt

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
nb: Selvvalgt format virker ikke ennå, skal skrus på i neste utgave.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
nb: Dette viser en forhåndsvisning av det formatet som er valgt, så du kan se hva det gjør før du trykker OK-knappen for å godta det.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
nb: Viser formatvalg for brøk, dato- og tidsformatene.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
nb: Her kan du legge til et suffiks, som f.eks. symbolet $HK, til slutten av hvert celleinnhold i det avkryssede formatet.

en: variable
nb: variabel

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
nb: Du kan bestemme hvor mange sifre som vises etter desimalkommaet for tallverdier. Dette kan også endres med ikonene Vis flere/færre signifikante sifre på Format-verktøylinja.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
nb: Her kan du legge til et prefiks, slik som et $-symbol på begynnelsen av hvert celleinnhold som har det avkryssede formatet.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
nb: Du kan velge om positive verdier skal vises med et + foran, og om negative verdier skal vises med rød skrift.

en: Automatic
nb: Automatisk

en: Halves 1/2
nb: Halve 1/2

en: Quarters 1/4
nb: Firedeler 1/4

en: Eighths 1/8
nb: Åttedeler 1/8

en: Sixteenths 1/16
nb: Sekstendeler 1/16

en: Tenths 1/10
nb: Tideler 1/10

en: Hundredths 1/100
nb: Hundredeler 1/100

en: One digit 5/9
nb: Ett siffer 5/9

en: Two digits 15/22
nb: To siffer 15/22

en: Three digits 153/652
nb: Tre siffer 153/652

en:  (=[mm]:ss)
nb:  (=[mm]::ss)

en:  (=[hh]:mm:ss)
nb:  (=[hh]::mm::ss)

en:  (=[hh]:mm)
nb:  (=[hh]::mm)

en: Dolor Ipse
nb: Skriftprøve

en: Default width (%1 %2)
nb: Standardbredde (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
nb: Standardhøyde (%1 %2)

en: Border
nb: Ramme

en: Preselect
nb: Forvalg

en: Pattern
nb: Mønster

en: Customize
nb: Tilpass

en: Background color:
nb: Bakgrunnsfarge:

en: No Color
nb: Ingen farge

en: Insert Link
nb: Sett inn lenke

en: Internet
nb: Internett

en: Link to Internet Address
nb: Lenke til Internett-adresse

en: Text to display:
nb: Tekst å vise:

en: Internet address:
nb: Internett-adresse:

en: Email
nb: E-post

en: Link to Email Address
nb: Lenke til e-postadresse

en: Email address:
nb: E-postadresse:

en: Subject:
nb: Emne:

en: File
nb: Fil

en: Link to File
nb: Lenke til fil

en: File location:
nb: Filplassering:

en: Recent file:
nb: Nylig brukt fil:

en: No Entries
nb: Ingen oppføringer

en: Cell
nb: Celle

en: Link to Cell
nb: Lenke til celle

en: Cell or Named Area:
nb: Celle eller navngitt område:

en: Internet address is empty
nb: Internett-adressen er tom

en: Mail address is empty
nb: Postadressen er tom

en: File name is empty
nb: Filnavnet er tomt

en: Destination cell is empty
nb: Målcellen er tom

en: Custom Lists
nb: Selvvalgte lister

en: List:
nb: Liste:

en: Entry:
nb: Oppføring:

en: Cancel
nb: Avbryt

en: New
nb: Ny

en: Modify
nb: Endre

en: Copy
nb: Kopier

en: Do you really want to remove this list?
nb: Vil du virkelig fjerne denne lista?

en: Remove List
nb: Fjern liste

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
nb: Området er ikke tomt.
    Vil du fortsette?

en: &Select
nb: &Velg

en: Named Areas
nb: Navngitte områder

en: Area: %1
nb: Område: %1

en: &New...
nb: &Ny …

en: &Edit...
nb: &Rediger …

en: &Remove
nb: &Fjern

en: New Named Area
nb: Nytt navngitt område

en: Edit Named Area
nb: Rediger navngitt område

en: Do you really want to remove this named area?
nb: Er det sikkert at du vil fjerne dette områdenavnet?

en: Remove Named Area
nb: Fjern navngitt område

en: Cells:
nb: Celler:

en: Sheet:
nb: Ark:

en: Area name:
nb: Områdenavn:

en: Paste Inserting Cells
nb: Lim inn celler

en: Select Source
nb: Velg kilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Current)
en: Current Selection
nb: Gjeldende utvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, External)
en: External Source
nb: Ekstern kilde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: And
nb: Og

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: Or
nb: Eller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Field
nb: Felt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
nb: Betingelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
nb: Verdi

en: Pivot Table Configuration Window
nb: Vindu for oppsett av Pivot-tabell

en: Add Filter
nb: Legg til filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Drag from Labels and drop in the desired field
nb: Dra fra Etiketter og slipp i ønsket felt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Labels
nb: Etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Select Option
nb: Velg ett alternativ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: average
nb: gjennomsnitt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: count
nb: antall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalRows)
en: Total Rows
nb: Totalt rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalColumns)
en: Total Columns
nb: Totalt kolonner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
nb: Rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
nb: Verdier

en: Pivot Options
nb: Pivot-valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value Type
nb: Verditype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Base Field
nb: Basisfelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Base Item
nb: Basiselement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ManualSelection)
en: Manual Selection
nb: Manuelt utvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
nb: Sorter etter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
nb: <qt>Still inn den vannrette plasseringa av innholdet i cellen.
    <b>Standard</b> settes ut fra formatet du velger.
    <b>Venstre</b> betyr at innholdet vises på venstre side av cellen.
    <b>Midstilt</b> betyr at innholdet vises sentrert vannrett i cellen.
    <b>Høyre</b> betyr at innholdet vises på høyre side av cellen.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
nb: Vannrett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
nb: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
nb: Midtstilt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
nb: Høyre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
nb: <qt>Still inn den loddrette plasseringa av innholdet i cellen.
    <b>Øverst</b> betyr at innholdet vises øverst i cellen.
    <b>Midstilt</b> betyr at innholdet vises sentrert loddrett i cellen.
    <b>Nederst</b> betyr at innholdet vises nederst i cellen.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
nb: Loddrett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
nb: Øverst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
nb: Midtstilt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
nb: Nederst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
nb: Teksten vises rotert med den vinkelen som oppgis her. Positive verdier roterer moturs, negative verdier roterer medurs.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
nb: Rotering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
nb: Oppgir størrelsen på innrykket som brukes i cellen når du bruker  Øk innrykk eller Minsk innrykk-handlingene.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
nb: Innrykk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: When checked, this has the same effect as Format ->Merge Cells. You need to have at least two consecutive cells selected. Those consecutive cells are then merged into a bigger one.
    When a merged cell is selected and when you uncheck this, then all cells come back to their original size as before the merging. It has the same effect as Format -> Dissociate Cells.
nb: Når dette er krysset av, har det samme virkning som Format → Slå sammen celler. Du må ha minst to sammenhengende celler markert. Disse sammenhengende cellene blir da slått sammen til én større.
    Når en sammenslått celle markeres og dette krysset tas bort, så får alle delcellene tilbake sin opprinnelige størrelse før sammenslåingen. Det har samme virkning som Format → Del celler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
nb: Slå sammen celler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
nb: Enheten som brukes her er den som bestemmes i dialogen Format → Sideoppsett.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
nb: Cellestørrelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
nb: Hvis dette er krysset av blir standardhøyden brukt for cellen, i stedet for verdien over.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
nb: Standardhøyde (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
nb: Høyde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
nb: Stiller inn høyden på cellen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
nb: Hvis dette er krysset av blir standardbredden brukt for cellen, i stedet for verdien over.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
nb: Standardbredde (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
nb: Bredde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
nb: Dette kan bare brukes når tekstrotasjonen er 0°.
    Bryt tekst bryter teksten så den passer med tidligere cellestørrelse. Hvis det ikke er krysset av blir teksten beholdt på én linje og cellestørrelsen justeres slik at teksten får plass.
    Loddrett tekst plasserer teksten loddrett.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
nb: Tekstvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
nb: Bryt tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
nb: Loddrett tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
nb: Krymp til det passer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
nb: Med denne fanen kan du sette opp Cellebeskyttelse. Som standard er alle celler beskyttet (dvs. celleinnholdet kan ikke endres) og for at cellebeskyttelse skal være aktivt må du også beskytte arket, fra menyen Verktøy → Beskytt Dokument → Beskytt ark  og oppgi et passord.
    Du kan også skjule celleformelen for å beskytte måten du beregner formelen på. Dette krever også arkbeskyttelse for å virke.
    Du kan skjule celleinnholdet med Skjul alt, og dette krever også arkbeskyttelse.
    Du kan lære mer om disse innstillingene i brukerhåndboka, i kapittelet om Avansert Calliga Sheets.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
nb: Utskrift

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
nb: Hvis dette er krysset av blir innholdet av cellen ikke skrevet ut. Hvis det ikke er krysset av (standard), så blir celleinnholdet skrevet ut.
    Merk at du kan skrive det ut selv om cellen er beskyttet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
nb: &Ikke skriv ut tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
nb: Beskyttelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
nb: Dette skjuler celleinnholdet og virker bare når arket er beskyttet. Om cellen selv er beskyttet eller ikke spiller ingen rolle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
nb: Skjul &alle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
nb: Hvis dette er krysset av blir celleinnholdet beskyttet. Dette er standard. For at beskyttelse av enkeltceller skal virke må hele arket beskyttes med Verktøy → Beskytt dokument → Beskytt ark. Mer informasjon finnes i brukerhåndboka, kapittelet om Avansert Calligra Shells. Når en celle er beskyttet kan innholdet ikke endres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
nb: &Beskyttet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
nb: Når dette er krysset av er cellen fremdeles synlig, men innholdet vises ikke i Formel-linja. Dette virker bare for celler som inneholder formler slik at brukeren ikke kan se formelen, og arket må være beskyttet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
nb: &Skjul formel

en: Resize Row
nb: Endre radhøyde

en: Resize Column
nb: Endre kolonnebredde

en: Series
nb: Rekker

en: Insert Values
nb: Sett inn verdier

en: Insert the series vertically, one below the other
nb: Set inn rekken loddrett, den ene under den andre

en: Insert the series horizontally, from left to right
nb: Sett inn rekken vannrett, fra venstre mot høyre

en: Linear (2,4,6,...)
nb: Lineær (2,4,6 …)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
nb: Generer en rekke fra «start» til «slutt», med en viss verdi lagt til for hvert steg. Dette lager en rekke der hver verdi er «steg» større enn foregående verdi.

en: Geometric (2,4,8,...)
nb: Geometrisk (2,4,8 …)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
nb: Generer en rekke fra «start» til «slutt» der hvert steg er multiplisert med en viss verdi. Stegverdien 5 vil gi en liste som: 5, 25, 125, 625, siden 5 multiplisert med 5 (stegverdien) gir 25, som multiplisert med 5 igjen gir 125, som multiplisert med den samme stegverdien 5 gir 625.

en: Start value:
nb: Startverdi:

en: Stop value:
nb: Sluttverdi:

en: Step value:
nb: Steg:

en: End and start value must be positive.
nb: Slutt- og startverdier må være positive.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
nb: Sluttverdi må være større enn startverdi, eller steget må være mindre enn 1.

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
nb: Ingen av verdiene for start, stopp og steg kan være null.

en: Step value must be different from 1
nb: Stegverdien kan ikke være 1

en: Step is negative.
nb: Steget har negativ verdi.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
nb: Stegverdien må være større enn null, ellers er den lineære rekken uendelig.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
nb: Dersom startverdien er større enn sluttverdien, må stegverdien være mindre enn null.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
nb: Dersom stegverdien er negativ, må startverdien være større enn sluttverdien.

en: Show Columns
nb: Vis kolonner

en: Select hidden columns to show:
nb: Velg de skjulte kolonnene som skal vises:

en: Show Rows
nb: Vis rader

en: Select hidden rows to show:
nb: Velg de skjulte radene som skal vises:

en: Column: %1
nb: Kolonne: %1

en: Row: %1
nb: Rad: %1

en: Show Sheet
nb: Vis ark

en: Select hidden sheets to show:
nb: Velg de skjulte arkene som skal vises:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCustomLists)
en: Use custom list
nb: Bruk selvvalgt liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyLayout)
en: Copy cell formatting (Borders, Colors, Text Style)
nb: Kopier celleformatering (Rammer, Farger, Tekststil)

en: Column %1
nb: Kolonne %1

en: Row %1
nb: Rad %1

en: &First column contains row headers
nb: &Første kolonne inneholder rad-overskrifter

en: &First row contains column headers
nb: &Første rad inneholder kolonneoverskrifter

en: Sort
nb: Sorter

en: Case Insensitive
nb: Ikke skill mellom store og små bokstaver

en: Case Sensitive
nb: Skill mellom små og store bokstaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move Up
nb: Flytt opp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Item
nb: Element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Sort Order
nb: Sorteringsrekkefølge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Case Sensitivity
nb: Følsomhet for store og små bokstaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
nb: Flytt ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useHeader)
en: First row contains column headers
nb: Første rad inneholder kolonneoverskrifter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Direction
nb: Retning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns and gets sorted horizontally by comparing the specified rows in the given order.
nb: Data er gruppert i kolonner og blir sortert vannrett ved å sammenlikne de oppgitte radene i angitt rekkefølge.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns. Their rows are compared in the specified order. If the data in two rows is equal, the next given row gets compared until the two column groups differ in one of the rows. Then, the complete column is moved to it final position.
nb: Dataene er gruppert i kolonner. Radene sammenliknes i oppgitt rekkefølge. Hvis dataene i to rader er like, blir neste rad sammenliknet inntil de to kolonnegruppene er forskjellige i en av radene. Da blir hele kolonnen flyttet til endelig plass.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: Sort data grouped in columns horizontally
nb: Sorter vannrett data son er gruppert i kolonner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows and gets sorted vertically by comparing the specified columns in the given order.
nb: Data er gruppert i rader og blir sortert loddrett ved å sammenlikne de oppgitte kolonnene i angitt rekkefølge.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows. Their columns are compared in the specified order. If the data in two columns is equal, the next given column gets compared until the two row groups differ in one of the columns. Then, the complete row is moved to it final position.
nb: Dataene er gruppert i rader. Kolonnene sammenliknes i oppgitt rekkefølge Hvis dataene i to kolonner er like, blir neste kolonne sammenliknet inntil de to radgruppene er forskjellige i en av kolonnene. Da blir hele raden flyttet til endelig plass.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: Sort data grouped in rows vertically
nb: Sorter vertikalt data som er gruppert i rader

en: Special Paste
nb: Lim inn spesiell

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
nb: Innhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
nb: Alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
nb: Kommentar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
nb: Alt uten kanter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
nb: Operasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
nb: Skriv over

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
nb: Addisjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
nb: Subtraksjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
nb: Multiplikasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
nb: Divisjon

en: Style Manager
nb: Stilhåndterer

en: All Styles
nb: Alle stiler

en: Custom Styles
nb: Selvvalgte stiler

en: Hierarchical
nb: Hierarkisk

en: &Modify...
nb: &Endre …

en: &Delete...
nb: &Fjern …

en: style%1
nb: stil%1

en: Subtotals
nb: Delsummer

en: Remove All
nb: Fjern alle

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
nb: Du må velge minst en kolonne for å beregne deltotaler.

en: Grand Total
nb: Grand total

en: Column '%1'
nb: Kolonne %1

en: CountA
nb: TellA

en: StDev
nb: StdAvvik

en: StDevP
nb: StdAvvikP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
nb: &Bytt ut gjeldende delsummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
nb: &Sideskift mellom grupper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
nb: Oppsummering under &dataene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
nb: Bare &oppsummering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
nb: &Ignorer tomme celler ved søk etter endringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
nb: Ved hver endring i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
nb: Bruk funksjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
nb: Legg delsummen til:

en: Validity
nb: Gyldighet

en: Clear &All
nb: &Tøm alle

en: &Criteria
nb: &Kriterier

en: Allow:
nb: Tillat:

en: Integer
nb: Heltall

en: Text Length
nb: Tekstlengde

en: List
nb: Liste

en: Allow blanks
nb: Tillat blanke

en: Minimum:
nb: Minste:

en: Maximum:
nb: Største:

en: Date:
nb: Dato:

en: Date minimum:
nb: Første dato:

en: Date maximum:
nb: Siste dato:

en: Time:
nb: Tid:

en: Time minimum:
nb: Minimumstid:

en: Time maximum:
nb: Maksimumstid:

en: Number:
nb: Tall:

en: Entries:
nb: Oppføringer:

en: &Error Alert
nb: &Feilvarsel

en: Show error message when invalid values are entered
nb: Vis feilmelding når ugyldige verdier er gitt

en: Action:
nb: Handling:

en: Stop
nb: Stopp

en: Warning
nb: Advarsel

en: Information
nb: Informasjon

[ctx: Title of message]
en: Title:
nb: Tittel:

en: Message:
nb: Melding:

en: Input Help
nb: Inndata-hjelp

en: Show input help when cell is selected
nb: Vis inndata-hjelp når cellen er valgt

en: Error
nb: Feil

en: This is not a valid value.
nb: Dette er ingen gyldig verdi.

en: This is not a valid time.
nb: Dette er ingen gyldig tid.

en: This is not a valid date.
nb: Dette er ingen gyldig dato.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
nb: Heltall (som 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
nb: Sannhetsverdi («TRUE» eller «FALSE»)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
nb: Desimaltall (som 1,3 eller 0,343)

en: Any kind of value
nb: Alle typer verdier

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
nb: En streng som viser en dato (som «22/2/2012»)

en: A range of strings
nb: Et område med strenger

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
nb: Et område med heltall (som 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
nb: Et område med sannhetsverdier («TRUE» eller «FALSE»)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
nb: Et område med desimaltall (som 1,3, 0,343, 253 )

en: A range of any kind of values
nb: Et område med enhver type verdier

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
nb: En streng som viser et dato-område  (som «22/2/201-22/5/2012»)

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
nb: <p><b>Returtype:</b> %1</p>

en: Syntax
nb: Syntaks

en: <li><b>Comment:</b> %1
nb: <li><b>Merknad:</b> %1

en: <br><b>Type:</b> %1
nb: <br/><b>Type:</b> %1

en: Examples
nb: Eksempler

en: Related Functions
nb: Beslektede funksjoner

en: Bit Operations
nb: Bitoperasjoner

en: First number
nb: Første tall

en: Second number
nb: Andre tall

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
nb: BITAND()-funksjonen utfører en AND-operasjon på hver bit i de to heltallsparametrene.

en: BITAND(value; value)
nb: BITAND(verdi; verdi)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
nb: BITAND(12;10) gir 8 (fordi desimalt 12 er binært 1100, og desimalt 10 er binært 1010, og 1100 AND 1010 er 1000, som er desimalt 8).

en: Amount to left shift by
nb: Hvor mye det skal skiftes til venstre

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
nb: BITLSHIFT()-funksjonen utfører en venstre bit-skift på den første parameteren. Antall bitposisjoner som skal flyttes oppgis ved den andre parameteren. Merk at et negativt antall bitplasser blir til høyre-skift.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
nb: BITLSHIFT(verdi; plasser)

en: Amount to right shift by
nb: Hvor mye det skal skiftes til høyre

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
nb: BITRSHIFT()-funksjonen utfører en høyrere bit-skift på den første parameteren. Antall bitposisjoner som skal flyttes oppgis ved den andre parameteren. Merk at et negativt antall bitplasser blir til vemstre-skift.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
nb: BITRSHIFT(verdi; plasser)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
nb: BITOR-funksjonen utfører en OR-operasjon på hvert bitpar i de to heltallsparametrene.

en: BITOR(value; value)
nb: BITOR(verdi; verdi)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
nb: BITOR(12;10) gir 14 (fordi desimalt 12 er binært 1100, og desimalt 10 er binært 1010; og 1100 «OR»-et med 1010 er 1110, som er heltallet 14)

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
nb: BITXOR()-funksjonen utfører en bitvis eksklusiv-OR-operasjon for de to heltallsparametrene.

en: BITXOR(value; value)
nb: BITXOR(verdi; verdi)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
nb: BITXOR(12;10) gir 6 (fordi desimalt 12 er binært 1100, og desimalt 10 er binært 1010; og 1100 «xoret» med 1010 er 0110, som er heltallet 6).

en: Conversion
nb: Konvertering

en: Bool value to convert
nb: Den boolske verdien som skal omgjøres

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
nb: Funksjonen BOOL2STRING() gir en tekstverdi for en gitt boolsk verdi. Denne metoden er ment til bruk av boolske verdier i metoder som krever tekstverdier

en: BOOL2STRING(value)
nb: BOOL2STRING(verdi)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
nb: BOOL2STRING(sann) gir  «Sann»

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
nb: BOOL2STRING(usann) gir «Usann»

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
nb: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banan"))) gir «SANN»

en: Integer value to convert
nb: Heltallsverdien som skal omgjøres

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
nb: INT2BOOL()-funksjonen gir en boolsk verdi for et gitt heltall. Denne metoden er ment for bruk av et heltall til metoder som trenger en boolsk verdi. Den godtar bare 0 eller 1. Enhver annen verdi gir usann.

en: INT2BOOL(value)
nb: INT2BOOL(verdi)

en: INT2BOOL(1) returns true
nb: INT2BOOL(1) gir sann

en: INT2BOOL(0) returns false
nb: INT2BOOL(0) gir usann

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
nb: OR(INT2BOOL(1); usann) gir sann

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
nb: BOOL2INT()-funksjonen gir en heltallsverdi for en gitt boolsk verdi. Denne metoden er ment for å bruke en boolsk verdi i metoder som krever et heltall.

en: BOOL2INT(value)
nb: BOOL2INT(verdi)

en: BOOL2INT(True) returns 1
nb: BOOL2INT(Sann) gir 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
nb: BOOL2INT(Usann) gir 0

en: Number to convert into string
nb: Tall som skal gjøres om til en streng

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
nb: NUM2STRING()-funksjonen gir en strengverdi for et gitt tall. Merk at Calligra Sheets kan konvertere tall til strenger automatisk, så det er sjeldent denne funksjonen er nødvendig.

en: NUM2STRING(value)
nb: NUM2STRING(verdi)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
nb: NUM2STRING(10) gir «10»

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
nb: NUM2STRING(2.05) gir «2.05»

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
nb: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) gir Sann

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
nb: STRING()-funksjonen gir en strengverdi for et gitt tall. Dette er samme funksjon som NUM2STRING()-funksjonen.

en: A one character string to convert
nb: En streng på ett tegn som skal omgjøres

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
nb: CHARTOASCII()-funksjonen gir ASCII-koden for det gitte tegnet.

en: CHARTOASCII(value)
nb: CHARTOASCII(verdi)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
nb: CHARTOASCII("v") gir 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
nb: CHARTOASCII(r) er feil. Tegnet må stå i hermetegn.

en: The ASCII values to convert
nb: ASCII-verdiene som skal gjøres om

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
nb: ASCIITOCHAR()-funksjonen gir tegnet for hver gitt ASCII-kode

en: ASCIITOCHAR(value)
nb: ASCIITOCHAR(verdi)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
nb: ASCIITOCHAR(118) gir «v»

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
nb: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) gir «KDE»

en: Value in X
nb: Verdi i X

en: Value in Y
nb: Verdi i Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
nb: POLR()-funksjonen gir radius som tilsvarer posisjonen av et punkt i et kartesisk landemerke.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
nb: POLR(12;12) gir 16,9705

en: POLR(12;0) returns 12
nb: POLR(12;0) gir 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
nb: POLA() funksjonen gir vinkelen (i radianer) som tilsvarer posisjonen av et punkt i et kartesisk landemerke.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
nb: POLA(12;12) gir 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
nb: POLA(12;0) gir 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
nb: POLA(0;12) gir 1,5707

en: Angle (radians)
nb: Vinkel (radianer)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
nb: CARX() funksjonen gir X posisjonen som tilsvarer posisjonen av et punkt i et polart landemerke.

en: CARX(Radius;Angle)
nb: CARX(Radius;Vinkel)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
nb: CARX(12;1,5707) gir 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
nb: CARX(12;0) gir 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
nb: DECSEX() funksjonen omgjør en dobbeltverdi til en tidsverdi.

en: DECSEX(double)
nb: DECSEX(dobbel)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
nb: DECSEX(1,6668) gir 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
nb: DECSEX(7,8) gir 7:47

en: Hours
nb: Timer

en: Minutes
nb: Minutter

en: Seconds
nb: Sekunder

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
nb: SEXDEC()-funksjonen gir verdien målt i desimaltall. Du kan også angi en tidsverdi.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
nb: SEXDEC(tidsverdi) eller SEXDEC(timer; minutter; sekunder )

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
nb: SEXDEC(1;5;7) gir 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
nb: DECSEX("8:05") gir 8,08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
nb: CARY() funksjonen gir Y posisjonen som tilsvarer posisjonen til et punkt i et polart landemerke.

en: CARY(Radius;Angle)
nb: CARY(Radius;Vinkel)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
nb: CARY(12;1,5707) gir 12

en: CARY(12;0) returns 0
nb: CARY(12;0) gir 0

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
nb: ROMAN()-funksjonen gir tallet i romertall-notasjon. Bare positive heltall kan omgjøres. Det valgfrie «format»-argumentet oppgir hvor konsist resultatet skal være, standard er 0.

en: ROMAN(Number)
nb: ROMAN(tall)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
nb: ROMAN(99) gir «XCIX»

en: ROMAN(-55) returns "Err"
nb: ROMAN(-55) gir «Err»

en: Numeral
nb: Tall

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
nb: ARABIC()-funksjonen omgjør et romertall til et tall.

en: ARABIC(Numeral)
nb: ARABIC(romertall)

en: ARABIC("IV") returns 4
nb: ARABIC(«IV») gir 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
nb: ARABIC("XCIX") gir 99

en: Range marking the database
nb: Område som markerer databasen

en: String marking the column in the database
nb: Tekst som markerer kolonnene i databasen

en: Range marking the conditions
nb: Område som markerer betingelsene

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Summerer opp tallene i en databasekolonne utfra et sett vilkår.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
nb: DSUM(Database; "Topptekst"; vilkår)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DSUM(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
nb: Beregner gjennomsnittet for verdier som er tall i en databasekolonne utfra et sett vilkår

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
nb: DAVERAGE(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DAVERAGE(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Teller cellene som inneholder tallverdier i en databasekolonne utfra et sett vilkår.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
nb: DCOUNT(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DCOUNT(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Teller cellene som inneholder tallverdier i en databasekolonne utfra et sett vilkår.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
nb: DCOUNTA(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DCOUNTA(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
nb: Gir en enkelt verdi fra en databasekolonne ut fra et sett vilkår. Denne funksjonen gir feilmelding hvis den finner ingen eller flere enn en verdi.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
nb: DGET(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DGET(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Gir den høyeste verdien i en databasekolonne utfra et sett vilkår.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
nb: DMAX(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DMAX(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Gir den laveste verdien i en databasekolonne utfra et sett vilkår.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
nb: DMIN(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DMIN(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Gir produktet av alle tallverdier i en databasekolonne utfra et sett vilkår.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
nb: DPRODUCT(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DPRODUCT(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Gir et estimat på standardavviket i en populasjon basert på et eksempel med alle tallverdiene i en kolonne i en database definert ved et sett vilkår.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
nb: DSTDEV(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DSTDEV(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Gir standardavviket i en populasjon basert på hele populasjonen ved at den bruker alle tallverdiene i en databasekolonne utfra et sett vilkår.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
nb: DSTDEVP(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DSTDEVP(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Gir den estimerte variansen i en populasjon basert på et eksempel med alle tallverdiene i en kolonne i en database definert ved et sett vilkår.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
nb: DVAR(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DVAR(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nb: Gir variansen i en populasjon basert på hele populasjonen gjennom alle tallverdiene en kolonne i en database definert ved et sett vilkår.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
nb: DVARP(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nb: DVARP(A1:C5; "Lønn"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
nb: Område som inneholder pivottabellen

en: Name of the field of which you want the summary data
nb: Namnet på feltet du vil summere data i

en: Fetches summary data from a pivot table.
nb: Henter oppsummeringsdataene fra en pivottabell.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
nb: GETPIVOTDATA(Database; "Salg")

en: Date & Time
nb: Dato & Tid

en: Method (optional)
nb: Metode (valgfri)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
nb: Funksjonen WEEKDAY() gir ukedagen til en dato. Hvis metoden er 1 (standard) vil den returnere 1 for søndag, 2 for mandag, … Hvis metoden er 2, vil mandag være 1, tirsdag 2, … og hvis metoden er 3 vil mandag være 0, tirsdag 1, …

en: WEEKDAY(date; method)
nb: WEEKDAY(dato; metode)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
nb: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) gir 5

en: Date1
nb: Dato1

en: Date2
nb: Dato2

en: Method
nb: Metode

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
nb: Funksjonen DAYS360() gir antallet dager mellom dato1 og dato2 i en 360-dagers kalender der alle månedene har 30 dager. Hvis metoden er usann (standard), vil den amerikanske metoden bli brukt, er den sann så brukes den europeiske.

en: DAYS360(date1; date2; method)
nb: DAYS360(dato1; dato2; metode)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
nb: DAYS360("2002-02-22"; "2002-04-21"; Usann) gir 59

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
nb: TIMEVALUE()-funksjonen gir et tall (mellom 0 og 1) som representerer tidspunktet på dagen.

en: TIMEVALUE(time)
nb: TIMEVALUE(tid)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
nb: TIMEVALUE("10:05:02") gir 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
nb: DATEVALUE-funksjonen gir et tall som representerer dagen, angitt som antall dager som er gått siden 31. desember 1899.

en: DATEVALUE(date)
nb: DATEVALUE(dato)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
nb: DATEVALUE("2000-02-22") gir 37309

en: Months
nb: Måneder

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
nb: EDATE-funksjonen gir datoen som er angitt av en dato og et antall måneder etter denne datoen.

en: EDATE(date; months)
nb: EDATE(dato; måneder)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
nb: EDATE("2002-02-22";3) gir "2002-05-22"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
nb: EDATE("2002-03-31";-1) gir "2002-02-28"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
nb: EOMONTH-funksjonen gir den siste dagen i måneden angitt av en dato og antallet måneder fra denne datoen.

en: EOMONTH(date; months)
nb: EOMONTH(dato; måneder)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
nb: EOMONTH("2002-02-22"; 3) gir "2002-05-31"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
nb: EOMONTH("2002-03-12"; -1) gir "2002-02-28"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
nb: EOMONTH("2002-12-03"; 0) gir "2002-03-31"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
nb: YEAR-funksjonen gir året til en dato. Hvis ingen parametere er oppgitt, vil funksjonen gi årets år.

en: YEAR(date)
nb: YEAR(dato)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
nb: YEAR("2002-02-22") gir 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
nb: YEAR(2323,1285) gir 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
nb: MONTH-funksjonen gir måneden til en dato. Hvis ingen parameter er oppgitt vil funksjonen gi inneværende måned.

en: MONTH(date)
nb: MONTH(dato)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
nb: MONTH("2002-02-22) gir 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
nb: MONTH(2323,1285) gir 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
nb: DAY-funksjonen gir dagen til datoen. Hvis ingen parameter er oppgitt, vil funksjonen gi dagen i dag.

en: DAY(date)
nb: DAY(dato)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
nb: DAY("2002-02-22") gir 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
nb: DAY(2323,1285) gir 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
nb: HOUR-funksjonen gir timen til et tidspunkt. Hvis ingen parameter er oppgitt, vil funksjonen gi nåværende time.

en: HOUR(time)
nb: HOUR(tid)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
nb: HOUR("22:10:12") gir 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
nb: HOUR(0,1285) gir 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
nb: MINUTE-funksjonen gir antall miutter til et tidspunkt. Hvis ingen parameter er gitt, vil funksjonen gi det gjeldende minuttet.

en: MINUTE(time)
nb: MINUTE(tid)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
nb: MINUTE("22:10:12") gir 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
nb: MINUTE(0,1234) gir 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
nb: SECOND-funksjonen gir antallet sekunder til et tidspunkt. Hvis ingen parameter er gitt, vil funksjonen gi det gjeldende sekundtallet.

en: SECOND(time)
nb: SECOND(tid)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
nb: SECOND("22:10:12") gir 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
nb: SECONDS(0,1234) gir 42

en: First (earlier) date value
nb: Første (tidligere) datoverdi

en: Second date value
nb: Andre datoverdi

en: Calculation mode
nb: Beregningsmåte

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
nb: WEEKS()-funksjonen gir forskjellen mellom to datoer, i uker. Den tredje parameteren betegner beregningsmåte: Hvis måten er 0 gir funksjonen det størst mulige antall uker mellom de to dagene. Hvis regnemåten er 1, gis bare antall hele uker i mellom.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
nb: WEEKS(dato2; dato1; måte)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
nb: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) gir 1, fordi det er en uke og en dag mellom

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
nb: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) gir 0, fordi det er ikke en hel uke mellom datoene, regnet fra første dag i uka ( mandag eller søndag, avhengig av lokasjonsoppsettet.)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
nb: MONTHS()-funksjonen gir forskjellen mellom to datoer, i måneder. Den tredje parameteren betegner beregningsmåte: hvis måten er 0 gir funksjonen det størst mulige antall måneder mellom de to dagene. Hvis måten er 1 gis bare antall hele måneder i mellom.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
nb: MONTHS(dato2; dato1; måte)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
nb: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) gir 1, fordi det er 1 måned og 8 dager i mellom

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
nb: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) gir 0, fordi det ikke er en hel måned mellom om man starter med første dag i måneden

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
nb: YEARS()-funksjonen gir forskjellen mellom to datoer, i år. Den tredje parameteren angir beregningsmåte: hvis måten er 0 gir funksjonen det størst mulige antall år mellom de to dagene. Hvis måten er 1 gis bare antall hele år, fra 1. januar til 31. desember.

en: YEARS(date2; date1; mode)
nb: YEARS(dato2; dato1; måte)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
nb: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) gir 1, fordi det er ett år og 7 dager mellom datoene

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
nb: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) gir 0, fordi det ikke er et helt år i mellom, om man starter første dagen i året

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
nb: DAYS()-funksjonen gir forskjellen mellom to datoer regnet i dager.

en: DAYS(date2; date1)
nb: DAYS(dato2; dato1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
nb: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") gir 4

en: Year
nb: År

en: Month
nb: Måned

en: Day
nb: Dag

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
nb: DAYOFYEAR()-funksjonen gir dagens nummer i året (1…365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
nb: DAYOFYEAR(år;måned;dag)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
nb: DAYOFYEAR(2000;12;1) gir 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
nb: DAYOFYEAR(2000;2;29) gir 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
nb: DATE()-funksjonen gir datoen formattert med lokale parametere.

en: DATE(year;month;date)
nb: DATE(år;måned;dag)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
nb: DATE(2000;5;5) gir fredag 5. mai 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
nb: TIME()-funksjonen gir klokkeslettet formattert med lokale parametere.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
nb: TIME(timer;minutter;sekunder)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
nb: TIME(10;2;2) gir 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
nb: TIME(10;70;0) gir 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
nb: TIME(10;-40;0) gir 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
nb: HOURS()-funksjonen gir antall timer i et tidsuttrykk.

en: HOURS(time)
nb: HOURS(tid)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
nb: HOURS("10:5:2") gir 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
nb: ISLEAPYEAR()-funksjonen gir «Sann» hvis angitt år er et skuddår, ellers «Usann».

en: ISLEAPYEAR(year)
nb: ISLEAPYEAR(år)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
nb: ISLEAPYEAR(2000) gir «Sann»

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
nb: DAYSINMONTH()-funksjonen gir antall dager i angitt år og måned.

en: DAYSINMONTH(year;month)
nb: DAYSINMONTH(år;måned)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
nb: DAYSINMONTH(2000;2) gir 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
nb: DAYSINYEAR()-funksjonen gir antall dager i angitt år.

en: DAYSINYEAR(year)
nb: DAYSINYEAR(år)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
nb: DAYSINYEAR(2000) gir 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
nb: WEEKSINYEAR()-funksjonen gir antall uker i angitt år.

en: WEEKSINYEAR(year)
nb: WEEKSINYEAR(år)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
nb: WEEKSINYEAR(2000) gir 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
nb: MINUTES()-funksjonen gir antall minutter i et tidsuttrykk.

en: MINUTES(time)
nb: MINUTES(tid)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
nb: MINUTES("10:5:2") gir 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
nb: SECONDS()-funksjonen gir antall sekunder i et tidsuttrykk.

en: SECONDS(time)
nb: SECONDS(tid)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
nb: SECONDS("10:5:2") gir 2

en: Number of day in week (1..7)
nb: Dagens nummer i uka (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
nb: DAYNAME()-funksjonen gir navnet på dagen i uka (1..7). I noen land er første dagen i uka mandag, mens i andre er det søndag.

en: DAYNAME(weekday)
nb: DAYNAME(ukedag)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
nb: DAYNAME(1) gir mandag (hvis uka starter på mandag)

en: Number of month (1..12)
nb: Månedsnummer (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
nb: MONTHNAME()-funksjonen gir navnet på måneden (1…12).

en: MONTHNAME(number)
nb: MONTHNAME(tall)

en: MONTHNAME(5) returns May
nb: MONTHNAME(5) gir mai

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
nb: CURRENTDATE()-funksjonen gir dagens dato. Den er tilsvarende TODAY funksjonen.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
nb: CURRENTDATE() gir «lørdag 13. juli 2002»

en: The TODAY() function returns the current date.
nb: TODAY() funksjonen gir dagens dato.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
nb: TODAY()-funksjonen gir «lørdag 13. april 2002»

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
nb: NOW()-funksjonen gir gjeldende dato formatert med lokale parametere. Den er helt lik CURRENTDATETIME, og er laget for å være kompatibel med andre programmer.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
nb: NOW()-funksjonen gir «lørdag 13. april 2002 19:12:01»

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
nb: CURRENTDATETIME()-funksjonen gir dagens dato og klokkeslettet.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
nb: CURRENTDATETIME() gir «lørdag 15. juli 2000 19:12:01»

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
nb: CURRENTTIME()-funksjonen gir klokkeslettet nå formattert med lokale parametere.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
nb: CURRENTTIME() gir «19:12:01»

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
nb: EASTERSUNDAY()-funksjonen gir datoen som påskesøndagen faller på i det året som er gitt som parameter.

en: EASTERSUNDAY(year)
nb: EASTERSUNDAY(år)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
nb: EASTERSUNDAY(2003) gir «20. april 2003»

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
nb: ISOWEEKNUM()-funksjonen gir ukenummeret som datoen er i. Merk at denne funksjonen følger ISO8601-standarden: en uke starter alltid med en mandag, og slutter på en søndag. Den første uka i året er den uka som har den første torsdagen i året.

en: ISOWEEKNUM(date)
nb: ISOWEEKNUM(dato)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
nb: ISOWEEKNUM(A1) gir 51 når A1 er "21. des".

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
nb: WEEKNUM()-funksjonen gir det lokale (ikke-ISO) ukenummerer som datoen faller på.

en: WEEKNUM(date; method)
nb: WEEKNUM(dato; metode)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
nb: WEEKNUM(A1; 1) gir 11 når A1 er "9. mars 2008". Ukenummeret i året, med søndag som første dag i uka (1, dette er standard hvis Metode er utelatt).

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
nb: WEEKNUM(A1; 2) gir 10 når A1 er "9. mars 2008". Ukenummeret i året, med mandag som første dag i uka (2).

en: First date
nb: Første dato

en: Second date
nb: Andre dato

en: interval
nb: Intervall

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
nb: DATEDIF()-funksjonen gir foskjellen mellom to datoer.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
nb: Intervall må være en av de følgende: «m»: måned. «d»: dager, «y»: hele år, «ym»: måned uten år, «yd»: dager uten år, «md»: dager uten måneder og år

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
nb: DATEDIF(første dato; andre dato; intervall)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
nb: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 er "1. Januar 1995" og A2 er "15. Juni 1999"  gir antall dager 1626

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
nb: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 er "1. Januar 1995" og A2 er "15. Juni 1999"  gir antall måneder 53

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
nb: YEARFRAC()-funksjonen gir antallet hele dager mellom startdato og sluttdato i følge basis.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
nb: Basis må være en av de følgende: 0 = 30/360 US, 1=Virkelig/virkelig, 1 = Virkelig/360, 2 = Virkelig/365, 4 = Europeisk 30/360

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
nb: YEARFRAC(startdato; sluttdato; basis)

en: Start date
nb: Startdato

en: Working days
nb: Arbeidsdager

en: Holidays
nb: Fridager

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
nb: WORKDAY()-funksjonen gir datoen som er «arbeidsdager» fra startdatoen.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
nb: Fridager må være en av de følgende: tall = dager somskal legges til,  en enkelt dato eller en rekke datoer.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
nb: WORKDAY(startdato; dager; fridager)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
nb: Hvis B9 er "01/01/2001", D3 er "03/01/2001", D4 er "04/01/2003" så gir WORKDAY(B9;2;D3:E4) "Fre 5. Jan 2001"

en: End date
nb: Sluttdato

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
nb: NETWORKDAY()-funksjonen gir antallet arbeidsdager mellom startdato og sluttdato.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
nb: NETWORKDAY(startdato; dager; fridager)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
nb: NETWORKDAY("01/01/2001";"08/01/2001") gir 5 arbeidsdager

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
nb: NETWORKDAY("01/01/2001";"08/01/2001";2) gir 3 arbeidsdager

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
nb: DATE2UNIX()-funksjonen gjør om en dato-tidsverdi til unix-tid.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
nb: En unix-tid er antall sekunder etter midnatt 1. januar 1970.

en: DATE2UNIX(date)
nb: DATE2UNIX(dato)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
nb: DATE2UNIX("01/01/2000") gir 946,684,800

en: Unixtime
nb: Unixtid

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
nb: UNIX2DATE()-funksjonen gjør om en unix-tid til dato-tidsverdi.

en: UNIX2DATE(unixtime)
nb: UNIX2DATE(unixtid)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
nb: UNIX2DATE(0) gir 1970-01-01

en: Engineering
nb: Teknikk

en: MinLength
nb: MinLengde

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
nb: BASE()-funksjonen konverterer et tall med grunntall 10 til en tallstreng med grunntall fra 2 til 36.

en: BASE(number;base;prec)
nb: BASE(tall;grunntall;pres)

en: BASE(128;8) returns "200"
nb: BASE(128;8) gir «200»

en: Where the function is evaluated
nb: Der hvor funksjonen blir evaluert

en: Order of the function
nb: Funksjonens orden

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
nb: BESSELI()-funksjonen gir den modifiserte Bessel-funksjonen In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
nb: BESSELI(0,7;3) gir 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
nb: BESSELJ()-funksjonen gir Bessel-funksjonen.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
nb: BESSELJ(0,89;3) gir 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
nb: BESSELK() funksjonen gir den modifiserte Bessel-funksjonen som er lik Bessel-funksjonen evaluert for rent imaginære argumenter.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
nb: BESSELK(3;9) gir 397,95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
nb: BESSELY() funksjonen gir Bessel-funksjonen som også kalles Weber-funksjonen eller  Neumann-funksjonen.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
nb: BESSELY(4;2) er lik  0,215903595

en: From unit
nb: Fra enhet

en: To unit
nb: Til enhet

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
nb: CONVERT()-funksjonen gir en omgjøring fra et målesystem til et annet.

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
nb: Massemålene som er støttet: g (gram), sg (pieces), lbm (pund), u (atommasse), ozm (unse), stone (6,36 kilogram), tonn, grain (0,0648 gram), pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
nb: Lengdemålene som er støttet: m (meter), in (tomme), ft (fot), mi (britisk mil), Nmi (nautisk mil) ang (ångstrøm), parsec, lysår.

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
nb: Trykkmålene som er støttet: Pa (Pascal), atm (atmosfærer), mmHg (mm kvikksølv), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
nb: Kraftenhetene som er støttet: N (Newton), dyn, pound.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
nb: Energienheter som er støttet: J (Joule), e (erg), c (Termodynamisk kalori), cal (IT kalori), eV (elektronvolt), HPh (Hestekrefter-timer), Wh (Watt-timer), flb (fot-pund), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
nb: Effektmål som er støttet: W (Watt), HP (hestekrefter), PS (Pferdestaerke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
nb: Magnetismeenheter som er støttet: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
nb: Temperaturmål som er støttet: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
nb: Volumenheter som er støttet: l (liter), tsp (teskje), tbs (spiseskje), oz (flytende unse), cup (kopp), pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel (tønne), m3 (kubikkmeter), mi3 (britisk kubikkmil), Nmi3 (kubikknautiskmil), in3 (kubikktomme), ft3 (kubikkfot), yd3 (kubikk yard), GRT eller regton (brutto registertonn).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
nb: Arealmål som er støttet: m2 (kvadratmeter), mi2 (britisk kvadratmil), Nmi2 (kvadratnautiskmil), in2 (kvadrattomme), ft2 (kvadratfot), yd2 (kvadratyard), acre (acre), ha (hektar).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
nb: Fartsenheter som er støttet: m/s (meter per sekund), m/h (meter per time), mph (britiske miles per time), kn (knop).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
nb: For metriske enheter kan hvilke som helst av disse prefiksene brukes:: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (deka, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
nb: CONVERT(Tall, fra enhet, til enhet)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
nb: CONVERT(32;"C";"F") tilsvarer 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
nb: CONVERT(3;"lbm";"kg") tilsvarer 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
nb: CONVERT(7.9;"cal";"J") tilsvarer 33,0757

en: Lower limit
nb: Nedre grense

en: Upper limit
nb: Øvre grense

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
nb: ERF() funksjonen gir feilfunksjonen. Med ett argument gir ERF() feilfunksjonen mellom 0 og argumentet.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
nb: ERF(Nedre grense, Øvre grense)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
nb: ERF(0.4) er lik 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
nb: ERFC()-funksjonen gir den komplementære feilfunksjonen.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
nb: ERFC(nedre grense, øvre grense)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
nb: ERFC(0.4) gir 0,57160764

en: The value to convert
nb: Verdien som skal omgjøres

en: The minimum length of the output
nb: Minste lengde for utdata

en: DEC2BIN(value)
nb: DEC2BIN(verdi)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
nb: DEC2BIN(12) gir «1100»

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
nb: DEC2BIN(55) gir «110111»

en: DEC2HEX(value)
nb: DEC2HEX(verdi)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
nb: DEC2HEX(12) gir «c»

en: DEC2HEX(55) returns "37"
nb: DEC2HEX(55) gir «37»

en: DEC2OCT(value)
nb: DEC2OCT(verdi)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
nb: DEC2OCT(12) gir «14»

en: DEC2OCT(55) returns "67"
nb: DEC2OCT(55) gir «67»

en: OCT2BIN(value)
nb: OCT2BIN(verdi)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
nb: OCT2BIN("12") gir «1010»

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
nb: OCT2BIN("55") gir «101101»

en: OCT2DEC(value)
nb: OCT2DEC(verdi)

en: OCT2DEC("12") returns 10
nb: OCT2DEC("12") gir 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
nb: OCT2DEC("55") gir 45

en: OCT2HEX(value)
nb: OCT2HEX(verdi)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
nb: OCT2HEX("12") gir «A»

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
nb: OCT2HEX("55") gir «2D»

en: BIN2DEC(value)
nb: BIN2DEC(verdi)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
nb: BIN2DEC("1010") gir 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
nb: BIN2DEC("11111") gir 31

en: BIN2OCT(value)
nb: BIN2OCT(verdi)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
nb: BIN2OCT("1010") gir «12»

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
nb: BIN2OCT("11111") gir «37»

en: BIN2HEX(value)
nb: BIN2HEX(verdi)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
nb: BIN2HEX("1010") gir «a»

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
nb: BIN2HEX("11111") gir «1f»

en: HEX2DEC(value)
nb: HEX2DEC(verdi)

en: HEX2DEC("a") returns 10
nb: HEX2DEC("a") gir 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
nb: HEX2DEC("37") gir 55

en: HEX2OCT(value)
nb: HEX2OCT(verdi)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
nb: HEX2OCT("a") gir «12»

en: HEX2OCT("37") returns "67"
nb: HEX2OCT("37") gir «67»

en: HEX2BIN(value)
nb: HEX2BIN(verdi)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
nb: HEX2BIN("a") gir «1010»

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
nb: HEX2BIN("37") gir «110111»

en: Real coefficient
nb: Reell koeffisient

en: Imaginary coefficient
nb: Imaginær koeffisient

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
nb: COMPLEX(reell,imaginær)-funksjonen gir et komplekst tall på formen x+yi.

en: COMPLEX(real;imag)
nb: COMPLEX(reell,imaginær)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
nb: COMPLEX(1,2;3,4) gir «1,2+3,4i»

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
nb: COMPLEX(0;-1) gir «-i»

en: Complex number
nb: Komplekst tall

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
nb: IMAGINARY(streng)-funksjonen gir den imaginære koeffisienten av et komplekst tall.

en: IMAGINARY(string)
nb: IMAGINARY(streng)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
nb: IMAGINARY("1,2+3.4i") gir 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
nb: IMAGINARY("1,2") gir 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
nb: IMREAL(streng)-funksjonen gir realkoeffisienten av et komplekst tall.

en: IMREAL(string)
nb: IMREAL(streng)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
nb: IMREAL("1,2+3.4i") gir 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
nb: IMREAL("1,2i") gir 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
nb: IMCOS(streng)-funksjonen gir cosinus av et komplekst tall.

en: IMCOS(string)
nb: IMCOS(streng)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
nb: IMCOS("1+i") gir «0,83373-0.988898i»

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
nb: IMCOS("12i") gir 81 377,4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
nb: IMCOSH(streng)-funksjonen gir hyperbolsk cosinus av et komplekst tall.

en: IMCOSH(string)
nb: IMCOSH(streng)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
nb: IMCOSH("1+i") gir «0,83373+0.988898i»

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
nb: IMCOSH("12i") gir 0.84358

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
nb: IMCOT(streng)-funksjonen gir cotangens av et komplekst tall.

en: IMCOT(string)
nb: IMCOT(streng)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
nb: IMCOT("1+i") gir "0.21762-0.86801i"

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
nb: IMCSC(streng)-funksjonen gir cosecant av et komplekst tall.

en: IMCSC(string)
nb: IMCSC(streng)

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
nb: IMCSC("1+i") git "0.62151-0.30393i"

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
nb: IMCSCH(streng)-funksjonen gir hyperbolsk cosecant av et komplekst tall.

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
nb: IMCSCH("1+i") gir "0.30393-i0.62151"

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
nb: IMSEC(streng)-funksjonen gir secant av et komplekst tall.

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
nb: IMSEC("1+i") gir "0.49833+i0.59108"

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
nb: IMSECH(streng)-funksjonen gir hyperbolsk secant av et komplekst tall.

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
nb: IMSECH("1+i") gir "0.49833-i0.59108"

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
nb: IMSIN()-funksjonen gir sinus av et komplekst tall.

en: IMSIN(string)
nb: IMSIN(streng)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
nb: IMSIN("1+i") gir «1,29846+0,634964i»

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
nb: MSIN("1,2") gir -0,536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
nb: IMSINH()-funksjonen gir hyperbolsk sinus av et komplekst tall.

en: IMSINH(string)
nb: IMSINH(streng)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
nb: IMSINH("1+i")  gir «0.63496+1.29846i»

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
nb: IMSINH("1.2") gir 1.50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
nb: IMTAN()-funksjonen gir tangent av et komplekst tall.

en: IMTAN(string)
nb: IMTAN(streng)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
nb: IMTAN("1+i")  gir «0.27175+1.08392i»

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
nb: IMTAN("1.2") gir 2.57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
nb: IMTANH()-funksjonen gir hyperbolsk tangens av et komplekst tall.

en: IMTANH(string)
nb: IMTANH(streng)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
nb: IMTANH("1+i") gir «1.08392+0.27175i»

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
nb: IMTANH("1.2") gir 0.83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
nb: IMEXP()-funksjonen gir eksponentialen av et komplekst tall.

en: IMEXP(string)
nb: IMEXP(streng)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
nb: IMEXP("2-i") gir «3,99232-6,21768i»

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
nb: IMEXP("12i") gir «0,843854-0,536573i»

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
nb: IMLN()-funksjonen gir den naturlige logaritmen til et komplekst tall.

en: IMLN(string)
nb: IMLN(streng)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
nb: IMLN("3-i") gir «1,15129-0,321751i»

en: IMLN("12") returns 2.48491
nb: IMLN("12") gir 2,48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
nb: IMLOG2()-funksjonen gir logaritmen med base 2 til et komplekst tall.

en: IMLOG2(string)
nb: IMLOG2(streng)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
nb: IMLOG2("3+4i") gir  «2.321928+1.337804i»

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
nb: IMLOG10()-funksjonen gir logaritmen med base 10 til et komplekst tall.

en: IMLOG10(string)
nb: IMLOG10(streng)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
nb: IMLOG10("3+4i") gir «0.69897+0.402719i»

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
nb: IMSQRT(streng)-funksjonen gir kvadratrota av et komplekst tall.

en: IMSQRT(string)
nb: IMSQRT(streng)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
nb: IMSQRT("1+i") gir «1,09868+0,45509i»

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
nb: IMSQRT("1,2i") gir «0,774597+0,774597i»

en: Power
nb: Potens

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
nb: IMPOWER(string) gir et komplekst tall opphøyd i en potens.

en: IMPOWER(string)
nb: IMPOWER(streng)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
nb: IMPOWER("4-i";2) gir «15-8i»

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
nb: IMPOWER("1,2";2) gir 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
nb: IMSUM()-funksjonen gir summen av flere komplekse tall med formen x+yi

en: IMSUM(value;value;...)
nb: IMSUM(verdi; verdi; …)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
nb: IMSUM(1,2;"3,4+5i") gir «4,6+5i»

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
nb: IMSUM(1,2;"1i") gir «1,2+i»

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
nb: IMDIV()-funksjonen gir divisjonen av flere komplekse tall i form av x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
nb: IMDIV(verdi; verdi; …)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
nb: IMDIV(1,2;"3,4+5i") gir «0,111597-0,164114i»

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
nb: IMDIV("12+i";"12-i") gir «0,986207+0,16551i»

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
nb: IMSUB()-funksjonen gir differansen mellom flere komplekse tall med formen x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
nb: IMSUB(verdi;verdi; …)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
nb: MSUB(1,2;"3,4+5i") gir «-2,2-5i»

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
nb: IMSUB(1,2;"1i") gir «1,2-i»

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
nb: IMPRODUCT()-funksjonen gir produktet av flere komplekse tall i form av x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
nb: IMPRODUCT(verdi; verdi; …)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
nb: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") gir «4,08+6i»

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
nb: IMPRODUCT(1,2;"1i") gir «+1,2i»

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
nb: IMCONJUGATE(komplekst tall) gir den konjugerte av et komplekst tall med formen x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
nb: IMCONJUGATE(komplekst tall)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
nb: IMCONJUGATE("1,2+5i") gir «1,2-5i»

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
nb: IMCONJUGATE("-i") gir «i»

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
nb: IMCONJUGATE("12") gir «12»

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
nb: IMARGUMENT-funksjonen gir argumentet av et komplekst tall i form av x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
nb: IMARGUMENT(komplekst tall)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
nb: IMARGUMENT("1,2+5i") gir 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
nb: IMARGUMENT("-i") gir -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
nb: IMARGUMENT("12") gir «#Div/0»

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
nb: IMABS(komplekst tall)-funksjonen gir normen til et komplekst tall med formen x+yi.

en: IMABS(complex number)
nb: IMABS(komplekst tall)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
nb: IMABS("1,2+5i") gir 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
nb: IMABS("-i") gir 1

en: IMABS("12") returns 12
nb: IMABS("12") gir 12

en: Floating point value
nb: Flyttallsverdi

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
nb: DELTA()-funksjonen gir 1 dersom x er lik y, ellers 0. Standard for y er 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
nb: DELTA(1,2;3,4) gir 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
nb: DELTA(3;3) gir 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
nb: DELTA(1, TRUE) gir 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
nb: The GESTEP() funksjonen gir 1 hvis x er større enn eller lik y, ellers gir den 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
nb: GESTEP(1.2; 3.4) gir 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
nb: GESTEP(3; 3) gir 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
nb: GESTEP(0.4; TRUE) gir 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
nb: GESTEP(4; 3) gir 1

en: Financial
nb: Finansielt

en: Issue date
nb: tstedelsesdato

en: First interest
nb: Første rente

en: Settlement
nb: Oppgjør

en: Annual rate of security
nb: Årlig rate for verdipapiret

en: Par value
nb: Pariverdi

en: Number of payments per year
nb: Antall betalinger per år

en: Day counting basis
nb: Basis for dagtelling

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
nb: ACCRINT()-funksjonen gir påløpte renter for et verdipapir som gir periodiske renter. Tillatte perioder er 1 – årlig, 2 – halvårlig eller 4 – kvartalsvis. Basis er måten du vil telle dager: 0: US 30/360 (standard), 1: virkelige dager, 2: virkelige dager/360, 3: virkelige dager/365 eller 4: Europeisk 30/360.

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
nb: ACCRINT(utstedelse; første rente; oppgjør; rate; pariverdi; periode; basis)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
nb: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1;1000; 2; 0) gir 16 944

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
nb: Funksjonen ACCRINTM gir påløpt rente for et verdipapir som betaler ut rente ved forfall. Basis er måten du vil telle dager: 0: US 30/360 (standard), 1: virkelige dager, 2: virkelige dager/360, 3: virkelige dager/365 eller 4: Europeisk 30/360.

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
nb: ACCRINTM(utstedelse; oppgjør; rate; pariverdi; basis)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
nb: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) gir 5.0278

en: Cost
nb: Kost

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
nb: AMORDEGRC-funksjonen beregner amortiseringsverdi for det franske bokøringssystemet veed bruk av degressiv avskriving.

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
nb: AMORDEGRC(Kost; kjøpsdato; førstePeriodeSluttdato; restverdi; periode; rentefot; basis)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
nb: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) gir 228

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
nb: AMORLINC-funksjonen beregner amortiseringsverdi for det franske bokøringssystemet veed bruk av lineær avskriving.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
nb: AMORLINC(Kost; kjøpsdato; førstePeriodeSluttdato; restverdi; periode; rentefot; basis)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
nb: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) gir 91.256831

en: Principal
nb: Hovedstol

en: Interest rate
nb: Rentefot

en: Periods per year
nb: Perioder pr. år

en: Years
nb: År

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
nb: COMPOUND()-funksjonen gir verdien av en investering med rentesrente, utifra startkapitalen, nominelle rente, rentefrekvensen og tiden. Eksempel: kr 5000 ved 12 % rente som tilføyes kvartalsvis i 5 år vil til sammen bli COMPOUND(5000;0,12;4;5) eller kr 9030,56.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
nb: COMPOUND(startverdi;rente;perioder;perioder_i_året)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
nb: COMPOUND(5000;0,12;4;5) er 9030,56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
nb: CONTINUOUS()-funksjonen regner ut inntektene av kontinuerlig rentesrente, gitt startverdien, den nominelle renta og tiden i antall år. For eksempel vil kr 1000 med 10 % avkastning i 1 år bli CONTINUOUS(1000;,1;1) eller kr 1105,17.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
nb: CONTINUOUS(hovedstol;rente;år)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
nb: CONTINUOUS(1000;0.1;1) er 1105.17

en: Maturity
nb: Forfall

en: Frequency
nb: Frekvens

en: The COUPNUM function returns the number of coupons to be paid between the settlement and the maturity. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
nb: Funksjonen COUPNUM() gir antall kuponger som skal betales mellom oppgjør og forfall.  Basis er  måten du vil telle dager: 0: US 30/360 (standard), 1: virkelige dager, 2: virkelige dager/360, 3: virkelige dager/365 eller 4: Europeisk 30/360.

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
nb: COUPNUM(oppgjørsdato; forfallsdato; frekvens; basis)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
nb: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) gir 1

en: periods
nb: perioder

en: value
nb: verdi

en: end
nb: slutt

en: Calculates the cumulative interest payment.
nb: Beregner akkumulert rentebetaling.

en: CUMIPMT(rate; periods; value; start; end; type)
nb: CUMIMPT(rentefot; perioder; verdi; start; slutt; type)

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
nb: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) gir -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
nb: Beregner akkumulert hovedstolbetaling.

en: CUMPRINC(rate; periods; value; start; end; type)
nb: CUMPRINC(rentefot; perioder; verdi; start; slutt; type)

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
nb: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) gir -11904.054201

en: Salvage
nb: Restverdi

en: Life
nb: Økonomisk levetid

en: Period
nb: Periode

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
nb: DB()-funksjonen regner ut avskrivningen av en eiendel for en gitt periode med fast degressiv avskrivning. Antall måneder er valgfritt, det antas at det er 12 hvis det er utelatt.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
nb: DB(kostnad; restverdi; levetid; periode [;måneder])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
nb: DB(8000;400;6;3) er lik 1158,40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
nb: DB(8000;400;6;3;2) er lik 1783,41

en: Factor
nb: Faktor

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
nb: DDB()-funksjonen regner ut avskrivningen av en eiendel for en gitt periode med metoden for aritmetisk nedgang. Faktoren er valgfri, det antas at den er 2 hvis den er utelatt. Alle parametre må være større enn null.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
nb: DDB(kostnad; restverdi; levetid; periode [;faktor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
nb: DDB(75000;1;60;12;2) gir 1721,81

en: Price per $100 face value
nb: Pris per $100 pålydende

en: Redemption
nb: Innløsing

en: The DISC function returns the discount rate for a security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
nb: DISC()-funksjonen gir diskonteringsraten for et verdipapir. Basis er  måten du vil telle dager: 0: US 30/360 (standard), 1: virkelige dager, 2: virkelige dager/360, 3: virkelige dager/365 eller 4: Europeisk 30/360.

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
nb: DISC(oppgjør; forfall; pari; innløsning [; basis])

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
nb: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) gir 0,2841

en: Fractional Dollar
nb: Dollarbrøk

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
nb: Funksjonen DOLLARDE() gir en dollarpris uttrykt som et desimaltall. Brøkdollar er tallet som skal konverteres og "brøk" er nevner i brøken

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
nb: DOLLARDE(brøkdollar; brøk)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
nb: DOLLARDE(1.02; 16) – står for 1 og 2/16 og gir 1.125

en: Decimal Dollar
nb: Desimal dollar

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
nb: Funksjonen DOLLARFR() gir en dollarpris uttrykt som en brøk. Desimaldollar er tallet som skal konverteres, og «brøk» er nevner i brøken

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
nb: DOLLARFR(brøkdollar; brøk)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
nb: DOLLARFR(1.125; 16) gir 1.02. (1 + 2/16)

en: Rate
nb: rate, rentefot

en: Present value (PV)
nb: Nåverdi (PV)

en: Future value (FV)
nb: Sluttverdi (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
nb: Gir antallet perioder en investering trenger for å oppnå en ønsket verdi.

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
nb: URATION(0.1; 1000; 2000) gir 7,27

en: Coupon
nb: Kupong

en: Yield
nb: Avkastning

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
nb: Gir Macauley-varoighet i år for et verdipapir med fast rente.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
nb: DURATION_ADD(oppgjør; forfall; kupong; avkastning; frekvens; basis)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
nb: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) gir 5.9937749555

en: Nominal interest rate
nb: Nominell rente

en: Periods
nb: Perioder

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
nb: EFFECT()-funksjonen regner ut den effektive avkastningen av en nominell rente (årlig rente eller APR). For eksempel vil 8 % rente lagt til månedlig gi en effektiv avkastning på EFFECT(0,08;12) eller 8,3 %.

en: EFFECT(nominal;periods)
nb: EFFECT(nominell;perioder)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
nb: EFFECT(0.08;12) er 0,083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
nb: EFFECTIVE()-funksjonen regner ut den effektive avkastningen av en nominell rente (årlig rente eller APR). Det er det samme som EFFECT()-funksjonen.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
nb: EFFECTIVE(nominell;perioder)

en: EURO(currency)
nb: EURO(valuta)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
nb: EURO("DEM") er lik 1,95583

en: Source currency
nb: Kildevaluta

en: Target currency
nb: Målvaluta

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
nb: EUROCONVERT()-funksjonen konverterer et tall fra en nasjonal valuta til en annen valuta i EUs pengeunion ved å gå veien om EURO. Valuta er en av de følgende: ATS (Østerrike), BEF (Belgia), DEM (Tyskland), ESP (Spania), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (Frankrike), GRD (Hellas), IEP (Irland), ITL (Italia), LUF (Luxembourg), NLG (Nederland) eller PTE (Portugal).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
nb: EUROCONVERT(tall; kildevalutaL; målvaluta)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
nb: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") er lik 1.95583

en: Present value
nb: Nåverdi

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
nb: FV()-funksjonen gir sluttverdien (FV) av en investering ved gitt avkastning og tiden som er gått. Hvis du har kr 1000 i banken med 8% rente, så vil du etter to år ha FV(1000;0,008;2) eller kr 1166,40.

en: FV(present value;yield;periods)
nb: FV(nåverdi;rente;periode)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
nb: FV(1000;0,08;2) er 1166,40

en: Payment per period
nb: Betaling pr. periode

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
nb: FV_ANNUITY()-funksjonen gir den framtidige verdien (FV) av en rekke betalinger der størrelsen på betalingen, renta og antall perioder er oppgitt.  Eksempel: Om du mottar kr 500 i året i 20 år og investerer disse med 8% avkastning, så vil du totalt etter 20 år ha FV_ANNUITY(500;0.08;20) eller kr 22,880.98. Funksjonen antar at betalingene blir utført på slutten av hver periode.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
nb: FV_ANNUITY(beløp;rente;perioder)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
nb: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) er lik 5,525.63

en: Investment
nb: Investering

en: The INTRATE function returns the interest rate for a fully invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
nb: INTRATE()-funksjonen rgir rentesatsen for en totalinvestering. Basis er måten du vil telle dager: 0: US 30/360 (standard), 1: virkelige dager, 2: virkelige dager/360, 3: virkelige dager/365 eller 4: Europeisk 30/360.

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
nb: INTRATE(oppgjør; forfall; investering; innløsning; basis)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
nb: INTRATE("2001-02-28"; "2001-08-31"; 1000000; 2000000; 1) gir 1,98

en: Number of periods
nb: Antall perioder

en: Present values
nb: Nåverdier

en: Future value (optional)
nb: Sluttverdi (valgfri)

en: Type (optional)
nb: Type (valgfri)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
nb: IPMT beregner den del av beløpet for betaling i en periode som er renter.

en: Rate is the periodic interest rate.
nb: Renta er den periodiske rentesatsen.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
nb: Perioden er avregningsperioden. 1 for den første, og NPER siste periode.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
nb: NPER er det totale antall perioder det betales annuitet for.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
nb: PV er nåverdien i sekvensen av betalinger.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
nb: FV (valgfritt) er ønsket (framtidig) verdi. standardverdi: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
nb: Type (valgfritt) angir forfallsdato. 1 for betaling ved begynnelsen av en periode og 0 (standardverdien) for betaling ved slutten av en periode.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
nb: Eksempelet viser renta som skal betales i siste år av et lån over tre år. Rentesatsen er 10 prosent.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
nb: IPMT(Rate; Periode; NPer; PV; FV; Type)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
nb: IPMT(0.1;3;3;8000) gir -292.45

en: Guess
nb: Gjett

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
nb: IRR-funksjonen beregner internavkastning for en rekke kontantstrømmer.

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
nb: IRR( Verdier; Datoer[; Gjett = 0.1 ] )

en: Present values (PV)
nb: Nåverdier (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
nb: Beregner renta som betales i en gitt periode for en investering.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
nb: Periode er amortiseringsperioden. 1 for den første og NPer for siste periode.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
nb: NPer er totalt antall perioder når annuitet betales.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
nb: ISPMT(Rate; Periode; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
nb: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) gir -533333

en: Face value
nb: Pålydende verdi

en: Coupon rate
nb: Kupongrente

en: Coupons per year
nb: Kuponger pr. år

en: Market interest rate
nb: Markedsrentenivået

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
nb: LEVEL_COUPON()-funksjonen regner ut verdien av en flatrenteobligasjon. Dersom f.eks rentenivået er 10 %, vil en obligasjon på kr 1000 med halvårlige kuponger ved 13 % rente som forfaller om 4 år være verdt LEVEL_COUPON(1000;,13;2;4;,1) eller kr 1096,95.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
nb: LEVEL_COUPON(pålydende;kupongrente;kuponger pr. år;år;markedsrente)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
nb: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) er 1096.95

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
nb: MDURATION()-funksjonen beregner modifisert Macauley-varoighet i år for et verdipapir med fast rente.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
nb: MDURATION(oppgjør; forfall; kupong; avkastning; frekvens; [basis=0])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
nb: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) gir 0.316321106

en: Reinvestment
nb: Reinvestering

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
nb: MIRR()-funksjonen beregner modifisert intern avkastning (IRR, internal rate of return) for en serie periodiske investeringer.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
nb: MIRR(verdier; investering; reinvestering)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
nb: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) er lik 34.2823387842%

en: Effective interest rate
nb: Effektiv rente

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
nb: NOMINAL()-funksjonen regner ut den nominelle rentesatsen for en effektiv rente regnet ut ved gitte intervaller. Eksempel: for å tjene 8% på en konto med rente lagt til hver måned, trenger du en nominell rente på NOMINAL(0,08;12) eller 7,72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
nb: NOMINAL(effektiv; perioder )

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
nb: NOMINAL( 0,08; 12 ) er 0,0772

en: Payment
nb: Avdrag

en: Future value (FV - optional)
nb: Sluttverdi (FV – valgfri)

en: Returns the number of periods of an investment.
nb: Gir antallet perioder for en investering.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
nb: NPER(rate;avdrag;pv;fv;type)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
nb: NPER(0.1; -100; 1000) gir 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
nb: NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) gir 11.906

en: Values (array)
nb: Verdier (tabell)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
nb: Netto nåverdi (NPV) for en serie periodiske kontantstrømmer.

en: Computes the net present value for a series of periodic cash flows with the
                   discount rate Rate. Values should be positive if they are received as income, and
                       negative if the amounts are expenditure.
nb: Beregner netto nåverdi for en serie periodiske kontantstrømmer med diskontoen
     Rate. Verdier er positive hvis de mottas som inntekt, negative hvis beløpene er 
    utgifter.

en: NPV(Rate; Values)
nb: NPV(Rate; Verdier)

en: Last
nb: Sist

en: AnnualYield
nb: ÅrligAvkast

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
nb: ODDLPRICE-funksjonen beregner verdien av verdipapiret pr. 100 valutaenheter pålydende verdi. Papiret har en uregelmessig dato for siste rente.

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
nb: ODDLPRICE( Oppgjør; Forfall; Siste; Rate; ÅrligAvkast; Innløsning; Frekvens [; Basis = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
nb: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) girs 90.991042345

en: Price
nb: Pris

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
nb: ODDLYIELD-funksjonen beregner avkastningen av verdipapiret som har en uregelmessig dato for siste rente.

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
nb: ODDLYIELD(oppgjør; forfall; siste; rentefot; pris; innløsning; frekvens [; basis=0)]

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
nb: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) gir 4.997775351

en: Number of periods (NPer)
nb: Antall perioder (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
nb: PMT gir betalingsbeløp for et lån basert på fast rente og konstante betalinger (hver betaling med samme beløp).

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
nb: PMT(0.1; 4; 10000) gir -3154.71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
nb: PPMT beregner hvor mye av betalingen for en annuitet som går til ho0vedstolen.

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
nb: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) gir -18.48

en: Issue
nb: Utstedt

en: Discount rate
nb: Diskonteringsrate

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
nb: PRICEMAT Beregn pris pr. 100 valutaenheter pålydende for verdipapir som betaler renter ved papirets forfallsdato.

en: Basis     Calculation method
nb: Basis     Beregningsmåte

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
nb:   0       US metode, 12 måneder, hver måned med 30 dager

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
nb:   1       Virkelig antall dager i året, virkelig antall dager i måneder

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
nb:   2       360 dager i året, virkelig antall dager i måneder

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
nb:   4       365 dager i året, virkelig antall dager i måneder

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
nb:   5       Europeisk metode, 12 måneder, hver med 30 dager

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
nb: PRICEMAT(oppgjør; forfall; utstedt; rentefot; avkastnng [;basis=0])

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
nb: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) gir 103.819218241

en: Future value
nb: Sluttverdi

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
nb: PV()-funksjonen gir nåverdien (PV) av en investering -- verdien i dag av en sum penger i framtiden, med gitt rentesats eller inflasjon. F.eks hvis du trenger kr 1166,40 om to år, og du får 8% rente; da må du starte med PV(1166,40;0,08;2) eller kr 1000.

en: PV(future value;rate;periods)
nb: PV(framtidig verdi;rente;perioder)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
nb: PV(1166,4;0,08;2 ) er 1000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
nb: PV_ANNUITY()-funksjonen gir nåverdien (PV) av et annuitetslån eller en rekke betalinger. Eksempel: En lotterigevinst på en million kroner som utbetales i rater av kr 50,000 årlig i 20 år med 5% rente er faktisk verdt PV_ANNUITY(50000;0.05;20) eller kr 623,111. Funksjonen antar at alle betalinger blir utført på slutten av hver periode.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
nb: PV_ANNUITY(beløp;rente;perioder)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
nb: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) er lik 4,329.48

en: Payment period
nb: Betalingsperiode

en: Regular payments
nb: Regelmessige betalinger

en: The RATE() function computes the constant interest rate per period of an investment.
nb: RATE()-funksjonen beregner den konstante rentefoten pr. periode av en investering.

en: RATE(4*12;-200;8000) equals 0.007701472
nb: RATE(4*12;-200;8000) gir 0.007701472

en: The RECEIVED function returns the amount received at the maturity date for a invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360. The settlement date must be before maturity date.
nb: RECEIVED()-funksjonen gir summen mottatt på forfallsdagen for en verdipapirinvestering. Basis er dagtellingstypen du vil bruke: 0: US 30/360 (standard), 1: virkelige dager, 2: virkelige dager/360, 3: virkelige dager/365 eller 4: Europeisk 30/360. Oppgjørsdatoen må være før forfallsdatoen.

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
nb: RECEIVED(oppgjør; forfall; investering; diskonto; basis)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
nb: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) gir 1 025,787

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
nb: RRI-funksjonen beregner renta som er resultat av overskuddet fra en investering.

en: RRI(1;100;200) returns 1
nb: RRI(1;100;200) gir 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
nb: Funksjonen SLN() regner ut den lineære avskrivningen av en eiendel for en enkelt periode. Anskaffelsesverdien er det det kostet å skaffe seg eiendelen. Restverdien er den verdien eiendelen har ved slutten av perioden. Økonomisk levetid er antall perioder avskrivningen skjer i. SLN fordeler kostnaden jevnt over eiendelens økonomiske levetid.

en: SLN(cost; salvage value; life)
nb: SLN(kostnad;restverdi;levetid)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
nb: SLN(10000;700;10) er lik 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
nb: SYD()-funksjonen  («Sum of Year Digits») regner ut årlig avskrivning av en eiendel basert på anskaffelsesverdien, restverdien, beregnet levetid og en viss periode. Denne metoden øker avskrivningshastigheten, slik at avskrivningen skjer raskest i de tidlige periodene og senere synker. Avskrevet verdi er lik kostnad minus restverdi. Den økonomiske levetiden er antall perioder (vanligvis år) eiendelen avskrives over.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
nb: SYD(kostnad; restverdi; levetid; periode)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
nb: SYD(5000; 200; 5; 2) er lik 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
nb: TBILLEQ-funksjonen gir obligasjonsekvivalenten til en US statsveksel. Forfallsdatoen må være etter oppgjørsdatoen, men innen 365 dager.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
nb: TBILLEQ(oppgjør; forfall; diskonto)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
nb: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) gir 0,1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
nb: TBILLPRICE-funksjonene gir prisen pr. $100 pålydende for en USA- statsveksel. Forfallsdatoen må være etter oppgjørsdato, men innen 365 dager. Diskonteringsraten må være positiv.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
nb: TBILLPRICE(oppgjør; forfall; diskonto)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
nb: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0,05) gir 97,4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
nb: TBILLYIELD-funksjonene gir avkastningen for en US statsveksel. Forfallsdatoen må være etter oppgjørsdato, men innen 365 dager. Prisen må være positiv.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
nb: TBILLYIELD(oppgjør; forfall; kurs)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
nb: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) gir -1.63

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
nb: VDB beregner akkumulert avskrivning av et aktivum med en startverdi, en forventet levetid og en sluttverdi for en oppgitt periode, ved bruk av metoden med synkende saldo med variabel rate.

en: VDB(cost; salvage; life; start-period; end-period; [; depreciation-factor = 2 [; switch = false ]] )
nb: VDB(kostnad; restverdi; start-peroiode; slutt-periode [;avskrivingsfaktor = 2[; svitsj = false]]

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
nb: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) gir 1312.5

en: Dates
nb: Datoer

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
nb: XIRR-funksjonen beregner internavkastning for en ikke-periodisk rekke kontantstrømmer.

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
nb: XIRR( Verdier; Datoer[; Gjett = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
nb: XIRR(B1:B4;C1:C4) La B1:B4 inneholde -20000, 4000, 12000, 8000 mens C1:C4 in neholder "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" gir 0.2115964

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
nb: XNPV-funksjonen beregner netto nåverdi av en rekke kontantstrømmer.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
nb: XNPV( Rentefot; Verdier; Datoer )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
nb: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) La B1:B4 inneholde -20000, 4000, 12000, 8000 mens C1:C4 inneholder "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" gir 2907.83187

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
nb: YIELDDISC beregner avkastning av et diskontert verdipapir pr. 100 valutaenheter pålydende.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
nb: YIELDDISC(oppgjør; forfall; pris, innløsning,basis)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
nb: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) gir 0.106194684

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
nb: YIELDMAT-funksjonen beregner avkastning av et verdipapir som betaler rente på forfallsdatoen.-

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
nb: YIELDMAT(oppgjør; forfall; utstedt; rentefot; pris; basis)

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
nb: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) gir 0.050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
nb: ZERO_COUPON()-funksjonen regner ut verdien av en nullkupong (diskontert) obligasjon. Eksempel: om rentesatsen er 10% så vil en obligasjon på kr 1000 som forfaller om 20 år være verdt ZERO_COUPON(1000;.1;20) eller kr 148.64.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
nb: ZERO_COUPON(pålydende;rentesats;år)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
nb: ZERO_COUPON(1000;0,1;20) er 148,64

en: Manual
nb: Manuell

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
nb: ERRORTYPE()-funksjonen gjør m en feil til et tall. Hvis verdien ikke er en feil, så returneres en feil, ellers returneres en numerisk feilkode. Feilkoder har Excel som modell.

en: ERRORTYPE(value)
nb: ERRORTYPE(verdi)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
nb: ERRORTYPE(NA()) gir 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
nb: ERRORTYPE(0) gir en feil

en: Reference
nb: Re&feranse

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
nb: FORMULA()-funksjonen gir formelen i en celle som en streng.

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
nb: FORMULA(A1) gir "=SUM(1+2)" hvis cellen A1 inneholder en slik formel.

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
nb: Funksjonen N() konverterer en verdi til et tall. Om verdien er, eller refererer til et tall, så gir funksjonen tallet. Om verdien er sann, så gir funksjonen 1. Om verdien er en dato, gir funksjonen datoens serienummer. For alt annet gir funksjonen 0.

en: N(value)
nb: N(verdi)

en: N(3.14) returns 3.14
nb: N(3,14) gir 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
nb: N("7") gir 0 (ettersom "7" er tekst)

en: Type of information
nb: Informasjonstype

en: The INFO() function returns information about the current operating environment. Parameter type specifies what type of information you want to return. It is one of the following: "directory" returns the path of the current directory, "numfile" returns the number of active documents, "release" returns the version of Calligra Sheets as text, "recalc" returns the current recalculation mode: "Automatic" or "Manual", "system" returns the name of the operating environment, "osversion" returns the current operating system.
nb: Funksjonen INFO() gir informasjon om det gjeldende operativmiljøet. Parametertypen angir hvilken type informasjon som skal gis. Det er en av følgende: «directory» gir stien til gjeldende katalog, «numfile» gir antallet åpne dokumenter, «release» gir versjonen av Calligra Sheets som tekst, «recalc» gir beregningsmåten «Automatic» eller «Manual», «system» gir navnet på operativmiljøet, «osversion» gir versjonen av operativsystemet.

en: Any value
nb: Alle typer verdier

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
nb: ISLOGICAL()-funksjonen gir «True» (sann) hvis parameteret er en boolsk verdi, ellers gir den «False» (usann).

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
nb: ISLOGICAL(A1>A2) gir «True»

en: ISLOGICAL(12) returns False
nb: ISLOGICAL(12) gir «False»

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
nb: ISBLANK()-funksjonen gir «True» hvis parameteren er tom, ellers «False».

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
nb: ISBLANK(A1) gir «True» hvis A1 er tom

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
nb: ISBLANK(A1) gir «False» om A1 inneholder en verdi

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
nb: ISNUMBER() funksjonen gir «True» hvis parameteret er en numerisk verdi. Ellers gir den «Falsk». Det er samme funksjonen som ISNUM.

en: ISNUMBER(12) returns True
nb: ISNUMBER(12) gir «True»

en: ISNUMBER(hello) returns False
nb: ISNUMBER(hallo) gir «False»

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
nb: ISNUM() funksjonen gir «True» hvis parameteret er en numerisk verdi. Ellers gir den «Falsk». Det er samme funksjonen som ISNUMBER.

en: ISNUM(12) returns True
nb: ISNUM(12) gir «True»

en: ISNUM(hello) returns False
nb: ISNUM(hallo) gir «False»

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
nb: ISTIME()-funksjonen gir «True» hvis parameteren er et tidsuttrykk, hvis ikke gir den «False».

en: ISTIME("12:05") returns True
nb: ISTIME("12:05") gir «True»

en: ISTIME("hello") returns False
nb: ISTIME("hallo") gir «False»

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
nb: ISDATE()-funksjonen gir «True» hvis parameteren er en datoverdi, hvis ikke gir den «False»

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
nb: ISDATE("2000-2-2") gir «True»

en: ISDATE("hello") returns False
nb: ISDATE("hallo") gir «False»

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
nb: ISREF()-funksjonen gir «True» hvis parameteret viser til en referanse. Ellers gir den «False»

en: ISREF(x)
nb: SREF(x)

en: ISREF(A12) returns true
nb: ISREF(A12) gir «True»

en: ISREF("hello") returns false
nb: ISREF("hallo") gir «false»

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
nb: ISTEXT()-funksjonen gir «True» hvis parameteren er en streng, ellers gir den «False»

en: ISTEXT(12) returns False
nb: ISTEXT(12) gir «False»

en: ISTEXT("hello") returns True
nb: ISTEXT("hallo") gir «True»

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
nb: ISNONTEXT()-funksjonen gir «True» hvis parameteret ikke er en streng, ellers gir den «False». ISNONTEXT er lik ISNOTTEXT-funksjonen.

en: ISNONTEXT(12) returns True
nb: ISNONTEXT(12) gir «True»

en: ISNONTEXT("hello") returns False
nb: ISNONTEXT("hallo") gir «False»

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
nb: ISNOTTEXT()-funksjonen gir «True» hvis parameteret ikke er en streng, ellers gir den «False». ISNOTTEXT er lik ISNONTEXT-funksjonen.

en: ISNOTTEXT(12) returns True
nb: ISNOTTEXT(12) gir «True»

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
nb: ISNOTTEXT("hallo") gir «False»

en: The ISFORMULA() function returns True if the referenced cell contains a formula. Otherwise it returns False
nb: ISFORMULA()-funksjonen gir «True» hvis cellen inneholder en formel, ellers gir den «False».

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
nb: ISODD()-funksjonen gir «True» hvis parameteret er et oddetall, ellers gir den «False».

en: ISODD(12) returns False
nb: ISODD(12) gir «False»

en: ISODD(-7) returns True
nb: ISODD(-7) gir «True»

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
nb: ISEVEN()-funksjonen gir «True» hvis parameteret er et partall, ellers gir den «False».

en: ISEVEN(12) returns True
nb: ISEVEN(12) gir «True»

en: ISEVEN(-7) returns False
nb: ISEVEN(-7) gir «False»

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
nb: ISERR() funksjonen gir «True» hvis parameteren er en feil som ikke er «N/A».Ellers gir den «False». Bruk ISERROR() hvis du vil ta med N/A-feilen også.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
nb: ISERROR()-funksjonen gir «True» hvis parameteren er en feil, hvis ikke gir den «False».

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
nb: ISNA()-funksjonen gir «True» hvis parameteren er en N/A-feil, hvis ikke gir den «False».

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
nb: NA() funksjonen gir den konstange feilverdien N/A.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
nb: TYPE()-funksjonen gir 1 om verdien er et tall, 2 om det er tekst, 4 om det er en logisk verdi, 16 om det er en feilverdi eller 64 hvis det er et felt. Hvis cellen som verdien representerer inneholder en formel gis den svartypen som formelen gir.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
nb: TYPE(A1) gir 2, om A1 inneholder «Tekst»

en: TYPE(-7) returns 1
nb: TYPE(-7) gir 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
nb: TYPE(A2) gir 1, om A2 inneholder «=CURRENTDATE()»

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
nb: Gir det aktuelle filnavnet. Hvis dette dokumentet ikke har vært lagret, så gis en tom streng.

en: Logical
nb: Logisk

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
nb: FALSE() funksjonen gir den boolske verdien FALSE.

en: FALSE() returns FALSE
nb: FALSE() gir FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
nb: TRUE() funksjonen gir den boolske verdien TRUE.

en: TRUE() returns TRUE
nb: TRUE() gir TRUE

en: Boolean values
nb: Boolske verdier

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
nb: AND()-funksjonen gir «True» hvis alle verdiene er «True». Ellers gir den «False», hvis ingen av verdiene er en feil – i så fall gvir den en feil.

en: AND(value;value;...)
nb: AND(verdi;verdi; …)

en: AND(true;true;true) returns True
nb: AND(True;True;True) gir «True»

en: AND(true;false) returns False
nb: AND(True;False) gir False

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
nb: OR()-funksjonen gir «True» hvis minst en av verdiene er sann, ellers gir den «False». Hvis en av verdiene er en feil, så gir den en  feil.

en: OR(value;value;...)
nb: OR(verdi;verdi; …)

en: OR(false;false;false) returns False
nb: OR(False;False;False) gir «False»

en: OR(true;false) returns True
nb: OR(True;False) gir «True»

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
nb: NAND()-funksjonen gir «True» hvis minst en av verdiene ikke er sanne, ellers gir den «False».

en: NAND(value;value;...)
nb: NAND( verdi; verdi;  … )

en: NAND(true;false;false) returns True
nb: NAND(True,False,False) gir «True»

en: NAND(true;true) returns False
nb: NAND(True;True) gir «False»

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
nb: NOR()-funksjonen gir «True» hvis alle verdier gitt som parametere er av typen bool og har verdien «False». Ellers gir den «False».

en: NOR(value;value;...)
nb: NOR(verdi;verdi; …)

en: NOR(true;false;false) returns False
nb: NOR(True,False,False) gir «False»

en: NOR(false;false) returns True
nb: NOR(False;False) gir «True»

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
nb: XOR()-funksjonen gir «False» hvis antall «True«-verdier er et partall, ellers gir den «True». Den gir en feil hvis noen av argumentene er en feil.

en: XOR(value;value;...)
nb: XOR(verdi;verdi;…)

en: XOR(false;false;false) returns True
nb: XOR(False;False;False) gir «True»

en: XOR(true;false) returns True
nb: XOR(True;False) gir «True»

en: Boolean value
nb: Boolsk verdi

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
nb: NOT()-funksjonen gir «True» hvis verdien er «False» og gir «False» hvis verdien er «True». Den gir en feil hvis inndata er feil.

en: NOT(false) returns True
nb: NOT(False) gir «True»

en: NOT(true) returns False
nb: NOT(True) gir «False»

en: If true
nb: Hvis sann

en: If false
nb: Hvis usann

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
nb: IF()-funkjonen er en betinget funksjon. Denne funksjonen returnerer den andre parameteren hvis betingelsen er sann, ellers returneres den tredje parameteren (soom er «False» hvis den ikke er gitt.

en: IF(condition;if_true;if_false)
nb: IF(betingelse;hvis_sann;hvis_usann)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
nb: A1=4;A2=6;if(A1>A2;5;3) gir 3

en: Any X
nb: Enhver X

en: Any Alternative
nb: Ethvert alternativ

en: Return X unless it is an Error, in which case return an alternative value.
nb: Returner X hvis det ikke er en Error, i så fall returneres en alternativ verdi.

en: IFERROR(AnyX;AnyAlternative)
nb: IFERROR(EnhverX;EthvertAlternativ)

en: IFERROR(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an error-value else the content of A2 is returned.
nb: IFERROR(A1;A2) returnerer innholdet i A1 hvis det innholdet ikke er en feilverdi, ellers returneres innholdet i A2.

en: Return X unless it is an NA, in which case return an alternative value.
nb: Returner X hvis det ikke er en NA, i så fall returneres en alternativ verdi.

en: IFNA(AnyX;AnyAlternative)
nb: IFNA(EnhverX;EthvertAlternativ)

en: IFNA(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an #N/A error-value else the content of A2 is returned.
nb: IFNA(A1;A2) returnerer innholdet i A1 hvis det innholdet ikke er en #N/A feilverdi, ellers returneres innholdet i A2,

en: Math
nb: Matte

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
nb: Funksjonen SUBTOTAL() gir en subtotal av en gitt liste argumenter, og ser bort fra andre subtotaler inni der. Funksjon kan være ett av følgende tall: 1 . Gjennomsnitt, 2 -Antall, 3 – CountA, 4 – Maksimum, 5 – Minimum, 6 – Produkt, 7 – Standardavvik, 8 – StandardavvikP, 9 – Sum, 10 – Varians, 11 – VariansP.

en: SUBTOTAL(function; value)
nb: SUBTOTAL(funksjon; verdi)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
nb: Hvis A1:A5 inneholder 7, 24, 23, 56 og 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
nb: SUBTOTAL(1; A1:A5) gir 23.8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
nb: SUBTOTAL(4; A1:A5) gir 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
nb: SUBTOTAL(9; A1:A5) gir 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
nb: SUBTOTAL(11; A1:A5) gir 307.76

en: X the independent variable of the power series
nb: X er den fri variablen i potensrekka

en: N the initial power to which X is to be raised
nb: N er den første potensen som X skal opphøyes i

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
nb: M er inkrementet som N skal økes med for hvert ledd i rekka

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
nb: Koeffisienter – et sett koeffisienter som hver påfølgende potens av X blir multiplisert med

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
nb: SERIESSUM()-funksjonen gir summen av en potensrekke.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
nb: SERIESSUM( X; N; M; Koeffisienter)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
nb: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) gir 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
nb: LCM()-funksjonen gir minste felles multiplum av to eller flere flyttall.

en: LCM(value; value)
nb: LCM(verdi; verdi)

en: LCM(6;4) returns 12
nb: LCM(6;4) gir 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
nb: LCM(1.5;2,25) gir 4,5

en: LCM(2;3;4) returns 12
nb: LCM(2;3;4) gir 12

en: Third number
nb: Tredje tall

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
nb: Funksjonen GCD() gir største fellesnevner for to eller flere heltall.

en: GCD(value; value)
nb: GCD(verdi; verdi)

en: GCD(6;4) returns 2
nb: CD(6;4) gir 2

en: GCD(10;20) returns 10
nb: GCD(10;20) gir 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
nb: GCD(20;15;10) gir 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
nb: EPS() gir maskinens epsilon. Det er forskjellen mellom heltallet 1 og det minste flyttallet som er større enn 1. Siden datamaskiner bruker et endelig antall sifre, er avrundingsfeil uungåelige (men som oftest ubetydelige) i alle beregninger.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
nb: På de fleste systemer gir dette 2^-52=2,2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
nb: 0,5*EPS() gir «enhetsavrundingen». Denne verdien er interessant fordi den er det største tallet x slik at (1+x) – 1 = 0 ( på grunn av avrundingsfeil).

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
nb: EPS() er så liten at Calligra Sheets viser 1 + eps() som 1

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
nb: Velg et tall x mellom 0 og EPS(). Legg merke til at 1+x avrundes til enten 0 eller EPS() ved å bruke formelen (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
nb: Funksjonen POWER(x;y) gir verdien av x opphøyd i y.

en: POWER(value;value)
nb: POWER(verdi;verdi)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
nb: POWER(1.2;3.4) gir 1.8572

en: POWER(2;3) equals 8
nb: POWER(2;3) gir 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
nb: Funksjonen POW(x;y) gir verdien av x opphøyd i y. POW er lik POWER-funksjonen.

en: POW(value;value)
nb: POW(verdi;verdi)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
nb: POW(1.2;3.4) gir 1.8572

en: POW(2;3) equals 8
nb: POW(2;3) gir 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
nb: EVEN()-funksjonen gir tallet rundet av opp til nærmeste partall.

en: EVEN(value)
nb: EVEN(verdi)

en: EVEN(1.2) returns 2
nb: EVEN(1,2) gir 2

en: EVEN(2) returns 2
nb: EVEN(2) gir 2

en: Precision
nb: Presisjon

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
nb: TRUNC()-funksjonen forkorter en tallverdi til en viss presisjon (antal siffer etter komma). Hvis presisjonen er utelatt blir det brukt 0.

en: TRUNC(value; precision)
nb: TRUNC(verdi; presisjon)

en: TRUNC(1.2) returns 1
nb: TRUNC(1.2) gir 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
nb: TRUNC(213.232; 2) gir 213,23

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
nb: ODD()-funksjonen gir tallet rundet av opp (eler ned, for negative verdier) til nærmeste oddetall.  ODD(0) er definert som 1.

en: ODD(value)
nb: ODD(verdi)

en: ODD(1.2) returns 3
nb: ODD(1,2) gir 3

en: ODD(2) returns 3
nb: ODD(2) gir 3

en: ODD(-2) returns -3
nb: ODD(-2) gir -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
nb: GAMMA()-funksjonen gir verdien av gammafunksjonen.

en: GAMMA(value)
nb: GAMMA(verdi)

en: GAMMA(1) returns 1
nb: GAMMA(1) gir 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
nb: MOD()-funksjonen gir resten etter en divisjon. Hvis den andre parameteren er null, vil funksjonen gi #DIV/0.

en: MOD(value;value)
nb: MOD(verdi;verdi)

en: MOD(12;5) returns 2
nb: MOD(12;5) gir 2

en: MOD(5;5) returns 0
nb: MOD(5;5) gir 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
nb: Denne funksjonen gir -1 hvis tallet er negativt, 0 hvis tallet er null og 1 hvis tallet er positivt.

en: SIGN(value)
nb: SIGN(verdi)

en: SIGN(5) equals 1
nb: SIGN(5) er lik 1

en: SIGN(0) equals 0
nb: SIGN(0) er lik 0

en: SIGN(-5) equals -1
nb: SIGN(-5) er lik -1

en: This function multiplies each value by -1.
nb: Denne funksjonen multipliserer hver verdi med -1.

en: INV(value)
nb: INV(verdi)

en: INV(-5) equals 5
nb: INV(-5) er lik 5

en: INV(5) equals -5
nb: INV(5) er lik -5

en: INV(0) equals 0
nb: INV(0) er lik 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
nb: Funksjonen gir antallet heltalls- eller flyttallsparametre som den mottar. Du kan regne med et intervall: COUNT(A1:B5) eller bruke en liste av verdier slik som COUNT(12;5;12.5).

en: COUNT(value;value;value...)
nb: COUNT(verdi;verdi;verdi…)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
nb: COUNT(-5;"KSpread";2) gir 2

en: COUNT(5) returns 1
nb: COUNT(5) gir 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
nb: Funksjonen gir antallet ikike-tomme parametre som den mottar. Du kan regne med et intervall: COUNTA(A1:B5) eller bruke en liste av verdier som COUNTA(12;5;12.5).

en: COUNTA(value;value;value...)
nb: COUNTA(verdi;verdi;verdi…)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
nb: COUNTA(-5;"KSpread";2) gir 3

en: COUNTA(5) returns 1
nb: COUNTA(5) gir 1

en: Cell range
nb: Celleområder

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
nb: Denne funksjonen gir antall tomme celler i området.

en: COUNTBLANK(range)
nb: COUNTBLANK(område)

en: Range
nb: Område

en: Criteria
nb: Vilkår

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
nb: COUNTIF()-funksjonen gir antall celler i det gitte området som fyller de gitte vilkårene.

en: COUNTIF(range;criteria)
nb: COUNTIF(område;vilkår)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
nb: COUNTIF(A2:A3;"14") gir 1 hvis A1 er -4 og A2 er 14

en: A floating point value
nb: En flyttallsverdi

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
nb: FACT()-funksjonen beregner fakultet av parameteret. Det matematiske uttrykket er (verdi)!.

en: FACT(number)
nb: FACT(tall)

en: FACT(10) returns 3628800
nb: FACT(10) gir 3628800

en: FACT(0) returns 1
nb: FACT(0) gir 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
nb: Funksjonen FACTDOUBLE() beregner dobbel fakultet av et tall, dvs. x!!.

en: FACTDOUBLE(number)
nb: FACTDOUBLE(tall)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
nb: FACTDOUBLE(6) gir 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
nb: FACTDOUBLE(7) gir 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
nb: SUM()-funksjonen beregner summen av alle verdier gitt som parametre. Du kan beregne summen av verdiene i et område (SUM(A1:B5)) eller en liste med verdier (SUM(12;5;12,5)).

en: SUM(value;value;...)
nb: SUM(verdi; verdi; …)

en: SUM(12;5;7) equals 24
nb: SUM(12;5;7) er 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
nb: SUM(12,5;2) er 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
nb: SUMA()-funksjonen beregner summen av alle verdier gitt som parametre. Du kan beregne summen av verdiene i et område (SUMA(A1:B5)) eller en liste med verdier (SUMA(12;5;12,5)). Hvis en parameter inneholder tekst eller verdien FALSE telles den som 0, hvis en parameter har verdien TRUE telles den som 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
nb: SUMA(12;5; 7) gir 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
nb: SUMA(12.5; 2; TRUE) gir 15,5

en: Check range
nb: Markert område

en: Sum range
nb: Sumområde

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
nb: SUMIF() funksjonen beregne summen av alle verdier som er gitt som parametere og som passer med kriteriene. Sumområdet er valgfritt. Om det ikke er angitt, blir verdiene i det markerte området oppsummert. Lengden av det markerte området skal være lik eller mindre enn lengden av sumområdet.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
nb: SUMIF(markert område;kriterier;sumområde)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
nb: SUMIF(A1:A4;">1") summerer alle verdier i området A1:A4 som tilfredsstiller >1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
nb: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) summerer alle verdier i området B1:B4 hvis den  tilsvarende verdi i A1:A4 passer =0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
nb: PRODUCT()-funksjonen beregner produktet av alle verdier gitt som parametre . Du kan beregne produktet av verdier i et område: PRODUCT(A1:B5) eller av en liste med verdier, som PRODUCT(12;5;12,5). Hvis ingen numeriske verdier finnes, returneres 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
nb: PRODUCT(verdi; verdi; …)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
nb: PRODUCT(3;5;7) er lik 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
nb: PRODUCT(12,5;2) er lik 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
nb: KPRODUCT()-funksjonen beregner produktet av alle verdier gitt som parametre. Du kan beregne produktet av verdier i et område: KPRODUCT(A1:B5) eller av en liste med verdier, som KPRODUCT(12;5;12,5). Hvis ingen numeriske verdier finnes, returneres 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
nb: KPRODUCT(verdi; verdi; …)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
nb: KPRODUCT(3;5;7) gir 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
nb: KPRODUCT(12,5;2) er lik 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
nb: G_PRODUCT()-funksjonen er identisk med KPRODUCT. Den er tatt med for å samspille med Gnumeric.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
nb: G_PRODUCT(verdi;.verdi; …)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
nb: DIV()-funksjonen deler den første verdien på de etterfølgende i tur og orden. =DIV(24;2;4) gir 3.

en: DIV(value;value;...)
nb: DIV(verdi;verdi;…)

en: DIV(20;2;2) returns 5
nb: DIV(20;2;2) gir 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
nb: DIV(25;2,5) gir 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
nb: SUMSQ()-funksjonen beregner summen av kvadratene av alle parameteene. Du kan beregne kvadratsummen av et område (SUMSQ(A1:B5)) eller en liste med verdier (SUMSQ(12;5;12.5)).

en: SUMSQ(value;value;...)
nb: SUMSQ(verdi;verdi;…)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
nb: SUMSQ(12;5;7) er lik 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
nb: SUMSQ(12,5;2) er lik 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
nb: MAX()-funksjonen gir den største verdien angitt i parametrene. Strenger og logiske verdier blir ignorert.

en: MAX(value;value;...)
nb: MAX(verdi;verdi; …)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
nb: MAX(12;5;7) gir 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
nb: MAX(12.5; 2) gir 12.5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
nb: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) gir 0.5

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
nb: MAXA()-funksjonen gir den største verdien angitt i parametrene.«TRUE» tilsvarer 1 og «FALSE» tilsvarer 0. Streng-verdier ignoreres.

en: MAXA(value;value;...)
nb: MAXA(verdi;verdi; …)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
nb: MAXA(12;5;7) gir 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
nb: MAXA(12.5; 2;) gir 12.5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
nb: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) gir 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
nb: MIN()-funksjonen gir den minste verdien gitt i parametrene. Strenger og logiske verdier ignoreres.

en: MIN(value;value;...)
nb: MIN(verdi; verdi; …)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
nb: MIN(12; 5; 7) gir 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
nb: MIN(12.5; 2) gir 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
nb: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) gir 0.4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
nb: MINA()-funksjonen gir den minste verdien angitt i parametrene.  «TRUE» tilsvarer 1 og «FALSE» tilsvarer 0. Streng-verdier ignoreres.

en: MINA(value;value;...)
nb: MINA(verdi; verdi; …)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
nb: MINA(12; 5; 7) gir 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
nb: MINA(12.5; 2) gir 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
nb: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) gir 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
nb: MULTIPLY()-funksjonen multipliserer alle verdiene gitt i parametrene. Du kan multiplisere flere verdier innenfor et område (MULTIPLY(A1:B5)), eller en liste med verdier (MULTIPLY(12;5;12,5)). Den er det samme som PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
nb: MULTIPLY(verdi;verdi; …)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
nb: MULTIPLY(12;5;7) er lik 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
nb: MULTIPLY(12,5;2) er lik 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
nb: MULTINOMIAL()-funksjonen gir multinomialverdien for alle tall i parametrene. Den bruker denne formelen for MULTINOMIAL(a,b,c):

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
nb: MULTINOMIAL(verdi; verdi; …)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
nb: MULTINOMIAL(3;4;5) er lik 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
nb: Funksjonen SQRT() returnerer den ikke-negative kvadratroten av argumentet. Det er en feil hvis argumentet er negativt.

en: SQRT(9) equals 3
nb: SQRT(9) er 3

en: SQRT(-9) is an error
nb: SQRT(-9) er en feil

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
nb: Funksjonen SQRTPI() returnerer den ikke-negative kvadratroten av x*PI. Det er en feil hvis argumentet er negativt.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
nb: SQRTPI(2) er lik 2,506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
nb: LN()-funksjonen gir den naturlige logaritmen til x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
nb: LN(0,8) er lik -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
nb: LN(0) er -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
nb: LOGn()-funksjonen gir logaritmen til x med grunntall n.

en: LOGn(value;base)
nb: LOGn(verdi;grunntall)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
nb: LOGn(12;:10) er 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
nb: LOGn(12;2) er 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
nb: ROOTN()-funksjonen gir den ikke-negative n'te rota av x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
nb: ROOTN(9;2) er lik 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
nb: CUR()-funksjonen gir den ikke-negative kubikkrota av x.

en: CUR(27) equals 3
nb: CUR(27) er lik 3

en: A floating point value, greater than zero
nb: Et flyttall større enn null

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
nb: LOG()-funksjonen gir logaritmen til x med grunntall 10.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
nb: LOG(0,8) er -0,09691001

en: LOG(0) is an error.
nb: LOG(0) er en feil.

en: A positive floating point value
nb: Et positivt flyttall

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
nb: LOG10()-funksjonen gir logaritmen til x med grunntall 10.

en: LOG10(10) equals 1.
nb: LOG10(10) er lik 1.

en: LOG10(0) is an error.
nb: LOG10(0) er en feil.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
nb: LOG2()-funksjonen gir logaritmen til x med grunntall 2.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
nb: LOG2(0.8) gir -0,32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
nb: LOG2(0) gir -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
nb: EXP()-funksjonen gir verdien e (grunntallet til naturlige logaritmer) opphøyd i x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
nb: EXP(9) er 8 103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
nb: EXP(-9) er 0,00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
nb: CEIL(12,5) er 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
nb: CEIL(-12,5) er -12

en: Significance (optional)
nb: Signifikans (valgfri)

en: Mode (optional)
nb: Modus (valgfri)

en: CEILING(12.5) equals 13
nb: CEILING(12.5) gir 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
nb: CEILING(6.43; 4) gir 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
nb: CEILING(-6.43; -4;1) gir -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
nb: CEILING(-6.43; -4; 0) gir -4

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
nb: Avrund et tall x nedover til nærmeste multiplum av den andre parameteren, Signifikans,

en: FLOOR(12.5) equals 12
nb: FLOOR(12,5) er lik 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
nb: FLOOR(-12,5) er -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
nb: FLOOR(5; 2) er lik 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
nb: FLOOR(5; 2.2) er lik 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
nb: ABS()-funksjonen gir absoluttverdien til flytttallet x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
nb: ABS(12,5) er lik 12,5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
nb: ABS(-12,5) er lik 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
nb: INT()-funksjonen gir heltallsdelen av verdien.

en: INT(12.55) equals 12
nb: INT(12,55) er lik 12

en: INT(15) equals 15
nb: INT(15) er lik 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
nb: RAND()-funksjonen gir et tilfeldig tall mellom 0 og 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
nb: RAND() er f.eks 0.78309922 …

en: A floating point value (greater 0)
nb: Et flyttall større enn null

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
nb: RANDEXP()-funksjonen gir et eksponensialfordelt pseudo-tilfeldig tall.

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
nb: RANDPOISSON()-funksjonen gir et poisson-fordelt pseudo-tilfeldig tall.

en: A floating point value (between 0 and 1)
nb: En flyttallsverdi (mellom 0 og 1)

en: Trials (greater 0)
nb: Forsøk (større enn 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
nb: RANDBINOM()-funksjonen gir et binomialfordelt pseudo-tilfeldig tall.

en: Failures (greater 0)
nb: Mislykte forsøk (større enn 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
nb: RANDNEGBINOM()-funksjonen gir et negativt binomialfordelt pseudo-tilfeldig tall.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
nb: RANDBERNOULLI()-funksjonen gir et Bernoulli-fordelt pseudo-tilfeldig tall.

en: Mean value of the normal distribution
nb: Middelverdi for normalfordelinga

en: Dispersion of the normal distribution
nb: Standardavvik for normalfordelinga

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
nb: RANDNORM()-funksjonen gir et normalfordelt (Gaussisk) pseudo-tilfeldig tall.

en: Bottom value
nb: Laveste verdi

en: Top value
nb: Høyeste verdi

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
nb: RANDBETWEEN()-funksjonen gir et tilfeldig tall mellom laveste  og høyeste verdi. Hvis laveste verdi > høyeste verdi, så gir funksjonen Err.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
nb: RANDBETWEEN(laveste verdi;høyeste verdi)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
nb: RANDBETWEEN(12;78) er f.eks 61.0811 …

en: Multiple
nb: Multiplikasjon

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
nb: MROUND()-funksjonen gir verdien avrundet til det oppgitte multiplum. Verdien og multiplummet på ha samme fortegn

en: MROUND(value; multiple)
nb: MROUND(verdi; multiplum)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
nb: MROUND(1.252; 0.5) gir 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
nb: MROUND(-1.252; -0.5) gir -1.5

en: Digits
nb: Sifre

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
nb: ROUND(verdi;[sifre])-funksjonen gir verdien rundet av. Sifre er det antall desimaler du vil runde av tallet til. Hvis «sifre» er null eller utelatt blir tallet avrundet opp til nærmeste heltall. Hvis «sifre» er mindre enn null blir heltallsdelen av tallet avrundet.

en: ROUND(value;[digits])
nb: ROUND(verdi;[sifre])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
nb: ROUND(1,252;2) er lik 1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
nb: ROUND(-1,252;2) er lik -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
nb: ROUND(1,258;2) er lik 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
nb: ROUND(-12,25;-1) er lik -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
nb: ROUND(-1,252;0) er lik -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
nb: ROUNDUP(verdi[;sifre]) avrunder verdien slik at dens absoluttverdi blir større. «Sifre» er det antall sifre du vil avrunde tallet til. Hvis «sifre» er null eller utelatt, avrundes verdien opp til nærmeste heltall.

en: ROUNDUP(value;[digits])
nb: ROUNDUP(verdi;[sifre])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
nb: ROUNDUP(1.252) er lik 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
nb: ROUNDUP(1,252;2) er 1,26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
nb: ROUNDUP(-1,252;2) er -1,26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
nb: ROUNDUP(-1,252) er lik -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
nb: ROUNDDOWN(verdi;[sifre])-funksjonen gir verdien rundet av slik at dens absoluttverdi er mindre. «Sifre» er antallet sifre man ønsker å runde av til. Dersom «sifre» er null eller utelatt, vil verdien rundes av til nærmeste heltall.

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
nb: ROUNDDOWN(verdi;[sifre])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
nb: ROUNDDOWN(1,252) er lik 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
nb: ROUNDDOWN(1,252;2) er lik 1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
nb: ROUNDDOWN(-1,252;2) er lik -1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
nb: ROUNDDOWN(-1,252) er lik -1

en: Nth term
nb: N-te ledd

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
nb: FIB()-funksjonen beregner N-te ledd av Fibonaccifølgen (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, …) der hvert ledd etter de to første er summen av de to foregående leddene. FIB(0) er angitt til å være 0.

en: FIB(9) returns 34
nb: FIB(9) gir 34

en: FIB(26) returns 121393
nb: FIB(26) gir 121393

en: Numerator
nb: Teller

en: Denumerator
nb: Nevner

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
nb: QUOTIENT-funksjonen gir heltallsdelen av teller/nevner.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
nb: QUOTIENT(teller;nevner)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
nb: QUOTIENT(21;4) gir 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
nb: MDETERM-funksjonen gir matrisedeterminanten til en gitt matrise. Matrisen må være av typen n x n.

en: MDETERM(matrix)
nb: MDETERM(matrise)

en: First matrix
nb: Første matrise

en: Second matrix
nb: Andre matrise

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
nb: MMULT-funksjonen multipliserer to matriser. Antall kolonner i den første matrisen må være lik antall rader i den andre. Resultatet er en matrise.

en: MMULT(matrix1;matrix2)
nb: MMULT(matrise1;matrise2)

en: Matrix
nb: Matrise

en: Calculates the inverse of the matrix.
nb: Beregners den inverse av matrisen

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
nb: Matrisen multiplisert med sin inverse matrise gir enhetsmatrisen med samme dimensjon.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
nb: Matriser som kan inverteres har en determinant som ikke er null.

en: MINVERSE(matrix)
nb: MINVERSE(matrise)

en: Dimension
nb: Dimensjon

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
nb: Oppretter enhetsmatrisen med gitt dimensjon.

en: MUNIT(dimension)
nb: MUNIT(dimensjon)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
nb: MUNIT(3) oppretter en 3x3 enhetsmatrise

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
nb: Returnerer en transponert matrise, dvs. rader og kolonner av  matrisen er byttet om.

en: TRANSPOSE(matrix)
nb: TRANSPOSE(matrise)

en: Lookup & Reference
nb: Oppslag og referanse

en: Row number
nb: Rad nummer

en: Column number
nb: Kolonne nummer

en: Absolute number (optional)
nb: Absolutt tall (valgfritt)

en: A1 style (optional)
nb: A1-stil (valgfri)

en: Sheet name
nb: Arknavn

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
nb: ADDRESS lager en celleadresse. Parameteren Row er radnummeret, mens Column er kolonnenummeret.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
nb: Tallet absolutt angir typen referanse: 1 eller utelatt = Absolutt, 2 = Absolutt rad, relativ kolonne,  3 = Relativ rad; absolutt kolonne og 4 = Relativ.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
nb: A1 stil angir stilen for adressen som skal returneres. Hvis A1 er satt til TRUE (standard) blir adressen returnert i A1-stil,s hvis den er satt til FALSE i R1C1-stil.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
nb: Arknavn er teksten som angir navnet til arket.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
nb: ADDRESS(rad; kolonne; absolutt; stil; arknavn)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
nb: ADDRESS(6; 4) gir $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
nb: ADDRESS(6; 4; 2) gir D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
nb: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Ark1") gir Ark1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
nb: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Ark1") gir Ark1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
nb: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Ark1") gir Ark1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
nb: Gir antall områder i referansestrengen. Et område kan være en enkelt celle eller et sett celler.

en: AREAS(reference)
nb: AREAS(referanse)

en: AREAS(A1) returns 1
nb: AREAS(A1) gir 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
nb: AREAS((A1; A2:A4)) gir 2

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
nb: Returnerer opplysninger om posisjon, formattering eller innhold i en referanse.

en: CELL(type; reference)
nb: CELL(type; referanse)

en: CELL("COL", C7) returns 3
nb: CELL("COL", C7) returnerer 3

en: CELL("ROW", C7) returns 7
nb: CELL("ROW", C7) returnerer 7

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
nb: CELL("ADDRESS",C7) gir $C$7

en: Index
nb: Indeks

en: Arguments
nb: Argumenter

en: Returns the parameter specified by the index.
nb: Gir parameteren som er oppgitt ved indeksen.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
nb: CHOOSE(indeks; parameter1; parameter2;…)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
nb: CHOOSE(1; "første"; "andre") gir «første»

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
nb: CHOOSE(2; 3; 2; 4) gir 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
nb: COLUMN()-funksjonen gir kolonnen til en oppgitt cellereferanse. Hvis ingen parameter er oppgitt blir kolonnen til den gjeldende cellen returnert.

en: COLUMN(reference)
nb: COLUMN(referanse)

en: COLUMN(A1) returns 1
nb: COLUMN(A1) gir 1

en: COLUMN(D2) returns 4
nb: COLUMN(D2) gir 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
nb: COLUMNS()-funksjonen gjr antall kolonner i en referanse.

en: COLUMNS(reference)
nb: COLUMNS(referanse)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
nb: COLUMNS(A1:C3) gir 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
nb: COLUMNS(D2) gir 1

en: Row
nb: Rad

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
nb: Hvis et område er gitt, vil denne returnere verdien lagret i en gitt rad/kolonne. Hvis en celle som inneholder en vektor er gitt, så vil et element i vektoren bli returnert.

en: INDEX(cell, row, column)
nb: INDEX(celle, rad, kolonne)

en: INDEX(range, row, column)
nb: INDEX(område, rad, kolonne)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
nb: INDEX(A1:C3,2,2), gir innholdet i B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
nb: Hvis A1 er et resultat av en matriseberegning vil INDEX(A1,2,2) returnere (2,2)-elementet i resultatet.

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
nb: Gir innholdet i cellen spesifisert ved referanseteksten. Den andre parameteren er valgfri.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
nb: INDIRECT(referansetekst, a1-stil)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
nb: INDIRECT(A1), A1 inneholder «B1», og B1 1 => gir 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
nb: INDIRECT("A1"), gir innholdet av A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
nb: ROW()-funksjonen gir raden til den oppgitte cellereferansen. Hvis ingen parameter er gitt returneres raden til den gjeldende cellen.

en: ROW(reference)
nb: ROW(referanse)

en: ROW(A1) returns 1
nb: ROW(A1) gir 1

en: ROW(D2) returns 2
nb: ROW(D2) gir 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
nb: ROWS()-funksjonen gir antall rader i en referanse.

en: ROWS(reference)
nb: ROWS(referanse)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
nb: ROWS(A1:C3) gir 3

en: ROWS(D2) returns 1
nb: ROWS(D2) gir 1

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
nb: Gir arknummeret for referansen eller strengen som inneholder et arknavn.

en: SHEET(reference)
nb: SHEET(referanse)

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
nb: SHEET(Shet1!C7) gir 1

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
nb: SHEET(Shet2!C7) gir 2

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
nb: Gir antallet ark i en referanse eller i gjeldende dokument.

en: SHEETS(reference)
nb: SHEETS(referanse)

en: Lookup value
nb: Oppslagsverdi

en: Lookup vector
nb: Oppslagsvektor

en: Result vector
nb: Resultatvektor

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
nb: LOOKUP-funksjonen ser etter første parameter i oppslagsvektoren. Funksjonen returnerer en verdi i resultatvektoren med samme index som den tilsvarende verdien i oppslagsvektoren. Hvis verdien ikke er i oppslagsvektoren, tas den neste, lavere verdi. Hvis det ikke finnes noen samsvarende verdi i oppslagsvektoren,  returneres en feil. Oppslagsvektoren må være i stigende rekkefølge og oppslags- og resultatvektoren må ha samme størrelse. Numeriske verdier, strenger og boolske verdier gjenkjennes. Sammenligning av strenger skiller ikke mellom små og store bokstaver.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
nb: LOOKUP(verdi; oppslagsvektor; resultatvektor)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
nb: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 gir verdien til B1.

en: Data source
nb: Datakilde

en: Sorted (optional)
nb: Sortert (valgfri)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
nb: Se etter samsvarende verdi i den første raden i den gitte tabellen, og returner verdien av den gitte raden.

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
nb: Slår opp «verdi» i den første raden i «datakilden». Hvis verdien finnes, så returneres den verdien som finnes samme kolonne verdien ble funnet i, i den oppgitte raden. Hvis «sortert» er True (standard), så blir det antatt at den første raden er sortert. Søket avsluttes da hvis «verdi» er mindre enn verdien det blir sammenliknet med.

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
nb: HLOOKUP(verdi; datakilde; Rad; Sortert)

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
nb: Se etter samsvarende verdi i den første kolonnen i den gitte tabellen, og returner verdien som finnes i samme rad og oppgitt kolonne..

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
nb: Slår opp «oppslagsverdien» i første kolonne i «datakilden». Hvis verdien finnes, så returneres den verdien som finnes i samme rad og den oppgitte kolonnen. Hvis «sortert» er True (standard),  så blir det antatt at den første kolonnen er sortert. Søket avsluttes da hvis «oppslagsverdien» er mindre enn den verdien det sammenliknes med.

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
nb: VLOOKUP(Oppslagserdi; datakilde, Kolonne, Sortert)

en: Formula cell
nb: Formelcelle

en: Row cell
nb: Radcelle

en: Row replacement
nb: Raderstatning

en: Column cell (optional)
nb: Kolonnecelle (valgfri)

en: Column replacement (optional)
nb: Kolonneerstatning (valgfritt)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
nb: MULTIPLE OPERATIONS kjører formeluttrykket i Formelcelle og alle formeluttrykk den avhenger av, med alle referanser til Radcelle erstattet med referanser til Raderstatning. henholdsvis alle referanser til Kolonnecelle erstattet med referanser til Kolonneerstatning.  Funksjonen kan brukes til lett å opprette tabeller med uttrykk som avhenger av to parametre,

en: MULTIPLE.OPERATIONS(Formula cell; Row cell; Row replacement; Column cell; Column replacement)
nb: MULTIPLE.OPERATIONS(Formelcelle; Radcelle; Raderstatning; Kolonnecelle; Kolonneerstatning)

en: Search value
nb: Søkeverdi

en: Search region
nb: Søkeområde

en: Match type (optional)
nb: Trefftype (valgfri)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
nb: Finner en søkeverdi i et søkeområde, og gir posisjonen (med start fra 1). Trefftype kan være -1, 0 eller 1, og bestemmer hvordan det søkes etter verdien. Hvis trefftypen er 0 returneres indeksen til første verdi som er lik søkeverdien. Hvis trefftypen er 1 (eller utelatt) returneres indeks til den første verdien som er mindre enn eller lik søkeverdien og verdiene i søkeområdet må være sortert i stigende rekkefølge. Hvis trefftypen er -1, så finnes den minste verdien som er større enn eller lik søkeverdien, og søkeområdet må være sortert i synkende rekkefølge.

en: MATCH(Search value; Search region; Match type)
nb: MATCH(søkeverdi; søkeområde; trefftyoe)

en: Reference or range
nb: Re&feranse eller område

en: Number of rows to offset
nb: Antall rader det skal forskyves

en: Number of columns to offset
nb: Antall kolonner det skal forskyves

en: Height of the offset range (optional)
nb: Høyde for forskyvingsområdet (valgfritt)

en: Width of the offset range (optional)
nb: Bredde for forskyvingsområdet (valgfritt)

en: Modifies a reference's position and dimension.
nb: Endrer posisjon og dimensjon for en referanse.

en: Statistical
nb: Statistikk

en: Floating point values
nb: Flyttallsverdier

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
nb: AVDEDEV()-funksjonen beregner gjennomsnittet av de absolutte avvikene fra middelverdien i en datamengde.

en: AVEDEV(value;value;...)
nb: AVEDEV(verdi;verdi; …)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
nb: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) gir 7.84

en: AVEDEV(A1:A5) ...
nb: AVEDEV(A1:A5) …

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
nb: AVERAGE()-funksjonen beregner gjennomsnittet av alle verdiene i parametrene. Du kan beregne gjennomsnittet innenfor et område AVERAGE(A1:B5), eller en liste med verdier: AVERAGE(12,5,12.5).

en: AVERAGE(value;value;...)
nb: AVERAGE(verdi;verdi;…)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
nb: AVERAGE(12;5;7) er lik 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
nb: AVERAGE(12,5;2) er lik 7,25

en: String values
nb: Strengverdier

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
nb: Funksjonen AVERAGEA() beregner middelverdien av de gitte argumentene. Tall, tekst og logiske verdier tas også med i beregningen. Hvis cellen inneholder tekst, eller  argumentet er logisk usann (false), så regnes det som verdien null (0). Hvis argumentet er logisk sant (true) regnes det som en (1). Legg merke til at tomme celler ikke regnes med.

en: AVERAGEA(value;value;...)
nb: AVERAGEA(verdi;verdi;…)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
nb: AVERAGEA(11,4;17,3;«litt tekst»;25,9;40,1) er lik 18,94

en: Alpha parameter
nb: Alfa-parameter

en: Beta parameter
nb: Beta-parameter

en: End
nb: Slutt

en: Cumulative
nb: Akkumulert

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
nb: BETADIST()-funksjonen gir den akkumulerte beta-sannsynlighetstetthetsfunksjonen.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
nb: Den tredje og fjerde parameteren er valgfrie. De bestemmer nedre og øvre grense, og settes til henholdsvis 0.0 og 1.0 hvis de mangler.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
nb: BETADIST(tall;alfa;beta;start;slutt;[akkumulert=TRUE])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
nb: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) er lik 0,675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
nb: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) er lik 0,537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
nb: Funksjonen BETAINV()  gir den inverse av BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
nb: Start- og sluttparametrene er valgfrie. De bestemmer nedre og øvre grense, og settes til henholdsvis 0.0 og 1.0 hvis ikke gitt.

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
nb: BETAINV(tall;alfa;beta [; start=0 [; slutt=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
nb: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) er lik 0.1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
nb: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) er lik 0.3

en: Degrees of freedom
nb: Frihetsgrader

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
nb: CHIDIST()-funksjonen gir sannsynlighetsverdien fra angitt Chi-kvadrat for at en hypotese blir bekreftet.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
nb: CHIDIST sammenlikner Chi-kvadrat-verdien som skal angis for et tilfeldig utvalg som beregnes ut fra summen av (observert verdi – forventet verdi)^2/forventet verdi for alle verdier, med den teoretiske Chi-kvadrat fordelinga. Ut fra dette avgjøres sannsynligheten for feil i hypotesen som skal prøves.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
nb: CHIDIST(tall;frihetsgrader)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
nb: CHIDIST(13,27;5) gir 0,021

en: Total number of elements
nb: Totalt antall elementer

en: Number of elements to choose
nb: Antall elementer å velge

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
nb: COMBIN()-funksjonen beregner antall mulige kombinasjoner. Første parameter er det totale antall elementer, andre parameter er antall elementer som skal velges. Begge parameterene må være positive, og første parameter må være større enn den andre, ellers vil funksjonen gi en feil.

en: COMBIN(total;chosen)
nb: COMBIN(totalt;valgt)

en: COMBIN(12;5) returns 792
nb: COMBIN(12;5) gir 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
nb: COMBIN(5;5) gir 1

en: Level of the confidence interval
nb: Nivå for konfidensintervall

en: Standard deviation for the total population
nb: Standardavvik for hele populasjonen

en: Size of the total population
nb: Størrelsen på hele populasjonen

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
nb: CONFIDENCE()-funksjonen gir konfidensintervallet for middelverdien i en populasjon.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
nb: Parameteren alfa må være mellom 0 og 1 (0 og 1 ikke medregnet), stddev må være positiv og størrelse må være større enn eller lik 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
nb: CONFIDENCE(alfa;STD;størrelse)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
nb: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) er lik 0,294059

en: Cell range of values
nb: Celleområde med verdier

en: Second cell range of values
nb: Andre celleområde med verdier

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
nb: CORREL()-funksjonen beregner korrelasjonskoeffisienten til to celleområder.

en: CORREL(range1; range2)
nb: CORREL(område1; område2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
nb: COVAR()-funksjonen beregner kovariansen til to celleområder.

en: COVAR(range1; range2)
nb: COVAR(område1; område2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
nb: DEVSQ()-funksjonen beregner summen av kvadrater av avvik.

en: DEVSQ(value; value;...)
nb: DEVSQ(verdi; verdi;…)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
nb: DEVSQ(21; 33; 54; 23) gir 684.75

en: Lambda parameter
nb: Lambda-parameter

en: 0 = density, 1 = distribution
nb: 0 = sannsynlighetstetthet, 1 = fordeling

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
nb: EXPONDIST()-funksjonen gir eksponentialfordelingen.

en: The lambda parameter must be positive.
nb: Lambda-parameteren må være positiv.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
nb: Akkumuler = 0 beregner tetthetsfunksjonen, akkumuler = 1 beregner fordelinga.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
nb: EXPONDIST(tall;lambda;akkumuler)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
nb: EXPONDIST(3;0,5;0) er lik 0,111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
nb: EXPONDIST(3;0,5;1) er lik 0,776870

en: Degrees of freedom 1
nb: Frihetsgrader 1

en: Degrees of freedom 2
nb: Frihetsgrader 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
nb: FDIST()-funksjonen gir f-fordelinga.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
nb: FDIST(tall;frihetsgrader_1;frihetsgrader_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
nb: FDIST(0,8;8;12) gir 0,61

en: Number r1
nb: Tall  r1

en: Number r2
nb: Tall r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
nb: Funksjonen FINV() gir det entydige ikke-negative tallet x slik at FDIST(x;r1;r2|=p.

en: FINV(number; r1; r2)
nb: FINV(tall;r1;r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
nb: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) er lik 0.1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
nb: FISHER()-funksjonen gir Fishers transformasjon for x, og lager en funksjon nær en normalfordeling.

en: FISHER(number)
nb: FISHER(tall)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
nb: FISHER(0,2859) er lik 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
nb: FISHER(0,8105) er lik 1,128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
nb: FISHERINV-funksjonen gir den inverse av Fishers transformasjon for x og lager en funksjon nær normalfordelinga.

en: FISHERINV(number)
nb: FISHERINV(tall)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
nb: FISHERINV(0,2859) er lik 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
nb: FISHERINV(0,8105) er lik 0,669866

en: Floating point values, that should be counted.
nb: Flyttallsverdier som skal telles.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
nb: Flyttallsverdier som representerer øvre grenser for intervallene.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
nb: Teller antall verdier for hvert intervall gitt ved grenseverdiene i den andre parameteren.

en: The values in the second parameter determine the upper boundaries of the intervals.
                   The intervals include the upper boundaries.
                   The returned array is a column vector and has one more element than the second parameter;
                   the last element represents the number of all elements greater than the last value in second parameter.
                       If the second parameter is empty, all values in the first parameter are counted.
nb: Verdiene i den andre parameteren bestemmer de øvre grensene for intervallene.
           Intervallene inkluderer øvre grense.
           Tabellen som returneres er en kolonnevektor som har ett element mer enn den andre parameteren;
           det siste elementet representerer antall verdier som er større enn siste verdi i den andre parameteren.
             Hvis den andre parameteren er tom telles alle verdier i den første parameteren.

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
nb: FREQUENCY(områdedata; områdegrenser)

en: Cumulated flag
nb: Akkumuleringsflagg

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
nb: GAMMADIST()-funksjonen gir gammafordelinga.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
nb: Hvis siste parameter (akkumulert) er 0, beregner den sannsynlighetstetthetsfunksjonenen. Hvis den er 1, gis fordelinga.

en: The first three parameters must be positive.
nb: De tre første parametrene må være positive.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
nb: GAMMADIST(tall;alfa;beta;akkumulert)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
nb: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) er lik 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
nb: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) er lik 0,017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
nb: Funksjonen GAMMAINV returnerer det entydige tallet x >= 0 slik at GAMMAINV(x;alfa;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
nb: GAMMAINV(tall;alfa;beta)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
nb: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) er lik 0.1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
nb: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) er lik 0.3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
nb: For dette tallet skal integralverdien av standard normalfordeling beregnes.

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
nb: GAUSS()-funksjonen gir integralverdien av den kumulative standard normalfordelinga.

en: GAUSS(value)
nb: GAUSS(verdi)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
nb: GAUSS(0.25) er lik 0.098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
nb: GEOMEAN() gir den geometriske middelverdien til de gitte argumentene. Dette er det samme som den N-te rota av produktet av leddene.

en: GEOMEAN(value; value;...)
nb: GEOMEAN(verdi; verdi;…)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
nb: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) gir 30.45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
nb: HARMEAN()-funksjonen beregner den harmoniske middelverdien til N datapunkter (N delt på summen av de inverse av datapunktene).

en: HARMEAN(value; value;...)
nb: HARMEAN(verdi; verdi;…)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
nb: HARMEAN(21; 33; 54; 23) gir 28.588

en: Number of success in the sample
nb: Antall vellykte forsøk i prøven

en: Number of trials
nb: Antall forsøk

en: Number of success overall
nb: Antall vellykte forsøk totalt

en: Population size
nb: Populasjonsstørrelse

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
nb: HYPGEOMDIST()-funksjonen gir den hypergeometriske fordelinga.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
nb: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) gir 0,3522

en: y values (array)
nb: y-verdier (tabell)

en: x values (array)
nb: x-verdier (tabell)

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
nb: INTERCEPT-funksjonen beregneer skjæringen mellom den lineære regresjonen og y-aksen.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
nb: KURT()-funksjonen beregner et uvektet estimat for kurtosen i et datasett. Du må oppgi minst 4 verdier, ellers blir det returnert en feil.

en: KURT(value; value;...)
nb: KURT(verdi; verdi;…)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
nb: KURT(21; 33; 54; 23) gir 1.344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
nb: KURTP()-funksjonen beregner populasjonskurtose for et datasett. Du må oppgi minst 4 verdier, ellers blir det returnert en feil.

en: KURTP(value; value;...)
nb: KURTP(verdi; verdi;…)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
nb: KURTP(21; 33; 54; 23) gir -1.021

en: Position (from the largest)
nb: Plassering (fra den største)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
nb: LARGE()-funksjonen gir den k-te høyeste verdien i et datasett.

en: LARGE(range; k)
nb: LARGE(område; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
nb: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) gir 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
nb: LEGACYFDIST()-funksjonen gir f-fordelinga.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
nb: LEGACYFDIST(tall;frihetsgrader_1;frihetsgrader_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
nb: LEGACYFDIST(0,8;8;12) gir 0,61

en: Probability
nb: Sannsynlighet

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
nb: Middelverdi for standard logaritmisk fordeling

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
nb: Standardavviket for standard logaritmisk fordeling

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
nb: LOGINV()-funksjonen gir inverse av lognormal kumulativ fordeling.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
nb: LOGINV(p; middelverdi; standardavvik)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
nb: LOGINV(0,1;0;1) er 0.2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
nb: Sannsynlighetsverdi som skal brukes til å beregne logaritmefordelinga

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
nb: LOGNORMDIST()-funksojnen gir kumulativ loggnormal-fordeling.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
nb: LOGNORMDIST(tall;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
nb: LOGNORMDIST(0,1;0;1) er lik 0,01

en: Floating point value or range of values
nb: Flyttallsverdi eller verdiområde

en: Floating point values or range of values
nb: Flyttallsverdier eller verdiområde

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
nb: MEDIAN()-funksjonen beregner medianen av alle verdiene gitt som parametre. Du kan beregne medianen over et område: MEDIAN(A1:B5) eller en liste av verdier: MEDIAN(12;-5;12,5). Tomme celler blir regnet som null (0), og celler med tekst blir hoppet over.

en: MEDIAN(value;value;...)
nb: MEDIAN(verdi; verdi; …)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
nb: MEDIAN(12; 5; 5.5) er lik 5.5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
nb: MEDIAN(12; 7; 8;2) er lik 7.5

en: Float
nb: Flyt

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
nb: MODE()-funksjonen gir den verdien som forekommer oftest i et datasett.

en: MODE(number; number2; ...)
nb: MODE(Tall; Tall2; …)

en: MODE(range)
nb: MODE(område)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
nb: MODE(12; 14; 12; 15) gir 12

en: Number of failures
nb: Antall mislykte forsøk

en: Number of successful trials
nb: Antall vellykte forsøk

en: Probability of success
nb: Sannsynlighet for å lykkes

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
nb: NEGBINOMDIST()-funksjonen gir den negative binomialfordelinga.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
nb: EGBINOMDIST(mislykte forsøk; vellykte forsøk; sannsyn for å lykkes)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
nb: NEGBINOMDIST(2;5;0,55) gir 0.152872629

en: Linear middle of the distribution
nb: Lineær middelverdi for fordelinga

en: Standard deviation of the distribution
nb: Standardavvik for fordelinga

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
nb: NORMDIST()-funksjonen gir den kumulative normalfordelinga.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
nb: Tallet er verdien av fordelinga som skal brukes til å beregne normalfordelinga.

en: MV is the linear middle of the distribution.
nb: MV er lineær middelverdi for fordelinga.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
nb: STD er standardavviket for fordelinga.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
nb: K = 0 beregner tetthetsfunksjonen, K = 1 beregner fordelinga.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
nb: NORMDIST(tall;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
nb: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) er lik 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
nb: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) er lik 0,842281

en: Middle value in the normal distribution
nb: Middelverdi for normalfordelinga

en: Standard deviation of the normal distribution
nb: Standardavvik for normalfordelinga

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
nb: NORMINV()-funksjonen gir den inverse av kumulativ normalfordeling. Tallet må være mellom 0 og 1 (0 og 1 kan ikke være med) og STD må være positiv.

en: NORMINV(number;MV;STD)
nb: NORMINV(tall;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
nb: NORMINV(0,9;63;5) er lik 69,41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
nb: Verdien som standard normalfordelinga blir beregnet til

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
nb: NORMSDIST()-funksjonen gir standard normalfordeling.

en: NORMSDIST(Number)
nb: NORMSDIST(tall)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
nb: NORMSDIST(1) er lik 0,84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
nb: NORMSINV()-funksjonen gir den inverse av kumulativ standard normalfordeling. Tallet må være mellom 0 og 1 (0 og 1 kan ikke være med).

en: NORMSINV(Number)
nb: NORMSINV(tall)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
nb: NORMSINV(0,908789) gir 1,3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
nb: PEARSON()-funksjonen beregner korrelasjonskoeffisienten til to celleområder. Den er identisk med CORREL-funksjonen.

en: PEARSON(range1; range2)
nb: PEARSON(område1; område2)

en: Number of elements to permutate
nb: Antall elementer å permutere

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
nb: PERMUT()-funksjonen gir antall permutasjoner. Første parameter er antall elementer, andre parameter er antall elementer brukt i permutasjonen.

en: PERMUT(total;permutated)
nb: PERMUT(totalt;permuterte)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
nb: PERMUT(8;5) er 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
nb: PERMUT(1;1) er 1

en: The PERMUTATIONA() function returns the number of ordered permutations when allowing repetition. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements to choose. Both parameters must be positive.
nb: PERMUTATIONA()-funksjonen gir antall ordnede permutasjoner med gjentakelser. Første parameter er antall elementer, andre parameter er antall elementer som skal velges. Begge parametre må være positive.

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
nb: PERMUTATIONA(total;valgt)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
nb: PERMUTATIONA(2,3) gir 8

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
nb: PERMUTATIONA(0,0) gir 1

en: Range of values
nb: Verdiområde

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
nb: Persentil-verdien fra og med 0 til og med 1.

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
nb: Funksjonen PERCENTILE() gir den x-te prøvepercentilen av dataverdier i Data. En percentil returnerer skalaverdien for en datarekke som går fra den minste (alfa=0) til den største verdien (alfa=1) i en datarekke. For alfa = 25% betyr percentilen den første kvartilen, alfa = 50% er MEDIANen. Tomme celler betraktes som null, og celler med tekst blir ignorert.

en: PERCENTILE(data;alpha)
nb: PERCENTILE(data;alfa)

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
nb: Tallet som standard normalfordelinga skal beregnes for.

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
nb: PHI()-funksjonen gir verdien av fordelingsfunkjsonen for en standard normalfordeling.

en: PHI(value)
nb: PHI(verdi)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
nb: PHI(0.25) er lik 0.386668

en: Lambda parameter (the middle value)
nb: Lambdaparameteren (midtverdien)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
nb: POISSON()-funksjonen gir Poisson-fordelinga.

en: The lambda and number parameters must be positive.
nb: Lambda og tall-parametrene må være positive.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
nb: POISSON(tall;lambda;akkumuler)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
nb: POISSON(60;50;0) er lik 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
nb: POISSON(60;50;1) er lik 0,927840

en: Data (array)
nb: Data (tabell)

en: Order
nb: Rekkefølge

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
nb: Funksjonen RANK gir rangen av et tall i en liste over tall.

en: Order specifies how to rank the numbers:
nb: Rekkefølge angir hvordan tallene rangeres:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
nb: Hvis 0 eller utelatt rangeres data i synkende rekkefølge

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
nb: Hvis ikke 0 er data rangert i stigende rekkefølge.

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
nb: RANK (2;{1;2;3}) er lik 2

en: known Y (array)
nb: kjent Y (tabell)

en: known X (array)
nb: kjent X (tabell)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
nb: Funksjonen RSQ() gir kvadratet av Pearsons produktmoment korrelasjonskoeffisient gjennom datapunkter i kjent_y og kjent_x.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
nb: Hvis y- og x-tabellene er tomme eller har forskjellig antall datapunkter returneres #N/A.

en: RSQ(known Y; known X)
nb: RSQ(kjent Y; kjent X)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
nb: SKEW()-funksjonen gir et estimat over forskyvingen i en fordeling

en: SKEW(number; number2; ...)
nb: SKEW(tall; tall2; …)

en: SKEW(range)
nb: SKEW(område)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
nb: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) gir 0.9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
nb: SKEWP()-funksjonen gir populasjonsforskyvningen i en fordeling

en: SKEWP(number; number2; ...)
nb: SKEWP(tall; tall2; …)

en: SKEWP(range)
nb: SKEWP(område)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
nb: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) gir 0,6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
nb: SLOPE()-funksjonen beregner hellingen til den lineære regresjonslinja.

en: Position (from the smallest)
nb: Posisjon (fra den laveste)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
nb: SMALL()-funksjonen gir den k-te minste verdien i et datasett.

en: SMALL(range; k)
nb: SMALL(område; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
nb: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) gir 1

en: Number to be normalized
nb: Tall som skal normaliseres

en: Mean of the distribution
nb: Mddelverdi for fordelinga

en: Standard deviation
nb: Standardavvik

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
nb: STANDARDIZE()-funksjonen beregner en normalisert verdi.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
nb: STANDARDIZE(x; middelverdi, standardavvik)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
nb: STANDARDIZE(4; 3; 7) gir 0.1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
nb: STDEV()-funksjonen gir et estimat på standardavviket basert på et utvalg. Standardavviket er et mål  på hvor mye verdiene avviker fra middelverdien.

en: STDEV(value;value;...)
nb: STDEV(verdi; verdi; …)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
nb: STDEV(6;7;8) er  1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
nb: STDEVA() -funksjonen gir estimert standardavvik basert på et utvalg. Standardavviket er et mål på hvor mye verdiene i utvalget varierer i forhold til middelverdien. Hvis en celle det refereres til inneholder tekst eller den boolske verdien FALSE, telles det som 0. Hvis den boolske verdien er TRUE, blir den talt som 1.

en: STDEVA(value;value;...)
nb: STDEVA(verdi; verdi; …)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
nb: STDEVA(6; 7; A1; 8) er 1, hvis A1 er tom

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
nb: STDEVA(6; 7; A1; 8) er 3,109, hvis A1 er TRUE

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
nb: STDEVP()-funksjonen gir standardavviket basert på en hel populasjon

en: STDEVP(value;value;...)
nb: STDEVP(verdi; verdi; …)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
nb: STDEVP(6;7;8) er 0,816497 …

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
nb: STDEVPA()-funksjonen gir standardavvik basert på en hel populasjon. Hvis en celle det refereres til inneholder tekst eller den boolske verdien FALSE, telles den som 0. Hvis den boolske verdien er TRUE, blir den talt som 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
nb: STDEVPA(verdi; verdi; …)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
nb: STDEVPA(6; 7; A1; 8) er 0,816497…, hvis A1 er tom

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
nb: STDEVPA(6; 7; A1; 8) er 2,69…, hvis A1 er TRUE

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
nb: STDEVPA(6; 7; A1; 8) er 3,11…, hvis A1 er FALSE

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
nb: STEYX()-funksjonen beregner standardfeilen for den predikterte y-verdien for hver x i regresjonen.

en: Value (array)
nb: Verdi (tabell)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nb: SUMPRODUCT()-funksjonen (SUM(X*Y)) gir summen av produktet av disse verdiene. Antall verdier i de to tabellene skal være like. I motsatt fall vil funksjonen gi Err.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
nb: SUMPRODUCT(tabell1;tabell2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
nb: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5, gir 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nb: SUMX2PY2()-funksjonen (SUM(X^2+Y^2)) gir summen av kvadratene av disse verdiene. Antall verdier i de to tabellene skal være like, hvis ikke gir funksjonen Err.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
nb: SUMX2PY2(tabell1;tabell2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
nb: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5, gir 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nb: SUMX2MY2()-funksjonen (SUM(X^2-Y^2) gir differansen mellom kvadratene av disse verdiene. Antall verdier i de to tabellene skal være like, hvis ikke gir funksjonen Err.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
nb: SUMX2MY2(tabell1;tabell2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
nb: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5, gir -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
nb: Frihetsgrader for t-fordelinga

en: Mode (1 or 2)
nb: Modus (1 eller 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
nb: TDIST()-funksjonen gir t-fordelinga.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
nb: Modus = 1 gir ensidig test, modus = 2 gir tosidig test.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
nb: TDIST(tall;frihetsgrader;modus)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
nb: TDIST(12;5;1) gir 0,000035

en: KnownY
nb: KjentY

en: KnownX
nb: KjentX

en: NumberSequence newX
nb: Tallfølge nyX

en: allowOffset
nb: tillatForskyvning

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
nb: Krav: COUNT(KjentY) = COUNT(KjentX).

en: dataSet
nb: datasett

en: cutOffFraction
nb: stoppbrøk

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
nb: TRIMMEAN(dataSet; stoppbrøk)

en: x (array) The set of observed data for the first condition.
nb: x (array) Mengden observerte data for den første betingelsen.

en: y (array) The set of observed data for the second condition.
nb: y (array) Mengden observerte data for den andre betingelsen.

en: mode Whether to look up 1-tailed (mode = 1) or 2-tailed (mode = 2) probability for t.
nb: modus Om det skal ses etter 1-halet (modus = 1 ) eller 2-halet (modus = 2) sannsynlighet for t.

en: type The type of t-test to perform. Set this to 1 for a paired t-test, 2 or 3 for an unpaired t-test.
nb: type Typen t-test som skal utføres. Sett til 1 for en paret t-test, 2 for en uparet t-test.

en: The TTEST() function calculates the probability of a t-test given two ranges of data to compare.
nb: TTEST()-funksjonen beregner sannsynligheten for en t-test gitt to dataområder å sammenlikne.

en: A t-test compares two sets of data and establishes the likelihood that any difference between the two is caused by some variable having an effect. For example, given two sets of data, one containing the speed at which 30 tall people can run and the other containing the speed at which 30 short people can run, a t-test can tell you how likely it is that any speed difference between the two groups of people is due to their height.
nb: En t-test  sammenlikner to datamengder og finner sannsynligheten for at forskjeller mellom de to kommer av effekten av en eller annen variabel. For eksempel,  gitt to datamengder, en som viser hvor fort 30 høye mennesker kan løpe, og en som viser hvor fort 30 korte mennesker kan løpe, aå vil en t-test si noe om hvor sannsynlig det er at en forskjell i farten mellom de to gruppene skyldes høyden deres.

en: The mode parameter is used to indicate whether you require the difference between the two data sets to be in a specific direction or not. For example, if we are predicting that tall people will be able to run faster than short people, we would use a one-tailed test (mode = 1); however, if we are predicting that one group will be able to run faster than the other but not which one will actually be fastest, we would use a two-tailed test (mode = 2).
nb: Modus-parameteren brukes til å angi om du trenger ar forskjellen mellom de to datasettene skal være i en bestemt retning eller ikke. For eksempel, hvis vi forutsier at høye mennesker vil kunne løpe raskere enn korte mennesker, så ville vi brukt en en-halet test (modus = 1); men hvis vi forutsier at en gruppe vil kunne løpe raskere enn en annen, men ikke hvilken gruppe vil væe den raskeste, så ville vi brukt en to-halet test (modus = 2).

en: Paired tests (type = 1, see Syntax below) are only suitable when both sets of data values are drawn from the same source (i.e. each source of data has provided an item in the first data range and an item in the second data range). In the running speed example, this is impossible since one person cannot be both short and tall: each person can only provide data for one group or the other. In such cases, where the values in each data set are drawn from different sources, an unpaired t-test is appropriate (type = 2 or type = 3). For unpaired t-tests, the two data ranges need not be equally sized; for paired t-tests the two ranges are required to contain the same number of cells.
nb: Parvise tester (type = 1, se Syntaks nedenfor) kan bare brukes når begge sett dataverdier er hentet fra samme kilde (dvs. hver kilde har oppgitt et element i det første dataområdet og et element i det andre dataområdet). I eksempelet med løpefart er dette umulig, siden en person ikke kan være både kort og høy: hver person kan bare oppgi data for den ene eller den andre gruppen. I slike tilfeller, der verdiene i hvert datasett kommer fra forskjellige kilder, passer det med en uparet t-test (type = 2 eller type = 3). For uparede t-tester trenger ikke de to datasettene ha lik størrelse: men for parvis t-test må de to datasettene ha like mange celler.

en: When your sets of data values are not drawn from the same source, choosing the appropriate type of unpaired test depends upon the variance within each of your two samples. If the variances of the two samples are similar, you can use an unpaired t-test for samples with similar variances (type = 2); where the variances are not sufficiently similar you must use an unpaired t-test for samples with differing variances (type = 3).
nb: Når dataverdiene ikke kommer fra samme kilde, så avhenger valget av passende uparet test av variansen innen hvert av de to datamengdene. Hvis variansene likner hverandre kan du bruke en t-test for datasett med liknene varianser (type = 2; der variansene ikke er tilstrekkelig like må du bruke en uparet t-test for datasett med forskjellige varianser (type = 3).

en: VAR(value;value;...)
nb: VAR(verdi;verdi; …)

en: VAR(12;5;7) equals 13
nb: VAR(12;5;7) gir 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
nb: VAR(15;80;3) gir 1716,333 …

en: VAR(6;7;8) equals 1
nb: VAR(6;7;8) gir 1

en: VARA(value;value;...)
nb: VARA(verdi;verdi; …)

en: VARA(12;5;7) equals 13
nb: VARA(12;5;7) gir 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
nb: VARA(15;80;3) gir 1716,333 …

en: VARA(6;7;8) equals 1
nb: VARA(6;7;8) gir 1

en: VARIANCE(value;value;...)
nb: VARIANCE(verdi;verdi; …)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
nb: VARIANCE(12;5;7) gir 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
nb: VARIANCE(15;80;3) gir 1716,333 …

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
nb: VARIANCE(6;7;8) gir 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
nb: VARP()-funksjonen beregner variansen basert på hele populasjonen.

en: VARP(value;value;...)
nb: VARP(verdi;verdi; …)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
nb: VARP(12;5;7) gir 8,666 …

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
nb: VARP(15;80;3) gir 1144,22 …

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
nb: VARP(6;7;8) gir 0,6666667 …

en: VARPA(value;value;...)
nb: VARPA(verdi;verdi; …)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
nb: VARPA(12;5;7) er 8,666 …

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
nb: VARPA(15;80;3) er 1144,22 …

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
nb: VARPA(6;7;8) er 0.6666667 …

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
nb: WEIBULL()-funksjonen gir Weibull-fordelinga.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
nb: Parametrene alpha og beta må være positive, tallet (første parameter) må være ikke-negativt.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
nb: WEIBULL(tall;alfa;beta;akkumuler)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
nb: WEIBULL(2;1;1;0) er lik 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
nb: WEIBULL(2;1;1;1) er lik 0,864665

en: x (array)
nb: x (tabell)

en: mean
nb: middelverdi

en: standardDeviation
nb: Standardavvik

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
nb: ZTEST()-funksjonen beregner to-halet sannsynlighet for en z-test med normalfordeling.

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
nb: ZTEST(x;middelverdi;Standardavvik)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
nb: BINO()-funksjonen gir binomialfordelinga.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
nb: Første parameter er antall forsøk, andre parameter er antall ganger som ga suksess, og tredje er sannsynligheten for å lykkes. Antall forsøk må være større enn antall ganger det ga suksess, og sannsynligheten skal være mindre enn eller lik 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
nb: BINO(forsøk;hell;sannsynlighet_for_å_lykkes)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
nb: BINO(12;9;0,8) gir 0,236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nb: SUMXMY2()-funksjonen (SUM((X-Y)^2)) gir kvadratet av differensen mellom disse verdiene. Antall verdier i de to tabellene skal være like, hvis ikke gir funksjonen Err.

en: SUMXMY2(array1;array2)
nb: SUMXMY2(tabell1;tabell2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
nb: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5, gir 1

en: Probability of failure
nb: Sannsynlighet for å mislykkes

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
nb: INVBINO()-funksjonen gir den negative binomialfordelinga. Første parameter er antall forsøk, andre parameter er antall ganger det mislyktes og tredje er sannsynlighet for å mislykkes. Antall forsøk må være større enn antall ganger det mislyktes, og sannsynligheten skal være mindre enn eller lik 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
nb: INVBINO(forsøk;uhell;sannsynlighet_for_å_lykkes)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
nb: INVBINO(12;3;0,2) gir 0,236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
nb: GAMMALN()-funksjonen gir den naturlige logaritmen av gammafunksjonen: G(x). Parameteren tall må være positiv.

en: GAMMALN(Number)
nb: GAMMALN(tall)

en: GAMMALN(2) returns 0
nb: GAMMALN(2) gir 0

en: Decimals
nb: Desimaler

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
nb: DOLLAR()-funksjonen konverterer et tall til tekst med valutaformat, med antall desimaler avrundet til det oppgitte. Selv om navnet er DOLLAR, så gjør funksjonen konverteringen i henhold til innstillingene for språk- og land.

en: DOLLAR(number;decimals)
nb: DOLLAR(tall,desimaler)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
nb: DOLLAR(1403,77) gir «1 403,77 kr»

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
nb: DOLLAR(-0,123;4) gir «-0,1230 kr»

en: No_commas
nb: Uten_tusentallsskille

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
nb: FIXED()-funksjonen avrunder et tall til angitt antall desimaler, formaterer tallet som en streng med desimaltall, og gir resultatet som tekst. Hvis «desimaler» er negativt, så avrundes tallet til venstre for desimalplassen. Hvis «desimaler» er utelatt , brukes verdien 2. Hvis den valgfrie parameteren uten_tusentallsskille er sann, så vises ikke tusenseparatoren.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
nb: FIXED(nummer,desimaler,uten_tusentallskille)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
nb: FIXED(1234,567;1) gir «1 234,6»

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
nb: FIXED(1234.567;1;FALSE) gir «1234.6»

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
nb: FIXED(44,332) gir «44,33»

en: Text for which you want to substitute
nb: Tekst du vil erstatte i

en: Part of text you want to replace
nb: Del av teksten du vil erstatte

en: New text which will be replacement
nb: Ny tekst som vil erstatte

en: Which occurrence to replace
nb: Hvilken forekomst som skal erstattes

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
nb: SUBSTITUTE()-funksjonen erstatter gammel_tekst med ny_tekst i en tekststreng. Hvis forekomst_num er oppgitt er det bare den forekomsten som erstattes, ellers blir gammel_tekst erstattet med ny_tekst overalt i strengen. Bruk SUBSTITUTE når du vil erstatte en bestemt tekst, bruk REPLACE når du vil erstatte en tekst som står på et bestemt sted.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
nb: SUBSTITUTE(tekst; gammel_tekst; ny_tekst; forekomst)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
nb: SUBSTITUTE("Kostnadsdata";"Kostnad";"Salg") gir «Salgsdata»

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
nb: SUBSTITUTE("Kvartal 1, 2001";"1";"3";1) gir «Kvartal 3, 2001»

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
nb: SUBSTITUTE("Kvartal 1, 2001";"1";"3";4) gir «Kvartal 1, 2003»

en: The text you want to find
nb: Teksten du vil søke etter

en: The text which may contain find_text
nb: Teksten det skal søkes i

en: Specified index to start the search
nb: Posisjon der søket starter

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
nb: SEARCH-funksjonen finner en tekststreng (finn_tekst) inni en annen tekststreng (inni_tekst) og gir nummeret på startposissjonen av finn_tekst, fra tegnet lengst til venstre i inni_tekst.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
nb: Du kan bruke jokertegn, spørsmålstegn (?) og stjerne (*). Et spørsmålstegn passer med ett enkelt tegn, en stjerne passer med en rekke tegn.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
nb: Parameter startnummer angir tegnet i inni_tekst der søket skal begynne. Nummereringa begynner med 1. Hvis startnummer er utelatt får det verdien 1. SEARCH skjelner ikke mellom store og små bokstaver.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
nb: SEARCH(finn_tekst;inni_tekst;startnummer)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
nb: SEARCH(e;"Setninger";6) gir 8

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
nb: SEARCH("margin";"Fortjenestemargin") gir 12

en: Specified byte position to start the search
nb: Oppgitt byre-posisjon der søket starter

en: The SEARCHB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
nb: SEARCHB-funksjonen finner en tekststreng (finn_tekst) inni en annen tekststreng (inni_tekst) og gir nummeret på startposisjonen av finn_tekst, fra tegnet lengst til venstre i inni_tekst ved bruk av byte-posisjoner.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If BytePosition is omitted, it is assumed to be 2. SEARCHB does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
nb: Parameter BytePosisjon angir tegnet der søket skal begynne. Første tegn er tegn nummer 2. Hvis BytePosisjon er utelatt får det verdien 2. SEARCHB skjelner ikke mellom store og små bokstaver.

en: SEARCHB(find_text;within_text;BytePosition Start)
nb: SEARCHB(finn_tekst;inni_tekst;BytePosisjon start)

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
nb: T()-funksjonen gir den teksten som verdien angir. Hvis verdien er. eller angir en tekst, så gir T den teksten. Hvis verdien ikke angir noen tekst gis en tom streng.

en: T(value)
nb: T(verdi)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
nb: T("Calligra") gir "Calligra"

en: T(1.2) returns "" (empty text)
nb: T(1,2) gir «» (tom tekst)

en: The TEXT() function converts a value to text.
nb: TEXT-funksjonen konverterer en verdi til tekst.

en: TEXT(value)
nb: TEXT(verdi)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
nb: TEXT(1234.56) gir «1234.56»

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
nb: TEXT("KSpread") gir «KSpread»

en: String
nb: Streng

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
nb: Funksjonen PROPER() konverterer første bokstav i hvert ord til stor bokstav og gjør resten til små bokstaver.

en: PROPER(string)
nb: PROPER(streng)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
nb: PROPER("dette er en tittel") gir «Dette  Er En Tittel»

en: First string
nb: Første streng

en: String to compare with
nb: Streng å sammenlikne med

en: Compare case-sensitive (true/false)
nb: Skill mellom små og store bokstaver (TRUE/FALSE)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
nb: COMPARE()-funksjonen gir 0 hvis to strenger er like, -1 hvis den første kommer før den andre, ellers gir den 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
nb: COMPARE(streng1; streng2; true|false)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
nb: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) gir 0

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
nb: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) gir 1

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
nb: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) gir 1

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
nb: EXACT()-funksjonen gir «True» hvis to strenger er like, ellers gir den «False».

en: EXACT(string1;string2)
nb: EXACT(tekst1; tekst2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
nb: EXACT("Calligra";"Calligra") gir True

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
nb: EXACT("KSpread";"Calligra") gir False

en: Text which you want to replace some characters
nb: Tekst der du vil bytte ut noen tegn

en: Position of the characters to replace
nb: Posisjon for tegnene som skal erstattes

en: Number of characters to replace
nb: Antall tegn som skal erstattes

en: The text that will replace characters in old text
nb: Teksten som skal erstatte tegnene i gammel tekst

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
nb: REPLACE()-funksjonen erstatter en del av en tekststreng med en annen tekststreng.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
nb: REPLACE(tekst;posisjon;lengde;ny_text)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
nb: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") gir «abcde-k»

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
nb: REPLACE("2002";3;2;"03") gir «2003»

en: Text which you want to replace some characters using byte position
nb: Tekst der du vil bytte ut noen tegn ved bruk av byte-posisjon

en: Byte position of the characters to replace
nb: Byte-posisjon for tegnene som skal erstattes

en: The byte length of characters to replace
nb: Byte-lengden for tegn som skal erstattes

en: The REPLACEB() function replaces part of a text string with a different text string using byte positions.
nb: REPLACEB()-funksjonen erstatter en del av en tekststreng med en annen tekststreng ved bruk av byte-posisjoner.

en: REPLACEB(text;BytePosition;ByteLength Len;new_text)
nb: REPLACEB(tekt;BytePosisjon;ByteLengde Len;ny_tekst)

en: Specifies index to start the search
nb: Angir indeksen der søket skal starte

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
nb: FIND()-funksjonen finner en tekstreng (finn_tekst) inni en annen tekst (tekst) og gir nummeret på første tegn i finn_tekst, regnet fra tegnet lengst til venstre i tekst.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
nb: Parameteren «start» angir tegnet der søket skal begynne. Første tegn er tegn nr. 1. Hvis «start»er utelatt, søkes det fra første tegn.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
nb: Du kan også bruke funksjonen SEARCH, men til forskjell fra SEARCH tar FIND hensyn til store/små bokstaver og tillater ikke jokertegn.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
nb: FIND(finn_tekst;tekst;start)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
nb: FIND("Cal";"Calligra") gir 1

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
nb: FIND("i";"Calligra") gir 5

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
nb: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) gir 12

en: Specifies byte position to start the search
nb: Angir byte-posisjonen der søket skal starte

en: The FINDB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
nb: FINDB()-funksjonen finner en tekstreng (finn_tekst) inni en annen tekst (tekst) og gir nummeret på første tegn i finn_tekst, regnet fra tegnet lengst til venstre i tekst, ved bruk av byte-posisjoner.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If start_num is omitted, it is assumed to be 2.
nb: Parameteren BytePosisjon angir tegnet der søket skal begynne. Første tegn er tegn nr. 2. Hvis «start»er utelatt, settes det til 2.

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
nb: FINDB(finn_tekst;tekst;BytePosisjon start)

en: Source string
nb: Kildestreng

en: Position
nb: Posisjon

en: Length
nb: Lengde

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
nb: MID()-funksjonen gir en understreng som inneholder «lengde» tegn av strengen, regnet utifra et posisjonsindeks.

en: MID(text;position;length)
nb: MID(tekst;posisjon;lengde)

en: MID(text;position)
nb: MID(tekst;posisjon)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
nb: MID("Calligra";2;3) gir "all"

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
nb: MID("Calligra";2) gir "alligra"

en: Byte Position
nb: Byteposisjon

en: Byte Length
nb: Bytelengde

en: The MIDB() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index using byte positions.
nb: MIDB()-funksjonen gir en understreng som inneholder «lengde» tegn av strengen, regnet fra posisjonsindeksen ved bruk av byte-posisjoner.

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
nb: MIDB (tekst;BytePosisjon start;Bytelengde)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
nb: MIDB(tekst;BytePosisjon start)

en: The LEN() function returns the length of the string.
nb: LEN()-funksjonen gir lengden av strengen.

en: LEN(text)
nb: LEN(tekst)

en: LEN("hello") returns 5
nb: LEN("hallo") gir 5

en: LEN("KSpread") returns 7
nb: LEN("KSpread") gir 7

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
nb: LENB()-funksjonen gir lengden av strengen ved bruk av byte-posisjoner.

en: LENB(text)
nb: LENB(tekst)

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
nb: TRIM()-funksjonen gir tekst med bare ett mellomrom mellom ordene.

en: TRIM(text)
nb: TRIM(tekst)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
nb: TRIM("hallo   Kspread   ") gir «hallo Kspread»

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
nb: CONCATENATE()-funksjonen gir en streng som er sammensatt av strengene som er gitt som parametere.

en: CONCATENATE(value;value;...)
nb: CONCATENATE(verdi;verdi;…)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
nb: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") gir "SheetsCalligraKDE"

en: Number of characters
nb: Antall tegn

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
nb: RIGHT()-funksjonen gir en understreng som inneholder de «lengde» tegnene lengst til høyre i strengen. Hele strengen gis hvis «lengde» overstiger lengden på strengen.

en: RIGHT(text;length)
nb: RIGHT(tekst;lengde)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
nb: RIGHT("hallo";2) gir «lo»

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
nb: RIGHT("KSpread";10) gir «KSpread»

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
nb: RIGHT("KSpread") gir «d»

en: The RIGHTB() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
nb: RIGHTB()-funksjonen gir en understreng som inneholder de «lengde» tegnene lengst til høyre i strengen ved bruk av byte-posisjoner. Hele strengen gis hvis «lengde» overstiger lengden på strengen.

en: RIGHTB(text;ByteLength)
nb: RIGHTB(tekst;Bytelengde)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
nb: LEFT()-funksjonen gir en understreng som inneholder de «lengde» tegnene lengst til venstre i strengen. Hele strengen gis hvis «lengde» overstiger lengden på strengen. Det er en feil hvis antall tegn er negativt.

en: LEFT(text;length)
nb: LEFT(tekst;lengde)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
nb: LEFT("hallo"; 2) gir «ha»

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
nb: LEFT("KSpread";10) gir «KSpread»

en: LEFT("KSpread") returns "K"
nb: LEFT("KSpread") gir «K»

en: The LEFTB() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
nb: LEFTB()-funksjonen gir en understreng som inneholder de «lengde» tegnene lengst til venstre i strengen, ved bruk av byte-posisjoner. Hele strengen gis hvis «lengde» overstiger lengden på strengen. Det er en feil hvis antall tegn er negativt.

en: LEFTB(text;ByteLength)
nb: LEFTB(tekst;Bytelengde)

en: Count of repetitions
nb: Antall gjentagelser

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
nb: Funksjonen REPT() gjentar den første parameteren så mange ganger som den andre parameteren sier. Den andre parameteren må ikke være negativ, og denne funksjonen goir en tom streng dersom den andre parameteren er null (eller avrundes til null).

en: REPT(text;count)
nb: REPT(tekst;antall)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
nb: REPT("KSpread";3) gir «KSpreadKSpreadKSpread»

en: REPT("KSpread";0) returns ""
nb: REPT("KSpread";0) gir ""

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
nb: ROT13()-funksjonen «krypterer» tekst ved å erstatte hver bokstav med den som ligger 13 plasser fremover i alfabetet.. Alfabetet stopper ved Z og begynner igjen ved A (rotasjon).

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
nb: Bruker du funksjonen igjen på resultatet, får du den opprinnelige teksten tilbake.

en: ROT13(Text)
nb: ROT13(tekst)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
nb: ROT13("KSpread") gir «XFcernq»

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
nb: ROT13("XFcernq") gir «KSpread»

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
nb: TOGGLE()-funksjonen gjør små bokstaver til store og store bokstaver til små.

en: TOGGLE(text)
nb: TOGGLE(tekst)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
nb: TOGGLE("hallo") gir «HALLO»

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
nb: TOGGLE("HALLO") gir «hallo»

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
nb: TOGGLE("HaLlO") gir «hAlLo»

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
nb: CLEAN()-funksjonen fjerner alle tegn som ikke kan skrives ut fra strengen

en: CLEAN(text)
nb: CLEAN(tekst)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
nb: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HALLO") gir «HALLO»

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
nb: SLEEK()-funksjonen tar vekk alle mellomrommene i strengen.

en: SLEEK(text)
nb: SLEEK(tekst)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
nb: SLEEK("Dette er    litt  tekst") gir «Detteerlitttekst»

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
nb: UPPER()-funksjonen omgjør en streng til store bokstaver.

en: UPPER(text)
nb: UPPER(tekst)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
nb: UPPER("hallo") gir «HALLO»

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
nb: UPPER("HALLO") gir «HALLO»

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
nb: LOWER()-funksjonen omgjør strengen til små bokstaver.

en: LOWER(text)
nb: LOWER(tekst)

en: LOWER("hello") returns "hello"
nb: LOWER("hallo") gir «hallo»

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
nb: LOWER("HALLO") gir «hallo»

en: Character code
nb: Tegnkode

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
nb: CHAR()-funksjonen gir et tegn som spesifisert ved et tall.

en: CHAR(code)
nb: CHAR(kode)

en: CHAR(65) returns "A"
nb: CHAR(65) gir «A»

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
nb: CODE-funksjonen gir en numerisk kode for det første tegnet i en tekststreng.

en: CODE(text)
nb: CODE(tekst)

en: CODE("KDE") returns 75
nb: CODE("KDE") gir 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
nb: Konverterer en tekststreng som representerer en verdi til den rette verdien.

en: VALUE(text)
nb: VALUE(tekst)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
nb: VALUE("14,03") gir 14,03

en: Searched text
nb: Søkt tekst

en: Regular expression
nb: Regulært uttrykk

en: Default value (optional)
nb: Standardverdi (valgfri)

en: Back-reference (optional)
nb: Tilbakereferanse (valgfri)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
nb: Gir en del av strengen som passer et regulært uttrykk. Hvis strengen ikke passer det gitte regulære uttrykk, blir den verdien som er definert som standard returnert.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
nb: Dersom en tilbakereferanse er gitt, blir verdien av den tilbakereferansen returnert.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
nb: Dersom ingen standerverdi er gitt, blir en tom streng brukt. Dersom ingen tilbakereferanse er gitt, blir 0 brukt (slik at hele det området som passer er returnert).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
nb: REGEXP(tekst; regulærtuttrykk; tilbakereferanse)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
nb: REGEXP("Tallet er   15.";"[0-9]+") = "15"

en: Replacement
nb: Erstatning

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
nb: Erstatter alle treff på et regulært uttrykk med erstatningsteksten

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
nb: REGEXPRE(tekst; regulært uttrykk; erstatning)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
nb: REGEXPRE("14 og 15 og 16";"[0-9]+";"tall") gir "tall og tall og tall"

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
nb: UNICODE-funksjonen gir et unicode kodepunkt for det første tegnet i en tekststreng.

en: UNICODE(text)
nb: UNICODE(tekst)

en: UNICODE("KDE") returns 75
nb: UNICODE("KDE") gir 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
nb: UNICHAR()-funksjonen gir et tegn spesifisert ved et unicode kodepunkt.

en: UNICHAR(code)
nb: UNICHAR(kode)

en: UNICHAR(65) returns "A"
nb: UNICHAR(65) gir «A»

en: Full width characters
nb: Fullbredde-tegn

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
nb: ASC()-funksjonen gir halvbredde-tegnene som tilsvarer fullbredde-argumentet.

en: ASC(text)
nb: ASC(tekst)

en: Half-width characters
nb: Halvbredde-tegn

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
nb: JIS()-funksjonen gir fullbredde-tegnene som tilsvarer halvbredde-argumentet.

en: JIS(text)
nb: JIS(tekst)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
nb: BAHTTEXT()-funksjonen konverterer et tall til en tekst med Thai-skrift.

en: BAHTTEXT(number)
nb: BAHTTEXT(tall)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
nb: BAHTTEXT(23) gir "ยี่สิบสามบาทถ้วน"

en: Trigonometric
nb: Trigonometrisk

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
nb: COS()-funksjonen gir cosinus til x, hvor x angis i radianer.

en: COS(Float)
nb: COS(flyttall)

en: COS(0) equals 1.0
nb: COS(0) er 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
nb: COS(PI()/2) er 0,0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
nb: ACOT()-funksjonen gir den inverse cotangent verdien av et tall.

en: ACOT(Float)
nb: ACOT(flyttall)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
nb: ACOT(0) er 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
nb: SIN()-funksjonen gir sinus til x, hvor x angis i radianer.

en: SIN(Float)
nb: SIN(flyttall)

en: SIN(0) equals 0
nb: SIN(0) er 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
nb: SIN(PI()/2) er 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
nb: TAN()-funksjonen gir tangens til x, hvor x angis i radianer.

en: TAN(Float)
nb: TAN(flyttall)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
nb: TAN(0,7) er 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
nb: TAN(0) er 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
nb: ACOS()-funksjonen gir arccosinus i radianer, og verdien er matematisk definert til å ligge mellom 0 og PI (inklusivt).

en: ACOS(Float)
nb: ACOS(flyttall)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
nb: ACOS(0,8) er 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
nb: ACOS(0) er 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
nb: ASIN()-funksjonen gir arcsinus i radianer og verdien er matematisk definert til å ligge mellom -PI/2 og PI/2 (inklusivt).

en: ASIN(Float)
nb: ASIN(flyttall)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
nb: ASIN(0,8) er 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
nb: ASIN(0) er 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
nb: ATAN()-funksjonen gir arctangens i radianer og verdien er matematisk definert til å ligge mellom -PI/2 og PI/2 (inklusivt).

en: ATAN(Float)
nb: ATAN(flyttall)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
nb: ATAN(0,8) er 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
nb: ATAN(0) er 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
nb: COSH()-funksjonen gir hyperbolsk cosinus til x ,og verdien er matematisk angitt som (exp(x) + exp(-x)) / 2.

en: COSH(Float)
nb: COSH(flyttall)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
nb: COSH(0,8) er 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
nb: COSH(0) er 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
nb: SINH()-funksjonen gir hyperbolsk sinus til x, og verdien er matematisk definert som (exp(x) – exp(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
nb: SINH(flyttall)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
nb: SINH(0,8) er 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
nb: SINH(0) er 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
nb: TANH()-funksjonen gir hyperbolsk tangens til x, som er matematisk definert som sinh(x) / cosh(x).

en: TANH(Float)
nb: TANH(flyttall)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
nb: TANH(0,8) er 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
nb: TANH(0) er 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
nb: ACOSH()-funksjonen beregner den inverse hyperbolske cosinus til x; det er verdien hvis hyperbolsk cosinus er x. Hvis x er mindre enn 1,0, så vil COSH() gi ikke-noe-tall (NaN) og «errno» blir satt.

en: ACOSH(Float)
nb: ACOSH(flyttall)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
nb: ACOSH(5) er 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
nb: ACOSH(0) er NaN (ikke-noe-tall)

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
nb: ASINH()-funksjonen beregner den inverse hyperbolske sinus til x; det er verdien hvis hyperbolske sinus er x.

en: ASINH(Float)
nb: ASINH(flyttall)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
nb: ASINH(0,8) er 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
nb: ASINH(0) er 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
nb: ATANH()-funksjonen beregner den inverse hyperbolske tangens til x; det er verdien hvis hyperbolsk tangens er x. Hvis den absolutte verdien til x er større enn 1,0 vil ATANH() gi ikke-noe-tall (NaN).

en: ATANH(Float)
nb: ATANH(desimaltall)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
nb: ATANH(0,8) er 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
nb: ATANH(0) er lik 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
nb: Denne funksjonen beregner arcustangens av de to variablene x og y. Det tilsvarer å beregne arcustangens av y/x, bortsett fra at tegnene til begge argumenter blir brukt til å bestemme kvadranten til resultatet.

en: ATAN2(value;value)
nb: ATAN2(verdi;verdi)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
nb: ATAN2(0,5;1,0) er 1,07149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
nb: ATAN2(-0,5;2,0) er 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
nb: Denne funksjonen omgjør en vinkel fra radianer til grader.

en: DEGREES(Float)
nb: DEGREES(flyttall)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
nb: DEGREES(0,78) er lik 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
nb: DEGREES(1) er 57,29

en: Angle (degrees)
nb: Vinkel (grader)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
nb: Denne funksjonen omgjør en vinkel fra grader til radianer.

en: RADIANS(Float)
nb: RADIANS(flyttall)

en: RADIANS(75) equals 1.308
nb: RADIANS(75) er 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
nb: RADIANS(90) er lik 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
nb: PI()-funksjonen gir verdien til PI.

en: PI() equals 3.141592654...
nb: PI() er 3,141592654 …

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
nb: CSC()-funksjonen gir cosecant til x, hvor x angis i radianer.

en: CSC(Float)
nb: CSC(flyttall)

en: CSC(PI()/2) equals 1
nb: CSC(PI()/2) er 1

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
nb: CSCH()-funksjonen gir hyperbolsk cosecant til x, hvor x angis i radianer.

en: CSCH(Float)
nb: CSCH(flyttall)

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
nb: CSCH(PI()/2) er lik 0.434537208 …

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
nb: SEC()-funksjonen gir secant til x, hvor x angis i radianer.

en: SEC(Float)
nb: SEC(flyttall)

en: SEC(0) equals 1
nb: SEC(0) er 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
nb: SECH()-funksjonen gir hyperbolsk secant til x, hvor x angis i radianer.

en: SECH(Float)
nb: SECH(flyttall)

en: SECH(0) equals 1
nb: SECH(0) er 1

en: You cannot change a protected sheet
nb: Du kan ikke endre et beskyttet ark

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
nb: side

en: pages
nb: sider

en: file
nb: fil

en: name
nb: navn

en: time
nb: tid

en: date
nb: dato

en: author
nb: forfatter

en: email
nb: e-post

en: sheet
nb: ark

en: Sheet%1
nb: Ark%1

en: This document has no sheets (tables).
nb: Dette dokumentet har ingen ark (tabeller).

en: Original Author
nb: Opprinnelig forfatter

en: Maintainer
nb: Vedlikeholder

en: ODS and Excel, functions, scripting
nb: ODS og Excel, funksjoner, skripting

en: Import/export filter developer
nb: Utvikler for import/eksportfiltre

en: Developer (functions)
nb: Utvikler (funksjoner)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
nb: Implementerte, sjekket og testet diverse funksjoner

en: Comment:
nb: Kommentar:

en: Define Print Range
nb: Definer utskriftsområde

en: Define the print range in the current sheet
nb: Definer utskriftsområdet i dette regnearket

en: Cell formatting
nb: Celleformattering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
nb: Definer utskriftsområde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
nb: Velg sideutforming

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
nb: Filvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
nb: Antall oppføringer i «nylig brukte filer-lista»:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
nb: Styrer største antall filnavn som vises når du velger Fil->Åpne nylig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
nb: Intervall for autolagring:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: Here you can select the time between autosaves, or disable this feature altogether by choosing "No autosave" (by selecting the minimum value).
nb: Tid mellom autolagringer kan settes her, eller autolagring kan slås helt av ved å velge «Ikke foreta autolagring» (velg minimumsverdien).

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
nb: Ikke autolagre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
nb: Lag sikringskopi-fil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
nb: Kryss av her for å få laget noen sikkerhetskopier. Dette er slått på som standard.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
nb: Markørbevegelse etter Enter er trykket:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
nb: Når en celle er valgt, så vil Enter-tasten flytte cellepekeren én celle mot venstre, høyre, opp eller ned, slik denne innstillinga bestemmer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
nb: Denne nedtrekksboksen kan brukes til å velge hva slags beregning som utføres av funksjonen Sum på statuslinja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_unit)
en: Choose the default unit that will be used in your sheets.
nb: Velg standard enhet som skal brukes i regnearkene.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KoUnitDoubleSpinBox, m_indentationStep)
en: Lets you define the amount of indenting used by the Increase Indent and Decrease Indent actions.
nb: Definerer mengden innrykk som brukes av handlingene Øk innrykk og Minsk innrykk.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
nb: Farger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid:
nb: &Rutenett:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
nb: Her kan fargen på rutenettet velges – dvs. fargen på kantlinjene på hver celle.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_gridColor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: Custom...
nb: Selvvalgt …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
nb: Når menyvalget Vis → Vis sidekanter er krysset av, så vises kantlinjene for utskriftssider. Her kan det velges en annen farge for linjene en standard rød.

en: No Limit
nb: Ingen grense

en: Sheet
nb: Ark

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
nb: Utskriftsinnstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
nb: Rutenett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
nb: Kommentarindikator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
nb: Diagrammer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
nb: Objekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
nb: Nullverdier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
nb: Formelindikator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
nb: Tegninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
nb: Topptekster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
nb: Siderekkefølge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
nb: Fra venstre mot høyre, så nedover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
nb: Fra øverst til nederst, så bortover

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
nb: Tabelljustering på sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
nb: Midtstill vannrett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
nb: Midtstill loddrett.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
nb: Gjentakelser på hver side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
nb: Kolonner fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
nb: Rader fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
nb: til

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
nb: Skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
nb: Fast forstørrelse/forminskelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
nb: Sidegrenser:

[ctx: @title:window]
en: Configure
nb: Sett opp

en: Interface
nb: Grensesnitt

en: Down
nb: Ned

en: Up
nb: Opp

en: Down, First Column
nb: Ned, første kolonne

en: Open/Save
nb: Åpne/lagre

en: Function Modules
nb: Funksjonsmoduler

en: Tools
nb: Verktøy

en: Plugins
nb: Programtillegg

en: Spelling
nb: Stavekontroll

en: Spell Checker Behavior
nb: Innstillinger for stavekontrollen

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
nb: Forfatter

en: Author
nb: Forfatter

en: &Completion mode:
nb: &Fullføringsmodus:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
nb: Her kan det velges hvordan tekstfullføring gjøres, fra en liste i nedtrekksboksen.

en: Popup
nb: Sprettopp

en: Semi-Automatic
nb: Halvautomatisk

en: Sheet Properties
nb: Ark-egenskaper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
nb: Fra venstre til høyre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
nb: Fra høyre til venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
nb: Arkretning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
nb: Standard er at første kolonne i arket er til venstre. Hvis du velger Høyre mot venstre, så er første kolonne til høyre og de neste lagt til fra høyre mot venstre.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
nb: Hvis dette er krysset av, så vil celler som inneholder kommentarer bli merket med en liten rød trekant i øvre høyre hjørne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
nb: Vis k&ommentarindikator

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
nb: Hvis dette er krysset av vil cellehenvisningen som vises til venstre på formellinja bli vist som LC (rad/kolonne), f.eks. L2C3, i stedet for den vanlige måten B3. I øyeblikket ser det ikke ut til at det er noe særlig bruk for dette.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
nb: Bruk &LC-modus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
nb: Hvis dette er krysset av blir sidekantene tegnet opp på gjeldende ark. Standard er at sidekantene ikke tegnes. Det er nyttig å kunne se sidekanter hvis arket skal skrives ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
nb: Vis sideomriss

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
nb: Hvis dette er krysset av blir første bokstav i all tekst som skrives inn automatisk gjort til versal (stor bokstav).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
nb: &Gjør første bokstaven stor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
nb: Hvis dette er krysset av vil alle celler som inneholder verdien null vises som tomme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
nb: Sk&jul nullverdier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display the actual formulae in cells rather than the results.
nb: Hvis dette er krysset av vil Calligra Sheets vise selve formlene i cellene i stedet for resultatene.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
nb: Vis &formel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
nb: Hvis dette er krysset av vil kolonneoverskrifta vises som tall i stedet for bokstaver. Bokstaver er standard.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
nb: Vis k&olonne som tall

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display a small blue triangle at the bottom left corner of cells containing formulae. This is useful if you want to protect cells with formulae.
nb: Hvis dette er krysset av vil Calligra Sheets vises en liten blå trekant i nedre venstre hjørne på celler som inneholder formler. Dette er nyttig hvis du vil beskytte celler med formler i.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
nb: Vis &formelindikator

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
nb: Hvis dette er krysset av, vises rutenettet (cellegrensene). Dette er standard. Ta bort krysset for å skjule rutenettet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
nb: Vis &rutenett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
nb: Denne innstillinga styrer om formler beregnes automatisk på nytt når verdien i en celle de henviser til endres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
nb: &Automatisk rekalkulering

en: Sheets
nb: Ark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
nb: Alle ark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
nb: Aktivt ark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
nb: Valgte ark:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
nb: Tilgjengelige ark

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
nb: <b>Liste over tilgjengelige ark.</b> <br/>
    For å skrive ut et ark må du velge ett eller flere ark i denne lista, og bruke knappene til å sette inn de valgte arkene i lista til høyre, som viser alle ark som skrives ut. <br/>
    Du kan sette inn ett ark så mange ganger du vil, da blir det skrevet ut flere ganger. Dette er nyttig for skillesider eller tittelsider, for eksempel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
nb: Tilgjengelige ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
nb: Liste over ark som skal skrives ut i gitt rekkefølge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
nb: <b>Liste over ark som skal skrives ut.</b> <br/>
    Bare de arkene som er listet opp her blir skrevet ut, i den rekkefølgen lista viser. Rekkefølgen kan endres med Opp- og Ned-knappene. <br/>
    Det er tilmed mulig å skrive ut et ark mer enn én gang. Bare sett inn arket igjen og juster listerekkefølgen slik det passer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
nb: Valgte ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
nb: Velg alle ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
nb: Flytt det valgte arket til toppen.'

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
nb: Velg ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
nb: Flytt det valgte arket opp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
nb: Fjern ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
nb: Flytt det valgte arket ned

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
nb: Tøm utvalg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
nb: Flytt det valgte arket nederst

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
nb: Ugyldig dokument. Forventet mime-typen «application/x-kspread» eller «application/vnd.kde.kspread», fikk %1

en: This document was created with a newer version of Calligra Sheets (syntax version: %1)
    When you open it with this version of Calligra Sheets, some information may be lost.
nb: Dette dokumentet er laget med en nyere utgave av Calligra Sheets (syntaksversjon: %1)
    Når du åpner det med denne utgaven av Calligra Sheets kan noe av informasjonen gå tapt.

en: File Format Mismatch
nb: Filformatet passer ikke

en: Styles cannot be loaded.
nb: Stiler kan ikke hentes inn.

en: Invalid document. No map tag.
nb: Ugyldig dokument. Ingen «map»-­tagg.

en: Match cases when searching
nb: Skjelne mellom store/små bokstaver ved søk

en: Height: %1 %2
nb: Høyde: %1 %2

en: Hide Row
nb: Skjul rad

en: Width: %1 %2
nb: Bredde: %1 %2

en: Hide Column
nb: Skjul kolonne

en: Area is too large.
nb: Området er for stort.

en: Sheet %1 could not be found for printing
nb: Ark %1 fantes ikke for utskrift

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
nb: Ingenting å skrive ut for ark %1

en: Sheet Properties...
nb: Ark-egenskaper …

en: Modify current sheet's properties
nb: Endre egenskapene til dette arket

en: Insert Sheet
nb: Sett inn ark

en: Insert a new sheet
nb: Sett inn et nytt ark

en: Duplicate Sheet
nb: Lag kopi av arket

en: Duplicate the selected sheet
nb: Skjul det valgte arket

en: Remove Sheet
nb: Fjern ark

en: Remove the active sheet
nb: Fjern det aktive arket

en: Rename Sheet...
nb: Endre navn på arket …

en: Rename the active sheet
nb: Endre navn på det aktive arket

en: Show Sheet...
nb: Vis ark …

en: Show a hidden sheet
nb: Vis et skjult ark

en: Hide Sheet
nb: Skjul ark

en: Hide the active sheet
nb: Skjul det aktive arket

en: Page Layout...
nb: Sideoppsett …

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
nb: Angi utformingen av et arbeidsark for utskrift

en: Reset Print Range
nb: Nullstill utskriftsområdet

en: Reset the print range in the current sheet
nb: Tilbakestill utskriftsområdet i gjeldende regneark

en: Page Outline
nb: Sideomriss

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
nb: Vis på regnearket hvor sidegrensen blir

en: Recalculate Sheet
nb: Rekalkuler regneark

en: Recalculate
nb: Rekalkuler

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
nb: Regn ut verdien til hver celle i dette arbeidsarket

en: Recalculate Document
nb: Rekalkuler dokument

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
nb: Regn ut verdien til hver celle i alle arbeidsarkene

en: Protect &Sheet...
nb: Be&skytt ark …

en: Protect the sheet from being modified
nb: Beskytt arket mot endringer

en: Protect &Document...
nb: Beskytt &dokumentet …

en: Protect the document from being modified
nb: Beskytt dokumentet mot endringer

en: &Create Template From Document...
nb: &Lag mal fra dokument …

en: Anchor
nb: Anker

en: Page
nb: Side

en: Switch shape anchoring
nb: Bytt formforankring

en: Next Sheet
nb: Neste ark

en: Next
nb: Neste

en: Move to the next sheet
nb: Flytt til neste ark

en: Previous Sheet
nb: Forrige ark

en: Previous
nb: Forrige

en: Move to the previous sheet
nb: Flytt til det forrige arket

en: First Sheet
nb: Første ark

en: First
nb: Først

en: Move to the first sheet
nb: Flytt til det første arket

en: Last Sheet
nb: Siste ark

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
nb: Sist

en: Move to the last sheet
nb: Flytt til det siste arket

en: Column Header
nb: Kolonneoverskrift

en: Show the column header
nb: Vis kolonneoverskrift

en: Row Header
nb: Radoverskrift

en: Show the row header
nb: Vis radoverskrift

en: Horizontal Scrollbar
nb: Vannrett rullefelt

en: Show the horizontal scrollbar
nb: Vis vannrett rullefelt

en: Vertical Scrollbar
nb: Loddrett rullefelt

en: Show the vertical scrollbar
nb: Vis loddrett rullefelt

en: Status Bar
nb: Statuslinje

en: Show the status bar
nb: Vis statuslinja

en: Tab Bar
nb: Fanelinje

en: Show the tab bar
nb: Vis fanelinja

en: Set various Calligra Sheets options
nb: Diverse Calligra Sheets-innstillinger

en: No calculation
nb: Ingen utregning

en: Calculate using sum
nb: Regn ut med sum

en: Calculate using minimum
nb: Regn ut med minimum

en: Calculate using maximum
nb: Regn ut med maksimum

en: Calculate using average
nb: Regn ut med gjennomsnitt

en: Calculate using the count
nb: Regn ut med antall elementer

en: Calculate using the countA
nb: Regn ut med tellA.

en: You cannot change a protected sheet.
nb: Du kan ikke endre et beskyttet ark.

en: You cannot hide the last visible sheet.
nb: Du kan ikke skjule det siste synlige arket.

en: Protect Document
nb: Beskytt dokumentet

en: Unprotect Document
nb: Ta vekk beskyttelsen fra dokumentet

en: Protect Sheet
nb: Beskytt arket

en: Unprotect Sheet
nb: Ta vekk beskyttelsen av arket

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
nb: Nullstill utskriftsområdet

en: You cannot delete the only sheet.
nb: Du kan ikke fjerne det eneste arket.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
nb: Du er i ferd med å fjerne arket som er i bruk.
    Vil du fortsette?

en: Enter name:
nb: Oppgi navn:

en: Rename Sheet
nb: Endre arknavn

en: Change Sheet Name
nb: Endre arknavn

en: Sheet name cannot be empty.
nb: Arknavnet kan ikke være tomt.

en: This name is already used.
nb: Dette navnet er allerede i bruk.

en: Average:
nb: Gjennomsnitt:

en: Count:
nb: Tell:

en: CountA:
nb: TellA:

en: Enter a password.
nb: Oppgi et passord.

en: Enter the password.
nb: Skriv inn passordet.

en: Password is incorrect.
nb: Feil passord.

en: Dependency
nb: Avhengighet

en: Invalid document. Sheet name is empty.
nb: Ugyldig dokument. Arknavnet er tomt.

en: Header
nb: Topptekst

en: Header1
nb: Topptekst1

en: Cell Editor
nb: Celleredigerer

en: Formula
nb: Formel

en: Cell Format...
nb: Celleformatering …

en: Set the cell formatting
nb: Sett opp celleformateringa

en: Resets to the default format
nb: Tilbakestill til standardformat

en: Style Manager...
nb: Stilhåndterer …

en: Edit and organize cell styles
nb: Rediger og organiser cellestiler

en: Apply a predefined style to the selected cells
nb: Bruk en forhåndsvalgt stil på de valgte cellene

en: Create Style From Cell...
nb: Lag stil fra cellen …

en: Style From Cell
nb: Stil fra cellen

en: Create a new style based on the currently selected cell
nb: Lag en ny stil basert på den valgte cellen

en: Strike Out
nb: Stryk ut

en: Select Font...
nb: Velg skrifttype …

en: Select Font Size
nb: Velg skriftstørrelse

en: Font Size
nb: Skriftstørrelse

en: Increase Font Size
nb: Øk skriftstørrelsen

en: Decrease Font Size
nb: Reduser skriftstørrelsen

en: Text Color
nb: Tekstfarge

en: Set the text color
nb: Velg tekstfarge

en: Align Left
nb: Venstrejuster

en: Left justify the cell contents
nb: Venstrejuster celleinnholdet

en: Align Center
nb: Midtstill

en: Center the cell contents
nb: Midtstill celleinnholdet

en: Align Right
nb: Høyrejuster

en: Right justify the cell contents
nb: Høyrejuster celleinnholdet

en: Align Top
nb: Toppjuster

en: Align cell contents along the top of the cell
nb: Legg celleinnholdet øverst i cellen

en: Align Middle
nb: Midtstill loddrett

en: Align cell contents centered in the cell
nb: Legg celleinnholdet midt i cellen

en: Align Bottom
nb: Bunnjuster

en: Align cell contents along the bottom of the cell
nb: Legg celleinnholdet nederst i cellen

en: Border Left
nb: Venstre kantlinje

en: Set a left border to the selected area
nb: Velg en venstre kantlinje for det valgte området

en: Border Right
nb: Høyre kantlinje

en: Set a right border to the selected area
nb: Velg en høyre kantlinje for det valgte området

en: Border Top
nb: Øvre kantlinje

en: Set a top border to the selected area
nb: Velg en øvre kantlinje for det valgte området

en: Border Bottom
nb: Nedre kantlinje

en: Set a bottom border to the selected area
nb: Sett en nedre kantlinje for det valgte området

en: All Borders
nb: Alle kantlinjer

en: Set a border around all cells in the selected area
nb: Sett en kantlinje rundt alle cellene i det valgte området.

en: No Borders
nb: Ingen kantlinjer

en: Remove all borders in the selected area
nb: Fjern alle kantlinjene fra det valgte området

en: Border Outline
nb: Kantomriss

en: Outline
nb: Omriss

en: Set a border to the outline of the selected area
nb: Velg en kantlinje for omrisset av det valgte området

en: Select a new border color
nb: Velg ny farge på kantlinjene

en: Border Color
nb: Farge på kantlinje

en: Wrap Text
nb: Bryt tekst

en: Wrap
nb: Bryt tekst

en: Make the cell text wrap onto multiple lines
nb: Bryt teksten i cellen over flere linjer

en: Vertical Text
nb: Loddrett tekst

en: Print cell contents vertically
nb: Skriv ut celleinnholdet loddrett

en: Increase Indent
nb: Større innrykk

en: Increase the indentation
nb: Øk innrykk

en: Decrease Indent
nb: Mindre innrykk

en: Decrease the indentation
nb: Minsk innrykk

en: Change Angle...
nb: Endre vinkel …

en: Angle
nb: Vinkel

en: Change the angle that cell contents are printed
nb: Endre utskriftsvinkel for celleinnholdet

en: Percent Format
nb: Prosentformat

en: Set the cell formatting to look like a percentage
nb: Velg en celleformatering som ser ut som en prosentverdi

en: Money Format
nb: Pengeformat

en: Set the cell formatting to look like your local currency
nb: Sett opp celleformatet til å vise pengebeløp i lokal valuta

en: Increase Precision
nb: Øk presisjonsnivået

en: Increase the decimal precision shown onscreen
nb: Viser tallverdier med flere signifikante siffer

en: Decrease Precision
nb: Senk presisjonsnivået

en: Decrease the decimal precision shown onscreen
nb: Viser tallverdier med færre signifikante siffer

en: Upper Case
nb: Store bokstaver

en: Upper
nb: Store

en: Convert all letters to upper case
nb: Gjør alle bokstaver store

en: Lower Case
nb: Små bokstaver

en: Lower
nb: Små

en: Convert all letters to lower case
nb: Gjør alle bokstaver små

en: Convert First Letter to Upper Case
nb: Stor forebokstav

en: First Letter Upper
nb: Gjør første bokstaven stor

en: Capitalize the first letter
nb: Skriv stor første bokstav

en: Set the background color
nb: Velg bakgrunnsfarge

en: Background Color
nb: Bakgrunnsfarge

en: Merge the selected region
nb: Slå sammen det markerte området

en: Merge Cells Horizontally
nb: Slå sammen celler vannrett

en: Merge the selected region horizontally
nb: Slå sammen det markerte området vannrett

en: Merge Cells Vertically
nb: Slå sammen celler loddrett

en: Merge the selected region vertically
nb: Slå sammen det markerte området loddrett

en: Dissociate Cells
nb: Del celler

en: Unmerge the selected region
nb: Del opp det markerte området

en: Resize Column...
nb: Endre kolonnebredde …

en: Change the width of a column
nb: Endre bredden på en kolonne

en: Insert Columns
nb: Sett inn kolonner

en: Inserts a new column into the spreadsheet
nb: Setter inn en ny kolonne i regnearket

en: Remove Columns
nb: Fjern kolonner

en: Removes the selected columns from the spreadsheet
nb: Fjerner de valgte kolonnene fra regnearket

en: Hide Columns
nb: Skjul kolonner

en: Hide the column from this
nb: Skjul kolonnen fra dette

en: Show Columns...
nb: Vis kolonner …

en: Show hidden columns
nb: Vis skjulte kolonner

en: Equalize Column
nb: Lik kolonnebredde

en: Resizes selected columns to be the same size
nb: Setter samme bredde på de valgte kolonnene

en: Show hidden columns in the selection
nb: Vis skjulte kolonner i det valgte området

en: Resize Row...
nb: Endre radhøyde …

en: Change the height of a row
nb: Endre høyden på en rad

en: Insert Rows
nb: Sett inn rader

en: Inserts a new row into the spreadsheet
nb: Setter inn en ny rad i regnearket

en: Remove Rows
nb: Fjern rader

en: Removes a row from the spreadsheet
nb: Fjerner en rad fra regnearket

en: Hide Rows
nb: Skjul rader

en: Hide a row from this
nb: Skjul en rad for dette

en: Show Rows...
nb: Vis rader …

en: Show hidden rows
nb: Vis skjulte rader

en: Equalize Row
nb: Lik radhøyde

en: Resizes selected rows to be the same size
nb: Setter samme høyde på de valgte radene

en: Show hidden rows in the selection
nb: Vis skjulte rader i det valgte området

en: Adjust Row && Column
nb: Juster rad og kolonne

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
nb: Juster rad/kolonnestørrelse så innholdet passer inn

en: Cells...
nb: Celler …

en: Insert Cells...
nb: Sett inn celler …

en: Insert a blank cell into the spreadsheet
nb: Sett inn en tom celle i regnearket

en: Remove Cells...
nb: Fjern celler …

en: Removes the cells from the spreadsheet
nb: Fjerner cellen fra regnearket

en: Clear All
nb: Tøm alt

en: Clear all contents and formatting of the current cell
nb: Slett alt innhold og formatering fra cellen

en: Contents
nb: Innhold

en: Clear Contents
nb: Tøm innholdet

en: Remove the contents of the current cell
nb: Fjern innholdet fra gjeldende celle

en: Comment...
nb: Kommentar …

en: Edit a comment for this cell
nb: Rediger en kommentar til denne cellen

en: Remove Comment
nb: Fjern kommentar

en: Remove this cell's comment
nb: Fjern kommentaren til denne cellen

en: Conditional Styles...
nb: Vilkårsstiler …

en: Set cell style based on certain conditions
nb: Velg celleformat basert på visse vilkår

en: Remove Conditional Styles
nb: Fjern vilkårsstiler

en: Remove the conditional cell styles
nb: Fjern vilkårsstiler for celleformattering

en: &Link...
nb: &Lenke …

en: Insert an Internet hyperlink
nb: Sett inn en Internett-hyperlenke

en: Link
nb: Lenke

en: Remove Link
nb: Fjern lenke

en: Remove a link
nb: Fjern en lenke

en: Validity...
nb: Gyldighet …

en: Set tests to confirm cell data is valid
nb: Sett opp tester som kan bekrefte at dataene i cellen er gyldige

en: Remove Validity
nb: Fjern gyldighet

en: Remove the validity tests on this cell
nb: Fjern gyldighetstestene i denne cellen

en: &Sort...
nb: &Sorter …

en: Sort a group of cells
nb: Sorter en cellegruppe.

en: Sort &Decreasing
nb: Sorter sy&nkende

en: Sort a group of cells in decreasing(last to first) order
nb: Sorter en cellegruppe i synkende rekkefølge (fra siste til første).

en: Sort &Increasing
nb: Sorter ø&kende

en: Sort a group of cells in ascending(first to last) order
nb: Sorter en cellegruppe i stigende rekkefølge (fra første til siste).

en: &Auto-Filter
nb: &Autofilter

en: Add an automatic filter to a cell range
nb: Legg til et automatisk filter til et celleområde

en: &Left
nb: &Venstre

en: &Right
nb: &Høyre

en: &Up
nb: &Opp

en: &Down
nb: &Ned

en: Insert the 'sum' function
nb: Sett inn «sum»-funksjonen

en: &Series...
nb: &Rekker …

en: Insert a series
nb: Sett inn en rekke.

en: &Function...
nb: &Funksjon …

en: Insert math expression
nb: Sett inn matteuttrykk.

en: S&pecial Character...
nb: S&pesialtegn …

en: Insert one or more symbols or letters not found on the keyboard
nb: Sett inn en eller flere bokstaver eller symboler som ikke finnes på tastaturet.

en: From &Database...
nb: Fra &database …

en: Insert data from a SQL database
nb: Sett inn data fra en SQL-database.

en: From &Text File...
nb: Fra &tekstfil …

en: Text File
nb: Tekstfil

en: Insert data from a text file to the current cursor position/selection
nb: Sett inn data fra en tekstfil til skrivemerket eller det merkede området.

en: From &Clipboard...
nb: Fra &utklippstavla …

en: Clipboard
nb: Utklippstavla

en: Insert CSV data from the clipboard to the current cursor position/selection
nb: Sett inn CSV-data fra utklippstavla til skrivemerket eller det merkede området.

en: &Text to Columns...
nb: &Tekst til kolonner …

en: Expand the content of cells to multiple columns
nb: Utvid innholdet i cellene til flere kolonner

en: Custom Lists...
nb: Selvvalgte lister …

en: Create custom lists for sorting or autofill
nb: Lag selvvalgte lister for sortering eller autofyll

en: &Consolidate...
nb: &Samle …

en: Create a region of summary data from a group of similar regions
nb: Lag et område med oppsummeringsdata fra en gruppe områder som likner på hverandre

en: &Goal Seek...
nb: &Målsøk …

en: Repeating calculation to find a specific value
nb: Gjentatt utregning for å finne en viss verdi

en: &Subtotals...
nb: &Delsummer …

en: Create different kind of subtotals to a list or database
nb: Legg forskjellige typer delsummer til en liste eller en database

en: &Pivot Tables...
nb: &Pivot-tabeller …

en: Create Pivot Tables
nb: Opprett Pivot-tabeller

en: Area Name...
nb: Områdenavn …

en: Set a name for a region of the spreadsheet
nb: Velg et navn for et område av regnearket

en: Named Areas...
nb: Navngitte område …

en: Edit or select named areas
nb: Rediger eller velg navngitte områder

en: Formula Selection
nb: Formelvalg

en: Insert a function
nb: Sett inn en funksjon

en: Others...
nb: Andre …

en: Modify Cell
nb: Endre celle

en: Edit the highlighted cell
nb: Rediger den valgte cellen

en: Move the cell object to the clipboard
nb: Flytt celleobjektet til utklippstavla

en: Copy the cell object to the clipboard
nb: Kopier celleobjektet til utklippstavla

en: Paste the contents of the clipboard at the cursor
nb: Lim inn innholdet på utklippstavla ved skrivemerket

en: Special Paste...
nb: Lim inn spesiell …

en: Paste the contents of the clipboard with special options
nb: Lim inn innholdet på utklippstavla med spesielle alternativ

en: Paste with Insertion
nb: Lim inn med innsetting

en: Inserts a cell from the clipboard into the spreadsheet
nb: Setter inn en celle fra utklippstavla til regnearket

en: Selects all cells in the current sheet
nb: Marker alle cellene i dette arbeidsarket.

en: Goto Cell...
nb: Gå til celle …

en: Goto
nb: Gå til

en: Move to a particular cell
nb: Flytt til en bestemt celle

en: Check the spelling
nb: Sjekk rettskrivningen

en: Run Inspector...
nb: Kjør inspektør …

en: Show QTableView...
nb: Vis QTableView …

en: Auto-Format...
nb: Autoformat …

en: Set the worksheet formatting
nb: Sett opp utformingen av arket

en: Document Settings...
nb: Dokumentinnstillinger …

en: Show document settings dialog
nb: Vis dialog for dokumentinnstillinger

en: Break Before Column
nb: Bryt før kolonne

en: Column Break
nb: Kolonnebrudd

en: Set a manual page break before the column
nb: Sett inn manuelt sideskift før kolonnen

en: Break Before Row
nb: Bryt før rad

en: Row Break
nb: Radbrudd

en: Set a manual page break before the row
nb: Sett inn manuelt sideskift før raden

en: Permute reference fixation
nb: Permuter referansefesting

en: Permute fixation
nb: Permuter festing

en: Permute the fixation of the reference at the text cursor
nb: Permuter festing av referansen ved tekstmarkøren

en: Create Style From Cell
nb: Lag stil fra celle

en: The style name cannot be empty.
nb: Stilnavnet kan ikke være tomt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Font
nb: Endre skrift

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
nb: Endre tekstfarge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Horizontal Alignment
nb: Endre vannrett innretting

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Vertical Alignment
nb: Endre loddrett innretting

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
nb: Endre kantlinje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Wrap Text
nb: Bryt tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Vertical Text
nb: Loddrett tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Percent
nb: Prosentformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Money
nb: Pengeformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to uppercase
nb: Bytt til store bokstaver

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to lowercase
nb: Bytt til små bokstaver

[ctx: (qtundo-format)]
en: First letter uppercase
nb: Gjør første bokstaven stor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
nb: Endre bakgrunnsfarge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear Text
nb: Tøm tekst

en: Edit Link
nb: Rediger lenke

en: You must select multiple cells.
nb: Du må velge flere celler.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
nb: Klipp ut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace
nb: Erstatt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Number Format
nb: Tallformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Currency Format
nb: Valutaformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percentage Format
nb: Prosentformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Time Format
nb: Tidsformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Date Format
nb: Datoformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scientific Format
nb: Vitenskapelig format

en: Delete Cells...
nb: Slett celler …

en: Adjust Column
nb: Juster kolonne

en: Delete Columns
nb: Slett kolonner

en: Adjust Row
nb: Juster rad

en: Delete Rows
nb: Slett rader

en: Selection List...
nb: Alternativliste …

en: Clear Comment
nb: Slett kommentar

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
nb: Innretting

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
nb: Kantlinjer

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
nb: Tallformat

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
nb: Flette

en: Apply
nb: Bruk

en: Apply changes
nb: Bruk endringene

en: Discard changes
nb: Forkast endringer

en: Link %1 activated
nb: Lenke %1 aktivert

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
nb: Denne lenka peker til programmet eller skriptet «%1».
    Trollete og ondskapsfulle programmer kan skade din datamaskin. Er du sikker på at du vil kjøre dette programmet?

en: Open Link?
nb: Åpne lenke?

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
nb: Aktiver %1

en: Select Single Cell
nb: Velg én celle

en: Select Multiple Cells
nb: Velg flere celler

en: Validation for cell %1 failed
nb: Validering for celle %1 mislyktes

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
nb: #SIRKEL!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
nb: #AVHNG!

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
nb: #NAVN?

[ctx: Error: number out of range]
en: #NUM!
nb: #TALL!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
nb: #VERDI!

en: True
nb: Sann

en: False
nb: Usann

en: AM
nb: am

en: PM
nb: pm

en: h
nb: t

en: true
nb: sann

en: false
nb: usann
