poedit - en to co_FR translation catalogue (516 entries)

en: Hide this notification message
co_FR: Piattà stu messaghju di nutificazione

en: Don't Show Again
co_FR: Ùn Affissà Più

en: Don't show again
co_FR: Ùn affissà più

en: %i line of file '%s' was not loaded correctly. | %i lines of file '%s' were not loaded correctly.
co_FR[0]: %i linea di u schedariu '%s' ùn hè micca caricata bè.
co_FR[1]: %i linee di u schedariu '%s' ùn sò micca caricate bè.

en: Line %d of file '%s' is corrupted (not valid %s data).
co_FR: A linea %d di u schedariu '%s' hè alterata (dati %s falsi).

en: Malformed header: '%s'
co_FR: Rubrica malfuttuta : '%s'

en: Broken catalog file: singular form msgstr used together with msgid_plural
co_FR: Schedariu di catalogu alteratu : forma singulare msgstr impiegata inseme cù msgid_plural

en: Broken catalog file: plural form msgstr used without msgid_plural
co_FR: Schedariu di catalogu alteratu : forma plurale msgstr impiegata senza msgid_plural

en: There were errors when loading the catalog. Some data may be missing or corrupted as the result.
co_FR: Ci eranu errori mentre u caricamentu di u catalogu. Podasse qualchì datu manca o hè alteratu.

en: Couldn't load file %s, it is probably corrupted.
co_FR: Ùn pò micca caricà u schedariu %s, podasse hè alteratu.

en: File '%s' is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
co_FR: U schedariu '%s' pò solu esse lettu è ùn pò micca esse
    arregistratu. Ci vole à salvallu cù un altru nome.

en: Couldn't save file %s.
co_FR: Ùn pò micca arregistrà u schedariu %s.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
co_FR: Ci era un prublema mentre a creazione di u schedariu (ma hè statu creatu quantunque).

en: The catalog couldn't be saved in '%s' charset as specified in catalog settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
co_FR: U catalogu ùn pò micca esse arregistratu cù u mazzu di caratteri '%s' indicatu in e preferenze di u catalogu.
    
    Hè statu arregistratu in UTF-8 è l'ozzione hè statu mudificata.

en: Error saving catalog
co_FR: Errore à l'arregistramentu di u catalogu

en: PO Translation Files
co_FR: Schedarii di Traduzzione PO

en: POT Translation Templates
co_FR: Mudelli di Traduzzione POT

en: All Translation Files
co_FR: Tutti Schedarii di Traduzzione

en: Merging differences...
co_FR: Unisce e sfarenze...

en: '%s' is not a valid POT file.
co_FR: '%s' ùn hè micca un schedariu POT accettevule.

en: (Use default language)
co_FR: (Impiegà a lingua predefinita)

en: Select your preferred language
co_FR: Selezziunà a vostra lingua preferita

en: Language selection
co_FR: Scelta di a lingua

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
co_FR: Ci vole à rilancià Poedit per piglià stu cambiamentu in effettu.

en: Downloading translations is disabled in this project.
co_FR: Telecaricà e traduzzioni ùn hè micca pussibule cù stu prughjettu.

en: Not authorized, please sign in again.
co_FR: Micca auturizatu, autenticassi torna.

en: Crowdin is an online localization management platform and collaborative translation tool. Poedit can seamlessly sync PO files managed at Crowdin.
co_FR: Crowdin hè una piattaforma inlinea di ghjestione di lucalizazione è un attrezzu di traduzzione in collaborazione. Poedit pò dinù sincrunizà i schedarii PO amministrati da Crowdin.

en: Sign In
co_FR: Autenticazione

en: Sign in
co_FR: Autenticazione

en: Sign Out
co_FR: Scunnettassi

en: Sign out
co_FR: Scunnettassi

en: Waiting for authentication…
co_FR: In aspettanza d'autenticazione...

en: Updating user information…
co_FR: Mudificazione di l'infurmazioni di l'utilizatore...

en: Signed in as:
co_FR: Autenticatu cum'è :

en: Learn More About Crowdin
co_FR: Sapene di Più Nantu à Crowdin

en: Learn more about Crowdin
co_FR: Sapene di più nantu à Crowdin

en: Sign in to Crowdin
co_FR: Autenticassi à Crowdin

en: Open Crowdin translation
co_FR: Apre una traduzzione Crowdin

en: Project:
co_FR: Prughjettu :

en: Language:
co_FR: Lingua :

en: File:
co_FR: Schedariu :

en: No translation projects listed in your Crowdin account.
co_FR: Ùn ci hè micca di prughjettu di traduzzione in u vostru contu Crowdin.

en: This project has no files that can be translated in Poedit.
co_FR: Stu prughjettu ùn hà alcunu schedariu chì pò esse traduttu in Poedit.

en: This file can only be edited in Crowdin’s web interface.
co_FR: Stu schedariu pò esse mudificatu solu in l'interfaccia web di Crowdin.

en: Downloading latest translations…
co_FR: Telecaricamentu in corsu di l'ultime traduzzioni...

en: Syncing with Crowdin
co_FR: Sincrunizendu cù Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
co_FR: Fiascu di a sincrunisazione cù Crowdin.

en: Crowdin error
co_FR: Errore da Crowdin

en: Uploading translations…
co_FR: Incaricamentu in corsu di e traduzzioni...

en: &Copy
co_FR: Cu&pià

en: Learn more
co_FR: Per sapene di più

en: Learn More
co_FR: Per Sapene di Più

en: Failed command: %s
co_FR: Cummanda fiasca : %s

en: Failed to merge gettext catalogs.
co_FR: Fiascu per unisce i cataloghi gettext.

en: Scanning files...
co_FR: Esaminà i schedarii...

note: TRANSLATORS: '%s' is replaced with the kind of the files (e.g. C++, PHP, ...)
en: Parsing %s files...
co_FR: Analisa di i schedarii %s...

en: Failed to load extracted catalog.
co_FR: Fiascu per caricà u catalogu estrattu.

en: &Help
co_FR: Ai&utu

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
co_FR: I schedarii MO ùn ponu micca esse mudificati cù Poedit.

en: Error opening file
co_FR: Errore à l'apertura di u schedariu

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
co_FR: Aprite è mudificate u schedariu PO currispondente. Quandu l'arregistrarete, u schedariu MO serà mudificatu dinù.

en: don't delete temporary files (for debugging)
co_FR: ùn cacciate micca i schedarii timpurari (per spannà)

en: handle a poedit:// URI
co_FR: Manighjà un poedit:// URI

en: Failed to communicate with Poedit process.
co_FR: Fiascu per cummunicà cù u prucessu Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
co_FR: Un anumalia imprevista s'hè affaccata : %s

en: Unhandled exception occurred.
co_FR: Un anumalia imprevista s'hè affaccata.

en: Open catalog
co_FR: Apre un catalogu

en: File '%s' doesn't exist.
co_FR: U schedariu '%s' ùn esiste micca.

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
co_FR: Apprupositu di %s

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
co_FR: Versione %s

en: Poedit is an easy to use translations editor.
co_FR: Poedit hè un editore di traduzzione faciule à aduprà. A traduzzione in lingua corsa hè statu fatta da Patriccollu di Santa Maria Sichè.

en: Catalogs Manager
co_FR: Amministratore di Cataloghi

en: Check for Updates...
co_FR: Circà i Rinnovi...

en: &Edit
co_FR: &Mudificà

en: Undo
co_FR: Disfà

en: Redo
co_FR: Rifà

en: Paste and Match Style
co_FR: Incullà è fà Currisponde u Stilu

en: Delete
co_FR: Caccià

en: Spelling and Grammar
co_FR: Ortugrafia è Gramatica

en: Show Spelling and Grammar
co_FR: Affissà Ortugrafia è Gramatica

en: Check Document Now
co_FR: Verificà u ducumentu avà

en: Check Spelling While Typing
co_FR: Verificà l'ortugrafia scrivendu

en: Check Grammar With Spelling
co_FR: Verificà a gramatica cù l'ortugrafia

en: Correct Spelling Automatically
co_FR: Currege l'ortugrafia autumaticamente

en: Substitutions
co_FR: Sustituzioni

en: Show Substitutions
co_FR: Affissà i Sustituzioni

en: Smart Copy/Paste
co_FR: Cupià/Incullà Astutu

en: Smart Quotes
co_FR: Virgulette Astute

en: Smart Dashes
co_FR: Lineette Astute

en: Smart Links
co_FR: Liami Astuti

en: Text Replacement
co_FR: Rimpiazzamentu di Testu

en: Transformations
co_FR: Trasfurmazioni

en: Make Upper Case
co_FR: Fà Maiuscule

en: Make Lower Case
co_FR: Fà Minuscule

en: Capitalize
co_FR: Tuttu in Maiuscule

en: Speech
co_FR: Discussione

en: Start Speaking
co_FR: Principià un Discorsu

en: Stop Speaking
co_FR: Piantà u Discorsu

en: &View
co_FR: &Affissà

en: Enter Full Screen
co_FR: Passà in Screnu Sanu

en: Window
co_FR: Finestra

en: Minimize
co_FR: Impuculì in lu spaziu di nutificazione di u sistema

en: Zoom
co_FR: Ingrandamentu

en: Bring All to Front
co_FR: Mette Tuttu di Fronte

en: PO Translation
co_FR: Traduzzione PO

en: The file cannot be opened.
co_FR: U schedariu ùn pò micca esse apertu.

en: Invalid file
co_FR: Schedariu inaccettevule

en: The file may be either corrupted or in a format not recognized by Poedit.
co_FR: U schedariu pò esse alteratu o in una forma micca ricunnisciuta da Poedit.

en: &Undo
co_FR: &Disfà

en: &Redo
co_FR: &Rifà

en: Cu&t
co_FR: &Taglià

en: Cut
co_FR: Taglià

en: Copy
co_FR: Cupià

en: &Paste
co_FR: &Incullà

en: Paste
co_FR: Incullà

en: &Delete
co_FR: Caccià

en: Select &All
co_FR: &Selezziunà Tuttu

en: Select All
co_FR: Selezziunà Tuttu

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
co_FR: Maiusc+

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
co_FR: Entrée

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
co_FR: Sù

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
co_FR: Ghjò

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
co_FR: maiusc

en: You can't drop more than one file on Poedit window.
co_FR: Ùn pudete micca depone più d'unu schedariu in a finestra di Poedit.

en: File '%s' is not a message catalog.
co_FR: U schedariu '%s' ùn hè micca un catalogu di messaghju.

en: &File
co_FR: &Schedariu

en: &Go
co_FR: &Và

en: Source text:
co_FR: Testu d'urigine :

en: Singular:
co_FR: Singulare :

en: Plural:
co_FR: Plurale :

en: Translation:
co_FR: Traduzzione :

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
co_FR: I schedarii POT sò solu mudelli è ùn cuntenenu micca di traduzzione.
    Per fà una traduzzione, create un novu schedariu PO appughjatu nantu à u mudellu.

en: Create New Translation
co_FR: Creà una Traduzzione Nova

en: Create new translation
co_FR: Creà una nova traduzzione

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
co_FR: U cuntrollu d'ortugrafia hè disattivatu, perchè u dizziunariu %s ùn hè micca installatu.

en: Install
co_FR: Installà

en: Catalog modified. Do you want to save changes?
co_FR: Catalogu mudificatu. Vulete arregistrà i cambiamenti ?

en: Save changes
co_FR: Arregistrà i cambiamenti

en: Your changes will be lost if you don't save them.
co_FR: I vostri cambiamenti seranu persi s'è voi ùn li arregistrate micca.

en: Save
co_FR: Arregistrà

en: Don't save
co_FR: Ùn arregistrà micca

en: Don't Save
co_FR: Ùn Arregistrà Micca

en: Save as...
co_FR: Arregistrà cù u nome...

en: Compile to...
co_FR: Compilà ver di...

en: Compiled Translation Files
co_FR: Schedarii di Traduzzione Trasfurmati da una Cumpilazione

en: Export as...
co_FR: Espurtà cù u nome...

en: HTML Files
co_FR: Schedarii HTML

en: Open catalog template
co_FR: Apre u mudellu di catalogu

en: Updating catalog
co_FR: Mudificazione di catalogu

en: Source code not available.
co_FR: U testu d'urigine ùn hè micca dispunibule.

en: Updating failed
co_FR: Mudificazione fiasca

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the catalog’s Properties.
co_FR: E traduzzioni ùn ponu micca esse mudificate à partesi di u testu d'urigine, perchè alcunu testu ùn hè statu trovu in u locu indicatu in e Pruprietà di u catalogu.

en: Entries in the catalog are probably incorrect.
co_FR: Qualchì entrata in u catalogu hè gattiva.

en: Updating the catalog failed. Click on 'Details >>' for details.
co_FR: Mudificazione di u catalogu falsa. Sceglie 'Detaglii >>' per sapene più.

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
co_FR[0]: %d prublema trovu in a traduzzione.
co_FR[1]: %d prublemi trovi in a traduzzione.

en: Validation results
co_FR: Risultati di a validazione

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
co_FR: Entrate cù sbaglii sò marcate di rossu in a lista. I detaglii di u sbagliu seranu videvule quandu l'entrata serà selezziunata.

en: The file was saved safely.
co_FR: U schedariu hè statu arregistratu bè.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
co_FR: U schedariu hè statu arregistratu è trasfurmatu in a forma MO, ma ùn puderà micca funziunà bè.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
co_FR: U schedariu hè statu arregistratu bè, ma ùn pò micca esse trasfurmatu in a forma MO è impiegatu.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
co_FR: U schedariu hè statu trasfurmatu in a forma MO, ma podasse ùn funziunerà micca bè.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
co_FR: U schedariu ùn pò micca esse trasfurmatu in a forma MO è impiegatu.

en: No problems with the translation found.
co_FR: Ùn ci hè micca prublema cù sta traduzzione.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
co_FR[0]: A traduzzione hè pronta à l'approdu, ma %d entrata ùn hè micca tradutta.
co_FR[1]: A traduzzione hè pronta à l'approdu, ma %d entrate ùn sò micca tradutte.

en: The translation is ready for use.
co_FR: A traduzzione hè pronta à l'approdu.

en: Context:
co_FR: Cuntestu :

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
co_FR: Poedit hà currettu autumaticamente u cuntenutu gattivu in u schedariu “%s”.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as fuzzy and correct them if necessary.
co_FR: U schedariu cuntinia elementi in doppiu, cio chì ùn hè micca permessu in i schedarii PO è pudia impedisce u schedariu d'esse impiegatu. Poedit hà currettu u prublema, ma ci vole à rivede e traduzzioni di l'elementi chì sò marcati cum'è dubbitosi è à curregelli s'ellu hè bisognu.

en: Language of the translation isn't set.
co_FR: A lingua di a traduzzione ùn hè micca definita.

en: Set Language
co_FR: Definisce a Lingua

en: Set language
co_FR: Definisce a lingua

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
co_FR: E suggestioni ùn sò micca dispunibule s'è a lingua di traduzzione ùn hè micca definita bè. D'altre funzioni, cum'è e forme plurale, ponu esse affettate dinù.

en: Language of the translation is the same as source language.
co_FR: A lingua di a traduzzione hè listessa chì quella d'urigine.

en: Fix Language
co_FR: Currege a Lingua

en: Fix language
co_FR: Currege a lingua

en: This catalog has entries with plural forms, but doesn't have Plural-Forms header configured.
co_FR: Stu catalogu hà entrate cù forme plurale, ma a rubrica Forme-Plurale ùn hè micca pronta.

en: Entries in this catalog have different plural forms count from what catalog's Plural-Forms header says
co_FR: Entrate in stu catalogu anu sfarente contu di forme plurale chì cio chì hè scrittu in a rubrica di stu catalogu

en: Required header Plural-Forms is missing.
co_FR: Manca a rubrica Forme-Plurale chì hè richiesta.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
co_FR: Sbagliu di sintassa in a rubrica Forme-Plurale ("%s").

en: Fix the Header
co_FR: Currege a Rubrica

en: Fix the header
co_FR: Currege a rubrica

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the catalog is unusual for %s.
co_FR: L'espressione di e forme plurale impiegata da u catalogu hè strana per a lingua %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the catalog is unusual for %s.")"
en: Review
co_FR: Revista

en: Error loading message catalog file '%s'.
co_FR: Errore mentre u caricamentu di u schedariu di catalogu di messaghju '%s'.

en: Translated: %d of %d (%d %%)
co_FR: Traduttu : %d frà %d (%d %%)

en: Remaining: %d
co_FR: Restu : %d

en: %d error | %d errors
co_FR[0]: %d errore
co_FR[1]: %d errori

en: %d entry | %d entries
co_FR[0]: %d entrata
co_FR[1]: %d entrate

en:  (unsaved)
co_FR:  (micca arregistratu)

en:  (modified)
co_FR:  (mudificatu)

en: Go
co_FR: Và

en: Failed to update translation memory: %s
co_FR: Fiascu per rinnovà a memoria di a traduzzione: %s

en: Purge deleted translations
co_FR: Spurgulà e traduzzioni cacciate

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
co_FR: Vulete toglie tutte e traduzzioni ch'ùn sò più impiegate ?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
co_FR: S'è voi cuntinuate cusì, tutte e traduzzioni marchate cum'è cacciate seranu tolte per sempre. Ci vulerà à traducele torna s'elle sò aghjunte à l'avvene.

en: Keep
co_FR: Cunservà

en: Purge
co_FR: Spurgulà

en: Fill missing translations from TM
co_FR: Riempie e traduzzioni viote à partesi di a MdT

en: Only fill in exact matches
co_FR: Riempie solu e frase uguale

en: By default, inaccurate results are filled in as well and marked as fuzzy. Check this option to only include accurate matches.
co_FR: Di bona regula, i resulti chì s'assumuglianu sò riempiuti dinù è annutati cum'è dubbitosi. Attivà st'ozzione per riempie solu e frase uguale.

en: Don’t mark exact matches as fuzzy
co_FR: Ùn marcate micca e frase uguale cum'è dubbitose

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as fuzzy and should be reviewed.
co_FR: Attivà solu st'ozzione s'è voi site sicuru di a vostra MdT. Osinnò tutte e suggestioni chì venenu di a MdT sò annutate cum'è dubbitose è deveranu esse verificate.

en: Fill
co_FR: Riempie

en: %d entry was filled from the translation memory. | %d entries were filled from the translation memory.
co_FR[0]: %d entrata appruvistata da a memoria di traduzzione.
co_FR[1]: %d entrate appruvistate da a memoria di traduzzione.

en: The translations were marked as fuzzy, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
co_FR: E traduzzioni sò statu marcate cum'è dubbitose, perchè sò podasse imprecise. Ci vole à verificà a so accuratezza.

en: No entries could be filled from the translation memory.
co_FR: Alcuna entrata appruvistata da a memoria di traduzzione.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
co_FR: A MdT ùn cuntene alcuna frasa simile à u cuntenutu di stu schedariu. Quessu funziona bè per traduzzioni mezu-autumatiche dopu chì Poedit abbia amparatu abbastanza da i schedarii tradutti da una manera manuale.

en: Translating
co_FR: Traduzzione autumatica in corsu

en: Filling missing translations from TM...
co_FR: Riempiime in corsu di e traduzzioni viote à partesi di a MdT...

en: Translated %u string | Translated %u strings
co_FR[0]: %u frasa tradutta autumaticamente
co_FR[1]: %u frase tradutte autumaticamente

en: Copy from source text
co_FR: Cupià da u testu d'&urigine

en: Copy from Source Text
co_FR: Cupià da u Testu d'&Urigine

en: Clear translation
co_FR: &Viutà a traduzzione

en: Clear Translation
co_FR: &Viutà a Traduzzione

en: Edit comment
co_FR: Mudificà u cummentu

en: Edit Comment
co_FR: Mudificà u Cummentu

en: References:
co_FR: Referenze :

en: Everything
co_FR: Tuttu

en: Form %i
co_FR: Forma %i

en: Singular
co_FR: Singulare

en: Zero
co_FR: Zeru

en: One
co_FR: Unu

en: Two
co_FR: Dui

en: Plural
co_FR: Plurale

en: Other
co_FR: Altru

en: &Bookmarks
co_FR: &Indette

en: Set bookmark %i
co_FR: Definisce l'indetta %i

en: Go to bookmark %i
co_FR: Andà à l'indetta %i

en: Set Bookmark %i
co_FR: Definisce l'Indetta %i

en: Go to Bookmark %i
co_FR: Andà à l'Indetta %i

en: Hide Sidebar
co_FR: Piantà a Barra Laterale

en: Show Sidebar
co_FR: Affissà a Barra Laterale

en: Hide Status Bar
co_FR: Piattà a Barra di Statu

en: Show Status Bar
co_FR: Affissà a Barra di Statu

en: Source text
co_FR: Testu d'urigine

en: Translation
co_FR: Traduzzione

en: Source text — %s
co_FR: Testu d'urigine — %s

en: unknown language
co_FR: lingua scunnisciuta

en: Translation — %s
co_FR: Traduzzione — %s

en: Error:
co_FR: Sbagliu :

en: Source file
co_FR: Schedariu d'urigine

en: Source file occurrence:
co_FR: Occurrenza di schedariu d'urigine :

en: Open in Editor
co_FR: Apre cù l'Editore

en: Open in editor
co_FR: Apre cù l'editore

en: No references for the selected item.
co_FR: Alcuna referenza per l'elementu selezziunatu.

en: Error opening file %s!
co_FR: Errore à l'apertura di u schedariu '%s' !

en: Find
co_FR: Circà

en: Replace
co_FR: Rimpiazzà

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
co_FR: Ozzioni

en: Ignore case
co_FR: Ùn sfarenzià micca maiuscule è minuscule

en: Wrap around
co_FR: Circunvoglie

en: Whole words only
co_FR: Solu e parolle sane

en: Find in source texts
co_FR: Circà in i testi d'urigine

en: Find in translations
co_FR: Circà in e traduzzioni

en: Find in comments
co_FR: Circà in i cummenti

en: Close
co_FR: Chjode

en: Replace All
co_FR: Rimpiazzà Tutti

en: Replace all
co_FR: Rimpiazzà tutti

en: < &Previous
co_FR: < &Precedente

en: &Next >
co_FR: &Seguente >

en: String to find
co_FR: Frasa à circà

en: Replacement string
co_FR: Frasa di rimpiazzamentu

en: Cannot execute program: %s
co_FR: Ùn pò micca eseguisce u prugramma : %s

en: Language Code or Name (e.g. en_GB)
co_FR: Codice o Nome di a Lingua (i.e. : en_GB)

en: Translation Language
co_FR: Lingua di Traduzzione

en: Language of the translation:
co_FR: Lingua di a traduzzione :

en: Poedit - Catalogs manager
co_FR: Poedit - Amministratore di cataloghi

en: Catalog
co_FR: Catalogu

en: Total
co_FR: Tutale

en: Untrans
co_FR: Micca traduttu

en: Fuzzy
co_FR: Dubbitosu

en: Bad Tokens
co_FR: Marche Gattive

en: Last modified
co_FR: Mudificatu u

en: Select directory
co_FR: Selezziunà u cartulare

en: Directories:
co_FR: Cartulari :

en: <unnamed>
co_FR: <senza nome>

en: Do you want to delete the project?
co_FR: Vulete caccià u prughjettu ?

en: Confirmation
co_FR: Cunfirmazione

en: Do you really want to do mass update of
    all catalogs in this project?
co_FR: Site sicuru di vulè mudificà in massa
    tutti i cataloghi di stu prughjettu ?

en: Information about the translator
co_FR: Infurmazione apprupositu di u traduttore

en: Name:
co_FR: Nome :

en: Your Name
co_FR: U vostru Nome

en: Email:
co_FR: Indirizzu elettronicu:

en: your_email@example.com
co_FR: u_vostru_indirizzu_email@esempiu.com

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
co_FR: I vostri nome è indirizzu elettronicu sò solu impiegati per definisce a rubrica di l'Ultimu Traduttore in i schedarii gettext GNU.

en: Editing
co_FR: Mudificazione

en: Automatically compile MO file when saving
co_FR: Pruduce autumaticamente u schedariu MO à l'arregistramentu

en: Show summary after catalog update
co_FR: Affissà u riassuntu dopu à u rinnovu di u catalogu

en: Check spelling
co_FR: Verificà l'ortugrafia

en: Always change focus to text input field
co_FR: Dà a primura à u testu piuttostu chì à a lista

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
co_FR: Ùn dà mai a primura à a lista di frase. Osinnò, ci vole à impiegà e Ctrl-fleccie per navigà, ma hè ancu pussibule di scrive u testu cusì, senza pone nantu à Tab per cambià a primura.

en: Appearance
co_FR: Aspettu

en: Use custom list font:
co_FR: Impiegà una grafia persunalizata per a lista :

en: Use custom text fields font:
co_FR: Impiegà una grafia persunalizata per i testi :

en: Change UI language
co_FR: Cambià a lingua di l'interfaccia

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
co_FR: (richiede Windows 8 o più recente)

en: General
co_FR: Generale

en: Use translation memory
co_FR: Impiegà a memoria di traduzzione

en: Learn From Files...
co_FR: Amparà da i Schedarii...

en: Learn from files...
co_FR: Amparà da schedarii...

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
co_FR: Viutà

en: Consult TM when updating from sources
co_FR: Esaminà a MdT quandu a mudificazione si face da i testi d'urigine

en: If enabled, Poedit will try to fill in new entries using your previous
    translations stored in the translation memory. If the TM is
    near-empty, it will not be very effective. The more translations
    you edit and the larger the TM grows, the better it gets.
co_FR: S'è st'ozzione hè attiva, Poedit pruverà di riempie e nove entrate
    impieghendu e vostre precedente traduzzioni arregistrate in a memoria di
    traduzzione. S'è a MdT hè guasi viota, ùn serà micca assai efficiente.
    Più vi ferete di traduzzioni, più a MdT crescerà è serà efficiente.

en: Stored translations:
co_FR: Traduzzioni ammanugliate :

en: Database size on disk:
co_FR: Dimensione di a banca di dati nantu à u dischettu :

en: Select translation files to import
co_FR: Selezziunà i schedarii di traduzzione à impurtà

en: Translation Memory
co_FR: Memoria di Traduzzione

en: Importing translations...
co_FR: Impurtazione di traduzzioni in corsu...

en: Finalizing...
co_FR: Cumpiimentu in corsu...

en: Reset translation memory
co_FR: Viutà a memoria di traduzzione

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
co_FR: Site sicuru di vulè viutà a memoria di traduzzione ?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
co_FR: A viotatura di a memoria di traduzzione caccierà tutte e traduzzioni chì sò arregistrate dentru. Ùn pudete micca disfà st'operazione.

en: Cancel
co_FR: Abbandunà

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on OS X. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
co_FR: MdT

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
co_FR: I prugrammi d'estrazzione sò fatti per truvà e frase traducevule in i schedarii di testu d'urigine, è estraelle per ch'elle sianu tradutte.

en: New
co_FR: Novu

en: Edit
co_FR: Mudificà

en: Delete extractor
co_FR: Sguassà l'attrezzu d'estrazzione

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
co_FR: Site sicuru di vulè sguassà l'attrezzu d'estrazzione “%s” ?

en: Extractors
co_FR: Estrazzione

en: Accounts
co_FR: Conti

en: Automatically check for updates
co_FR: Cuntrollà autumaticamente i rinnovi

en: Include beta versions
co_FR: Include e versioni 'beta'

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
co_FR: E versioni 'beta' cuntenenu l'ultimi funzioni è migliuramenti ma ponu esse un pocu menu stabule.

en: Updates
co_FR: Rinnovi

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
co_FR: Ste preferenze affettanu a forma interna di i schedarii PO. Accunciatele s'è voi avete una dumanda particulare, per indettu, un cuntrollu di versione.

en: Line endings:
co_FR: Fine di a linea :

en: Unix (recommended)
co_FR: Unix (ricumandatu)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
co_FR: Girà à :

en: Preserve formatting of existing files
co_FR: Cunservà a forma di i schedarii chì esistenu

en: Advanced
co_FR: Espertu

en: <big>Drag and Drop Folders Here</big>
    
    or use the + button
co_FR: <big>Sguillà é Depone i Cartulari Quì</big>
    
    o impiegate u buttone +

en: <big>Drag and drop folders here</big>
    
    or use the + button
co_FR: <big>Sguillà é depone i cartulari quì</big>
    
    o impiegate u buttone +

en: Add Folders...
co_FR: Aghjunghje Cartulari...

en: Add folders...
co_FR: Aghjunghje cartulari...

en: Add Files...
co_FR: Aghjunghje Schedarii...

en: Add files...
co_FR: Aghjunghje schedarii...

en: Add Wildcard...
co_FR: Aghjunghje un Caratteru Genericu...

en: Add wildcard...
co_FR: Aghjunghje un caratteru genericu...

en: Paths
co_FR: Passeghji

en: Excluded paths
co_FR: Passeghji escludi

en: Additional keywords
co_FR: Parolle chjave addiziunale

en: Name of the project the translation is for
co_FR: Nome di prughjettu di sta traduzzione

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
co_FR: i.e. : nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
co_FR: UTF-8 (ricumandatu)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
co_FR: In primu locu, ci vole à arregistrà u schedariu. Osinnò sta sezzione ùn pò micca esse mudificata.

en: Comment:
co_FR: Cummentu :

en: C&lear
co_FR: &Viutà

en: Clear the comment
co_FR: Viutà u cummentu

en: Create new translations project
co_FR: Creà un novu prughjettu di traduzzioni

en: Edit the project
co_FR: Mudificà u prughjettu

en: Delete the project
co_FR: Caccià u prughjettu

en: Update all
co_FR: Mudificà tuttu

en: Update all catalogs in the project
co_FR: Mudificà tutti i cataloghi di stu prughjettu

en: Edit project
co_FR: Mudificà u prughjettu

en: Project name:
co_FR: Nome di prughjettu :

en: Browse
co_FR: Sfuglià

en: Add directory to the list
co_FR: Aghjunghje u cartulare à a lista

en: &Preferences...
co_FR: &Preferenze...

en: &Close
co_FR: &Chjode

en: E&xit
co_FR: &Esce

en: Quit
co_FR: Esce

en: &New...
co_FR: &Novu...

en: New from &POT/PO file...
co_FR: Novu da un schedariu P&OT/PO...

en: New From &POT/PO File...
co_FR: Novu da un Schedariu P&OT/PO...

en: &Open...
co_FR: &Apre...

en: Open Recent
co_FR: Apre Recente

en: Open from Crowdin...
co_FR: Apre cù Crowdin...

en: Open From Crowdin...
co_FR: Apre Cù Crowdin...

en: &Save
co_FR: A&rregistrà

en: Save &as...
co_FR: Arregistrà &cù u nome...

en: Save &As...
co_FR: Arregistrà &cù u Nome...

en: Compile to MO...
co_FR: Trasfurmà in un schedariu MO...

en: E&xport as HTML...
co_FR: Espurtà cum'è &HTML...

en: Check for updates...
co_FR: Circà i rinno&vi...

en: Catalogs &manager
co_FR: A&mministratore di cataloghi

en: Catalogs &Manager
co_FR: A&mministratore di Cataloghi

en: Translation is &fuzzy
co_FR: A traduzzione hè du&bbitosa

en: Translation Is &Fuzzy
co_FR: A Traduzzione Hè Du&bbitosa

en: Edit &comment
co_FR: &Mudificà u cummentu

en: Edit &Comment
co_FR: &Mudificà u Cummentu

en: Suggestions
co_FR: Suggestioni

en: &Show references
co_FR: &Affissà e referenze

en: &Show References
co_FR: &Affissà e Referenze

en: &Find...
co_FR: &Circà...

en: Replace...
co_FR: Rimpiazzà...

en: Find next
co_FR: Circà seguente

en: Find previous
co_FR: Circà precedente

en: Find and Replace...
co_FR: Circà è Rimpiazzà...

en: Find Next
co_FR: Circà Seguente

en: Find Previous
co_FR: Circà Precedente

en: &Preferences
co_FR: &Preferenze

en: Display entry &IDs
co_FR: Affissà l'&ID di l'entrate

en: Display Entry &IDs
co_FR: Affissà l'&ID di l'Entrate

en: Sort by &file order
co_FR: Classificà da l'&ordine di schedariu

en: Sort by &File Order
co_FR: Classificà da l'&Ordine di Schedariu

en: Sort by &source
co_FR: Classificà da u testu d'&urigine

en: Sort by &Source
co_FR: Classificà da u Testu d'&Urigine

en: Sort by &translation
co_FR: Classificà da a &traduzzione

en: Sort by &Translation
co_FR: Classificà da a &Traduzzione

en: &Group by context
co_FR: &Gruppu da contestu

en: &Group By Context
co_FR: &Gruppu da Contestu

en: Entries with errors first
co_FR: Elementi cù &sbaglii in primu

en: Entries with Errors First
co_FR: Elementi cù Sbaglii in Primu

en: &Untranslated entries first
co_FR: &Elementi micca tradutti in primu

en: &Untranslated Entries First
co_FR: &Elementi Micca Tradutti in Primu

en: Show sidebar
co_FR: Affissà a barra laterale

en: Show status bar
co_FR: Affissà a barra di statu

en: C&atalog
co_FR: &Catalogu

en: &Update from sources
co_FR: &Mudificà da i testi d'urigine

en: &Update from Sources
co_FR: &Mudificà da i Testi d'Urigine

en: Update from &POT file...
co_FR: Mudificà da un schedariu P&OT...

en: Update from &POT File...
co_FR: Mudificà da un Schedariu P&OT...

en: Sync with Crowdin
co_FR: Sincrunizà cù Crowdin

en: Fill missing translations from &TM...
co_FR: Riempie e traduzzioni viote à partesi di a Md&T...

en: Fill Missing Translations from &TM...
co_FR: Riempie e Traduzzioni Viote à partesi di a Md&T...

en: &Purge deleted translations
co_FR: Spur&gulà e traduzzioni cacciate

en: &Purge Deleted Translations
co_FR: Spur&gulà e Traduzzioni Cacciate

en: &Validate translations
co_FR: &Validazione di e traduzzione

en: &Validate Translations
co_FR: &Validazione di e Traduzzione

en: &Properties...
co_FR: &Pruprietà...

en: &Done and next
co_FR: &Fattu eppò seguente

en: &Done and Next
co_FR: &Fattu eppò Seguente

en: &Previous translation
co_FR: Traduzzione &precedente

en: &Previous Translation
co_FR: Traduzzione &Precedente

en: &Next translation
co_FR: Traduzzione &seguente

en: &Next Translation
co_FR: Traduzzione &Seguente

en: P&revious unfinished
co_FR: Incumpletu p&recedente

en: P&revious Unfinished
co_FR: Incumpletu P&recedente

en: Ne&xt unfinished
co_FR: Incumpletu s&eguente

en: Ne&xt Unfinished
co_FR: Incumpletu S&eguente

en: &Online help
co_FR: Aiutu &inlinea

en: &Online Help
co_FR: Aiutu &Inlinea

en: &GNU gettext manual
co_FR: &Ducumentazione GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
co_FR: &Ducumentazione GNU gettext

en: &About Poedit
co_FR: &Apprupositu di Poedit

en: &About
co_FR: &Apprupositu

en: Extractor setup
co_FR: Installazione di l'attrezzu d'estrazzione

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
co_FR: Lista di i stinzioni separati da punti-virgule (i.e. *.cpp;*.h) :

en: Invocation:
co_FR: Invucazione :

en: Command to extract translations:
co_FR: Cummanda per estrae e traduzzioni :

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
co_FR: Ghjè a cummanda impiegata per lancià l'attrezzu d'estrazzione.
    %o hè u nome di schedariu in esciuta, %K per a lista
    di e parolle chjave, %F per a lista di schedarii in entrata,
    %C per l'ozzione di u mazzu di caratteri (fighjate inghjò).

en: An item in keywords list:
co_FR: Un elementu in a lista di e parolle chjave :

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
co_FR: Quessu serà ligatu à a linea di cummanda una volta
    per ogni parolla chjave. %k estende à a parolla chjave.

en: An item in input files list:
co_FR: Un elementu in a lista di schedarii d'entrata :

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
co_FR: Quessu serà ligatu à a linea di cummanda una volta per ogni
    schedariu in entrata. %f estende à u nome di schedariu.

en: Source code charset:
co_FR: Mazzu di caratteri di u testu d'urigine :

en: This will be attached to the command line
    only if source codecharset was given. %c expands to charset value.
co_FR: Quessu serà ligatu à a linea di cummanda solu s'è ci hè un
    mazzu di caratteri di u testu d'urigine. %c estende à stu valore.

en: Catalog properties
co_FR: Pruprietà di u catalogu

en: Project name and version:
co_FR: Nome è versione di prughjettu :

en: Plural Forms:
co_FR: Forme Plurale :

en: Use default rules for this language
co_FR: Impiegà e regule predefinite per sta lingua

en: Use custom expression
co_FR: Impiegà un espressione predefinita

en: Learn about plural forms
co_FR: Per amparà nantu à e forme plurale

en: Charset:
co_FR: Mazzu di caratteri :

en: Team:
co_FR: Squadra :

en: Team's email address:
co_FR: Indirizzu elettronicu di a squadra :

en: Translation properties
co_FR: Pruprietà di a traduzzione

en: Sources paths
co_FR: Passeghji d'urigine

en: Extract text from source files in the following directories:
co_FR: Estrae testu da i schedarii d'urigine in sti cartulari :

en: Base path:
co_FR: Passeghju di basa :

en: Sources keywords
co_FR: Parolle chjave di testi d'urigine

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
co_FR: Aduprate ste parolle chjave (nomi di funzioni) per ricunnosce e frase
    chì sò à traduce in i schedarii d'urigine :

en: Learn about gettext keywords
co_FR: Per sapene più nantu à e parolle chjave gettext

en: Update summary
co_FR: Riassuntu di e mudificazioni

en: These strings were found in the sources but were not in the catalog.
    Poedit will add them to the catalog now.
co_FR: Ste frase sò statu trove in i testi d'urigine ma micca in u catalogu.
    Poedit hà da aghjunghjelle à u catalogu avà.

en: New strings
co_FR: Frase nove

en: These strings are no longer in the sources.
    Poedit will remove them from the catalog now.
co_FR: Ste frase ùn sò più in i testi d'urigine.
    Poedit hà da togliele da u catalogu avà.

en: Obsolete strings
co_FR: Frase anziane

en: (0 new, 0 obsolete)
co_FR: (0 nova, 0 anziana)

en: Open
co_FR: Apre

en: Save catalog
co_FR: Arregistrà u catalogu

en: Validate
co_FR: Validazione

en: Check for errors in the translation
co_FR: Circà i sbaglii in a traduzzione

en: Update
co_FR: Mudificà

en: Update catalog - synchronize it with sources
co_FR: Mudificà u catalogu - Sincrunizallu cù i testi d'urigine

en: Toggled if selected string has fuzzy translation
co_FR: Attivata s'è a frasa selezziunata hà una traduzzione dubbitosa

en: Show or hide the sidebar
co_FR: Affissà o piantà a barra laterale

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text:
co_FR: U precedente testu d'urigine :

en: The old source text (before it changed during an update) that the fuzzy translation corresponds to.
co_FR: U vechju testu d'urigine (nanzu ch'ellu sia cambiatu) chì curresponde à a traduzzione dubbitosa.

en: Notes for translators:
co_FR: Annutazioni per i traduttori :

en: Add comment
co_FR: Aghjunghje un cummentu

en: Add Comment
co_FR: Aghjunghje un Cummentu

en: Translation suggestions:
co_FR: Suggestioni di traduzzione :

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
co_FR: Alcuna occurrenza trova

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (OS X, Linux).
en: No Matches Found
co_FR: Alcuna Occurrenza Trova

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
co_FR: Sta frasa hè statu trova in a memoria di traduzzione di Poedit.

en: (New: %i, obsolete: %i)
co_FR: (Nove : %i, anziane : %i)

en: Importing translations: %d
co_FR: Impurtazione di traduzzioni : %d

en: Poedit Update
co_FR: Rinnovu di Poedit

en: Preparing migration...
co_FR: Appruntamentu di a migrazione...

en: Migration exit status: %d
co_FR: Statu di fine di migrazione : %d

en: Poedit needs to convert your translation memory to a new format.
co_FR: Poedit hà bisognu di cunvertisce a vostra memoria di traduzzione in una nova forma.

en: This must be done before Poedit can start. It may take a few minutes if you have lots of translations stored, but should normally be much faster.
co_FR: St'operazione hè à fà nanzu chì Poedit possa dimarrà. Quessa pò durà qualchì minuta s'ella ci hè assai traduzzioni, ma aspessu, pò andà piu prestu.

en: Proceed
co_FR: Cuntinuà

en: Translation memory migration failed.
co_FR: Migrazione fiasca di a memoria di traduzzione.

en: Your translation memory data couldn't be migrated. The error was:
    
    %s
    Please email help@poedit.net and we’ll get it fixed.
co_FR: I dati di a vostra memoria di traduzzione ùn ponu micca esse trasfurmati. L'errore hè :
    
    %s
    Mandate un email à help@poedit.net è u curregeremu.

en: Cannot create temporary directory.
co_FR: Ùn pò micca creà u cartulare timpurariu.

en: Welcome to Poedit
co_FR: Benvenutu in Poedit

en: Edit a translation
co_FR: Mudificà una traduzzione

en: Open an existing PO file and edit the translation.
co_FR: Apre un schedariu PO chì esiste è mudificà a traduzzione.

en: Take an existing PO file or POT template and create a new translation from it.
co_FR: Parte da un schedariu PO o un mudellu POT chì esiste per creà una nova traduzzione.

en: Collaborate on a translation with Crowdin
co_FR: Cullaburà à una traduzzione cù Crowdin

en: Download a file from Crowdin project, translate and sync your changes back.
co_FR: Telecaricà un schedariu à partesi di un prughjettu Crowdin, traducellu è sincrunizà e vostre mudificazioni dopu.

en: What is Crowdin?
co_FR: Cosa hè Crowdin ?

en: There are no translations. That’s unusual.
co_FR: Ùn ci hè mancuna traduzzione. Quessa pare stranu.

en: Translatable entries aren't added manually in the Gettext system, but are automatically extracted
    from source code. This way, they stay up to date and accurate.
    Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
co_FR: L'elementi traducevule ùn sò micca aghjunti à a manu in u sistema Gettext, ma sò autumaticamente estratti
    da u testu d'urigine. Cusì, sò sempre attualizati è esatti.
    Di bona regula, i traduttori impieganu i schedarii di mudellu PO (POT) appruntati da u prugrammatore.

en: (Learn more about GNU gettext)
co_FR: (Sapene di più nantu à GNU gettext)

en: The simplest way to fill this catalog is to update it from a POT:
co_FR: A manera a più simplice di riempie stu catalogu hè di rinnuvallu da un POT :

en: Update from POT
co_FR: Mudificà da un POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
co_FR: Piglià e frase traducevule da un mudellu POT chì esiste.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
co_FR: Pudete dinù estrae e frase traducevule da i schedarii d'urigine :

en: Extract from sources
co_FR: Estrae da i schedarii d'urigine

en: Configure source code extraction in Properties.
co_FR: Sceglie l'ozzioni di l'estrazzione da i schedarii d'urigine in Pruprietà.

en: Sync
co_FR: Sincrunizà

en: Synchronize the translation with Crowdin
co_FR: Sincrunizà a traduzzione cù Crowdin
