Freeciv 2.3.0 - en to sr translation catalogue (1799 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
sr: *%s (рач.)* Док је на замени, рачунар не може да потпише овај споразум.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
sr: *%1$s (рач.)* %3$s зна да прво треба раскинути савез са државом %2$s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
sr: *%1$s (рач.)* %3$s, желим да се клониш државе %2$s још неко време.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
sr: *%1$s (рач.)* %2$s, хајде да најпре обуставимо непријатељство.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
sr: *%s (рач.)* %s може осетити нашу жељу да примирје потраје још мало.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
sr: *%s (рач.)* %s зна да још нисмо сигурни у трајност таквог савезу.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
sr: *%s (рач.)* Не познајем град који помињеш.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
sr: *%s (рач.)* Нажалост, давање визуре ми се за сада не чини безбедним.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
sr: *%s (рач.)* „Такав споразум нам није прихватљив нека зна %s!“

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
sr: *%s (рач.)* %s може чути добродошлицу у наш савез!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
sr: *%s (рач.)* За навек ћемо стајати уједињени нека чује моје речи %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
sr: *%s (рач.)* Донесимо мир нашим народима!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
sr: *%s (рач.)* %s сада зна, нема више непријатељства међу нама.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
sr: *%s (рач.)* %s чује наше поздраве! Смем ли предложити примирје док се наши народи боље не упознају?

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
sr: *%s (рач.)* Свемир вам никада неће припадати.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
sr: *%s (рач.)* Предуго ћутимо на твоје претње! У бој!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
sr: *%s (рач.)* Мир... неки други пут.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
sr: *%s (рач.)* Сада је на тебе дошао ред! Не заноси се да ћеш се извући без казне за све злочине?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
sr: *%s (рач.)* Твом прикривеном непријатељству према нама мора доћи ратни крај!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
sr: *%s (рач.)* Напад на народ кога часно води %s је твоја последња грешка!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
sr[0]: *%s (рач.)* У потпуни рат против војске %s крећемо кроз %d круг да спречимо лансирање брода у свемир.
sr[1]: *%s (рач.)* У потпуни рат против војске %s крећемо кроз %d круга да спречимо лансирање брода у свемир.
sr[2]: *%s (рач.)* У потпуни рат против војске %s крећемо кроз %d кругова да спречимо лансирање брода у свемир.
sr[3]: *%s (рач.)* У потпуни рат против војске %s крећемо кроз %d круг да спречимо лансирање брода у свемир.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
sr: *%s (рач.)* Очекујемо твоју помоћ тим поводом. Живео наш часни савез!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
sr[0]: *%s (рач.)* Намера нам је покорити и сатрти богату цивилизацију %s. Рат ћемо објавити кроз %d круг.
sr[1]: *%s (рач.)* Намера нам је покорити и сатрти богату цивилизацију %s. Рат ћемо објавити кроз %d круга.
sr[2]: *%s (рач.)* Намера нам је покорити и сатрти богату цивилизацију %s. Рат ћемо објавити кроз %d кругова.
sr[3]: *%s (рач.)* Намера нам је покорити и сатрти богату цивилизацију %s. Рат ћемо објавити кроз %d круг.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
sr: *%s (рач.)* Ако желите део плена, придружите нам се слободно!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
sr[0]: *%s (рач.)* Држава %s нам је дозлогдила. Распарчаћемо ову јадну цивилизацију. Рат ћемо објавити кроз %d круг.
sr[1]: *%s (рач.)* Држава %s нам је дозлогдила. Распарчаћемо ову јадну цивилизацију. Рат ћемо објавити кроз %d круга.
sr[2]: *%s (рач.)* Држава %s нам је дозлогдила. Распарчаћемо ову јадну цивилизацију. Рат ћемо објавити кроз %d кругова.
sr[3]: *%s (рач.)* Држава %s нам је дозлогдила. Распарчаћемо ову јадну цивилизацију. Рат ћемо објавити кроз %d круг.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
sr: *%s (рач.)* Очекујемо помоћ у овом рату, помоћ нашег часног савезника.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
sr: *%s (рач.)* Твоја тежња за самосталним освајањем свемира одала је твоје праве намере, наш савез више не може да постоји!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
sr: *%s (рач.)* Покушај да господариш свемиром је велика увреда.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
sr: *%s (рач.)* Ако не обуставиш градњу свемирског брода, нешто ћемо морати да предузмемо!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
sr: *%s (рач.)* Нажалост, давање визуре се више не чини тако безбедним.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
sr: *%s (рач.)* Поздрав теби, наш највернији савезниче! Зовемо те да уништимо државу коју предводи %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
sr: *%s (рач.)* Часни савезниче, видим да још не објављујеш рат војсци %s. Зашто ме тераш да те подсећам на твоја обећања?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
sr: *%s (рач.)* Нечасни превртљивче, савезници смо, а опет ти и наш смртни непријатељ %s сте у миру! Неприхватљиво, наш савез је погажен!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
sr: *%s (рач.)* Поздрав пријатељу, смем ли да предложим савезништво око заједничког циља?

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
sr: *%s (рач.)* Поздрав комшија, смем ли да предложим пријатељске односе?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
sr: *%s (рач.)* Доста нам је крвопролића. Смем ли да предложим окончање непријатељства?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
sr: *%s (рач.)* %s нас крвнички нападоше и молимо те за помоћ! Одужи се нашем часном савезу и твоје име никада неће бити заборављено!

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
sr: У месту %s управник не може да испуни очекивања. Контрола над местом је препуштена.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
sr: У месту %s управник је збуњен. Не би било лоше да бациш поглед.

en: none
sr: без

en: custom
sr: посебан

note: TRANS: city is not growing.  Keep short.
en: never
sr: никада

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
sr:  срећан

en: ?cma:Very happy
sr: Веома срећни

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
sr: Фрицив је слободан софтвер па те охрабрујемо да га умножаваш и делиш под одређеним условима;

en: See the "Copying" item on the Help menu.
sr: Погледај ставку „Лиценца“ у менију „Помоћ“.

en: %d/turn
sr: %d/круг

en: Obsolete
sr: Застарело

en: Built
sr: Изграђено

en: Great Wonder
sr: Светско чудо

en: Small Wonder
sr: Мало чудо

en: ?city_state:Disorder
sr: Немири

en: ?city_state:Peace
sr: Спокој

en: (worklist)
sr: (листа задатака)

en: ?city:Name
sr: Име

en: City Name
sr: Име града

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
sr: Народ

en: ?size [short]:Sz
sr: В.

en: Size
sr: Величина

en: State
sr: Статус

en: ?Happy workers:H
sr: С

en: Workers: Happy
sr: Радници: Срећни

en: ?Content workers:C
sr: З

en: Workers: Content
sr: Радници: задовољни

en: ?Unhappy workers:U
sr: Н

en: Workers: Unhappy
sr: Радници: несрећни

en: ?Angry workers:A
sr: Б

en: Workers: Angry
sr: Радници: бесни

en: ?city:Workers
sr: Радници

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
sr: С/З/Н/Б

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
sr: Радници: Срећни, задовољни, несрећни, бесни

en: Best
sr: Најбоље

en: attack
sr: напад

en: Best attacking units
sr: Најбоље за напад

en: defense
sr: одбрана

en: Best defending units
sr: Најбоље за одбрану

en: Units
sr: Јединице

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
sr: Присутно

en: Number of units present
sr: Број присутних јединица

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
sr: Издржавано

en: Number of units supported
sr: Број издржаваних јединица

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
sr: Раст

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
sr: има/нема

en: Turns until growth/famine
sr: Кругова до раста/глади

en: Surplus
sr: Вишак

en: ?food/production/trade:F/P/T
sr: Х/П/T

en: Surplus: Food, Production, Trade
sr: Вишак: Храна, производња, трговина

en: ?Food surplus [short]:+F
sr: +Х

en: Surplus: Food
sr: Вишак: Храна

en: ?Production surplus [short]:+P
sr: +П

en: Surplus: Production
sr: Вишак: Производња

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
sr: -П

en: Waste
sr: Отпад

en: ?Trade surplus [short]:+T
sr: +Т

en: Surplus: Trade
sr: Вишак: Трговина

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
sr: -Т

en: Corruption
sr: Корупција

en: Economy
sr: Економија

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
sr: З/П/Н

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
sr: Економија: Злато, потрошња, наука

en: ?Gold:G
sr: З

en: Economy: Gold
sr: Економија: Злато

en: ?Luxury:L
sr: П

en: Economy: Luxury
sr: Економија: Потрошња

en: ?Science:S
sr: Н

en: Economy: Science
sr: Економија: Наука

en: ?number_trade_routes:R
sr: ТрП

en: ?pollution [short]:Pol
sr: Заг

en: Pollution
sr: Загађење

en: ?plague risk [short]:Pla
sr: Куг

en: ?cma:Governor
sr: Управник

en: Citizen Governor
sr: Управник града

en: Maximum units buildable per turn
sr: Максимални број грађених јединица у кругу

en: Production
sr: Производња

en: Turns/Buy
sr: Кругова/цена

en: Currently Building
sr: Тренутна производња

en: Game started.
sr: Игра почиње.

en: ?embassy:Both
sr: Обострано

en: ?embassy:Yes
sr: Да

en: ?embassy:With Us
sr: Код нас

en: ?embassy:Contact
sr: Контакт

en: ?embassy:No Contact
sr: Без контакта

en: ?vision:Both
sr: Обострано

en: ?vision:To Them
sr: Њима

en: ?vision:To Us
sr: Нама

en: The %s give %s
sr: Из државе %s дају %s

en: The %s give an unknown city
sr: Из државе %s дају непознати град.

en: The %s give their worldmap
sr: Из државе %s дају карту копна

en: The %s give their seamap
sr: Из државе %s дају карту мора

en: The parties agree on a cease-fire
sr: Стране прихватају прекид ватре

en: The parties agree on a peace
sr: Стране прихватају мир

en: The parties create an alliance
sr: Стране формирају савез

en: The %s give shared vision
sr: Из државе %s дају визуру

en: The %s give an embassy
sr: Из државе %s отварају амбасаду

en: Popup Request
sr: Издигни захтев

en: You can't buy %s in %s!
sr: Није дозвољена куповина јединице %s у граду %s!

en: unknown reason
sr: непознат разлог

en: Lost connection to server (%s)!
sr: Изгубљена веза са сервером (%s)!

en: Failed looking up host.
sr: Неуспело тражење домаћина.

en: Connection in progress.
sr: Повезивање у току.

en: Disconnected from server.
sr: Веза ка серверу је прекинута.

en: server disconnected
sr: сервер прекинуо

en: read error
sr: грешка при читању

en: Didn't find a route to the destination!
sr: Не могу да пронађем пут до одредишта!

en: Oh my! You seem to have no capital!
sr: Јао! Изгледа да немамо престоницу!

en: Terrain
sr: Терен

en: Road
sr: Пут

en: Unit
sr: Јединица

en: City
sr: Град

en: Vision
sr: Визура

en: Bribe Enemy Unit
sr: Подмити јединицу непријатеља

en: Traitors Demand Too Much!
sr: Издајници превише траже!

en: Steal Technology
sr: Укради достигнуће

en: _Steal
sr: _Укради

en: Select Advance to Steal
sr: Одаберите које достигнуће украсти

en: _Advances:
sr: _Достигнућа:

en: Sabotage Improvements
sr: Саботажа унапређења

en: _Sabotage
sr: _Саботажа

en: Select Improvement to Sabotage
sr: Одабери унапређење за саботажу

en: _Improvements:
sr: _Унапређења:

en: City Production
sr: Производња града

en: You can't incite a revolt in %s.
sr: Побуна у граду %s није могућа.

en: City can't be incited!
sr: Побуна у граду није могућа!

en: Incite a Revolt!
sr: Изазови побуну!

en: Your %s from %s reaches the city of %s.
    What now?
sr: %s из места %s стиже у %s.
    Шта даље чинити?

en: _Keep moving
sr: _Настави кретање

en: _Wait
sr: _Чекај

note: TRANS: comma-separated list of player/user names for completion
en: Suggestions: %s.
sr: Савети: %s

en: No visible unit on this tile.
sr: Нема видљивих јединица на пољу.

en: This city isn't known!
sr: Град није познат!

en: This tile doesn't exist in this game!
sr: Ово поље не постоји у игри!

en: This unit isn't known!
sr: Јединица није позната!

en: Cleared output window.
sr: Очишћен прозор.

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
sr: Одабери броју %s

en: Bold (Ctrl-B)
sr: Подебљано (Ctrl-B)

en: Italic (Ctrl-I)
sr: Укошено (Ctrl-I)

en: Strikethrough (Ctrl-S)
sr: Прецртано (Ctrl-S)

en: Underline (Ctrl-U)
sr: Подвучено (Ctrl-U)

en: Color (Ctrl-C)
sr: боја (Ctrl-C)

en: foreground
sr: текста

en: Select the text color
sr: Одабери боју текста

en: background
sr: позадине

en: Select the background color
sr: Одабери боју позадине

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
sr: Пошаљи депешу (Enter)

en: Chat tools
sr: Алатке ћаскања

en: Flag
sr: Застава

en: Citizens
sr: Становника

en: Food:
sr: Храна:

en: Prod:
sr: Производња:

en: Trade:
sr: Трговина:

en: Gold:
sr: Злато:

en: Luxury:
sr: Потрошња:

en: Science:
sr: Наука:

en: Granary:
sr: Амбар:

en: Change in:
sr: Промена кроз:

en: Corruption:
sr: Корупција:

en: Waste:
sr: Отпад:

en: Pollution:
sr: Загађење:

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
sr: _Преглед

en: City map
sr: Карта града

en: Production:
sr: Производња:

en: %d/%d %d turns
sr: %d/%d Кругова: %d

en: _Buy
sr: _Купи

en: Info
sr: Подаци

en: _Governor
sr: _Управник

en: _Settings
sr: По_ставке

en: Entertainers
sr: Забављачи

en: Scientists
sr: Научници

en: Taxmen
sr: Порезник

en: Overview page
sr: Картон са прегледом

en: Production page
sr: Картон производње

en: Happiness page
sr: Картон задовољства

en: Governor page
sr: Картон управника

en: This Settings page
sr: Овај картон са поставкама

en: Last active page
sr: Последњи отворен картон

en: New citizens are
sr: Нови становници ће бити

en: Next time open
sr: Наредни пут отвори

en: _List present units...
sr: _Присутне јединице...

en: _Prev city
sr: _Претходни град

en: _Next city
sr: _Наредни град

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
sr: <b>%s</b> — становника %s

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short.
en: blocked
sr: заустављен

en: Supported units %d
sr: Издржавано %d

en: Present units %d
sr: Присутно %d

en: Cen_ter
sr: Цен_трирај

en: _Activate unit
sr: _Активирај јединицу

en: Activate unit, _close dialog
sr: Активирај јединицу, _затвори прозорче

en: _Disband unit
sr: _Распусти јединицу

en: _Load unit
sr: _Укрцај јединицу

en: _Unload unit
sr: _Искрцај јединицу

en: _Sentry unit
sr: _Стави у приправност

en: _Fortify unit
sr: _Утврди јединицу

en: U_pgrade unit
sr: _Унапреди јединицу

en: Buy It!
sr: Купи!

en: Sell It!
sr: Продај!

en: Rename City
sr: Преименуј град

en: What should we rename the city to?
sr: Како да гласи ново име града?

en: _Production
sr: _Производња

en: Chan_ge
sr: Про_мени

en: Add _First
sr: Додај на _почетак

en: Add _Next
sr: Додај као _следеће

en: Add _Last
sr: Додај на _крај

en: _Select
sr: _Изабери

en: _Display
sr: П_риказ

en: Cities
sr: Градови

en: _Inspect
sr: _Отвори

en: Improvements
sr: Унапређења

en: Wonders
sr: Светска чуда

en: All Cities
sr: Све градове

en: No Cities
sr: Ниједан град

en: Invert Selection
sr: Обрни избор

en: Building Units
sr: Прави јединице

en: Building Improvements
sr: Прави унапређења

en: Building Wonders
sr: Прави светска чуда

en: Building Unit
sr: Прави јединицу

en: Building Improvement
sr: Прави унапређење

en: Building Wonder
sr: Прави светско чудо

en: Coastal Cities
sr: Приобални градови

en: Same Island
sr: На истом острву

en: Supported Units
sr: Издржаване јединице

en: Units Present
sr: Присутне јединице

en: Improvements in City
sr: Унапређења у граду

en: Wonders in City
sr: Светска чуда у граду

en: Available Units
sr: Могуће јединице

en: Available Improvements
sr: Могућа унапређења

en: Available Wonders
sr: Могућа светска чуда

en: Results
sr: Резултат

en: Minimal Surplus
sr: Минимални вишак

en: Factor
sr: Множитељ

en: Celebrate
sr: Прослава

en: Governor Enabl_ed
sr: Управник _запослен

en: Governor Disabl_ed
sr: Управник _отпуштен

en: new preset
sr: нова поставка

en: Name new preset
sr: Име нове поставке

en: What should we name the preset?
sr: Како да назовемо нову поставку?

en: Remove this preset?
sr: Уклони поставку?

en: Goto _Location
sr: Види на _карти

en: You say you wanna revolution?
sr: Желиш да кажеш да хоћеш у револуцију?

en: Revolution!
sr: Револуција!

en: All
sr: Све

en: What Nation Will You Be?
sr: Који народ желиш да будеш?

en: Pick Nation
sr: Одабери народ

en: _Random Nation
sr: _Насумице одабери народ

en: Select a nation
sr: Одабери народ

en: Nation _Groups:
sr: _Групе народа:

en: _Properties
sr: _Својства

en: _Leader:
sr: _Вођа:

en: _Female
sr: _женско

en: _Male
sr: _мушко

en: City _Styles:
sr: _Стил градова:

en: _Description
sr: _Опис

en: You must select your sex.
sr: Мораш одабрати пол.

en: You must type a legal name.
sr: Мораш одабрати исправно име.

en: Upgrade Unit!
sr: Унапреди јединицу!

en: Upgrade Obsolete Units
sr: Унапреди застареле јединице

en: World-map
sr: Карта копна

en: Sea-map
sr: Карта мора

en: _Maps
sr: _Карте

en: _Advances
sr: _Достигнућа

en: _Cities
sr: _Градови

en: _Give shared vision
sr: _Даје визуру

en: Give _embassy
sr: Направи _амбасаду

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
sr: Прекид ватре

en: ?diplomatic_state:Peace
sr: Мир

en: ?diplomatic_state:Alliance
sr: Савез

en: _Pacts
sr: _Пактови

en: Cancel meeting
sr: Прекини сусрет

en: Accept treaty
sr: Прихвати споразум

en: C_lauses:
sr: О_дредбе:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
sr: --- Споразум је празан. Овде можеш додати одредбе. ---

en: Invalid amount of gold specified.
sr: Наведена је неисправна количина злата.

en: Count
sr: Број

en: Tile
sr: Поље

en: Player
sr: Играч

en: ?play:Game
sr: Игра

en: TRUE
sr: ТАЧНО

en: FALSE
sr: НЕТАЧНО

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
sr: Познато: %d

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
sr: Присутно: %d

en: All nations
sr: Сви народи

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
sr: (никада)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
sr: (сравњено)

en: ?verb:View
sr: Прикажи

en: Edit
sr: Уреди

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
sr: Присутно

en: Name
sr: Име

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
sr: Познато

note: TRANS: As in "the turn when this building was built".
en: Turn Built
sr: Круг изградње

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
sr: Постави

en: Image
sr: Слика

en: Resource
sr: Ресурс

en: Index
sr: Индекс

en: Specials
sr: Природна богатства

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
sr: Народи

note: TRANS: Image header
en: Type
sr: Врста

en: Veteran
sr: херој

en: Government
sr: Владавина

en: Science
sr: Наука

en: Gold
sr: Злато

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
sr: Својства: %s

en: Filter:
sr: Филтер:

en: Unknown
sr: Непознато

en: Find City
sr: Пронађи град

en: Ci_ties:
sr: _Градови:

en: Select tax, luxury and science rates
sr: Постави расподелу на приход, потрошњу и науку

en: Tax
sr: Приход

en: Lock
sr: Закључај

en: Luxury
sr: Потрошња

en: %s max rate: %d%%
sr: %s, максимална стопа: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
sr: Помери или пребаци јединицу

en: Air_lift
sr: _Пребаци

en: _Goto
sr: _Иди у

en: Select destination ci_ty
sr: Одабери одредишни _град

en: Id
sr: Ознака

en: Airlift
sr: Пребаци

en: Show _All Cities
sr: Прикажи _све градове

en: No units selected.
sr: Ниједна одабрана.

note: TRANS: goto/airlift dialog. "Paris (airlift: 2/4)". * A set of these appear in an "and"-separated list.
en: %s (airlift: %s)
sr: %s (пребацивање: %s)

note: TRANS: goto/airlift dialog. Too many cities to list, some omitted. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:more
sr: више

note: TRANS: goto/airlift dialog. For units not currently in a city. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:no city
sr: нису у граду

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
sr: Локација: %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
sr: Грешке пријавите на %s

en: Freeciv
sr: Фрицив

en: Turn Done
sr: Крај круга

en: Shift+Return
sr: Shift и Enter

en: ?noun:View
sr: Поглед

en: Chat
sr: Ћаскање

en: Allies Only
sr: Само савезницима

en: Clear links
sr: Очисти везе

en: Are you sure you want to quit?
sr: Сигурно желиш да изађеш?

en: Close Tab:
    %s
sr: Затвори картон:
    %s

en: Cities:
sr: Градови:

en: Luxuries:
sr: Потрошња:

en: Buildings:
sr: Зграде:

en: Units:
sr: Јединице:

en: Wonders:
sr: Светска чуда:

en: Happiness
sr: Задовољство

en: Cost:
sr: Цена:

en: Upkeep:
sr: Одржавање:

en: Requirement:
sr: Потребно:

en: Obsolete by:
sr: Застарева са:

en: Attack:
sr: Напад:

en: Defense:
sr: Одбрана:

en: Move:
sr: Потеза:

en: FirePower:
sr: Ватрена моћ:

en: Basic Upkeep:
sr: Основно одржавање:

en: Vision:
sr: Визура:

en: Move/Defense:
sr: Померање/одбрана:

en: Food/Res/Trade:
sr: Храна/Рес/Трг:

en: Resources:
sr: Ресурси:

note: TRANS: Label for build cost for extras in help. Will be followed by * something like "3 MP" (where MP = Movement Points)
en: Build:
sr: Градња:

en: (Never)
sr: (никада)

en: Removed
sr: Уклоњено

en: Freeciv Help Browser
sr: Фрицивов прегледник помоћи

en: Expand All
sr: Рашири све

en: Collapse All
sr: Скупи све

en: Allows
sr: Омогућава

en: Obsoletes
sr: Застарева

en: with
sr: уз

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value TRANS: "Resources: (none)".
en: (none)
sr: (непознато)

en: Ruler:
sr: Вођа:

en: Government:
sr: Уређење:

en: Capital:
sr: Престоница:

en: Tax:
sr: Приход:

en: Researching:
sr: Истражују:

en: _Diplomacy
sr: _Дипломатија

en: _Techs
sr: _Сазнања

en: Foreign Intelligence: %s Empire
sr: Обавештајна служба: Држава %s

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
sr: (непознато)

en: Build New City
sr: Оснуј нови град

en: What should we call our new city?
sr: Како ћемо звати овај нови град?

en: Set local options
sr: Постави локалне поставке

en: Game Settings
sr: Поставке игре

en: Leaving a local game will end it!
sr: Кад напустиш локалну игру, то значи њен крај!

en: _Game
sr: _Игра

en: _Help
sr: _Помоћ

en: _Reload Tileset
sr: _Учитај поља

en: _Save Game
sr: _Сачувај игру

en: Save Game _As...
sr: Сачувај игру _као...

en: _Leave
sr: _Напусти игру

en: _Quit
sr: _Напусти програм

en: _Find City
sr: _Нађи град

en: Work_lists
sr: _Листе послова

en: ?noun:_View
sr: _Приказ

en: _Units
sr: _Јединице

en: _Nations
sr: _Народи

en: _Wonders of the World
sr: Светска _чуда

en: Top _Five Cities
sr: _Пет највећих градова

en: _Messages
sr: _Дописи

en: _Demographics
sr: _Демографија

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
sr: Преглед

en: Strategy and Tactics
sr: Стратегија и тактика

en: City Improvements
sr: Унапређења у граду

en: Wonders of the World
sr: Светска чуда

en: Combat
sr: Сукоби

en: Zones of Control
sr: Зона контроле

en: Diplomacy
sr: Дипломатија

en: Technology
sr: Достигнућа

en: Space Race
sr: Свемирска трка

en: About Nations
sr: О народима

en: Connecting
sr: Умрежавање

en: Controls
sr: Контроле

en: Chatline
sr: Ћаскање

en: Worklist Editor
sr: Уређивач листе послова

en: Languages
sr: Језици

en: Copying
sr: Лиценца

en: About Freeciv
sr: О Фрициву

en: Save Options on _Exit
sr: Сачувај опције на _изласку

en: _Editing Mode
sr: _Режим уређивања

en: Cit_y Outlines
sr: Ивиц_е градова

en: City Output
sr: Производња у грауд

en: Map _Grid
sr: _Мрежа на карти

en: National _Borders
sr: Државне _границе

en: City Full Bar
sr: Град пуном линијом

en: City _Names
sr: _Имена градова

en: City G_rowth
sr: _Раст града

en: City _Production Levels
sr: _Производња у граду

en: City Buy Cost
sr: Трошкови куповине

en: City Tra_deroutes
sr: Трговачки _путеви

en: _Terrain
sr: _Терен

en: C_oastline
sr: _Обала

en: _Irrigation
sr: _Наводњавање

en: _Mines
sr: _Рудници

en: Po_llution & Fallout
sr: За_гађења и радиоактивност

en: Citi_es
sr: Гр_адови

en: Unit Solid Background
sr: Јединице са једнобојном позадином

en: Unit shields
sr: Штитови јединица

en: Focu_s Unit
sr: При_кажи јединицу

en: Fog of _War
sr: Сенка неизвесног

en: Better Fog of War
sr: Боља сенка неизвесног

en: _Fullscreen
sr: _Цео екран

en: Recalculate _Borders
sr: Прерачунај _границе

en: Toggle Fog of _War
sr: Сенка неизвесног

en: Game/Scenario Properties
sr: Особине игре и приче

en: Save Scenario
sr: Сачувај причу

en: _Unit
sr: _Јединице

en: _Work
sr: _Рад

en: _Combat
sr: _Сукоби

en: Build _Base
sr: Изгради _базу

en: _Single Unit (Unselect Others)
sr: _Једну (уклања избор других)

en: _All On Tile
sr: _Све на пољу

en: Same Type on _Tile
sr: Исте врсте на _пољу

en: Same Type on _Continent
sr: Исте врсте на _континенту

en: Same Type _Everywhere
sr: Св_е исте врсте

en: _Done
sr: _Готово

en: _Go to
sr: _Иди у

en: Go _to/Airlift to City...
sr: Иди или пребаци _до града...

en: _Return to Nearest City
sr: _Врати се у најближи град

en: Auto E_xplore
sr: Самоистра_жуј

en: _Patrol
sr: _Патролирај

en: _Sentry
sr: _Приправност

en: Uns_entry All On Tile
sr: Ск_лони приправност свима на пољу

en: _Load
sr: _Укрцај

en: _Unload
sr: _Искрцај

en: U_nload All From Transporter
sr: _Искрцај све из транспортера

en: Upgr_ade
sr: Ун_апреди

en: C_onvert
sr: Пре_тварање

en: _Disband
sr: _Распусти

en: _Build City
sr: Оснуј _град

en: Go _to and Build city
sr: Иди и _оснуј град

en: _Auto Settler
sr: _Самонасели

en: Build _Road
sr: Изгради _пут

en: Build _Irrigation
sr: Изгради _систем наводњавања

en: Build _Mine
sr: Изгради _рудник

en: Connect With Roa_d
sr: Повежи _путем

en: Connect With Rai_l
sr: Повежи _железницом

en: Transf_orm Terrain
sr: Пре_уреди терен

en: Clean _Pollution
sr: Очисти _загађење

en: Clean _Nuclear Fallout
sr: Очисти _радиоактивност

en: _Pillage
sr: _Сравни

en: _Government
sr: _Владавина

en: _Tax Rates...
sr: _Расподела буџета...

en: _Revolution...
sr: _Револуција...

en: _Center View
sr: _Центрирај приказ

en: _Economy
sr: _Економија

en: _Research
sr: _Истраживања

en: _Spaceship
sr: _Свем. брод

en: Transf_orm to %s
sr: Трансформиши у %s

en: Message Options
sr: Опције дописа

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
sr: Место за приказ порука:
    Прозор за <b>излаз</b> ; Прозор за<b>дописе</b> ; <b>Издигни</b> нови прозор

en: Event
sr: Догађај

en: Out
sr: Излаз

en: Mes
sr: Дописи

en: Pop
sr: Издигни

en: Messages
sr: Дописи

en: Start _New Game
sr: _Започни игру

en: Start _Scenario Game
sr: _Покрени причу

en: _Load Saved Game
sr: _Учитај сачувану игру

en: C_onnect to Network Game
sr: Приступи _мрежној игри

en: Select Location to Save
sr: Одабери одредиште за чување

en: _Browse...
sr: _Разгледај...

en: Passwords don't match, enter password.
sr: Лозинке се не поклапају, унеси нову.

en: Server Name
sr: Сервер

en: Port
sr: Порт

en: Version
sr: Издање

en: Status
sr: Стање

en: Comment
sr: Коментар

en: Local _Area Network
sr: _Локална мрежа

en: Internet _Metaserver
sr: Интернтет _метасервер

en: _Host:
sr: _Домаћин:

en: _Port:
sr: _Порт:

en: _Login:
sr: _Корисник:

en: Pass_word:
sr: _Лозинка:

en: Conf_irm Password:
sr: _Потврди лозинку:

en: C_onnect
sr: При_јава

en: Connection name: %s
sr: Назив везе: %s

en: Player name: %s
sr: Име играча: %s

en: Host: %s
sr: Домаћин: %s

en: Player/conn info
sr: Подаци играча и везе

en: %s info
sr: Подаци за %s

en: Toggle player ready
sr: Промени спремност

en: Pick nation
sr: Изабери народ

en: Observe this player
sr: Посматрај играча

en: Take this player
sr: Преузми играча

en: Cut connection
sr: Пресеци везу

en: Aitoggle player
sr: Рачунарско управљање

en: Remove player
sr: Уклони играча

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
sr: Сврстај у %s

en: Not _ready
sr: Није _спреман

en: _Ready
sr: _Спреман

en: _Start
sr: _Започни

en: Pick _Nation
sr: Одабери _народ

en: _Observe
sr: _Посматрај

en: Do not _observe
sr: Не _посматрај

en: Random
sr: Насумице

en: Observer
sr: Посматрач

en: AI Skill _Level:
sr: _Мудрост рачунарских:

en: _More Game Options...
sr: _Додатне поставке игре...

en: Ready
sr: Спреман

en: Border
sr: Граница

en: Team
sr: Лига

en: Choose Saved Game to Load
sr: Одабери сачувану игру за учитавање

en: Choose Saved Game to _Load:
sr: Одабери сачувану игру за _учитавање:

en: Choose a Scenario
sr: Одабери причу

en: Choose a _Scenario:
sr: Одабери _причу:

en: Save Game
sr: Сачувај игру

en: Saved _Games:
sr: Сачуване _игре:

en: Save _Filename:
sr: Име сачуване игре:

en: _Meet
sr: _Сусрет

en: Cancel _Treaty
sr: Раскини _пакт

en: ?show:Dead Players
sr: Побеђени играчи

en: _Intelligence
sr: _Обавештајна

en: _AI
sr: _Рач.

en: _Toggle AI Mode
sr: _Рачунарско управљање

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
sr: Истраживања

en: Researching
sr: Истраживање

en: Help
sr: Помоћ

en: Goal
sr: Циљ

en: Cost
sr: Цена

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
sr: Одр. укупно

en: Income: %d    Total Costs: %d
sr: Приход: %d    Ук. трошак: %d

en: Sell Improvements
sr: Продај унапређења

en: Sell-Off: Results
sr: Распродаја: резултати

en: Sell _All
sr: Продај _све

en: Unit Type
sr: Врста јединице

en: ?Upgradable unit [short]:U
sr: У

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
sr: Припрема

en: Active
sr: Активно

en: Shield
sr: Штитови

en: Food
sr: Храна

en: Totals:
sr: Укупно:

en: Find _Nearest
sr: Пронађи _најближу

en: _Upgrade
sr: _Унапреди

en: Player
sr: Играч

en: Score
sr: Резултат

en: Score
sr: Резултат

en: _Launch
sr: _Лансирај

en: Theme suggested
sr: Предложена тема

en: Load theme
sr: Учитај тему

en: Keep current theme
sr: Сачувај тренутну тему

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
sr: Уз сет поља препоручена је тема „%s“.
    Тренутно се користи тема „%s“.

en: Preferred tileset
sr: Одабрани сет поља

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
sr: Уз мод је препоручен сет поља „%s“.
    Може се догодити да мод не ради уз други сет поља.
    Тренутно се користи сет поља „%s“.

en: Unit selection
sr: Одабир јединица

en: Sentry
sr: Приправност

en: new
sr: ново

en: Edit worklists
sr: Уреди листу задатака

en: _Worklists:
sr: _Листе задатака:

en: Edit Global _Worklists
sr: Уреди глобалну _листу задатака

en: Turns
sr: Кругова

en: Source _Tasks:
sr: Доступни _задаци:

en: Show _Future Targets
sr: Прикажи и из _будућности

en: Target _Worklist:
sr: Циљна _листа задатака:

en: _Add Global Worklist
sr: _Додај глобалну листу

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: Mine
sr: Рудник

en: Transform
sr: Трансформација

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
sr: Сравни

en: Close
sr: Затвори

en: _Cancel
sr: _Одустани

en: OK
sr: У реду

en: Activate unit
sr: Активирај јединицу

en: Sentry unit
sr: Стави у приправност

en: Fortify unit
sr: Утврди јединицу

en: Disband unit
sr: Распусти јединицу

en: Show future targets
sr: Прикажи из будућности

en: Trade
sr: Трговина

en: Cancel
sr: Одустани

en: Sell
sr: Продај

en: Female
sr: Женско

en: Male
sr: Мушко

en: Ok
sr: У реду

en: Keep moving
sr: Настави даље

en: Sabotage
sr: Саботажа

en: Yes
sr: Да

en: No
sr: Не

en: Keep current tileset
sr: Задржи тренутни сет поља

en: Load tileset
sr: Учитај сет поља

en: Maps
sr: Карте

en: Advances
sr: Сазнања

en: Give shared vision
sr: Даје визуру

en: Give embassy
sr: Постави амбасаду

en: Pacts
sr: Пактови

en: Irrig. Rslt/Time:
sr: Наводњ. рез/време:

en: Mine Rslt/Time:
sr: Рудник рез/време:

en: Trans. Rslt/Time:
sr: Претв. рез/време:

en: Fortified
sr: Утврђено

en: Idle
sr: Ленчарење

en: Game
sr: Игра

en: Center View
sr: Центрирај приказ

en: Done
sr: Готово

en: Go to Tile
sr: Иди на поље

en: Go to/Airlift to City...
sr: Иди или пребаци до града...

en: Patrol
sr: Патролирај

en: Upgrade
sr: Унапреди

en: Explode Nuclear
sr: Детонирај атомску бомбу

en: Auto Settler
sr: Самонасели

en: Bribe
sr: Подмићивање

en: Spaceship
sr: Свемирски брод

en: Refresh
sr: Освежи

en: Connect
sr: Повежи се

en: Disconnect
sr: Прекини везу

en: Start
sr: Започни

en: Players
sr: Играча

en: Meet
sr: Сусрет

en: Cancel Treaty
sr: Раскини споразум

en: Sell All
sr: Продај све

en: Launch
sr: Лансирање

en: Close Dialog (Esc)
sr: Затвори прозорче (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
sr: Заведи јединицу

en: Total users logged in : %d
sr: Укупно пријављених корисника: %d

en: Back
sr: Назад

en: Load Game
sr: Учитај игру

en: Server Settings
sr: Поставке сервера

en: Unit commands
sr: Наредбе јединици

en: Activate unit, close dialog
sr: Активирај јединицу, затвори прозорче

en: Upgrade unit
sr: Унапреди јединицу

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
sr: Нажалост, овде је већ куповано у овом кругу.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
sr: Нажалост, не можеш куповати овде у овом кругу.

en: Buy it?
sr: Куповина?

en: Sell it?
sr: Продај?

en: City options
sr: Опције града

en: Supported units: %d
sr: Издржаване јединице: %d

en: Present units: %d
sr: Присутне јединице: %d

en: City info
sr: Приказ града

en: Pollution: %d
sr: Загађење: %d

en: Pollution: none
sr: Загађење: нема

en: Trade routes:
sr: Трговачки путеви:

en: Trade: +%d
sr: Трговина: +%d

en: City improvements
sr: Унапређења у граду

en: Food: %d per turn
sr: Храна: %d по кругу

en: ?food:Surplus: %d
sr: Вишак: %d

en: Production: %d (%d) per turn
sr: Производња: %d (%d) по кругу

en: ?production:Support: %d
sr: Издржавање: %d

en: Trade: %d per turn
sr: Трговина: %d по кругу

en: Corruption: %d
sr: Корпуција: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
sr: Злато: %d (%d) по кругу

en: Upkeep: %d
sr: Одржавање: %d

en: Science: %d per turn
sr: Наука: %d по кругу

en: Luxury: %d per turn
sr: Потрошња: %d по кругу

en: City growth: blocked
sr: Раст града: ограничен

en: City growth: never
sr: Раст града: никада

en: City shrinks: %d %s
sr: Смањење града: %d %s

en: City growth: %d %s
sr: Раст града: %d %s

en: Stock
sr: Залихе

en: Granary
sr: амбар

en: finished
sr: завршено

en: City of %s (Population %s citizens)
sr: %s (%s становника)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
sr:  — НЕМИРИ

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
sr:  — славље

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
sr:  — задовољство

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
sr:  — под контролом градског управника.

en: Present units
sr: Присутне јединице

en: Supported units
sr: Издржаване јединице

en: Change production
sr: Промени производњу

en: Hurry production
sr: Убрзај производњи

en: Previous city
sr: Претходни град

en: Next city
sr: Наредни град

en: size
sr: величина

en: time
    to grow
sr: време
    за раст

en: Cities Report
sr: Извештај о градовима

en: Close Dialog
sr: Затвори прозорче

en: Information Report
sr: Преглед

en: Happiness Report
sr: Задовољство

en: Garrison Report
sr: Војни гарнизон

en: Maintenance Report
sr: Одржавање

en: worklist
sr: листа задатака

en: 
    finished
sr: 
    завршено

en: Presets
sr: Предлози

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
sr: %s (%s становника) : %s

en: Save settings as...
sr: Сачувај поставке као...

en: Load settings
sr: Учитај поставке

en: Delete settings
sr: Обриши поставке

en: Control city
sr: Управљај градом

en: Apply once
sr: Примени једном

en: Release city
sr: Ослободи управљања

en: Creating Server List...
sr: Правим листу сервера...

en: No LAN servers found
sr: Нема сервера у локалу

en: No public servers found
sr: Нису пронађени јавни сервери

en: Player Name :
sr: Име играча:

en: Freeciv Server :
sr: Фрицив сервер:

en: Port :
sr: Порт:

en: Next
sr: Наредни

en: Terrain Info
sr: Подаци о терену

en: Advanced Menu
sr: Напредни мени

en: Change Production
sr: Промени производњу

en: Ready all
sr: Позови све

en: Sentry idle
sr: Чекање у приправности

en: Choose Your New Government
sr: Одабери нови режим уређења

en: What nation will you be?
sr: Који народ желиш да будеш?

en: World map
sr: Карта света

en: Sea map
sr: Карта мора

en: Gold(max %d)
sr: Злато (максимално %d)

en: Diplomacy meeting
sr: Дипломатски сусрет

en: Shall we declare WAR on them?
sr: Желиш ли да им објавимо РАТ?

en: Foreign Minister
sr: Министар спољних послова

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
sr: Владару, амбасадор државе %s је пристигао
    Које су Ваше заповести?

en: Declare WAR
sr: Објави РАТ

en: Withdraw vision
sr: Повуци визуру

en: Call Diplomatic Meeting
sr: Сазови дипломатски сусрет

en: Send him back
sr: Одбиј посету

en: Select destination
sr: Одабери одредиште

note: TRANS: Future Technology
en: FT
sr: БД

en: Help : Improvements
sr: Помоћ: Унапређења

en: Help : Units
sr: Помоћ: Јединице

en: Help : Advances Tree
sr: Помоћ: Дрво сазнања

en: Foreign Intelligence Report
sr: Спољно обавештајни извештај

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
sr: Обавештајни подаци о свемирском броду који праве %s

en: Intelligence Information for the %s Empire
sr: Обавештајни извори о држави којом владају %s

en: Scale Mini Map
sr: Размера минимапе

en: Single Tile Width
sr: Ширина једног поља

en: Single Tile Height
sr: Висина једног поља

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
sr: %s Становника: %s  Година: %s  Злато %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
sr: %s Становника: %s  Година: %s  Злато %d Приход: %d Потрошња: %d Наука: %d

en: 
    City of %s
sr: 
    %s

en: Barracks
sr: касарна

en: Airport
sr: аеродром

en: City Walls
sr: градски зид

en: Disband Unit
sr: Распусти јединицу

en: Go to City
sr: Иди до града

en: Airlift to City
sr: Пребаци до града

en: Start New Game
sr: Започни игру

en: AI
sr: рачунар

en: done
sr: завршено

en: moving
sr: на потезу

en: Total
sr: Укупно

en: Tax Rate:
sr: Расподела буџета:

en: Total Income:
sr: Укупан приход:

en: Total Cost:
sr: Укупан расход:

en: Net Income:
sr: Нето приход:

en: %s max rate : %d%%
sr: %s, масимална стопа: %d%%

en: Select target :
sr: Одабери циљ :

en: Final Report:
sr: Коначни извештај:

en: The Greatest Civilizations in the world.
sr: Најбоље цивилизације у свету.

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
sr: Злато:    %3d (%+-4d)
    Потрошња: %3d
    Наука:    %3d

en: Workers
sr: радник

en: You must select a nation.
sr: Мораш одабрати народ.

en: n/a
sr: неп.

en: +%d Food / %d
sr: +%d хране / %d

en: +%d Res. / %d
sr: +%d рес. / %d

en: Ruler: %s
sr: Вођа: %s

en: Government: %s
sr: Режим владавине: %s

en: Gold: %d
sr: Злато: %d

en: Tax: %d%%
sr: Приход: %d%%

en: Science: %d%%
sr: Наука: %d%%

en: Luxury: %d%%
sr: Потрошња: %d%%

en: Researching: (Unknown)
sr: Истраживање: Непознато

en: Researching: Unknown(%d/-)
sr: Истраживање: Непознато (%d/-)

en: Researching: %s(%d/%d)
sr: Истраживање: %s (%d од %d)

en: Capital: %s
sr: Престоница: %s

en: Coastline
sr: Обала

en: Irrigation
sr: Наводњавање

en: Mines
sr: Рудници

en: Pollution & Fallout
sr: Загађења и радиоактивност

en: Focus Unit
sr: Прикажи јединицу

en: Fog of War
sr: Сенка неизвесног

en: ZOC
sr: Зона контроле

en: About Ruleset
sr: О правилима

en: * Units can paradrop from this tile.
sr: * Јединица не може да направи десант са овог поља.

en: * The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
sr: Максимална стопа расподеле на науку, приходе и јавну потрошњу је %d%%.

en: * Has unlimited science/gold/luxuries rates.
sr: * Неограничена стопа расподеле на науку, приходе и јавну потрошњу.

en: * You may grow your cities by means of celebrations.
sr: * Градови могу да расту током прослава.

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d cannot grow in this way.)
sr:  (Градови испод величине %d не могу да расту на овај начин.)

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase quickly with distance from capital.
sr: * Губици за %s расту брзо са удаљеношћу од престонице.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase with distance from capital.
sr: * Губици за %s расту са удаљеношћу од престонице.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase slowly with distance from capital.
sr: * Губици за %s расту лагано са удаљеношћу од престонице.

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Enabled
sr: Укључено

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Disabled
sr: Искључено

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
sr: Онемогући ову опцију за скривање трака за померање на карти.

en: waiting
sr: чека

en: ?Player:Name
sr: Име

en: Username
sr: Корисничко име

en: Attitude
sr: Став

en: Embassy
sr: Амбасада

en: Dipl.State
sr: Дипл. односи

en: ?Player_dlg:Host
sr: Домаћин

en: Ping
sr: Пинг

en: ?nation:Friendly(team)
sr: Пријатељски (лига)

en: ?city:Friendly(team)
sr: Пријатељски (лига)

en: Our territory
sr: Наш посед

en: Unclaimed territory
sr: Ничија земља

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
sr:  (и још %d)

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
sr[0]: , %d лампица на круг из лиге
sr[1]: , %d лампице на круг из лиге
sr[2]: , %d лампица на круг из лиге
sr[3]: , %d лампица на круг из лиге

en: Population: %s
sr: Становника: %s

en: Year: %s (T%d)
sr: Година: %s (Кр. %d)

en: Gold: %d (%+d)
sr: Злато: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
sr: Приход: %d Потрошња: %d Наука: %d

en: (Click for more info)
sr: (кликни за више детаља)

en: %s People
sr: %s становника

en: Year: %s
sr: Година: %s

en: Turn: %d
sr: Круг: %d

en: Net Income: %d
sr: Добит: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
sr: Расподела буџета: приход:%d%% потрошња:%d%% наука:%d%%

en: Researching %s: %s
sr: Истраживање %s: %s

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
sr: Опасност од глобалног загревања: %d%% (%+d%% на круг)

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
sr: Опасност од нуклеарне зиме: %d%% (%+d%% на круг)

en: %d unit | %d units
sr[0]: %d јединица
sr[1]: %d јединице
sr[2]: %d јединица
sr[3]: %d јединица

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
sr: Недостижно

en: Turns to target: %d
sr: Кругова до циља: %d

en: Shows your progress in researching the current technology.
sr: Напредак у изучавању нових сазнања и технологија.

en: Shows the progress of global warming:
sr: Ризик од глобалног отопљавања:

en: Pollution rate: %d%%
sr: Стопа загађења: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
sr: Ризик од климатске катаклизме у сваком кругу: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
sr: Ризик од нуклеарне зиме:

en: Fallout rate: %d%%
sr: Степен радиоактивности: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
sr: Ризик од нуклеарне катаклизме у сваком кругу: %d%%

en: Shows your current government:
sr: Тренутни режим владавине:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
sr: Становника:     %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
sr: Подршка:        %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
sr: Енергија:       %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
sr: Дужина лета:    %5.1f год.

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
sr: Дужина лета:       неп.

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
sr: Шанса успеха:   %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
sr: Година доласка: %8s

en: ?timeout:off
sr: искљ.

en: ?seconds:%02ds
sr: %02d сек.

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
sr: %02dм %02d сек.

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
sr: %02dч %02dм

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
sr: %02dд %02dч

en: ?duration:overflow
sr: прековремено

en: Luxury: %d total.
sr: Потрошња: %d укупно.

en: No usable default tileset found, aborting!
sr: Није пронађен употребљив сет поља, одустајем!

en: Loading tileset "%s".
sr: Учитавам сет поља „%s“.

en: Using default tileset instead.
sr: Биће коришћен подразумевани сет.

en: Isometric
sr: Изометријски

en: ?wonder:W
sr: Ч

en: ?destroyed:D
sr: У

en: ?built:B
sr: И

en: ?obsolete:O
sr: П

en: ?redundant:*
sr: *

en: network exception
sr: мрежни изузетак

en: lagging connection
sr: загушена веза

en: buffer overflow
sr: прекорачење бафера

en: %s from %s
sr: %s из места %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
sr:  (повезивање непотпуно)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
sr:  (играч, %s)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
sr:  (посматрач)

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
sr: Достигнућа: %s

en: Improvement: %s
sr: Унапређења: %s

en: City: %s
sr: Град: %s

en: Diplomat Action: %s
sr: Дипломатија: %s

en: Enemy Diplomat: %s
sr: Дипломатија непријатеља: %s

en: Global: %s
sr: Свет: %s

en: Hut: %s
sr: Колиба: %s

en: Nation: %s
sr: Народи: %s

en: Treaty: %s
sr: Споразум: %s

en: Unit: %s
sr: Јединице: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
sr: Гласање: %s

en: Wonder: %s
sr: Светска чуда: %s

en: Bought
sr: Куповина

en: Forced to Sell
sr: Приморана продаја

en: New Improvement Selected
sr: Одабрано ново унапређење

en: Sold
sr: Продато

en: Building Unavailable Item
sr: Производња недоступног

en: Captured/Destroyed
sr: Освојен или уништен

en: Celebrating
sr: Славље

en: Civil Disorder
sr: Грађанска побуна

en: Famine
sr: Глад

en: Famine Feared
sr: Прети глад

en: Growth
sr: Стабилан раст

en: May Soon Grow
sr: Очекивани скори раст

en: Needs Aqueduct
sr: Неопходан водовод

en: Needs Aqueduct Being Built
sr: Тече изградња неопходног водовода

en: Normal
sr: Обично

en: Nuked
sr: Разнет нуклеарком

en: Released from citizen governor
sr: Распуштен градски управник

en: Suggest Growth Throttling
sr: Саветована контрола раста

en: Transfer
sr: Пренос

en: Was Built
sr: Изграђен

en: Has Plague
sr: Куга

en: City Map changed
sr: Градска мапа измењена

en: Worklist Events
sr: Догађај по листи задатака

en: Production changed
sr: Промена производње

en: Caused Incident
sr: Изазван инцидент

en: Escape
sr: Бег

en: Failed
sr: Неуспешно

en: Incite
sr: Изазван

en: Poison
sr: Затруј град

en: Theft
sr: Крађа

en: Eco-Disaster
sr: Еколошка катастрофа

en: Nuke Detonated
sr: Нуклеарна експлозија

en: Barbarians in a Hut Roused
sr: Изазвани варвари

en: City Founded from Hut
sr: Настанак новог града

en: Gold Found in Hut
sr: Пронађено злато

en: Killed by Barbarians in a Hut
sr: Убијени варвари

en: Mercenaries Found in Hut
sr: Пронађени плаћеници

en: Settler Found in Hut
sr: Пронађени досељеници

en: Tech Found in Hut
sr: Нова сазнања

en: Unit Spared by Barbarians
sr: Увежбано код варвара

en: Barbarian Uprising
sr: Устанак варвара

en: Civil War
sr: Грађански рат

en: Collapse to Anarchy
sr: Суноврат у анархију

en: First Contact
sr: Први контакт

en: Learned New Government
sr: Спознаја новог вида уређења

en: Low Funds
sr: Ризница сиромашна

en: Revolution Ended
sr: Револуција окончана

en: Revolution Started
sr: Револуција почиње

en: Spaceship Events
sr: Догађаји у свемиру

en: Alliance
sr: Савезништво

en: Broken
sr: Раскид

en: Cease-fire
sr: Прекид ватре

en: Peace
sr: Мир

en: Shared Vision
sr: Дељена визура

en: Attack Failed
sr: Неуспешни напад

en: Attack Succeeded
sr: Успешан напад

en: Defender Destroyed
sr: Одбрана срушена

en: Defender Survived
sr: Одбрана успешна

en: Promoted to Veteran
sr: Проглашени херојима

en: Lost outside battle
sr: Губитак ван борбе

en: Production Upgraded
sr: Унапређење производње

en: Relocated
sr: Премештање

en: Orders / goto events
sr: Кретање ка циљу

en: Finished
sr: завршено

en: Made Obsolete
sr: Постаде застарело

en: Started
sr: Започето

en: Stopped
sr: Прекинуто

en: Will Finish Next Turn
sr: Завршетак у следећем кругу

en: AI Debug messages
sr: Поруке за исправке грешака код рачунарских противника

en: Broadcast Report
sr: Поруке са разгласа

en: Caravan actions
sr: Дешавања око каравана

en: Chat error messages
sr: Поруке о грешци у ћаскању

en: Chat messages
sr: Поруке ћаскања

en: Connect/disconnect messages
sr: Поруке о повезивању/прекиду везе

en: Diplomatic Message
sr: Дипломатска пошта

en: Error message from bad command
sr: Порука о грешци по неисправној команди

en: Game Ended
sr: Крај игре

en: Game Started
sr: Почетак игре

en: Nation Selected
sr: Одабир народа

en: Player Destroyed
sr: Пропаст играча

en: Report
sr: Извештаји

en: Server Aborting
sr: Сервер прекида

en: Server Problems
sr: Проблеми са сервером

en: Message from server operator
sr: Порука од оператера сервера

en: Server settings changed
sr: Промена поставки сервера

en: Turn Bell
sr: Звонце за круг

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
sr: Нова година

en: Novice
sr: почетник

en: Easy
sr: лагано

en: Hard
sr: тешко

en: Cheating
sr: варалица

en: Experimental
sr: експеримент

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
sr: Геноцидни

en: ?attitude:Belligerent
sr: Приправан

en: ?attitude:Hostile
sr: Непријатељски

en: ?attitude:Uncooperative
sr: Напети

en: ?attitude:Uneasy
sr: Отежани

en: ?attitude:Neutral
sr: Неутрални

en: ?attitude:Respectful
sr: Поштовање

en: ?attitude:Helpful
sr: Пријатељски

en: ?attitude:Enthusiastic
sr: Ентузијазам

en: ?attitude:Admiring
sr: Дивљење

en: ?attitude:Worshipful
sr: Обожавање

en: ?diplomatic_state:Armistice
sr: Примирје

en: ?diplomatic_state:War
sr: Рат

en: ?diplomatic_state:Never met
sr: Без контакта

en: ?diplomatic_state:Team
sr: Лига

en: Future Tech.
sr: Техн. будућности

note: TRANS: Unit class
en: %s units
sr: %s јединица

en: Size %d
sr: Величина %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
sr: рач. %s

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
sr: %s посед

en: After %s
sr: За: %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
sr: Могуће %s

en: River
sr: Река

en: Team %d
sr: Лига %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
sr: лига %s

en: team %d
sr: лига %d

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
sr: копнена

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
sr: океанска

en: Fortifying
sr: Утврђивање

en: Goto
sr: Померање

en: Explore
sr: Истраживање

en: Fallout
sr: Радиоактивност

en: Moves
sr: Потеза

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
sr: Жао ми је, унапређење јединице „%s“ (још) није могуће.

en: You can only upgrade units in your cities.
sr: Унапређење је могуће само док је јединица у граду.

en: Freeciv version %s %s
sr: Фрицив издање %s %s

en: (beta version)
sr: (бета издање)

en: Freeciv version %s (%s)
sr: Фрицив издање %s (%s)

en: Freeciv version %s
sr: Фрицив издање %s

en: betatest version
sr: бета издање за тестирање

en: version
sr: издање

en: January
sr: јануару

en: February
sr: фебруару

en: March
sr: марту

en: April
sr: априлу

en: May
sr: мају

en: June
sr: јуну

en: July
sr: јулу

en: August
sr: августу

en: September
sr: септембру

en: October
sr: октобру

en: November
sr: новембру

en: December
sr: децембру

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
sr: ОВО ЈЕ БЕТА ИЗДАЊЕ
    Издање Фрицив %s ће бити спремно у
    %s за преузимање са %s

en: 'Cause civilization should be free!
sr: Јер дух цивилизације мора бити слободан!

en: Aqueduct
sr: водовод

en: Bank
sr: банка

en: Barracks II
sr: касарна II

en: Barracks III
sr: касарна III

en: Cathedral
sr: катедрала

en: Colosseum
sr: колосеум

en: Courthouse
sr: судница

en: Factory
sr: фабрика

en: Hydro Plant
sr: хидроцентрала

en: Library
sr: библиотека

en: Marketplace
sr: пијаца

en: Mass Transit
sr: градски превоз

en: Mfg. Plant
sr: индустријска зона

en: Nuclear Plant
sr: нуклеарна електрана

en: Palace
sr: палата

en: Power Plant
sr: термоцентрала

en: Recycling Center
sr: центар рециклаже

en: SDI Defense
sr: СДИ одбрана

en: Space Component
sr: погон с. брода

en: Space Module
sr: модул с. брода

en: Space Structural
sr: структура с. брода

en: Temple
sr: храм

en: University
sr: универзитет

en: Apollo Program
sr: аполо програм

en: Colossus
sr: Колос

en: Copernicus' Observatory
sr: Коперникова обсерваторија

en: Cure For Cancer
sr: Лек за рак

en: Darwin's Voyage
sr: Дарвиново путовање

en: Great Library
sr: Александријска библиотека

en: Great Wall
sr: Кинески зид

en: Hanging Gardens
sr: Висећи вртови

en: Hoover Dam
sr: Хувердам

en: Isaac Newton's College
sr: Школа Исака Њутна

en: J.S. Bach's Cathedral
sr: Бахова катедрала

en: Lighthouse
sr: Светионик

en: Magellan's Expedition
sr: Магеланово путовање

en: Manhattan Project
sr: Пројекат Менхетн

en: Michelangelo's Chapel
sr: Микеланђелова капела

en: Oracle
sr: Пророчиште

en: Pyramids
sr: Пирамиде

en: SETI Program
sr: СЕТИ програм

en: United Nations
sr: Уједињење нације

en: ?Taxman:T
sr: П

en: Civ1 ruleset
sr: Цив1 правила

en: Team 0
sr: Лига 0

en: Team 1
sr: Лига 1

en: Team 2
sr: Лига 2

en: Team 3
sr: Лига 3

en: Anarchy
sr: Безвлашће

en: Despotism
sr: Деспотија

en: Monarchy
sr: Краљевина

en: Communism
sr: Комунизам

en: Republic
sr: Република

en: Democracy
sr: Демократија

en: ?nationgroup:Ancient
sr: древни

en: ?nationgroup:Modern
sr: савремени

en: American
sr: амерички

en: ?plural:Americans
sr: Американаца

en: Aztec
sr: астечки

en: ?plural:Aztecs
sr: Астека

en: Babylonian
sr: вавилонски

en: ?plural:Babylonians
sr: Вавилонаца

en: Chinese
sr: кинески

en: ?plural:Chinese
sr: Кинеза

en: Egyptian
sr: египатски

en: ?plural:Egyptians
sr: Египћана

en: English
sr: енглески

en: ?plural:English
sr: Енглеза

en: French
sr: француски

en: ?plural:French
sr: Француза

en: German
sr: немачки

en: ?plural:Germans
sr: Немаца

en: Greek
sr: грчки

en: ?plural:Greeks
sr: Грка

en: Indian
sr: индијски

en: ?plural:Indians
sr: Индијаца

en: Mongol
sr: монголски

en: ?plural:Mongols
sr: Монголаца

en: Roman
sr: римски

en: ?plural:Romans
sr: Римљана

en: Russian
sr: руски

en: ?plural:Russians
sr: Руса

en: Zulu
sr: зулу

en: ?plural:Zulus
sr: Зулу

en: Barbarian
sr: варвара

en: ?plural:Barbarians
sr: Варвара

en: ?citystyle:European
sr: европски

en: ?citystyle:Classical
sr: класични

en: ?citystyle:Tropical
sr: тропски

en: ?citystyle:Asian
sr: азијски

en: ?citystyle:Babylonian
sr: вавилонски

en: ?citystyle:Celtic
sr: келтски

en: ?citystyle:Renaissance
sr: ренесансни

en: ?citystyle:Industrial
sr: индустријски

en: ?citystyle:Modern
sr: савремени

en: ?citystyle:PostModern
sr: футуристички

en: Advanced Flight
sr: Напредна авијација

en: Alphabet
sr: Алфабет

en: Astronomy
sr: Астрономија

en: Atomic Theory
sr: Теорија атома

en: Automobile
sr: Аутомобилизам

en: Banking
sr: Банкарство

en: Bridge Building
sr: Мостоградња

en: Bronze Working
sr: Обрада бронзе

en: Ceremonial Burial
sr: Обредно сахрањивање

en: Chemistry
sr: Хемија

en: Chivalry
sr: Витештво

en: Code of Laws
sr: Писани закон

en: Combustion
sr: Сагоревање

en: Computers
sr: Рачунари

en: Construction
sr: Грађевинарство

en: Currency
sr: Новац

en: Electricity
sr: Електрицитет

en: Electronics
sr: Електроника

en: Engineering
sr: Инжињерија

en: Explosives
sr: Експлозиви

en: Feudalism
sr: Феудализам

en: Flight
sr: Авијација

en: Fusion Power
sr: Енергија фузије

en: Genetic Engineering
sr: Генетски инжењеринг

en: Gunpowder
sr: Барут

en: Horseback Riding
sr: Коњичко јахање

en: Industrialization
sr: Индустријализација

en: Invention
sr: Проналазаштво

en: Iron Working
sr: Обрада гвожђа

en: Labor Union
sr: Синдикално удруживање

en: Literacy
sr: Књижевност

en: Magnetism
sr: Магнетизам

en: Map Making
sr: Израда карата

en: Masonry
sr: Зидарство

en: Mass Production
sr: Масовна производња

en: Mathematics
sr: Математика

en: Medicine
sr: Медицина

en: Metallurgy
sr: Металургија

en: Mysticism
sr: Мистицизам

en: Navigation
sr: Навигација

en: Nuclear Fission
sr: Цепање атома

en: Nuclear Power
sr: Атомска енергија

en: Philosophy
sr: Филозофија

en: Physics
sr: Физика

en: Plastics
sr: Пластика

en: Pottery
sr: Грнчарија

en: Recycling
sr: Рециклажа

en: Religion
sr: Религија

en: Robotics
sr: Роботика

en: Rocketry
sr: Ракетни погон

en: Space Flight
sr: Лет у свемир

en: Steam Engine
sr: Парна машина

en: Steel
sr: Челик

en: Superconductors
sr: Суперпроводници

en: The Corporation
sr: Корпорације

en: The Republic
sr: Република

en: The Wheel
sr: Точак

en: Theory of Gravity
sr: Теорија гравитације

en: Writing
sr: Писање

en: Ocean
sr: Океан

en: Arctic
sr: Стални лед

en: Desert
sr: Пустиња

en: Forest
sr: Шума

en: Grassland
sr: Трава

en: Hills
sr: Брда

en: Jungle
sr: Џунгла

en: Mountains
sr: Планине

en: Plains
sr: Равнице

en: Swamp
sr: Мочвара

en: Tundra
sr: Тундра

en: ?animals:Game
sr: Ловина

en: Coal
sr: Угаљ

en: Fish
sr: Риба

en: Gems
sr: Драгуљи

en: Horses
sr: Коњи

en: Oasis
sr: Оаза

en: Oil
sr: Нафта

en: Fortress
sr: Шума

en: Railroad
sr: Пруга

en: green
sr: новајлија

en: veteran
sr: херој

en: Settlers
sr: насељеник

en: Militia
sr: милиција

en: Phalanx
sr: фаланга

en: Legion
sr: легија

en: Musketeers
sr: мускетар

en: Riflemen
sr: пешадинац

en: Mech. Inf.
sr: оклопни батаљон

en: Cavalry
sr: коњица

en: Chariot
sr: двоколице

en: Knights
sr: витезови

en: Armor
sr: тенк

en: Catapult
sr: катапулт

en: Cannon
sr: топ

en: Artillery
sr: артиљерија

en: Fighter
sr: ловац

en: Bomber
sr: бомбардер

note: TRANS: unit type
en: Trireme
sr: бродић

en: Sail
sr: једрењак

en: Frigate
sr: фригата

en: Ironclad
sr: оклопњача

en: Cruiser
sr: крстарица

en: Battleship
sr: бојни брод

en: Submarine
sr: подморница

en: Carrier
sr: носач авиона

en: Transport
sr: транспортер

en: Nuclear
sr: атомска бомба

en: Diplomat
sr: дипломата

en: Caravan
sr: караван

en: Barbarian Leader
sr: вођа варвара

en: Coastal Defense
sr: обалска заштита

en: Offshore Platform
sr: нафтна платформа

en: Police Station
sr: полицијска станица

en: Port Facility
sr: бродоградилиште

en: Research Lab
sr: истраживачки центар

en: SAM Battery
sr: ПВО систем

en: Sewer System
sr: канализација

en: Solar Plant
sr: соларна електрана

en: Stock Exchange
sr: берза

en: Super Highways
sr: мега аутопут

en: Supermarket
sr: супермаркет

en: A.Smith's Trading Co.
sr: Предузеће Адама Смита

en: Eiffel Tower
sr: Ајфелова кула

en: King Richard's Crusade
sr: Поход Краља Ричарда

en: Leonardo's Workshop
sr: Леонардова радионица

en: Marco Polo's Embassy
sr: Амбасада Марка Пола

en: Statue of Liberty
sr: Кип слободе

en: Sun Tzu's War Academy
sr: Сун Цуова војна академија

en: Civ2 ruleset
sr: Цив2 правила

en: Fundamentalism
sr: Фундаментализам

en: Carthaginian
sr: картагински

en: ?plural:Carthaginians
sr: Картагињана

en: Japanese
sr: јапански

en: ?plural:Japanese
sr: Јапанаца

en: Persian
sr: персијски

en: ?plural:Persians
sr: Персијанаца

en: Spanish
sr: шпански

en: ?plural:Spanish
sr: Шпанаца

en: Viking
sr: викиншки

en: ?plural:Vikings
sr: Викинга

en: Amphibious Warfare
sr: Амфибијско ратовање

en: Combined Arms
sr: Комбиновано оружје

en: Economics
sr: Економија

en: Environmentalism
sr: Заштита средине

en: Espionage
sr: Шпијунажа

en: Guerilla Warfare
sr: Герилска тактика

en: Laser
sr: Ласери

en: Leadership
sr: Лидерство

en: Machine Tools
sr: Машине

en: Miniaturization
sr: Минијатуризација

en: Mobile Warfare
sr: Мобилно ратовање

en: Monotheism
sr: Монотеизам

en: Polytheism
sr: Политеизам

en: Radio
sr: Радио

en: Seafaring
sr: Морепловство

en: Stealth
sr: Радарска невидљивост

en: Tactics
sr: Тактика

en: Theology
sr: Теологија

en: Warrior Code
sr: Ратничка тактика

en: Glacier
sr: Глечар

en: Iron
sr: Гвожђе

en: Furs
sr: Крзно

en: Fruit
sr: Воће

en: Buffalo
sr: Бизони

en: Wheat
sr: Жито

en: Peat
sr: Тресет

en: Pheasant
sr: Фазан

en: Ivory
sr: Слоновача

en: Silk
sr: Свила

en: Spice
sr: Зачини

en: Whales
sr: Китови

en: Wine
sr: Вино

en: Farmland
sr: Њива

en: Airbase
sr: Ваздушна база

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
sr: хеликоптер

en: Engineers
sr: инжињерац

en: Warriors
sr: ратник

en: Archers
sr: стрелац

en: Pikemen
sr: копљаник

en: Fanatics
sr: фанатик

en: Partisan
sr: партизан

en: Alpine Troops
sr: скијашки одред

en: Marines
sr: маринац

en: Paratroopers
sr: падобранац

en: Horsemen
sr: коњаник

en: Elephants
sr: слон

en: Crusaders
sr: крсташ

en: Dragoons
sr: лака коњица

en: Howitzer
sr: минобацач

en: Stealth Fighter
sr: невидљиви ловац

en: Stealth Bomber
sr: невидљиви бомбардер

en: Caravel
sr: каравела

en: Galleon
sr: галија

en: Destroyer
sr: разарач

en: AEGIS Cruiser
sr: ракетна крстарица

en: Cruise Missile
sr: крстарећа ракета

en: Spy
sr: шпијун

en: Freight
sr: шлепер

en: Explorer
sr: извиђач

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
sr: Међу старим списима откривено сазнање %s .

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
sr: Група пријатељских плаћеника се прикључила нашем походу.

en: You found a friendly city.
sr: Пријатељски град је пронађен.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
sr: Пријатељски номади су занемели пред тобом и одлучили да ти се придруже.

en: An abandoned village is here.
sr: Овде је напуштено село.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
sr: Изазва побуну хорде варвара!

en: Your %s has been killed by barbarians!
sr: Варвари су надјачали. Наш %s је отпевао своје!

en: ?nationgroup:Medieval
sr: средњовековни

en: ?nationgroup:African
sr: афрички

en: ?nationgroup:American
sr: амерички

en: ?nationgroup:Asian
sr: азијски

en: ?nationgroup:European
sr: европски

en: ?nationgroup:Oceanian
sr: океанијски

en: Coinage
sr: новац

en: hardened
sr: тврдокорни

en: elite
sr: елитни

en: AWACS
sr: авакс

en: Freeciv Server Selection
sr: Избор Фрицив сервера

en: Freeciv Server List
sr: Листа Фрицив сервера

en: The following clauses have been agreed upon:
sr: Договор је постигнут по следећим условима:

en: Erase clause
sr: Обриши услов

en: Shared vision
sr: Визура

en: Make new homecity
sr: Прогласи за родни град

en: Select tax, luxury and science rates:
sr: Одреди стопе за приход, потрошњу и науку:

en: Help:
sr: Помоћ:

en: Available worklists
sr: Доступне листе задатака

en: Rename
sr: Преименуј

en: Insert
sr: Уметни

en: Orders
sr: Наредбе

en: Reports
sr: Извештаји

en: Current worklist
sr: Текућа листа задатака

en: Up
sr: Горе

en: Down
sr: Доле

en:  Sell
sr:  Продај

en: Activate Units
sr: Позови јединице

en:  Buy
sr:  Купи

en: Intelligence
sr: Обавештајна

en: Popup City
sr: Отвори град

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
sr: Предигра

en:  - Trade surplus.
sr:  - Трговински вишак.

en:  - Luxury and science output.
sr:  - Допринос за поштрошњу и науку

en: Arab
sr: арапски

en: ?plural:Arabs
sr: Арапа

en: Austrian
sr: аустријски

en: ?plural:Austrians
sr: Аустријанаца

en: Brazilian
sr: бразилски

en: ?plural:Brazilians
sr: Бразилаца

en: Byzantine
sr: византијски

en: ?plural:Byzantines
sr: Византинаца

en: Danish
sr: дански

en: ?plural:Danes
sr: Данаца

en: Dutch
sr: холандски

en: ?plural:Dutch
sr: Холанђана

en: Ethiopian
sr: етиопски

en: ?plural:Ethiopians
sr: Етиопљана

en: Inca
sr: инка

en: ?plural:Incas
sr: Инка

en: Indonesian
sr: индонежански

en: ?plural:Indonesians
sr: Индонежана

en: Italian
sr: италијански

en: ?plural:Italians
sr: Италијана

en: Korean
sr: кореански

en: ?plural:Koreans
sr: Кореанаца

en: Mayan
sr: мајеанске

en: ?plural:Mayas
sr: Маја

en: Polish
sr: пољски

en: ?plural:Poles
sr: Пољака

en: Portuguese
sr: португалски

en: ?plural:Portuguese
sr: Португалаца

en: Sumerian
sr: сумерићански

en: ?plural:Sumerians
sr: Сумерићана

en: Swedish
sr: шведски

en: ?plural:Swedes
sr: Швеђана

en: Thai
sr: таи

en: ?plural:Thai
sr: Таи

en: ?plural:Turks
sr: Турака

en: Iberian Peninsula (classic/large)
sr: Пиринејско полуострво (велика, стандардно)

en: Tutorial
sr: Водич

en: Clean fallout
sr: Очисти радиоактивност

en: Upkeep
sr: Одржавање

en: Tileset
sr: Сет поља

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
sr: Пажња: име „%s“ је заузето, име новог корисника промењено у „%s“.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
sr: Нажалост, на овом серверу гостима приступ није дозвољен.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
sr: %s: одбијена веза, приступ госима није дозвољен.

en: Enter password for %s:
sr: Унеси лозинку за %s:

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
sr: Нажалост, овај сервер је само за унапред регистроване кориснике.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
sr: %s одбијен, приступ дозвољен само унапред регистрованим корисницима.

en: Sorry, too many wrong tries...
sr: Жалим, исувише неуспелих покушаја...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
sr: %s: одбијена веза, исувише неуспелих задавања лозинке за новог корисника.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
sr: %s: одбијена веза, исувише неуспелих уноса лозинке.

en: Your password is incorrect. Try again.
sr: Лозинка је неисправна. Покушај поново.

en: Sorry, your connection timed out...
sr: Жалим, време за везу је истекло...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
sr: %s: одбијена веза, време чекања на лозинку је истекло.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
sr: Лозинка је исувише кратка, минимална дужина је %d. Покушај поново.

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
sr: %s усуд и немирна времена можда нам прете. Запамти, %s им је сада вођа.

en: Native unrest near %s led by %s.
sr: Побуна домородаца недалеко од места %s под вођством неког ко се зове %s.

en: Sea raiders seen near %s!
sr: Примећени пирати код места %s!

en: You have already sold something here this turn.
sr: Овде је већ нешто распродато у овом кругу.

en: Cannot buy in city created this turn.
sr: Куповина није могућа у граду који је тек настао.

en: You have already bought this turn.
sr: Куповина се већ одиграла у овом кругу.

en: You don't buy %s!
sr: %s: нема куповине!

en: Can't buy units when city is in disorder.
sr: Док су у граду немири није могуће куповати једнице.

en: You have bought this turn, can't change.
sr: У овом кругу је куповано, промена није могућа.

en: You already have a city called %s.
sr: Већ постоји град који се зове %s.

en: A city called %s already exists.
sr: Град који се зове %s већ постоји.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
sr: %s се не може користити за име града. Име је резервисано за %s.

en: City no. %d
sr: Град број %d

en: A poorly-named city
sr: Лоше име за град

en: Changed homecity of %s to %s.
sr: Нови родни град за јединицу %s је %s

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
sr: Пребачена јединица %s у држави %s из места %s у %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
sr: Пребачена јединица %s из места %s у %s.

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
sr: %s %s нестаде при премештају у %s град %s

en: %s lost along with control of %s.
sr: Јединица %s оде скупа са градом %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
sr: %s се поново изгради у месту %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
sr: Већ постоји место %s. Име града је промењено у %s.

en: You have founded %s.
sr: Основано је место %s.

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
sr: Премештена јединица %s из расељеног места %s пошто на пољу %s не може остати.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
sr: Када је место %s расељено, %s не могаше да се извуче те се изгуби и пропаде.

en: You destroy %s completely.
sr: Место %s је сравњено са земљом.

en: %s has been destroyed by %s.
sr: Град %s сравнила је војска коју предводи %s.

en: You conquer %s.
sr: Освојисмо %s.

en: %s conquered %s.
sr: Народ %s освоји место %s.

en: You have liberated %s!
sr: Ослободили смо место %s!

en: %s liberated %s.
sr: Народ %s ослободише место %s.

en: The %s have stopped building The %s in %s.
sr: У држави %s обуставише да граде %s у месту %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
sr:  по листи задатака

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
sr: Сада се прави %2$s у месту %1$s%3$s

en: The %s have started building The %s in %s.
sr: У држави %s граде %s у месту %s.

en: The size of the city map of %s is %s.
sr: Величина карте места %s је %s.

en: increased
sr: увећана

en: reduced
sr: смањена

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
sr: Вест: Светско чудо %s у месту %s ће бити довршено у следећем кругу.

en: %s may soon grow to size %i.
sr: Место %s би могло ускоро порасти на величину %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
sr: Пажња: Глад вреба у месту %s.

en: %s grows to size %d.
sr: %s порасте у величину %d.

en: Famine feared in %s, %s lost!
sr: Вреба глад у месту %s, %s оде у неповрат!

en: Famine causes population loss in %s.
sr: Глад узима данак, %s има све мање становника.

en: Famine destroys %s entirely.
sr: Глад је превладала. %s више не постоји.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
sr: %s у изградњи постаде %s у месту %s.

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
sr: Листа задатака у месту %s је сада празна.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
sr: %s не може да издржава јединицу %s, јединица распуштена.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
sr: Житељи у месту %s ишчезоше због неуспеха да издржавају јединицу %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
sr: У месту %s гради се %s што више није доступно.

en: The %s have finished building %s in %s.
sr: Народ %s заврши %s у месту %s.

en: %s has finished building %s.
sr: Направи се %2$s у месту %1$s.

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
sr: У месту %s заврши се %s.

en: Pollution near %s.
sr: Загађење недалеко од места %s.

en: Order restored in %s.
sr: Ред је успостављен у месту %s.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
sr: %s је пала, дух преврата обавија земљу.

en: Show help about server commands and server options.
sr: Приказује помоћ о наредбама сервера и његовим опцијама.

en: Quit the game and shutdown the server.
sr: Заврши игру и угаси сервер.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
sr: име конекције

en: Cut a client's connection to server.
sr: Прекида конекцију клијента према серверу.

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
sr: Добродошли у %s на серверу %s, порт %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
sr: Добродошли у %s сервер на порту %d.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
sr: Пријављени сте као „%s“ без придруженог играча у игри.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
sr: Пријављени сте као „%s“ придружени играчу „%s“

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
sr: Захтевана је предаја престонице (%s), споразум је неприхватљив.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
sr: Нема довољно злата у ризници, споразум је неприхватљив.

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
sr: Један од градова које народ %s поклања је уништен! Споразум је прекршен!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
sr: Народ %s више не управља местом %s! Споразум је прекршен!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
sr: Народ %s нема обећану количину златника! Споразум је прекршен!

en: You gave an embassy to %s.
sr: %s сада има амбасаду у нашој држави.

en: %s allowed you to create an embassy!
sr: %s даде сагласност за изградњу наше амбасаде!

en: You are taught the knowledge of %s.
sr: %s стиже као сазнање на поклон.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
sr: Картографи %s уступише нам карту копна.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
sr: Картографи %s уступише нам карту мора.

en: You agree on a cease-fire with %s.
sr: %s прихвати прекид ватре.

en: You agree on an alliance with %s.
sr: %s је сада савезник.

en: You give shared vision to %s.
sr: %s сада има нашу визуру.

en: %s gives you shared vision.
sr: %s даје визуру.

en: %s canceled the meeting!
sr: %s прекиде сусрет!

en: Meeting with %s canceled.
sr: %s напусти сусрет.

en: The %s are no more!
sr: Држава %s више не постоји!

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
sr: Стопа „%s“ премашује максималну стопу у уређењу „%s“.

en: %s now governs the %s as a %s.
sr: %3$s %2$s одјекује: %1$s за предводника!

en: Revolution: returning to anarchy.
sr: Револуција: повратак у безвлашће.

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
sr: Стопа за приход премашује дозвољену, прилагођено.

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
sr: Стопа за науку премашује дозвољену, прилагођено.

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
sr: Стопа за потрошњу премашује дозвољену, прилагођено.

en: %s no longer gives us shared vision!
sr: %s нам више не пружа визуру!

en: Removing player %s.
sr: Избацујем играча %s.

en: You've been removed from the game!
sr: Избачени смо из игре!

en: %s has been removed from the game.
sr: Играч %s је избачен из игре.

en: Please choose a non-blank name.
sr: Изабери име које није празно.

en: That nation is already in use.
sr: Народ је већ изабран.

en: Another player already has the name '%s'. Please choose another name.
sr: Већ постоји играч под именом „%s“. Одабери друго име.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
sr: Изабери име које се састоји само од ASCII знакова (енглески алфабет, цифре, размаци и други знаци).

en: Player no. %d
sr: Играча бр. %d

en: A poorly-named player
sr: Лоше име за играча

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
sr: Сусрели смо народ %s који предводи %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
sr: Није могуће гурнути државу %s у грађански рат - превише играча

en: Could not throw %s into civil war - no available nations
sr: Није могуће гурнути државу %s у грађански рат - недостају народи

en: Your nation is thrust into civil war.
sr: Наш народ је гурнут у грађански рат.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
sr: %s је побуњенички вођа %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
sr: Место %s објављује верност држави %s.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
sr: %s Писање %s о НАЈБОГАТИЈИМ цивилизацијама света.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
sr: %s Писање %s о НАЈНАПРЕДНИЈИМ цивилизацијама света.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
sr: %s Писање %s о НАЈВИШЕ НАОРУЖАНИМ цивилизацијама света.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
sr: %s Писање %s о НАЈСРЕЋНИЈИМ цивилизацијама света.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
sr: %s Писање %s о НАЈВЕЋИМ цивилизацијама света.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
sr: Херодота

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
sr: Тукидида

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
sr: Плинија старијег

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
sr: Ливија

en: Population
sr: Становника

en: Land Area
sr: Територија

en: Settled Area
sr: Насељена област

en: Research Speed
sr: Брзина истраживања

en: Military Service
sr: Војни рок

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
sr: %2d: Врховни народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
sr: %2d: Величанствени народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
sr: %2d: Велики народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
sr: %2d: Славни народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
sr: %2d: Изврсни народ народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
sr: %2d: Значајни народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
sr: %2d: Уважени народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
sr: %2d: Просечни народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
sr: %2d: Осредњи народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
sr: %2d: Обични народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
sr: %2d: Патетични народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
sr: %2d: Бескорисни народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
sr: %2d: Безвредни народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
sr: %2d: Ништавни народ %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
sr: %2d: Бедни народ %s

en: Historian Publishes!
sr: Историчар објављује!

note: TRANS:"The French City of Lyon (team 3) of size 18".
en: %2d: The %s City of %s (%s) of size %d,
sr: %2d: У држави %s место %s  (%s) величине %d,

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
sr: %2d: У држави %s место %s величине %d,

en: Traveler's Report:
sr: Писање путника:

en: The Five Greatest Cities in the World!
sr: Пет највећих градова у свету!

note: TRANS: "Colossus in Rhodes (Greek, team 2)".
en: %s in %s (%s, %s)
sr: %s у месту %s у држави %s (%s)

en: %s in %s (%s)
sr: %s у држави %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
sr: Чудо %s је УНИШТЕНО

note: TRANS: "([...] (Roman, team 4))".
en: (building %s in %s (%s, %s))
sr: (изградња чуда %s у месту %s (држава %s, %s))

en: (building %s in %s (%s))
sr: (изградња чуда %s у месту %s (држава %s))

en: Demographics Report:
sr: Демографски извештај:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
sr: Нажалост, демографски извештај није достпан.

en: %s %s (%s)
sr: %s у држави %s (%s)

en: Population
sr: Становника

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
sr: Трговина
    (хиљада добара)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
sr: Производња
    (хиљада тона)

en: Cities
sr: Градови

en: Technologies
sr: Достигнућа

en: Military Service
    (months)
sr: Војни рок
    (месеци)

en: Wonders
sr: Светска чуда

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
sr: Површина копна
    (кв. миља)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
sr: Насељено
    (кв. миља)

en: Literacy
    (%)
sr: Писменост
    (%)

en: Spaceship
sr: Свемирски брод

en: Built Units
sr: Изграђене јединице

en: Killed Units
sr: Убијене јединице

en: Unit Losses
sr: Губици јединица

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
sr: Не могу да пронађем читљиву датотеку са правилима за %s.%s.

en: Loading rulesets.
sr: Учитавам правила.

en: %s has been added as human player.
sr: Играч %s придружен као људски противник.

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
sr: %s бира неисправан народ, сада води народ %s.

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
sr: Сервер не може да чита стандардни улаз. Занемарено.

en: rejected
sr: одбијено

en: Restarting for lack of players.
sr: Рестартовање услед недостатка играча.

en: Restarting in %d seconds for lack of players.
sr: Рестартовање (за %d сек.) услед недостатка играча.

en: restarting soon for lack of players
sr: ускоро рестартовање услед недостатка играча

en: ping timeout
sr: пинг истекао

en: client disconnected
sr: веза са клијентом прекинута

en: Server: bad address: <%s:%d>.
sr: Сервер: неисправна адреса <%s:%d>.

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
sr: У току

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
sr: Игра завршена

en: Number of tiles
sr: Број поља

en: Tiles per player
sr: Поља по играчу

en: Width and height
sr: Ширина и висина

en: Wrap East-West
sr: Смотај исток-запад

en: Wrap North-South
sr: Смотај север-југ

en: Hexagonal
sr: Шестоугаоно

en: Scenario map
sr: Карта приче

en: Fully random height
sr: Потпуно случајна висина

en: Pseudo-fractal height
sr: Квазифрактална висина

en: Island-based
sr: Острва

en: Generator's choice
sr: Избор генератора

en: One player per continent
sr: Један играч по континенту

en: Two or three players per continent
sr: Два или три играча по континенту

en: All players on a single continent
sr: Сви играчи на једном континенту

en: Depending on size of continents
sr: Зависно од величине континента

en: See everything inside borders
sr: Приказ свега унутар граница

en: Borders expand to unknown, revealing tiles
sr: Границе које се шире у непознато откривају поља

en: Enabled for everyone
sr: Омогућено свима

en: Only allowed between human players
sr: Омогућено између стварних играча

en: Only allowed between AI players
sr: Омогућено између рачунарских

en: Restricted to teams
sr: Ограничено на тимове

en: Disabled for everyone
sr: Онемогућено свима

en: No restrictions
sr: Без ограничења

en: Unique to a player
sr: Јединствено по играчу

en: Globally unique
sr: Јединствено на свету

en: No city name stealing
sr: Без крађе имена града

en: No barbarians
sr: Без варвара

en: Only in huts
sr: Само у селима

en: Normal rate of appearance
sr: Нормална стопа појављивања

en: Frequent barbarian uprising
sr: Чести устанци варавара

en: Raging hordes
sr: Бесне хорде

en: Allows units to be airlifted from allied cities
sr: Дозвољава пребацивање јединица из савезничких градова

en: Allows units to be airlifted to allied cities
sr: Дозвољава пребацивање јединица у савезничке градове

en: disabled
sr: искључено

en: enabled
sr: укључено

en: Map area (in thousands of tiles)
sr: Величина карте (у хиљадама поља)

en: Number of (land) tiles per player
sr: Број копнених поља по играчу

en: Map width in tiles
sr: Ширина карте у пољима

en: Map height in tiles
sr: Висина карте у пољима

en: Method used to generate map
sr: Метод за генерисање карте

en: Method used to choose start positions
sr: Метод за одређивање почетне позиције

en: Presence of 1x1 islands
sr: Присуство 1x1 острва

en: Whether the poles are separate continents
sr: Јесу ли полови посебни континенти

en: Nuclear winter
sr: Атомска зима

en: Limited number of AI players
sr: Ограничен број рачунарских противника

en: List of players' initial units
sr: Списак јединица на почетку

en: Technology trading
sr: Трговина достигнућима

en: Gold trading
sr: Трговина златом

en: City trading
sr: Трговина градовима

en: Reduce city population after attack
sr: Умањи број становника по нападу

en: National borders
sr: Државне границе

en: Barbarian onset turn
sr: Круг за појаву варвара

en: Airlifting style
sr: Стил пребацивања

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
sr: Изгради палату по освајању престонице

en: You are not allowed to change the setting '%s'.
sr: Није дозвољена промена поставке „%s“.

en: Missing value.
sr: Недостаје вредност.

en: This setting is not a boolean.
sr: Ово подешавање није да/не.

en: This setting is not an integer.
sr: Ово подешавање није цео број.

en: Value out of range: %d (min: %d; max: %d).
sr: Вредност изван опсега: %d (мин: %d; макс: %d).

en: This setting is not a string.
sr: Ово подешавање није текст.

en: String value too long (max length: %lu).
sr: Текстуална вредност је предугачка (макс: %lu).

en: This setting is not an enumerator.
sr: Ово подешавање није листа.

note: TRANS: only emphasizing a string.
en: "%s"
sr: „%s“

en: This setting is not a bitwise.
sr: Ово подешавање није битовска маска.

en: Ruleset: '%s' has been set to %s.
sr: Правила: „%s“ постављено на %s.

en: Ruleset: '%s' has been locked by the ruleset.
sr: Правила: „%s“ закључано сетом правила.

en: Savegame: '%s' has been set to %s.
sr: Сачувана игра: „%s“ постављено на %s.

en: Geological
sr: Геолошки

en: Sociological
sr: Друштвени

en: Economic
sr: Економски

en: Military
sr: Војни

en: Scientific
sr: Научни

en: Internal
sr: Интерно

en: Networking
sr: Мрежа

en: Vital
sr: Пресудно

en: Situational
sr: Повремени

en: Rare
sr: Ретки

en: Changed
sr: Измењено

en: Locked
sr: Закључано

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
sr: Морамо имати престоницу за лансирање свемирског брода.

en: Your spaceship is already launched!
sr: Свемирски брод је већ лансиран!

en: Your spaceship can't be launched yet!
sr: Свемирски брод не може бити лансиран!

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
sr: Наредба за свемирски брод, али ми свемирски брод немамо!

en: You can't modify your spaceship after launch!
sr: Није могуће мењати свемирски брод по лансирању!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
sr: Нема слободних структура свемирског брода!

en: That Space Structural would not be connected!
sr: Структура свемирског брода не може бити повезана!

en: You don't have any unplaced Space Components!
sr: Нема слободних компоненти свемирског брода!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
sr: Свемирски брод државе %s је стигао на Алфа Кентаури.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
sr: Без навођења из престонице, свемирски брод %s је изгубљен!

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
sr: , народ %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
sr: народ %s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
sr: Победа у причи за %s.

en: Team victory to %s.
sr: Тимска победа за %s.

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Allied victory to %s.
sr: Савезничка победа за %s.

en: Game ended in victory for %s.
sr: Игра заврешна победом за %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
sr: Забринути грађани истичу да прекид ватре које ти и %s потписасте ускоро истиче.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
sr: Прекид ватре које ти и %s потписасте истече. У рату смо са народом %s.

en: Failed saving game as %s
sr: Не могу да сачувам игру под именом „%s“

en: Game saved as %s
sr: Игра сачувана под именом „%s“

en: The game is already running.
sr: Игра је већ у току.

en: Starting game.
sr: Покрећем игру.

en: Warning: rejecting old client %s
sr: Упозорење: Застарели клијент %s је одбијен.

en: %s is the %s ruler %s.
sr: %s је %s вођа %s.

en: %s rules the %s.
sr: %s, вођа %s.

en: Default AI skill level set to '%s'.
sr: Подразумевана мудрост рачунарских противника је „%s“.

en: %s is already observing %s.
sr: %s већ посматра %s.

en: %s is already observing.
sr: %s већ посматра.

en: %s now observes %s
sr: %s сада само посматра %s

en: %s now observes
sr: %s сада само посматра

en: Human
sr: човек

en: Alive
sr: жив

en: Dead
sr: мртав

en: All players are ready; starting game.
sr: Сви играчи су спремни, игра почиње.

en: List of players:
sr: Списак играча:

en: <no players>
sr: <нема играча>

en: , ready
sr: , спреман

en: , not ready
sr: , није спреман

en: , Dead
sr: , истребљен

en: , difficulty level %s
sr: , ниво тежине %s

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
sr:  (као посматрач)

en: List of teams:
sr: Листа лига народа:

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
sr: %s се изучи. %s је оно што наши научници сада проучавају. %s им је циљ.

note: TRANS: <tile-terrain>.
en: Can't build a city on %s.
sr: Поље %s не може да постане град.

note: TRANS: <unit> ... <tile-terrain>.
en: %s can't build a city on %s.
sr: %s: Поље %s не може да постане град.

en: Can't place a city there because another city is too close.
sr: Није могуће основати град пошто је други град исувише близу.

note: TRANS: %s is list of units separated by "or".
en: Only %s can build a city.
sr: Само %s могу основати град.

en: Can't build a city.
sr: Није могуће основати град.

en: %s is too big to add %s.
sr: Место %s је превелико да би се %s настанио.

en: %s needs an improvement to grow, so you cannot add %s.
sr: %s захтева побољшање за даљи раст па се %s не може настанити.

en: Can't add %s to %s.
sr: %s се не може настанити у месту %s.

en: %s added to aid %s in growing.
sr: %s допринео да место %s порасте.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
sr: СДИ одбрана је оборила атомску бомбу над местом %s

en: %s was upgraded for free to %s.
sr: Јединица %s бесплатно постаде јединица %s.

en: Your %s has returned to refuel.
sr: Наш %s се вратио да допуни гориво.

en: Your %s has run out of fuel.
sr: Наш %s је остао без горива.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
sr: Распуштен %s.

en: %s lost when %s was lost.
sr: %s је изгубљен када и %s.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
sr: %s је избегао пад места %s и пребегао у %s.

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
sr: %s нестаде у нападу што изведе %s %s

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
sr: %s нестаде када %s %s %s %s

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
sr: %s (и %s) изгубљен у нападу што изведе %s %s.

en: Your %s was nuked by %s.
sr: На наше место %s војска %s је бацила атомску бомбу.

en: The %s %s was nuked.
sr: %s %s настрада у експлозији атомске бомбе.

en: %s was nuked by %s.
sr: Војска %2$s бацила је атомску бомбу на место %1$s.

en: You nuked %s.
sr: Атомска бомба је бачена на место %s.

en: The %s detonated a nuke!
sr: Војска %s детонирала је атомску бомбу!

note: TRANS: Airlift failure message. * "Paris has no capacity to transport Warriors."
en: %s has no capacity to transport %s.
sr: %s нема капацитет да %s се пребаци.

note: TRANS: Airlift failure message. * "Warriors cannot be transported to Paris."
en: %s cannot be transported to %s.
sr: %s не може да се пребаци у %s.

en: %s transported successfully.
sr: %s се успешно пребаци.

en: This unit type can not be paradropped.
sr: Ова јединица не може да направи десант.

en: You cannot paradrop a unit that is transporting other units.
sr: Јединице које преводе друге не могу да праве десант.

en: The destination location is not known.
sr: Одредиште је непознато.

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
sr: Удаљеност до циља (%i) већа је од домета јединице (%i).

en: This unit cannot paradrop into %s.
sr: Ова јединица не може да направи десант на место %s.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
sr: Наш %s је изгубљен у десанту на место %s.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
sr: Наш %s је страдао од стране непријатеља на одредишту десанта.

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
sr: Прелет је престрашио племе које се разбежа од страха.

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
sr: %s или %s

note: TRANS: start of an "or"-separated string list with more than two * items.
en: ?or-list:%s
sr: %s

note: TRANS: next elements of an "or"-separated string list with more * than two items.
en: ?or-list:, %s
sr: , %s

note: TRANS: end of an "or"-separated string list with more than two * items.
en: ?or-list:, or %s
sr:  или %s

note: TRANS: "and"-separated string list with one single item.
en: ?and-list-single:%s
sr: %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
sr: %s и %s

note: TRANS: start of an "and"-separated string list with more than two * items.
en: ?and-list:%s
sr: %s

note: TRANS: next elements of an "and"-separated string list with more * than two items.
en: ?and-list:, %s
sr: , %s

note: TRANS: end of an "and"-separated string list with more than two * items.
en: ?and-list:, and %s
sr:  и %s

en: Use a non-privileged account instead.
sr: Користите налог без привилегија.

en: exact match
sr: тачно поклапање

en: only match
sr: само поклапање

en: ambiguous
sr: вишезначно

en: empty
sr: празно

en: too long
sr: предугачко

en: non-match
sr: не поклапа се
