GnuCash 4.9-pre1 - en to az translation catalogue (105 entries)

en: Arabic
az: Ərəb dili

en: Baltic
az: Baltik dillər

en: Central European
az: Mərkəzi Avropa dilləri

en: Chinese
az: Çin Dili

en: Cyrillic
az: Kiril dilləri

en: Greek
az: Yunan dili

en: Hebrew
az: Yəhudi dili

en: Japanese
az: Yapon dili

en: Korean
az: Koreya dili

en: Turkish
az: Türk dili

en: Unicode
az: Yunikod

en: Vietnamese
az: Vyetnam dili

en: Western
az: Qərb dilləri

en: Other
az: Başqa

en: Unicode (UTF-8)
az: Yunikod (UTF-8)

en: User Defined
az: İstifadəçi Tə'yinli

en: Menu
az: Menyu

en: The menu of options
az: Seçimlər menyusu

note: Translators: The following symbols will build the * * header line of exported CSV files:
en: Date
az: Tarix

en: Account
az: Hesab

en: Symbol
az: Simvol

en: Shares
az: Paylaşmalar

en: None
az: Heç biri

en: Description
az: İzahat

en: Name
az: Ad

en: Value
az: Qiymət

en: Action
az: Gediş

en: Number
az: Rəqəm

en: Memo
az: Yaddaş

en: Notes
az: Qeydlər

en: Type
az: Növ

en: Open
az: Aç

en: Title
az: Başlıq

en: Balance
az: Balans

en: Custom
az: Xüsusi

en: Top
az: Üst

en: Complete
az: Qurtardı

en: Transfer
az: Daşı

en: Total
az: Toplam

en: Options
az: Seçənəklər

en: Transaction Report
az: Transaksiya Raportu

en: Statement Date
az: Başlama tarixi

en: Descending
az: Azalan

en: Ascending
az: Artan

en: New Account
az: Yeni Hesab

en: Select All
az: Hamısını Seç

en: Clear All
az: Hamısını Təmizlə

en: Error
az: Xəta

en: Debit Amount
az: Miqdar

en: To Amount
az: Miqdar

en: Date:
az: Tarix :

en: Save
az: Qeyd Et

en: (null)
az: (sıfır)

en: Account Name
az: Hesab adı

en: Fraction
az: Bölmə

en: Source
az: Qaynaq

en: Security
az: Təhlükəsizlik

en: Preview
az: Ön Nümayiş

note: Filter By Dialog, Date Tab, Start section
en: Start
az: Başlama tarixi

en: Start Date
az: Başlama tarixi

en: Interest To
az: Başlama tarixi

en: _Select...
az: _Seç...

en: Desc_ription
az: İzahat

note: Preferences Dialog, General Tab
en: General
az: Ümumi

en: Default
az: Əsas

en: Account _name
az: Hesab adı

en: _Account code
az: Hesab Adı

en: _Description
az: İzahat

en: Account _Color
az: Hesab adı

en: Examples
az: Ad

en: De_scription
az: İzahat

en: _Type
az: _Növ

en: _Name
az: Ad

en: Income Total
az: Toplam

en: (none)
az: (heç biri)

en: Red
az: Qırmızı

en: Green
az: Yaşıl

en: Sample
az: Ad

en: Bottom
az: Alt

en: S_ource
az: Kaynak

en: Before _Date
az: Tarix

en: Millimeters
az: Millimetr

en: y
az: b

en: Amount (_words)
az: Miqdar

en: Amount (_numbers)
az: Hesab adı

en: _Row span
az: Sətir spanı

en: _Column span
az: Sütun spanı

en: Yearly
az: İllik

en: _Username
az: İstifadəçi Adı

en: _Password
az: Parol

en: Budget Name
az: Hesab Adı

en: Statement _Date
az: Başlama tarixi

en: From
az: Etibarən

en: To
az: Buraya Qədər

en: _Name or description
az: İzahat

en: Line
az: Sətir

en: All
az: Hamısı

en: Hello, World!
az: Xoş gördük, Dünya!

en: true
az: doğru

en: false
az: yanlış

en: Units
az: Vahidlər

en: Marker Color
az: İşarələyici Rəngi

en: Number of columns
az: Sütun miqdarı

en: Plain
az: Düz

en: custom
az: xüsusi
