koffice - en to sv translation catalogue (875 entries)

en: Draw path
sv: Rita kontur

en: Freehand path
sv: Frihandskontur

en: Angle snapping delta:
sv: Vinkellåsningsdelta:

en: Activate angle snap:
sv: Aktivera vinkellåsning:

en: Angle Constraints
sv: Vinkelbegränsningar

en: Line
sv: Linje

[ctx: The raw line data]
en: Raw
sv: Obehandlad

en: Curve
sv: Kurva

en: Straight
sv: Rak

en: Optimize
sv: Optimera

en: Exactness:
sv: Exakthet:

en: Pencil
sv: Penna

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Connection
sv: Ändra anslutning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change parameter
sv: Ändra parameter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
sv: Konvertera till kontur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Break subpath at points
sv: Dela upp delkonturer vid punkter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Combine paths
sv: Kombinera konturer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move control point
sv: Flytta styrpunkt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set fill rule
sv: Ange fyllnadsregel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert points
sv: Infoga punkter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge points
sv: Sammanfoga punkter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move points
sv: Flytta punkter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove points
sv: Ta bort punkter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set point type
sv: Ange punkttyp

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reverse paths
sv: Omvända konturer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Break subpath
sv: Dela upp delkontur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change segments to curves
sv: Ändra segment till kurvor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change segments to lines
sv: Ändra segment till linjer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set marker
sv: Ställ in markör

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align shapes
sv: Justera former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set background
sv: Ange bakgrund

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clip Shape
sv: Fäst form

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
sv: Skapa form

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete shape | Delete shapes
sv[0]: Ta bort form
sv[1]: Ta bort former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Distribute shapes
sv: Fördela former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
sv: Gruppera former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add shapes to group
sv: Lägg till former i grupp

[ctx: (qtundo-format)]
en: Keep Aspect Ratio
sv: Behåll proportion

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lock shapes
sv: Lås former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move shapes
sv: Flytta former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Shape
sv: Byt namn på form

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reorder shapes
sv: Ordna om former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape RunAround
sv: Ändra formens omgivningsbeteende

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Shadow
sv: Ställ in skugga

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear shapes
sv: Skjuva former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize shapes
sv: Ändra storlek på former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set stroke
sv: Ange streck

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set opacity
sv: Ställ in ogenomskinlighet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shape
sv: Lossa form

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shapes
sv: Lossa former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
sv: Dela upp former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Close subpath
sv: Slut delkontur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Join subpaths
sv: Sammanfoga delkonturer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove subpath
sv: Ta bort delkontur

en: Lines
sv: Linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
sv: Typ:

en: Tie
sv: Knutpunkt

en: A connection between two other shapes
sv: En anslutning mellan två andra former

en: Show Grid
sv: Visa rutnät

en: Shows or hides grid
sv: Visar eller döljer rutnät

en: Simple path shape
sv: Enkel konturform

en: A simple path shape
sv: En enkel konturform

en: %1 Options
sv: %1 alternativ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Shapes
sv: Klistra in former

en: Active tool: %1
sv: Aktivt verktyg: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Image
sv: Klistra in bild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nodeSnapGuide)
en: Nodes
sv: Noder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, extensionSnapGuide)
en: Extension of lines
sv: Förlängning av linjer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, boundingBoxSnapGuide)
en: Bounding box of shape
sv: Formens omgivande ruta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, snapDistance)
en: Proximity distance where snapping happens
sv: Näravstånd där låsning sker

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, snapDistance)
en:  px
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, orthogonalSnapGuide)
en: Orthogonal
sv: Rätvinklig

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, intersectionSnapGuide)
en: Intersection of lines
sv: Linjekorsning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, lineGuideSnapGuide)
en: Guide lines
sv: Hjälplinjer

en: Embedded svg shape
sv: Inbäddad SVG-form

en: Create object
sv: Skapa objekt

en: Pan
sv: Panorera

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Segment
sv: Ändra segment

en: Corner point
sv: Hörnpunkt

en: Smooth point
sv: Jämn punkt

en: Symmetric Point
sv: Symmetrisk punkt

en: Make curve point
sv: Skapa kurvpunkt

en: Make line point
sv: Skapa linjepunkt

en: Segment to Line
sv: Segment till linje

en: Segment to Curve
sv: Segment till kurva

en: Insert point
sv: Infoga punkt

en: Remove point
sv: Ta bort punkt

en: Break at point
sv: Dela vid punkt

en: Break at segment
sv: Dela vid segment

en: Join with segment
sv: Sammanfoga med segment

en: Merge points
sv: Sammanfogningspunkter

en: To Path
sv: Till kontur

en: Line/Curve
sv: Linje eller kurva

en: Drag to move handle.
sv: Dra för att flytta grepp.

en: Drag to move point. Shift click to change point type.
sv: Dra för att flytta punkt. Skiftklicka för att ändra punktens typ.

en: Drag to move control point.
sv: Dra för att flytta styrpunkt.

en: Drag to change curve directly. Double click to insert new path point.
sv: Dra för att direkt ändra kurvan. Dubbelklicka för att infoga en ny konturpunkt.

en: Press B to break path at selected point.
sv: Tryck på B för att dela upp kontur vid markerad punkt.

en: Press B to break path at selected segments.
sv: Tryck på B för att dela upp kontur vid markerade segment.

en: Path editing
sv: Konturredigering

en: Zoom
sv: Zooma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomInButton)
en: Zoom In
sv: Zooma in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomOutButton)
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, convertToPath)
en: Convert To Path
sv: Konvertera till kontur

en: Scripts
sv: Skript

en: Script Manager
sv: Skripthantering

en: Execute Script File...
sv: Kör skriptfil...

en: Script Manager...
sv: Skripthantering...

en: Execute Script File
sv: Kör skriptfil

en: Install Script Package
sv: Installera skriptpaket

en: Could not read the package "%1".
sv: Kunde inte läsa paketet "%1".

en: The package "%1" does not contain a valid install.rc file.
sv: Paketet "%1" innehåller inte en giltig install.rc-fil.

en: Failed to parse the install.rc file at package "%1".
sv: Misslyckades tolka install.rc-filen för paketet "%1".

en: Failed to determinate location where the package "%1" should be installed to.
sv: Misslyckades bestämma plats där paketet "%1" ska installeras.

en: A script package with the name "%1" already exists. Replace this package?
sv: Ett skriptpaket med namnet "%1" finns redan. Ska paketet ersättas?

en: Replace
sv: Ersätt

en: Could not uninstall this script package. You may not have sufficient permissions to delete the folder "%1".
sv: Kunde inte avinstallera skriptpaketet. Du kanske inte har tillräckliga rättigheter för att ta bort katalogen "%1".

en: Could not uninstall the script package "%1" since the script is not installed.
sv: Kunde inte avinstallera skriptpaketet "%1" eftersom skriptet inte är installerat.

en: Could not uninstall the script package "%1". You may not have sufficient permissions to delete the folder "%1".
sv: Kunde inte avinstallera skriptpaketet "%1". Du kanske inte har tillräckliga rättigheter för att ta bort katalogen "%1".

en: Save
sv: Spara

en: <qt>This wizard will guide you through the process of adding a new resource to your scripts.</qt>
sv: <qt>Guiden leder dig genom processen för att lägga till en ny resurs i dina skript.</qt>

en: Add script file
sv: Lägg till skriptfil

en: Add collection folder
sv: Lägg till samlingskatalog

en: Install script package file
sv: Installera skriptpaketfil

en: Install online script package
sv: Installera skriptpaket direkt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
sv: Lägg till

en: Script File
sv: Skriptfil

en: Script
sv: Skript

en: Collection
sv: Samling

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
sv: Ångra

en: Undo %1
sv: Ångra %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
sv: Gör om

en: Redo %1
sv: Gör om %1

en: <empty>
sv: <tom>

en: Redo
sv: Gör om

en: Undo
sv: Ångra

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
sv: Fil

en: Document Settings
sv: Dokumentinställningar

en: No autosave
sv: Spara inte automatiskt

en: Autosave interval:
sv: Intervall för sparar automatiskt:

en: Create backup file:
sv: Skapa säkerhetskopia:

en: Grid
sv: Rutnät

en: Show grid:
sv: Visa rutnät:

en: Snap to grid:
sv: Lås till rutnät:

en: Grid color:
sv: Rutnätsfärg:

en: Spacing
sv: Mellanrum

[ctx: Horizontal grid spacing]
en: &Horizontal:
sv: &Horisontellt:

[ctx: Vertical grid spacing]
en: &Vertical:
sv: &Vertikalt:

en: Misc
sv: Diverse

en: Units:
sv: Enheter:

en: Handle radius:
sv: Greppradie:

en: Grab sensitivity:
sv: Gripkänslighet:

en: Paste offset:
sv: Inklistingsposition:

en: Paste at Cursor:
sv: Klistra in vid markör:

en: Only print and exit
sv: Skriv bara ut och avsluta

en: Open a new document based on the given template (desktopfile name)
sv: Öppna ett nytt dokument baserat på den angivna mallen (skrivbordsfilnamnet)

en: Open a new document based on the given template file
sv: Öppna ett nytt dokument baserat på den angivna mallfilen

en: Override display DPI
sv: Överskrid skärmens upplösning

en: Only export to PDF and exit
sv: Exportera bara till PDF och avsluta

en: Filename for export-pdf
sv: Filnamn för export till PDF

en: just load the file and then exit
sv: läs bara in filen och avsluta

en: load the file, show the window and progressbar and then exit
sv: läs in filen, visa fönster och förloppsrad och avsluta därefter

en: Filename to write profiling information into.
sv: Filnamn att skriva profileringsinformation till.

en: Load a file and save it as an ODF file. Meant for debugging.
sv: Läs in en fil och spara den som en ODF-fil. Avsett för felsökning.

en: File(s) or URL(s) to open
sv: Fil(er) eller webbadress(er) att öppna

en: You are running a 32 bits build on a 64 bits Windows.
    This is not recommended.
    Please download and install the x64 build instead.
sv: Du kör ett 32-bitars program på 64-bitars Windows.
    Det rekommenderas inte.
    Ladda ner och installera ett X64-program istället.

en: %1: Critical Error
sv: %1: Allvarligt fel

en: Essential application components could not be found.
    This might be an installation issue.
    Try restarting or reinstalling.
sv: Väsentliga programkomponenter kunde inte hittas.
    Det kan vara ett installationsproblem.
    Försök att starta om eller installera om.

en: No template found for: %1
sv: Ingen mall hittades för: %1

en: Too many templates found for: %1
sv: För många mallar hittades för: %1

en: Template %1 failed to load.
sv: Mallen %1 kunde inte laddas.

en: No template found at: %1
sv: Ingen mall hittades i: %1

[ctx: @title:window]
en: Recover Files
sv: Återställ filer

en: The following autosave file can be recovered:
sv: Följande automatiskt sparade fil kan återställas:

en: The following autosave files can be recovered:
sv: Följande automatiskt sparade filer kan återställas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template at application start up
sv: Använd alltid den här mallen när programmet startas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template
sv: Använd alltid den här mallen

en: Making backup...
sv: Gör säkerhetskopia...

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Could not save
    %1
sv: Kunde inte spara
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
sv: Kunde inte spara %1
    Orsak: %2

en: Document <i>%1</i> saved
sv: Dokumentet <i>%1</i> sparat

en: The password of this encrypted document is not known. Autosave aborted! Please save your work manually.
sv: Det krypterade dokumentets lösenord är inte känt. Spara automatiskt avbrutet. Spara ditt arbetet för hand.

en: Autosaving...
sv: Sparar automatiskt...

en: Error during autosave! Partition full?
sv: Fel vid spara automatiskt. Är diskpartitionen full?

en: Could not create the file for saving
sv: Kunde inte skapa filen för att spara

en: Not able to write '%1'. Partition full?
sv: Kunde inte skriva '%1'. Är diskpartitionen full?

en: Not able to write RDF metadata. Partition full?
sv: Kunde inte skriva RDF metadata. Är diskpartitionen full?

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
sv: Kunde inte skriva '%1'. Är diskpartitionen full?

en: Malformed URL
    %1
sv: Felaktig webbadress
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
sv: En fil som har sparats automatiskt finns för det här dokumentet.
    Vill du öppna den istället?

en: The file %1 does not exist.
sv: Filen %1 finns inte.

en: Opening Document
sv: Öppnar dokument

en: Could not create the filter plugin
sv: Kunde inte skapa filterinsticksprogram

en: Could not create the output document
sv: Kunde inte skapa utdatadokument

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Cannot create storage
sv: Kan inte skapa lagring

en: Bad MIME type
sv: Felaktig Mime-typ

en: Error in embedded document
sv: Fel i inbäddat dokument

en: Format not recognized
sv: Formatet känns inte igen

en: Not implemented
sv: Inte implementerat

en: Parsing error
sv: Tolkningsfel

en: Document is password protected
sv: Dokumentet är lösenordsskyddat

en: Invalid file format
sv: Ogiltigt filformat

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Empty Filter Plugin
sv: Tomt filterinsticksprogram

en: Trying to load into the wrong kind of document
sv: Försöker att läsa in till fel sorts dokument

en: Failed to download remote file
sv: Misslyckades ladda ner fjärrfil

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Could not open %2.
    Reason: %1.
    %3
sv: Kunde inte öppna %2.
    Orsak: %1.
    %3

en: Document <i>%1</i> loaded
sv: Dokumentet <i>%1</i> laddat

en: Could not find %1
sv: Kunde inte hitta %1

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
sv: Tolkningsfel i %1 vid rad %2, kolumn %3
    Felmeddelande: %4

en: %1 is not a file.
sv: %1 är inte en fil.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
sv: Kunde inte öppna filen för läsning (kontrollera lässkyddet).

en: Could not read the beginning of the file.
sv: Kunde inte läsa början på filen.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
sv: Tydningsfel i huvuddokumentet vid rad %1, kolumn %2.
    Felmeddelande: %3

en: Not a valid Calligra file: %1
sv: Inte en giltig Calligra-fil: %1

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
sv: Ogiltigt dokument: ingen fil "maindoc.xml".

en: Document <i>%1</i> contains several versions. Go to File->Versions to open an old version.
sv: Dokumentet <i>%1</i> innehåller flera versioner. Gå till Arkiv -> Versioner för att öppna en gammal version.

en: Untitled
sv: Namnlös

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
sv: <p>Dokumentet <b>"%1"</b> har blivit ändrat.</p><p>Vill du spara det?</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
sv: Internt fel: spara XML inte implementerat

en: Could not open
    %1
sv: Kunde inte öppna
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
sv: Kunde inte öppna %1
    Orsak: %2

en: a word processing
sv: en ordbehandling

en: a spreadsheet
sv: ett kalkylark

en: a presentation
sv: en presentation

en: a chart
sv: ett diagram

en: a drawing
sv: en ritning

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
sv: Dokumentet "%1" har ändrats.
    Vill du spara dina ändringar eller kasta dem?

en: Close Document
sv: Stäng dokument

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Could not export file.
sv: Kunde inte exportera fil.

en: Missing Export Filter
sv: Exportfilter saknas

en: Could not import file of type
    %1
sv: Kunde inte importera fil av typ
    %1

en: Missing Import Filter
sv: Importfilter saknas

en: Choose Filter
sv: Välj filter

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Match cases when searching
sv: Ta hänsyn till skiftläge vid sökning

en: Match only whole words
sv: Ta bara hänsyn till hela ord

en: Whole Words Only
sv: Bara hela ord

en: Find from Cursor
sv: Sök från markören

en: Start searching from the current cursor
sv: Börja söka från den nuvarande markören

en: %1 unsaved document (%2)
sv: %1 osparat dokument (%2)

en: Export as PDF...
sv: Exportera som PDF...

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Versions...
sv: Versioner...

en: Open ex&isting Document as Untitled Document...
sv: Öppna bef&intligt dokument som namnlöst dokument...

en: E&xport...
sv: E&xportera...

en: En&crypt Document
sv: &Kryptera dokument

en: &Uncompress to Directory
sv: Packa &upp i katalog

en: &New View
sv: &Ny vy

en: Document Information
sv: Dokumentinformation

en: Full Screen Mode
sv: Fullskärmsläge

en: Show Dockers
sv: Visa paneler

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Docker Titlebars
sv: Visa namnlister i paneler

en: Dockers
sv: Paneler

en: (write protected)
sv: (skrivskyddad)

en: Save as %1
sv: Spara som %1

en: %1 (unknown file type)
sv: %1 (okänd filtyp)

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
sv: <qt>Spara som %1 kan orsaka att formatering går förlorad.<p>Vill du fortfarande spara med formatet?</qt>

en: Confirm Save
sv: Bekräfta spara

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
sv: <qt>Exportera som %1 kan orsaka att formatering går förlorad.<p>Vill du fortfarande exportera till formatet?</qt>

en: Confirm Export
sv: Bekräfta export

en: Export
sv: Exportera

en: untitled
sv: namnlös

en: Open Document
sv: Öppna dokument

en: Import Document
sv: Importera dokument

en: Export as PDF
sv: Exportera som PDF

en: Cannot export to the specified file
sv: Kan inte exportera till angiven fil

en: Document
sv: Dokument

en: Document - %1
sv: Dokument - %1

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
sv: Du kommer att förlora alla ändringar som gjorts sedan du senast sparade.
    Vill du fortsätta?

en: Warning
sv: Varning

en: Show %1 Toolbar
sv: Visa verktygsrad för %1

en: Hide %1 Toolbar
sv: Dölj verktygsrad för %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_openExistingButton)
en: Open Existing Document
sv: Öppna befintligt dokument

en: Recent Documents
sv: Senaste dokument

en: Custom Document
sv: Eget dokument

en: Stop
sv: Stoppa

en: Printing
sv: Skriver ut

en: Printing done
sv: Utskrift klar

en: Close
sv: Stäng

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Open This Document
sv: Öppna dokumentet

[ctx: File modification date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Modified:</b></td><td>%1</td></tr>
sv: <tr><td><b>Ändrad:</b></td><td>%1</td></tr>

[ctx: File access date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Accessed:</b></td><td>%1</td></tr>
sv: <tr><td><b>Använd:</b></td><td>%1</td></tr>

en: Show Guides
sv: Visa hjälplinjer

en: Shows or hides guides
sv: Visar eller döljer hjälplinjer

en: Create Template
sv: Skapa en mall

[ctx: Template name]
en: Name:
sv: Namn:

en: Group:
sv: Grupp:

en: &Add Group...
sv: &Lägg till grupp...

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: Picture
sv: Bild

en: &Preview
sv: &Förhandsgranskning

en: Custom:
sv: Egen:

en: &Select...
sv: &Välj...

en: Use the new template as default
sv: Använd den nya mallen som förval

en: Do you really want to overwrite the existing '%1' template?
sv: Vill du verkligen skriva över den befintliga mallen "%1"?

en: Add Group
sv: Lägg till grupp

en: Enter group name:
sv: Ange gruppnamn:

en: This name is already used.
sv: Namnet används redan.

en: Do you really want to remove that group?
sv: Vill du verkligen ta bort den där gruppen?

en: Remove Group
sv: Ta bort grupp

en: Do you really want to remove that template?
sv: Vill du verkligen ta bort den där mallen?

en: Remove Template
sv: Ta bort mall

en: Could not load picture.
sv: Kunde inte ladda bild.

en: No picture available.
sv: Ingen bild tillgänglig.

en: Use This Template
sv: Använd den här mallen

en: Date & Time
sv: Datum och tid

en: Saved By
sv: Sparad av

en: Comment
sv: Kommentar

en: &Add
sv: &Lägg till

en: &Modify
sv: &Ändra

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: A new version could not be added
sv: En ny version kunde inte läggas till

en: Date: %1
sv: Datum: %1

en: Active Author Profile
sv: Aktiv författarprofil

[ctx: choice for author profile]
en: Anonymous
sv: Anonym

en: Default Author Profile
sv: Standardförfattarprofil

en: Unknown
sv: Okänt

en: No store backend
sv: Inget lagringsgränssnitt

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
sv: Tolkningsfel i huvuddokumentet vid rad %1, kolumn %2
    Felmeddelande: %3

[ctx: Page size]
en: Screen
sv: Skärm

[ctx: Page size]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: Page size]
en: US Tabloid
sv: US tabloid

en: Millimeters (mm)
sv: Millimetrar (mm)

en: Centimeters (cm)
sv: Centimetrar (cm)

en: Decimeters (dm)
sv: Decimetrar (dm)

en: Inches (in)
sv: Tum (in)

en: Points (pt)
sv: Punkter (pt)

en: Pixels (px)
sv: Bildpunkter (px)

en: Unsupported unit
sv: Enhet som inte stöds

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master slide
sv: Ändra förlagssida

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master page
sv: Ändra förlagssida

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
sv: Ställ in sidlayout

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display master background
sv: Visa förlagssidans bakgrund

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display slide background
sv: Visa bildens bakgrund

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display page background
sv: Visa sidans bakgrund

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show master shapes
sv: Visa förlagssidans former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide master shapes
sv: Dölj förlagssidans former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
sv[0]: Ta bort bild
sv[1]: Ta bort bilder

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete page | Delete pages
sv[0]: Ta bort sida
sv[1]: Ta bort sidor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert slide
sv: Infoga bild

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert page
sv: Infoga sida

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move slide | Move slides
sv[0]: Flytta bild
sv[1]: Flytta bilder

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move page | Move pages
sv[0]: Flytta sida
sv[1]: Flytta sidor

en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
sv: Dokument

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
sv: Författare

en: Author
sv: Författare

en: Select a master slide design:
sv: Välj design av förlagssida:

en: Master Slide
sv: Förlagssida

en: Select a master page design:
sv: Välj en förlagssida:

en: Master Page
sv: Förlagssida

en: Slide %1
sv: Bild %1

en: Page  %1
sv: Sida  %1

en: Layer
sv: Lager

en: Group
sv: Grupp

en: Shape
sv: Form

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Slide
sv: Byt namn på bild

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Page
sv: Byt namn på sida

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Layer
sv: Byt namn på lager

en: Slide
sv: Bild

en: Visible
sv: Synlig

en: Locked
sv: Låst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reparent shapes
sv: Ändra formens ägare

en: &Move Here
sv: &Flytta hit

en: &Copy Here
sv: &Kopiera hit

en: C&ancel
sv: &Avbryt

en: Add a new slide or layer
sv: Lägg till en ny bild eller ett nytt lager

en: Add a new page or layer
sv: Lägg till en ny sida eller ett nytt lager

en: Page
sv: Sida

en: Delete selected objects
sv: Ta bort markerade objekt

en: Raise selected objects
sv: Höj markerade objekt

en: Lower selected objects
sv: Sänk markerade objekt

en: Minimal View
sv: Minimal vy

en: Detailed View
sv: Detaljerad vy

en: Thumbnail View
sv: Miniatyrbildsvy

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Enter the name of the new layer:
sv: Ange det nya lagrets namn:

en: New Layer
sv: Nytt lager

en: New layer
sv: Nytt lager

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Layer
sv: Skapa lager

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Layer
sv: Ta bort lager

en: Could not delete all layers. At least one layer is required.
sv: Kunde inte ta bort alla lager. Minst ett lager krävs.

en: Error deleting layers
sv: Fel vid borttagning av lager

en: Add a new slide
sv: Lägg till en ny bild

en: Add a new page
sv: Lägg till en ny sida

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Page %1
sv: Sida %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Slide | Paste Slides
sv[0]: Klistra in bild
sv[1]: Klistra in bilder

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Page | Paste Pages
sv[0]: Klistra in sida
sv[1]: Klistra in sidor

en: Tools
sv: Verktyg

en: D&elete
sv: Ta &bort

en: Snap to Grid
sv: Lås till rutnät

en: Show Master Pages
sv: Visa förlagssidor

en: Show Rulers
sv: Visa linjaler

en: Show/hide the view's rulers
sv: Visa eller dölj vyns linjaler

en: Show Page Margins
sv: Visa sidmarginaler

en: Show/hide the page margins
sv: Visa eller dölj sidmarginalerna

en: Insert Page
sv: Infoga sida

en: Insert a new page after the current one
sv: Infoga en ny sida efter den nuvarande

en: Copy Page
sv: Kopiera sida

en: Copy the current page
sv: Kopiera nuvarande sida

en: Delete Page
sv: Ta bort sida

en: Delete the current page
sv: Ta bort nuvarande sida

en: Master Page...
sv: Förlagssida...

en: Page Layout...
sv: Sidlayout...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Variable
sv: Variabel

en: Import Document...
sv: Importera dokument...

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Import Slideshow
sv: Importera bildspel

en: Could not import
    %1
sv: Kunde inte importera
    %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change page layout
sv: Ändra sidlayout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundImage)
en: Set image ...
sv: Ange bild...

en: Background
sv: Bakgrund

en: Page Background
sv: Sidbakgrund

en: Page Design
sv: Sidkonstruktion

en: Slide Design
sv: Bildkonstruktion

en: Use background of master page
sv: Använd förlagssidans bakgrund

en: Use background of master slide
sv: Använd förlagsbildens bakgrund

en: Display shapes of master page
sv: Visa förlagssidans former

en: Display shapes of master slide
sv: Visa förlagsbildens former

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change slide background image
sv: Ändra bildens bakgrundsbild

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change page background image
sv: Ändra sidans bakgrundsbild

en: Master Slide %1/%2
sv: Förlagssida %1/%2

en: Slide %1/%2
sv: Bild %1/%2

en: Master Page %1/%2
sv: Förlagssida %1/%2

en: Page %1/%2
sv: Sida %1/%2

en: Clear
sv: Rensa

en: Subtract
sv: Subtrahera

en: Multiply
sv: Multiplicera

en: Alpha mask
sv: Alfamask

en: Alpha
sv: Alfa

en: Undefined operation in the alpha color space
sv: Odefinierade åtgärd i alfa-färgrymden

en: L*a*b* (16-bit integer/channel, unmanaged)
sv: L*a*b* (16-bitars heltal per kanal, ej hanterad)

en: Lightness
sv: Ljusstyrka

en: RGB (16-bit integer/channel, unmanaged)
sv: RGB (16-bitars heltal/kanal, ej hanterad)

en: RGB (8-bit integer/channel, unmanaged)
sv: RGB (8-bitars heltal/kanal, ej hanterad)

en: Blue
sv: Blå

en: Green
sv: Grön

en: Red
sv: Röd

en: Undefined operation in the %1 space
sv: Odefinierade åtgärd i färgrymden %1

en: Undefined operation in the %1 color space
sv: Odefinierade åtgärd i färgrymden %1

en: Simple Color Conversion Engine
sv: Enkelt färgkonverteringsverktyg

en: Alpha darken
sv: Gör alfa mörkare

en: Behind
sv: Bakom

en: Dissolve
sv: Lös upp

en: Erase
sv: Radera

en: Greater
sv: Större än

en: Overlay
sv: Överlagra

en: Grain Merge
sv: Sammanfoga ådring

en: Grain Extract
sv: Extrahera ådring

en: Hard Mix
sv: Skarp blandning

en: Geometric Mean
sv: Geometriskt medelvärde

en: Parallel
sv: Parallell

en: Allanon
sv: Allt igen

en: Screen
sv: Skärm

en: Color Dodge
sv: Blek färg

en: Linear Dodge
sv: Blek linjärt

en: Lighten
sv: Gör ljusare

en: Hard Light
sv: Klart ljus

en: Soft Light (SVG)
sv: Diffust ljus (SVG)

en: Soft Light (Photoshop)
sv: Diffust ljus (Photoshop)

en: Gamma Light
sv: Ljus gamma

en: Vivid Light
sv: Intensivt ljus

en: Pin Light
sv: Ljuskägla

en: Linear Light
sv: Linjärt ljus

en: Color Burn
sv: Färgbränn

en: Linear Burn
sv: Bränn linjärt

en: Darken
sv: Gör mörkare

en: Gamma Dark
sv: Mörk gamma

en: Inversed-Subtract
sv: Invers subtraktion

en: Divide
sv: Dela

en: Arcus Tangent
sv: Arcus tangent

en: Difference
sv: Subtraktion

en: Exclusion
sv: Undantag

en: Equivalence
sv: Ekvivalens

en: Additive-Subtractive
sv: Additiv-subtraktiv

en: Copy Red
sv: Kopiera Röd

en: Copy Green
sv: Kopiera Grön

en: Copy Blue
sv: Kopiera Blå

en: Tangent Normalmap
sv: Normal tangentavbildning

en: Combine Normal Maps
sv: Kombinera normalavbildningar

en: Color
sv: Färg

en: Hue
sv: Färgton

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Increase Saturation
sv: Öka färgmättnad

en: Decrease Saturation
sv: Minska färgmättnad

en: Luminosity
sv: Ljusstyrka

en: Increase Luminosity
sv: Öka ljusstyrka

en: Decrease Luminosity
sv: Minska ljusstyrka

en: Darker Color
sv: Mörkare färg

en: Lighter Color
sv: Ljusare färg

en: Color HSI
sv: Färg HSI

en: Hue HSI
sv: Färgton HSI

en: Saturation HSI
sv: Färgmättnad HSI

en: Increase Saturation HSI
sv: Öka färgmättnad HSI

en: Decrease Saturation HSI
sv: Minska färgmättnad HSI

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Increase Intensity
sv: Öka intensitet

en: Decrease Intensity
sv: Minska intensitet

en: Color HSL
sv: Färg HSL

en: Hue HSL
sv: Färgton HSL

en: Saturation HSL
sv: Färgmättnad HSL

en: Increase Saturation HSL
sv: Öka färgmättnad HSL

en: Decrease Saturation HSL
sv: Minska färgmättnad HSL

en: Increase Lightness
sv: Öka ljusstyrka

en: Decrease Lightness
sv: Minska ljusstyrka

en: Color HSV
sv: Färg HSV

en: Hue HSV
sv: Färgton HSV

en: Saturation HSV
sv: Färgmättnad HSV

en: Increase Saturation HSV
sv: Öka färgmättnad HSV

en: Decrease Saturation HSV
sv: Minska färgmättnad HSV

en: Value
sv: Värde

en: Increase Value
sv: Öka värde

en: Decrease Value
sv: Minska värde

en: Generic RGB Histogram
sv: Generellt RGB-histogram

en: L*a*b* Histogram
sv: L*a*b*-histogram

en: Generic L*a*b* Histogram
sv: Generellt L*a*b*-histogram

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Grayscale (without transparency)
sv: Gråskala (utan genomskinlighet)

en: 8 Bits
sv: 8-bitars

en: 16 Bits
sv: 16-bitars

en: 16 Bits Float
sv: 16-bitars flyttal

en: 32 Bits Float
sv: 32-bitars flyttal

en: 64 Bits Float
sv: 64-bitars flyttal

en: Arithmetic
sv: Aritmetisk

en: Negative
sv: Negativ

en: Mix
sv: Blanda

en: Inverse Subtract
sv: Omvänd subtraktion

en: Burn
sv: Bränn

en: Additive Subtractive
sv: Additiv-subtraktiv

en: Alpha Darken
sv: Gör alfa mörkare

en: Bumpmap
sv: Bulkarta

en: Combine Normal Map
sv: Kombinera normalavbildning

en: SVG Gradient
sv: Toning med SVG

en: Select the object you want to reference
sv: Välj det objekt du vill hänvisa till

en: Reference
sv: Referens

en: Set For All Existing
sv: Använd för alla befintliga

[ctx: statement is an Rdf related term]
en: <qt>Edits will be lost.<p>There is %1 invalid statement left.</qt> | <qt>Edits will be lost.<p>There are %1 invalid statements left.</qt>
sv[0]: <qt>Redigeringar kommer att gå förlorade.<p>Det finns %1 ogiltiga satser kvar.</qt>
sv[1]: <qt>Redigeringar kommer att gå förlorade.<p>Det finns %1 ogiltiga satser kvar.</qt>

[ctx: statement is an Rdf related term]
en: Discard invalid statements?
sv: Kasta ogiltiga satser?

en: Rdf
sv: RDF

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Triples
sv: Tripplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newNamespaceButton)
en: new
sv: ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyTripleButton)
en: copy
sv: kopiera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteNamespaceButton)
en: delete
sv: ta bort

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Namespaces
sv: Namnrymder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_namespaceView)
en: Namespace
sv: Namnrymd

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Semantic
sv: Semantisk

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, m_sparqlQuery)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"># Insert your SPARQL query here<br /># Results are shown below.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix rdf:  &lt;http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix foaf: &lt;http://xmlns.com/foaf/0.1/&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix pkg:  &lt;http://docs.oasis-open.org/ns/office/1.2/meta/pkg#&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix geo84: &lt;http://www.w3.org/2003/01/geo/wgs84_pos#&gt;</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">select ?s ?p ?o </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">where { </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"> ?s ?p ?o </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">}</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"># Infoga SPARQL förfrågan här<br /># Resultaten visas nedan.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix rdf:  &lt;http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix foaf: &lt;http://xmlns.com/foaf/0.1/&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix pkg:  &lt;http://docs.oasis-open.org/ns/office/1.2/meta/pkg#&gt; </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">prefix geo84: &lt;http://www.w3.org/2003/01/geo/wgs84_pos#&gt;</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">select ?s ?p ?o </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">where { </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"> ?s ?p ?o </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Verdana'; font-size:13pt;">}</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Verdana'; font-size:13pt;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sparqlExecute)
en: Execute
sv: Utför

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Stylesheets
sv: Stilmallar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Set the default stylesheet for Semantic objects in this document. New RDF objects will use this stylesheet automatically. The buttons allow you to set the stylesheet for all existing semantic objects to the new default stylesheet as well.
sv: Ange förvald stilmall för semantiska objekt i dokumentet. Nya RDF-objekt kommer automatiskt använda den här stilmallen. Knapparna låter dig dessutom att tillämpa den nya förvalda stilmallen för alla befintliga semantiska objekt.

en: Apply Stylesheet
sv: Använd stilmall

en: User
sv: Användare

en: Reapply Current
sv: Återanvänd nuvarande

en: Disassociate
sv: Lös upp

en: Edit %1
sv: Redigera %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Stylesheet Definition
sv: Definition av stilmall

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Variables Available
sv: Tillgängliga variabler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Description
sv: Beskrivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, stylesheets)
en: Stylesheet Name
sv: Stilmallens namn

en: Empty
sv: Tom

en: URI
sv: Webbadress

en: Literal
sv: LiteralNytt värde

en: Valid
sv: Giltig

en: Subject
sv: Ämne

en: Predicate
sv: Predikat

en: Object
sv: Objekt

en: Obj Type
sv: Objekttyp

en: DataType
sv: Datatyp

en: Stored In
sv: Lagrad i

en: This document contains an unknown checksum. When you give a password it might not be verified.
sv: Dokumentet innehåller en okänd checksumma. När du anger ett lösenord kanske det inte kan verifieras.

en: This document contains an unknown encryption method. Some parts may be unreadable.
sv: Dokumentet innehåller en okänd krypteringsmetod. Vissa delar kanske är oläsbara.

en: This document contains incomplete encryption data. Some parts may be unreadable.
sv: Dokumentet innehåller ofullständig krypteringsdata. Vissa delar kanske är oläsbara.

en: QCA has currently no support for SHA1 or PBKDF2 using SHA1. The document can not be opened.
sv: QCA har för närvarande inget stöd för SHA1 eller PBKDF2 med användning av SHA1. Dokumentet kan inte öppnas.

en: The manifest file seems to be corrupted. It cannot be modified and the document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
sv: Specifikationsfilen verkar vara skadad. Den kan inte ändras, och dokumentet kommer att förbli oläsbart. Försök att spara dokumentet igen för att förhindra att ditt arbete går förlorat.

en: The manifest file cannot be written. The document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
sv: Specifikationsfilen kan inte skrivas. Dokumentet kommer att förbli oläsbart. Försök att spara dokumentet igen för att förhindra att ditt arbete går förlorat.

en: Please enter the password to open this file.
sv: Ange lösenord för att öppna filen.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
sv: Ange lösenord att kryptera dokumentet med.

en: Do you want to save the password?
sv: Vill du spara lösenordet?

en: File '%1' is not readable
sv: Filen '%1' kan inte läsas.

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
sv: Fel: Okänt protokoll '%1'

en: The directory mode is not supported for remote locations.
sv: Katalogläget stöds inte för fjärrplatser.

en: Calligra Storage
sv: Calligra-lagring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List
sv: Ändra lista

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Styles
sv: Ändra stilar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
sv: Ta bort

en: Key Press
sv: Tangentnedtryckning

en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Column
sv: Ta bort kolumn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Row
sv: Ta bort rad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Footnote
sv: Infoga fotnot

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Endnote
sv: Infoga slutnot

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Right
sv: Infoga kolumn till höger

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Left
sv: Infoga kolumn till vänster

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Below
sv: Infoga rad nedanför

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Above
sv: Infoga rad ovanför

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Numbering
sv: Ändra listnumrering

[ctx: (qtundo-format)]
en: New Section
sv: Nytt avsnitt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Direct Paragraph Formatting
sv: Direkt styckesformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Section
sv: Byt namn avsnitt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
sv: Justera kolumnbredd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
sv: Justera radhöjd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Split sections startings
sv: Dela avsnittens början

[ctx: (qtundo-format)]
en: Split sections endings
sv: Dela avsnittens slut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste As Text
sv: Klistra in som text

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
sv: Klistra in

en: Index Reference
sv: Indexhänvisning

en: Text Reference
sv: Texthänvisning

en: Please create an index to reference first.
sv: Skapa först ett index att hänvisa till

en: Select the index you want to reference
sv: Välj det index du vill hänvisa till

en: Found 1 match | Found %1 matches
sv[0]: Hittade 1 träff
sv[1]: Hittade %1 träffar

en: Found no match
sv: Hittade inga träffar

en: Found no match
    
    No text was replaced
sv: Inga träffar
    
    Ingen text ersattes

en: 1 replacement made | %1 replacements made
sv[0]: 1 ersättning gjordes
sv[1]: %1 ersättningar gjordes

en: Replace %1 with %2?
sv: Byt ut %1 mot %2?

[ctx: new numbered section name]
en: New section %1
sv: Nytt avsnitt %1

[ctx: Underline Style]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Underline Style]
en: Single
sv: Enkel

[ctx: Underline Style]
en: Double
sv: Dubbel

[ctx: (qtundo-format)]
en: New Paragraph
sv: Nytt stycke

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Annotation
sv: Lägg till kommentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Index
sv: Infoga index

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Variable
sv: Infoga variabel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Break
sv: Infoga radbrytning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Table
sv: Infoga tabell

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
sv: Sammanfoga celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Split Cells
sv: Dela celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Table Width
sv: Justera tabellens bredd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
sv: Ändra kantformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Table Of Contents
sv: Infoga innehållsförteckning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Table Of Contents
sv: Ändra innehållsförteckning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Bibliography
sv: Infoga bibliografi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Citation
sv: Lägg till hänvisning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Typing
sv: Inskrivet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Bold
sv: Fetstil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: (qtundo-format)]
en: Underline
sv: Understruken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Strike Out
sv: Överstruken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Alignment
sv: Ändra justering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Vertical Alignment
sv: Ange vertikal justering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indent
sv: Minska indentering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indent
sv: Öka indentering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease font size
sv: Minska teckenstorlek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase font size
sv: Öka teckenstorlek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font
sv: Ange teckensnitt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font Size
sv: Ange teckenstorlek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Background Color
sv: Ange bakgrundsfärg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Text Color
sv: Ange textfärg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Character Style
sv: Ange teckenstil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Paragraph Style
sv: Ange styckesstil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Formatting
sv: Formatering

en: Default
sv: Standard

en: Opacity
sv: Ogenomskinlighet

en: Recent:
sv: Senaste:

en: Add / Remove Colors...
sv: Lägg till eller ta bort färger...

en: Add new author profile (starts out as a copy of current)
sv: Lägg till ny författarprofil (börjar som en kopia av den nuvarande)

en: Delete the author profile
sv: Ta bort författarprofilen

en: Name (not duplicate or blank name):
sv: Namn (ej dubblett eller tomt namn):

en: Name of Profile
sv: Profilens namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc)
en: Initials:
sv: Initialer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
sv: Företag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
sv: Telefon (hem):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
sv: Telefon (arbete):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
sv: Gata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
sv: Postnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
sv: Stad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
sv: Land:

en: Import Data
sv: Importera data

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
sv: Rekommenderad (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
sv: Lokal (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
sv: Annan (%1)

en: Generic
sv: Generell

en: Date
sv: Datum

en: Currency
sv: Valuta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: None
sv: Ingen

en: Please check the ranges you specified. The start value must be lower than the end value.
sv: Kontrollera intervallen du angav. Startvärdet måste vara lägre än slutvärdet.

en: Cannot find encoding: %1
sv: Kan inte hitta kodning: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: E&ncoding:
sv: &Kodning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowHeader)
en: First row contains headers
sv: Första raden innehåller rubriker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColHeader)
en: First column contains headers
sv: Första kolumnen innehåller rubriker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterBox)
en: Delimiter
sv: Avskiljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
sv: Kommatecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
sv: Semikolon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
sv: Annat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
sv: Mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Text&quote:
sv: Text&citationstecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Decimal symbol:
sv: Decimaltecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Thousands separator:
sv: Tusentalsavskiljare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreDuplicates)
en: Ignore duplicate delimiters
sv: Ignorera duplicerade avgränsare

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_rangesTab)
en: Ranges
sv: Intervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Import columns:
sv: Importera kolumner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Import lines:
sv: Importera rader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: to
sv: till

en: &Try
sv: &Försök

en: modified
sv: ändrad

en: &Details
sv: &Detaljinformation

en: Get help...
sv: Hämta hjälp...

[ctx: @info:tooltip]
en: Float Docker
sv: Fristående panel

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Docker
sv: Stäng panel

[ctx: @info:tooltip]
en: Collapse Docker
sv: Dra ihop panel

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock Docker
sv: Lås panel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
sv: Krypt&era

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
sv: Nyckelord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
sv: Ämne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
sv: Senaste utskrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
sv: Total redigeringstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
sv: Kryptering:

[ctx: Document title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
sv: Versionsnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
sv: Ändrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
sv: Kommentarer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
sv: Skapad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
sv: Sökväg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
sv: Åte&rställ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbLanguageDesc)
en: Language:
sv: Språk:

en: General
sv: Allmänt

en: Last saved by
sv: Senast sparad av

en: Use ';' (Example: Office;KDE;Calligra)
sv: Använd ';' (exempel: Office;KDE;Calligra)

en: This document will be decrypted
sv: Dokumentet kommer att avkodas

en: Do not decrypt
sv: Avkoda inte

en: This document is encrypted
sv: Dokumentet är krypterat

en: D&ecrypt
sv: Av&koda

en: This document will be encrypted.
sv: Dokumentet kommer att krypteras.

en: Do not encrypt
sv: Kryptera inte

en: This document is not encrypted
sv: Dokumentet är inte krypterat

en: This document does not support encryption
sv: Dokumentet stöder inte kryptering

en: <qt>Decrypting the document will remove the password protection from it.<p>Do you still want to decrypt the file?</qt>
sv: <qt>Att avkoda ett dokument tar bort lösenordsskyddet från det.<p>Vill du ändå avkoda filen?</qt>

en: Confirm Decrypt
sv: Bekräfta avkodning

en: Decrypt
sv: Avkoda

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the decryption, please save the document.</qt>
sv: <qt>Dokumentet kunde inte sparas automatiskt.<p>För att slutföra avkodningen, spara dokumentet.</qt>

en: Save Document
sv: Spara dokument

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the decryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
sv: <qt>Dokumentet har ändrats sedan det öppnades. För att slutföra avkodningen måste dokumentet sparas.<p>Vill du spara dokumentet nu?</qt>

en: <qt>The document is currently saved as %1. The document needs to be changed to <b>OASIS OpenDocument</b> to be encrypted.<p>Do you want to change the file to OASIS OpenDocument?</qt>
sv: <qt>Dokumentet är för närvarande sparat som %1. Dokumentet måste ändras till <b>OASIS-opendocument</b> för att krypteras.<p>Vill du ändra filen till OASIS-opendocument?</qt>

en: Change Filetype
sv: Ändra filtyp

en: Change
sv: Ändra

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the encryption, please save the document.</qt>
sv: <qt>Dokumentet kunde inte sparas automatiskt.<p>För att slutföra krypteringen, spara dokumentet.</qt>

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the encryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
sv: <qt>Dokumentet har ändrats sedan det öppnades. För att slutföra krypteringen måste dokumentet sparas.<p>Vill du spara dokumentet nu?</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, open)
en: Open palette
sv: Öppna palett

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, save)
en: Save palette
sv: Spara palett

en: Add Color To Palette
sv: Lägg till färg i palett

en: Color name:
sv: Färgnamn:

en: Gimp Color Palette (*.gpl)
sv: Gimp färgpalett (*.gpl)

en: Cannot write to palette file %1. Maybe it is read-only.
sv: Kan inte skriva till palettfilen %1. Kanske är den skrivskyddad.

en: Palette
sv: Palett

en: Add/Remove Colors
sv: Lägg till eller ta bort färger

[ctx: No stroke or fill]
en: None
sv: Inget

[ctx: Solid color stroke or fill]
en: Solid
sv: Fylld

en: Gradient
sv: Toning

en: Pattern
sv: Mönster

en: Change the filling color
sv: Ändra fyllnadsfärg

en: Change the filling gradient
sv: Ändra fyllnadstoning

en: Change the filling pattern
sv: Ändra fyllnadsmönster

en: Target:
sv: Mål:

en: Fill
sv: Fyll

[ctx: Linear gradient type]
en: Linear
sv: Linjär

[ctx: Radial gradient type]
en: Radial
sv: Radiell

[ctx: Conical gradient type]
en: Conical
sv: Konisk

en: Repeat:
sv: Upprepa:

[ctx: No gradient spread]
en: None
sv: Ingen

en: Reflect
sv: Reflektera

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Overall opacity:
sv: Övergripande ogenomskinlighet:

en: Color stop:
sv: Färgstopp:

en: Stop color.
sv: Stoppfärg.

en: &Add to Predefined Gradients
sv: &Lägg till i fördefinierade toningar

en: Icon and Text
sv: Ikon och text

en: Icon only
sv: Enbart ikoner

en: Tabs side
sv: Flikkant

en: Top side
sv: Överkant

en: Bottom side
sv: Underkant

en: Left side
sv: Vänsterkant

en: Right side
sv: Högerkant

en: Page Layout
sv: Sidlayout

en: Apply to document
sv: Verkställ i dokument

en: Left Edge:
sv: Vänster kant:

en: Right Edge:
sv: Höger kant:

en: Binding Edge:
sv: Inbindningskant:

en: Page Edge:
sv: Sidkant:

en: Facing Pages:
sv: Uppslag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
sv: Uppslag

en: Page Layout:
sv: Sidlayout:

en: Page spread
sv: Siduppslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
sv: Enhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesLabel)
en: Follow style:
sv: Följ stil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
sv: Storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
sv: Bredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
sv: Höjd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
sv: Orientering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
sv: Stående

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
sv: Liggande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
sv: Uppslag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
sv: Enkelsidig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
sv: Textriktning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
sv: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
sv: Vänster till höger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
sv: Höger till vänster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
sv: Marginaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
sv: Överkant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Binding edge:
sv: Inbindningskant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Page edge:
sv: Sidkant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
sv: Underkant:

[ctx: @info:tooltip]
en: Import resource
sv: Importera resurs

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete resource
sv: Ta bort resurs

[ctx: @info:tooltip]
en: Download resource
sv: Ladda ner resurs

[ctx: @info:tooltip]
en: Share Resource
sv: Dela resurs

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Add
sv: Välj fil att lägga till

en: New tag
sv: Ny etikett

en: Assign to tag
sv: Tilldela till etikett

en: Remove from this tag
sv: Ta bort från etiketten

en: Remove from other tag
sv: Ta bort från annan etikett

en: Tags
sv: Etiketter

en: Unable to undelete tag
sv: Kan inte ångra borttagning av etikett

en: <qt>The tag you are trying to undelete already exists in tag list.<br>Please enter a new, unique name for it.</qt>
sv: <qt>Etiketten du försöker ångra borttagning för finns redan i etikettlistan.<br>Ange ett nytt unikt namn på den.</qt>

en: Tag was not undeleted.
sv: Etikettens borttagning ångrades inte.

en: First line indent
sv: Första radens indentering

en: Left indent
sv: Intentering till vänster

en: Right indent
sv: Intentering till höger

en: Change the color of the shadow
sv: Ändra skuggans färg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blur:
sv: Oskärpa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Distance:
sv: Avstånd:

en: Butt cap
sv: Platt ända

en: Round cap
sv: Rundad ända

en: Square cap
sv: Fyrkantig ända

en: Miter join
sv: Sned hopfogning

en: Round join
sv: Rundad hopfogning

en: Bevel join
sv: Fasad hopfogning

en: Miter limit
sv: Sned gräns

en: Thickness:
sv: Tjocklek:

en: Set line width of actual selection
sv: Ställ in linjebredd för själva markeringen

en: Change the color of the line/border
sv: Ändra linjens eller kantens färg

en: Tag
sv: Etikett

[ctx: @info:tooltip]
en: <qt>Entering search terms here will add to, or remove resources from the current tag view.<para>To filter based on the partial, case insensitive name of a resource:<br><icode>partialname</icode> or <icode>!partialname</icode>.</para><para>In-/exclusion of other tag sets:<br><icode>[Tagname]</icode> or <icode>![Tagname]</icode>.</para><para>Case sensitive and full name matching in-/exclusion:<br><icode>"ExactMatch"</icode> or <icode>!"ExactMatch"</icode>.</para>Filter results cannot be saved for the <interface>All Presets</interface> view.<br>In this view, pressing <interface>Enter</interface> or clearing the filter box will restore all items.<br>Create and/or switch to a different tag if you want to save filtered resources into named sets.</qt>
sv: <qt>Att ange sökbegrepp här lägger till eller tar bort resurser från nuvarande etikettvisning.<para>För att filtrera med de partiella, skiftlägesokänsliga namnet på en resurs:<br><icode>partialname</icode> eller <icode>!partialname</icode>.</para><para>För att inkludera eller exkludera andra etikettuppsättningar:<br><icode>[etikettnamn]</icode> eller <icode>![etikettnamn]</icode>.</para><para>Skiftlägeskänslig och fullständig namnmatchning:<br><icode>"exakt-matchning"</icode> eller <icode>!"exakt-matchning"</icode>.</para>Filtreringsresultat går inte att spara för visning av <interface>Alla förinställningar</interface>.<br>Genom att trycka på returtangenten eller rensa filtreringsrutan återställs alla objekt i vyn.<br>Skapa och/eller byt till en annan etikett om du vill spara filtrerade resurser i namngivna uppsättningar.</qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: <qt>Entering search terms here will add to, or remove resources from the current tag view.<para>To filter based on the partial, case insensitive name of a resource:<br><icode>partialname</icode> or <icode>!partialname</icode>.</para><para>In-/exclusion of other tag sets:<br><icode>[Tagname]</icode> or <icode>![Tagname]</icode>.</para><para>Case sensitive and full name matching in-/exclusion:<br><icode>"ExactMatch"</icode> or <icode>!"ExactMatch"</icode>.</para>Pressing <interface>Enter</interface> or clicking the <interface>Save</interface> button will save the changes.</qt>
sv: <qt>Att ange sökbegrepp här lägger till eller tar bort resurser från nuvarande etikettvisning.<para>För att filtrera med de partiella, skiftlägesokänsliga namnet på en resurs:<br><icode>partialname</icode> eller <icode>!partialname</icode>.</para><para>För att inkludera eller exkludera andra etikettuppsättningar:<br><icode>[etikettnamn]</icode> eller <icode>![etikettnamn]</icode>.</para><para>Skiftlägeskänslig och fullständig namnmatchning:<br><icode>"exakt-matchning"</icode> eller <icode>!"exakt-matchning"</icode>.</para>Genom att trycka på returtangenten eller klicka på knappen <interface>Spara</interface> gör att ändringarna sparas.</qt>

en: Enter resource filters here
sv: Ange resursfilter här

[ctx: @info:tooltip]
en: <qt>Save the currently filtered set as the new members of the current tag.</qt>
sv: <qt>Spara nuvarande filtrerade uppsättning som nya medlemmar i nuvarande etikett.</qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: <qt>Show the tag box options.</qt>
sv: <qt>Visa etikettrutans alternativ.</qt>

en: Rename tag
sv: Byt namn på etikett

en: Delete this tag
sv: Ta bort etiketten

en: Clear undelete list
sv: Rensa lista med borttagningar att ångra

en: Undelete
sv: Ångra borttagning

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
sv: Standard

en: %1x%2
sv: %1 x %2

en: Toolbox
sv: Verktygslåda

en: Tool Options
sv: Verktygsalternativ

en: Toggles organizing the options in tabs or not
sv: Växlar mellan att organisera alternativ i flikar eller inte

en: deselect item
sv: avmarkera objekt

en: select item
sv: markera objekt

en: %1%
sv: %1 %

en: Fit Page Width
sv: Fyll sidans bredd

en: Fit Page
sv: Fyll sidan

en: Actual Pixels
sv: Verkliga bildpunkter

en: Fit Text Width
sv: Fyll sidans bredd

en: Use same aspect as pixels
sv: Använd samma proportion som bildpunkter

en: Zoom to Selection
sv: Zooma till markering

en: Zoom to All
sv: Zooma till allt

en: All supported formats
sv: Alla format som stöds
