pluma 1.25.3 - en to mk translation catalogue (936 entries)

en: Use Default Font
mk: Употребувај стандарден фонт

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
mk: Дали да се користи системскиот фонт со стандардна широчина за уредување на текстот наместо фонтот специфичен за pluma. Ако оваа опција се исклучи, фонтот наведен во опцијата "Фонт на уредувач" ќе се користи наместо системскиот фонт.

en: Editor Font
mk: Фонт уредувач

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
mk: Сопствен фонт кој ќе биде користен за уредување. Ова ќе се одрази само доколку е вклучена опцијата "Користи стандарден фонт".

en: Style Scheme
mk: Шема за стил

en: Create Backup Copies
mk: Создај сигурносни копии

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
mk: Дали pluma треба да креира сигурносни копии за датотеките што ги зачувува. Наставката за сигурносните копии може да ја поставите со опцијата "Екстензија на сигурносната копија".

en: Writable VFS schemes
mk: Запишливи VFS шеми

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
mk: Листа на VFS шеми кои pluma поддржува во пишувачки режим. Датотечната шема може да се пишува по стандард.

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
mk: Максимална бројка на дејства кои што pluma може да ги врати и повтори. Користете "-1" за бесконечно.

en: Line Wrapping Mode
mk: Режим на пренос на линија

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
mk: Одредува како да се поредат долгите линии во просторот за уредување. Употребувајте "GTK_WRAP_NONE" за да не се подредува, "GTK_WRAP_WORD" за подредување по граница на зборот, и "GTK_WRAP_CHAR" за подредување по индивидуални знаци. Обрнете внимание дека вредностите се осетливи на големи/мали букви, па осигурајте се да изгледаат исто како што се наведени тука.

en: Tab Size
mk: Големина на Tab

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
mk: Го одредува бројот на празни места што треба да се прикаже наместо Tab знакот.

en: Insert spaces
mk: Внеси места

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
mk: Дали pluma треба да вметнува празни места наместо табови.

en: Display Line Numbers
mk: Прикажи бројки во линија

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
mk: Дали pluma треба да ги прикажува бројот на редиците во површината за уредување.

en: Highlight Current Line
mk: Осветли ја тековната линија

en: Whether pluma should highlight the current line.
mk: Дали pluma треба да прави синтаксно осветлување на тековна линија.

en: Highlight Matching Bracket
mk: Осветли ја одговарачката заграда

en: Display Right Margin
mk: Прикажи ја десната маргина

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
mk: Дали pluma треба да ја прикаже левата маргина во областа за уредување.

en: Right Margin Position
mk: Позиција на десната маргина

en: Specifies the position of the right margin.
mk: Ја одредува позицијата на левата маргина

en: Smart Home End
mk: Паметни Home End

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
mk: Одредува како се движи стрелката кога се притискаат копчињата HOME и END.Користете „ОНЕВОЗМОЖЕНО“ за стрелката да се движи до почетокот/крајот од линијата, „ПОСЛЕ“ за движење до почетокот/крајот на линијата кога се притискаат за прв пат, а вториотдо почетокот на текстот, игнорирајќи ги празните места, „ПРЕД“за движење до почетокот/крајот на текстот, па после до почетокот/крајот на линијата и „СЕКОГАШ“ за движење до почетокот/крајот на текстот секогаш кога ќе се притиснат овие копчиња.

en: Restore Previous Cursor Position
mk: Врати Претходна Курсор Позиција

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
mk: Дали pluma треба да ја врати претходната позиција на курсорот кога датотеката е вчитана.

en: Enable Search Highlighting
mk: Овозможи осветлување при пребарување

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
mk: Дали pluma треба да прави синтаксно осветлување под сите околности од пребаруванит текст.

en: Enable Syntax Highlighting
mk: Овозможи го синтаксното осветлување

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
mk: Дали pluma треба да овозможи синтаксно осветлување.

en: Toolbar is Visible
mk: Лентата со алатки е видлива

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
mk: Дали лентата со алатки треба да е видлива во прозорците за уредување.

en: Toolbar Buttons Style
mk: Стил на копчињата од лентата со алатки

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
mk: Стил на копчињата од лентата со алатки. Можни вредности се "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" за употреба на системскиот стандарден стил, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" за приказ само на икони, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" за приказ на икони и текст заедно, и "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" за приказ на текстот покрај иконите. Обрнете внимание дека вредностите се осетливи на големи/мали букви, така што потребно е да ги употребувате точно онака како што се спомнати тука.

en: Status Bar is Visible
mk: Лентата за статус е видлива

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
mk: Дали статусната лента во дното на прозорецот за уредување треба да е видлива.

en: Side Pane is Visible
mk: Страничната лента е видлива.

en: Bottom Panel is Visible
mk: Долната лента е видлива

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
mk: Дали статусната лента во дното на прозорот за уредување треба да е видлива.

en: Maximum Recent Files
mk: Максимум на скорешни датотеки

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
mk: Го одредува максималниот број на неодамна отворени датотеки што ќе се прикажат во подменито "Претходни датотеки".

en: Print Syntax Highlighting
mk: Печати го синтаксното осветлување

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
mk: Дали pluma треба да прави синтаксно осветлување при печатење на документите.

en: Print Header
mk: Печати заглавје

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
mk: Дали pluma треба да го вклучи заглавјето на документот при печатење на документите.

en: Printing Line Wrapping Mode
mk: Начин на префрлување на линии при печатење

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
mk: Одредете начин за пренесување на зборови за печатење. Користи "GTK_WRAP_NONE" за да не се пренесуваат., "GTK_WRAP_WORD" за пренесување до границите на зборот, и "GTK_WRAP_CHAR" за пренесување до границите на индивидуалните знаци.

en: Print Line Numbers
mk: Печати броеви на страниците

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
mk: Ако оваа вредност е 0 тогаш нема да бидат внесени броеви на страници при печатење на документот.

en: Body Font for Printing
mk: Фонт за печатење

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
mk: Одредува фонт за користење за тело на документи кога печати документи.

en: Header Font for Printing
mk: Фонт на заглавје за печатење

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
mk: Го одредува фонтот за заглавијата на страницата кога печатите документ. Ова ќе се одрази само доколку е вклучена опцијата "Печати заглавје".

en: Line Number Font for Printing
mk: Фонт на броевите на страниците за печатење

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
mk: Го одредува фонтот за бројките на страниците за печатење. Ова ќе се одрази само доколку е вклучена опцијата "Печати ги страниците со бројки"

en: Encodings shown in menu
mk: Енкодирања прикажани во менито

en: Active plugins
mk: Активни додатоци

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
mk: Листа на активни приклучоци. Ја содржи локацијата на активните приклучоци. Погледнете ја датотеката за приклучоци на „pluma“ за да дојдете до локацијата на одреден додаток.

en: Text Editor
mk: Уредувач за текст

en: Edit text files
mk: Уредувај текстуални датотеки

en: _Cancel Logout
mk: _Откажи oдјава

en: Close _without Saving
mk: Затвори _без зачувување

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Save
mk: _Зачувај:

en: Question
mk: Прашање

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
mk: Ако не зачувате, промените од последната минута ќе бидат изгубени засекогаш.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
mk: Ако не зачувате, промените од последниот час ќе бидат изгубени засекогаш.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
mk: Промените направени врз документот „%s“ ќе бидат засекогаш изгубени.

en: Saving has been disabled by the system administrator.
mk: Зачувувањето беше оневозможено од администраторот на системот.

en: Docum_ents with unsaved changes:
mk: Докум_енти со незачувани промени:

en: S_elect the documents you want to save:
mk: И_зберете ги документите кои што сакате да ги зачувате:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
mk: Ако не зачувате, сите ваши промени дефинитивно ќе бидат изгубени.

en: _Help
mk: _Помош

en: _Description
mk: _Опис

en: _Encoding
mk: _Енкодирање

en: A_vailable encodings:
mk: До_стапни енкодирања:

en: _Add
mk: _Додај

en: E_ncodings shown in menu:
mk: Е_нкодинрања прикажани во менито:

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: _Use the system fixed width font (%s)
mk: _Користи го системскиот фонт со фиксна широчина (%s)

en: The selected color scheme cannot be installed.
mk: Избраната шема за боја не може да се инсталира.

en: Add Scheme
mk: Додај шема

en: A_dd Scheme
mk: Д_додај шема

en: Color Scheme Files
mk: Датотеки со шеми за боја

en: All Files
mk: Сите датотеки

en: Could not remove color scheme "%s".
mk: Не можам да ја отстранам шемата за боја „%s“.

en: _Close
mk: _Затвори

en: Preferences
mk: Параметри

en: Enable text _wrapping
mk: Овозможи подредување на текстот

en: Do not _split words over two lines
mk: Не ги _разделувај зборовите преку две линии

en: Highlight current _line
mk: Осветли ја тековната _линија

en: Highlight matching _bracket
mk: Осветли ја одговарачката _заграда

en: Display
mk: Прикажи

en: _Display line numbers
mk: _Прикажи броеви на редот

en: View
mk: Преглед

en: _Tab width:
mk: _Ширина на Tab:

en: Insert _spaces instead of tabs
mk: Вметни _празни места наместо табови

en: _Enable automatic indentation
mk: _Вклучи автоматско вовлекување

en: Create a _backup copy of files before saving
mk: Креирај _сигурносна копија на датотеките пред зачувување

en: _Autosave files every
mk: _Автоматски зачувувај ги датотеките

en: _minutes
mk: _минути

en: Editor
mk: Уредувач

en: Font
mk: Фонт

en: Editor _font:
mk: _Фонт на уредувачот:

en: Pick the editor font
mk: Одберете го фонтот за уредувачот

en: _Add...
mk: _Додај...

en: Font & Colors
mk: Фонтови и бои

en: Plugins
mk: Додатоци

en: Replace
mk: Замени

en: Find
mk: Најди

en: Replace _All
mk: Замени ги _сите

en: _Replace
mk: _Замени

en: Replace All
mk: Замени ги сите

en: _Search for:
mk: _Барај:

en: Replace _with:
mk: Замени _со:

en: _Match case
mk: Разликувај мали-големи

en: Match _entire word only
mk: Барај само _цели зборови

en: Search _backwards
mk: Пребарување _наназад

en: _Wrap around
mk: _Обиколи околу

en: Show the application's version
mk: Прикажи ја верзијата на апликацијата

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
mk: Поставете го енкодингот кој што ќе биде користен за отворање на датотеките од командната линија

en: ENCODING
mk: ЕНКОДИРАЊЕ

en: Create a new document in an existing instance of pluma
mk: Создај нов документ во постоечкиот pluma

en: [FILE...]
mk: [ДАТОТЕКА...]

en: %s: invalid encoding.
mk: %s: невалиден енкодинг.

en: - Edit text files
mk: - Уреди текстуални датотеки

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
mk: %s
    Извршете '%s --help' за да видите целосна листа на достапни опции за команди.

en: Loading file '%s'…
mk: Ја вчитувам датотеката '%s'...

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
mk: Отвори датотеки

en: The file "%s" is read-only.
mk: Датотеката е „%s“ само за читање.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
mk: Дали сакате да ја замените со оваа што ја снимате?

en: Saving file '%s'…
mk: Ја зачувувам датотеката %s...

en: Save As…
mk: Зачувај како

en: Reverting the document '%s'…
mk: Го враќам документот '%s'...

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
mk: Да ги вратам незачуваните промени на документот „%s“?

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
mk: Промените направени врз документот во последниот момент ќе бидат засекогаш изгубени.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
mk: Промените направени врз документот во последниот час ќе бидат засекогаш изгубени.

en: _Revert
mk: _Врати

en: Found and replaced one occurrence
mk: Пронајдено и заменето едно појавување.

en: Unsaved Document %d
mk: Незачуван документ %d

en: Documents
mk: Документи

en: Western
mk: Западен

en: Central European
mk: Централно европски

en: South European
mk: Јужно европски

en: Baltic
mk: Балтички

en: Cyrillic
mk: Кирилица

en: Arabic
mk: Арапски

en: Greek
mk: Грчки

en: Hebrew Visual
mk: Хебрејски визуелен

en: Turkish
mk: Турски

en: Celtic
mk: Келтски

en: Romanian
mk: Романски

en: Armenian
mk: Ерменски

en: Chinese Traditional
mk: Традиционален кинески

en: Cyrillic/Russian
mk: Кирилица/Руски

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Korean
mk: Корејски

en: Chinese Simplified
mk: Упростен кинески

en: Georgian
mk: Грузиски

en: Hebrew
mk: Еврејски

en: Cyrillic/Ukrainian
mk: Кирилица/Украински

en: Vietnamese
mk: Виетнамски

en: Thai
mk: Тајландски

en: Unknown
mk: Непознато

en: Current Locale (%s)
mk: Моментално локале (%s)

en: All Text Files
mk: Сите текстуални датотеки

en: Windows
mk: Прозорци

en: _Open
mk: _Отвори

en: _Retry
mk: _Обиди се повторно

en: Could not find the file %s.
mk: Не можам да ја најдам датотеката %s

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
mk: Ве молам, проверете дали сте ја напишале точната локација и пробајте повторно.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations.
mk: pluma не може да управува со локациите %s.

en: pluma cannot handle this location.
mk: „pluma“ не може да се справи со оваа локација.

en: The location of the file cannot be mounted.
mk: Локацијата на датотеката не може да се монтира.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
mk: Локацијата на датотеката не може да се пристапи бидејќи не е монтирана.

en: %s is a directory.
mk: %s е директориум.

en: %s is not a valid location.
mk: %s е невалидна локација.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
mk: Хостот %s не беше пронајден. Ве молам проверете дали се точни Вашите поставувања за прокси и пробајте повторно.

en: %s is not a regular file.
mk: %s не е регуларна датотека.

en: Connection timed out. Please try again.
mk: Времето за врската помина. Ве молам, обидете се повторно.

en: The file is too big.
mk: Датотеката е преголема.

en: Unexpected error: %s
mk: Неочекувана грешка: %s

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
mk: pluma неможе да ја пронајде датотеката. Најверојатно е избришана неодамна.

en: Could not revert the file %s.
mk: Не можам да ја вратам датотеката %s

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
mk: Бројот на следени врски е ограничен и датотеката не може биде пронајденабез овој лимит.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
mk: Немате дозвола да отворите датотека.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
mk: Проверете дали не се обидувате да отворите бинарна датотека.

en: Could not open the file %s.
mk: Не можам да ја отворам датотеката %s

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
mk: Оваа датотека (%s) е веќе отворена во друг прозорец на pluma.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
mk: pluma отвори примерок од оваа датотека во непроменлив режим. Сакате да ја уредите и покрај тоа?

en: S_ave Anyway
mk: Сепак з_ачувај

en: D_on't Save
mk: Н_е зачувувај

en: The file %s has been modified since reading it.
mk: Датотеката %s додека беше читане е променета.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
mk: Ако го зачувате, сите надворешни промени може да се изгубат . Зачувај?

en: Could not create a backup file while saving %s
mk: Не можам да креирам бекап додека зачувував %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
mk: Не можам да креирам привремен бекап додека зачувувам %s

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
mk: pluma може да се справи со %s локации во запишувачки режим. Ве молам, проверете дали сте ја напишале точната локација и обидете се повторно.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
mk: pluma не може да се справи со оваа локација. Ве молам, проверете дали ја имате внесено точната локација и пробајте повторно.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
mk: %s е невалидна локација. Ве молам, проверете дали сте ја напишале точната локација и пробајте повторно.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
mk: Немате пермисии за да ја зачувате датотеката. Ве молам, проверете дали ја имате внесено точната локација и пробајте повторно.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
mk: Нема доволно простор за да се зачува датотеката. Ве молам, ослобдете простор на дискот и обидете се повторно.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
mk: Се обидувате да зашувате датотека на диск само за читање. Ве молам, проверете дали сте ја напишале точната локација и пробајте повторно.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
mk: Датотека со исто име веќе постои. Ве молам, користете друго име.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
mk: Дискот на кој што пробувате да ја зачувате датотеката има лимит на големината на датотеката. Ве молам користете пократко име.

en: Could not save the file %s.
mk: Не можам да ја зачувам датотеката %s.

en: The file %s changed on disk.
mk: Датотеката %s е променета на дискот.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
mk: Дали сакате да ги отфрлите Вашите промени и повторно да ја вчитате датотеката?

en: Do you want to reload the file?
mk: Дали сакате повторно да ја вчитате датотеката?

en: _Reload
mk: _Освежи

en: Empty
mk: Празно

en: Hide panel
mk: Скриј лента

en: File: %s
mk: Датотека: %s

en: Page %N of %Q
mk: Страна %N од %Q

en: Preparing...
mk: Припремам...

en: Print synta_x highlighting
mk: Печати гo синтакс_ното осветлување

en: Print line nu_mbers
mk: Печати број на л_инии

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
mk: _Нумерирај ја секоја

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
mk: линии

en: Print page _headers
mk: Печати ги заглавијата на _страниците

en: Fonts
mk: Фонтови

en: _Body:
mk: _Тело:

en: He_aders and footers:
mk: За_главија и подножја:

en: _Line numbers:
mk: Броеви на _ред:

en: _Restore Default Fonts
mk: _Врати ги стандардните фонтови

en: Show the previous page
mk: Прикажи ја претходната страница

en: Show the next page
mk: Прикажи ја следната страница

en: Current page (Alt+P)
mk: Тековна страница (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
mk: на

en: Page total
mk: Вкупно страници

en: The total number of pages in the document
mk: Вкупен број на страници во документот

en: Show multiple pages
mk: Прикажи повеќе страници

en: Zoom 1:1
mk: Зум 1:1

en: Zoom to fit the whole page
mk: Зумирај кон цела страница

en: Zoom the page in
mk: Зумирај кон страницата

en: Zoom the page out
mk: Одзумирај

en: _Close Preview
mk: _Затвори преглед

en: Close print preview
mk: Затвори преглед

en: Page %d of %d
mk: Страна %d од %d

en: Page Preview
mk: Преглед пред печатење

en: The preview of a page in the document to be printed
mk: Прегледот на страницата во документот да се печати

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
mk: Директориумот „%s“ не може да се креира: g_mkdir_with_parents() не успеа: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
mk: Враќам %s од %s

en: Reverting %s
mk: Враќам %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
mk: Вчитувам %s од %s

en: Loading %s
mk: Вчитувам %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
mk: Зачувувам %s во %s

en: Saving %s
mk: Зачувувам %s

en: Error opening file %s
mk: Грешка при отварање  датотека %s

en: Error reverting file %s
mk: Грешка при враќање  на датотеката %s

en: Error saving file %s
mk: Грешка при зачувување датотека %s

en: Unicode (UTF-8)
mk: Уникод (UTF-8)

en: Name:
mk: Име:

en: MIME Type:
mk: MIME тип:

en: Encoding:
mk: Енкодинг:

en: Close document
mk: Затвори документ

en: _File
mk: _Датотека

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _View
mk: _Поглед

en: _Search
mk: Барај

en: _Tools
mk: _Алатки

en: _Documents
mk: _Документи

en: _New
mk: _Нов

en: Create a new document
mk: Креирај нов документ

en: _Open...
mk: _Отвори...

en: Open a file
mk: Отвори датотека

en: Pr_eferences
mk: Пр_еференци

en: Configure the application
mk: Конфигурирај ја апликацијата

en: _Contents
mk: _Содржина

en: Open the pluma manual
mk: Отвори го упатството за pluma

en: _About
mk: _За

en: About this application
mk: За апликацијата

en: Leave fullscreen mode
mk: Напушти режим на цел екран

en: Save the current file
mk: Зачувај ја тековната датотека

en: Save _As...
mk: _Зачувај како...

en: Save the current file with a different name
mk: Зачувај ја тековната датотека под различно име

en: Revert to a saved version of the file
mk: Врати кон зачувана верзија на датотеката

en: Print Previe_w
mk: Пре_глед пред печа_ење

en: Print preview
mk: Преглед пред печатење

en: _Print...
mk: _Печати...

en: Print the current page
mk: Печати ја тековната страница

en: _Undo
mk: _Врати

en: Undo the last action
mk: Врати ја последната акција

en: _Redo
mk: _Повтори

en: Redo the last undone action
mk: Повтори ја незавршената акција

en: Cu_t
mk: О_тсечи

en: Cut the selection
mk: Отсечи го избраното

en: _Copy
mk: _Копирај

en: Copy the selection
mk: Копирај го избраното

en: _Paste
mk: _Вметни

en: Paste the clipboard
mk: Вметни

en: _Delete
mk: _Избриши

en: Delete the selected text
mk: Избриши го избраниот текст

en: Select _All
mk: Избери _сѐ

en: Select the entire document
mk: Избери го целиот документ

en: C_hange Case
mk: П_ромени големина

en: All _Upper Case
mk: Сите _големи

en: Change selected text to upper case
mk: Направи го избраниот текст со големи букви

en: All _Lower Case
mk: Сите _мали

en: Change selected text to lower case
mk: Направи го избраниот текст со мали букви

en: _Invert Case
mk: _Замени големина

en: Invert the case of selected text
mk: Замени ги буквите на избраниот текст

en: _Title Case
mk: _Титула

en: Capitalize the first letter of each selected word
mk: Зголемувај ја првата буква од секој избран збор

en: _Highlight Mode
mk: _Осветлен режим

en: _Find...
mk: Пронајди...

en: Search for text
mk: Барај текст

en: Find Ne_xt
mk: Најди сл_едно

en: Search forwards for the same text
mk: Барај го истиот текст нанапред

en: Find Pre_vious
mk: Најди пре_тходно

en: Search backwards for the same text
mk: Барај го истиот текст наназад

en: _Replace...
mk: _Замени...

en: Search for and replace text
mk: Барај и замени текст

en: _Clear Highlight
mk: _Исчисти обоено

en: Clear highlighting of search matches
mk: Исчисти обоено од пребарувачките резултати

en: Go to _Line...
mk: Оди на _линија...

en: Go to a specific line
mk: Оди на одредена линија

en: _Incremental Search...
mk: _Инкрементално пребарување...

en: Incrementally search for text
mk: Инкрементално барање на текст

en: _Save All
mk: _Зачувај ги сите

en: Save all open files
mk: Зачувај ги сите отворени датотеки

en: _Close All
mk: _Затвори сѐ

en: Close all open files
mk: Затвори ги сите отворени датотеки

en: _Previous Document
mk: _Претходен документ

en: Activate previous document
mk: Активирај го претходниот документ

en: _Next Document
mk: _Следен документ

en: Activate next document
mk: Активирај го следниот документ

en: _Move to New Window
mk: _Премести во нов прозорец

en: Move the current document to a new window
mk: Премести го актуелниот документ во нов прозорец

en: Close the current file
mk: Затвори ја тековната датотека

en: _Quit
mk: Излез

en: Quit the program
mk: Излези од програмата

en: _Toolbar
mk: _Лента со алатки

en: Show or hide the toolbar in the current window
mk: Покажи или скриј го алатникот во тековниот прозорец

en: _Statusbar
mk: _Лента за статус

en: Show or hide the statusbar in the current window
mk: Покажи или скриј ја статусната лента во тековниот прозорец

en: _Fullscreen
mk: _Цел екран

en: Side _Pane
mk: Странична _површина

en: Show or hide the side pane in the current window
mk: Покажи или Скриј ја страничната лента во тековниот прозорец

en: _Bottom Pane
mk: _Долна површина

en: Show or hide the bottom pane in the current window
mk: Покажи или Скриј ја долната површина во тековниот прозорец

en: Please check your installation.
mk: Ве молам проверете ја вашата инсталација.

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
mk: Не можам да го најдам потребниот објект %s во датотеката %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
mk: / на %s

en: _Wrap Around
mk: _Обиколи околу

en: Match _Entire Word Only
mk: Барај само _цели зборови

en: _Match Case
mk: _Совпаѓање

en: String you want to search for
mk: Израз за кој пребарувате

en: Line you want to move the cursor to
mk: Линија што сакате да го поместите курсорот кон

en: Use %s highlight mode
mk: Користи го %s начинот за осветлување

en: Disable syntax highlighting
mk: Овозможи синтаксно осветлување

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
mk: Отвори '%s'

en: Open a recently used file
mk: Отвори неодамна употребувана датотека

en: Open
mk: Отвори

en: Save
mk: Зачувај

en: Print
mk: Отпечати

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
mk: Активирај „%s“

en: Document Statistics
mk: Статистики на документот

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
mk: Го анализира тековниот документ, го пријавува бројот на зборови, линии и знаци и го прикажува резултатот.

en: _Update
mk: _Ажурирај

en: Bytes
mk: бајти

en: Characters (no spaces)
mk: Знаци (без празни места)

en: Characters (with spaces)
mk: Знаци (со празни места)

en: Words
mk: Зборови

en: Lines
mk: Линии

en: Document
mk: Документ

en: Selection
mk: Избор

en: _Document Statistics
mk: _Статистики на документот

en: External Tools
mk: Надворешни алатки

en: Execute external commands and shell scripts.
mk: Изврши надворешни команди и спелувај скрипти

en: Opens the External Tools Manager
mk: Го отвора менаџерот за надворешни алатки

en: Shell Output
mk: Излезни податоци од школка

en: You must be inside a word to run this command
mk: Мора да сте во збор за да ја извршите оваа комада

en: Running tool:
mk: Извршувам алатка:

en: Done.
mk: Завршено.

en: Exited
mk: Излезено

en: New tool
mk: Нова алатка

en: This accelerator is already bound to %s
mk: Забрзувачот е веќе врзан за %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
mk: Напишете нов акцелератор, или притиснете Backspace за чисто

en: Type a new accelerator
mk: Напиши нов акцелератор

en: Stopped.
mk: Стопирано

en: All documents
mk: Сите документи

en: All documents except untitled ones
mk: Сите документи освен незачувани

en: Local files only
mk: Само локални датотеки

en: Remote files only
mk: Само далечински датотеки

en: Untitled documents only
mk: Само незачувани документи

en: Nothing
mk: Ништо

en: Current document
mk: Тековен документ

en: Current selection
mk: Тековна селекција

en: Current line
mk: Тековна линија

en: Current word
mk: Тековен збор

en: Display in bottom pane
mk: Прикажи во површината на дното

en: Create new document
mk: Креирај нов документ

en: Append to current document
mk: Пристапи кон тековниот документ

en: Replace current document
mk: Замени тековен документ

en: Replace current selection
mk: Замени тековна селекција

en: Insert at cursor position
mk: Внеси ја курсор позицијата

en: External Tools Manager
mk: Менаџер за надворешни алатки

en: _Tools:
mk: _Алатки

en: _Applicability:
mk: _Апликабилност:

en: _Output:
mk: _Излез

en: _Input:
mk: _Влез

en: _Save:
mk: _Зачувај

en: _Shortcut Key:
mk: Копче _кратенка:

en: _Edit:
mk: _Уреди:

en: Build
mk: Изгради

en: Run "make" in the document directory
mk: Изврши „make“ во директориумот на документот

en: Open terminal here
mk: Отвори терминал овде

en: Open a terminal in the document location
mk: Отвори терминал во локацијата на документот

en: Remove trailing spaces
mk: Отстрани ги местата за следење

en: Remove useless trailing spaces in your file
mk: Отстрани ги непотребните места за следење во датотеката

en: Run command
mk: Изврши команда

en: Execute a custom command and put its output in a new document
mk: Изврши прилагодена команда и стави ги нејзините излезни податоци во нов документ

en: Search
mk: Пребарувај

en: File Browser Pane
mk: Површина за прегледувачот на датотеки

en: Easy file access from the side pane
mk: Лесен пристап од страничната лента

en: File Browser Filter Mode
mk: Режим на филтрирање на пребарувачот на датотеки

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
mk: Вредноста одредува кои датотеки се филтрираат од пребарувачот на датотеки. Валидни вредности се: none (не филтрирај ништо), hidden (филтрирај ги скриените датотеки), binary (филтрирај ги бинарните датотеки) и hidden_and_binary (филтрирај ги и скриените и бинарните датотеки).

en: File Browser Filter Pattern
mk: Шема за филтрирање во прелистувачот на датотеки

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
mk: Шема за филтрирање со која ќе се филтрира пребарувачот на датотеки. Овој филтер работи над filter_mode.

en: Open With Tree View
mk: Отвори со преглед на дрво

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
mk: Отвори го прегледот на дрвото кога приклучокот на пребарувачот на датотеки се вчитува наместо прегледот на обележувачите

en: File Browser Root Directory
mk: Главен директориум на прелистувачот на датотеки

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
mk: Главниот директориум на пребарувачот на датотеки кој што ќе се користи за вчитување на приклучокот за пребарувач на датотеки и onload/tree_view е TRUE.

en: File Browser Virtual Root Directory
mk: Виртуелниот главен директориум на прелистувачот на датотеки

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
mk: Главниот виртуелен директориум на пребарувачот на датотеки кој што ќе се користи за вчитување на  приклучокот за пребарувач на датотеки и onload/tree_view е TRUE. Главниот виртуелен директориум секогаш мора да биде самиот главен директориум.

en: Enable Restore of Remote Locations
mk: Овозможи враќање на оддалечените локации

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
mk: Поставува дали да овозможи враќање на оддалечени локации.

en: File System
mk: Датотечен систем

en: _Set root to active document
mk: _Постави го главниот директориум на активниот документ

en: Set the root to the active document location
mk: Постави го главниот директориум на активната локација на документот

en: _Open terminal here
mk: _Отвори терминал овде

en: Open a terminal at the currently opened directory
mk: Отвори терминал во тековно отворениот директориум

en: File Browser
mk: Пребарувач на датотеки

en: An error occurred while creating a new directory
mk: Се случи грешка при креирањето на новиот директориум

en: An error occurred while creating a new file
mk: Се случи грешка при креирањето на нова датотека

en: An error occurred while renaming a file or directory
mk: Се случи грешка при преименувањето на датотека или директориум

en: An error occurred while deleting a file or directory
mk: Се случи грешка при бришењето на датотека или директориум

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
mk: Се случи грешка при отворањето на директориум во прелистувачот на датотеки

en: An error occurred while setting a root directory
mk: Се случи грешка при поставувањето на главниот директориум

en: An error occurred while loading a directory
mk: Се случи грешка при вчитувањето на директориумот

en: An error occurred
mk: Се случи грешка

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
mk: Не можам ја преместам датотеката во ѓубрето, па дали
    сакате да ја избришете веднаш?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
mk: Датотеката „%s“ не може да биде преместена во ѓубрето.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
mk: Избраните датотеки не може да се преместат во ѓубрето.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
mk: Дали сте сигурни дека сакате трајно да го избришете "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
mk: Дали сте сигурни дека сакате трајно да ги избришете избраните датотеки?.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
mk: Ако избришете предмет, тој ќе биде трајно изгубен.

en: (Empty)
mk: (Празно)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
mk: Реименуваната датотека е филтрирана. Треба да ги прилагодите Вашите поставувања за филтрирање за да го направите документот видлив

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
mk: датотека

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
mk: Новата датотека е филтрирана. Треба да ги прилагодите Вашите поставувања за филтрирање за да го направите документот видлив

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
mk: директориум

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
mk: Новиот директориум е филтриран. Треба да ги прилагодите Вашите поставувања за филтрирање за да го направите директориумот видлив

en: Bookmarks
mk: Обележувачи

en: _Filter
mk: _Филтер

en: Move selected file or folder to trash
mk: Премести ја избраната датотека или папка во ѓубрето

en: Delete selected file or folder
mk: Избриши ја избраната датотека или папка

en: Up
mk: Горе

en: Open the parent folder
mk: Отвори ја горната папка

en: _New Folder
mk: _Нова папка

en: Add new empty folder
mk: Додај нова празна папка

en: New F_ile
mk: Нова д_атотека

en: Add new empty file
mk: Додај нова празна датотека

en: _Rename
mk: _Преименувај

en: Rename selected file or folder
mk: Преименувај ја избраната датотека или папка

en: _Previous Location
mk: _претходна локација

en: Go to the previous visited location
mk: Оди на претходно посетената локација

en: _Next Location
mk: _Следна локација

en: Go to the next visited location
mk: Оди до наредната посетена локација

en: Re_fresh View
mk: Ос_вежи го прегледот

en: Refresh the view
mk: Освежи го прегледот

en: _View Folder
mk: _Прегледај папка

en: View folder in file manager
mk: Прегледај ја папката во прелистувач на датотеки

en: Show _Hidden
mk: Покажи _скриени датотеки

en: Show hidden files and folders
mk: Прикажи ги скриените датотеки и папки

en: Show _Binary
mk: Прикажи ги _бинарните датотеки

en: Show binary files
mk: Прикажи бинарни датотеки

en: Previous location
mk: Претходна локација

en: Go to previous location
mk: Оди до претходната локација

en: Go to a previously opened location
mk: Оди до претходно отворената локација

en: Next location
mk: Следна локација

en: Go to next location
mk: Оди на следната локација

en: _Match Filename
mk: _Совпаѓање на името на датотеката

en: No mount object for mounted volume: %s
mk: Нема објект за монтирање за монтираниот простор: %s

en: Could not open media: %s
mk: Не можам да го отворам медиумот: %s

en: Could not mount volume: %s
mk: Не можам да го монтирам просторот: %s

en: Modelines
mk: Линии

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
mk: Emacs, Kate и Vim-стил модлинии поддршка за pluma.

en: Python Console
mk: Python Конзола

en: Snippets Manager
mk: Менаџер за Snippets

en: Create new snippet
mk: Креирај нов сниплет

en: Import snippets
mk: Увези сниплети

en: Export selected snippets
mk: Извези ги избраните сниплети

en: Delete selected snippet
mk: Избриши го избраниот сниплет

en: _Drop targets:
mk: _Испушти ги метите:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
mk: Кратенка со која се активира сниплетот

en: S_hortcut key:
mk: Копче к_ратенка:

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
mk: _Таб тригер:

en: Manage _Snippets...
mk: Менаџирај _Snippets...

en: Manage snippets
mk: Менаџирај snippets

en: Snippets archive
mk: Ахрива со snippets

en: Add a new snippet...
mk: Додај нов snippet...

en: Global
mk: Глобално

en: Revert selected snippet
mk: Врати го избраниот сниплет

en: The following error occurred while importing: %s
mk: Се случи следната грешка при увезувањето: %s

en: All supported archives
mk: Сите поддржани архиви

en: Gzip compressed archive
mk: Архива компресирана со gzip

en: Single snippets file
mk: Сама датотека со сниплети

en: All files
mk: Сите датотеки

en: The following error occurred while exporting: %s
mk: Се случи следната грешка при извезувањето: %s

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
mk: Дали сакате да ги вклучите избраните <b>системски</b> сниплети во Вашето извезување?

en: There are no snippets selected to be exported
mk: Нема сниплети избрани за извезување

en: Export snippets
mk: Извези сниплети

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
mk: Напишете нова кратенка или притиснете Backspace за чисто

en: Type a new shortcut
mk: Напишете нова кратенка

en: The following files could not be imported: %s
mk: Следните датотеки не можат да се увезат: %s

en: S_ort...
mk: П_одреди...

en: Sort the current document or selection
mk: Подреди го тековниот документ или избор

en: Sort
mk: Подреди

en: Sorts a document or selected text.
mk: Подредува документ или избран текст.

en: _Sort
mk: _Подреди

en: _Reverse order
mk: _Повратен редослед

en: R_emove duplicates
mk: О_тстрани ги дупликатите

en: _Ignore case
mk: Игнорирај голема/мала буква

en: S_tart at column:
mk: П_очни кај колоната:

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
mk: (нема предложени зборови)

en: _More...
mk: _Повеќе...

en: _Ignore All
mk: _Игнорирај сѐ

en: _Spelling Suggestions...
mk: _Правописни сугестии...

en: Check Spelling
mk: Провери го правописот

en: Suggestions
mk: Предлози

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
mk: (исправи правопис)

en: Completed spell checking
mk: Проверката за правопис е завршена

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
mk: Стандардно

en: Set language
mk: Постави јазик

en: Languages
mk: Јазици

en: Check the current document for incorrect spelling
mk: Проверка на правописни грешки во документот

en: Set _Language...
mk: Постави _јазик

en: Set the language of the current document
mk: Постави го јазикот за тековниот документ

en: _Autocheck Spelling
mk: _Авто-проверка на правопис

en: Automatically spell-check the current document
mk: Автоматско проверување на правопис за тековниот документ

en: The document is empty.
mk: Документот е празен.

en: No misspelled words
mk: Нема печатни грешки

en: Select the _language of the current document.
mk: Изберете го _јазикот за тековниот документ.

en: Check spelling
mk: Проверка на правописот

en: Misspelled word:
mk: Погрешно напишан збор:

en: word
mk: збор

en: Change _to:
mk: Смени _во:

en: Check _Word
mk: Провери _збор

en: _Suggestions:
mk: _Предлози:

en: _Ignore
mk: _Игнорирај

en: Cha_nge
mk: За_мени

en: Ignore _All
mk: Игнорирај _сѐ

en: Change A_ll
mk: Замени с_ѐ

en: User dictionary:
mk: Кориснички речник:

en: Add w_ord
mk: Додај з_бор

en: Language:
mk: Јазик:

en: Spell Checker
mk: Проверка на правопис

en: Checks the spelling of the current document.
mk: Го проверува правописот на тековниот документ.

en: Tags
mk: Тагови

en: Select the group of tags you want to use
mk: Изберија групата на табови кои сакаш да ги користиш

en: _Preview
mk: _Преглед

en: Available Tag Lists
mk: Достапни листи со ознака

en: XHTML 1.0 - Tags
mk: XHTML 1.0 - Етикети

en: Abbreviated form
mk: Скратена форма

en: Abbreviation
mk: Скратеница

en: Accessibility key character
mk: Знак на копче за достапност

en: Acronym
mk: Акроним

en: Align
mk: Подреди

en: Alignment character
mk: Знак за подредување

en: Alternative
mk: Алтернативно

en: Anchor URI
mk: Адреса на котва

en: Anchor
mk: Сидро

en: Applet class file code (deprecated)
mk: Код од класа на аплет (застарено)

en: Associated information
mk: Поврзана информација

en: Author info
mk: Информации за авторот

en: Axis related headers
mk: Заглавија поврзани со оската

en: Background color (deprecated)
mk: Боја на позадина (застарено)

en: Background texture tile (deprecated)
mk: Текстура на позадина (застарено)

en: Base font (deprecated)
mk: Основен фонт (застарено)

en: Base URI
mk: Основна адреса

en: Bold
mk: Задебелено

en: Border (deprecated)
mk: Рамка (застарено)

en: Cell rowspan
mk: Растојание меѓу келиите во редот

en: Center (deprecated)
mk: Центар (застарено)

en: Character encoding of linked resource
mk: Енкодинг на врзани ресурси

en: Checked state
mk: Обележана состојба

en: Citation
mk: Цитат

en: Cite reason for change
mk: Наведи причина за промена

en: Class implementation ID
mk: ID на класна имплементација

en: Class list
mk: Листа со класи

en: Clear text flow control
mk: Избриши ја контролата на текот на текстот

en: Code content type
mk: Тип на содржина на код

en: Color of selected links (deprecated)
mk: Боја на избраните врски (застарено)

en: Column span
mk: Растојание меѓу колоните

en: Columns
mk: Колони

en: Comment
mk: Коментар

en: Computer code fragment
mk: Парче компјутерски код

en: Content type (deprecated)
mk: Тип на содржина (застарено)

en: Coordinates
mk: Координати

en: Date and time of change
mk: Дата и време на измена

en: Declare flag
mk: Објави знаме

en: Defer attribute
mk: Атрибут на разлика

en: Definition description
mk: Опис

en: Definition list
mk: Листа на дефиниции

en: Definition term
mk: Поим за дефинирање

en: Deleted text
mk: Избришан текст

en: Directionality
mk: Насочување

en: Directionality (deprecated)
mk: Насочување (застарено)

en: Disabled
mk: Оневозможено

en: DIV container
mk: DIV контејнер

en: DIV Style container
mk: DIV Style контејнер

en: Document base
mk: Основа на документот

en: Document body
mk: Тело на документот

en: Document head
mk: Глава на документот

en: Element ID
mk: ID на елементи

en: Document title
mk: Наслов на документот

en: Document type
mk: Тип на документ

en: Emphasis
mk: Нагласок

en: Encode type
mk: Тип на енкодирање

en: Font face (deprecated)
mk: Фонт (застарено)

en: For label
mk: За ознака

en: Forced line break
mk: Присилен прекин на линија

en: Form action handler
mk: Ракувач со дејствата на формуларите

en: Form control group
mk: Контролна група на формулари

en: Form field label text
mk: Термин на дефиниција

en: Form input type
mk: Врста на внес на формулар

en: Form input
mk: Внес на формулар

en: Form method
mk: Метод формулар

en: Form
mk: Формулар

en: Forward link
mk: Повратна врска

en: Frame render parts
mk: Исцртани делови на рамка

en: Frame source
mk: Извор на рамка

en: Frame target
mk: Мета на рамка

en: Frame
mk: Рамка

en: Frameset columns
mk: Колони на фрејмсет

en: Frameset rows
mk: Редови на фрејмсет

en: Frameset
mk: Фрејмсет

en: Generic embedded object
mk: Стандарден вграден објект

en: Generic metainformation
mk: Генерички метаподатоци

en: Generic span
mk: Стандардно растојание

en: Heading 1
mk: Заглавје 1

en: Heading 2
mk: Заглавје·2

en: Heading 3
mk: Заглавје 3

en: Heading 4
mk: Заглавје 4

en: Heading 5
mk: Заглавје 5

en: Heading 6
mk: Заглавје 6

en: Height
mk: Височина

en: Horizontal rule
mk: Хоризонтално правило

en: Horizontal space (deprecated)
mk: Хоризонтален простор (застарено)

en: HTML root element
mk: HTML root елемент

en: HTTP header name
mk: HTTP име на заглавје

en: Image map area
mk: Област на мапата на сликата

en: Image map name
mk: Име на областа на мапата на сликата

en: Image map
mk: Мапа на слика

en: Image
mk: Слика

en: Inline frame
mk: Внатрешна рамка

en: Inserted text
mk: Внесен текст

en: Instance definition
mk: Дефиниција за пример

en: Italic text
mk: Закосен текст

en: Java applet (deprecated)
mk: Java аплет (застарено)

en: Label
mk: Ознака

en: Language code
mk: Код на јазик

en: Large text style
mk: Стил со голем текст

en: Link color (deprecated)
mk: Боја на врската (застарено)

en: List item
mk: Листа со предмети

en: List of MIME types for file upload
mk: Листа на MIME типови за подигнување на датотеки

en: List of supported character sets
mk: Листа на поддржани знаци

en: Local change to font
mk: Локална промена на фонтот

en: Long description link
mk: Врска на подолг опис

en: Long quotation
mk: Долг цитат

en: Margin pixel height
mk: Висина на маргините во пиксели

en: Margin pixel width
mk: Ширина на маргините во пиксели

en: Maximum length of text field
mk: Максимална должина на поле со текст

en: Output media
mk: Медиа излез

en: Media-independent link
mk: Независна врска

en: Menu list (deprecated)
mk: Мени листа (застарено)

en: Multi-line text field
mk: Поле за текст од повеќе редови

en: Multiple
mk: Повеќе

en: Name
mk: Име

en: Named property value
mk: Именувана вредност на својство

en: No frames
mk: Без рамки

en: No resize
mk: Без промена на големина

en: No script
mk: Без скрипта

en: No shade (deprecated)
mk: Без сенка (застарено)

en: No URI
mk: Нема адреса

en: No word wrap (deprecated)
mk: Без префрлување на зборови (застарено)

en: Object applet file (deprecated)
mk: Датотека за објект-аплет (застарено)

en: Object data reference
mk: Референца за објектни податоци

en: Offset for alignment character
mk: Пренос за порамнување на знак

en: OnBlur event
mk: OnBlur настан

en: OnChange event
mk: OnChange настан

en: OnClick event
mk: OnClick настан

en: OnDblClick event
mk: OnDblClick настан

en: OnFocus event
mk: OnFocus настан

en: OnKeyDown event
mk: OnKeyDown настан

en: OnKeyPress event
mk: OnKeyPress настан

en: OnKeyUp event
mk: OnKeyUp настан

en: OnLoad event
mk: OnLoad настан

en: OnMouseDown event
mk: OnMouseDown настан

en: OnMouseMove event
mk: OnMouseMove настан

en: OnMouseOut event
mk: OnMouseOut настан

en: OnMouseOver event
mk: OnMouseOver настан

en: OnMouseUp event
mk: OnMouseUp настан

en: OnReset event
mk: OnReset настан

en: OnSelect event
mk: OnSelect настан

en: OnSubmit event
mk: OnSubmit настан

en: OnUnload event
mk: OnUnload настан

en: Option group
mk: Група со опции

en: Option selector
mk: Избор на опции

en: Ordered list
mk: Подредена листа

en: Paragraph class
mk: Класа на параграф

en: Paragraph style
mk: Стил на параграф

en: Paragraph
mk: Параграф

en: Preformatted text
mk: Преформатиран текст

en: Profile metainfo dictionary
mk: Речник за метаинфо профил

en: Push button
mk: Копче

en: ReadOnly text and password
mk: Лозинка и текст само за читање

en: Reduced spacing (deprecated)
mk: Намален проред (застарено)

en: Reverse link
mk: Повратна врска

en: Rows
mk: Редови

en: Rulings between rows and columns
mk: Простор помеѓу колони и редови

en: Sample program output, scripts
mk: Резултат од пример програма, скрипти

en: Scope covered by header cells
mk: Опсегот е покриен од ќелиите на заглавјето

en: Script language name
mk: Постави јазик

en: Scrollbar
mk: Лента за движење

en: Selectable option
mk: Изборна опција

en: Selected
mk: Избрани

en: Server-side image map
mk: Слика од мапа од серверската страна

en: Shape
mk: Облик

en: Short inline quotation
mk: Краток внатрешен цитат

en: Size (deprecated)
mk: Големина (застарено)

en: Small text style
mk: Стил со мал текст

en: Source
mk: Извор

en: Spacing between cells
mk: Простор помеѓу ќелии

en: Spacing within cells
mk: Празни места во табелата

en: Span
mk: Растојание

en: Starting sequence number (deprecated)
mk: Почетен број (застарено)

en: Strike-through text style (deprecated)
mk: Прешкртано (застарено)

en: Strike-through text (deprecated)
mk: Прешкртано (застарено)

en: Strong emphasis
mk: Силен нагласок

en: Style info
mk: Информации за стил

en: Subscript
mk: Индекс

en: Superscript
mk: Експонент

en: Table body
mk: Тело на табелата

en: Table caption
mk: Наслов на табелата

en: Table column group properties
mk: Својства на групата колони на табелата

en: Table column properties
mk: Својства на колоните на табелата

en: Table data cell
mk: Келија со податоци на табелата

en: Table footer
mk: Подножје на табелата

en: Table header cell
mk: Келија на заглавјето на табелата

en: Table header
mk: Заглавје на табелата

en: Table row
mk: Ред од табелата

en: Table summary
mk: Преглед на табелата

en: Table
mk: Табела

en: Target - Blank
mk: Мета - Празно

en: Target - Parent
mk: Цел - Родител

en: Target - Self
mk: Цел - Сам себе

en: Target - Top
mk: Мета - Врв

en: Teletype or monospace text style
mk: Телетип или моноспејс стил на текст

en: Text color (deprecated)
mk: Боја на текст (застарено)

en: Text entered by user
mk: Текст внесен од корисникот

en: Title
mk: Наслов

en: Underlined text style
mk: Подвлечено

en: Unordered list
mk: Неподредена листа

en: Use image map
mk: Користи слика на мапа

en: Value interpretation
mk: Интерпретација на вредност

en: Value
mk: Вредност

en: Variable or program argument
mk: Променлива или аргумент за програма

en: Vertical cell alignment
mk: Вертикално порамнување на ќелии

en: Vertical space (deprecated)
mk: Вертикален простор (застарено)

en: Visited link color (deprecated)
mk: Боја на посетените врски (застарено)

en: Width
mk: Широчина

en: HTML - Tags
mk: HTML - Етикети

en: Above
mk: Горе

en: Applet class file code
mk: Код од аплет

en: Array
mk: Построи

en: Background color
mk: Боја на позадина

en: Background texture tile
mk: Текстура на позадина

en: Base font
mk: Основен фонт

en: Border color
mk: Боја на рамка

en: Border
mk: Рамка

en: Center
mk: Средина

en: Checked (state)
mk: Обележано (состојба)

en: Color of selected links
mk: Боја на избраните врски

en: Content scheme
mk: Шема на содржина

en: Content type
mk: Тип на содржина

en: Direction
mk: Насока

en: Directory list
mk: Листа на директориуми

en: HTML version
mk: HTML верзија

en: Embedded object
mk: Вграден објект

en: Figure
mk: Фигура

en: Font face
mk: Фонт

en: Frameborder
mk: Раб на рамка

en: Framespacing
mk: Места помеѓу фрејмови

en: Heading
mk: Заглавје

en: Horizontal space
mk: Хоризонтален простор

en: Image source
mk: Извор на слика

en: Inline layer
mk: Внатрешен слој

en: Java applet
mk: Јава аплет

en: Layer
mk: Слој

en: Link color
mk: Боја на врска

en: Listing
mk: Листање

en: Mail link
mk: Врска на пошта

en: Menu list
mk: Листа на мени

en: Multicolumn
mk: Повеќе колони

en: Next ID
mk: Следно ID

en: No embedded objects
mk: Без вградени објекти

en: No layers
mk: Без слоеви

en: No line break
mk: Без разделување на редовите

en: No shade
mk: Без сенка

en: No word wrap
mk: Без завиткување на зборови

en: Note
mk: Забелешка

en: Object applet file
mk: Отвори аплет

en: Preformatted listing
mk: Преформатиран листинг

en: Prompt message
mk: Дијалог порака

en: Quote
mk: Цитат

en: Range
mk: Опсег

en: Reduced spacing
mk: Намален проред

en: Root
mk: Корен

en: Single line prompt
mk: Појавување на една линија

en: Size
mk: Големина

en: Soft line break
mk: Меко прекршување на линија

en: Sound
mk: Звук

en: Spacer
mk: Празен простор

en: Square root
mk: Квадратен корен

en: Starting sequence number
mk: Почетен број

en: Strike-through text style
mk: Прешкртано

en: Strike-through text
mk: Прешкртано

en: Tab order position
mk: Позиција на јазичињата

en: Text color
mk: Боја на текст

en: Text
mk: Текст

en: Vertical space
mk: Вертикален простор

en: Visited link color
mk: Боја на посетените врски

en: HTML - Special Characters
mk: HTML - Специјални знаци

en: Non-breaking space
mk: Непрекинат празен простор

en: Latex - Tags
mk: Latex - Етикети

en: Bibliography (cite)
mk: Библиографија

en: Bibliography (item)
mk: Библиографија (предмет)

en: Bibliography (shortcite)
mk: Библиографија (кратко цитат)

en: Bibliography (thebibliography)
mk: Библиографија (библиографијата)

en: Brackets ()
mk: Загради ()

en: Brackets []
mk: Загради []

en: Brackets {}
mk: Загради {}

en: File input
mk: Увоз на датотека

en: Function e^
mk: Функција e^

en: Function exp
mk: Функција exp

en: Function log
mk: Функција log

en: Function log10
mk: Функција log10

en: Function sine
mk: Функција sine

en: Greek alpha
mk: Грчка алфа

en: Greek beta
mk: Грчка бета

en: Greek epsilon
mk: Грчки епсилон

en: Greek gamma
mk: Грчка гама

en: Greek lambda
mk: Грчка ламбда

en: Greek rho
mk: Грчко ро

en: Greek tau
mk: Грчко тау

en: Header 0 (chapter)
mk: Заглавие 0 (поглавје)

en: Header 0 (chapter*)
mk: Заглавие·0·(поглавје*)

en: Header 1 (section)
mk: Заглавие 1 (дел)

en: Header 1 (section*)
mk: Заглавие·1·(дел*)

en: Header 2 (subsection)
mk: Заглавие·2·(поддел)

en: Header 2 (subsection*)
mk: Заглавие·2·(поддел*)

en: Header 3 (subsubsection)
mk: Заглавие·3·(подподдел)

en: Header 3 (subsubsection*)
mk: Заглавие 3 (подподдел*)

en: Header 4 (paragraph)
mk: Заглавие 4 (параграф)

en: Header appendix
mk: Заглавје на крајот на книгата

en: List description
mk: Опис на листа

en: List enumerate
mk: Oдредување на листа

en: List itemize
mk: Предметизација на листа

en: Item with label
mk: Предмет со натпис

en: Item
mk: Предмет

en: Maths (display)
mk: Математика (приказ)

en: Maths (inline)
mk: Математика (внатрешно)

en: Operator fraction
mk: Математички симбол фракција

en: Operator integral (display)
mk: Математички симбол интеграл (прикажи)

en: Operator integral (inline)
mk: Математички симбол (inline)

en: Operator sum (display)
mk: Математички симбол сума (прикажи)

en: Operator sum (inline)
mk: Математички симбол сума (inline)

en: Reference label
mk: Ознака за референца

en: Reference ref
mk: Референца ref

en: Symbol and
mk: Симбол „и“

en: Symbol const
mk: Симбол const

en: Symbol d2-by-dt2-partial
mk: Симбол d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
mk: Симбол dagger

en: Symbol d-by-dt
mk: Симбол d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
mk: Симбол d-by-dt-partial

en: Symbol equiv
mk: Симбол equiv

en: Symbol infinity
mk: Симбол „бесконечност“

en: Symbol mathspace ,
mk: Симбол mathspace ,

en: Symbol mathspace .
mk: Симбол mathspace .

en: Symbol mathspace _
mk: Симбол mathspace _

en: Symbol mathspace __
mk: Симбол mathspace __

en: Symbol simeq
mk: Симбол simeq

en: Symbol star
mk: Симбол star

en: Typeface bold
mk: Тајпфејс задебелено

en: Typeface type
mk: Тајпфејс тип

en: Typeface italic
mk: Тајпфејс закосено

en: Typeface slanted
mk: Тајпфејс еднонасочно

en: Unbreakable text
mk: Неразделлив текст

en: Footnote
mk: Фуснота

en: Tag list
mk: Таг листа

en: XSLT - Elements
mk: XSLT - Елементи

en: attribute
mk: атрибут

en: XSLT - Functions
mk: XSLT - Функции

en: current
mk: струја

en: XSLT - Axes
mk: XSLT - Оски

en: ancestor
mk: предок

en: ancestor-or-self
mk: предок-или-само

en: child
mk: дете

en: descendant
mk: потомок

en: descendant-or-self
mk: потомок-или-само

en: following
mk: следи

en: following-sibling
mk: следи-ист родител

en: preceding
mk: претходи

en: preceding-sibling
mk: претходи-ист родител

en: self
mk: само

en: XUL - Tags
mk: XUL - Етикети

en: columns
mk: колони

en: page
mk: страница

en: rows
mk: редици

en: Custom format
mk: Сопствен формат

en: In_sert Date and Time...
mk: В_неси датум и време...

en: Insert current date and time at the cursor position
mk: Внеси ја моменталниот датум и време на местото кадешто се наоѓа покажувачот

en: Available formats
mk: Достапни формати

en: Insert Date/Time
mk: Внеси Датум/Време

en: Inserts current date and time at the cursor position.
mk: Ја внесува моменталниот датум и време на местото кадешто се наоѓа курсорот

en: Insert Date and Time
mk: Внеси датум и време

en: _Insert
mk: _Вметни

en: Use the _selected format
mk: Користи го _избраниот формат

en: _Use custom format
mk: _Користи сопствен формат

en: Configure date/time plugin
mk: Конфигурирај го додатокот за внесување на време и датум

en: _Prompt for a format
mk: _Прашај за формат
