Freeciv 2.3.0 - en to it translation catalogue (3563 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
it: *%s (IA)* In modalità away la IA non può firmare dei trattati.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
it: *%s (IA)* Prima rompere l'alleanza con %s, %s

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
it: *%s (IA)* Desidero che tu mantenga le distanze da %s per un po' di tempo, %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
it: *%s (IA)* Cessiamo innanzitutto le ostilità, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
it: *%s (IA)* Vorrei vederti mantenere il cessate il fuoco ancora per un po', %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
it: *%s (IA)* Il fatto è che non mi fido ancora di te, per allearci, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
it: *%s (IA)* Non conosco la città menzionata.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
it: *%s (IA)* Spiacente, avere la visione in comune con te non è sicuro.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
it: *%s (IA)* Questa offerta non era molto vantaggiosa per noi, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
it: *%s (IA)* Benvenuto nella nostra alleanza %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
it: *%s (IA)* Si, speriamo di rimanere uniti per sempre, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
it: *%s (IA)* Si, firmiamo la pace!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
it: *%s (IA)* D'accordo. Niente più ostilità, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
it: *%s (IA)* Salve %s! Posso suggerire un cessate il fuoco finché non ci conosciamo meglio?

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
it: *%s (IA)* Lo spazio sarà vostro.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
it: *%s (IA)* Abbiamo tollerato le vostre cruente buffonate troppo a lungo! E guerra sia!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
it: *%s (IA)* Pace in... forse un'altra volta.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
it: *%s (IA)* Alla fine siamo di fronte! Speri forse di poter scappare dopo i crimini che hai commesso?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
it: *%s (IA)* La vostra celata ostilità vi ha portato venti di guerra!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
it: *%s (IA)* La tua aggressione contro %s è stato il vostro ultimo errore!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
it[0]: *%s (IA)* Lanceremo un attacco massiccio contro %s in %d turno per impedirgli il lancio della nave spaziale.
it[1]: *%s (IA)* Lanceremo un attacco massiccio contro %s in %d turni per impedirgli il lancio della nave spaziale.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
it: *%s (IA)* È atteso il vostro aiuto in questa faccenda. Lunga vita alla nostra gloriosa alleanza!

en: *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turn and expect you to honor your alliance with us and do likewise! | *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turns and expect you to honor your alliance with us and do likewise!
it[0]: *%s (IA)* %s ha vigliaccamente violato i nostri accordi a suo vantaggio. Risponderemo in forze in %d turno e ci aspettiamo che onoriate la nostra alleanza facendo lo stesso.
it[1]: *%s (IA)* %s ha vigliaccamente violato i nostri accordi a suo vantaggio. Risponderemo in forze in %d turni e ci aspettiamo che onoriate la nostra alleanza facendo lo stesso.

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
it[0]: *%s (IA)* Intendiamo saccheggiare la ricca civiltà degli %s. Dichiareremo guerra in %d turno.
it[1]: *%s (IA)* Intendiamo saccheggiare la ricca civiltà degli %s. Dichiareremo guerra in %d turni.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
it: *%s (IA)* Se desideri parte del bottino unisciti a noi all'attacco!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
it[0]: *%s (IA)* Ne ho abbastanza dei %s. Lasciaci fare a pezzi questa patetica civiltà. Dichiareremo guerra in %d turno.
it[1]: *%s (IA)* Ne ho abbastanza dei %s. Lasciaci fare a pezzi questa patetica civiltà. Dichiareremo guerra in %d turni.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
it: *%s (IA)* Come nostri gloriosi alleati ci aspettiamo il vostro aiuto in questa guerra.

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
it[0]: *%s (IA)* Onoreremo la nostra alleanza e dichiareremo guerra a %s in %d turno. Stiamo arrivando!
it[1]: *%s (IA)* Onoreremo la nostra alleanza e dichiareremo guerra a %s in %d turni. Stiamo arrivando!

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
it[0]: *%s (IA)* Onoreremo la nostra alleanza con %s e dichiareremo guerra agli %s in %d turno.  Ci aspettiamo che agiate ugualmente.
it[1]: *%s (IA)* Onoreremo la nostra alleanza con %s e dichiareremo guerra agli %s in %d turni.  Ci aspettiamo che agiate ugualmente.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
it: *%s (IA)* Il tuo tentativo di conquistare lo spazio da solo tradisce le tue vere intenzioni, la nostra allenza è finita!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
it: *%s (IA)* Il tuo tentativo di dominare unilateralmente lo spazio esterno è estremamente offensivo.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
it: *%s (IA)* Se non fermate i lavori di costruzione della nave spaziale, ci vedremo costretti a prendere provvedimenti!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
it: *%s (IA)* Spiacente, avere la visione in comune con te non è più sicuro

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
it: *%s (IA)* Saluti al nostro più fedele alleato, ci rivolgiamo a te per distruggere il nostro nemico, %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
it: *%s (IA)* Saluti al nostro alleato, abbiamo notato che non avete ancora dichiarato guerra al nostro nemico, %s. Perché dobbiamo essere noi a ricordarti le tue promesse?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
it: *%s (IA)* Senza onore! Abbiamo fatto un'alleanza e tuttavia siete ancora in pace con il nostro mortale nemico, %s! Questo è inaccettabile, la nostra alleanza è finita!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
it: *%s (IA)* Saluti amico, possiamo suggerire una campagna militare congiunta ed unirci in un'alleanza?

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
it: *%s (IA)* Saluti vicino, possiamo suggerire una più pacifica relazione?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
it: *%s (IA)* Siamo entrambi sfiniti da questo continuo spargimento di sangue. Possiamo suggerire di cessare le ostilità?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
it: *%s (IA)* Siamo stati ferocemente attaccati da %s, ed abbiamo bisogno del vostro aiuto! Onorate la nostra gloriosa alleanza e il vostro nome non sarà  dimenticato!

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
it: Il governatore della città non può soddisfare i requisiti per %s. Restituzione del controllo.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
it: Il governatore si è confuso cercando di gestire %s.  Si consiglia di dare un'occhiata.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
it: Segnalare questo messaggio a %s

en: none
it: nessuno

en: custom
it: personalizzato

note: TRANS: city is not growing.  Keep short.
en: never
it: mai

en: %d turn | %d turns
it[0]: %d turno
it[1]: %d turni

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
it:  contento

en: ?cma:Very happy
it: ?cma: massimizza contenti

en: Old attributes detected and removed.
it: Vecchi attributi rintracciati e rimossi.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
it: Il plugin '%s' non è disponibile. Disponibili sono %s

en: No real audio plugin present.
it: Assenza del plugin real audio.

en: Proceeding with sound support disabled.
it: Si procede con il supporto per il sonoro disabilitato.

en: To get sound you need to download a sound set!
it: Per avere il sonoro devi scaricare un modulo sonoro!

en: Get sound sets from <%s>.
it: Prendi la tabella dei suoni da <%s>.

en: No real audio subsystem managed to initialize!
it: Nessun reale sottosistema audio da inizializzare

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
it: Forse ci sono configurazioni errato e permessi errati.

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
it: Freeciv è rilasciato come software libero e la distribuzione di sue copie
    è benvenuta a certe condizioni;

en: See the "Copying" item on the Help menu.
it: vedete la voce "Licenza" nel menù Aiuto.

en: Now ... Go give 'em hell!
it: Adesso... spediteli all'inferno!

en: Export complete.
it: Salvataggio completato.

en: Export failed, couldn't write to file.
it: Salvataggio fallito, impossibile scrivere sul file.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
it: ?filler:XXX/XXX XXX turni

en: %3d turn | %3d turns
it[0]: %3d turno
it[1]: %3d turni

en: %d/turn
it: %d/turno

en: Obsolete
it: Obsoleta

en: Built
it: Costruita

en: Destroyed
it: Distrutto

en: Great Wonder
it: Grande meraviglia

en: Small Wonder
it: Piccola meraviglia

note: TRANS: "unknown" city name TRANS: "unknown" location TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: Illness deactivated in ruleset.
it: Malattia disattivata nel ruleset.

en: ?city_state:Celebrating
it: ?city_state:Entusiasmo

en: ?city_state:Disorder
it: ?city_state:Sommossa

en: ?city_state:Peace
it: ?city_state:Pace

en: (worklist)
it: (lista lavori)

en: ?city:Name
it: ?city:Nome

en: City Name
it: Nome città

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
it: Nazione

en: ?size [short]:Sz
it: ?size:Dim

en: Size
it: Dimensione

en: State
it: Stato

en: Celebrating/Peace/Disorder
it: Entusiasmo/Pace/Sommossa

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
it: Abbreviato *=Entusiasmo, X=Sommossa

en: ?Happy workers:H
it: ?Happy workers:Co

en: Workers: Happy
it: Lavoratori: Contenti

en: ?Content workers:C
it: ?Content workers:So

en: Workers: Content
it: Lavoratori: Soddisfatti

en: ?Unhappy workers:U
it: ?Unhappy workers:Sc

en: Workers: Unhappy
it: Lavoratori: Scontenti

en: ?Angry workers:A
it: ?Angry workers:Ar

en: Workers: Angry
it: Lavoratori: Arrabbiati

en: ?city:Workers
it: ?city:Lavoratori

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
it: ?happy/content/unhappy/angry:Co/So/Sc/Ar

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
it: Lavoratori: Contenti, Soddisfatti, Scontenti, Arrabbiati

en: Best
it: Migliore

en: attack
it: attacco

en: Best attacking units
it: La migliore unità d'attacco

en: defense
it: difesa

en: Best defending units
it: La migliore unità di difesa

en: Units
it: Unità

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
it: ?Present (units):Qui

en: Number of units present
it: Numero di unità presenti

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
it: ?Supported (units):Possedute

en: Number of units supported
it: Numero di unità supportate

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
it: ?food (population):Crescita

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
it: ?Stock/Target:(Possedute/Necessarie)

en: Turns until growth/famine
it: Turni prima della crescita/carestia

en: ?food/production/trade:F/P/T
it: ?food/production/trade:Ci/Pr/Co

en: Surplus: Food, Production, Trade
it: Surplus: Cibo, Produzione, Commercio

en: Surplus: Food
it: Surplus: Cibo

en: Surplus: Production
it: Surplus: Produzione

en: Waste
it: Spreco

en: Surplus: Trade
it: Surplus: Commercio

en: Corruption
it: Corruzione

en: Economy
it: Economia

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
it: ?gold/luxury/science:Au/Lu/Sc

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
it: Economia: Auri, Lusso, Scienza

en: ?Gold:G
it: ?Gold:Au

en: Economy: Gold
it: Economia: Auri

en: ?Luxury:L
it: ?Luxury:Lu

en: Economy: Luxury
it: Economia: Lusso

en: ?Science:S
it: ?Science:Sc

en: Economy: Science
it: Economia: Scienza

en: ?number_trade_routes:R
it: ?number_trade_routes:I

en: ?pollution [short]:Pol
it: ?pollution [short]:Inq

en: Pollution
it: Inquinamento

en: ?plague risk [short]:Pla
it: ?plague risk [short]:Peste

en: ?cma:Governor
it: ?cma:Governatore

en: Citizen Governor
it: Governatore cittadino

en: Production
it: Produzione

en: Turns/Buy
it: Turni/Acquisto

en: Currently Building
it: Costruzione in corso

en: Specialists: %s
it: Specialisti: %s

en: Special
it: Specialisti

en: Invalid signal number "%s".
it: Numero segnale "%s" non valido.

en: Try using --help.
it: Prova ad usare --help.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
it: La porta "%s" specificata con l'opzione --port non è valida.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
it: Il livello di debug "%s" specificato con l'opzione --debug non è valida.

en: Invalid announce protocol "%s".
it: Protocollo non valido "%s".

en: Unrecognized option: "%s"
it: Opzione sconosciuta: "%s"

en: Updating old metaserver address "%s".
it: Aggiornamento indirizzo metaserver "%s".

en: There was an error while auto connecting; aborting.
it: C'è stato un errore durante l'auto connessione; abortito.

en: Game started.
it: Gioco iniziato

en: Changing production of every %s into %s.
it: cambiamento della produzione di ogni %s in %s.

en: ?embassy:Both
it: ?embassy:Entrambi

en: ?embassy:Yes
it: ?embassy:Sì

en: ?embassy:With Us
it: ?embassy:Da noi

en: ?embassy:Contact
it: ?embassy:Contatto

en: ?embassy:No Contact
it: ?embassy:Nessun contatto

en: ?vision:Both
it: ?vision:Entrambi

en: ?vision:To Them
it: ?vision:A loro

en: ?vision:To Us
it: ?vision:A noi

en: The %s give %s
it: Gli %s danno %s

en: The %s give their worldmap
it: Gli %s danno la loro mappa del mondo

en: The %s give their seamap
it: Gli %s danno la loro mappa dei mari

en: The parties agree on a cease-fire
it: Le parti si accordano per un cessate-il-fuoco

en: The parties agree on a peace
it: Le parti si accordano per una pace

en: The parties create an alliance
it: Le parti creano un'alleanza

en: The %s give shared vision
it: Gli %s danno la visione in comune

en: The %s give an embassy
it: Gli %s concedono un'ambasciata

en: Popup Request
it: Finestra messaggio

en: Failed looking up host.
it: Ricerca del nome del server fallita.

en: Connection in progress.
it: Connessione in avanzamento.

en: Disconnected from server.
it: Disconnesso dal server.

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
it: Impossibile collegarsi al server "%s" alla porta %d come "%s" dopo %d tentativi

en: Connection to server refused. Please start the server.
it: Connessione al server rifiutata. Verificare che il server sia partito.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
it: Errore durante il collegamento al server "%s" alla porta %d come "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
it: Collegamento automatico al server "%s" alla porta %d come "%s" ogni %f secondi per %d volte

en: Couldn't start the server.
it: Impossibile far partire il server.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
it: Dovrai farlo partire manualmente. Spiacenti...

en: Couldn't connect to the server.
it: Impossibile collegarsi al server.

en: We probably couldn't start it from here.
it: Probabilmente non è possibile farlo partire da qui.

en: Established control over the server. You have command access level 'hack'.
it: Controllo stabilito sul server. Si dispone del livello di accesso "hack".

en: Only transporter units can be unloaded.
it: solo le unità cargo possono essere scaricate.

en: Only settler units can be put into auto mode.
it: solo i coloni possono essere impostati in modalità automatica.

en: Only nuclear units can do this.
it: solo le unità nucleari possono farlo.

en: Only paratrooper units can do this.
it: solo le unità paracadutate possono farlo.

en: Didn't find a route to the destination!
it: impossibile trovare un percorso fino alla destinazione!

en: Oh my! You seem to have no capital!
it: Attenzione! Sembra che la nazione non abbia una capitale!

en: Terrain
it: Terreno

en: Change tile terrain.
    Shortcut: t
    Select terrain type: shift+t or right-click here.
it: Cambia il terreno.
    Scorciatoia: t
    Selezionate il tipo di terreno: maiuscolo+t o tasto destro qui.

en: Terrain Resource
it: Risorse terreno

en: Change tile terrain resources.
    Shortcut: r
    Select resource type: shift+r or right-click here.
it: Modifica le risorse del terreno.
    Scorciatoia: r
    Selezionare il tipo risorse: maiuscolo+r o tasto destro qui.

en: Terrain Special
it: Risorse speciali del terreno

en: Modify tile specials.
    Shortcut: s
    Select special type: shift+s or right-click here.
it: Modifica le risorse speciali del quadrante.
    Scorciatoia: s
    Selezionare il tipo di risorsa: maiuscolo+s o tasto destro qui.

en: Road
it: Strada

en: Military Base
it: Base militare

en: Create a military base.
    Shortcut: m
    Select base type: shift+m or right-click here.
it: Crea una base militare.
    Scorciatoia: m
    Selezionare il tipo di base: maiuscolo+m o tasto destro qui.

en: Unit
it: Unità

en: Create unit.
    Shortcut: u
    Select unit type: shift+u or right-click here.
it: Crea unità.
    Scorciatoia: u
    Selezionare il tipo unità: maiuscolo+u o tasto destro qui.

en: City
it: Città

en: Create city.
    Shortcut: c
it: Crea città.
    Scorciatoia: c

en: Vision
it: Visione

en: Modify player's tile knowledge.
    Shortcut: v
it: Modifica la conoscenza dei quadranti del giocatore.
    Scorciatoia: v

en: Start Position
it: Posizione di partenza

en: Copy/Paste
it: Copia/Incolla

en: Copy and paste tiles.
    Shortcut for copy mode: shift-c
    Shoftcut for paste mode: shift-v
it: Copia ed incolla quadranti.
    Scorciatoia per il copia: maiuscolo-c
    Scorciatoia per l'incolla: maiuscolo-v

en: Paint
it: Disegna

en: Erase Value
it: Cancella valore

en: Erase
it: Cancella

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Toggle erase mode.
    Shortcut: shift-d
it: Commuta modalità cancellazione.
    Scorciatoia: maiuscolo-d

en: Toggle copy mode.
    Shortcut: shift-c
it: Commuta modalità copia.
    Scorciatoia: maiuscolo-c

en: Toggle paste mode.
    Shortcut: shift-v
it: Commuta modalità incolla.
    Scorciatoia: maiuscolo-v

en: Buffer empty.
it: Buffer vuoto.

en: %d tile copied. | %d tiles copied.
it[0]: %d quadrante copiato.
it[1]: %d quadranti copiati.

en: (noname)
it: (nessun nome)

en: Bribe Enemy Unit
it: Corrompi unità nemica

en: Traitors Demand Too Much!
it: I traditori chiedono troppo!

en: Steal Technology
it: Ruba tecnologia

en: _Steal
it: Ruba

en: Select Advance to Steal
it: Scegliete la tecnologia da rubare

en: _Advances:
it: _Tecnologie:

en: Sabotage Improvements
it: Sabotaggio strutture

en: _Sabotage
it: _Sabotaggio

en: Select Improvement to Sabotage
it: Scegliete la struttura da sabotare

en: _Improvements:
it: _Strutture cittadine

en: City Production
it: Produzione della città

en: You can't incite a revolt in %s.
it: Non puoi incitare una rivolta a %s.

en: City can't be incited!
it: La città non può essere incitata alla rivolta!

en: Incite a Revolt!
it: Incita una rivolta!

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
it: Il vostro %s è arrivato a %s.
    Quali sono i vostri ordini?

en: _Keep moving
it: Continua a _muoverti

en: _Wait
it: _Attendi

en: No visible unit on this tile.
it: Nessuna unità visibile in questo quadrante.

en: This city isn't known!
it: Città sconosciuta!

en: This tile doesn't exist in this game!
it: Quadrante sconosciuto!

en: This unit isn't known!
it: Unità sconosciuta!

en: Cleared output window.
it: Finestra messaggi cancellata.

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
it: Scegliere il colore per %s

en: Bold (Ctrl-B)
it: Grassetto (Crtl B)

en: Italic (Ctrl-I)
it: Italico (Ctrl I)

en: Strikethrough (Ctrl-S)
it: Sbarrato (Ctrl S)

en: Underline (Ctrl-U)
it: Sottolineato (Ctrl U)

en: Color (Ctrl-C)
it: Colore (Ctrl C)

en: foreground
it: primo piano

en: Select the text color
it: Scegliere il colore

en: background
it: sfondo

en: Select the background color
it: Selezionare il colore di sfondo

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
it: Invia la chat (Invio)

en: Chat tools
it: Strumenti della chat

en: Flag
it: Bandiera

en: Citizens
it: Cittadini

en: Food:
it: Cibo:

en: Trade:
it: Commercio:

en: Gold:
it: Auri:

en: Luxury:
it: Lusso:

en: Science:
it: Scienza:

en: Granary:
it: Granaio:

en: Change in:
it: Cambia in:

en: Corruption:
it: Corruzione:

en: Waste:
it: Spreco:

en: Pollution:
it: Inquinamento:

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
it: _Descrizione

en: City map
it: Mappa città

en: Production:
it: Produzione:

en: %d/%d %d turns
it: %d/%d %d turni

en: _Buy
it: Co_mpra

en: I_mprovements:
it: _Strutture cittadine:

en: Info
it: Informazioni

en: P_roduction
it: P_roduzione

en: Happ_iness
it: _Benessere

en: _Governor
it: _Governatore

en: _Settings
it: _Impostazioni

en: Entertainers
it: Animatori

en: Scientists
it: Scienziati

en: Taxmen
it: Esattori

en: Overview page
it: Pagina descrizione

en: Production page
it: Pagina produzione

en: Happiness page
it: Pagina benessere

en: Governor page
it: Pagina del governatore

en: This Settings page
it: Pagina impostazioni miste

en: Last active page
it: Ultima pagina attiva

en: New citizens are
it: I nuovi cittadini sono

en: Next time open
it: Apri la prossima volta

en: R_ename...
it: _Rinomina

en: _List present units...
it: _Lista delle unità presenti...

en: _Prev city
it: Città _precedente

en: _Next city
it: Città _successiva

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
it: <b>%s</b> - %s cittadini

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short.
en: blocked
it: bloccato

en: Supported units %d
it: Unità supportate %d

en: Present units %d
it: Unità presenti %d

en: Cen_ter
it: C_entra

en: _Activate unit
it: _Attiva unità

en: Activate unit, _close dialog
it: Attiva unità _e chiudi finestra

en: _Disband unit
it: Congeda _unità

en: _Load unit
it: _Carica unità

en: _Unload unit
it: _Scarica unità

en: _Sentry unit
it: Unità _sentinella

en: _Fortify unit
it: _Fortifica unità

en: Set _Home City
it: Rendi città d'ori_gine

en: U_pgrade unit
it: _Aggiorna unità

en: Buy It!
it: Compra!

en: Sell It!
it: Vendi!

en: Rename City
it: Rinomina città

en: What should we rename the city to?
it: Qual è il nuovo nome della città?

en: Are you sure you want to sell those %s?
it: Si è sicuri di voler vendere i %s?

en: No %s could be sold.
it: Impossibile vendere %s.

en: (no worklists defined)
it: (lista lavori non definita)

en: _Production
it: Pro_duzione

en: Chan_ge
it: _Cambia

en: Add _First
it: Aggiungi _primo

en: Add _Next
it: Aggiu_ngi prossimo

en: Add _2nd Last
it: Aggiungi p_enultimo

en: Add _Last
it: Aggiungi _ultimo

en: Set Worklist
it: Imposta lista lavori

en: Append Worklist
it: Appendi a lista lavori

en: Clear _Worklist
it: _Pulisci lista lavori

en: Gover_nor
it: Gover_natore

en: S_ell
it: _Vendi

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Display
it: _Mostra

en: Cities
it: Città

en: _Inspect
it: _Ispeziona

en: Improvements
it: Strutture cittadine

en: Wonders
it: Meraviglie del mondo

en: All Cities
it: Tutte le città

en: No Cities
it: Nessuna città

en: Invert Selection
it: Inverti la selezione

en: Building Units
it: Costruisci unità

en: Building Improvements
it: Costruisci strutture cittadine

en: Building Wonders
it: Costruisci meraviglie

en: Building Unit
it: Costruisci unità

en: Building Improvement
it: Costruisci struttura cittadina

en: Building Wonder
it: Costruisci meraviglia

en: Coastal Cities
it: Le città sulla costa

en: Same Island
it: Sulla stessa isola

en: Supported Units
it: Unità supportate

en: Units Present
it: Unità presenti

en: Improvements in City
it: Strutture cittadine

en: Wonders in City
it: Meraviglie in città

en: Available Units
it: Unità disponibili

en: Available Improvements
it: Strutture cittadini disponibili

en: Available Wonders
it: Meraviglie disponibili

en: Total Buy Cost: %d
it: Costo totale: %d

en: Prese_ts:
it: _Predefiniti:

en: Ne_w
it: _Nuova

en: Results
it: Risultati

en: Minimal Surplus
it: Surplus minimo

en: Factor
it: Fattore

en: Celebrate
it: Entusiasmo

en: Governor Enabl_ed
it: Governatore _abilitato

en: Governor Disabl_ed
it: Governatore _disabilitato

en: new preset
it: nuova preselezione

en: Name new preset
it: Nome nuova preselezione

en: What should we name the preset?
it: Qual'è il nuovo nome della preselezione?

en: Remove this preset?
it: Elimina questa preselezione?

en: Goto _Location
it: _Vai alla posizione

en: You say you wanna revolution?
it: Volete fare una rivoluzione?

en: Revolution!
it: Rivoluzione!

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
it: Cosa saccheggiare

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
it: Scegliete cosa saccheggiare:

en: All
it: Tutto

en: Edit Nation
it: Modifica nazione

en: What Nation Will You Be?
it: Che nazione volete essere?

en: Pick Nation
it: Scegli nazione

en: _Random Nation
it: Nazione _Casuale

en: Select a nation
it: Scegliete una nazione

en: Nation _Groups:
it: _Gruppi di Nazioni:

en: _Properties
it: _Proprietà

en: _Leader:
it: _Capo:

en: _Female
it: _Femmina

en: _Male
it: _Maschio

en: City _Styles:
it: Stile delle _città:

en: _Description
it: _Descrizione

en: You must select your sex.
it: Dovete scegliere il vostro sesso.

en: You must type a legal name.
it: Dovete digitare un nome valido.

en: Upgrade Unit!
it: Aggiorna unità!

en: Upgrade Obsolete Units
it: Aggiorna le unità obsolete

en: World-map
it: Mappa del mondo

en: Sea-map
it: Mappa dei mari

en: _Maps
it: _Mappe

en: _Advances
it: _Tecnologie

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
it: Tutte le tecnologie

en: _Cities
it: _Città

en: _Give shared vision
it: Concedi _visione in comune

en: Give _embassy
it: Concedi _ambasciata

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
it: ?diplomatic_state:Cessate-il-fuoco

en: ?diplomatic_state:Peace
it: ?diplomatic_state:Pace

en: ?diplomatic_state:Alliance
it: ?diplomatic_state:Alleanza

en: _Pacts
it: _Patti

en: Cancel meeting
it: Cancella incontro

en: Accept treaty
it: Accetta trattato

en: C_lauses:
it: C_lausole:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
it: --- Questo trattato è in bianco. Aggiungere alcune clausole. ---

en: Invalid amount of gold specified.
it: è stata scelta una quantità di auri non valida.

en: The current ruleset does not define any objects corresponding to this editor tool.
it: Il ruleset corrente non definisce alcun oggetto corrispondente a questo strumento di editing.

en: Global Observer
it: Osservatore globale

en: Switch player point-of-view. Use this to edit from the perspective of different players, or even as a global observer.
it: Commuta il punto di vista. Utilizzare questo per modificare le prospettive di ogni giocatore, oppure quando si è osservatori globali.

en: Show the property editor.
it: Mostra l'editor delle proprietà.

en: Select Tool Value
it: Seleziona valore dello strumento

en: Editor Tool
it: Editor

en: Click to change value if applicable.
it: Fare clic per cambiare il valore, se applicabile.

en: Click to change tool mode.
it: Fare clic per cambiare modalità dell'Editor

en: Mode
it: Modalità

en: Use this to change the "size" parameter for the tool. This parameter controls for example the half-width of the square of tiles that will be affected by the tool, or the size of a created city.
it: Utilizzare questo parametro per definire le dimensioni all'interno dell'Editor. Questo parametro controlla, per esempio, la larghezza dei quadranti che saranno influenzati dall'editor o la dimensione della città creata.

en: Use this to change the tool's "count" parameter. This controls for example how many units are placed at once with the unit tool.
it: Utilizzare questo parametro per impostare il parametro "count" nell'Editor. Questo controlla, ad esempio, quante unità sono posizionate alla volta.

en: Count
it: Quantità

en: Use this to change the "applied player" tool parameter. This controls for example under which player units and cities are created.
it: Utilizzare questo parametro per modificare i giocatori a cui verranno applicate le modifiche. Per esempio, questo influenza sotto quale giocatore verranno create le unità e città.

en: Tile
it: Quadrante

en: Player
it: Giocatore

en: ?play:Game
it: ?Player:Gioco

en: TRUE
it: VERO

en: FALSE
it: FALSO

note: TRANS: "Number of buildings, number of small * wonders (e.g. palace), number of great wonders."
en: %db %ds %dW
it: %ds %dm %dM

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
it: %d conosciuta

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
it: %d presente

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
it: (mai)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
it: (distrutta)

en: Edit
it: Modifica

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
it: Presente

en: Name
it: Nome

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
it: Conosciuta

note: TRANS: As in "the turn when this building was built".
en: Turn Built
it: Lampadine a turno

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
it: Imposta

en: Image
it: Immagine

en: Resource
it: Risorse

en: Index
it: Indice

en: Continent
it: Continente

en: Specials
it: Risorse speciali

en: Bases
it: Basi

en: Address
it: Indirizzo

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
it: Nazioni

note: TRANS: Image header
en: Type
it: Tipo

en: Moves Left
it: Movimenti residui

en: Fuel
it: Carburante

en: Moved
it: Spostato

en: Done Moving
it: Completato movimento

note: TRANS: HP = Hit Points of a unit.
en: HP
it: PV

en: Veteran
it: Veterano

en: Buildings
it: Strutture

en: Food Stock
it: Riserva di cibo

en: Shield Stock
it: Capacità di produzione

en: Government
it: Governo

en: Inventions
it: Invenzioni

en: Science
it: Scienza

en: Gold
it: Auri

en: Year
it: Anno

en: Scenario Name
it: Nome scenario

en: Scenario Description
it: Descrizione scenario

en: Save Players
it: Salva giocatori

en: Destroy
it: Distruggi

en: Pressing this button will send a request to the server to destroy (i.e. erase) the objects selected in the object list.
it: Premendo questo tasto verrà richiesto al server di distruggere (cancellare) gli oggetti selezionati nella lista.

en: Create
it: Crea

en: Pressing this button will create a new object of the same type as the current property page and add it to the page. The specific type and count of the objects is taken from the editor tool state. So for example, the "tool value" of the unit tool and its "count" parameter affect unit creation.
it: Premendo questo tasto verrà creato un nuovo oggetto dello stesso tipo della corrente pagina proprietà e verrà aggiunto nella pagina. Il tipo e la quantità di oggetti che verranno creati è preso dagli opportuni valori nell'Editor. Quindi ad esempio, il tipo unità e la quantità influenzano la creazione dell'unità.

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
it: %s proprietà

en: Filter:
it: Filtro:

en: Enter a filter string to limit which properties are shown. The filter is one or more text patterns separated by | ("or") or & ("and"). The symbol & has higher precedence than |. A pattern may also be negated by prefixing it with !.
it: Inserire una stringa filtro per limitare le proprietà mostrate. I filtri sono uno o più pattern separati dal carattere | (significa "o") e & (significa "e"). Il simbolo & ha precedenza sul |. Un pattern può essere anche negato usando come  prefisso con il carattere "!".

en: Pressing this button will send all modified properties of the objects selected in the object list to the server. Modified properties' names are shown in red in the properties panel.
it: Premendo questo tasto verranno applicate tutte le modifiche agli oggetti selezionati. Le proprietà modificate sono mostrate in rosso nel pannello proprietà.

en: Pressing this button will reset all modified properties of the selected objects to their current values (the values they have on the server).
it: Premendo questo tasto verranno resettate tutte le modifiche alle proprietà nella selezione corrente al valore impostato sul server.

en: Property Editor
it: Editor proprietà

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Main)
it: Vista (principale)

note: TRANS: Vision layer name. Feel free to leave untranslated.
en: Seen (Invis)
it: Vista (Invisibili)

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Find City
it: Cerca città

en: Ci_ties:
it: Ci_ttà:

en: Select tax, luxury and science rates
it: Scegliete il tasso di imposte, lusso e scienza

en: Tax
it: Imposte

en: Lock
it: Bloccare

en: Luxury
it: Lusso

en: %s max rate: %d%%
it: Tasso massimo per %s: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
it: Vai/aereotrasporta unità

en: Air_lift
it: Aero_trasporta

en: _Goto
it: _Vai a

en: Airlift
it: Aereotrasporta

en: Show _All Cities
it: _Mostra tutte le città

en: No units selected.
it: Nessuna unità selezionata.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
it: Riferite i bug a %s

en: Turn Done
it: Fine Turno

en: Shift+Return
it: Maiuscolo+Invio

en: Allies Only
it: Solo alleati

en: Clear links
it: Pulisci collegamenti

en: Are you sure you want to quit?
it: Sei sicuro di voler terminare?

en: Close Tab:
    %s
it: Chiudi tabella:
    %s

en: Cities:
it: Città:

en: Luxuries:
it: Lusso:

en: Buildings:
it: Strutture:

en: Units:
it: Unità:

en: Wonders:
it: Meraviglie:

en: Happiness
it: Benessere

note: TRANS: the width of this text defines the width of the city dialog.
en: Additional information is available via left click on the citizens.
it: Informazioni addizionali sono disponibili con il clic sinistro sui cittadini.

en: Cost:
it: Costo:

en: Upkeep:
it: Mantenimento:

en: Requirement:
it: Richiede:

en: Obsolete by:
it: Obsoleto con:

en: Attack:
it: Attacco:

en: Defense:
it: Difesa:

en: Move:
it: Mosse:

en: FirePower:
it: Potenza di fuoco:

en: Hitpoints:
it: Punti vita:

en: Basic Upkeep:
it: Mantenimento di base:

en: Vision:
it: Visione:

en: Move/Defense:
it: Movimento/difesa:

en: Food/Res/Trade:
it: Cibo/Prod/Comm:

en: Resources:
it: Risorse:

en: (Never)
it: (Mai)

en: Removed
it: Rimosso

en: Freeciv Help Browser
it: Guida di Freeciv

en: Expand All
it: Espandi tutto

en: Collapse All
it: Ripiega tutto

en: Allows
it: Permette

en: Obsoletes
it: Rende obsoleto

en: with
it: con

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value TRANS: "Resources: (none)".
en: (none)
it: (nessuno)

en: Ruler:
it: Capo:

en: Government:
it: Governo:

en: Capital:
it: Capitale:

en: Tax:
it: Imposte:

en: Researching:
it: Ricerca

en: _Diplomacy
it: _Diplomazia

en: _Techs
it: _Tecnologie

en: Foreign Intelligence: %s Empire
it: Spionaggio: Impero %s

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
it: (Sconosciuto)

en: Build New City
it: Costruzione nuova città

en: What should we call our new city?
it: Come dobbiamo chiamare la nostra nuova città?

en: Set local options
it: Imposta le opzioni locali

en: Game Settings
it: Impostazioni di gioco

en: Leaving a local game will end it!
it: Abbandonare una partita locale significa terminarla!

en: _Game
it: _Gioco

en: _Options
it: _Opzioni

en: _Edit
it: Modifica

en: _Improvements
it: _Strutture cittadine

en: C_ivilization
it: C_iviltà

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Clear Chat Log
it: _Cancella storico messaggi

en: Save Chat _Log
it: Salva storico _messaggi

en: _Local Client
it: Client _Locale

en: _Message
it: _Messaggio

en: _Remote Server
it: Server _remoto

en: Save Options _Now
it: Salva opzioni _adesso

en: _Reload Tileset
it: _Ricarica Grafica

en: _Save Game
it: _Salva partita

en: Save Game _As...
it: Salva partita _come...

en: _Leave
it: _Esci

en: _Quit
it: _Esci

en: _Find City
it: _Cerca città

en: Work_lists
it: _Liste lavori

en: _Units
it: _Unità

en: _Nations
it: _Nazioni

en: _Wonders of the World
it: _Meraviglie del mondo

en: Top _Five Cities
it: Le 5 città più importanti

en: _Messages
it: _Messaggi

en: _Demographics
it: _Demografia

en: Strategy and Tactics
it: Strategie e tattiche

en: City Improvements
it: Strutture cittadine

en: Wonders of the World
it: Meraviglie del Mondo

en: Combat
it: Combattimento

en: Zones of Control
it: Zone di Controllo

en: Diplomacy
it: Diplomazia

en: Technology
it: Tecnologia

en: Space Race
it: Corsa allo spazio

en: Connecting
it: Collegamento

en: Controls
it: Controlli

en: Chatline
it: Linea di chat

en: Worklist Editor
it: Modificatore lista lavori

en: Languages
it: Lingue

en: Copying
it: Licenza

en: About Freeciv
it: Informazioni su Freeciv

en: Save Options on _Exit
it: Salva le opzioni all'_Uscita

en: _Editing Mode
it: Modalità _modifica

en: Cit_y Outlines
it: _Confini città

en: City Output
it: Produzione della città

en: Map _Grid
it: _Griglia sulla mappa

en: National _Borders
it: Confini Na_zionali

en: City Full Bar
it: Informazioni complete

en: City _Names
it: _Nomi delle città

en: City G_rowth
it: _Crescita delle città

en: City _Production Levels
it: _Produzione delle città

en: City Buy Cost
it: Costo acquisto delle città

en: City Tra_deroutes
it: _Rotte commerciali delle città

en: _Terrain
it: _Terreno

en: C_oastline
it: Linea c_ostiera

en: _Irrigation
it: _Irrigazione

en: _Mines
it: _Miniere

en: Po_llution & Fallout
it: Inquinamento & fa_llout

en: Citi_es
it: _Città

en: Unit Solid Background
it: Colore di sfondo delle unità

en: Unit shields
it: Scudi unità

en: Focu_s Unit
it: Metti a _fuoco unità

en: Fog of _War
it: Nebbia di _guerra

en: Better Fog of War
it: _Migliore nebbia di guerra

en: Recalculate _Borders
it: Ricalcola _confini

en: Toggle Fog of _War
it: _Commuta nebbia di guerra

en: Game/Scenario Properties
it: Proprietà Gioco/Scenario

en: Save Scenario
it: Salva scenario

en: _Unit
it: _Unità

en: _Work
it: _Lavoro

en: _Combat
it: _Combattimento

en: Build _Base
it: Costruisci _base aerea

en: _Single Unit (Unselect Others)
it: Unità _singola (deseleziona le altre)

en: _All On Tile
it: _Tutte sul quadrante

en: Same Type on _Tile
it: Stesso _tipo nel quadrante

en: Same Type on _Continent
it: Stesso tipo nel _continente

en: Same Type _Everywhere
it: St_esso tipo ovunque

en: _Done
it: Finit_o

en: _Go to
it: _Vai a

en: Go _to/Airlift to City...
it: Vai/aereo_trasporta in una città

en: _Return to Nearest City
it: _Ritorna alla città più vicina

en: Auto E_xplore
it: Esp_lora automaticamente

en: _Patrol
it: _Pattugliamento

en: _Sentry
it: _Sentinella

en: Uns_entry All On Tile
it: Attiva tutte le s_entinelle nel quadrante

en: _Load
it: _Carica

en: _Unload
it: Scarica

en: U_nload All From Transporter
it: Scarica _tutti dal trasporto

en: Upgr_ade
it: _Aggiorna

en: _Disband
it: _Congeda

en: _Build City
it: Costruisci città (_B)

en: Go _to and Build city
it: Vai e cos_truisci città

en: _Auto Settler
it: Colonizza _automaticamente

en: Build _Road
it: Costruisci st_rada

en: Build _Irrigation
it: Costruisci _irrigazione

en: Build _Mine
it: Costruisci _miniera

en: Connect With Roa_d
it: Collega con stra_da

en: Connect With Rai_l
it: Co_llega con ferrovia

en: Connect With Irri_gation
it: Collega con Irri_gazione

en: Transf_orm Terrain
it: Trasf_orma terreno

en: Clean _Pollution
it: _Pulisci inquinamento

en: Clean _Nuclear Fallout
it: Pulisci ricad_uta radioattiva

en: Fortify
it: Fortifica

en: Build Fortress
it: Costruisci fortezza

en: Build Airbase
it: Costruisci base aerea

en: _Pillage
it: _Saccheggio

en: Explode _Nuclear
it: Esplosione _nucleare

en: _Government
it: Go_verno

en: _Tax Rates...
it: _Tasso di imposte...

en: _Revolution...
it: _Rivoluzione...

en: _Center View
it: _Centra la vista

en: _Economy
it: _Economia

en: _Research
it: _Ricerca

en: _Spaceship
it: _Astronave

en: Add to City
it: Aggiugi alla città

en: Change to %s
it: Cambia in %s

en: Transf_orm to %s
it: Trasf_orma in %s

en: Drop _Paratrooper
it: Lancia _paracadutisti

en: Message Options
it: Opzioni dei messaggi

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
it: Dove mostrare i messaggi?
    finestra <b>nor</b>male ;finestra <b>mes</b>saggi ;<b>apri</b> finestra individuale

en: Event
it: Evento

en: Out
it: Fin

en: Pop
it: Apri

en: Messages
it: Messaggi

en: Start _New Game
it: Inizia _nuova partita

en: Start _Scenario Game
it: Inizia nuovo _scenario

en: _Load Saved Game
it: Carica _partita

en: C_onnect to Network Game
it: C_onnessione a una partita in rete

en: Select Location to Save
it: Scegliete una nazione ed un nome

en: _Browse...
it: _Sfoglia...

en: Passwords don't match, enter password.
it: Le password non coincidono, inserisci password.

en: Server Name
it: Nome server

en: Port
it: Porta

en: Version
it: Versione

en: Status
it: Stato

en: Comment
it: Commento

en: Local _Area Network
it: _Rete locale

en: _Port:
it: _Porta:

en: _Login:
it: _Ingresso:

en: Conf_irm Password:
it: Conf_erma Password:

en: Host
it: Computer

en: C_onnect
it: C_ollega

en: Connection name: %s
it: Nome connessione: %s

en: Player name: %s
it: Nome giocatore: %s

en: Host: %s
it: Server: %s

en: Player/conn info
it: Informazioni giocatore/connessione

en: %s info
it: Informazioni %s

en: Toggle player ready
it: Commuta giocatori pronti

en: Pick nation
it: Scegli una nazione

en: Observe this player
it: Osserva questo giocatore

en: Take this player
it: Prendi questo giocatore

en: Cut connection
it: Chiusura collegamenti

en: Aitoggle player
it: Commuta in IA giocatore

en: Remove player
it: Rimuove giocatore

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
it: Assegna a %s

en: Not _ready
it: Non _pronto

en: _Ready
it: _Pronto

en: _Start
it: _Inizia

en: Pick _Nation
it: _Seleziona nazione

en: _Observe
it: _Osservatore

en: Do not _observe
it: Non _osservare

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
it: <%s IA>

en: Random
it: Casuale

en: Observer
it: Osservatore

en: Detached
it: Scollegato

en: AI Skill _Level:
it: livello _AI:

en: _More Game Options...
it: Ulteriori _opzioni gioco...

en: Ready
it: Pronto

en: ?player:Leader
it: ?Player:Leader

en: Border
it: Confine

en: Team
it: Squadra

en: Choose Saved Game to Load
it: Scegli la partita salvata da caricata

en: Choose Saved Game to _Load:
it: Scegli la partita salvata da _caricare

en: Choose a Scenario
it: Scegli uno scenario

en: Choose a _Scenario:
it: Scegli uno _scenario:

en: Filename:
it: Nome file:

en: Save Game
it: Salva partita

en: Saved _Games:
it: _Salva partita:

en: Save _Filename:
it: Salva nome _file:

en: _Meet
it: _Incontro

en: Cancel _Treaty
it: Cancella _trattato

en: _Withdraw Vision
it: _Ritira la visione

en: _Report
it: _Rapporti

en: ?show:Dead Players
it: ?show:Giocatori sconfitti

en: Di_plomacy
it: Di_plomazia

en: _Intelligence
it: _Spionaggio

en: _AI
it: _IA

en: _Toggle AI Mode
it: _Cambia Modalità IA

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
it: Ricerca

en: Researching
it: Ricerca

en: Help
it: Aiuto

en: Goal
it: Obiettivo

en: Cost
it: Costo

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
it: Costo totale

en: Income: %d    Total Costs: %d
it: Ricavi: %d    Totale spese: %d

en: Sell Improvements
it: Vendi strutture cittadine

en: Sell-Off: Results
it: Vendite: Risultati

en: Sell _All
it: Vendi tutto

en: Unit Type
it: Tipo unità

en: ?Upgradable unit [short]:U
it: A

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
it: In programma

en: Active
it: Attive

en: Shield
it: Produzione

en: Food
it: Cibo

en: Totals:
it: Totali:

en: Find _Nearest
it: Trova più _vicino

en: _Upgrade
it: Aggiorna

en: Player
it: Giocatore

en: Score
it: Punteggio

en: Score
it: Punteggio

en: _Launch
it: _Lancio

en: Theme suggested
it: Tema suggerito

en: Load theme
it: Carica tema

en: Keep current theme
it: Mantieni tema corrente

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
it: Grafica suggerita usando il tema %s
    Tema in uso attualmente %s

en: Preferred tileset
it: Grafica preferita

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
it: Il modpack suggerisce di usare la grafica %s
    Potrebbe non funzionare con altri set grafici.
    Attualmente si sta utilizzando %s.

en: Unit selection
it: Scelta unità

en: Sentry
it: Sentinella

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
it: sconosciuto

en: _YES
it: _Si

en: _NO
it: _No

en: _ABSTAIN
it: _Astenuto

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
it: [passato]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
it: [fallito]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
it: [rimosso]

note: TRANS: "Vote" as a process
en: %sVote %d by %s: %s%s
it: %sVoto %d di %s: %s%s

en: new
it: nuovo

en: Edit worklists
it: Modifica liste lavori

en: _Worklists:
it: _Liste lavori:

en: Edit Global _Worklists
it: _Modifica lista lavori globale

en: Turns
it: Turni

en: Source _Tasks:
it: Sorgente _compiti:

en: Show _Future Targets
it: Mostra obiettivi _futuri

en: Target _Worklist:
it: Obiettivo _Lista lavori:

en: _Add Global Worklist
it: _Aggiungi lista lavori globale

en: Change Prod_uction
it: Cambia prod_uzione

en: Select
it: Seleziona

en: Citymap
it: Mappa della città

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: Mine
it: Miniera

en: Transform
it: Trasforma

en: Clean Pollution
it: Pulisci inquinamento

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
it: Saccheggio

en: Load
it: Carica

en: Close
it: Chiudi

en: _Cancel
it: _Cancella

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Refresh
it: _Ridisegna

en: _New
it: _Nuova

en: Activate unit
it: Attiva unità

en: Sentry unit
it: Unità sentinella

en: Fortify unit
it: Fortifica unità

en: Disband unit
it: Congeda unità

en: Unload
it: Scarica

en: Unload All From Transporter
it: Scarica tutti dal trasporto

en: Upgrade Unit
it: Aggiorna unità

en: Show future targets
it: Mostra obiettivi futuri

en: Change
it: Cambia

en: Worklist
it: Lista lavori

en: Trade
it: Commercio

en: Options
it: Opzioni

en: Buy
it: Compra

en: Cancel
it: Cancella

en: Center
it: Centra

en: Sell
it: Vendi

en: Female
it: Femmina

en: Male
it: Maschio

en: Your leader name
it: Nome del leader

en: Keep moving
it: Continua a muoverti

en: Steal
it: Ruba

en: Sabotage
it: Sabota

en: Yes
it: Sì

en: Keep current tileset
it: Mantiene la grafica corrente

en: Load tileset
it: Carica grafica

en: Maps
it: Mappe

en: Advances
it: Tecnologie

en: Give shared vision
it: Concedere la visione in comune

en: Give embassy
it: Concedi ambasciata

en: Pacts
it: Patti

en: Welcome to Freeciv
it: Benvenuto a Freeciv

en: Firepower:
it: Potenza di fuoco:

en: Irrig. Rslt/Time:
it: Irrig. Ris/Tempo:

en: Mine Rslt/Time:
it: Miniera Ris/Tempo:

en: Trans. Rslt/Time:
it: Trasf. Ris/Tempo:

en: Fortified
it: Fortificato

en: Idle
it: Inattivo

en: Revolution...
it: Rivoluzione...

en: Game
it: Gioco

en: Server Options
it: Opzioni server

en: Quit
it: Esci dal programma

en: Center View
it: Centra la vista

en: Map Grid
it: Griglia sulla mappa

en: National Borders
it: Confini nazionali

en: City Names
it: Carattere nomi città

en: City Growth
it: Crescita città

en: City Production Levels
it: Produzione delle città

en: Wait
it: Attendi

en: Done
it: Finito

en: Go to Tile
it: Vai al quadrante

en: Go to/Airlift to City...
it: Vai/aereotrasporta in una città...

en: Auto Explore
it: Esplora automaticamente

en: Patrol
it: Pattugliamento

en: Unsentry All On Tile
it: Attiva tutti nel quadrante

en: Set Home City
it: Rendi città d'origine

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Fortify Unit
it: Fortifica unità

en: Explode Nuclear
it: Esplosione nucleare

en: Build City
it: Costruisci città

en: Auto Settler
it: Colonizza automaticamente

en: Build Road
it: Costruisci strada

en: Build Irrigation
it: Costruisci irrigazione

en: Build Mine
it: Costruisci miniera

en: Connect With Road
it: Collega con strada

en: Connect With Irrigation
it: Collega con irrigazione

en: Transform Terrain
it: Trasforma terreno

en: Clean Nuclear Fallout
it: Pulisci ricaduta radioattiva

en: Bribe
it: Corrompere

en: Tax Rates...
it: Tasso di imposte...

en: Top Five Cities
it: Le cinque città più importanti

en: Demographics
it: Demografia

en: Spaceship
it: Astronave

en: Drop Paratrooper
it: Lancia paracadutisti

en: Refresh
it: Ridisegna

en: Connect
it: Collega

en: Disconnect
it: Disconnettersi

en: Start
it: Inizia

en: Players
it: Giocatori

en: Meet
it: Incontro

en: Cancel Treaty
it: Cancella trattato

en: Sell All
it: Vendi tutto

en: Launch
it: Lancio

en: Close Dialog (Esc)
it: Chiudi dialogo (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
it: Attaccare un'unità nemica

en: Total users logged in : %d
it: Utenti totali loggati: %d

en: Back
it: Indietro

en: Load Game
it: Carica partita

en: Server Settings
it: Impostazioni server

en: Unit commands
it: Comandi per le unità

en: Activate unit, close dialog
it: Attiva unità e chiudi finestra

en: Upgrade unit
it: Aggiorna unità

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
it: Spiacente, avete già comprato in questo turno.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
it: Spiacente, non potete comprare qui in questo turno.

en: Buy it?
it: Comprare?

en: Sell it?
it: Vendere?

en: City options
it: Opzioni della città

en: Supported units: %d
it: Unità supportate: %d

en: Present units: %d
it: Unità presenti: %d

en: City info
it: Informazioni città

en: Pollution: %d
it: Inquinamento: %d

en: Pollution: none
it: Inquinamento: nessuno

en: Trade routes:
it: Rotte commerciali:

en: Trade: +%d
it: Commercio: +%d

en: City improvements
it: Strutture cittadine

en: Food: %d per turn
it: Cibo: %d per turno

en: ?food:Surplus: %d
it: Surplus cibo: %d

en: Production: %d (%d) per turn
it: Produzione: %d (%d) per turno

en: ?production:Support: %d
it: ?production:Supporto: %d

en: Trade: %d per turn
it: Commercio: %d per turno

en: Gold: %d (%d) per turn
it: Auri: %d (%d) per turno

en: Upkeep: %d
it: Mantenimento: %d

en: Science: %d per turn
it: Scienza: %d per turno

en: Luxury: %d per turn
it: Lusso: %d per turno

en: City growth: blocked
it: Crescita città: bloccata

en: City growth: never
it: Crescita città: mai

en: City shrinks: %d %s
it: Riduzione città: %d %s

en: turn | turns
it[0]: turno
it[1]: turni

en: City growth: %d %s
it: Crescita città: %d %s

en: Stock
it: (riserva)

en: Granary
it: Granaio

en: finished
it: completato

en: City of %s (Population %s citizens)
it: Città di %s (Popolazione %s abitanti)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
it:  - SOMMOSSE

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
it:  - entusiasmo

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
it:  - contenti

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
it:  - controllata dal governatore cittadino.

en: Present units
it: Unità presenti

en: Supported units
it: Unità supportate

en: Change production
it: Cambia produzione

en: Hurry production
it: Affretta produzione

en: Previous city
it: Città precedente

en: Next city
it: Città successiva

en: size
it: dimensione

en: time
    to grow
it: Crescita
    città tra

en: Cities Report
it: Rapporto sulle città

en: Close Dialog
it: Chiudi finestra dialogo

en: Information Report
it: Rapporto informativo

en: Happiness Report
it: Rapporto benessere

en: Garrison Report
it: Rapporto guarnigioni

en: Maintenance Report
it: Rapporto manutenzione

en: worklist
it: lista lavori

en: 
    finished
it: 
    completo

en: Presets
it: Preselezioni

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
it: Città di %s (Popolazione %s abitanti) : %s

en: Save settings as...
it: Salva impostazioni come...

en: Load settings
it: Carica impostazioni

en: Delete settings
it: Elimina impostazioni

en: Control city
it: Controlla città

en: Apply once
it: Applica per una volta

en: Release city
it: Rilascia città

en: Creating Server List...
it: Creazione lista server...

en: No LAN servers found
it: Nessun server di rete locale trovato

en: No public servers found
it: Nessun server pubblico trovato

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 2.2.0 Running Players 3\n * [server message]" TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 2.6.0 Running Players 3\n
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
it: %s Porta %d Ver: %s %s %s %d
    %s

en: Player Name :
it: Nome giocatore :

en: Freeciv Server :
it: Server Freeciv :

en: Port :
it: Porta :

en: Next
it: Successivo

note: TRANS: "CtW" = "Chance to Win"; preserve leading space TRANS: preserve leading space
en:  CtW: Att:%d%% Def:%d%%
it:  Prob. vittoria: A:%d%% D:%d%%

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
it: Bonus difesa terreno: +%d%%

en: Terrain Info
it: Informazioni terreno

en: Advanced Menu
it: Menu avanzato

en: Zoom to : %s
it: Ingrandire a : %s

en: Change Production
it: Cambia produzione

en: Change City Governor settings
it: Cambia impostazioni del governo cittadino

en: Goto here
it: Vai qui

en: Patrol here
it: Pattugliamento qui

en: Connect here
it: Collegare qui

en: Paradrop here
it: Paracadutare qui

en: Ready all
it: Tutti pronti

en: Sentry idle
it: Inattiva in sentinella

en: Choose Your New Government
it: Selezionate il nuovo governo

en: What nation will you be?
it: Che nazione volete essere?

en: World map
it: Mappa del mondo

en: Sea map
it: Mappa dei mari

en: Gold(max %d)
it: Auri (max %d)

en: Diplomacy meeting
it: Incontro diplomatico

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
it: Incidente %s !

en: Shall we declare WAR on them?
it: Dobbiamo dichiarargli GUERRA?

en: Foreign Minister
it: Ministro Esteri

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
it: Signore! L'ambasciatore %s è arrivato
    Quali sono i suoi ordini?

en: Declare WAR
it: Dichiara GUERRA

en: Withdraw vision
it: Ritira la visione

en: Call Diplomatic Meeting
it: Richiedi incontro diplomatico

en: Send him back
it: Mandarlo indietro

en: Select destination
it: Scegliete una destinazione

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
it: load_surf: Impossibile caricare file grafico %s!

en: load_surf: Unable to convert file %s into screen's format!
it: load_surf: Impossibile convertire il file %s nel formato dello schermo!

en: load_surf_with_flags: Unable to load file %s.
it: load_surf_with_flags: Impossibile caricare il file %s.

en: Unable to convert image from file %s into format %d.
it: Impossibile convertire il file %s nel formato %d.

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
it: Impossibile creare uno Sprite (superficie) di dimensione %d x %d %d bit in formato %d

en: Unable to initialize SDL library: %s
it: Impossibile inizializzare la libreria SDL: %s

en: Unable to initialize SDL_ttf library: %s
it: Impossibile inizializzare la libreria SDL_ttf: %s

en: No available mode for this resolution : %d x %d %d bpp
it: Nessuna modalità disponibile alla risoluzione %d x %d %d bpp

en: Setting default resolution to : 640 x 480 16 bpp SW
it: Impostazione della risoluzione predefinita a : 640 x 480 16 bpp SW

en: Unable to set this resolution: %d x %d %d bpp %s
it: Impossibile impostare questa risoluzione: %d x %d %d bpp %s

en: Setting resolution to: %d x %d %d bpp
it: Impostazione della risoluzione a: %d x %d %d bpp

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
it:   -f,  --fullscreen	Avvia client in modalità a schermo intero

en:   -e,  --eventthread	Init Event Subsystem in other thread (only Linux and BeOS)
it:   -e,  --eventthread	Sottosistema eventi Init in altro thread (solo Linux e BeOS)

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
it:   -t,  --theme TEMA	Usa TEMA per l'interfaccia

en: Making screenshot %s
it: Creazione screenshot %s

en: Using Video Output: %s
it: Uscita video in uso: %s

en: SDL Client for Freeciv
it: Client SDL di Freeciv

en: Initializing Client
it: Inizializzazione client

en: Waiting for the beginning of the game
it: In attesa dell'inizio della partita

note: TRANS: Future Technology
en: FT
it: TF

en: Help : Improvements
it: Aiuto : Strutture cittadine

en: Never
it: Mai

en: Help : Units
it: Aiuto : Unità

en: shield | shields
it[0]: Produzione
it[1]: Produzione

en: citizen | citizens
it[0]: cittadino
it[1]: cittadini

en: food | foods
it[0]: Cibo
it[1]: Cibo

en: gold | golds
it[0]: Auri
it[1]: Auri

en: ( with
it: ( con

en: Help : Advances Tree
it: Aiuto : Albero del progresso

en: Foreign Intelligence Report
it: Rapporto dello Spionaggio

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
it: Informazioni dello spionaggio per la nave spaziale %s

en: Intelligence Information for the %s Empire
it: Informazioni dello spionaggio per l'impero %s

en: Their techs that we don't have :
it: Le loro tecnologie che non conosciamo :

en: Show Unit Info Window
it: Mostra finestra informazioni unità

en: Hide Unit Info Window
it: Nascondi finestra informazioni unità

en: Show Mini Map
it: Mostra mini mappa

en: Hide Mini Map
it: Nascondi mini mappa

en: Show Messages (F9)
it: Mostra messaggi (F9)

en: Hide Messages (F9)
it: Nascondi messaggi (F9)

en: Scale Mini Map
it: Scala mini mappa

en: Single Tile Width
it: Larghezza singolo quadrante

en: Single Tile Height
it: Altezza singolo quadrante

en: Exit
it: Uscita

en: Scale Unit Info
it: Unità di scala

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Revolution
it: Rivoluzione

en: or
it: o

en: Hide Messages
it: Nascondi messaggi

en: The SDL event buffer is full; you may see drawing errors as a result.
it: Il buffer degli eventi SDL è pieno; come risultato potranno verificarsi errori di visualizzazione.

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
it: %s Popolazione: %s  Anno: %s  Auri %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
it: %s Popolazione: %s  Anno: %s  Auri %d  Imp: %d Lus: %d Sci: %d

en: ?nation:Hostile
it: ?nation:Ostili

en: ?nation:Peaceful
it: ?nation:Pacifici

en: ?nation:Friendly
it: ?nation:Amichevoli

en: ?nation:Mysterious
it: ?nation:Misteriosi

en: 
    Our Territory
it: 
    Il nostro territorio

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
it[0]: 
    territorio dei %s (%d turno di cessate-il-fuoco)
it[1]: 
    territorio dei %s (%d turni di cessate-il-fuoco)

en: 
    Territory of the %s %s
it: 
    Territorio dei %s %s

en: 
    Unclaimed territory
it: 
    Territorio di nessuno

en: ?city:Neutral
it: ?city:Neutrale

en: ?city:Hostile
it: ?city:Ostile

en: ?city:Peaceful
it: ?city:Pacifica

en: ?city:Friendly
it: ?city:Amichevole

en: ?city:Mysterious
it: ?city:Misteriosa

en: 
    City of %s
it: 
    Città dei %s

en: ?blistbegin: with
it:  con

en: Barracks
it: Caserma

en: ?blistmore:,
it: ,

en: Airport
it: Aeroporto

en: City Walls
it: Cinta muraria

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
it: 
    Cibo/Prod/Comm: %s

en: End of Turn
it: Fine turno

en: Press
it: Premere

en: No Orders
it: Nessun ordine

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
it: Spazio

en: Disband Unit
it: Congeda unità

en: Return to Nearest City
it: Ritorna alla città più vicina

en: Go to City
it: Vai alla città

en: Airlift to City
it: Aereotrasporta alla città

en: Load Unit
it: Carica unità

en: Unload Unit
it: Scarica unità

en: Find Home City
it: Cerca città origine

en: Sentry Unit
it: Unità sentinella

en: Cut Down to
it: Riduci a

en: Plant Forest
it: Impianta foresta

en: Transform to
it: Trasforma in

en: Local Options
it: Opzioni locali

en: Worklists
it: Liste lavori

en: Leave Game
it: Abbandona la partita

en: empty worklist
it: lista vuota

en: Add new worklist
it: Aggiungi lista lavori

en: Start New Game
it: Inizia nuova partita

en: Join Game
it: Connessione ad una partita

en: Join Pubserver
it: Connessione al Pubserver

en: Join LAN Server
it: Connessione ad un server locale

en: SDLClient welcomes you...
it: Il client SDL ti dà il benvenuto...

en: AI
it: IA

en: done
it: attesa

en: moving
it: movimento

en: disconnected
it: disconnesso

en: active
it: attivo

en: under
    construction
it: in
    costruzione

en: soonest
    completion
it: imminente
    completamento

en: Total
it: Totale

en: Units Report
it: Rapporto sulle unità

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
it: Abbiamo %d di %s
    (valore totale : %d)
    Possiamo venderne %d per %d Auri.

en: We can't sell any %s in this turn.
it: Impossibile vendere alcun %s in questo turno.

en: Sell It?
it: Vendere?

en: Economy Report
it: Rapporto economico

en: Treasury:
it: Tesoro:

en: Tax Rate:
it: Livelli imposte:

en: Total Income:
it: Totale ricavi:

en: Total Cost:
it: Totale costi:

en: Net Income:
it: Guadagno netto:

en: %s max rate : %d%%
it: Tasso massimo per %s: %d%%

en: Update
it: Aggiorna

en: Wonder
it: Meraviglia

en: What should we focus on now?
it: Su cosa ci dovremmo impegnare?

en: Select target :
it: Scegliere obiettivo :

en: step | steps
it[0]: passo
it[1]: passi

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
it[0]: %1$2d: %3$s dei %2$s ha totalizzato %4$d punto
it[1]: %1$2d: %3$s dei %2$s ha totalizzato %4$d punti

en: Final Report:
it: Rapporto Finale:

en: The Greatest Civilizations in the world.
it: Le Civiltà più Grandi nel mondo.

en: The %s Spaceship
it: L'astronave %s

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
it: load_gfxfile: Impossibile caricare il file %s!

en: No usable default theme found, aborting!
it: Nessun tema usabile è stato trovato, chiusura!

en: Loading theme "%s".
it: Caricamento tema "%s".

en: %s
    blocked!
it: %s
    bloccato!

en: %s
    finished!
it: %s
    completo!

en: Worklist of
    %s
it: Lista lavori di
    %s

en: shields into gold
it: Produzione in Auri

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
it: Cibo:  %3d (%+-4d)
    Prod.: %3d (%+-4d)
    Comm.: %3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
it: Auri:  %3d (%+-4d)
    Lusso: %3d
    Sci.:  %3d

en: (is empty)
it: (vuota)

en: (in prog.)
it: (in corso)

en: These trade routes have been established with %s:
it: Queste rotte commerciali sono state stabilite con %s:

en: %32s: %2d Trade/Year
it: %32s: %2d commercio/anno

en: No trade routes exist.
it: Non c'è nessuna rotta commerciale.

en: 
    Total trade %d Trade/Year
it: 
    Commercio totale: %d all'anno

en: %s - %s citizens  Governor: %s
it: %s - %s cittadini Governatore: %s

en: What should we name the new preset?
it: Qual'è il nuovo nome della preselezione?

en: Do you really want to remove %s?
it: Vuoi veramente cancellare %s?

en: LAN Servers
it: Server di rete locale

en: You must select a nation.
it: Dovete scegliere una nazione.

en: The %s offerings
it: %s offre

en: %s view:
it: Punto di vista %s:

en: NONE
it: NESSUNA

en: No version number in resources.
it: Nessun numero di versione nelle risorse.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
it: Probabilmente avete un file di risorse di Freeciv vecchio (intorno alla V1.0) da qualche parte.

en: Game version does not match Resource version.
it: La versione del gioco non coincide con la versione delle risorse.

en: Game version: %s - Resource version: %s
it: Versione del gioco: %s - Versione delle risorse: %s

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
it: Potreste avere un vecchio file di risorse di Freeciv in /usr/lib/X11/app-defaults

en: Using fallback resources - which is OK
it: Uso le risorse predefinite - che sono OK

en: Only color displays are supported for now...
it: Solo gli schermi a colori sono supportati per ora...

en: Unable to open fontset: %s
it: Impossibile caricare il fontset: %s

en: Doing 'xset fp rehash' may temporarily solve a problem.
it: Impostando 'xset fp rehash' potrebbe risolvere temporaneamente il problema.

en: Font for charset %s is lacking
it: Manca il font per il charset %s

en: Allows %s.
it: Permette %s.

en: Obsoletes %s.
it: Rende obsoleto %s.

en: Allows %s (with %s).
it: Permette %s (con %s).

en: n/a
it: -

en: +%d Food / %d
it: +%d cibo / %d

en: +%d Res. / %d
it: +%d prod. / %d

en: Government: %s
it: Governo: %s

en: Gold: %d
it: Auri: %d

en: Tax: %d%%
it: Imposte: %d%%

en: Science: %d%%
it: Scienza: %d%%

en: Luxury: %d%%
it: Lusso: %d%%

en: Researching: (Unknown)
it: Ricerca: (Sconosciuto)

en: Researching: Unknown(%d/-)
it: Ricerca: Sconosciuto(%d/-)

en: Researching: %s(%d/%d)
it: Ricerca: %s (%d/%d)

en: Capital: %s
it: Capitale: %s

en: Intelligence Diplomacy Information for the %s Empire
it: Informazioni dello spionaggio per l'impero %s

en: Save Settings
it: Salva impostazioni

en: Export Log
it: Salva finestra messaggi

en: Clear Log
it: Cancella finestra messaggi

en: Coastline
it: Linea costiera

en: Irrigation
it: Irrigazione

en: Mines
it: Miniere

en: Resources
it: Risorse

en: Pollution & Fallout
it: Inquinamento & fallout

en: Focus Unit
it: Unità attiva

en: Fog of War
it: Nebbia di guerra

en: Transform to %s
it: Trasforma in %s

en: Auto Attack
it: Attacca automaticamente

en: Connect With Rail
it: Collega con ferrovia

en: Help Build Wonder
it: Aiuta a costruire la meraviglia

en: Establish Trade Route
it: Stabilisci una rotta commerciale

en: Diplomat/Spy Actions
it: Azioni diplomatiche/spionaggio

en: Select Same Type Everywhere
it: Seleziona stesso tipo ovunque

en: Editing Mode
it: Modalità edit

en: Tools
it: Strumenti

en: ZOC
it: ZDC

en: About Ruleset
it: Informazioni ruleset

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
it[0]: (inattivo %d turno)
it[1]: (inattivo %d turni)

en: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
it: avete bisogno di un'ambasciata per iniziare un incontro diplomatico.

en: Researching %s: %d/%s
it: Ricerca: %s: %d/%s

en: Researching %s: %d/%d
it: Ricerca: %s (%d/%d)

en: Goal: %s (%d steps)
it: Obiettivo: %s (%d passi)

en: Sell-Off:
it: Vendite:

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
it: Ricavi:%6d    Totale spese:%6d

en: Totals: ...
it: Totali: ...

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
it: Totali:                     %9d%9d%9d%9d

en: What should the new name be?
it: Quale dev'essere il nuovo nome?

en: Time taken for the following activities is independent of terrain:
it: Il tempo impiegato per le seguenti attività è indipendente dal terreno:

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
it: Attività            Tempo

en: 
    Clean pollution    %3d
it: 
    Pulisci inquinamento    %3d

en: 
    Clean fallout      %3d
it: 
    Rimuovi radioattività      %3d

en: Requires the %s government.
it: Richiede la forma di governo %s.

en: Only applies to "%s" buildings.
it: Si applica solo alle strutture "%s".

en: Sorry, no help topic for %s.
it: Spiacente, nessuna guida per %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
it: Spiacente, nessuna guida per %s.
    Questa pagina è stata generata automaticamente.

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
it: * La scoperta della %s renderà obsoleta qualsiasi %s esistente.

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of atomic * power to build nuclear units.'
en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
it: * Permette a tutti i giocatori che conoscono %s di costruire le unità %s.

en: * Allows %s (with %s).
it: * Permette %s (con %s).

en: * Allows %s.
it: * Permette %s.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can occupy empty enemy cities.
it:   * Può occupare città nemiche vuote.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Speed is not affected by terrain.
it:   * La velocità di movimento non è influenzata dal terreno.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Does not get defense bonuses from terrain.
it:   * Non guadagna bonus difesa dal terreno.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Not subject to zones of control.
it:   * Ignora le zone di controllo.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Slowed down while damaged.
it:   * Rallenta quando danneggiato.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Gets used up in making an attack.
it:  * Diventa inutilizzabile dopo un attacco.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Is unreachable. Most units cannot attack this one.
it:   * È irraggiungibile. Molte unità non possono attaccare questa.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can pillage tile improvements.
it:   * Può saccheggiare le modifiche al quadrante.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Doesn't prevent enemy cities from working the tile it's on.
it:   * Non previene le città nemiche da lavorare il quadrante su cui sono.

en: * Can only be built if there is %s in the city.
it: * Può essere costruita solo se c'è un %s nella città.

en: * Can only be built with %s as government.
it: * Può essere costruita solo con %s come forma di governo.

en: * May not be built in cities.
it: * Non può essere costruito nelle città.

en: * Only barbarians may build this.
it: * Solo i barbari possono costruirlo.

en: * Never has a home city.
it: * Non ha mai una città d'origine.

en: * Losing this unit will lose you the game!
it: * Perder questa unità comporterà la perdita della partita!

en: * Each player may only have one of this type of unit.
it: * Ogni giocatore può avere al più una unità di questo tipo.

en: * Must stay next to coast.
it: * Deve restare in prossimità delle coste.

en: * May not be disbanded.
it: * non può essere congedato.

en: * May be disbanded in a city to recover 50% of the production cost.
it: * Può essere congedata in una città per recuperare il 50% del costo di produzione.

en: * Defends cities against diplomatic actions.
it: * Difende le città dai diplomatici.

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
it: * Non può mai perdere un combattimento a livello diplomatico.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
it: * È invisibile, tranne quando è accanto ad una unità o città nemica.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
it: * Termina il proprio turno una volta che ha attaccato.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
it: * L'attacco di quest'unità causa un'esplosione nucleare!

en: * Gets double firepower when attacking cities.
it: * Raddoppia la capacità di fuoco quando attacca le città.

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
it: * Un'unità da battaglia: crea del malcontento anche se non è aggressiva.

en: * Under certain conditions the shield upkeep of this unit can be converted to gold upkeep.
it: * In certe condizioni la produzione di questa unità può essere convertita in Auri.

en: * Can attack against %s units, which are usually not reachable.
it: * È in grado di attaccare unità %s, che sono di solito non raggiungibili.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or"
en: * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turns.
it[0]: * Unità deve essere in una città, o su una %s dopo %d turno.
it[1]: * Unità deve essere in una città, o su una %s dopo %d turni.

en: * Will never achieve veteran status.
it: * Non raggiungerà mai il livello di veterano.

en: You cannot research this technology.
it: Non puoi ricercare questa tecnologia.

note: TRANS: preserve leading space
en:  This number may vary depending on what other players research.
it:  Il numero può variare in dipendenza di cosa gli altri giocatori andranno a ricercare.

en: * You cannot build cities on this terrain.
it: * non puoi costruire una città su questo tipo di terreno.

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
it: * La costa di questo tipo di terreno non è sicura.

en: Features:
it: Caratteristiche:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
it: Niente

en: * Military units away from home and field units will each cause %d citizen to become unhappy.
     | * Military units away from home and field units will each cause %d citizens to become unhappy.
it[0]: * Unità militari lontano dalla loro base e unità da campo renderanno %d cittadino scontento.
it[1]: * Unità militari lontano dalla loro base e unità da campo renderanno %d cittadini scontenti.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: * You pay no %s upkeep for your units.
it: * Non si sta pagando %s di mantenimento delle unità.

en: * You pay no upkeep for your units.
it: * Non si sta pagando il costo normale di mantenimento delle unità.

en: * The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
it: * Il valore massimo impostabile per scienza, auri e lusso è di %d%%.

en: * Has unlimited science/gold/luxuries rates.
it: * Può impostare valori di scienza, auri e lusso senza limiti.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizen to become content.
     | * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
it[0]: * Le unità militari impongono la legge marziale. Ogni unità militare presente in città converte %d cittadino scontento in soddisfatto.
it[1]: * Le unità militari impongono la legge marziale. Ogni unità militare presente in città converte %d cittadini scontenti in soddisfatti.

en: * A maximum of %d unit in each city can enforce martial law.
     | * A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
it[0]: * Un massimo di %d unità può imporre la legge marziale.
it[1]: * Un massimo di %d unità possono imporre la legge marziale.

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
it: * Ha un senato che potrebbe opporsi a una dichiarazione di guerra.

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
it: * Permette i partigiani quando le città sono conquistate dai nemici.

en: * Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
it: * Le strutture cittadine che normalmente conferiscono benefici contro il malcontento produrranno invece Auri.

en: * Has no unhappy citizens.
it: * Non ha cittadini scontenti.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production is increased %d%%.
it: * la produzione di %s è cresciuta del %d%%.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer massive losses.
it: * La produzione di %s soffrirà ingenti perdite.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer some losses.
it: * La produzione di %s soffrirà alcune perdite.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer a small amount of losses.
it: * La produzione di %s soffrirà di alcune piccole perdite.

en: * Increases the chance of plague within your cities.
it: * Aumenta la possibilità di peste all'interno delle città.

en: * Decreases the chance of plague within your cities.
it: * Riduce la possibilità di peste all'interno delle città

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase quickly with distance from capital.
it: * Perdita di %s incrementeranno molto con la distanza dalla capitale.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase with distance from capital.
it: * Perdita di %s incrementeranno con la distanza dalla capitale.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase slowly with distance from capital.
it: * Perdita di %s incrementeranno un po' con la distanza dalla capitale.

en: * Increases the chance of migration into your cities.
it: * Aumenta la probabilità di immigrazione nelle vostre città.

en: * Decreases the chance of migration into your cities.
it: * Diminuisce la probabilità di immigrazione nelle vostre città.

en: * Allows you to build %s.
it: * Permette di costruire %s.

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
it: %s%d malcontento

en: You don't know how to build %s!
it: Non sai come costruire %s!

en: Copy %s to clipboard.
it: Copia %s in memoria.

en: Clipboard is empty.
it: La memoria è vuota.

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Enabled
it: Abilitato

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Disabled
it: Disabilitato

en: Login name
it: Nome utente

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
it: Nome utente predefinito che verrà usato nelle finestre di connessione e nei parametri a riga di comando.

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
it: Nome server predefinito che verrà usato nelle finestre di connessione o nei parametri a riga di comando.

en: Server port
it: Porta server

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
it: Porta del server predefinita che verrà usata nelle finestre di connessione o nei parametri a riga di comando.

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
it: Il metaserver è un server che i client contattano per trovare le partite su internet.  Non modificare questo parametro senza sapere cosa si sta facendo.

en: Soundset
it: Set sonoro

en: This is the soundset that will be used.  Changing this is the same as using the -S command-line parameter.
it: Set sonoro che verrà utilizzato.  È cambiabile anche tramite il parametro a riga di comando -S.

en: Sound plugin
it: Plugin sonoro

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
it: In caso di problemi con il suono provare a cambiare il plugin.  Il nuovo plugin non avrà effetto fino al riavvio del gioco.  Questa opzione può essere cambiata anche con il parametro a riga di comando -P.

en: Theme
it: Tema

en: By changing this option you change the active theme.
it: Cambiando questa opzione si sceglierà il tema attivo.

en: Draw city outlines
it: Disegna i confini della città

en: Setting this option will draw a line at the city workable limit.
it: Impostando questa opzione sarà disegnata una linea che delimita la zona lavorabile attorno le città.

en: Draw city output
it: Mostra rendimento delle città

en: Setting this option will draw city output for every citizen.
it: Impostando questa opzione verrà mostrato il rendimento delle città per ogni cittadino.

en: Draw the map grid
it: Mostra la griglia sulla mappa

en: Setting this option will draw a grid over the map.
it: Impostando questa opzione verrà mostrata la griglia sulla mappa.

en: Draw the city names
it: Mostra nomi delle città

en: Setting this option will draw the names of the cities on the map.
it: Selezionando l'opzione verranno mostrati i nomi delle città nella mappa.

en: Draw the city growth
it: Mostra crescita della città

en: Setting this option will draw in how many turns the cities will grow or shrink.
it: Impostando questa opzione verrà mostrato in quanti turni la città crescerà o diminuirà di dimensione.

en: Draw the city productions
it: Mostra la produzione della città

en: Setting this option will draw what the cities are currently building on the map.
it: Impostando questa opzione verrà mostrato nella mappa cosa stanno costruendo le città.

en: Draw the city buy costs
it: Mostra il costo di acquisto della corrente produzione.

en: Setting this option will draw how much gold is needed to buy the production of the cities.
it: Selezionando questa opzione verrà mostrato quanti auri sono necessari per comprare ciò che viene prodotto nella città.

en: Draw the city trade routes
it: Mostra le rotte commerciali

en: Setting this option will draw trade route lines between cities which have trade routes.
it: Impostando questa opzione verranno mostrate le rotte commerciali esistenti tra le città.

en: Draw the terrain
it: Mostra il terreno

en: Setting this option will draw the terrain.
it: Selezionando questa opzione verrà mostrato il terreno.

en: Draw the coast line
it: Mostra linea costiera

en: Setting this option will draw a line to separate the land from the ocean.
it: Selezionando questa opzione verrà mostrata un linea che separa la terra dagli oceani.

en: Draw the roads and the railroads
it: Mostra le strade e le ferrovie

en: Setting this option will draw the roads and the railroads on the map.
it: Impostando questa opzione saranno visualizzate strade e ferrovie nella mappa.

en: Draw the irrigation
it: Mostra l'irrigazione

en: Setting this option will draw the irrigation systems on the map.
it: Impostando questa opzione verrà mostrata l'irrigazione nella mappa.

en: Draw the mines
it: Mostra le miniere

en: Setting this option will draw the mines on the map.
it: Impostando questa opzione verranno mostrate le miniere nella mappa.

en: Draw the bases
it: Mostra le basi

en: Setting this option will draw the bases on the map.
it: Impostando questa opzione verranno mostra le basi sulla mappa.

en: Draw the pollution/nuclear fallout
it: Mostra l'inquinamento e la radioattività

en: Setting this option will draw pollution and nuclear fallout on the map.
it: Impostando questa opzione verrà mostrato sulla mappa l'inquinamento e la radioattività.

en: Draw the cities
it: Mostra le città

en: Setting this option will draw the cities on the map.
it: Abilitando questa opzione verranno mostrate le città nella mappa.

en: Draw the units
it: Mostra le unità

en: Setting this option will draw the units on the map.
it: Impostando questa opzione verranno mostrate le unità nella mappa.

en: Solid unit background color
it: Colore di sfondo delle unità uniforme

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
it: Impostando questa opzione, le unità verranno disegnate sulla mappa con una tinta unita di sfondo anziché i colori della bandiera.

en: Draw shield graphics for units
it: Mostra le unità come uno scudo

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
it: Impostando questa opzione la bandiera nelle unità verrà disegnata come uno scudo.  Se deselezionata verrà disegnata una bandiera completa.

en: Draw the units in focus
it: Mostra le unità in primo piano

en: Draw the fog of war
it: Mostra la nebbia di guerra

en: Setting this option will draw the fog of war.
it: Impostando questa opzione verrà mostrata la nebbia di guerra.

en: Draw the borders
it: Mostra i confini

en: Setting this option will draw the national borders.
it: Impostando questa opzione verranno mostrati i confini nazionali.

en: Sound bell at new turn
it: Suona un bip al nuovo turno

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
it: Impostando questa opzione si udirà il suono all'inizio di ogni turno.  È possibile controllare il comportamento dei suoni modificando le opzioni dei messaggi.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
it: Durata dell'animazioni del movimento delle unità (millisecondi)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
it: Questa opzione controlla la durata delle animazioni durante lo spostamento delle unità sulla mappa. Se impostato a 0 disabilita tutte le animazioni.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
it: Tempo di ri-centramento della mappa (millisecondi)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
it: Quando la mappa viene centrata, questo spostamento avverrà lentamente fino alla nuova posizione. Questa opzione controlla la velocità di questo spostamento. Impostandolo a 0 lo spostamento avverrà istantaneo.

en: Show icons in the technology tree
it: Mostra le icone nell'albero delle tecnologie

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
it: Impostando questa opzione verranno mostra le icone nell'albero delle tecnologie. Disabilitandola renderà la visualizzazione dell'albero più compatta.

en: Use curved lines in the technology tree
it: Usa linee curve nell'albero delle tecnologie.

en: Setting this option make the technology tree diagram use curved lines to show technology relations. Turning this option off causes the lines to be drawn straight.
it: Impostando questa opzione permetterà di usare linee curve per tracciare l'albero delle tecnologie. Disabilitando questa opzione disegnerà solo linee rette.

en: Color to highlight your player/user name
it: Colore per evidenziare il proprio giocatore e nome utente

en: If set, your player and user name in the new chat messages will be highlighted using this color as background.  If not set, it will just not highlight anything.
it: Se impostato il proprio giocatore e nome utente nella finestra messaggi sarà evidenziato con un colore di sfondo. Se disabilitato non verrà evidenziato nulla.

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
it: Disabilitare questa opzione se non si desidera premere il tasto "Fine Turno" ogni volta mentre si osserva partite controllate dal computer.

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
it: Impostare questa opzione per avere le unità attivate e centrate automaticamente quando si scorrono le unità.

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabling this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
it: Impostare questa opzione per avere i combattenti centrati automaticamente.  Disabilitandola verranno velocizzati i turni ma potrebbe farvi perdere l'osservazione dei combattimenti.

en: Set this option to have the client automatically recenter the map on a suitable location at the start of each turn.
it: Impostare questa opzione per avere la mappa centrata automaticamente ogni inizio turno in una posizione adeguata.

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
it: Impostare questa opzione per avere centrate automaticamente le unità attive.

en: Keyboardless goto
it: "Vai a" senza tastiera

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
it: Se questa opzione è impostata, il comando "vai a" può essere impartito facendo clic con il tasto sinistro e trascinando fino al quadrante di destinazione.

en: Allow goto into the unknown
it: Abilita il comando "Vai a" su quadranti sconosciuti

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
it: Impostando questa opzione permetterà di impartire comandi "Vai a" verso quadranti sconosciuti. Altrimenti, le rotte del comando "Vai a" aggireranno o saranno interrotte da quadranti sconosciuti.

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
it: Impostando questa opzione farà si che la città venga centrata quando viene aperta la sua finestra dialogo.

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
it: Impostare questa opzione per rendere la visualizzazione della produzione della città (così come mostrato nella finestra città) più compatta.

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
it: Impostando questa opzione termina il turno automaticamente quando tutte le unità hanno completato i movimenti.

en: Prompt for city names
it: Richiedi nomi delle città

en: Pop up city dialog for new cities
it: Apri finestra città per le nuove città

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
it: Impostando questa opzione, la finestra di dialogo di una città appena fondata verrà aperta automaticamente.

en: Enable cursor changing
it: Abilita il cambiamento del puntatore del mouse

en: This option controls whether the client should try to change the mouse cursor depending on what is being pointed at, as well as to indicate changes in the client or server state.
it: Questa opzione controlla il cambiamento del puntatore del mouse a secondo di cosa si sta puntando, così come indicando eventuali cambiamenti negli stati del client e lato server.

en: Select cities before units
it: Seleziona città prima delle unità

en: Clear unit orders on selection
it: Cancella gli ordini alle unità nella selezione

en: Enabling this option will cause unit orders to be cleared as soon as one or more units are selected. If this option is disabled, busy units will not stop their current activity when selected. Giving them new orders will clear their current ones; pressing <space> once will clear their orders and leave them selected, and pressing <space> a second time will dismiss them.
it: Abilitando questa opzione causerà la cancellazione di ordini impartiti precedentemente alle unità selezionate. Se questa opzione è disabilitata, le unità impegnate nell'eseguire ordini precedenti non interromperanno la loro azione se selezionate. Solo impostando nuovi ordini questi avranno effetto cancellando gli ordini precedenti; premendo <spazio> una volta verranno cancellati gli ordini precedenti mantenendo le unità selezionate, e premendo <spazio> una seconda volta le deselezionerà.

en: Enable vote bar
it: Abilita la barra della votazione

en: If this option is turned on, the vote bar will be displayed to show vote information.
it: Se questa opzione è abilitata, la barra della votazione sarà mostrata per visualizzare le informazioni circa le votazioni in corso.

en: Always display the vote bar
it: Mostra sempre la barra delle votazioni

en: Do not show vote bar if not a player
it: Non mostrare la barra delle votazioni se non si è un giocatore

en: If this option is enabled, the client won't show the vote bar if you are not a player.
it: Se questa opzione è abilitata, il client non mostrerà la barra delle votazioni se non si sta giocando.

en: Set new votes at front
it: Imposta i nuovi voti in cima

en: Background layer
it: Livello di sfondo

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
it: Il livello di sfondo nella vista panoramica mostra soltanto mare e terra.

en: Terrain relief map layer
it: Livello mappa dei rilievi

en: The relief layer shows all terrains on the map.
it: Il livello mappa dei rilievi mostra tutti i tipi di terreni nella mappa.

en: Borders layer
it: Livello confini

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
it: Il livello confini mostra una panoramica dei territori di ogni giocatore.

en: Borders layer on ocean tiles
it: Livello confini acque territoriali

en: The borders layer of the overview are drawn on ocean tiles as well (this may look ugly with many islands). This option is only of interest if you have set the option "Borders layer" already.
it: Il livello confini acque territoriali mostra i confini lungo i quadranti di mare (questa visuale può essere confusionaria con molte isole). Questa opzione è di interesse solo se si è selezionato anche il livello confini.

en: Units layer
it: Livello unità

en: Enabling this will draw units on the overview.
it: Abilitando questo livello verranno mostrate le unità nella panoramica.

en: Cities layer
it: Livello città

en: Enabling this will draw cities on the overview.
it: Abilitando questa opzione verranno mostrate le città nella panoramica.

en: Overview fog of war
it: Panoramica nebbia di guerra

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
it: Abilitando questa opzione verrà mostrata la nebbia di guerra nella panoramica.

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
it: Disabilitare questa opzione per nascondere le barre di scorrimento nella vista mappa.

en: Keep dialogs on top
it: Mantieni finestre in vista

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
it: Se questa opzione è impostata, le finestre di dialogo rimarranno sempre in primo piano. La disabilitazione di questa opzione non si ha effetto in modalità schermo intero.

en: Show worklist task icons
it: Mostra icone compiti della lista lavori

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
it: Disabilitando questa opzione non verranno mostrate le icone delle unità e delle strutture nella finestra "Lista Lavori" nella linguetta della produzione delle città.

en: Enable status report tabs
it: Abilità i tab nel rapporto sullo stato

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
it: Se questa opzione è abilitata la finestra di dialogo dei Rapporti sarà mostrata come linguetta anziché come finestra di dialogo.

en: Better fog-of-war drawing
it: Migliora la visualizzazione della nebbia di guerra

en: If this is enabled then a better method is used for drawing fog-of-war.  It is not any slower but will consume about twice as much memory.
it: Se questa opzione è abilitata viene utilizzato un metodo migliorato per disegnare la nebbia di guerra. Non è più lento del vecchio metodo ma consuma circa il doppio di memoria.

en: Show time for each chat message
it: Mostra l'ora per ogni riga nella chat

en: If this option is enabled then all chat messages will be prefixed by a time string of the form [hour:minute:second].
it: Se questa opzione è abilitata tutti i messaggi nella chat avranno davanti una stringa con l'orario [ora:minuti:secondi].

en: New message events go to top of list
it: I nuovi messaggi da evento vanno in cima alla lista

en: If this option is enabled, new events in the message window will appear at the top of the list, rather than being appended at the bottom.
it: Se questa opzione è abilitata, i nuovi eventi nella finestra messaggi appariranno in cima alla lista, invece che aggiunti in coda.

en: Show extra message window buttons
it: Mostra i pulsanti aggiuntivi nella finestra messaggi

en: If this option is enabled, there will be two buttons displayed in the message window for inspecting a city and going to a location. If this option is disabled, these buttons will not appear (you can still double-click with the left mouse button or right-click on a row to inspect or goto respectively). This option will only take effect once the message window is closed and reopened.
it: Se questa opzione è attiva ci saranno due bottoni aggiuntivi nella finestra messaggi per ispezionare la città e per andare nella locazione. Se questa opzione è disabilitata questi pulsanti non saranno mostrati (si potrà ancora fare due clic con il tasto sinistro per aprire la città e usare il tasto destro ed andare nella locazione). Questa opzione avrà effetto solo dopo aver chiuso e riaperto la finestra messaggi.

en: Metaserver tab first in network page
it: Lunguetta Metaserver in prima posizione nella pagina Rete.

en: If this option is enabled, the metaserver tab will be the first notebook tab in the network page. This option requires a restart in order to take effect.
it: Se questa opzione è abilitata, la linguetta metaserver verrà posizionata in prima posizione nella pagina Rete. Questa opzione richiede il riavvio per avere effetto.

en: Plain chat messages are sent to allies only
it: Inviare messaggi chat pubblica solo ad alleati

en: If this option is enabled, then plain messages typed into the chat entry while the game is running will only be sent to your allies. Otherwise plain messages will be sent as public chat messages. To send a public chat message with this option enabled, prefix the message with a single colon ':'. This option can also be set using a toggle button beside the chat entry (only visible in multiplayer games).
it: Se questa opzione è attivata, i messaggi che vengono scritti sulla chat pubblica durante la partita saranno inviati solo agli alleati. Altrimenti i messaggi nella chat pubblica verranno inviati a tutti. Per inviare un messaggio a tutti i giocatori con questa opzione attivata occorre inserire i due punti ':' all'inizio della frase. Questa opzione può essere commutata con un tasto posto sotto il campo di immissione (visibile solo durante partite di rete).

en: Arrange widgets for small displays
it: Disponi oggetti per piccoli schermi

en: If this option is enabled, widgets in the main window will be arranged so that they take up the least amount of total screen space. Specifically, the left panel containing the overview, player status, and the unit information box will be extended over the entire left side of the window. This option requires a restart in order to take effect.
it: Se questa opzione è attivata, gli oggetti nella finestra principale saranno organizzati per occupare meno spazio. Specificatamente il pannello sinistro contenente il riepilogo, lo stato dei giocatori e il riquadro delle unità saranno estesi su tutto il pannello di sinistra. Questa opzione richiede il riavvio del client per avere effetto.

en: Mouse over the map widget selects it automatically
it: Muovendo il mouse sopra la mappa lo seleziona automaticamente

en: Width of the city dialog
it: Larghezza della finestra città

en: This value is only used if the width of the city dialog is saved.
it: Questo valore è utilizzato solo se impostato.

en: Height of the city dialog
it: Altezza della finestra città

en: This value is only used if the height of the city dialog is saved.
it: Questo valore è utilizzato solo se impostato.

en: City Label
it: Carattere nome città

en: This font is used to display the city labels on city dialogs.
it: Questo è il tipo di carattere usato per le etichette dei nomi delle città.

en: Notify Label
it: Carattere notifiche

en: This font is used to display server reports such as the demographic report or historian publications.
it: Questo font è usato per mostrare le informazioni dal server come i rapporti demografici o le pubblicazioni degli storici.

en: Spaceship Label
it: Carattere astronave

en: This font is used to display the spaceship widgets.
it: Questo carattere è usato per mostrare i componenti della nave spaziale.

en: Help Label
it: Carattere aiuto

en: This font is used to display the help headers in the help window.
it: Questo carattere è usato per mostrare le istruzioni nella finestra di aiuto.

en: Help Link
it: Carattere collegamenti nell'aiuto

en: This font is used to display the help links in the help window.
it: Questo carattere è usato per mostrare i collegamenti nella finestra di help.

en: Help Text
it: Carattere del testo di aiuto

en: This font is used to display the help body text in the help window.
it: Questo carattere è usato per mostrare il testo di aiuto nella finestra.

en: Chatline Area
it: Carattere della chat

en: This font is used to display the text in the chatline area.
it: Questo carattere è usato per mostrare il testo della chat.

en: Beta Label
it: Carattere etichetta Beta

en: This font is used to display the beta label.
it: Questo carattere è usato per mostrare l'etichetta Beta.

en: Small Font
it: Carattere piccolo

en: Comment Label
it: Carattere commenti

en: This font is used to display comment labels, such as in the governor page of the city dialogs.
it: Questo carattere è usato le etichette dei commenti, come nella pagina Governatore nella finestra della città.

en: This font is used to the display the city names on the map.
it: Questo carattere è usato per mostrare i nomi delle città sulla mappa.

en: City Productions
it: Carattere produzione

en: Requirement Tree
it: Carattere grafo dei requisiti

en: Use color cursors
it: Usa cursori colorati

en: Graphics
it: Grafica

en: Sound
it: Suono

en: Interface
it: Interfacce

en: Network
it: Rete

en: Font
it: Carattere

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
it: Se hai aggiunto un preset a mano, aggiorna anche "number_of_presets"

en: Cannot find your home directory
it: Impossibile trovare la vostra home directory

en: Didn't find '%s' option file, loading from '%s' instead.
it: Impossibile trovare il file opzioni '%s', caricamento dal file '%s'.

en: Save failed, cannot write to file %s
it: Salvataggio fallito, impossibile scrivere sul file %s

en: Saved settings to file %s
it: Impostazioni salvate nel file %s

en: Save failed, cannot find a filename.
it: Salvataggio fallito, non possibile trovare un nome per il file.

en: You were rejected from the game: %s
it: Siete stati rimossi dalla partita: %s

en: Client capability string: %s
it: Stringa delle capacità del client: %s

en: Server capability string: %s
it: Stringa delle capacità del server: %s

en: Start of turn %d
it: Inizio del %d turno

en: Welcome
it: Benvenuto

en: AI mode is now ON.
it: IA attiva.

en: AI mode is now OFF.
it: IA disattiva.

en: waiting
it: attesa

en: ?Player:Name
it: ?Player:Nome

en: Username
it: Nome utente

en: Attitude
it: Attitudine

en: Embassy
it: Ambasciata

en: Dipl.State
it: Stato dipl.

en: ?Player_dlg:Idle
it: ?Player_dlg:Inattivo

en: You cannot sell improvements.
it: Non si può vendere strutture cittadine

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
it: Impossibile congedare unità.

en: %s cannot be disbanded.
it: Impossibile congedare %s.

en: Disbanded %d %s.
it: Congedato %d %s.

en: No %s could be disbanded.
it: Impossibile congedare %s.

note: TRANS: "AI <player name>"
en: AI %s
it: IA %s

note: TRANS: "<nation adjective>, team <team name>"
en: %s, team %s
it: %s, squadra %s

en: ?nation:Friendly(team)
it: ?nation:Amichevoli(squadra)

en: ?city:Friendly(team)
it: ?city:Amichevole(squadra)

en: Location: (%d, %d) [%d]
it: Posizione: (%d, %d) [%d]

en: Native coordinates: (%d, %d)
it: Coordinate native: (%d, %d)

en: Terrain: %s
it: Terreno: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
it: Cibo/Prod/Comm: %s

en: Our territory
it: Nostro territorio

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
it: Territorio di %s (%s)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn cease-fire)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire) | Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
it[0]: Territorio di %s (%s) (%d turno di cessate-il-fuoco)
it[1]: Territori di %s (%s) (%d turno di cessate-il-fuoco)

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
it: Territori di %s (%s | %s)

en: Unclaimed territory
it: Territorio di nessuno

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
it: Città: %s | %s (%s)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn cease-fire)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
it[0]: Città: %s | %s (%s, %d turno di cessate il fuoco)
it[1]: Città: %s | %s (%s, %d turni di cessate il fuoco)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
it: Città: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
it: Valore rotta commerciale da %s: %d

en: Infrastructure: %s
it: Infrastruttura: %s

en: Activity: %s
it: Attività: %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>)"
en: Unit: %s | %s (%s)
it: Unità: %s | %s (%s)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
it: da %s

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn cease-fire)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
it[0]: Unità: %s | %s (%s, %d turno di cessate il fuoco)
it[1]: Unità: %s | %s (%s, %d turni di cessate il fuoco)

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <diplomatic state>)"
en: Unit: %s | %s (%s, %s)
it: Unità: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
it: Probabilità di vittoria: A:%d%% D:%d%%

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
it:   (%d in più)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
it: lontano da %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
it: vicino a %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
it: a %s

en: Progress: no research
it: Progresso: nessuna ricerca

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
it[0]: Progresso: %d turno/scoperta
it[1]: Progresso: %d turni/scoperta

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
it[0]: %d lampadina/turno
it[1]: %d lampadine/turni

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
it[0]: , %d lampadina/turno dalla squadra
it[1]: , %d lampadine/turno dalla squadra

en: %d/- (never)
it: %d/- (Mai)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
it[0]: %d/%d (%d turno)
it[1]: %d/%d (%d turni)

en: %d/%d (never)
it: %d/%d (Mai)

en: %d step | %d steps
it[0]: %d passo
it[1]: %d passi

en: %d bulb | %d bulbs
it[0]: %d lampadina
it[1]: %d lampadine

en: Population: %s
it: Popolazione: %s

en: Year: %s (T%d)
it: Anno: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
it: Auri: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
it: Imp: %d Lusso: %d Sci:%d

en: Moving: Nobody
it: A: nessuno

en: Moving: %s
it: A: %s

en: (Click for more info)
it: (Clic per ulteriori informazioni)

en: %s People
it: %s Persone

en: Year: %s
it: Anno: %s

en: Turn: %d
it: Turno: %d

en: Net Income: %d
it: Ricavo netto: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
it: Tasse: Auri:%d%% Lusso:%d%% Scienza:%d%%

en: Researching %s: %s
it: Ricerca %s: %s

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
it: Probabilità di riscaldamento globale: %d%% (%+d%%/turno)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
it: Probabilità di inverno nucleare: %d%% (%+d%%/turno)

en: %d unit | %d units
it[0]: %d unità
it[1]: %d unità

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
it: ?goto:Irraggiungibile

en: Turns to target: %d
it: Turni all'obiettivo: %d

en: Turns to target: %d to %d
it: Turni all'obiettivo: %d a %d

en: %d unit selected | %d units selected
it[0]: %d unità selezionata
it[1]: %d unità selezionate

en: Others: %d civil; %d military
it: Altri: %d civili; %d militari

en: Others: %d civilian
it: Altri: %d civili

en: Others: %d military
it: Altri: %d militari

en: No units to upgrade!
it: Nessuna unità da aggiornare.

en: None of these units may be upgraded.
it: Nessuna unità ha potuto essere aggiornata.

en: %s refuses to disband!
it: %s rifiuta di essere congedata!

en: Shows your progress in researching the current technology.
it: Mostra l'avanzamento nell'attuale ricerca tecnologica.

en: Shows the progress of global warming:
it: Mostra l'avanzamento del riscaldamento globale:

en: Pollution rate: %d%%
it: Inquinamento: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
it: Probabilità di una surriscaldamento catastrofico ogni turno: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
it: Mostra l'avanzamento dell'inverno nucleare:

en: Fallout rate: %d%%
it: Tasso di radioattività: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
it: Probabilità di un inverno catastrofico: %d%%

en: Shows your current government:
it: Mostra il vostro attuale governo:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
it: Popolazione:     %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
it: Supporto:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
it: Energia:         %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
it[0]: Massa:           %5d tonnellata
it[1]: Massa:           %5d tonnellate

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
it: Tempo di viaggio: %5.1f anni

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
it: Tempo di viaggio:     -

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
it: Probabilità di successo: %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
it: Anno di arrivo:  %8s

en: ?timeout:off
it: ?timeout:-

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
it: ?dys/hrs:%02dg %02dh

en: ?duration:overflow
it: ?duration:troppo grande

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
it: ?nationgovernment:%2$s %1$s

note: TRANS: Number of content [citizen(s)] ...
en: %d content before penalty. | %d content before penalty.
it[0]: %d cittadino soddisfatto prima della penalità.
it[1]: %d cittadini soddisfatti prima della penalità.

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
it[0]: %d cittadino scontento ulteriore.
it[1]: %d cittadini scontenti ulteriori.

en: Unlimited martial law in effect.
it: Legge marziale in effetto.

en: %d military unit may impose martial law. | Up to %d military units may impose martial law.
it[0]: %d unità militare può imporre la legge marziale.
it[1]: %d unità militari possono imporre la legge marziale.

en: Each military unit makes %d unhappy citizen content. | Each military unit makes %d unhappy citizens content.
it[0]: Ogni unità militare mantiene contento %d cittadino insoddisfatto.
it[1]: Ogni unità militare mantiene contenti %d cittadini insoddisfatti.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
it: Unità militari sul campo possono causare malcontento.

en: Military units have no happiness effect.
it: Le unità militari non hanno effetti sul malcontento.

en: Luxury: %d total.
it: Lusso: %d totale.

en: No usable default tileset found, aborting!
it: Non è stata trovata nessuna grafica predefinita utilizzabile, chiusura!

en: Loading tileset "%s".
it: Caricamento grafica "%s".

en: Using default tileset instead.
it: Uso invece la grafica predefinita.

en: Isometric
it: Isometrico

en: ?wonder:W
it: ?wonder:m

en: ?built:B
it: ?built:C

en: network exception
it: problema di rete

en: lagging connection
it: connessione lenta

en: %s from %s
it: %s da %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
it:  (connessione incompleta)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
it:  (giocatore %s)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
it:  (osservatore)

en: "%s" is not a valid pattern type
it: "%s" non è un tipo di pattern valido

en: Missing pattern type
it: Tipo pattern mancante

en: Missing pattern
it: Pattern mancante

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
it: Tecnologia: %s

en: Improvement: %s
it: Struttura cittadina: %s

en: City: %s
it: CittÃ : %s

en: Diplomat Action: %s
it: Azione diplomatica: %s

en: Enemy Diplomat: %s
it: Diplomatico nemico: %s

en: Global: %s
it: Obiettivo: %s

en: Hut: %s
it: Server: %s

en: Nation: %s
it: Nazione: %s

en: Treaty: %s
it: Trattato: %s

en: Unit: %s
it: Unità %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
it: Voto: %s

en: Wonder: %s
it: Meraviglia: %s

en: Bought
it: Comprata

en: Forced to Sell
it: Venduta forzatamente

en: New Improvement Selected
it: Nuova struttura selezionata

en: Sold
it: Venduto

en: Building Unavailable Item
it: Costruzione non disponibile

en: Captured/Destroyed
it: Conquistata/distrutta

en: Celebrating
it: Entusiasmo

en: Civil Disorder
it: Sommosse

en: Famine
it: Carestia

en: Famine Feared
it: Carestia prossima

en: Growth
it: Crescita

en: May Soon Grow
it: Potrebbe presto crescere

en: Needs Aqueduct
it: Necessita di un acquedotto

en: Needs Aqueduct Being Built
it: necessita di un acquedotto (in costruzione)

en: Normal
it: Normale

en: Nuked
it: Colpita con un ordigno nucleare

en: Released from citizen governor
it: Controllo rilasciato dal GAC

en: Suggest Growth Throttling
it: Suggerimento di rallentare la crescita

en: Transfer
it: Trasferimento

en: Was Built
it: Unità costruita

en: Has Plague
it: Pestilenza

en: City Map changed
it: Mappa cittadina cambiata

en: Worklist Events
it: Eventi lista lavori

en: Production changed
it: Produzione cambiata

en: Caused Incident
it: Causato incidente

en: Escape
it: Fuggire

en: Failed
it: Fallito

en: Incite
it: Incitare

en: Poison
it: Avvelena

en: Theft
it: Ruba

en: Eco-Disaster
it: Disastro ecologico

en: Nuke Detonated
it: Esploso missile nucleare

en: Barbarians in a Hut Roused
it: Truppe barbare escono dalla capanna

en: City Founded from Hut
it: Città fondata nella capanna

en: Gold Found in Hut
it: Auri trovati nellacapanna

en: Killed by Barbarians in a Hut
it: Ucciso dalle truppe barbare nella capanna

en: Mercenaries Found in Hut
it: Truppe mercenarie trovate nella capanna

en: Settler Found in Hut
it: Colono trovato nella capanna

en: Tech Found in Hut
it: Tecnologia trovata nella capanna

en: Unit Spared by Barbarians
it: Truppa risparmiata dai barbari

en: Barbarian Uprising
it: Comparsa di barbari

en: Civil War
it: Guerra civile

en: Collapse to Anarchy
it: Collasso nell'anarchia

en: First Contact
it: Primo contatto

en: Learned New Government
it: Scoperta di un nuovo governo

en: Low Funds
it: Scarsità di fondi

en: Revolution Ended
it: Rivolta sedata

en: Revolution Started
it: Rivolta iniziata

en: Spaceship Events
it: Eventi dell'astronave

en: Alliance
it: Alleanza

en: Broken
it: Rottura

en: Cease-fire
it: Cessate-il-fuoco

en: Peace
it: Pace

en: Shared Vision
it: Visione comune

en: Attack Failed
it: Attacco fallito

en: Attack Succeeded
it: Attacco riuscito

en: Defender Destroyed
it: Difensore distrutto

en: Defender Survived
it: Difensore sopravvissuto

en: Promoted to Veteran
it: Promosso a veterano

en: Lost outside battle
it: Perso nella battaglia

en: Production Upgraded
it: Produzione aggiornata

en: Relocated
it: Riposizionata

en: Orders / goto events
it: Ordini / eventi "vai a"

en: Built unit with population cost
it: Unità costruita con un costo di abitanti

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
it: Nuova votazione

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
it: Votazione risolta

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
it: Votazione cancellato

en: Finished
it: Terminata

en: Made Obsolete
it: Rendi obsoleto

en: Started
it: Iniziato

en: Stopped
it: Interrotto

en: Will Finish Next Turn
it: Finita il prossimo turno

en: AI Debug messages
it: Messaggi debug AI

en: Broadcast Report
it: rapporto per tutti

en: Caravan actions
it: Azioni carovana

en: Chat error messages
it: Messaggio di errore della chat

en: Chat messages
it: Messaggi

en: Connect/disconnect messages
it: Connetti/disconnetti messaggi

en: Diplomatic Message
it: Messaggio diplomatico

en: Error message from bad command
it: Messaggio di errore da comando errato

en: Game Ended
it: Gioco terminato

en: Game Started
it: Gioco iniziato

en: Nation Selected
it: Nazione selezionata

en: Player Destroyed
it: Giocatore distrutto

en: Report
it: Rapporto

en: Server Aborting
it: Abort del Server

en: Server Problems
it: Problemi server

en: Message from server operator
it: messaggio dall'operatore del server

en: Server settings changed
it: Impostazioni server cambiate

en: Turn Bell
it: segnale sonoro fine turno

en: Scenario/ruleset script message
it: Messaggio script Scenario/ruleset

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
it: Avanzamento dell'anno

en: Away
it: Assente

en: Novice
it: Novizio

en: Easy
it: Facile

en: Hard
it: Difficile

en: Cheating
it: Truccato

en: Experimental
it: Sperimentale

note: TRANS: year label (Anno Domini)
en: AD
it: AC

en: Mr. %s
it: Sig. %s

en: Ms. %s
it: Sig.ra %s

en: decoding error
it: errore decodifica

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
it: ?attitude:Genocidio

en: ?attitude:Belligerent
it: ?attitude:Belligerante

en: ?attitude:Hostile
it: ?attitude:Ostile

en: ?attitude:Uncooperative
it: ?attitude:Non cooperativo

en: ?attitude:Uneasy
it: ?attitude:Scontento

en: ?attitude:Neutral
it: ?attitude:Neutrale

en: ?attitude:Respectful
it: ?attitude:Rispettoso

en: ?attitude:Helpful
it: ?attitude:Cooperante

en: ?attitude:Enthusiastic
it: ?attitude:Entusiasta

en: ?attitude:Admiring
it: ?attitude:In ammirazione

en: ?attitude:Worshipful
it: ?attitude:In adorazione

en: ?diplomatic_state:Armistice
it: ?diplomatic_state:Armistizio

en: ?diplomatic_state:War
it: ?diplomatic_state:Guerra

en: ?diplomatic_state:Never met
it: ?diplomatic_state:Mai incontrati

en: ?diplomatic_state:Team
it: ?diplomatic_state:Squadra

en: Future Tech.
it: Tecnologia futura

note: TRANS: Unit class
en: %s units
it: %s unità

en: Size %d
it: Dimensione %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
it: %s.AI

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
it: %s terreno

en: After %s
it: Dopo %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
it: %s possibile

en: River
it: Fiume

en: Team %d
it: Squadra %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
it: squadra %s

en: team %d
it: squadra %d

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
it: Terra

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
it: Oceano

note: TRANS: this and following strings may rarely be presented to the player * in ruleset help text, to denote the set of terrains which can be altered * in a particular way
en: CanIrrigate
it: PuòIrrigare

en: CanMine
it: PuòMiniera

en: CanRoad
it: PuòStrada

en: Fortifying
it: Fortificazione in corso

en: Goto
it: Vai a

en: Explore
it: Esplora

en: Fallout
it: Radioattività

en: Moves
it: Movimenti

en: Food/Shield/Gold:
it: Cibo/Prod./Auri:

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
it: Spiacente, impossibile aggiornare %s (al momento).

en: You can only upgrade units in your cities.
it: Puoi aggiornare solo le truppe presenti nelle tue città.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
it: Aggiornare questo %s farà sbarcare le unità che trasporta.

en: Upgrading this %s would result in a %s which can not survive at this place.
it: L'aggiornamento di questo %s risulterà in un %s che non sopravviverà in questo posto.

en: %s or similar units
it: %s o unità simili

en: %s and similar units
it: %s e unità simili

en: Freeciv version %s %s
it: Freeciv versione %s %s

en: (beta version)
it: (versione beta)

en: Freeciv version %s (%s)
it: Freeciv versione %s (%s)

en: Freeciv version %s
it: Freeciv versione %s

en: betatest version
it: versione beta

en: version
it: versione

en: January
it: gennaio

en: February
it: febbraio

en: March
it: marzo

en: April
it: aprile

en: May
it: maggio

en: June
it: giugno

en: July
it: luglio

en: August
it: agosto

en: September
it: settembre

en: October
it: ottobre

en: November
it: novembre

en: December
it: dicembre

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
it: QUESTA È UNA VERSIONE BETA
    Freeciv %s sarà pubblicato a %s, presso %s

en: 'Cause civilization should be free!
it: Perché la civilizzazione deve essere libera!

en: Aqueduct
it: Acquedotto

en: Allows a city to grow larger than size 10.
it: Consente ad una città di crescere oltre la dimensione 10.

en: Bank
it: Banca

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
it: Insieme al Mercato una Banca aumenta la produzione di lusso e imposte del 100% in una città.

en: Barracks II
it: Caserma II

en: Barracks III
it: Caserma III

en: Cathedral
it: Cattedrale

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
it: Una Cattedrale rende soddisfatti 4 cittadini scontenti in una città, rendendo più facile mantenere l'ordine. D'altra parte non influenza i cittadini resi scontenti da attività militare.

en: Colosseum
it: Anfiteatro

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
it: Intrattiene i cittadini di una città rendendone soddisfatti tre scontenti D'altra parte, essa non influenza il malcontento causato da attività militare.

en: Courthouse
it: Tribunale

en: Factory
it: Fabbrica

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
it: Aumenta la produzione di risorse in una città del 50%. Questo aumento contribuisce anche significativamente all'inquinamento.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
it: La quantità di cibo immagazzinato diventa la metà ogni volta che la città con un Granaio aumenta o diminuisce; questo aiuta la città a crescere più velocemente e a sopportare più facilmente le carestie.

en: Hydro Plant
it: Centrale Idrica

en: Library
it: Biblioteca

en: Increases the science output in a city by 50%.
it: Aumenta l'apporto di scienza in una città del 50%.

en: Marketplace
it: Mercato

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
it: Aumenta l'apporto di lusso e imposte di una città del 50%.

en: Mass Transit
it: Trasporto di massa

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
it: Elimina l'inquinamento creato dalla popolazione, la quale semplicemente non ha più effetto sull'inquinamento creato nella città.

en: Mfg. Plant
it: Manifattura

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
it: Insieme ad una Fabbrica la Manifattura aumenta la produzione di risorse di una città del 100%.

en: Nuclear Plant
it: Centrale Nucleare

en: Palace
it: Palazzo

en: Power Plant
it: Centrale Elettrica

en: Recycling Center
it: Centro di Riciclaggio

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
it: Costruire un centro di riciclaggio riduce del 66% la quantità di inquinamento generato a causa della produzione nella città

en: SDI Defense
it: Difesa SDI

en: Space Component
it: Componente Astronave

en: Space Module
it: Modulo Astronave

en: Space Structural
it: Strutturale Astronave

en: Temple
it: Tempio

en: University
it: Università

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
it: Insieme ad una Biblioteca, l'Università aumenta la produzione scientifica di una città del 100%.

en: Apollo Program
it: Programma Apollo

en: All cities on the map become visible for the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all tiles with cities despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
it: Tutte le città della mappa diventano visibili al giocatore che la possiede. Il giocatore che la possiede dispone di una conoscenza aggiornata di tutti i quadranti con città indifferentemente dalla nebbia di guerra. Permette inoltre a tutti i giocatori di cominciare a costruire parti di astronavi, nel caso però che abbiano raggiunto tutte le tecnologie necessarie.

en: Colossus
it: Colosso

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
it: Ogni quadrante intorno alla città con questa meraviglia che genera già del commercio aumenta di uno la sua produzione.

en: Copernicus' Observatory
it: Osservatorio di Copernico

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
it: Aumenta del 50% la produzione scientifica nella città dove viene costruita.

en: Cure For Cancer
it: Cura per il Cancro

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity).
it: Questo incredibile obiettivo tecnologico rende soddisfatto un cittadino scontento in ogni città. (inclusi i cittadini scontenti per le attività militari).

en: Darwin's Voyage
it: Viaggio di Darwin

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
it: Il viaggio di Charles Darwin favorì la scoperta dell'evoluzione delle specie, la quale stimolò una maggiore conoscenza nella scienza. Garantisce la scoperta immediata di due nuove tecnologie.

en: Great Library
it: Grande Biblioteca

en: Great Wall
it: Grande Muraglia

en: Works as a City Wall in all your cities.
it: Vale come avere una Cinta Muraria in ogni città.

en: Hanging Gardens
it: Giardini Pensili

en: Makes one content citizen happy in every city. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens instead (including those unhappy about military activity), making each content.
it: Rende soddisfatto un cittadino in ogni città. Rende contenti altri due cittadini già soddisfatti nella città in cui si trovano i Giardini Pensili, per un totale di tre. Nella rara eventualità che non ci siano cittadini soddisfatti per godere degli effetti dei Giardini Pensili, la meraviglia ha effetto sui cittadini scontenti (inclusi coloro scontenti per attività militare) rendendoli soddisfatti.

en: Hoover Dam
it: Diga di Hoover

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
it: Con questa meraviglia tutte le città del continente su cui questa è stata costruita è come se avessero una Centrale Idrica, il che riduce l'inquinamento e migliora gli effetti delle Fabbriche e Manifatture.

en: Isaac Newton's College
it: College di Isaac Newton

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
it: Aumenta del 100% la produzione scientifica nella città dove viene costruito.

en: J.S. Bach's Cathedral
it: Cattedrale di J.S. Bach

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built (including citizens unhappy about military activity).
it: Rende soddisfatti due cittadini scontenti in ogni città dello stesso continente dove la Meraviglia viene costruita. (includendo cittadini scontenti per attività militare)

en: Lighthouse
it: Faro

en: Gives all your sea units 1 additional movement point.
it: Dà a tutte le unità marine un movimento aggiuntivo per turno.

en: Magellan's Expedition
it: Spedizione di Magellano

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
it: Dà ad ogni unità marina due movimenti in più.

en: Manhattan Project
it: Progetto Manhattan

en: Michelangelo's Chapel
it: Cappella di Michelangelo

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
it: Raddoppia l'effetto delle Cattedrali, in ogni città.

en: Oracle
it: Oracolo

en: Pyramids
it: Piramidi

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
it: Permette di scegliere qualsiasi tipo di governo, compresi quelli non ancora raggiunti dalla vostra civiltà e senza il periodo transitorio di Anarchia.

en: SETI Program
it: Programma SETI

en: Boosts science production in each city by 50%.
it: Aumenta la produzione scientifica di ogni città del 50%.

en: Shakespeare's Theater
it: Teatro di Shakespeare

en: Makes all angry and unhappy citizens content in the city where it is located, including citizens unhappy about military activity.
it: Rende soddisfatti tutti gli abitanti scontenti della città in cui si trova, includendo cittadini scontenti da attività militare.

en: United Nations
it: Nazioni Unite

en: Women's Suffrage
it: Voto alle Donne

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
it: In ogni città l'effetto di malcontento di ogni unità viene ridotto di 1: ad esempio in una Repubblica le unità non creano malcontento e in una Democrazia le unità aggressive creano solo un cittadino scontento ognuna.

en: ?Elvis:E
it: ?Elvis:An

en: ?Scientist:S
it: ?Scientists:Sc

en: ?Taxman:T
it: ?Taxmen:Es

en: Civ1 ruleset
it: Ruleset Civ1

en: Team 0
it: Squadra 0

en: Team 1
it: Squadra 1

en: Team 2
it: Squadra 2

en: Team 3
it: Squadra 3

en: Anarchy
it: Anarchia

en: Despotism
it: Dispotismo

en: Monarchy
it: Monarchia

en: Communism
it: Comunismo

en: Republic
it: Repubblica

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
it: Sotto un governo Repubblicano, i cittadini eleggono una rappresentanza che si occupi di governarli; siccome gli eletti devono rimanere popolari per mantenere il controllo, essi forniscono ai cittadini un ampio gradi di libertà. I cittadini sotto la Repubblica diventano insoddisfatti facilmente, ma l'autosufficienza dei cittadini permette altissimi livelli di Commercio.

en: Democracy
it: Democrazia

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
it: In Democrazia, i cittadini governano direttamente votando i vari argomenti. La Democrazia offre il più alto livello di commercio ma contemporaneamente la possibilità maggiore di insoddisfazione. Non c'è corruzione durante la Democrazia ma le popolazioni tendono ad arrabbiarsi molto durante i conflitti.

en: ?nationgroup:Ancient
it: ?nationgroup:Antiche

en: ?nationgroup:Modern
it: ?nationgroup:Moderne

en: American
it: Americano

en: ?plural:Americans
it: ?plural:Americani

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783 AD.
it: Chiamati formalmente  Stati Uniti d'America furono una colonia Inglese che conquistarono l'indipendenza dopo una rivoluzione tra il 1776 ed il 1783.

en: Aztec
it: Azteco

en: ?plural:Aztecs
it: ?plural:Aztechi

en: Babylonian
it: Babilonese

en: ?plural:Babylonians
it: ?plural:Babilonesi

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
it: Babilonia fu la città più importante della Mesopotamia dal 18esimo al 7imo secolo AC, sotto il dominio di diverse popolazioni tra cui gli Amoriti, i Cassiti, gli Assiri e i Caldei.

en: Chinese
it: Cinese

en: ?plural:Chinese
it: ?plural:Cinesi

en: Egyptian
it: Egiziano

en: ?plural:Egyptians
it: ?plural:Egiziani

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
it: L'Egitto fu la seconda più antica civiltà del mondo. Fin dai tempi antichi ha avuto un'urbanizzazione inusuale, con la presenza di una ampia popolazione grazie ai depositi di terreno fertile dopo le inondazioni del Nilo.

en: English
it: Inglese

en: ?plural:English
it: ?plural:Inglesi

en: French
it: Francese

en: ?plural:French
it: ?plural:Francesi

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
it: La Francia è stata della maggiori potenze Europee. Conquistatori Francesi come l'Imperatore Napoleone e il Re Carlo Magno unirono grandi parti d'Europa sotto la bandiera Francese.

en: German
it: Tedesco

en: ?plural:Germans
it: ?plural:Tedeschi

en: Greek
it: Greco

en: ?plural:Greeks
it: ?plural:Greci

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
it: Gli antichi Greci, dopo la dominazione Micenea e la prima della conquista romana.

en: Indian
it: Indiano

en: ?plural:Indians
it: ?plural:Indiani

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
it: La culla dell'antica civiltà Indiana è sulle rive del fiume Indo, nel moderno Pakistan.

en: Mongol
it: Mongolo

en: ?plural:Mongols
it: ?plural:Mongoli

en: Roman
it: Romano

en: ?plural:Romans
it: ?plural:Romani

en: Russian
it: Russo

en: ?plural:Russians
it: ?plural:Russi

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
it: Secondo la leggenda, le tribù Slave e Finniche del Novgorod invitarono, nell'anno 862, il Re Vikingo Rurik per riportare ordine nelle loro terre. Re Rurik stabilì il Kievan Rus in quell'area, il primo stato Russo. Nell'undicesimo secolo, il Kievan Rus era disintegrato in diversi principati che furono riuniti nuovamente in un unico stato da Ivan III nel quindicesimo secolo. Dopo la vittoria definitiva contro la Svezia e con la conquista di molti territori, Pietro I formò l'Impero Russo nel 1721. L'impero russo perdurò fino al 1917 quando la rivoluzione socialista depose l'ultimo imperatore Russo. Dopo la dissoluzione dell'Unione Sovietica nel 1991, la Russia apparve nella mappa mondiale di nuovo, come una Repubblica Federale.

en: ?plural:Zulus
it: ?plural:Zulu

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
it: Gli Zulu sono un popolo guerriero Bantù che migrò dall'Africa centro-occidentale al sud-Africa all'inizio del 1700, sottomettendo le popolazioni Khoisa native e combattendo con i coloni europei.

en: Barbarian
it: Barbaro

en: ?plural:Barbarians
it: ?plural:Barbari

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
it: Sin dagli albori della civiltà, I Barbari sono stati una minaccia per tutti i popoli colti di tutto il mondo.

en: Pirate
it: Pirata

en: ?plural:Pirates
it: Pirati

en: As long as honest men have sailed the seas, pirates have been a scourge of them and of all coastal dwelling peoples.
it: Finché gli uomini onesti hanno navigato i mari, i Pirati sono stati il loro più grande flagello, così come delle popolazioni costiere.

en: ?citystyle:European
it: ?citystyle:Europea

en: ?citystyle:Classical
it: ?citystyle:Classica

en: ?citystyle:Tropical
it: ?citystyle:Tropicale

en: ?citystyle:Asian
it: ?citystyle:Asiatica

en: ?citystyle:Babylonian
it: ?citystyle:Babilonese

en: ?citystyle:Celtic
it: ?citystyle:Celtica

en: ?citystyle:Renaissance
it: ?citystyle:Renascimentale

en: ?citystyle:Industrial
it: ?citystyle:Industriale

en: ?citystyle:Modern
it: ?citystyle:Moderna

en: ?citystyle:PostModern
it: ?citystyle:PostModerna

en: Advanced Flight
it: Volo Avanzato

en: Alphabet
it: Alfabeto

en: Astronomy
it: Astronomia

en: Atomic Theory
it: Teoria Atomica

en: Banking
it: Sistema Bancario

en: Bridge Building
it: Costruzione di Ponti

en: Bronze Working
it: Lavorazione del Bronzo

en: Ceremonial Burial
it: Sepoltura Cerimoniale

en: Chemistry
it: Chimica

en: Chivalry
it: Codice Cavalleresco

en: Code of Laws
it: Codice di Leggi

en: Combustion
it: Combustione

en: Computers
it: Computer

en: Conscription
it: Coscrizione

en: Construction
it: Costruzione

en: Allows Settlers to build fortresses.
it: Permette ai Coloni di costruire fortezze.

en: Currency
it: Valuta

en: Electricity
it: Elettricità

en: Electronics
it: Elettronica

en: Engineering
it: Ingegneria

en: Explosives
it: Esplosivi

en: Feudalism
it: Feudalesimo

en: Flight
it: Volo

en: Decreases one-time revenue from new trade routes.
it: Riduce il guadagno nel creare nuove rotte commerciali.

en: Fusion Power
it: Energia da Fusione

en: Genetic Engineering
it: Ingegneria Genetica

en: Gunpowder
it: Polvere da Sparo

en: Horseback Riding
it: Equitazione

en: Industrialization
it: Industrializzazione

en: Invention
it: Invenzione

en: Iron Working
it: Lavorazione del Ferro

en: Labor Union
it: Sindacato

en: Literacy
it: Alfabetizzazione

en: Magnetism
it: Magnetismo

en: Map Making
it: Cartografia

en: Masonry
it: Muratura

en: Mass Production
it: Produzione di Massa

en: Mathematics
it: Matematica

en: Medicine
it: Medicina

en: Metallurgy
it: Metallurgia

en: Mysticism
it: Misticismo

en: Improves the effect of Temples.
it: Aumenta l'effetto dei Templi.

en: Navigation
it: Navigazione

en: Nuclear Fission
it: Fissione Nucleare

en: Nuclear Power
it: Energia Nucleare

en: Philosophy
it: Filosofia

en: Physics
it: Fisica

en: Plastics
it: Plastica

en: Pottery
it: Vasellame

en: Recycling
it: Riciclaggio

en: Refining
it: Raffinazione

en: Religion
it: Religione

en: Robotics
it: Robotica

en: Rocketry
it: Missilistica

en: Space Flight
it: Volo Spaziale

en: Steam Engine
it: Motore a Vapore

en: Steel
it: Acciaio

en: Superconductors
it: Superconduttori

en: The Corporation
it: Società

en: The Republic
it: Repubblica

en: The Wheel
it: Ruota

en: Theory of Gravity
it: Teoria della Gravità

en: Writing
it: Scrittura

en: Ocean
it: Oceano

en: Arctic
it: Artico

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
it: I quadranti Artici si trovano solo nelle estremità nord e sud del mondo. Sono molto freddi e per questo motivo molto difficili da lavorare.

en: Desert
it: Deserto

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
it: I Deserti sono regioni estremamente secche, rendendo così estremamente difficili sia l'agricoltura che il commercio.

en: Forest
it: Foresta

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
it: Le Foreste sono boschi molto fitti, il che rende l'agricoltura alquanto difficile.

en: Grassland
it: Prateria

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
it: Le Praterie offrono eccezionali possibilità per l'agricoltura.

en: Hills
it: Colline

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
it: Oltre ad essere molto indicate per l'agricoltura, le Colline sono spesso ricche di risorse.

en: Jungle
it: Giungla

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
it: La Giungla ha una vegetazione molto fitta, rendendo così l'agricoltura alquanto difficile.

en: Mountains
it: Montagne

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
it: Le Montagne sono regioni di grandi altitudini che rendono l'agricoltura e il commercio estremamente difficili.

en: Plains
it: Pianure

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
it: Le pianure sono delle regioni ampie e brulle che rendono il commercio non estremamente conveniente.

en: Swamp
it: Palude

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
it: Le Paludi presentano una sovrabbondanza d'acqua che rende l'agricoltura alquanto difficile.

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
it: La Tundra è costituita da regioni ampie e fredde, adatte per qualche tipo di agricoltura e poco altro.

en: ?animals:Game
it: ?animals:Selvaggina

en: Coal
it: Carbone

en: Fish
it: Pesce

en: Gems
it: Gemme

en: Horses
it: Cavalli

en: Oasis
it: Oasi

en: Oil
it: Petrolio

en: Seals
it: Foche

en: The risk of global warming is cumulative; the longer polluted tiles are left uncleaned, the higher the risk becomes, and the risk can linger for some time even after all pollution has been cleaned. If a long time passes with an elevated risk of warming, its effects will be all the more severe when it does occur.
it: Il rischio di riscaldamento globale è cumulativo; più si lascia i quadranti inquinati e maggiore diventa il rischio. Il rischio persiste per un certo tempo anche dopo che i quadranti sono stati puliti. Se passa un lungo tempo con un elevato rischio di riscaldamento globale, gli effetti saranno sempre più dannosi.

en: Minor Tribe Village
it: Villaggio di una tribù minore

en: Villages (also called "huts") are primitive communities spread across the world at the beginning of the game. Any land unit can enter a village, making the village disappear and deliver a random response. If the village proves hostile, it could produce barbarians or the unit entering may simply be destroyed. If they are friendly, the player could receive gold, a new technology, a military unit (occasionally a settler; and sometimes a unit that the player cannot yet create), or even a new city.
it: I Villaggi (chiamati anche "capanne") sono comunità primitive diffuse in tutto il mondo all'inizio del gioco. Ogni unità terrestre può entrare in un villaggio facendolo sparire e ottenendo una risposta casuale. Se il villaggio è ostile esso può produrre Barbari oppure l'unità che vi entra può essere perduta. Se sono amichevoli potranno fornire Auri, nuove tecnologie e unità militari (talvolta anche Coloni e unità che l'utente non è in grado ancora di creare) o perfino una città.

en: Fortress
it: Fortezza

en: Railroad
it: Ferrovia

en: green
it: recluta

en: veteran
it: veterano

en: Settlers
it: Coloni

en: Militia
it: Milizia

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
it: Questa unità può essere costruita fin dall'inizio del gioco. Si tratta dell'unità più debole.

en: Phalanx
it: Falange

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
it: Le Falangi sono truppe di fanteria con armature, adatti a difendere le città.

en: Legion
it: Legione

en: Legions are heavily armed and well disciplined infantry units with an excellent offensive value.
it: Le Legioni sono truppe di fanteria armate pesantemente con un eccellente valore offensivo.

en: Musketeers
it: Moschettieri

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
it: I Moschettieri sono delle truppe di fanteria equipaggiate con primitive armi da fuoco e sostituiscono le Falangi come migliore difesa cittadina.

en: Riflemen
it: Fucilieri

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
it: I fucilieri sono fanti del periodo delle guerre mondiali, molto esperti nel difende le città.

en: Mech. Inf.
it: Fanteria Meccanizzata

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
it: Fanteria Meccanizzata: questa unità ha la capacità difensiva più alta di tutte le unità di terra ma risulta disponibile solo verso la fine dello sviluppo tecnologico.

en: Cavalry
it: Cavalleria

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
it: La Cavalleria sono guerrieri a cavallo che nella loro epoca potevano penetrare pesantemente il territorio nemico.

en: Chariot
it: Carro

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than Cavalry.
it: Il Carro sono veicoli da guerra trainati da cavalli, più forti ma più costosi della Cavalleria.

en: Knights
it: Cavalieri

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
it: I Cavalieri sono truppe a cavallo con pesanti armature.

en: Armor
it: Carro Armato

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
it: I Carri Armati sono dei veicoli blindati veloci e robusti che possono creare più danni di qualsiasi unità a cavallo.

en: Catapult
it: Catapulta

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
it: Le Catapulte sono grandi macchine da guerra che lanciano macigni. Sono degli attaccanti estremamente forti ma dei deboli difensori e necessitano di un'appropriata scorta per essere efficaci.

en: Cannon
it: Cannone

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
it: I Cannoni sono grandi armi da fuoco in grado di sparare pesanti proiettili a lunga distanza. Sono degli attaccanti estremamente forti ma dei deboli difensori e necessitano di un'appropriata scorta per essere efficaci.

en: Artillery
it: Artiglieria

en: Fighter
it: Caccia

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
it: Il Caccia è la prima unità aerea. Essi possono muoversi ovunque ed attaccare ogni unità.

en: Bomber
it: Caccia Bombardiere

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
it: I Caccia Bombardieri sono velivoli specializzati che possono attaccare obiettivi terrestri e non altri velivoli.

note: TRANS: unit type
en: Trireme
it: Triremi

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
it: La Triremi è la prima unità nautica. Può trasportare delle unità e ha una rudimentale capacità offensiva, ma non può stare troppo lontano dalla riva.

en: Sail
it: Veliero

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
it: Il Veliero rimpiazza le Triremi ed è molto più affidabile in mare aperto.

en: Frigate
it: Fregata

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
it: La Fregata è una nave estremamente versatile che ha un discreto potere offensivo e una discreta capacità di trasporto.

en: Ironclad
it: Corazzata

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
it: La Corazzata è una solida nave dotata di armatura molto più robusta delle Fregate ma priva delle capacità di trasporto di quest'ultima.

en: Cruiser
it: Incrociatore

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
it: L'incrociatore è una nave di attacco molto forte.

en: Battleship
it: Nave da Guerra

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
it: La nave da guerra è la suprema unità navale con un eccellente valore offensivo e difensivo.

en: Submarine
it: Sottomarino

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
it: Viaggiando sotto la superficie del mare, i sottomarini hanno un alto valore strategico ma hanno pochissime difese.

en: Carrier
it: Portaerei

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
it: Suggerimento: Scortate una portaerei con una manciata di veloci navi e una nave da guerra poiché perdere una portaerei completamente equipaggiata è VERAMENTE grave e costoso.

en: Transport
it: Cargo

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
it: I Cargo non possono attaccare da soli ma sono in grado di difendersi quando sotto attacco.

en: Nuclear
it: Missile Nucleare

en: Diplomat
it: Diplomatico

en: Caravan
it: Carovana

en: Barbarian Leader
it: Leader Barbaro

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
it: Permette ad una città di crescere oltre la dimensione 8. Un sistema fognario  è inoltre richiesto prima che una città cresca oltre la dimensione 12.

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
it: Una Cattedrale rende soddisfatti 3 cittadini scontenti in una città rendendo più facile mantenere l'ordine in quella città. D'altra parte questo non avviene con i cittadini resi scontenti da attività militari. La scoperta della Teologia aumenta l'effetto della Cattedrale, rendendo soddisfatto un ulteriore cittadino scontento. La scoperta del Comunismo diminuisce l'effetto della Cattedrale riducendo di uno il numero di cittadini scontenti resi soddisfatti.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defense strength of units within the city against land and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
it: La Cinta Muraria rende più facile difendere una città poiché triplicano la forza difensiva delle unità all'interno della città contro unità terrestri ed elicotteri ma sono inefficaci contro unità aeree, unità marine e gli Obici. La Cinta Muraria inoltre impedisce la perdita di popolazione che avviene altrimenti quando viene distrutta un'unità difensiva da un'unità terrestre.

en: Coastal Defense
it: Fortezza costiera

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
it: Aumenta la forza difensiva delle unità all'interno di una città di un fattore 2 quando si stanno difendendo da bombardamenti da navi nemiche.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
it: Intrattiene i cittadini in una città rendendo soddisfatti 3 cittadini scontenti (quattro dopo la scoperta dell'Elettronica). D'altro canto però, non influenza i cittadini scontenti per attività militari.

en: Harbor
it: Baia

en: Gives one extra food resource on all Oceanic tiles.  The city needs to be coastal to build this improvement.
it: Aumenta di uno la produzione di cibo da tutti i quadranti oceanici.  La città deve essere costiera per costruire questa struttura cittadina.

en: Offshore Platform
it: Piattaforma Petrolifera

en: Adds 1 extra shield resource on all Oceanic tiles worked by a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
it: Aumenta la produzione di risorse di uno da tutti i quadranti oceanici in una città, la quale deve essere costiera per poter costruire questa struttura cittadina.

en: Police Station
it: Centrale di polizia

en: Port Facility
it: Porto

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
it: Permette alla città di costruire unità marine veterane. Inoltre le unità marine danneggiate che sostano in città per un turno vengono riparate completamente.

en: Research Lab
it: Laboratorio di Ricerca

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
it: Insieme ad una biblioteca, un laboratorio di ricerca aumenta la produzione scientifica di una città del 100%; se è presente anche un'università l'aumento è del 150%.

en: SAM Battery
it: Batteria missili SAM

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by aircraft (not including helicopters or missiles).
it: Raddoppia la difesa di tutte le unità dentro una città quando questa viene attaccata da unità aeree (con esclusione di elicotteri e missili).

en: Sewer System
it: Sistema Fognario

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
it: Permette ad una città di crescere oltre la dimensione 12. Un Acquedotto è richiesto prima perché una città cresca oltre la dimensione 8.

en: Solar Plant
it: Centrale Solare

en: Stock Exchange
it: Borsa Valori

en: Together with a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 50%. Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
it: Insieme ad una Banca, la Borsa Valori aumenta il rendimento delle imposte ed il lusso del 50%. Mentre assieme al Mercato ed alla Banca, la Borsa eleva il rendimento delle imposte ed il lusso del 150%.

en: Super Highways
it: Autostrada

en: Increases trade resources by 50% on all tiles with roads or railroads.
it: Aumenta le risorse di commercio del 50% su tutti i quadranti con strade o ferrovie.

en: Supermarket
it: Supermercato

en: Increases the food resources by 50% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
it: Aumenta le risorse di cibo del 50% su tutti i quadranti con fattorie in uso intorno alla città. I quadranti con le fattorie sono quelli che sono stati irrigati una seconda volta.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
it: L'intera mappa diventa visibile per il giocatore che lo possiede. Il giocatore disporrà di una conoscenza aggiornata dei terreni e delle città (ma non delle unità) ignorando la nebbia di guerra. Permette inoltre a tutti i giocatori di cominciare a costruire le parti dell'astronave, sempre se che abbiano già raggiunto tutte le tecnologie necessarie.

en: A.Smith's Trading Co.
it: Soc. Commerciale di Adam Smith

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
it: Le strutture cittadine che necessitano di 1 per il mantenimento diventano gratuite per tutte le città.

en: Eiffel Tower
it: Torre Eiffel

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
it: La tua reputazione e la benevolenza tra le altre nazioni è recuperata al doppio della velocità normale.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3). In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
it: Rende soddisfatto un cittadino in ogni città. Rende contenti altri due cittadini già soddisfatti nella città in cui si trovano i Giardini Pensili, per un totale di tre. Nella rara eventualità che non ci siano cittadini soddisfatti per godere degli effetti dei Giardini Pensili, la meraviglia ha effetto sui cittadini scontenti (includendo coloro che sono scontenti per le attività militari) rendendoli soddisfatti.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
it: Vale come avere una Centrale Idrica in ogni città, il che riduce l'inquinamento e aumenta gli effetti delle Fabbriche e delle Manifatture.

en: Makes two unhappy citizens content in every city (including citizens unhappy about military activity).
it: Rende soddisfatti due cittadini scontenti in ogni città (incluso i cittadini scontenti per attività militari).

en: King Richard's Crusade
it: Crociata di Re Riccardo

en: Adds one extra shield resource on every tile around the city where it is built.
it: Aggiunge una risorsa di produzione extra a ogni quadrante della città dove viene costruita.

en: Leonardo's Workshop
it: Laboratorio di Leonardo

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
it: Migliora una unità obsoleta per turno.

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
it: Dà a tutte le unità marine due movimenti aggiuntivi per turno.

en: Marco Polo's Embassy
it: Ambasciata di Marco Polo

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
it: Il giocatore che la possiede ottiene un'ambasciata con tutti gli altri giocatori.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
it: Vale come avere una Cattedrale in ogni città, il che rende soddisfatti 3 cittadini scontenti in ognuna. D'altra parte, questa meravigli non influenza coloro scontenti per attività militari. La scoperta della Teologia aumenta l'effetto della Cattedrale rendendo soddisfatto un ulteriore cittadino scontento. La scoperta del Comunismo attenua l'effetto di una Cattedrale, riducendo di uno il numero dei cittadini resi soddisfatti.

en: Counts as having a Granary in every city.
it: Equivale ad avere un Granaio in ognuna delle tue città.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
it: Aumenta la produzione scientifica in ogni città dotata di biblioteca del 50%. (Equivale ad avere un laboratorio di ricerca in ognuna delle tue città).

en: Statue of Liberty
it: Statua della Libertà

en: Sun Tzu's War Academy
it: Accademia di Sun Tzu

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
it: Le unità riacquistano due punti vita oltre il normale per ogni turno.

en: Capitalization
it: Capitalizzazione

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
it: Questa non è una normale struttura cittadina poiché impostare la produzione di una città su Capitalizzazione comporta che la sua produzione di risorse viene convertita in apporto di imposte (cioè denaro).

en: Civ2 ruleset
it: ruleset Civ2

en: You are playing with civ2 style rules. These are quite close to Freeciv default rules, but with some additions.
it: Si sta giocando con le regole civ2. Queste sono molto vicine alle regole predefinite ma con alcune aggiunte.

en: Fundamentalism
it: Fondamentalismo

en: Carthaginian
it: Cartaginese

en: ?plural:Carthaginians
it: ?plural:Cartaginesi

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146 BC.
it: I Cartaginesi, discendenti dei commercianti Fenici, costruirono un impero navale nel mediterraneo dal 5o al 2o secolo AC. Cartagine fu distrutta da Roma nel 146 AC.

en: Japanese
it: Giapponese

en: ?plural:Japanese
it: ?plural:Giapponesi

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
it: Secondo la mitologia tradizionale Giapponese, il Giappone è stato fondato nel settimo secolo Avanti Cristo dall'Imperatore Jimmu.

en: Persian
it: Persiano

en: ?plural:Persians
it: ?plural:Persiani

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
it: Il primo impero Persiano (Achemenide) si sviluppo dal 550 A.C. al 330 A.C.; il secondo (Sassanide) dal 226 DC al 642 DC.

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
it: I Sioux erano una nazione nord Americana che combatté diverse decisive battaglie contro gli Stati Uniti. Consisteva in tre gruppi distinti di tribù: I Lakota, I Dakota ed i Nakota.

en: Spanish
it: Spagnolo

en: ?plural:Spanish
it: ?plural:Spagnoli

en: Viking
it: Vichingo

en: ?plural:Vikings
it: ?plural:Vichinghi

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
it: I Vichinghi razziavano e commerciavano lungo le coste dell'Europa tra l'800 DC e il 1100 DC. I Vichinghi riuscirono a diventare i governanti della Normandia, della Russia e per un breve periodo della Sicilia.

en: Amphibious Warfare
it: Guerra Anfibia

en: Combined Arms
it: Armi Combinate

en: Reduces the effect of Cathedrals.
it: Riduce l'effetto delle Cattedrali.

en: Allows Settlers and Engineers to build fortresses.
it: Permette ai Coloni ed agli Ingegneri di costruire fortezze.

en: Economics
it: Economia

en: Improves the effect of Colosseums.
it: Aumenta l'effetto degli Anfiteatri.

en: Environmentalism
it: Ambientalismo

en: Espionage
it: Spionaggio

en: Guerilla Warfare
it: Guerriglia

en: Machine Tools
it: Meccanizzazione

en: Miniaturization
it: Miniaturizzazione

en: Mobile Warfare
it: Guerra Mobile

en: Monotheism
it: Monoteismo

en: Gives sea units one extra move.
it: Fornisce una mossa in più alle unità marine.

en: Polytheism
it: Politeismo

en: Allows Settlers and Engineers to build airbases.
it: Permette ai Coloni ed agli Ingegneri di costruire basi aeree.

en: Refrigeration
it: Refrigerazione

en: Sanitation
it: Sanità

en: Seafaring
it: Marina

en: Stealth
it: Tecnologia Stealth

en: Tactics
it: Tattica

en: Theology
it: Teologia

en: Improves the effect of Cathedrals.
it: Aumenta l'effetto delle Cattedrali.

en: Warrior Code
it: Codice Guerriero

en: Glacier
it: Ghiacciaio

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
it: I Ghiacciai si trovano solo nell'estremità nord e sud del mondo. Sono estremamente freddi e molto difficili da lavorare.

en: Iron
it: Ferro

en: Furs
it: Pellame

en: Fruit
it: Frutta

en: Buffalo
it: Bisonte

en: Wheat
it: Grano

en: Peat
it: Torba

en: Pheasant
it: Fagiano

en: Ivory
it: Avorio

en: Silk
it: Seta

en: Spice
it: Spezie

en: Whales
it: Balene

en: Wine
it: Vino

en: Later in the game, helicopters may also enter villages, but overflight by other aircraft will cause the villagers to take fright and disband.
it: Successivamente nel gioco, gli elicotteri potranno entrare nei villaggi ma, se verranno sorvolati da altri velivoli ciò causerà spavento negli abitanti che si disperderanno.

en: Farmland
it: Fattoria

en: Airbase
it: Base aerea

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
it: Elicottero

en: Engineers
it: Ingegneri

en: Warriors
it: Guerrieri

en: Archers
it: Arcieri

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value as well as decent defense.
it: Gli Arcieri sono combattenti dotati di arco e frecce ed hanno un buon valore offensivo ed una difesa decente.

en: Pikemen
it: Alabardieri

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
it: Equipaggiati con lunghe picche, gli Alabardieri rimpiazzano le Falangi come unità di difesa cittadina preferita.

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
it: I Moschettieri sono fanteria equipaggiata con armi da fuoco primordiali e rimpiazzano gli Alabardieri come unità di difesa cittadina preferita.

en: Fanatics
it: Fanatici

en: Partisan
it: Partigiani

en: Alpine Troops
it: Alpini

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
it: Gli Alpini sono truppe altamente mobili e degli eccellenti difensori.

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
it: I Marines sono fanti esperti di guerriglia in terra e mare.

en: Paratroopers
it: Paracadutisti

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
it: La Fanteria Meccanizzata ha la capacità difensiva più alta di tutte le unità di terra ma risulta disponibile solo verso la fine dello sviluppo tecnologico.

en: Horsemen
it: Cavalleggeri

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
it: I Cavalleggeri sono truppe a cavallo che nella loro epoca potevano penetrare pesantemente i territori nemici.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
it: Il Carro è un veicolo da guerra trainato da cavalli, più resistente e più costose dei Cavalleggeri

en: Elephants
it: Elefanti

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops, but defend poorly against most other units.
it: Gli elefanti sono dei violenti animali addestrati alla guerra spesso usati come potentissima truppa di sfondamento ma hanno una bassa capacità di difesa contro la maggior parte delle unità.

en: Crusaders
it: Crociati

en: Crusaders are highly disciplined mounted warriors driven by a higher cause.
it: I Crociati sono dei guerrieri estremamente disciplinati guidati da una nobile causa.

en: Dragoons
it: Dragoni

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
it: I Dragoni sono truppe a cavallo con rudimentali armi da fuoco.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
it: La Cavalleria sono truppe a cavallo altamente addestrate.

en: The artillery is an upgraded cannon. It is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective.
it: L'artiglieria è un aggiornamento del Cannone. Si tratta di un attaccante estremamente efficace ma estremamente debole in difesa, richiedendo un'appropriata scorta per essere efficace.

en: Howitzer
it: Obice

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city or airbase or on a Carrier, unless you have the United Nations wonder, and Helicopters may be attacked by ground units.
it: Gli Elicotteri sono unità molto potenti poiché possono sia volare che conquistare le città; dovete però stare attenti perché gli Elicotteri perdono via via forza per ogni turno passato al di fuori di una città o portaerei a meno che non possediate la meraviglia Nazioni Unite. Sono inoltre in grado di attaccare le unità di terra.

en: Stealth Fighter
it: Caccia Stealth

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
it: Un Caccia migliorato, con un attacco più potente e un raggio d'azione più ampio.

en: Stealth Bomber
it: Bombardiere Stealth

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
it: Un Bombardiere migliorato, con un attacco più potente e un raggio d'azione più ampio.

en: Caravel
it: Caravella

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
it: Le Caravelle rimpiazzano i Triremi e sono molto più affidabili in mare aperto.

en: Galleon
it: Galeone

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
it: Il Galeone è una nave da trasporto pura che non può attaccare altre navi, ma è in grado di difendersi quando attaccata.

en: Destroyer
it: Cacciatorpediniere

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
it: Suggerimento: Un'unità veramente veloce, molto utile per cacciare i Cargo nemici.

en: AEGIS Cruiser
it: Incrociatore AEGIS

en: The AEGIS Cruiser is equipped with an advanced defensive missile system.
it: L'incrociatore AEGIS è equipaggiato con un sistema di difesa missilistica molto avanzato.

en: Cruise Missile
it: Missile da crociera

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
it: Suggerimento: Una manciata di questi possono mantenere efficacemente sgombre da navi nemiche le acque intorno alla vostra ricca patria.

en: Spy
it: Spia

en: Freight
it: Autocarro

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
it: La carovana è sostituita dall'autocarro, l'unità si muoverà a velocità doppia.

en: Explorer
it: Esploratore

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
it: Gli esploratori sono dei coraggiosi individui molto utili per esplorare il territorio sconosciuto.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
it: avete trovato %s in delle antiche pergamene di saggezza.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
it: una banda di mercenari amichevoli si unisce alla vostra causa.

en: You found a friendly city.
it: Avete fondato una città.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
it: avete impressionato dei nomadi amichevoli, che si uniscono a voi.

en: An abandoned village is here.
it: qui c'è un villaggio abbandonato.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
it: avete scatenato un'orda di barbari!

en: Your %s has been killed by barbarians!
it: il vostro %s è stato ucciso dai barbari!

en: ?nationgroup:Medieval
it: ?nationgroup:Medievali

en: ?nationgroup:African
it: ?nationgroup:Africane

en: ?nationgroup:American
it: ?nationgroup:Americane

en: ?nationgroup:Asian
it: ?nationgroup:Asiatiche

en: ?nationgroup:European
it: ?nationgroup:Europee

en: ?nationgroup:Oceanian
it: ?nationgroup:Oceaniche

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
it: Intrattiene i cittadini di una città rendendone soddisfatti tre scontenti (quattro dopo la scoperta dell'Elettricità). D'altra parte questo non avviene con i cittadini resi scontenti da attività militari.

en: Increases the science output in a city by 100%.
it: Aumenta l'apporto di scienza in una città del 100%.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
it: Insieme ad una biblioteca, un laboratorio di ricerca aumenta la produzione scientifica di una città del 200%; Assieme a una libreria e un'università, un laboratorio di ricerca incrementa la produzione di scienza di una città del 450%.

en: Makes one unhappy citizen content.  The Mysticism advance doubles this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
it: Rende soddisfatto un cittadino scontento. Sia il Misticismo che l'Oracolo raddoppiano quest'effetto; con queste due meraviglie insieme vengono resi soddisfatti quattro cittadini. Non influenza cittadini resi scontenti da attività militari.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
it: Insieme ad una Biblioteca, l'Università aumenta la produzione scientifica di una città del 250%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
it: Le strutture cittadine che hanno costo di mantenimento pari a 1 auro diventano gratuite per tutte le città.

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
it: La tua reputazione e la tua benevolenza tra le altre nazioni è recuperata al doppio della velocità normale.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
it: Aumenta del 100% la produzione scientifica in ogni città che controlli che ha un'università.

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
it: Dà a tutte le unità marine 2 movimenti aggiuntivi per turno.

en: Makes two additional unhappy citizens content in every city with a Temple.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
it: Rende soddisfatti due cittadini scontenti in ogni città dello stesso continente dove la Meraviglia viene costruita. Non influenza i cittadini resi scontenti da attività militari.

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
it: La quantità di cibo immagazzinato ogni volta che la città aumenta o diminuisce è ridotto al 25%. Questo aiuta la città a crescere più velocemente ed a sopportare più facilmente le carestie. I suoi effetti si cumulano all'eventuale presenza di un granaio.

en: Coinage
it: Conio

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
it: Questa non è una normale struttura cittadina poiché impostare la produzione di una città su Conio comporta che la sua produzione di risorse viene convertita in apporto di imposte (cioè denaro, monete!).

en: ?citystyle:ElectricAge
it: ?citystyle:Età Elettricità

en: Increases units' vision when in fortresses.
it: Aumenta la visione delle unità quando si trovano in una fortezza.

en: Allows Workers and Engineers to build airbases and buoys.
it: Permette ai Lavoratori ed agli Ingegneri di costruire basi aeree e boe.

en: Lake
it: Laghi

en: Lakes are substantial bodies of fresh water.
it: I Laghi sono sostanzialmente porzioni di acqua fresca.

en: Deep Ocean
it: Oceano profondo

en: Deep oceans cover much of the world away from coastlines, and only seaworthy units (not including Triremes) can travel on them.
it: L'oceano profondo copre la gran parte del mondo lontano dalle coste e solo le unità marine (escludendo le Triremi) possono viaggiarci.

en: Buoy
it: Boa

en: Ruins
it: Rovine

en: hardened
it: scelto

en: ?unit:Workers
it: Lavoratori

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not enter deep ocean tiles.
it: I Triremi sono le unità marine più primitive. Fungono da trasporto ed hanno una rudimentale capacità offensiva ma non possono inoltrarsi in mare aperto.

en: The Caravel replaces the Trireme and can enter any ocean tile.
it: Le Caravelle rimpiazzano i Triremi a possono entrare nei quadranti di mare aperto.

en: ?unit:Leader
it: Leader

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
it: Questo sei tu. Se predi questa unità perderai la partita. Non farlo.

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
it: L'AWACS (Airborne Warning and Control System) è un aeroplano con un radar avanzato che permette di determinare la posizione delle unità nemiche in un ampia area di mappa.

en: Sea
it: Mare

en: Connect to Freeciv Server
it: Collegamento al server per Freeciv

en: Freeciv Server Selection
it: Scelta del server per Freeciv

en: Verify Password
it: Verifica password

en: Freeciv Server List
it: Scelta del server per Freeciv

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
it: Nome server                         Porta Versione    Stato   Giocat.  Comm.

en: The following clauses have been agreed upon:
it: È stato siglato il seguente trattato:

en: Erase clause
it: Cancella clausola

en: Shared vision
it: Visione in comune

en: Goto and Close
it: Vai e chiudi

en: Select Unit(s)
it: Selezione unità

en: Variant:
it: Variante:

en: Movement/Defense:
it: Mosse/difesa:

en: Food/Resources/Trade:
it: Cibo/Produzione/Commercio:

en: Road Result/Time:
it: Strada Ris/Tempo:

en: Irrig. Result/Time:
it: Irrig. Ris/Tempo:

en: Mine Result/Time:
it: Miniera Ris/Tempo:

en: Trans. Result/Time:
it: Trasf. Ris/Tempo:

en: Select a city:
it: Scegliete una città:

en: Select destination:
it: Scegliete una destinazione:

en: Unit Commands
it: Comandi per le unità

en: Make new homecity
it: Rendi città d'origine

en: Where to Display Messages
it: Dove mostrare i messaggi

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
it: Fin = finesta normale, Mes = finestra messaggi,
    Apri = apri finestra individuale

note: TRANS: the space prepending "Out" is necessary
en:  Out Mes Pop
it:  Fin Mes Apri

en: Rates
it: Tassi

en: Select tax, luxury and science rates:
it: Scegliete i tassi di imposte, lusso e scienza:

en: Help:
it: Aiuto:

en: Citizen governor...
it: Governatore delle città...

en: Add Preset
it: Aggiungi preselezione

en: Remove Preset
it: Elimina preselezione

en: Control City
it: Controlla città

en: Release City
it: Rilascia città

en: Minimal Surplus:
it: Surplus minimo:

en: Factor:
it: Fattore:

en: Remove preset?
it: Elimina preselezione?

en: City Options
it: Opzioni della città

en: Make new citizens into:
it: I nuovi cittadini sono:

en: Auto-attack vs land units:
it: Att. autom. contro unità di terra:

en: Auto-attack vs sea units:
it: Att. autom. contro unità di mare:

en: Auto-attack vs air units:
it: Att. autom. contro unità aeree:

en: Auto-attack vs helicopters:
it: Att. autom. contro gli elicotteri:

en: Popup
it: Finestra

en: Change All...
it: Cambia tutto ...

en: Configure...
it: Configura...

en: Configure Cities Report
it: Configura la finestra delle città

en: Set columns shown
it: Imposta colonne mostrate

en: Change Production Everywhere
it: Cambia la produzione ovunque

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Building Name       Count Cost Total
it: Nome struttura      Num. Costo Tot.

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
it: Tipo unità           Aggiorna In programma Attive Produzione Cibo

en: Available worklists
it: Liste lavori disponibili

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename worklist
it: Rinomina lista lavori

en: Insert
it: Inserisci

en: Delete
it: Elimina

en: Orders
it: Ordini

en: Reports
it: Rapporti

en: Select new production
it: Scegliete una nuova produzione

en: Production Worklist
it: Lista lavori

en: Current worklist
it: Lista lavori corrente

en: Available targets
it: Obiettivi disponibili

en: Prepend
it: Inserisci in cima

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Show future targets:
it: Mostra obiettivi futuri:

en: Trade Routes
it: Rotte commerciali

en: Darn
it: Rinuncia

en: Your New Government
it: Il vostro nuovo governo

en: Select government type:
it: Scegliete il tipo di governo:

en: Choose unit activity:
it: Scegliete l'attività dell'unità:

en:  Sell
it:  Vendi

en: Rename...
it: Rinomina...

en: Activate Units
it: Attiva unità

en: Unit List...
it: Lista unità...

en: City Options...
it: Opzioni della città...

en:  Buy
it:  Compra

en: Change...
it: Cambia...

en: Worklist...
it: Lista lavori...

en: Supported units:
it: Unità supportate:

en: Units present:
it: Unità presenti:

en: Select nation and name:
it: Scegliete una nazione ed un nome:

en: Pick Name
it: Scrivete un nome

en: Select your sex:
it: Scegliete il vostro sesso:

en: Male
it: Maschio

en: Select city style:
it: Scegliete lo stile delle vostre città:

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
it: Nome             Nazione      Ambasc.  Stato Dipl.     Visione  Reputazione   Stato    Host

en: Intelligence
it: Spionaggio

en: Cancel pact
it: Cancella patto

en: Goto location
it: Vai alla posizione

en: Popup City
it: Finestra città

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
it: Pre-gioco

en: Achieving success requires a balance between economic expansion, military strength, and technological development. Not only must you develop all three in concert to both expand and successfully defend your empire, but any of the three may provide victory over your opponents:
it: Per vincere occorre bilanciare efficacemente l'espansione economica, militare e tecnologica. Non solo dovrete sviluppare i tre aspetti ma dovrete anche espandere e difendere il vostro impero. Ognuno dei tre aspetti concorre alla vittoria contro i vostri avversari:

en:  - As in other games of conquest and expansion, you are declared the winner by default once the last city and unit of every other civilization is destroyed.
it:  - Come in altri giochi di conquista ed espansione, si viene dichiarati vincitori dopo aver distrutto l'ultima città ed unità di ogni altra civiltà.

en:  - Once technological progress has brought you into the space age, you may launch a spacecraft destined for Alpha Centauri; the first civilization whose craft reaches the system wins.
it:  - Una volta che il progresso tecnologico vi ha portati nell'era delle conquiste spaziali, potrete lanciare un'astronave per Alfa Centauri; la prima civiltà che raggiungerà quel sistema vincerà la partita.

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
it: Ogni gioco può essere anche molto differente ma ci sono delle strategie di base seguite da molti giocatori, specialmente all'inizio della partita.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
it: Questi passi possono variare a seconda delle impostazioni del server ma in generale possono essere:

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
it:  0. Scegliere la posizione della prima città.
    
        Cominciate il gioco vagando a giro PER POCO TEMPO per cercare un buon posto dove costruire la prima città. Non siate tentati di esplorare prima ogni villaggio dai tetti gialli, in quanto potreste trovare anche tribù barbare. Costruite la città vicina alle risorse e forse anche vicina al mare. Ricordate che la città che costruirete per prima sarà la vostra capitale! L'idea è di bilanciare la qualità del sito trovato contro la possibilità di avere prima possibile la vostra città.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
it:  1. Esplorare la zona circostante.
    
        Dopo che avete costruito la capitale questa comincerà a produrre un'unità da guerra che possono essere usate per esplorare la zona circostante. Ricordate che è rischioso lasciare una città indifesa perciò è forse preferibile lasciarci la prima unità da guerra e usare quelle successive per l'esplorazione. Se avete cominciato il gioco con un Esploratore usatelo, ovviamente, per esplorare.

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
it:  2. Difendere le città.
    
        A questo punto difendete le vostre città lasciandoci sempre un'unità da guerra dentro. Via via che la vostra civiltà sviluppa unità con una capacità difensiva via via maggiore, sostituite quelle vecchie con quelle nuove per far sì che i cittadini abbiano la massima difesa. Le unità più spesso usate per la difesa sono (in ordine crescente di forza): Guerrieri, Falange, Alabardieri, Moschettieri e Fucilieri.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
it:  5. Decidere dove costruire le città.
    
        La miglior posizione per una città è solo una questione di gusti: una città vicina al mare è più facilmente attaccabile ma può servire anche come porto per le unità marine (e spesso hanno bisogno della Fortezza Costiera andando avanti). La migliore strategia è quella di costruirne un po' di ogni tipo ma ricordate che per i vostri avversari sarà più difficile trovare le vostre città se non le costruite vicine al mare.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the land by clicking on the occupied land tile.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
it:     Se viene prodotto troppo cibo un cittadino può essere spostato dalle fattorie cliccando su un quadrante occupato da una fattoria; in tal modo il cittadino verrà trasferito agli altri compiti sopra menzionati.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the land, the citizens will be rearranged to maximize food production.
it:     Se muovete tutti i cittadini all'interno della città e cliccate con il tasto destro sul quadrante centrale delle fattorie (la città stessa) i cittadini verranno risistemati in modo da ottenere la massima produzione di cibo.

en:     This communication will lapse after a set number of turns with no contact.  Establishing an embassy will give a more permanent communication channel, as well as more advanced intelligence such as details of technology.  Embassies are one-way - the nation hosting the embassy receives no benefit - and once established, cannot be revoked.
it:      La presente comunicazione si estinguerà dopo un determinato numero di turni senza contatto.  La realizzazione di un ambasciata darà un canale di comunicazione  permanente, così come più di informazioni sull'avversario come i dettagli delle tecnologie conosciute.  Le ambasciate sono a senso unico, la nazione che ospita l'ambasciata non riceve alcun beneficio, e una volta stabilita, non può essere revocata.

en:     A couple of notes:
it:     Alcune note:

en:    - You can't give away your capital.
it:    - Non potete dare via la vostra capitale.

en:    - One important thing to note: when a city is transferred, any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
it:    - Una cosa è importante notare: quando una città viene trasferita, tutte le unità nella zona e supportate da quella città vengono trasferite insieme alla città (a meno che non si trovino in altre città). Per cui state bene attenti che l'altro giocatore non stia ottenendo molto di più di quel che sembra.

en:  8. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
it:  8. Esplorare il mondo.
    
        Dopo che avete fortificato le città con truppe, costruite le Triremi nelle città costiere ed usatele per esplorare il mondo alla ricerca degli avversari e di nuove terre. Se vi trovate su un'isola è consigliabile puntare maggiormente sull'espansione che sulle armi. Se invece vi trovate vicini ad un avversario è davvero una buona idea trattare la pace e scambiarvi le tecnologie che avete raggiunto; in questo caso le unità diplomatiche sono veramente utili e VERRANNO RIPAGATE dopo.

en:  10. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at:
it:  10. Pensare la vostra strategia per il gioco.
    
        Questi concetti basilari vi permetteranno di giocare abbastanza bene, specialmente all'inizio del gioco ma per migliorare è necessario che studiate tutte le unità e le tutte le tecnologie, e FARE TANTA PRATICA! Freeciv è molto complicato e se non avete mai giocato a giochi simili provate a consultare le pagine Web al sito:

en: You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
it: Scoprirete ulteriori informazioni sul gioco e dettagli su come contattare gli altri giocatori.

en: Terrain serves three roles: the theater upon which your units battle rival civilizations, the landscape across which your units travel, and the medium which your cities work to produce resources. The different types of terrain each have different strengths and drawbacks; see the sections on each terrain type for details.
it: Il terreno assevera a tre funzioni: da teatro di battaglia, da ambiente in cui le unità si muovono e da risorsa lavorata dalle città. I diversi tipi di terreno hanno ognuno dei pro e dei contro; consultare la sezione Terreni per i dettagli.

en: Tiles within range of a city may be worked by that city to produce food, production, and trade points, and the quantity of each produced depends on the terrain. These three products are so important that we specify the output of a tile simply by listing them with slashes in between: for example, "1/2/0" describes a tile that each turn when it is being worked produces one food point, two production points, and no trade points. In addition to the characteristic output of the terrain, some tiles have an additional special resource that boosts one or two of the products. See the Economy section for more information on the use of these products.
it: I quadranti all'interno dell'area lavorabile delle città sono utilizzati per generare cibo, produzione e commercio e la quantità di ognuno dipende dal tipo di terreno. Questi tre valori sono così importanti che vengono specificati mostrandoli separati da barre: ad esempio 1/2/0 descrive un quadrante che fornisce ogni turno un punto di cibo, due di produzione e nessuno di commerci. In aggiunta ai valori caratteristici di ogni terreno, alcuni quadranti hanno risorse speciali che incrementano tali punti. Consultare la sezione Economia per ulteriori informazioni sull'uso di queste risorse.

en: The net benefit of a tile for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
it: La produzione netta di un quadrante delle città dipende sia dal tipo di governo sia dalle strutture che dalle meraviglie.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
it:  Modifiche del Terreno

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
it:  Confini nazionali

en: If enabled on the server, each nation has borders, which can be seen as dotted lines on the map. Borders determine what land your citizens can work and where you can found new cities, and whether your units are considered to be aggressively deployed by your citizens (see the section on Happiness). Borders also come into play when there is a diplomatic pact between nations (see the section on Diplomacy).
it: Se abilitati sul server, ogni nazione dispone di confini nazionali, che possono essere visti come linee tratteggiate nella mappa. I Confini determinano quale terreno i cittadini possono lavorare e dove si può fondare nuove città. Inoltre sono indicatore di dove le vostre truppe sono considerate aggressive dai vostri cittadini (consultare la sezione Benessere). I confini entrano in gioco anche quando c'è un patto diplomatico tra due nazioni (consultare la sezione Diplomazia).

en: The products which your cities extract from the surrounding terrain are the fountain from which your civilization is watered. There are three types of products: food points, production points, and trade points. The following sections describe each of these resources along with its properties, uses, and limitations.
it: I prodotti che le città possono estrarre dai terreni circostanti sono la fonte con cui la vostra civiltà è alimentata. Ci sono 3 tipi di produzione: cibo, produzione e commercio. Le sezioni seguenti descrivono ognuna di queste produzione con le sue proprietà, usi e limitazioni.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
it:  Cibo

en: Excess food can increase the population: the city granary has a limited capacity, and once full the city grows by one citizen and the granary starts again at empty. But since granary capacity increases with population, each citizen is more costly than the last, making this mode of growth important only for small cities. (An alternative way for cities to grow is "rapture", described in the section on Happiness.)
it: L'eccesso di cibo permette la crescita della popolazione: il granaio cittadino ha una capacità limitata e quando si riempie la città cresce di una unità, ed il granaio inizia di nuovo a riempirsi da capo. Dato che però la capacità del granaio incrementa con l'aumentare dei cittadini, ogni aumento di dimensione è più costo delle dimensioni precedenti, rendendo questo tasso di crescita rapido solo per città di piccole dimensioni (alternativamente, per far crescere le città è possibile usare l'entusiasmo, descritto nella sezione Benessere).

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
it:  Produzione

en: Production points in excess of any required by the city's units are put towards whichever unit, building, or wonder has been selected as the city's current product. Just as food points accumulate in the city granary and yield a citizen when it reaches full, so production points accumulate until the cost of the product has been achieved. Products appear in their city when complete -- units appear on the map while improvements and wonders are added to their city's list of structures. Any leftover production points remain available to be applied towards the next project.
it: I punti produzione in eccesso rispetto i requisiti delle unità supportate dalla città sono destinanti alla produzione corrente della città. Così come i punti accumulati per il cibo sono accumulati nel granaio e svuotati quando si aumenta la dimensione della città, così avviene per la produzione in cui si accumulano punti finché non si è completata l'unità corrente. L'oggetto della produzione appare nella città non appena completata; le unità appaiono anche nella mappa, mentre le strutture sono aggiunte alla lista strutture della città. Ogni punto produzione in eccesso verrà applicato alla produzione successiva.

en: Each player is free to build any products that his technology has made available, with a few restrictions; see the sections on Units, City Improvements, and Wonders of the World for more information. Be careful -- the game even gives you the freedom to produce units you cannot support and buildings whose upkeep you cannot afford, both of which will be disbanded immediately after completion.
it: Ogni giocatore è libero di costruire qualsiasi prodotto dalle tecnologie che egli dispone, ma esistono alcune restrizioni; consultare la sezione Unità, Strutture Cittadine e Meraviglie del Mondo per ulteriori informazioni. State attenti perché il gioco permette di produrre unità che dopo potreste non essere in grado di sostenere, le quali verrebbero congedate immediatamente dopo la loro realizzazione.

en: You can always change the product on which a city is working, though you lose half of the accumulated production points when switching from a building, unit, or wonder to a product from one of the other two categories. You can spend gold to complete a project in one turn by hitting the Buy button on the city dialog.
it: È possibile sempre cambiare la produzione di una città, però si perde metà dei punti produzione accumulati se si cambia tipo di produzione prima che sia terminato. È possibile pagare degli Auri per completare la produzione corrente premendo il tasto Compra nella finestra della città.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Trade
it:  Commercio

en: You must choose a single ratio for your civilization by which trade points are distributed among these three uses. Though you may alter the tax rates on any turn, you are constrained to multiples of ten percent, and most forms of government limit their maximum value.
it: Dovrai scegliere le percentuali con cui il commercio è distribuito in questi 3 usi. Comunque è possibile modificare il tasso d'imposta ogni turno, in importi multipli di dieci, con alcune limitazioni a secondo del tipo di governo.

en: Beware: in rulesets where plague is enabled, it can travel along trade routes. See the section on Plague for more details.
it: Attenzione: in ruleset in cui la peste è abilitata, potrebbe diffondersi lungo rotte commerciali. Controllate la sezione Peste per ulteriori dettagli.

en: To view the current trade routes of a city, click and hold over the Trade: line in the Overview tab in the city view.
it: Per vedere le rotte commerciali di una città tenete premuto il tasto sinistra sul commercio: verrò mostrata una linea nella linguetta panoramica nella vista città.

en: Cities are your sole instrument for developing natural resources and channeling them toward expansion, technological progress, and warfare.
it: Le città sono l'unico strumento per sviluppare le risorse naturale e veicolarle per la vostra espansione, per il progresso tecnologico e per gli sviluppi bellici.

en: Clicking on the city center tile in the city map will automatically choose citizen roles and tiles to work, with an emphasis on food production and hence growth. Citizen roles are also automatically assigned when a city grows; you may want to inspect cities that have just grown and adjust the role in which the new citizen has been placed. You can set different priorities for a city with the Citizen Governor; see its help section.
it: Facendo clic nel quadrante della città verranno disposti automaticamente i cittadini, con enfasi sulla produzione di cibo ovvero di crescita della città. I ruoli dei cittadini sono automaticamente assegnati quando una città cresce di dimensione; è opportuno ispezionare le città appena crescono di dimensione per valutare i ruoli a cui i cittadini sono stati assegnati. È possibile assegnare differenti priorità ad una città con il Governatore; per ulteriori informazioni consultare la sezione nella guida.

en: Cities may be enhanced with a wide variety of buildings, which can improve their productivity, their military strength, or give them new abilities. See the sections on City Improvements and Wonders of the World for more information.
it: Le città possono essere migliorate con una grande varietà di strutture cittadine. Esse migliorano la loro produttività, la loro forza militare o forniscono nuove capacità. Consultare la sezione Strutture Cittadine e Meraviglie del Mondo per ulteriori informazioni.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Happiness
it:  Benessere

en: Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv. When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder, which disrupts production; but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly. (If migration is enabled, happiness also affects the relative desirability of cities; see the section on Migration for details.)
it: Mantenendo i vostri cittadini contenti (o al limite soddisfatti) è uno dei più importanti obiettivi in Freeciv. Quando i vostri cittadini diventano scontenti le vostre città subiranno disordini, che interrompono la produzione, mentre quando i vostri cittadini sono contenti le vostre città celebreranno e la vostra produzione aumenterà moltissimo. (se le migrazioni sono attivate, la felicità influisce anche sulla relative desiderabilità delle città; consultate la sezione Migrazioni per ulteriori dettagli.)

en: There are many ways of making unhappy citizens content, which does prevent disorder but is without further benefit. Producing happy citizens can balance the effect of unhappy citizens and also bring other benefits.
it: Ci sono diversi modi per mutare dei cittadini insoddisfatti in soddisfatti, che mettono al riparo dai disordini ma non forniscono ulteriori benefici. Producendo cittadini contenti può bilanciare gli effetti dei cittadini insoddisfatti e introdurre altri benefici.

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for tiles which produce more than 2 points of any resource (food, production, or trade).
it:  - Durante l'Anarchia o il Dispotismo non subirete la normale penalità per i quadranti che producono più di 2 unità per ogni risorsa (cibo, commercio o produzione).

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade point in any tile which already produces at least 1 trade.
it:  - Durante la Monarchia o il Comunismo le vostre città otterranno il bonus di commercio dei governi Repubblicano o Democratico; 1 bonus di commercio per ogni quadrante che già produce almeno un'unità di commercio.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city will enter "rapture": its population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration. Without rapture, large cities can grow only by struggling to produce a food surplus -- which can be difficult enough -- and then waiting dozens of turns for their granary to fill.
it:  - Durante la Repubblica o la Democrazia, la popolazione delle vostre città entreranno in "entusiasmo": la popolazione crescerà di 1 ad ogni turno fino a quando non ci sarà eccesso di cibo oppure fino a quando il numero di cittadini contenti non è più sufficiente a mantenere la celebrazione. Senza entusiasmo, le grandi città possono crescere solo grazie ad un surplus di cibo (che può essere abbastanza difficile, comunque) e aspettando diverse decine di turni affinché il granaio si riempia.

en: In small empires, as already stated, the fifth citizen in each city is the first unhappy one. As you gain more cities, this limit actually decreases, to simulate the difficulty of imposing order upon a large empire. The precise thresholds depend on government type; see the section on Government for details.
it: Nei piccoli imperi, come già spiegato, il quinto cittadino in ogni città è il primo insoddisfatto. Come costruirete ulteriori città, questo limite potrebbe scendere per simulare la difficoltà di imporsi con grandi imperi. La soglia esatta dipende dal tipo di governo, consultare la sezione Governi per ulteriori dettagli.

en: Thus, you may find that founding or conquering a city triggers widespread disorder across your empire. Continued empire growth may lead to further penalty steps. In empires that grow beyond the point where no citizens are naturally content, angry citizens will appear; these must all be made merely unhappy before any unhappy citizens can be made content, but in all other respects behave as unhappy citizens.
it: Così si potrebbe scoprire che fondare o conquistare una città crea disordini nell'impero. L'ulteriore espansione dell'impero può portare ad ulteriori difficoltà. In imperi che crescono oltre il punto in cui nessun cittadino è normalmente soddisfatto, possono apparire i cittadini arrabbiati. Questi devono essere resi insoddisfatti prima che un cittadino insoddisfatto possa essere reso soddisfatto, per il resto si comportano esattamente come un cittadino scontento.

en: The Happiness tab on the city dialog will give detailed insight into the mood of the citizenry and its causes.
it: La linguetta Benessere nella finestra della Città fornirà ulteriori informazioni sull'umore dei cittadini e sulle cause.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
it: Peste

en: When plague strikes a city, its population is reduced by one. Unless action is taken to reduce the risk of plague, this tends to act as a natural limit on city size. Rulesets which enable plague will typically have city improvements or other means to reduce the risk of plague.
it: Quando la peste affligge una città, la popolazione viene ridotta di una unità. Senza che si prenda delle contromisure, questo agisce come limitatore naturale sulla dimensione delle città. I ruleset con attivato il rischio peste hanno generalmente delle strutture cittadine per ridurne il rischio.

en: The risk of plague depends on city size (overcrowding leads to insanitary conditions) and on the pollution generated in a city. Also, plague can spread via trade routes (without regard for nationality); after a city has been struck by plague, it will remain infectious to its trade partners for several turns, increasing the risk of plague in those cities by a factor depending on the size of both cities.
it: Il rischio della Peste dipende dalla dimensione della città (la sovrappopolazione conduce a condizioni di scarsa igiene) e dall'inquinamento generato nella città. Inoltre, la peste può essere diffusa lungo le rotte commerciali (anche al di fuori della nazione); dopo che una città è stata oggetto di pestilenza, essa continua ad infettare i partner commerciali per alcuni turni, incrementando il rischio di peste in queste città con un fattore dipendente dalla loro dimensione.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Migration
it:  Migrazioni

en: When migration is enabled, every few turns, a citizen of each city in the game may migrate to a nearby, more attractive city, either within the same nation or even across national borders (to a lesser extent, by default).
it: Quando la migrazione è abilitata, ogni certo numero di turni, un cittadino in una città può migrare in una vicina più desiderabile. Ciò può avvenire all'interno della nazione e verso città estere (con una minore probabilità, nelle regole predefinite).

en: You cannot directly prevent or direct the migration of citizens. However, you can influence the attractiveness of your cities. The following factors affect the perceived desirability of each city, in approximately decreasing order of importance. (Each factor counts for much more in the citizen's current city, as they prefer not to move without a compelling reason.)
it: È impossibile impedire la migrazione dei cittadini. D'altra parte è possibile influenzarla migliorando la desiderabilità delle città. I seguenti fattori modificano la desiderabilità percepita di ogni città, in ordine decrescente di importanza. (ogni fattore conta maggiormente nella città di appartenenza, in quanto a parità di fattori le popolazioni tendono a non migrare).

en:  - City size.
it:  - Dimensione città.

en:  - The number of happy citizens. (To a lesser extent, unhappy and angry citizens reduce the desirability of a city.)
it:  - Il numero di cittadini soddisfatti. (in misura minore, cittadini insoddisfatti ed arrabbiati riduce la desiderabilità di una città)

en:  - The presence of any wonder in a city will greatly increase its desirability (further wonders do not contribute except by the lesser effect of their build cost).
it:  - La presenza di una Meraviglia incrementa di molto la desiderabilità (ulteriori Meraviglie non contribuiscono ulteriormente se non per l'effetto minore di aggiungere il loro costo di costruzione al totale)

en:  - Capital cities are more attractive than other cities, all other factors being equal; in addition, citizens will never migrate out of a capital city.
it:  - Le capitali sono più attraenti di altre città, tutti gli altri fattori sono identici. Inoltre i cittadini non emigreranno mai da una capitale.

en:  - Food surplus. (A food deficit reduces the desirability of a city.)
it:  - Surplus cibo. (un deficit di cibo riduce la desiderabilità di una città.)

en:  - Trade surplus.
it:  - Surplus commercio.

en:  - Luxury and science output.
it:  - Risultati di Lusso e Scienza.

en:  - The quantity of city improvements (and wonders), measured by build cost.
it:  - La quantità di strutture cittadine (e meraviglie), misurato nel costo di costruzione.

en: Migration can even cause cities to be completely abandoned (ownership of any units being transferred to your nearest remaining city). However, cities with wonders will never be disbanded (so the wonder will not be destroyed), and the last citizen from your only remaining city will never migrate to another nation.
it: Le migrazioni possono causare l'abbandono completo di una città (le unità verranno trasferite nella città più vicina). Comunque, le città con Meraviglie non verranno mai abbandonato (in modo da non perdere le meraviglie) e l'ultimo abitante dell'ultima città disponibile non migrerà in un'altra nazione.

en: Cities may be improved with a wide variety of buildings, each with a different effect. Each city may have only one of each improvement, and some improvements require others to have been built first.
it: Le città possono essere potenziate con un ampio numero di strutture cittadine, ognuna con effetti diversi. Ogni città può avere solo un pezzo di ogni struttura, ed alcune strutture possono richiedere la precedente costruzione di altre.

en: It costs production points to build improvements, and once completed, many improvements require an upkeep of one or more gold pieces per turn. You may dismantle and sell an improvement, receiving one gold piece for each production point used in its construction, although you may only sell one improvement per city per turn. If a turn comes on which you cannot pay the upkeep on all of your improvements, some of them will be automatically sold; obviously this should be avoided as the improvements chosen might not be ones you would have preferred to sell.
it: Occorrono punti produzione per costruire strutture cittadine. Una volta terminate, molte di esse richiedono un costo di mantenimento in Auri ogni turno. È possibile smantellare e vendere strutture, in cambio di un Auro per ogni punto produzione usato per la costruzione. È possibile vendere una sola struttura cittadina in ogni città per turno. Se in un turno non è possibile pagare il mantenimento delle strutture, alcune di esse verranno automaticamente vendute. Ovviamente questo dovrà essere evitato in quanto quelle automaticamente vendute potrebbero non essere la migliore scelta.

en: A unit cannot move onto a tile occupied by an enemy unit, and when directed to do so will attack instead (if capable of attack), locking the two units in combat until one is destroyed. The outcome depends on the attributes of the units in question (hit points, attack and defense strength, and firepower); the Combat section describes the process in detail, and the following sections list specific units' attributes.
it: Una unità non può muoversi in un quadrante occupato da una unità nemica. Muovendosi contro una unità nemica si traduce in un attacco (se ha questa capacità) che continua fino a che una delle due unità non è distrutta. Il risultato dipende dagli attributi delle unità in questione (punti vita, capacità di attacco e difesa e potenza di fuoco); la sezione Combattimenti contiene il processo in dettaglio con la spiegazione degli attributi di ogni unità.

en: Units' attributes can be further boosted by being veteran. Units may be built as veteran by means of certain city improvements or other influences; once built, units can also become veteran through experience (such as surviving combat), which may provide further levels of bonuses beyond those available from their initial training.
it: Gli attributi di ogni unità possono essere ulteriormente potenziate con l'esperienza. Le unità possono essere costruite già veterane grazie ad alcune strutture cittadine o da altre influenze; una volta costruite, le unità diventano veterane anche con l'esperienza, sopravvivendo ai combattimenti, che potranno fornire punti aggiuntivi rispetto quelli iniziali.

en: First, the attacker's strength is modified.
it: Innanzitutto la forza dell'attaccante viene modificata.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
it:  - Se l'attaccante è veterano, la sua forza viene moltiplicata per il bonus associato al suo livello.

en: Next, the defender's strength is modified.
it: Successivamente viene modificata la forza del difensore.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
it:  - Se il difensore è veterano la sua forza viene moltiplicata per il suo bonus associato al suo livello.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
it:  - Successivamente la forza del difensore viene moltiplicata per il fattore difensivo del terreno in cui si trova.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
it: La capacità di fuoco dell'attaccante e del difensore sono anche modificate.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
it:  - Se il difensore è una nave ed all'interno di una città, la capacità di fuoco dell'attaccante è raddoppiata e la capacità di fuoco della nave viene portata a 1.

en:  - If a fighter is attacking a helicopter the firepower of the helicopter is set to 1.
it:  - Se un Caccia sta attaccando un Elicottero la capacità di fuoco dell'Elicottero viene portata a 1.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
it:  Esempio di combattimento 1

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, FP:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, FP:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
it: Supponiamo che un Cannone (A:8, D:1, PV:20, F:1) lanci un attacco contro un Moschettiere (A:3, D:3, PV:20, F:1) all'interno interno di una città con la Cinta Muraria costruita in un quadrante Foresta. Nessuno dei due di livello veterano.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
it: La forza di base del difensore è 3; poiché si trova su un quadrante Foresta diventa 4,5; si trova all'interno di una Cinta Muraria così la sua forza viene ancora triplicata diventando 13,5; infine è un'unità terrestre all'interno di una città e così la sua forza viene aumentata fino a 20,25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
it: I valori di forza all'interno del gioco vengono moltiplicati per 10 eliminando eventuali decimali e così la forza dell'attaccante è 80 e quella del difensore 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
it: Entrambe le unità mantengono la loro capacità di fuoco immutata a 1.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
it: Ad ogni giro del combattimento viene generato un numero compreso fra 1 e 282; se il numero è maggiore di 202 (circa il 28% di possibilità) il difensore perde 1 punto vita, altrimenti (il restante 72%) lo perde l'attaccante.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
it: Poiché le due unità hanno 20 punti vita è più probabile la vittoria del difensore che perderà probabilmente qualcosa come il 40% dei suoi punti durante il combattimento. Ma il risultato non è mai certo fino a che entrambe le unità hanno ancora dei punti d'attacco; il difensore può uscirne illeso, o perdere molti dei suoi punti vita, o può addirittura perdere la battaglia.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
it:  Esempio di combattimento 2

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, FP:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, FP:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
it: Supponiamo che una Nave da Guerra veterana (A:12, D:12, HP:40, F:2) con 3 punti movimento attacca una truppa di Alpini veterani (A:5, D:5, HP:20, F:1) all'interno di una città costruita su un quadrante Prateria e con Cinta Muraria e Fortezza Costiera.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
it: La forza dell'attaccante è 12, che diventa 18 per lo stato di veterana.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
it: La forza del difensore è 5, che diventa 7,5 per lo stato di veterani. L'effetto difensivo del terreno è 1, cioè non ha alcun effetto. La Fortezza Costiera raddoppia la forza portandola a 15 (la Cinta Muraria non ha alcun effetto contro attacchi di unità marine). Il difensore è un'unità terrestre all'interno di una città e così il conto finale è 22,5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
it: Internamente al gioco i valori usati per l'attaccante e il difensore sono rispettivamente 180 e 225.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
it: La capacità di fuoco della Nave da Guerra viene portata da 2 a 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
it: Ad ogni giro viene generato un numero compreso fra 1 e 405; se è maggiore di 225 (circa il 44% di possibilità) il difensore perde 1 punto vita. Altrimenti l'attaccante perde 1 punto vita.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
it: In questo caso è fortemente favorito l'attaccante. La Nave da Guerra ha circa il 25% di possibilità di centrare il colpo ad ogni giro, ma la Nave da Guerra ha il doppio di punti vita. La Nave da Guerra si deve aspettare di perdere il 60% dei punti durante il combattimento e di non avere punti movimento residui.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
it: Le Zone di Controllo, abbreviate in ZDC, è un concetto del gioco che impedisce il libero movimento in zone controllate (anche parzialmente) dalle forze nemiche.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the tile now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep tiles occupied), you can make a path through enemy territory.
it: Suggerimento: È possibile infiltrarsi in zone nemiche muovendo prima un Diplomatico (o altre unità che ignorano le ZDC) e poi muovendo unità regolari nel quadrante occupato dal Diplomatico stesso. Ripetendo la mossa (ed eventualmente lasciando alcune unità indietro per mantenere i quadranti occupati) è possibile ricavare una "strada" nel territorio nemico.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
it: Il tipo di governo influenza la produttività e il commercio delle vostre città, il benessere dei cittadini e molti altri fattori del gioco.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
it:  Guerra civile

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
it: I giocatori possono rimanere nello stato di guerra civile per solo un turno, dopo il quale l'impero rimane in uno stato di anarchia.

en: There are five diplomatic states between players: War, Cease-fire, Armistice, Peace, and Alliance. The first is the natural state, while the others can be achieved by signing diplomatic treaties.
it: Ci sono 5 stati diplomatici tra giocatori: Guerra, Cessate-il-fuoco, Armistizio, Pace ed Alleanza. Il primo è lo stato naturale, mentre gli altri possono essere raggiunti firmando dei trattati diplomatici.

en: During War, you can freely move your units inside enemy territory and attack their units and cities at will.
it: Durante una guerra è possibile muovere le unità all'interno del territorio nemico ed attaccare unità e città.

en: When two players decide to end hostilities between them, they can agree on a Cease-fire treaty. This prevents each player from attacking the other, but you can still move your units inside the other player's borders. After a set number of turns, the Cease-fire will lead back to War. Upon first contact with an AI player, it will automatically offer you a Cease-fire treaty.
it: Quando due giocatori decidono di terminare le ostilità, essi possono accordarsi su un Cessate-il-fuoco. Questo previene entrambi dal poter attaccare l'altro ma permette di muovere le proprie unità all'interno dei confini dell'altro. Dopo un certo numero di turni, il Cessate-il-fuoco tornerà ad uno stato di Guerra. Al primo contatto con un giocatore controllato dal computer, egli proporrà automaticamente un trattato di Cessate-il-fuoco.

en: If you wish for a more permanent peaceful coexistence with another player, you may sign a peace pact. This will enter a transitional Armistice state, which after another set number of turns will turn into a permanent Peace. Breaking an Armistice will drop you directly back to War.
it: Se si desidera una coesistenza pacifica con un altro giocatore è consigliato firmare un trattato di pace. Questo inizierà con uno stato iniziale di Armistizio che dopo un certo numero di turni verrà commutato in Pace permanente. La rottura di un Armistizio conduce direttamente alla Guerra.

en: An Alliance is the ultimate diplomatic relationship between two players. In this state, you may move units into each other's cities and your units may share the same tile; units no longer impose zones of control. However, alliance treaties come with obligations; you won't be able to ally with a player that is at war with a current ally unless you break the first treaty. If one of your allies declares war on another, the alliance with the aggressor is automatically broken. Breaking an Alliance will drop you to an Armistice treaty. An allied AI player will freely give you its world maps and shared vision, and will seriously consider trading technologies and cities, but in return will expect you to join its wars against other players.
it: L'Alleanza è il più stretto legame diplomatico tra due giocatori. In questo stato potrete muovere le vostre unità nelle città dell'altro, le vostre unità potranno sostare nello stesso quadrante e non subiranno la zona di controlla da parte dell'altro. D'altra parte i trattati di alleanza richiedono degli obblighi; non sarete in grado di allearvi con altri giocatori in guerra con i vostri alleati senza prima rompere l'altro trattato. Un giocatore controllato dal computer alleato darà gratuitamente la mappa del mondo e la visione condivisa, e considererà seriamente il commercio di tecnologie e città, ma in cambio si aspetterà che vi uniate a lui nella guerra contro gli altri giocatori.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
it: La ricerca teconologica è necessaria per migliorare la capacità della vostra civiltà di sviluppare nuove unità militari e strutture nelle città.

en: Technological advances can render units, city improvements, and wonders obsolete. While obsolete units merely become impossible for you to make -- leaving the ones you have already made intact -- obsolete improvements are immediately sold, and obsolete wonders lose their effect. See the relevant sections for more information.
it: Le scoperte tecnologiche possono rendere unità, strutture cittadine e meraviglie obsolete. Mentre le unità obsolete rende impossibile costruirne di nuove, lasciando quelle esistenti intatte, le strutture obsolete verranno immediatamente vendute mentre le Meraviglie obsolete perderanno il loro effetto. Consultate le relative sezioni per ulteriori informazioni.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
it: Se viene conquistata la capitale di una civiltà le eventuali astronavi già lanciate da questa vengono perse, perciò è bene difendere con cura la propria capitale!

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5556 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
it: Prima che una partita cominci chiunque può collegarsi al server scegliendo il suo indirizzo e numero di porta (quello predefinito è 5555). Se il server è avviato con l'opzione -m, sarà elencato sul metaserver,

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
it: Quando la partita è iniziata chiunque può collegarsi come qualsiasi giocatore che non sia già collegato, compresi i giocatori IA.  Collegarsi semplicemente ad un giocatore IA non lo rende controllato da un umano; questa è un'impostazione indipendente del server.  Se perdete il collegamento all'inizio della partita e vi ricollegate, usate il nome che avete scelto per il vostro leader, non il vostro nick originale!  Se il server è collegato al metaserver, i nomi dei giocatori possono essere trovati qui.

en: Unit Selection:
    ==============
      z: select only first unit of selected group
      v: select all units on tile
      V: (on tile) select all units of the same type as the active unit
      C: (on continent) select all units of the same type as the active unit
      X: (everywhere) select all units of the same type as the active unit
    
      w: (w)ait: focus on next unit
      5: focus on previous unit
    space: done giving orders  (unit stays put)
it: Selezione unità:
    ==============
      z: seleziona la prima unità del gruppo selezionato
      v: seleziona tutte le unità nel quadrante
      V: (sul quadrante) seleziona tutte le unità dello stesso tipo di quella attiva
      C: (sul continente) seleziona tutte le unità dello stesso tipo di quella attiva
      X: (ovunque) seleziona tutte le unità dello stesso tipo di quella attiva
    
      w: aspetta: seleziona unità successiva
      5: seleziona unità precedente
    space: ordini terminati  (unità attende il turno successivo)

en: Unit Movement:
    ==============
      1: move south-west
      2: move south
      3: move south-east
      4: move west
      6: move east
      7: move north-west
      8: move north
      9: move north-east
it: Movimento unità:
    ==============
      1: muove sud-ovest
      2: muove sud
      3: muove sud-est
      4: muove ovest
      6: muove est
      7: muove nord-ovest
      8: muove nord
      9: muove nord-est

en: Editing Mode (GTK):
    ===================
        Ctrl-E: toggle editing mode
        Ctrl-M: toggle fog of war in editing mode
it: Modalità Editing (GTK):
    ===================
        Ctrl-E: commuta modalità editing
        Ctrl-M: commuta la nebbia di guerra in modalità editing

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
it:   - I messaggi che cominciano con '/' vengono interpretati come comandi al server (se il server è abbastanza recente; ad esempio la versione 1.8.0 non funziona) e vengono eseguiti nel caso abbiate i diritti d'accesso richiesti.

en: Featured text (GTK):
    ====================
    
    Since 2.2, the GTK client has featured text support.  This feature allows users to format the chat messages they are sending using boldface, italic, colors, links, etc...  Such changes are performed using escape sequences.
it: Caratteristiche del testo (GTK):
    ====================
    
    Dalla versione 2.2, il client GTK ha aggiunto funzionalità al supporto del testo. Questo permette gli utenti di formattare il testo della chat utilizzando gli stili grassetto, italico, i colori, i link, ecc. Queste modalità sono possibile con sequenze di escape.

en: * Getting boldface:
    Full name sequence: '[bold] ... [/bold]'
    Abbreviation sequence: '[b] ... [/b]'
    Short cut in the entry: Ctrl-B
    Example: '[b]bold[/b]' will display the word 'bold' in bold style.
it: * Grassetto:
    Sequenza completa: '[bold] ... [/bold]'
    Sequenza abbreviata: '[b] ... [/b]'
    Scorciatoia: Ctrl-B
    Esempio: '[b]grassetto[/b]' mostrerà la parola "grassetto" nel suddetto stile.

en: * Getting colors:
    Full name sequence: '[color] ... [/color]' 
    Abbreviation sequence: '[c] ... [/c]'
    Short cut in the entry: Ctrl-C (you also need to select the color in the toolbar over the entry)
    The color start sequence always takes at least one of the following parameters:
    - 'foreground' (abbreviation 'fg'): a color name such as red, or a hex specification such as #3050b2 or #35b.
    - 'background' (abbreviation 'bg'): same as above.
    Example: '[c fg="blue" bg="yellow"]color[/c]' will display the word 'color' in blue on a yellow background.
it: * Colori:
    Sequenza completa: '[color] ... [/color]' 
    Sequenza abbreviata: '[c] ... [/c]'
    Scorciatoia: Ctrl-C (si dovrà anche scegliere il colore nella barra superiore)
    Il colore di inizio sequenza richiede sempre uno dei seguenti parametri:
    - 'foreground' (abbreviazione 'fg', colore del carattere): nome di colore in Inglese, come "red", o una specifica esadecimale come #3050b2 oppure #35b.
    - 'background' (abbreviation 'bg'): come sopra ma riferito al colore di sfondo.
    Esempio: '[c fg="blue" bg="yellow"]colore[/c]' mostrerà la parola "colore" in blu con uno sfondo giallo.

en: * Getting italic:
    Full name sequence: '[italic] ... [/italic]'
    Abbreviation sequence: '[i] ... [/i]'
    Short cut in the entry: Ctrl-I
    Example: '[i]italic[/i]' will display the word 'italic' in italic style.
it: * Italico:
    Sequenza completa: '[italic] ... [/italic]'
    Sequenza abbreviata: '[i] ... [/i]'
    Scorciatoia: Ctrl-I
    Esempio: '[i]italico[/i]' mostrerà la parola 'italico' nel suddetto stile.

en: * Getting strikethrough:
    Full name sequence: '[strike] ... [/strike]'
    Abbreviation sequence: '[s] ... [/s]'
    Short cut in the entry: Ctrl-S
    Example: '[s]strikethrough[/s]' will display the word 'strikethrough' with a strike.
it: * Barrato:
    Sequenza completa: '[strike] ... [/strike]'
    Sequenza abbreviata: '[s] ... [/s]'
    Scorciatoia: Ctrl-S
    Esempio: '[s]barrato[/s]' mostrerà la parola "barrato" nel suddetto stile.

en: * Getting underline:
    Full name sequence: '[underline] ... [/underline]'
    Abbreviation sequence: '[u] ... [/u]'
    Short cut in the entry: Ctrl-U
    Example: '[u]underlined[/u]' will display the word 'underlined' with an underline.
it: * Sottolineato:
    Sequenza completa: '[underline] ... [/underline]'
    Sequenza abbreviata: '[u] ... [/u]'
    Scorciatoia: Ctrl-U
    Esempio: '[u]sottolineato[/u]' mostrerà la parola "sottolineato" nel suddetto stile.

en: * Getting city links:
    Full name sequence: '[link target="city"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a city on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the city you are pointing.
    An optional 'name' parameter can be set to bind the city name in the case the destination users don't know this city on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="city" id=121 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="city" id=65]city[/l]' will make the word 'city' clickable and pointing to the city id 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="noname" /]' will display the name of the city id 65 if known, else, the word 'noname'.
it: * Collegamenti ipertestuali alle città:
    Sequenza completa: '[link target="city"] ... [/link]'
    Sequenza abbreviata: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Scorciatoia: Ctrl-Alt-clic-destro sulla città nella mappa.
    Il parametro 'id' deve essere impostato all'identificativo della città che si sta indicando.
    Può essere utilizzato un parametro opzionale 'name' per indicare il nome città nel caso l'utente destinatario non conosca questa città nella mappa.
    Questa espressione può anche iniziare e terminare con lo stessa coppia tra parentesi, come '[link target="city" id=121 /]' (nota la barra alla fine dell'espressione).
    Esempio: '[l tgt="city" id=65]città[/l]' renderà la parola "città" un collegamento ipertestuale alla città con id 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="noname" /]' mostrerà il nome della città con id 65 se conosciuta, altrimenti la parola 'noname'.

en: * Getting tile links:
    Full name sequence: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a tile without city on the map.
    The 'x' and 'y' parameters must be set to the tile location you are pointing.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (note the slash at the end).
    Example: '[l tgt="tile" x=17 y=3]this tile[/l]' will make the string 'this tile' clickable and pointing to the tile (17, 3).
it: * Collegamenti ipertestuali a quadranti:
    Sequenza completa: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Sequenza abbreviata: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Scorciatoia: Ctrl-Alt-clic-destro sul quadrante nella mappa.
    I parametri 'x' e 'y' devono essere impostati alle coordinate del quadrante che state indicando.
    Questa espressione può anche iniziare e terminare con lo stessa coppia tra parentesi, come '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (nota la barra alla fine dell'espressione).
    Esempio: '[l tgt="tile" x=17 y=3]questo quadrante[/l]' renderà 'questo quadrante' un collegamento ipertestuale al quadrante di coordinate (17, 3).

en: * Getting unit links:
    Full name sequence: '[link target="unit"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Short cut: Shift-Control-Alt-Right-click on a unit on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the unit you are pointing to.  An optional 'name' parameter can be set to bind the unit name in the case the destination users don't know this unit on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="unit" id=109 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="unit" id=235]unit[/l]' will make the word 'unit' clickable and pointing to the unit id 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' will display the name of the unit id 235 if known, else, the word 'Warrior'.
it: * Collegamento ipertestuale a unità:
    Sequenza completa: '[link target="unit"] ... [/link]'
    Sequenza abbreviata: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Scorciatoia: Maiuscolo-Ctrl-Alt-clic-destro sull'unità nella mappa.
    Il parametro 'id' deve essere impostato all'unità che state indicando.  Un parametro opzionale 'name' può essere usato per indicare il nome nel caso l'utente non conoscesse questa unità nella mappa.
    Questa espressione può anche iniziare e terminare con lo stessa coppia tra parentesi, come '[link target="unit" id=109 /]' (nota la barra alla fine dell'espressione).
    Esempio: '[l tgt="unit" id=235]unità[/l]' renderò la parola "unità" un collegamento ipertestuale all'unità con id 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' mostrerà il nome dell'unità con id 235 se conosciuta, altrimenti la parola "Warrior".

en: Of course, the different escape sequences can be combined in the same sentence, like '[i][c fg="blue"]this [b]is [s]funny[c bg="green"] [u]to[/i] test[/b] this[/s] [/c]new[/u] feature[/c]'.
it: Inoltre differenti sequenze di escape possono essere combinate nella stessa frase, come '[i][c fg="blue"]questa [b]è [s]una[c bg="green"] [u]simpatica[/i] prova[/b] di questa[/s] [/c]nuova[/u] funzionalità[/c]'.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
it: Il modificatore della lista lavori è utilizzato sia per modificare le liste lavori di ogni città (dalla finestra città) sia per le liste globali. Utilizza questo modificatore e potrai creare liste specificando cosa costruire nei turni a venire.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
it: Per aggiungere un oggetto nella lista lavori, fai doppio click sull'oggetto desiderato nella lista degli oggetti disponibili. Puoi anche premere il tasto Aiuto per ottenere un aiuto sull'oggetto selezionato. Premendo il tasto Aiuto senza oggetti selezionati verrà mostrata questa pagina.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
it: Per rimuovere un oggetto dalla lista lavori fai semplicemente doppio click sull'oggetto da rimuovere. Utilizza i bottoni sotto la lista lavori per spostare su e/o giù gli oggetti nella lista.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
it: Scorciatoie tasti: Premi Home per spostare il fuoco sulla lista lavori, End per spostare il fuoco sulla lista degli oggetti disponibili, le freccie Up/Down per selezionare il precedente/successivo oggetto nella lista lavori o nella lista oggetti disponibili, PageUp/Down per spostare gli oggetti su/giù nella lista lavori, Insert per inserire un oggetto della lista disponibili nella lista lavori e Delete per cancellare l'oggetto selezionato dalla lista lavori.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
it: Se vuoi comprare la prima unità nella lista, puoi farlo dalla finestra di descrizione della città.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    First, check whether a localization is already in progress for your language:
it: Freeciv supporta diverse lingue.  Vedete la sezione "Supporto per lingue locali" del file README per istruzioni su come usare una di queste lingue.
    
    Verificate prima per vedere se una localizzazione è già in corso per la vostra lingua:

en: If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
it: Se desiderate aggiungere una traduzione per la vostra lingua, consultare le istruzioni all'indirizzo:

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
it: Siete inoltre invitati ad inviare qualsiasi domanda alla mailing list di traduzione:

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
it:   Autori originali:
        (non sono più impegnati nel progetto, per favore scrivete a loro!)

en:   Present administrators:
it:   Amministratori attuali:

en: Arab
it: Arabo

en: ?plural:Arabs
it: ?plural:Arabi

en: Austrian
it: Austriaco

en: ?plural:Austrians
it: ?plural:Austriaci

en: Brazilian
it: Brasiliano

en: ?plural:Brazilians
it: ?plural:Brasiliani

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822 as a result of Portugal's occupation by Napoleonic France. The country was first established as an empire under the exiled Portuguese royal family. The empire lasted until the establishment of a republican government in 1889.
it: Il Brasile è stato fondato come colonia Portoghese ma divenne indipendente nel 1822 a seguito dell'occupazione del Portogallo da parte delle truppe Napoleoniche. La nazione era stata fondata come impero sotto l'esilio della famiglia reale Portoghese. L'impero durò fino all'istituzione del governo repubblicano nel 1889.

en: Byzantine
it: Bizantino

en: ?plural:Byzantines
it: Bizantini

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
it: Al tempo del declino dell'antico Impero Romano, l'imperatore Costantino spostò la capitale dell'impero a Bisanzio e formò un nuovo impero conosciuto come l'Impero Romano di Oriente o Impero Bizantino. Questo impero perdurò fino al 1453 quando perdette la capitale contro gli Ottomani. Al tempo di Giustiniano I, i Bizantini controllavano praticamente tutto il Medio Oriente, il nord dell'Africa, l'Italia e parte della Spagna.

en: ?plural:Cherokees
it: Cherokee

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
it: La nazione Cherokee è la più grande nazione nativa nell'odierno nord America.

en: Danish
it: Danese

en: ?plural:Danes
it: ?plural:Danesi

en: Dutch
it: Olandese

en: ?plural:Dutch
it: ?plural:Olandesi

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
it: Quando il Sacro Romano Impero sentenziò la condanna a morte di tutta la popolazione, il popolo Olandese si rivoltò dichiarando l'indipendenza e formando l'unione di Ultrecht nel 1579. L'Olanda crebbe fino a diventare una potenza marittima ed economica nel diciannovesimo secolo.

en: Ethiopian
it: Etiope

en: ?plural:Ethiopians
it: ?plural:Etiopi

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
it: L'Etiopia è la più antica nazione Africana, l'unica a rimanere indipendente durante l'imperialismo Europeo.

en: Hittite
it: Ittita

en: ?plural:Hittites
it: Ittiti

en: ?plural:Incas
it: ?plural:Inca

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: ?plural:Indonesians
it: ?plural:Indonesiani

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
it: L'Indonesia è un grande nazione che vive nell'arcipelago malese con capitale l'isola di Java. Il paese è a maggioranza musulmana ed è uno dei più popolosi del mondo.

en: Iroquois
it: Irochese

en: ?plural:Iroquois
it: Irochesi

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
it: La Confederazione Irochese, conosciuta come Haudenosaunee nella propria lingua, era un gruppo nordamericano di nazioni con lingua e cultura comune. Essi abitavano quello che è ora lo stato di New York ed in origine consistevano in cinque nazioni: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida e Mohawk. La confederazione aveva una costituzione scritta ed un sistema monetario che li rendeva lo Stato più avanzato in Nord America fino all'arrivo degli europei.

en: Italian
it: Italiano

en: ?plural:Italians
it: ?plural:Italiani

en: Korean
it: Coreano

en: ?plural:Koreans
it: ?plural:Coreani

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali Empire was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for its wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
it: L'africa sub sahariana è stata un miscuglio etnico e culturale per millenni. Nell'epoca medioevale la regione è stata teatro di un impero chiamato il regno Saeliano. Di questo, l'impero Islamico Mali è stato il più influente. Questo regno ha regnato dal quattordicesimo al diciassettesimo secolo ed era conosciuto per i suoi fieri e benevolenti Re. La moderna Repubblica di Mali prende il proprio nome da questo impero.

en: Mayan
it: Maya

en: ?plural:Mayas
it: Maya

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. They are famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
it: I Maya erano una civiltà del centro America. Sono famosi per aver costruito grandi piramidi e palazzi nella foresta.

en: Polish
it: Polacco

en: ?plural:Poles
it: ?plural:Polacchi

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
it: Lo stato Polacco è stato formato circa mille anni fa, ed ha raggiunto la sua epoca d'oro alla fine del sedicesimo secolo.

en: Polynesian
it: Polinesiano

en: Polynesian culture stretches from Hawaii to New Zealand to Easter Island and covers all the islands in between.
it: La cultura Polinesiana si estende dalle Hawaii alla Nuova Zelanda fino all'isola di Pasqua coprendo tutte le isole nel mezzo.

en: Portuguese
it: Portoghese

en: ?plural:Portuguese
it: ?plural:Portoghesi

en: Portugal founded the first of the great mercantile empires in the 1400s on the shipbuilding advances funded by Prince Henry the Navigator.
it: Il Portogallo fu il primo grande impero mercantile del 15esimo secolo, grazie soprattutto alle scoperte legate alla navigazione e alla costruzione di navi, incentivate dal principe Enrico il Navigatore.

en: Sumerian
it: Sumero

en: ?plural:Sumerians
it: ?plural:Sumeri

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
it: I Sumeri controllavano il sud della Mesopotamia fino al sorgere di Babilonia. Sono state ritrovate tavolette Sumere con iscrizioni datate 5500 anni fa e sono considerate le prime forme di scrittura della storia.

en: Swedish
it: Svedese

en: ?plural:Swedes
it: ?plural:Svedesi

en: Native inhabitants of the Bahamas, Cuba, Hispaniola, Puerto Rico, Jamaica, and other Caribbean islands who gave us the root words for hurricane, tobacco, potato, canoe, barbeque, hammock, and yucca. They were a matrilineal people, and the first that Columbus came into contact with in 1492. Though numbering the hundreds of thousands, if not millions, throughout the Caribbean, the Taino fell victim to slavery and disease, and their population declined rapidly as a result. Spanish accounts paint them as a peaceful people compared to their Carib neighbors to the south. Their dugout canoes, which were often nearly as long as Columbus' ships, ferried traders between islands. Recent genetic studies show that roughly half of Puerto Ricans have Taino maternal descent.
it: Popolazioni native delle isole Bahamas, Cuba, Hispaniola, Puerto Rico, Giamaica ed altre isole caraibiche che hanno dato origine a parole come uragano, tabacco, patate, canoa, barbecue, ecc. Erano una società matriarcale, i primi con cui Colombo entrò in contatto nel 1492. Seppur contando oltre centinaia di migliaia, se non milioni lungo tutto i Caraibi, i Taino furono vittima di schiavitù ed epidemie e la loro popolazione diminuì come risultato. Gli storici Spagnoli dipingono i Taino come una popolazione pacifica in confronto con i vicini del sud. Le loro grandi canoe, che erano spesso lunghe come le navi di Colombo, mantenevano il commercio lungo le varie isole. Recenti studi mostrano che circa la metà dei Portoricani hanno discendenti materni Taino.

en: Thai
it: Tailandese

en: ?plural:Thai
it: ?plural:Tailandesi

en: The Tupi are a native Brazilian people related to the Guarani who inhabited the modern Brazilian states of Paraiba, Pernambuco, Ceara, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe and others as well. Their chiefdoms were destroyed through Portuguese slave-raids, the creation of mission-villages, and disease. The Tupi intermarried with African slaves and Europeans alike and a great many Brazilian place names are derived from Tupi words.
it: I Tupi sono popolazioni native Brasiliane collegate con i Guarani che hanno abitato i moderni stati di Paraiba, Pernambuco, Ceara, Rio Grande del nord, Alagoas, Sergipe ed altri. La loro civiltà è stata distrutta dalle deportazioni Portoghesi per la tratta degli schiavi, la creazioni di missioni e da epidemie. Nel corso degli anni la razza Tupi si è incrociata con le razze Africane deportate per schiavitù ed anche Europei immigrati. Buona parte dei nomi di località odierne Brasiliane derivano da parole Tupi.

en: Turkish
it: Turco

en: ?plural:Turks
it: ?plural:Turchi

en: British Isles (classic/medium)
it: Isole Britanniche (classica/media)

en: Earth (classic/large)
it: Terra (classica/grande)

en: Earth (classic/small)
it: Terra (classica/piccola)

en: Europe (classic/giant)
it: Europa (classica/gigante)

en: France (classic/large)
it: Francia (classica/grande)

en: Earth (classic/medium)
it: Terra (classica/media)

en: Iberian Peninsula (classic/large)
it: Penisola Iberica (classica/grande)

en: Italy (classic/medium)
it: Italia (classica/media)

en: Japan (classic/medium)
it: Giappone (classica/media)

en: North America (classic/medium)
it: Nord America (classica/media)

en: Tutorial
it: Esercitazione

en: Welcome to Freeciv.  You lead a civilization.  Your
    task is to conquer the world!  You should start by
    exploring the land around you with your explorer,
    and using your settlers to find a good place to build
    a city.  Use the number pad to move units around.
it: Benvenuti in Freeciv. Siete a capo di una civiltà. Il vostro
    obiettivo è la conquista del mondo! Vi suggeriamo di iniziare
    esplorando la terra intorno con il vostro esploratore,
    ed usando i coloni per trovare un buon posto per costruire
    una città. Utilizzate il tastierino numerico per muovere le unità.

en: This looks like a good place to build a city.  The next time this
    unit gets a chance to move, press (b) to found a city.
    
    In general you want to build cities on open ground near water.  Food
    is the most important resource for any city.  Grassland and plains
    provide plenty of food.
it: Questo sembra un buon posto per fondare una città. La prossima volta che
    questa unità può muoversi, premi (b) per fondare una città.
    
    In genere si costruisce città nella pianure vicino l'acqua. Il cibo è
    la risorsa più importante per una città- La prateria e le pianure
    forniscono cibo in abbondanza.

en: Now you have built your first city.  The city window should have
    opened automatically; if not click on the city to open it.  Cities are
    a fundamental concept in Freeciv, so you should familiarize yourself
    with them by playing around in the window.  See the help menu for more.
    
    You probably want to build some settlers first, so as to expand your
    civilization further.  Click on the production tab, then click on the
    settler unit from the list of possible productions, then click on the
    Change button to begin building it.  When you are done, close the city
    dialog.  If all goes well the city should display the settler
    production on the map view.
it: Adesso si è costruito la prima città. Dovrebbe essersi aperta in automatico
    la finestra della città; se non si fosse aperta fare clic sulla città per aprirla.
    Le città sono un concetto fondamentale in Freeciv, quindi dovrete
    famigliarizzare esplorando un po' la finestra. Consultate l'help per ulteriori informazioni.
    
    Si vorrà costruire alcuni coloni come prima cosa, in modo da espandere la
    civiltà ulteriormente. Fare clic nel tab Produzione, quindi selezionare Coloni
    dalla lista delle unità da costruire, quindi fare clic nel tasto Cambia per
    iniziare a costruirli. Quando si avrà finito chiudere la finestra città. Se si è
    svolto le azioni correttamente la città dovrebbe mostrare la produzione di
    un Coloni nella vista mappa.

en: Congratulations, you have founded your second city.  This city will
    behave almost exactly like the first one - it will be slightly different
    because of the terrain around it.  You probably want to build
    settlers here too.
it: Congratulazioni, avete fondato una seconda città. Questa città si
    comporterà esattamente come l'altra. Ci sarà solo una leggera differenza
    dovuta al tipo di terreno che la circonda. Probabilmente si vorrà costruire
    un Coloni anche qui.

en: Another city!  You are really getting the hang of this.  You
    probably have a pretty good idea what to do with new cities by
    now.  Take a moment to look at the bar below the city on the map
    view.  This display shows some useful information about the city.
    The flag and background color indicate what civilization the city
    belongs to (this will be useful when you meet other civilizations).
    The top row of the bar also shows the name and size of the city, and
    will show one or more stars to indicate if there are units in the
    city.  The bottom row shows what the city is building, and how long it
    will take; it also shows how long the city will take to grow to the
    next largest size.
it: Un'altra città! Avete veramente imparato come colonizzare! Adesso
    avrete probabilmente una buona idea di cosa fare con le nuove città
    per ora. Prendetevi un momento per vedere la barra al di sotto delle
    città nella vista mappa. Questa mostra alcune utili informazioni riguardo
    la città. La bandiera indica la civiltà a cui appartiene la città (utile quando
    incontrerete altre civiltà). Nella parte superiore è mostrato il nome e la
    dimensione della città e mostrerà una o più stelle quando ci saranno
    unità all'interno della città. La riga inferiore mostra cosa si sta costruendo
    e quanto tempo richiederà; essa mostra anche quanto tempo trascorrerà
    prima che la città cresca in dimensione.

en: Your city has grown!  As a city grows, more citizens become
    available that can be put to work in the fields or dedicated as
    citizen specialists.  A city of size two or more may also build
    settlers, which costs one unit of population.
    
    If your city is building settlers, you should consider buying them
    now.  Open the city dialog and click on the Buy button.  This trades
    in gold (if you have enough of it) to instantly complete the
    production.
it: La tua città è cresciuta in dimensione. Ogni volta che una città cresce,
    più cittadini si rendono disponibili per essere messi a lavoro nei campi o
    dedicati come specialisti. Una città di dimensione maggiore a 2 può anche
    costruire i Coloni, che costano un'unità di popolazione.
    
    Se la vostra città costruisce i Coloni, dovreste considerare l'idea di comprarli
    prima del completamento. Aprite la finestra della città e premete il tasto
    Compra. Questo costerà degli Auri (se ne avrete abbastanza) ma completerà 
    istantaneamente la costruzione di quell'unità.

en: Now your city has grown to size five.  As cities get larger unrest
    becomes a problem.  A city of this size will usually have one unhappy
    citizen unless pacifying effects are used; meaning one entertainer
    specialist is required to keep your citizens content.  This is basically
    a wasted citizen.
    
    There are several things that can be done about this.  One quick fix
    is to build a temple (or other cultural building) that will make an
    unhappy citizen content (see the help on City Improvements for specs
    on each building type).  As you get more large cities, it may pay off
    to change your tax rates (by pressing ctrl-T) to dedicate some of
    your taxes directly to luxuries (every two luxuries will pacify one
    citizen).  Building a marketplace enhances the benefit from this
    by providing +50%% luxuries to the city.
it: Adesso una città ha raggiunto la dimensione di cinque. Come le città
    si allargano i problemi aumentano. Una città a questa dimensione
    presenta generalmente un cittadino scontento, a meno che non si siano
    usati opportuni accorgimenti come specializzare un cittadino come animatore
    per mantenerne uno soddisfatto. Questo metodo però è uno spreco di cittadini.
    
    Ci sono diversi modi per mantenere i cittadini soddisfati. Un metodo
    veloce è la costruzione di un tempio (o altre costruzioni culturali) che 
    renda soddisfatto un cittadino scontento (consultare la guida sulle strutture 
    cittadine per ulteriori informazioni). Come accrescerete ulteriormente le città
    potrebbe essere utile cambiare il tasso d'imposta (premendo il tasto T) per dedicare
    alcune tasse al Lusso (ogni due punti di Lusso rendono soddisfatto un cittadino).
    La costruzione di un mercato amplifica questa pratica fornendo il 50%% di lusso 
    aggiuntivo.

en: Finally you have grown a city to size eight.  A size eight city can
    provide substantial output provided you have enough luxuries to keep
    your population content.
    
    To grow a city beyond size eight requires an aqueduct.  If your city is
    going to continue to grow you should start building one soon.  Building
    an aqueduct requires the Construction technology.
it: Avete accresciuto una città alla dimensione di otto! A questa dimensione
    le città forniscono una produzione considerevole e si dispone di abbastanza
    tasse per mantenere la popolazione soddisfatta.
    
    Per accrescere la città oltre questa dimensione occorre l'acquedotto. Se la
    città tenderebbe a crescere ulteriormente occorre iniziare a costruirlo subito.
    Per costruire l'acquedotto occorre la tecnologia Costruzione.

en: You have grown a city to size twelve.  To grow
    it larger, however, you will need to build a Sewer System.  This
    requires the Sanitation technology.
it: Avete raggiunto la dimensione 20 in una città. Per crescere
    ulteriormente occorrerà costruire il sistema fognario. Questo però
    richiede la tecnologia Sanità.

en: You have built a settler unit.  Settlers are best used to build 
    new cities, so as to expand your civilization.  Move your settler
    away from your existing cities to find a spot for a new city.  When
    you have picked a spot press B to build the city.
    
    Again, cities are best built on open ground near water.  Grassland
    and plains provide food for the city.  Forests and hills provide
    the resources (shields) needed for building things.  Rivers and ocean
    give trade bonuses that provide civilization-wide benefits.  Desert,
    tundra, and mountains generally provide little output and are not
    of much use to small cities.  See the help on Terrain for more
    information about terrain specs.
it: Si è costruito una unità Coloni. I coloni sono utilizzati per fondare
    nuove città espandendo la vostra civiltà. Spostate i vostri Coloni
    dalle città esistenti per trovare un luogo adatto ad ospitare una
    nuova città. Quando avrete trovato il quadrante adatto premete B
    per fondare una città.
    
    Nuovamente, le città migliori sono costruite su terreno pianeggiante
    vicino all'acqua. Praterie e pianure forniscono molto cibo. Le foreste e
    le colline forniscono le risorse (scudi) necessarie per le costruzioni. Fiumi
    ed oceano forniscono punti di commercio che danno grandi benefici. Deserti,
    Tundra e Montagne forniscono generalmente poche risorse e possono essere
    utili solo a piccole città. Consultare la guida Terreni per ulteriori informazioni.

en: Your second Settlers should also be used to build a new city.
    Notice how when you move the Settlers away from your existing cities
    an outline is drawn around them.  This shows the area that would be
    covered by a city built at this location; it fits in with the outline
    already on the map view that shows which tiles are covered by your
    existing cities.  Generally when building new cities you want to make
    sure that all tiles are covered by at least one city, but after that
    it is best that your cities overlap as little as possible.  Spreading
    out cities properly gives each city access to more resources, allowing
    them to grow to larger sizes.
it: Il vostro secondo Coloni può essere usato per costruire una nuova città.
    Notate come muovendo un Coloni fuori città viene disegnata una linea
    intorno ad essi. Questa mostra l'area che sarebbe coperta dalla città
    se costruita in quella posizione; questa corrisponde all'area che viene
    disegnata attorno alle città esistenti. Generalmente quando si costruisce
    nuove città si vuole essere sicuri che tutti i quadranti siano coperti da almeno
    una città ma si deve limitare al massimo la sovrapposizione dei quadranti
    delle città. Espandendo opportunamente le città si accede a più risorse,
    permettendogli di crescere fino ad ampie dimensioni.

en: You have built your first military unit!  Military units have two
    basic purposes: attack and defense.  Each unit has an attack strength
    and a defense strength.  While a Warriors is a measly 1/1, a Phalanx
    is a much stronger defender with 2 defense (1/2).  A Catapult is a good
    attacking unit because it has 6 attack (6/1).
    
    Usually it is a good idea to keep one or two defenders in each city.
    Important cities like your capital may deserve extra protection.  Units
    built in one city may be sent to another city to defend (press the G
    key to enter goto mode to move units easily over distances).  If you
    are at war, however, you may wish to move your unit toward an enemy
    city to attack.  Be careful not to lose it though!
it: Avete costruito la prima unità militare! Le unità militari hanno due
    scopi principali: attacco e difesa. Ogni unità ha un valore di attacco
    e difesa. Mentre i Guerrieri hanno un misero 1/1, una Falange è un
    difensore più forte essendo dotato di due punti difesa (1/2). La catapulta
    è un buon attaccante in quanto ha 6 punti (6/1).
    
    Di solito è una buona idea tenere uno o due difensori in ogni città.
    Città importanti come la vostra capitale, potrebbero meritare un difesa 
    migliore. Le unità costruite in una città possono essere inviate anche in
    altre città per difenderle (premete il tasto G per ottenere la modalità Vai a
    per muovere unità automaticamente su lunghe distanze). Se vi trovate in guerra,
    comunque, potrete muovere le unità verso una città nemica per attaccarla.
    State attenti a non perdere troppe unità indebolendovi!

en: You have built a Barracks.  This building will make any military
    units you build start out as veterans.  Veteran units are stronger
    than inexperienced (green) troops, and will survive longer in
    combat.  See the help on City Improvements for more information
    about this and other buildings.
    
    You probably want to start building a military unit in the city
    that built the Barracks.  A barracks are a significant investment
    and have a small upkeep as well, so it is not a good idea to let
    them go to waste.
it: Si è costruito una Caserma. Questa struttura renderà ogni
    unità militare veterana dalla sua costruzione. Le truppe veterane
    sono più resistenti di quelle inesperte (verdi) e sopravviveranno
    più facilmente in combattimento. Consultate la guida sulle strutture
    cittadine per ulteriori informazioni riguardo altri tipi di costruzioni.
    
    Probabilmente vorrete iniziare a costruire unità militari nella città
    che ha costruito la Caserma. Una Caserma è un significativo
    investimento ad ha anche un piccolo costo di mantenimento per cui
    non è una buona idea non sfruttarla appieno.

en: Your city cannot build a settler.  Settlers take one unit of
    population to build, so a city of size one cannot build one without
    disbanding the city.
    
    To remedy this, you need to adjust the citizens in the city to
    provide more food so as to grow the city faster.  Cities that
    do not have much food should not try to build settlers.  When
    founding a new city, make sure it is built on terrain that provides
    enough food - grassland is best; plains or hills are almost as good.
it: La città non può costruire un Coloni. I Coloni necessitano di una unità
    di popolazione per essere costruiti quindi se una città di dimensione uno
    costruisce un Coloni, essa viene abbandonata.
    
    Per rimediare a questo occorre aggiustare i cittadini nella città in modo
    da fornire più cibo per poter crescere più velocemente. Città che
    non hanno abbastanza cibo non dovrebbero costruire Coloni. Quando
    fondate una città assicuratevi che ci sia terreno che produca abbastanza
    cibo. La prateria è la migliore, le pianure e le colline sono abbastanza buone.

en: You have successfully completed research into The Republic.  This
    technology is particularly useful because it allows a new form of
    government.  The government your civilization follows is very
    important in determining your development.  In the beginning you
    started as a Despotism, a very inefficient form of government.  Later
    government options will give you some choice of whether your
    civilization is to be a peaceful trading nation or a conquering
    juggernaut.  Each has advantages.
    
    For now, you probably want to switch straight into Republic.  In the
    Civilization menu, go to the Government submenu and choose
    Republic.  Yes you want a revolution!  Changing governments means
    going through a few turns of anarchy, so it is not without cost.
    However Republic is a substantially better form of government
    than Despotism so the investment will soon pay off.
it: Avete completato la ricerca della Repubblica con successo. Questa
    tecnologia è particolarmente utile in quanto permette una nuova
    forma di governo. Il governo della vostra civiltà è determinante per
    il suo sviluppo. All'inizio del gioco si inizia con il Dispotismo, una forma
    di governo molto inefficiente. Successivamente ulteriori forme di
    governo si renderanno disponibili da scegliere a secondo se vi troviate
    in una situazione di pacifico commercio o sfrenata conquista. Ognuna
    ha i suoi vantaggi.
    
    Per adesso vorrete probabilmente cambiarla in Repubblica. Nel menù
    Civiltà andate nel sotto-menu Governo e scegliete Repubblica. Selezionate
    sì alla richiesta di rivoluzione! Cambiando la forma di governo significa
    attraversare alcuni turni di anarchia, ovvero ha un costo. D'altra parte
    la Repubblica è una forma di governo sostanzialmente migliore e 
    l'investimento si ripagherà presto.

en: Your unit has found a Hut.  These are small villages scattered across
    the landscape.  When a unit enters one, several things may happen.  The
    most likely outcome is that you will find resources worth a small
    amount of gold.  However it is also possible to find technologies or
    mercenary units inside a hut.  Some huts contain native settlers
    that will join your civilization and bring a new city into your
    empire.  Finally, some huts contain barbarians which will kill your
    unit instantly.  On average, it is beneficial to search out and enter
    any huts you find as soon as possible.
it: L'unità ha trovato una Capanna. Questi sono piccoli villaggi sparsi attraverso
    il territorio. Quando un'unità entra in una Capanna possono succedere diverse
    cose. Spesso potrete trovare delle risorse o una piccola quantità di Auri.
    Altre volte è possibile trovare delle tecnologie o delle unità mercenarie
    che si uniranno al vostro esercito. Alcune Capanne contengono dei coloni
    nativi che vi aiuteranno a costruire una nuova città. Però potrebbe capitare
    che incontriate dei Barbari che uccideranno la vostra unità. Mediamente
    è utile cercare ed entrare nelle Capanne il più possibile.

en: Loading tutorial events.
it: Caricamento dell'esercitazione.

en: Could not write manual file %s.
it: Impossibile scrivere il file '%s'.

en: <h1>Freeciv %s server options</h1>
it: <h1>Freeciv %s opzioni server</h1>

en: Level: %s.<br>
it: Livello: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
it: Categoria: %s.<br>

en: Minimum:
it: Minimo:

en: Default:
it: Predefinito:

en: Maximum:
it: Massimo:

en: <p class="changed">Value set to %s</p>
it: <p class="changed">Valore impostato a %s</p>

en: <h1>Freeciv %s server commands</h1>
it: <h1>Freeciv %s comandi server</h1>

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
it: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Sintassi:</pre></td>
    <td>

en: <p class="level">Level: %s</p>
it: <p class="level">Livello: %s</p>

en: <p>Description:</p>
it: <p>Descrizione:</p>

en: <h1>Freeciv %s terrain help</h1>
it: <h1>Freeciv %s aiuto sul terreno</h1>

en: Move cost
it: Costo del movimento

en: Defense bonus
it: Bonus difesa

en: Mining
it: Miniere

en: turns
it: turni

en: Clean pollution
it: Pulisci inquinamento

en: Clean fallout
it: Pulisci ricaduta radioattiva

en: impossible
it: impossibile

en: <h1>Freeciv %s buildings help</h1>
it: <h1>Freeciv %s aiuto sulle Costruzioni</h1>

en: <h1>Freeciv %s wonders help</h1>
it: <h1>Freeciv %s aiuto sulle Meraviglie</h1>

en: Upkeep
it: Mantenimento

en: Requirement
it: Requisiti

en: Obsolete by
it: Obsoleto con

en: More info
it: Ulteriori informazioni

en: Tileset
it: Set grafico

en: You have caused an incident while bribing the %s %s.
it: avete provocato un incidente diplomatico tentando di corrompere un %2$s di %1$s.

en: %s has caused an incident while bribing your %s.
it: %s ha provocato un incidente diplomatico tentando di corrompere il vostro %s.

en: You have caused an incident while attempting to steal tech from %s.
it: avete provocato un incidente diplomatico tentando di rubare una tecnologia a %s.

en: %s has caused an incident while attempting to steal tech from you.
it: %s ha provocato un incidente diplomatico tentando di rubarvi una tecnologia.

en: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
it: avete provocato un incidente diplomatico tentando di incitare una rivolta a %s.

en: The %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
it: Il %s ha provocato un incidente diplomatico tentando di incitare una rivolta a %s.

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
it: Attenzione: l'ospite con nome '%s' è stato preso, utente rinominato a '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
it: Gli ospiti non sono consentiti su questo server. Spiacente.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
it: %s è stato rifiutato: Ospiti non ammessi

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
it: C'è stato un'errore durante la lettura del database utenti, ingresso consentito come ospite '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
it: C'è stato un'errore durante la lettura del database utenti e l'accesso come ospiti non è consentito. Spiacenti

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
it: %s è stato rifiutato: Errore database ed ospiti non permessi.

en: Enter password for %s:
it: Inserisci la password per %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
it: Questo server permette l'accesso solo a utenti pre-registrati. Spiacenti

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
it: %s è stato rifiutato: Questo server permette l'accesso solo a utenti pre-registrati.

en: Sorry, too many wrong tries...
it: Spiacenti, troppi tentativi sbagliati...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
it: %s è stato rifiutato. Eccesso di password errate per un nuovo utente.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
it: Attenzione: C'è stato un errore nel salvare su database. Puoi continuare ma le tue statistiche non saranno salvate.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
it: %s è stato rifiutato: Superato limite di password errate

en: auth failed
it: autorizzazione fallita

en: Your password is incorrect. Try again.
it: La password non è corretta. Riprova.

en: Sorry, your connection timed out...
it: Spiacente, la tua connessione è scaduta...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
it: %s è stato rifiutato: Timeout di connessione in attesa della password.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
it: La tua password è troppo corta, la lunghezza minima è %d. Riprova.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
it: La password deve avere almeno %d lettere maiuscole, %d numeri, ed essere lunga almeno %d caratteri [stampabili]. Riprova.

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
it: %s hanno un nuovo capo di nome %s. Tempi pericolosi potrebbero attenderci.

en: Native unrest near %s led by %s.
it: Rivolta di indigeni guidati da %2$s vicino a %1$s.

en: Sea raiders seen near %s!
it: Pirati avvistati al largo di %s!

en: You have already sold something here this turn.
it: avete già venduto qualcosa qui, in questo turno.

en: Cannot buy in city created this turn.
it: impossibile comprare in una città creata in questo turno.

en: You have already bought this turn.
it: avete già comprato in questo turno.

en: You don't buy %s!
it: non avete comprato %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
it: impossibile comprare unità quando la città è in sommossa.

en: You have bought this turn, can't change.
it: avete comprato in questo turno, impossibile cambiare.

en: You already have a city called %s.
it: Hai già una città chiamata %s.

en: A city called %s already exists.
it: Una città chiamata %s già esiste.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
it: Non puoi usare %s come nome di città. È riservata ai %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
it: %s non è un nome valido. Solo caratteri ASCII o nomi contenuti nei ruleset sono consentiti per le città.

en: City no. %d
it: Città n. %d

en: A poorly-named city
it: Una città con uno strano nome

en: Changed homecity of %s to %s.
it: la città d'origine di %s è diventata %s.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
it: %s a %s è stato trasferito da %s a %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
it: %s è stato trasferito da %s a %s.

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
it: %s %s perduti nel trasferimento a %s %s

en: %s lost along with control of %s.
it: avete perso un %s assieme al controllo di %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
it: Un nuovo %s è stato costruito a %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
it: Hai già una citta chiamata %s. La città è stata rinominata %s.

en: You have founded %s.
it: Hai fondato %s.

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
it: %s è stato spostato fuori dalla città abbandonata di %s in quanto non può stare in %s.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
it: Quando %s è stata abbandonata il tuo %s non ha potuto uscirne ed è stato perso.

en: You destroy %s completely.
it: avete completamente distrutto %s.

en: %s has been destroyed by %s.
it: %s è stata distrutta da %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
it[0]: Avete conquistato %s; i tuoi saccheggi ammontano a %d auri.
it[1]: Avete conquistato %s; i tuoi saccheggi ammontano a %d auri.

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
it[0]: %s ha conquistato %s e saccheggiato %d auri dalla città.
it[1]: %s ha conquistato %s e saccheggiato %d auri dalla città.

en: You conquer %s.
it: Avete conquistato %s.

en: %s conquered %s.
it: %s ha conquistato %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
it[0]: Avete liberato %s! Il saccheggio ammonta a %d auri.
it[1]: Avete liberato %s! Il saccheggio ammonta a %d auri.

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
it[0]: %s ha liberato %s e saccheggiato %d auri dalla città.
it[1]: %s ha liberato %s e saccheggiato %d auri dalla città.

en: You have liberated %s!
it: Hai liberato %s

en: %s liberated %s.
it: %s ha liberato %s.

en: Trade route between %s and %s canceled.
it: Rotta commerciale tra %s e %s cancellata.

en: Sorry, the %s canceled the trade route from %s to your city %s.
it: Spiacent, i %s hanno cancellato la rotta commerciale da %s alla vostra %s.

en: The %s have stopped building The %s in %s.
it: gli %s hanno smesso di costruire %s a %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
it:  dalla lista di lavoro

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
it: %s sta costruendo %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
it: gli %s hanno cominciato a costruire %s a %s.

en: The size of the city map of %s is %s.
it: La dimensione della mappa di %s è %s.

en: increased
it: aumentata

en: reduced
it: ridotta

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
it: avviso: il prossimo turno sarà completata la meraviglia %s a %s.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
it: dovreste rallentare la crescita a %s per usare %s (in costruzione) più efficacemente.

en: %s may soon grow to size %i.
it: %s potrebbe presto crescere alla dimensione %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
it: attenzione: potrebbe iniziare una carestia a %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
it: ATTENZIONE siamo a CORTO di SOLDI, %s.

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
it: %s necessita di %s (in costruzione) per potersi sviluppare oltre la dimensione %d.

en: %s needs an improvement to grow beyond size %d.
it: %s necessita di una struttura cittadina per potersi sviluppare oltre la dimensione %d.

en: %s grows to size %d.
it: %s cresce alla dimensione %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
it: la carestia dilaga a %s, %s perduto!

en: Famine causes population loss in %s.
it: la carestia provoca una diminuzione della popolazione a %s.

en: Famine destroys %s entirely.
it: LA carestia ha distrutto %s completamente.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
it: la produzione di %s è salita a %s in %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
it: la lista lavori di %s è stata completata.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
it: %s non può mantenere %s, unità congedata.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
it: Cittadini di %s muoiono dato che non riescono a mantenere %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
it: %s sta costruendo %s, che non è più disponibile.

en: The %s have finished building %s in %s.
it: gli %s hanno finito di costruire %s a %s.

en: %s has finished building %s.
it: %s ha finito di costruire %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
it[0]: %s accelera la ricerca, ottenete subito %d tecnologia.
it[1]: %s accelera la ricerca, ottenete subito %d tecnologie.

en: The %s have started building a spaceship!
it: gli %s hanno iniziato a costruire un'astronave!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
it: %s ha finito di costruire %s.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
it: non potete permettervi la manutenzione di %s a %s, edificio venduto!

en: Not enough gold. %s disbanded.
it: Auri insufficienti. %s congedato.

en: Pollution near %s.
it: inquinamento nei dintorni di %s.

en: Celebrations in your honor in %s.
it: Viene celebrata festa in tuo onore in %s.

en: Celebrations canceled in %s.
it: È stata cancellata la festa in tuo onore in %s.

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
it: %s è flagellata dalla peste! Diminuzione di popolazione!

en: Order restored in %s.
it: sommossa sedata a %s.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
it: il popolo ha rovesciato il vostro %s, la nazione è in rivolta.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
it: %s è stata abbandonata e i suoi abitanti hanno formato un %s.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because there is not enough food available!
it: Gli emigranti da %s non possono andare a %s per indisponibilità di cibo!

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because there is not enough food available!
it: Gli emigranti da %s non possono andare a %s (%s) per indisponibilità di cibo!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because there is not enough food available!
it: Gli emigranti da %s (%s) non possono andare a %s per indisponibilità di cibo!

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because it needs an improvement to grow!
it: Gli emigranti da %s non possono andare a %s perché necessita di una struttura cittadina per crescere!

note: TRANS: From <city1> to <city2> of <city2 nation adjective>.
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because it needs an improvement to grow!
it: Gli emigranti da %s non possono andare a %s (%s) perché necessita di una struttura cittadina per crescere!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because it needs an improvement to grow!
it: Gli emigranti da %s (%s) non possono andare a %s perché necessita di una struttura cittadina per crescere!

en: %s was disbanded by its citizens.
it: %s è stata abbandonata dai suoi abitanti.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s moved to %s in search of a better life.
it: Emigranti si sono spostati da %s a %s alla ricerca di una vita migliore.

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s moved to %s (%s) in search of a better life.
it: Emigranti si sono spostati da %s a %s (%s) alla ricerca di una vita migliore.

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) moved to %s in search of a better life.
it: Emigranti si sono spostati da %s (%s) a %s alla ricerca di una vita migliore.

en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s for a better life.
it: I cittadini di %s stanno valutando di migrare a %s alla ricerca di una vita migliore.

note: TRANS: <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s (%s) for a better life.
it: I cittadini di %s stanno valutando di migrare a %s (%s) alla ricerca di una vita migliore.

en: Setting timeout to 0. Autogame will stop.
it: Impostazione timeout a 0. Il gioco automatico verrà interrotto.

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
it: Occorre interrompere Freeciv due volte in un secondo per farlo uscire.

en: Failed to install SIGINT handler: %s
it: Errore installando il gestore SIGINT: %s

en: Failed to install SIGHUP handler: %s
it: Errore installando il gestore SIGHUP: %s

en: Failed to install SIGTERM handler: %s
it: Errore installando il gestore SIGTERM: %s

en: Failed to ignore SIGPIPE: %s
it: Errore ignorando SIGPIPE: %s

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
it: Attenzione: l'opzione %s è obsoleta.  Usare -m per attivare il metaserver.

en: Illegal value "%s" for --Announce
it: Valore "%s" non valido per l'opzione --Announce

en: Error: unknown option '%s'
it: Errore: opzione '%s' sconosciuta

en: This is the server for %s
it: Questo è il server di %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
it: Potete trovare importanti informazioni su Freeciv a: %s

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
it: Inizia il gioco o ricomincia dopo il caricamento di una partita salvata.

en: This command starts the game. When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made. After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin. This command is also required after loading a savegame for the game to recommence. Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
it: Questo comando inizia il gioco.  Quando si inizia un nuovo gioco, dovrebbe essere usato dopo che tutti i giocatori umani si sono collegati ed i giocatori IA sono stati (se necessario) creati e qualsiasi cambiamento voluto alle opzioni iniziali del server è stato fatto.  Dopo "start" ogni giocatore umano potrà scegliere la propria nazione e poi inizierà il gioco.  Questo comando è anche necessario dopo aver caricato un gioco salvato per far ricominciare la partita.  Una volta che il gioco è iniziato questo comando non è più disponibile, poiché non avrebbe alcun effetto.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
it: help
    help commands
    help options
    help <nome-comando>
    help <nome-opzione>

en: Show help about server commands and server options.
it: Visualizza l'aiuto sui comandi e le opzioni del server.

en: With no arguments gives some introductory help. With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options. Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option. For options, the help information includes the current and default values for that option. The argument may be abbreviated where unambiguous.
it: Senza argomenti visualizza un aiuto introduttivo.  Con gli argomenti "commands" e "options" mostra rispettivamente una lista di tutti i comandi e di tutte le opzioni.  Altrimenti l'argomento è interpretato come un nome di opzione o di comando.  Per le opzioni le informazioni di aiuto comprendono il valore corrente e quello predefinito dell'opzione.  L'argomento può essere abbreviato, purché non sia ambiguo.

en: Show a list of various things.
it: Mostra una lista di diverse cose.

en: Quit the game and shutdown the server.
it: Interrompe il gioco ed esce dal server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
it: cut <nome-collegamento>

en: Cut a client's connection to server.
it: Interrompe il collegamento di un client con il server.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game. If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player. Note that this command now takes connection names, not player names.
it: Interrompe il collegamento del client specificato con il server, eliminando quel client dal gioco.  Se il gioco non è ancora iniziato il giocatore è completamente eliminato, altrimenti non vi è alcun effetto sul giocatore.  Attenzione che questo comando richiede il nome di un collegamento, non di un giocatore.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
it: explain
    explain <nome-opzione>

en: Explain server options.
it: Spiega un'opzione del server.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility. With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
it: Il comando 'explain' fornisce un sottoinsieme della funzionalità di 'help' ed è incluso per compatibilità all'indietro.  Senza argomenti fornisce una lista di opzioni (come 'help options') e con un argomento mostra l'aiuto per una particolare opzione (come 'help <nome-opzione>').

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir
it: show
    show <nome-opzione>
    show <prefisso-opzione>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir

en: Show server options.
it: Mostra le opzioni del server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
it: stampa <messaggio>

en: Send message to all connections.
it: Manda un messaggio a tutte le connessioni

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
it: Per ogni client collegato mostra in una finestra i messaggi inseriti.

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
it: connectmsg <messaggio>

en: Set message to show to connecting players.
it: Imposta il messaggio da mostrare alla connessione dei giocatori.

en: Set message to send to clients when they connect.
    Empty message means that no message is sent.
it: Imposta il messaggio da inviare ai client quando si connettono.
    Un messaggio vuoto significa che non verrà inviato niente.

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
it: vote yes|no|abstain [numero voto]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
it: Effettua un voto.

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
it: Attiva oppure no il debugging della IA relativo all'entità in questione.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
it: set <nome-opzione> <valore>

en: Set server option.
it: Imposta le opzioni del server.

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
it: squadra <nome-giocatore> <squadra>

en: Change a player's team affiliation.
it: Cambia l'affiliazione di un giocatore ad una squadra.

en: A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores. Each player is always a member of a team (possibly the only member). This command changes which team a player is a member of. Use "" if names contain whitespace.
it: Una squadra è un gruppo di giocatori che iniziano da alleati, condividono la visione e le ambasciate e combattono insieme per raggiungere una vittoria di squadra con i punteggi medi individuali. Ogni giocatore è sempre membro di una squadra (al massimo l'unico membro). Questo comando cambia la squadra di cui ogni giocatore è membro. Utilizzate le virgolette "" se il nome contiene degli spazi.

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
it: Directory dei ruleset <directory>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
it: Scegli una nuova directory dei ruleset o un nuovo modpack.

en: Set metaserver info line.
it: Imposta la linea di informazioni per il metaserver.

en: Set metaserver patches line.
it: Imposta la linea per le patches del metaserver.

en: Control metaserver connection.
it: Controlla il collegamento con il metaserver.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
it: metaserver <indirizzo>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
it: Imposta l'indirizzo (URL) del metaserver a cui riferire.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
it: aitoggle <nome-giocatore>

en: Toggle AI status of player.
it: Cambia lo stato di IA del giocatore.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
it: prendi [nome-connessione] <nome-giocatore>

en: Take over a player's place in the game.
it: Prendi il posto di un giocatore nella partita.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
it: osserva [nome-connessione] [nome-giocatore]

en: Observe a player or the whole game.
it: Osserva un giocatore o l'intera partita.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
it: distacca <nome-connessione>

en: Detach from a player.
it: Distacca da un giocatore.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
it: Solo il terminale del server e le connessioni con livello di comando hack possono forzare il distacco di un giocatore.

en: Create an AI player with a given name.
it: Crea un giocatore IA con il nome specificato.

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
it: Mettiti in modalità assente. La IA ti sostituirà nel frattempo.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
it: novice
    novice <nome-giocatore>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
it: easy
    easy <nome-giocatore>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
it: normal
    normal <nome-giocatore>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
it: hard
    hard <nome-giocatore>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
it: truccato
    truccato <nome-giocatore>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
it: experimental
    experimantal <nome-giocatore>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
it: cmdlevel
    cmdlevel <livello>
    cmdlevel <livello> new
    cmdlevel <livello> first
    cmdlevel <livello> <nome-collegamento>

en: Query or set command access level access.
it: Mostra o imposta il livello di accesso ai comandi.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
it: In mancanza di altri eleva il giocatore ad organizzatore della partita, con permessi incrementati.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
it: timeoutincrease <turno> <incrementoturno> <valore> <moltiplicavalore>.

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>. Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
it: Ogni <turn> turni, aggiunge <value> al tempo del timeout, poi aggiunte <turninc> a <turn> e moltiplica <value> per <valuemult>. Utilizza questa opzione assieme all'opzione "timeout". Il valore predefinito è 0 0 0 1

note: TRANS: translate text between <> only; "vote" is as a process
en: cancelvote
    cancelvote <vote number>
    cancelvote all
it: cancelvote
    cancelvote <numero voto>
    cancelvote all

note: TRANS: "vote" as a process
en: With no arguments this command removes your own vote. If you have an admin access level, you can cancel any vote by vote number, or all votes with the 'all' argument.
it: Senza parametri questo comando rimuove il proprio voto. Se si ha un livello di accesso amministratore si può cancellare qualsiasi voto con il proprio numero, oppure tutti i voti con il parametro "all".

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: ignore [type=]<pattern>
it: ignora [tipo=]<pattern>

en: Block all messages from users matching the pattern.
it: Blocca tutti i messaggi dagli utenti che rispondono a quel pattern.

en: Remove ignore list entries.
it: Rimuove la lista degli ignora

en: End the game immediately in a draw.
it: Termina la partita con un pareggio.

en: Concede the game.
it: Rinuncia alla partita arrendendosi.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
it: Questo comando dice a tutti che ci si arrende dalla partita. Se tutti i giocatori meno uno (o una squadra) si arrendono il gioco termina.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
it: remove <nome-giocatore>

en: Fully remove player from game.
it: Elimina completamente un giocatore dalla partita.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc. Use with care!
it: Elimina *completamente* un giocatore dalla partita, comprese tutte le città e le unità ecc.  Usare con cautela!

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
it: save
    save <nome-file>

en: Save game to file.
it: Salva la partita in un file.

en: Save the current game to file <file-name>. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
it: Salva la partita attuale nel file <nome-file>.  Se non viene fornito alcun nome salva in "<prefisso del salvataggio automatico><anno>m.sav[.gz]". Per ricaricare una partita salvata con 'save', fate partire il server con l'argomento sulla linea di comando:
        "--file <nome-file>" oppure "-f <nome-file>"
    e usate il comando 'start' quando i giocatori si sono ricollegati.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
it: load
    load <nome-file>

en: Load game from file.
it: Carica la partita da un file.

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
it: Carica una partita da <nome-file>. Ogni dato corrente inclusi i giocatori, i ruleset e le opzioni del server vengono perse.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
it: read <nome-file>

en: Process server commands from file.
it: Esegue dei comandi per il server da un file.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
it: write <nome-file>

en: Write current settings as server commands to file.
it: Scrive su un file le impostazioni attuali come comandi per il server.

en: Reset all server settings.
it: Resetta le opzioni del server.

note: TRANS: translate text between <>
en: kick <user>
it: kick <utente>

en: Cut a connection and disallow reconnect.
it: Interrompe una connessione e impedisce la sua riconnessione.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
it: Cambia lo stile di output del server da 'RFC-style' a normale.

en: Simply returns the id of the server.
it: Semplicemente ritorna l'id del server.

en: %s Welcome
it: %s Benveuto

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
it: Benvenuto al server %s che gira su %s porta %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
it: Benvenuto al server %s sulla porta %d.

en: %s has connected from %s.
it: %s si è connesso da %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
it: Impossibile attaccare la connessione ad un nuovo giocatore.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
it: Sei connesso come '%s' non collegato ad alcun giocatore.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
it: Sei entrato come '%s' connesso a %s.

en: %s has connected from %s (player %s).
it: %s si è connesso da %s (giocatore %s).

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
it: Gioco a turni: in attesa di %s per finire il turno...

en:  *** Server is in edit mode. ***
it:  *** Il server è in modalità edit. ***

en: Client rejected: %s.
it: Client rifiutato: %s.

en: Connection request from %s from %s
it: Richiesta di collegamento da %s da %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
it: %s ha una versione %d.%d.%d%s del client

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
it: Al client manca una capacità richiesta da questo server.
    Server versione: %d.%d.%d%s; client versione: %d.%d.%d%s.  Un aggiornamento può aiutare!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
it: %s è stato rifiutato: capacità non corrispondenti.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
it: Al server manca una capacità richiesta dal client.
    Server versione: %d.%d.%d%s; client versione: %d.%d.%d%s.  Un aggiornamento può aiutare!

en: Invalid username '%s'
it: Nome non consentito '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
it: %s è stato rifiutato: nome non valido [%s].

en: You have been kicked from this server and cannot reconnect for %d seconds.
it: Siete stati espulsi da questo server e non potete riconnettervi per %d secondi.

en: %s was rejected: Connection kicked (%d seconds remaining).
it: %s è stato rifiutato: Connessione espulsa (%d secondi rimanenti).

en: '%s' already connected.
it: Spiacente, %s è già connesso.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
it: %s è stato rifiutato: Duplicazione del nome di login [%s].

en: Lost connection: %s.
it: Connessione persa: %s.

en: Detaching from %s.
it: Scollegato da %s.

en: Ok. RFC-style set.
it: Ok. Stile RFC attivato.

en: Ok. Standard style set.
it: Ok. Stile standard attivato.

en: For introductory help, type 'help'.
it: Per un primo aiuto, digitare 'help'.

en: The %s can't accept %s.
it: gli %s non possono accettare %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
it: non possedete la tecnologia %s, non potete accettare il trattato.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
it: La città che state provando a cedere non esiste più, non potete accettare il trattato.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
it: Non siete il proprietario di %s, non potete accettare il trattato.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
it: è richiesta la vostra capitale (%s), non potete accettare il trattato.

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
it: Non potete formare un'alleanza perché siete in guerra con un'alleato di %s.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
it: non avete abbastanza auri, non potete accettare il trattato.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
it[0]: è stato firmato un trattato contenente %d clausola.
it[1]: è stato firmato un trattato contenente %d clausole.

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
it: Una delle città che i %s stavano offrendo è stata distrutta! Trattato cancellato!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
it: gli %s non controllano più %s! Trattato annullato!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
it: gli %s non hanno la quantità di oro promessa! Trattato annullato!

en: You gave an embassy to %s.
it: Avete concesso un'ambasciata a %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
it: %s ti ha permesso di creare un'ambasciata!

en: You are taught the knowledge of %s.
it: vi è stata insegnata la conoscenza di %s.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
it: avete ricevuto la mappa dei territori conosciuti di %s.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
it: avete ricevuto la mappa marittima di %s.

en: You receive the city of %s from %s.
it: Avete ricevuto la città di %s da %s.

en: You give the city of %s to %s.
it: Avete ceduto la città di %s a %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
it: avete accettato un cessate-il-fuoco con %s.

en: You agree on an alliance with %s.
it: avete accettato un'alleanza con %s.

en: You give shared vision to %s.
it: avete dato la visione in comune a %s.

en: %s gives you shared vision.
it: %s vi ha dato la visione in comune.

en: %s canceled the meeting!
it: %s ha annullato la riunione!

en: Meeting with %s canceled.
it: riunione con %s cancellata.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
it: Il tuo inviato diplomatico è stato decapitato!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
it: il vostro %s ha avvelenato la fornitura d'acqua di %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
it: %s è sospettato dell'avvelenamento della fornitura d'acqua di %s.

en: You have established an embassy in %s.
it: avete stabilito un'ambasciata a %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
it: gli %s hanno stabilito un'ambasciata a %s.

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
it: il vostro %1$s è riuscito a sabotare il %3$s di %2$s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
it: il vostro %s è stato sabotato da %s!

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
it: non avete abbastanza auri per corrompere il %2$s di %1$s.

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
it: il vostro %s è riuscito a corrompere il %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
it: il vostro %s è stato corrotto da %s.

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
it: %s si aspettava che voi tentassi di rubargli di nuovo una tecnologia. Il vostro %s è stato catturato e giustiziato.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
it: il vostro %s è stato catturato nel tentativo di rubare una tecnologia a %s.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
it: il %2$s di %1$s ha fallito il furto di tecnologia a %3$s.

en: No new technology found in %s.
it: nessuna nuova tecnologia è stata trovata a %s.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
it: non avete abbastanza auri per sovvertire %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
it: il vostro %s è stato catturato nel tentativo di incitare una rivolta!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
it: avete catturato il %2$s %1$s che tentava di incitare una rivolta a %3$s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
it: è stata incitata una rivolta a %s, ora avete il controllo della città!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
it: %s si è rivoltata, si sospetta l'influenza %s.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
it: il vostro %s è stato catturato nel tentativo di un sabotaggio industriale!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
it: avete catturato il %2$s %1$s che tentava un sabotaggio a %3$s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
it: il vostro %s non trova nulla da sabotare a %s.

en: You cannot sabotage a %s!
it: non potete sabotare un %s!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
it: il vostro %s non riesce a trovare il %s da sabotare a %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
it: il vostro %s è riuscito a distruggere la produzione di %s a %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
it: Gioco la produzione di %s a %s è stata distrutta, sono sospettati gli %s.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
it: il vostro %s è stato catturato nel tentativo di sabotaggio!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
it: avete catturato il %2$s %1$s che tentava il sabotaggio di %3$s a %4$s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
it: il vostro %s ha distrutto il %s a %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
it: il %s ha distrutto il %s a %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
it: un %s nemico è stato ucciso dal vostro %s.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
it: il tuo %1$s è stato ucciso da un %3$s mentre difendeva %2$s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending %s against a %s.
it: Un %2$s dei %1$s è stato eliminato difendendo un %3$s contro un %4$s.

note: TRANS: ... <unit> ... <nation adj> <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s %s against a %s.
it: Il tuo %1$s è stato ucciso da un %4$s mentre difendeva un %2$s dei %3$s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat> TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending against a %s.
it: il tuo %s è stato ucciso da un %s mentre difendeva.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending against a %s.
it: Un %2$s dei %1$s è stato eliminato difendendosi contro un %3$s.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
it: il tuo %s è stato ucciso da un %s che difendeva.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating %s.
it: Un %2$s %1$s è stato ucciso mentre si infiltrava a %3$s.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
it: Un %2$s %1$s ha eliminato un %4$s %3$s mentre si infiltrava a %5$s.

en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
it: Il vostro %1$s  ha eliminato un %3$s dei %2$s mentre si infiltrava a %4$s.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
it: Un %2$s %1$s è stato ucciso mentre si infiltrava tra le nostre truppe.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
it: Un %2$s %1$s ha eliminato un %4$s %3$s mentre si infiltrava nelle nostre truppe.

note: TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
it: Il vostro %1$s ha eliminato un %3$s %2$s mentre si infiltrava nelle nostre truppe.

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
it: la vostra %s è riuscita nella sua missione ed è tornata sana e salva a %s.

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
it: il vostro %s è stato catturato dopo aver compiuto la sua missione a %s.

en: Your %s was captured after completing the mission.
it: la vostra %s è stata catturata dopo aver compiuto la sua missione.

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
it:  *** Server impostato in modalità edit da %s! ***

en:  *** Edit mode canceled by %s. ***
it:  *** Modalità edit cancellata da %s. ***

en: Cannot edit the tile because %d is not a valid tile index on this map!
it: Impossibile modificare il quadrante perché %d non è un indice quadrante valido per questa mappa!

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify terrain for the tile %s because %d is not a valid terrain id.
it: Impossibile modificare il terreno nel quadrante %s perché %d non è un identificativo di terreno valido.

en: Cannot create units because %d is not a valid tile index on this map!
it: Impossibile creare unità perché %d non è un indice quadrante valido per questa mappa!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
it: Impossibile creare l'unità in %s perché l'identificativo tipo unità %d non è valido.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
it: Impossibile creare un tipo unità %s in %s perché l'identificativo giocatore %d non è valido.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on enemy tile * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create unit of type %s on enemy tile %s.
it: Impossibile creare un tipo unità %s in un quadrante nemico %s.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on the terrain at * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s on the terrain at %s.
it: Impossibile creare un tipo unità %s su di un terreno in %s.

en: Cannot remove units because %d is not a valid tile index on this map!
it: Impossibile rimuovere unità perché %d non è un indice quadrante valido per questa mappa!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot remove a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
it: Impossibile rimuovere l'unità in %s perché l'identificativo tipo unità %d non è valido.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates> * because"...
en: Cannot remove a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
it: Impossibile rimuovere il tipo unità %s in %s perché l'identificativo giocatore fornito %d non è valido.

en: No such unit (ID %d).
it: Unità inesistente (ID %d).

en: Invalid veteran level %d for unit %d (%s).
it: Livello veterano %d per l'unità %d (%s) non valido.

en: Cannot create a city because %d is not a valid tile index on this map!
it: Impossibile creare la città perché %d non è un indice quadrante valido per questa mappa!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a city at %s because the given owner's player id %d is invalid
it: Impossibile creare una città in %s perché l'identificativo giocatore fornito %d non è valido

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
it: Una città non può essere costruita in %s.

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
it: Impossibile modificare la città con l'identificativo %d perché non valido.

en: Cannot edit city name: %s
it: Impossibile modificare il nome città: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
it: Dimensione %d per la città %s non valida.

en: It is impossible for a city to have %s!
it: È impossibile per una città di avere %s!

en: Invalid city food stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
it: Importo di cibo %d per la città %s non valido (è ammesso un range tra %d a %d).

en: Invalid city shield stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
it: Importo di produzione %d per la città %s non valido (è ammesso un range tra %d a %d).

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
it: Impossibile aggiungere ancora giocatori in quanto il numero massimo (%d) è stato già raggiunto.

en: No more players can be added because there are no available nations (%d used).
it: Impossibile aggiungere ancora giocatori in quanto non ci sono più nazioni disponibili (%d già usate).

en: Player cannot be created because random nation selection failed.
it: Impossibile creare il giocatore in quanto la seleziona casuale della nazione è fallita.

en: Player creation failed.
it: Impossibile creare giocatore.

en: No such player (ID %d).
it: Giocatore inesistente (ID %d).

en: Cannot edit player with invalid player ID %d.
it: Impossibile modificare un giocatore con l'ID %d perché non valido.

en: Cannot change name of player (%d) '%s' to '%s': %s
it: Impossibile cambiare il nome del giocatore (%d) '%s' a '%s': %s

en: Cannot change nation for player %d (%s) because the given nation ID %d is invalid.
it: Impossibile cambiare nazione al giocatore %d (%s)  perché l'identificativo %d non è valido.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is already assigned to player %d (%s).
it: Impossibile cambiare nazione al giocatore %d (%s) con %d (%s) perché tale nazione è già assegnata al giocatore %d (%s).

en: Cannot set gold for player %d (%s) because the value %d is outside the allowed range.
it: Impossibile impostare gli auri per il giocatore %d (%s) perché il valore %d è al di fuori dei limiti consentiti.

en: Cannot edit vision because %d is not a valid tile index on this map!
it: Impossibile modificare la vista unità perché %d non è un indice quadrante valido per questa mappa!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot edit vision for the tile at %s because given player id %d is invalid.
it: Impossibile modificare visione del quadrante %s perché l'identificativo giocatore %d non è valido.

en: No such city (ID %d).
it: Città inesistente (ID %d).

en: Cannot toggle fog-of-war when it is already disabled.
it: Impossibile commutare la nebbia di guerra quando è già disabilitata.

en: Cannot toggle fog-of-war for invalid player ID %d.
it: Impossibile commutare la nebbia di guerra per l'identificativo giocatore non valido: %d

en: Invalid tile index %d for start position.
it: %d non è un indice quadrante valido come posizione iniziale.

en: Cannot edit start position nations at (%d, %d) because there is no start position there.
it: Impossibile modificare la posizione di partenza a (%d, %d) perché non è un punto di partenza.

en: Cannot set invalid game year %d. Valid year range is from %d to %d.
it: Impossibile impostare l'anno %d perché non valido. Gli anni accettati sono compresi tra %d e %d.

en: No permissions to remotely save scenario.
it: Non si dispone dei privilegi per salvare remotamente lo scenario.

en: Scenario information not set. Cannot save scenario.
it: Informazioni sullo scenario non impostate. Impossibile salvare lo scenario.

en: No units placed for %s!
it: Unità non posizionate per %s!

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum.
it: Il timeout del turno ha superato il valore massimo, riportato al valore massimo.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
it: Il timeout del turno è minore di zero, riportato a zero.

en: High landmass - this may take a few seconds.
it: Valore di landmass alto - questo potrebbe richiedere alcuni secondi.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
it: Il generatore 3 non ha posizionato tutte le isole grandi.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
it: Il generatore 3 ha lasciato %li terre non piazzate.

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
it: Il server sembra essere entrato in un loop infinito durante l'allocazione delle posizioni iniziali.
    Forse il numero di giocatori è eccessivo per le dimensioni della mappa.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
it: %s è un prefisso ambiguo per un nome di giocatore.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
it: %s è un prefisso ambiguo per un nome di connessione.

en: %s is an anonymous name. Use connection name.
it: %s è un nome anonimo. Usa un nome di connessione.

en: You cannot send messages to %s; you are ignored.
it: Impossibile inviare messaggi a %s; siete nella lista degli ignorati.

en: %s to allies: %s
it: %s agli alleati: %s

en: %s to global observers: %s
it: %s da ora osserva %s

en: You are not attached to a player.
it: Non sei collegato ad alcun giocatore.

en: %s is not connected.
it: %s non è connesso.

en: There is no connection by the name %s.
it: non c'è nessuna connessione di nome %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
it: non ci sono nè giocatori nè connessioni di nome %s.

en: Global warming has occurred!
it: è avvenuto un riscaldamento globale!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
it: le coste sono state sommerse ed ampie zone di prateria sono diventate deserti.

en: Nuclear winter has occurred!
it: è iniziato un inverno nucleare!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
it: i mari si sono ritirati ed ampie zone di prateria sono diventate tundra.

en: Moved your %s due to changing terrain.
it: Spostato un vostro %s a causa del cambiamento del terreno.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
it: il vostro %s è stato congedato a causa della trasformazione del terreno.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
it: Nessun collegamento con il metaserver per questo gioco.

en: The %s are no more!
it: gli %s non ci sono più!

en: Cannot change rates before game start.
it: non potete cambiare i tassi prima dell'inizio del gioco.

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
it: il tasso di %s eccede il massimo per %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
it: %s ora governa gli %s come %s.

en: The tax rates for the %s are changed from %3d%%/%3d%%/%3d%% (tax/luxury/science) to %3d%%/%3d%%/%3d%%.
it: Il tasso d'imposta per %s è cambiato da %3d%%/%3d%%/%3d%% (Imp/Lusso/Scienza) a %3d%%/%3d%%/%3d%%.

note: TRANS: this is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
it[0]: I %s hanno incitato una rivolta! Seguirà %d turno di anarchia. Il nostro obiettivo è %s.
it[1]: I %s hanno incitato una rivolta! Seguiranno %d turni di anarchia. Il nostro obiettivo è %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
it: Rivoluzione: ritorno all'anarchia.

en: You should choose a new government from the government menu.
it: Devi scegliere un nuovo tipo di governo dal menu governo.

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
it: il tasso di imposte eccede il rateo massimo; aggiustato.

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
it: il tasso di scienza eccede il rateo massimo; aggiustato.

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
it: il tasso di lusso eccede il rateo massimo; aggiustato.

en: %s no longer gives us shared vision!
it: %s non ci dà più la visione in comune!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
it: Il senato non vi permetterà di rompere il trattato con i %s. Dovete sciogliere il senato o attendere momenti migliori.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
it: Il senato approva la vostra proposta a causa delle provocazioni continue degli %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
it: Il senato rifiuta di rompere il trattato con %s, ma voi non avete problemi a trovare un nuovo senato.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
it: lo stato diplomatico tra gli %s e gli %s ora è %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
it: gli %s hanno cancellato l'accordo diplomatico! Lo stato diplomatico tra gli %s e gli %s ora è %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
it: %s ha attaccato il tuo alleato %s! L'alleanza con l'aggressore è cancellata.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
it: Il tuo compagno di squadra %s ha dichiarato guerra a %s. Sei obbligato a cancellare l'alleanza con %s.

en: Removing player %s.
it: Rimosso giocatore %s.

en: You've been removed from the game!
it: siete stati rimossi dal gioco!

en: %s has been removed from the game.
it: %s è stato rimosso dal gioco.

en: Please choose a non-blank name.
it: Per favore scegliete un nome non vuoto.

en: That nation is already in use.
it: Quella nazione è già in uso.

en: Another player already has the name '%s'. Please choose another name.
it: Un altro giocatore già ha il nome '%s'.  Per favore scegliete un altro nome.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
it: Per favore scegliete un nome contenente solo caratteri ASCII.

en: Player no. %d
it: Giocatore num. %d

en: A poorly-named player
it: Un giocatore con uno strano nome

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
it: avete avuto un contatto con gli %s, governati da %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
it: Impossibile far cadere in una guerra civile %s - troppi giocatori

en: Could not throw %s into civil war - no available nations
it: Impossibile lanciare %s in una guerra civile - nessuna nazione disponibile

en: Your nation is thrust into civil war.
it: la vostra nazione è spinta nella guerra civile.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
it: %s è dichiarato capo degli stati ribelli %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
it: %s dichiara un'alleanza con %s.

note: TRANS: ... Danes ... Poles ... <7> cities.
en: Civil war partitions the %s; the %s now hold %d city. | Civil war partitions the %s; the %s now hold %d cities.
it[0]: La guerra civile divide i %s; adesso %s possiede %d città.
it[1]: La guerra civile divide i %s; adesso %s possiede %d città.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
it: %2$s riporta nel %1$s le civiltà più RICCHE del mondo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
it: %2$s riporta nel %1$s le civiltà più AVANZATE del mondo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
it: %2$s riporta nel %1$s le civiltà più MILITARIZZATE del mondo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
it: %2$s riporta nel %1$s le civiltà più FELICI del mondo.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
it: %2$s riporta nel %1$s le civiltà più GRANDI del mondo.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
it: Erodoto

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
it: Tucidide

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
it: Plinio il Vecchio

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
it: Livio

en: Population
it: Popolazione

en: Land Area
it: Zona di terra

en: Settled Area
it: Area colonizzata

en: Research Speed
it: Velocità della Ricerca

en: Military Service
it: Servizio Militare

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
it: %2d: I supremi %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
it: %2d: I magnificenti %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
it: %2d: I grandi %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
it: %2d: I gloriosi %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
it: %2d: Gli eccellenti %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
it: %2d: Gli eminenti %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
it: %2d: I distinti %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
it: %2d: I medi %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
it: %2d: I mediocri %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
it: %2d: Gli ordinari %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
it: %2d: I patetici %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
it: %2d: Gli inutili %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
it: %2d: Gli incapaci %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
it: %2d: Gli inetti %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
it: %2d: Gli orribili %s

en: Historian Publishes!
it: Gli Storici Pubblicano!

note: TRANS:"The French City of Lyon (team 3) of size 18".
en: %2d: The %s City of %s (%s) of size %d,
it: %2d: La %s città di %s (%s) di dimensione %d,

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
it: %1$2d: La città di %3$s dei %2$s di dimensione %4$d,

en: Traveler's Report:
it: Il Rapporto di un Viaggiatore:

en: The Five Greatest Cities in the World!
it: Le Cinque Città più grandi nel mondo!

note: TRANS: "Colossus in Rhodes (Greek, team 2)".
en: %s in %s (%s, %s)
it: %s a %s (%s, %s)

en: %s in %s (%s)
it: %s a %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
it: %s è stata DISTRUTTA

note: TRANS: "([...] (Roman, team 4))".
en: (building %s in %s (%s, %s))
it: (costruendo %s a %s (%s, %s))

en: (building %s in %s (%s))
it: (costruendo %s a %s (%s))

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
it[0]:  km²
it[1]:  km²

note: TRANS: "M tons" = million tons, so always plural
en:  M tons |  M tons
it[0]:  M tonnellate
it[1]:  M tonnellate

note: TRANS: "M goods" = million goods, so always plural
en:  M goods |  M goods
it[0]:  M di beni
it[1]:  M di beni

en:  bulb |  bulbs
it[0]:  Lampadina
it[1]:  Lampadine

en:  month |  months
it[0]:  mese
it[1]:  mesi

en:  ton |  tons
it[0]:  tonnellata
it[1]:  tonnellate

en: Demographics Report:
it: Rapporto Demografico:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
it: Spiacente, il rapporto demografico non è disponibile.

en: Population
it: Popolazione

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
it: Commercio
    (M di beni)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
it: Produzione
    (M tonnellate)

en: Cities
it: Città

en: Technologies
it: Tecnologie

en: Military Service
    (months)
it: Servizio Militare
    (mesi)

en: Wonders
it: Meraviglie del mondo

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
it: Terreno scoperto
    (Km quadrati)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
it: Terreno colonizzata
    (Km quadrati)

en: Literacy
    (%)
it: Alfabetizzazione
    (%)

en: Spaceship
it: Astronave

en: Built Units
it: Unità costruite

en: Killed Units
it: Unità uccise

en: Unit Losses
it: Unità perdute

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
it: Impossibile trovare un file ruleset "%s.%s" leggibile.

en: Loading rulesets.
it: Caricamento ruleset.

note: TRANS: Minor error message.
en: Saved game contains incomplete map data. This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file. Proceed at your own risk.
it: Il file di salvataggio contiene dati incompleti per la mappa. Questo può accadere con alcuni vecchi salvataggi di partite, o può indicare un file di salvataggio non valido. Procedete a vostro rischio.

en: %s has been added as human player.
it: %s è stato aggiunto come giocatore.

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
it: %s ha una civiltà non valida, viene sostituita con %s.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
it: Attenzion: Differenti directory per i ruleset ('%s' e '%s') non sono più supportate. Utilizzo '%s'.

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
it: Il server non può leggere l'ingresso standard. Ignoro l'ingresso.

en: restarting soon for lack of players
it: riavvio a breve per mancanza di giocatori

en: Server: bad address: <%s:%d>.
it: Server: indirizzo errato: <%s:%d>.

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
it: In corso

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
it: Gioco terminato

en: Number of tiles
it: Numero di quadranti

en: Tiles per player
it: Quadranti per giocatore

en: Width and height
it: Larghezza ed altezza

en: Hexagonal
it: Esagonale

en: Scenario map
it: Mappa scenario

en: Fully random height
it: Altezza completamente casuale

en: Pseudo-fractal height
it: Altezza pseudo frattale

en: Island-based
it: Basata su isole

en: Generator's choice
it: Scelta generatore

en: One player per continent
it: Un giocatore per continente

en: Two or three players per continent
it: Due o tre giocatori per continente

en: All players on a single continent
it: Tutti i giocatori nello stesso continente

en: Depending on size of continents
it: Dipende dalla dimensione dei continenti

en: See everything inside borders
it: Visione completa all'interno dei confini

en: Borders expand to unknown, revealing tiles
it: Confini si espandono rivelando quadranti sconosciuti

en: Enabled for everyone
it: Abilitato per chiunque

en: Only allowed between human players
it: Abilitato solo tra giocatori umani

en: Only allowed between AI players
it: Abilitato solo tra giocatori controllati dal computer

en: Restricted to teams
it: Riservato alle squadre

en: Disabled for everyone
it: Disabilitato per chiunque

en: No restrictions
it: Nessuna restrizione

en: Unique to a player
it: Unicamente ad un giocatore

en: Globally unique
it: Univoco globalmente

en: No city name stealing
it: Vietato rubare il nome delle città

en: No barbarians
it: No barbari

en: Only in huts
it: Solo nelle capanne

en: Normal rate of appearance
it: Tasso normale di apparizione

en: Frequent barbarian uprising
it: Frequente comparsa di barbari

en: Allows units to be airlifted from allied cities
it: Permette alle unità di essere aerotrasportate dalle città alleate

en: Allows units to be airlifted to allied cities
it: Permette alle unità di essere aerotrasportate alle città alleate

en: Unlimited units from source city
it: Unità illimitate dalla città sorgente

en: All players move concurrently
it: Tutti i giocatori si muovono contemporaneamente

en: All players alternate movement
it: Tutti i giocatori si muovono alternativamente

en: Team alternate movement
it: La squadra alterna i movimenti

en: No compression
it: Nessuna compressione

en: Using zlib (gzip format)
it: Utilizzo zlib (formato gzip)

en: Using bzip2
it: Utilizzo bzip2

en: disabled
it: disabilitato

en: enabled
it: abilitato

en: You cannot disable the map generator.
it: Impossibile disattivare il generatore mappe.

en: Invalid score name definition: '%s'.
it: Definizione nome punteggio non valido: '%s'.

en: Cannot set endturn earlier than current turn.
it: Impossibile impostare il fine turno prima del turno corrente.

en: Number of players (%d) is higher than requested value (%d). Keeping old value.
it: Il numero dei giocatori (%d) è maggiore del valore richiesto (%d). Valore precedente mantenuto.

en: You are not allowed to set timeout values less than 30 seconds.
it: Non avete il permesso di impostare il valore di timeout minore di 30 secondi.

en: Number of (land) tiles per player
it: Numero di quadranti per giocatore

en: Method used to generate map
it: Metodo usato per generare la mappa

en: Method used to choose start positions
it: Metodo usato per scegliere le posizioni di partenza

en: Presence of 1x1 islands
it: Presenza o assenza di isole 1x1

en: Whether the poles are separate continents
it: Controlla se i poli sono continenti separati

en: All the map is temperate
it: Tutta la mappa ha clima temperato

en: Average temperature of the planet
it: Temperatura media del pianeta

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
     70 means a hot planet with little polar ice.
     50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
     30 means a cold planet with small tropical zones.
      0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics.
it: Valori bassi daranno origine a una mappa fredda, mentre valori alti daranno origine ad una mappa più calda.
    
    100 equivale a un pianeta veramente secco e caldo, senza zone artiche polari e solo con zone secche e tropicali.
    70 equivale a un pianeta caldo con poche zone artiche ai poli.
    50 equivale a un pianeta temperato con zone polari, fredde, temperate e tropicali di dimensioni normali; zona desertiche possono sovrapporsi ai tropici e nelle zone temperate.
    30 equivale a un pianeta freddo con poche zone tropicali.
      0 equivale a un pianeta veramente freddo con larghe zone polari e assenza di zone tropicali.

en: Percentage of the map that is land
it: Percentuale della mappa coperta da terra

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
it: Questa variabile fornisce una percentuale approssimativa della mappa che sarà rappresentato da terra.

en: Amount of hills/mountains
it: Quantità di colline e montagne

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
it: Valori piccoli danno mappe pianeggianti, valori alti danno una mappa più frastagliata con più colline e montagne.

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
it: Valori piccoli significano un alto numero di terre secche simil-desertiche; valori alti significano una mappa più ricca d'acqua con più paludi, giungle e fiumi.

en: Global warming
it: Riscaldamento globale

en: If turned off, global warming will not occur as a result of pollution. This setting does not affect pollution.
it: Se impostato a off, il riscaldamento globale non si verificherà a seguito di inquinamento. Questa impostazione non influenza l'inquinamento stesso.

en: Nuclear winter
it: Inverno Nucleare

en: If turned off, nuclear winter will not occur as a result of nuclear war.
it: Se impostato a off, l'inverno nucleare non si verificherà in caso di guerra nucleare.

en: Map generation random seed
it: Seme di generazione casuale della mappa

en: Game random seed
it: Seme casuale generale

en: Amount of "special" resource tiles
it: Quantità di quadranti con risorse "speciali"

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
it: Le risorse speciali migliorano il tipo di terreno su cui sono. La scala della variabile è il numero di parti su mille.

en: Minimum number of players
it: Numero minimo di giocatori

en: There must be at least this many players (connected human players) before the game can start.
it: Ci deve essere almeno questo numero di giocatori (giocatori umani connessi) prima che il gioco possa iniziare.

en: Maximum number of players
it: Numero massimo di giocatori

en: Limited number of AI players
it: Numero minimo di giocatori IA

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount. As more players join, these AI players will be replaced. When set to zero, all AI players will be removed.
it: Se impostato con un valore positivo, i giocatori IA verranno automaticamente creati o rimossi per mantenere il numero di giocatori totali a questo valore.  Più giocatori si uniranno alla partita e più IA verranno rimpiazzate. Se impostato a zero tutti i giocatori controllati dal computer saranno rimossi.

en: Event cache for this number of turns
it: Cache eventi per questo numero di turni

en: Event messages are saved for this number of turns. A value of 0 deactivates the event cache.
it: Messaggi eventi salvati per questo numero di turni. Il valore di 0 disattiva la cache eventi.

en: Size of the event cache
it: Dimensione della cache eventi.

en: This defines the maximal number of events in the event cache.
it: Questo parametro definisce il numero massimo di eventi nella cache.

en: Save chat messages in the event cache
it: Salva i messaggi della chat nella cache degli eventi

en: If turned on, chat messages will be saved in the event cache.
it: Se impostato a on, i messaggi della chat verranno salvati nella cache eventi.

en: Print turn and time for each cached event
it: Mostra il turno e l'ora per ogni evento nella cache

note: TRANS: Don't translate the text between single quotes.
en: If turned on, all cached events will be marked by the turn and time of the event like '(T2 - 15:29:52)'.
it: Se impostato ad on tutti gli eventi nella cache saranno marcati con il turno. Ad esempio: '(T2 - 15:29:52)'.

en: List of players' initial units
it: Lista delle unità iniziali dei giocatori

en: Area where initial units are located
it: Area dove sono posizionate le unità iniziali

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
it: Questo è il raggio all'interno del quale sono disperse le unità iniziali.

en: Starting gold per player
it: Quantità iniziale di auri per giocatore

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
it: All'inizio del gioco a ogni giocatore viene fornito questa quantità di auri.

en: Number of initial techs per player
it: Numero iniziale di tecnologie iniziali per ogni giocatore

en: Technology cost multiplier percentage
it: Percentuale moltiplicatore del costo della tecnologia

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
it: Questo influenza quanto velocemente i giocatori possono ricercare nuove tecnologie. Tutti i costi sono moltiplicati per questo importo (come percentuale). Il costo base della tecnologia è determinato dal ruleset o altre impostazioni di gioco.

en: Percentage penalty when changing tech
it: Penalità percentuale quando si cambia tecnologia

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
it: Se cambiate la tecnologia che state ricercando, e avete punti di ricerca positivi, perdete questa percentuale di punti di ricerca.  Questo non si applica se avete appena scoperto una tecnologia in questo turno.

en: Penalty when getting tech from conquering
it: Penalità quando si ottiene una tecnologia da una conquista

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
it: Per ogni tecnologia che ottenete conquistando una città nemica, perdete punti di ricerca pari a questa percentuale del costo di ricerca di una nuova tecnologia. Se questa opzione è diversa da zero ne potranno risultare anche punti di ricerca negativi.

en: Penalty when getting a free tech
it: Penalità quando si ottiene una tecnologia gratuita

en: Food required for a city to grow
it: Cibo richiesto per far crescere una città

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
it: Questa è la quantità di cibo di base richiesta affinché una città cresca. Questo valore è moltiplicato per un altro fattore che è contenuto nel ruleset e dipendente dalla dimensione della città.

en: Multiplier percentage for production costs
it: Moltiplicatore percentuale del costo di produzione

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
it: Questo influenza quanto velocemente possono essere costruite le unità e strutture cittadine. Il costo base è moltiplicato per questo valore (come percentuale).

en: Minimum city size to get full trade
it: Dimensione minima da cui le città producono commercio normalmente

en: Maximum size of a city without trade
it: Dimensione massima fino a cui le città non producono commercio

en: Minimum distance between cities
it: Distanza minima tra due città

en: Technology trading
it: Commercio di tecnologie

en: If turned off, trading technologies in the diplomacy dialog is not allowed.
it: Se impostato a off, il commercio di tecnologie nella finestra diplomazia non è consentito.

en: Gold trading
it: Scambio di Auri

en: If turned off, trading gold in the diplomacy dialog is not allowed.
it: Se impostato a off, lo scambio di Auri nella finestra diplomazia non è consentito.

en: City trading
it: Scambio di città

en: If turned off, trading cities in the diplomacy dialog is not allowed.
it: Se impostato a off, lo scambio di città nella finestra diplomazia non è consentito.

en: Minimum distance for trade routes
it: Distanza minima per una rotta commerciale

en: Number of turns between rapture effect
it: Numero di turni prima che l'entusiasmo abbia effetto.

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
it: Stabilisce il numero di turni prima che una citta cresca per effetto dell'entusiamo. Se posto a n una città crescerà dopo che l'entusiasmo è stato in effetto per n+1 turni.

en: Chance for conquered building destruction
it: Possibilità di distruzione per una struttura conquistata

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
it: Quando un giocatore conquista una città, ogni Struttura Cittadina ha questa percentuale di possibilità di essere distrutta.

en: Chance of moving into tile after attack
it: Possibilità di muoversi in un quadrante dopo un attacco

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
it: Se impostato a 0, il combattimento è nello stile di Civ1/2 (quando si attacca, si resta fermi). Se impostato a 100, l'unità che attacca si muoverà sempre nel quadrante attaccato se vince (e non rimangono unità nemiche nel quadrante). Se impostato ad un valore tra 0 e 100, sarà usato come percentuale della possibilità di "occupare" il quadrante.

en: Turn on/off server-side autoattack
it: Imposta on/off l'attacco automatico lato server.

en: Reduce city population after attack
it: Riduce la popolazione di una città dopo un attacco

en: National borders
it: Confini nazionali

en: Units inside borders cause no unhappiness
it: Le unità militari all'interno dei confini nazionali non causano malcontento.

en: Ability to do diplomacy with other players
it: Capacità di effettuare attività diplomatica con altri giocatori

en: This setting controls the ability to do diplomacy with other players.
it: Questo valore controlla la capacità di effettuare attività diplomatica con altri giocatori.

en: Allowed city names
it: Nomi di città permessi

en: Barbarian appearance frequency
it: Frequenza di comparsa dei barbari

en: Barbarian onset turn
it: Turno di comparsa dei barbari

en: Barbarians will not appear before this turn.
it: I barbari non compariranno prima di questo turno.

en: Whether to enable fog of war
it: Attivare o no la nebbia di guerra

en: If this is enabled, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
it: Se è abilitato, solo le unità e le città nel campo visivo delle vostre unità e città vi saranno visibili. Non vedrete nuove città o cambiamenti del terreno in quadranti non osservati.

en: If this setting is enabled, players will not be able to see changes in tile ownership if they do not have direct sight of the affected tiles. Otherwise, players can see any or all changes to borders as long as they have previously seen the tiles.
it: Se questa impostazione è attiva, i giocatori non saranno in grado di vedere il cambiamento di appartenenza di un quadrante se non hanno quel quadrante in vista. Altrimenti i giocatori potranno vedere il cambiamento dei confini semplicemente avendo visto precedentemente quei quadranti.

en: Should the game end if the spaceship arrives?
it: Il gioco deve terminare se la nave spaziale arriva a destinazione?

en: If this option is turned on, the game will end with the arrival of a spaceship at Alpha Centauri.
it: Se questa opzione è abilitata, la partita terminerà all'arrivo di una navicella spaziale su Alfa Centauri.

en: Minimum number of cities for civil war
it: Numero minimo di città per una guerra civile

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
it: Una guerra civile è scatenata se un giocatore ha almeno queste città e la sua capitale è conquistata. Se quest'opzione è impostata al valore massimo, le guerre civili sono completamente disabilitate.

en: If this option is enabled, the use of roads and rails will be restricted for enemy units.
it: Se questa opzione è abilitata, l'uso delle strade e delle ferrovie verrà impedito alle unità nemiche.

en: Turns until player contact is lost
it: Numero di turni prima che il contatto tra giocatori si perda

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
it: I giocatori si possono incontrare per attività diplomatica per questo numero di turni dopo che le loro unità si sono incontrate per l'ultima volta, anche se non hanno un'ambasciata. Se è settato a zero i giocatori non possono incontrarsi finché non hanno un'ambasciata.

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
it: Ricostruisce il palazzo se la capitale viene conquistata

en: Give caught units a homecity
it: Fornisce alle unità catturate una città di origine

en: Whether to use natural city names
it: Se utilizzare nomi naturali per le città

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
it: Se abilitata, il nome predefinito per le città verrà determinato in base al tipo di terreno circostante.

en: Whether to enable citizen migration
it: Abilita la migrazione dei cittadini

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names * and should not be translated.
en: This is the master setting that controls whether citizen migration is active in the game. If enabled, citizens may automatically move from less desirable cities to more desirable ones. The "desirability" of a given city is calculated from a number of factors. In general larger cities with more income and improvements will be preferred. Citizens will never migrate out of the capital, or cause a wonder to be lost by disbanding a city. A number of other settings control how migration behaves:
      'mgr_turninterval' - How often citizens try to migrate.
      'mgr_foodneeded'   - Whether destination food is checked.
      'mgr_distance'     - How far citizens will migrate.
      'mgr_worldchance'  - Chance for inter-nation migration.
      'mgr_nationchance' - Chance for intra-nation migration.
it: Questa è l'impostazione principale che imposta se le migrazioni sono attive nel gioco o meno. Se attiva i cittadini potranno spostarsi automaticamente da una città meno desiderabile ad una più appetibile. La desiderabilità di una città è calcolato da un numero di fattori. In genere le grandi città con maggiore guadagno e strutture cittadine sono preferite. I cittadini non migreranno mai dalla capitale o causeranno la perdita di una meraviglia abbandonando una città intera. Un numero di altre impostazioni controllano come avviene la migrazione:
      mgr_turninterval - Quanto frequentemente i cittadini proveranno ed emigrare.
      mgr_foodneeded   - L'ammontare del cibo che è richiesto per migrare.
      mgr_distance     - La distanza a cui i cittadini potranno migrare.
      mgr_worldchance  - Probabilità di migrazione internazionale.
      mgr_nationchance - Probabilità di migrazione nazionale.

en: Number of turns between migrations from a city
it: Numero di turni tra le migrazioni da una città

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls the number of turns between migration checks for a given city. The interval is calculated from the founding turn of the city. So for example if this setting is 5, citizens will look for a suitable migration destination every five turns from the founding of their current city. Migration will never occur the same turn that a city is built. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
it: Questa impostazione controlla il numero di turni tra un controllo per la migrazione e l'altro. L'intervallo è calcolato a partire dalla fondazione della città. Se ad esempio questo valore è impostato a 5 i cittadini cercheranno una destinazione migliore della residenza attuale ogni 5 turni dalla fondazione della città. Le migrazioni non avvengono nell'anno di fondazione. Questa impostazione non ha effetto se le migrazioni non sono abilitate.

en: Whether migration is limited by food
it: Se la migrazione è limitata dal cibo

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: If this setting is enabled, citizens will not migrate to cities which would not have enough food to support them. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
it: Se questa opzione è abilitata i cittadini non migreranno in città che non avrebbero cibo per supportarli. Questa impostazione non ha effetto se le migrazioni non sono abilitate.

en: Maximum distance citizens may migrate
it: Distanza massima dove i cittadini possono migrare

en: Percent probability for migration within the same nation
it: Percentuale di probabilità di una migrazione all'interno della stessa nazione

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for citizens to migrate between cities owned by the same player. Zero indicates migration will never occur, 100 means that migration will always occur if the citizens find a suitable destination. This setting has no effect unless migration is activated by the 'migration' setting.
it: Questa impostazione controlla la probabilità con cui i cittadini migreranno tra città possedute dallo stesso giocatore. Zero indicherà che le migrazioni non avverranno mai, 100 indicherà che le migrazioni avverranno sempre se i cittadini troveranno una destinazione appetibile. Questa impostazione non ha effetto se le migrazioni non sono abilitate.

en: Percent probability for migration between foreign cities
it: Probabilità di migrazione tra città straniere

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for migration to occur between cities owned by different players. Zero indicates migration will never occur, 100 means that citizens will always migrate if they find a suitable destination. This setting has no effect if migration is not enabled by the 'migration' setting.
it: Questa impostazione controlla la probabilità con cui i cittadini migreranno tra città possedute da giocatori diversi. Zero indicherà che le migrazioni non avverranno mai, 100 indicherà che le migrazioni avverranno sempre se i cittadini troveranno una destinazione appetibile. Questa impostazione non ha effetto se le migrazioni non sono abilitate.

en: Players that users are allowed to take
it: Giocatori la cui presa è consentita agli utenti

en: Whether AI-status toggles with connection
it: Cambiamento automatico in IA alla disconnessione

en: If enabled, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
it: Se quest'opzione è abilitata, lo stato di IA viene disattivato quando un giocatore si collega e riattivato quando il giocatore si sconnette.

en: Turn the game ends
it: Turno di fine del gioco

en: The game will end at the end of the given turn.
it: Il gioco terminerà alla fine del turno indicato.

en: Maximum seconds per turn
it: Numero massimo di secondi per turno

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
it: Timeout almeno di n secondi quando i nemici si sono mossi

en: Any time a unit moves while in sight of an enemy player, the remaining timeout is increased to this value.
it: Ogni volta un'unità si muove in vista di un giocatore nemico, il timeout residuo è incrementato di questo valore.

en: Seconds to let a client's network connection block
it: Secondi di blocco permessi alla connessione di rete di un client

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
it: Se una connessione di rete si blocca per un periodo più grande di questo valore, allora la connessione viene chiusa. Zero significa che non c'è alcun timeout (tuttavia in base alle implementazioni del protocollo di rete le connessioni sarranno chiuse automaticamente ad un certo punto).

en: Max seconds for network buffers to drain
it: Numero massimo di secondi per lo svuotamento dei buffer di rete

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
it: Il server aspetterà fino a questo numero di secondi che i buffer delle connessioni di rete dei client si sblocchino. Zero significa che il server non aspetterà.

en: Seconds between PINGs
it: Secondi tra i PING

en: The server will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
it: Il server sonderà i client con un pacchetto di PING ogni volta che questo numero di secondi è passato.

en: Time to cut a client
it: Tempo prima di disconnettere un client

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
it: Se un client non risponde a un PING entro questo tempo il client è disconnesso.

en: Turn-blocking game play mode
it: Modalità di gioco con blocco per il turno

en: If this is turned on, the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
it: Se questo è impostato il turno di gioco non è avanzato finché tutti i giocatori hanno finito il proprio turno, incluso coloro che si sono disconnessi.

en: Fixed-length turns play mode
it: Modalità di gioco con turni di durata fissa

note: TRANS: \"Turn Done\" refers to the client button; it is also * translated separately, the translation should be the same.
en: If this is turned on the game turn will not advance until the timeout has expired, even after all players have clicked on "Turn Done".
it: Se quest'opzione è impostata, il turno di gioco non finisce finché non è scaduto il timeout, anche se tutti i giocatori hanno premuto "Fine Turno".

en: What is in the Demographics report
it: Cosa c'è nel rapporto demografico

en: Turns per auto-save
it: Turni per il salvataggio automatico

en: Savegame compression level
it: Livello di compressione dei salvataggi

en: Savegame compression algorithm
it: Livello di compressione dei salvataggi

en: Definition of the save file name
it: Definizione del nome file dei salvataggi

en: Whether to log player statistics
it: Registrare o no le statistiche dei giocatori

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If this is turned on, player statistics are appended to the file defined by the option 'scorefile' every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
it: Se quest'opzione è impostata a on, le statistiche dei giocatori saranno aggiunte in fondo al file definito dall'opzione "scorefile" ogni turno. Queste statistiche possono essere usate per creare grafici dopo il gioco.

en: Maximum number of connections to the server per host
it: Numero massimo di connessioni al server per host

en: New connections from a given host will be rejected if the total number of connections from the very same host equals or exceeds this value. A value of 0 means that there is no limit, at least up to the maximum number of connections supported by the server.
it: Nuove connessioni dal host fornito verranno rifiutate se il numero totale di connessioni dallo stesso host sono maggiori od uguali questo valore. Un valore di 0 significa che non ci sono limiti, fino al limite massimo di connessioni supportate da quel server.

en: The setting '%s' can't be modified after the map is fixed.
it: L'impostazione "%s" non può essere modificata dopo che la mappa è stata fissata.

en: The setting '%s' can't be modified after the game has started.
it: L'impostazione "%s" non può essere modificata dopo l'inizio della partita.

en: Internal error.
it: Errore interno.

en: You are not allowed to change the setting '%s'.
it: Non avete il permesso di modificare l'opzione "%s".

en: "%s" prefix is ambiguous. Candidates are: %s.
it: Il prefisso "%s" è ambiguo. Candidati sono: %s.

en: Missing value.
it: Valore mancante.

en: No match for "%s".
it: Nessun riscontro per "%s".

en: This setting is not a boolean.
it: Questa impostazione non è un booleano.

en: This setting is not an integer.
it: Questa impostazione non è un intero.

en: Value out of range: %d (min: %d; max: %d).
it: Valore fuori campo %d (min: %d, max: %d).

en: This setting is not a string.
it: Questa impostazione non è una stringa.

en: Geological
it: Geologica

en: Sociological
it: Sociologica

en: Economic
it: Economica

en: Military
it: Militare

en: Scientific
it: Scientifico

en: Networking
it: Rete

en: Vital
it: Vitale

en: Situational
it: Specifico

en: Rare
it: Raro

en: Changed
it: Cambiato

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
it: avete bisogno di una capitale per poter lanciare un'astronave.

en: Your spaceship is already launched!
it: la vostra nave spaziale è già stata lanciata!

en: Your spaceship can't be launched yet!
it: la vostra nave spaziale non può ancora essere lanciata!

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
it: comando sulla nave spaziale ricevuto, ma voi non avete una nave spaziale!

en: You can't modify your spaceship after launch!
it: non potete modificare la vostra nave spaziale dopo lancio!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
it: non avete alcuna struttura spaziale non piazzata!

en: That Space Structural would not be connected!
it: quella struttura spaziale non sarebbe connessa!

en: You don't have any unplaced Space Components!
it: non avete alcun componente spaziale non piazzato!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
it: la vostra nave spaziale ha già il massimo numero di Componenti Combustibile!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
it: la vostra nave spaziale ha già il massimo numero di Componenti Propulsivi!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
it: non avete alcun modulo spaziale non piazzato!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
it: la vostra nave spaziale ha già il massimo numero di Moduli Abitativi!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
it: la vostra nave spaziale ha già il massimo numero di Moduli di supporto vitale!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
it: la vostra nave spaziale ha già il massimo numero di Moduli di Pannelli solari!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
it: la nave spaziale di %s è arrivata su Alfa Centauri.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
it: senza guida dalla capitale, la nave spaziale %s è persa!

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
it: ?winners:, I %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
it: ?winners:I %s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
it: Vittoria dello scenario a %s.

en: Your %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
it: Il tuo %s è stato congedato in accordo con il trattato di pace stipulato con i %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
it: i cittadini interessati affermano che la tregua con %s è imminente.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
it: Il cessate il fuoco con %s è terminato. Siete adesso in guerra con i %s.

en: Failed saving game as %s
it: Ho fallito nel salvataggio del gioco come %s

en: Game saved as %s
it: Gioco salvato come %s

en: The game is already running.
it: Il gioco sta già girando.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
it: %s ha perso il controllo sulle impostazioni della partita.  Entra in uso il metodo della votazione.

en: Starting game.
it: Inizio gioco.

en: request for unknown report (type %d)
it: richiesta per rapporto sconosciuto (tipo %d)

en: Warning: rejecting old client %s
it: Attenzione: vecchio client %s rifiutato

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
it: Il tuo client è troppo vecchio. Per utilizzare questo server è necessario passare a Freeciv 2.2 o successivo.

en: You are not allowed to edit.
it: Non siete abilitati al livello edit.

en: %s nation is already in use.
it: La nazione %s è già in uso.

en: %s is the %s ruler %s.
it: %s è il governatore %s %s.

en: Waiting to start game: %d out of %d players are ready to start.
it: In attesa di avvio del gioco: %d di %d giocatori sono pronti ad iniziare.

en: %s rules the %s.
it: %s guida gli %s.

en: Not starting without explicitly requested metaserver connection.
it: Non si avvia senza un richiesta esplicita dalla connessione metaserver.

en: The game is over...
it: il gioco è finito...

en: Can't use an empty name.
it: Impossibile usare un nome vuoto.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
it: Questo nome supera il limite massimo di %d caratteri.

en: That name is not allowed.
it: Quel nome non è permesso.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
it: (ambiguo)

en: Name is empty, so cannot be a player.
it: Il nome è vuoto, non può essere quello di un giocatore.

en: Name is too long, so cannot be a player.
it: Il nome è troppo lungo, non può essere quello di un giocatore.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
it: Il prefisso del nome di giocatore '%s' è ambiguo.

en: No player by the name of '%s'.
it: Nessun giocatore di nome '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
it: Valore di match_result inatteso %d (%s) per '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
it: Il nome è vuoto, non può essere quello di un collegamento.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
it: Il nome è troppo lungo, non può essere quello di un collegamento.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
it: Il prefisso del nome di collegamento '%s' è ambiguo.

en: No connection by the name of '%s'.
it: Nessun collegamento di nome '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
it: Aperto il collegamento al metaserver [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
it: Chiuso il collegamento al metaserver [%s].

en: Metaserver connection is open.
it: Il collegamento con il metaserver è aperto.

en: Metaserver connection is closed.
it: Il collegamento con il metaserver è chiuso.

en: Metaserver connection is already open.
it: Il collegamento con il metaserver è già aperto.

en: Metaserver connection is already closed.
it: Il collegamento con il metaserver è già chiuso.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
it: Stringa delle patches del metaserver impostata a '%s'.

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
it: Stringa delle patches del metaserver impostata a '%s', non riportato al metaserver.

en: Metaserver message string set to '%s'.
it: Stringa del messaggio del metaserver impostata a '%s'.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
it: Stringa del messaggio del metaserver impostata a '%s', non riportato al metaserver.

en: Metaserver is now [%s].
it: Il metaserver è ora [%s].

en: Server id: %s
it: Id server: %s

en: You cannot save games manually on this server.
it: Non si può salvare il gioco manualmente in questo server.

en: %s is now under AI control.
it: %s ora è controllato da una IA.

en: %s is now under human control.
it: %s ora è umano.

en: Failed to create new player %s.
it: Impossibile creare il nuovo giocatore %s.

en: A player already exists by that name.
it: Esiste già un giocatore con questo nome.

en: A user already exists by that name.
it: Esiste già un utente con quel nome.

en: Can't add more players, server is full.
it: Impossibile aggiungere altri giocatori: il server è completo.

note: TRANS: <name> replacing <name> ...
en: %s replacing %s as an AI-controlled player.
it: %s rimpiazza %s come giocatore controllato dal computer.

en: Removed player %s from the game.
it: Giocatore %s rimosso dalla partita.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
it: Il nome "%s" non è ammesso per ragioni di sicurezza.

en: No command script found by the name "%s".
it: Nessun comando di script trovato con il nome "%s".

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
it: Impossibile leggere il file script '%s' richiesto dalla linea di comando.

en: Could not read script file '%s'.
it: Impossibile leggere il file script '%s'.

en: Could not write script file '%s'.
it: Impossibile scrivere il file script '%s'.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
it: Impossibile utilizzare il comando write su questo server per ragioni di sicurezza.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
it: Non potete restringere il livello di accesso ai comandi '%s' per il collegamento '%s'; avete solo livello '%s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
it: Livello di accesso ai comandi impostato a '%s' per il collegamento %s.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
it: Chiunque può adesso diventare l'organizzatore del gioco '%s' utilizzando il comando 'first'.

en: Command access levels in effect:
it: Livelli di accesso ai comandi attivi:

en: Command access level for new connections: %s
it: Livello di accesso ai comandi per i nuovi collegamenti: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
it: Livello di accesso ai comandi per il primo giocatore che lo richiede: %s

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
it: Impossibile ampliare il livello di accesso ai comandi a '%s'; avete solo il livello '%s'.

en: Command access level set to '%s' for new players.
it: Livello di accesso ai comandi impostato a '%s' per i nuovi giocatori.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
it: Livello di accesso ai comandi impostato a '%s' per il primo giocatore che lo richiede.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
it: Il comando 'first' non ha senso dalla linea di comando del server.

en: You already have command access level '%s' or better.
it: Avete già il livello di accesso ai comandi '%s' o superiore.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
it: La connessione %s ha optato per diventare l'organizzatore di gioco.

en: Invalid argument %d.
it: Argomento non consentito %d.

en: Usage:
    %s
it: Uso:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
it: Timeout dinamico settato a %d %d %d %d

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
it: Opzione: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
it: Opzioni: %s

en: Description:
it: Descrizione:

en: Status: %s
it: Stato: %s

en: changeable
it: modificabile

en: fixed
it: fissato

en: Value:
it: Valore:

en: Explanations are available for the following server options:
it: Sono disponibili spiegazioni per le seguenti opzioni del server:

en: No explanation for that yet.
it: Nessuna spiegazione disponibile per questo.

en: Ambiguous option name.
it: Nome di opzione ambiguo.

en: Server Operator: %s
it: Operatore Server: %s

en: Connectmsg truncated to %u bytes.
it: Messaggio di connessione troncato a %u Byte.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
it: Il giocatore '%s' è da ora un IA con livello di gioco '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
it: %s non è controllato da una IA.

en: Default AI skill level set to '%s'.
it: Livello di gioco predefinito delle IA impostato a '%s'.

en: This command is client only.
it: Questo comando è consentito solo ai client.

en: Only players may use the away command.
it: Solo i giocatori possono usare il comando away.

en: %s set to away mode.
it: %s impostato su modalità 'assente'

en: %s returned to game.
it: %s ritorna nella partita.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
it: Spiacente, non avete accesso all'opzione '%s'.

en: Unknown option '%s'.
it: Opzione '%s' sconosciuta.

en: Current ruleset directory is "%s"
it: La directory dei ruleset corrente è: "%s"

en: All options with non-default values
it: Tutte le opzioni con valori diversi da quelli predefiniti

en: All options
it: Tutte le opzioni

en: Vital options
it: Opzione vitale

en: Situational options
it: Opzioni specifiche

en: Rarely used options
it: Opzioni raramente usate

en: Option
it: Opzione

en: Cannot change teams once game has begun.
it: Impossibile modificare le squadre dopo l'inizio della partita.

en: Undefined argument.  Usage:
    %s
it: Argomento non definito.  Uso:
    %s

en: No such team %s.  Please give a valid team name or number.
it: Squadra %s inesistente. Si prega di fornire un nome o un identificativo valido.

en: Cannot team a barbarian.
it: Impossibile unire in squadra un giocatore barbaro.

en: Player %s set to team %s.
it: Il giocatore %s assegnato alla squadra %s.

note: TRANS: "Vote" or "Teamvote" is voting-as-a-process. Used as * part of a sentence. TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Teamvote
it: Votazione

note: TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Vote
it: Voto

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" (needs ..."
en: %s %d "%s" (needs %0.0f%%%s): %d for, %d against, and %d abstained out of %d players.
it: %s %d "%s" (necessita %0.0f%%%s): %d a favore, %d contro e %d astenuti su un totale di %d giocatori.

note: TRANS: preserve leading space
en:  no dissent
it:  nessun dissenso

en: There are no votes going on.
it: Non ci sono votazioni in corso.

en: You are not allowed to use this command.
it: Non avete il permesso di usare questo comando.

en: The argument "%s" is ambiguous.
it: L'argomento "%s" è ambiguo.

en: There are no votes running.
it: Non ci sono votazioni in corso.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No legal last vote (%d %s).
it: Ultimo voto non valido (%d %s).

en: other vote running | other votes running
it[0]: Altra votazione in corso
it[1]: Altre votazioni in corso

en: Value must be an integer.
it: Il valore deve essere un intero.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
it: Voto inesistente (%d).

en: You are not allowed to vote on that.
it: Non si è abilitati a votare su questo argomento.

en: You voted for "%s"
it: Hai votato a favore "%s"

en: You voted against "%s"
it: Hai votato contro "%s"

en: You abstained from voting on "%s"
it: Ti sei astenuto dal votare su "%s"

note: TRANS: "vote" as a process
en: Missing argument <vote number> or the string "all".
it: Argomento mancante <numero voto> o stringa "all".

en: You don't have any vote going on.
it: Non hai una votazione in corso.

en: There isn't any vote going on.
it: Non c'è nessuna votazione in corso.

note: TRANS: "votes" as a process
en: All votes have been removed.
it: Tutte le votazioni sono state rimosse.

note: TRANS: "vote" as a process
en: You are not allowed to cancel this vote (%d).
it: Non si è abilitati a cancellare questo voto (%d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: Usage: /cancelvote [<vote number>|all]
it: Uso:  /cancelvote [<numero voto>|all]

note: TRANS: "vote" as a process
en: %s has canceled the vote "%s" (number %d).
it: %s ha cancellato la votazione "%s" (numero %d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: The vote "%s" (number %d) has been canceled.
it: La votazione "%s" (numero %d) è stata cancellata.

en: Can only use this command once game has begun.
it: Puoi usare questo comando solo dopo che la parita è iniziata.

en: %s diplomacy no longer debugged
it: %s Diplomazia non più sotto debug

en: %s diplomacy debugged
it: %s Diplomazia sotto debug

en: %s tech no longer debugged
it: %s Tecnologia non più sotto debug

en: %s tech debugged
it: %s Tecnologia sotto debug

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
it: Giocatori=%d città=%d cittadini=%d unità=%d

en: Value 2 & 3 must be integer.
it: I secondo e terzo valore deve essere intero.

en: Bad map coordinates.
it: Coordinate mappa errate.

en: No city at this coordinate.
it: Nessuna città a queste coordinate.

en: %s no longer debugged
it: %s non più debuggato

en: %s %s no longer debugged.
it: %s %s non più sotto debug.

en: Ferry system is no longer in debug mode.
it: Il sistema dei traghetti non è più in modalità Debug.

en: Ferry system in debug mode.
it: Il sistema dei traghetti è in modalità Debug.

en: Value 2 must be integer.
it: Il secondo valore deve essere un intero.

en: Unit %d does not exist.
it: L'unità %d non esiste.

en: Option '%s' not recognized.
it: L'opzione '%s' non è stata riconosciuta.

en: The parameter %s should only contain +- and 0-9.
it: Il parametro %s dovrebbe contenere solo i segni + e - ed i valori da 0 a 9.

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
it: Spiacente, l'osservazione globale non è permessa in questa partita.

en: You cannot take a new player at this time.
it: Impossibile prendere un nuovo giocatore a questo punto della partita.

note: TRANS: Do not translate "maxplayers".
en: You cannot take a new player because the maximum of %d player has already been reached (maxplayers setting). | You cannot take a new player because the maximum of %d players has already been reached (maxplayers setting).
it[0]: Impossibile prendere un nuovo giocatore perché il numero massimo di giocatori (%d) è già stato raggiunto (impostazione maxplayers).
it[1]: Impossibile prendere un nuovo giocatore perché il numero massimo di giocatori (%d) è già stato raggiunto (impostazione maxplayers).

en: You cannot take a new player because there are no free player slots.
it: Impossibile prendere un nuovo giocatore in quanto non ci sono slot liberi.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
it: Spiacente, l'osservazione dei barbari non è permessa in questa partita.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
it: Spiacente, il controllo dei barbari non è permesso in questa partita.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
it: Spiacente, l'osservazione dei giocatori morti non è permessa in questa partita.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
it: Spiacente, il controllo dei giocatori morti non è permesso in questa partita.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
it: Spiacente, l'osservazione dei giocatori IA non è permessa in questa partita.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
it: Spiacente, il controllo dei giocatori IA non è permesso in questa partita.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
it: Spiacente, l'osservazione dei giocatori umani non è permessa in questa partita.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
it: Spiacente, il controllo di giocatori umani non è permesso in questa partita.

en: Sorry, one can't observe in this game.
it: Spiacente, l'osservazione non è permessa in questa partita.

en: Sorry, one can't take players in this game.
it: Spiacente, il controllo di giocatori non è pemesso in questa partita.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
it: Spiacente, il controllo di giocatori già connessi non è permesso in questa partita.

en: Only the player name form is allowed.
it: È permessa solo la forma nome giocatore.

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
it: %s già controlla %s. Usare 'observe' rimuoverebbe %s

en: %s is already observing %s.
it: %s sta già osservando %s.

en: %s is already observing.
it: %s sta già osservando.

en: %s now observes %s
it: %s da ora osserva %s

en: %s now observes
it: %s da ora osserva

en: You cannot issue "/take -" when the game has already started.
it: Impossibile usare il comando "/take" quando la partita è iniziata.

en: %s already controls %s.
it: %s già controlla %s.

en: There is no free player slot for %s.
it: Non ci sono slot liberi per il giocatore %s.

en: Reassigned nation to %s by server console.
it: Riassegnazione della nazione a %s dalla console del server.

en: Reassigned nation to %s by %s.
it: Riassegnazione della nazione a %s da parte di %s.

en: %s now controls %s (%s, %s).
it: %s ora controlla %s (%s, %s).

en: Human
it: Umano

en: Alive
it: Vivo

en: Dead
it: Morto

en: %s failed to attach to any player.
it: %s ha fallito collegandosi a qualsiasi giocatore.

en: You can not detach other users.
it: Non puoi disconnettere gli altri utenti.

en: %s is not attached to any player.
it: %s non è collegato ad alcun giocatore.

en: %s detaching from %s
it: %s scollegato da %s

en: %s no longer observing.
it: %s ha smesso di osservare.

en: Cannot load a game while another is running.
it: Impossibile caricare una partita mentre un'altra è in corso.

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
it: Impossibile trovare il salvataggio o lo scenario con il nome "%s".

en: Could not load savefile: %s
it: Impossibile caricare il file salvato: %s

en: This setting can't be modified after the game has started.
it: Questa impostazione non può essere modificata dopo l'inizio della partita.

en: Ruleset directory is already "%s"
it: Directory dei ruleset già settata a "%s"

en: Ruleset directory "%s" not found
it: Directory dei ruleset "%s" non trovata

en: Ruleset directory set to "%s"
it: Directory dei ruleset settata a "%s"

en: Goodbye.
it: Arrivederci.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
it: Spiacente, non avete il permesso di usare comandi del server.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
it: Attenzione: '%s' è stato interpretato come '%s', ma è ambiguo.  Provate '%shelp'.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote canceled your previous vote.
it: Il nuovo voto ha cancellato il voto precedente.

note: TRANS: "vote" as a process
en: New teamvote
it: Nuova votazione di squara

note: TRANS: "[New vote|New teamvote] (number 3) * by fred: proposed change"
en: %s (number %d) by %s: %s
it: %s (numero %d) da %s: %s

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote ("%s") was not legal or was not recognized.
it: Il nuovo voto ("%s") non era corretto o non è stato riconosciuto.

en: (server prompt)
it:  (linea di comando del server)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
it: Terminare la partita. Il server dopo che tutti i client si saranno disconnessi.

en: Cannot end the game: no game running.
it: Impossibile terminare la partita: nessuna partita in corso.

en: You cannot surrender now.
it: Non ci si può arrendere adesso.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
it: %s si è arreso e non può più vincere.

en: Settings re-initialized.
it: Impostazioni reimpostate.

en: All players are ready; starting game.
it: Tutti i giocatori sono pronti; avvio della partita.

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
it: Impossibile iniziare la partita: il server sta aspettando che tutti i client si scolleghino.

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
it: Impossibile iniziare la partita: è già in corso.

en: Cutting connection %s.
it: Chiusura del collegamento %s.

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
it: Comando: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
it: Comando: %s

en: Synopsis:
it: Sintassi:

en: Level: %s
it: Livello: %s

en: The following server commands are available:
it: Sono disponibili i seguenti comandi del server:

en: Possible matches: %s
it: Possibile corrispondenza: %s

en: Help argument '%s' is ambiguous.
it: L'argomento '%s' di 'help' è ambiguo.

en: No match for help argument '%s'.
it: Nessuna corrispondenza per l'argomento '%s' di 'help'.

en: List of connections to server:
it: Elenco dei collegamenti al server:

en: <no connections>
it: <nessun collegamento>

en: List of players:
it: Elenco dei giocatori:

en: <no players>
it: <nessun giocatore>

en: , ready
it: , pronto

en: , not ready
it: , non pronto

en: , Dead
it: , Morto

en: , difficulty level %s
it: , livello di difficoltà %s

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
it:  (modalità osservatore)

en: List of scenarios available:
it: Lista degli scenario disponibili:

en: List of teams:
it: Elenco delle squadre:

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
it: Argomento errato per 'list': '%s'.  Provate '%shelp list'.

en: The %s have researched %s.
it: gli %s hanno ricercato %s.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
it: la scoperta di %s rende OBSOLETO %s in %s!

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
it: la scoperta della %s rende disponibile la forma di governo %s. Potreste voler iniziare una rivoluzione.

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
it: Appreso %s. I nostri scienziati si focalizzano su %s, lo scopo è %s.

en: Technology goal is %s.
it: l'obiettivo Tecnologico è %s.

en: You steal %s from the %s.
it: hai rubato %s dagli %s.

en: The %s stole %s from you!
it: gli %s hanno rubato %s a te!

en: The %s have stolen %s from the %s.
it: gli %s hanno rubato %s dagli %s.

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
it: pacchetto non valido, impossibile aggiornare il %s (per ora).

en: No units could be upgraded.
it: nessuna unità ha potuto essere aggiornata.

note: TRANS: %s is list of units separated by "or".
en: Only %s can build a city.
it: solo %s possono costruire una città.

en: Can't build a city.
it: impossibile costruire una città.

note: TRANS: %s is list of units separated by "or".
en: Only %s can add to a city.
it: solo %s possono aggiungersi ad una città.

en: Can't add to a city.
it: impossibile aggiungersi ad una città.

en: %s unit has no moves left to add to %s.
it: l'unità %s non ha mosse restanti per aggiungersi a %s.

en: %s unit has no moves left to build city.
it: l'unità %s non ha mosse restanti per costruire una città.

note: TRANS: <city> is owned by <nation>, cannot add <unit>.
en: %s is owned by %s, cannot add %s.
it: %s è posseduto da %s, impossibile aggiungere %s.

en: %s is too big to add %s.
it: %s è troppo grande per aggiungere %s.

en: %s needs an improvement to grow, so you cannot add %s.
it: %s ha bisogno di una struttura cittadina per crescere, quindi non potete aggiungere %s.

en: Can't add %s to %s.
it: non potete aggiungere %s a %s.

en: %s added to aid %s in growing.
it: %s si aggiunge per aiutare la crescita di %s.

en: Your %s was shot down by SDI defenses, what a waste.
it: Il vostro %s è stato abbattuto dalla Difesa SDI, che spreco.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
it: l'attacco nucleare su %s è stato evitato dalla vostra Difesa SDI.

en: This type of troops cannot take over a city.
it: questo tipo di truppe non può conquistare una città.

en: Cannot attack unless you declare war first.
it: impossibile attaccare finché non dichiarate guerra.

en: %s can only move into your own zone of control.
it: %s si può spostare solo nella vostra zona di controllo.

en: %s cannot move that far from the coast line.
it: %s non può muoversi così lontano dalle coste.

en: Cannot invade unless you break peace with %s first.
it: Impossibile invadere finché non rompete la tregua con %s.

en: This unit has no moves left.
it: questa unità non ha altre mosse.

en: This unit is being transported, and so cannot bombard.
it: questa unità non può bombardare durante il trasporto.

en: A transported unit is not allied to all units or city on target tile.
it: Un'unità trasportata non è alleata con tutte le unità o con la città nel quadrante destinazione.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
it: spiacente, il vostro %s non può stabilire una rotta commerciale qui!

en: New trade route established from %s to %s.
it: Stabilita nuova rotta commerciale tra %s e %s.

en: The %s established a trade route between their city %s and %s.
it: I %s stabiliscono una rotta commerciale tra le loro città di %s e %s.

en: %s was upgraded for free to %s.
it: %s è stato aggiornato gratuitamente a %s.

en: Your %s has run out of hit points.
it: il vostro %s ha finito i punti vita.

en: Your %s has returned to refuel.
it: il vostro %s è tornato per rifornirsi.

en: Your %s has run out of fuel.
it: il vostro %s ha esaurito il carburante.

en: Teleported your %s to %s.
it: il vostro %s è stato teletrasportato a %s.

note: TRANS: A unit is moved to resolve stack conflicts.
en: Moved your %s.
it: Il vostro %s è stato spostato.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
it: Il vostro %s è stato congedato.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
it: Incapace di difendere %s, %s ha perso la partita.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
it: Perder %s significa perdere la partita! Fai più attenzione la prossima volta!

en: %s lost when %s was lost.
it: %s perso a causa della perdita di %s.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
it: il vostro %s è sfuggito alla distruzione di %s, ed è fuggito a %s.

note: TRANS: "... Cannon ... the Polish Destroyer ...."
en: Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other unit)! | Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other units)!
it[0]: l'attacco del vostro %1$s è riuscito contro il %3$s di %2$s  (e un altra unità)!
it[1]: l'attacco del vostro %1$s è riuscito contro il %3$s di %2$s  (e altre %4$d unità)!

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
it: avete perso un %1$s in un attacco dal %3$s di %2$s.

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
it: %1$s perduto quando il %3$s dei %2$s ha attaccato il %5$s dei %4$s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
it: %1$s (e %2$s) perduto in un attacco dal %4$s dei %3$s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from the Polish Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s. | %s and %d other units lost to an attack from the %s %s.
it[0]: %1$s e %2$d altra unità perdute in un attacco dal %4$s dei %3$s.
it[1]: %1$s e %2$d altre unità perdute in un attacco dal %4$s dei %3$s.

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked the %s %s. | %d units lost when the %s %s attacked the %s %s.
it[0]: %1$d unità persa mentre il %3$s dei %2$s ha attaccato il %5$s dei %4$s.
it[1]: %1$d unità perse mentre il %3$s dei %2$s ha attaccato il %5$s dei %4$s.

en: Your %s was nuked by %s.
it: il vostro %s è stato ucciso con un ordigno nucleare da %s.

en: yourself
it: te stesso

en: The %s %s was nuked.
it: Il %2$s di %1$s è stato ucciso con un ordigno nucleare.

en: %s was nuked by %s.
it: %s è stata distrutta con un ordigno nucleare da %s.

en: You nuked %s.
it: avete distrutto %s con un ordigno nucleare.

en: The %s detonated a nuke!
it: Gli %s hanno fatto esplodere un ordigno nucleare.

en: %s transported successfully.
it: %s trasportato con successo.

en: This unit type can not be paradropped.
it: questo tipo di unità non può essere paracadutato.

en: You cannot paradrop a unit that is transporting other units.
it: Impossibile paracadutare un'unità che sta trasportando altre unità.

en: The destination location is not known.
it: la posizione della destinazione non è conosciuta.

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
it: la distanza fino al bersaglio (%i) è maggiore dell'autonomia dell'unità (%i).

en: This unit cannot paradrop into %s.
it: Impossibile paracadutare questa unità nel %s.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
it: Il vostro %s è stato paracadutato nel %s ed è morto.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
it: il vostro %s è stato ucciso da unità nemiche nella zona in cui è stato paracadutato.

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
it: il vostro sorvolo ha atterrito la tribù, che fugge terrorizzata.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
it: Ordini per %s abortiti dato che ci sono unità ostili nelle vicinanze.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
it: Ordini per %s abortiti dato che ci sono unità straniere nelle vicinanze.

en: Orders for %s aborted because building of city failed.
it: Ordini per %s abortiti a causa della costruzione della città fallita.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
it: Ordini per %s abortiti dato che prevedono un'attività non consentita.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
it: Ordini per %s abortiti dato che prevedono una locazione non consentita.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
it: Ordini per %s abortiti dato che sono unità ostili sul suo percorso.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
it: Ordini per %s abortiti a causa di una mossa fallita.

en: Attempt to change homecity for %s failed.
it: Tentativo di cambiare la città d'origine per %s fallito.

en: Attempt to establish trade route for %s failed.
it: Tentativo di stabilire la rotta commerciale per %s fallito.

en: Attempt to build wonder for %s failed.
it: Tentativo di costruire la meraviglia per %s fallito.

en: Your %s has invalid orders.
it: il vostro %s ha degli ordini non consentiti.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" is ..."
en: %s %d "%s" is passed %d to %d with %d abstentions and %d who did not vote.
it: %s %d "%s" è passato %d a %d con %d astensioni e %d che non hanno votato..

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" failed ..."
en: %s %d "%s" failed with %d against, %d for, %d abstentions and %d who did not vote.
it: %s %d "%s" respinta con %d contrari, %d favorevoli, %d astenuti e %d che non hanno votato.

en: %s %d: %s voted yes.
it: %s %d: %s ha votato si.

en: %s %d: %s voted no.
it: %s %d: %s ha votato no.

en: %s %d: %s chose to abstain.
it: %s %d: %s si astiene dal voto.

note: TRANS: Describing a new vote that can only pass * if there are no dissenting votes.
en: %s (needs %0.0f%% and no dissent).
it: %s (necessita %0.0f%% e nessun contrario).

note: TRANS: Describing a new vote that can pass only if the * given percentage of players votes 'yes'.
en: %s (needs %0.0f%% in favor).
it: %s (necessita %0.0f%% favorevoli).

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
it: ?or-list:%s o %s

note: TRANS: end of an "or"-separated string list with more than two * items.
en: ?or-list:, or %s
it: ?or-list: o %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
it: ?and-list:%s e %s

note: TRANS: end of an "and"-separated string list with more than two * items.
en: ?and-list:, and %s
it: ?and-list: e %s

en: Empty argument for "%s".
it: Argomento vuoto per "%s".

en: Missing argument for "%s".
it: Argomento mancante per "%s".

en: Bad log level "%s".
it: Livello di log errato in "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
it: Livello di log %d errato in "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
it: Freeciv deve essere compilato definendo la macro DEBUG per poter utilizzare il livello di debug %d.

en: Badly formed log level argument "%s".
it: Errore nell'argomento del livello di log "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
it: Nome di file mancante nell'argomento del livello di log "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use advanced log levels based on files.
it: Freeciv deve essere compilato definendo il parametro DEBUG per poter avere il log avanzato basato su file.

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
it: Impossibile aprire il file di log %s per aggiungere "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
it[0]: ultimo messaggio ripetuto %d volta
it[1]: ultimo messaggio ripetuto %d volte

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
it[0]:  (%d ripetizione totale)
it[1]:  (%d ripetizioni totali)

note: TRANS: <FREECIV_DATA_PATH> configuration error TRANS: <FREECIV_SAVE_PATH> configuration error TRANS: <FREECIV_SCENARIO_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; trying "%s" instead.
it: "%s" è impostato ma vuoto; viene utilizzato il valore "%s".

note: TRANS: <FREECIV_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" data directories instead.
it: "%s" è impostato ma vuoto; viene utilizzata la directory dati "%s" in alternativa.

note: TRANS: <FREECIV_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" save directories instead.
it: "%s" è impostato ma vuoto; viene utilizzata la directory salvataggi "%s" in alternativa

note: TRANS: <FREECIV_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" scenario directories instead.
it: "%s" è impostato ma vuoto; viene utilizzata la directory scenari "%s" in alternativa

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
it: Impossibile leggere la directory dei dati %s: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
it: %s: Errore fatale: state tentando di eseguirmi come superuser!

en: Use a non-privileged account instead.
it: Utilizzate un account non privilegiato invece.

en: exact match
it: corrispondenza esatta

en: only match
it: unica corrispondenza

en: ambiguous
it: ambiguo

en: empty
it: vuoto

en: too long
it: troppo lungo

en: non-match
it: nessuna corrispondenza

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: error %ld (failed FormatMessage)
it: errore %ld (FormatMessage fallito)

en: error %d (compiled without strerror)
it: errore %d (compilato senza strerror)
