freeciv 1.14.0 - en to uk translation catalogue (5791 entries)

en: *%s (AI)* In away mode AI can't sign such a treaty.
uk: *%s (ШІ)* В режимі відсутності, ШІ не може узгодити такий договір.

en: *%s (AI)* First break alliance with %s, %s.
uk: *%s (ШІ)* Для початку розірвіть альянс з %s, %s.

en: *%s (AI)* I would like to see you keep your distance from %s for some time, %s.
uk: *%s (ШІ)* Хочу, щоб ти тримався подалі від %s, ще деякий час, %s.

en: *%s (AI)* Let us first cease hostilities, %s.
uk: *%s (AI)* Спершу припинімо ворожнечу, %s.

en: *%s (AI)* I wish to see you keep the current ceasefire for a bit longer first, %s.
uk: *%s (ШІ)* Я хочу подивитись на дотримання Вами припинення вогню ще деякий час, %s.

en: *%s (AI)* I simply do not trust you with an alliance yet, %s.
uk: *%s (ШІ)* Я просто поки не довіряю Вам достатньо для встановлення альянсу, %s.

en: *%s (AI)* I do not know the city you mention.
uk: *%s (ШІ)* Місто, про яке Ви говорите, мені не відоме.

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is not safe.
uk: *%s (ШІ)* Вибачте, та мати спільне бачення з Вами небезпечно.

en: *%s (AI)* This deal was not very good for us, %s!
uk: *%s (ШІ)* Ця угода не дуже вигідна для нас, %s!

en: *%s (AI)* Welcome into our alliance %s!
uk: *%s (ШІ)* Ласкаво просимо до нашого альянсу, %s!

en: *%s (AI)* Yes, may we forever stand united, %s.
uk: *%s (ШІ)* Так, нехай наш союз буде вічним, %s.

en: *%s (AI)* Yes, peace in our time!
uk: *%s (ШІ)* Так, ми за мир!

en: *%s (AI)* Agreed. No more hostilities, %s.
uk: *%s (ШІ)* Згода. Більше ніякої ворожості, %s.

en: *%s (AI)* Greetings %s! May we suggest a ceasefire while we get to know each other better?
uk: *%s (ШІ)* Мої вітання, %s! Чи можу я запропонувати припинення вогню доки ми дізнаємось одне одного краще?

en: *%s (AI)* Space will never be yours.
uk: *%s (ШІ)* Космос ніколи не буде твоїм.

en: *%s (AI)* I have tolerated your vicious antics long enough! To war!
uk: *%s (ШІ)* Я достатньо натерпівся твоїх бридких витівок! Готуйся до війни!

en: *%s (AI)* Peace in ... some other time.
uk: *%s (ШІ)* Мир ... іншим разом.

en: *%s (AI)* Finally I get around to you! Did you really think you could get away with your crimes?
uk: *%s (ШІ)* Нарешті я дістався тебе! Ти справді думав, що уникнеш кари за свої злочини?

en: *%s (AI)* Your covert hostilities brought this war upon you!
uk: *%s (ШІ)* Ваша підступна ворожість принесла вам війну!

en: *%s (AI)* Your aggression against %s was your last mistake!
uk: *%s (ШІ)* Агресія проти %s була твоєю останньою помилкою!

en: *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turn to stop the spaceship launch. | *%s (AI)* We will be launching an all-out war against %s in %d turns to stop the spaceship launch.
uk[0]: *%s (ШІ)* Ми почнемо всенародну війну проти %s через %d хід, щоб зупинити запуск зорельота.
uk[1]: *%s (ШІ)* Ми почнемо всенародну війну проти %s через %d ходи, щоб зупинити запуск зорельота.
uk[2]: *%s (ШІ)* Ми почнемо всенародну війну проти %s через %d ходів, щоб зупинити запуск зорельота.

en: *%s (AI)* Your aid in this matter will be expected. Long live our glorious alliance!
uk: *%s (ШІ)* Я чекаю твоєї допомоги у цій справі. Нехай нашому славному союзу не буде кінця!

en: *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turn and expect you to honor your alliance with us and do likewise! | *%s (AI)* %s has grossly violated his treaties with us for own gain.  We will answer in force in %d turns and expect you to honor your alliance with us and do likewise!
uk[0]: *%s (AI)* %s часто порушували укладені з нами угоди задля власної вигоди. Ми відповімо на це силою через %d хід, і сподіваємось, що ви з честю підтримаєте наш альянс, і зробите так само!
uk[1]: *%s (AI)* %s часто порушували укладені з нами угоди задля власної вигоди. Ми відповімо на це силою через %d ходи, і сподіваємось, що ви з честю підтримаєте наш альянс, і зробите так само!
uk[2]: *%s (AI)* %s часто порушували укладені з нами угоди задля власної вигоди. Ми відповімо на це силою через %d ходів, і сподіваємось, що ви з честю підтримаєте наш альянс, і зробите так само!

en: *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We intend to pillage and plunder the rich civilization of %s. We declare war in %d turns.
uk[0]: *%s (AI)* Ми збираємося пограбувати та сплюндрувати багату цивілізацію %s. Ми оголосимо війну через %d хід.
uk[1]: *%s (AI)* Ми збираємося пограбувати та сплюндрувати багату цивілізацію %s. Ми оголосимо війну через %d ходи.
uk[2]: *%s (AI)* Ми збираємося пограбувати та сплюндрувати багату цивілізацію %s. Ми оголосимо війну через %d ходів.

en: *%s (AI)* If you want a piece of the loot, feel free to join in the action!
uk: *%s (ШІ)* Якщо ви хочете частину здобичі, приєднуйтесь!

en: *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turn. | *%s (AI)* We have had it with %s. Let us tear this pathetic civilization apart. We declare war in %d turns.
uk[0]: *%s (AI)* Нас дістали %s. Роздерімо їх жалюгідну цивілізацію! Ми оголосимо війну через %d хід.
uk[1]: *%s (AI)* Нас дістали %s. Порвімо їх жалюгідну цивілізацію! Ми оголосимо війну через %d ходи.
uk[2]: *%s (AI)* Нас дістали %s. Давайте порвемо їх жалюгідну цивілізацію! Ми оголосимо війну через %d ходів.

en: *%s (AI)* As our glorious allies, we expect your help in this war.
uk: *%s (ШІ)* Славетний союзнику, Ми сподіваємось на вашу поміч в цій війні.

en: *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turn.  Hold on - we are coming! | *%s (AI)* We will honor our alliance and declare war on %s in %d turns.  Hold on - we are coming!
uk[0]: *%s (ШІ)* Ми підтримаємо наш альянс і оголосимо війну %s через %d хід. Тримайтеся - ми йдемо!
uk[1]: *%s (ШІ)* Ми підтримаємо наш альянс і оголосимо війну %s через %d ходи. Тримайтеся - ми йдемо!
uk[2]: *%s (ШІ)* Ми підтримаємо наш альянс і оголосимо війну %s через %d ходів. Тримайтеся - ми йдемо!

en: *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise. | *%s (AI)* We will honor our alliance with %s and declare war on %s in %d turns.  We expect you to do likewise.
uk[0]: *%s (AI)* Ми почествуємо наш альянс з %s і оголосимо війну %s через %d хід. Сподіваємся - Ви зробите так само.
uk[1]: *%s (AI)* Ми підтримаємо наш альянс з %s і оголосимо війну %s через %d ходи. Сподіваємся - Ви зробите так само.
uk[2]: *%s (AI)* Ми підтримаємо наш альянс з %s і оголосимо війну %s через %d ходів. Сподіваємся - Ви зробите так само.

en: *%s (AI)* Your attempt to conquer space for yourself alone betrays your true intentions, and I will have no more of our alliance!
uk: *%s (ШІ)* Твоя спроба захопити космос лише для себе, видає твої відверті наміри, тому ми залишаємо альянс!

en: *%s (AI)* Your attempt to unilaterally dominate outer space is highly offensive.
uk: *%s (ШІ)* Ваша спроба однобічно домінувати у космічному просторі дуже образлива.

en: *%s (AI)* If you do not stop constructing your spaceship, I may be forced to take action!
uk: *%s (ШІ)* Якщо Ви не зупините будівництво Вашого зорельота, Я буду змушений вдатися до відповідних дій!

en: *%s (AI)* Sorry, sharing vision with you is no longer safe.
uk: *%s (ШІ)* Вибачте, мати спільне бачення з Вами стало небезпечним.

en: *%s (AI)* Greetings our most trustworthy ally. We call upon you to destroy our enemy, %s.
uk: *%s (ШІ)* Мої вітання, о найнадійніший союзнику. Ми благаємо  Тебе знищити нашого ворога, %s.

en: *%s (AI)* Greetings ally, I see you have not yet made war with our enemy, %s. Why do I need to remind you of your promises?
uk: *%s (ШІ)* Мої вітання, союзнику, я бачу ти все ще не проголосив війну нашому ворогові, %s. Чому ми маємо нагадувати тобі власні обіцянки?

en: *%s (AI)* Dishonored one, we made a pact of alliance, and yet you remain at peace with our mortal enemy, %s! This is unacceptable; our alliance is no more!
uk: *%s (ШІ)* Вкритий ганьбою, ми встановили альянс, а ти все ще у мирі із нашим смертельним ворогом, %s! Це неприйнятно; нашому союзу кінець!

en: *%s (AI)* Greetings friend, may we suggest making a common cause and join in an alliance?
uk: *%s (ШІ)* Вітання, друже, чи можемо ми запропонивати об'єднатися та приєднатися до альянсу?

en: *%s (AI)* Greetings neighbor, may we suggest more peaceful relations?
uk: *%s (ШІ)* Мої вітання, сусіде, чи можемо ми сподіватись на мирніші відносини?

en: *%s (AI)* We grow weary of this constant bloodshed. May we suggest a cessation of hostilities?
uk: *%s (ШІ)* Постійне кровопролиття стомило нас. Може припинимо військові дії?

en: *%s (AI)* We have been savagely attacked by %s, and we need your help! Honor our glorious alliance and your name will never be forgotten!
uk: *%s (ШІ)* Нас було варварськи атаковано %s, і нам потрібна ваша допомога! Вшануйте наш славетний альянс і ваше ім'я ніколи не буде забуто!

en: This Freeciv compilation has no full threads implementation, threaded ai cannot be used.
uk: Ця збірка Freeciv не має впроваджених потоків, потоковий ШІ не використовується

en: The citizen governor can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
uk: Громадянський правитель не може задовільнити вимоги для %s. Повертаю керування.

en: The citizen governor has gotten confused dealing with %s.  You may want to have a look.
uk: Громадянський правитель спантеличений працюючи з %s.  Вам варто глянути.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Please report this message at %s
uk: Прошу доповісти про це повідомлення у %s

en: none
uk: нема

en: custom
uk: обране

note: TRANS: city is not growing.  Keep short.
en: never
uk: ніколи

en: %d turn | %d turns
uk[0]: %d хід
uk[1]: %d ходи
uk[2]: %d ходів

note: TRANS: "W" is worker citizens, as opposed to specialists; * %s will represent the specialist types, for instance "E/S/T"
en: People (W/%s)
uk: Люди (Р/%s):

note: TRANS: preserve leading space
en:  happy
uk:  щасливі

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
    %*s%s: %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
uk: Назва: %s
    Їжа:         %10s Гроші:  %10s
    Виробництво: %10s Розкіш: %10s
    Торгівля:    %10s Наука:  %10s
    
    %*s%s: %s
               Ріст міста: %s
    Виробництво завершиться: %s

en: ?cma:Very happy
uk: ?cma:перевага щастю

en: ?cma:Prefer food
uk: ?cma:перевага їжі

en: ?cma:Prefer production
uk: ?cma:перевага виробництву

en: ?cma:Prefer gold
uk: ?cma:перевага золоту

en: ?cma:Prefer science
uk: ?cma:перевага науці

en: There has been a CMA error. Your citizen governor settings may be broken.
uk: Сталася помилка громадського правителя.  Установки вашого громадського правителя напевно зіпсовані.

en: Old attributes detected and removed.
uk: Знайдені та видалені застарілі атрибути.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
uk: Додаток '%s' недоступний. Доступні %s

en: No real audio plugin present.
uk: Немає додатку real audio.

en: Proceeding with sound support disabled.
uk: Продовжую без підтримки звуку.

en: To get sound you need to download a sound set!
uk: Аби мати звук потрібно завантажити набір звуків!

en: Get sound sets from <%s>.
uk: Візьміть звукові набори з <%s>.

en: Could not load sound spec-file '%s':
    %s
uk: Не завантажено файл специфікацій звуку '%s':
    %s

en: No real audio subsystem managed to initialize!
uk: Немає real audio підсистеми для ініціалізації!

en: Perhaps there is some misconfiguration or bad permissions.
uk: Можливо десь неправильна конфігурація чи права доступу.

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it under certain conditions;
uk: Freeciv є вільною програмою, тож Ви можете вільно розповсюджувати її, але з врахуванням деяких застережень; А тепер покажіть їм де раки зимують!
    Слава Україні! Героям слава!

en: See the "Copying" item on the Help menu.
uk: Див. пункт "Копіювання" у меню Довідки.

en: See COPYING file distributed with this program.
uk: Гляньте файл COPYING, що йде з цією програмою

en: Now ... Go give 'em hell!
uk: Тепер ... Дайте їм чортів!

en: Exporting output window to '%s' ...
uk: Експортую вікно виводу до '%s' ...

en: Export complete.
uk: Експорт завершено.

en: Export failed, couldn't write to file.
uk: Експорт невдався, не можу записати у файл.

note: TRANS: Use longer of "XXX turns" and "never"
en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
uk: ?заповнювач:XXX/XXX XXX ходів

en: %3d gold per turn | %3d gold per turn
uk[0]: %3d гривня за хід
uk[1]: %3d гривні за хід
uk[2]: %3d гривень за хід

en: %3d turn | %3d turns
uk[0]: %3d хід
uk[1]: %3d ходи
uk[2]: %3d ходів

en: %d/turn
uk: %d/хід

en: Obsolete
uk: Застаріло

en: Built
uk: Збудували

en: Destroyed
uk: Знищили

en: Great Wonder
uk: Велике Диво

en: Small Wonder
uk: Мале Диво

note: TRANS: "unknown" city name TRANS: "unknown" location TRANS: unrecognized command
en: (unknown)
uk: (невідомий)

en: Illness deactivated in ruleset.
uk: Хвороби вимкнули в правилах

en: ?city_state:Celebrating
uk: Святкування

en: ?city_state:Disorder
uk: Заворушення

en: ?city_state:Peace
uk: Спокій

en: (worklist)
uk: (план будівництва)

en: ?city:Name
uk: Назва

en: City Name
uk: Назва міста

note: TRANS: this and similar literal strings interpreted as (Qt) HTML
en: Nation
uk: Нація

en: ?size [short]:Sz
uk: Роз

en: Size
uk: Розмір

en: State
uk: Стан

en: Celebrating/Peace/Disorder
uk: Святкування/Спокій/Заворушення

en: Concise *=Celebrating, X=Disorder
uk: Стисло *=Святкування, X=Заворушення

en: ?Happy workers:H
uk: Щ

en: Workers: Happy
uk: Робітники: Щасливі

en: ?Content workers:C
uk: Д

en: Workers: Content
uk: Працівники: Задоволені

en: ?Unhappy workers:U
uk: Н

en: Workers: Unhappy
uk: Працівники: Нещасні

en: ?Angry workers:A
uk: З

en: Workers: Angry
uk: Працівники: Злі

en: ?city:Workers
uk: Робітники

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
uk: Щ/Й/Н/З

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
uk: Працівники: Щасливі, Задоволені, Нещасні, Злі

en: Best
uk: Найкращий

en: attack
uk: напад

en: Best attacking units
uk: Найкращі загони для нападу

en: defense
uk: захист

en: Best defending units
uk: Найкращі захисні загони

en: Units
uk: Підрозділи

note: TRANS: Header "Number of units inside city"
en: ?Present (units):Here
uk: Наявні (загони): Тут

en: Number of units present
uk: Кількість присутніх підрозділів

note: TRANS: Header "Number of units supported by given city"
en: ?Supported (units):Owned
uk: Забезпечує

en: Number of units supported
uk: Кількість підтримуваних підрозділів

note: TRANS: Header "It will take this many turns before city grows"
en: ?food (population):Grow
uk: Приріст

en: ?Stock/Target:(Have/Need)
uk: (Запас/Потрібно)

en: Turns until growth/famine
uk: Ходів до росту/голоду

en: Surplus
uk: Надлишок

en: ?food/production/trade:F/P/T
uk: ?їжа/виробництво/торгівля:Ї/В/Т

en: Surplus: Food, Production, Trade
uk: Надлишок: Їжа, Виробництво, Торгівля

en: ?Food surplus [short]:+F
uk: +Ї

en: Surplus: Food
uk: Надлишок: Їжа

en: ?Production surplus [short]:+P
uk: +В

en: Surplus: Production
uk: Надлишок: Виробництво

en: ?Production loss (waste) [short]:-P
uk: -В

en: Waste
uk: Втрати

en: ?Trade surplus [short]:+T
uk: +Т

en: Surplus: Trade
uk: Надлишок: Торгівля

en: ?Trade loss (corruption) [short]:-T
uk: -Т

en: Corruption
uk: Корумпованість

en: Economy
uk: Економіка

en: ?gold/luxury/science:G/L/S
uk: ?золото/розкіш/наука:Г/Р/Н

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
uk: Економіка: Золото, Розкіш, Наука

en: ?Gold:G
uk: ?Гривень:Г

en: Economy: Gold
uk: Економіка: Гривень

en: ?Luxury:L
uk: ?Розкіш:Р

en: Economy: Luxury
uk: Економіка:Розкіш

en: ?Science:S
uk: ?Наука:Н

en: Economy: Science
uk: Економіка: Наука

en: Number (and total value) of trade routes
uk: Число (і повна цінність) торгових шляхів

en: ?pollution [short]:Pol
uk: ?pollution [short]:Бруд

en: Pollution
uk: Забруднення

en: ?plague risk [short]:Pla
uk: Пош

en: ?cma:Governor
uk: Правитель

en: Citizen Governor
uk: Громадський Правитель

note: TRANS: "BS" = "build slots"
en: BS
uk: БС

en: Maximum units buildable per turn
uk: Максимум підрозділів будованих за хід

en: Production
uk: Виробництво

en: Turns/Buy
uk: Ходів/Купити

en: Currently Building
uk: Зараз будує

en: Specialists:
uk: Спеціалісти:

en: ?specialist:S
uk: S

en: Specialists: %s
uk: Спеціалісти: %s

en: Special
uk: Спеціальне

note: TRANS: "Announce" is exactly what user must type, do not translate.
en: Announce PROTO
uk: Announce ПРОТО

en: Announce game in LAN using protocol PROTO (IPv4/IPv6/none)
uk: Повідомити про гру в локальній мережі протоколом PROTO (IPv4/IPv6/none)

en: Skip connect dialog
uk: Пропустити діалог з'єднання

note: TRANS: "debug" is exactly what user must type, do not translate.
en: debug NUM
uk: debug ЧИСЛО

en: Set debug log level (%d to %d, or %d:file1,min,max:...)
uk: Встановити рівень відладки (з %d по %d, або %d:файл1,мін,макс:...)

en: Set debug log level (%d to %d)
uk:   -d, --debug НОМЕР	Встановити рівень відладки (з %d по %d)

note: TRANS: "Fatal" is exactly what user must type, do not translate.
en: Fatal [SIGNAL]
uk: Fatal [СИГНАЛ]

en: Raise a signal on failed assertion
uk: Подати сигнал на навдалому ствердженні

note: TRANS: "file" is exactly what user must type, do not translate.
en: file FILE
uk: file ФАЙЛ

en: Load saved game FILE
uk: Завантажити гру з файлу

en: Print a summary of the options
uk: Вивести підказку по опціях

note: TRANS: "log" is exactly what user must type, do not translate.
en: log FILE
uk: log ФАЙЛ

en: Use FILE as logfile (spawned server also uses this)
uk: Використати ФАЙЛ як журнал (породжений сервер також його використовує)

note: TRANS: "Meta" is exactly what user must type, do not translate.
en: Meta HOST
uk: Meta ХОСТ

en: Connect to the metaserver at HOST
uk: Приєднатися до метасервера на АДРЕСА

note: TRANS: "name" is exactly what user must type, do not translate.
en: name NAME
uk: name ІМ’Я

en: Use NAME as username on server
uk: Використовувати ІМ'Я як ім'я на сервері

note: TRANS: "port" is exactly what user must type, do not translate.
en: port PORT
uk: port ПОРТ

en: Connect to server port PORT (usually with -a)
uk: Приєднатися до сервера на порт ПОРТ (як правило з -a)

note: TRANS: "Plugin" is exactly what user must type, do not translate.
en: Plugin PLUGIN
uk: Plugin ВТУЛКА

en: Use PLUGIN for sound output %s
uk: Використати ДОДАТОК для виводу звуку %s

note: TRANS: "read" is exactly what user must type, do not translate.
en: read FILE
uk: read ФАЙЛ

en: Read startup script FILE (for spawned server only)
uk: Читати ФАЙЛ стартового скрипта (лише для породженого сервера)

note: TRANS: "server" is exactly what user must type, do not translate.
en: server HOST
uk: server ХОСТ

en: Connect to the server at HOST (usually with -a)
uk: Приєднатися до сервера на ХОСТІ (як правило, з -a)

note: TRANS: "Sound" is exactly what user must type, do not translate.
en: Sound FILE
uk: Sound ФАЙЛ

en: Read sound tags from FILE
uk: Читати звукові теги з файлу ФАЙЛ

note: TRANS: "tiles" is exactly what user must type, do not translate.
en: tiles FILE
uk: tiles ФАЙЛ

en: Use data file FILE.tilespec for tiles
uk: Використовувати данні з файлу ФАЙЛ.tilespec для клітинок

en: Print the version number
uk: Вивести версію

en: Invalid signal number "%s".
uk: Неправильний сигнал '%s'.

en: Try using --help.
uk: Скористайтесь --help.

en: Invalid port "%s" specified with --port option.
uk: Неправильний порт "%s" вказано з опцією --port.

en: Invalid debug level "%s" specified with --debug option.
uk: Невірний рівень відладки "%s" вказаний з опцією --debug.

en: Invalid announce protocol "%s".
uk: Неправильний протокол оголошення "%s".

en: Unrecognized option: "%s"
uk: Невідома опція: '%s'

note: TRANS: don't translate option names
en: -f/--file and -a/--autoconnect options are incompatible
uk: опції  -f/--file і -a/--autoconnect несумісні

en: Updating old metaserver address "%s".
uk: Оновлюється стара адреса метасервера "%s".

en: Default metaserver has been set to value "%s".
uk: Типовий метасервер встановлено в "%s".

en: Failed to start local server; aborting.
uk: Не вдалось запустити локальний сервер

en: There was an error while auto connecting; aborting.
uk: Помилка при спробі автоконекту; перериваюся.

en: Game started.
uk: Гра почалась.

en: Changing production of every %s into %s.
uk: Міняю виробництво кожного %s на %s.

en: ?embassy:Both
uk: Двостороннє

en: ?embassy:Yes
uk: ?embassy:Так

en: ?embassy:With Us
uk: ?embassy:В нас

en: ?embassy:Contact
uk: ?embassy:Контакт

en: ?embassy:No Contact
uk: ?embassy:Нема контакту

en: ?vision:Both
uk: ?vision:Оба

en: ?vision:To Them
uk: ?vision:Їм

en: ?vision:To Us
uk: ?vision:Нам

en: The %s give %s
uk: %s дає %s

en: The %s give an unknown city
uk: %s дає невідоме місто

en: The %s give %d gold | The %s give %d gold
uk[0]: %s дає %d гривню
uk[1]: %s дає %d гривні
uk[2]: %s дає %d гривень

en: The %s give their worldmap
uk: %s дає свою карту світу

en: The %s give their seamap
uk: %s дає свою мапу морів

en: The parties agree on a cease-fire
uk: Сторони прийшли до замирення

en: The parties agree on a peace
uk: Сторони згодилися на мир

en: The parties create an alliance
uk: Сторони створили союз

en: The %s give shared vision
uk: %s дає спільне бачення

en: The %s give an embassy
uk: %s надсилає посольство

en: Popup Request
uk: Запит на демонстрацію повідомлення

en: You can't buy %s in %s!
uk: Ви не можете придбати %s у %s!

note: TRANS: %s is a production type; this whole string is a sentence * fragment that is only ever included in one other string * (search comments for this string to find it)
en: %s costs %d gold | %s costs %d gold
uk[0]: %s коштує %d гривню
uk[1]: %s коштує %d гривні
uk[2]: %s коштує %d гривень

note: TRANS: %s is a pre-pluralised sentence fragment: * "%s costs %d gold"
en: %s and you only have %d gold. | %s and you only have %d gold.
uk[0]: %s, а Ви маєте лише %d гривню.
uk[1]: %s, а Ви маєте лише %d гривні.
uk[2]: %s, а Ви маєте лише %d гривень.

en: unknown reason
uk: невідома причина

en: Lost connection to server (%s)!
uk: Втрачено зв'язок з сервером (%s)!

en: Failed looking up host.
uk: Не вдалося знайти хост.

en: Connection in progress.
uk: З'єднання в процесі.

en: Disconnected from server.
uk: Від'єднано від сервера.

en: server disconnected
uk: сервер відключився

en: read error
uk: помилка читання

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
uk: Помилка доступу до сервера "%s" на порту %d як "%s" після %d спроб

en: Connection to server refused. Please start the server.
uk: З'єднання з сервером відхилено. Будь ласка стартуйте сервер.

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
uk: Помилка доступу до сервера "%s" на порту %d як "%s":
     %s

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %f second(s) for %d times
uk: Автоматично з'єднуватись із сервером "%s" через порт %d як "%s" кожні %f секунд %d разів

en: Starting local server...
uk: Запускаю локальний сервер...

en: Couldn't start the server.
uk: Не вдалося запустити сервер.

en: You'll have to start one manually. Sorry...
uk: Вам доведеться запустити це вручну. Вибачте...

en: Couldn't connect to the server.
uk: Не вдалося з'єднатися з сервером.

en: We probably couldn't start it from here.
uk: Напевно ми не можем почати це звідси.

en: Established control over the server. You have command access level 'hack'.
uk: Встановлено контроль над сервером. У Вас рівень доступу 'hack' до команд.

en: Failed to obtain the required access level to take control of the server. Attempting to shut down server.
uk: Не вдалося отримати рівень доступу, необхідний для контролю сервера. Пробую вимкнути сервер.

en: Only transporter units can be unloaded.
uk: Лише транспортні підрозділи можуть вивантажуватись.

en: Only settler units can be put into auto mode.
uk: Лише загони-поселенці можна пустити в авторежим.

en: Only nuclear units can do this.
uk: Лише атомні падрозділи можуть робити це.

en: Only paratrooper units can do this.
uk: Лише підрозділи десантників можуть це робити.

en: Didn't find a route to the destination!
uk: Не знайдено шляху до цілі!

en: Oh my! You seem to have no capital!
uk: Йой! Здається в Вас нема столиці!

en: Terrain
uk: Місцевість

en: Change tile terrain.
    Shortcut: t
    Select terrain type: shift+t or right-click here.
uk: Змінити тип місцевості клітинки.
    Клавіша: t
    Вибрати тип місцевості: shift+t або клацнути тут правою кнопкою.

en: Terrain Resource
uk: Ресурс місцевості

en: Change tile terrain resources.
    Shortcut: r
    Select resource type: shift+r or right-click here.
uk: Змінити ресурси місцевості на клітинці.
    Клавіша: r
    Вибрати тип ресурсу: shift+r або клацнути тут правою кнопкою.

en: Terrain Special
uk: Спецресурс місцевості

en: Modify tile specials.
    Shortcut: s
    Select special type: shift+s or right-click here.
uk: Змінити спецресурси клітинки.
    Клавіша: s
    Вибрати тип спецресурсу: shift+s або клацнути тут правою кнопкою.

en: Road
uk: Дорога

en: Modify roads on tile.
    Shortcut: p
    Select road type: shift+p or right-click here.
uk: Змінитидороги на полі.
    Клавіша: p
    Вибрати тип дороги: shift+p або правий клік.

en: Military Base
uk: Війскова база

en: Create a military base.
    Shortcut: m
    Select base type: shift+m or right-click here.
uk: Створити військову базу
    Клавіша: m
    Вибрати тип бази: shift+m або клацнути тут правою кнопкою.

en: Unit
uk: Підрозділ

en: Create unit.
    Shortcut: u
    Select unit type: shift+u or right-click here.
uk: Створити підрозділ.
    Клавіша: u
    Вибрати тип підрозділу: shift+u або клацнути тут правою кнопкою.

en: City
uk: Місто

en: Create city.
    Shortcut: c
uk: Створити місто.
    Клавіша: c

en: Vision
uk: Бачення

en: Modify player's tile knowledge.
    Shortcut: v
uk: Модифікувати знання гравця про клітинку.
    Клавіша: v

en: Start Position
uk: Початкове розташування

en: Place a start position which allows any nation to start at the tile. To allow only certain nations to start there, middle click on the start position on the map and use the property editor.
    Shortcut: b
uk: Розмісти початкову позицію, що дасть можливість якійсь нації почати на клітині. Щоб дати лише певним народам почати тут, клікни середньою на стартовій позиції на карті і скористайся редактором властивостей.
     Скорочення: b

en: Copy/Paste
uk: Копіювати/Вставити

en: Copy and paste tiles.
    Shortcut for copy mode: shift-c
    Shoftcut for paste mode: shift-v
uk: Копіювати та вставляти клітинки.
    Клавіша для режиму копіювання: shift-c
    Клавіша для режиму вставки: shift-v

en: Paint
uk: Малювати

en: Erase Value
uk: Витерти значення

en: Erase
uk: Витерти

en: Copy
uk: Скопіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Toggle erase mode.
    Shortcut: shift-d
uk: Ввімкнути режим стирання.
    Клавіші: shift-d

en: Toggle copy mode.
    Shortcut: shift-c
uk: Ввімкнути режим копіювання.
    Клавіші: shift-c

en: Toggle paste mode.
    Shortcut: shift-v
uk: Увімкнути режим вставки.
    Shortcut: shift-v

en: Buffer empty.
uk: Буфер порожній.

en: %d tile copied. | %d tiles copied.
uk[0]: %d клітинку скопійовано.
uk[1]: %d клітинки скопійовано.
uk[2]: %d клітинок скопійовано.

en: (noname)
uk: (без назви)

en: Treasury contains %d gold. | Treasury contains %d gold.
uk[0]: У скарбниці %d гривня.
uk[1]: У скарбниці %d гривні.
uk[2]: У скарбниці %d гривень.

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribe unit for %d gold?
    %s | Bribe unit for %d gold?
    %s
uk[0]: Підкупити підрозділ за %d гривню?
    %s
uk[1]: Підкупити підрозділ за %d гривні?
    %s
uk[2]: Підкупити підрозділ за %d гривень?
    %s

en: Bribe Enemy Unit
uk: Підкупити ворожій підрозділ

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Bribing the unit costs %d gold.
    %s | Bribing the unit costs %d gold.
    %s
uk[0]: Підкуп підрозділу коштує %d гривню.
    %s
uk[1]: Підкуп підрозділу коштує %d гривні.
    %s
uk[2]: Підкуп підрозділу коштує %d гривень.
    %s

en: Traitors Demand Too Much!
uk: Зрадники вимагають забагато!

en: Steal Technology
uk: Вкрасти Технологію

en: _Steal
uk: Вкрасти

en: Select Advance to Steal
uk: Оберіть яку технологію поцупити

en: _Advances:
uk: Технології:

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: At %s's Discretion
uk: На вибір %s'

en: Sabotage Improvements
uk: Саботувати будівлю

en: _Sabotage
uk: Саботувати

en: Select Improvement to Sabotage
uk: Оберіть будівлю для саботажу

en: _Improvements:
uk: Будівлі:

en: City Production
uk: Виробництво міста

en: You can't incite a revolt in %s.
uk: Ви не можете влаштувати заколот у %s.

en: City can't be incited!
uk: Місто не може бути підбурено!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Incite a revolt for %d gold?
    %s | Incite a revolt for %d gold?
    %s
uk[0]: Влаштувати заколот за %d гривню?
    %s
uk[1]: Влаштувати заколот за %d гривні?
    %s
uk[2]: Влаштувати повстання за %d гривень?
    %s

en: Incite a Revolt!
uk: Влаштувати Заколот!

note: TRANS: %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Inciting a revolt costs %d gold.
    %s | Inciting a revolt costs %d gold.
    %s
uk[0]: Влаштувати заколот коштує %d гривню.
    %s
uk[1]: Влаштувати заколот коштує %d гривень.
    %s.
uk[2]: Влаштувати заколот коштує %d гривень.
    %s

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Spy
en: Choose Your %s's Strategy
uk: Оберіть стратегію Вашого %s

en: Your %s from %s reaches the city of %s.
    What now?
uk: Ваш %s з %s досяг міста %s.
    Що робити?

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
uk: Ваш %s досяг %s.
    Які накази?

note: TRANS: %s is a unit name, e.g., Diplomat, Spy
en: Your %s is waiting for your command.
uk: %s чекає Вашого наказу

en: _Keep moving
uk: Продовжити рухатись

en: _Wait
uk: Чекати (_W)

note: TRANS: comma-separated list of player/user names for completion
en: Suggestions: %s.
uk: Припущення: %s

en: No visible unit on this tile.
uk: На цій клітинці нема видимих підрозділів.

en: This city isn't known!
uk: Це місто невідоме!

en: This tile doesn't exist in this game!
uk: Ця клітинка не існує в цій грі!

en: This unit isn't known!
uk: Цей підрозділ невідомий!

en: Cleared output window.
uk: Очищено вікно виводу

note: TRANS: "text" or "background".
en: Select the %s color
uk: Виберіть колір %s

en: Bold (Ctrl-B)
uk: Жирний (Ctrl-B)

en: Italic (Ctrl-I)
uk: Курсив (Ctrl-I)

en: Strikethrough (Ctrl-S)
uk: Закреслено (Ctrl-S)

en: Underline (Ctrl-U)
uk: Підкреслено (Ctrl-U)

en: Color (Ctrl-C)
uk: Кольорове (Ctrl-C)

en: foreground
uk: передній план

en: Select the text color
uk: Виберіть колір тексту

en: background
uk: тло

en: Select the background color
uk: Вибрати колір тла

note: TRANS: "Return" means the return key.
en: Send the chat (Return)
uk: Надіслати в чат (клавіша Enter)

en: Chat tools
uk: Знаряддя чату

en: #
uk: №

en: Flag
uk: Прапор

en: Citizens
uk: Громадяни

en: Food:
uk: Їжа:

en: Prod:
uk: Виробництво:

en: Trade:
uk: Торгівля:

en: Gold:
uk: Золото:

en: Luxury:
uk: Розкіш:

en: Science:
uk: Наука:

en: Granary:
uk: Амбар:

en: Change in:
uk: Зміниться:

en: Corruption:
uk: Корумпованість:

en: Waste:
uk: Втрати:

en: Pollution:
uk: Забруднення:

note: TRANS: Overview tab in city dialog TRANS: Overview tab of foreign intelligence report dialog
en: _Overview
uk: Огляд (_O)

en: City map
uk: Мапа міста

en: Production:
uk: Виробництво:

en: %d/%d %d turns
uk: %d/%d %d ходів

en: _Buy
uk: Купити

en: I_mprovements:
uk: Будівлі: (_m)

en: Info
uk: Інфо

en: P_roduction
uk: Виробництво (_r)

en: Happ_iness
uk: Щастя (_i)

en: _Governor
uk: Правитель (_G)

en: _Settings
uk: Налаштування (_S)

en: Entertainers
uk: Блазні

en: Scientists
uk: Науковці

en: Taxmen
uk: Митники

en: Overview page
uk: Сторінка огляду

en: Production page
uk: Виробництво

en: Happiness page
uk: Сторінка щастя

en: Governor page
uk: Сторінка правителя

en: This Settings page
uk: Сторінка поточних установок

en: Last active page
uk: Остання активна сторінка

en: New citizens are
uk: Нові городяни є

en: Next time open
uk: Наступного разу відкрити

en: R_ename...
uk: Переіменувати...

en: _List present units...
uk: Перелік присутніх підрозділів...

en: _Prev city
uk: Попереднє місто

en: _Next city
uk: Наступне місто

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - DISORDER
uk: <b>%s</b> - %s громадян - Заворушення

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - celebrating
uk: <b>%s</b> -у  %s громадян - святкують

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens - happy
uk: <b>%s</b> - %s громадян - щасливі

note: TRANS: city dialog title
en: <b>%s</b> - %s citizens
uk: <b>%s</b> - %s громадян

note: TRANS: city growth is blocked.  Keep short.
en: blocked
uk: блоковано

note: TRANS: never actually used with built_slots<=1 TRANS: never actually used with built_slots <= 1
en: Production (up to %d unit per turn): | Production (up to %d units per turn):
uk[0]: Виробництво (до %d підрозділу за хід):
uk[1]: Виробництво (до %d підрозділів за хід):
uk[2]: Виробництво (до %d підрозділів за хід):

en: Press <b>ENTER</b> or double-click to sell an improvement.
uk: Натисніть <b>ENTER</b> або двічі клікніть аби продати будівлю.

en: Supported units %d
uk: Підтримувані підрозділи %d

en: Present units %d
uk: Присутні підрозділи %d

en: Cen_ter
uk: Центрувати (_t)

en: _Activate unit
uk: Активувати

en: Activate unit, _close dialog
uk: Активувати, закрити діалог (_c)

en: _Disband unit
uk: Розпустити (_D)

en: _Load unit
uk: Завантажити підрозділ (_L)

en: _Unload unit
uk: Вивантажити підрозділ (_U)

en: _Sentry unit
uk: Сторожити (_S)

en: _Fortify unit
uk: Укріпитись (_F)

en: Set _Home City
uk: Змінити дім (_H)

en: U_pgrade unit
uk: Модернізувати підрозділ (_p)

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Buy %s for %d gold?
    %s | Buy %s for %d gold?
    %s
uk[0]: Придбати %s за %d гривню?
    %s
uk[1]: Придбати %s за %d гривні?
    %s
uk[2]: Придбати %s за %d гривень?
    %s

en: Buy It!
uk: Купити

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: %s costs %d gold.
    %s | %s costs %d gold.
    %s
uk[0]: %s коштує %d гривню.
    %s
uk[1]: %s коштує %d гривні.
    %s
uk[2]: %s коштує %d гривень.
    %s

en: Sell %s for %d gold? | Sell %s for %d gold?
uk[0]: Продати %s за %d гривню?
uk[1]: Продати %s за %d гривні?
uk[2]: Продати %s за %d гривень?

en: Sell It!
uk: Продати

en: Rename City
uk: Переіменувати город

en: What should we rename the city to?
uk: Яка нова назва міста?

en: Are you sure you want to sell those %s?
uk: Ви впевнені, що хочете продати ці %s?

note: TRANS: "Sold 3 Harbor for 90 gold." (Pluralisation is in gold -- * second %d -- not in buildings.)
en: Sold %d %s for %d gold. | Sold %d %s for %d gold.
uk[0]: Продано %d %s за %d гривню.
uk[1]: Продано %d %s за %d гривні.
uk[2]: Продано %d %s за %d гривень.

en: No %s could be sold.
uk: Жодного %s не продано

en: (no worklists defined)
uk: (планів будівництва не визначено)

en: _Production
uk: Виробництво (_P)

en: Chan_ge
uk: Змінити

en: Add _First
uk: Додати першим (_F)

en: Add _Next
uk: Додати наступним (_N)

en: Add _2nd Last
uk: Додати _2-м з кінця

en: Add _Last
uk: Додати останнім (_L)

en: Set Worklist
uk: Встановити план будівництва

en: Append Worklist
uk: Додати план будівництва

en: Clear _Worklist
uk: Очистити план будівництва (_W)

en: Gover_nor
uk: Правитель (_n)

en: S_ell
uk: Продати (_e)

en: _Select
uk: Вибір (_S)

en: _Display
uk: Показати (_D)

en: Cities
uk: Міста

en: _Inspect
uk: Оглянути (_I)

en: Improvements
uk: Будівлі

en: Wonders
uk: Дива

en: All Cities
uk: Всі міста

en: No Cities
uk: Нема міст

en: Invert Selection
uk: Обернути виділення

en: Building Units
uk: Будують підрозділи

en: Building Improvements
uk: Будують будівлі

en: Building Wonders
uk: Будують дива

en: Building Unit
uk: Будує підрозділ

en: Building Improvement
uk: Будує будівлю

en: Building Wonder
uk: Будує Диво

en: Coastal Cities
uk: Прибережні міста

en: Same Island
uk: Той же острів

en: Supported Units
uk: Підтримувані підрозділи

en: Units Present
uk: Присутні підрозділи

en: Improvements in City
uk: Будівлі в місті

en: Wonders in City
uk: Дива в місті

en: Available Units
uk: Доступні підрозділи

en: Available Improvements
uk: Доступні будівлі

en: Available Wonders
uk: Доступні Чудеса

en: Total Buy Cost: %d
uk: Вся покупка коштує: %d

en: For information on
    the citizen governor and governor presets,
    including sample presets,
    see README.governor.
uk: Для інформації про
    правителя і його предустановки
    включаючи їх зразки,
    дивись README.cma.

en: Prese_ts:
uk: Передустановки(_t):

en: Ne_w
uk: Нове (_w)

en: Results
uk: Результати

en: Minimal Surplus
uk: Мінімальний надлишок

en: Factor
uk: Фактор

en: Celebrate
uk: Святкувати

en: Governor Enabl_ed
uk: Правитель включений (_e)

en: Governor Disabl_ed
uk: Правитель вимкнутий

en: new preset
uk: нова предустановка

en: Name new preset
uk: Назвати нову установку

en: What should we name the preset?
uk: Як назвати цю установку?

en: Remove this preset?
uk: Видалити ці установки?

en: Goto _Location
uk: Йти до (_L)

en: I_nspect City
uk: Перевірити місто (_C)

en: You say you wanna revolution?
uk: Кажете, настав час революції?

en: Revolution!
uk: Революція!

note: TRANS: Pillage dialog title.
en: What To Pillage
uk: Що руйнувати

note: TRANS: Pillage dialog target text.
en: Select what to pillage:
uk: Виберіть що руйнувати:

en: All
uk: Всі

en: Edit Nation
uk: Редагувати Націю

en: What Nation Will You Be?
uk: Якою нацією будете керувати?

en: Pick Nation
uk: Виберіть націю

en: _Random Nation
uk: Випадкова нація

en: Select a nation
uk: Виберіть націю

note: TRANS: nation set name followed by number of playable nations; * <b> and </b> are Pango markup and should be left alone
en: <b>%s</b> (%d nation) | <b>%s</b> (%d nations)
uk[0]: <b>%s</b> - %d народів
uk[1]: <b>%s</b> - %d народів
uk[2]: <b>%s</b> - %d народів

en: _Nation Set:
uk: Набір націй

en: Nation _Groups:
uk: Групи націй (_G):

en: _Properties
uk: Властивості

en: _Leader:
uk: Вождь:

en: _Female
uk: Жінка

en: _Male
uk: Муж

en: City _Styles:
uk: Стилі міст (_S):

en: _Description
uk: Опис

en: You must select your sex.
uk: Треба вказати стать.

en: You must type a legal name.
uk: Маєте ввести нормальне ім'я.

en: Upgrade Unit!
uk: Модернізація підрозділу!

en: Upgrade Obsolete Units
uk: Модернізувати застарілі підрозділи

en: Disband Units
uk: Розпустити Загони

en: Tileset problem, it's probably incompatible with the ruleset:
    %s
uk: Проблема з набором клітинок, мабуть несумісний з набором правил:
    %s

en: World-map
uk: Карту світу

en: Sea-map
uk: Мапу океану

en: _Maps
uk: Мапи

en: _Advances
uk: Відкриття

note: TRANS: All technologies menu item in the diplomatic dialog.
en: All advances
uk: Усі відкриття

en: _Cities
uk: Міста

en: _Give shared vision
uk: Дати спільне бачення

en: Give _embassy
uk: Надіслати посольство

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
uk: ?diplomatic_state:Замирення

en: ?diplomatic_state:Peace
uk: ?diplomatic_state:Мир

en: ?diplomatic_state:Alliance
uk: ?diplomatic_state:Союз

en: _Pacts
uk: Угоди

en: Cancel _all meetings
uk: Скінчити всі зустрічі

en: Diplomacy [%d]
uk: Дипломатія [%d]

en: Cancel meeting
uk: Скасувати зустріч

en: Accept treaty
uk: Підписати угоду

en: Add Clause...
uk: Додати Пункт...

en: C_lauses:
uk: Пункти:

en: --- This treaty is blank. Please add some clauses. ---
uk: --- Ця угода пуста. Будь ласка, додайте які-небудь пункти. ---

en: Invalid amount of gold specified.
uk: Вказана невірна кількість золота.

en: The current ruleset does not define any objects corresponding to this editor tool.
uk: Поточний звід правил не визначає жодних об’єктів сумісних з цим редактором

en: Global Observer
uk: Глобальний Оглядач

en: Switch player point-of-view. Use this to edit from the perspective of different players, or even as a global observer.
uk: Перемкнути вид для гравця. Для правки з точки зору різних гравців або навіть Глобального Оглядача

en: Show the property editor.
uk: Показати редактор властивостей.

en: Select Tool Value
uk: Виберіть значення для знаряддя

en: Editor Tool
uk: Інструмент редагування

en: Click to change value if applicable.
uk: Клацніть щоб змінити значення, якщо підходить.

en: Click to change tool mode.
uk: Клацніть щоб змінити режим інструмента.

en: Mode
uk: Режим

en: Use this to change the "size" parameter for the tool. This parameter controls for example the half-width of the square of tiles that will be affected by the tool, or the size of a created city.
uk: Це для зміни опції "розміру" знаррядя. Цей параметр, до прикладу, відповідає за полуширину квадрату клітинок модифікованих знаряддям, або за розмір створеного міста

en: Use this to change the tool's "count" parameter. This controls for example how many units are placed at once with the unit tool.
uk: Для зміни параметру кількості. Показує скільки загонів за раз покладе інструмент

en: Count
uk: Кількість

en: Use this to change the "applied player" tool parameter. This controls for example under which player units and cities are created.
uk: Для зміни параметру "до_гравця". Керує для якого гравця будуть створені міста і загони

en: Tile
uk: Клітинка

en: Player
uk: Гравець

en: ?play:Game
uk: Почати гру

en: TRUE
uk: ТАК

en: FALSE
uk: НІ

note: TRANS: "Number of buildings, number of small * wonders (e.g. palace), number of great wonders."
en: %db %ds %dW
uk: %dб %dм %dД

note: TRANS: "Number of technologies known".
en: %d known
uk: %d відомо

note: TRANS: "The number of terrain specials (e.g. hut, * river, pollution, etc.) present on a tile."
en: %d present
uk: %d присутні

en: All nations
uk: Усі нації

en: %d nation | %d nations
uk[0]: %d нація
uk[1]: %d нації
uk[2]: %d націй

en: %d byte | %d bytes
uk[0]: %d байт
uk[1]: %d байти
uk[2]: %d байтів

note: TRANS: Improvement never built.
en: (never)
uk: (ніколи)

note: TRANS: Improvement was destroyed.
en: (destroyed)
uk: (знищено)

en: ?verb:View
uk: Оглянути

en: Edit
uk: Редагувати

note: TRANS: As in "this tile special is present". TRANS: As in "this building is present".
en: Present
uk: Присутнє

en: Name
uk: Назва

note: TRANS: As in "this invention is known".
en: Known
uk: Відомий

note: TRANS: As in "the turn when this building was built".
en: Turn Built
uk: Збудовано в хід

note: TRANS: As in "the player has set this nation".
en: Set
uk: Встановив

en: Image
uk: Зображення

en: Resource
uk: Ресурс

en: Index
uk: Індекс

en: ?coordinate:X
uk: координата X

en: ?coordinate:Y
uk: координата Y

note: TRANS: The coordinate X in native coordinates. * The freeciv coordinate system is described in doc/HACKING.
en: NAT X
uk: Вн. X

note: TRANS: The coordinate Y in native coordinates. * The freeciv coordinate system is described in doc/HACKING.
en: NAT Y
uk: Вн. Y

en: Continent
uk: Континент

en: ?coordinates:X,Y
uk: координати: X,Y

en: Specials
uk: Спеціальне

en: Roads
uk: Дороги

en: Bases
uk: Бази

en: Address
uk: Адреса

note: TRANS: Tile property "Label" label in editor
en: ?property:Label
uk: Мітка

en: Exclude Nations
uk: Виключити Нації

note: TRANS: Nations report title TRANS: Nations report action
en: Nations
uk: Нації

note: TRANS: Image header
en: Type
uk: Тип

en: Moves Left
uk: Ходів зосталось

en: Fuel
uk: Паливо

en: Moved
uk: Рухався

en: Done Moving
uk: Рух завершено

note: TRANS: HP = Hit Points of a unit.
en: HP
uk: ЗД

en: Veteran
uk: Ветеран

en: Buildings
uk: Будівлі

en: Food Stock
uk: Запас їжі

en: Shield Stock
uk: Запас щитів

en: Government
uk: Уряд

en: Inventions
uk: Винаходи

en: Science
uk: Наука

en: Gold
uk: Золото

en: Year
uk: Рік

en: Scenario
uk: Сценарій

en: Scenario Name
uk: Назва сценарію

en: Scenario Description
uk: Опис сценарію

en: Save Players
uk: Зберегти гравців

en: Nation Start Positions
uk: Стартова позиція Народу

en: Destroy
uk: Знищити

en: Pressing this button will send a request to the server to destroy (i.e. erase) the objects selected in the object list.
uk: Якщо натиснути цю кнопку, на сервер буде відіслано запит на знищення (стирання) об'єктів, виділених у списку об'єктів.

en: Create
uk: Створити

en: Pressing this button will create a new object of the same type as the current property page and add it to the page. The specific type and count of the objects is taken from the editor tool state. So for example, the "tool value" of the unit tool and its "count" parameter affect unit creation.
uk: Натискання цієї кнопки створить новий об’єкт того ж типу, що й поточна властивість сторінки і додасть до сторінки. Особливості типу і число об’єктів беруться зі стану знаряддя редактора. Таким чином," значення " знаряддя загону і його параметр " кількість" впливають на створення підрозділу.

note: TRANS: %s is a type of object that can be edited, such as "Tile", * "Unit", "Start Position", etc.
en: %s Properties
uk: %s Властивості

en: Filter:
uk: Фільтр:

en: Enter a filter string to limit which properties are shown. The filter is one or more text patterns separated by | ("or") or & ("and"). The symbol & has higher precedence than |. A pattern may also be negated by prefixing it with !.
uk: Введіть стрічку-фільтр щоб обмежити властивості для показу. Фільтр це один або більше текстових шаблонів, розділених | ("або") чи & ("і").Символ & має вищий приорітет ніж |. Передувавши шаблон "!", можна його заперечити.

en: Pressing this button will send all modified properties of the objects selected in the object list to the server. Modified properties' names are shown in red in the properties panel.
uk: Якщо натиснути цю кнопку, усі змінені властивості об'єктів, виділених у списку об'єктів, будуть відправлені на сервер. Назви змінених властивостей показані червоним кольором на панелі властивостей.

en: Pressing this button will reset all modified properties of the selected objects to their current values (the values they have on the server).
uk: Натискання цеї кнопки, поверне змінені властивості виділених об'єктів до їхніх поточних значень (значень, які вони мають на сервері).

en: Property Editor
uk: Редактор властивостей

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Find City
uk: Знайти місто

en: Ci_ties:
uk: Міста:

en: Select tax, luxury and science rates
uk: Виберіть податки, розкіш та рівень науки

en: Tax
uk: Податки

en: Lock
uk: Блокувати

en: Luxury
uk: Розкіш

en: %s max rate: %d%%
uk: %s максимальний рівень: %d%%

en: Goto/Airlift Unit
uk: Ітидо/Перелетіти підрозділ

en: Air_lift
uk: Авіатранспорт

en: _Goto
uk: Іти до

en: Select destination ci_ty
uk: Виберіть город призначення (_t)

en: Id
uk: Байдикує

en: Airlift
uk: Авіатранспорт

en: Show _All Cities
uk: Усі міста

en: No units selected.
uk: Загонів не обрано

note: TRANS: goto/airlift dialog. "Paris (airlift: 2/4)". * A set of these appear in an "and"-separated list.
en: %s (airlift: %s)
uk: %s перенести повітрям: %s

note: TRANS: goto/airlift dialog. Too many cities to list, some omitted. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:more
uk: ?gotodlg: ще...

note: TRANS: goto/airlift dialog. For units not currently in a city. * Appears at the end of an "and"-separated list.
en: ?gotodlg:no city
uk: ?gotodlg:нема міста

note: TRANS: goto/airlift dialog. Current location of units; %s is an * "and"-separated list of cities and associated info
en: Currently in: %s
uk: Наразі в: %s

en: This client accepts the standard Gtk command-line options
    after '--'. See the Gtk documentation.
uk: Цей клієнт підтримує стандартні опції командного рядка для Gtk
    після '--'. Гляньте в документацію Gtk.

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: Report bugs at %s
uk: Про помилки повідомляйте на %s

en: Turn Done
uk: Завершити хід

en: ?noun:View
uk: Огляд

en: Chat
uk: Чат

en: Allies Only
uk: Лише союзники

en: Clear links
uk: Очистити посилання:

en: Are you sure you want to quit?
uk: Ви впевнені, що хочете вийти?

en: Close Tab:
    %s
uk: Закрити Вкладку:
    %s

en: Cities:
uk: Міста:

en: Luxuries:
uk: Розкіш:

en: Buildings:
uk: Будівлі:

en: Nationality:
uk: Національність:

en: Units:
uk: Підрозділи:

en: Wonders:
uk: Дива:

en: Happiness
uk: Щастя

note: TRANS: the width of this text defines the width of the city dialog.
en: Additional information is available via left click on the citizens.
uk: Додаткова інформація отримується лівим клацанням по громадянах.

en: Cost:
uk: Коштує:

en: Upkeep:
uk: Утримання:

en: Requirement:
uk: Потребує:

en: Obsolete by:
uk: Застаріле через:

en: Attack:
uk: Напад:

en: Defense:
uk: Захист:

en: Move:
uk: Рух:

en: FirePower:
uk: Сила вогню:

en: Hitpoints:
uk: Здоров'я:

en: Basic Upkeep:
uk: Утримання:

en: Vision:
uk: Зір:

en: Move/Defense:
uk: Рух/Захист:

en: Food/Res/Trade:
uk: Їжа/Рес/Торгівля:

en: Resources:
uk: Ресурси:

note: TRANS: Label for build cost for extras in help. Will be followed by * something like "3 MP" (where MP = Movement Points)
en: Build:
uk: Будувати:

note: TRANS: Extra conflicts in help. Will be followed by a list of extras * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
uk: Несумісне з:

note: TRANS: Extra bonus in help. Will be followed by food/production/trade * stats like "0/0/+1", "0/+50%/0"
en: Bonus (F/P/T):
uk: Додача (Ї/В/Т)

note: TRANS: "None" tech
en: ?tech:None
uk: ?tech:жодного

en: (Never)
uk: (Ніколи)

en: Removed
uk: Видалено

en: Freeciv Help Browser
uk: Переглядач допомоги Freeciv

en: Expand All
uk: Розкрити Всі

en: Collapse All
uk: Згорнути Всі

en: Allows
uk: Дає

en: Obsoletes
uk: Зістарює

en: with
uk: з

en: ?techhelp:
uk: ?техдопомога:

note: TRANS: "Resources: (none)" TRANS: "Conflicts with: (none)" (extras) TRANS: missing value TRANS: "Resources: (none)".
en: (none)
uk: (нема)

note: TRANS: "MP" = movement points
en: %d MP
uk: %d ОР

note: TRANS: Build time depends on terrain. TRANS: Road bonus depends on terrain.
en: Terrain specific
uk: Специфічне для місцевості

note: TRANS: No output bonus from a road
en: ?bonus:None
uk: ?bonus:Нема:

en: Ruler:
uk: Правитель:

en: Government:
uk: Уряд:

en: Capital:
uk: Столиця:

en: Tax:
uk: Податки:

en: Researching:
uk: Досліджує:

en: _Diplomacy
uk: _Дипломатія

en: _Techs
uk: Технології (_T)

en: Foreign Intelligence: %s Empire
uk: Іноземна розвідка: Імперія %s

note: TRANS: "unknown" location TRANS: "Unknown" advance/technology
en: (Unknown)
uk: (Невідомо)

en: Client Lua Console
uk: Клієнтська консоль Lua

en: Load Lua Script
uk: Загрузити скрипт Lua (_L)

en: Build New City
uk: Заснувати нове місто

en: What should we call our new city?
uk: Як назвемо новий город?

en: Shows your current luxury/science/tax rates; click to toggle them.
uk: Показати Ваші поточні установки розкоші/науки/податків;клікніть аби змінити їх

en: Better fog will only work in truecolor. Disabling it
uk: Краще щоб туман працював лише в truecolor. Відключаю його

en: Set local options
uk: Встановити локальні настройки

en: Game Settings
uk: Налаштування гри

en: Leaving a local game will end it!
uk: Вихід з локальної гри закінчить її!

en: _Game
uk: Гра

en: _Options
uk: Опції (_O)

en: _Edit
uk: Редагувати

en: ?verb:_View
uk: Оглянути (_V)

en: _Improvements
uk: Будівлі

en: C_ivilization
uk: Цивілізація (_i)

en: _Help
uk: Допомога

en: _Clear Chat Log
uk: Очистити журнал чату (_С)

en: Save Chat _Log
uk: Зберегти журнал чату (_L)

en: _Local Client
uk: Локальний клієнт (_L)

en: _Message
uk: Повідомлення (_M)

en: _Remote Server
uk: Віддалений сервер (_R)

en: Save Options _Now
uk: Зберегти Опції Вже (_N)

en: _Reload Tileset
uk: Перезавантажити набір полів

en: _Save Game
uk: Зберегти гру (_S)

en: Save Game _As...
uk: Зберегти гру як... (_A)

en: Save Map _Image
uk: Зберегти Зображення Мапи

en: Save _Map Image As...
uk: Зберегти Зображення Мапи як... (_A)

en: _Leave
uk: Вийти (_L)

en: _Quit
uk: Вихід

en: _Find City
uk: Знайти місто

en: Work_lists
uk: План будівництва

en: Client _Lua Script
uk: клієнт _Lua <скрипт>

en: ?noun:_View
uk: Огляд (_V)

en: _Units
uk: Підрозділи

en: _Nations
uk: _Нації

en: _Wonders of the World
uk: Дива світу

en: Top _Five Cities
uk: П'ять найкращих міст (_F)

en: _Messages
uk: Повідомлення

en: _Demographics
uk: Демографія

note: TRANS: "Overview" topic in built-in help
en: ?help:Overview
uk: ?help:Огляд

en: Strategy and Tactics
uk: Тактика і Стратегія

en: City Improvements
uk: Міські Будівлі

en: Wonders of the World
uk: Дива світу

en: Combat
uk: Битва

en: Zones of Control
uk: Зони контролю

en: Diplomacy
uk: Дипломатія

en: Technology
uk: Технологія

en: Space Race
uk: Космічна гонка

en: About Current Ruleset
uk: Про даний набір правил

en: About Nations
uk: Про нації

en: Connecting
uk: З'єднання

en: Controls
uk: Управління

en: Chatline
uk: Чат

en: Worklist Editor
uk: Редактор Плану Будівництва

en: Languages
uk: Мови

en: Copying
uk: Копіювання

en: About Freeciv
uk: Про Freeciv

en: Save Options on _Exit
uk: Зберегти опції по виході (_E)

en: _Editing Mode
uk: Режим Редагування (_E)

en: Cit_y Outlines
uk: Обриси міста (_y)

en: City Output
uk: Міське виробництво

en: Map _Grid
uk: Сітка

en: National _Borders
uk: Національні_Кордони

en: Native Tiles
uk: Рідні клітинки

en: City Full Bar
uk: Повна смужка міста

en: City _Names
uk: Імена міст

en: City G_rowth
uk: Ріст Міста

en: City _Production Levels
uk: Міські Рівні Виробництва

en: City Buy Cost
uk: Вартість купівлі в місті

en: City Tra_deroutes
uk: Торгові шляхи міста (_d)

en: _Terrain
uk: Місцевість

en: C_oastline
uk: Узбережжя (_o)

en: _Paths
uk: Шляхи

en: _Irrigation
uk: Зрошення (_I)

en: _Mines
uk: Шахти (_M)

en: _Bases
uk: Бази

en: Po_llution & Fallout
uk: Забруднення та Радіація

en: Citi_es
uk: Міста (_e)

en: Unit Solid Background
uk: Суцільне Тло Загонів

en: Unit shields
uk: Щити Загонів

en: Focu_s Unit
uk: Фокус на підрозділ (_s)

en: Fog of _War
uk: Туман війни (_W)

en: Better Fog of War
uk: Кращий туман війни

en: _Fullscreen
uk: Повний екран (_F)

en: Recalculate _Borders
uk: Переобчислити Кордони (_B)

en: Toggle Fog of _War
uk: Перемкнути Туман Війни (_W)

en: Game/Scenario Properties
uk: Властивості гри/сценарію

en: Save Scenario
uk: Зберегти сценарій

en: _Unit
uk: Підрозділ (_U)

en: _Work
uk: Будівництво (_W)

en: _Combat
uk: Битва (_C)

en: Build _Base
uk: Будувати базу

en: Build _Path
uk: Будувати шлях

en: _Single Unit (Unselect Others)
uk: Один підрозділ (Не виділяти інших) (_S)

en: _All On Tile
uk: Усі на клітині (_A)

en: Same Type on _Tile
uk: Одного типу на клітинці (_T)

en: Same Type on _Continent
uk: Того ж типу на Континенті

en: Same Type _Everywhere
uk: Того ж типу всюди

en: Unit selection dialog
uk: Діалог вибору підрозділу

en: _Done
uk: Готово (_D)

en: _Go to
uk: Йти (_G)

en: Go _to/Airlift to City...
uk: Йти/Летіти до міста...

en: _Return to Nearest City
uk: Вернутись до найближчого міста

en: Auto E_xplore
uk: Автодосліджувати

en: _Patrol
uk: Патрулювати

en: _Sentry
uk: Вартувати

en: Uns_entry All On Tile
uk: Зняти з варти всіх на клітинці (_e)

en: _Load
uk: Завантажити

en: _Unload
uk: Вивантажити

en: U_nload All From Transporter
uk: Висадити всіх із Транспорту (_n)

en: Upgr_ade
uk: Модернізувати

en: C_onvert
uk: обернути

en: _Disband
uk: Розпустити

en: _Build City
uk: Будувати місто

en: Go _to and Build city
uk: Піти та збудувати місто (_t)

en: _Auto Settler
uk: Автоколонізувати

en: Build _Road
uk: Будувати дорогу

en: Build _Irrigation
uk: Будувати зрошення

en: Build _Mine
uk: Будувати шахту

en: Connect With Roa_d
uk: Сполучити шляхом

en: Connect With Rai_l
uk: Сполучити залізницею

en: Connect With Irri_gation
uk: Сполучити зрошенням

en: Transf_orm Terrain
uk: Змінити місцевість

en: Clean _Pollution
uk: Очистити від забруднення

en: Clean _Nuclear Fallout
uk: Очистити від радіації

en: Fortify
uk: Укріпити

en: Build Fortress
uk: Будувати фортецю

en: Build Airbase
uk: Будувати авіабазу

en: _Pillage
uk: Грабувати (_P)

en: Explode _Nuclear
uk: Підірвати атомну бомбу (_N)

en: _Government
uk: Уряд

en: _Tax Rates...
uk: Податки...

en: _Revolution...
uk: Революція...

en: _Center View
uk: Центрувати

en: _Economy
uk: Економіка

en: _Research
uk: Дослідження

en: _Spaceship
uk: Зореліт (_S)

note: TRANS: Connect with some road type (Road/Railroad)
en: Connect With %s
uk: З'єднати з %s

en: Add to City
uk: Додати до міста

note: TRANS: Build road of specific type (Road/Railroad) TRANS: Build irrigation of specific type TRANS: Build mine of specific type
en: Build %s
uk: Будувати %s

note: TRANS: %s is a unit type.
en: Upgr_ade to %s
uk: Покращити до %s (_a)

note: TRANS: %s is a unit type.
en: C_onvert to %s
uk: Перетворити в %s

en: Change to %s
uk: Знінити на %s

en: Transf_orm to %s
uk: Перетворити в %s

en: Drop _Paratrooper
uk: Висадити Парашутистів

en: Message Options
uk: Опції повідомлень

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
uk: Де показувати повідомлення?
    Вікно <b>Ви</b>воду ; Вікно <b>Пов</b>ідомлень ; <b>Від</b>крити окреме вікно

en: Event
uk: Подія

en: Out
uk: Вив

en: Mes
uk: Пов

en: Pop
uk: Від

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Refresh this option
uk: Оновити цю опцію

en: Reset this option
uk: Скинути цю опцію

en: Apply the changes for this option
uk: Застосувати зміни для цієї опції

en: Select a color
uk: Вибрати колір

en: Reset
uk: Скинути

en: Compiling scenario list.
uk: Компілюю список сценарію

note: TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-2.0 client" TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.0 client" TRANS: "version 2.6.0, gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s, %s client
uk: %s%s , %s клієнт.

note: TRANS: "version 2.6.0 *         commit: [modified] <git commit id> *         gui-gtk-2.0 client" *         gui-gtk-3.0 client" *         gui-gtk-3.22 client"
en: %s%s
    commit: %s
    %s client
uk: %s%s
    зробив: %s
    %s клієнт

en: Start _New Game
uk: Почати _нову гру

en: Start _Scenario Game
uk: Почати гру за _сценарієм

en: _Load Saved Game
uk: Завантажити гру

en: C_onnect to Network Game
uk: Приєднатися до Мережної Гри

en: Select Location to Save
uk: Вкажіть куди зберегти

en: _Browse...
uk: Переглянути...

en: Passwords don't match, enter password.
uk: Паролі не співпадають, введіть пароль.

en: Server Name
uk: Ім’я Сервера

en: Port
uk: Порт

en: Version
uk: Версія

en: Status
uk: Стан

en: ?count:Players
uk: ?count:Гравців

en: Humans
uk: Люди

en: Comment
uk: Комент

en: Local _Area Network
uk: Локальна Мережа

en: Internet _Metaserver
uk: _Метасервер інтернету

en: _Host:
uk: Хост:

en: _Port:
uk: Порт:

en: _Login:
uk: _Логін:

en: Pass_word:
uk: _Пароль

en: Conf_irm Password:
uk: Підтвердіть Пароль:

en: Host
uk: Хост

en: C_onnect
uk: Приє'днатись

en: Connection name: %s
uk: Ім'я з'єднання: %s

en: Player name: %s
uk: Ім'я гравця: %s

en: Host: %s
uk: Адреса: %s

en: Player/conn info
uk: Інформація про гравця/з'єднання

en: %s info
uk: %s інфо

en: Toggle player ready
uk: Перемкнути готовність гравця

en: Pick nation
uk: Виберіть націю

en: Observe this player
uk: Спостерігати за цим гравцем

en: Take this player
uk: Взяти цього гравця

en: Cut connection
uk: Обірвати з'єднання

en: Aitoggle player
uk: Перемкнути ШІ гравця

en: Remove player
uk: Видалити гравця

note: TRANS: Give access level to a connection.
en: Give %s access
uk: Дати доступ %s

note: TRANS: e.g., "Put on Team 5"
en: Put on %s
uk: Помістити в %s

en: Not _ready
uk: Не готовий

en: _Ready
uk: Готово (_R)

en: _Start
uk: Старт (_S)

en: _Take %s
uk: Взяти %s

en: Pick _Nation
uk: Вибрати націю (_N)

en: _Take a Player
uk: Взяти Гравця

en: _Observe %s
uk: Спостерігати за %s (_O)

en: _Observe
uk: Спостерігати (_O)

en: Do not _observe
uk: Не спостерігати (_o)

note: TRANS: "<Novice AI>"
en: <%s AI>
uk: <%s ШІ>

en: Random
uk: Випадково

en: Observer
uk: Спостерігач

en: Detached
uk: Від'єднаний

note: TRANS: Keep individual lines short
en: Number of _Players
    (including AI):
uk: Кількість г_равців
    (включно з  комп'ютерними):

en: AI Skill _Level:
uk: Рівень ШІ:

en: Ruleset:
uk: Набір правил

en: _More Game Options...
uk: Додаткові опції гри...

en: Ready
uk: Готовий

en: ?player:Leader
uk: Вождь

en: Border
uk: Кордон

en: Team
uk: Команда

en: Choose Saved Game to Load
uk: Виберіть Збережену Гру для Завантаження

en: Choose Saved Game to _Load:
uk: Виберіть Збережену Гру для Завантаження:

en: Choose a Scenario
uk: Оберіть сценарій

en: Choose a _Scenario:
uk: Оберіть _сценарій:

en: Filename:
uk: Ім'я файла:

en: Save Game
uk: Зберегти гру

en: Saved _Games:
uk: Збережені _ігри:

en: Save _Filename:
uk: Ім'я _файла збереження:

en: Saved Sce_narios:
uk: Збережені сценарії

en: Save Sc_enario:
uk: Зберегти сценарій

en: Save Map Image
uk: Зберегти зображення карти

en: Saved Map _Images:
uk: Збережені зображення карти :

en: Save _Map Images:
uk: Зберегти зображення карти:

en: _Meet
uk: Зустрітись

en: Cancel _Treaty
uk: Розірвати _угоду

en: _Withdraw Vision
uk: Забрати бачення (_W)

en: _Report
uk: Звіт

en: ?show:Dead Players
uk: ?show:Мертві Гравці

en: Di_plomacy
uk: Ди_пломатія

en: _Intelligence
uk: Розвідка

en: _AI
uk: Комп'_ютер

en: _Toggle AI Mode
uk: Переключити Режим ШІ

note: TRANS: %s is a diplomatic state: "Cancel Cease-fire"
en: Cancel %s
uk: Скасувати %s

en: Really declare war on the %s?
uk: Дійсно проголосити ВІЙНУ %s?

note: TRANS: "Cancel Belgian Alliance? ... will be Armistice."
en: Cancel %s %s? New diplomatic state will be %s.
uk: Скасувати%s %s? Новийдипломатичний стан буде %s.

note: TRANS: "...from the Belgians?"
en: Withdraw shared vision from the %s?
uk: Забрати спільне бачення в %s?

en: Withdraw Shared Vision
uk: Забрати бачення (_W)

note: TRANS: Research report title TRANS: Research report action
en: Research
uk: Дослідження

en: Researching
uk: Досліджуємо

en: Help
uk: Допомога

en: Goal
uk: Мета

note: TRANS: As in 'Show all (even not reachable) techs'.
en: Show all
uk: Показати всі

en: ?Building or Unit type:Name
uk: Тип загону чи будівлі:Назва

en: Redundant
uk: Зайві

en: Cost
uk: Коштує

note: TRANS: Upkeep total, count*cost.
en: U Total
uk: Загалом

en: Income: %d    Total Costs: %d
uk: Дохід: %d    Затрати: %d

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every redundant %s (%d total)?
uk: Ви дійсно хочете продати всі зайві %s (всього %d)?

note: TRANS: %s is an improvement
en: Do you really wish to sell every %s (%d total)?
uk: Ви дійсно хочете продати всі %s (всього %d)?

en: Sell Improvements
uk: Продати будівлі

note: TRANS: %s is a unit
en: Do you really wish to disband every %s (%d total)?
uk: Ви дійсно хочете розпустити всіх %s (загалом %d)?

en: Sell-Off: Results
uk: Продаж: Результат

en: Sell _Redundant
uk: Продати зайві (_R)

en: Sell _All
uk: Продати все

en: Unit Type
uk: Тип підрозділу

en: ?Upgradable unit [short]:U
uk: ?Модернізовний загін [short]:U

en: Upgradable
uk: Покращуваний

note: TRANS: "In progress" abbreviation. URD_COL_IN_PROGRESS
en: In-Prog
uk: Вироб

en: In progress
uk: Виробляється

en: Active
uk: Активний

en: Shield
uk: Щит

en: Total shield upkeep
uk: Повне утримання, щитами

en: Food
uk: Їжа

en: Total food upkeep
uk: Повне утримання їжею

en: Total gold upkeep
uk: Повне утримання золотом

en: Totals:
uk: Загалом:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s | Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    %s
uk[0]: Покращити скільки можна %s до %s за %d гривень кожен?
    %s
uk[1]: Модернізувати скільки можна %s до %s за %d гривень кожен?
    %s
uk[2]: Оновити скільки можна %s до %s за %d гривень кожен?
    %s

en: Find _Nearest
uk: Знайти Найближчого

en: _Upgrade
uk: Оновити

en: Player
uk: Гравець

en: Nation
uk: Нація

en: Score
uk: Рахунок

en: Score
uk: Рахунок

en: Preferred soundset
uk: Бажаний набір звуків

en: Modpack suggests using %s soundset.
    It might not work with other soundsets.
    You are currently using soundset %s.
uk: Модпак хоче використання звукового набору %s
    Він може не працювати з іншими наборами. 
    Зараз Ви використовуєте набір звуків %s

en: _Launch
uk: Запустити

en: Theme suggested
uk: Рекомендована тема

en: Load theme
uk: Завантажити тему

en: Keep current theme
uk: Залишити поточну тему

en: Tileset suggests using %s theme.
    You are currently using %s.
uk: Набір клітинок пропонує тему %s 
    Наразі Ви користуєтесь %s

en: Preferred tileset
uk: найкращий набір клітинок

en: Modpack suggests using %s tileset.
    It might not work with other tilesets.
    You are currently using tileset %s.
uk: Модпак радить використати набір клітинок %s .
    Він може не спрацювати з іншими наборами.
    Зараз використовується набір %s.

en: Description
uk: Опис

en: Unit selection
uk: Вибір підрозділу

en: _Tile
uk: Клітинка

en: C_ontinent
uk: Континент

en: _Land
uk: Земля

en: _Sea
uk: Море

en: _Both
uk: Обидва

en: _World
uk: Світ

en: Sentry
uk: Охороняє

en: _Deselect
uk: Відмінити Вибір (_S)

en: C_enter
uk: Центрувати

en: _Focus
uk: Фокусувати

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: no home city
uk: безхатьки

note: TRANS: used in place of unit home city name
en: unknown
uk: невідомий

en: _YES
uk: ТАК

en: _NO
uk: _НІ

en: _ABSTAIN
uk: УТРИМАТИСЯ (_A)

note: TRANS: Describing a vote that passed.
en: [passed]
uk: [відбулося]

note: TRANS: Describing a vote that failed.
en: [failed]
uk: [схибив]

note: TRANS: Describing a vote that was removed.
en: [removed]
uk: [видалений]

note: TRANS: "Vote" as a process
en: %sVote %d by %s: %s%s
uk: %sГолосування %d %s: %s%s

en: new
uk: новий

en: Edit worklists
uk: Змінити списки будівництва

en: _Worklists:
uk: Плани робіт:

en: Edit Global _Worklists
uk: Редагувати глобальні плани будівництва

en: Turns
uk: Ходів

en: Source _Tasks:
uk: Джерело Завдань:

en: Show _Future Targets
uk: Показувати майбутні цілі

en: Target _Worklist:
uk: План будівництва:

en: _Add Global Worklist
uk: Додати глобальний план будівництва

en: Change Prod_uction
uk: Змінити виробництво

en: Select
uk: Оберіть

en: Citymap
uk: Мапа міста

note: TRANS: Activity name, verb in English
en: Mine
uk: Шахта

en: Transform
uk: Перетворити

en: Clean Pollution
uk: Очистити забруднення

note: TRANS: Pillage dialog do button text.
en: Pillage
uk: Зруйнувати

en: Other gui-specific options are:
uk: Інші ГІК-особливі опції:

en: Migrating options from gtk2 to gtk3 client
uk: Перехідні опції клієнта від gtk2 to gtk3

en: Additional information is available%svia left click on the citizens.
uk: Додаткова інформація отримується %s лівим клацанням по громадянах.

en: New Pass_word:
uk: _Пароль

en: Load
uk: Загрузити

en: Close
uk: Закрити

en: _Cancel
uk: Закінчити

en: OK
uk: Ок

en: _Close
uk: Закрити

en: _Refresh
uk: Поновити

en: _New
uk: Нове

en: Allies only
uk: Лише союзники

en: Sell improvement?
uk: Продати будівлю

en: Activate unit
uk: Активувати підрозділ

en: Activate and close dialog
uk: Активувати підрозділ, закрити вікно

en: Sentry unit
uk: Загін на варту

en: Fortify unit
uk: Укріпити підрозділ

en: Disband unit
uk: Розпустити підрозділ

en: Change homecity
uk: Змінити домівку

en: Unload
uk: Вивантажити

en: Unload All From Transporter
uk: Вивантажити всіх із транспорта

en: Upgrade Unit
uk: Модернізувати підрозділ

note: TRANS: %1 is custom string choosen by player.
en: Governor %1
uk: Правитель %1

en: Clear
uk: Очистити

en: Click to change city name
uk: Клацніть щоб змінити назву міста.

en: Show units
uk: Показати підрозділи

en: Show future targets
uk: Показувати майбутні цілі

en: Worklist Option
uk: Опція Плану Будівництва

en: Click to change current production
uk: Клацніть щоб змінити виробництво.

en: Change
uk: Змінити

en: Insert Before
uk: Вставити Перед

en: Insert After
uk: Вставити Після

en: Add Last
uk: Додати останнім (_L)

en: Worklist
uk: План будівництва

en: Worklist menu
uk: Меню плану будівництва

en: Presets:
uk: Передустановки(_t):

en: Governor settings
uk: Настройки Правителя

en: Results:
uk: Наслідки:

en: Save
uk: Зберегти

en: Trade
uk: Торгівля

en: Priority
uk: Пріоритет

en: No governor defined
uk: Не призначено правителя

en: <h3>Governor Disabled</h3>
uk: Правителя Вимкнено

en: Disable
uk: Заборонено

en: Enable
uk: Дозволено

en: Change worklist
uk: Змінити план будівництва

en: Insert worklist
uk: Вставте план робіт

en: Save worklist
uk: Зберегти план будівництва

en: Options
uk: Опції

en: Buy (%1 gold) | Buy (%1 gold)
uk[0]:  Купити %1 гривню
uk[1]:  Купити %1 гривень
uk[2]:  Купити %1 гривень

en: Buy
uk: Купити

en: Buy %s for %d gold? | Buy %s for %d gold?
uk[0]: Придбати %s за %d гривню?
uk[1]: Придбати %s за %d гривні?
uk[2]: Придбати %s за %d гривень?

en: What should we name new worklist?
uk: Як назвати новий план робіт?

en: Save current worklist
uk: Зберегти Поточний план робіт

en: New worklist
uk: Новий план робіт

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - DISORDER
uk: %1 - %s2 громадян - Бунт

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - celebrating
uk: %1 - 2s громадян - святкування

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens - happy
uk: %1 - %2 громадян - щасливі

note: TRANS: city dialog title
en: %1 - %2 citizens
uk: %1 - %2 городян

note: TRANS: this and nearby literal strings are interpreted * as (Qt) HTML
en: Obsoleted by %1 (%2).
uk: Застаріле через %1 (%2).

note: TRANS: Current unit obsoleted by other unit
en: Obsoleted by %1.
uk: Застаріле через %1.

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Buy ( Cost: %d )
uk: Купити коштує: %d

en: Center
uk: Центрувати

en: Add next
uk: Додати наступним (_N)

en: Add before last
uk: Додати передостаннім

en: Add last
uk: Додати останнім (_L)

en: Add
uk: Додати

en: Governor
uk: Правитель

en: Sell
uk: Продати

en: Column visibility
uk: Видимість колонки

en: Select Nation
uk: Оберіть націю

en: Nation Set:
uk: Набір Націй

en: Female
uk: Жінка

en: Male
uk: Чоловік

en: Choose nation
uk: Оберіть націю

en: Your leader name
uk: Ім'я Вашого вождя

en: Ok
uk: Ок

en: Nation has been chosen by other player
uk: Націю вибрав інший гравець

en: Goto Location
uk: Йти до

en: Inspect City
uk: Оглянути місто (_C)

en: Keep moving
uk: Продовжувати рух

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Steal
uk: Вкрасти

en: Sabotage
uk: Саботувати

en: Are you sure you want to disband that %1 unit? | Are you sure you want to disband those %1 units?
uk[0]: Впевнені, що хочете розпустити той %1 загін?
uk[1]: Впевнені, що хочете розпустити ті %1 загони?
uk[2]: Впевнені, що хочете розпустити тих %1 загонів?

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Disband units
uk: Розпустити підрозділи

en: Keep current tileset
uk: Лишити поточний набір клітинок

en: Load tileset
uk: Завантажити набір клітинок

en: Keep current soundset
uk: Залишити поточний набір звуків

en: Load soundset
uk: Завантажити набір звуків

en: Tileset error
uk: Помилка набору клітинок

note: TRANS: MP = Movement points
en: MP:
uk: ОР:

note: TRANS: HP - hit points
en: %1 HP:%2/%3
uk: %1 ОЗ:%2/%3

en: %1 unit | %1 units
uk[0]: %d загін
uk[1]: %d загони
uk[2]: %d загонів

en: Maps
uk: Карти

en: Advances
uk: Знання

en: Give shared vision
uk: Надати спільне бачення

en: Give embassy
uk: Надіслати посольство

en: Pacts
uk: Угоди

en: Welcome to Freeciv
uk: Ласкаво просимо до Freeciv

en: This is Qt-client for Freeciv.
uk: SDL Клієнт для Freeciv

en: Don't Observe
uk: Не спостерігати (_o)

en: Observe
uk: Спостерігати (_O)

en: More Game Options
uk: Додаткові опції гри...

en: Set server options
uk: Встановити опції сервера.

en: &Goto
uk: ІтиДо

en: &Airlift
uk: іАерострибок

en: &Close
uk: іЗакрити

en: Show All Cities
uk: Усі міста

en: This client accepts the standard Qt command-line options
    after '--'. See the Qt documentation.
uk: Цей клієнт приймає стандартні команди Qt 
    після '--'. Дивись документацію з  Qt.

en: Quit?
uk: Вийти?

en: About Qt
uk: Про Qt

en: Moves:
uk: Рухи

en: Firepower:
uk: Сила вогню:

en: Basic upkeep:
uk: Базове Утримання:

en: No technology required.
uk: Не потребує знань

en: Never obsolete.
uk: Ніколи не застаріє

en: Move cost:
uk: Вартість руху

en: Defense bonus:
uk: Додача до захисту

en: Irrig. Rslt/Time:
uk: Зрошення Рез/Час:

en: Mine Rslt/Time:
uk: Шахта Рез/Час:

en: Trans. Rslt/Time:
uk: Транс Рез/Час:

note: TRANS: %1 food, %2 shields, %3 trade
en: Tile output becomes %1, %2, %3.
uk: Вихід клітинки стає %1, %2, %3.

note: TRANS: Tooltip decorating strings like "1, 2, 3".
en: Output (Food, Shields, Trade) of a tile where the resource is present.
uk: Видає (Іжа, Щити, Торг) з клітинки де присутній ресурс

en: Any activity
uk: Якась активність

en: Fortified
uk: Укріплений

en: Idle
uk: Простоює

en: Sentried
uk: На Варті

en: Any unit
uk: Будь який загін

en: Full HP
uk: повне здоров’я

en: Full MP
uk: Всі Очки Руху

en: Full HP and MP
uk: Всі ОЗ і ОР

en: Revolution...
uk: Революція...

en: Game
uk: Гра

en: Server Options
uk: Опції сервера.

en: Save Options Now
uk: Зберегти Опції Зараз (_N)

en: Save Options on Exit
uk: Зберегти опції на виході (_E)

en: Save Game As...
uk: Зберегти гру як... (_A)

en: Leave game
uk: Залишити гру

en: Quit
uk: Вийти

en: Center View
uk: Центрувати

en: Fullscreen
uk: Повний екран

en: Minimap
uk: Мінікарта:

en: City Outlines
uk: Обводи міста (_y)

en: Map Grid
uk: Сітка карти

en: National Borders
uk: Національні кордони

en: City Names
uk: Назви міст

en: City Growth
uk: Ріст міста

en: City Production Levels
uk: Рівні виробництва міст

en: City Traderoutes
uk: Торгові шляхи міста (_d)

en: Single Unit (Unselect Others)
uk: Один підрозділ (Не виділяти інших) (_S)

en: All On Tile
uk: Усі на клітинці (_A)

en: Same Type on Tile
uk: Одного типу на клітинці (_T)

en: Same Type on Continent
uk: Того ж типу на Континенті

en: Same Type Everywhere
uk: Того ж типу всюди

en: Wait
uk: Чекайте

en: Done
uk: Завершено

en: Go to Tile
uk: Йти до клітинки

en: Go to Nearest City
uk: Іти до найближчого міста

en: Go to/Airlift to City...
uk: Іти до/Летіти до міста...

en: Auto Explore
uk: Автодосліджувати

en: Patrol
uk: Патрулювати

en: Unsentry All On Tile
uk: Зняти з варти всіх на клітині

en: Set Home City
uk: Задати домівку

en: Upgrade
uk: Модернізувати

en: Convert
uk: Обернути

en: Disband
uk: Розпустити

en: Fortify Unit
uk: Укріпити підрозділ

en: Explode Nuclear
uk: Підірвати атомну бомбу

en: Work
uk: Робота (_W)

en: Build City
uk: Заснувати місто

en: Go And Build City
uk: Піти та збудувати місто (_t)

en: Auto Settler
uk: Автоколонізувати

en: Build Road
uk: Прокласти дорогу

en: Build Irrigation
uk: Зробити зрошення

en: Build Mine
uk: Збудувати шахту

en: Connect With Road
uk: З'єднати дорогою

en: Connect With Railroad
uk: З'єднати залізницею

en: Connect With Irrigation
uk: З'єднати зрошенням

en: Transform Terrain
uk: Змінити місцевість

en: Clean Nuclear Fallout
uk: Зібрати радіацйне зараження

en: Bribe
uk: Підкупити

en: Civilization
uk: Цивілізація (_i)

en: Tax Rates...
uk: Податки...

note: TRANS: Also menu item, but 'headers' should be good enough.
en: ?header:Players
uk: ?header:Гравці

en: Top Five Cities
uk: П'ять визначних міст

en: Demographics
uk: Демографія

en: Spaceship
uk: Зореліт

note: TRANS: Transform terrain to specific type
en: Transform to %1
uk: перетворити в %1

en: Drop Paratrooper
uk: Висадити десантників

en: Auto Worker
uk: Автообробка

en: Save Games
uk: Збережені ігри

en: ... read more in help
uk: ...читай ще в допомозі

en: Refresh
uk: Поновити

en: Apply
uk: Застосувати

note: TRANS: "version 2.6.0, Qt client"
en: %s%s, Qt client
uk: %s%s Qt клієнта.

note: TRANS: "commit: [modified] <git commit id>"
en: commit: %s
uk: відправити: %s

en: Qt client
uk: Qt клієнта.

en: Start new game
uk: Почати нову гру

en: Start scenario game
uk: Почати гру за _сценарієм

en: Load saved game
uk: Завантажити гру

en: Connect to network game
uk: Приєднатися до Мережевої Гри

en: Connect
uk: З’єднатись

en: Login
uk: Логін:

en: Password
uk: Пароль:

en: Confirm Password
uk: Підтвердіть Пароль:

en: Internet servers:
uk: _Метасервер інтернету

en: Local servers:
uk: Локальний сервер

en: Date
uk: Дата

en: Browse...
uk: Огляд...

en: Load Scenario
uk: Завантажити сценарій

en: Disconnect
uk: Відключитись

en: Start
uk: Почати

en: Save Files
uk: Зберегти файли

en: Open Save File
uk: відкрити Ім'я _файла збереження:

en: Scenarios Files
uk: Файли сценарію

en: Open Scenario File
uk: Відкрити Файл сценарію

en: Global observers
uk: Глобальний спостерігач

en: Not ready
uk: Не готовий

en: Set difficulty
uk: Задати Важкість:

en: Put on team
uk: Призначити в команду

en: %1 - max rate: %2%
uk: %1 максимальний рівень: %2%

en: <b>Techs unknown by %1:</b>
uk: <b> Знання невідомі %1:</b>

en: <b>Techs unknown by you :</b>
uk: <b> Знання невідомі вам %1:</b>

en: <b>Techs known by %1:</b>
uk: <b> Знання відомі %1:</b>

en: Meet
uk: Зустрітись

en: Cancel Treaty
uk: Розірвати угоду

en: Withdraw Vision
uk: Забрати бачення (_W)

en: Sell All
uk: Продати все

en: Sell Redundant
uk: Продати лишні

en: Disband Results
uk: Результат Розпуску

en: Launch
uk: Запустити

en: Abstain
uk: Утриматись

en: <b>%1 called a vote for:</b>
uk: <b>%1 віддав голос за :</b>

en: Close Dialog (Esc)
uk: Закрити вікно (Esc)

en: Subvert Enemy Unit
uk: Перекупити ворожій підрозділ

en: Total users logged in : %d
uk: Загалом зайшло користувачів : %d

en: Back
uk: Назад

en: Load Game
uk: Завантажити гру

en: Server Settings
uk: Налаштування сервера

en: Unit commands
uk: Команди підрозділу

en: Activate unit, close dialog
uk: Активізувати підрозділ, закрити діалог

en: Upgrade unit
uk: Модернізувати підрозділ

en: ?homecity:None
uk: ?місто-дім:Нема

en: Sorry, you have already bought here in this turn.
uk: Пробачте, цього ходу ви вже тут купили.

en: Sorry, you can't buy here in this turn.
uk: На жаль, цього ходу тут вже не можна купити.

en: Buy it?
uk: Купити?

en: Sell it?
uk: Продати?

en: City options
uk: Опції міста

en: Supported units: %d
uk: Утримувані підрозділи: %d

en: Present units: %d
uk: Присутні підрозділи: %d

en: City info
uk: Місто інфо

en: Pollution: %d
uk: Забруднення: %d

en: Pollution: none
uk: Забруднення: нема

en: Trade routes:
uk: Торгові шляхи:

en: Trade: +%d
uk: Торгівля: +%d

en: City improvements
uk: Міські будівлі

en: Food: %d per turn
uk: Їжа: %d за хід

en: ?food:Surplus: %d
uk: Надлишок їжі: %d

en: Production: %d (%d) per turn
uk: Виробництво: %d (%d) за хід

en: ?production:Support: %d
uk: ?production:Підтримка: %d

en: Trade: %d per turn
uk: Торгівля: %d за хід

en: Corruption: %d
uk: Корумпованість: %d

en: Gold: %d (%d) per turn
uk: Золота: %d (%d) за хід

en: Upkeep: %d
uk: Утримання: %d

en: Science: %d per turn
uk: Наука: %d за хід

en: Luxury: %d per turn
uk: Розкіш: %d за хід

en: City growth: blocked
uk: Ріст міста: блоковано

en: City growth: never
uk: Ріст міста: ніколи

en: City shrinks: %d %s
uk: Місто зменшується: %d %s

en: turn | turns
uk[0]: хід
uk[1]: ходи
uk[2]: ходів

en: City growth: %d %s
uk: Ріст міста: %d %s

en: Stock
uk: Запас

en: Granary
uk: Амбар

en: finished
uk: завершено

en: City of %s (Population %s citizens)
uk: Місто %s (Населення %s городян)

note: TRANS: preserve leading space
en:  - DISORDER
uk:  - ЗАВОРУШЕННЯ

note: TRANS: preserve leading space
en:  - celebrating
uk:  - святкування

note: TRANS: preserve leading space
en:  - happy
uk:  - щастя

note: TRANS: preserve leading space
en:  - under Citizen Governor control.
uk:  - під контролем правителя громади.

en: Present units
uk: Присутні загони

en: Supported units
uk: Утримувані загони

en: Change production
uk: Змінити виробництво

en: Hurry production
uk: Прискорити виробництво

en: Previous city
uk: Попереднє місто

en: Next city
uk: Наступне місто

en: size
uk: розмір

en: time
    to grow
uk: час
    до росту

en: Cities Report
uk: Звіт про міста

en: Close Dialog
uk: Закрити вікно

en: Information Report
uk: Інформаційний звіт

en: Happiness Report
uk: Звіт про щастя

en: Garrison Report
uk: Гарнізонний звіт

en: Maintenance Report
uk: Звіт про утримання

en: worklist
uk: план робіт

en: 
    finished
uk: 
    завершено

en: Presets
uk: Предустановки

en: City of %s (Population %s citizens) : %s
uk: Місто %s (Населення %s городян) : %s

en: Save settings as...
uk: Зберегти налаштування як...

en: Load settings
uk: Завантажити налаштування

en: Delete settings
uk: Знищити налаштування

en: Control city
uk: Контролювати місто

en: Apply once
uk: Застосувати одноразово

en: Release city
uk: Звільнити місто

en: Creating Server List...
uk: Створюю список серверів...

en: No LAN servers found
uk: Не знайшлось серверів в ЛОМ

en: No public servers found
uk: Не знайшлось публічних серверів

note: TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 2.2.0 Running Players 3\n * [server message]" TRANS: "host.example.com Port 5556 Ver: 2.6.0 Running Players 3\n
en: %s Port %d Ver: %s %s %s %d
    %s
uk: %s Порт %d Вер: %s %s %s %d
    %s

en: Player Name :
uk: Ім'я гравця :

en: Freeciv Server :
uk: Сервер Freeciv :

en: Port :
uk: Порт :

en: Next
uk: Наступне

en: Contact %s (%d / %d) %s(%d,%d,%s) %s
uk: Контактувати %s (%d / %d) %s(%d,%d,%s) %s

en: %s %s %s(A:%d D:%d M:%s FP:%d) HP:%d%%
uk: %s %s %s(А:%d З:%d Х:%s СВ:%d) ЗД:%d%%

note: TRANS: "CtW" = "Chance to Win"; preserve leading space TRANS: preserve leading space
en:  CtW: Att:%d%% Def:%d%%
uk: Шанси: Напад:%d%% Оборона:%d%%

en: Terrain Defense Bonus: +%d%%
uk: Захисний Бонус місцевості: +%d%%

en: Terrain Info
uk: Про місцевість

en: Advanced Menu
uk: Розширене меню

en: Zoom to : %s
uk: Придивитись до: %s

en: Change Production
uk: Змінити виробництво

en: Change City Governor settings
uk: Змінити налаштування правителя міста

en: Goto here
uk: Рухатись сюди

en: Patrol here
uk: Патрулювати тут

en: Connect here
uk: З’єднатись сюди

en: Paradrop here
uk: Парашутувати сюди

en: Activate %s (%d / %d) %s (%d,%d,%s) %s
uk: Активувати %s (%d / %d) %s (%d,%d,%s) %s

en: %s %s %s (A:%d D:%d M:%s FP:%d) HP:%d%%
uk: %s %s %s (А:%d З:%d Р:%s СВ:%d) ЗД:%d%%

en: Ready all
uk: Всі готуйсь!

en: Sentry idle
uk: Бездіяльні - охорона!

en: Look up "%s" in the Help Browser
uk: Подивіться на "%s" у Довідці

en: Choose Your New Government
uk: Оберіть нову форму правління

en: What nation will you be?
uk: Яким народом будете?

en: Nation set
uk: Набір Націй

en: World map
uk: Мапа світу

en: Sea map
uk: Мапа океану

en: Gold(max %d)
uk: Гроші(макс %d)

en: Diplomacy meeting
uk: Дипломатична зустріч

note: TRANS: "Polish incident !" FIXME!!!
en: %s incident !
uk: %s інцидент !

en: Shall we declare WAR on them?
uk: Оголосити їм ВІЙНУ?

en: Foreign Minister
uk: Міністр закордонних справ

en: Sir!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
uk: Пане! Посол %s прибув
    Ваші вказівки?

en: Ma'am!, the %s ambassador has arrived
    What are your wishes?
uk: Пане! Посол %s прибув
    Ваші вказівки?

en: Declare WAR
uk: Оголосити війну

en: Withdraw vision
uk: Забрати бачення

en: Call Diplomatic Meeting
uk: Скликати дипломатичну зустріч

en: Send him back
uk: Відрправити його назад

en: Select destination
uk: Оберіть призначення

en: load_surf: Failed to load graphic file %s!
uk: load_surf: Не вдалося завантажити графічний файл %s!

en: load_surf: Unable to convert file %s into screen's format!
uk: load_surf: Не можу перетворити файл %s у формат екрану!

en: load_surf_with_flags: Unable to load file %s.
uk: load_surf_with_flags: Не можу завантажити файл %s.

en: Unable to convert image from file %s into format %d.
uk: Не можу перетворити зображення із файлу %s до формату %d.

en: Unable to create Sprite (Surface) of size %d x %d %d Bits in format %d
uk: Не можу створити Спрайт (Поверхню) розміру %d на %d %d Бітів у форматі %d

en: Unable to initialize SDL library: %s
uk: Не можу ініціалізувати SDL бібліотеку: %s

en: Unable to initialize SDL_ttf library: %s
uk: Не можу ініціалізувати бібліотеку SDL_ttf : %s

en: No available mode for this resolution : %d x %d %d bpp
uk: Не має придатного режима для цієї роздільної здатності : %d x %d %d бітів на піксель

en: Setting default resolution to : 640 x 480 16 bpp SW
uk: Встановлюю роздільну здатність за замовчанням до : 640 x 480 16 бітів на піксель SW

en: Unable to set this resolution: %d x %d %d bpp %s
uk: Не можу встановити цю роздільну здатність: %d x %d %d бітів на піксель %s

en: Setting resolution to: %d x %d %d bpp
uk: Встановлюю роздільну здатність до: %d x %d %d бітів на піксель

en:   -f,  --fullscreen	Start Client in Fullscreen mode
uk:   -f,  --fullscreen	Запустити Клієнт в повноекранному режімі

en:   -e,  --eventthread	Init Event Subsystem in other thread (only Linux and BeOS)
uk:   -e,  --eventthread	ініціювати Подсистему Подій у іншому потоці (тільки для Linux та BeOS)

en:   -t,  --theme THEME	Use GUI theme THEME
uk:   -t,  --theme ТЕМА	Використати тему графічного інтерфейсу ТЕМА

en: Making screenshot %s
uk: Робиться знімок екрану %s

en: Using Video Output: %s
uk: Використовую Відео Вихід: %s

en: SDL Client for Freeciv
uk: SDL Клієнт для Freeciv

en: Initializing Client
uk: Ініціалізую Клиєнта

en: Waiting for the beginning of the game
uk: Чекаю початку гри

note: TRANS: Future Technology
en: FT
uk: ТМ

en: Help : Improvements
uk: Допомога: Будівлі

en: ?req:None
uk: ?req:Нема

en: Never
uk: Ніколи

en: Help : Units
uk: Довідка : Підрозділи

en: shield | shields
uk[0]: щит
uk[1]: щити
uk[2]: щитів

en: citizen | citizens
uk[0]: городянин
uk[1]: городян
uk[2]: городян

en: food | foods
uk[0]: Їжа
uk[1]: Їжі
uk[2]: Їжі

en: gold | golds
uk[0]: гривня
uk[1]: гривні
uk[2]: гривень

en: ?utype:None
uk: Нема

en: ( with
uk: (з

en: Help : Advances Tree
uk: Допомога: Дерево Досягнень

en: Foreign Intelligence Report
uk: Звіт зовнішньої розвідки

en: Intelligence Information about the %s Spaceship
uk: Розвідка доповідає про зореліт нації %s

en: Intelligence Information for the %s Empire
uk: Розвідувальна інформація по Імперії %s

en: Ruler: %s  Government: %s
    Capital: %s  Gold: %d
    Tax: %d%% Science: %d%% Luxury: %d%%
    Researching: %s(%d/%d)
uk: Правитель: %s  Уряд: %s
    Столиця: %s  Гроші: %d
    Податки: %d%% Наука: %d%% Розкіш: %d%%
    Досліджує: %s(%d/%d)

en: Their techs that we don't have :
uk: Їх технології, яких нам бракує :

en: Show Unit Info Window
uk: Показати Вікно Інформації Підрозділу

en: Hide Unit Info Window
uk: Сховати Вікно Інформації Підрозділу

en: Show Mini Map
uk: Показати Міні-Мапу

en: Hide Mini Map
uk: Сховати Міні-Мапу

en: Show Messages (F9)
uk: Показати Повідомлення (F9)

en: Hide Messages (F9)
uk: Сховати Повідомлення (F9)

en: Scale Mini Map
uk: Масштабувати Міні-Мапу

en: Single Tile Width
uk: Ширина в Одну Клітину

en: Single Tile Height
uk: Висота в Одну Клітину

en: Exit
uk: Вийти

en: Scale Unit Info
uk: Масштабувати Іформацію про Підрозділ

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Revolution
uk: Революція

en: or
uk: або

en: Hide Messages
uk: Приховати повідомлення

en: The SDL event buffer is full; you may see drawing errors as a result.
uk: Буфер подій SDL повний; внаслідок цього можуть бути помилки малювання.

en: ?gov:None
uk: ?gov:Немає

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d
uk: %s Населення: %s  Рік: %s  Гроші %d

en: %s Population: %s  Year: %s  Gold %d Tax: %d Lux: %d Sci: %d
uk: %s Населення: %s  Рік: %s  Гроші %d Подат: %d Розк: %d Наука: %d

en: ?nation:Hostile
uk: ?nation:Ворожі

en: ?nation:Peaceful
uk: ?nation:Мирні

en: ?nation:Friendly
uk: ?nation:Дружні

en: ?nation:Mysterious
uk: ?nation:Загадкові

en: 
    Our Territory
uk: 
    Наша Територія

en: 
    %s territory (%d turn ceasefire) | 
    %s territory (%d turn ceasefire)
uk[0]: 
    територія %s (%d хід припинення вогню)
uk[1]: 
    територія %s (%d ходи припинення вогню)
uk[2]: 
    територія %s (%d ходів припинення вогню)

en: 
    %s territory (%d turn armistice) | 
    %s territory (%d turn armistice)
uk[0]: 
    територія %s (%d хід перемир’я)
uk[1]: 
    територія %s (%d ходи перемир’я)
uk[2]: 
    територія %s (%d ходів перемир’я)

en: 
    Territory of the %s %s
uk: 
    Територія %s %s

en: 
    Unclaimed territory
uk: 
    Нічийна територія

en: ?city:Neutral
uk: ?city:Нейтральне

en: ?city:Hostile
uk: ?city:Вороже

en: ?city:Peaceful
uk: ?city:Мирне

en: ?city:Friendly
uk: ?city:Дружнє

en: ?city:Mysterious
uk: ?city:Загадкове

en: 
    City of %s
uk: 
    Місто %s

en: ?blistbegin: with
uk:  з

en: Barracks
uk: Казарми

en: ?blistmore:,
uk: ,

en: Airport
uk: Летовище

en: City Walls
uk: Міські Мури

en: 
    Food/Prod/Trade: %s
uk: 
    Їжа/Виробництво/Торгівля: %s

en: End of Turn
uk: Кінець Ходу

en: Press
uk: Натисніть

en: No Orders
uk: Жодних наказів

note: TRANS: "Space" refers to the space bar on a keyboard.
en: Space
uk: Космос

en: Disband Unit
uk: Розпустити загін

en: Convert Unit
uk: Навернути підрозділ

en: Return to Nearest City
uk: Вернути до найближчого міста

en: Go to City
uk: До міста

en: Airlift to City
uk: Летіти до міста

en: Connect With %s (%s)
uk: З'єднати з %s (%s)

en: Load Unit
uk: Завантажити підрозділ

en: Unload Unit
uk: Вивантажити підрозділ

en: Find Home City
uk: Знайти рідне місто

en: Sentry Unit
uk: Загін на варту

note: TRANS: "Build Railroad (R) 3 turns" TRANS: "Build Irrigation (I) 5 turns" TRANS: "Build Mine (M) 5 turns" TRANS: "Build Fortress (Shift+F) 5 turns" TRANS: "Build Airbase (Shift+E) 5 turns"
en: Build %s (%s) %d %s
uk: Будувати %s (%s) %d %s

en: Cut Down to
uk: Вирубати до

en: Plant Forest
uk: Посадити ліс

en: Transform to
uk: Перетворити в

en: Local Options
uk: Локальні опції

en: Server options
uk: Опції сервера.

en: Local options
uk: Локальні опції

en: Worklists
uk: Плани робіт

en: Save Local Options
uk: Зберегти локальні опції

en: Help Browser
uk: Переглядач допомоги Freeciv

en: Leave Game
uk: Залишити гру

en: Apply changes
uk: Внести зміни

en: empty worklist
uk: пустий план робіт

en: Add new worklist
uk: Додати новий план робіт

note: TRANS: gui-sdl client TRANS: gui-sdl2 client
en: %s client
uk: Клієнт %s

en: Start New Game
uk: Почати нову гру

en: Join Game
uk: Приєднатись до гри

en: Join Pubserver
uk: Приєднатись до публічного сервера

en: Join LAN Server
uk: Приєднатись до сервера локальної мережі

en: SDLClient welcomes you...
uk: Вас вітає SDLClient...

en: Commit: %s
uk: Відправити: %s

note: TRANS: Dead -- Rest In Peace -- Reqia In Pace
en: R.I.P.
uk: СПОЧИВ

en: AI
uk: ШІ

en: done
uk: зроблено

en: moving
uk: ходить

en: disconnected
uk: відключений

en: active
uk: активний

en: under
    construction
uk: ще
    будується

en: soonest
    completion
uk: найскоріше
    завершення

en: Total
uk: Загалом

en: Units Report
uk: Звіт Загонів

en: We have %d of %s
    (total value is : %d)
    We can sell %d of them for %d gold.
uk: Ми маємо %d %s
    (загальна кількість : %d)
    Ми можемо продати %d із них за %d гривень.

en: We can't sell any %s in this turn.
uk: Цього ходу не можемо продати жодного %s .

en: Sell It?
uk: Продати це?

en: Economy Report
uk: Економічний звіт

en: Treasury:
uk: Скарбниця:

en: Tax Rate:
uk: Рівень податків:

en: Total Income:
uk: Загальний дохід:

en: Total Cost:
uk: Загальні витрати:

en: Net Income:
uk: Загальний прибуток:

en: %s max rate : %d%%
uk: %s максимальний рівень: %d%%

en: Update
uk: Поновити

en: Wonder
uk: Диво

en: What should we focus on now?
uk: На чому сфокусуємось тепер?

en: Select target :
uk: Оберіть ціль :

en: step | steps
uk[0]: крок
uk[1]: кроки
uk[2]: кроків

en: %2d: The %s ruler %s scored %d point
     | %2d: The %s ruler %s scored %d points
uk[0]: %2d: %s правитель %s заробив %d бал
uk[1]: %2d: %s правитель %s заробив %d бали
uk[2]: %2d: %s правитель %s заробив %d балів

en: Final Report:
uk: Кінцевий звіт:

en: The Greatest Civilizations in the world.
uk: Найвеличніші цивілізації в світі.

en: The %s Spaceship
uk: Зореліт %s

en: load_gfxfile: Unable to load graphic file %s!
uk: load_gfxfile: Не можу завантажити графічний файл %s!

en: No usable default theme found, aborting!
uk: Не знайдено придатної типової теми, перериваюся!

en: Loading theme "%s".
uk: Завантажую тему  "%s".

en: Could not open '%s':
    %s
uk: Не можу відкрити '%s':
    %s

en: %s
    %d gold per turn | %s
    %d gold per turn
uk[0]: %s
    %d гривня за хід
uk[1]: %s
    %d гривні за хід
uk[2]: %s
    %d гривень за хід

en: %s
    blocked!
uk: %s
    блоковано!

en: %s
    finished!
uk: %s
    закінчено!

en: Worklist of
    %s
uk: План будівництва
    %s

en: %d gold per turn | %d gold per turn
uk[0]: %d гривня за хід
uk[1]: %d гривні за хід
uk[2]: %d гривень за хід

en: shields into gold
uk: щити в золото

en: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    never
uk: (%d/%d/%s)
    %d/%d %s
    ніколи

en: Granary:   %3d/%-3d
    Change in: %s
uk: Амбар: %3d/%-3d
    Зміниться за: %s

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
uk: Їжа:         %3d (%+-4d)
    Виробництво: %3d (%+-4d)
    Торгівля:    %3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
uk: Гроші:  %3d (%+-4d)
    Розкіш: %3d
    Наука:  %3d

en: (is empty)
uk: (пустий)

en: (in prog.)
uk: (виконується)

en: These trade routes have been established with %s:
uk: Ці торгові шляхи було встановлено з %s:

en: %32s: %2d Trade/Year
uk: %32s: %2d Торгівлі на рік

en: No trade routes exist.
uk: Не існує торгових шляхів.

en: 
    Total trade %d Trade/Year
uk: 
    Загалом торгівля %d Торгівлі на рік

en: %s - %s citizens  Governor: %s
uk: %s - %s Управитель громадян:%s

en: Workers
uk: Робітники

en: What should we name the new preset?
uk: Як назвати нову предустановку?

en: Do you really want to remove %s?
uk: Справді хочете видалити %s?

en: LAN Servers
uk: Сервери ЛОМ

en: Metaserver
uk: Метасервери

en: You must select a nation.
uk: Ви повині вибрати народ.

en: The %s offerings
uk: %s пропонує

note: TRANS: The <nation adjective> <ruler-title + player-name> * E.g. "The Czech President Vaclav Havel".
en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s
    and
    The %s %s
uk: Ця Довічна Угода
    вінчає результати дипломатичної роботи між
    %s %s
    та
    %s %s

en: %s view:
uk: Вид %s:

en: NONE
uk: Нічого

en: This client accepts the standard X toolkit command-line options
    after '--'. See the X(7) man page.
uk: Цей клієнт приймає стандартні для X опції командного рядка
    після '--'. перегляньте ман сторінку для X(7).

en: No version number in resources.
uk: Нема номеру версії в ресурсах.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
uk: Можливо Ви маєте старий (біля В1.0) файл ресурсів Freeciv.

en: Game version does not match Resource version.
uk: Версія гри не відповідає версії ресурсів.

en: Game version: %s - Resource version: %s
uk: Версія гри: %s - Версія ресурсів: %s

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
uk: Можливо Ви маєте старий файл ресурсів Freeciv у /usr/lib/X11/app-defaults

en: Using fallback resources - which is OK
uk: Використовуємо запасні ресурси - котрі в нормі.

en: Only color displays are supported for now...
uk: Лише кольорові дісплеї підтримуються...

en: Unable to open fontset: %s
uk: Не відкривається набір шрифтів: %s

en: Doing 'xset fp rehash' may temporarily solve a problem.
uk: Виконання 'xset fp rehash' може тиммчасово вирішити проблему.

en: Font for charset %s is lacking
uk: Шрифт для кодування символів %s відсутній

en: Allows %s.
uk: Дає %s.

en: Obsoletes %s.
uk: Зістарює %s.

en: Allows %s (with %s).
uk: Дає %s (з %s).

en: n/a
uk: недоступне

en: +%d Food / %d
uk: +%d Їжа / %d

en: +%d Res. / %d
uk: +%d Рес. / %d

note: TRANS: Build cost for bases in help. "MP" = movement points
en: Build: %d MP
uk: Будувати %d Очок Руху

note: TRANS: Base conflicts in help. Will be followed by a list of bases * that can't be built on the same tile as this one.
en: Conflicts with:
uk: Несумісне з:

note: TRANS: Road bonus in help. %s is food/production/trade * stats like "0/0/+1", "0/+50%/0"
en: Bonus (F/P/T): %s
uk: Додача (Ї/Щ/Т)%s

en: Ruler: %s
uk: Правитель: %s

en: Government: %s
uk: Уряд: %s

en: Gold: %d
uk: Золота: %d

en: Tax: %d%%
uk: Податки: %d%%

en: Science: %d%%
uk: Наука: %d%%

en: Luxury: %d%%
uk: Розкіш: %d%%

en: Researching: (Unknown)
uk: Досліджується: (Невідомо)

en: Researching: Unknown(%d/-)
uk: Досліджується: Невідомо(%d/-)

en: Researching: %s(%d/%d)
uk: Досліджується: %s(%d/%d)

en: Capital: %s
uk: Столиця: %s

en: Intelligence Diplomacy Information for the %s Empire
uk: Розвідувальна дипломатична інформація по імперії %s

en: Save Settings
uk: Зберегти установки

en: Export Log
uk: Експортувати журнал

en: Clear Log
uk: Очистити журнал

en: Coastline
uk: Узберіжжя

en: Paths
uk: Шляхи

en: Irrigation
uk: Зрошення

en: Mines
uk: Шахти

en: Resources
uk: Ресурси

en: Pollution & Fallout
uk: Забруднення та Радіація

en: Focus Unit
uk: Фокусувати підрозділ

en: Fog of War
uk: Мряка війни

en: Transform to %s
uk: Трансформувати у %s

en: Auto Attack
uk: Автонапад

en: Connect With Rail
uk: З'єднати залізницею

en: Help Build Wonder
uk: Помогти будувати Диво

en: Establish Trade Route
uk: Встановити торговий шлях

en: Diplomat/Spy Actions
uk: Дії Дипломата/Шпигуна

en: Select Same Type Everywhere
uk: Вибрати той самий тип всюди

en: Editing Mode
uk: Режим Правки

en: Tools
uk: Інструменти

en: ZOC
uk: Зони контролю

en: About Ruleset
uk: Про набір правил

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
uk[0]: (простоює %d хід)
uk[1]: (простоює %d ходи)
uk[2]: (простоює %d ходів)

en: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
uk: Ви потребуєте посольства, аби влаштовувати дипломатичні зустрічі.

en: Researching %s: %d/%s
uk: Досліджується %s: %d/%s

en: Researching %s: %d/%d
uk: Досліджується %s: %d/%d

en: Goal: %s (%d steps)
uk: Мета: %s (%d шагів)

en: Sell-Off:
uk: Продано:

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
uk: Дохд:%6d    Коштує: %6d

en: Totals: ...
uk: Загалом: ...

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
uk: Загалом:                    %9d%9d%9d%9d

en: What should the new name be?
uk: Яким буде нове ім'я?

note: TRANS: Header for fixed-width veteran level table. * TRANS: Translators cannot change column widths :( * TRANS: "Level name" left-justified, other two right-justified
en: Veteran level      Power factor   Move bonus
uk: Рівень досвіду    Множник Сили   Бонус Руху

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Irrigation       Mining           Transform
uk: Місцевість   Зрошення       Шахти          Зміна

en: Time taken for the following activities is independent of terrain:
uk: Час виконання наступних дій не залежить від типу території:

note: TRANS: Header for fixed-width terrain alteration table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Activity            Time
uk: Діяльність       		Час

en: 
    Clean pollution    %3d
uk: 
    Очистити забруднення    		%3d

en: 
    Clean fallout      %3d
uk: 
    Очистити від радіації      		%3d

en: In this ruleset, the following veteran levels are defined:
uk: В цьому наборі правил визначено такі рівні ветеранства:

en: This ruleset has no default veteran levels defined.
uk: Цей набір не має визначених ветеранських рівнів.

note: TRANS: First %s is version string, e.g., * "Freeciv version 2.3.0-beta1 (beta version)" (translated). * Second %s is client_string, e.g., "gui-gtk-2.0".
en: This is %s, %s client.
uk: Це клієнт %s, %s .

en: Requires knowledge of the technology %s.
uk: Потребує знання технології %s.

en: Prevented by knowledge of the technology %s.
uk: Потребує вивченої технології %s.

en: Requires that someone has discovered the technology %s.
uk: Потребує, щоб хтось мав технологію %s.

en: Requires that no-one has yet discovered the technology %s.
uk: Вимагає, аби ніхто не мав технології %s.

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires knowledge of a technology with the "%s" flag.
uk: Вимагає знання технології з флагом "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Prevented by knowledge of any technology with the "%s" flag.
uk: Недоступне знаттям технології з флагом "%s".

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that some player knows a technology with the "%s" flag.
uk: Потребує, щоб якийсь гравець знав технологію з флагом %s.

note: TRANS: %s is a (translatable) tech flag.
en: Requires that no player knows any technology with the "%s" flag.
uk: Потребує, щоб жоден гравець не мав технології з флагом "%s".

en: Requires the %s government.
uk: Потребує уряду %s.

en: Not available under the %s government.
uk: Недоступне під урядом %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires that %s was built at some point, and that it has not yet been rendered obsolete.
uk: Потребує щоб %s був збудований і ще не застарів.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires that %s was built at some point.
uk: Потребує в зведену будівлю %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s has ever been built, unless it would be obsolete.
uk: Недоступне -  якщо %s взагалі був збудований, допоки воно не застаріє.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s has ever been built.
uk: Недоступне, якщо %s взагалі було збудовано.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s to be owned by any player and not yet obsolete.
uk: Потребує щоб чудо %s належало якомусь гравцю і ще не застаріло.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s to be owned by any player.
uk: Потребує щоб %s, було в будь-якого гравця.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is currently owned by any player, unless it is obsolete.
uk: Недотупно, якщо хоч який гравець володіє %s  , аж доки воно не застаріє.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is currently owned by any player.
uk: Заборонено якщо %s володіє хоч якийсь гравець.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to have built %s at some point, and for it not to have been rendered obsolete.
uk: Потребує щоб ви коли-небудь збудували чудо %s ,і щоб воно ще не застаріло.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to have built %s at some point.
uk: Потребує чуда %s у Вашому володінні.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you have ever built %s, unless it would be obsolete.
uk: Недоступне, якщо ви колись звели %s, аж доки воно застаріє.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you have ever built %s.
uk: Недоступне, якщо ви колись звели %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to own %s, which must not be obsolete.
uk: Потребує не застарілого чуда %s у Вашому володінні.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires you to own %s.
uk: Потребує щоб ви володіли %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you own %s, unless it is obsolete.
uk: Недоступне, поки ви власник не застарілого %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if you own %s.
uk: Недоступне поки володієте %s.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s in one of your cities on the same continent, and not yet obsolete.
uk: Потребує чуда %s в одному з міст на тому ж континенті і, поки що, ще не застаріло.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Requires %s in one of your cities on the same continent.
uk: Потребує %s в одному з ваших міст на тому ж континенті.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is in one of your cities on the same continent, unless it is obsolete.
uk: Недоступне, якщо %s в одному з ваших міст на континенті і ще не застаріло.

note: TRANS: %s is a wonder
en: Prevented if %s is in one of your cities on the same continent.
uk: Недоступне якщо %s вашому місті на тому ж континенті.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city (and not yet obsolete).
uk: Потребує незастарілого  %s в вашому місті.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Requires %s in the city.
uk: Потребує %s в місті.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city (unless it is obsolete).
uk: Недоступне %s в місті, хіба воно застаріє.

note: TRANS: %s is a building or wonder
en: Prevented by %s in the city.
uk: Недоступне через наявність %s в місті.

en: Only applies to "%s" buildings.
uk: Стосується лише будівель "%s".

en: Does not apply to "%s" buildings.
uk: Не стосується будівель "%s".

en: ?terrain:Requires %s on the tile.
uk: ?terrain:Потребує %s на клітинці.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile.
uk: ?terrain:Недоступне через %s на клітинці.

en: ?terrain:Requires %s on the tile or a cardinally adjacent tile.
uk: ?terrain:Потребує територію %s на цій або прилеглій клітинці.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile or any cardinally adjacent tile.
uk: ?terrain:Потребує територію %s на цій або прилеглій клітинці.

en: ?terrain:Requires %s on the tile or an adjacent tile.
uk: ?terrain:Потребує %s на цій або прилеглій клітинці.

en: ?terrain:Prevented by %s on the tile or any adjacent tile.
uk: ?terrain:Недоступне через %s на цьому чи прилеглому полі.

en: ?terrain:Requires %s on a tile within the city radius.
uk: ?terrain:Потребує %s на полі в радіусі міста.

en: ?terrain:Prevented by %s on any tile within the city radius.
uk: ?terrain: Недоступне через %s на полі в радіусі міста.

en: ?resource:Requires %s on the tile.
uk: ?resource: Потребує %s на полі.

en: ?resource:Prevented by %s on the tile.
uk: ?resource:Недоступне через %s на клітинці.

en: ?resource:Requires %s on the tile or a cardinally adjacent tile.
uk: ?resource:Потребує %s на цьому або суцільно-прилеглій клітинці.

en: ?resource:Prevented by %s on the tile or any cardinally adjacent tile.
uk: ?resource: %s забороняє на цьому чи будь-якому суцільно-прилеглому полі.

en: ?resource:Requires %s on the tile or an adjacent tile.
uk: ?ресурс:Потребує територію %s на цій або прилеглій клітинці.

en: ?resource:Prevented by %s on the tile or any adjacent tile.
uk: ?ресурс:Не допускає %s на цьому чи прилеглому полі.

en: ?resource:Requires %s on a tile within the city radius.
uk: ?ресурс:Потребує в місті будівлю %s.

en: ?resource:Prevented by %s on any tile within the city radius.
uk: ?resource: Недопустимий через %s на будь-якому полі в межах радіусу міста.

note: TRANS: "... playing as the Swedes."
en: Requires that you are playing as the %s.
uk: Вимагає, щоб ви грали %s.

note: TRANS: "... playing as the Turks."
en: Requires that you are not playing as the %s.
uk: Потребує, щоб ви не грали як %s.

note: TRANS: "Requires the Apaches to have ..."
en: Requires the %s to have been in the game.
uk: Потребує %s у грі.

note: TRANS: "Requires the Celts never to have ..."
en: Requires the %s never to have been in the game.
uk: Вимагає щоб %s ніколи не були в грі.

note: TRANS: "Requires the Belgians in the game."
en: Requires the %s in the game.
uk: Потребує %s у грі.

note: TRANS: "Requires that the Russians are not ...
en: Requires that the %s are not in the game.
uk: Вимагає щоб %s не були в грі.

note: TRANS: "Requires at least one Barbarian citizen ..."
en: Requires at least one %s citizen in the city.
uk: Потребує хоча б одного %s городянина в місті.

note: TRANS: "... no Pirate citizens ..."
en: Requires that there are no %s citizens in the city.
uk: Вимагає, щоб не було жодного %s городянина в місті.

note: TRANS: %s is a single kind of unit (e.g., "Settlers").
en: ?unit:Requires %s.
uk: ?unit:Потребує %s.

note: TRANS: %s is a single kind of unit (e.g., "Settlers").
en: ?unit:Does not apply to %s.
uk: ?unit:Не стосується %s.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: ?ulist:Requires %s.
uk: ?ulist:Потребує %s.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: ?ulist:Does not apply to %s.
uk: ?ulist:Не стосується %s.

note: TRANS: %s is a single unit class (e.g., "Air").
en: ?uclass:Requires %s units.
uk: ?uclass:Потребує %s підрозділів.

note: TRANS: %s is a single unit class (e.g., "Air").
en: ?uclass:Does not apply to %s units.
uk: ?uclass: Не стосується підрозділів %s.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: ?uclasslist:Requires %s units.
uk: ?uclasslist:Потребує %s підрозділів.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: ?uclasslist:Does not apply to %s units.
uk: ?uclasslist: Не стосується підрозділів %s.

note: TRANS: "Applies only to Food."
en: ?output:Applies only to %s.
uk: ?output:Стосується лише %s.

note: TRANS: "Does not apply to Food."
en: ?output:Does not apply to %s.
uk: ?output: Не стосується %s.

note: TRANS: "Applies only to Scientists."
en: ?specialist:Applies only to %s.
uk: ?specialist:Стосується лише %s.

note: TRANS: "Does not apply to Scientists."
en: ?specialist:Does not apply to %s.
uk: ?specialist:Не стосується %s.

en: Requires a minimum city size of %d.
     | Requires a minimum city size of %d.
uk[0]: Потребує мінімального розміру міста в %d.
uk[1]: Вимагає щоб розмір міста був мінімум %d.
uk[2]: Потребує розміру найменше %d.

en: Requires the city size to be less than %d.
     | Requires the city size to be less than %d.
uk[0]: Вимагає розміру міста меншого за %d.
uk[1]: Вимагає розміру міста меншого за %d.
uk[2]: Вимагає розміру міста меншого за %d.

note: TRANS: AI level (e.g., "Handicapped")
en: Applies to %s AI players.
uk: Стосується %s гравців з ШІ.

note: TRANS: AI level (e.g., "Cheating")
en: Does not apply to %s AI players.
uk: Не стосується гравців із ШІ  %s .

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile.
uk: ?terrainclass:Потребує територію %s на клітинці.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile.
uk: ?terrainclass:Недоступне через %s на цьому полі.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile or a cardinally adjacent tile.
uk: ?terrainclass: Потребує місцевість %s на цій або суцільно прилеглій клітинці.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile or any cardinally adjacent tile.
uk: Недоступне через %s на цьому або інших суцільно-прилеглих полях.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on the tile or an adjacent tile.
uk: ?terrainclass:Потребує місцевості %s на цій або прилеглій клітинці.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on the tile or any adjacent tile.
uk: Недоступне через місцевість %s на цій або прилеглій клітинці.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Requires %s terrain on a tile within the city radius.
uk: Потребує місцевості %s на клітинці.

note: TRANS: %s is a terrain class
en: ?terrainclass:Prevented by %s terrain on any tile within the city radius.
uk: недоступне через місцевість %s на будь-якому полі в межах міста.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on the tile.
uk: Потребує місцевість з прапорцем %s на клітинці.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on the tile.
uk: Не допускається місцевістю з флагом %s на клітинці.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on the tile or a cardinally adjacent tile.
uk: Потребує місцевості з флагом %s на цій або суцільно-прилеглій клітинці.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on the tile or any cardinally adjacent tile.
uk: Недоступне через флаг %s місцевості на цій або суцільно-прилеглій клітинці.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on the tile or an adjacent tile.
uk: Потребує місцевості з прапорцем %s на цій або прилеглій клітинці.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on the tile or any adjacent tile.
uk: Недоступне через флаг %s місцевості цього чи прилеглого поля.

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Requires terrain with the "%s" flag on a tile within the city radius.
uk: Потребує місцевості з флагом %s на полі в межах міста (його радіусу).

note: TRANS: %s is a (translatable) terrain flag.
en: Prevented by terrain with the "%s" flag on any tile within the city radius.
uk: Недоступне через місцевість з флагом %s на одному з полів в межах радіусу міста.

en: Requires the game to have reached the year %s.
uk: Вимагає досягнення %s року.

en: Requires that the game has not yet reached the year %s.
uk: Вимагає щоб гра ще не дійшла до %s року.

en: Requires terrain on which alteration %s is possible.
uk: Потребує місцевість, на якій можна зробити %s.

en: Prevented by terrain on which alteration %s can be made.
uk: Недопустима місцевістю, на якій можна зробити %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
uk: Вибачте, не має допомоги по %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
uk: Вибачте, не має допомоги по %s.
    Цю сторінку згенеровано автоматично.

en: * The discovery of %s will make %s obsolete.
uk: * Відкриття %s робить застарілим %s.

en: * A 'small wonder': at most one of your cities may possess this improvement.
uk: * 'Мале Чудо':лише в одному місті можна мати таке покращення/будівлю.

note: TRANS: 'Allows all players with knowledge of atomic * power to build nuclear units.'
en: * Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
uk: * Дозволяє усім гравцям, які знають %s, будувати підрозділи %s.

en: * Allows %s (with %s).
uk: * Дозволяє %s (з %s).

en: * Allows %s.
uk: * Дозволяє %s.

en: * All players start with this improvement in their first city.
uk: * Всі гравці починають з такою будівлею в першому місті.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: * The %s start with this improvement in their first city.
uk: * %s починають з цією будівлею в свому першому місті.

note: TRANS: don't translate 'savepalace'
en: * If you lose the city containing this improvement, it will be rebuilt for free in another of your cities (if the 'savepalace' server setting is enabled).
uk: * Якщо ви втратите місто з такою будівлею, її відбудують задарма в іншому місті якщо опція сервера savepalace увімкнута.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can occupy empty enemy cities.
uk: * Можуть захоплювати пусті ворожі міста.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Speed is not affected by terrain.
uk:   * Місцевість не впливає на швидкість.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Does not get defense bonuses from terrain.
uk:   * Не отримує додаткового захисту від місцевості.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Not subject to zones of control.
uk:   * Ігнорує зони контролю.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Slowed down while damaged.
uk:   * Сповільнюється, поки пошкоджений.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Gets used up in making an attack.
uk: * Застосовується для нападу.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Gets a 50% defensive bonus while in cities.
uk:   * Збільшує захист на 50% поки в місті.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * May fortify, granting a 50% defensive bonus when not in a city.
uk:  * Може укріпитись, тоді збільшитьзахист на 50%, якщо не в  городі.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * May fortify to stay put.
uk: * Може укріпитись, щоб стоти на місці.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Is unreachable. Most units cannot attack this one.
uk:   * Недосяжне. Більшість загонів не можуть напасти на нього.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can pillage tile improvements.
uk:   * Може руйнувати покращення місцевості.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Doesn't prevent enemy cities from working the tile it's on.
uk:  * Не заважає ворожим містам працювати на полі де знаходиться.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can attack units on non-native tiles.
uk: * Може атакувати ворогів на не рідних полях.

note: TRANS: indented unit class property, preserve leading spaces
en:   * Can launch attack from non-native tiles.
uk: * Можуть атакувати з нерідних клітинок.

en: * Can only be built if there is %s in the city.
uk: * Можна збудувати лише, якщо в місті є %s.

en: * Can only be built with %s as government.
uk: * Можна збудувати лише за устрою %s.

en: * May not be built in cities.
uk: * Не можна збудувати в містах.

en: * Only barbarians may build this.
uk: * Лише дикуни можуть будувати це.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: * The %s start the game with %d of these units.
     | * The %s start the game with %d of these units.
uk[0]: %s починають гру маючи %d таких загонів.
uk[1]: %s починають гру маючи %d таких загонів.
uk[2]: %s починають гру маючи %d таких загонів.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or".
en: * May be obtained by conversion of %s.
uk: * Можна здобути перетворенням %s.

note: TRANS: %s is a unit type. "MP" = movement points.
en: * May be converted into %s (takes %d MP).
     | * May be converted into %s (takes %d MP).
uk[0]: * Може бути перетворено в %s (забирає %d ОР).
uk[1]: * Може бути перетворено на %s (забирає %d ОР).
uk[2]: * Може бути перетворено на %s (забирає %d ОР).

en: * Never has a home city.
uk: * Ніколи не має рідного міста.

en: * Losing this unit will lose you the game!
uk: * Втрата цього загону спричинить програш усієї гри.

en: * Each player may only have one of this type of unit.
uk: * Кожен гравець може мати лише один підрозділ цього типу.

en: * Costs %d population to build.
     | * Costs %d population to build.
uk[0]: * Коштує %d населення, щоб збудуватись.
uk[1]: * Коштує %d населення, щоб збудувати.
uk[2]: * Коштує %d населення, щоб збудувати.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "or".
en: * Can carry and refuel %d %s unit.
     | * Can carry and refuel up to %d %s units.
uk[0]: * Може нести та заправляти аж до %d %s підрозділ.
uk[1]: * Може нести та заправляти до %d %s підрозділи.
uk[2]: * Може нести та заправляти до %d %s підрозділів.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Some cargo cannot be loaded except in a city or a base native to this transport.
uk: Деякі вантажі не можна загрузити, за вийнятком баз рідних для транспорта.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Cargo cannot be loaded except in a city or a base native to this transport.
uk: * Вантаж не можна загрузити, за вийнятком міста чи бази рідної для транспорта.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Some cargo cannot be unloaded except in a city or a base native to this transport.
uk: Вантаж не можна вигрузити, за вийнятком міста чи бази рідної для транспорта.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Cargo cannot be unloaded except in a city or a base native to this transport.
uk: Вантаж не можна вигрузити, за вийнятком міста чи бази рідної для транспорта.

en: * Must stay next to coast.
uk: * Мусить лишатись коло  берега.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: * May load onto and unload from %s transports even when underway.
uk:  Можна завантажити і вигрузити з %s транспортів, навіть на ходу.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: * May load onto %s transports even when underway.
uk: * Можна завантажити на %s транспорт, навіть на ходу.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated * by "or".
en: * May unload from %s transports even when underway.
uk: Можна вигружати з %s транспортів, навіть на ходу.

en: * May not be disbanded.
uk: * Не можна розпустити.

en: * May be disbanded in a city to recover 50% of the production cost.
uk: * Може бути розформованим у місті, відтак повернеться 50% вартості його виробництва.

en: * Can build new cities (initial population %d).
     | * Can build new cities (initial population %d).
uk[0]: * Можуть засновувати міста (початкове населення %d).
uk[1]: * Можуть засновувати міста (початкове населення %d).
uk[2]: * Можуть засновувати міста (початкове населення %d).

note: TRANS: Plural in "%d population", not "size %d".
en: * Can add on %d population to cities of no more than size %d.
     | * Can add on %d population to cities of no more than size %d.
uk[0]: * Може додати %d населення до міст не більших за розмір %d.
uk[1]: * Може додати %d населення до міст не більших за розмір %d.
uk[2]: * Може додати %d населення до міст не більших за розмір %d.

note: TRANS: %s is list of extra types separated by ',' and 'and'
en: * Can build %s on tiles.
uk: * Будують %s на клітинках.

en: * Can convert terrain to another type by mining.
uk: Можуть обернути місцевість на іншу риттям шахт.

en: * Can convert terrain to another type by irrigation.
uk: Вміє перетворити місцевість в іншу орошенням.

en: * Can transform terrain to another type.
uk: Вміє терраформувати місцевість.

en: * Defends cities against diplomatic actions.
uk: * Захищає міста від дипломатичних дій.

en: * Will never lose a diplomat-versus-diplomat fight.
uk: * Ніколи не програє бій типу дипломат-на-дипломата.

en: * Will always survive a spy mission.
uk: Завжди виживе після шпигунського завдання.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
uk: * Невидимий якщо у сусідній клітинці нема ворожого загону чи міста.

en: * Can only attack units on native tiles.
uk: * Можуть нападати лише на рідні клітини/поля.

en: * Can launch attack from non-native tiles.
uk: * Можуть нападати з не-рідних полів.

en: * Can be paradropped from a friendly city or suitable base (range: %d tile).
     | * Can be paradropped from a friendly city or suitable base (range: %d tiles).
uk[0]: * Вміють парашутуватись з дружнього міста чи підходящої бази (відстань: %d полів).
uk[1]: * Вміють парашутуватись з дружнього міста чи авіабази (відстань: %d клітинок).
uk[2]: * Вміють парашутуватись з дружнього міста чи авіабази (відстань: %d клітинок).

en: * Making an attack ends this unit's turn.
uk: * Напад закінчує хід цього підрозділу.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
uk: * Атака цим підрозділом спричиняє ядерний вибух!

en: * Gets double firepower when attacking cities.
uk: * Подвійна сила вогню при нападі на міста.

en: * Does bombard attacks (%d per turn). These attacks will only damage (never kill) defenders, but damage all defenders on a tile, and have no risk for the attacker.
uk: * Здійснює бомбардувальні напади (%d за хід).  Ці напади тільки спричинять шкоду захисникові (не знищать), проте не становлять ризику для нападника.

note: TRANS: "MP" = movement points. %s may have a * fractional part.
en: * Ignores terrain effects (moving costs at most %s MP per tile).
uk: * Ігнорує ландшафт (рух коштує найбільше %s ОР за поле).

en: * A non-military unit:
uk: * Не військовий підрозділ:

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Cannot attack.
uk:   * Не може атакувати.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Doesn't impose martial law.
uk: * Не спричиняє військового стану.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Can enter foreign territory regardless of peace treaty.
uk:  * Може заходити на ворожу територію, не зважаючи на мирну угоду.

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
uk: * Польовий підрозділ: один нещасний навіть коли неагресивний.

en: * Can capture some enemy units.
uk: * Може захоплювати деякі ворожі підрозділи.

en: * Can be captured by some enemy units.
uk: * Може бути захопленим деякими ворожими підрозділами.

en: * Under certain conditions the shield upkeep of this unit can be converted to gold upkeep.
uk: За деяких умов утримання щитами заміняється утриманням золотом.

en: * Can attack against %s units, which are usually not reachable.
uk: * Може атакувати %s підрозділи, що, як правило, недосяжні.

en: * Unit has to be in a city or a base after %d turn.
     | * Unit has to be in a city or a base after %d turns.
uk[0]: * Підрозділ має бути у місті або на базі через %d хід.
uk[1]: * Підрозділ має бути у місті або на базі через %d ходи.
uk[2]: * Підрозділ має бути у місті або на базі через %d ходів.

note: TRANS: %s is a list of unit types separated by "or"
en: * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, a base, or on a %s after %d turns.
uk[0]: * Підрозділ має бути у місті, на базі або на %s через %d хід.
uk[1]: * Підрозділ має бути у місті, на базі або на %s через %d ходи.
uk[2]: * Підрозділ має бути у місті, на базі або на %s через %d ходів.

en: * Will never achieve veteran status.
uk: * Ніколи не отримає статуса ветерана.

en: * May acquire veteran status.
uk: * Може отримати статус ветерана.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans have increased strength in combat.
uk: * Ветерани мають в бою більшу силу.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans have improved chances in diplomatic contests.
uk:  * Ветерани мають покращені шанси в дипломатичних змаганнях.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans are more likely to survive missions.
uk: Ветерани краще виживають після завдань.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Veterans work faster.
uk: * Ветерани працюють швидше.

en: This type of unit has its own veteran levels:
uk: Цей тип загонів має власні ветеранські рівні

en: Starting now, researching %s would need %d bulb. | Starting now, researching %s would need %d bulbs.
uk[0]: Відтепер, дослідження %s потребуватиме %d лампу.
uk[1]: Відтепер, дослідження %s потребуватиме %d лампи.
uk[2]: Відтепер, дослідження %s потребуватиме %d ламп.

note: TRANS: appended to another sentence. Preserve the * leading space.
en:  The whole project will require %d bulb to complete. |  The whole project will require %d bulbs to complete.
uk[0]: На весь проект треба %d лампа для завершення.
uk[1]: На весь проект треба %d лампа для завершення.
uk[2]: На весь проект треба %d ламп для завершення.

en: You cannot research this technology.
uk: Ви не можете винайти цю технологію.

note: TRANS: preserve leading space
en:  This number may vary depending on what other players research.
uk: Це число може змінюватися залежно від того, що досліджують інші гравці.

en: * All players start the game with knowledge of this technology.
uk: * Всі гравці починають гру маючи це знання.

note: TRANS: %s is a nation plural
en: * The %s start the game with knowledge of this technology.
uk: %s починають гру знаючи цю технологію.

en: * To preserve this technology for our nation some bulbs are needed each turn.
uk: Ваш народ має витрачати трохи ламп кожен хід, аби володіти цею технологією.

en: * You cannot build cities on this terrain.
uk: * На цій території не можна будувати міста.

en: * Paths cannot be built on this terrain.
uk: * Шляхи не можна будуються на цій місцевості

en: * Bases cannot be built on this terrain.
uk: * На цій місцевості не можна будувати бази.

en: * The coastline of this terrain is unsafe.
uk: * Берегова лінія цієї місцевості є небезпечною.

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: * Can be traveled by %s units.
uk: * Загони %s можуть подорожувати нею.

en: Requirements to build:
uk: Вимоги до будівництва:

note: TRANS: %s is a list of unit classes separated by "and".
en: * Native to %s units.
uk: Рідна для підрозділів %s.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Such units can move onto this tile even if it would not normally be suitable terrain.
uk: * Такі загони можуть заходити на поле, навіть якщо зазвичай вона непідходяща.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Such units situated here are not considered aggressive if this tile is within 3 tiles of a friendly city.
uk: * Загони розміщені тут не вважаються агресивними, якщо це поле за 3 клітинки від дружнього міста.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Can be captured by such units if at war with the nation that currently owns it.
uk: * Може бути захоплена такими загонами, якщо в стані війни з їх власником.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Such units get a %d%% defense bonus on this tile.
uk:   * Такі загони мають приріст захисту %d%% від місцевості.

note: TRANS: indented; preserve leading spaces
en:   * Diplomatic units get a 25% defense bonus in diplomatic fights.
uk: * Дипломатичні підрозділи отримують 25% додачу до захисту у дипломатичних битвах.

en: * Allows infinite movement.
uk: * Дає необмежений рух.

note: TRANS: "MP" = movement points. Second %s may have a * fractional part.
en: * Movement cost along %s is %s MP.
uk: * Рух вздовж %s коштує %s ОР.

en: * Defeat of one unit does not cause death of all other units on this tile.
uk: * Поразка одного підрозділу не спричиняє загибелі всіх інших загонів на цьому полі.

en: * Units can paradrop from this tile.
uk: * Підрозділи можна парашутувати з цієї клітинки.

en: * Extends national borders of the building nation.
uk: * Розширює кордони народу, що збудував.

en: * Grants permanent vision of an area around the tile to its owner.
uk: * Територія навколо клітинки стає постійно видимою для власника.

en: * Allows the owner to see normally invisible units in an area around the tile.
uk: * Дозволяє власнику бачити невидимі підрозділи на площі навколо клітинки.

en: 
    Time to build and output bonus depends on terrain:
uk: 
    Час побудови і бонус виробництва залежить від місцевості:

note: TRANS: Header for fixed-width road properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Time     Bonus F/P/T
    ----------------------------------
uk: Місцевість	Час     Бонус Ї/В/Т
    ----------------------------------

en: 
    Time to build depends on terrain:
uk: 
    Час побудови залежить від місцевості:

note: TRANS: Header for fixed-width extra properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: Terrain       Time
    ------------------
uk: Місцевість	Час
    ------------------

note: TRANS: Header for fixed-width road properties table. * TRANS: Translators cannot change column widths :(
en: 
    Yields an output bonus with some terrains:
uk: 
    Дає бонус до продукції на деяких місцевостях:

en: Terrain       Bonus F/P/T
    -------------------------
uk: Місцевість	Бонус Ї/В/Т
    --------------------------

en: Features:
uk: Можливості:

note: TRANS: Empty output type list, should never happen.
en: ?outputlist: Nothing
uk: ?outputlist:Нічого

en: * Military units away from home and field units will each cause %d citizen to become unhappy.
     | * Military units away from home and field units will each cause %d citizens to become unhappy.
uk[0]: * Військові загони не вдома чи польові підрозділи роблять нещасними %d громадян.
uk[1]: Військові загони не вдома чи польові підрозділи роблять нещасними %d громадянина.
uk[2]: Військові загони не вдома чи польові підрозділи роблять нещасними %d громадян.

en: * Unhappiness from foreign citizens due to war with their home state is %d%% the usual value.
uk: * Нещасність від чужоземних громадян через війну з їх батьківщиною становить %d%% від звичайного значення.

en: * No unhappiness from foreign citizens even when at war with their home state.
uk: * Жодної нещасності від чужоземних громадян навіть під час війни з їх батьківщиною.

note: TRANS: not pluralised as gettext doesn't support * fractional numbers, which this might be
en: * Each foreign citizen causes %.2g unhappiness in their city while you are at war with their home state.
uk: * Кожен громадянин іноземець спричиняє %.2g нещастя в місті де живе, поки ви воюєте з державою їх походження.

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
     | * Each of your cities will avoid %d unhappiness caused by units.
uk[0]: * Кожне із Ваших міст уникатиме %d нещастя, спричиненого підрозділами.
uk[1]: * Кожне із Ваших міст уникатиме %d нещастя, спричиненого підрозділами.
uk[2]: * Кожне із Ваших міст уникатиме %d нещастя, спричиненого підрозділами.

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness, not including that caused by aggression.
     | * Each of your cities will avoid %d unhappiness, not including that caused by aggression.
uk[0]: * Кожне із Ваших міст уникатиме %d нещастя, крім спричиненого агресією.
uk[1]: * Кожне із Ваших міст уникатиме %d нещастя, крім спричиненого агресією.
uk[2]: * Кожне із Ваших міст уникатиме %d нещастя, крім спричиненого агресією.

en: * Each of your cities will avoid %d unhappiness, including that caused by aggression.
     | * Each of your cities will avoid %d unhappiness, including that caused by aggression.
uk[0]: * Кожне із Ваших міст уникатиме %d нещастя, включаючи спричинене агресією.
uk[1]: * Кожне із Ваших міст уникатиме %d нещастя, включаючи спричинене агресією.
uk[2]: * Кожне із Ваших міст уникатиме %d нещастя, включаючи спричинене агресією.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: * You pay no %s upkeep for your units.
uk: * Ви не платите %s утримання ваших підрозділів.

en: * You pay no upkeep for your units.
uk: * Ви не платите за утримання своїх підрозділів.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' * or 'gold'.
en: * You pay %.2g times normal %s upkeep for your units.
uk: * Ви платите в %.2g рази більше звичайного %s за утримання загонів.

en: * You pay %.2g times normal upkeep for your units.
uk: * Ви платите в %.2g рази більше звичайного утримання загонів.

note: TRANS: %s is the output type, like 'shield' or * 'gold'; pluralised in %d but there is currently * no way to control the singular/plural name of the * output type; sorry
en: * Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
     | * Each of your cities will avoid paying %d %s upkeep for your units.
uk[0]: * Жодне з ваших міст не буде платити %d %s утримання підрозділів.
uk[1]: * Жодне з ваших міст не буде платити %d %s утримання підрозділів.
uk[2]: * Жодне з ваших міст не буде платити %d %s утримання підрозділів.

note: TRANS: Amount is subtracted from upkeep cost * for each upkeep type.
en: * Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
     | * Each of your cities will avoid paying %d upkeep for your units.
uk[0]: * Жодне з ваших міст не буде платити %d утримання підрозділів.
uk[1]: * Жодне з ваших міст не буде платити %d утримання підрозділів.
uk[2]: * Жодне з ваших міст не буде платити %d утримання підрозділів.

en: * You can have %d city before an additional unhappy citizen appears in each city due to civilization size.
     | * You can have up to %d cities before an additional unhappy citizen appears in each city due to civilization size.
uk[0]: * Можна мати до  %d міст, поки в кожному місті не з'явиться перший нещасний через розмір цивілізації городянин.
uk[1]: * Можна мати до  %d міст, поки в кожному місті не з'явиться перший нещасний через розмір цивілізації городянин.
uk[2]: * Можна мати до  %d міст, поки в кожному місті не з'явиться перший нещасний через розмір цивілізації городянин.

en: * After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional city another unhappy citizen will appear.
     | * After the first unhappy citizen due to civilization size, for each %d additional cities another unhappy citizen will appear.
uk[0]: * Після першого нещасного через розмір цивілізації городянина,буде з'являтися ще один нещасний городянин, зі збільшенням кількості міст на %d.
uk[1]: * Після появи першого нещасного через розмір цивілізації городянина, зі збільшенням кількості міст на %d буде з'являтися ще один нещасний городянин .
uk[2]: * Після появи першого нещасного через розмір цивілізації городянина, зі збільшенням кількості міст на %d буде з'являтися ще один нещасний городянин .

en: * The maximum rate you can set for science, gold, or luxuries is %d%%.
uk: * Максимальне співвідношення, яке Ви можете встановити для науки, золота або розкоші: %d%%.

en: * Has unlimited science/gold/luxuries rates.
uk: * Має необмежені співвідношення науки/золота/розкошу.

en: * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizen to become content.
     | * Your units may impose martial law. Each military unit inside a city will force %d unhappy citizens to become content.
uk[0]: Підрозділи можуть вводити воєнний стан. Кожен військовий загін у місті змусить %d нещасних стати задоволеними.
uk[1]: Підрозділи можуть вводити воєнний стан. Кожен військовий загін у місті змусить %d нещасного стати задоволеними.
uk[2]: Підрозділи можуть вводити воєнний стан. Кожен військовий загін у місті змусить %d нещасних стати задоволеними.

en: * A maximum of %d unit in each city can enforce martial law.
     | * A maximum of %d units in each city can enforce martial law.
uk[0]: * Максимум %d загін в кожному з міст може спричиняти військовий стан.
uk[1]: * Максимум %d загони в кожному з міст можуть спричиняти військовий стан.
uk[2]: * Максимум %d загонів в кожному з міст можуть спричиняти військовий стан.

en: * You may grow your cities by means of celebrations.
uk: * Ви можете збільшувати свої міста за допомогою святкувань.

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d cannot grow in this way.)
uk:  (Міста розміром до %d не можуть зростати таким чином.)

en: * Has a senate that may prevent declaration of war.
uk: * Є сенат, що може завадити проголошенню війни.

en: * Allows partisans when cities are taken by the enemy.
uk: * Коли міста захоплює ворог, з’являються партизани.

en: * Buildings that normally confer bonuses against unhappiness will instead give gold.
uk: * Будівлі, що зазвичай виправляють нещасних, натомість дають золото.

note: TRANS: %s is list of unit types separated by 'or'
en: * Pays no upkeep for %s.
uk: * Не платить за утримання %s.

en: * Has no unhappy citizens.
uk: * Не має нещасних городян.

note: TRANS: %s is a unit class
en: ?unitclass:* New %s units will be veteran.
uk: ?unitclass:* Нові загони %s будуть ветеранами.

note: TRANS: %s is a (translatable) unit type flag
en: ?unitflag:* New %s units will be veteran.
uk: ?unitflag:* Нові загони %s будуть ветеранами.

note: TRANS: "* New Partisan units will have the rank * of elite."
en: ?unittype:* New %s units will have the rank of %s.
uk: ?unittype:* Нові підрозділи %s матимуть звання %s.

en: * New units will be veteran.
uk: * Нові загони будуть ветеранами.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'; * pluralised in %d but of course the output types * can't be pluralised; sorry
en: * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating. | * Each worked tile that gives more than %d %s will suffer a -1 penalty, unless the city working it is celebrating.
uk[0]: * Кожна оброблена клітинка, яка дає більше %d %s втратить 1 коли місто не святкує.
uk[1]: * Кожна оброблена клітинка, яка дає більш ніж %d %s втратить 1 коли місто не святкує.
uk[2]: * Кожна оброблена клітинка, яка дає більш ніж %d %s втратить 1 коли місто не святкує.

note: TRANS: Preserve leading space. %d should always be * 2 or greater.
en:  (Cities below size %d will not celebrate.)
uk:  (Міста розміром до %d не святкуватимуть.)

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating. | * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it while the city working it is celebrating.
uk[0]: * Кожна оброблювана клітинка з хоча б 1 %s дасть %d додаткових під час святкування.
uk[1]: * Кожна оброблювана клітинка з хоча б 1 %s дасть %d додаткових під час святкування.
uk[2]: * Кожна оброблювана клітинка з хоча б 1 %s дасть %d додаткових під час святкування.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'or'
en: * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
     | * Each worked tile with at least 1 %s will yield %d more of it.
uk[0]: * Кожна оброблювана клітинка з хоча б 1 %s дасть %d додаткових.
uk[1]: * Кожна оброблювана клітинка з хоча б 1 %s дасть %d додаткових.
uk[2]: * Кожна оброблювана клітинка з хоча б 1 %s дасть %d додаткових.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production is increased %d%%.
uk: * виробництво %s виросло %d%%.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer massive losses.
uk: * виробництво %s зазнає значних втрат.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer some losses.
uk: * виробництво %s зазнає деяких втрат.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s production will suffer a small amount of losses.
uk: * виробництво %s зазнає незначних втрат.

en: * Increases the chance of plague within your cities.
uk: * Збільшує ймовірність пошесті у ваших містах.

en: * Decreases the chance of plague within your cities.
uk: * Зменшує ймовірність пошесті у ваших містах.

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase quickly with distance from capital.
uk: * З віддаленням від столиці будуть швидко зростати втрати %s .

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase with distance from capital.
uk: * З віддаленням від столиці будуть зростати втрати %s .

note: TRANS: %s is list of output types, with 'and'
en: * %s losses will increase slowly with distance from capital.
uk: * З віддаленням від столиці будуть поволі зростати втрати %s.

en: * Increases the chance of migration into your cities.
uk: * Збільшує ймовірність міграції до Ваших міст.

en: * Decreases the chance of migration into your cities.
uk: * Зменшує ймовірність міграції до Ваших міст.

en: * Allows you to build %s.
uk: * Дозволяє будувати %s.

note: TRANS: "2 Unhappy" or ", 1 Unhappy"
en: %s%d Unhappy
uk: %s%d Нещасних

en: Initial government is %s.
uk: Початковий  уряд %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s in addition to the standard starting technologies.
uk: Починає занючи %s на додачу до стандартних початкових технологій.

note: TRANS: %s is an and-separated list of techs
en: Starts with knowledge of %s.
uk: Починає зі знанням %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of unit types * possibly with counts. Plurality is in total number of * units represented.
en: Starts with the following additional unit: %s.
     | Starts with the following additional units: %s.
uk[0]: Починає з таким додатковим загоном %s.
uk[1]: Починає з такими додатковими загонами: %s.
uk[2]: Починає з такими додатковими загонами: %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free in addition to the standard improvements.
uk: На додачу до стандартних будівель перше місто отримає задурно %s.

note: TRANS: %s is an and-separated list of improvements
en: First city will get %s for free.
uk: Перше місто отримає %s безоплатно.

en: This is the Client Lua Console.
uk: Це клієнтська консоль Lua

en: You don't know how to build %s!
uk: Ви не вмієте будувати %s!

en: Copy %s to clipboard.
uk: Скопіюйте %s до буферу обміну.

en: Clipboard is empty.
uk: Буфер обміну пустий.

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3_message_chat_location'
en: Split
uk: Розділене

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3_message_chat_location'
en: Separate
uk: Окреме

note: TRANS: enum value for 'gui_gtk2/gtk3_message_chat_location'
en: Merged
uk: Об'єднане

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Enabled
uk: Дозволено

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Disabled
uk: Заборонено

note: TRANS: enum value for 'gui_popup_tech_help'
en: Ruleset
uk: Набір правил

en: Login name
uk: Логін

en: This is the default login username that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
uk: Це ім'я входу (логін) за замовчанням - воно використається в діалогах з'єднання або з параметром командного рядка -a.

en: Server
uk: Сервер

en: This is the default server hostname that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
uk: Це є адреса сервера за замовчанням, яка буде використовуватися в діалогах з'єднання або з параметром командного рядка -a.

en: Server port
uk: Порт сервера

en: This is the default server port that will be used in the connection dialogs or with the -a command-line parameter.
uk: Це порт серверу за замовчанням; буде використовуватися в діалогах з'єднання або з параметром командного ряда -a.

en: The metaserver is a host that the client contacts to find out about games on the internet.  Don't change this from its default value unless you know what you're doing.
uk: Метасервер - це хост, до якого клієнт під'єднується щоб дізнатися про ігри в інтернеті. Не слід змінювати це значення, хіба Ви точно знаєте, що робите.

en: Soundset
uk: Набір звуків

en: This is the soundset that will be used.  Changing this is the same as using the -S command-line parameter.
uk: Це набір звуків, що буде використаний.  Ця опція теж саме, що і параметр командної строки -S.

en: Sound plugin
uk: Звуковий додаток

en: If you have a problem with sound, try changing the sound plugin.  The new plugin won't take effect until you restart Freeciv.  Changing this is the same as using the -P command-line option.
uk: Якщо у вас труднощі зі звуком, спробуйте змінити звуковий додаток. Новий додаток не подіє до перезапуску Freeciv. Змінити його - це те саме, що скористатися параметром командного рядка -P.

en: The chat log file
uk: Файл журналу чату

en: The name of the chat log file.
uk: Ім’яфайлу журналу чату

en: Theme
uk: Тема

en: By changing this option you change the active theme.
uk: Змінюючи цю опцію Ви міняєте активну тему.

en: Draw city outlines
uk: Малювати межі міста

en: Setting this option will draw a line at the city workable limit.
uk: Якщо цю опцію встановлено, площа, яку можуть обробляти городяни буде обведена лінією.

en: Draw city output
uk: Малювати міський видобуток

en: Setting this option will draw city output for every citizen.
uk: Включення цієї опції, намалює видобуток міста для кожного городянина.

en: Draw the map grid
uk: Малювати сітку карти

en: Setting this option will draw a grid over the map.
uk: Включення опції, промалює сітку на карті.

en: Draw the city bar
uk: Малювати панель міста

en: Setting this option will display a 'city bar' containing useful information beneath each city. Disabling this option will display only the city's name and, optionally, production.
uk: Включена опція буде відображати 'плашку міста', що містить корисну інформацію про кожне місто. Якщо опція вимкнена, то буде відображатися лише назва міста та, вибірково, інформація про виробництво.

en: Draw the city names
uk: Малювати назви міст

en: Setting this option will draw the names of the cities on the map.
uk: Якщо цю опцію увімкнено, на мапі відображатимуться назви міст.

en: Draw the city growth
uk: Показувати приріст міста

en: Setting this option will draw in how many turns the cities will grow or shrink.
uk: Установка опції, покаже через скільки ходів міста виростуть чи зменшаться.

en: Draw the city productions
uk: Показувати виробництво міста

en: Setting this option will draw what the cities are currently building on the map.
uk: Включення опції покаже на карті що міста зараз будують.

en: Draw the city buy costs
uk: Показати вартість купівлі в місті

en: Setting this option will draw how much gold is needed to buy the production of the cities.
uk: Установка опції покаже скільки золота потрібно, щоб придбати те, що будується в містах.

en: Draw the city trade routes
uk: Малювати торгові шляхи міст

en: Setting this option will draw trade route lines between cities which have trade routes.
uk: Встановлена опція, покаже лінії торгових шляхів між містами які їх мають.

en: Draw the terrain
uk: Малювати місцевість

en: Setting this option will draw the terrain.
uk: Включення опції намалює рельєф і особливості місцевості.

en: Draw the coast line
uk: Малювати узбережжя

en: Setting this option will draw a line to separate the land from the ocean.
uk: Вмикання опції намалює лінію розділу суші та океану.

en: Draw the roads and the railroads
uk: Малювати дороги та залізниці

en: Setting this option will draw the roads and the railroads on the map.
uk: Вмикання опції намалює на карті дороги та залізниці.

en: Draw the irrigation
uk: Малювати зрошення

en: Setting this option will draw the irrigation systems on the map.
uk: Вмикання опції намалює на мапі системи зрошення.

en: Draw the mines
uk: Малювати шахти

en: Setting this option will draw the mines on the map.
uk: Вмикання опції намалює на мапі шахти.

en: Draw the bases
uk: Малювати бази

en: Setting this option will draw the bases on the map.
uk: Вмикання опції намалює на мапі бази.

en: Draw the pollution/nuclear fallout
uk: Показувати забруднення/радіацію

en: Setting this option will draw pollution and nuclear fallout on the map.
uk: Вмикання опції намалює на мапі забруднення та радіацію.

en: Draw the cities
uk: Малювати міста

en: Setting this option will draw the cities on the map.
uk: Вмикання опції намалює на мапі міста.

en: Draw the units
uk: Малювати підрозділи

en: Setting this option will draw the units on the map.
uk: Вмикання опції намалює на мапі підрозділи.

en: Solid unit background color
uk: Суцільний колір тла підрозділу

en: Setting this option will cause units on the map view to be drawn with a solid background color instead of the flag backdrop.
uk: Вмикання опції змусить підрозділи на карті відображатися з суцільним кольором тла замість прапора.

en: Draw shield graphics for units
uk: Малювати картинку щитів для підрозділів

en: Setting this option will draw a shield icon as the flags on units.  If unset, the full flag will be drawn.
uk: Вмикання опції намалює на підрозділах значок щита замість прапора. Відключена опція відобразить повний прапор.

en: Draw the units in focus
uk: Показувати підрозділи у фокусі

en: Setting this option will cause the currently focused unit(s) to always be drawn, even if units are not otherwise being drawn (for instance if 'Draw the units' is unset).
uk: Вмикання опції намалює підрозділ(и) в фокусі, навіть якщо  вони не малюються іншим чином (до прикладу, коли 'Малювати підрозділи' виключена)

en: Draw the fog of war
uk: Показувати туман війни

en: Setting this option will draw the fog of war.
uk: Якщо встановити цю опцію, буде показано мряку війни.

en: Draw the borders
uk: Малювати кордони

en: Setting this option will draw the national borders.
uk: Вмикання опції намалює кордони країн.

en: Draw whether tiles are native to selected unit
uk: Малювати чи поля є рідними для вибраного загону

en: Setting this option will highlight tiles that the currently selected unit cannot enter unaided due to non-native terrain. (If multiple units are selected, only tiles that all of them can enter are indicated.)
uk: Вмикання опції підсвітить поля, на котрі вибраний загін не може зайти без допомоги через нерідну місцевість.(якщо вибрано кілька підрозділів, позначаються лише клітинки, на які можуть зайти всі разом)

en: Show dead players in Nations report
uk: Показувати загиблих гравців у Звіті націй

en: This option controls whether defeated nations are shown on the Nations report page.
uk: Ця опція визначає, чи показувати переможені нації у Звіті націй.

en: Sound bell at new turn
uk: Дзвінок на початку ходу

en: Set this option to have a "bell" event be generated at the start of a new turn.  You can control the behavior of the "bell" event by editing the message options.
uk: Включіть цю опцію, щоб подія "дзвоник" генерувалась на початку кожного ходу.  Ви можете контролювати поведінку події  "дзвоник" редагуванням опцій повідомленнь.

en: Unit movement animation time (milliseconds)
uk: Час анімації руху підрозділу (у міллісекундах)

en: This option controls how long unit "animation" takes when a unit moves on the map view.  Set it to 0 to disable animation entirely.
uk: Ця опція контролює тривалість "анімації", коли підрозділ рухається по карті. Виставте в 0, щоб відключити анімацію зовсім.

en: Mapview recentering time (milliseconds)
uk: Час переміщення центру мапи (мілісекунди)

en: When the map view is recentered, it will slide smoothly over the map to its new position.  This option controls how long this slide lasts.  Set it to 0 to disable mapview sliding entirely.
uk: Коли вид карти центрується, карта гладко зсунеться на нову позіцію. Ця опція визначає наскільки довго триватиме це ковзання. Встановіть в 0, для повної заборони зсуву виду карти.

en: Combat animation step time (milliseconds)
uk: Час кроку анімації бою (мілісекунди)

en: This option controls the speed of combat animation between units on the mapview.  Set it to 0 to disable animation entirely.
uk: Ця опція визначає швидкість "анімації" бою між загонами на Виді мапи.  Встановіть в 0, щоб відключити анімацію зовсім.

en: Show icons in the technology tree
uk: Показувати значки в дереві технологій

en: Setting this option will display icons on the technology tree diagram. Turning this option off makes the technology tree more compact.
uk: Вмикання опції, покаже значки на дереві технологій. Відключена - зробить дерево технологій компактнішим.

en: Use curved lines in the technology tree
uk: Криві лінії в дереві технологій

en: Setting this option make the technology tree diagram use curved lines to show technology relations. Turning this option off causes the lines to be drawn straight.
uk: Вмикання опції, покаже кривими лініями взаємозв'язки технологій на дереві технологій  Відключена  - зробить лінії прямими.

en: Color to highlight your player/user name
uk: Колір для підсвічування імені вашого гравця/користувача

en: If set, your player and user name in the new chat messages will be highlighted using this color as background.  If not set, it will just not highlight anything.
uk: Якщо встановлено, то у нових повідомленнях чату Ваше ім’я гравця та користувача підсвічуватиметься тлом такого кольору. Якщо ні, то просто не підсвічуватиметься.

en: Manual Turn Done in AI mode
uk: Закінчувати хід вручну в режимі ШІ

en: Disable this option if you do not want to press the Turn Done button manually when watching an AI player.
uk: Відключіть цю опцію, якщо Ви не хочете натискати кнопку Хід Зроблено кожного разу, коли спостерігаєте за ШІ-гравцем.

en: Auto center on units
uk: Автоматично центрувати на підрозділах

en: Set this option to have the active unit centered automatically when the unit focus changes.
uk: Якщо цю опцію включено, активний підрозділ буде в центрі екрану автоматично, коли фокус переключився.

en: Auto center on combat
uk: Автоматично центрувати на битвах

en: Set this option to have any combat be centered automatically.  Disabling this will speed up the time between turns but may cause you to miss combat entirely.
uk: Включіть опцію для автоцентрування екрану на битвах. Відключена опція зменьшить час між ходами, проте Ви повністю пропустите битви.

en: Auto center on new turn
uk: Автоматично центрувати на початку ходу

en: Set this option to have the client automatically recenter the map on a suitable location at the start of each turn.
uk: Встановіть цю опцію, щоб клієнт автоматично центрував карту на підходящому місці на початку кожного ходу.

en: Focus on awakened units
uk: Фокусувати на активованих підрозділах

en: Set this option to have newly awoken units be focused automatically.
uk: Включіть опцію , щоб свіжорозбуджені підрозділи отримали фокус автоматично.

en: Keyboardless goto
uk: Безклавіатурне ІтиДо

en: If this option is set then a goto may be initiated by left-clicking and then holding down the mouse button while dragging the mouse onto a different tile.
uk: Якщо встановлено цю опцію, дія 'йти до' може бути викликана через лівий клік та утримання кнопки миші із наступним переміщенням миші до іншої клітини.

en: Allow goto into the unknown
uk: Дозволити рух у невідому місцевість

en: Setting this option will make the game consider moving into unknown tiles.  If not, then goto routes will detour around or be blocked by unknown tiles.
uk: Якщо цю опцію включено, підрозділи можуть планувати маршрут по нерозвіданих клітинах. Якщо ні, то маршрути будуть формувати кільця або блокуватися нерозвіданими клітинами.

en: Center map when popup city
uk: Центрувати мапу при відкриванні міста

en: Setting this option makes the mapview center on a city when its city dialog is popped up.
uk: Якщо цю опцію включено, карта буде центруватися на місті, коли відкивається діалог цього міста.

en: Concise city production
uk: Стисло по виробництву в місті

en: Set this option to make the city production (as shown in the city dialog) to be more compact.
uk: Якщо цю опцію включено, виробництво у місті (яке демонструється у діалозі міста) буде компактним.

en: End turn when done moving
uk: Закінчувати хід коли немає ким рухатись

en: Setting this option makes your turn end automatically when all your units are done moving.
uk: Якщо цю опцію включено, хід буде завершуватися автоматично, коли усі Ваші підрозділи зробили хід.

en: Prompt for city names
uk: Запрошення для назви міста

en: Disabling this option will make the names of newly founded cities be chosen automatically by the server.
uk: Якщо цю опцію відключено, імена новозаснованих міст будуть автоматично обиратися сервером.

en: Pop up city dialog for new cities
uk: Відкрити вікно міста для нового міста

en: Setting this option will pop up a newly-founded city's city dialog automatically.
uk: Якщо цю опцію встановлено, діалоги новозаснованих міст будуть відкриватися автоматично.

en: Enable cursor changing
uk: Дозволити зміну курсора

en: This option controls whether the client should try to change the mouse cursor depending on what is being pointed at, as well as to indicate changes in the client or server state.
uk: Ця опція вказує, чи слід клієнту змінювати курсор миші залежно від того, на що його наведено, або щоб повідомити про зміни стану клієнта чи сервера.

en: Select cities before units
uk: Вибирати міста перед підрозділами

en: If this option is enabled, when both cities and units are present in the selection rectangle, only cities will be selected. See the help on Controls.
uk: Якщо цю опцію увімкнено, то коли в прямокутнику виділення присутні і міста, і підрозділи, вибрано буде лише міста. Дивись допомогу з Управління

en: Clear unit orders on selection
uk: Скасовувати накази підрозділу під час виділення

en: Enabling this option will cause unit orders to be cleared as soon as one or more units are selected. If this option is disabled, busy units will not stop their current activity when selected. Giving them new orders will clear their current ones; pressing <space> once will clear their orders and leave them selected, and pressing <space> a second time will dismiss them.
uk: Ця опція спричиняє скасування наказів для підрозділу, щойно один чи декілька підрозділів буде виділено. Якщо цю опцію вимкнено, зайняті підрозділи продовжуватимуть свою поточну діяльність і після вибору. Якщо дати їм нові накази, старі буде скасовано; одноразове натиснення пробілу скасує накази та залишить виділення, а якщо натиснути пробіл вдруге, виділення буде скасовано.

en: Enable vote bar
uk: Увімкнути смугу голосування

en: If this option is turned on, the vote bar will be displayed to show vote information.
uk: Якщо цю опцію ввімкнено, смуга голосування відображатиметься для показу інформації про голосування.

en: Always display the vote bar
uk: Завжди показувати рядок голосування

en: If this option is turned on, the vote bar will never be hidden, even if there is no running vote.
uk: Якщо цю опцію ввімкнено, смуга голосування ніколи не приховуватиметься, зокрема коли не буде активних голосувань.

en: Do not show vote bar if not a player
uk: Не показувати рядок голосування не-гравцям

en: If this option is enabled, the client won't show the vote bar if you are not a player.
uk: Якщо встановлено цю опцію, клієнт не показуватиме смугу голосування, якщо Ви не гравець.

en: Set new votes at front
uk: Поставити нові голосування спереду

en: If this option is enabled, then new votes will go to the front of the vote list.
uk: Якщо цю опцію активовано, нові голосування з'являтимуться на початку списку голосувань.

en: Autoaccept tileset suggestions
uk: Автопогоджувати пропозиції набору клітин

en: If this option is enabled, any tileset suggested by the ruleset is automatically used; otherwise you are prompted to change tileset.
uk: Коли ця опція увімкнута, автоматично використовується набір клітинок пропонований набором правил; інакше Вас попросять змінити набір клітинок

en: Autoaccept soundset suggestions
uk: Автопогоджувати пропозиції набору звуків

en: If this option is enabled, any soundset suggested by the ruleset is automatically used.
uk: Коли ця опція увімкнута, автоматично використовується набір звуків пропонований набором правил.

en: Background layer
uk: Шар тла

en: The background layer of the overview shows just ocean and land.
uk: Шар тла у виді показує, тільки океан та землю.

en: Terrain relief map layer
uk: Шар рельєфу мапи місцевості

en: The relief layer shows all terrains on the map.
uk: Шар рельєфу показує усі види місцевості на мапі.

en: Borders layer
uk: Шар кордонів

en: The borders layer of the overview shows which tiles are owned by each player.
uk: Шар кордонів на огляді показує, які поля належать якому гравцю.

en: Borders layer on ocean tiles
uk: Шар кордонів на морських клітинках

en: The borders layer of the overview are drawn on ocean tiles as well (this may look ugly with many islands). This option is only of interest if you have set the option "Borders layer" already.
uk: Шар кордонів на карті огляду малюється і на океанських клітинках (може кепськовиглядати коли багато островів). Ця опція цікава лише якщо ви вже включили опцію "Шар Кордонів".

en: Units layer
uk: Шар підрозділів

en: Enabling this will draw units on the overview.
uk: Якщо активовано, намалює загони на виді карти

en: Cities layer
uk: Шар міст

en: Enabling this will draw cities on the overview.
uk: Включена, намалює міста на загальному огляді

en: Overview fog of war
uk: Туман війни на огляді

en: Enabling this will show fog of war on the overview.
uk: Включена, покаже туман війни на огляді

en: Image format
uk: Формат картинки

en: The image toolkit and file format used for map images.
uk: Збірка інструментів (тулкіт) і формат для картинки карти

en: Zoom factor for map images
uk: Величина збільшення для картинок карти

en: The magnification used for map images.
uk: Збільшення для зображень карт

en: Show area within borders
uk: Показувати площу в межах кордонів

en: If set, the territory of each nation is shown on the saved image.
uk: Як увімкнуте, то територія кожної нації буде показана в збереженій картинці

en: Show borders
uk: Показати кордони

en: If set, the border of each nation is shown on the saved image.
uk: Включене покаже кордон кожної країни в збереженій картинці

en: Show cities
uk: Показати міста

en: If set, cities are shown on the saved image.
uk: Виставлена, покаже міста на збереженому зображенні

en: Show fog of war
uk: Показати мряку війни

en: If set, the extent of fog of war is shown on the saved image.
uk: Виставлена, покаже всю протяжність тумана війни на збереженій картинці

en: Show full terrain
uk: Показувати всю місцевість

en: If set, terrain relief is shown with different colors in the saved image; otherwise, only land and water are distinguished.
uk: Виставлена, покаже весь рельєф місцевості різними кольорами на збереженому зображенні; інакше лише земля і вода будуть виокремлені

en: If set, units are shown in the saved image.
uk: Як виставлена, - покаже підрозділи на збереженому зображенні

en: Map image file name
uk: Ім’я файлу зображення карти

en: The base part of the filename for saved map images. A string identifying the game turn and map options will be appended.
uk: Основна частина назви файлу для збереженого зображення карти. Стрічка, що вказує хід гри і опціє карти, додасться

en: If this option is set the client will use the whole screen area for drawing.
uk: Якщо встановлено цю опцію, клієнт буде використовувати усю площу екрана для малювання

en: Show map scrollbars
uk: Показувати смуги прокрутки мапи

en: Disable this option to hide the scrollbars on the map view.
uk: Відключення цієї опції сховає лінійку прокрутки мапи.

en: Keep dialogs on top
uk: Тримати вікна на передньому плані

en: If this option is set then dialog windows will always remain in front of the main Freeciv window. Disabling this has no effect in fullscreen mode.
uk: Якщо встановлено цю опцію, вікна диалогів завжди будуть над головним вікном Freeciv. У режимі повного екрану віключення цієї опції не дасть ніякого ефекту.

en: Show worklist task icons
uk: Показувати іконки завданнь у плані будівництва

en: Disabling this will turn off the unit and building icons in the worklist dialog and the production tab of the city dialog.
uk: Відключення цього відключить значки будівель та підрозділів у діалозі плану будівництва та вкладці виробництва діалогу міста.

en: Enable status report tabs
uk: Дозволити вкладки доповіді статусу

en: If this option is enabled then report dialogs will be shown as separate tabs rather than in popup dialogs.
uk: Якщо цю опцію активовано, діалоги звітів будуть окремими вкладками, а не у виринаючих діалогах.

en: Better fog-of-war drawing
uk: Краще відображення туману війни

en: If this is enabled then a better method is used for drawing fog-of-war.  It is not any slower but will consume about twice as much memory.
uk: Якщо увімкнене, то використовується найкращий метод для відображення туману війни. Це так само швидко, проте потребує удвічі більше пам'яті.

en: Show time for each chat message
uk: Показувати час для кожного повідомлення чату

en: If this option is enabled then all chat messages will be prefixed by a time string of the form [hour:minute:second].
uk: Якщо цю опцію увімкнено, всі повідомлення чату матимуть префікс з часом у формі [год:хв:сек].

en: New message events go to top of list
uk: Нові повідомлення про події з'являються на початку списку

en: If this option is enabled, new events in the message window will appear at the top of the list, rather than being appended at the bottom.
uk: Якщо цю опцію увімкнено, нові події у вікні повідомлень з'являтимуться на початку списку, замість того щоб дописуватися до кінця.

en: Show extra message window buttons
uk: Показувати додаткові кнопки у вікні повідомлень

en: If this option is enabled, there will be two buttons displayed in the message window for inspecting a city and going to a location. If this option is disabled, these buttons will not appear (you can still double-click with the left mouse button or right-click on a row to inspect or goto respectively). This option will only take effect once the message window is closed and reopened.
uk: Якщо ця опція включена, - буде відображено дві кнопки у вікні повідомлень:для дослідження міста та для переходу(Ітидо) до місця.Якщо цю опцію виключити ці кнопки не з’ялятимуться (ви все ще можете двічі клікнути лівою чи клікнути правою на рядку, щоб дослідити або перейти відповідно). Ця опція спрацює лише якщо вікно повідомлень закрити і перевідкрити.

en: Metaserver tab first in network page
uk: Вкладка метасервера перша на сторінці мережі

en: If this option is enabled, the metaserver tab will be the first notebook tab in the network page. This option requires a restart in order to take effect.
uk: Включеною ця опція зробить так, що вкладка метасервера буде першою вкладкою записника на сторінці мережі. Ця опція для задіяння після зміни потребує перезапуску.

en: Plain chat messages are sent to allies only
uk: Прості повідомлення чату відправляються лише союзникам

en: If this option is enabled, then plain messages typed into the chat entry while the game is running will only be sent to your allies. Otherwise plain messages will be sent as public chat messages. To send a public chat message with this option enabled, prefix the message with a single colon ':'. This option can also be set using a toggle button beside the chat entry (only visible in multiplayer games).
uk: Коли ця опція включена прості повідомлення набрані в чат, під час гри, будуть відправлятися лише союзникам. Інакше проості повідомлення посилатимуться як публічні. Щоб відправити загальне повідомлення в чат, при включеній опції, передуйте повідомлення двокрапкою ':'. Цю опцію можна включити скориставшись кнопкою перемикання в елементі чату (видимий тільки в многогравцевих іграх).

en: Messages and Chat reports location
uk: розміщення Повідомлень і звітів Чату

note: TRANS: The strings used in the UI for 'Split' etc are * tagged 'gui_gtk2/gtk3_message_chat_location'
en: Controls where the Messages and Chat reports appear relative to the main view containing the map.
    'Split' allows all three to be seen simultaneously, which is best for multiplayer, but requires a large window to be usable.
    'Separate' puts Messages and Chat in a notebook separate from the main view, so that one of them can always be seen alongside the main view.
    'Merged' makes the Messages and Chat reports into tabs alongside the map and other reports; this allows a larger map view on small screens.
    This option requires a restart in order to take effect.
uk: Визначає де з’являться Повідомлення і звіти Чату відносно головного виду, що містить карту.
    'Розділений' дозволяє бути там всім трьом одночасно, що чудесно для многогравецьких ігор, та потребує великого вікна, для зручного користування.
    'Окремі' переносить Повідомлення і Чат в записник окремо від головного виду, так, що один з них завжди поруч від головного виду.
    'Злиті' кладе  звіти Повідомлення і Чат у вкладки біля карти та інших звітів це дає кращий і більший вид на картуна малих екранах.
    Ця опція вимагає перезапуску, щоб задіятись.

en: Arrange widgets for small displays
uk: Виставити віджети для малих екранів

en: If this option is enabled, widgets in the main window will be arranged so that they take up the least amount of total screen space. Specifically, the left panel containing the overview, player status, and the unit information box will be extended over the entire left side of the window. This option requires a restart in order to take effect.
uk: Будучи виставленою, ця опція впорядкує віджети головного вікна так що вони займуть найменше місця на екрані. Принаймні ліва панель, що містить Загальний огляд, статус гравця, і поле відомостей про загони розширяться на всю ліву сторону вікна. Ця опція вимагає перезапуску, щоб задіятись.

en: Mouse over the map widget selects it automatically
uk: Миша над віджетом карти вибирає його автоматом

en: If this option is enabled, then the map will be focused when the mouse hovers over it.
uk: Якщо цю опцію активовано, мапа буде сфокусована, коли курсор миші проходить над нею

en: Player or user name autocompletion
uk: Автодоповнення імені користувача си гравця

en: If this option is turned on, the tabulation key will be used in the chatline to complete the word you are typing with the name of a player or a user.
uk: Якщо ця опціє включена, клавіша табуляції може використовуватись в стрічці чату для автодоповнення, коли набиваєте імена граців чи користувачів.

en: Width of the city dialog
uk: Ширина вікна міста.

en: This value is only used if the width of the city dialog is saved.
uk: Це значення використовується лише коли зберігається ширина вікна міста.

en: Height of the city dialog
uk: Висота вікна міста

en: This value is only used if the height of the city dialog is saved.
uk: Це значення використовується лише коли зберігається висота вікна міста.

en: Popup tech help when gained
uk: Виринати поясненню по технології коли здобута

en: Controls if tech help should be opened when new tech has been gained.
    'Ruleset' means that behavior suggested by current ruleset is used.
uk: Визначає чи повинна довідка по технологіх відкриватися, коли знання здобуте.
    'Ruleset' означає, що поведінка визначається поточним набором правил.

en: City Label
uk: Мітка Міста

en: This font is used to display the city labels on city dialogs.
uk: Цей шрифт використовується для показу написів міст у вікнах міста.

en: Notify Label
uk: Мітка Нагадування

en: This font is used to display server reports such as the demographic report or historian publications.
uk: Цей шрифт використовується для серверних звітів, наприклад демографічного звіту чи історичних публікацій.

en: Spaceship Label
uk: Мітка зорельота

en: This font is used to display the spaceship widgets.
uk: Цей шрифт використовується для опису частин зорельота.

en: Help Label
uk: Мітка Допомоги

en: This font is used to display the help headers in the help window.
uk: Цей шрифт використовується для заголовків довідки у вікні довідки.

en: Help Link
uk: Ссилка Допомоги

en: This font is used to display the help links in the help window.
uk: Цей шрифт використовується для посилань довідки у вікні довідки.

en: Help Text
uk: Текст Допомоги

en: This font is used to display the help body text in the help window.
uk: Цей шрифт використовується для тексту довідки у вікні довідки.

en: Chatline Area
uk: Зона Чату

en: This font is used to display the text in the chatline area.
uk: Цей шрифт використовується для тексту в чаті.

en: Beta Label
uk: Бета Мітка

en: This font is used to display the beta label.
uk: Цей шрифт використовується для показу бета написів.

en: Small Font
uk: Маленький Шрифт

en: This font is used for any small font request.  For example, it is used for display the building lists in the city dialog, the Economy report or the Units report.
uk: Цей шрифт береться на всі запити на маленькі шрифти. Наприклад, для списку будівель у вікні міста, економічного звіту чи звіту про підрозділи.

en: Comment Label
uk: Метка Коментарія

en: This font is used to display comment labels, such as in the governor page of the city dialogs.
uk: Цей шрифт використовується для показу написів коментарів, як на сторінці мера у вікні міста.

en: This font is used to the display the city names on the map.
uk: Цей шрифт використовується для назв міст на мапі.

en: City Productions
uk: Виробництво міст

en: Requirement Tree
uk: Дерево вимог

en: This font is used to the display the requirement tree in the Research report.
uk: Цей шрифт використовується для дерева вимог у науковому звіті.

en: Screen resolution
uk: Роздільна здатність екрану

en: This option controls the resolution of the selected screen.
uk: Ця опція контролює роздільну здатність вибраного екрану.

en: Do cursor animation
uk: Показувати анімацію курсора.

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed as static.
uk: Якщо цю опцію вимкнено, курсор завжди зображатиметься статично.

en: Use color cursors
uk: Використовувати кольорові курсори

en: If this option is disabled, the cursor will always be displayed in black and white.
uk: Якщо цю опцію вимкнено, курсор завжди зображатиметься чорно-білим.

en: This font is used to display the help labels in the help window.
uk: Цей шрифт використовується для посилань довідки у вікні довідки.

en: Help Title
uk: Заголовок Допомоги

en: This font is used to display the help title in the help window.
uk: Цей шрифт використовується для заголовків довідки у вікні довідки.

en: Graphics
uk: Графіка

note: TRANS: Options section for overview map (mini-map)
en: ?map:Overview
uk: ?map:Огляд

en: Sound
uk: Звук

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Map Image
uk: Зображення Карти

en: Network
uk: Мережа

en: Font
uk: Шрифт

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
uk: Якщо ви змінили предустановку вручну, також змінить "number_of_presets"

en: Cannot find your home directory
uk: Не можу знайти Ваш домашній каталог

en: Didn't find '%s' option file, loading from '%s' instead.
uk: Не знайшовся файл опцій '%s', натомість завантажую з '%s'.

en: Didn't find the option file. Creating a new one.
uk: Не знайшов файл опцій. Створюю новий.

en: Save failed, cannot write to file %s
uk: Збереження не вдалося: не можу писати в файл %s

en: Saved settings to file %s
uk: Збережено опції у файл %s

en: Save failed, cannot find a filename.
uk: Збереження не вдалося: не можу знайти ім'я файлу

en: You were rejected from the game: %s
uk: Вам відмовлено у грі: %s

en: Client capability string: %s
uk: Строка сумісності клієнта: %s

en: Server capability string: %s
uk: Строка сумісності сервера: %s

en: Start of turn %d
uk: Початок ходу %d

en: Welcome
uk: Ласкаво просимо

en: AI mode is now ON.
uk: Режим ШІ Включений.

en: AI mode is now OFF.
uk: режим ШІ Вимкнутий.

note: TRANS: No connection
en: noconn
uk: нема зв’язку

en: waiting
uk: чекає

note: TRANS: Turnblocking & player not connected
en: blocking
uk: блокує

en: ?Player:Name
uk: Ім'я

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Attitude
uk: Відношення

en: Embassy
uk: Посольство

en: Dipl.State
uk: Дип.Стан

en: ?Player_dlg:Host
uk: ?Player_dlg:Хост

en: ?Player_dlg:Idle
uk: ?Player_dlg:Чекає

en: Ping
uk: Пінг

en: You cannot sell improvements.
uk: Ви не можете продавати будівлі.

note: TRANS: Obscure observer error.
en: You cannot disband units.
uk: Ви не можете розпустити підрозділи.

en: %s cannot be disbanded.
uk: %s не можна розформувати.

en: Disbanded %d %s.
uk: Розпущено %d %s.

en: No %s could be disbanded.
uk: Жодного %s не розформовано.

note: TRANS: Type is version tag name like "stable", "S2_4", * "win32" (which can also be localised -- msgids start * '?vertag:')
en: Latest %s release of Freeciv is %s, this is %s.
uk: Останній %s випуск Freeciv %s, цей %s

en: There is no newer %s release of Freeciv available.
uk: Немає новішого за %s випуску  Freeciv.

en: Failed to read the metaserver data from %s.
uk: Не вдалося прочитати дані метасервера з %s.

en: Failed to parse the metaserver data from %s:
    %s.
uk: Не вдалося розпарсити дані метасарвера з %s:
    %s.

en: Error connecting to metaserver
uk: Помилка зв’язку з метасервером.

en: Opening socket to listen LAN announcements failed:
    %s
uk: Відкриття сокета для слухання оголошень LAN announcements не вдалося:
    %s

en: Binding socket to listen LAN announcements failed:
    %s
uk: Прив’язка сокета на слухання анонсів у ЛОМ невдалась:
    %s

en: Adding membership for IPv6 LAN announcement group failed:
    %s
uk: Додавання членства для групи анонсування ЛОМ з IPv6 не вдалась:
    %s

en: Adding membership for IPv4 LAN announcement group failed:
    %s
uk: Додавання членства для групи анонсування ЛОМ з IPv4 не вдалась:
    %s

note: TRANS: "AI <player name>"
en: AI %s
uk: ШІ %s

note: TRANS: "<nation adjective>, team <team name>"
en: %s, team %s
uk: %s, команда %s

en: ?nation:Friendly(team)
uk: ?nation:Дружні(команда)

en: ?city:Friendly(team)
uk: ?місто:Дружне(команда)

en: Location: (%d, %d) [%d]
uk: Розміщення: (%d, %d) [%d]

en: Native coordinates: (%d, %d)
uk: Початкові координати: (%d, %d)

en: Terrain: %s
uk: Місцевість: %s

en: Food/Prod/Trade: %s
uk: Їжа/Виробництво/Прибуток: %s

en: Our territory
uk: Наша територія

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>)"
en: Territory of %s (%s)
uk: Територія %s (%s)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn cease-fire)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire) | Territory of %s (%s) (%d turn cease-fire)
uk[0]: Територія %s (%s) (%d хід ненапад)
uk[1]: Територія %s (%s) (%d ходи ненапад)
uk[2]: Територія %s (%s) (%d ходів ненапад)

note: TRANS: "Territory of <username> (<nation + team>) * (<number> turn armistice)"
en: Territory of %s (%s) (%d turn armistice) | Territory of %s (%s) (%d turn armistice)
uk[0]: Землі %s (%s) (%d хід перемир’я)
uk[1]: Землі %s (%s) (%d ходи перемир’я)
uk[2]: Землі %s (%s) (%d ходів перемир’я)

note: TRANS: "Territory of <username> * (<nation + team> | <diplomatic state>)"
en: Territory of %s (%s | %s)
uk: Територія %s (%s | %s)

en: Unclaimed territory
uk: Незаймана територія

note: TRANS: "City: <city name> | <username> (<nation + team>)"
en: City: %s | %s (%s)
uk: Місто: %s | %s (%s)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn cease-fire)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | City: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
uk[0]: Місто: %s | %s (%s, %d хід ненапад)
uk[1]: Місто: %s | %s (%s, %d ходи ненапад)
uk[2]: Місто: %s | %s (%s, %d ходів ненапад)

note: TRANS:  "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <number> turn armistice)"
en: City: %s | %s (%s, %d turn armistice) | City: %s | %s (%s, %d turn armistice)
uk[0]: Місто: %s | %s (%s, %d хід перемир’я)
uk[1]: Місто: %s | %s (%s, %d ходи перемир’я)
uk[2]: Місто: %s | %s (%s, %d ходів перемир’я)

note: TRANS: "City: <city name> | <username> * (<nation + team>, <diplomatic state>)"
en: City: %s | %s (%s, %s)
uk: Місто: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied with %d unit. |  | Occupied with %d units.
uk[0]:  | Зайнято %d підрозділом.
uk[1]:  | Зайнято %d підрозділами.
uk[2]:  | Зайнято %d підрозділами.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Not occupied.
uk:  | Не зайнято.

note: TRANS: preserve leading space
en:  | Occupied.
uk:  | Зайнято.

note: TRANS: %s is a list of "and"-separated improvements.
en:    with %s.
uk:    з %s.

note: TRANS: "Trade from Warsaw: 5"
en: Trade from %s: %d
uk: Торгівля з %s: %d

en: Infrastructure: %s
uk: Інфраструктура: %s

en: Activity: %s
uk: Активність: %s

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>)"
en: Unit: %s | %s (%s)
uk: Підрозділ: %s | %s (%s)

note: TRANS: on own line immediately following \n, "from <city> | * <nationality> people"
en: from %s | %s people
uk: від %s | народу %s

note: TRANS: Nationality of the people comprising a unit, if * different from owner.
en: %s people
uk: Народ %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: from %s
uk: від %s

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn cease-fire)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire) | Unit: %s | %s (%s, %d turn cease-fire)
uk[0]: Підрозділ: %s | %s (%s, %d хід ненапад)
uk[1]: Підрозділ: %s | %s (%s, %d ходи ненапад)
uk[2]: Підрозділ: %s | %s (%s, %d ходів ненапад)

note: TRANS:  "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <number> turn armistice)"
en: Unit: %s | %s (%s, %d turn armistice) | Unit: %s | %s (%s, %d turn armistice)
uk[0]: Підрозділ: %s | %s (%s, %d хід перемир’я)
uk[1]: Підрозділ: %s | %s (%s, %d ходи перемир’я)
uk[2]: Підрозділ: %s | %s (%s, %d ходів перемир’я)

note: TRANS: "Unit: <unit type> | <username> (<nation + team>, * <diplomatic state>)"
en: Unit: %s | %s (%s, %s)
uk: Підрозділ: %s | %s (%s, %s)

note: TRANS: "Chance to win: A:95% D:46%"
en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
uk: Шансів на виграш: А:%d%% З:%d%%

note: TRANS: A is attack power, D is defense power, FP is firepower, * HP is hitpoints (current and max).
en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d
uk: А:%d З:%d СВ:%d З:%d/%d

en: Estimated bribe cost: > %d
uk: Сподівана ціна підкупу: > %d

note: TRANS: "5 more" units on this tile
en:   (%d more)
uk:   (%d більше)

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: far from %s
uk: далеко від %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: near %s
uk: біля %s

note: TRANS: on own line immediately following \n, ... <city>
en: in %s
uk: у %s

en: Progress: no research
uk: Прогрес: не досліджується

en: Progress: %d turn/advance | Progress: %d turns/advance
uk[0]: Поступ: %d хід до прориву
uk[1]: Поступ: %d ходи до просування
uk[2]: Поступ: %d ходів до просування

en: Progress: %d turn/advance loss | Progress: %d turns/advance loss
uk[0]: Поступ: %d хід до втрати технології
uk[1]: Поступ: %d ходи до втрати технології
uk[2]: Поступ: %d ходів до втрати технології

en: Progress: none
uk: Поступ: нема

note: TRANS: <perturn> bulbs/turn
en: %d bulb/turn | %d bulbs/turn
uk[0]: %d лампа/хід
uk[1]: %d лампи/хід
uk[2]: %d ламп/хід

note: TRANS: This is appended to "%d bulb/turn" text
en: , %d bulb/turn from team | , %d bulbs/turn from team
uk[0]: , %d ламп/хід від команди
uk[1]: , %d лампи/хід від команди
uk[2]: , %d ламп/хід від команди

en: Bulbs produced per turn: %d
uk: Бульок за хід : %d

note: TRANS: keep leading space; appended to "Bulbs produced per turn: %d"
en:  (needed for technology upkeep: %d)
uk: (потрібно на утримання технологій: %d)

en: %d/- (never)
uk: %d/- (ніколи)

en: %d/%d (%d turn) | %d/%d (%d turns)
uk[0]: %d/%d (%d хід)
uk[1]: %d/%d (%d ходи)
uk[2]: %d/%d (%d ходів)

en: %d/%d (never)
uk: %d/%d (ніколи)

en: %d step | %d steps
uk[0]: (%d крок)
uk[1]: (%d кроки)
uk[2]: (%d кроків)

en: %d bulb | %d bulbs
uk[0]: %d лампа
uk[1]: %d лампи
uk[2]: %d ламп

en: Population: %s
uk: Населення: %s

en: Year: %s (T%d)
uk: Рік: %s (T%d)

en: Gold: %d (%+d)
uk: Гривень: %d (%+d)

en: Tax: %d Lux: %d Sci: %d
uk: Податки: %d Розкіш: %d Наука: %d

en: Moving: Nobody
uk: Рухається: Ніхто

en: Moving: %s
uk: Рухається: %s

en: (Click for more info)
uk: (Клацніть за подробицями)

en: %s People
uk: Народ %s

en: Year: %s
uk: Рік: %s

en: Turn: %d
uk: Хід: %d

en: Net Income: %d
uk: Чистий прубуток: %d

note: TRANS: Gold, luxury, and science rates are in percentage values.
en: Tax rates: Gold:%d%% Luxury:%d%% Science:%d%%
uk: Рівень податків: Золото:%d%% Розкіш:%d%% Наука:%d%%

en: Researching %s: %s
uk: Досліджується %s: %s

en: Bulbs per turn: %d - %d = %d
uk: Бульок за хід: %d - %d = %d

en: Bulbs per turn: %d
uk: Бульок за хід: %d

en: Global warming chance: %d%% (%+d%%/turn)
uk: Можливість глобального потепління: %d%% (%+d%%/хід)

en: Global warming deactivated.
uk: Глобальне потепління деактивовано.

en: Nuclear winter chance: %d%% (%+d%%/turn)
uk: Можливість ядерної зими: %d%% (%+d%%/хід)

en: Nuclear winter deactivated.
uk: Ядерну зиму деактивовано.

en: %d unit | %d units
uk[0]: %d загін
uk[1]: %d загони
uk[2]: %d загонів

note: TRANS: Impossible to reach goto target tile
en: ?goto:Unreachable
uk: ?goto:Недосяжне

en: Turns to target: %d
uk: Ходів до цілі: %d

en: Turns to target: %d to %d
uk: Ходів до цілі: %d до %d

en: %d unit selected | %d units selected
uk[0]: Вибрано %d загін
uk[1]: Вибрано %d загони
uk[2]: Вибрано %d загонів

en: Others: %d civil; %d military
uk: Інші: %d громадянські; %d військові

en: Others: %d civilian
uk: Інші: %d громадянські

en: Others: %d military
uk: Інші: %d війскові

en: No units to upgrade!
uk: Немає підрозділів для модернізації!

en: None of these units may be upgraded.
uk: Жоден з цих підрозділів не підлягає модернізації.

note: TRANS: this whole string is a sentence fragment that is only ever * used by including it in another string (search comments for this * string to find it)
en: Upgrade %d unit | Upgrade %d units
uk[0]: Модернізувати %d підрозділ
uk[1]: Модернізувати %d підрозділа
uk[2]: Модернізувати %d підрозділів

note: TRANS: This is complicated. The first %s is a pre-pluralised * sentence fragment "Upgrade %d unit(s)"; the second is pre-pluralised * "Treasury contains %d gold." So the whole thing reads * "Upgrade 13 units for 1000 gold?\nTreasury contains 2000 gold."
en: %s for %d gold?
    %s | %s for %d gold?
    %s
uk[0]: %s за %d золота?
    %s
uk[1]: %s за %d гривень?
    %s
uk[2]: %s за %d гривень?
    %s

en: No units to disband!
uk: Немає підрозділів для розпуску!

en: %s refuses to disband!
uk: %s відмовляється розпускатися!

note: TRANS: %s is a unit type
en: Disband %s?
uk: Розпустити %s?

en: None of these units may be disbanded.
uk: Жоден з цих підрозділів не можна розпустити.

note: TRANS: %d is never 0 or 1
en: Disband %d unit? | Disband %d units?
uk[0]: Розпустити %d підрозділ
uk[1]: Розпустити %d підрозділи
uk[2]: Розпустити %d підрозділів

en: Shows your progress in researching the current technology.
uk: Показує Ваш прогрес у дослідженні поточної технології.

en: No progress
uk: Нема поступу

en: Shows the progress of global warming:
uk: Демонструє розвиток глобального потепління:

en: Pollution rate: %d%%
uk: Рівень забруднення: %d%%

en: Chance of catastrophic warming each turn: %d%%
uk: Вірогідність катастрофічного потепління кожного ходу: %d%%

en: Shows the progress of nuclear winter:
uk: Показує поступ ядерної зими:

en: Fallout rate: %d%%
uk: Рівень радіації: %d%%

en: Chance of catastrophic winter each turn: %d%%
uk: Вірогідність катастрофічної зими кожного ходу: %d%%

en: Shows your current government:
uk: Показує Ваш поточний уряд:

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Population:      %5d
uk: Населення:      %5d

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Support:         %5d %%
uk: Підтримка:       %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Energy:          %5d %%
uk: Енергія:          %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
uk[0]: Маса:                   %5d тона
uk[1]: Маса:                   %5d тони
uk[2]: Маса:                   %5d тон

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:     %5.1f years
uk: Час перельоту:     %5.1f років

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Travel time:        N/A
uk: Час перельоту:     невідомий

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Success prob.:   %5d %%
uk: Імовір. успіху: %5d %%

note: TRANS: spaceship text; should have constant width.
en: Year of arrival: %8s
uk: Рік прибуття: %8s

en: ?timeout:off
uk: ?таймаут:ні

en: ?seconds:%02ds
uk: ?секунд:%02dс

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
uk: ?хв/сек:%02dх %02dс

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
uk: ?год/хв:%02dг %02dх

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
uk: ?днів/годин:%02dд %02dг

en: ?duration:overflow
uk: ?тривалість:переповнення

en: %6d.%02d ms
uk: %6d.%02d мс

note: TRANS: <nation adjective> <government name>. * E.g. "Polish Republic".
en: ?nationgovernment:%s %s
uk: %s %s

note: TRANS: "Observer - 1985 AD"
en: Observer - %s
uk: Спостерігач - %s

en: Buildings: %s.
uk: Будівлі: %s.

en: Buildings: None.
uk: Будівлі: Жодних

en: Nationality:
uk: Нація:

en: %d enemy nationalist | %d enemy nationalists
uk[0]: %d ворожий націоналіст
uk[1]: %d ворожі націоналісти
uk[2]: %d ворожий націоналіст

en: None.
uk: Нема.

en: Disabled.
uk: Заборонено

en: Wonders: %s.
uk: Чудес: %s

en: Wonders: None.
uk: Чудеса: Нема

en: Cities: %d total, but no penalty for empire size. | Cities: %d total, but no penalty for empire size.
uk[0]: Міста: всіх %d, але нема штрафу за розмір імперії.
uk[1]: Міста: загалом %d, але нема штрафу за розмір імперії.
uk[2]: Міста: загалом %d, але нема штрафу за розмір імперії.

note: TRANS: %d is number of citizens
en: %d content per city. | %d content per city.
uk[0]: %d задоволений на місто.
uk[1]: %d задоволені на місто.
uk[2]: %d задоволених на місто.

note: TRANS: sentence fragment, will have text appended
en: Cities: %d total: | Cities: %d total:
uk[0]: Міста: всього %d:
uk[1]: Міста: всього %d:
uk[2]: Міста: всього %d:

note: TRANS: appended to "Cities: %d total:"; preserve leading * space. Pluralized in "nearest threshold of %d cities".
en:  %d over nearest threshold of %d city. |  %d over nearest threshold of %d cities.
uk[0]: на %d більше ніж поріг у %d міст.
uk[1]: на %d більше ніж поріг у %d міст.
uk[2]: на %d більше ніж поріг у %d міст.

note: TRANS: Number of content [citizen(s)] ...
en: %d content before penalty. | %d content before penalty.
uk[0]: %d задоволений до штрафу
uk[1]: %d задоволені до штрафу
uk[2]: %d задоволених до штрафу

en: %d additional unhappy citizen. | %d additional unhappy citizens.
uk[0]: %d додатковий нещасний городянин.
uk[1]: %d додаткових нещасних городян.
uk[2]: %d додаткових нещасних городян.

en: %d angry citizen. | %d angry citizens.
uk[0]: %d злий городянин
uk[1]: %d злі городяни
uk[2]: %d злих городян

note: TRANS: appended to "Cities: %d total:"; preserve leading * space.
en:  not more than %d, so no empire size penalty. |  not more than %d, so no empire size penalty.
uk[0]: не більше ніж %d, тому без штрафу на розмір імперії.
uk[1]: не більше ніж %d, тому без штрафу на розмір імперії.
uk[2]: не більше ніж %d, тому без штрафу на розмір імперії.

en: With %d more city, another citizen will become unhappy. | With %d more cities, another citizen will become unhappy.
uk[0]: З %d додатковим містом, ще один громадянин стає нещасним.
uk[1]: З %d додатковими містами, ще один громадянин стає нещасним.
uk[2]: З %d додатковими містами, ще один громадянин стає нещасним.

en: With %d more city, another citizen will become angry. | With %d more cities, another citizen will become angry.
uk[0]: З %d додатковими містами, ще один громадянин стає злим.
uk[1]: З %d додатковими містами, ще один громадянин стає злим.
uk[2]: З %d додатковими містами, ще один громадянин стає злим.

en: More cities will not cause more unhappy citizens.
uk: Більше міст не зроблять нещасними громадян.

en: Unlimited martial law in effect.
uk: Діє необмежений військовий стан.

en: %d military unit may impose martial law. | Up to %d military units may impose martial law.
uk[0]: %d військовий загін спричинить воєнний стан.
uk[1]: до %d військові загони спричинять воєнний стан.
uk[2]: до %d військових загонів спричинять воєнний стан.

en: Each military unit makes %d unhappy citizen content. | Each military unit makes %d unhappy citizens content.
uk[0]: Кожен військовий загін робить %d нещасного городянина задоволеним.
uk[1]: Кожен військовий підрозділ робить %d нещасних городян задоволеними.
uk[2]: Кожен військовий підрозділ робить %d нещасних городян задоволеними.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
uk: Військові підрозділи у полі можуть спричинити нещастя.

en: Military units have no happiness effect.
uk: Військові підрозділи не впливають на щастя.

en: Luxury: %d total.
uk: Розкіш: %d загалом.

en: No usable default tileset found, aborting!
uk: Нема придатного набору полів за замовчанням, перериваюся!

en: Loading tileset "%s".
uk: Завантажую правила "%s".

en: Incompatible tileset capabilities
uk: Несумісні можливості набору полів

en: Could not load gfx file for the spec file "%s".
uk: Не можу завантажити gfx файл для spec файлу "%s".

en: Specfile %s has incompatible capabilities
uk: Spec файл %s має несумісні можливості

en: Couldn't find a supported gfx file extension for "%s".
uk: Не знайдено підтримуваного розширення файлу gfx для "%s".

en: Using default tileset instead.
uk: Беру набір полів за замовчанням.

en: [layer%d] match_types: "%s" initial ('%c') is not unique.
uk: [шар%d] match_types: "%s" початковий ('%c') не унікальний.

en: No [%s] sections supported by tileset "%s".
uk: Жодна з секцій [%s] не підтримується набором клітин "%s".

en: Couldn't load gfx file "%s" for sprite '%s'.
uk: Не можу завантажити gfx файл "%s" для спрайту %s.

en: Sprite '%s' in file "%s" isn't within the image!
uk: Спрайт '%s' в файлі "%s" не на картинці!

en: Sprite for tag '%s' missing.
uk: Пропущено спрайт для тегу '%s'.

en: Sprite for tags '%s' and alternate '%s' are both missing.
uk: Спрайти для тегів '%s' та запасного '%s', боа відсутні.

en: No graphics for specialist "%s".
uk: Нема графіки для спеціаліста "%s".

en: No graphics for citizen "%s".
uk: Нема графіки для громадянина "%s".

en: Missing necessary citybar.occupancy_N sprites.
uk: Відстуні необхідні спрайти citybar.occupancy_N.

en: Missing overlay-color sprite colors.overlay_0.
uk: Відсутні верхньо-шарові спрайти colors.overlay_0.

en: Sprite tx.darkness missing.
uk: Спрайт tx.darkness відсутній.

en: Don't have graphics tags "%s" or "%s" for %s "%s".
uk: нема графічних тегів  "%s" чи "%s" для %s "%s".

en: Missing %s unit sprite for tags "%s" and alternative "%s".
uk: Відстуній спрайт загону %s для тегів "%s" і запасний "%s".

en: Cannot load river "%s" or "%s"
uk: Не можу загрузити річку "%s" або "%s"

en: Terrain "%s": no graphic tile "%s" or "%s".
uk: Місцевість "%s": нема графічної клітигки "%s" або "%s".

note: TRANS: 'base' means 'base of terrain gfx', not 'military base'
en: Missing base sprite for tag "%s".
uk: Відсутній базовий спрайтдля тегу "%s".

en: Nation %s: no national flag.
uk: Народ %s: нема національного прапора.

en: Tileset "%s" doesn't support long goto paths, such as %d. Path not displayed as expected.
uk: Набір полів "%s" не підтримує шляхів ІтиДо, таких як %d. Шляхи не показані як хотілося б.

en: Tileset "%s" doesn't support big cities size, such as %d. Size not displayed as expected.
uk: Набір полів "%s" не підтримує великі розміри міст, таких як %d. Розміри не показані як хотілося б.

en: City style "%s": no city graphics.
uk: Стиль міст "%s": нема картинок для міст.

en: City style "%s": no occupied graphics.
uk: Стиль міст "%s": нема картинок для зайнятості.

en: Isometric
uk: Ізометрична

en: Too many AI modules. Max is %d.
uk: Забагато модулів ШІ. Максимум %d.

en: ?wonder:W
uk: ?wonder:Ч

en: ?destroyed:D
uk: ?destroyed:З

en: ?built:B
uk: ?збудоване:Б

en: ?obsolete:O
uk: ?застаріле:С

en: ?redundant:*
uk: ?зайве:*

en: network exception
uk: вийняток мережі

en: lagging connection
uk: конект лагає

en: buffer overflow
uk: переповнення буфера

en: %s from %s
uk: %s з %s

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (connection incomplete)
uk:  (з`єднання не встановлено)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (player %s)
uk:  (гравець %s)

note: TRANS: preserve leading space.
en:  (observer)
uk:  (спостерігач)

en: "%s" is not a valid pattern type
uk: "%s" не є коректним типом шаблону

en: Missing pattern type
uk: Нема типу шаблону

en: Missing pattern
uk: Шаблон відсутній

en: ?req-list-separator:+
uk: +

note: TRANS: This and following strings are prefixes for event names, which * replace %s. For instance, "Technology: Selected New Goal".
en: Technology: %s
uk: Технологія: %s

en: Improvement: %s
uk: Покращення: %s

en: City: %s
uk: Місто: %s

en: Diplomat Action: %s
uk: Дія Дипломата: %s

en: Enemy Diplomat: %s
uk: Ворожий дипломат: %s

en: Global: %s
uk: Глобальні: %s

en: Hut: %s
uk: Хатка: %s

en: Nation: %s
uk: Нація: %s

en: Treaty: %s
uk: Договір: %s

en: Unit: %s
uk: Підрозділ: %s

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote: %s
uk: Голосування: %s

en: Wonder: %s
uk: Чудо: %s

en: Learned New Tech
uk: Дізналися нову технологію

en: Selected New Goal
uk: Нова Обрана Ціль

en: Bought
uk: Куплено

en: Forced to Sell
uk: Змушені продати

en: New Improvement Selected
uk: Нову будівлю обрано

en: Sold
uk: Продано

en: Building Unavailable Item
uk: Будує недоступну будівлю

en: Captured/Destroyed
uk: Захоплено/Знищено

en: Celebrating
uk: Святкування

en: Civil Disorder
uk: Заворушення

en: Famine
uk: Голод

en: Famine Feared
uk: Боїмося Голоду

en: Growth
uk: Ріст

en: May Soon Grow
uk: Скоро Може Виросте

en: Needs Aqueduct
uk: Потрібен Водогін

en: Needs Aqueduct Being Built
uk: Потрібен Водогін,вже будується

en: Normal
uk: Нормальний

en: Nuked
uk: Ядерна атака

en: Released from citizen governor
uk: Звільнено від громадського правителя

en: Suggest Growth Throttling
uk: Пропоную зменшити ріст

en: Transfer
uk: Передача

en: Was Built
uk: Збудовано

en: Has Plague
uk: Має пошесть

en: City Map changed
uk: Мапа міста змінилась

en: Worklist Events
uk: Події у плані будівництва

en: Production changed
uk: Виробництво помінялось

en: Disaster
uk: Лихо

en: Caused Incident
uk: Спричинив інцидент

en: Escape
uk: Втекти

en: Failed
uk: Схибив

en: Incite
uk: Підбурити

en: Poison
uk: Отруїти місто

en: Theft
uk: Грабіж

en: Eco-Disaster
uk: Екологічне Лихо

en: Nuke Detonated
uk: Підірвано атомну бомбу

en: Barbarians in a Hut Roused
uk: Дикуни з хутора повстали

en: City Founded from Hut
uk: Місто засноване з Хатки

en: Gold Found in Hut
uk: Знайшли золото в Хатці

en: Killed by Barbarians in a Hut
uk: Вбито дикунами в Хатці

en: Mercenaries Found in Hut
uk: Знайдено найманців на хуторі

en: Settler Found in Hut
uk: Знайдено колоністів на хуторі

en: Tech Found in Hut
uk: Знайдено знання на хуторі

en: Unit Spared by Barbarians
uk: Дикуни пощадили підрозділ

en: Barbarian Uprising
uk: Дикунське Повстання

en: Civil War
uk: Громадянська війна

en: Collapse to Anarchy
uk: Анархія

en: First Contact
uk: Перший контакт

en: Learned New Government
uk: Відкрито нову форму керування

en: Low Funds
uk: Замало грошей

en: Revolution Ended
uk: Революцію завершено

en: Revolution Started
uk: Розпочато революцію

en: Spaceship Events
uk: Події зорельота

en: Alliance
uk: Союз

en: Broken
uk: Розірвано

en: Cease-fire
uk: Замирення

en: Peace
uk: Мир

en: Shared Vision
uk: Спільне бачення

en: Attack Failed
uk: Невдалий Напад

en: Attack Succeeded
uk: Вдалий Напад

en: Defender Destroyed
uk: Захисника Знищили

en: Defender Survived
uk: Захисник Вцілів

en: Promoted to Veteran
uk: Підвищити рівень ветерана

en: Lost outside battle
uk: Втрачено не в бою

en: Production Upgraded
uk: Виробництво модернізовано

en: Relocated
uk: Переміщено

en: Orders / goto events
uk: Накази / події переміщення

en: Built unit with population cost
uk: Збудований загін з вартістю населення

note: TRANS: "vote" as a process
en: New vote
uk: Нове голосування

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote resolved
uk: Голосування завершено

note: TRANS: "Vote" as a process
en: Vote canceled
uk: Голосування скасовано

en: Finished
uk: Закінчено

en: Made Obsolete
uk: Зробити застарілим

en: Started
uk: Розпочато

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Will Finish Next Turn
uk: Буде завершено наступного ходу

en: AI Debug messages
uk: Налагоджувальні повідомлення ШІ

en: Broadcast Report
uk: Широкомовний звіт

en: Caravan actions
uk: Дії каравану

en: Chat error messages
uk: Повідомлення про помилки чату

en: Chat messages
uk: Повідомлення чату

en: Connect/disconnect messages
uk: Повідомлення з'єднання/роз'єднання

en: Diplomatic Message
uk: Дипломатичне повідомлення

en: Error message from bad command
uk: Повідомлення про невірну команду

en: Game Ended
uk: Гру закінчено

en: Game Started
uk: Гра почалась

en: Nation Selected
uk: Націю обрано

en: Player Destroyed
uk: Гравця знищено

en: Report
uk: Звіт

en: Server Aborting
uk: Сервер переривається

en: Server Problems
uk: Проблеми сервера

en: Message from server operator
uk: Повідомлення від оператора сервера

en: Server settings changed
uk: Налаштування сервера змінено

en: Turn Bell
uk: Дзвоник Ходу

en: Scenario/ruleset script message
uk: Скриптове повідомлення сценарію/набору правил

note: TRANS: Event name for when the game year changes.
en: Year Advance
uk: Рік минув

en: Usage: %s [option ...]
    Valid option are:
uk: Використання: %s [опція ...]
    Дійсними опціями є:

en: Try "%s -- --help" for more.
uk: Для додаткових спробуй "%s -- --help".

en: Pass any following options to the UI.
uk: Передати будь яку наступну опцію до UI.

en: Away
uk: Відсутній

en: Novice
uk: Новачок

en: Easy
uk: Легкий

en: Hard
uk: Важкий

en: Cheating
uk: Шахрай

en: Experimental
uk: Експериментальний

note: TRANS: in place of player name or "global observer"
en: nothing
uk: нічого

note: TRANS: year label (Anno Domini)
en: AD
uk: від Р.Х.

note: TRANS: year label (Before Christ)
en: BC
uk: до Р.Х.

en: Mr. %s
uk: Пан %s

en: Ms. %s
uk: Пані %s

en: not checked
uk: не перевірено

en: error
uk: Помилка

en: Standard ppm files
uk: Стандартні файли ppm

en: internal error
uk: Внутрішня помилка.

en: no players, only terrain
uk: нема гравців, лише місцевість

en: one image per player
uk: одна картинка на гравця

en: one image per human player
uk: одна картинка на гравця-людину

en: all players on a single image
uk: Усі гравці на одній картинці

en: just the player named with 'plrname'
uk: просто гравець з іменем 'plrname'

en: just the player specified with 'plrid'
uk: просто гравець визначений 'plrid'

en: one image per player in 'plrbv'
uk: одна картинка на гравця в 'plrbv'

note: TRANS: This is help for a server command, so keywords like * "define" in the first column are server keywords that must not * be translated. Do not translate keywords in single quotes, but * strings in <angle brackets> should be translated.
en: This command controls the creation of map images. Supported arguments:
      define <mapdef>  - define a map image; returns numeric <id>
      show <id>|all    - list map image definitions or show a specific one
      create <id>|all  - manually save image(s) for current map state
      delete <id>|all  - delete map image definition(s)
      colortest        - create test image(s) showing all colors
    
    Multiple definitions can be active at once. A definition <mapdef> consists of colon-separated options:
    
    option                 (default)  description
    
    format=<[tool|]format> %-10s file format
    show=<show>            %-10s which players to show
      plrname=<name>                    player name
      plrid=<id>                        numeric player id
      plrbv=<bit vector>                see example; first char = id 0
    turns=<turns>          %-10s save image each <turns> turns
                                      (0=no autosave, save with 'create')
    zoom=<zoom>            %-10s magnification factor (1-5)
    map=<map>              %-10s which map layers to draw
    
    <[tool|]format> = use image format <format>, optionally specifying toolkit <tool>. The following toolkits and formats are compiled in:
    %s
    
    <show> determines which players are represented and how many images are saved by this definition:
    %s
    
    <map> can contain one or more of the following layers:
     - 'a' show area within borders of specified players
     - 'b' show borders of specified players
     - 'c' show cities of specified players
     - 'f' show fog of war (single-player images only)
     - 'k' show only player knowledge (single-player images only)
     - 't' full display of terrain types
     - 'u' show units of specified players
    
    Examples of <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'
uk: Ця команда визначає створення картинки карти. Аргументи:
      define <mapdef> - задати картинку мапи; вертає числове <ід>
      show <ід>|all   - перечислити означення картинок мап чи показати одне
      create <id>|all - вручну зберегти картинку(и) для даного стану мапи
      delete <id>|all - знищити визначення картинки карти
      colortest       - створити тестове зображення показавши всі кольори
    
    Багато визначень можуть бути в дії одночасно. Означення <mapdef> складається з опцій розділених двокрапкою:
    
    option                 (default)  опис
    
    format=<[знаряддя|]формат> %-10s формат файлу 
    show=<показати>            %-10s яких гравці показати
      plrname=<ім’я>                 ім’я гравця
      plrid=<ід>                     числове ід гравця
      plrbv=<бітний вектор>          Див приклад; перший літерал = ід 0
    turns=<ходи>          %-10s зберігати картинку кожні <ходи> ходів
                             (0=без автозбереження, зберігати - 'create')
    zoom=<збільшення>          %-10s множник приближення (1-5)
    map=<карта>              %-10s які шари карти малювати
    
    <[знаряддя|]формат> = взяти формат картинки <формат>, додаткововказати бібліотеку <знаряддя>. Такі бібліотеки знарядь і формати вбудовані при компіляції:
    %s
    
    <показати> визначає які гравці представлені і скільки всіх зображень зберігається цим визначенням:
    %s
    
    <карта> може містити один або більше таких шарів:
     - 'a' показувати місцевість в межах кордонів вказаних гравців
     - 'b' показувати кордони вказаних гравців
     - 'c' показувати міста вказаних гравців
     - 'f' показувати туман війни (тільки одно-гравцеві картинки)
     - 'k' показати знання єдиного гравця (тільки одно-гравцеві картинки)
     - 't' повний показ типів місцевості
     - 'u' показати загони вказаних гравців
    
    Приклади <mapdef>:
     'zoom=1:map=tcub:show=all:format=ppm|ppm'
     'zoom=2:map=tcub:show=each:format=png'
     'zoom=1:map=tcub:show=plrname:plrname=Otto:format=gif'
     'zoom=3:map=cu:show=plrbv:plrbv=010011:format=jpg'
     'zoom=1:map=t:show=none:format=magick|jpg'

en: no map definition
uk: нема визначення карти

en: map definition string too long (max %d characters)
uk: стрічка визначення карти задовга (макс %d символів)

en: maximum number of map definitions reached (%d)
uk: досягнуто максимуму числа означень мап (%d)

en: duplicate of map image definition %d ('%s')
uk: повторення означення картики карти %d ('%s')

en: unknown map option: '%s'
uk: Невідома опція карти: '%s'.

en: 'show=%s' but no player name 'plrname'
uk: 'show=%s', та нема гравця з іменем 'plrname'

en: 'show=%s' but no player id 'plrid'
uk: 'show=%s', та нема ід гравця 'plrid'

en: 'show=%s' but no player bitvector 'plrbv'
uk: 'show=%s', проте нема бітвектора гравця 'plrbv'

en: invalid character in bitvector: '%c' (%s)
uk: хибний символ у бітвекторі : '%c' (%s)

en: 'plrid' should be between 0 and %d
uk: 'plrid' має бути між 0 і %d

en: player name too long: '%s' (max: %lu)
uk: Ім’я гравця надто довге: '%s'(макс: %lu)

en: 'turns' should be between 0 and 99
uk: 'turns' має бути між 0 і 99

en: 'zoom' factor should be between 1 and 5
uk: 'zoom' фактор має бути між 1 і 5

en: invalid value for option '%s': '%s'
uk: Хибне значення для опції '%s': '%s'

en: map definition not checked (game not started)
uk: означення карти не перевірене (гра не почалась)

en: map definition deactivated: %s
uk: означення мапи вимкнуте : %s

en: Detailed information for map image definition %d
uk: Детальні відомості про визначення картинки мапи %d

en:   - status:                   %s (%s)
uk:   - статус:                   %s (%s)

en:   - status:                   %s
uk:   - статус:                   %s

en:   - file name string:         %s
uk:   - стрічка імені файлу:         %s

en:   - image toolkit:            %s
uk:   - бібліотека знарядь картинок: %s

en:   - image format:             %s
uk:   - формат зображення:		%s

en:   - zoom factor:              %d
uk:   збільшення в :		%d

en:   - show area within borders: %s
uk: показувати місцину в межах кордонів: %s

en: yes
uk: так

en: no
uk: ні

en:   - show borders:             %s
uk:   - показати кордони:             %s

en:   - show cities:              %s
uk:   - показати міста:             %s

en:   - show fog of war:          %s
uk:   - показати туман війни:             %s

en:   - show player knowledge:    %s
uk:   - показати знання гравця:             %s

en:   - show terrain:             %s
uk:   - показати місцевість:             %s

en: full
uk: повний

en: basic
uk: основний

en:   - show units:               %s
uk:   - показати загони:             %s

en:   - players included:         %s
uk:   - включаючи гравців:             %s

en: 
      - player name:              %s
uk: 
      - ім’я гравця:              %s

en: 
      - player id:                %d
uk: 
      - ід гравця:                %d

en: 
      - players:                  %s
uk: 
      - гравці:                  %s

en: map not yet created
uk: мапа ще не створена

en: map definition not checked or error
uk: означення мапи не переврене або хибне

en: no map definition with id %d
uk: нема визначення карти з ід %d

en: unknown player name: '%s'
uk: невідоме ім'я гравця: %s

en: invalid player id: %d
uk: хибний ід гравця: %d.

en: Turn: %4d - Year: %10s
uk: Хід %4d - Рік: %10s

en: toolkit not defined
uk: бібліотека знарядь (тулкіт) не визначена

en: error generating the file name
uk: помилка створення назви файла

en: error saving map image '%s'
uk: помилка збереження картинки мапи '%s'.

en: the ppm toolkit can only create images in the ppm format
uk: бібліотека знарядь ppm, може створювати картинки тільки в форматі ppm

en: could not open file: %s
uk: Не можу відкрити файл: %s

en: illegal packet size
uk: невірний розмір пакету

en: decoding error
uk: помилка декодування

en: incompatible packet contents
uk: несумісний вміст пакету

note: TRANS: These words should be adjectives which can fit in the sentence "The x are y towards us" "The Babylonians are respectful towards us"
en: ?attitude:Genocidal
uk: Жаждуть крові

en: ?attitude:Belligerent
uk: Зловісноворожі

en: ?attitude:Hostile
uk: Ворожі

en: ?attitude:Uncooperative
uk: Недружні

en: ?attitude:Uneasy
uk: Непривітні

en: ?attitude:Neutral
uk: Нейтральні

en: ?attitude:Respectful
uk: Шанобливі

en: ?attitude:Helpful
uk: Люб’язні

en: ?attitude:Enthusiastic
uk: Прихильні

en: ?attitude:Admiring
uk: Піднесено-захоплені

en: ?attitude:Worshipful
uk: Поклоніння

en: ?diplomatic_state:Armistice
uk: Вивід військ

en: ?diplomatic_state:War
uk: Війна

en: ?diplomatic_state:Never met
uk: Не зустрічалися

en: ?diplomatic_state:Team
uk: Команда

en: Future Tech.
uk: Технологія Майбутнього.

en: Future Tech. %d
uk: Технологія Майбутнього %d

en: "%s" tech
uk: %s тех

en: %s citizens
uk: %s городян

note: TRANS: Unit type flag
en: ?utflag:"%s" units
uk: ?utflag:"%s" підрозділів

note: TRANS: Unit class
en: %s units
uk: %s підрозділів

note: TRANS: Unit class flag
en: ?ucflag:"%s" units
uk: ?ucflag:"%s" загонів

en: Size %d
uk: Розмір %d

note: TRANS: "Hard AI"
en: %s AI
uk: %s ШІ

note: TRANS: Terrain class: "Land terrain"
en: %s terrain
uk: %s земля

note: TRANS: Terrain flag
en: ?terrflag:"%s" terrain
uk: %s земля

en: After %s
uk: Після %s

note: TRANS: "Irrigation possible"
en: %s possible
uk: %s можливо

en: City center
uk: Центр міста

en: River
uk: Ріка

en: Team %d
uk: Команда %d

note: TRANS: %s is ruleset-chosen team name (e.g. "Red")
en: team %s
uk: команда %s

en: team %d
uk: команда %d

note: TRANS: this and following strings are 'tech flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: Bonus_Tech
uk: Бонус_тех

en: Bridge
uk: Міст

en: Build_Airborne
uk: Будувати_повітряних

en: Claim_Ocean
uk: Забрати_Океан

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Land
uk: Земля

note: TRANS: terrain class: used adjectivally
en: Oceanic
uk: Океан

note: TRANS: this and following strings are 'terrain flags', which may rarely * be presented to the player in ruleset help text
en: NoBarbs
uk: БезВарварів

en: NoCities
uk: БезМіст

en: Starter
uk: Починач

en: CanHaveRiver
uk: МожеМатиРіку

en: UnsafeCoast
uk: НебезпечнийБерег

en: FreshWater
uk: СвіжаВода

en: NotGenerated
uk: НезГенерований

en: Fortifying
uk: Укріплюється

en: Goto
uk: Перейти

en: Explore
uk: Дослідити

en: Fallout
uk: Радіація

en: Base
uk: База

en: Moves
uk: Рухи

en: Food/Shield/Gold:
uk: Їжа/Виробництво/Золото:

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s | Upgrade %s to %s for %d gold?
    %s
uk[0]: Модернізувати %s до %s за %d гривню?
    %s
uk[1]: Модернізувати %s до %s за %d гривні?
    %s
uk[2]: Модернізувати %s до %s за %d гривень?
    %s

en: Sorry, cannot upgrade %s (yet).
uk: На жаль, не можу модернізувати %s (поки що).

note: TRANS: Last %s is pre-pluralised "Treasury contains %d gold."
en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s | Upgrading %s to %s costs %d gold.
    %s
uk[0]: Модернізувати %s до %s коштує %d гривню.
    %s
uk[1]: Модернізувати %s до %s коштує %d гривні.
    %s
uk[2]: Модернізувати %s до %s коштує %d гривень.
    %s

en: You can only upgrade units in your cities.
uk: Модернізація підрозділів можлива лише в містах.

en: Upgrading this %s would strand units it transports.
uk: Модернізація %s вивантажить на берег транспортовані підрозділи.

en: Upgrading this %s would result in a %s which can not survive at this place.
uk: Модернізація %s матиме наслідком що %s не може вижити в цьому місці.

en: Upgrading this %s would result in a %s which its current transport, %s, could not transport.
uk: Модернізація %s зробить %s котрий поточний перевізник %s не зможе перевозити.

en: %s or similar units
uk: %s чи подібні підрозділи

en: %s and similar units
uk: %s та подібні підрозділи

note: TRANS: unit type flag (rarely shown): "ignore zones of control"
en: ?unitflag:IgZOC
uk: ?unitflag:ІгЗК

en: ?unitflag:NonMil
uk: ?unitflag:НеВійськ

note: TRANS: unit type flag (rarely shown): "ignore terrain"
en: ?unitflag:IgTer
uk: ?unitflag:ІгМіс

en: ?unitflag:OneAttack
uk: ?unitflag:ОднаАтака:

en: ?unitflag:FieldUnit
uk: ?unitflag:ПольовийЗагін

en: ?unitflag:Marines
uk: МорськаПіхота

en: ?unitflag:Partial_Invis
uk: ?unitflag:Частк_Невидим

en: ?unitflag:Settlers
uk: Поселенці

en: ?unitflag:Diplomat
uk: Дипломат

en: ?unitflag:Trireme
uk: Трирема

en: ?unitflag:Nuclear
uk: Ядерний

en: ?unitflag:Spy
uk: Шпигун

en: ?unitflag:Paratroopers
uk: Десантники

en: ?unitflag:Cities
uk: ?unitflag:Міста

en: ?unitflag:Only_Native_Attack
uk: ?unitflag:Лише_Рідна_Атака

en: ?unitflag:AddToCity
uk: ДодДоМіста

en: ?unitflag:Fanatic
uk: Фанатик

en: ?unitflag:GameLoss
uk: ПрограшГри

en: ?unitflag:Unique
uk: Єдиний

en: ?unitflag:Undisbandable
uk: НеРозпустиш

en: ?unitflag:SuperSpy
uk: НадШпигун

en: ?unitflag:NoHome
uk: Безхатько

en: ?unitflag:NoVeteran
uk: БезВетеранства

en: ?unitflag:Bombarder
uk: Бомбардир

en: ?unitflag:CityBuster
uk: ЗнищувачМіст

en: ?unitflag:NoBuild
uk: НеЗбудовний

en: ?unitflag:BadWallAttacker
uk: СлабийПриступСтін

en: ?unitflag:BadCityDefender
uk: СлабийЗахисникМіст

en: ?unitflag:BarbarianOnly
uk: ЛишеДикун

en: ?unitflag:Shield2Gold
uk: ЩитиВЗолото

en: ?unitflag:Capturable
uk: МожнаЗахопити

en: ?unitflag:Capturer
uk: Захоплює

en: ?unitflag:FirstBuild
uk: БудуєтьсяПершим

en: ?unitflag:Explorer
uk: Розвідник

en: ?unitflag:Hut
uk: ?unitflag:ЗХатки

en: ?unitflag:HutTech
uk: ?unitflag:ХаткоТех

en: ?unitflag:Partisan
uk: ?unitflag:Партизан

en: ?unitflag:DefendOk
uk: ?unitflag:Захисник

en: ?unitflag:DefendGood
uk: ?unitflag:ДобрийЗахисник

en: ?unitflag:FerryBoat
uk: ?unitflag:ПершоЧовен

en: ?unitflag:Barbarian
uk: ?unitflag:Дикун

en: ?unitflag:BarbarianTech
uk: ?unitflag:ТехДикуна

en: ?unitflag:BarbarianBoat
uk: ?unitflag:ЧовенДикуна

en: ?unitflag:BarbarianBuild
uk: ?unitflag:ДикунБудує

en: ?unitflag:BarbarianBuildTech
uk: ?unitflag:ТехДикунБуд

en: ?unitflag:BarbarianLeader
uk: ?unitflag:ВождьДикунів

en: ?unitflag:BarbarianSea
uk: ?unitflag:МорськийДикун

en: ?unitflag:BarbarianSeaTech
uk: ?unitflag:ТехМорськихДикунів

en: ?unitflag:Hunter
uk: ?unitflag:Мисливець

en: Freeciv version %s %s
uk: Freeciv версія %s %s

en: (beta version)
uk: (бета версія)

en: Freeciv version %s (%s)
uk: Freeciv версії %s (%s)

en: Freeciv version %s
uk: Freeciv версія %s

en: betatest version
uk: бета версія

en: version
uk: версія

en: January
uk: Січень

en: February
uk: Лютий

en: March
uk: Березень

en: April
uk: Квітень

en: May
uk: Травень

en: June
uk: Червень

en: July
uk: Липень

en: August
uk: Серпень

en: September
uk: Вересень

en: October
uk: Жовтень

en: November
uk: Листопад

en: December
uk: Грудень

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in %s, at %s
uk: ЦЕ БЕТА ВЕРСІЯ
    Freeciv %s буде випущено у %s, в %s

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released at %s
uk: ЦЕ БЕТА ВЕРСІЯ
    Freeciv %s буде випущено у %s

en: 'Cause civilization should be free!
uk: Бо Цивілізація має бути вільною!

en: Aqueduct
uk: Водогін

en: Allows a city to grow larger than size 10.
uk: Дозволяє місту зростати понад 10 розмір.

en: An Aqueduct also eliminates a city's risk of plague causing loss of population, and of fire causing loss of buildings.
uk: Водогін також забирає в місті ризик чуми, яка спричиняє втрату населення, і пожеж, що знищують будівлі.

en: Bank
uk: Банк

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
uk: Разом з Ринком, Банк збільшує розкіш та збір податків у місті на 100%.

en: Barracks also prevent stored food and goods in coastal cities being lost to piracy.
uk: Також Казарми запобігають втратам від піратства, в прибережних містах, їжі і товарів.

en: Barracks II
uk: Казарми II

en: Barracks III
uk: Казарми III

en: Cathedral
uk: Собор

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
uk: Собор нейтралізує 4 нещасних у місті, що спрощує підтримання ладу в цьому місті. Втім, він не впливає на городян, нещасних через військові дії.

en: For cities near rivers, City Walls also eliminate the risk of population loss from flooding.
uk: Для міст біля річок, Міські мури забирають ризик втрати населення від паводку.

en: Colosseum
uk: Цирк

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
uk: Розважає громадян міста, роблячи 3 нещасних городян задоволеними. Втім, не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій.

en: Courthouse
uk: Суд

en: Reduces the corruption in a city by 50%. Has no effect in your capital city.
uk: Зменшує корупцію і хабарництво в місті на 50%. Не впливає на столицю.

en: Factory
uk: Фабрика

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
uk: Підвищує виробництво у місті на 50%. Також суттєво збільшує забруднення.

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
uk: Завдяки Амбару, кількість збереженої їжі буде встановлено в половину при рості міста або голоді. Це допомагає місту швидше рости та легше переносити голод.

en: Famine can occur when food stock reaches zero due to a food deficit (which a Granary merely delays), in which case it leads to the loss of any Settlers consuming food, or of city population if there are none. Famine can also occur at any time due to random crop failure, in which case it causes loss of population and all stored food; a Granary eliminates this risk.
uk: Голод виникає коли запас їжі досягає нуля, через нестачу(що амбар не дуже затримує), в цьому разі таке призводить до втрати якихось Поселенців, що споживають їжу, або населення міста, якщо таких нема. Голод також часом виникає через неврожай, тоді це спричиняє втрату населення і всього запасу іжі; такий ризик амбар знімає.

en: Hydro Plant
uk: Гідростанція

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
uk: Зменшує забруднення, що виникає внаслідок виробництва у місті на 50%. Також збільшує виробництво на Фабриках та Заводах у місті: Фабрика та Гідро станція разом дають приріст виробництва 75%, Фабрика, Завод та Гідро станція разом дають 150% приріст виробництва.

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
uk: Місто може мати лише одну Тепло, Гідро, Атомну чи Сонячну станцію. Місто може будувати Гідростанцію якщо стоїть на Ріці або впритул до Річки.

en: Library
uk: Бібліотека

en: Increases the science output in a city by 50%.
uk: Підвищує розвиток науки на 50% у місті де її побудовано.

en: Marketplace
uk: Ринок

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
uk: Збільшує розкіш та збір податків у місті на 50%.

en: Mass Transit
uk: Громадський транспорт

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
uk: Нейтралізує забруднення що виникає завдяки населенню. Населення просто не впливає на забруднення згенероване у місті.

en: Mfg. Plant
uk: Завод

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
uk: Разом з Фабрикою, Завод збільшує виробництво у місті на 100%.

en: Nuclear Plant
uk: Атомна електростанція

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
uk: Зменшує забруднення, що виникає внаслідок виробництва на 50%. Також збільшує виробництво на Фабриках та Заводах у місті: Фабрика та АЕС разом дають приріст виробництва 100%, Фабрика, Завод та АЕС разом дають 150% приросту виробництва.

en: A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
uk: Місто може мати лише одну Тепло, Гідро, Атомну чи Сонячну станцію.

en: Palace
uk: Палац

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
uk: Робить місто столицею та центром Вашого уряду. Корупція в інших містах залежить від того, як далеко від столиці вони знаходяться, за вийнятком форм правління Демократії та Комунізму. Крім цього корупція в столиці- половина від того, що могло би бути (ніби там є Суд).

en: The cost to enemy Diplomats of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government). Your capital city itself cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
uk: Вартість збурення повстання в місті для ворожих Дипломатів також залежить від відстані до столиці (за усіх форм правління). Ваша столиця не може бути підбурена до заколоту, і дає бонус коли ворожі агенти пробують уникнути Ваших, розміщених у місті, або саботуюють будівлі.

en: Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
uk: Добре дбайте про свою столицю, оскільки її втрата може спричинити громадянську війну в імперії. Втрата палацу спричиняє ще й втрату зорельота, якщо він був.

en: If the capital is in a dangerous location, or a more central capital would give a better corruption distribution, you can move your palace by rebuilding it in another city.
uk: Якщо столиця в небезпечній місцині, або більш центральна столиця дасть кращий розподіл корупції, можна перемістити палац побудувавши його в іншому місті

en: Power Plant
uk: Теплостанція

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
uk: Збільшує виробництво на Фабриках та Заводах у місті: Фабрика та Теплостанція разом дають приріст виробництва 100%, Фабрика, Завод та Теплостанція разом дають 150% прирісту виробництва. Додаткове виробництво може привести до того що місто буде виробляти більше забруднення.

en: Recycling Center
uk: Переробний Комбінат

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
uk: Будівництво Переробного Комбінату зменшує забруднення від виробництва у місті на 66%.

en: SDI Defense
uk: СОІ Захист

en: Space Component
uk: Космічний Компонент

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
uk: Космічні Компоненти поділяються на Двигуни та Паливні Баки. Кожна їх пара зменшує час на переліт космічного корабля. Ви можете збудувати до 8 пар.

en: Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
uk: Перед тим як Ви зможете будувати будь які частини космічного корабля, диво Програма Аполо повинно бути збудовано одним з гравців.

en: Space Module
uk: Космічний Модуль

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
uk: Космічні Модулі - це найдорожчі частини зорельота. Є три різних типи Космічних Модулів:

en: - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
uk: - Житловий Модуль: надає простір для проживання 10,000 людей.

en: - Life Support Module: provides food and water for the population of one Habitation Module.
uk: - Модуль Життєзабезпечення: забезпечує водою та харчами населення одного Житлового Модуля.

en: - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other Modules.
uk: - Сонячні Батареї: виробляють енергію, достатню для підтримки будь-яких двох інших Модулів.

en: You can build up to 4 Space Modules of each kind.
uk: Можна збудувати до 4 Комічних Модулів кожного типу.

en: Space Structural
uk: Космічна Структура

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
uk: Косомічні Структури це база Вашого корабля. Усі інші елементи космічного корабля повинні бути під'єднані до Структур аби працювати. Ви можете збудувати до 32 Космічних Структур.

en: Temple
uk: Храм

en: A Temple in a city near mountains additionally prevents population loss from volcanic activity.
uk: Храм в місті біля гір, додатково запобігає втраті населення від вулкану.

en: University
uk: Університет

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
uk: Разом з Бібліотекою, Університет збільшує наукову діяльність у місті на 100%.

en: Apollo Program
uk: Програма Аполо

en: All cities on the map become visible for the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all tiles with cities despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
uk: Усі міста на мапі стають видимими для гравця, який цим володіє -- цей гравець завжди знає про всі клітинки з містами, незважаючи на мряку війни. Дозволяє усім гравцям почати будівництво частин зорельота (за умови, що вони знають необхідні технології).

en: Colossus
uk: Колос

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
uk: Кожна клітинка навколо міста з цим чудом, що вже дає деякий прибуток від торгівлі, видає додаткову одиницю торгівлі.

en: Copernicus' Observatory
uk: Обсерваторія Коперника

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
uk: Підвищує розвиток науки на 50% у місті де його побудовано.

en: Cure For Cancer
uk: Ліки від раку

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity).
uk: Це неймовірне технологічне досягнення робить одного нещасного задоволеним в усіх Ваших містах (включно з нещасними внаслідок військових дій).

en: Darwin's Voyage
uk: Подорож Дарвіна

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
uk: Подорож Чарлза Дарвіна спричинила відкриття походження видів, це дало велику впевненість в науці. Дає два позачергових відкриття.

en: Great Library
uk: Велика Бібліотека

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other teams have achieved.
uk: Цивілізація, що побудувала Велику Бібліотеку, отримує будь яке нове знання, відкрите принаймі двома іншими цивілізаціями.

en: Great Wall
uk: Велика Стіна

en: Works as a City Wall in all your cities.
uk: Працює як Міська стіна у всіх Ваших містах.

en: Hanging Gardens
uk: Висячі сади

en: Makes one content citizen happy in every city. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens instead (including those unhappy about military activity), making each content.
uk: Робить у кожному місті одного задоволеного городянина  щасливим. Якщо раптом у місті немає задоволених городян, Висячі Сади натомість впливають на нещасних (включно з нещасними внаслідок військових дій), роблячи їх задоволеними.

en: Hoover Dam
uk: Дамба Гувера

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
uk: Працює ніби Ви маєте Гідростанцію в кожному місті на тому континенті де це Чудо збудовано. (Це зменшує забруднення та збільшує ефективність Фабрик та Заводів.)

en: Isaac Newton's College
uk: Коледж Ісаака Ньютона

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
uk: Підвищує розвиток науки на 100% у місті де його побудовано.

en: J.S. Bach's Cathedral
uk: Собор Й.С. Баха

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built (including citizens unhappy about military activity).
uk: Робить двох нещасних довольними в кожному Вашому місті на континенті, де збудовано це Чудо (включно з городянами, нещасними через військові дії).

en: Lighthouse
uk: Маяк

en: Gives all your sea units 1 additional movement point.
uk: Дає всім вашим морським підрозділам 1 додаткове очко руху.

en: Magellan's Expedition
uk: Експедиція Магелана

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
uk: Дає всім морським підрозділам 1 додаткове очко руху

en: Manhattan Project
uk: Проект Манхетен

en: Michelangelo's Chapel
uk: Капелла Мікельанжело

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
uk: Подвоює ефективність Соборів у всіх містах.

en: Oracle
uk: Оракл

en: Doubles the effect of a Temple in every city. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
uk: Подвоює ефект Храму в кожному місті. Не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій.

en: Pyramids
uk: Піраміди

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
uk: Дозволяє Вам обирати будь яку форму правління, включаючи ті що не досліджені Вашою цивілізацією, та без перехідного періоду Анархії.

en: SETI Program
uk: Програма SETI

en: Boosts science production in each city by 50%.
uk: Збільшує розвиток науки в усіх містах на 50%.

en: Shakespeare's Theater
uk: Театр Шекспіра

en: Makes all angry and unhappy citizens content in the city where it is located, including citizens unhappy about military activity.
uk: Робить всіх сердитих та нещасних городян задоволеними, в місті, де розташоване, включно з городянами, нещасними через військові дії.

en: United Nations
uk: Об'єднанні Нації

en: Women's Suffrage
uk: Право Голосу

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
uk: В усіх містах, ефект нещастя через військовий підрозділ зменшується на 1. Тобто, за Республіки підрозділ не створює нещасних, а за Демократії, агресивні підрозділи спричиняють лише одне нещастя.

en: ?Elvis:E
uk: А

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
uk: Кожен артист виробляє для свого міста два пункти розкоші за хід. Щоб дізнатися про ефекти пунктів розкоші, див. розділ Щастя.

en: ?Scientist:S
uk: Н

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn.
uk: Кожен науковець додає до досліджень імперії два пункти за хід.

en: ?Taxman:T
uk: П

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn.
uk: Кожен податківець додає до вашої скарбниці дві гривні за хід.

en: Civ1 ruleset
uk: Набір правил Civ1

en: You are playing with civ1 style rules. These rules are much simpler than the Freeciv default rules. If you know only the default rules, spend some time checking the differences.
    
     * There are fewer technologies, buildings and units.
     * Units have no hitpoints. If they win a battle, they remain in full health.
uk: Ви граєте за правилами civ1. Вони значно простіші за типові правила Freeciv. Якщо ви знаєте лише типові правила, знайдіть трохи часу щоб ознайомитися з відмінностями.
    
     * Менше технологій, будівель та підрозділів
     * У підрозділів немає здоров'я. Якщо вони перемагають у бою, то залишаються при повному здоров'ї.

en: Earthquake
uk: Землетрус

en: Fire
uk: Пожежа

en: Flood
uk: Потоп

en: Piracy
uk: Піратство

en: Plague
uk: Пошесть

en: Volcano
uk: Вулкан

en: Team 0
uk: Команда 0

en: Team 1
uk: Команда 1

en: Team 2
uk: Команда 2

en: Team 3
uk: Команда 3

en: Anarchy
uk: Анархія

en: Warlord %s
uk: Воєвода %s

en: Warlady %s
uk: Воєвода %s

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
uk: Анархія - це просто відсутність визнаного уряду. Громадяни неорганізовані та непродуктивні; вони якнайшвидше витрачатимуть зароблене, замість того щоб сплачувати податки чи займатися дослідженнями.

en: Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
uk: Анархіє пропонує значно меншу корупцію ніж Деспотизм, але значно і більшу нещасність

en: Despotism
uk: Деспотизм

en: Chief %s
uk: Вождь %s

en: ?female:Chief %s
uk: Вождиня %s

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
uk: За Деспотизму, ви - абсолютний володар свого народу. Ваш контроль над громадянами значною мірою спирається на військове положення.

en: Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
uk: Деспотизм має найвищий рівень корупції серед усіх форм правління

en: Monarchy
uk: Монархія

en: King %s
uk: Король %s

en: Queen %s
uk: Королева %s

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
uk: За Монархії, король або королева виконує функції спадкового номінального керівника уряду.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
uk: Монархії властивий такий же низький рівень корупції, як і Республіці.

en: Communism
uk: Комунізм

en: Comrade %s
uk: Товариш %s

en: ?female:Comrade %s
uk: Товаришка %s

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
uk: Комунізм базується на утопії, що всі люди рівні. Усіма статками володіє держава, а не приватні особи. Комунізм забезпечує баланс між військовими та комерційними стилями правління.

en: Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
uk: За Комунізму, корупція не дуже різниться за віддалю від столиці; всі міста (включно із столицею) мають скромний рівень корупції

en: Republic
uk: Республіка

en: Consul %s
uk: Консул %s

en: ?female:Consul %s
uk: Консул %s

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
uk: За республіканського правління громадяни проводять вибори, щоб обрати представників, які керуватимуть ними. Оскільки обрані лідери мають зберігати свою популярність, щоб залишатися при владі, громадяни мають значний рівень свободи. За Республіки громадяни легко стають нещасними, але їх самозабезпеченість дає високі об'єми торгівлі.

en: Democracy
uk: Демократія

en: President %s
uk: Президент %s

en: ?female:President %s
uk: Президент %s

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
uk: За Демократії, громадяни правлять прямим голосуванням з усіх питань. Демократія дає найвищий з можливих рівень торгівлі, але також і найбільший потенціал для нещастя. Нема корупції за Демократії, але громадяни легко стають дуже засмученими протягом воєн.

en: Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
uk: Оскільки (щасливі) громадяни демократії дуже вірять в уряд, їх вірність неперевершена. Військові загони демократичних цивілізацій непідкупні, а ворожі Дипломати і Шпигуни не можуть підбурити до заколоту Демократичні міста.

en: ?nationgroup:Ancient
uk: ?nationgroup:Древні

en: ?nationgroup:Modern
uk: ?nationgroup:Сучасні

en: American
uk: Американці

en: ?plural:Americans
uk: Американці

en: Formally named the United States of America.  Independent from Great Britain after a revolution in 1776-1783 AD.
uk: Офіційна назва: Сполучені Штати Америки. Незалежні від Великої Британії після революції у 1776-1783 н.е.

en: Speaker %s
uk: Спікер %s

en: ?female:Speaker %s
uk: Спікер %s

en: Aztec
uk: Ацтеки

en: ?plural:Aztecs
uk: Ацтеки

en: Babylonian
uk: Вавілоняни

en: ?plural:Babylonians
uk: Вавілоняни

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BC under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
uk: Вавілон - головне місто у Месопотамії з 18 по 7 сторіччя до н.е. Послідовні народи спадкоємці - Аморити, Хассити, Асірійці та Халдеї.

note: TRANS: Lugal = Great Man
en: %s Lugal
uk: %s Лугаль

en: ?female:%s Lugal
uk: ?female:%s Лугаль

en: %s Ensi
uk: %s Енсі

en: ?female:%s Ensi
uk: ?female:%s Енсі

en: Chinese
uk: Китайці

en: ?plural:Chinese
uk: Китайці

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BC, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
uk: Китай найстаріша велика цивілізація, що ще досі існує, з писемними згадками що йдуть в глибину віків на понад 3500 років. Вперше був об’єднаним династією Цинь у 221 до РХ, Китай межував періоди єдностіі роздробленості, і якось був завойований зовнішніми народами. Сьогодні Китайска Народна Республіка, заснована комуністами в 1949 р, лежить на материку, тоді як колишній Націоналістичний уряд Республіки Китай керує островом Тайвань.

en: Emperor %s
uk: Імператор %s

en: Empress Dowager %s
uk: Вдова Імператора %s

en: Chairman %s
uk: Голова %s

en: Chairperson %s
uk: Голова %s

en: Egyptian
uk: Єгиптяни

en: ?plural:Egyptians
uk: Єгиптяни

en: Egypt was the second-oldest of the world's civilizations.  Since ancient times it has been unusually urbanized, supporting a large population on silt deposited by the annual floodings of the Nile.
uk: Єгипет - це друга найстаріша світова цивілізація. З древніх часів вона була надзвичайно урбанізована, підтримувала велике населення землеробством на намулових осадах після щорічних розливів Нілу.

en: Pharaoh %s
uk: Фараон %s

en: ?female:Pharaoh %s
uk: Фараон %s

en: Great Pharaoh %s
uk: Великий Фараон %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
uk: Велика Фараон %s

en: English
uk: Англійці

en: ?plural:English
uk: Англійці

en: England was unified by Alfred the Great of Wessex in the late 9th century, only to be conquered by William of Normandy a century later, in the last successful invasion of the country.
uk: Англію було об'єднано Альфредом Великим Вессекським наприкінці 9 століття, та було захоплено Вільямом Нормандським сторіччям пізніше, це було останнє вдале захоплення країни.

en: Prime Minister %s
uk: Прем`єр-міністр %s

en: ?female:Prime Minister %s
uk: Прем`єр-міністр %s

en: French
uk: Французи

en: ?plural:French
uk: Французи

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag.
uk: Франція довго була головною силою в Європі. Французьски завойовники, такі як Наполеон та Карл Великий об'єднали великі частини Європи під французським прапором.

en: Chieftain %s
uk: Вождь %s

en: ?female:Chieftain %s
uk: Вождь %s

en: Premier %s
uk: Прем'єр %s

en: ?female:Premier %s
uk: Прем'єр %s

en: German
uk: Німці

en: ?plural:Germans
uk: ?plural:Німці

en: Germany was united in 1871 by the Prussian military force. After World War I it became a republic, but fell into Nazism in 1933 and started World War II. After the war it was split into two states, which reunited in 1990 at the end of the Cold War.
uk: Німеччину було об'єднано у 1871 році військами Прусії. Після Першої Світової вона стала республікою, але владу захопили Нацисти у 1933 та розпочали Другу Світову. Після війни її було поділено на дві країни, які об'єднались у 1990 в кінці холодної війни.

en: Chancellor %s
uk: Канцлер %s

en: ?female:Chancellor %s
uk: ?female:Канцлер %s

en: First Secretary %s
uk: Перший Секретар %s

en: ?female:First Secretary %s
uk: Перша Секретар %s

en: Greek
uk: Греки

en: ?plural:Greeks
uk: Греки

en: The ancient Greeks, between Mycenae and the Roman conquest.
uk: Античні Греки, між Мікенами та Римським завоюванням.

en: Despot %s
uk: Деспот %s

en: ?female:Despot %s
uk: Деспотка %s

en: Indian
uk: Індуси

en: ?plural:Indians
uk: Індуси

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
uk: Колиска древної індійської цивілізації лежить в долині ріки Інд, сучасного Пакистану.

en: Raja %s
uk: Раджа %s

en: Rani %s
uk: Рані %s

en: Maharaja %s
uk: Магараджа %s

en: Maharani %s
uk: Магарані %s

en: Mahatma %s
uk: Махатма %s

en: ?female:Mahatma %s
uk: Махатма %s

en: Mongol
uk: Монголи

en: ?plural:Mongols
uk: Монголи

en: In the centuries after their unification by Chinggis Khan, the Mongols conquered the largest empire in human history, encompassing most of the continent of Asia. They became notorious for their utter ruthlessness in warfare.
uk: Протягом століть після об'єднання Чингіз Ханом, Монголи створили найбільшу імперію в історії людства, що охоплювала більшу частину Азії. Вони стали відомими, через крайню безжальну жорстокість під час війни.

en: %s Khan
uk: %s Хан

en: %s Khatan
uk: %s Хатан

en: %s Khagan
uk: %s Каган

en: ?female:%s Khagan
uk: ?female:%s Каган

en: Roman
uk: Римляни

en: ?plural:Romans
uk: Римляни

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BC. At its height, Rome controlled nearly all of Europe, northern Africa and Mesopotamia.
uk: Рим був, згідно з легендою, заснований у 753 до н.е. Ромулом. На вершині могутності Рим контролював приблизно усю Європу, північну Африку та Месопотамію.

en: Dictator %s
uk: Диктатор %s

en: Dictatrix %s
uk: Диктаторка %s

en: Imperator %s
uk: Імператор %s

en: Imperatrix %s
uk: Імператриця %s

en: Usurper %s
uk: Узурпатор %s

en: ?female:Usurper %s
uk: Узурпаторка %s

en: Russian
uk: Росіяни

en: ?plural:Russians
uk: Росіяни

en: According to legend, Slavic and Finnic tribes of Novgorod invited in the year 862 the Varangian (Viking) king Rurik to bring order to their land. Rurik established Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After USSR dissolution in 1991 Russia appeared on world map again, now as a federative republic.
uk: Згідно з легендою, слов’янські та фінські племінні союзи (чомусь в англ. тексті - племена, і не за легендою а за літописами, крім того, точно вказуються великі племінні союзи - ільмерські Словени, Чудь і Кривичі) Новгорода запросили 862 року Варязького князя Рюрика, навести лад у їх землях. (Далі, чомусь написано що Рюрик заснував Київську Русь, що теж є ненауковим норманістським домислом - Київський племінний союз вже тоді, починаючи з 8-го століття обклав даниною багато сусідніх племінних союзів, крім того Похід Аскольда на Царгород стався 860 р., а посланець-наступник Рюрика Олег захопив Київ лише у 882 році.) наприкінці 11 століття Русь розпалась на менші князівства, Північно-Східні з яких були повністю завойовані Іваном III (і ІV) в 15 віці. Після вирішальної перемоги Петра І над шведами і великих територіальних здобутків, Петро І проголосив Російську Імперію у 1721 р. Російська імперія простояла до 1917 р, коли революція (спочатку Лютнева ) змусила царя відректися від престолу, а потім і большевицький переворот вкинув Імперію у комуністичну революцію і перезахоплення всіх попередніх земель (крім частин Польщі). Коли СРСР розпався у 1991 році, Росія знову з’явилася на мапі світу, тепер, як федеративна республіка.

en: Duke %s
uk: Герцог %s

en: Duchess %s
uk: Герцогиня %s

en: Tsar %s
uk: Цар %s

en: Tsaritsa %s
uk: Цариця %s

en: Zulu
uk: Зулуси

en: ?plural:Zulus
uk: Зулуси

en: The Zulus are a warlike Bantu people who migrated from west-central Africa into southern Africa beginning in the early 1700s, conquering the native Khoisan peoples and clashing with European settlers.
uk: Зулуси це войовничі люди Банту що мігрували з західно-центральної Африки у південну Африку на початку 1700s, захопили тубільне населення Хоісанів та зустрілися з європейськими колоністами.

en: Great Chief %s
uk: Великий вождь %s

en: ?female:Great Chief %s
uk: Велика Вождиня %s

en: Spokesman %s
uk: Спікер  %s

en: Spokeswoman %s
uk: Спікерка  %s

en: Principal Chief %s
uk: Верховний Вождь %s

en: ?female:Principal Chief %s
uk: Верховна Вождиня %s

en: Barbarian
uk: Дикун

en: ?plural:Barbarians
uk: Дикуни

en: Since the dawn of civilization, barbarians have been a threat to cultured peoples everywhere.
uk: З самого зародження цивілізації, дикуни скрізь загрожують культурним народам.

en: Pirate
uk: Пірати

en: ?plural:Pirates
uk: Пірати

en: As long as honest men have sailed the seas, pirates have been a scourge of them and of all coastal dwelling peoples.
uk: Відколи перші смілівці почали плавати морями, пірати стали їх бичом, так само як і усіх прибрежних жителів.

en: ?citystyle:European
uk: Європейськіий

en: ?citystyle:Classical
uk: Класичний

en: ?citystyle:Tropical
uk: Тропічні

en: ?citystyle:Asian
uk: Азіатський

en: ?citystyle:Babylonian
uk: Вавілонський

en: ?citystyle:Celtic
uk: Кельтський

en: ?citystyle:Renaissance
uk: Ренесансний

en: ?citystyle:Industrial
uk: Індустріальний

en: ?citystyle:Modern
uk: Сучасні

en: ?citystyle:PostModern
uk: Пост-модерні

en: Advanced Flight
uk: Розвинені польоти

en: Alphabet
uk: Алфавіт

en: Astronomy
uk: Астрономія

en: Atomic Theory
uk: Теорія атому

en: Automobile
uk: Автомобіль

en: Banking
uk: Банківська справа

en: Bridge Building
uk: Будівництво мостів

en: Allows roads to be built on river tiles.
uk: Дозволяє будувати дороги на ріках.

en: Bronze Working
uk: Обробка Бронзи

en: Ceremonial Burial
uk: Урочисте Спалення

en: Chemistry
uk: Хімія

en: Chivalry
uk: Лицарство

en: Code of Laws
uk: Звід Законів

en: Combustion
uk: Внутрішнє згоряння

en: Computers
uk: Комп`ютери

en: Conscription
uk: Військовий обов'язок

en: Construction
uk: Конструювання

en: Allows Settlers to build fortresses.
uk: Дозволяє Поселенцям будувати укріплення.

en: Currency
uk: Гроші

en: Electricity
uk: Електрика

en: Electronics
uk: Електроніка

en: Engineering
uk: Інженерна Справа

en: Explosives
uk: Вибухівка

en: Feudalism
uk: Феодалізм

en: Flight
uk: Політ

en: Decreases one-time revenue from new trade routes.
uk: Зменшує разову виручку від нових торгових шляхів.

en: Fusion Power
uk: Атомна енергія

en: Genetic Engineering
uk: Генетика

en: Gunpowder
uk: Порох

en: Horseback Riding
uk: Верхова їзда

en: Industrialization
uk: Індустріалізація

en: Invention
uk: Винахідництво

en: Iron Working
uk: Обробка Заліза

en: Labor Union
uk: Профспілка

en: Literacy
uk: Література

en: Magnetism
uk: Магнетизм

en: Map Making
uk: Картографія

en: Masonry
uk: Будівництво

en: Mass Production
uk: Серійне виробництво

en: Mathematics
uk: Математика

en: Medicine
uk: Медицина

en: Eliminates the risk of population loss from plague in all your cities.
uk: Знімає ризик втрати населення від пошесті у всіх ваших містах.

en: Metallurgy
uk: Металургія

en: Mysticism
uk: Містицизм

en: Improves the effect of Temples.
uk: Збільшує ефективність Храмів.

en: Navigation
uk: Навігація

en: Nuclear Fission
uk: Ядерний Розпад

en: Nuclear Power
uk: Атомна Енергія

en: Philosophy
uk: Філософія

en: Physics
uk: Фізика

en: Plastics
uk: Пластмаси

en: Pottery
uk: Гончарство

en: ?tech:Railroad
uk: Залізниця

en: Allows Settlers to upgrade roads to railroads.
uk: Дозволяє Поселенцям модернізувати Дороги до Залізниць.

en: Recycling
uk: Переробка

en: Refining
uk: Очистка

en: Religion
uk: Релігія

en: Robotics
uk: Роботика

en: Rocketry
uk: Ракетобудування

en: Space Flight
uk: Космічні польоти

en: Steam Engine
uk: Паровий двигун

en: Steel
uk: Сталь

en: Superconductors
uk: Надпровідники

en: The Corporation
uk: Корпорації

en: The Republic
uk: Республіка

en: The Wheel
uk: Колесо

en: Theory of Gravity
uk: Теорія Гравітації

en: Writing
uk: Письмо

en: Ocean
uk: Океан

en: Oceans cover much of the world.
uk: Океани вкривають більшу частину світу.

en: In cities built on the coast, stored food and work towards the current project are at risk from piracy, unless there is any kind of Barracks in the city.
uk: В містах збудованих на узбережжі, запаси їжі і робіт поточного проекту загрожені ризиком піратства, поки в місті нема якогось виду казарм.

en: Arctic
uk: Арктика

en: Arctic tiles are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
uk: Арктичні клітинки знаходяться лише на крайньому півночі або півдні. Там дуже холодно, і працювати там важко.

en: Desert
uk: Пустеля

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
uk: Пустелі це засушливі місцини, що робить їх практично непридатними для сільського господарства та торгівлі.

en: Forest
uk: Ліс

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
uk: Ліси густо поросли деревами, тому Сільське господарство у лісах доволі проблематичне.

en: Grassland
uk: Степ

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
uk: Степи дають вийняткові можливості для сільського господарства.

en: Hills
uk: Горби

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
uk: Разом з доступністю для сільського господарства, Горби часто багаті ресурсами.

en: A city built in or next to hills is at risk of earthquakes, which can destroy buildings in that city. There is no technology or improvement which can prevent this disaster.
uk: Місто збудоване впритул до горбів ризикує потерпати від землетрусів, можуть знищувати будівлі. Нема технологій чи будівель, щоб запобігти цьому лиху.

en: Jungle
uk: Джунглі

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
uk: Джунглі  - заполонена рослинами місцевість непридатна для сільського господарства.

en: Mountains
uk: Гори

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
uk: Гори це висока місцевість мало придатна для господарювання та торгівлі.

en: Cities built in or next to mountains are at risk from volcanic activity. A Temple in the city instils sufficient respect for the forces of nature to prevent population loss.
uk: Міста збудовані впритул до гір, ризикують від вулканічної діяльності. Храм в місті внушає силам природи достатню повагу , і цим запобігає втраті населення.

en: Plains
uk: Рівнини

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
uk: Рівнини це широкі, малозаселені території, що робить торгівлю трохи невдалою.

en: Swamp
uk: Болота

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
uk: Болота перенасичені водою, що робить їх непридатними для сільського господарства.

en: Tundra
uk: Тундра

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
uk: Тундра - широкі холодні місцини - придатні для деякого сільського господарства та мабуть не більше.

en: ?animals:Game
uk: ?animals:Дичина

en: Coal
uk: Вугілля

en: Fish
uk: Риба

en: Gems
uk: Діаманти

en: Horses
uk: Коні

en: Oasis
uk: Оаза

en: Oil
uk: Нафта

en: Seals
uk: Тюлені

en: The risk of global warming is cumulative; the longer polluted tiles are left uncleaned, the higher the risk becomes, and the risk can linger for some time even after all pollution has been cleaned. If a long time passes with an elevated risk of warming, its effects will be all the more severe when it does occur.
uk: Ризик глобального потепління накопичувальний; чим довше забруднені поля лишаються неприбраними, тим вищий ризик, і може не зникнути повністю навіть після повного вичищення забруднення. Якщо пройде багато часу з підвищеним ризиком потепління, і коли воно настане його ефекти будуть набагато тяжчими.

en: Minor Tribe Village
uk: Село малого племені

en: Villages (also called "huts") are primitive communities spread across the world at the beginning of the game. Any land unit can enter a village, making the village disappear and deliver a random response. If the village proves hostile, it could produce barbarians or the unit entering may simply be destroyed. If they are friendly, the player could receive gold, a new technology, a military unit (occasionally a settler; and sometimes a unit that the player cannot yet create), or even a new city.
uk: Хутори (чи то пак "хатки") - це примітивні спільноти, розсіяні по світу на початку гри. Будь-які наземні підрозділи можуть навідатися на хутір - тоді він зникне і спричинить випадкову реакцію. Якщо хутір виявиться ворожим, на його місці можуть з’явитися варвари, або ж підрозділ просто буде знищено. Якщо ж хутір дружній, гравець може отримати гроші, нову технологію, військовий підрозділ (зрідка колоніста, а деколи підрозділ, який цей гравець ще не може будувати) чи, навіть, нове місто.

en: Fortress
uk: Укріплення

en: Roads allow your land units to move more quickly, and on some terrain, also provide a trade bonus.
uk: Дороги дають прискорений рух наземним загонам, а на деяких місцевостях дають приріст до торгівлі.

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads, and are an exception to this requirement.
uk: Щоб збудувати дорогу на річці, треба знати Будівництво мостів. Центр міста автоматично отримує дорогу, але є вийнятки для цієї вимоги.

en: Railroad
uk: Залізниця

en: Once you learn the Railroad technology, you may upgrade your roads to railroads. Units expend no movement points when moving along a railroad; you may ride a railroad indefinitely. (As may your enemies!)
uk: Як тільки здобули Технолоігію Заліниця, можна покращити дороги до залізниць. Загони не витрачають ходів при русі по залізниці. Ви можете їздити залізницею скільки завгодно. (Втім, Ваші вороги теж можуть!)

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology.
uk: Шляхи та Залізниці можна будувати на річках лише за умови відкриття вашою цивілізацією технології Мостобудування.

en: Cities built on or next to rivers are at risk of flooding, which will cause a loss of population and stored food. City Walls eliminate this risk.
uk: Міста засновані на чи впритул до річок під загрозою повені - може змити населення і запас іжі. Міські мури знімають такий ризик.

en: green
uk: новобранець

en: veteran
uk: ветеран

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Land
uk: Сухопутний

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Sea
uk: Морський

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Air
uk: Повітряний

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Missile
uk: Ракетний

en: Settlers
uk: Поселенці

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn.
uk: Утримання Поселенців іде їжею і виробництвом, і Поселенець може загинути якщо місто, що  його утримує не має їжі. Поселенці потребують вдвічі більше їжі на хід за Республіки, Демократії.

en: Militia
uk: Ополчення

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest offensive unit.
uk: Можуть будуватися з самого початку гри. Це найслабші вояки.

en: Phalanx
uk: Фаланга

en: The Phalanx is armored infantry, suitable for defending your cities.
uk: Фаланга - це броньована піхота, придатна для захисту міст.

en: Legion
uk: Легіон

en: Legions are heavily armed and well disciplined infantry units with an excellent offensive value.
uk: Легіони - це важко броньована та добре дисциплінована піхота, з прекрасним рівнем атаки.

en: Musketeers
uk: Мушкетери

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Phalanx as the preferred city defender.
uk: Мушкетери - це піхота, озброєна ранньою вогнепальною зброєю. Вони замінюють Фалангу у якості першочергового захисника міст.

en: Riflemen
uk: Стрільці

en: Riflemen are World War-era infantry, very good at defending your cities.
uk: Стрільці - це піхота періоду Світової Війни, дуже добра в якості захисника міст.

en: Mech. Inf.
uk: БТР

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defense strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
uk: Мотострільці; цей підрозділ має найбільший захист з усіх наземних підрозділів, доступні лише наприкінці технологічного розвитку.

en: Cavalry
uk: Кавалерія

en: Cavalry are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
uk: Кіннота - це вояки на конях, ранні ударні війська, здатні вклинитися вглиб ворожої території.

en: Chariot
uk: Колісниця

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than Cavalry.
uk: Колісниці - це бойові візки на кінній тязі, сильніші але й дорожчі за кінноту.

en: Knights
uk: Лицарі

en: Knights are mounted and heavily armored warriors.
uk: Лицарі - це вершники у важких обладунках.

en: Armor
uk: Танк

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit.
uk: Танки - моторизовані воєнні візочки, що швидші, сильніші і можуть витримати більше пошкоджень за будь-який верховий загін

en: Catapult
uk: Катапульта

en: Catapults are large rock-throwing machines of war. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
uk: Катапульти - це військові машини, що кидають велике каміння. Вони дуже сильні в нападі, але настільки ж слабкі в захисті, і для ефективності їм потрібен супровід.

en: Cannon
uk: Гармата

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. They are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective.
uk: Гармати - це велика вогнепальна зброя, здатна стріляти важкими снарядами на велику відстань. Вони дуже сильні в нападі, але настільки ж слабкі в захисті, тож для ефективності їм потрібен супровід.

en: Artillery
uk: Артилерія

en: Fighter
uk: Винищувач

en: Fighters are your first airborne units. They can move anywhere and attack any unit.
uk: Винищувачі - це перші авіаційні підрозділи. Вони можуть рухатися куди завгодно й атакувати будь-які підрозділи.

en: Bomber
uk: Бомбардувальник

en: Bombers are specialized airborne units that may only attack ground targets, not other airborne units.
uk: Бомбардувальники - це спеціалізовані авіаційні підрозділи, що можуть атакувати лише наземні цілі, але не інші повітряні підрозділи.

note: TRANS: unit type
en: Trireme
uk: Трієма

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not stray too far from the shore.
uk: Трирема - це перший корабельний підрозділ. Він може діяти як транспортний корабель, а також має зародкові можливості нападу, але може заблукати вдалині від берега.

en: Sail
uk: Вітрильник

en: The Sail replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
uk: Вітрильник замінює Трирему; він значно надійніший у відкритому морі.

en: Frigate
uk: Фрегат

en: The Frigate is a highly versatile boat unit, that is both a strong offensive unit as well as a decent transport ship.
uk: Фрегат - це багатоцільовий корабель, що може бути як атакувальним підрозділом, так і непоганим транспортним кораблем.

en: Ironclad
uk: Броненосець

en: The Ironclad is an armored ship that is much more sturdy than the Frigate but loses the latter's transport capability.
uk: Броненосець - це броньований корабель, значно міцніший ніж Фрегат, але без транспортувальної здатності.

en: Cruiser
uk: Крейсер

en: The Cruiser is a strong offensive boat unit.
uk: Крейсер - це сильний нападний корабельний підрозділ.

en: Battleship
uk: Лінкор

en: The Battleship is the supreme naval unit with excellent offensive and defensive values.
uk: Лінкор - це найпотужніший морський підрозділ з чудовою здатністю до атаки та захисту.

en: Submarine
uk: Підводний човен

en: Traveling under the surface of the ocean, Submarines have a very high strategic value, but a weak defense if caught off guard.
uk: Підводний човен подорожує під поверхнею океану і має велику стратегічну цінність, але слабо захищений якщо його виявлять.

en: Carrier
uk: Авіаносець

en: The Carrier is a mobile airport.
uk: Авіаносець - це мобільний аеродром.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
uk: Порада: Конвоюйте Авіаносець кількома швидшими кораблями і Лінкором, бо втрата повністю спорядженого Авіаносця ДУЖЕ болісна та дорога.

en: Transport
uk: Транспорт

en: The Transport cannot attack on its own but may defend itself when under attack.
uk: Транспорт не може нападати, але здатен захищатися від ворожих атак.

en: Nuclear
uk: Атомна бомба

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
uk: Ви можете будувати Ядерні загони, коли маєте відповідне знання і чудо Проект Манхетен збудовано ким-небудь.

en: TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
uk: Підказка 1: Атомна атака на океан, не призведе до радіаційних викидів, і є найдієвішим (але дорогим!) способом позбутися ворожих кораблів.

en: Diplomat
uk: Дипломат

en: A Diplomat is an official that carries your dispatches and is authorized to deal with foreign dignitaries. He may also undertake various covert operations with the intent of harming your opponents; Diplomats in your own cities defend them against such actions.
uk: Дипломат - це посадовець, що несе ваші повдомлення і вповноважений вести справи з закордонними можновладцями. Він може здійснювати різні підпільні операції з метою зашкодити вашим противникам; Дипломат у власних містах захищає їх від таких же дій.

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, which can allow Republics and Democracies to break treaties.
uk: Багато таємних операцій, можна здійснити навіть в мирний час, але більш ворожі дії будуть викриті, і спричинять дипломатичні інциденти, що дозволить Республікам і Демократіям розірвати угоди.

en: If a foreign unit is alone on a tile, you may attempt to bribe it with your Diplomat. By paying a sum of gold the unit will immediately become yours; the exact sum depends on the status of the unit and that of the civilization owning it. However, units belonging to Democratic governments cannot be bribed. Bribery when not at war will cause a diplomatic incident.
uk: Якщо іноземнийзагін один на клітинці, можна спробувати підкупити його Дипломатом. Заплативши суму золота загону миттю зробить його вашим; точна сума залежить від статусу загону і цивілізації-власника. Проте підрозділи належні Демократіям не можуть бути підкуплені. Підкуп не під час війни призведе до дипломатичного інциденту.

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions; in this case, either your unit or the defending unit will die. If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
uk: Дипломати також можуть здійснити ряд дій в містах іншого гравця, проте кожен дипломат лише одну. Більшість цих дій мають шанс невдачі. Також, розміщені  в місті ворожі Дипломати і Шпики протистоятимуть ворожим діям; в цьому разі, або ваш загін або оборонець загине. Якщо захисник гине, ви втрачаєте очко руху і можете спробувати ще раз.

en: The actions available to Diplomats in a city are:
uk: Дії, доступні Дипломату в місті:

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology.
uk:  - "Заснувати посольство": Ця дія завжди успішна; вона дає постійний контакт з власником міста, а також відомості про рівень їхніх податків і технологій.

en:  - "Investigate City": Your unit attempts to report detailed information about the city: its status, what buildings and units are within, and what it is currently producing.
uk:  - "Дослідити місто": Ваш підрозділ пробує повідомити детальну інформацію про місто: статус, наявні будівлі та підрозділи, поточне будівництво.

en:  - "Sabotage City": Your unit attempts either to disrupt all the city's work so far towards its current project, or to destroy an existing building in the city, at random. Once built, Palaces and Wonders cannot be sabotaged, and attempts to sabotage City Walls or any building in a capital each halve the chance of success. Sabotage may only be attempted when openly at war.
uk:  - "Саботаж у  місті": Ваш загін пробує зруйнувати всю виконану містом роботу над поточним проеком, або знищити існуючу будівлю, випадковим чином. Збудовані Палац та Дива не можна саботувати, а спроби саботувати Міські Мури чи будь-яку будівлю в столиці мають лише половину шансів на успіх. Саботаж можна проводити лише під час війни.

en:  - "Steal Technology": Your unit attempts to learn the secrets of a random technology known to the city's owner but not to you. Technology may only be stolen once from a given enemy city by Diplomats. This action may be attempted even when not at war, but will cause a diplomatic incident.
uk:  - "Вкрасти технологію": Ваш підрозділ намагається дізнатися секрети випадково обраної технології, відомої власнику міста і незнаної вами. Технологію з одного ворожого міста Дипломати можуть викрадати лише раз. Цю дію можна здійснювати навіть не під час війни, але це може спричинити дипломатичний інцидент.

en:  - "Incite a Revolt": In return for gold a foreign city will change allegiance and join your empire, bringing along all nearby units that call it home, but reducing its size by 1. Units in other cities remain in the enemy's control, but units outside cities are lost to both players. The exact sum depends on the status of the city and that of the civilization that owns it. It is not possible to incite a rebellion in a capital, or in any city governed by a democracy. Incitement may be attempted in peacetime, but will cause a diplomatic incident.
uk:  - "Підбурити до повстання": За гроші, іноземне місто змінить підданство та приєднаєтсья до вашої імперії, разом зі всіма своїми загонами, що перебувають поблизу, але зі зменшенням розміру на 1. Підрозділи в інших містах залишаються під контролем ворога, а підрозділи поза містами не дістаються нікому. Сума грошей залежить від статусу міста та цивілізації, що ним володіє. В столиці або за демократичної влади революцію здійснити неможливо. Цю дію можна пробувати здійснити в мирний час, але це спричинить до дипломатичного інциденту.

en: In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
uk: В деяких стратегіях, орди Дипломатів використовують для спустошення ворога. Тож не дивно, що на Дипломатів часто дивляться з підозрою і страхом!

en: Caravan
uk: Караван

en: A Caravan carries goods or material for trading with distant cities and foreign countries, or to help build wonders in your cities.
uk: Караван перевозить товари чи матеріали для торгівлі з далекими містами та іноземними державами, або ж для допомоги будівництву див у ваших містах.

en: Caravans can establish trade routes with your own cities or those of other nations (even enemies) by traveling to them. A route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents, and doubled again if the cities are from different civilizations. This last condition means the net benefit to your civilization of a trade route is the same regardless of whether you own both cities or only one of them; if you only own one city, trade in each city is doubled, but you only get the benefit from one end of the route. Each city can support a maximum of three trade routes.
uk: Каравани вміють встановлючати торгові шляхи як з вашими містами, так і іноземними (навіть з ворогами) подорожуючи до них. Бариші від поточного шляху подвояться, якщо міста-учаники на різних континентах, і ще вдвічі зростуть, коли належать різним цивілізаціям. Остання умова значить що чистий прибуток Вашої цивілізації з торгового шляху такий же, незважаючи на те чи є ви власником обох міст, чи одного; якщо ви володієте одним - торгівля в обох містах подвоюється, але ви отримуєте прибуток лише з одного кінця торгового шляху. Кожне місто може мати найбільше три торгові шляхи.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
uk: Кожен Караван, який використовується для будівництва дива, додає 50 щитів до його виробництва.

en: TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
uk: Порада: Ви можете зазделегідь зібрати багато караванів і направити їх у місто, де Ви розпочали будувати диво, та закінчити його за один хід!

en: Barbarian Leader
uk: Ватажок дикунів

en: One Barbarian Leader appears every time there is a barbarian uprising somewhere in the world.
uk: Один Ватажок Дикунів з’являється щоразу, коли варвари повстають десь у світі.

en: Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
uk: Два міста з Летовищами можуть транспортувати між собою один загін за хід. Авіаперенос з одного міста до іншого використовує всі рухи підрозділу за один хід. Підрозділ має мати можливість рухатись аби бути перенесеним.

en: Allows a city to grow larger than size 8.  A Sewer System is also required for a city to grow larger than size 12.
uk: Дозволяє місту рости понад розмір 8. Каналізація потрібна, щоб місто змогло вирости в понад розмір 12.

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
uk: Собор робить 3 нещасних громадян міста задоволеними, допомагаючи підтримувати спокій; втім, він не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій. Відкриття Теології збільшує ефективність Собору на 1.  Відкриття Комунізму навпаки, зменшує ефективність Собору на 1.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defense strength of units within the city against land and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
uk: Стіни міста допомагають захищати місто. Вони потроюють захисну силу підрозділів у місті проти сухопутних та гелікоптерних підрозділів. Вони неефективні проти повітряних і морських підрозділів та Гаубиць. Міські стіни також запобігають втратам мирного населення, що трапляються при знищенні оборонців сухопутними військами.

en: Coastal Defense
uk: Прибережний захист

en: Increases the defense strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
uk: Підвищує вдвічі захисну силу підрозділів у місті при захисті від обстрілів з ворожіх кораблів.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
uk: Розважає городян, нейтралізує 3 незадоволених у місті. (Чотирьох після відкриття Електроніки.) Втім, не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій.

en: Reduces the corruption and waste in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
uk: Зменшує хабарництво і втрати в місті на 50%. Також збільшує вартість революції у місті в 4 рази. (ефекти надлишкові в столиці)

en: Under a Democracy, a Courthouse also makes 1 unhappy citizen content (unless that citizen is unhappy about military activity).
uk: За Демократії, Суд також робить 1 нещасного задоволеним (якщо це не через військові дії)

en: Harbor
uk: Гавань

en: Gives one extra food resource on all Oceanic tiles.  The city needs to be coastal to build this improvement.
uk: Збільшує на 1 кількість їжі на всіх Океанських територіях. Місто має бути прибережним, аби побудувати цю будівлю.

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a River tile.
uk: Місто може мати лише одну з ТЕС, Гідростанції, Атомну Станцію або Сонячну Станцію. Гідростанцію можна збудувати тільки якщо є річка на сусідінй клітині.

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%. A Manufacturing Plant on its own increases shield production by 50%.
uk: Разом з Фабрикою, Завод збільшує виробництво в місті на 100%. Сам по собі, Завод збільшує виробництво на 50%.

en: A city can only have one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant.
uk: Місто може мати лише одну з цих станцій: ТЕС, Гідростанція, Атомна Станція або Сонячна Станція.

en: Offshore Platform
uk: Прибережна платформа

en: Adds 1 extra shield resource on all Oceanic tiles worked by a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
uk: Збільшує на 1 виробництво з усіх океанських територій міста. Місто має бути прибережним, аби побудувати цю будівлю.

en: Makes a city the capital and the center of your government. Corruption and waste in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism. On top of this, corruption and waste in your capital itself is half of what it would otherwise be (as if it had a Courthouse).
uk: Робіть місто столицею та центром Вашого уряду. Корупція і втрати в інших містах залежать від того, як далеко від столиці вони знаходяться, за вийнятком форм правління Демократії та Комунізму. На додачу хабарництво і втрати в самій столиці вполовину менші ніж були б (ніби вона має Суд).

en: The cost to enemy Diplomats and Spies of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government). Your capital city itself cannot be incited to revolt, and enjoys a bonus when enemy agents try to evade your own agents stationed in the city, or sabotage your buildings.
uk: Кошт підбурення до повстання в місті для ворожих Дипломатів і Шпигунів також залежить від віддалі до столиці (за всіх форм правління). Вашу столицю не можна підбурити до бунту, і вона дає додатковий бонус вашим агентам проти ворожих, коли ті пробують обійти захисників чи саботувати будівлі.

en: Police Station
uk: Відділ міліції

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit. This improvement has no effect under other governments.
uk: Зменшує кількість нещасних з причини відсутності військових підрозділів у місті на 2 при Демократії та на 1 при Республіці -- іншими словами, нейтралізує нещасливість, спричинену одним військовим підрозділом. За інших форм правління не діє.

en: Port Facility
uk: Порт

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
uk: Дозволяє будувати морські підрозділи ветерани. Також, пошкоджені морські загони, що залишаються в місті на один повний хід повністю відновлюються.

en: Research Lab
uk: Дослідна лабораторія

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
uk: Разом з Бібліотекою, Дослідна лабораторія збільшує розвиток науки в місті на 100%. В місті з Бібліотекою та Університетом, Дослідна лабораторія збільшує наукові дослідження на 150%.

en: SAM Battery
uk: Протиповітряна оборона

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by aircraft (not including helicopters or missiles).
uk: Подвоює захист усіх підрозділів в місті від атак повітряних військ (крім вертольотів та ракет).

en: Sewer System
uk: Каналізація

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
uk: Дозволяє місту зростати понад 12. Водогін спершу потрібен для росту міста понад 8.

en: Solar Plant
uk: Сонячна станція

en: Eliminates all pollution generated by production in a city. It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
uk: Нейтралізує забруднення спричинене виробництвом в місті. Також збільшує виробництво на Фабриках та Заводах у місті: Фабрика та Сонячна станція разом дають приріст виробництва 100%, Фабрика, Завод та Сонячна станція разом дають 150% прирісту виробництва.

en: Stock Exchange
uk: Біржа

en: Together with a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 50%. Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
uk: Разом з Банком, Біржа збільшує збір податків та розкіш у місті на 50%. Разом з Ринком і Банком, Біржа збільшує збір податків та розкіш у місті на 150%.

en: Super Highways
uk: Шосе

en: Increases trade resources by 50% on all tiles with roads or railroads.
uk: Збільшує торгові ресурси на 50% на всіх клітинках зі шляхами та залізницями.

en: Supermarket
uk: Супермаркет

en: Increases the food resources by 50% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
uk: Збільшує виробництво продовольства на 50% на кожній фермі навколо міста. Ферми - це клітини, які було зрошено двічі.

en: Makes one unhappy citizen content.  The Mysticism advance doubles this effect, as does Oracle wonder.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
uk: Робить одного нещасного задоволеним. Знання Містицизму подвоює цей ефект. Разом з Містицизмом та Оракулом, 4 нещасних нейтралізуються. Не впливає на нещасних внаслідок військових дій.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war. It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
uk: Уся мапа стає постійно видимою гравцю, який цим володіє -- гравець завжди має поточні дані про всі землі та міста (але не підрозділи), незважаючи на туман війни. Дозволяє всім гравцям почати будівництво частин зорельота (якщо вони знають необхідні технології).

en: A.Smith's Trading Co.
uk: Компания Адама Сміта

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
uk: Міські будівлі, як зазвичай коштують 1 на утримання звільняються від цього, діє на всі міста.

en: Eiffel Tower
uk: Ейфелева вежа

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered four times as fast.
uk: Ваша репутація та престиж серед інших націй відновлюються в 4 рази швидше.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3). In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
uk: Робить одного задоволеного городянина щасливим у кожному місті. Також робить щасливими ще двох задоволених городян в місті, де їх збудовано (загалом 3). Якщо раптом нема задоволених городян для дії Висячих Садів, чудо впливає на нещасних (включно з нещасними внаслідок військових дій).

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
uk: Праціє так, нібито Ви маєте Гідростанцію у кожному місті (Зменшує забруднення та підвищує ефективність Фабрик та Заводів.)

en: Makes two unhappy citizens content in every city (including citizens unhappy about military activity).
uk: Нейтралізує двох нещасних у кожному місті (включно з нещасними внаслідок військових дій).

en: King Richard's Crusade
uk: Хрестовий похід Короля Річарда

en: Adds one extra shield resource on every tile around the city where it is built.
uk: Додає додатковий виробничий ресурс на кожну клітинку навколо міста, де його збудовано.

en: Leonardo's Workshop
uk: Майстерня Леонардо

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
uk: Модернізує один застарілий підрозділ за хід.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all cities).
uk: Надає усім вашим морським підрозділам 1 додатковий хід. Робить усі нові військово-морські підрозділи ветеранами (в усіх містах).

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
uk: Дає морським підрозділам два додаткові ходи

en: Marco Polo's Embassy
uk: Посольство Марко Поло

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
uk: Гравець, що має це чудо - отримує посольства з усіма гравцями.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
uk: Працює як Собор в кожному місті. Таким чином, нейтралізує 3 нещасних у кожному місті; втім, не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій. Відкриття Теології збільшує ефективність Соборів, втішаючи ще одного нещасного. Відкриття Комунізму зменшує на одиницю ефективність Соборів.

en: Counts as having a Granary in every city.
uk: Рахується як володіння Амбаром у кожному місті

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
uk: Збільшує науковий розвиток у місті з Бібліотекою на 50%. (Рахується як Дослідна Лабораторія у кожному місті.)

en: Statue of Liberty
uk: Статуя Свободи

en: Sun Tzu's War Academy
uk: Мистецтво Війни Сун Дзу

en: All your new military land units become veterans (for all cities).  The chance of a land unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
uk: Усі нові сухопутні військові підрозділи стають ветеранами (для усіх міст). Шанс того, що підрозділ стане ветераном після битви збільшується з 50% до 100%.

en: All your units regain two extra hitpoints per turn.
uk: Ваші загони відновлюють два додаткові пункти здоров'я за хід.

en: Counts as a Police Station in every city. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 2 under Democracy and 1 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit per city. This wonder has no effect under other governments.)
uk: Діє як Відділ Поліції в кожному місті. (Це, для кожного міста, зменшує кількість нещасних з причини виведених з міста військових підрозділів на 2 за Демократії та на 1 за Республіки -- іншими словами, нейтралізує нещасливість, спричинену одним військовим підрозділом на місто. Не діє за інших форм правління.)

en: Capitalization
uk: Капіталізація

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
uk: Це не є звичайна будівля. Навпаки, встановлення виробництва у місті на Капіталізацію, має на меті перетворення усього виробництва у прибуток (гроші).

en: Civ2 ruleset
uk: Набір правил Civ2

en: You are playing with civ2 style rules. These are quite close to Freeciv default rules, but with some additions.
uk: Ви граєте за правилами civ2. Вони досить близькі до типових правил Freeciv, але з деякими відмінностями.

en: Anarchy offers slightly less corruption and waste than Despotism, but slightly more unhappiness.
uk: Анархія дає значно менше корупції і втрат ніж деспотизм, але і значно більше нещасності.

en: Despotism suffers the highest level of corruption and waste of all forms of government.
uk: Деспотизм вражений найвищим рівнем корупції і втрат, порівняно з іншими видами уряду.

en: Monarchy suffers the same small amount of corruption and waste that the Republic does.
uk: Монархії властивий такий же низький рівень корупції та втрат, як і Республіці.

en: Under Communism, corruption and waste does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.
uk: За Комунізму, корупція не дуже різниться за віддалю від столиці; всі міста (включно із столицею) мають скромний рівень корупції

en: Fundamentalism
uk: Фундаменталізм

en: High Priest %s
uk: Верховний жрець %s

en: High Priestess %s
uk: Верховна жриця %s

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
uk: Фундаменталізм - це форма правління, організована навколо віри. Віра, зазвичай релігійна за природою, створює жорстку базу для дій та реакції як вождя, так і народу.

en: In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
uk: У фундаменталістьському суспільстві, народ та керівництво повністю віддані своїм віруванням та переконанням, та зазвичай готові померти щоб зберегти їх.

en: Improvements that normally convert unhappy citizens to content citizens, produce `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
uk: Будівлі, що зазвичай нейтралізують нещасних, виробляють десятину (гроші) відповідно до кількості людей, на яку вони мають впливати, та не потребують утримання.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption or waste during Democracy, but citizens become very upset during wars.
uk: За Демократії, громадяни правлять прямим голосуванням з усіх питань. Демократія дає найвищий з можливих рівень торгівлі, але також і найбільший потенціал для нещастя. Нема корупції та втрат за Демократії, але громадяни легко стають дуже засмученими протягом воєн.

en: Reverend %s
uk: Преподобний %s

en: ?female:Reverend %s
uk: Преподобна %s

en: Carthaginian
uk: Карфагеняни

en: ?plural:Carthaginians
uk: Карфагеняни

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BC. Carthage was destroyed by Rome in 146 BC.
uk: Карфагеняни, наступники Фінікійських торговців, мали морську імперію у Середземномор'ї між 5 та 2 сторіччями до н.е. Карфаген було зруйновано Римом у 146 до н.е.

en: Celtic
uk: Кельти

en: ?plural:Celts
uk: Кельти

en: The Celts were an Indo-European ethno-linguistic complex in Western Europe, probably originating from the area between the upper Rhine and upper Danube, from the Urnfield culture and the western group of the Hallstatt culture. The Celts were known as cruel and savage warriors who terrorized the ancient civilized peoples of Europe and Asia Minor. The Celts colonized much of Europe and had a large influence on the development of European civilization.
uk: Кельти були Індо-Європейським етно-лінгвістичним комплексом у Західній Європі, імовірно походять з місцевості між верхніми Рейном та Дунаєм, з культури полів погребальних урн і західної групи Гальштаттської культури. Кельти були відомі як жорстокі і дикі воїни, що залякували древні цивілізовані народи Європи та Малої Азії. Кельти заселили велику частину Європи і сильно вплинули на розвиток Європейської цивілізації.

en: Great Warrior %s
uk: Великий Войовник %s

en: ?female:Great Warrior %s
uk: Велика Войовниця %s

en: Brother %s
uk: Брат %s

en: Sister %s
uk: Сестра %s

en: High Druid %s
uk: Вищий Друїд %s

en: ?female:High Druid %s
uk: Вища Друідка %s

en: Lord Protector %s
uk: Лорд Захисник %s

en: Lady Protector %s
uk: Леді Захисниця %s

en: Archbishop %s
uk: Архієпископ %s

en: ?female:Archbishop %s
uk: Архієпископ %s

en: Guru %s
uk: Гуру %s

en: ?female:Guru %s
uk: Гуру %s

en: Japanese
uk: Японці

en: ?plural:Japanese
uk: Японці

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BC by the ancestral Emperor Jimmu.
uk: Згідно із традиційною японською міфологією, Японію було засновано у 7-му сторіччі до н.е. древнім імператором Джімму.

en: Empress %s
uk: Імператриця %s

en: Shogun %s
uk: Сьогун %s

en: ?female:Shogun %s
uk: Сьогун %s

en: Persian
uk: Перси

en: ?plural:Persians
uk: Перси

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BC to 330 BC; the second (Sassanid) from 226 AD to 642 AD.
uk: Перша Перська Імперія (Ахеменідів) існувала з 550 до н.е. по 330 до н.е.; друга (Сасанідів) з 226 по 642 роки н.е.

en: %s Shah
uk: %s Шах

en: %s Shahbanu
uk: %s Шахбану

en: Ayatollah %s
uk: Аятола %s

en: ?female:Ayatollah %s
uk: Аятола %s

en: Patriarch %s
uk: Патріарх %s

en: Matriarch %s
uk: Матріарх %s

en: Sioux
uk: Сіу

en: ?plural:Sioux
uk: Сіу

en: The Sioux was a North American nation that fought several decisive battles against the United States. It consisted of three distinct groups of tribes: the Lakota, the Dakota and the Nakota.
uk: Сіу були ПівнічноАмериканським народом що бились в кількох вирішальних битвах проти Сполучених Штатів. Складалися з трьох різних груп племен: Лакота, Дакота і Накота.

en: Spanish
uk: Іспанці

en: ?plural:Spanish
uk: Іспанці

en: The modern Spanish nation was formed when the rulers of the kingdoms of Castile and Aragon led the recapture of the Iberian peninsula from the Moslems. The Reconquista was completed in 1492, the same year Columbus sailed. Spain then went on to create an empire on which the sun never set.
uk: Сучасна Іспанська нація сформувалася, коли володарі королівств Кастилія та Арагон відвоювали Іберійський півострів у Мусульман. Реконкісту закінчили в 1492 н.е., того ж року, коли і плавання Колумба. Тоді Іспанія почала будувати імперію над якою ніколи не сідало сонце.

en: Caudillo %s
uk: Каудільо %s

en: Caudilla %s
uk: Кауділья %s

en: Cardinal %s
uk: Кардинал %s

en: ?female:Cardinal %s
uk: Кардинал %s

en: Viking
uk: Вікінги

en: ?plural:Vikings
uk: Вікінги

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 AD and 1100 AD. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
uk: Вікінги грабували узбережжя Європи та торгували там між 800 н.е. та 1100 н.е. Врешті, нападники-вікінги  стали правителями Нормандії та недовговічного королівства на Сицилії.

en: %s Jarl
uk: %s Ярл

en: ?female:%s Jarl
uk: %s Ярл

en: Amphibious Warfare
uk: Морські війни

en: Combined Arms
uk: Комбіновані армії

en: Reduces the effect of Cathedrals.
uk: Зменшує ефективність Соборів.

en: Allows Settlers and Engineers to build fortresses.
uk: Дозволяє Поселенцям та Інженерам будувати укріплення.

en: Economics
uk: Економіка

en: Improves the effect of Colosseums.
uk: Збільшує ефективність Цирків.

en: Environmentalism
uk: Дослідження середовища

en: Espionage
uk: Шпигунство

en: Guerilla Warfare
uk: Партизанська війна

en: Laser
uk: Лазер

en: Leadership
uk: Лідерство

en: Machine Tools
uk: Станки

en: Miniaturization
uk: Мініатюризація

en: Mobile Warfare
uk: Мобільна війна

en: Monotheism
uk: Монотеїзм

en: Gives sea units one extra move.
uk: Надає морськім підрозділам один додатковий хід.

en: Polytheism
uk: Політеізм

en: Radio
uk: Радіо

en: Allows Settlers and Engineers to build airbases.
uk: Дозволяє Поселенцям та Інженерам будувати авіабази.

en: Allows Settlers and Engineers to upgrade roads to railroads.
uk: Дозволяє Поселенцям та Інженерам покращувати дороги до залізниць.

en: Refrigeration
uk: Заморожування

en: Sanitation
uk: Санітарія

en: Seafaring
uk: Мореплавство

en: Stealth
uk: Маскування

en: Tactics
uk: Тактика

en: Theology
uk: Теологія

en: Improves the effect of Cathedrals.
uk: Підвищує ефективність Соборів.

en: Warrior Code
uk: Військове діло

en: Glacier
uk: Льодовик

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
uk: Льодовики можна знайти лише недалеко від полюсів - південного та північного. Вони дуже холодні - що робить важкою працю на них.

en: Iron
uk: Залізо

en: Furs
uk: Хутра

en: Fruit
uk: Фрукти

en: Buffalo
uk: Бики

en: Wheat
uk: Пшениця

en: Peat
uk: Торф

en: Pheasant
uk: Фазани

en: Ivory
uk: Бивні

en: Silk
uk: Шовк

en: Spice
uk: Пряності

en: Whales
uk: Кити

en: Wine
uk: Вино

en: Later in the game, helicopters may also enter villages, but overflight by other aircraft will cause the villagers to take fright and disband.
uk: Згодом у грі гелікоптери також можуть навідуватися до хуторів, але переліт над ними інших літаючих засобів налякає хуторян і вони розбіжаться.

en: Farmland
uk: Ферма

en: Airbase
uk: Авіабаза

en: City center tiles with roads are automatically upgraded to railroads when you learn the Railroad technology.
uk: Клітинки центрів міст з дорогами автоматично покращуються до залізниць коли ви вивчили технологію Залізниця.

en: Any land terrain type may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally) for fast travel.
uk: Будь-яке поле суходолу може містити Річку. Річка додає 1 торгівлю до ресурсів, що виробляються на цій території. Крім того, захисний фактор підвищується на 50%. Врешті, наземні загони рухаються вздовж річки (але не по діагоналі) швидше.

en: AirAttacker
uk: ПовітрянийНападник

en: Very bad at attacking AEGIS.
uk: Дуже поганий для атак на підрозділи ракетних крейсерів.

en: Horse
uk: Коні

en: Attack value halved when attacking Pikemen.
uk: Атака ділиться на 2 коли нападає на Пікінерів.

note: TRANS: unit type
en: Helicopter
uk: Вертоліт

en: Defends very badly against Fighters.
uk: Дуже погано захищається від Винищувачів.

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Helicopter
uk: Вертольотний

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers require twice as much food per turn under Republic, Democracy, Communism, or Fundamentalism.
uk: Утримання Поселенців іде їжею і виробництвом, і Поселенець може загинути якщо місто, що  його утримує не має їжі. Поселенці потребують вдвічі більше їжі на хід за Республіки, Демократії, Комунізму чи Фундаменталізму.

en: Engineers
uk: Інженери

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers; see the Terrain Alterations section for more details.
uk: Інженери подібні до Поселенців, але вони вдвічі швидше працюють та рухаються. Інженери також можуть виконувати великі трансформації територій (наприклад, перетворити Тундру на Пустелю) на що Поселенці не здатні; див. розділ Перетворення територій для додаткової інформації.

en: TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
uk: Порада 1: За можливості, модернізуйте Колоністів до Інженерів, бо Інженери потребують стільки ж ресурсів, як і звичайні Поселенці.

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
uk: Порада 2: Якщо вам вдалося збудувати Майстерню Леонардо, дослідіть Вибухівку до того, як Майстерня застаріє. Таким чином, можна модернізувати Колоністів безкоштовно.

en: Warriors
uk: Воїни

en: Archers
uk: Лучники

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value as well as decent defense.
uk: Лучники воюють луками та стрілами; у них хороший рівень атаки та пристойний захист.

en: Pikemen
uk: Пікінери

en: Equipped with long pikes, Pikemen replaces Phalanx as the preferred city defender.
uk: Пікінери, озброєні довгими піками, замінюють Фалангу в якості першочергового захисника міст.

en: Musketeers are infantry equipped with early firearms and replace Pikemen as the preferred city defender.
uk: Мушкетери - це піхота, озброєна ранньою вогнепальною зброєю. Вони замінюють Пікінерів у якості першочергового захисника міст.

en: Fanatics
uk: Фанатики

en: Fanatics are warriors extremely devoted to a higher cause.
uk: Фанатики - це воїни, надзвичайно віддані вищій меті.

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
uk: Фундаменталістські нації можуть утримувати Фанатичні загони не сплачуючи за їх утримання виробництвом.

en: Partisan
uk: Партизани

en: Partisans are guerilla fighters who are experts at using the terrain to their advantage.
uk: Партизани - воїни-повстанці є експертами в використанні місцевості на свою перевагу.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - You must be the player who originally built the city.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
uk: Кількість партизан залишаеться необмеженою коли ворог захоплює Ваше місто, лише за наступних умов:
     - Партизанська війна повинна бути відомою хоча б одному гравцю.
     - Ви повинні бути гравцем якій збудував місто.
     - Ви повинні знати про Комунізм та Порох.
     - У Вас повинна бути форма правління Демократія або Комунізм.

en: Alpine Troops
uk: Альпійські стрільці

en: Alpine Troops are highly mobile units as well as excellent defenders.
uk: Альпійські стрільці - це високомобільні підрозділи та чудові захисники.

en: Marines
uk: Морська піхота

en: Marines are infantry who are experts at marine warfare.
uk: Морська піхота - це піхота, що спеціалізується у військових діях на морі.

en: Paratroopers
uk: Десантники

en: Paratroopers are experts at airborne attacks. From a friendly city or airbase, Paratroopers who have not expended any movement points can paradrop directly to any tile in range, and be immediately ready to act there. (Beware dropping into unseen territory, as Paratroopers landing on a tile occupied by enemy units are easy targets!)
uk: Десантники - це спеціалісти повітряно-десантних атак. З дружнього міста чи авіабази, поки ще не витратили рухів, Десантники можуть парашутуватись на будь-яке поле вдалину, і без затримки будуть готові діяти там. (Остерігайтесь від висадки їх на невидиму зараз місцевість, бо Парашутисти, що приземляються на поле зайняте ворожими загонами будуть легкою здобиччю!)

en: The Mechanized Infantry has the strongest defensive strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
uk: Мотострільці мають найбільший захист з усіх наземних підрозділів, але вони доступні лише наприкінці технологічного розвитку.

en: Horsemen
uk: Кіннота

en: Horsemen are mounted warriors and an early shock-troop that can penetrate deep into enemy territory.
uk: Кіннота - це вояки на конях, ранні ударні війська, здатні вклинитися вглиб ворожої території.

en: Chariots are horse-pulled war wagons, stronger but more expensive than horsemen.
uk: Колісниці - це бойові візки на кінній тязі, сильніші але й дорожчі за кінноту.

en: Elephants
uk: Слони

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops, but defend poorly against most other units.
uk: Слони - це великі тварини, видресирувані для військових дій, що часто використовуються як потужні війська для нападу. Втім, вони погано захищаються від більшості інших підрозділів.

en: Crusaders
uk: Хрестоносці

en: Crusaders are highly disciplined mounted warriors driven by a higher cause.
uk: Хрестоносці - це високо дисципліновані кінні воїни, яких веде вища мета.

en: Dragoons
uk: Драгуни

en: Dragoons are mounted warriors carrying early firearms.
uk: Драгуни - це вершники, озброєні ранньою вогнепальною зброєю.

en: Cavalry are mounted and highly trained soldiers.
uk: Кавалерія - це добре треновані вершники.

en: The artillery is an upgraded cannon. It is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective.
uk: Артилерія - це покращена гармата. Вона дуже сильна в нападі, але настільки ж слабка у захисті, тож потребує супроводу для ефективності.

en: Howitzer
uk: Гаубиця

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city or airbase or on a Carrier, unless you have the United Nations wonder, and Helicopters may be attacked by ground units.
uk: Вертоліт - це дуже потужний підрозділ, він може літати та захоплювати міста. Але з ним слід бути уважним, бо Гелікоптер втрачає невелику кількість здоров'я кожного ходу, якій завершено поза містом, аеродромом чи Авіаносцем, якщо Ви не володієте дивом Об'єднанні нації; крім того, їх можуть атакувати наземні підрозділи.

en: Stealth Fighter
uk: Стелс винищувач

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
uk: Покращений Винищувач - покращено атаку та довжину перельоту.

en: Stealth Bomber
uk: Стелс бомбардувальник

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
uk: Покращений Бомбардувальник - покращено атаку та довжину перельоту.

en: Caravel
uk: Каравела

en: The Caravel replaces the Trireme and is much more reliable on the open seas.
uk: Каравела замінює Трирему - вона значно надійніша у відкритому морі.

en: Galleon
uk: Галеон

en: The Galleon is a pure transport ship and cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
uk: Галеон - це чисто транспортний корабель, що не може нападати на інші кораблі, але здатний захищатися, коли його атакують.

en: Destroyer
uk: Есмінець

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision.
uk: Покращений Броненосець, швидший та з ширшим оглядом.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
uk: Порада: Швидкий корабель для охоти та знищення ворожіх Транспортів

en: AEGIS Cruiser
uk: Ракетний крейсер

en: Cruise Missile
uk: Ракета

en: The Cruise Missile is a long-distance missile that can strike deep into enemy territory.
uk: Крилата ракета - це ракета далекого радіусу дії, що може вражати цілі в глибині ворожої території.

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
uk: Порада: принагідна кількість ракет може забезпечити відсутність ворожих кораблів навколо вашого коштовного континенту.

en: Spy
uk: Шпигун

en: A Spy is more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
uk: Шпигун більш умілий у мистецтві шпигування, ніж його попередник, Дипломат.

en: She can perform all the functions of the Diplomat; refer to the Diplomat entry for more details. Unlike a Diplomat, a Spy may also survive an operation in a foreign city and become more experienced as a result. Spies are also more effective than Diplomats at defending cities against foreign Diplomats and Spies.
uk: Шпигун може виконувати всі функції Дипломата; детальніше див. розділ про Дипломата. На відміну від Дипломата, Шпигун може пережити операцію у іноземному місті, і внаслідок цього стати досвідченішим. Крім того, Шпигуни ефективніші, ніж Дипломати, у якості захисників міст від ворожих Дипломатів та Шпигунів.

en: A Spy can also be used to:
     - sabotage an enemy unit (reducing its hit points to half), if it is alone on a tile and the players are at war;
     - poison the water supply of an enemy city (reducing the population by one);
     - steal specific technology (with a reduced chance of success);
     - steal further technologies from a city which has already been stolen from (although cities become more resistant each time they are stolen from);
     - sabotage predetermined city targets (with a reduced chance of success).
uk: Шпигуна можна використати для:
     - Саботажу ворожого загону (зменшить очкиздоров’я наполовину), якщо він один на полі і гравці воюють;
     - отруїти запас води у ворожому місті (зменшить населення на одиничку);
     - вкрасти певну технологію ( зменшений шанс успіху);
     - поцупити ще якусь технологію з міста звідки вже вкрали (Але міста робляться стійкішими після кожного викрадення);
     - саботувати означені цілі в місті (зі зменшеним шансом успіху).

en: A Spy that survives the more aggressive actions (sabotage, theft, inciting rebellion, and poisoning) escapes to the safety of the nearest friendly city.
uk: Шпик, що переживе більш агресивні дії (саботаж, крадіжка, підбурення повстання, отруєння) втікає до безпеки найближчого дружнього міста.

en: Spies built under a Communist government will be built as veteran.
uk: Шпигуни збудовані за Комунsстичного уряду, почнуть ветеранами.

en: Freight
uk: Далекобійник

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
uk: Далекобійник замінює собою караван, та рухається удвічі швидше.

en: Explorer
uk: Дослідник

en: Explorers are brave individuals that are very useful for mapping unknown territory.
uk: Дослідники - це хоробрі люди, що стають у пригоді при дослідженні невідомих територій.

en: You found %d gold. | You found %d gold.
uk[0]: Ви знайшли %d гривню.
uk[1]: Ви знайшли %d гривні.
uk[2]: Ви знайшли %d гривень.

en: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
uk: Ви знайшли знання про %s у загадковій схованці зниклої цивілізації.

en: A band of friendly mercenaries joins your cause.
uk: Група дружніх найманців приєдналася до Вас.

en: You found a friendly city.
uk: Ви знайшли дружнє місто.

en: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
uk: Дружні кочівники приєднуються до Вас.

en: An abandoned village is here.
uk: Пустий хутір.

en: You have unleashed a horde of barbarians!
uk: Ви знайшли армію дикунів!

en: Your %s has been killed by barbarians!
uk: Ваш загін %s знищено дикуни!

en: The loss of %s has inspired partisans!
uk: Втрата %s надихнула партизанів!

en: ?nationset:Core
uk: Основні

note: TRANS: Description of 'Core' nation set in default rulesets. ; If you have translated all of the nations in the extended set, not ; just these core nations, feel free to discard the words about ; localization, rather than translating literally.
en: A small set of playable nations that should be fully localized into languages other than English.
uk: Малий набір народів для гри; мав би бути повністю перекладеним з англійської.

en: ?nationset:Extended
uk: Розширений

note: TRANS: Description of the 'Extended' nation set in default rulesets, ; which contains all nations that come with Freeciv. ; If you have only translated the Core nations, replace this ; description to say so rather than making it a literal translation. ; Conversely, if you have translated everything,
en: The complete set of playable nations; this allows for larger games or more variety, but not all of these may have been localized into languages other than English.
uk: Повний набір гральних націй; дозволяє проводити більші ігри з більшим різномаїттям, але всіх їх треба повністю локалізувати (можуть бути не перекладені і не адаптовані, крім англійської).

en: ?nationgroup:Medieval
uk: Середньовічні

en: ?nationgroup:Early Modern
uk: Ранні сучасні

en: ?nationgroup:African
uk: ?nationgroup:Африканські

en: ?nationgroup:American
uk: Американські

en: ?nationgroup:Asian
uk: ?nationgroup:Азіатські

en: ?nationgroup:European
uk: Європейські

en: ?nationgroup:Oceanian
uk: ?nationgroup:Океанські

en: ?nationgroup:Imaginary
uk: Уявні

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)  However, it does not affect citizens made unhappy by military activity.
uk: Розважає городян, роблячи 3 нещасних городян задоволеними. (4 після відкриття Електрики.) Втім, не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій.

en: Reduces the corruption in a city by 50%, and makes the revolt cost of the city 4 times bigger. (These effects are redundant in your capital city.)
uk: Зменшує корупцію в місті на 50%, і робить кошт повстання в 4 рази вищим. (Ефекти надмірні для столиці).

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Hydro Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Hydro Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
uk: Збільшує дію Фабрик та Заводів на виробництво в місті, і також зменшує кількість забруднення від цьоговиробництва. Гідроелектростанція сукупно з одним  - з Фабрикою або з Заводом разом дають приріст виробництва на 75%, відносно чистого виробництва без них, даючи лише 75% забруднення, що дає Теплостанція; Фабрика, Завод та ГЕС разом дають 150% приросту виробництва, і забруднення на рівні 50% до еквівалетної сукупності з Теплостанцією.

en: In each city, only one Power Plant, Hydro Plant, Nuclear Plant, or Solar Plant can take effect at any one time.
uk: В кожному місті може бути лише одна електростанція - Гідро, Тепло, Атомна чи Сонячна.

en: Increases the science output in a city by 100%.
uk: Підвищує розвиток науки у місті на 100%.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city, and also reduces the amount of pollution generated by that production.  A Nuclear Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements, while giving pollution only 75% of the equivalent combination with a Power Plant; a Nuclear Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus with pollution only 50% of the equivalent combination with a Power Plant.
uk: Збільшує дію Фабрик та Заводів на виробництво в місті, і також зменшує кількість забруднення від цьоговиробництва. Атомна Електростанція сукупно з одним  - з Фабрикою або з Заводом разом дають приріст виробництва на 75%, відносно чистого виробництва без них, даючи лише 75% забруднення, що дає Теплостанція; Фабрика, Завод та АЕС разом дають 150% приросту виробництва, і забруднення на рівні 50% до еквівалетної сукупності з Теплостанцією.

en: A Nuclear Plant has a small risk of suffering a nuclear accident, which can lead to fallout and reduce the city's population.
uk: Завжди є малий ризик ядерної катастрофи на Атомній станції- це може призвести до випадіння радіоактивних опадів і зменшення населення міста.

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% production bonus, and under Monarchy a +50% production bonus.
uk: За Деспотизму місто з палацом набуває +75% бонус до виробництва, а за Монархії +50%.

en: Increases the effect of Factory and Mfg. Plant on the shield production of a city.  A Power Plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 75% production bonus over the level without any of these improvements; a Power Plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 150% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
uk: Збільшує виробництво на Фабриках та Заводах у місті: Фабрика та Теплостанція разом дають приріст виробництва на 75% від рівня без жодної з будівель, Фабрика, Завод та Теплостанція разом дають 150% приросту виробництва. Додаткове виробництво може призвести до того що місто буде виробляти більше забруднення.

en: Together with a Library, a Research Lab increases the science production of a city by 200%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 450%.
uk: Разом з Бібліотекою, Дослідна лабораторія збільшує розвиток науки у місті на 200%. Разом з Бібліотекою та Університетом, Дослідна лабораторія збільшує розвиток науки у місті на 450%.

en: Makes one unhappy citizen content.  The Mysticism advance doubles this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
uk: Нейтралізує одного нещасного у місті. Знання Містицизму подвоює цей ефект. Разом з Містицизмом та Оракулом, 4 нещасних нейтралізуються. Не впливає на нещасних внаслідок військових дій.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 250%.
uk: Разом з Бібліотекою, Університет збільшує наукову діяльність у місті на 250%.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities.
uk: Міські будівлі, що зазвичай потребують 1 гривню на утримання, утримуватимуться безкоштовно, в усіх Ваших містах.

en: Your reputation and goodwill among other nations is recovered twice as fast.
uk: Ваша репутація та престиж серед інших націй зростає удвічі швидше.

en: Boosts science production by 100% in every city you control that has a University.
uk: Підвищує розвиток науки на 100% у кожному Вашому місті з Університетом.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. Makes all your new military sea units veterans (for all your cities).
uk: Надає усім вашим морським підрозділам 1 додатковий хід. Робить усі нові військово-морські підрозділи ветеранами (в усіх містах).

en: Gives all your sea units 2 additional movement points.
uk: Надає всім Вашим морським підрозділам 2 додаткові ходи.

en: Makes two additional unhappy citizens content in every city with a Temple.  Does not affect citizens made unhappy by military activity.
uk: Нейтралізує додатково 2 нещасних у кожному місті з Церквою. Не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій.

en: The amount of stored food lost when one of your cities grows or shrinks is reduced by 25%.  This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.  Cumulative with Granary.
uk: Кількість втрат збереженої їжі при зростанні чи зменшенні ваших міст буде зменшено на 25%. Це допомагає місту швидше рости та легше переносити голод. Кумулятивно з Амбаром.

en: Boosts science production in each city with a Research Lab by 100%.
uk: Збільшує розвиток науки в усіх містах з Дослідною Лабораторією на 100%.

en: All your new military land units start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened). The chance of a land unit getting the next veteran level after a battle increases by half.
uk: Усі Ваші нові сухопутні підрозділи починають з додатковим рівнем ветерана (діє разом з Бараками; з обома загони починають Загартованими). Шанс, що сухопутний підрозділ після битви стане ветераном наступного рівня, збільшується на половину.

en: Coinage
uk: Монетний двір

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
uk: Це не є звичайна будівля. Навпаки, встановлення виробництва у місті на Монетний двір, має на меті перетворення усього виробництва у прибуток (гроші, монети!).

en: Each scientist adds three points to your empire's research output per turn.
uk: Кожен науковець додає за хід три пункти до досліджень.

en: Each tax collector produces three extra gold for your treasury per turn.
uk: Кожен податківець додає до скарбниці три золотих за хід.

en: Classic ruleset
uk: Класичний Набір правил

note: TRANS: year label (Common Era)
en: CE
uk: н.е.

note: TRANS: year label (Before Common Era)
en: BCE
uk: до н.е.

en: Pestilence
uk: Пошесть

en: Nuclear Accident
uk: Атомна аварія

en: Highest Peak
uk: Найвища вершина

en: Deep Trench
uk: Глибока впадина

en: Scorched Spot
uk: Попелище

en: Frozen Lake
uk: Замерзле озеро

en: ?citystyle:ElectricAge
uk: Вік Електрики

en: Increases units' vision when in fortresses.
uk: Покращує зір підрозділів в укріпленнях.

en: Allows establishing one more trade route from each city.
uk: Дозволяє встановлювати ще один торговий шлях від кожного міста.

en: Allows Workers and Engineers to build airbases and buoys.
uk: Дозволяє Робітникам та Інженерам будувати авіабази та буї.

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to upgrade roads to railroads.
uk: Дозволяє Поселенцям, Робітникам, Інженерам модернізувати дороги до залізниць.

en: NoPollution
uk: БезЗабруднення

en: Inaccessible
uk: Непрохідна.

en: No unit can enter this terrain, nor can any city work its tiles.
uk: Жоден загін не може зайти на цю місцевість, і міста не можуть обробити.

en: Lake
uk: Озеро

en: Lakes are substantial bodies of fresh water.
uk: Озера - це великі скупчення прісної води.

en: Shallow oceans are mostly found near coastlines, and are often rich sources of food and other resources.
uk: Мілководдя знаходиться, переважно, біля узбережжя, і часто є багатим джерелом харчів та інших ресурсів.

en: Deep Ocean
uk: Глибокий океан

en: Deep oceans cover much of the world away from coastlines, and only seaworthy units (not including Triremes) can travel on them.
uk: Глибокі океани вкривають значну частину світу подалі від узбережжя, і лише морські підрозділи (окрім Трирем) можуть подорожувати ними.

en: Buoy
uk: Буй

en: Ruins
uk: Руїни

en: Ruins mark the former site of a city that was destroyed or abandoned. They have no effect on gameplay.
uk: Руїни позначають розташування давніх міст, знищених або покинутих. Вони не впливають на ігровий процес.

en: Building roads on river tiles requires knowledge of Bridge Building. City center tiles automatically get roads (unless they are on a river tile and you do not yet know Bridge Building).
uk: Будівництво дороги на річці потребує знання мостобудування. Центри міст автоматично отримують дороги (хіба вони на річках,а Ви ще не знаєте Будівництва Мостів).

en: hardened
uk: загартований

en: elite
uk: елітний

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Trireme
uk: Триремні

en: Settlers are one of the key units in the game, as they are your main means of founding new cities.
uk: Поселенці один з ключових загонів у грі. Вони головні засновники міст.

en: ?unit:Workers
uk: Робітники

en: Workers can build airbases and buoys, which Settlers cannot. Workers must be on board a ship to build buoys.
uk: Робітники можуть будвати авіабази і буйки, а Поселенці ні. Робітники мають бути на борту корабля, щоб збудувати буї.

en: Engineers are similar to Workers, but they work twice as fast and move twice as fast. Engineers may also perform major terrain transformations which are beyond the capabilities of Workers and Settlers, such as converting Tundra into Desert, or even Ocean into Swamp in some circumstances (when on board an ocean-going vessel, on a tile surrounded by sufficient existing land). See the Terrain Alterations section for more details.
uk: Інженери подібні до Робітників, але вони вдвічі швидше працюють та рухаються. Інженери також можуть виконувати великі перетворення місцевості поза можливостями Поселенців та Робітників, наприклад, змінити Тундру на Пустелю, чи навіть Океан на Болото, за деяких умов (коли на борту океанського судна, на клітині достатньо оточеній  сушею). Див. розділ Перетворення місцевості для додаткової інформації.

en: TIP 1:  Upgrade Workers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Workers.
uk: Порада 1: За можливості, модернізуйте Робітників до Інженерів, бо Інженери потребують стільки ж ресурсів, як і звичайні Робітники.

en: TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Workers units will be upgraded for free.
uk: Порада 2: Якщо вам вдалося збудувати Майстерню Леонардо, дослідіть Вибухівку до того, як Майстерня застаріє. Таким чином, можна модернізувати Робітників безкоштовно.

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, but may not enter deep ocean tiles.
uk: Трирема - це перший корабельний підрозділ. Він може діяти як транспортний корабель, а також має зародкові можливості нападу, але не може рухатися по глибокому океану.

en: The Caravel replaces the Trireme and can enter any ocean tile.
uk: Каравела замінює Трирему і може рухатися по всьому океану.

en: On impact, the blast will destroy any unit in an area 3 tiles wide (3x3 squares for rectangular grids), including friendly units. Any city within the blast area loses half its population, and land tiles within the blast area are subject to nuclear fallout.
uk: При ударі, вибух знищить всі загони на площі шириною 3 поля (квадрат 3х3) для карт з прямокутною сіткою), включаючи дружні підрозділи. Будь-яке місто в зоні вибуху втратить половину населення, і на клітинки суші на площі вибуху випаде радіація.

en: TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers, Workers, and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
uk: Підказка 2: може статись ситуація, що ви вторглися в ворожу країну великими силами, але ворожі міста занадто сильні. Перед тим як застосувати Ядерну зброю, зберіть гурт Поселенців, Робітників і/або Інженерів коло міста і будьте готові зчистити радіацію, того ж ходу, коли вона випала! Це мінімізує шанси ядерної зими. Еко-дружні атомні бомби!

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:secretary
uk: секретар

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:envoy
uk: уповноважений

note: TRANS: diplomatic rank
en: ?diplomatic_rank:ambassador
uk: посол

en: Diplomats can also perform a number of actions in another player's city, although each Diplomat may attempt only one action. Most of these actions have a chance of failure. Also, any enemy Diplomats or Spies in the city will oppose hostile actions, as will the enemy Leader in games with leaders; in this case, either your unit or the defending unit will die (if you go up against the Leader you will always die). If the defending unit dies, you lose one movement point and may try again.
uk: Дипломати також можуть здійснити ряд дій в містах іншого гравця, проте кожен дипломат лише одну. Більшість цих дій мають шанс невдачі. Також, розміщені  в місті ворожі Дипломати і Шпики протистоятимуть ворожим діям; в цьому разі, або ваш загін або оборонець загине. Якщо захисник гине, ви втрачаєте очко руху і можете спробувати ще раз.

en: Diplomats built under a Communist government will start at the first veteran level (secretary).
uk: Дипломати збудовані за Комунстичного уряду, почнуть з першим ветеранським рівнем (секретар).

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:informant
uk: інформатор

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:handler
uk: виконавець

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:agent
uk: агент

note: TRANS: Spy veteran level
en: ?spy_level:spymaster
uk: майстер-шпик

en: Spies built under a Communist government will start at the first veteran level (handler).
uk: Шпигуни збудовані за Комунsстичного уряду, почнуть з першим ветеранським рівнем (виконавець).

en: Caravans can establish trade routes with your own cities or those of other nations (even enemies) by traveling to them. A route's ongoing revenue is doubled if the two cities involved are on different continents, and doubled again if the cities are from different civilizations. This last condition means the net benefit to your civilization of a trade route is the same regardless of whether you own both cities or only one of them; if you only own one city, trade in each city is doubled, but you only get the benefit from one end of the route.
uk: Каравани вміють встановлювати торгові шляхи як з вашими містами, так і з іноземними, (навіть з ворогами) подорожуючи до них. Бариші від поточного шляху подвояться, якщо міста-учасники на різних континентах, і ще вдвічі зростуть, коли належать різним цивілізаціям. Остання умова значить, що чистий прибуток Вашої цивілізації з торгового шляху такий же, незважаючи на те чи є ви власником обох міст, чи одного; якщо ви володієте одним - торгівля в обох містах подвоюється, але ви отримуєте прибуток лише з одного кінця торгового шляху.

en: Initially cities can support a maximum of two trade routes. Knowledge of the technologies Magnetism and The Corporation each increase this limit by one; knowing both allows cities to support four trade routes each.
uk: Спочатку міста можуть підтримувати не більше двох торгових шляхів. Знання Магнетизму та Корпорацій, кожне збільшують обмеження на одиницю; знаючи обидві технології, дає містам можливість мати чотири торгових шляхи.

en: ?unit:Leader
uk: Ватажок

en: This is you. If you lose this unit, you lose the game. So don't.
uk: Це Ви. Якщо втратите цей підрозділ, Ви програєте гру. Тож не втрачайте.

en: AWACS
uk: Літак спостереження

en: The AWACS (Airborne Warning and Control System) is an airplane with an advanced radar that can determine the location of enemy units over a wide area.
uk: Літак спостереження (повітряна система нагляду і попередження) - це літак з потужним радаром що може визначити розташування ворожих загонів на широких просторах.

en: Allows a city to grow larger than size 8 and reduces the chance of plague within the city. After Industrialization is researched this effect of the Aqueduct is reduced.
uk: Дозволяє місту ростати понад 8 розмір, та зменшує ризик пошесті в місті. Після Індустріалізації цей ефект Водогону зменшується.

en: A Sewer System is required for a city to grow larger than size 12.
uk: Каналізація потрібна місту аби вирости більшим ніж 12-й розмір.

en: Hospital
uk: Лікарня

en: A Hospital is used to treat the ill, and sometimes for medical research. A city with a Hospital is less likely to suffer from plagues.
uk: Шпиталь використовується для лікування хворих, та інколи для медичних досліджень. Місто зі Шпиталем менше страждатиме від пошестей.

en: Genetic Lab
uk: Генетична лабораторія

en: In a Genetic Laboratory medicaments can be researched. The possibility for plagues within the city is reduced.
    A Genetic Laboratory allows the genetic optimization of plants and animals. The food output is increased by 25% if the city size exceeds 20.
uk: У Генетичній Лабораторії досліджуються медикаменти. Імовірність пошесті в місті зменшується.
    Генетична Лабораторія дозволяє генне модифікування рослин і тварин. Виробництво їжі зростає на 20%, якщо розмір міста перевищує 20.

en: If a metropolis (city size > 30) has a Mass Transit and a Super Highway the city radius is further increased.
uk: Якщо метрополія (місто розміром > 30) має Громадський Транспорт і Супер Шосе, радіус міста ще більше виросте.

en: Allows a city to grow larger than size 12. Pre-requirement is an Aqueduct for a city to grow larger than size 8. The Sewer System further reduces the chance of a plague.
uk: Дозволяє місту рости в розмірах понад 12. Спершу потрібен Водогін для росту міста понад 8. Каналізація додатково зменшує ризик пошесті.

en: The work of the priests also reduces the effect of plague in the city.
uk: Робота священника також зменшує ризикпошесті в місті.

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in each of your cities (including citizens unhappy about military activity). It further reduces the possibility for an illness in the city.
uk: Це неймовірне технологічне досягнення робить одного нещасного задоволеним в усіх Ваших містах (включно з нещасними внаслідок військових дій). Також зменшує ризик хвороб в місті.

en: Experimental ruleset
uk: Експериментальний набір правил

en: Under Anarchy, technology cannot be lost due to lack of upkeep.
uk: За Анархії, не можна втратити технологію через нестачу утримання.

en: Allows Settlers, Workers and Engineers to upgrade railroads with maglev.
uk: Дозволяє Поселенцям, Робітникам та Інженерам покращувати залізниці до маглев.

en: Roads allow your land units to move more quickly, and allow heavy Big Land units such as Catapults and Freight to travel through otherwise difficult terrain such as Mountains and Forest. On some terrain, roads also provide a trade bonus.
uk: Дороги прискорюють рух ваших підрозділів, і дозволяють Великим Наземним загонам, до прикладу Катапультам і Дальнобійникам мандрувати непрохідною місцевістю - Лісом чи Горами. На деяких місцевостях дороги дають торгові бонуси.

en: Once you learn the Railroad technology, you may upgrade your roads to railroads. Units travel considerably faster along railroads than along roads.
uk: Після того як винайшли Залізницю, можна покращувати дороги до залізниць. Загони ходять значно швидше по залізіницях ніж по дорогах.

en: Maglev
uk: Маглев

en: With sufficient technology, you may build magnetic levitation systems along your railroad routes. Land units expend no movement points when riding a maglev; you may ride indefinitely. (As may your enemies!)
uk: Маючи достатньо технологій, можна будувати системи магнітної левітації вздовж залізниць. Сухопутні загони не витрачають ходів при русі по маглеву. Ви можете їздити ним скільки завгодно. (Втім, Ваші вороги теж так можуть!)

en: Your regular railroads are still used to carry heavy Big Land units for which the maglev system is unsuitable, and they continue to provide production and trade bonuses.
uk: Великі Наземні підрозділи продовжують їздити звичайними залізницями, бо їх не може перевезти МагЛев. Залізниці і надалі приносять бонуси виробництву та торгівлі.

en: City center tiles with railroads are automatically upgraded to maglev when you learn about Superconductors.
uk: Поля центру міст з залізницями автоматично покращуютья до маглев, коли Ви вивчаєте Надпровідники

en: Any land terrain type may have a River on it. A River adds 1 trade to the resources produced by that tile. It also increases a tile's defense factor by 50%.
uk: Будь яка територія суходолу може містити Річку. Річка додає 1 торгівлю до ресурсів, що виробляються на цій території. Крім того, захисний фактор підвищується на 50%.

en: Land units may move along rivers for faster travel (but not diagonally), and heavy Big Land units such as Catapults and Freight may travel along them through otherwise difficult terrain. Triremes may also travel up rivers (although later boats cannot).
uk: Врешті, наземні підрозділи можуть рухатися вздовж річки швидше (але не по діагоналі); Великі наземні загони рухаються здовж неї через інакше непрохідні землі. Триреми, також можуть рухатися річками (проте пізніші човни вже ні).

en: Roads, railroads, and maglev can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology.
uk: Дороги , залізниці і маглеви можна будувати на річках лише за умови відкриття вашою цивілізацією технології Мостобудування.

note: TRANS: "Big Land" is a unit class, like Land or Sea. Big Land units TRANS: cannot move into rough terrain. Unit class names are used TRANS: adjectivally. TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Big Land
uk: Великий наземний

note: TRANS: Worker veteran level
en: ?worker_level:apprentice
uk: підмайстер

note: TRANS: Worker veteran level
en: ?worker_level:journeyman
uk: мандрівник

note: TRANS: Worker veteran level
en: ?worker_level:master
uk: майстер

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city -- they automatically assume defensive positions in the surrounding countryside -- but only under these conditions:
     - Guerilla Warfare must be known by at least one player.
     - At least three quarters of the citizens must have your nationality.
     - You must know about Communism and Gunpowder.
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
uk: Коли ворог захоплює Ваше місто - кілька загонів партизанів надається безоплатно, вони автоматично займають захисні позиції в навколишній сільській місцевості. Але лише за наступних умов:
     - Партизанську війну має знати хоча б однин гравець.
     - Ви повинні бути гравцем котрий заснував це місто.
     - Ви повинні знати про Комунізм та Порох.
     - Маєте правити Демократією чи Комунізмом.

en: Paratroopers are experts at airborne attacks. From a friendly city or airbase, Paratroopers who have not expended any movement points can paradrop directly to any tile in range (even onto ships), and be immediately ready to act there. (Beware dropping into unseen territory, as Paratroopers landing on a tile occupied by enemy units are easy targets!)
uk: Десантники - це спеціалісти повітряно-десантних атак. З дружнього міста чи авіабази, поки ще не витратили рухів, Десантники можуть парашутуватись на будь-яке поле вдалину (навіть на кораблі), і без затримки будуть готові діяти там.(Стережіться висадки їх на невидиму зараз місцевість, бо Парашутисти, що приземляються на поле зайняте ворожими загонами будуть легкою здобиччю!)

en: The Trireme is your first boat unit. It can act as a transport ship and has rudimentary offensive capabilities, and unlike later boats can travel on rivers, but it may not enter deep ocean tiles.
uk: Трирема - це перший корабельний підрозділ. Він може діяти як транспортний корабель, а також має зародкові можливості нападу, на відміну від пізніших кораблів може рухатись річками, але не може заходити в глибокий океан.

en: The Freight is twice as fast alternative to the Caravan, but unable to move at all outside flat terrains and roads.
uk: Дальнобійник вдвічі швидша заміна Каравану, але не може рухатись поза рівною місцевістю та дорогами.

en: Allows a city to grow larger than size 8. (A Sewer System is required for a city to grow larger than size 16.)
uk: Дозволяє місту вирости понад розмір 8. (Щоб місто змогло вирости у більшим 16-го розіміру, потрібна Каналізація.)

en: These larger cities enjoy increased defense (+50%) against both land and sea units; however, such large settlements have a small risk of fire, which can destroy buildings in the city.
uk: Більші міста мають бонус (+50%) проти сухопутних та морських загонів, проте, таким великим поселенням притаманний деякий ризик виникнення пожеж, які можуть знищити будівлі.

en: Starting at size 5, growing cities incur an increasing risk of plague due to overcrowding; an Aqueduct reduces that base chance by 30%.
uk: Починаючи з 5-го розміру, зростаючі міста піддаються ризику пошесті через перенаселення; Водогін зменшує базовий шанс на 30%.

en: Building an Aqueduct in a city without access to a lake or river requires knowledge of Construction, and it costs more to build and maintain.
uk: Будівництво Водогону в місті без доступу до озера чи річки потребує знання Коструювання, і обійдеться дорожче - і збудувати і утримувати.

en: Aqueduct, Lake
uk: Водогін, Озеро

en: Aqueducts in cities with access to a lake require no special technology and are cheap to build and maintain.
uk: Водогони в містах з доступом до озера не потребують окремих технологій і дешеві в побудові та утриманні.

en: Aqueduct, River
uk: Водогін, Ріка

en: Aqueducts in cities with access to a river require no special technology and are cheap to build and maintain.
uk: Водогони в містах з доступом до річки не потребують окремих технологій і дешеві в побудові та утриманні.

en: Increases the luxury and tax output in a city by an additional 50%. With both a Bank and a Marketplace in a city, the total bonus is 100%.
uk: Збільшуе розкіш та збір податків у місті на додаткових 50%. З Банком і Ринком сукупний приріст для міста буде 100%.

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city; however, it does not affect citizens made unhappy by aggression. Knowledge of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content, except under Communism.
uk: Собор робить 3 нещасних громадян міста нейтральними, допомагаючи підтримувати спокій; втім, він не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій.  Відкриття Теології збільшує ефективність Собору на 1.  крім як за Комунізму.

en: City Walls make it easier to defend a city. They add a +100% bonus to the intrinsic defense strength of units within the city against land units (that is a two-thirds increase for small cities, or a one-half increase for cities larger than size 8), but are ineffective against airborne and sea units. City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is defeated by a land unit.
uk: Міські Мури допомагають захищати місто. Вони дають 100% додачу до захисту підрозділів у місті проти сухопутних загонів (це двохтретинне збільшення для малих міст, або полуторне для міст більших за 8). Вони неефективні проти повітряних і морських підрозділів. Міські стіни також запобігають втратам мирного населення, що стаються при знищенні захиснків сухопутними військами.

en: Gives a +100% bonus to the intrinsic defense strength of units within a city when defending against enemy ships. For small cities the defense strength is doubled by this improvement; for cities larger than size 8, it is increased by two-thirds.
uk: Дає +100% додачу до сили захисту внутрішнім оборонцям міста, проти нападів ворожих кораблів. Для менших міст сила захисту подвоюється, цею будівлею, для міст більших за 8, збільшуєтьсч на дві третіх.

en: Amphitheater
uk: Амфітеатр

en: Halves all kinds of waste in a city (corruption, production waste, and food waste). In your capital, corruption and production waste is eliminated. A Granary together with a Courthouse in a city will eliminate food waste.
uk: вполовинює всі типи втрат в місті (корупція, виробничі втрати і втрати їжі). У столиці, хабарництво і виробничі втрати знешкоджуються. Амбар вкупі з Судом в місті забирають втрати їжі.

en: Also makes one unhappy citizen content (unless that citizen is unhappy about military activity), and makes the revolt cost of the city 4 times bigger.
uk: Також задовльняє одного незадоволеного (якщо це не через військові дії). Також збільшує вартість повстання у місті в 4 рази.

en: Increases the shield production in a city by 25%, or 50% with an electrical plant of any kind in the same city.
uk: Підвищує виробництво в місті на 25%, або 50% з електростанцією будь-якого виду в тому ж місті.

en: This increase in production may contribute significantly to pollution; a Factory also increases the pollution caused by the population of the city.
uk: Це збільшення виробництватакож робить суттєвий вплив на забруднення. Також Фабрика збільшує забіруднення від населення міста.

en: When any small city grows or shrinks, 10 food points are saved; this helps cities to grow faster and more easily withstand famine. With a Granary this is extended to cities of size 4 and above. (10 food points is half what a small city needs to grow, but more points are needed for later growth steps.)
uk: Коли мале місто росте чи зменшується, 10 одиничок іжі зберігаються, це помагає містам рости швидше і легше переносити голод. З Амбаром це поширюється на міста 4-го розміру і більше. (10 од іжі - половина потрібного містечку для росту, але значно більше потрібно на пізніших кроках зростання.)

en: A Granary also halves the food wasted in cities far from your capital. Together with a Courthouse it eliminates food waste.
uk: Також Амбар вполовинює втрати їжі в містах далеко від столиці. Разом з Судом викорінює втрати іжі.

en: TIP: to maximise the speed with which a city grows, you should build a Granary before it grows larger than size 4.
uk: Підказка: для максимізації швидкості росту міста, треба будувати Амбар до того як виросте більшим за 4-й розмір.

en: Any kind of electrical plant increases the shield production effects of any Factory or Mfg. Plant in its city by 25% each. Thus, an electrical plant in combination with either a Factory or Mfg. Plant gives a 50% production bonus over the level without any of these improvements; an electrical plant, Factory, and Mfg. Plant together give a 100% production bonus. The extra production may lead to the city generating more pollution.
uk: Будь-яка електростанція збільшує ефекти виробництва Фабрики чи Заводу на 25%. Так електростанція з Фабрикою чи Заводом дадуть 50% додачу до виробництва порівняно з їх відсутністю; електростанція фабрика і завод разом дадуть 100% приріст. Додаткове виробництво може призвести до того що місто вироблятиме більше забруднення.

en: However, a Hydro Plant also reduces the pollution associated with shield production to 50% of its normal value, or 25% in combination with a Recycling Center; pollution is reduced further for the player who owns the Hoover Dam. (A Hydro Plant's effect is the same as that of a Nuclear Plant; with the Hoover Dam, its effect is increased to that of a Solar Plant.)
uk: Проте гідростанція, ще й зменшує забруднення від виробництва(щитів) до 50% від норми, або до 25% разом з Переробним Комбінатом; забруднення скоротиться ще для гравця, який володіє Дамбою Гувера. (ефекти гідростанції такі ж як і в  атомної станції; з Дамбою Гувера стануть як в Сонячної Станції).

en: Increases the science output in a city by 50%, or by 100% once the Great Library has been built by any player.
uk: Підвищує розвиток науки в місті на 50%, або на 100% коли хтось збудує Велику Бібліотеку.

en: Reduces the pollution generated by the population in a city; this building counteracts the additional pollution associated with any two other buildings.
uk: Скорочує забруднення вироблене населенням міста. Ця будівля знешкоджує додаткове забруднення пов’язане з двома іншими будівлями.

en: Increases the shield production in a city by an additional 25%, or 50% with an electrical plant of any kind in the same city; this effect is cumulative with that of a Factory.
uk: Підвищує виробництво в місті на додаткових 25%, або на 50% з електростанцією будь-якого виду в тому ж місті; цей ефект сукупний з таким же від Фабрики.

en: With sufficient shield production, cities with a Manufacturing Plant can produce up to two units each turn (but only single units of types which cost population).
uk: З достатнім рівнем виробництва (щитів), міста з Заводом можуть випускати до двох загонів на хід (але лише один для типу загонів, що коштують населення).

en: This increase in shield production may contribute significantly to pollution; a Manufacturing Plant also increases the pollution caused by the population of the city.
uk: Це збільшення виробництва буває також суттєво збільшує забруднення, до того ж Завод підвищує забруднення спричинене населенням міста.

en: However, a Nuclear Plant also reduces the pollution associated with shield production to 50% of its normal value, or 25% in combination with a Recycling Center. (Its effect is the same as that of a Hydro Plant.)
uk: Проте, Атомна Станція (АЕС) зменшує забруднення від виробництва до 50% від нормального значення,або до 25% сукупно з Переробним Комбінатом . (ЇЇ дія така ж як і в ГЕС.

en: Offshore Platforms also increase the pollution caused by the population of the city.
uk: Прибережні платформи збільшують забруднення спричинене населенням.

en: Makes a city the capital and the center of your government. Waste in other cities (corruption, production waste, and food waste) is often related to how far away from the capital they are. On top of this, corruption and production waste in your capital itself is half of what it would otherwise be (and a Courthouse will eliminate it entirely).
uk: Робить місто столицею та центром Вашого уряду. Втрати (корупція, втрати виробництва, втрати іжі) в інших містах залежать від того, як далеко від столиці вони знаходяться. Поверх цього корупція і втрати виробництва у, власне, столиці - половина від тих, що могли б бути (Суд прибере їх повністю).

en: Under Despotism the city containing the palace gains a +75% gold bonus, and under Monarchy a +50% gold bonus.
uk: За Деспотизму місто з палацом набуває +75% премії до золота, а за Монархії +50%.

en: A Police Station neutralizes any unhappiness caused by one military unit in its city. It also makes up to 2 more unhappy citizens content provided they are not unhappy about aggression.
uk: Поліцейський Відділок знешкоджує нещастя спричинене одним військовим загоном в його місті. Також робить 2 нещасних задоволеними, за умови, що вони нещасні не через агресію.

en: Building a Recycling Center reduces the amount of pollution generated by shield production in a city by 50%, or by an additional 25% in cities with another building which reduces pollution (Nuclear Plant, Hydro Plant, or Solar Plant).
uk: Будівництво переробного комбінату зменшує забруднення від виробництва в місті на 50%, або на додаткових 25% в містах з іншою будівлею, що зменшує забруднення (АЕС,ГЕС чи сонячна електростанція).

en: Increases the science output in a city by an additional 50%, or by 100% once the Internet wonder has been built by any player.
uk: Підвищує розвиток науки у місті на додаткових 50%, чи на 100%, коли чудо Інтернет збудує хоч один гравець.

en: The total bonus is 150% if a Library, a University and a Research Lab are all present in the same city, increasing to 300% once the Great Library, Isaac Newton's College, and the Internet have all been built.
uk: Повна премія буде 150%, якщо Бібліотека, Університет і Дослідна Лабораторія вже всі є в місті, збільшуючись до 300%, коли Велика Бібліотека, Коледж Ісаака Нютона та Інтернет вже всі збудовані.

en: Doubles the intrinsic defense strength of units within a city when defending against aircraft (including helicopters).
uk: Подвоює захист усіх підрозділів у місті від атак повітряних військ (включно з вертольотами).

en: Together with an Aqueduct, allows a city to grow larger than size 16, and further reduces the chance of a plague (by 30% of the base chance).
uk: Разом з водогоном дозволяє місту зростати розмірами понад 16, і ще сильніше зменшує ризик пошесті.

en: However, a Solar Plant also reduces the pollution associated with shield production to 25% of its normal value, or eliminates it entirely in combination with a Recycling Center.
uk: Проте Сонячна Електростанція зменшує забруднення зв’язане з виробництвом до 25% його нормальної величини, або ж, знешкоджує його повністю, працюючи в поєднанні з Переробним Комбінатом.

en: Increases the luxury and tax output in a city by an additional 50%, or 100% if Super Highways are also in the city. A Marketplace, Bank, and Stock Exchange together in a city yield a total bonus of 150%; adding Super Highways yields a total of 200%.
uk: Збільшує віддачу містом податків і розкошу на додаткових 50%, або 100%, якщо Супершосе теж є в місті. Ринок, Банк і Біржа всі разом видають загальний бонус у 150%, додача ще і Супершосе разом дасть 200%.

en: Also doubles the effect of any Stock Exchange in the city (increasing luxury and tax output by an additional 50%).
uk: Подвоює дію Біржі в місті (збільшуючи вихід розкошів і податків на додаткових 50%).

en: Super Highways also increase the pollution caused by the population of the city.
uk: СуперШосе також збільшує забруднення, спричинене населенням.

en: Makes one unhappy citizen content. The Mysticism advance doubles this effect (except under a Communist government). With both Mysticism and the Temple of Artemis, 4 citizens are made content (3 under Communism). Does not affect citizens made unhappy by aggression.
uk: Нейтралізує одного нещасного у місті. Знання Містицизму подвоює цей ефект. (крім комінстичного уряду). Разом з Містицизмом і Храмом Артеміди, 4 нещасних задовольняються (за Комунізму три). Не впливає на нещасних внаслідок військових дій.

en: Increases the science output in a city by an additional 50%, or by 100% once Isaac Newton's College has been built by any player.
uk: Підвищує розвиток науки у місті на 50, або на 100%, коли Коледж Ісаака Ньютона збудований хоч яким гравцем.

en: The total bonus is 100% if a Library and a University are present together in the same city, increasing to 200% once the Great Library and Isaac Newton's College have both been built.
uk: Повна премія буде 100%, якщо Бібліотека і Університет вже є в місті, збільшуючись до 200%, коли Велика Бібліотека, Коледж Ісаака Нютона вже обидва збудовані.

en: The entire map becomes permanently visible to the player who owns it -- the player always has up-to-date knowledge of all terrain and cities (but not units) despite fog-of-war.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
uk: Уся мапа стає постійно видимою гравцю, який цим володіє -- гравець завжди має поточні дані про всі землі та міста (але не підрозділи), незважаючи на туман війни. Дозволяє всім гравцям почати будівництво частин зорельота (якщо вони знають необхідні технології).

en: Completion of the Apollo Program also allows nuclear-armed powers to declare war without provocation, regardless of the existence of the United Nations, and AI players will no longer be friendly towards the owner of the United Nations or the Eiffel Tower.
uk: Завершення Програми Аполо, також дозволяє силі з ядерною зброєю проголошувати війну без провокації, незалежно від існування Об’єднаних Націй чи Ейфелевої Вежі.

en: In every city with a Stock Exchange, city improvements which would normally have an upkeep of 1 become free of upkeep. (Communist governments inherently give this benefit, so there is no bonus under Communism.)
uk: В кожному місті з Біржею, міські будівлі, що зазвичай потребують 1 гривню на утримання, утримуватимуться безкоштовно, у всіх Ваших містах на тому ж континенті. (Комуністичні уряди за своєю суттю дають це благо, тому бонуса за комунізму нема).

en: Upon completion of this wonder, tax collector specialists' gold output increases to 3 permanently for every nation.
uk: По закінченню цього чуда, видача збирачів податків стає 3, для всіх націй.

en: Each tile worked by the city where this wonder is built produces one extra research point.
uk: Кожна оброблена клітинка навколо міста з цим Дивом видає додаткову одиничку досліджень.

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. All your cities generate 1 extra science bulb.
uk: Подорож Чарлза Дарвіна спричинила відкриття походження видів, що будо надихнуло велику впевненість в науку. Всі ваші міста генерують додаткову бульку науки.

en: Upon completion of this wonder, scientist specialists' research output increases to 3 permanently for every nation.
uk: Після завершення цього Чуда, видача дослідження спеціаліста-науковця виростає до 3 назавжди, для всіх націй.

en: AI nations are more inclined to be friendly and forgiving toward the owner of this wonder (until the Apollo Program is completed). It also reduces the pollution caused by the population; it counteracts the pollution associated with a single building in each of your cities.
uk: Народи ШІ стають більш дружніми і всепрощальними до власника цього чуда (поки не збудують Програму Аполо). Також зменшує забруднення спричинене населенням; протидіє забрудненню пов’язаному з однією будівлею у кожному з ваших міст.

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter 4 extra research points every turn to its city.
uk: Дає негайне відкриття гравцеві,що це збудує, і по тому 4 додаткових очки досліджень для свого міста кожного ходу.

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Libraries for every player.
uk: Завершення цього дива назавжди подвоює ефект Бібліотеки для кожного гравця.

en: Increases the defense of all your cities by adding a +50% bonus to its units' intrinsic defense strength against land units (this is cumulative with any City Walls), and preventing the loss of population which occurs when a defending unit is defeated by a land unit.
uk: Збільшує захист всіх ваших міст додаючи +50% бонус до сили захисту внутрішніх загонів проти сухопутних військ (поєднується з міськими стінами),також запобігають втратам мирного населення, що трапляються при знищенні захисних підрозділів сухопутними військами.

en: Makes one unhappy citizen content in every city of the player that owns it (not including citizens unhappy about aggression). This wonder also makes two content citizens happy in the city where it is located (4 extra luxury points).
uk: Робить одного нещасного задоволеним в кожному місті гравця,який цим володіє (не включаючи нещасних внаслідок військових дій). Це чудо також робить двох задоволених щасливими в місті де побудоване (4 додаткових розкошів).

en: Acts as a Hydro Plant in the city where it is built, and reduces pollution from shield production by a further 25% in all cities with Hydro Plants, making them equivalent to Solar Plants.
uk: Діє як ГЕС в місті де збудоване, і зменшує забруднення від виробництва ще на 25% у всіх містах з Гідростанціями, роблячи їх еквівалентами Сонячних станцій.

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter 6 extra research points every turn to its city.
uk: Дає негайне відкриття гравцеві, що йогозбудував і крім того 6 додаткових одиниць досліджень щоходу своєму місту.

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Universities for every player.
uk: Завершення цього чуда назавжди подвоює дію Університетів для всіх гравців.

en: Makes one content citizen happy in every city of the player that owns it (2 extra luxury points per city).
uk: Робить одного задоволеного городянина щасливим в кожному місті гравця-власника (2 додаткових розкоші на місто).

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 1 -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by a single military unit (except under Democracy, where a single unit makes two citizens unhappy). Under governments where unit upkeep is paid in gold, it gives two free gold per city towards upkeep every turn.
uk: Зменшує кількість нещасних з причини агресивного розміщення військових підрозділів міста на 1 -- іншими словами, нейтралізує нещасність, спричинену одним військовим підрозділом( крім Демократії, коли один загін робить двох громадян нещасними). За урядів де утримання загону платиться золотом, дає дві гривні золота на місто на утримання військ щоходу.

en: Gives all your sea units 1 additional movement point (except Triremes while moving on rivers). Makes all your new sea units veterans (for all your cities).
uk: Надає усім Вашим морським підрозділам 1 додатковий рух (крім Трирем, коли вони рухаються річками). Робить усі нові морські загони ветеранами (у всіх Ваших містах).

en: Gives all your sea units 1 additional movement point. The chance of a sea unit getting the next veteran level after a battle increases by half.
uk: Надає усім Вашим морським підрозділам 1 додатковий рух. Шанс того, що морський підрозділ стане ветераном наступного рівня після бою, збільшується на половину.

en: TIP: if you're behind in research, this can help you catch up, by reducing the cost of technologies that other players already know.
uk: Підказка: якщо ви позаду в дослідженнях, це може врятувати вас, зменшуючи вартість технологій, котрі вже відомі іншим гравцям.

en: Doubles the base effect of Cathedrals. This makes 3 additional unhappy citizens content in each city with a Cathedral; however, it does not affect citizens made unhappy by aggression.
uk: Подвоює дію Собірів. Робить 3 додаткових нещасних городян задоволеними в кожному місті з Собором.  Втім, не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій.

en: Mausoleum of Mausolos
uk: Мавзолей Мавзолоса

en: With this wonder, City Walls and Courthouses each make one unhappy citizen content in their city, unless that citizen is unhappy about aggression. Also, none of the owner's cities can be incited to revolt.
uk: З цим дивом, міські Мруи і Суди кожне роблять одного нещасного задоволеним у свому місті, хіба городяни нещасні через військові дії. Також жодне з міст власника неможна підбурити до бунту.

en: Statue of Zeus
uk: Статуя Зевса

en: Temple of Artemis
uk: Храм Артеміди

en: Makes 2 additional unhappy citizens content in every city with a Temple. Does not affect citizens made unhappy by aggression.
uk: Нейтралізує додатково 2 нещасних у кожному місті з Храмом. Не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій.

en: Each tile around the city where this wonder is built that is already generating some shield output produces one extra shield resource. Under Despotism or Tribal governments, the Pyramids cancel the penalty to worked tiles with output greater than 2 (for all kinds of output), as if all your cities were always celebrating.
uk: Кожна клітинка навколо міста з цим Дивом, що вже виробляє щити дасть один додатковий ресурс(щит). За Деспотизму і Родового ладу, підраміди знімають штрафи оброблюваних клітин з видачею більшою за 2 (для всіх форм виробітку), ніби всі ваші міста постійно святкуюють.

en: Internet
uk: Інтернет

en: Gives an immediate technology advance to the player that builds it, and thereafter all cities on the map are continuously visible to its owner despite fog-of-war.
uk: Дає миттєве технологічне відкриття гравцеві, який його збудував, а також всі міста на карті постійно видимі власнику, незважаючи на туман війни.

en: Completion of this wonder permanently doubles the effect of Research Labs for every player.
uk: Завершення цього чуда назавжди подвоює дію Дослідних Лабораторій для всіх гравців.

en: Gives 1 additional luxury to every city, and 6 luxuries to the city where it is located.
uk: Дає 1 додатвову розкіш кожному місту і 6 розкошів місту де знаходиться.

en: Upon completion of this wonder, entertainer specialists' luxury output increases to 3 permanently for every nation.
uk: Після закінчення цього дива, виробіток розкошів спеціалістом-артистом зростає до 3 назавжди для всіх націй.

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy. It also allows unprovoked declaration of war regardless of any senate instituted by a Democracy or Federation government or by the United Nations.
uk: Дозволяє Вам обирати будь яку форму правління, включаючи ті, що ще не досліджені Вашою цивілізацією, і без перехідного періоду Анархії. Також дає неспровоковане проголошення війни незалежно від сенату, за Демократії чи Федеративного уряду, чи навіть Об’єднаних націй.

en: All your new military land units start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened).
uk: Усі Ваші нові сухопутні підрозділи починають з додатковим рівнем ветерана (діє разом з Бараками; з обома загони починають Загартованими).

en: Creates a world senate that prevents unprovoked declaration of war by any nuclear-capable nation (that is, any nation with knowledge of Nuclear Fission, once the Manhattan Project has been built). AI players are more inclined to be friendly and forgiving toward the owner of this wonder. These effects last until the Apollo Program is completed.
uk: Створює світовий сенат, що може запобігти неспровокованому оголошенню війни будь-якою потенційно-ядерною державою (саме так, будь-яка нація, що знає Ядерний Розпад, після того як збудували Проект Манхетен). Гравці-ШІ більш схильні до дружби і пробачення власнику цього дива. Це діє поки Програма Аполлон буде завершена.

en: Also, if any player's city is in disorder for more than two turns in a row, that player's government falls (even for governments other than Republic and Democracy).
uk: Також, якщо в місті будь-якого гравця заворушення тривають більше двох ходів підряд уряд гравця буде скинутий (навіть для урядів не-Республік і не-Демократій).

en: Neutralizes the unhappiness caused by one aggressively deployed military unit per city. Under Democracy, it additionally halves the unhappiness caused by military units (reducing it to the same level as a Republic).
uk: Зменшує кількість нещасних з причини відсутності військових підрозділів у місті на 1. При Демократії додатково вполовинює нещасність спричинену військовими підрозділами (зменшуючи її до такого ж рівня як в Республіки).

en: Each entertainer produces two luxury points for their city per turn, increasing to three once any player has built Shakespeare's Theater. See the section on Happiness for the effects of luxury points.
uk: Кожен артист виробляє для свого міста два пункти розкоші за хід, збільшуючи до трьох, після того як хтось збудує Театр Шекспіра. Щоб дізнатися про ефекти пунктів розкоші, див. розділ Щастя.

en: Each scientist adds two points to your empire's research output per turn, increasing to three once any player has built Darwin's Voyage.
uk: Кожен науковець додає до досліджень імперії два пункти за хід, росте до трьох, як тільки хтось збудує подорож Дарвіна.

en: Each tax collector produces two extra gold for your treasury per turn, increasing to three once any player has built A.Smith's Trading Co.
uk: Кожен податківець додає до вашої скарбниці дві гривні за хід, збільшуючи до трьох, коли будь-який гравець збудує Торгову Компанію Адама Сміта.

en: Civ2Civ3 ruleset
uk: Набір правил Civ2Civ3

en: Tribal
uk: Родово-Племінний

en: Under a Tribal government, you are part ruler of your people. Your control over your citizens is maintained largely by spiritual counsel.
uk: За Родово-Племміного ладу, ви - частковий керівник свого народу. Ваш контроль над громадянами значною мірою здійснюється духовною мудрістю.

en: Compared to Tribalism, a Despotic economy is more trade-oriented.
uk: Поріняно з родово-племінною, економіка деспотії більш торгово-направлена.

en: Monarchy gives low unit upkeep costs.
uk: Монархія дає низький кошт утримання загонів.

en: Communism is a good government for maximizing shield production, and for large empires.
uk: Комунізм добрий устрій для максимізації виробництва, і для великих імперій.

en: Fundamentalism is a good government for maximizing gold, and its Fanatics are useful in wartime, but it has a heavy penalty to technological progress.
uk: Фундаменталізм добрий устрій для максимізації золота, а його Фанатики стануть у пригоді під час війни; але він має значні штрафи на технологічний розвиток.

en: Federation
uk: Федерація

en: Federalism is a system in which the power to govern is shared between national and provincial governments.  This decentralization minimizes the corruption and waste caused by distance to capital, and avoids separatist movements.
uk: Федерація - це система управління з розподілом між загальнодержавним і провінційним урядами. Така децентралізація мінімізує корупцію і втрати спричинені віддалю до столиці, і запобігає сеператистським настроям та рухам.

en: * Cities produce an extra trade point for every worked land tile that is already producing trade.
    * Celebrating cities produce a further trade point for every worked tile (land or water) which is already producing trade. (Cities below size 3 will not celebrate.)
    * Each city can support one unit for free; further units each cost 1 shield per turn.
    * Each city tolerates a single aggressively deployed military unit; each further unit causes 1 unhappy citizen.
    * Base corruption is 25%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of The Corporation).
    * Base production waste is 5%. This increases with distance from the capital (half as fast with knowledge of Trade).
uk: * Міста виробляють одне додаткове очко торгівлі для кожної клітини, що вже дає торгівлю. 
    * Святкуючи міста виробляють ще одне додаткове очко торгівлі для кожної клітини, що вже дає торгівлю. (Міста менші за третій розмір не святкують.)
    * Кожне місто безоплатно утримує один підрозділ; наступні загони кожен коштують 1 щит за хід.
    * Кожне місто стерпить один агресивно розміщений загін; кожен наступний  робить одного громадянина нещасним.
    * Початковий рівень корупції 25%, росте з відстанню до столиці (вполовину повільніше зі знанням Корпорацій).
    * Базові втрати виробництва 5%, ростуть з віддаленістю столиці (наполовину помаліше, коли відома Торгівля).

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness; citizens become very upset during wars.
uk: За Демократії, громадяни правлять прямим голосуванням з усіх питань. Демократія дає найвищий з можливих рівень торгівлі, але також і найбільший потенціал для нещастя; громадяни легко стають дуже засмученими протягом воєн.

en: Enables movement of nuclear units.
uk: Дозволяє рух атомних загонів.

en: Allows irrigation without an adjacent water source, improves the effect of Amphitheaters, and increases city vision radius.
uk: Дохволяє орошення без прилеглого джерела води, покращує дію Амфітеатрів, і збільшує радіус видимості міст.

en: Makes it possible for Engineers to transform terrains.
uk: Уможливлює перетворення місцевості для Інженерів

en: Halves the upgrade cost of your units.
uk: Вполовинює вартість модернізації підрозділів.

en: Reduces the risk of plague in your cities by 30% of the base chance (this is additive with the benefits of any buildings).
uk: Зменшує ризик пошесті в містах на 30% від базового шансу (це додається до благ, які дають інші будівлі)

en: Allows Settlers, Migrants, Workers and Engineers to upgrade roads to railroads.
uk: Дозволяє Поселенцям, Робітникам та Інженерам модернізовувати дороги залізниць.

en: For Despotism or Tribal governments, cancels the penalty to worked tiles with output greater than 2 (as if all your cities were always celebrating).
uk: Для Деспотизму або Родово-Племінного устроїв, скасовує штраф на оброблювані поля з виходом більшим ніж 2 (ніби всі Ваші міста постійно святкують).

en: Doubles movement of nuclear units.
uk: Подвоює рухи ядерних загонів.

en: Halves the corruption of trade related to distance from the capital (or eliminates it for Federation governments).
uk: Вполовинює корупцію в торгівлі, залежну від віддалі до столиці (або взагалі знімає її при Федеративному устрої).

en: Halves the waste of production related to distance from the capital.
uk: Вполовинює втрати виробництва з віддаленням від столиці.

en: Sea
uk: Море

en: Rivers bring fertile soil to deserts; on a desert river not already benefiting from an oasis, building irrigation will yield two extra food resources rather than the usual one.
uk: Річки приносять родючий ґрунт до пустель; на пустельній річці, незбагаченій оазою, будівництво іригації видасть дві додаткових їжі замість звичної одної.

en: Cities built in hills are at risk of earthquakes, which can interrupt a city's current project.
uk: Міста на горбах в зоні ризику від землетрусів, що можуть перервати їх поточне будівництво.

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic. Big Land units may not move into jungle without a road.
uk: Джунглі  - заполонена рослинами місцевість, дещо непридатна для сільського господарства. Великі наземні загони не можуть заїхати в джунглі без дороги.

en: Land units that move into mountains can see an extra space, but a fast land unit ending its turn in mountains without a road will start its next turn with one fewer movement point. Big Land units may not move into mountains without a road.
uk: Сухопутні підрозділи, які стають на гори бачать далі (мають кращу видимість), а швидкі наземні загони, що закінчать хід на горах без дороги почнуть наступний хід з меншими на одиницю очками руху. Великі наземні підрозділи не можуть зайти в гори без дороги.

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic. Big Land units may not move in swamps without a road.
uk: Болота перенасичені водою, що робить їх непридатними для сільського господарства. Великі сухопутні загони не можуть заходити на болота без дороги.

en: On some terrains, roads also provide a trade bonus.
uk: На деяких місцевостях дороги дають надбавку до торгівлі.

en: Any land terrain type may have a River on it. A River adds 1 trade to the resources produced by that tile. It also increases a tile's defense factor by 25%.
uk: Будь яке поле суходолу може містити Річку. Річка додає 1 торгівлю до ресурсів, що виробляються на цій місцевості. Крім того, захисний фактор підвищується на 25%.

en: Roads and railroads can only be built on River tiles if your civilization has learned Bridge Building technology. Fortresses and Airbases cannot be built on River tiles.
uk: Шляхи та Залізниці можна будувати на річках лише за умови відкриття вашою цивілізацією технології Мостобудування. Фортеці та аеродроми не можна збудувати на полях з річкою.

en: Cities built on or next to rivers incur a small risk of flooding, which will destroy stored food.
uk: Міста збудовані впритул до річки піддаються маленькому ризику підтоплення, яке знищить запаси їжі.

en: Attack value halved when attacking Destroyer.
uk: Значення нападу вполовинюється, коли атакує Есмінця.

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Small Land
uk: Малий Сухопутний

note: TRANS: Unit class: used adjectivally
en: ?unitclass:Merchant
uk: Торговий

en: TIP: optimal production of Settlers occurs in cities of at most size 4, or cities with a Granary of at most size 6.
uk: Підказка: оптимально виготовляти Поселенців в містах не більше 4-го розміру, або містах з Амбаром не більших за 6-й розмір.

en: Migrants
uk: Емігранти

en: With knowledge of Fusion Power, Engineers may also perform more radical terrain transformations than Workers, Settlers, or Migrants, with the "transform" order. Examples include conversion of Tundra into Plains, or even Ocean into Swamp in some circumstances (when on board an ocean-going vessel, on a tile surrounded by sufficient existing land). See the Terrain Alterations section for more details.
uk: Зі знанням Атомного розпаду Інженери також зможуть виконувати більш значні перетворення місцевості наказом "перетворити", на що не вистачає можливостей в Поселенців, Мігранітв та Робітників. Наприклад, змінити Тундру на Рівнини, або навіть Океан в Болото, з адеяких обставин (на борту океанського судна, на клітині оточеній достатньою кількістю суші). Див. розділ Перетворення територій для додаткової інформації.

en: Archers fight with bows and arrows and have a good offensive value.
uk: Лучники воюють луками та стрілами; у них хороший рівень атаки.

en: Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any upkeep nor causing military unhappiness.  Instead, each unit reduces the population by 1.
uk: Фундаменталістські нації можуть утримувати Фанатичні загони безоплатно і без спричинення військового нещастя. Натомість кожен загін зменшує населення на 1.

en: The Mechanized Infantry has the strongest inherent defensive strength of any land unit, and is very fast on roads and easy terrain, but it is hindered rather than helped by rough terrain (it cannot move into mountains, swamps, or jungles), and it is only available near the end of the technology tree.
uk: Мотопіхота має найбільший захист зі всіх наземних підрозділів, і дуже швидка на дорогах і відкритій місцевості, але їй складно на грубій місцевості (не може заїхати на гори, болота чи джунглі) і доступна лише наприкінці технологічного розвитку.

en: Chariots are horse-pulled war wagons. They have a stronger attack than Horsemen, but their speed comes at a cost: they are more expensive to build, they cannot take advantage of terrain to defend themselves, they cannot move in rough terrain (mountains, swamps, and jungles) without roads, and they cannot be transported by sea using early ships (Triremes and Caravels).
uk: Колісниці - це бойові візки на кінній тязі, сильніші за вершників, але їх швидкість має ціну: їх дорожче будувати, не мають переваг захисту на місцевості, не можуть зайти в важкодоступні регіони (гори, болота, джунглі) без доріг, і їх не можуть перевозити ранні кораблі (Триреми і Каравели).

en: Elephants are towering animals trained for war that are often used as powerful shock troops.
uk: Слони - це велетенські тварини, натаскані для військових дій, часто використовуються як потужні війська для нападу.

en: Armors are motorized war wagons that are faster, stronger, and can take more damage than any mounted unit. However, they are less adaptable to very rough terrain (they cannot move into mountains, swamps, or jungles without roads), and unable to use less rough terrain to improve their defense.
uk: Танки - моторизовані воєнні візки, швидші, сильніші і витримають більше пошкоджень за будь-який комонний загін. Проте, вони менш пристосовувані до дуже важкопрохідних місцевостей (не можуть заїхати на гори, болота, чи джунглі, без доріг), і не здатні скористатись рівнішими землями для покращення свого захисту.

en: While powerful, Catapults (and their successors) are bulky and awkward; they require roads to move in rough terrain (mountains, swamps, and jungles), are difficult to defend, and are too big for early ships (Triremes and Caravels).
uk: Хоч і потужні, Катапульти громіздкі і дивні; вимагають доріг для руху по нерівній місцевості (гори, болота, джунглі), їх важко захищати, і вони завеликі для ранніх кораблів (Трирем і Каравел).

en: Cannons are large firearms that can fire heavy projectiles over long distances. As with the catapults they replace, they are very strong attackers but equally weak defenders and will need an escort to be effective, and have limited mobility.
uk: Гармати - це велика вогнепальна зброя, здатна стріляти важкими снарядами на велику відстань. Як і Катапульти,яких вони заміняють, вони дуже сильні в нападі, але настільки ж слабкі в захисті, тож для ефективності їм потрібен супровід, і вони помало рухаються.

en: The artillery is an upgraded cannon. As with its predecessors, it is a very strong attacker but equally weak defender and will need an escort to be effective, and has limited mobility.
uk: Артилерія - це покращена гармата. Як і попередники, вона дуже сильна в нападі, але настільки ж слабка у захисті, тож потребує супроводу для ефективності і має обмежену рухливість.

en: Howitzers are upgraded artillery with improved defensive as well as offensive capabilities. However, they still have the limited mobility of their predecessors.
uk: Гаубиці - це модернізована артилерія, з покращеними атакою та захистом. Призначені переважно для навісної стрільби із закритих вогневих позицій, поза прямою видимістю цілі. Як і попередники, вона має обмежену рухливість.

en: A Bomber's attack against units on land is a bombard attack; against units on water it has a regular attack.
uk: Атака Бомбардувальника проти загонів на суші має тип бомбардування; проти підрозділів на воді звичайний напад.

en: A Helicopter's attack against units on land is a bombard attack; against units on water it has a regular attack.
uk: Атака Вертольота проти загонів на суші має тип бомбардування; проти підрозділів на воді звичайний напад.

en: The Caravel is a sailing ship that can enter any ocean tile.
uk: Каравела - вітрильник, що може рухатися по всьому океану.

en: The Galleon is a pure transport ship, the first which can transport large wheeled units. It cannot attack other ships, though it may still defend itself when attacked.
uk: Галеон - це чисто транспортний корабель, перший з тих що можуть перевозити великі колісні загони. Не може нападати на інші кораблі, але, все-таки, здатний захиститися від нападу.

en: The Frigate is a specialized ship with a strong offensive value, and can attack units on land, but it cannot transport units.
uk: Фрегат - спеціалізований корабель з сильним нападом, і може нападати на загони на суші, але не може перевозити підрозділи.

en: The Ironclad is an armored ship, more sturdy than the Frigate.
uk: Броненосець - це броньований корабель, значно міцніший ніж Фрегат.

en: An improved Ironclad, with better move rate and vision. Anti-submarine weapons double its defense against Submarines.
uk: Покращений Броненосець, швидший та з ширшим оглядом. Глибинна зброя подвоює захист від Підводних Човнів.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports and Submarines.
uk: Порада: Швидкий корабель для полювання на ворожі Транспорти і Підводні Човни.

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player. However, without further technology they cannot move on their own.
uk: Можна збудувати Ядерні загони коли в Вас є потрібне відкриття, і чудо Проект Манхетен вже хтось збудував. Поте без подальших технологій вони не можуть рухатись самостійно.

en: With Advanced Flight, all Nuclear units (including those already built) gain a range of 8 movement points, and Rocketry increases this to 16.
uk: З Дальніми Польотами всі Ядерні загони (включаючи вже збудовані) отримують дальність 8 очок руху, а Ракетобудування збільшує її до 16.

en: TIP:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of cleanup units next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs! This minimizes the chance of nuclear winter. Eco-friendly nukes!
uk: Підказка : може статись ситуація, що ви вторглися в ворожу країну великими силами, але ворожі міста занадто сильні. Перед тим як застосувати Ядерну зброю, зберіть гурт чистильних загонів навколо міста і будьте готові зчистити радіацію, того ж ходу, коли вона випала! Це мінімізує шанси ядерної зими. Еко-дружні атомні бомби!

en: Many covert actions may be attempted even in peacetime, but the more aggressive actions will be discovered and cause diplomatic incidents, giving an excuse for the breaking of treaties by a Federation or Democracy, or a nuclear-armed regime otherwise restrained by the United Nations.
uk: Багато таємних операцій, можна здійснити навіть в мирний час, але більш ворожі дії будуть викриті, і спричинять дипломатичні інциденти, що дасть привід Республікам і Демократіям розірвати угоди, або навіть застосування ядерної зброї, яке раніше стримувалось ООН.

en: If a foreign unit is alone on a tile, you may attempt to bribe it with your Diplomat. By paying a sum of gold the unit will immediately become yours; the exact sum depends on the status of the unit and that of the civilization owning it. However, units belonging to Republican or Democratic governments cannot be bribed. Bribery when not at war will cause a diplomatic incident.
uk: Якщо іноземний загін один на полі, можна спробувати його підкупити Дипломатом.  Отримавши певну суму золотом загін негайно стає Вашим; точна сума залежить від статусу загону і цивілізації-власника. Проте, загони, що належать Республікам чи Демократіям не можна підкупити. Підкуп не під час війни викликає дипломатичний інцидент.

en:  - "Establish Embassy": This action always succeeds, and gives permanent contact with the city's owner, as well as intelligence on their tax rates and technology. Each player you have an embassy with that knows a technology reduces that technology's research cost to you.
uk:  - "Заснувати посольство": Ця дія завжди успішна; вона дає постійний контакт з власником міста, а також відомості про рівень їхніх податків і технологій. Кожен гравець, до якого надіслане посольство, який знає невідому вам технологію зменшує її наукову вартість для вас.

en:  - "Incite a Revolt": In return for gold a foreign city will change allegiance and join your empire, bringing along all nearby units that call it home, but reducing its size by 1. Units in other cities remain in the enemy's control, but units outside cities are lost to both players. The exact sum depends on the status of the city and that of the civilization that owns it. It is not possible to incite a rebellion in a capital, or in any city governed by a Federation or Democracy. Incitement may be attempted in peacetime, but will cause a diplomatic incident.
uk:  - "Підбурити Повстання": За гроші, іноземне місто змінить підданство та приєднається до вашої імперії, разом з усіма своїми підрозділами, що перебувають поблизу, але зі зменшенням населення на 1. Підрозділи у інших містах залишаються під контролем ворога, а підрозділи поза містами не дістаються нікому. Точна сума залежить від статусу міста та цивілізації, яка ним володіє. У столиці або за демократичного чи федеративного устрою революцію здійснити неможливо. Цю дію можна спробувати здійснити в мирний час, але це спричинить дипломатичний інцидент.

en: Diplomats built under Communist or Federation governments will start at the first veteran level (secretary).
uk: Дипломати збудовані за Комунізму або Федерації почнуть ветеранами першого рівня (секретар).

en: Spies built under Communist or Federation governments will start at the first veteran level (handler).
uk: Шпигуни збудовані за комуністичного чи федеративного правління, починають з першим ветеранським рівнем (виконавець).

en: A Caravan carries goods or material for trading with other nations, or to help build wonders in your own cities.
uk: Караван перевозить товари чи матеріали для торгівлі з далекими містами та іноземними державами, або ж для допомоги будівництву чудес у ваших містах.

en: A Caravan sent to one of your own cities that is building a wonder can add 50 shields towards its production. If your city is not building a wonder, the Caravan can take no special action.
uk: Караван відправлений до одного з ваших міст, що будує диво, може додати 50 щитів до виробництва. Якщо місто не будує чуда, то караван не може здійснити жодних спеціальних дій.

en: Connect to Freeciv Server
uk: Під’єднатися до сервера Freeciv

en: Freeciv Server Selection
uk: Вибір сервера Freeciv

en: Verify Password
uk: Підтвердіть пароль

en: Freeciv Server List
uk: Список серверів Freeciv

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
uk: Сервер                              Порт  Версія      Стан    Гравців  Інфо

en: The following clauses have been agreed upon:
uk: Наступні положення були погоджені:

en: Erase clause
uk: Видалити пункт

en: Shared vision
uk: Спільне бачення

en: Goto and Close
uk: Йти та закрити

en: Select Unit(s)
uk: Обрати підрозділи

en: Variant:
uk: Варіант:

en: Movement/Defense:
uk: Рух/Захист:

en: Food/Resources/Trade:
uk: Їжа/Ресурси/Торгівля:

en: Road Result/Time:
uk: Шлях Рез/Час:

en: Irrig. Result/Time:
uk: Зрошення Рез/Час:

en: Mine Result/Time:
uk: Шахта Рез/Час:

en: Trans. Result/Time:
uk: Зміна Рез/Час:

en: Select a city:
uk: Оберіть місто:

en: Select destination:
uk: Оберіть ціль:

en: Unit Commands
uk: Команди підрозділу

en: Make new homecity
uk: Змінити домівку

en: Where to Display Messages
uk: Де показувати повідомлення

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
uk: Вив = вікно виводу, Пов = вікно повідомлень,
    Від = відкрити вікно

note: TRANS: the space prepending "Out" is necessary
en:  Out Mes Pop
uk:  Вив Пов Від

en: Rates
uk: Ставки

en: Select tax, luxury and science rates:
uk: Оберіть податки, розкіш та рівень науки:

en: Help:
uk: Допомога:

en: Citizen governor...
uk: Громадський губернатор...

en: Add Preset
uk: Додати предустановку

en: Remove Preset
uk: Видалити предустановку

en: Control City
uk: Контролювати Місто

en: Release City
uk: Звільнити Місто

en: Minimal Surplus:
uk: Мінімальний надлишок:

en: Factor:
uk: Фактор:

en: Remove preset?
uk: Видалити предустановку?

en: City Options
uk: Опції міста

en: Make new citizens into:
uk: Робити нових городян:

en: Auto-attack vs land units:
uk: Автоатакувати сухопутні підрозділи:

en: Auto-attack vs sea units:
uk: Автоатакувати морські підрозділи:

en: Auto-attack vs air units:
uk: Автоатакувати авіаційні підрозділи:

en: Auto-attack vs helicopters:
uk: Автоатакувати Гелікоптери:

en: Popup
uk: Відкрити

en: Change All...
uk: Змінити всі

en: Configure...
uk: Конфігурувати

en: Configure Cities Report
uk: Конфіругувати Звіт Міст

en: Set columns shown
uk: Встановити стовбці для показу

en: Change Production Everywhere
uk: Змінити виробництво всюди

en: From:
uk: З:

en: To:
uk: До:

en: Building Name       Count Cost Total
uk: Назва будівлі       Кільк Кошт Загал

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
uk: Тип підрозділу      Модерніз Виготовл  Активні  Виробниц   Їжа

en: Available worklists
uk: Доступні списки робіт

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename worklist
uk: Перейменувати список робіт

en: Insert
uk: Вставити

en: Delete
uk: Видалити

en: Orders
uk: Наказ

en: Reports
uk: Звіти

en: Editor
uk: Редактор

en: Select new production
uk: Оберіть нове будівництво

en: Production Worklist
uk: План будівництва

en: Current worklist
uk: Поточний список робіт

en: Available targets
uk: Доступні цілі

en: Prepend
uk: Вставити перед

en: Up
uk: Вище

en: Down
uk: Нижче

en:   Ok
uk:  Ок

en: Show future targets:
uk: Показати майбутні цілі:

en: Trade Routes
uk: Торгові шляхи

en: Darn
uk: Дідька

en: Your Unit Has Arrived
uk: Ваш підрозділ прибув

en: Your New Government
uk: Ваша нова форма правління

en: Select government type:
uk: Оберіть устрій:

en: Choose unit activity:
uk: Оберіть діяльність підрозділу

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now ... Go give 'em hell!
uk: Freeciv є вільною програмою, тож Ви можете вільно розповсюджувати її, але
    з урахуванням деяких застережень; Дивіться розділ "Копіювання" у Допомозі.
    А тепер задайте їм перцю!
    Слава Україні! Героям слава!

en:  Sell
uk:  Продати

en: Rename...
uk: Перейменувати

en: Activate Units
uk: Активізувати

en: Unit List...
uk: Список підрозділів

en: City Options...
uk: Опції міста

en:  Buy
uk:  Купити

en: Change...
uk: Змінити

en: Worklist...
uk: Плани будівництва...

en: Supported units:
uk: Підтримувані загони:

en: Units present:
uk: Присутні загони:

en: Select nation and name:
uk: Виберіть націю та ім'я:

en: Pick Name
uk: Оберіть ім'я

en: Select your sex:
uk: Оберіть вашу стать:

en: Male
uk: Чоловік

en: Select city style:
uk: Оберіть тип міст:

en:  Ok
uk:  Ок

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
uk: Ім'я             Нація        Посольство Дипл.Стан     Бачення  Репутація     Стан     Хост

en: Intelligence
uk: Розвідка

en: Cancel pact
uk: Розірвати угоду

en: Goto location
uk: Йти до

en: Popup City
uk: Відкрити місто

note: TRANS: Game state for local server
en: Pregame
uk: Перед грою

en:   Name             Ready  Leader           Nation          Team
uk: Ім'я              Готовність Лідер          Нація          Команда

en: Take Player
uk: Взяти гравця

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization. You compete against several opponents to found cities, use them to support a military and economy, and finally to complete an empire that survives all encounters with its neighbors to emerge victorious. Each opponent may be either another human or be controlled by the computer. All players begin at the dawn of history with a handful of units -- typically with an explorer and a couple of settlers in 4000 BCE -- and race to expand outward from those humble beginnings.
uk: Freeciv - це походова стратегічна гра, в якій кожен гравець є лідером цивілізації. Ви змагаєтеся проти кількох опонентів, засновуючи міста та використовуючи їх для підтримки військового і економічного розвитку, щоб створити імперію, яка витримає всі зіткнення зі своїми сусідами, та врешті переможе. Кожен суперник може керуватися або іншою людиною, або комп'ютером. Усі гравці починають на початку історії з кількома підрозділами -- як правило, дослідником та парою поселенців у 4000 р. до н.е. - і з цих скромних маєтків починається боротьба за розвиток.

en: Achieving success requires a balance between economic expansion, military strength, and technological development. Not only must you develop all three in concert to both expand and successfully defend your empire, but any of the three may provide victory over your opponents:
uk: Досягнення успіху вимагає балансу між економічним розвитком, військовою силою та технологічними дослідженнями. Потрібно розвивати всі три напрямки не лише щоб розширювати та успішно захищати свою імперію, але й тому що кожен з трьох може забезпечити перемогу над суперниками:

en:  - As in other games of conquest and expansion, you are declared the winner by default once the last city and unit of every other civilization is destroyed.
uk:  - Як і в інших іграх про завоювання та експансію, Ви проголошуєтеся переможцем щойно останні міста та підрозділи всіх інших цивілізацій буде знищено.

en:  - Once technological progress has brought you into the space age, you may launch a spacecraft destined for Alpha Centauri; the first civilization whose craft reaches the system wins.
uk: - Щойно технологічний прогрес приведе Вас до космічної ери, Ви можете запустити космічний корабель на Альфу Центавра; перша цивілізація, чий корабель досягне цієї зоряної системи, переможе.

en:  - In the absence of other means to determine victory, the game will end after 5000 turns if no spacecraft have yet been launched. The surviving civilizations are then rated, and the one with the highest score is the winner.
uk:  - За відсутності інших способів визначити переможця, та якщо космічний корабель не було запущено, гра закінчиться після 5000 ходів. Буде визначено рейтинг цивілізацій, які вижили, і та, в якої він буде найвищим, переможе.

en: A word of warning: Freeciv is highly customizable, both through run-time configuration and through custom rulesets which can change almost any aspect of the game rules. This help system tries to adapt to different rules, but may not completely cover rulesets which are very different from the classic rules.
uk: Попередження: Freeciv дуже змінювана, двома шляхами - через конфігурацію під час роботи і через модифіковні набори правил, які можуть змінити майже будь-який аспект правил гри. Ця система допомоги старається пристосуватись до різних правил, але може не повністю покривати набори правил, котрі дуже відрізняються від класичних правил.

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
uk: Безумовно кожна гра різна, але існує базова стратегія якої дотримєються більшість гравців, особливо на початку гри.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
uk: Ці кроки можуть різнитися в залежності від опцій сервера, але, в цілому, це:

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Improving the land.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Interacting with other players (diplomacy).
     8. Exploring the world.
     9. Things to keep in mind.
    10. Making your own strategy for the game.
uk:  0. Вибір місця для першого міста.
     1. Дослідження околиць.
     2. Захист міст.
     3. Формування перших підрозділів.
     4. Покращення земель.
     5. Де будувати міста.
     6. Як дбати про міста.
     7. Стосунки з іншими гравцями (дипломатія).
     8. Дослідження світу.
     9. Про що варто пам'ятати.
    10. Створення власної стратегії для гри.

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
uk:  0. Обрати розміщення першого міста.
    
        Розпочніть гру з УВАЖНОГО вивчення земель навколо аби знайти гарне місце для будівлі першого міста. Застерігаю - вивчення хуторів може бути дещо небезпечним, деякі з них містять дикунські загони. Будуйте місто поблизу від ресурсів та, можливо, ближче до океану. Майте на увазі - місто яке Ви збудуєте першим буде Вашою столицею! Ідеальним є баланс між якістю місця для розміщення та розміщенням першого міста якнайшвидше.

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
uk:  1. Дослідити територію.
    
        Після заснування столиці, у ній розпочнуть готуватись військові загони. Ці загони можуть бути використані для розвідки Вашого континенту. Пам'ятайте, це досить ризиковано залишати місто без охорони, тож по можливості залишіть перший загін воїнів у місті, а для розвідки використовуйте наступних. Якщи Ви розпочали гру з Дослідником, використовуйте його для розвідки місцевості!

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
uk:  2. Захистити міста.
    
        На цьому етапі захищайте міста завжди залишаючи в них захисний підрозділ. Коли Ваша цивілізація здобуває нові знання, щоб будувати нові загони з більшою силою захисту, замінюйте застарілі загони новими, аби бути впевненими, що міста максимально захищені. Найчастіше використовувані для захисту підрозділи (за зростанням сили): Воїни, Фаланга, Пікінери, Мушкетери та Стрільці.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a land unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
uk:     Зауважте, що при деяких формах правління, військові загони у місті чи поза ним можуть збільшувати або створювати нещастя. Також пам'ятайте, якщо загін у місті він отримує 50% захисний бонус, нібито його укріплено. Коли засноване нове місто, в ньому розпочинається будівництво найкращого з доступних захисних загонів з наведеного списку.

en:  4. Improving the land.
    
        Each city has an area of land around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This output can be increased by using Workers (or Settlers) to improve the land close to your cities.  The land can be improved with irrigation (increasing food), roads (allowing units to move faster and increasing trade), and mines (increasing production), among other improvements.
uk:  4. Покращення земель.
    
        Кожне місто має навколо себе землі, які можна використати для вирощування їжі, виробництва товарів і торгівлі. Цей виробіток можна збільшити, направивши Робітників (чи Поселенців) покращувати землі коло міст. Їх можна покращити дорогами (загони рухатимуться швидше і дальше), зрошенням (збільшує їжу), шахтами (збільшують виробництво), тощо.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
uk:  5. Визначити де будувати міста.
    
        Найкраще розташувати місто нелегка задача. Місто, що розташоване поблизу моря легше захопити ворогу, але також воно може слугувати портом для морських підрозділів. (Воно також зазвичай потребує прибережного захисту.) Найкраща стратегія це збудувати там декілька міст, майте на увазі, що Вашим ворогам буде важче знайти міста, якщо Ви не будете будувати іх на березі моря.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the land around the city is being used.  You can assign your citizens to the land, or they can be specialists that contribute to your civilization in other ways.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximize growth, trade and production.
uk:  6. Як дбати про міста.
    
        У кожному місті є городяни. Кількість городян залежить від населення міста. Коли Ви клацнете по місту, то побачите, як використовуються землі навколо міста. Ви можете відправити городян на обробку земель, або вони можуть бути спеціалістами - науковцями, шоуменами чи податківцями, і служити Вашій цивілізаціїв інший спосіб. Особливо на початку гри, слід особливо подбати, аби усі городяни були зайняті, щоб максимізувати ріст міста, торгівлю та виробництво.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the land by clicking on the occupied land tile.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
uk:     Якщо виробляється забагато їжі, городян можна зняти з землі, клацнувши на зайнятій клітинці, та перенаправити на інші вищезазначені цілі

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the land, the citizens will be rearranged to maximize food production.
uk:     Якщо ви повернете усіх ваших городян у місто та потім клацнете правою кнопкою миші на центральній клітинці, городяни будуть автоматично розподілені аби максимізувати виробництво їжі.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so falls into disorder; such cities are labeled with a raised fist or a lightning bolt (depending on the tileset).  Take care not to let this happen to any of your cities, as cities in disorder produce nothing, and are prone to revolt.
uk:     Золоте правило турботи про міста - у місті повинно бути щасливих городян не менше ніж нещасних. Місто, в якому це не так, впадає в заворушення і безпорядки; малюється зі піднятим кулаком або блискавкою. Старайтесь, щоб такого не траплялось - міста з безпорядками нічого не виробляють і легко вдаються до бунтів.

en:  7. Interacting with other players (diplomacy).
    
        When one of your units first meets a unit of another nation, or finds one of their cities (or equally if they find you), a basic contact is established between the two nations.  This provides each with basic intelligence about the other, which can be accessed from the 'Nations' report.
uk: Стосунки з іншими гравцями (дипломатія).
    
        Коли один з ваших загонів зустрічає підрозділ іншої нації, або знаходить одне з їх міст (чи вони так само находять вас), встановлюється базовий контактa між двома народами.  Це дає основні розвіддані одне одному, що можна побачити в Звіті Націй.

en:     This communication will lapse after a set number of turns with no contact.  Establishing an embassy will give a more permanent communication channel, as well as more advanced intelligence such as details of technology.  Embassies are one-way - the nation hosting the embassy receives no benefit - and once established, cannot be revoked.
uk: 	Таке спілкування триватиме задану кількість ходів, після чого настане відсутність контакту. Заснування посольства дасть канал постійного спілкування, як і більш деталізованих розвідувальних даних - відомостей про технології. Посольства односторонні - нація що прийняла посольство, не отримує жодних переваг - і раз встановлене, не може бути відкликаним.

en:     If you are in contact with another player, then you can arrange a diplomatic meeting.  From the 'Nations' report, this is done by clicking on the nation with whom you wish to meet and selecting 'Meet'.  If the entry under the embassy column is not blank and the other player is connected (or is a server AI) then a treaty dialog will pop up.
uk:     Якщо маєте контакт з іншим гравцем, то можете скликати дипломатичну зустріч. Це робиться через Звіт Націй, оберіть народ та клікніть на гравці з яким Ви хочете зустрітись, і виберіть 'зустрітись'. Якщо Ви маєте посольство (позначається X) та інший гравець під'єднаний, чи є серверним ШІ - то вирине діалог угоди.

en:     Pacts affect where your units can go and what they can do, and a pact with one nation can affect your relations with others.  Under authoritarian governments such as Monarchy you can break a pact at any time, but the representative governments (Republic and Democracy) have a senate which will block the unprovoked cancelation of a treaty; unless a foreign Diplomat or Spy sparks a diplomatic incident, the only way to dissolve a pact in this situation is to dissolve your government.  The details of pacts are described in the Diplomacy section.
uk:     Пакти впливають де можна чи не можна ходити вашим загонам і що робити, угода з одним народом впливатиме на стосунки з іншими. За авторитарних устроїв напрклад Монархії, Ви можете розірвати угоду будь-коли, але за представницьких урядів (Республіка, Демократія) є сенат, котрий заблокує неспровоковане скасування договору; допоки іноземний Дипломат чи Шпигун викреше іскри дипломатичного інциденту, єдиним способ роздерти пакт в цій ситуації - скинути свій уряд. Деталі угод описані в розділі Дипломатія.

en:     A couple of notes:
uk:    Декілька зауважень:

en:    - You can't give away your capital.
uk:    - Ви не можете віддати свою столицю.

en:    - You can only request property that you know about; so you can't request technology unless you have an embassy, and if you can't see a city on your map, then you can't request it.  Of course, the owner of that city can still offer it to you, in which case the area around the city is shown on your map before you accept the treaty.
uk:    - Можна попросити власність, про яку ви знаєте, тобто ви не можете запросити технолоігю, поки не маєте посольства, і якщо не бачите місто на карті - то не можете запросити його. Звісно ж, власник міста все ще може запропонувати його вам, в цьому разі місцину навколо міста покажуть на карті до того як Ви приймете угоду.

en:    - One important thing to note: when a city is transferred, any units in the field and supported by that city are also transferred (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
uk:    - Одне важливе зауваження: будь які підрозділи, що розташовані та підтримуванні цим містом, також передаються (але якщо Вони не розташовані в інших містах). Тож впевніться, що інший гравець не отримає більше ніж Ви сподіваєтесь.

en:  8. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
uk:  8. Дослідження світу.
    
        Після укріплення Ваших міст військами, будуйте Триреми в містах біля моря. Використовуйте Триреми для картування світу, пошуку опонентів і нових земель. Якщо Ви на острові, приділяйте менше уваги військовим справам і більше  - колонізації. Якщо ворог до Вас близько, то дійсно доброю думкою буде підписати мирну угоду та мінятись зробленими відкриттями. Дипломатичні підрозділи стануть тут у пригоді і сповна окупляться.

en:  10. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at:
uk:  10. Створення власної стратегії для гри.
    
        Ці базові засади дозволять Вам грати  досить добре, особливо на початку. Але для покращення рівня гри, потрібно вивчити різноманітні підрозділи та знання, і ВПРАВЛЯТИСЬ, ВПРАВЛЯТИСЬ, ВПРАВЛЯТИСЬ! Freeciv має багато особливостей, тож якщо Ви ніколи раніше не грали в подібні ігри, спробуйте дізнатися більше на веб сайті Freeciv за адресою:

en: You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
uk: Ви знайдете більше порад про гру та про те, як контактувати з іншими гравцями.

en: Terrain serves three roles: the theater upon which your units battle rival civilizations, the landscape across which your units travel, and the medium which your cities work to produce resources. The different types of terrain each have different strengths and drawbacks; see the sections on each terrain type for details.
uk: Місцевість служить трьом цілям: є театром дій для воєнних дій загонів проти циілізацій-суперників; ландшафтом яким мандрують ваші загони; і середовищем з якого міста збирають ресурси. Різні типи місцевості, мають свої переваги і недоліки; див. розділ допомоги для докладніших знань про кожен тип місцевості.

en: Tiles within range of a city may be worked by that city to produce food, production, and trade points, and the quantity of each produced depends on the terrain. These three products are so important that we specify the output of a tile simply by listing them with slashes in between: for example, "1/2/0" describes a tile that each turn when it is being worked produces one food point, two production points, and no trade points. In addition to the characteristic output of the terrain, some tiles have an additional special resource that boosts one or two of the products. See the Economy section for more information on the use of these products.
uk: Клітини в межах (досяжності) міста можна обробляти - вирощувати їжу, випускати виробництво(промисловість) і торгівлю (очки торгівлі), ще кількість випуску кожного залежить від місцевості. Ці три продукти настільки важливі, що ми відзначаємо вихід з клітини просто розділяючи їх значення рисками: наприклад,  "1/2/0" описує оброблене поле, що кожного ходу випускає одне очко їжі, два виробництва і жодної одиниці торгівлі.На додачу до характерних виробітків місцевості, деякі поля мають додаткові особливі ресурси, які збільшуюють приріст одного чи двох продуктів. Дивіться розділ Економіка для докладніших відомостей з використання цих продуктів.

en: The net benefit of a tile for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
uk: Прибуток з полів навколо міста залежить від форми Вашого правління, а також будівель у місті та див (чудес).

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Terrain Alterations
uk:  Зміна місцевості

en: Terrain can sometimes be permanently converted into a type more suitable to the player's needs, although this usually takes longer than adding an improvement. Converting terrain from one type to another in this way may destroy existing improvements, if the new terrain is unsuitable, and may also remove access to special resources if they were specific to the original terrain type.
uk: Місцевість може деколи бути перетвореною в вид більш підходящий до потреб гравця, але зазвичай займає більше часу ніж збудувати покращення. Перетворення місцевості з одного типу на інший, таким чином, може знищити наявні структури, в разі несумісності з новою місцевістю, також це може усунути спеціальні ресурси, належні лише певному початковому типу місцевості.

en: The requirements for terrain conversion are set by the ruleset. It can be initiated in several ways:
uk: Вимоги на перетворення місцевості задані набором правил. Його можна почати кількома шляхами:

en:  - By issuing the special "transform" order. This often causes more radical transformations.
uk:  - Надавши спеціальний наказ "перетворити". Часто це викликає докорінні перетворення.

en: In some rulesets, units can even reclaim land from water tiles, and similarly land can be transformed to water, although such radical transformations may require a certain number of surrounding tiles to already be land or water respectively. Terrain-altering units that cannot reach the existing terrain may have to be loaded onto a suitable vessel, and if necessary and possible, they will move to safe neighboring tiles when the conversion is complete.
uk: В деяких наборах правил загони можуть навіть відібрати землю в моря, так само і перетворити сушу на води, проте такі докорінні зміни може й вимагатимуть наявності певної кількості навколишніх клітин землі чи води. Загони, що змініюють місцевість можна завантажити на підходяще судно, і за необхідності чи можливості, вони поїдуть до безпечних сусідніх клітин коли перетворення закінчиться.

en: The time it takes a unit to alter terrain depends on its movement rate. The following table shows the number of turns required for a unit with 1 movement point to complete an activity; these numbers are reduced for units with faster move rates (such as Engineers in the classic ruleset). The time taken can be reduced further by several units working together as a team; if two or more units are working on the same task on the same tile, their efforts will be added together each turn until the task is finished. Be careful not to dedicate too many units to one task, though; excess effort can be wasted, and groups of terrain improving units are often vulnerable to enemy attacks.
uk: Час потрібний загону для впливу на місцевість, залежить від кількості його рухів. Наступна таблиця показує число ходів необхідних загону з 1 очком руху на завершення діяльності; ці числа зменшуються для підрозділів з більшою швидкістю (як в Інженерів з класичного набору правил). Витрату часу можна ще зменшити, якщо кілька загонів разом працюють над одним завданням на тій же клітинці, робота додається докупи кожного ходу до повного виконання завдання.  Будьте уважні та не залучайте забагато працівників на одну задачу, бо надлишкові зусилля спільної роботи можуть втратитись, та і група загонів, що покращують місцевість, часто дуже вразлива до ворожих атак.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  National Borders
uk: Національні кордони

en: If enabled on the server, each nation has borders, which can be seen as dotted lines on the map. Borders determine what land your citizens can work and where you can found new cities, and whether your units are considered to be aggressively deployed by your citizens (see the section on Happiness). Borders also come into play when there is a diplomatic pact between nations (see the section on Diplomacy).
uk: Якщо дозволено на сервері, кожна нація має кордони, - їх позначено на карті пунктиром. Кордони визначають які землі можуть обробляти ваші громадяни, і де можна засновувати міста, і чи будуть громадяни вважати агресивно розміщеними ваші загони (див розділ про Щастя). Кордони також важливі коли між народами є дипломатична угода (ди розділ про Дипломатію).

en: Bases can also extend national borders. See the help on Terrain Alterations for more details.
uk: Бази також можуть розширювати національні кордони. Дивіться допомогу зі Змін Місцевості за додатковими деталями.

en: The products which your cities extract from the surrounding terrain are the fountain from which your civilization is watered. There are three types of products: food points, production points, and trade points. The following sections describe each of these resources along with its properties, uses, and limitations.
uk: Плоди які збирають ваші міста з навколишніх земель - джерело з якого живе ваша цивілізація. Є три типи плодів: очки іжі, очки виробництва і торгівлі. Подальші розідли описують кожен з цих ресурсів разом з їх властивостями, застосуванням і обмеженнями.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Food
uk:  Їжа

en: Your population needs food to survive. Each citizen requires two food points per turn; in addition, some units (such as Settlers in the classic ruleset) may require food points from the city supporting them.
uk: Щоб вижити населенню потрібна їжа. Кожен городянин потребує 2 очок їжі на хід; на додачу, деяким загонам (наприклад Поселенцям в класичному наборі правил) потрібна їжа на утримання від свого міста.

en: Every city has a granary for storing food points (the building called a Granary in the classic ruleset only enhances this capability). Cities producing more food than they require accumulate the surplus in their granary, while those producing less than they require deplete their granary. When food is needed but none remains, the city population starves, killing food-consuming units first, followed by citizens, until the food deficit ends.
uk: В кожного міста є амбар для зберігання іжі (туди складаються очки їжі, будівля Амбар лише покращує цю здатність). Виробляючи їжі більше ніж потрібно, міста накопичують надлишок в свої амбари, а ті що виробляють менше за необхідне - спустошують свої амбари. Коли потрібна їжа, а її нема - населення голодує, вбиваючи першим загін, що споживає їжу, далі громадян, поки нестача їжі не заповниться.

en: Excess food can increase the population: the city granary has a limited capacity, and once full the city grows by one citizen and the granary starts again at empty. But since granary capacity increases with population, each citizen is more costly than the last, making this mode of growth important only for small cities. (An alternative way for cities to grow is "rapture", described in the section on Happiness.)
uk: Надмірний надлишок їжі може збільшити населення: міський амбар має обмежений об’єм, і як тільки наповниться місто виростає на одного городянина. А амбар знову стає пустим. Але оскільки об’єм амбару росте з населенням, кожен наступний громадянин дорожчий за попереднього, що робить такий режим росту важливим лише для малих міст. (Інший шлях росту для міст лежить в "замилуванні-захваті", описаному в розділі про Щастя.)

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Production
uk:  Виробництво

en: Production points in excess of any required by the city's units are put towards whichever unit, building, or wonder has been selected as the city's current product. Just as food points accumulate in the city granary and yield a citizen when it reaches full, so production points accumulate until the cost of the product has been achieved. Products appear in their city when complete -- units appear on the map while improvements and wonders are added to their city's list of structures. Any leftover production points remain available to be applied towards the next project.
uk: Надлишкові очки виробництва поверх потрібних місту для завершення загонів кладуться-йдуть на будь-який загін, будівлю, чи диво, що були вибрані як поточний міський проект. Так само як одиниці іжі накопичені в амбарі дають городянина після заповнення,- так і очки виробництва накопичуються поки проект не завершать. Як тільки готові - вироби з’являються в місті -- загони появляються на карті, а будівлі і чудеса додаються до списку структур міста. Будь-який залишок одиниць виробництва можна відразу ж направити на наступний проект.

en: In the classic ruleset, a city can build at most one product per turn, regardless of its production surplus. However, in some rulesets, factors such as city size and technology may enable a single city to produce more than one unit in a single turn under certain conditions. A city with multiple "build slots", ordered to build a unit, can build as many of that single kind of unit per turn as its production surplus allows, up to the number of slots. Units which cost city population to build are an exception to this rule; they can only be built singly, as can buildings.
uk: В класичному наборі правил, місто може будувати щонайбільше один виріб за хід, незалежно від надлишку виробництва. Проте в деяких наборах правил, чинники, такі як розмір міста, або технологія можуть дозволити виробляти місту більше одного загону за один хід, звісно ж, задеяких умов. Місто з багатьма "будівельними гніздами" з наказом виробляти загін, може збудувати стільки таких же підрозділів скільки дозволяє надлишок виробництва - до числа гнізд. Загони, що коштують населення міста - вийняток з цього правила; їх можна випускати лише по одному, як будівлі.

en: A city can be given a list of several products to build in its "worklist", avoiding the need to pay attention to it every few turns. Each item on the worklist represents a single product (such as a unit); the city will work through them in order. When a city has finished all the work you have given it to do, it will try to build the last item again if possible, otherwise it will choose a new target itself. If a city is currently producing gold (building Coinage in the classic rules), an activity which never completes, putting an item on its worklist will cause it to stop producing gold and start working on the new item next turn. In rulesets which permit it, a city may take several units of the same type off its worklist in a single turn, but if a different kind of item is reached, production pauses until the following turn. This can be used to limit the number of units produced by highly productive cities.
uk: Місту можна задати список з кількох речей на виробництво в його "список робіт",обходячи потребу приділяти увагу цьому кожні кілька ходів. Кожен елемент в списку робіт представляє одиночний продукт (наприклад загін); місто зробить їх по порядку. Коли місто скінчить всю роботу, яку ви йому дали, воно спробує збудувати останній елемент ще раз, якщо можна, інакше само вибере нову ціль. Якщо зараз місто виробляє золото (будує монетний двір в класичних правилах) - діяльність, яка ніколи не закінчуєьться - поклавши елемент в список робіт змусить його перестати продукувати золото і почати працювати над новим виробом наступного ходу. В правилах, що дозволяють це, місто може взяти кілька загонів того ж типу зі списку робіт за один хід, але якщо дійде черга до виробу іншого виду, виробництво зробить перерву до наступного ходу. Так можна обмежити кількість загонів які випускають високопродуктивні міста.

en: Each player is free to build any products that his technology has made available, with a few restrictions; see the sections on Units, City Improvements, and Wonders of the World for more information. Be careful -- the game even gives you the freedom to produce units you cannot support and buildings whose upkeep you cannot afford, both of which will be disbanded immediately after completion.
uk: Кожен гравець може вільно будувати будь-які речі надані поточним технологічним розвитком,з деякими обмеженнями; дивіться розділи з Загонів, Будівель Міста і Чудес Світу для подальших відомостей. Будьте обережні -- гра навіть дозволяє виробляти загони, які ви не зможете підтримати і будівлі чиє утримання ви не зможете собі дозволити, і ті і інші будуть розпущені відразу ж після завершення.

en: You can always change the product on which a city is working, though you lose half of the accumulated production points when switching from a building, unit, or wonder to a product from one of the other two categories. You can spend gold to complete a project in one turn by hitting the Buy button on the city dialog.
uk: Завжди можна поміняти над чим працює місто, проте ви втратите половину зібраних очок виробництва, коли переключитесь з будівлі, загону чи чуда на продукт з інших двох категорій. Можна витратити золото на закінчення проекту за хід натиснувши кнопку Купити в діалозі міста.

en: Some production points may be lost to waste, although there is no waste in the classic rules. Waste can result in your cities not building anything.
uk: Трохи очок виробництва пропадає через втрати, так у класичному наборі правил нема втрат. Буває, через втрати, міста нічого не будують.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Trade
uk:  Торгівля

en: Trade points reflect wealth generated in each city by external commerce. Some trade points may be lost to corruption, which varies among forms of government, and tends to increase with distance from your center of government. Each city distributes its remaining trade points among three uses: gold, in the form of taxes, goes into your national treasury; luxury points influence citizen morale; and science points ("bulbs") contribute towards the discovery of new technology.
uk: Торгові очки відображають багатство вироблене кожним містом зовнішньою торгівлею. Деякі очки торгівлі втрачаються через корупцію, це різниться за формою правління, і росте з віддалю від центру уряду. Кожне місто розподіляє залишкові очки торгівлі на три напрямки: золото через податки іде в державну скарбницю; очки розкошів впливають на дух громадян; і очки науки (лампи або бульки) вкладаються у винайдення нових технологій.

en: You must choose a single ratio for your civilization by which trade points are distributed among these three uses. Though you may alter the tax rates on any turn, you are constrained to multiples of ten percent, and most forms of government limit their maximum value.
uk: Треба вибрати для своєї цивілізації найкраще співвідношення розподілу очок торгівлі між цими трьома напрямами. Хоч і можна міняти ставку податків будь-якого ходу, ви обмежені десятками відсотків, а більшість устроїв ставлять свої граничні значення.

en: Having this single ratio does not impact gold and science, because gold and technological progress are both empire-wide tallies. Luxury is more problematic, however, because its effect is local -- it affects only the city producing it. Thus, while it would be convenient for unhappy cities to invest all their trade in luxury while others invested in science or taxes instead, you will instead have to compromise among the needs of all your cities (although there may be ways to make local adjustments, such as assigning citizens as entertainers in the classic ruleset). See the section on Happiness for more details on the effect of luxuries.
uk: Наявність такого єдиного співвідношення не впливає на золото і науку - бо і золото і технологічний розвиток є загальнодержавними завданнями. Розкіш більш загадкова, напевно тому, що її дія місцева -- вона впливає лише на місто, котре її виробило. Тому поки нещасним містам було би доречно вкладати всю торгівлю в розкоші, тоді як інші вкладали б в науку і податки, натомість вам доводеться розпорошитися між потребами всіх своїх міст (хоч може і буде спосіб зробити локальні поправки - призначення городян розважальниками в класичному наборі правил). Дивіться розділ про Щастя для докладніших відомостей про дію розкошів.

en: Besides working terrain gifted with rare commodities, or logistical benefits such as waterways or roads, you can increase trade by using units to establish permanent trade routes between two cities, if the ruleset allows it.
uk: Незважаючи на обробку місцевості наділеної рідкісними благами, або логістичними перевагами - наприклад водними шляхами чи дорогами, можна наростити торгівлю силами загонів, - встановивши постійні торгові шляхи між двома містами, якщо це дозволяє набір правил.

en: A trade route is established when a suitable unit (in the classic ruleset, a Caravan or Freight unit) enters an eligible city. For your own or allied cities, you need to issue the "Establish Trade Route" command. This creates a trade route between the unit's home city (which might be different from the city that originally produced it) and the destination.
uk: Торговий шлях встановлюється коли відповідний загін (в класичному наборі правил Караван чи Дальнобійник) входить в підходяще місто. Для своїх чи союзних міст треб дати наказ "Встановити Торговий Шлях". Це створить торговий шлях між містом-домівкою загону (може відрізнятися від того яке його створило) і містом призначення.

en: Each city can only support a limited number of trade routes (the exact limit is set by ruleset and circumstance). If you attempt to establish more, the trade route with the smallest ongoing revenue is canceled if it would be less than the new route. (Otherwise, the origin civilization can still gain initial revenue by entering the marketplace and selling trade goods, but it is reduced to a third.)
uk: Кожне місто підтримає лише обмежену кількість торгових шляхів (точний ліміт заданий набором правил і обставинами). Якщо ви спробуєте встановити більше, торговий шлях з найменшою прибутковістю скасують, за умови кращих доходів від нового шляху. (Інакше, цивілізація відправник все ж може отримати початкову виручку зайшовши на ринок і продавши крам, але вона зменшиться до третини).

en: This limit is enforced only when attempting to establish a new route. If you temporarily lose the ability to establish as many trade routes as a city already has, existing ones are not affected.
uk: Обмеження виконується лише на момент встановлення нового торгового шляху. Якщо ви тимчасово втратили здатність встановити стільки торгових шляхів, скільки місто вже має, наявні не постраждають.

en: Beware: in rulesets where plague is enabled, it can travel along trade routes. See the section on Plague for more details.
uk: Стережись: в наборах правил з дозволеною пошестю (чума, моровиця), вона може поширюватись вздовж торгових шляхів. Для деталей дивіться розділ Пошесть.

en: To view the current trade routes of a city, click and hold over the Trade: line in the Overview tab in the city view.
uk: Щоб переглянути поточні торгові шляхи міста, клацніть та утримуйте мишку над рядком Торгівля: на вкладці Огляд у вікні міста.

en: Cities are your sole instrument for developing natural resources and channeling them toward expansion, technological progress, and warfare.
uk: Міста - це єдиний інструмент для розробки природних ресурсів та їх перетворення в експансію, технологічний прогрес та військову справу.

en: A city is created when Settlers are given the "build city" command on suitable terrain, removing the unit from play to provide the city with its first citizens. A city may grow to include dozens of citizens, some working within the city while others are dispatched as new settlers. Famine, war, and plague kill citizens and reduce population; with the loss of its last citizen a city disappears (in the classic ruleset, this can leave ruins, although these have no effect on gameplay).
uk: Місто створюється коли Поселенцям дають команду "збудувати місто" на підходящій місцевості, - це вилучить загін з гри і дасть місто з першими городянами. Місто може дорости до десятків городян, якісь будуть працювати в місті, а інших відправлять як нових поселенців. Голод, війна і мор (пошесть) вбивають городян і зменшують населення; при втраті останнього мешканця місто зникає (в класичному наборі правил залишаться руїни, хоч вони і не впливають на гру).

en: Each city may work the terrain within its reach. In the classic ruleset, this is a fixed radius of approximately three tiles, giving access to 20 tiles on rectangular maps, or 18 tiles on hexagonal ones, in addition to the city center tile. In other rulesets it may be different, and may vary depending on factors such as the size of the city and known technologies.
uk: Кожне місто може обробляти навколишні землі. В класичному наборі правил радіус фіксований  - приблизно на 3 клітинки - це дає 20 клітинок на прямокутних картах, або 18 на шестикутних на додачу до центральної. В інших наборах правил може бути інакше, а може і вар’юватися залежно від таких чинників як розиір міста та відомі технології.

en: To extract resources from a tile, you must have a citizen working there. You cannot begin working a tile which a neighboring city is already working, nor can you work terrain upon which an enemy unit is standing, or terrain inside another player's borders. Thus you can simulate conditions of siege by stationing your units atop valuable resources around an enemy city. Units can also be ordered to pillage, which damages improvements. Worker units could even transform the terrain to make the tile less productive.
uk: Щоб добути ресурси з клітини, треба щоб там працював городянин. Не можна почати обробляти поле яке вже обробляє сусіднє місто, і не можна працювати на місцевості коли ворожий загін там стоїть, або місцина за кордоном іншого гравця. Можна вдатись до умов облоги і розмістити свої загони на цінних ресурсах навколо ворожого міста. Підрозділам можна скомандувати руйнувати, і вони пошкодять покращення. Загони-Робітники можуть навіть перетворювати місцевість зробивши клітину менш продуктивною.

en: The roles of citizens are controlled from the City dialog. Citizens working the land are represented by three numbers showing their output on the tile they are working. Clicking on these numbers will remove the citizen from the tile, turning them into a specialist (see the section on Specialists for more details); this can be seen in the row of citizen icons. You can click another tile to assign the citizen to work it, or click on the specialist icon to change their specialist role.
uk: Ролі громадян призначаються з Діалогу Міста. Городяни, що обробляють землю, представлені трьома числами, які показують виробіток з клітини. Клік на цих числах забере городянина з поля і перетворюючи на фахівця (зри розділ про Спеціалістів для деталей); це видно на рядку з образАми громадян. Клікнувши на інше поле призначите городянина до роботи на ньому, або клацніть на образі спеціаліста щоб змінити його фахову роль.

en: Clicking on the city center tile in the city map will automatically choose citizen roles and tiles to work, with an emphasis on food production and hence growth. Citizen roles are also automatically assigned when a city grows; you may want to inspect cities that have just grown and adjust the role in which the new citizen has been placed. You can set different priorities for a city with the Citizen Governor; see its help section.
uk: Клікнувши на клітинці центру на карті міста автоматично вибере громадянам ролі і де працювати, з притиском на виробництві іжі, а отже прирості. Заняття громадян автоматично призначається коли місто виростає; Вам може захотітись перевірити міста, які щойно виросли, і підправити роль надану новому громадянину. Можна задати різні пріоритети в місті з Правителем Громадян; див. відповідний розділ допомоги.

en: Citizens have a nationality distinct from that of the state they inhabit. When a city grows due to food surplus, new citizens take the nationality of the city's current owner, but when a city is conquered or otherwise transferred, its citizens retain their original nationality, as do any immigrants. Units founding or contributing citizens to a city can also bring their own nationality.
uk: Громадяни мають національність, окрему від держави яку населяють. Коли місто росте від надлишку їжі, нові громадяни дістають національність поточного власника міста, але коли місто завойоване, або передане інакшим чином, його городяни зберігають початкову національність, так само і імігранти. Загони, що засновують чи вливаються в міста також можуть принести свою національність.

en: Citizens of another nationality will work in your cities just the same as your own, and behave the same in most respects, but they may become unhappy when you are at war with their associated state; their presence makes it cheaper for their state's agents to incite revolt in your cities; and if migration is enabled, they have an increased tendency to migrate to their state's cities. Over time, citizens may be assimilated into their home city, depending on ruleset settings.
uk: Громадяни іншої національності працюватимуть в Ваших містах так само як і власні, і поводитимуться так само в більшості випадків, але вони стануть нещасними, коли Ви будуете воювати з їх державою; їх присутність здешевлює вартість повстання в вашому місті для агентів їх держави; і якщо міграція дозволена, є посилена тенденція, що вони мігрують до міст їхньої держави. З часом, городяни можуть асимілюватися в домашньому місті, залежно від налаштувань набору правил.

en: Some rulesets do not have nationality; in this case, citizens always consider their nationality to be that of their home city. If nationality is enabled, you can see the cultural makeup of your cities and any consequent effects on happiness in the City dialog, on the Happiness tab.
uk: Деякі набори правил не мають національностей, в цьому разі громадяни завжди вважають своєю національністю ту що в їх міста-домівки. Якщо національність включена, можна побачити культурний склад Ваших міст і супутні ефекти на щастя в діалозі Міста, на табі Щастя.

en: Cities may be enhanced with a wide variety of buildings, which can improve their productivity, their military strength, or give them new abilities. See the sections on City Improvements and Wonders of the World for more information.
uk: Міста можна покращувати різноманітними будівлями, які можуть збільшити їхню продуктивність, військову силу чи надати їм нових можливостей. Перегляньте розділ Будівлі Міста та Дива Світу, щоб дізнатися більше.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Specialists
uk:  Фахівці

en: The first citizens of each city usually work the land, each toiling to yield up the resources of one terrain tile. However, there may be other specialist roles citizens can assume; in fact, taking another role is the only way they can stop working. A city may outgrow the land available for it to work, in which case some citizens must become specialists.
uk: Перший громадянин кожного міста зазвичай обробляє землю, трудячись над випуском ресурсів на одній клітині місцевості. Проте є інші фахові ролі, які вони можуть взяти. Місто може перерости доступну для обробки землю, в цьому разі деяким городянам доведеться стати фахівцями.

en: All specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content -- they do not contribute to unhappiness or to celebration. See the section on Happiness for more details.
uk:  Всі спеціалісти мають достатньо привілеїв, щоб залишатися вічно задоволеними  -- вони не роблять внеску в нещастя чи святкування. Див. розділ про Щастя для докладнішої інформації.

en: This section describes the available specialist roles, their effects, and their requirements, if any.
uk: Цей розділ описує доступні ролі спеціалістів, їхні ефекти та вимоги до них, якщо такі є.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Happiness
uk:  Щастя

en: Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv. When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder, which disrupts production; but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly. (If migration is enabled, happiness also affects the relative desirability of cities; see the section on Migration for details.)
uk: Втримання Ваших городян щасливими одна з головних цілей у Freeciv. Коли городяни стають нещасними, в містах починаються заворушення і повстання (там зовсім зупиняється виробництво); проте, коли Ваші громадяни щасливі, Ваші міста святкують, і виробництво зростає швидкими темпами. (Якщо дозволена міграція, щастя впливає на відносну бажаність міст; Див. розділ Міграція для деталей).

en: Each citizen working the land is either happy, content, unhappy, or angry. The normal state of a working citizen is contentment. However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. In the classic rules, each citizen in a city after the fourth will be generated unhappy, instead of content.
uk: Кожен громадянин може бути щасливим, задоволеним або нещасним. Нормальний стан роботящого громадянина - задоволеність. Проте з ростом Ваших міст, перенеселення змушує городян ставати нещасними. В класичних правилах, кожен громадянин міста після четвертого народиться нещасним, замість задоволеного.

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder. A city in disorder produces no food or production surplus, science, or taxes; only luxury production remains. Cities which are in disorder are also easier for enemy agents to incite to revolt. Prolonged disorder under certain governments can lead to a spontaneous national revolution, overthrowing your government.
uk: Якщо кількість нещасних городян у місті перевищує кількість щасливих, місто впадає в безпорядки. Місто з заворушеннями не виробляє ні їжі ні щитів ні науки ні податків, залишається тільки виробництво розкошів.З заворушеннями міста стають легкою здобиччю для ворожих агентів на підбурення до повстання. Тривалі безпорядки за деяких урядів можуть призвести до несподіваної національної революції, що скине нинішній уряд.

en: It should be stressed that only citizens working the land vary in morale -- specialists enjoy enough privilege to remain perpetually content (see the section on Specialists). Thus one solution to the problem of an unhappy citizen is simply to assign that citizen to the role of a specialist. But if cities are ever to work more than four terrain tiles at once, the problem of morale must be confronted more directly.
uk: Треба відмітити, що лише громадяни, що обробляють землю різняться духом -- спеціалісти мають достатньо привілеїв, щоб залишатися вічно задоволеними (див. розділ про Спеціалістів). Тому одним з розв’язків задачі про нещасного громадянина - є просте призначення його на роль спеціаліста. Але якщо міста коли-небудь оброблятимуть більше чотирьох полів за раз, стикнутися з задачею підтримки духу доведеться напряму.

en: There are many ways of making unhappy citizens content, which does prevent disorder but is without further benefit. Producing happy citizens can balance the effect of unhappy citizens and also bring other benefits.
uk: Є багато шляхів задовольнити нещасних городян, що запобіжить безпорядкам, але без подальших переваг. Поява щасливих громадян може врівноважити дію нещасних, а також принести додаткові блага.

en: Cities that are sufficiently large celebrate when at least half their citizens are happy and none remain unhappy. The effects of celebration vary; in the classic ruleset, they depend on your government type:
uk: Міста достатньо великого розміру святкують, коли принаймі половина їх мешканців щасливі і нема нещасних. Ефекти від святкування різняться; в типовому наборі правил залежать від форми правління:

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for tiles which produce more than 2 points of any resource (food, production, or trade).
uk:  - За Анархії або Деспотизму, Ви не будете зазнавати втрат від штрафів на видобуток для клітин що продукують більше ніж 2 одиниці будь-якого ресурсу (їжа, виробництво або торгівля).

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade point in any tile which already produces at least 1 trade.
uk:  - За Монархії або Комунізму, Ваше місто отримує торговий бонус як за Республіки/Демократії: 1 бонус торгівлі на кожній клітинці що вже дає щонайменше 1 торгівлі.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city will enter "rapture": its population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration. Without rapture, large cities can grow only by struggling to produce a food surplus -- which can be difficult enough -- and then waiting dozens of turns for their granary to fill.
uk:  - За Республіки або Демократії, місто буде впадати в "захват": населення буде зростати на 1 кожного ходу поки буде вистачати їжі та кількості щасливих городян для святкування. Без захвату, великі міста можуть рости лише борячись за виробіток надлишку їжі -- що буває досить тяжко -- і тоді чекати десятки ходів на заповнення амбарів.

en: In small empires, as already stated, the fifth citizen in each city is the first unhappy one. As you gain more cities, this limit actually decreases, to simulate the difficulty of imposing order upon a large empire. The precise thresholds depend on government type; see the section on Government for details.
uk: В малих імперіях, як вже сказано, п’ятий громадянин кожного міста - перший нещасний. Коли у вас стане більше міст, межа зменшується, щоб відобразити труднощі керування великою імперією. Точні пороги зменшення залежать від устрою;  див. розділ про Уряди для докладніших відомостей.

en: Thus, you may find that founding or conquering a city triggers widespread disorder across your empire. Continued empire growth may lead to further penalty steps. In empires that grow beyond the point where no citizens are naturally content, angry citizens will appear; these must all be made merely unhappy before any unhappy citizens can be made content, but in all other respects behave as unhappy citizens.
uk: Тому може статися що заснування чи завоювання міста призвело до поширення безпорядків по всій імперії. Продовження росту імперії вестиме до подальших штрафних кроків. В імперіях, що доросли до межі, коли більше нема задоволених від природи городян, з’являться злі громадяни; цих прийдеться робити хоча би нещасними, для того щоб хоч якісь нещасні могли стати задоволеними, у всіх інших сенсах вони поводяться як нещасні.

en: Luxury makes citizens happy. For every two luxury points a city produces, one content citizen is made happy (if there are no content citizens left, unhappy citizens become content then happy). Each city receives back some of the trade points it produces as luxury points according to your empire's tax rates; see the section on Trade. Luxury points may also be produced by other means, such as entertainer specialists in the classic ruleset.
uk: Розкіш робить городян щасливими. Кожні два пункти розкоші, що виробляються містом, ощасливлюють одного задоволеного городянина (а якщо задоволених не залишилось, нещасні стають задоволеними, а тоді щасливими). Кожне місто отримує частину своїх очок торгівлі в якості очок розкоші, відповідно до рівня податків Вашої імперії; дивись також розділ Торгівля. Пункти розкоші можуть створюватися й іншими способами, наприклад артистами за типового набору правил.

en: There are several city improvements that will make content those remaining citizens that are unhappy due to crowding, such as Temples and Colosseums in the classic rules. Some wonders of the world can also have this effect. See the appropriate sections for details.
uk: Є декілька міських будвель, що задовольнять тих громадян, які нещасні через стовпотворіння - наприклад Храми і Колізеї в класичних правилах. Деякі чудеса світу, також маютьтаку дію. Дивіться відповідні розділи допомоги.

en: Military units can affect city happiness. Under authoritarian regimes this is helpful, as military units stationed in a city can prevent unhappiness by imposing martial law. However, under representative governments, citizens become unhappy when their city is supporting military units which have been deployed into an aggressive stance. This includes units not inside your national borders, a friendly city (including the cities of your allies), or a suitable base within three tiles of a friendly city; however, certain units ("field units") are inherently aggressive and cause unhappiness regardless of location.
uk: Військові загони можуть вплинути на міське щастя. За авторитарних режимів це помагає, бо війська розквартировані в місті запобігають нещастю спричиняючи воєнний стан. Проте, за представницьких урядів, городяни стають нещасними, коли їх місто підтримує військові загони, які розміщені агресивно. Це включає загони за межами національних кордонів, дружніх міст (включно з містами союзників), або відповідних баз за три клітини від дружнього міста; однак, деякі підрозділи ("польові загони") є завжди агресивними і спричиняють нещастя незалежно від розміщення.

en: If you are at war with a civilization and some of your citizens are of that nationality, those citizens may also become unhappy.
uk: Якщо Ви воюєте з цивілізацією, і деякі ваші громадяни тої ж національності- такі громадяни також можуть стати нещасними.

en: These forms of unhappiness are distinct from that caused by overcrowding, and cannot be offset by luxuries, or by most city improvements. In the classic ruleset, Police Stations and the Women's Suffrage wonder can offset unhappiness caused by units, and only a few wonders -- such as J.S. Bach's Cathedral -- can offset any kind of unhappiness, even that caused by military or diplomatic tensions.
uk: Такі форми незадоволення відрізняються від спричинених перенаселенням, і не можуть бути зняті розкошами і більшістю будівель. В класичному наборі правил, Поліцейскі Відділки і чудо Право Голосу можуть зняти нещасність спричинену загонами, і лише кілька чудес -- такі як Собор І.С. Баха -- здатні зняти будь-які види нещастя, навіть вчинені воєнною чи дипломатичною напругою.

en: The Happiness tab on the city dialog will give detailed insight into the mood of the citizenry and its causes.
uk: Вкладка Щастя у вікні міста надає детальну інформацію про настрій громадян та фактори, що на нього впливають.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Plague
uk: Пошесть

en: Plague is a ruleset option, and is not enabled in the classic ruleset.
uk: Пошесть - це опція набору правил, відсутня в типовому наборі правил.

en: When plague strikes a city, its population is reduced by one. Unless action is taken to reduce the risk of plague, this tends to act as a natural limit on city size. Rulesets which enable plague will typically have city improvements or other means to reduce the risk of plague.
uk: Коли пошесть вражає місто, його населення зменшується на одиницю. Якщо нічого не робити для зменшення ризику пошесті, це діє як природне обмеження розміру міста. Набори правил, які дозволяють пошесть, як правило, мають будівлі чи інші способи зменшення ризику пошесті.

en: The risk of plague depends on city size (overcrowding leads to insanitary conditions) and on the pollution generated in a city. Also, plague can spread via trade routes (without regard for nationality); after a city has been struck by plague, it will remain infectious to its trade partners for several turns, increasing the risk of plague in those cities by a factor depending on the size of both cities.
uk: Ризик пошесті залежить від розміру міста (перенаселення спричиняє антисанітарію) та забруднення, що створюється містом. Крім того, пошесть може поширюватися торговими шляхами (незалежно від національності); коли місто вражене пошестю, воно декілька ходів залишається заразним для своїх торгових партнерів, збільшуючи ризик пошесті у цих містах на величину залежну від розміру обох міст.

en: If migration is enabled, citizens will tend to prefer cities with a lower risk of plague.
uk: Якщо міграція дозволена, громадяни віддаватимуть перевагу містам з меншим ризиком пошесті.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Migration
uk: Міграція

en: Migration is the movement of citizens from one city to another based on the relative attractions of living in each city. Whether migration is enabled is controlled by the server option 'migration'; it is disabled by default.
uk: Міграція - це рух населення між містами, що залежить від відносної привабливості проживання у них. Міграція дозволяється серверною опцією `migration'; типово вона вимкнена.

en: When migration is enabled, every few turns, a citizen of each city in the game may migrate to a nearby, more attractive city, either within the same nation or even across national borders (to a lesser extent, by default).
uk: Коли міграція дозволена, кожних пару ходів, громадянин кожного міста в грі може переселитися до ближнього більш привабливого міста, як в межах тої ж нації, так і за кордон (в меншій мірі, за замовчанням).

en: You cannot directly prevent or direct the migration of citizens. However, you can influence the attractiveness of your cities. The following factors affect the perceived desirability of each city, in approximately decreasing order of importance. (Each factor counts for much more in the citizen's current city, as they prefer not to move without a compelling reason.)
uk: Не можна напряму направити чи не допустити міграцію городян. Проте, Ви можете вплинути на привабливість своїх міст. Наступні чинники впливають на кінцеву привабливість кожного міста, в порядку приблизного спадання важливості. (Кожен чинник важить значно більше в місті де зараз живе городянин, бо ніхто не хоче переїжджати без поважної причини.)

en:  - City size.
uk:  - Розмір міста.

en:  - The number of happy citizens. (To a lesser extent, unhappy and angry citizens reduce the desirability of a city.)
uk:  - Число щасливих громадян. ( Меншою мірою нещасні і злі громадяни зменшать бажаність міста.)

en:  - In rulesets where nationality is enabled, citizens have a strong preference to move to cities of their own nationality.
uk:  - В наборах правил де включена національність, громадяни віддаватимуть значну перевагу містам власної національності при переїзді.

en:  - The presence of any wonder in a city will greatly increase its desirability (further wonders do not contribute except by the lesser effect of their build cost).
uk:  - Присутність будь-якого дива у місті значно збільшить його привабливість (наступні дива вже так не впливатимуть, окрім як порівняно меншим ефектом від вартості їх будівництва).

en:  - Capital cities are more attractive than other cities, all other factors being equal; in addition, citizens will never migrate out of a capital city.
uk:  - Столиці привабливіші, ніж інші міста, за рівності всіх інших факторів; крім того, городяни ніколи не мігрують зі столиці.

en:  - A high risk of plague reduces a city's attractiveness.
uk:  - Високий ризик пошесті зменшує привабливість міста.

en:  - Food surplus. (A food deficit reduces the desirability of a city.)
uk:  - Надлишок їжі. (Дефіцит їжі зменшує привабливість міста.)

en:  - Cities that are further away are less desirable. The absolute maximum distance that a citizen is prepared to migrate is controlled by the server option 'mgr_dist'.
uk:  - Далекі міста менш привабливі. Абсолютна максимальна відстань, на яку може мігрувати городянин, визначається серверною опцією `mgr_dist'.

en:  - Trade surplus.
uk:  - Надлишок торгівлі.

en:  - Luxury and science output.
uk:  - Виробництво розкоші та науки.

en:  - The quantity of city improvements (and wonders), measured by build cost.
uk:  - Кількість будівель (та див) у місті, що визначається вартістю побудованого.

en:  - Depending on the ruleset, a number of other factors such as government type and city improvements may increase or decrease the desirability of cities; these are noted in other sections of the help. (The classic ruleset contains no such effects.)
uk: Залежно від набору правил, інші кілька чинників таких як устрій і міські будівлі зменшать чи збільшать бажаність міст; це відмічено в інших розділах допомоги. (Класичний набір правил не включає таких ефектів ).

en: Citizens will not migrate to cities which cannot increase in size to support them, for instance due to lack of a city improvement such as an Aqueduct. If the server option 'mgr_foodneeded' is set, they will not migrate to cities which would not have enough food to support them.
uk: Городяни не переселяться до міст, що не можуть збільшитися в розмірах, щоб їх підтримати, наприклад через брак міської будівлі такої як Водогін. Якщо серверна опція'mgr_foodneeded' задана, вони не мігруватимуть до міст, які не матимуть достатньо їжі, щоб їх утримати.

en: Migration can even cause cities to be completely abandoned (ownership of any units being transferred to your nearest remaining city). However, cities with wonders will never be disbanded (so the wonder will not be destroyed), and the last citizen from your only remaining city will never migrate to another nation.
uk: Міграція навіть може призвести до повністю покинутих міст (загони стають на баланс найближчого міста ). Проте міста з чудесами ніколи не будуть розпущені (щоб диво не зруйнувалось), і останній мешканець такого міста ніколи не переселиться до іншого народу.

en: Several of the details of migration can be changed with the 'mgr_*' server options.
uk: Деякі особливості міграції можна змінити опціями сервера 'mgr_*'.

en: Cities may be improved with a wide variety of buildings, each with a different effect. Each city may have only one of each improvement, and some improvements require others to have been built first.
uk: Міста можна вдосконалити різноманітними будівлями, кожна зі своїми ефектами. Кожне місто може мати тільки по одномуз кожних покращень, а деякі будівлі потребують інших збудованих раніше.

en: It costs production points to build improvements, and once completed, many improvements require an upkeep of one or more gold pieces per turn. You may dismantle and sell an improvement, receiving one gold piece for each production point used in its construction, although you may only sell one improvement per city per turn. If a turn comes on which you cannot pay the upkeep on all of your improvements, some of them will be automatically sold; obviously this should be avoided as the improvements chosen might not be ones you would have preferred to sell.
uk: Зведення будівель коштує очки виробництва, по завершенню багато будівель потребують на утримання одну чи більше гривню за хід. Можна демонтувати і продати вдосконалення отримавши по одному золоту за кожен витрачений пункт виробництва, також можна продати тільки одну будівлю за хід. Якщо настане хід, в якому ви не зможете заплатити за утримання всіх будівель, деякі з них будуть автоматично продані; очевидно, що такого треба уникати, бо на продаж підуть не ті будівлі, які б Вам хотілося.

en: Wonders are special buildings which can each be completed by only one player each game, and which often enhance their entire civilization. Unlike ordinary city improvements, which must be built with local production points, certain special units built in one city (Caravans and Freight in the classic ruleset) can contribute their full cost in production points towards the construction of a wonder in another city.
uk: Чудеса це особливі будівлі, кожне з яких можна збудувати лише одному гравцю за всю гру, і часто вони покращуюють цілу цивілізацію. На відміну від звичайних міських будівель, котрі мають будуватись лише за рахунок місцевого виробництва, деякі спеціальні загони зроблені в одному місті (Каравани і Дальнобійники в класичних правилах) можуть внести свій вклад у виробництво спрямоване на воздвиження чуда в іншому місті.

en: Units are usually built in cities using production points. Once built, units are owned by the city that built them (although they can later be re-homed while visiting a different city) and demand support from that city; this will be one of your major expenses. Most units require upkeep such as production points from their home city every turn, although some autocratic styles of government can force cities to support several units for free. If the upkeep of a unit outweighs its benefit, you can disband it; see the section on Production. A few units, particularly those that you start the game with, have no home city and thus require no upkeep.
uk: Загони зазвичай будуються в містах споживаючи очки виробництва. Збудовані, загони є власністю міста (проте потім можна перепризначити їх дім, під час відвідин іншого міста) і вимагають підтримки від свого міста; це одна з головних витрат. Більшість підрозділів потребують утримання, наприклад очками виробництва з домашнього міста, кожного ходу, проте деякі автократичні стилі врядування можуть змусити міста утримувати декілька загонів безоплатно. Якщо утримання загону переважає його корисність, можна розпустити його; див. розділ Виробництво. Декілька загонів, особливо ті з якими ви починаєте гру, не мають міста-домівки і тому не потребують утримання.

en: Most units begin every turn with one or more movement points. Every action undertaken by a unit consumes movement points.
uk: Більшість загонів починають кожен хід з одним чи більше очками руху. Кожна дія зроблена підрозділом споживає очки руху.

en: The most basic action is movement; units can move into any of the tiles surrounding their current location, subject to restrictions imposed by their physical nature (the terrain they are 'native' to), by diplomatic obligations (see the section on Diplomacy), and by enemy units (see the section on Zones of Control). The number of movement points consumed may depend on the type of terrain; see the Terrain help.
uk: Найосновніша дія - рух; загони можуть ходити на будь-яке поле, навколо поточної позиції, з обмеженнями: на свою фізичну природу (на місцевість, яка є для них рідною), дипломатичні зобов’язання (див. розділ Дипломатія), і від ворожих загонів (див. Зони Контролю). Кількість витрачених очок руху залежить від типу місцевості; див. допомогу з Місцевості.

en: A unit cannot move onto a tile occupied by an enemy unit, and when directed to do so will attack instead (if capable of attack), locking the two units in combat until one is destroyed. The outcome depends on the attributes of the units in question (hit points, attack and defense strength, and firepower); the Combat section describes the process in detail, and the following sections list specific units' attributes.
uk: Загін не може рухатись на клітинку зайняту ворожим підрозділом, і якщо його туди направити він натомість нападе (якщо здатен) закривши два загони в бою, доки один з них не буде знищений. Результат залежить від показників загону (очки здоров’я, сила нападу і захисту, сила вогню); розділ Битва докладно описує процес, і наступні розділи перечисляють конкретні показники загонів).

en: Units' attributes can be further boosted by being veteran. Units may be built as veteran by means of certain city improvements or other influences; once built, units can also become veteran through experience (such as surviving combat), which may provide further levels of bonuses beyond those available from their initial training.
uk: Показники загону можна покращити зробивши його ветераном. Підрозділи можна збудувати ветеранами за допомогою міських будівель, або інших впливів; вже збудовані, загони можуть стати ветеранами через здобуття досвіду (а саме виживши в бою), що можливо дасть інші бонуси поза доступними від початкових тренувань.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved. Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn. Units which are fortified gain an extra hit point. A unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points, and city improvements appropriate to the unit type can improve this further. In the field, bases on tiles can improve the recovery rate (for instance, fortresses in the classic ruleset have this effect); units must stay on the tile for a whole turn to get this recovery bonus. Wonders can also boost recovery (such as the United Nations in the classic ruleset). Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
uk: Загони що були поранені в боях відновлюють здоров'я кожного ходу в який вони не рухались. Звичайно, підрозділ, що не рухається, відновлює одне здоров'я за хід. Укріплений загін відновлює одне додаткове здоров'я. Інакше, підрозділ, що залишився в місті відновлює одну третину усього свого здоров'я, міські будівлі відповідні до типу загону можуть ще підвищити таку дію. В польових умовах бази на клітинах покращують рівень відновлення ( наприклад, фортеці в класичному наборі правил мають таку дію); загони мають залишатись на клітині увесь хід, щоб отримати такий бонус до відновлення. Чудеса також прискорюють відновлення (наприклад Об’єднані Нації класичного набору правил).Поранені загони на Сторожі активізуються коли здоров'я повністю відновлене.

en: As technology advances, new types of units become available which obsolete existing types. When you discover such a new technology, your existing units remain intact, but you can no longer build new units of the obsolete type. While an obsolete unit is in one of your cities, you can choose to upgrade it to the latest equivalent by spending gold, with the cost increasing with the difference in production point cost between the two types. When a unit is upgraded, its hit points and movement points are preserved as a fraction of the total; however, in some rulesets (but not the classic rules) it will lose some or all of its veteran levels.
uk: З розвитком технологій, нові типи доступних загонів з’являються і зістарюють існуючі. Коли ви відкриваєте таку технологію, наявні загони не зачіпає, але більше не можна збудувати нові загони застарілого типу. Поки застарілий загін знаходиться в місті, можна модернізувати його до найновішого замінника витративши золото, вартість ростиме з різницею між кількістю потраченого виробництва між двома типами. Коли загін модернізується його очки здоров’я і руху зберігаються як дріб; проте в деяких наборах правил (не в класичному) загін втратить деякі або всі рівні ветерана.

en: In standard combat, when one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).
uk: В стандартному бою, коли один підрозділ атакує інший, або нападник або захисник буде знищений - але ніколи обоє (за вийнятком коли атакує Ракета).

en: (In some rulesets, certain units sometimes use a different style of attack called 'bombardment', which works rather differently: the attacker sustains no damage, and damages every unit in the target tile or city, but defenders are never completely destroyed.)
uk: (в деяких правилах, деякі загони мають інший спосіб нападу названий бомбардуванням, що працює зовсім інакше: нападник не отримує шкоди, і вражає кожен загін на клітині чи в місті, але захисники ніколи повністю не знищені.)

en: The outcome of combat depends on several factors, including chance.
uk: Наслідки бою залежать від декількох чинників, включаючи шанс.

en: The description below is for the classic ruleset, but the principles are similar for any ruleset. Notice that many bonuses are possible for defenders, but few for attackers, aside from veteran status; an attacking unit can mostly expect circumstance to work against it.
uk: Нижченаведений опис від класичного набору правил, але основи такі самі для будь-якого набору правил. Зауважте, що багато бонусів можливі для захисників, але дуже мало для напдника, окрім ветеранства; нападник переважно може сподіватись, що обставини будуть проти нього.

en: First, the attacker's strength is modified.
uk: Спершу, сила нападника змінюється.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
uk:  - Якщо нападник є ветераном, його сила множиться на бонус відповідно до його рівня досвіду.

en:  - Some rulesets (but not the classic rules) have 'tired attacks': a unit that attacks with less than a full movement point will have its strength proportionally reduced.
uk: - Деякі набори правил (але не класичні правила) мають 'втомлені атаки': якщо загін нападає з не повною кількістю очок руху - його сила пропорційно зменшується.

en: Next, the defender's strength is modified.
uk: Далі, сила захисника змінюється.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by the bonus associated with its veteran level.
uk:  - Якщо захисник є ветераном, його сила множиться на бонус відповідно до його ветеранського рівня досвіду.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
uk:  - Потім сила захисника множиться на захисний фактор зайнятої ним місцевості.

en:  - Ruleset-specific bonuses are applied:
uk:  - Застосовуються особливі бонуси, зумовлені набором правил:

en:    - The defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
uk:  - Сила захисника підвоюється якщо це Пікінер, що захищаеться проти підрозділів-вершників.

en:    - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
uk:  - Якщо захисник Протиракетний Крейсер і захищається проти авіазагонів (включаючи ракети та Гелікоптери), сила захисту множиться на 5.

en:    - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than a Helicopter or a missile).
uk:  - Сила захисту знову подвоюється, якщо в місті є Протиповітряна оборона, а нападник - авіапідрозділ (але не Гелікоптер або ракета).

en:    - An SDI Defense doubles the defender's strength against missile attacks.
uk:  - СОІ захист подвоює силу захисту проти ракетних атак.

en:    - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
uk:  - Якщо нападник - корабель, а захисник в місті з Прибережним захистом, сила захисника подвоюється.

en:    - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
uk:  - Проти сухопутних підрозділів (але не Гаубиць) та Гелікоптерів, сила загонів-оборонці в місті зі Стінами потроюється.

en:    - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
uk:  - Якщо захисник у фортеці (не в місті), його сила подвоюється.

en:    - Finally, if the attacker is a fighter and the defender is a helicopter, the defender's strength is halved.
uk:  - Нарешті, якщо атакує винищувач, а захисник - гелікоптер, сила захисту зменшується наполовину.

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses. Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
uk: Якщо, після цих модифікацій, нападник має силу 0, він автоматично програє. Інакше, якщо захисник має силу 0, то він програє.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
uk: Сила вогню захисника та атакуючого також змінюється.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
uk:  - Якщо захисник це корабель і він в місті - сила вогню нападника подвоюється, а сила вогню корабля встановлюється в 1.

en:  - If a fighter is attacking a helicopter the firepower of the helicopter is set to 1.
uk:  - Якщо винищувач атакує Гелікоптер, сила вогню Гелікоптера встановлюється у 1.

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0). Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated. If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower. Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
uk: Після цих приготувань, починається бій, що триває поки обидва загони ще живі (тобто очок здоров'я більше за 0). Кожен раунд, генерується випадкове число між 1 та сумою сил захисника та нападника. Якщо число більше ніж сила захисника, то він втрачає очок здоров'я на силу вогню нападника. Інакше нападник втрачає очки здоров'я в кількості сили вогню захисника. Перший підрозділ що досягає 0 очок здоров’я (або менше) програє.

en: Whichever unit survives the fight has a chance of being promoted a veteran level. In the classic ruleset, if the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the chance is increased by half in case of land units.
uk: Загін, що вижив у бою,  має шанс стати ветераном. У типовому наборі правил, якщо його цивілізація має диво Академія Війни Сунь Цзи (і воно не застаріло), цей шанс зростає наполовину для сухопутних загонів.

en: If the defender loses, and is not inside a city, fortress, or airbase, all other units at the defender's location may be destroyed along with the defender. (This can be changed with the 'killstack' server option.)
uk: Якщо захисник програв, і він не в місті, укріпленні чи на авіабазі, всі інші підрозділи на тій же клітинці знищуються разом з ним. (Це можна змінити  опцією сервера 'killstack'.)

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 1
uk:  Приклад бою 1

en: Suppose a Cannon (A:8, D:1, HP:20, FP:1) attacks a Musketeer (A:3, D:3, HP:20, FP:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.  Neither are veteran.
uk: Уявімо Гармату (А:8, З:1, ОЗ:20, СВ:1), що атакує Мушкетерів (А:3, З:3, ОЗ:20, СВ:1) у місті зі стінами, збудованому в лісі. Жоден не є ветераном.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
uk: Сила захисника 3. Оскільки він на лісистій місцевості, його сила стає 4,5. Він за стінами міста, тож його сила потроюється до 13,5. Це сухопутний підрозділ в місті, тому його сила збільшується до 20.25.

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
uk: Значення сили у грі множиться на 10 і дробна частина відкидається, тож сила нападника 80, а захисника - 202.

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
uk: Силу вогню обидвох підрозділів залишаються незмінною 1 .

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
uk: Кожного раунду, генерується випадкове число між 1 та 282. Якщо число більше ніж 202 (імовірність біля 28%), захисник втрачає 1 очко здоров'я. Інакше - (імовірність 72%), нападник втрачає 1 очко здоров'я.

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
uk: Враховуючи що обидва загони мають 20 очок здоров'я , найімовірніше виграє захисник. Він можливо втратить десь біля 40% здоров'я протягом бою. Але результат ніколи не визначений доки обидва підрозділи мають не нульову кількість очок здоров'я: захисник може залишитися неторкнутим, він може втратити більшість свого здоров'я, або може навіть повністю програти битву.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Combat example 2
uk:  Приклад бою 2

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, FP:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, FP:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
uk: Уявімо Лінкор ветеран (А:12, З:12, ОЗ:40, СВ:2) з трьома ходами нападає на підрозділ-ветеран Альпійських Стрільців (A:5, З:5, ОЗ:20, СВ:1) в місті збудованому в Степу, з Міськими Стінами та Прибережним Захистом.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
uk: Сила нападника 12 і збільшується до 18 через статус ветерана.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
uk: Сила захисника 5, збільшується до 7,5 через статус ветерана. Фактор захисту місцевості становить 1 (нема впливу). Прибережний Захист подвоює силу захисника до 15. (Міські Стіни не впливають при атаках морських підрозділів.) Захисник на суші в місті, тож повна сила захисту становить 22,5.

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
uk: Внутрішні значення програми, використовувані для сили нападника та захисника становлять 180 та 225, відповідно.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
uk: Сила вогню Лінкора встановлена з 2 до 1.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
uk: Кожного ходу, генерується випадкове число між 1 та 405.  Якщо воно більше ніж 225 (біля 44% імовірності) захисник втрачає 1 очко здоров'я. Інакше, нападник втрачає одиницю здоров'я.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
uk: У цьому разі, скоріше за все виграє нападник. Лінкор має менше ніж 25% імовірність програшу в кожному раунді, але Лінкор має вдвічі більше очок здоров'я. Лінкор має втратити біля 60% очок здоров'я впродовж бою, і скоріше за все, втратить всі очки руху.

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
uk: Зони контролю, це концепція гри (скорочено ZOC), що забороняє вільний рух в зонах контрольованих (або частково контрольованих) ворогами.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the tile now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep tiles occupied), you can make a path through enemy territory.
uk: ПОРАДА: Ви можете проникати у ворожі зони спершу перемістивши туди Дипломата (або інший підрозділ, що ігнорує зони контролю), а потім звичайні підрозділи на клітину зайняту Дипломатом. Повторюючи це (та опціонально залишаючи деякі загони, аби залишити клітини окупованими), Ви зможете прокласти шлях крізь ворожу територію.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
uk: Тип Вашого керування напряму впливає на продуктивність та прибутковість Ваших міст, щастя Ваших громадян та багато інших факторів.

en: In the classic rules, your start out ruling your civilization through Despotism. As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution. This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
uk: В класичних правилах , Ви починаєте керуючи своєю цивілізацією Деспотизмом. При вдосконаленні технологій, Ви можете вибрати інші форми правління (наведені нижче). Аби змінити устрій, Ви повинні почати революцію. Це змусить Вашу цивілізацію перейти в тимчасовий період Анархії (триває 1-5 ходів); по завершенні цього періоду, Ви зможете вибрати нову форму правління.

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy. When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
uk: Порада 1: Наступальні військові операції досить важкі за Республіки або Демократії, якщо Ви не даєте вашим городянам багато розкошів, аби тримати їх щасливими. При захопленні інших цивілізацій, було б досить непогано змінити форму правління на більш войовничу.

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments. Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
uk: Порада 2: Прогрес у науці вимагає високого рівня торгівлі, якого найлегше досягти за Республіки або Демократії. Намагайтеся перейти до Республіки найшвидше; отримання розвинених технологій раніше у грі дає Вам перевагу.

note: TRANS: Preserve the leading space: it controls nesting
en:  Civil War
uk:  Громадянська війна

en: Civil war is devastating to any empire. In rulesets with civil war, it is triggered by the loss of your capital. Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
uk: Громадянська війна спустошує будь яку імперію. В наборах правил з громадянською війною вона розпочинається після втрати столиці (палацу). До половини Віших міст повстає та проголошує відданість новому (комп'ютерному) голові, що отримує половину вашої казни та всі Ваші технологічні здобутки.

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
uk: Гравці перебувають у стані громадянської війни один хід, після цього імперія впадає в анархію.

en: The capture of your capital does not always lead to civil war. If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty. Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each city in disorder increases the likelihood.
uk: Захоплення Вашої столиці не завжди призводить до громадянської війни. Якщо Ви тримаєте Ваш нарід у щасті, то Вони більш ймовірно що збережуть свою лояльність. Кожне місто, що святкує, зменшує ймовірність громадянської війни, тоді як кожне місто з безладом збільшує цю ймовірність.

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war. Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
uk: На додаток, форма правління прямо впливає на можливість громадянської війни. Форми правління зі свободою вибору та правом голосу менш схильні до повстання ніж деспотичні по своїй природі.

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10. That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war. However, this is a server option ('civilwarsize'), and may vary upwards from a minimum of 6.
uk: Кількість наявних міст в імперії аби вона могла впасти в громадянську війну, типово 10. Саме так - імперії з менше ніж 10 містами непідвладні громадянській війні. Зауважте, це опція сервера, та може бути змінена у будь яке число розпочинаючи з 6.

en: There are five diplomatic states between players: War, Cease-fire, Armistice, Peace, and Alliance. The first is the natural state, while the others can be achieved by signing diplomatic treaties.
uk: Є п’ять дипломатичних станів між гравцями: Війна, Припинення Вогню, Перемир’я, Мир і Союз. Перше - початковий стан, інших можна досягти підписом дипломатичних угод.

en: During War, you can freely move your units inside enemy territory and attack their units and cities at will.
uk: Протягом війни підрозділи можуть вільно рухатися крізь ворожу територію, а також атакувати ворожі міста та підрозділи.

en: When two players decide to end hostilities between them, they can agree on a Cease-fire treaty. This prevents each player from attacking the other, but you can still move your units inside the other player's borders. After a set number of turns, the Cease-fire will lead back to War. Upon first contact with an AI player, it will automatically offer you a Cease-fire treaty.
uk: Коли двоє гравців вирішили закінчити з насильством, то вони можуть згодитись на припинення вогню. Це не дасть їм нападати одне на одного, але можна буде заводити свої війська вглиб кордонів іншого гравця. Після заданої кількості ходів, Припинення Вогню приведе знову до Війни. З першим контактом з ШІ-гравцями, вони автоматично пропонують угоду з Припинення Вогню.

en: If you wish for a more permanent peaceful coexistence with another player, you may sign a peace pact. This will enter a transitional Armistice state, which after another set number of turns will turn into a permanent Peace. Breaking an Armistice will drop you directly back to War.
uk: Якщо ви хочете більш постійне мирне співжиття з іншим гравцем, можна підписати мирний договір. Це почнеться як перехідний стан -  Перемир’я, котрий після заданої кількості ходів перетвориться в постійний Мир. Розрив Перемир’я ввергне Вас просто у Війну.

en: At the moment two players enter into the diplomatic state of Peace, all military units belonging to either player that happen to be within the other's borders will be automatically disbanded according to the treaty. After this, you may not move military units into the other's territory until you either declare War, or forge an Alliance. Breaking a Peace treaty will drop you directly back to War.
uk: На момент коли гравці переходять до дипломатичного стану Мир, всі, належні хоч кому з граців, війська, що знаходяться в межах кордонів іншого, будуть автоматично розпущені за цією угодою. Після цього, ви не зможете перемістити загони на землі іншого, поки або не проголосите війну, або створите Союз. Розрив Мирної угоди вкине Вас просто у Війну.

en: An Alliance is the ultimate diplomatic relationship between two players. In this state, you may move units into each other's cities and your units may share the same tile; units no longer impose zones of control. However, alliance treaties come with obligations; you won't be able to ally with a player that is at war with a current ally unless you break the first treaty. If one of your allies declares war on another, the alliance with the aggressor is automatically broken. Breaking an Alliance will drop you to an Armistice treaty. An allied AI player will freely give you its world maps and shared vision, and will seriously consider trading technologies and cities, but in return will expect you to join its wars against other players.
uk: Союз - вийняткові дипломатичні відносини між двома гравцями. В цьому стані, можна направляти загони на міста одне одного, і ваші підрозділи можуть бути на одній клітині; загони не створюватимуть зон контролю. Проте, союзні договори мають зобов’язання; не можна стати союзником ворогові свого нинішнього союзника, доки ви не розірвете попередню угоду. Якщо один з Ваших союзників оголошує війну іншому, альянс з агресором автоматично розривається. Розрив Союзу зсуває Вас в договірний стан Перемир’я. Союзний гравець-ШІ запросто віддасть вам свою карту світу і спільне бачення, і буде серйозно настроєний поторгуватися технологіями і містами, але навзаєм сподіватиметься що ви прилучитесь до нього у війнах проти інших гравців.

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
uk: Дослідження технологій необхідне для покращання можливостей Вашої цивілізації, воно допоможе будувати нові підрозділи та будівлі.

en: There are a few ways to gain advances from other civilizations: you will sometimes discover enemy technology when you capture a city; your agents can steal advances; wonders can provide you with technology; and another player might grant technology in the terms of a pact. But otherwise advances must be discovered through the efforts of your own people.
uk: Є кілька шляхів отримання відкриттів-знань від інших цивілізацій: деколи, ви взнаєте технологію ворога як захоплюєте місто; агенти вміють красти знання; чудеса можуть надавати вам технології; і інші гравці можуть наділити технологією за умавим договору. Але, все одно, вашому народу відкриття треба винаходити своїми силами.

en: Most technology progress comes from trade (see the Trade section) and, in the classic ruleset, from scientist specialists (see the Specialists section). While it is possible to change which advance you are currently researching, by default all progress is lost by doing so.
uk: Більшість технологічного прогресу іде ід торгівлі (див. розділ Торг) і в класичному наборі правил, від спеціалістів-вчених (див розділ Спеціалісти). Хоч і можна змінити що за відкриття ви зараз досліджуєте, типово всі здобутки в цьому напрямі втрачаються.

en: While the majority of the resulting research output ("bulbs") usually goes toward advancing technology, in some rulesets (but not the classic rules), some of it may be diverted to maintain expertise in existing technologies; the quantity required for technology upkeep increases with the total research cost of all advances known to you. The state of advancement at which you start paying this upkeep may depend on factors such as your government type. If research output drops below that required for upkeep, your civilization will forget an advance, requiring it to be researched again.
uk: Більша частина досліджень ("бульок" або ламп) зазвичай іде на досліджувану технологію, проте в деяких наборах правил (не класичних), трохи спрямувується на підтримку компетентності в існуючих технологіях; кількість потрібна для технологічного утримання росте з повною науковою вартістю всіх відомих вам відкриттів. Відколи ви почнете платити це утримання, залежить від багатьох чинників, наприклад поточного уряду. Якщо науковий виробіток впаде нижче за потрібний для утримання, Ваша цивілізація забуде знання, і прийдеться його знов винаходити.

en: Technological advances can render units, city improvements, and wonders obsolete. While obsolete units merely become impossible for you to make -- leaving the ones you have already made intact -- obsolete improvements are immediately sold, and obsolete wonders lose their effect. See the relevant sections for more information.
uk: Технологічні відкриття надаватимуть загони, міські будівлі і зістарювати чудеса. Тоді як застарілі загони майже неможливо буде зробити-- це не торкнеться вже готових -- застарілі будівлі негайно продаються, застарілі чудеса втрачають свою дію. Див. відповідні розділи для подальшої інформації.

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations. If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this to be disabled on the server.)
uk: Космічні перегони це інша можливість виграти гру, попри знищення всіх інших цивілізацій. Якщо Ваш космічний корабель першим досягне Альфи Центавра, гра закінчується Вашою перемогою. (Але може цю опцію вимкнули на сервері).

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu. To see spaceships of other players, select the player in the Nations report and click "Spaceship".
uk: Коли Ви розпочнете будувати зореліт, то можете бачити це з командою 'Зореліт' у меню Звітів. Аби бачити зорельоти інших гравців, оберіть гравця в Звіті Націй та клацніть на 'Зореліт'.

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey. This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
uk: Якщо можливість успіху менша за 100%, частина людей можуть не пережити переліт. Це зменшує бонус рахунку від зорельоту, але все одно рахується як перемога.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
uk: Якщо столицю цивілізації захопили, запущений зореліт буде втрачений, тож добре охороняйте свою столицю!

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier. The only other option is to capture their capital.
uk: ПОРАДА: Якщо ворожа цивілізація запустила зореліт, спробуйте швидко збудувати легкий зореліт з великою кількістю двигунів, що долетить раніше. Єдиний інший варіант - захопити їх столицю.

en: Each player in the game is represented by a nation. A nation can be a modern-day nation state, a historical state or empire, an ethnic group, or even a fictional nation.
uk: Кожен гравець в грі представлений нацією. Народ може бути сучаною національною державою, історичною державою чи імперією, етнічною групою, або навіть уявним народом.

en: Nations are distinguished by their flags, leaders and city names; in the classic rules they are identical in all other aspects and play by the same rules, but other rules may have nation-specific behavior.
uk: Народи розрізняються прапорами, ватажками і іменами міст; в класичних правилах так і є в усіх аспектах гри, але інші правила можуть мати більше національних особливостей.

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5556 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
uk: До початку гри, хто завгодно може під'єднатись до сервера вказавши його ім'я та порт (типово 5555). Якщо сервер запущено з опцією '-m', він прозвітує метасерверу,

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check whether your WWW browser is using a HTTP proxy; to make the client use the same proxy, before starting the client, set the $http_proxy environment variable to:
uk: Клієнт також може отримати цей список: скористайтеся кнопкою Метасервер у діалозі з'єднання. Якщо він ніколи не показує ніяких результатів, перевірте чи ваш веб-броузер використовує HTTP проксі; аби встановити клієнту Freeciv той же проксі, встановіть змінну оточення $http_proxy у http://проксіхост:проксіпорт/ перед стартом клієнта.

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
uk: Коли гра почалась, хто завгодно може приєднатись як непід'єднаний гравець, включно з гравцями-ШІ. Під'єднання до комп'ютерного гравця не передає над ним контроль; це незалежна опція сервера. Якщо Ви раніше втратили зв'язок у грі і перез'єднуєтесь, використовуйте ім'я що Ви обрали для свого лідера, а не початковий нік!  Якщо сервер звітує метасерверу, ім'я гравців можна знайти там.

en: Unit Selection:
    ==============
      z: select only first unit of selected group
      v: select all units on tile
      V: (on tile) select all units of the same type as the active unit
      C: (on continent) select all units of the same type as the active unit
      X: (everywhere) select all units of the same type as the active unit
    
      w: (w)ait: focus on next unit
      5: focus on previous unit
    space: done giving orders  (unit stays put)
uk: Вибір підрозділів:
    ==============
      z: вибрати перший підрозділ виділеної групи
      v: вибрати всі підрозділи на клітинці
      V: (на клітинці) вибрати всі підрозділи того ж типу, що й активний підрозділ
      C: (на континенті) вибрати всі підрозділи того ж типу, що й активний підрозділ
      X: (усюди) вибрати всі підрозділи того ж типу, що й активний підрозділ
    
      w: чекати: сфокусуватися на наступному підрозділі
      5: сфокусуватися на попередньому підрозділі
    пробіл: завершити віддання наказів  (підрозділ залишається на місці)

en: Unit Movement:
    ==============
      1: move south-west
      2: move south
      3: move south-east
      4: move west
      6: move east
      7: move north-west
      8: move north
      9: move north-east
uk: Рух підрозділу:
    ==============
      1: на південний захід
      2: на південь
      3: на південний схід
      4: на захід
      6: на схід
      7: на північний захід
      8: на північ
      9: на північний схід

en: Main Map (Mouse):
    =================
      Left-click on city:            Pop up city dialog
      Left-click on unit:            Select a single unit
                                     (cancels any current activity if "clear
                                     unit orders on selection" is set)
      Shift-left-click on unit:      Add unit to selection (GTK)
      Left-click-and-drag on unit:   Go-to command for unit
                                     (if "keyboardless goto" enabled in options)
      Center-click, Alt-left-click:  Show tile info
      Right-click:                   Center tile in view
      Ctrl-center-click:             Wake up sentried units
uk: Головна Карта (Миша):
    =================
      Left-click на місті:            Показати діалог міста
      Left-click на загоні:           Вибрати один загін
                                      (cancels any current activity if "clear
                                      unit orders on selection" is set)
      Shift-лівий-клік на загоні:     Додати загін до виділення (GTK)
      Лівий-клік-і-тягнути на загоні: Команда ІтиДо для загону
                                      (якщо "безклавітурне ІтиДо" дозволене в опціях)
      Центр-клік, Alt-лівий-клік:     Показати інформацію по полю
      Правий-клік:                    Центрувати клітинку на виді
      Ctrl-центр.-клік:               Розбудити загони на варті

en:   Quick unit selection:
      =====================
      Ctrl-left-click on tile:       Select a sea unit (prefers transporters)
      Ctrl-right-click on tile:      Select a land unit (prefers military)
    
      These combinations choose and select a single unit from those on a tile. All other things being equal, units which have movement points left are preferred. If keyboardless goto is enabled, dragging allows the unit to be selected and moved in one gesture.
uk:   Швидкий вибір загону:
      =====================
      Ctrl-лівий-клік на полі:      Вибрати морський загін (перевага перевізникам)
      Ctrl-правий-клік на клітині:  Вибрати сухопутний (перевага військам)
    
      Ці комбінації вибирають і виділяють одиночний загін зі всіх на клітинці. При всі інших рівних, перевага надається загонам з можливими рухами. Якщо безклавіатурне ЙтиДо дозволене, перетягування вибирає і рухає загоном одним жестом.

en:   City manipulation (GTK):
      ========================
      Shift-Ctrl-left-click:         Adjust city workers
      Shift-Alt-right-click:         Show city workers (mouse over or near city)
      Shift-right-click:             Copy production (from city or unit)
      Shift-Ctrl-right-click:        Paste production into city
uk:   Дії над містом (GTK):
      ========================
      Shift-Ctrl-лівий-клік:         Підправити робітників міста
      Shift-Alt-правий-клік:         Показати міських робітників (миша над або біля міста)
      Shift-правий-клік:             Скопіювати виробництво (з міста чи загону)
      Shift-Ctrl-правий-клік:        Вставити виробництво в місто.

en:   Area Selection mode (GTK):
      ==========================
      Right-click-and-drag:          Select units/cities by area
      Shift-right-click-and-drag:    Append area contents to existing selection
    
      In this mode, multiple units and/or cities are selected. If the selection rectangle contains any cities, and "Select cities before units" is set in the options, only the cities are selected and the current unit selection is left alone; otherwise, both cities and units are selected.
    
      Selected cities are highlighted on the map and in the Cities report for further mass actions. Immediately after selecting, the set of cities can be adjusted by left-clicking on individual cities; and the production for all the highlighted cities can be changed with Shift-Ctrl-right-click (see previous section). Right-clicking leaves this mode.
uk:   Режим Вибору Площ (GTK):
      ==========================
      Правий-клік-і-тягнути:          Вибрати загони/міста за площею
      Shift-Лівий-клікі-тягнути:    Додати вміст площі до поточного виділення
    
      В цьому режимі вибирається багато загонів або міст. Якщо прямокутник виділення містить якісь міста, і "Вибирати міста до загонів" задано опціями, лише міста будуть вибрані в даному виділенні загонів, поточне виділення загонів не зміниться; інакше міста і загони будуть вибрані.
    
      Вибрані міста підсвічуються на карті і Звіті Міст для подальших масованих  дій. Відразу після вибору, набір міст можна підправити клікнувши лівою на окремих містах; і виробництво для всіх вибраних міст можна змінити Shift-Ctrl-правий-клік (див попередній розді). Правий клік виходить з цього режиму.

en:   Chatline (GTK):
      ===============
      ' (apostrophe):                Focus chatline
      Ctrl-Alt-right-click:          Paste city or tile link into chatline
      Shift-Ctrl-Alt-right-click:    Paste unit link into chatline
    
      These controls allow map elements to be referred to in chat. See the Chatline help for more details.
uk:   Рядок чату (GTK):
      ===============
      ' (англ апостроф):             Фокус на рядок чату
      Ctrl-Alt-правий-клік:          Вставити посилання на місто чи поле в рядок чату.
      Shift-Ctrl-Alt-правий-клік:    Вставити посилання на загін в рядок чату
    
      Завдяки ним в чаті можна посилатись на елементи карти. Дивіться допомогу по Рядку Чату для додаткових відомостей.

en: Overview Map (Mouse):
    =====================
      Left-click, Shift-left-click, and Right-click have the same functions as they do on the main map.
uk: Карта Огляду (Мишею):
    =====================
      Left-click, Shift-left-click, and Right-click такі самі функції як на головній карті.

en: Dialogs and Reports:
    ====================
         F1: show Map View
         F2: open Units Report
         F3: open Nations Report
         F4: open Cities Report
         F5: open Economy Report
         F6: open Research Report
         F7: open World Wonders
         F8: open Top Five Cities
         F9: open Messages dialog
        F11: open Demographics
        F12: open Spaceship
    
            Ctrl-F: open Find City dialog
            Ctrl-L: open Worklists dialog
            Ctrl-T: open Tax/Lux/Sci Rates dialog
      Shift-Ctrl-R: open Revolution dialog
    
    Shift-Return: Turn done
uk: Діалоги та звіти:
    ====================
         F1: показати Вид Карти
         F2: відкрити Звіт Підрозділів
         F3: відкрити Звіт Націй
         F4: відкрити Звіт Міст
         F5: відкрити Звіт Економіки
         F6: відкрити Звіт Досліджень
         F7: відкрити Чудеса Світу
         F8: відкрити П'ять Найкращих Міст
         F9: відкрити Діалог повідомлень
        F11: відкрити Демографію
        F12: відкрити Зореліт
    
            Ctrl-F: діалог пошуку міста
            Ctrl-L: діалог списків робіт
            Ctrl-T: діалог рівню податків/розкоші/науки
      Shift-Ctrl-R: відкрити діалог революції
    
    Shift-Return: Закінчити хід

en: Editing Mode (GTK):
    ===================
        Ctrl-E: toggle editing mode
        Ctrl-M: toggle fog of war in editing mode
uk: Режим редагування (GTK):
    ===================
        Ctrl-E: вкл/викл режим редагування
        Ctrl-M: вкл/викл туман війни в режимі редагування

en: The Citizen Governor (formerly called the CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to specialists, if appropriate. And the governor has another ability: whenever possible, it keeps your cities content.
uk: Правитель Городян (раніше відомий як АКМ) помагає вам керувати містами. Він спроваджує всіх доступних робітників на вільні клітинки навколо міста, щоб досягти якнайбільшої віддачі. Він змінює робітників на спеціалістів при потребі. Ще правитель має іншу здатність: по можливості втримує громадян задоволеними.

en: There are various means to tell the governor what kind of output you would like. Open the city window and click on the governor tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
uk: Є багато способів сказати правителю, яких видів виробітку Вам забаглося. Відкрийте діалог міста і клікніть на табі правителя. Є два види повзунків: Зліва можна задати Мінімальний Надлишок кожного виду виробництва; тобто Золото=+3 значить, що місто заробляє на 3 золота більше ніж потрібно на утримання будівель. Справа - повзунки, які задають наскільки більше вам потрібний один вид виробництва ніж інший; задавши науку на 3 значить вам потрібніша 1 лампа науки ніж 3 щити (чи золота, чи торгівлі...). Можна задати різні чинники для кожного виду виробітку, згідно ваших потреб.

en: If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the governor can't be activated. Whenever the governor can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
uk: Якщо ви задасте якісь Мінімальні Прирости, котрі не можна виконати, правитель не зможе задіятись. Коли б правитель не зміг виконати свого завдання в поточній грі, він назад віддасть Вам керування. Тому краще не задавати зависоких приростів; натомість, використайте чинники для досягненя мети.

en: The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
uk: Чекбокс Святкувати дозволяє місту празднувати. Це працює лише з високими рівнями розкошів. Дивіться допомогу про 'Щастя'.

en: Clicking on 'Control city' puts the city under control of the governor, 'Release city' passes control back to you.
uk: Клацнувши на 'Керувати містом' піддає місто керуванню правителя, 'Звільнити місто' передає управління назад Вам.

en: For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the governor column. And you can change it from there (use 'change' --> 'Citizen Governor'), if you have saved it as a preset.
uk: Для легшого використання можна зберегти настройки повзунка як іменовану предустановку. Клацніть на 'додати предустановку' і введіть назву ваших налаштувань. Можна використати цю предустановку в кожному місті, просто клацнувши на його назві. Такоє ви можете керувати настройками зі звіту міста  в колонці правителя. І можна змінити їх звідти (Вик. 'змінити' --> 'Правитель громадян'), якщо зберегли як предустановки.

en: Use 'Game' --> 'Options' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
uk: Скористайтесь 'Гра' --> 'Опіції' --> 'Зберегти настройки', щоб зберегти свої налаштування назавжди.

en: But beware! If you use the governor for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by governor. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.governor, included with Freeciv.
uk: Але знайте! Якщо ви використовуєте правителя в деяких містах, то стикнетесь з деякими труднощами ручного управління містами поблизу. Найкраще керувати всі міста на острові або вручну, або правителем. Читайте більше підказок інформацію, і приклади налаштувань в файлі README.governor, що йде з Freeciv.

en: The client has a primitive chat interface. The lines you type are sent to all players, or only to your allies if the client is configured for that, except:
uk: Клієнт має простий чат інтерфейс. Усе що ви надрукуєте відсилається всім гравцям, або лише союзникам, якщо клієнт налаштований для цього, за вийнятком:

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands and executed, if you have the required access level.
uk:  - Повідомлення, які починаються з '/', сприймаються, як команди сервера і виконуються, якщо Ви маєте достатній рівень доступу.

en:   - Messages starting with 'John:' are private messages to 'John'. Names can be abbreviated, or surrounded with double-quotes if they have spaces. The server looks for players named 'John' and if that fails tries to match a username beginning with 'John' (like 'Johnathan').
uk:  - Повідомлення, що починаються з 'John:' будть приватними повідомленнями для  'John'. Можна скорочувати імена, або охоплювати імена лапками, якщо вони мають пробіли. Сервер шукає гравців з ім'ям 'John', а якщо не знаходить, то намагається знайти ім'я користувача, що починається з 'John' ('Johnathan').

en:   - Messages starting with 'John::' are private messages as above, but will match only users (not players) named 'John'. A user name 'Johnathan' will still be matched.
uk:  - Повідомлення, що починаються з 'Іван::' є приватними повідомленнями, але тільнки для користувачів (не гравців), імена яких починаються з 'Іван'; наприклад 'Іванка' теж отримає таке повідомлення.

en:   - Messages starting with ':' will be sent to everyone (even if your client is configured to send only to allies by default).
uk:   - Повідомлення, які починаються ':' будуть надіслані всім (навіть, якщо клієнт настроєний відправляти за замовчанням тільки союзникам.

en:   - Messages starting with '.' will be sent only to all your allies (or, if you're a global observer, only to other global observers).
uk:   - Повідомлення, що починаються на '.' будуть надіслані тільки вашим союзникам, (якщо ви глобальний спостерігач то лише іншим глобальним оглядачам).

en: Featured text (GTK):
    ====================
    
    Since 2.2, the GTK client has featured text support.  This feature allows users to format the chat messages they are sending using boldface, italic, colors, links, etc...  Such changes are performed using escape sequences.
uk: Виділений текст (GTK):
    ====================
    
    Починаючи з  2.2, клієнт GTK підтримує виділення тексту. Ця особливість дає користувачам можливість форматувати відправлювані повідмлення балачки жирним, курсивом, кольорами, посиланнями, тощо...  Такі зміни робляться за домогою управляючих (ще кажуть екранованих) послідовностей.

en: * Getting boldface:
    Full name sequence: '[bold] ... [/bold]'
    Abbreviation sequence: '[b] ... [/b]'
    Short cut in the entry: Ctrl-B
    Example: '[b]bold[/b]' will display the word 'bold' in bold style.
uk: * Отримання жирного кегля:
    Повна назва послідовності: '[bold] ... [/bold]'
    Скорочена послідовність: '[b] ... [/b]'
    Скорочення: Ctrl-B
    Приклад: '[b]жирний[/b]' покаже слово 'жирний' жирним.

en: * Getting colors:
    Full name sequence: '[color] ... [/color]' 
    Abbreviation sequence: '[c] ... [/c]'
    Short cut in the entry: Ctrl-C (you also need to select the color in the toolbar over the entry)
    The color start sequence always takes at least one of the following parameters:
    - 'foreground' (abbreviation 'fg'): a color name such as red, or a hex specification such as #3050b2 or #35b.
    - 'background' (abbreviation 'bg'): same as above.
    Example: '[c fg="blue" bg="yellow"]color[/c]' will display the word 'color' in blue on a yellow background.
uk: * Отримання кольорів:
    Повна назва послідовності: '[color] ... [/color]'
    Скорочена послідовність: '[c] ... [/c]'
    Скорочення: Ctrl-С (вам також треба вибрати колір на панелі над об’єктом)
    Послідовність кольору завжди бере щонайменше один з таких параметрів:
    - 'foreground' (скорочення 'fg'): назва кольору - напр. червоний, або шістнадцятковий код типу- #3050b2 або #35b.
    - 'background' (тло, скорочення 'bg'): так само як попереднє.
    Приклад: '[c fg="blue" bg="yellow"]колір[/c]' покаже слово 'колір' синім на жовтому тлі.

en: * Getting italic:
    Full name sequence: '[italic] ... [/italic]'
    Abbreviation sequence: '[i] ... [/i]'
    Short cut in the entry: Ctrl-I
    Example: '[i]italic[/i]' will display the word 'italic' in italic style.
uk: * Отримання курсиву:
    Повна назва послідовності: '[italic] ... [/italic]'
    Скорочена послідовність: '[i] ... [/i]'
    Скорочення: Ctrl-I
    Приклад: '[i]курсив[/i]' покаже слово 'курсив' курсивом.

en: * Getting strikethrough:
    Full name sequence: '[strike] ... [/strike]'
    Abbreviation sequence: '[s] ... [/s]'
    Short cut in the entry: Ctrl-S
    Example: '[s]strikethrough[/s]' will display the word 'strikethrough' with a strike.
uk: * Отримання закреслень:
    Повна назва послідовності: '[strike] ... [/strike]'
    Скорочена послідовність: '[s] ... [/s]'
    Скорочення: Ctrl-S
    Приклад: '[s]закреслено[/s]' покаже слово 'закреслено' закресленим.

en: * Getting underline:
    Full name sequence: '[underline] ... [/underline]'
    Abbreviation sequence: '[u] ... [/u]'
    Short cut in the entry: Ctrl-U
    Example: '[u]underlined[/u]' will display the word 'underlined' with an underline.
uk: * Отримання підчерків:
    Повна назва послідовності: '[underline] ... [/underline]'
    Скорочена послідовність: '[u] ... [/u]'
    Скорочення: Ctrl-U
    Приклад: '[u]underlined[/u]' покаже слово 'underlined' підкресленим.

en: * Getting city links:
    Full name sequence: '[link target="city"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="city"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a city on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the city you are pointing.
    An optional 'name' parameter can be set to bind the city name in the case the destination users don't know this city on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="city" id=121 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="city" id=65]city[/l]' will make the word 'city' clickable and pointing to the city id 65.
    '[l tgt="city" id=65 name="noname" /]' will display the name of the city id 65 if known, else, the word 'noname'.
uk: * Отримання посилань на міста:
    Послідовність повна назва: '[link target="місто"] ... [/link]'
    Скорочена послідовність: '[l tgt="місто"] ... [/l]'
    Скорочення: Control-Alt-Right-click на місті на мапі.
    Параметр 'id' треба задати в id міста на яке вказуєте.
    Додатковий параметр  'ім’я' можна задати, для прив’язки назви міста у разі коли користувачі-адресати не знають цьогоміста на карті.
    Цей вираз можна починати і закінчувати дужками, так: '[link target="city" id=121 /]' (зауважте косу на кінці).
    Приклади: '[l tgt="місто" id=65]гОрод[/l]' зробить слово 'город' проклацуваним і буде вказувати на місто з id=65.
    '[l tgt="city" id=65 name="безімянне" /]' покаже назву міста з id=65 якщо відоме, а інакше слово 'безімянне'.

en: * Getting tile links:
    Full name sequence: '[link target="tile"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="tile"] ... [/l]'
    Short cut: Control-Alt-Right-click on a tile without city on the map.
    The 'x' and 'y' parameters must be set to the tile location you are pointing.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (note the slash at the end).
    Example: '[l tgt="tile" x=17 y=3]this tile[/l]' will make the string 'this tile' clickable and pointing to the tile (17, 3).
uk: Отримання посилань на поля
    Послідовність повна: '[link target="поле"] ... [/link]'
    Коротка послідовність: '[l tgt="клітина"] ... [/l]'
    Скорочення: Control-Alt-Right-click на полі без міста на мапі.
    Параметри 'x' і 'y' треба задати в місцезнаходження клітини. на яку вказуєте.
    Цей вираз можна починати і закінчувати парою дужок, отак: '[link target="tile" x=5 y=36 /]' (зауважте косу риску в кінці).
    Приклад: '[l tgt="tile" x=17 y=3]це поле[/l]' зробить рядок 'це поле' клацуваним і вкзуватиме на клітинку (17, 3).

en: * Getting unit links:
    Full name sequence: '[link target="unit"] ... [/link]'
    Abbreviation sequence: '[l tgt="unit"] ... [/l]'
    Short cut: Shift-Control-Alt-Right-click on a unit on the map.
    The 'id' parameter must be set to the id of the unit you are pointing to.  An optional 'name' parameter can be set to bind the unit name in the case the destination users don't know this unit on their map.
    This expression can also be started and finished within the same pair of brackets, like '[link target="unit" id=109 /]' (note the slash at the end).
    Examples: '[l tgt="unit" id=235]unit[/l]' will make the word 'unit' clickable and pointing to the unit id 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Warrior" /]' will display the name of the unit id 235 if known, else, the word 'Warrior'.
uk: * Отримання посилань на загони:
    Послідовність - повна: '[link target="загін"] ... [/link]'
    Послідовність-абревіатура: '[l tgt="загін"] ... [/l]'
    Скорочення: Shift-Control-Alt-Right-click на загоні на карті.
    Параметр 'id' треба задати в id загону на який ви вказуєте.  Вибірковий параметр 'name' можна задати щоб зв’язати назву загону в разі коли користувачі-адресати не знають цього загону на карті.
    Вираз може починатися і закінчуватись в межах пари дужок наприклад:'[link target="unit" id=109 /]' (зауважте риску дробу на кінці).
    Приклади: '[l tgt="unit" id=235]unit[/l]' зробить слово 'unit' клікабельним і вказуватиме на загін з id = 235.
    '[l tgt="unit" id=235 name="Воїн" /]' покаже ім’я загону з id 235, якщо  відоме, інакше слово 'Воїн'.

en: Of course, the different escape sequences can be combined in the same sentence, like '[i][c fg="blue"]this [b]is [s]funny[c bg="green"] [u]to[/i] test[/b] this[/s] [/c]new[/u] feature[/c]'.
uk: Звичайно різні екрановані послідовності можна суміщати в тому ж реченні, отак: '[i][c fg="blue"]це [b]таки [s]весело[c bg="green"] [u]так[/i] тестувати[/b] цю[/s] [/c]нову[/u] штуку[/c]'.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor you can create lists specifying what to build in the turns to come.
uk: Редактор Плану Будівництва використовується для зміни плану для кожного міста (з діалогу міста) та глобального плану. Використовуючи редактор можна створити список, який визначає, що, та в якій послідовності будувати.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
uk: Аби додати позицію до плану будівництва, двічі клікніть на обраній позіції у списку доступних позицій. Також Ви можете натиснути кнопку Допомога, щоб отримати допомогу по вибраній позиції. Натискання Допомоги без обраної позиції відобразить цей екран.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
uk: Аби видалити позицію з плану будівництва - двічі клікніть на ній. Використовуйте кнопки внизу плану будівництва щоб пересунути позицію вгору/вниз по списку.

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
uk: Скорочення клавіатури: Home фокусує план будівництва, End фокусує список доступних будівель, стрілки Up/Down обирають наступну/попередню позицію в списку, PageUp/Down аби пересувати позиції вгору/вниз в плані будівництва, Insert вставляє позицію зі списку доступного в план будівництва, Delete вилучає обрану позицію з плану будівництва.

en: If you want to buy the unit that's first on the list, you can do that from the City Overview window.
uk: Якщо хочете купити підрозділ перший в списку, це можна зробити у вікні міста.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    First, check whether a localization is already in progress for your language:
uk: Freeciv підтримує декілька мов. Дивись розділ 'Native Language Support' у файлі README для інструкцій з використання однієї з цих мов.
    
    Спочатку перевірте, чи локалізація для Вашої мови вже існує:

en: If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
uk: Якщо бажаєте додати локалізацію (переклад) для своєї мови, ознайомтеся з інструкціями тут:

en: You are also welcome to send any questions to the translation mailing list:
uk: Надсилайте свої питання до розсилки перекладачів:

en: Please quote the above version information. For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.
uk: Будь ласка процитуйте вищенаведені відомості версії. Для додаткової інформації про звітування помилок - дивіться файл BUGS у дистрибутиві Freeciv.

en: To contact the developers about anything else, please email one of the project's mailing lists:
uk: Щоб зв’язатися з розробниками про щось інше, будь ласка напишіть на один зі списків розсилки нашого проекту:

en:     freeciv-dev@freelists.org   - public development mailing
                                      list (archives are public)
        freeciv-maintainers@lists.sourceforge.net
                                    - private project administration
                                      list (for security issues, etc)
uk:     freeciv-dev@freelists.org   - публічний список розсилки
                                      для розробників (архіви публічні)
        freeciv-maintainers@lists.sourceforge.net
                                    - приватний список дміністраторів проекту
                                      (для проьлем безпеки тощо)

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
uk:   Перші автори:
        (вони вже не займаються грою, будь ласка не пишіть їм!)

en:   Present administrators:
uk:   Поточні адміністратори:

en: For more information in general, visit the Freeciv website, at:
uk: Для загальної додаткової інформації відвідайте сайт Freeciv:

en: Reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by the city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units. This improvement has no effect under other governments.
uk: Зменшує нещасність від агресивно розміщених власних військових загонів міста на 4 при Демократії та на 2 при Республіці -- іншими словами, нейтралізує нещасність, спричинену двома військовими підрозділами. За інших форм правління не діє.

en: Before you can build any spaceship parts, you must build the Apollo Program.
uk: Щоб почати виробництво частин зорельота, треба спершу збудувати Програму Аполлон.

en: Increases the food resources by 100% on each farmland tile which is being used around the city.  Farmland tiles are those which have been irrigated a second time.
uk: Збільшує виробництво продовольства на 100% на кожній фермі навколо міста. Ферми - це клітинки, які були зрошені двічі.

en: Allows you to start building spaceship parts in cities with factories (assuming you have researched the necessary technologies).
uk: Дозволяє почати будівництво частин зорельота фабриками (припускаючи, що ви винайшли потрібні технології).

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all your cities on the same continent.
uk: Міські будівлі, що утримуються за 1 звільняються від плати за утримання, у всіх Ваших містах на тому ж континенті.

en: This stunning technological achievement makes two content citizens happy in all cities of all players who have researched Genetic Engineering. In the unlikely event where there are not enough content citizens to benefit from this effect in a city, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
uk: Це неймовірне технологічне досягнення робить двох задоволених щасливими у всіх містах для всіх гравців, які винайшли Генетичну Модифікацію. У малоймовірному випадку, коли недостатньо задоволених громадян для отримання цього блага, чудо діє на нещасних городян (включно з нещасними внаслідок військових дій), роблячи тоді кожного задоволеного щасливим.

en: Each city on the same continent may support one unit free of shield upkeep.
uk: кодне місто звільняється від утримання щитами одного загону.

en: Reduces corruption by 50% in all cities on the same continent.
uk: Зменшує корупцію на 50% у всіх містах на тому ж континенті.

en: Works as a City Wall in all your cities on the same continent.
uk: Працює як Стіни Міста у всіх Ваших містах на тому ж континенті.

en: Makes two content citizens happy in every city on the same continent. In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (including those unhappy about military activity), making each content then happy.
uk: Робить у кожному місті одного задоволеного городянина  щасливим. Якщо раптом у місті нема задоволенихгородян, Висячі Сади натомість впливають на нещасних (включно з нещасними внаслідок військових дій), роблячи їх довольними.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent. (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
uk: Працює так, ніби в Вас є Гідростанція в кожному місті на тому ж континенті. (Зменшує забруднення та підвищує ефективність Фабрик та Заводів.)

en: Boosts science production by 100% in every city on the same continent that has a University.
uk: Підвищує розвиток науки на 100% в кожному місті з Університетом на тому ж континенті.

en: Makes two unhappy citizens content in every city on the same continent (including citizens unhappy about military activity).
uk: Нейтралізує двох нещасних у кожному місті на тому ж континенті (включно з нещасними внаслідок військових дій).

en: Upgrades two obsolete units per game turn.
uk: Модернізує два застарілих підрозділи за хід.

en: All your new sea units built in cities on the same continent start with an additional veteran level (this is cumulative with any Port Facility in a city; with both, units are created as Hardened).
uk: Всі Ваші нові морські загони на тому ж континенті отримують додатковий ветеранський рівень (накопичувально, з Портом в місті загони будуть створені як Загартовані).

en: Increases trade output by 40% in all cities on the same continent.
uk: Збільшує торгівлю на 40% у всіх містах на тому ж континенті.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities on the same continent. This makes 3 unhappy citizens content in each city; however, it does not affect citizens made unhappy by military activity. The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content. The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
uk: Працює як Собор в кожному місті. Таким чином, нейтралізує 3 нещасних в кожному місті; втім, не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій. Відкриття Теології збільшує ефективність Соборів, втішаючи ще одного нещасного. Відкриття Комунізму зменшує на одиницю ефективність Соборів.

en: Makes two of your unhappy citizens content in every city with a Temple on the same continent. Does not affect citizens made unhappy by military activity.
uk: Нейтралізує 2 нещасних в кожному місті з Храмом на тому ж континенті. Не впливає на городян, нещасних внаслідок військових дій.

en: The city where this wonder is built will experience rapture growth when celebrating.
uk: Місто, де це чудо збудують буде рости від зАхвату коли святкує.

en: The Internet
uk: Інтернет

en: Boosts science production in each city on the same continent with a Research Lab by 100%.
uk: Збільшує розвиток науки у всіх містах з Дослідною Лабораторією на тому ж континенті  на 100%.

en: All your new military land units produced in cities on the same continent start with an additional veteran level (this is cumulative with any Barracks building in a city; with both, units are created as Hardened).
uk: Всі Ваші нові сухопутні загони збудовані в містах на тому ж континенті отримують додатковий ветеранський рівень (накопичувально, з Казармами в місті загони будуть створені як Загартовані).

en: Creates a world senate that may prevent declarations of war in some circumstances. If any player's city is in revolt for more than two turns, that player's government falls.
uk: Створює світовий сенат, що може запобігти оголошенню воєн за деяких обставин Якщо в якогось гравця місто бунтує більше двох ходів уряд того гравця падає.

en: Counts as a Police Station in every city on the same continent. (That is, for each city, it reduces the unhappiness caused by aggressively deployed military units owned by that city by 4 under Democracy and 2 under Republic -- in other words, it neutralizes the unhappiness caused by two military units per city. This wonder has no effect under other governments.)
uk: Діє як Відділ Міліції в кожному місті на тому ж континенті. (Саме так, Для кожного міста, зменшує кількість нещасних з причини виведених з міста військових загонів на 4 за Демократії, на 2 за Республіки - іншими словами, нейтралізує нещасність, спричинену двома військовими підрозділами на місто. Не діє за інших форм правління.)

en: Multiplayer ruleset
uk: Багатокористувацький набір правил

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team TRANS: With this and other color team names, uniqueness is more TRANS: important than precise translation. To see the colors, start a TRANS: multiplayer game with 32 players and look at the Nations report.
en: ?team name:Red
uk: Червоні

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Yellow
uk: Жовті

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Blue
uk: Сині

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Purple
uk: Пурпурні

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Orange
uk: Помаранчеві

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Magenta
uk: Фуксинові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cornflower
uk: Волошкові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Emerald
uk: Смарагдові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Salmon
uk: Оранжево-рожеві

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Green
uk: Зелені

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Burgundy
uk: Бордові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pink
uk: Рожеві

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Silver
uk: Срібні

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Heliotrope
uk: Ясно-лілові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Fuchsia
uk: Фуксія

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Azure
uk: Лазурні

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Gold
uk: Золоті

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Khaki
uk: Хакі

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Butter
uk: Масляні

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mint
uk: М’ятні

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lime
uk: Вапняні

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Peach
uk: Персикові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Vermilion
uk: червоногарячі

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Puce
uk: Червонясто-коричневі

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Mustard
uk: Гірчичні

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Aubergine
uk: Баклажанові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Brown
uk: Коричневі

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Pumpkin
uk: Гарбузові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Turquoise
uk: Бірюзові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Crimson
uk: Малинові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Lavender
uk: Лавандові

note: TRANS: Name of a color; used as unique identifier for a team
en: ?team name:Cream
uk: Кремові

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get the immediate advance %s.
uk: Видатні філософи з усього світу приєднуються до Вашої цивілізації: Ви отримуєте нове знання - %s.

en: Improves the effect of Amphitheaters.
uk: Збільшує ефективність Амфітеатрів.

en: Having this advance decreases pollution in all your cities by 50%.
uk: Зменшує забруднення у всіх ваших містах на 50%.

en: When you research this technology, you also get one other immediate technology advance.
uk: Коли ви знаходите цю технологію, ви одразу ж миттєво отримуєте ще одну.

en: Theory of Evolution
uk: Теорія еволюції

en: This technology is only acquired the first time you build Darwin's Voyage.
uk: Ця технологія з’являється лише якщо ви збудували Подорож Дарвіна.

en: Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food. Settlers in a Republic or Democracy require twice as much food per turn, and in Fundamentalist societies, three times as much.
uk: Утримання Поселенців іде їжею і виробництвом, і Поселенець може загинути якщо місто, що  його утримує не має їжі. Поселенці потребують вдвічі більше їжі на хід за Республіки, Демократії, а за Фундаменталізму втричі.

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city or airbase or on a Carrier, and they may be attacked by ground units.
uk: Гелікоптер - це дуже потужний підрозділ, бо він може і літати, і захоплювати міста. Але з ним слід бути уважним, бо Гелікоптер втрачає невелику кількість здоров'я кожного ходу, який завершено поза містом, аеродромом чи Авіаносцем, крім того, їх можуть атакувати наземні підрозділи.

en: A Caravan carries goods or material to help build wonders in your cities.
uk: Караван перевозить товари або матеріали, щоб допомогти будівництву див у ваших містах.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 30 shields towards the production of the wonder.
uk: Кожен караван, що використовується для будівництва Чуда, додає 30 щитів до його виробництва.

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed. Each Freight used to build a wonder will add 50 shields.
uk: Далекобійник замінює собою караван, та рухається вдвічі швидше. Кожен Далекобійник, залучений до будівництва Дива, додає 50 щитів.

en: Halves one-time revenue from new trade routes.
uk: Зменшує наполовину разову виручку від нових торгових шляхів.

en: The United States of America achieved its independence from Great Britain after a revolution in 1776-1783 CE. Its constitution was proclaimed in 1789, making the country one of the first modern representative republics. The United States then started to expand its territory, first on the North American mainland and later also overseas. By the 20th century the country had become a world superpower; its cultural, economic and political influence on the rest of the world is enormous.
uk: Сполучені Штати Америки здобули незалежність від Великої Британії після революції у 1776-1783 рр н.е. Конституцію проголосили в 1789 р, що зробило країну, однією з перших представницьких республік. Сполучені Штати тоді почали розширювати свою територію, спочатку на Північноамериканському континеті, а тоді і за морем. У 20-му столітті країна стала супердержавою; культурний, економічний та політичний вплив на решту світу надзвичайно сильний.

en: Apache
uk: Апачі

en: ?plural:Apaches
uk: Апачі

en: The Apaches are a group of Athabascan speaking Indian tribes living in Arizona, New Mexico and Oklahoma. Apache groups include the Western, Chiricahua, Mescalero, Jicarilla, Lipan and Plains Apache. They came from the Far North around 1000 CE. The Apache are known as fierce warriors. In the 19th century it took the United States half a century to subdue them.
uk: Апачі група індіанських племен, що гворять Атабаскською мовою, мешкають в Арізоні, Нью-Мексико та Оклахомі. Групи Апачів включають Західних, Чірікагуа, Мескалеро, Джікарилів, Ліпанів і Рівнинних Апачів. Вони прийшли з Далекої Півночі біля 1000 н.е. Апачі знані люті воїни. В 19 столітті Сполучені Штати витратили півсторіччя щоб підкорити їх.

en: Great Shaman %s
uk: Великий Шаман %s

en: ?female:Great Shaman %s
uk: Велика Шаманка %s

en: Arab
uk: Араби

en: ?plural:Arabs
uk: Араби

en: The Arab/Islamic civilization of 622 to 1495 CE.
uk: Арабська/Ісламська цивілізація 622 н.е - 1495 н.е.

en: Sheikh %s
uk: Шейх %s

en: Shaykha %s
uk: Шайха %s

en: Vizier %s
uk: Візир %s

en: ?female:Vizier %s
uk: Візир %s

en: Caliph %s
uk: Халіф %s

en: Calipha %s
uk: Халіфа %s

en: Austrian
uk: Австрійці

en: ?plural:Austrians
uk: Австрійці

note: TRANS: Legend for nation in "core" set
en: The origins of Austria date back to the time of the Roman Empire when a Celtic kingdom was conquered by the Romans in approximately 15 BCE, and later became Noricum, a Roman province, in the mid 1st century CE - an area which mostly encloses today's Austria. In 788 CE, the Frankish king Charlemagne conquered the area, and introduced Christianity. Under the native Habsburg dynasty, Austria became one of the great powers of Europe. In 1867, the Austrian Empire was reformed into Austria-Hungary. The Austro-Hungarian Empire collapsed in 1918 with the end of World War I. After establishing the First Austrian Republic in 1919, Austria joined Nazi Germany in the Anschluss in 1938. This lasted until the end of World War II in 1945, after which Austria was occupied by the Allies.
uk: Корені Австрії сягають в давні часи Римської імперії, коли Кельтське  королівство завоювали римляни. близько 15 р до н.е., пізніше стало Норікумом римською провінцією, в середині 1 століття н.е. землі, що включають більшу частину сучасної Автрії. В 788 н.е франкський король Карл Великий завоював ці землі і запровадив християнство. Під місцевою династією Габсбургів, Австрія стала однією з наймогутніших сил Європи. У 1867, Автсрійську Імперію реформували в Австро-Угорщину. Австро-Угорська імперія розвалилась в 1918 році після кінця Першої Світової Війни. Після проголошення першої Автрійської Республіки у 1919, Австрію приєднали до Нацистської Німеччини аншлюсом в 1938.Це тривало до кінця Другої Світової Війни в 1945, після чого Автрію окупували Союзники. Пізніше Союзники поїхали собі додому, і зараз Австрія незалежна і процвітаюча держава.

en: Archduke %s
uk: Великий герцог %s

en: Archduchess %s
uk: Велика Герцогиня %s

en: Kaiser %s
uk: Кайзер %s

en: Kaiserin %s
uk: Кайзериня %s

en: Mother Superior %s
uk: Верховна Мати %s

en: Babylon was the dominant city of Mesopotamia from the 18th to 7th centuries BCE under a succession of peoples including Amorites, Kassites, Assyrians, and Chaldeans.
uk: Вавілон - головне місто у Месопотамії з 18 по 7 сторіччя до н.е. Послідовні народи спадкоємці - Аморити, Хассити, Асірійці та Халдеї.

en: Brazilian
uk: Бразильці

en: ?plural:Brazilians
uk: Бразильці

en: Brazil was founded as a colony of Portugal but became independent in 1822 as a result of Portugal's occupation by Napoleonic France. The country was first established as an empire under the exiled Portuguese royal family. The empire lasted until the establishment of a republican government in 1889.
uk: Бразилія була заснована як колонія Португалії, але в 1822 стала незалежною, внаслідок окупації Португалії наполеонівською Францією. Спочатку державним устроєм була імперія під владою вигнаної португальської королівської родини, і так тривало аж до встановлення республіканської форми правління у 1889.

en: Chairwoman %s
uk: Голова %s

en: Director-President %s
uk: Директор-Президент %s

en: ?female:Director-President %s
uk: Директор-Президент %s

en: Byzantine
uk: Візантійці

en: ?plural:Byzantines
uk: Візантійці

en: At the time of the decline of the old Roman empire, the Emperor Constantine moved the empire's capital to Byzantium and formed a new empire mostly known as the Eastern Roman empire or the Byzantine empire. This empire lasted until 1453 when its capital fell to the Ottomans. At the time of Justinian I, the Byzantines controlled nearly all of the Middle East, northern Africa, Italy, and parts of Spain.
uk: В часи занепаду давнього Риму, Імператор Константин переніс столицю імперії до Візантіума і створив нову імперію більш відому як Східна Римська Імперія або Візантійська імперія. Вона простояла до 1453 коли столиця впала під ударами Оттоманів. В часи Юстинінан І Візантійці керували майже всім Близьким Сходом, північною Африкою, Італією та частинами Іспанії.

en: The Carthaginians, descendants of Phoenician traders, ran a naval empire in the Mediterranean from the 5th to 2nd centuries BCE. Carthage was destroyed by Rome in 146 BCE.
uk: Карфагеняни, наступники Фінікійських торговців, мали морську імперію в Середземномор'ї з 5-го до 2 сторіччями до н.е. Карфаген був зруйнований Римом у 146 до н.е.

en: Judge %s
uk: суддя %s

en: ?female:Judge %s
uk: Суддя %s

en: Cherokee
uk: Черокі

en: ?plural:Cherokees
uk: Черокі

en: The Cherokee nation is the largest Native American nation in North America today.
uk: Нація Черокі є найбільшим народом американських індіанців у Північній Америці на сьогодні.

en: China is the oldest major civilization that is still in existence today, with written records dating back over 3,500 years. After first being unified by the Qin dynasty in 221 BCE, China alternated between periods of unity and disunity, and was occasionally conquered by external ethnicities. Today, the People's Republic of China, established by the Communists in 1949, occupies the mainland, while the former Nationalist government of the Republic of China governs the island of Taiwan.
uk: Китай найстаріша велика цивілізація, що ще досі існує, з писемними згадками що йдуть в глибину віків на понад 3500 років. Вперше був об’єднаним династією Цинь у 221 до РХ, Китай межував періоди єдностіі роздробленості, і якось був завойований зовнішніми народами. Сьогодні Китайска Народна Республіка, заснована комуністами в 1949 р, лежить на материку, тоді як колишній Націоналістичний уряд Республіки Китай керує островом Тайвань.

en: Danish
uk: Данці

en: ?plural:Danes
uk: Данці

en: Earl %s
uk: Ярл %s

en: ?female:Earl %s
uk: Ярл %s

en: Dutch
uk: Голанці

en: ?plural:Dutch
uk: Голанці

en: When the Holy Roman Emperor sentenced the entire population to death, the people of the Netherlands revolted and declared themselves independent, forming the Union of Utrecht in 1579. The Netherlands grew to be a dominant maritime and economic power in the 17th century.
uk: Коли імператор Священної Римської Імперії засудив усе населення Нідерландів до смерті, народ повстав і оголосив незалежність, сформувавши у 1579 Утрехтську Унію. Нідерланди зростали, і у 17 столітті стали домінувати у морській та економічній сферах.

en: Prince %s
uk: Принц %s

en: Princess %s
uk: Принцеса %s

en: Stadtholder %s
uk: Самодержець %s

en: Stadtholdress %s
uk: Самодержка %s

en: Pretender %s
uk: Пресвітер %s

en: ?female:Pretender %s
uk: Пресвітерка %s

en: Lord %s
uk: Лорд %s

en: Lady %s
uk: Леді %s

en: Bishop %s
uk: Єпископ %s

en: ?female:Bishop %s
uk: Єпископ %s

en: Ethiopian
uk: Ефіопи

en: ?plural:Ethiopians
uk: Ефіопи

en: Ethiopia is the oldest nation in Africa and the only one to remain independent during European colonialism.
uk: Ефіопія є найстарішою нацією Африки та єдиною, що залишилася незалежною під час Європейського колоніалізму.

en: France has long been a major power in Europe. French conquerors like Emperor Napoleon and King Charlemagne united large parts of Europe under the French flag. The country also built the world's second largest colonial empire. The French kingdom first came into existence when it grew out of the western part of the Frankish empire during the High Middle Ages. France - and indeed the world - was shaken on its foundations by the French Revolution of 1789.
uk: Франція довго була головною силою в Європі. Французькі завойовники такі як Наполеон чи Король Карл Великий об’єднали великі частини Європи під Французьким прапором. Ця країна також збудувала другу за розміром колоніальну імперію. Французьке королівство вперше постало після того як виросло з західної частини Франкської імперії протягом Високого Середньовіччя. Францію та і справді ввесь світ потрясла до основ Французька Революція 1789 року.

en: Citizen %s
uk: Громадянин %s

en: ?female:Citizen %s
uk: Громадянка %s

en: Premiere %s
uk: Прем'єр %s

en: Elder %s
uk: Старійшина %s

en: ?female:Elder %s
uk: Старійшина %s

en: Hittite
uk: Хетти

en: ?plural:Hittites
uk: Хетти

en: The Hittite kingdom lasted from about 1680 BCE to about 1180 BCE. They were the first civilization to discover iron working. At its height, they controlled central Anatolia, north-western Syria and Mesopotamia down to Babylon.
uk: Королівство Хеттів існувало з 1680р. до н.е. до 1180р. до н.е. Це перша цивілізація, що користувалася залізом. У період свого розквіту, вони контролювали центральну Анатолію, північно-західну Сирію та Месопотамію аж до Вавилону.

en: Hunnic
uk: Гуни

en: ?plural:Huns
uk: Гуни

en: The European Huns were an ancient tribal confederation who first appeared in the 4th century. The Huns inhabited the Eurasian steppes and were known as formidable horse archers. In the fifth century CE they created a powerful military empire under the leadership of Attila, famous for his campaigns against the Roman Empire. Attila died in 453, and the empire fell apart one year later. The origins of the Huns are still a matter of dispute; they have long been associated with the Xiongnu mentioned in Chinese sources, but that link has still not been unequivocally proven. Hunnic ethnic relations and language are likewise controversial.
uk: Європейські Гуни- древня конфедерація племен, вперше з’явились в IV столітті. Гуни населяли Євразійські степи і відомі як прекрасні лучники-вершники. У V столітті н.е. вони створили могутню військову імперію під головуванням Атілли, відомого своїми кампаніями проти Римської Імперії. Атілла вмер 453 року і його імперія розвалилась роком по тому. Походження гунів, все ще предмет дискусій; їх довго ототожнювали з Хунну з китайських джерел, але такі відсилки все ще недостатньо доведені. Етнічна приналежність і мова гуннів досі предмет суперечок.

en: Inca
uk: Інки

en: ?plural:Incas
uk: Інки

en: The Inca were an Amerind people of the Northern Andes who conquered an empire stretching along the west coast of South America from what is now southern Chile nearly to the Equator. They had the bad timing to do it just a few decades before the Spanish conquistadors arrived in their part of the world in the 1530s CE. In that short time frame, the Inca were able to build over 15,000 km of roads throughout their realm. Their state was the largest in the Americas prior to the Spanish conquest and was maintained through a complex, hierarchical and pragmatic administrative system. They were, however, wracked as many kingdoms have been by crises of succession. When the Spanish arrived, the Inca were in the middle of one such crisis - the war between Atawallpa and Waskhar. They were the sons of the late ruler Wayna Qhapaq, who had died from disease - likely smallpox - that was sweeping through the land.
uk: Інки - американський народ з північних Анд, що завоював імперію, яка простяглася вздовж західного узбережжя Південної Америки від сучасного південного Чилі майже до Еквадору. Їм не пощастило зробити це за кілька десятиліть до прибуття Іспанських конкістадорів, що прибули в цю частину світу в 1530х н.е. За короткий проміжок часу Інки змогли збудувати понад 15 тисяч кілометрів доріг по своїх землях. Їх держава була найбільшою в Америках до іспанського завоювання і керувалась складною ієрархічною та прагматичною адміністративною системою. Їх погибель лежала, мабуть, як і в багатьох королівств в кризі спадкоємництва. Коли іспанці прибули, Інки як раз були посеред такої кризи - війни між Атауальпою і Уашкаром. Вони були синами останнього правителя Уайна Капака, що помер від хвороби, напевно віспи - що тоді поширилась в їх землях.

en: Inka %s
uk: Інка %s

en: Qoya %s
uk: Квоя %s

en: Sapa Inka %s
uk: Великий Інка %s

en: Sapa Qoya %s
uk: Велика Квоя %s

en: The Republic of India was created in 1950 following a non-violent independence movement led by Mahatma Gandhi. With more than a billion inhabitants it is the world's second most populous country as well as the world's largest democracy.
uk: Республіку Індія створили в 1950 році, після ненасильницького руху за незалежність, який вів Махатма Ґанді. З більш ніж мільярдом мешканців це друга за населенням країна у світі, і найбільша демократія.

en: Indonesian
uk: Індонезійський

en: ?plural:Indonesians
uk: Індонезійці

en: Indonesia is a large country on the Malay Archipelago with central government on the island of Java. The country has a Muslim majority and is one of the most populous in the world.
uk: Індонезія - це велика країна в Малайському архіпелазі, уряд якої знаходиться на острові Ява. Населення країни є одним з найбільших у світі, і більшість становлять мусульмани.

en: Sultan %s
uk: Султан %s

en: Sultana %s
uk: Султана %s

en: Imam %s
uk: Імам %s

en: Imama %s
uk: Імамка %s

en: Iroquois
uk: Ірокези

en: ?plural:Iroquois
uk: Ірокези

en: The Iroquois Confederacy - known as Haudenosaunee in their own language - was a North American group of nations with common language and culture. They were based in what is now upstate New York and consisted originally of five nations: Seneca, Cayuga, Onondaga, Oneida and Mohawk. The confederacy had a written constitution and a currency system making them the most advanced state in North America upon the arrival of the Europeans.
uk: Конфедерація Ірокезів - також відома як Гауденосауні,  'люди довгого будинку' на їх власній мові - це північноамериканська група народів зі спільною мовою та культурою. Вона знаходилася на території сучасного штату Нью-Йорк та складалася з п'яти народів: Могавки, Онейда, Онондага, Кайюга і Сенека. У конфедерації була конституція та грошова система, що робило її найрозвиненішою державою Північної Америки до приходу Європейців.

en: Italian
uk: Італійці

en: ?plural:Italians
uk: Італійці

en: The Italian nation was unified in 1870 CE after decades of campaigning by indigenous nationalists. It was a monarchy under the House of Savoy until 1922, then a fascist state until 1945 after which democracy was restored by the World War II victors.
uk: Італійська нація об'єдналась у 1870 році після десятиріч кампаній місцевих націоналістів. Вона була монархією під владою Савойської династії до 1922, потім фашистською країною до 1945, відтак демократія там була відновлена переможцями Другої Світової Війни.

en: Duce %s
uk: Дуче %s

en: Ducezza %s
uk: Дучецца %s

en: According to traditional Japanese mythology, Japan was founded in the 7th century BCE by the ancestral Emperor Jimmu.
uk: Згідно традиційної японської міфології, Японію засновали у 7-му сторіччі до н.е. древнім імператором Джімму.

en: Khmer
uk: Кхмери

en: ?plural:Khmers
uk: Кхмери

en: The Khmer Empire, established in 802 CE, dominated Southeast Asia for many centuries during the Middle Ages. Heavily influenced by Indian culture, the Khmers were great builders who erected innumerable stone temples to Hindu deities. The Khmers today are the majority ethnicity of Cambodia.
uk: Імперію кхмерів заснували 802 року н.е. Вона панувала над південно-східною Азією впродовж середніх віків. Будучи під сильним впливом Індійської культури Кхмери були великими будівничими і звели безчисленні кам’яні храми Індуським божествам. Нині Кхмери головний етнос Камбоджі.

en: Korean
uk: Корейці

en: ?plural:Koreans
uk: Корейці

en: According to legend, the first Korean kingdom was founded in prehistory by the ancestral Tangun in southern Manchuria. The Korean kingdoms were united in 668 by king Munmu. Today the Korean peninsula is divided into two states, North and South Korea, as a result of the stalemate after the Korean war in 1953.
uk: Згідно легенди, перше корейське королівство було засновано у доісторичні часи родом Тангун з південної Маньчжурії. Корейські королівства були об'єднані у 668 році королем Мунму. Зараз Корейський півострів поділений між двома країнами, Північною та Південною Кореями внаслідок патового становища після Корейської війни 1953 року.

en: Mali
uk: Малійці

en: ?plural:Malis
uk: Малійці

en: Sub-Saharan Africa has been a cultural and ethnical melting pot for millennia. In medieval times, the region was home to a succession of empires called the Sahelian kingdoms. Of these, the Islamic Mali Empire was the most influential. This empire reigned from the 14th to the 17th century and was famed for its wealth and benevolent kings. The modern Republic of Mali derives its name from this empire.
uk: Підсахарська Африка була культурним і етнічним казаном протягом тисячоліть. В середні віки область була домом череді імперій, що називались Сахелійські королівства. З них Ісламська Імперія Малібула найбільш впливовою. Імперія височіла з 14го до 17 століть і була стала відомою за своє багатство великодушність королів. Сучасна Республіка Малі бере свою назву від цієї імперії.

note: TRANS: Mansa = King of kings
en: Mansa %s
uk: Манса %s

en: ?female:Mansa %s
uk: Манса %s

en: Mayan
uk: Майя

en: ?plural:Mayas
uk: Майя

en: The Mayans were a Mesoamerican civilization. They are famous for building great pyramids and palaces in the jungle.
uk: Майя були мезоамериканською цивілізацією. Вони відомі тим, що будували у джунглях свої міста-держави з величними пірамідами та палацами. Математики майя ввели поняття нуля й оперували нескінченно великими величинами.

en: The first Persian (Achaemenid) Empire lasted from 550 BCE to 330 BCE; the second (Sassanid) from 226 CE to 642 CE.
uk: Перша Перська Імперія (Ахеменідів) існувала з 550 до н.е. до 330 до н.е.; друга (Сасанідів) з 226 по 642 роки н.е.

en: Satrap %s
uk: Сатрап %s

en: ?female:Satrap %s
uk: Сатрапка %s

en: Polish
uk: Поляки

en: ?plural:Poles
uk: Поляки

en: The Polish state was formed about a millennium ago, and reached its Golden Age near the end of the 16th century.
uk: Польська держава була заснована близько тисячі років тому, та досягла Золотого Віку наприкінці 16 сторіччя.

en: Polynesian
uk: Полінезійці

en: Polynesian culture stretches from Hawaii to New Zealand to Easter Island and covers all the islands in between.
uk: Полінезійська культура простягається від Гаваїв до Нової Зеландії, до острова Пасхи та вкриває всі острови між ними.

en: Portuguese
uk: Португальці

en: ?plural:Portuguese
uk: Португальці

en: Portugal founded the first of the great mercantile empires in the 1400s on the shipbuilding advances funded by Prince Henry the Navigator.
uk: Португалія заснована спершу як торгівельна імперія в 1400-х за розвитку кораблебудування Принцом Генріхом Мореплавцем.

en: Viscount %s
uk: Віконт %s

en: Viscountess %s
uk: Віконтеса %s

en: Rome was, in legend, founded by Romulus in 753 BCE. At its height, Rome controlled much of Europe, northern Africa and the Near East. Roman culture adopted much of the civilizations it conquered, such as the Greeks and Etruscans, and forms one of the bases of the Western culture. Even today, Roman influence in fields such as law, philosophy and language remains enormous. The Roman civilization spanned more than a millennium; first as a kingdom, later as a republic and then from 27 BCE onward as an empire. The empire was split in the 4th century CE. The Western Roman Empire fell in 476 CE, the Eastern Roman or Byzantine Empire survived almost a thousand years more; its capital Constantinople fell to the Turks in 1453.
uk: За легендою Рим заснував Ромул в 753 до н.е. В часи підйому, Рим керував більшою частиною Європи, північної Африки і Близьким Сходом. Римська культура увібрала багато з завойованих цивілізацій, таких як Греки і Етруски і сформувла основні засади Західного Світу. Навіть тепер, вплив римлян в галузях законів, філософії і мови залишається величезним. Римська цивілізація простояла більше тисячі років; спочатку королівство,  пізніше республіка, аз 27 до н.е. - імперія. Імперія розділилась в 4-му столітті н.е. Західна Римська Імперія впала 476 року н.е., Східна Римська або Візантія прожила майже на тисячу років більше,її столиця Константинополь впала під навалою турків 1453 року.

en: Tribune %s
uk: Трибун %s

en: ?female:Tribune %s
uk: Трибуна %s

en: %s Augustus
uk: %s Август

en: %s Augusta
uk: %s Аугуста

en: Russia is the largest country in the world, occupying a huge part of both Europe and Asia. According to legend, Slavic tribes of Novgorod invited the Varangian (Viking) king Oleg to bring order to their land. Oleg established the Kievan Rus' in this realm, the first Russian state. By the 11th century, the Kievan Rus' had disintegrated into lesser princedoms, which were once again united into one state by Ivan III in the 15th century. After a decisive victory over Sweden and large territorial gains, Peter I pronounced the Russian Empire in 1721. The Russian Empire lasted until 1917 when a socialist revolution dethroned the last Russian emperor. After the dissolution of the USSR in 1991 Russia appeared on the world map again, now as a federal republic.
uk: Росія - найбліьша країна в світі, займає велику частину Європи та Азії. Згідно з легендою, слов’янські та фінські племінні союзи (чомусь в англ. тексті - племена, і не за легендою а за літописами, крім того, точно вказуються великі племінні союзи - ільмерські Словени, Чудь і Кривичі) Новгорода запросили 862 року Варязького князя Рюрика, навести лад у їх землях. (Далі, чомусь написано що Рюрик заснував Київську Русь, що теж є ненауковим норманістським домислом - Київський племінний союз вже тоді, починаючи з 8-го століття обклав даниною багато сусідніх племінних союзів, крім того Похід Аскольда на Царгород стався 860 р., а посланець-наступник Рюрика Олег захопив Київ лише у 882 році.) наприкінці 11 століття Русь розпалась на менші князівства, Північно-Східні з яких були повністю завойовані Іваном III (і ІV) в 15 віці. Після вирішальної перемоги Петра І над шведами і великих територіальних здобутків, Петро І проголосив Російську Імперію у 1721 р. Російська імперія простояла до 1917 р, коли революція (спочатку Лютнева ) змусила царя відректися від престолу, а потім і большевицький переворот вкинув Імперію у комуністичну революцію і перезахоплення багатьох попередніх земель (крім частин Польщі, Фінляндії). Коли СРСР розпався у 1991 році, Росія знову з’явилася на мапі світу, тепер, як федеративна республіка.

en: Shaman %s
uk: Шаман %s

en: ?female:Shaman %s
uk: Шаманка %s

en: Songhai
uk: Сонгаї

en: ?plural:Songhai
uk: Сонгаї

en: The Songhai people established a state in the 11th century CE centered on the city of Gao. Following the decline of the Mali empire a few hundred years later, the Songhai established an empire of their own which eventually grew to become one of the largest in the history of Africa. The rulers of Songhai became known for their wealth as well as their devotion to the Muslim faith.
uk: Народ Сонгаців заснував державу в 11-му столітті н.е. з центром у городі Гао. Подальший занепад імперії Малі кількасот років по тому призвів Сонгаців до заснування сласної імперії, яка з часом виросла в найбільшу в історії Африки Правителі Сонгаїв прославились своїм багатством, і пристрастю до Мусульманської віри.

en: Sumerian
uk: Шумери

en: ?plural:Sumerians
uk: Шумери

en: Sumer controlled southern Mesopotamia until the rise of Babylonia. Tablets of Sumerian writing some 5500 years old have been found, pre-dating every other writing in history.
uk: Шумери контролювали південну Месопотамію до розквіту Вавилону. Таблички з шумерським клинописом - найдревніше відоме письмо в історії людства - їм понад 5500 років.

en: Swedish
uk: Шведи

en: ?plural:Swedes
uk: Шведи

en: The Kingdom of Sweden was christianized and consolidated as a political entity by the 12th century CE. The country rose to prominence as one of the great powers of Europe in the 17th century, following substantial military conquests by the so called Warrior Kings. However, due to a worsening economy and several disastrous defeats to Russia, Sweden soon lost most of its gained territory. The country has not been involved in an armed conflict since 1814.
uk: Королівство Швеція христианізоване та об'єднане як політична одиниця до 12-го сторіччя. Країна набула могутності як одна із найбільших сил у Європі у 17-му столітті, з подальшими постійними війсковими завоюваннями, так званими Королями-Воїнами. Проте, через погіршення економіки та кількох катастрофічних поразок від Росії, Швеція швидко втратила більшу частину захоплених земель. Країна не брала участі у війскових діях з 1814 року.

en: Taino
uk: Таїно

en: ?plural:Taino
uk: Таїно

en: Native inhabitants of the Bahamas, Cuba, Hispaniola, Puerto Rico, Jamaica, and other Caribbean islands who gave us the root words for hurricane, tobacco, potato, canoe, barbeque, hammock, and yucca. They were a matrilineal people, and the first that Columbus came into contact with in 1492. Though numbering the hundreds of thousands, if not millions, throughout the Caribbean, the Taino fell victim to slavery and disease, and their population declined rapidly as a result. Spanish accounts paint them as a peaceful people compared to their Carib neighbors to the south. Their dugout canoes, which were often nearly as long as Columbus' ships, ferried traders between islands. Recent genetic studies show that roughly half of Puerto Ricans have Taino maternal descent.
uk: Корінні мешканці Багам, Куби, Еспаньйоли, Пуерто Ріко, Ямайки, та іншихкрибських островів, вони дали нам корені слів ураган, табак, потати, каное, барбекю, гамак та юкка. Народ з матрілінійністю, і перший з ким увійшов в контакт Колумб в 1492 році. Незважаючи на числельність в сотні тисяч, як не мільйони, повсюду на карибах, Тайни впали жертвами рабства і хвороб, і їх населення, як наслідок різко скоротилось. Іспанські записи зображують їх мирним народом порівняно з сусідами з південними Кариб. Вони видовбували каное, що були майже такі ж довгі як і Колумбові кораблі, і перевозили торговців між островами. Недавні генетичні дослідження показують що згрубша половина Пуерто-Риканців нащадки Таїно по материнській лінії.

en: Thai
uk: Тайці

en: ?plural:Thai
uk: Тайці

en: The Thai kingdom was the only country in Southeast Asia to preserve its independence through the colonial era of the 18th and 19th centuries CE.
uk: Тайське Королівство (Таіланд) це єдина країна у Південній Азії що зберегла незалежність під час колоніальної ери 18 та 19 сторічь нашої ери.

en: Tupi
uk: Тупі

en: ?plural:Tupi
uk: Тупі

en: The Tupi are a native Brazilian people related to the Guarani who inhabited the modern Brazilian states of Paraiba, Pernambuco, Ceara, Rio Grande do Norte, Alagoas, Sergipe and others as well. Their chiefdoms were destroyed through Portuguese slave-raids, the creation of mission-villages, and disease. The Tupi intermarried with African slaves and Europeans alike and a great many Brazilian place names are derived from Tupi words.
uk: Тупі корінний народ Бразилії пов'язаний з Гуаранами, вони населяли сучасні бразильські штати Параіба, Пернамбуко, Цера, Ріо Гранде до Норте, Алагоас, Сергіпе та деякі інші. Осередки їх культури були знищені під час рейдів португальців за рабами, заснуванням місіонерських сіл та хворобами. Тупі змішалися із африканськими рабами та європейцями але багато бразильських назв походять від слів на мові Тупі.

en: Turkish
uk: Турки

en: ?plural:Turks
uk: Турки

en: Modern Turkey is the successor state of the Ottoman Empire, which collapsed and was dismembered by the victors in World War I after backing the Central Powers. The country was subsequently reformed and secularized by Kemal Mustapha, the hero of the defense of Gallipoli.
uk: Сучасна Туреччина - спадкоємець Оттоманської Імперії, яка закінчила своє існування та була розформована переможцями Першої Світової Війни. По тому, країна була реформована та секуляризована Кемалем Мустафою, героєм захисту Галіполі.

en: %s Pasha
uk: %s Паша

en: ?female:%s Pasha
uk: %s Паша

en: The Vikings raided and traded along the coasts of Europe between 800 CE and 1100 CE. Viking raiders eventually became the rulers of Normandy, Russia, and a short-lived kingdom in Sicily.
uk: Вікінги грабували узбережжя Європи та торгували там між 800 н.е. та 1100 н.е. Врешті, нападники-вікінги  стали правителями Нормандії, Росії  та недовговічного королівства на Сицилії. (Не були вікінги правителями Росії).

en: British Isles (classic/medium)
uk: Британські острови (класична/середня)

en: Earth (classic/large)
uk: Земля (класична/велика)

en: Earth (classic/small)
uk: Земля (класична/мала)

en: Europe (classic/giant)
uk: Європа (класична/величезна)

en: France (classic/large)
uk: Франція (класична/велика)

en: Earth (classic/medium)
uk: Земля (класична/середня)

en: Iberian Peninsula (classic/large)
uk: Іберійский півострів (классичний/великий)

en: Italy (classic/medium)
uk: Італія (класична/середня)

en: Japan (classic/medium)
uk: Японія (класична/середня)

en: North America (classic/medium)
uk: Північна Америка (класична/середня)

en: Tutorial
uk: Навчання

en: Welcome to Freeciv.  You lead a civilization.  Your
    task is to conquer the world!  You should start by
    exploring the land around you with your explorer,
    and using your settlers to find a good place to build
    a city.  Use the number pad to move units around.
uk: Вітаємо у Freeciv. Ви - вождь цивілізації.  Ваша мета захопити світ!
    Почніть з розвідки дослідником земель, що лежать навкруги, 
    і використайте поселенців , щоб знайти добре місце для побудови міста.
    Використайте додаткову цифрову клавіатуру, для
    руху підроділів.

en: Outside of a city, or a fortress or airbase, if a 'stack' of units
    on a single tile is attacked, the strongest unit defends; and if that
    unit is defeated, ALL of the units on the tile are killed.  Therefore,
    it's often a good idea to spread units out, avoiding 'stacks' of units
    like this, particularly on land.
uk: Поза містами, фортецями чи авіабазами, якщо нападуть на ’гурт’ загонів
    на одній клітинці, найсильніший загін обороняється; якщо його переможуть,
    ВСІ загони з клітинки загинуть. Тому, як правило, розпорошити загони,
    є непоганою думкою, уникаючи ’гуртів’ загонів таких як цей,
    особливо на суші.

en: This looks like a good place to build a city.  The next time this
    unit gets a chance to move, press (b) to found a city.
    
    In general you want to build cities on open ground near water.  Food
    is the most important resource for any city.  Grassland and plains
    provide plenty of food.
uk: Це видається добрим місцем для заснування міста. Наступного разу, коли цей
    загін може рухатись, натисніть(b),щоб збудувати місто.
    
    Загалом ви схочете будувати міста на відкритій місцевості біля води. Їжа -
    найважливіший ресурс для будь-якого міста. Степи і Рівнини дають
    достатньо їжі.

en: Now you have built your first city.  The city window should have
    opened automatically; if not click on the city to open it.  Cities are
    a fundamental concept in Freeciv, so you should familiarize yourself
    with them by playing around in the window.  See the help menu for more.
    
    You probably want to build some settlers first, so as to expand your
    civilization further.  Click on the production tab, then click on the
    settler unit from the list of possible productions, then click on the
    Change button to begin building it.  When you are done, close the city
    dialog.  If all goes well the city should display the settler
    production on the map view.
uk: Ось Ви і збудували перше місто. Вікно міста мало відкритися автоматично;
    як ні - то клацніть на гОроді, щоб воно відкрилось. Міста - 
    основоположне поняття у Freeciv, тому варто призвичаїтись
    до них погравшись з цим вікном. Додатково дивіться меню допомоги.
    
    Ви напевно хочете спочатку збудувати трохи поселенців, щоб розширити
    свою цивілізацію. Клацніть на табі виробництва, тоді клацніть на 
    загоні поселенця зв списку доступних для виробництва, тоді клацніть
    кнопку Змінити, щоб почати будувати його. Коли закінчите закрийте діалог міста.
    Якщо все пройшло успішно, на виді карти місто має показувати, що виробляє
    поселенця.

en: Congratulations, you have founded your second city.  This city will
    behave almost exactly like the first one - it will be slightly different
    because of the terrain around it.  You probably want to build
    settlers here too.
uk: Вітаємо, Ви збудували друге місто. Цей город буде поводитись
    майже як і перший - трохи відрізнятиметься через місцевіть навколо нього.
    Напевно, тут Ви теж захочете збудувати поселенців.
    .

en: You have built your third city!  Your civilization seems to be
    thriving.  It might be time to think about a military.  Pick one of
    the cities that has a high production, and turn it into a military
    center.  Build a Barracks there first, then start work on a military
    unit.  Pick the best unit you have available - at the beginning of
    the game, Warriors will be the only choice, but soon you will have
    plenty of options.
    
    This might also be a good time to use the worklist feature of the
    city dialog production report.  Click on Barracks, then click Change
    to begin building them.  Then double-click on a military unit to
    append it to the worklist.  As soon as the Barracks are complete the
    city will automatically switch over to producing the unit.
uk: Ви заснували третє місто! Ваша цивілізація здається процвітає.
    Може пора подумати про військо. Виберіть одне з міст з високим
    виробництвом і перетворіть його на військовий центр.
    спочатку збудуйте там Казарми, тоді почніть роботу наж військовими загонами.
    виберіть найкращий доступний загін - на початку гри Воїни будуть єдиним
    вибором, але скоро матимете з чого вибирати.
    
    
    Напевно це добрий час для використання списків будівництва- цікавого моменту
    звіту виробництва в діалозі міста.  Клацніть на Казармах, тоді клікніть Змінити
    щоб почати будувати їх. Двічі клацніть на військовому загоні - він додасться
    в кінець списку робіт. к тільки Казарми завершаться місто автоматично
    переключиться на виробництво загону.

en: Another city!  You are really getting the hang of this.  You
    probably have a pretty good idea what to do with new cities by
    now.  Take a moment to look at the bar below the city on the map
    view.  This display shows some useful information about the city.
    The flag and background color indicate what civilization the city
    belongs to (this will be useful when you meet other civilizations).
    The top row of the bar also shows the name and size of the city, and
    will show one or more stars to indicate if there are units in the
    city.  The bottom row shows what the city is building, and how long it
    will take; it also shows how long the city will take to grow to the
    next largest size.
uk: Ще одне місто! Ви вже набили собі руку. Мабуть тепер вже можете дати собі
    раду, що робити з новими містами.
    На мить гляньте на смугу під містом на огляді карти.
    Вона показує корисну інформацію про місто.
    Прапор і олір тла вказує належність міста до цивілізації
    (Пригодиться коли зустрінете інші цивілізації).
    Верхній рядок смуги, також показує назву і розмір міста, і
    покаже одну чи більше зірок, які позначають чи є в місті підрозділи.
    Нижній рядок показує що місто будує і як довго це займе;
    такоє показує скільки часу пройде до приросту.
    .

en: As the number of cities in your empire grows, it becomes harder to
    manage individual cities.  This is where the Cities report becomes
    useful.  Press F4 to bring it up.  This report shows a list of cities
    with various statistics about each.  Play around with it a bit if you
    like (return to the map view by pressing F1 or clicking on the View
    tab).  With a bit of practice it is possible to control almost every
    aspect of the cities from this report.  The full power of the Cities
    report is beyond the scope of this tutorial, however.
uk: Коли число міст вашоїімперії росте, стає важче управляти окремими
    містами. Тут стає у пригоді Звіт міст.
    Натисніть F4 і він вирине. Цей звіт показує список міст
    і різноманітну статистику про кожне.Пограйтесь ним трохи
    (вернутись до мапи натисканням F1 вбо кліком на табі Вид).
    З практикою з цього звіту можна управляти майже всіма аспектами міст.
    Пооте повна сила Звіту Міст далеко за межами цього навчання.
    .

en: Your city has grown!  As a city grows, more citizens become
    available that can be put to work in the fields or dedicated as
    citizen specialists.  A city of size two or more may also build
    settlers, which costs one unit of population.
    
    If your city is building settlers, you should consider buying them
    now.  Open the city dialog and click on the Buy button.  This trades
    in gold (if you have enough of it) to instantly complete the
    production.
uk: Ваше місто виросло! Як місто росте більше громадян
    можуть працювати на полях, або стати спеціалістами.
    Місто другого розміру, може також будувати поселенців, як коштують
    одиничку населення.
    
    Якщо Ваше місто будує посленців, варто купити їх зараз.
    Відкрийте міський діалог і клацніть на кнопці Купити. Коштує золота
    (якщо його є достатньо) - миттєво скінчити виробництво.
    .

en: Your city has grown again!  Now with three citizens you have
    a fair amount of choice over where the city should focus its
    resources.  A city with three citizens gets to work three
    different tiles, in addition to its center tile which is worked
    for free.  In the city dialog, the map shows which tiles are worked
    and how much food, shields, and trade each provides.  Food is used
    to grow your city, shields are used for production of buildings
    and units, while trade provides taxable revenue that can be
    turned into science research, gold, or luxuries.
    
    Click on a worked tile to remove the citizen from that tile.  Then
    click on an unworked tile to place a citizen there.  You may place
    up to three citizens on tiles, of course.  The remaining citizens are
    all specialists - by default they are all entertainers which provide
    only luxuries (which will not be useful until later).
uk: Місто знову зросло! Тепер з трьома міщанами у вас є чесний
    вибір куди повинно місто спрямувати свої ресурси.
    Місто з трьома городянами обробляє три різних поля, на додачу
    до центральної клітинки, що обробляється безплатно.
    В діалозі міста, карта показує оброблювані поля і скільки їжі, щитів
    і торгівлі дає кожна. Іда іжде на ріст міста, щити - нв виробництво будівель
    і загонів, а торгівля дає оподатковуваний прибуток, що можна
    перетворити на наукові дослідження, золото чи розкіш.
    
    
    клацніть на обробленій клітині, щоб вилучити городянина з цього поля. Тоді
    клацніть на необроблюваній щоб помістити громадянина тудию. Звісно ж,
    Можна розмістити до трьох громадян. Решта будуть спеціалістами - 
    типово вони стають блазнями, які розважають всіх і дають розкіш.
    (Пригодяться аж потім, а поки - ні).

en: Now your city has grown to size five.  As cities get larger unrest
    becomes a problem.  A city of this size will usually have one unhappy
    citizen unless pacifying effects are used; meaning one entertainer
    specialist is required to keep your citizens content.  This is basically
    a wasted citizen.
    
    There are several things that can be done about this.  One quick fix
    is to build a temple (or other cultural building) that will make an
    unhappy citizen content (see the help on City Improvements for specs
    on each building type).  As you get more large cities, it may pay off
    to change your tax rates (by pressing ctrl-T) to dedicate some of
    your taxes directly to luxuries (every two luxuries will pacify one
    citizen).  Building a marketplace enhances the benefit from this
    by providing +50%% luxuries to the city.
uk: Тепер ваше місто виросло до п’ятого розміру.  Як міста більшають заворушення
    стають загрозою. Міст таких розмірів зазвичай матимуть одного нещасного
    городянина, поки не застосовані методи умиротворення; це значить один блазень
    потрібен, щоб зробити громадян задоволеними. Загалом це втрачений городянин.
    
    
    З цим можна щось зробити,таких дій декілька. Перший швидкий вихід - 
    збудувати храм (або іншу кільтурну будівлю), що буде робити нещасного
    городянина довольним (дивись поміч по Міських Будівлях для особливостей
    кожного типу будівель). Коли у вас буде більше великих міст, зміна податків
    (натискання ctrl-T) може окупитись - щоб призначити трохи подітків напряму на розкіш
    (кожних дві розкоші замиряють одного громадянина).
    Будівництво ринку, покращує цю вигоду, даючи місту +50%% приріст розкошів.
    .

en: Finally you have grown a city to size eight.  A size eight city can
    provide substantial output provided you have enough luxuries to keep
    your population content.
    
    To grow a city beyond size eight requires an aqueduct.  If your city is
    going to continue to grow you should start building one soon.  Building
    an aqueduct requires the Construction technology.
uk: Нарешті ви виростили місто до восьмого розміру. Місто восьмого роміру
    може дати значний видобуток, якщо у вас достатньо розкошів, щоб тримати
    населення задоволеним.
    
    Щоб вирости більшим за восьмий розмір треба Водогін. Якщо місто хоче
    рости далі, скоро треба почати цого будувати. Будівництво Водогону
    потребує знання технології Конструювання.

en: You have grown a city to size twelve.  To grow
    it larger, however, you will need to build a Sewer System.  This
    requires the Sanitation technology.
uk: Ви виоростили місто до дванадцятого розміру. Щоб рости далі
    треба збудувати Каналізацію. Вона 
    потребує технологію Санітарія.

en: Congratulations, you have grown a city to size 13.  A city this
    large can provide a tremendous amount of output if properly upgraded.
    Make sure you have enough taxes and cultural buildings to keep your
    citizens content.  You should also make sure the city is upgraded
    with buildings that provide bonuses to its output.  Library, Marketplace,
    Factory, and Offshore Platform are four good buildings that provide a
    large bonus to big cities.  Consider how much benefit each building
    will provide and weigh this against its cost - for very large cities
    almost all buildings are worthwhile.  Such large cities will also
    provide enough taxable revenue (gold) to allow you to purchase some
    buildings to accelerate their productions.
uk: Вітаємо, Ви виростили місто до 13-го розміру. Настільки велике місто
    може дати велетенські виробітки, якщо правильно покращене.
    Переконайтесь, що маєте достатньо податків і культурних будівель,
    аби тримати мешканців задоволеними. Варто мати місто, що покращене
    будівлями які дають бонуси до виробництва.  Бібліотека, Ринок,
    Фабрика, і Прибережна Платформа - чотири добрих будівлі, які дадуть
    значні бонуси великим містам. Дізнайтесь наскільки кожна будівля вигідна,
    зважте на кошт - для дуже великих міст майже всі будівлі варто будувати.
    Такі великі міста також будуть давати достатньо оподаткованого доходу
    (золота), що дозволить Вам купувати деякі будівлі для
    прискорення виробництва.

en: You have built a settler unit.  Settlers are best used to build 
    new cities, so as to expand your civilization.  Move your settler
    away from your existing cities to find a spot for a new city.  When
    you have picked a spot press B to build the city.
    
    Again, cities are best built on open ground near water.  Grassland
    and plains provide food for the city.  Forests and hills provide
    the resources (shields) needed for building things.  Rivers and ocean
    give trade bonuses that provide civilization-wide benefits.  Desert,
    tundra, and mountains generally provide little output and are not
    of much use to small cities.  See the help on Terrain for more
    information about terrain specs.
uk: Ви збудували загін поселенців. Поселенці найкращі в будівництві нових міст
    для розширення вашої цивілізації. Рухайте поселенцем геть
    від заснованих міст, щоб знайти місцину для нвого города. Коли виберете When
    місце натичніть B, щоб збудувати нове місто.
    
    Знову ж міста найкраще будувати на відкритій місцевості поблизу води. Степ
    і рівнина дадуть містові їжу. Ліси і горби дадуть ресурси (щити)
    потрібні для будівництва. Ріки та Океани дають торгові
    бонуси, що буде благом для всеї цивілізації. Пустеля,
    тундра, і гори загалом дають малий вихіду і не дуже корисні для
    менших міст. Дивись допомогу з Місцевості для додаткової
    інформації про види ландшафту і його особливості.

en: Your second Settlers should also be used to build a new city.
    Notice how when you move the Settlers away from your existing cities
    an outline is drawn around them.  This shows the area that would be
    covered by a city built at this location; it fits in with the outline
    already on the map view that shows which tiles are covered by your
    existing cities.  Generally when building new cities you want to make
    sure that all tiles are covered by at least one city, but after that
    it is best that your cities overlap as little as possible.  Spreading
    out cities properly gives each city access to more resources, allowing
    them to grow to larger sizes.
uk: Другого Поселенця теж треба направити на побудову нового міста.
    Зауважте, що коли ви рухаєте Поселенця подалі від існуючих міст
    навколо нього промальовується ободок. Це вказує на місцину, що буде
    покрита містом, збудованим тут; він дотичний до обводу
    вже намальвоаного на карті, який показує клітини належні до існуючих міст.
    Загалом будуючи нові міста варто переконатись, що всі поля вкриті хоч одним
    містом, проте найкраще, щоб ваші міста майже не перекривались.
    Правильне поширення міст дає кожному з них доступ до більшої
    кількості ресурсів, і дозволяє виростати до більших розмірів.
    .

en: You have built your first military unit!  Military units have two
    basic purposes: attack and defense.  Each unit has an attack strength
    and a defense strength.  While a Warriors is a measly 1/1, a Phalanx
    is a much stronger defender with 2 defense (1/2).  A Catapult is a good
    attacking unit because it has 6 attack (6/1).
    
    Usually it is a good idea to keep one or two defenders in each city.
    Important cities like your capital may deserve extra protection.  Units
    built in one city may be sent to another city to defend (press the G
    key to enter goto mode to move units easily over distances).  If you
    are at war, however, you may wish to move your unit toward an enemy
    city to attack.  Be careful not to lose it though!
uk: ви збудували свій перший військовий загін!  Військові підрозділи
    мають дві основних цілі: напад і захист. Кожен загін має силу нападу
    і силу захисту. Так Воїни мають жалюгідні 1/1, Фаланга
    значно сильніший захисник з обороною 2 (1/2). Катапульта добрий нападник
    бо має 6 атаки (6/1).
    
    Зазвичай добре мати одного-двох захисниківв кожному місті.
    важливі міста, як-от столиця вартують додаткових оборонців. Загони
    збудовані в одному місті можна відправити до іншого города,
    щоб його захистити(натисніть G, щоб перйти в режим ІтиДо для легкого переміщення
     загонів на більші віддалі). Якщо ви у стані війни
    мабуть, захочете направити загін для нападу на вороже місто
    Будьте обережними і постарайтесь не втратити його!

en: You have built your first waterborne unit.  These can transport
    other units across water, allowing you to explore and settle new
    lands.  You can load land units onto your boat in one of two ways.
    When your boat and the unit you want to transport are in the same
    city, select the latter and press L to load the unit; or if the boat
    is adjacent to a land tile, you can move the unit from there onto the
    boat.  When you want to disembark, select the transported unit and
    press U, or move it onto a land tile.
uk: Ви збудували свій перший водний загін.  Такі можуть перевозити
    інші загони через води, і дають вам можливість розівдати і заселити нові
    землі.  Можна загрузити земні загони на човнидвома способами.
    Коли човен і загін, якого ви хочете перевезтив одному місті,
    виберіть останнього і натисніть L аби завантажити загін; а якщо човен
    прилягає до земної клітинки, можна рухати загін просто туди, на човен.
    Коли хочете висадитись, виберіть транспортований загін і
    натисніть U, або рухайте цого на поле суші.

en: You have built a Barracks.  This building will make any military
    units you build start out as veterans.  Veteran units are stronger
    than inexperienced (green) troops, and will survive longer in
    combat.  See the help on City Improvements for more information
    about this and other buildings.
    
    You probably want to start building a military unit in the city
    that built the Barracks.  A barracks are a significant investment
    and have a small upkeep as well, so it is not a good idea to let
    them go to waste.
uk: Ви збудували Казарми. Ця будівля зробить ветеранами військові загони,
    які ви збудуєте.  Загони-ветерани сильніші за недосвідчених новачків,
    і проживуть довше в боях.
    Дивіться допомогу з Міських Будівель для подальшої інформації
    про це та інші покращення.
    
    Ви, напевно, хочете почати будувати військові загони в місті, що
    збудувало Казарми.  Казарми - значна інвестиція і мають мале утримання,
    так, що не буде доброю думкою їм пропадати.
    .

en: Your city cannot build a settler.  Settlers take one unit of
    population to build, so a city of size one cannot build one without
    disbanding the city.
    
    To remedy this, you need to adjust the citizens in the city to
    provide more food so as to grow the city faster.  Cities that
    do not have much food should not try to build settlers.  When
    founding a new city, make sure it is built on terrain that provides
    enough food - grassland is best; plains or hills are almost as good.
uk: Ваше місто не може збудувати поселенця. Поселенці забирають одиницю
    населення при випуску, відтак місто першого розміру не може збудувати його
    не розпустившись.
    
    Щоб цього уникнути, треба підправити городян, щоб вони виробляли
    більше їжі для швидшого росту міста.  Міста, що не мають багато їжі
    не повинні пробувати будувати Поселенців. Коли засновуєте
    нове місто, переконайтесь, що будуєте його на місцевості що дає
    достатньо іди - степи найкращі; рівнини і горби майже такі самі.

en: You have successfully completed research into The Republic.  This
    technology is particularly useful because it allows a new form of
    government.  The government your civilization follows is very
    important in determining your development.  In the beginning you
    started as a Despotism, a very inefficient form of government.  Later
    government options will give you some choice of whether your
    civilization is to be a peaceful trading nation or a conquering
    juggernaut.  Each has advantages.
    
    For now, you probably want to switch straight into Republic.  In the
    Civilization menu, go to the Government submenu and choose
    Republic.  Yes you want a revolution!  Changing governments means
    going through a few turns of anarchy, so it is not without cost.
    However Republic is a substantially better form of government
    than Despotism so the investment will soon pay off.
uk: Ви успішно завершили дослідження Республіки.  Ця
    технологія особливо корисна, бо дає нову форму правління.
    Уряд вашої цивілізації відіграє ключову роль в розвитку.
    Спочатку начинаєте як Деспотія, дуже неефективна форма правління.
    Пізніші варіанти урядів дають кращий вибір чи буде Ваша
    цивілізація мирною торговою нацією, чи нестримним завойовником.
    Кожен має свої переваги.
    
    
    Тепер, Ви, напевне, захочете переключитися просто на республіку.
    У меню Цивілізації, ідіть до підменю Уряд і виберіть Республіку.
    Так Ви хочете Революцію! Зміна уряду значить буде кілька ходів
    ходів анархії, така вже плата.
    Проте Республіка значно краща форма правління ніж Деспотизм,
    так, що ця інвестиція дуже скоро окупиться.

en: Your unit has found a Hut.  These are small villages scattered across
    the landscape.  When a unit enters one, several things may happen.  The
    most likely outcome is that you will find resources worth a small
    amount of gold.  However it is also possible to find technologies or
    mercenary units inside a hut.  Some huts contain native settlers
    that will join your civilization and bring a new city into your
    empire.  Finally, some huts contain barbarians which will kill your
    unit instantly.  On average, it is beneficial to search out and enter
    any huts you find as soon as possible.
uk: Ваш підрозділ знайшов Хутір (Хатку).  Це маленькі села розкидані по
    світу.  Коли підрозділ заходить туди, може статися декілька речей.
    Найімовірніше, ви знайдете ресурси, ціною якусь кількість золота
    Втім, у хатці також можна знайти технології або дружні підрозділи.
    На деяких хуторах є місцеві колоністи, що приєднаються до вашої цивілізації
    та збудують вашій імперії нове місто.
    Врешті, деякі хутори населені дикунами, які одразу знищать ваш підрозділ.
    Зазвичай, корисно шукати та заходити до будь-яких хаток 
    якнайшвидше.

en: Loading tutorial events.
uk: Завантажую навчальні події

note: TRANS: Version tag name received from metaserver
en: ?vertag:stable
uk: стабільна

en: ?vertag:win32
uk: win32

en: ?vertag:S2_5
uk: S2_5

en: ?vertag:crosser
uk: перетин

note: TRANS: part of revision based version number string "(modified 855bfb8e2f)" (the second 'word' is a git hash) (Preserve the trailing space.)
en: modified
uk: змінений

note: TRANS: Modpack subtype, "isometric"
en: iso
uk: ізо

note: TRANS: Modpack subtype
en: hex
uk: гекс

note: TRANS: Modpack subtype, isometric hex
en: hex & iso
uk: гекс та ізо

note: TRANS: Modpack subtype, overhead tileset
en: overhead
uk: перебір

en: Could not write manual file %s.
uk: Не можу записати файл допомоги '%s'.

en: <h1>Freeciv %s server options</h1>
uk: <h1>Опції сервера %s Freeciv</h1>

en: Level: %s.<br>
uk: Рівень: %s.<br>

en: Category: %s.<br>
uk: Категорія: %s.<br>

en: Is locked by the ruleset.
uk: Заблоковано набором правил.

en: Can only be used in server console.
uk: Можна використати лише в серверній консолі.

en: Minimum:
uk: Мінімум:

en: Default:
uk: Типово:

en: Maximum:
uk: Максимум:

en: Possible values:
uk: Можливі значення:

en: Possible values (option can take any number of these):
uk: Можливі значення (можна вказати будь-яке з цих чисел):

en: <p class="changed">Value set to %s</p>
uk: <p class="changed">Значення задане у %s</p>

en: <h1>Freeciv %s server commands</h1>
uk: <h1>Freeciv %s серверні команди</h1>

en: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Synopsis:</pre></td>
    <td>
uk: <table>
    <tr>
    <td valign="top"><pre>Короткий огляд:</pre></td>
    <td>

en: <p class="level">Level: %s</p>
uk: <p class="level">Рівень: %s</p>

en: <p>Description:</p>
uk: <p>Опис:</p>

en: <h1>Freeciv %s terrain help</h1>
uk: <h1>Freeciv %s допомога до місцевостей</h1>

en: Move cost
uk: Вартість руху

en: Defense bonus
uk: Додача Захисту

en: Mining
uk: Шахти

en: % of Road bonus
uk: % бонуса доріг

en: turns
uk: ходів

en: Clean pollution
uk: Почистити забруднення

en: Clean fallout
uk: Вичистити радіацію

en: impossible
uk: неможливо

en: <h1>Freeciv %s buildings help</h1>
uk: <h1>Freeciv %s допомога з будівель</h1>

en: <h1>Freeciv %s wonders help</h1>
uk: <h1>Freeciv %s допомога з Чудес</h1>

en: Upkeep
uk: Утримання

en: Requirement
uk: Вимоги

en: Obsolete by
uk: Застаріле через

en: More info
uk: Більше інформації

note: TRANS: improvement requires a feature to be absent.
en: no %s
uk: нема %s

en: <h1>Freeciv %s governments help</h1>
uk: <h1>Freeciv %s допомога по урядах</h1>

en: Manual file %s successfully written.
uk: Файл довідки %s успішно записаний.

en: Multiple rulesets requested. Only one ruleset at a time is supported.
uk: Запитали декілька наборів правил. Підтримується лише один за раз.

en: Use FILE as logfile
uk: Використовувати ФАЙЛ як журнал

note: TRANS: "ruleset" is exactly what user must type, do not translate.
en: ruleset RULESET
uk: ruleset НАБІРПРАВИЛ

en: Make manual for RULESET
uk: Створити довідник для набір_правил

en: No URL given
uk: Не вказано URL

en: This does not look like modpack URL
uk: Це не схоже на URL modpack’а

en: Installing modpack %s from %s
uk: Встановлюю modpack %s з %s

en: Cannot install to given directory hierarchy
uk: Не можу встановити в дану ієрархію каталогів

en: Failed to get and parse modpack control file
uk: Не зміг взяти і пропарсити контрольний файл modpack

en: Modpack control file has no capability string
uk: Контролний файл modpack не має рядка сумісності

en: Modpack control file is incompatible
uk: Контрольний файлі modpack несумісний

en: Modpack name not defined in control file
uk: Назва Modpack не визначена в контрольному файлі

en: Modpack version not defined in control file
uk: Версія modpack не визначена в контрольному файлі

en: Illegal modpack type
uk: Недопустимий тип modpack

en: Illegal path for %s
uk: Недопустимий шлях для %s

en: Cannot create required directories
uk: Не можу створити необхідні каталоги

en: Downloading %s
uk: Скачується %s

en: Failed to download %s
uk: Не вдалося завантажити %s

en: Some parts of the modpack failed to install.
uk: Збій установки деяких частин modpack’а

en: Cannot fetch and parse modpack list
uk: Не можу забрати і пропарсити список modpack’ів

en: Modpack list has no capability string
uk: Список modpack не має рядка сумісності

en: Modpack list is incompatible
uk: Список modpack несумісний

en: Failed to create control directory "%s"
uk: Збій створення контрольної теки "%s"

note: TRANS: ... Ubermod ... Ruleset, not Scenario
en: Earlier installation of %s found, but it seems to be %s, not %s
uk: Знайшов попередню установку %s, здається це %s, не %s

en: Tileset
uk: Набір клітинок

en: Modpack
uk: Модпак

note: TRANS: License of modpack is not known
en: ?license:Unknown
uk: Невідома

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Name="%s"
uk: Назва="%s"

en: Version="%s"
uk: Версія="%s"

en: Installed="%s"
uk: Установлено="%s"

en: Type="%s" / "%s"
uk: Тип="%s" / "%s"

en: License="%s"
uk: Ліцензія="%s"

en: Comment="%s"
uk: Коментар="%s"

en: This modpack installer does not support any specific options
uk: Цей установщик modpack не підтримує жодних опцій

en: Unknown option '--' '%s'
uk: Невідома опція '--' '%s'.

en: Freeciv modpack installer (command line version)
uk: Установщик modpackів для Freeciv (версія для комндного рядка)

en: Modpack installed successfully
uk: Установка modpack’а вдалась.

en: Modpack install failed: %s
uk: Збій установки modpack: %s

en: Load modpack list from given URL
uk: Завантажити список modpackів з даного URL

note: TRANS: "prefix" is exactly what user must type, do not translate.
en: prefix DIR
uk: prefix ТЕКА

en: Install modpacks to given directory hierarchy
uk: Встановити modpack’и в цю ієрархію каталогів

en: Automatically install modpack from a given URL
uk: Автоматично встановити modpackз даного URL

en: Modpack installation in progress.
    Are you sure you want to quit?
uk: Іде установка Modpack’а .
    Ви впевнені, що хочете вийти?

en: Another download already active
uk: Інше завантаження вже йде

en: Failed to start downloader
uk: Не вдалося запустити завантажувач

en: Installed
uk: Встановлено

en: ?modpack:Type
uk: Тип

en: Subtype
uk: Підтип

note: TRANS: noun
en: License
uk: Ліцензія

en: Install modpack
uk: Встановити modpack

en: Modpack URL
uk: URL модпака

en: Select modpack to install
uk: Оберіть modpack для установки

en: This modpack installer accepts the standard Gtk command-line options
    after '--'. See the Gtk documentation.
uk: Цей установщик modpack приймає стандартні командні опції Gtk
    після '--'. Дивись документацію Gtk.

en: Freeciv modpack installer (gtk2)
uk: Установщик modpack для Freeciv (gtk2)

en: Freeciv modpack installer (gtk3)
uk: Установщик modpack для Freeciv (gtk3)

en: This modpack installer accepts the standard Qt command-line options
    after '--'. See the Qt documentation.
uk: Цей установщик modpack приймає стандартні командні опції Qt
    після '--'. Дивись документацію Qt.

en: Freeciv modpack installer (Qt)
uk: Установщик modpack для Freeciv (Qt)

en: You have caused an incident while bribing the %s %s.
uk: Ви призвели до інциденту, намагаючись підкупити %s %s.

en: %s has caused an incident while bribing your %s.
uk: %s призвів до інциденту при підкупі вашого %s.

en: You have caused an incident while attempting to steal tech from %s.
uk: Ви спричинили прикрий інцидент, намагаючись вкрасти технології у %s.

en: %s has caused an incident while attempting to steal tech from you.
uk: %s спричинив прикрий інцидент, пробуючи викрасти у Вас технології.

en: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
uk: Ви призвели до інциденту при влаштуванні заколоту у %s.

en: The %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
uk: %s призвів до інциденту під час збурення заколоту у %s.

en: Cannot open AI module %s (%s)
uk: Не можу відкрити модуль ШІ %s (%s)

en: Cannot find capstr function from ai module %s (%s)
uk: Не знайшов capstr функцію з модуля ШІ %s (%s)

en: Incompatible ai module %s:
uk: Несуміний модуль ШІ %s:

en:   Module options:    %s
uk:  Опції модуля: %s

en:   Supported options: %s
uk:  Підтримувані опції: %s

en: Cannot find setup function from ai module %s (%s)
uk: Не знайшов функцію установки з модуля ШІ %s (%s)

en: Setup of ai module %s failed.
uk: Установка модуля ШІ %s не вдалась.

en: Failed to setup "%s" AI module
uk: Збій установки модуля ШІ "%s"

en: Failed to setup default AI module "%s", cannot continue.
uk: Збій установки типового модуля ШІ "%s", не можу продовжити.

en: Warning: the guest name '%s' has been taken, renaming to user '%s'.
uk: Попередження: ім'я гостя '%s' вже взято, змінюю на '%s'.

en: Guests are not allowed on this server. Sorry.
uk: Гостей на цьому сервері не приймають. Звиняйте.

en: %s was rejected: Guests not allowed.
uk: %s відкинуто: Гості не допускаються.

en: There was an error reading the user database, logging in as guest connection '%s'.
uk: Сталася помилка доступу до бази даних користувачів, встановлено гостьове з'єднання '%s'.

en: There was an error reading the user database and guest logins are not allowed. Sorry
uk: Сталася помилка доступу до бази даних користувачів, і гостьовий доступ заборонено. Вибачте.

en: %s was rejected: Database error and guests not allowed.
uk:  %s відкинуто.  Помилка бази даних та і гості не допускаються.

en: Enter password for %s:
uk: Введіть пароль для %s:

note: TRANS: Try not to make the translation much longer than the original.
en: First time login. Set a new password and confirm it.
uk: Введіть новий пароль і підтвердіть його

en: This server allows only preregistered users. Sorry.
uk: Цей сервер тільки для зареєстрованих користувачів. Вибачте.

en: %s was rejected: Only preregistered users allowed.
uk:  %s відкинуто. Допускаються тільки попередньо зареєстровані користувачі.

en: Sorry, too many wrong tries...
uk: Вибачте, забагато помилкових спроб...

en: %s was rejected: Too many wrong password verifies for new user.
uk:  %s відкинуто. Забагато неправильних підтверджень пароля для нового користувача.

en: Warning: There was an error in saving to the database. Continuing, but your stats will not be saved.
uk: Попередження: виникла помилка під час запису до бази даних. Продовжую, проте ваша статистика не збережеться.

en: %s was rejected: Too many wrong password tries.
uk: %s відкинуто: Забагато спроб з неправильним паролем.

en: auth failed
uk: збій аутентифікації

en: Your password is incorrect. Try again.
uk: Ваш пароль неправильний. Спробуйте ще раз.

en: Sorry, your connection timed out...
uk: На жаль, час чекання з'єднання вичерпано...

en: %s was rejected: Connection timeout waiting for password.
uk: %s відкинуто: таймаут підключення чекаючи пароля.

en: Your password is too short, the minimum length is %d. Try again.
uk: Ваш пароль закороткий, мінімальна довжина %d. Спробуйте ще раз.

en: The password must have at least %d capital letters, %d numbers, and be at minimum %d [printable] characters long. Try again.
uk: Пароль має містити хоча б %d великих букв, %d цифр та бути не коротшим за %d [друкованих] символів. Спробуйте ще раз.

en: %s gain a leader by the name %s. Dangerous times may lie ahead.
uk: %s обрали ватажка іменем %s. Настали небезпечні часи.

en: Native unrest near %s led by %s.
uk: Місцеві повстали біля %s під проводом %s.

en: Sea raiders seen near %s!
uk: Морські розбійники біля %s!

en: You have already sold something here this turn.
uk: Ви вже щось тут продали цього ходу.

en: You sell %s in %s for %d gold. | You sell %s in %s for %d gold.
uk[0]: Ви продали %s у %s за %d гривню.
uk[1]: Ви продали %s у %s за %d гривні.
uk[2]: Ви продали %s у %s за %d гривень.

en: Cannot buy in city created this turn.
uk: Не можу купувати в місті заснованому цього ходу.

en: You have already bought this turn.
uk: Ви вже купили цього ходу.

en: You don't buy %s!
uk: Не купуйте %s!

en: Can't buy units when city is in disorder.
uk: Не можна купувати загони коли в місті заворушення.

note: TRANS: This whole string is only ever used when included in one * other string (search for this string to find it).
en: %d gold required. | %d gold required.
uk[0]: потрібна %d гривня.
uk[1]: потрібно %d гривні.
uk[2]: потрібно %d гривень.

note: TRANS: %s is a pre-pluralised string: * "%d gold required."
en: %s You only have %d gold. | %s You only have %d gold.
uk[0]: %s Ви маєте лише %d гривню.
uk[1]: %s Ви маєте лише %d гривні.
uk[2]: %s Ви маєте лише %d гривень.

note: TRANS: bought an unit.
en: ?unit:You bought %s in %s.
uk: Ви придбали %s у %s.

note: TRANS: bought an improvement .
en: ?improvement:You bought %s in %s.
uk: Ви придбали %s у %s.

en: You have bought this turn, can't change.
uk: Ви вже купили цього ходу, неможливо змінити.

en: You already have a city called %s.
uk: Ви вже маєте місто назване %s.

en: A city called %s already exists.
uk: Місто з назвою %s вже існує.

en: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
uk: Ви не можете взяти %s як ім`я міста. Воно зарезервоване за %s.

en: %s is not a valid name. Only ASCII or ruleset names are allowed for cities.
uk: Недопустима назва - %s . Тільки назви в ASCII або з файлів націй можуть бути використані для міст.

en: City no. %d
uk: Місто № %d

en: A poorly-named city
uk: Погано назване місто

en: Changed homecity of %s to %s.
uk: Змінено домівку для %s на %s.

note: TRANS: Americans ... Leader
en: The %s already have a %s. Can't transfer yours.
uk: %s вже має %s. Не можу перепраити Ваш.

en: Transferred %s in %s from %s to %s.
uk: Переправлено %s у %s з %s у %s.

en: Transferred %s from %s to %s.
uk: Переправлено %s з %s у %s.

note: TRANS: Polish Destroyer ... German <city>
en: %s %s lost in transfer to %s %s
uk: %s %s втрачено при переході до %s %s.

en: %s lost along with control of %s.
uk: %s втрачено разом з контролем над %s.

note: TRANS: <building> ... <city>
en: A replacement %s was built in %s.
uk: Заміна %s збудована у %s.

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
uk: Ви вже маєте місто %s. Назву міста змінено на %s.

en: The people in %s are stunned by your technological insight!
uk: Люди у %s вражені Вашим технологічним рівнем!

en: Workers spontaneously gather and upgrade %s with %s.
uk: Робітники самовільно зібрались і модернізували %s %s.

en: You have founded %s.
uk: Ви заснували %s

en: Moved %s out of disbanded city %s since it cannot stay on %s.
uk: Переміщено %s з розпущеного міста %s тому що він не може залишатися на %s.

en: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore lost.
uk: Коли %s розпустили, ваш %s не зміг вибратися та був втрачений.

en: When %s was disbanded your %s in %s was trapped, and it was therefore lost.
uk: Коли %s було розпущено, ваш %s у %s попав у пастку і був втрачений.

en: You destroy %s completely.
uk: Ви повністю знищили %s.

en: %s has been destroyed by %s.
uk: %s знищений %s.

en: You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold! | You conquer %s; your lootings accumulate to %d gold!
uk[0]: Ви захопили %s; здобич склала %d гривню!
uk[1]: Ви захопили %s; здобич склала %d гривні!
uk[2]: Ви захопили %s; здобич склала %d гривень!

en: %s conquered %s and looted %d gold from the city. | %s conquered %s and looted %d gold from the city.
uk[0]: %s захопив %s та отримав з міста здобичі %d гривню.
uk[1]: %s захопив %s та отримав з міста здобичі %d гривні.
uk[2]: %s захопив %s та отримав з міста здобичі %d гривень.

en: You conquer %s.
uk: Ви захопили  %s.

en: %s conquered %s.
uk: %s захопив %s.

en: You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold. | You have liberated %s! Lootings accumulate to %d gold.
uk[0]: Ви визволили %s! Здобич склала %d гривню!
uk[1]: Ви визволили %s! Здобич склала %d гривні!
uk[2]: Ви визволили %s! Здобич склала %d гривень!

en: %s liberated %s and looted %d gold from the city. | %s liberated %s and looted %d gold from the city.
uk[0]: %s визволив %s та отримав з міста здобичі %d гривню.
uk[1]: %s визволив %s та отримав з міста здобичі %d гривні.
uk[2]: %s визволив %s та отримав з міста здобичі %d гривень.

en: You have liberated %s!
uk: Ви визволили %s!

en: %s liberated %s.
uk: %s визволив %s.

en: Trade between %s and %s lost along with city.
uk: Торг між %s і %s втрачений разом з містом.

en: Trade route between %s and %s canceled.
uk: Торговий шлях між %s і %s скасовано.

note: TRANS: "...between Spanish city Madrid and Paris..."
en: Trade between %s city %s and %s lost along with their city.
uk: Торгівля між %s містом %s і %s втрачена, разом з їх містом.

en: Sorry, the %s canceled the trade route from %s to your city %s.
uk: На жаль, %s скасував торговий шлях з %s до Вашого міста %s.

note: TRANS: "...from Paris to Spanish city Madrid."
en: We canceled the trade route from %s to %s city %s.
uk: Ми скасували торговий шлях з %s  до %s міста %s.

en: The %s have stopped building The %s in %s.
uk: %s припинили будівництво дива %s у %s.

note: TRANS: Possible 'source' of the production change * (in "<city> is building ..." sentence). Preserve leading space.
en:  from the worklist
uk:  з плану будівництва

note: TRANS: "<city> is building <production><source>." * 'source' might be an empty string, or a clause like * " from the worklist".
en: %s is building %s%s.
uk: %s будує %s%s.

en: The %s have started building The %s in %s.
uk: %s розпочали будівництво чуда %s у %s.

en: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold. | You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
uk[0]: Ви продали %s у %s (тепер блоковано землею) за %d гривню.
uk[1]: Ви продали %s у %s (тепер блоковано землею) за %d гривні.
uk[2]: Ви продали %s у %s (тепер блоковано землею) за %d гривень.

en: The size of the city map of %s is %s.
uk: Розмір міської карти %s став %s

en: increased
uk: збільшилось

en: reduced
uk: зменшилось

en: %s is selling %s (obsolete) for %d. | %s is selling %s (obsolete) for %d.
uk[0]: %s продає %s (застаріле) за %d.
uk[1]: %s продає %s (застаріле) за %d.
uk[2]: %s продає %s (застаріле) за %d.

en: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
uk: Примітка: Чудо %s у %s закінчать наступного ходу.

en: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
uk: Пропоную зменшити ріст у %s аби використовувати %s (будується) більш ефективно.

en: %s may soon grow to size %i.
uk: %s незабаром зросте до розміру %i.

en: Warning: Famine feared in %s.
uk: Увага: загроза голоду у %s.

en: WARNING, we're LOW on FUNDS %s.
uk: УВАГА, залишилось МАЛО КОШТІВ %s.

en: %s needs %s (being built) to grow beyond size %d.
uk: %s потребує %s (вже будується), щоб збільшити розмір понад %d.

en: %s needs an improvement to grow beyond size %d.
uk: %s потребує будівлі, щоб вирости понад розмір %d.

en: %s grows to size %d.
uk: %s зростає до розміру %d.

en: A recent plague outbreak prevents growth in %s.
uk: Недавній спалах чуми, запобігає росту %s

en: Famine feared in %s, %s lost!
uk: Голод у %s, втрачено %s!

en: Famine causes population loss in %s.
uk: Голод спричинив до зменшення населення у %s.

en: Famine destroys %s entirely.
uk: Голод цілковито винищив %s.

en: Production of %s is upgraded to %s in %s.
uk: Виробництво %s модернізовано на %s у %s.

en: ?terrainclass:%s can't build %s from the worklist; %s terrain is required.  Postponing...
uk: %s не може будувати %s з плану будівництва; потрібна місцевість %s. Відкладаю...

note: TRANS: The <city> worklist ....
en: The %s worklist is now empty.
uk: Тепер план будівництва у %s порожній.

en: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
uk: %s не може утримувати %s, підрозділ розпустили.

en: Citizens in %s perish for their failure to upkeep %s!
uk: Громадяни в %s гинуть через їхню неспроможність утримувати %s!

en: %s is building %s, which is no longer available.
uk: %s будує %s, що наразі є недоступним.

en: The %s have finished building %s in %s.
uk: %s збудували %s у %s.

en: %s has finished building %s.
uk: %s збудував %s.

en: %s boosts research; you gain %d immediate advance. | %s boosts research; you gain %d immediate advances.
uk[0]: %s прискорює дослідження, ви негайно отримуєте %d відкриття.
uk[1]: %s прискорює дослідження, ви негайно отримуєте %d відкриття.
uk[2]: %s прискорює дослідження, ви негайно отримуєте %d відкриттів.

note: TRANS: Tech from building (Darwin's Voyage)
en: ?frombldg:Acquired %s from %s.
uk: Отримали %s від %s.

note: TRANS: Tech from building (Darwin's * Voyage)
en: ?frombldg:The %s have acquired %s from %s.
uk: %s здобули %s від %s.

en: The %s have started building a spaceship!
uk: %s почали будувати зореліт!

note: TRANS: <city> is finished building <unit/building>.
en: %s is finished building %s.
uk: %s збудував %s.

note: TRANS: "<unit> cost... <city> shrinks..." * Plural in "%d population", not "size %d".
en: %s cost %d population. %s shrinks to size %d. | %s cost %d population. %s shrinks to size %d.
uk[0]: %s коштує %d населення. %s зменшується до розміру %d.
uk[1]: %s коштує %d населення. %s зменшується до розміру %d.
uk[2]: %s коштує %d населення. %s зменшується до розміру %d.

en: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
uk: Неможливо утримувати %s у %s, будівлю продано!

en: Not enough gold. %s disbanded.
uk: Недостатньо грошей. %s розпущено.

en: Pollution near %s.
uk: Забруднення біля %s.

en: Celebrations in your honor in %s.
uk: Святкування на вашу честь у %s.

en: Celebrations canceled in %s.
uk: Святкування скасовані у %s.

en: %s has been struck by a plague! Population lost!
uk: %s вражено пошестю! Населення гине!

en: Order restored in %s.
uk: Спокій відновлено у %s.

note: TRANS: %s - government form, e.g., Democracy
en: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
uk: Вашу %s скинуто, країна у хаосі.

note: TRANS: "<city> is disbanded into Settler."
en: %s is disbanded into %s.
uk: %s розпущено на %s.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because there is not enough food available!
uk: Емігранти з %s не можуть переселитися до %s, бо там недостатньо харчів!

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because there is not enough food available!
uk: Емігранти з %s не можуть переселитися до %s (%s), бо там недостатньо харчів!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because there is not enough food available!
uk: Емігранти з %s (%s) не можуть переселитися до %s, бо там недостатньо харчів!

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s can't go to %s because it needs an improvement to grow!
uk: Емігранти з %s не можуть піти до %s, бо там для росту потрібна будівля!

note: TRANS: From <city1> to <city2> of <city2 nation adjective>.
en: Migrants from %s can't go to %s (%s) because it needs an improvement to grow!
uk: Емігранти з %s не можуть піти до %s (%s), бо там для росту потрібна будівля!

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) can't go to %s because it needs an improvement to grow!
uk: Емігранти з %s (%s) не можуть переселитися до %s, бо там для росту потрібна певна будівля!

en: %s was disbanded by its citizens.
uk: %s розібрано своїми городянами.

note: TRANS: From <city1> to <city2>.
en: Migrants from %s moved to %s in search of a better life.
uk: Емігранти з %s переселилися до %s у пошуках кращої долі.

note: TRANS: From <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Migrants from %s moved to %s (%s) in search of a better life.
uk: Емігранти з %s переселилися до %s (%s) у пошуках кращої долі.

note: TRANS: From <city1> (<city1 nation adjective>) to <city2>.
en: Migrants from %s (%s) moved to %s in search of a better life.
uk: Емігранти з %s (%s) переселилися до %s у пошуках кращої долі.

note: TRANS: Disasters such as Earthquake
en: %s was hit by %s.
uk: Сталося лихо! %2$s в місті %1$s.

en: Fallout near %s.
uk: Ядерні опади біля %s.

note: TRANS: "Nuclear Accident ... Montreal."
en: %s causes population loss in %s.
uk: %s спричиняє втрату населення в %s.

note: TRANS: second %s is the name of a city improvement
en: %s destroys %s in %s.
uk: %s знищує %s у %s.

note: TRANS: %s is a city name
en: All stored food destroyed in %s.
uk: Весь запас іжі знищений у %s.

note: TRANS: "Production of Colossus in Rhodes destroyed."
en: Production of %s in %s destroyed.
uk: Виробництво %s у %s знищене.

en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s for a better life.
uk: Городяни %s думають емігрувати до %s у пошуках кращої долі.

note: TRANS: <city1> to <city2> (<city2 nation adjective>).
en: Citizens of %s are thinking about migrating to %s (%s) for a better life.
uk: Громадяни %s думають емігрувати до %s (%s) у пошуках кращої долі.

en: Setting timeout to 0. Autogame will stop.
uk: Встановлюю затримку 0. Автогра скінчиться.

en: You must interrupt Freeciv twice within one second to make it exit.
uk: Ви маєте перевати Freeciv двічі за одну секунду, щоб він зупинився.

en: Failed to install SIGINT handler: %s
uk: Не вдалося встановити обробник SIGINT: %s

en: Failed to install SIGHUP handler: %s
uk: Не вдалося встановити обробник SIGHUP: %s

en: Failed to install SIGTERM handler: %s
uk: Не вдалося встановити обробник SIGTERM: %s

en: Failed to ignore SIGPIPE: %s
uk: Не вдалося ігнорувати SIGPIPE: %s

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
uk: Увага: опція %s застаріла. Використовуйте -m для запуску метасервера.

en: Illegal value "%s" for --Announce
uk: Недопустиме значення "%s" для --Announce

en: Failed to load AI module "%s"
uk: Не вдалося завантажити модуль ШІ "%s"

en: Error: unknown option '%s'
uk: Помилка: невідома опція '%s'

en: This is the server for %s
uk: Це сервер для %s

note: TRANS: No full stop after the URL, could cause confusion.
en: You can learn a lot about Freeciv at %s
uk: Ви можете багато дізнатися про Freeciv на %s

note: TRANS: "Database" is exactly what user must type, do not translate.
en: Database FILE
uk: Database ФАЙЛ

en: Enable database connection with configuration from FILE.
uk: Дозволити з’єднання з базою даних конфігураційним файлом ФАЙЛ.

en: Enable server authentication (requires --Database).
uk: Включити аутентифікацію на сервері (вимагає --Database)

en: Allow guests to login if auth is enabled.
uk: Дозволити гістям підключатися, якщо аутентифікація включена.

en: Allow new users to login if auth is enabled.
uk: Дає новим користувачам заходити, якщо аутентифікація включена.

note: TRANS: "bind" is exactly what user must type, do not translate.
en: bind ADDR
uk: bind АДРЕ

en: Listen for clients on ADDR
uk: Слухати клієнтів на АДРЕсі

en: Connect to metaserver from this address
uk: Зєднатись з метасервером з цієї адреси

note: TRANS: "identity" is exactly what user must type, do not translate.
en: identity ADDR
uk: identity АДРЕСА

en: Be known as ADDR at metaserver or LAN client
uk: Повідомитись як АДРЕСА метасерверу чи клієнту ЛОМ

en: Notify metaserver and send server's info
uk: Повідомити метасервер та відправити інформацію сервера

note: TRANS: "Metaserver" is exactly what user must type, do not translate.
en: Metaserver ADDR
uk: Metaserver АДРЕСА

en: Set ADDR as metaserver address
uk: задати АДРЕСА як адресу метасервера

en: Keep updating game information on metaserver even after failure
uk: Продовжувати поновлення інформації на метасервері, навіть після збою

en: Listen for clients on port PORT
uk: Слухати клієнтів на порту ПОРТ

note: TRANS: "quitidle" is exactly what user must type, do not translate.
en: quitidle TIME
uk: quitidle ЧАС

en: Quit if no players for TIME seconds
uk: Вийти якщо не буде гравців за ЧАС секунд

en: When a game ends, exit instead of restarting
uk: Коли гра скінчиться, вийти замість перезапуску

note: TRANS: "saves" is exactly what user must type, do not translate.
en: saves DIR
uk: saves ДИРЕКТОРІЯ

en: Save games to directory DIR
uk: Зберігає ігри в теку ДИРЕКТОРІЯ

note: TRANS: "scenarios" is exactly what user must type, do not translate.
en: scenarios DIR
uk: scenarios ТЕКА

en: Save scenarios to directory DIR
uk: Зберігає сценарій в теку ТЕКА

en: Sets the server id to ID
uk: Задає ІД серверарівним ID

en: Read startup script FILE
uk: Читати ФАЙЛ стартового скрипта

note: TRANS: "Ranklog" is exactly what user must type, do not translate.
en: Ranklog FILE
uk: Ranklog ФАЙЛ

en: Use FILE as ranking logfile
uk: Використовувати ФАЙЛ як впорядкований журнал

note: TRANS: "LoadAI" is exactly what user must type, do not translate.
en: LoadAI MODULE
uk: LoadAI МОДУЛЬ

en: Load ai module MODULE. Can appear multiple times
uk: Завантажити модуль ШІ MODULE. Можна давати багато разів

en: Requested authentication with --auth, but no --Database given
uk: Запитав аутентифікацію  --auth, але жодних --Database не дано

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
uk: Почати гру або перезапустити після завантаження збереженої гри.

en: This command starts the game. When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made. After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin. This command is also required after loading a savegame for the game to recommence. Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
uk: Ця команда починає гру. Якщо начинається нова гра, команду потрібно використовувати після того як усі гравці-люди з'єдналися, та створені комп'ютерні гравці (якщо потрібно), та всі необхідні зміни у початкових опціях сервера зроблено. Після 'start', кожен гравець-людина має змогу вибрати собі народ, після цього гра почнеться. Ця команда також необхідна після завантаження збереженої гри для продовження. Після початку гри команда стає недоступною, бо ж зрозуміло що тепер вона не має сенсу.

note: TRANS: translate text between <> only
en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
uk: help
    help commands
    help options
    help <команда>
    help <опція>

en: Show help about server commands and server options.
uk: Показати допомогу по командах та опціях сервера.

en: With no arguments gives some introductory help. With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options. Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option. For options, the help information includes the current and default values for that option. The argument may be abbreviated where unambiguous.
uk: Без аргументів подає деяку вступну допомогу. З аргументом 'commands' або 'options' дає відповідно список всіх команд або опцій. Інакше аргумент береться як ім'я команди або опції, та наводиться допомога для цієї команди або опції. Для опцій допомога включає поточне та типове значення. Аргумент може бути скороченням якщо воно однозначне.

en: Show a list of various things.
uk: Показати список різних речей.

en: Quit the game and shutdown the server.
uk: Вийти з гри та вимкнути сервер.

note: TRANS: translate text between <> only
en: cut <connection-name>
uk: cut <ім'я-з'єднання>

en: Cut a client's connection to server.
uk: Розірвати з'єднання клієнта до сервера.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game. If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player. Note that this command now takes connection names, not player names.
uk: Розірвати вказане з'єднання, видаливши клієнта з гри. Якщо гра ще не почалась, гравець клієнта видаляється, інакше впливу на гравця нема. Зауважте що тепер ця команда бере ім'я з'єднання, а не гравця.

note: TRANS: translate text between <> only
en: explain
    explain <option-name>
uk: explain
    explain <опція>

en: Explain server options.
uk: Роз’яснює опції сервера

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility. With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
uk: Команда 'explain' має деяку функціональність команди 'help', та включена лише для зворотньої сумісності. Без аргументів видає список опцій (як 'help options'), а з аргументом надає допомогу по цій конкретній опції (як 'help <опція>').

note: TRANS: translate text between <> only
en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir
uk: show
    show <назва опції>
    show <префікс опції>
    show all
    show vital
    show situational
    show rare
    show changed
    show locked
    show rulesetdir

en: Show server options.
uk: Показує опції сервера.

en: With no arguments, shows vital server options (or available options, when used by clients). With an option name argument, show only the named option, or options with that prefix. With "all", it shows all options. With "vital", "situational" or "rare", a set of options with this level. With "changed", it shows only the options which have been modified, while with "locked" all settings locked by the ruleset will be listed. With "ruleset", it will show the current ruleset directory name.
uk: Без аргументів показує життєві опції сервера (або доступні коли дається клієнтами). З аргументом-іменем опції показує названу, або опції з таким  префіксом. З "all"показує всі опції. З "vital", "situational" чи "rare", набір опцій відповідного рівня. З "changed", показує тільки опції, що були змінені, з "locked" перечислить всі установки заблоковані набором правил. З "ruleset", покаже назву теки поточного набору правил.

note: TRANS: translate text between <> only
en: wall <message>
uk: wall <повідомлення>

en: Send message to all connections.
uk: Відіслати повідомлення всім гравцям.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
uk: Для кожного під'єднаного гравця виринає віконце з повідомленням.

note: TRANS: translate text between <> only
en: connectmsg <message>
uk: connectmsg <повідомлення>

en: Set message to show to connecting players.
uk: Встановити повідомлення для гравців, що під'єднуються.

en: Set message to send to clients when they connect.
    Empty message means that no message is sent.
uk: Встановити повідомлення, що надсилатиметься клієнтам по їх підключенню.
    Порожнє повідомлення означає, що повідомлення не буде надіслано.

note: TRANS: translate text between [] only; "vote" is as a process
en: vote yes|no|abstain [vote number]
uk: vote yes|no|abstain [номер голосування]

note: TRANS: "vote" as an instance of voting
en: Cast a vote.
uk: Проголосувати.

en: A player with basic level access issuing a control level command starts a new vote for the command. The /vote command followed by "yes", "no", or "abstain", and optionally a vote number, gives your vote. If you do not add a vote number, your vote applies to the latest vote. You can only suggest one vote at a time. The vote will pass immediately if more than half of the voters who have not abstained vote for it, or fail immediately if at least half of the voters who have not abstained vote against it.
uk: Гравець з базовим рівнем доступу,що задає команду рівня управління починає нове голосування за команду. "yes", або  "no", чи "abstain" після команди /vote, і вибірково номер голування дає ваш голос. Якщо ви не додасте номер голосування, Ваш голос піде на останнє голосування. Можна брати участь лише в одному голосуванні за раз.Голосування відбудеться миттєво, якщо хоча б половина не утрималась і була за, або провалиться якщо хоч половина тих, що не утримались були проти.

note: TRANS: translate text between <> only
en: debug diplomacy <player>
    debug ferries
    debug tech <player>
    debug city <x> <y>
    debug units <x> <y>
    debug unit <id>
    debug timing
    debug info
uk: debug diplomacy <гравець>
    debug ferries
    debug tech <гравець>
    debug city <x> <y>
    debug units <x> <y>
    debug unit <id>
    debug timing
    debug info

en: Turn on or off AI debugging of given entity.
uk: УВімкнути або вимкнути відладку ШІ для цієї сутності.

en: Print AI debug information about given entity and turn continuous debugging output for this entity on or off.
uk: Вивести відладочну інформацію для ШІ про дану сутність та включити чи виключити безперервний відладочний вивід для цього запису.

note: TRANS: translate text between <> only
en: set <option-name> <value>
uk: set <опція> <значення>

en: Set server option.
uk: Встановити опції сервера.

note: TRANS: don't translate text in ''
en: Set an option on the server. The syntax and legal values depend on the option; see the help for each option. Some options are "bitwise", in that they consist of a choice from a set of values; separate these with |, for instance, '/set topology wrapx|iso'. For these options, use syntax like '/set topology ""' to set no values.
uk: Задати опції сервера. Синтакс і допустимі значення залежать від опції; Див допомогу по кожній опції. Деякі установки "побітові", в цьому разі це вибір з набору значень; розділяйте їх |, наприклад '/set topology wrapx|iso'. Для таких синтакс  - '/set topology ""' щоб не задавати ніяких значень.

note: TRANS: translate text between <> only
en: team <player> <team>
uk: team <гравець> <команда>

en: Change a player's team affiliation.
uk: Змінити приналежність гравця до команди.

en: A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores. Each player is always a member of a team (possibly the only member). This command changes which team a player is a member of. Use "" if names contain whitespace.
uk: Команда - це група гравців, що починають союзниками, зі спільним баченням і посольствами, та разом борються за досягнення командної перемоги за усередненими індивідуальними очками. Кожен гравець завжди в команді-гурті (інколи єдиним). Ця команда змінює команду-гурт, до якої належить гравець. Використовуйте "" , якщо імена містять пробіли.

note: TRANS: translate text between <> only
en: rulesetdir <directory>
uk: rulesetdir <тека>

en: Choose new ruleset directory or modpack.
uk: Виберіть поточний каталог набору правил або модпакунку.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metamessage <meta-line>
uk: metamessage <мета-рядок>

en: Set metaserver info line.
uk: Встановити інфо стрічку метасервера.

en: Set user defined metaserver info line. If parameter is omitted, previously set metamessage will be removed. For most of the time user defined metamessage will be used instead of automatically generated messages, if it is available.
uk: Задати коритувацькмй інфорядок метасервера. Якщо параметр пропустити, попередні задані метаповідомлення будуть видалені. Найчастіше задані користувачем метаповідомлення використовуються замість автозгенерованих повідомлень, якщо доступні.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metapatches <meta-line>
uk: metapatches <мета-рядок>

en: Set metaserver patches line.
uk: Задати рядок латок метасервера.

en: Control metaserver connection.
uk: Управляти з'єднаннями метасервера.

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver. 'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down. 'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up. 'metaconnection persistent' or 'metac p' is like 'up', but keeps trying after failures.
uk: 'metaconnection ?' показує стан з'єднань з метасервером. 'metaconnection down' або 'metac d' закриває з'єднання з метасервером. 'metaconnection up' або 'metac u' підіймає з'єднання з метасервером. 'metaconnection persistent' чи 'metac p' як 'up', але продовжує спроби і після збою.

note: TRANS: translate text between <> only
en: metaserver <address>
uk: metaserver <адреса>

en: Set address (URL) for metaserver to report to.
uk: Встановити адресу (URL) для звітування метасервера.

note: TRANS: translate text between <> only
en: aitoggle <player-name>
uk: aitoggle <гравець>

en: Toggle AI status of player.
uk: Переключити статус ШІ гравця.

note: TRANS: translate text between [] and <> only
en: take [connection-name] <player-name>
uk: take [з'єднання] <гравець>

en: Take over a player's place in the game.
uk: Перехопити місце гравця %s в грі.

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to take over a player. If you're not one of these, only the <player-name> argument is allowed. If '-' is given for the player name and the connection does not already control a player, one is created and assigned to the connection. The 'allowtake' option controls which players may be taken and in what circumstances.
uk: Тільки консоль та з'єднання з рівнем команд 'hack' можуть змусити інші з'єднання взяти гравця. Якщо Ви не один з них, лише аргумент <гравець> дозволений. Якщо замість імені гравця '-', чи з’єднання ще не керує гравцем, то такий створюється і призначається з’єднанню. Опція 'allowtake' керує яких гравців можна взяти і за яких обставин.

note: TRANS: translate text between [] only
en: observe [connection-name] [player-name]
uk: observe [з'єднання] <гравець>

en: Observe a player or the whole game.
uk: Спостерігати за гравцем чи грою в цілому.

note: TRANS: Don't translate text between ''
en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to observe a player. If you're not one of these, only the [player-name] argument is allowed. If the console gives no player-name or the connection uses no arguments, then the connection is attached to a global observer. The 'allowtake' option controls which players may be observed and in what circumstances.
uk: Тільки консоль та з'єднання з рівнем команд 'hack' можуть змусити інші з'єднання споглядати гравця. Якщо Ви не один з них, лише аргумент <гравець> дозволений. Якщо консоль не дає імені гравця чи з’єднання не використовує аргументів, то воно прилипає до глобального оглядача. Опція 'allowtake' керує яких гравців можна споглядати і за яких обставин.

note: TRANS: translate text between <> only
en: detach <connection-name>
uk: detach <ім'я-з'єднання>

en: Detach from a player.
uk: Від'єднати від гравця.

en: Only the console and connections with cmdlevel 'hack' can force other connections to detach from a player.
uk: Лише консоль та з'єднання з рівнем доступу 'hack' можуть змусити інші з'єднання відключитися від гравців.

en: Create an AI player with a given name.
uk: Створити комп'ютерного гравця з таким ім'ям

en: Set yourself in away mode. The AI will watch your back.
uk: Встановити собі режим відсутності. ШІ вас підстрахує.

note: TRANS: translate text between <> only
en: novice
    novice <player-name>
uk: novice
    novice <гравець>

note: TRANS: translate text between <> only
en: easy
    easy <player-name>
uk: easy
    easy <ім'я гравця>

note: TRANS: translate text between <> only
en: normal
    normal <player-name>
uk: normal
    normal <ім'я гравця>

note: TRANS: translate text between <> only
en: hard
    hard <player-name>
uk: hard
    hard <ім'я гравця>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cheating
    cheating <player-name>
uk: cheating
    cheating <гравець>

note: TRANS: translate text between <> only
en: experimental
    experimental <player-name>
uk: experimental
    experimental <гравець>

note: TRANS: translate text between <> only
en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
uk: cmdlevel
    cmdlevel <>
    cmdlevel <рівень> new
    cmdlevel <рівень> first
    cmdlevel <рівень> <ім'я-з’єднання>

en: Query or set command access level access.
uk: Виводить або встановлює рівень доступу до команд.

en: The command access level controls which server commands are available to users via the client chatline. The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational or observer commands only
        basic -  commands available to players in the game
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        admin -  commands that affect server operation
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported. With a single argument, the level is set for all existing connections, and the default is set for future connections. If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients. If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be granted to the first client to connect, or if there are connections already, the first client to issue the 'first' command. If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name. Note that this command now takes connection names, not player names.
uk: Рівень доступу до команд визначає доступні для користувачів через рядок чату клієнта команди сервера. Доступні рівні наведені нижче:
        none  -  ніяких команд
        info  -  лише інформаційні команди
        basic -  команди доступні гравцям у грі
        ctrl  -  команди що впливають на гру та користувачів
        admin -  команди що впливають на роботу сервера
        hack  -  *усі* команди - небезпечно!
    Без аргументів - команда виводить поточний рівень доступу до команд.
    З одним аргументом, рівень встановлюється для усіх існуючих з'єднань,
    та встановлюється по замовчуванню для з'єднань у майбутньому.
    Якщо вказано 'new', рівень встановлюється для з'єднань у майбутньому.
    Якщо встановлено 'first come', встановлюється рівень 'first come';
    він застосовується для першого під'єднаного клієнта, або якщо вже є з'єднання,
    то до першого хто застосує команду 'first'.
    Якщо ім'я з'єднання зазначено - рівень встановлюється лише для цього з'єднання.
    Рівень доступу до команд не зберігається якщо клієнт від'єднується, бо ж хтось іншій може перез'єднатися з цим самим ім'ям. Примітка: ця команда тепер бере ім'я з'єднання, а не гравця, як аргумент.

en: If there is none, become the game organizer with increased permissions.
uk: Якщо ще нема, стати організатором гри із підвищеним рівнем допуску.

note: TRANS: translate text between <> only
en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
uk: timeoutincrease <ходи> <хід_приріст> <значення> <значення_рази>

en: See "/help timeoutincrease".
uk: Дивись 'help timeoutincrease'.

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>. Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
uk: Кожні <ходи> ходів, додавати <значення> до таймауту, потім додати <хід_приріст> до <ходи> та множити <значення> на <значення_рази>.  Використовуйте цю команду разом з опцією 'timeout'. По замовчанню 0 0 0 1

note: TRANS: translate text between <> only; "vote" is as a process
en: cancelvote
    cancelvote <vote number>
    cancelvote all
uk: cancelvote
    cancelvote <номер голосу>
    cancelvote all

note: TRANS: "vote" as a process
en: Cancel a running vote.
uk: Скасувати голосування, що перебігає.

note: TRANS: "vote" as a process
en: With no arguments this command removes your own vote. If you have an admin access level, you can cancel any vote by vote number, or all votes with the 'all' argument.
uk: Без аргументів команда прибере ваше голосування. Якщо ви маєте доступ адміна можете скасувати будь-яке голосування по його номеру чи всі одразу додавши аргумент 'all'.

note: TRANS: translate text between <> and [] only
en: ignore [type=]<pattern>
uk: ignore [тип=]<шаблон>

en: Block all messages from users matching the pattern.
uk: Блокувати всі повідомлення від користувачів згідно шаблону.

en: The given pattern will be added to your ignore list; you will not receive any messages from users matching this pattern. The type may be either "user", "host", or "ip". The default type (if omitted) is to match against the username. The pattern supports unix glob style wildcards, i.e., * matches zero or more character, ? exactly one character, [abc] exactly one of 'a' 'b' or 'c', etc. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
uk: Цей шаблон буде додано до вашого списку ігнорування; ви не отримуватимете жодних повідомлень від гравців, що потрапляють під цей шаблон. Тип може бути "user", "host", або "ip". Типово (якщо не вказано) шаблон застосовується до імені користувача. Шаблон підтримує стиль unix, зокрема * означає нуль або більше символів, ? рівно один символ, [abc] один із символів 'a' 'b' чи 'c', ітд. Щоб побачити свій поточний список ігнорування, наберіть "/list ignore".

note: TRANS: translate text between <>
en: unignore <range>
uk: unignore <діапазон>

en: Remove ignore list entries.
uk: Видалити зі списку ігнорування.

en: The ignore list entries in the given range will be removed; you will be able to receive messages from the respective users. The range argument may be a single number or a pair of numbers separated by a dash '-'. If the first number is omitted, it is assumed to be 1; if the last is omitted, it is assumed to be the last valid ignore list index. To access your current ignore list, issue "/list ignore".
uk: Список пунктів списку ігнорування у заданому діапазоні буде видалено; ви зможете отримувати повідомлення від відповідних користувачів. Аргумент діапазону може бути одним числом або парою чисел, розділених рискою '-'. Якщо перше число пропущене, вважається, що воно 1, а якщо останнє пропущене, то вважається, що це останній номер у списку. Для доступу до свого поточного списку ігнорування введіть "/list ignore".

note: TRANS: translate text between <>
en: playercolor <player-name> <color>
    playercolor <player-name> reset
uk: playercolor <ім’я-гравця> <колір>
    playercolor <ім’я-гравця> reset

en: Define the color of a player.
uk: Визначити колір гравця.

en: This command sets the color of a specific player, overriding any color assigned according to the 'plrcolormode' setting.
    The color is defined using hexadecimal notation (hex) for the combination of Red, Green, and Blue color components (RGB), similarly to HTML. For each component, the lowest (darkest) value is 0 (in hex: 00), and the highest value is 255 (in hex: FF). The color definition is simply the three hex values concatenated together (RRGGBB). For example, the following command sets Caesar to pure red:
      playercolor Caesar ff0000
    Before the game starts, this command can only be used if the 'plrcolormode' setting is set to 'PLR_SET'; a player's color can be unset again by specifying 'reset'.
    Once the game has started and colors have been assigned, this command changes the player color in any mode; 'reset' cannot be used.
    To list the player colors, use 'list colors'.
uk: Ця команда задає колір вказаного гравця, перезаписуючи призначений установкою 'plrcolormode'.
    Колір означується числом шістнадцяткової системи (hex), комбінація Червоного, Зеленого, і синього компонент (RGB), повністю як в HTML. Для кожного компонента, найменше (найтемніше) значення 0 (в hex: 00), найбільше значення 255 (в hex: FF). Означення кольору просто три шітнадцяткових значення записані підряд (RRGGBB). До прикладу, така команда задасть Цезареві чистий червоний:
      playercolor Caesar ff0000
    До початку гри командою можна скористатись лише якщо установка 'plrcolormode' дорівнює 'PLR_SET'; колір гравця можна зняти, давши команду 'reset'.
    Як гра почалась і кольори призначили ця команда змінить колір гравця в будь-якому режимі; 'reset' використати не можна.
    Для перечислення кольорів скористайтесь 'list colors'.

en: End the game immediately in a draw.
uk: Негайно завершити гру внічию.

en: Concede the game.
uk: Здатись.

en: This tells everyone else that you concede the game, and if all but one player (or one team) have conceded the game in this way then the game ends.
uk: Це повідомляє всім іншим, що Ви визнали поразку в грі, та, якщо всі крім одного гравця (або однієї команди) визнали поразку, гра завершиться.

note: TRANS: translate text between <> only
en: remove <player-name>
uk: remove <ім'я-гравця>

en: Fully remove player from game.
uk: Повністю видаляє гравця з гри.

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc. Use with care!
uk: Ця команда *повністю* видаляє гравця з гри, включаючи всі міста та підрозділи. Застосовуйте обережно!

note: TRANS: translate text between <> only
en: save
    save <file-name>
uk: save
    save <файл>

en: Save game to file.
uk: Зберегти гру у файл.

en: Save the current game to file <file-name>. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
uk: Зберегти поточну гру у файл <файл>. Якщо не надано імені файлу, зберігає у файл "<префікс автозбереження><рік>m.sav[.gz]". Аби завантажити збережену гру, стартуйте сервер з аргументом командного рядка:
        '--file <файл>' або '-f <файл>'
    потім виконайте команду 'start', коли усі гравці під'єднаються.

note: TRANS: translate text between <> only
en: scensave
    scensave <file-name>
uk: scensave
    scensave <файл>

en: Save game to file as scenario.
uk: Зберегти гру в файл як сценарій.

en: Save the current game to file <file-name> as scenario. If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]". To reload a savegame created by 'scensave', start the server with the command-line argument:
        '--file <filename>' or '-f <filename>'
    and use the 'start' command once players have reconnected.
uk: Зберегти поточну гру у файл <файл> як сценарій. Якщо не надано імені файлу, зберігає в файл "<префікс автозбереження><рік>m.sav[.gz]". Аби перезавантажити збережену гру створену 'scensave', запустіть сервер з аргументом командного рядка:
        '--file <файл>' або '-f <файл>'
    потім виконайте команду 'start', коли усі гравці під'єднаються.

note: TRANS: translate text between <> only
en: load
    load <file-name>
uk: load
    load <файл>

en: Load game from file.
uk: Завантажує гру з файлу.

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
uk: Завантажує гру з <файл>. Будь які поточні данні, включаючи гравців, набори правил та опції сервера, втрачаються.

note: TRANS: translate text between <> only
en: read <file-name>
uk: read <файл>

en: Process server commands from file.
uk: Завантажити команди сервера з файлу.

note: TRANS: translate text between <> only
en: write <file-name>
uk: write <файл>

en: Write current settings as server commands to file.
uk: Записати поточні установки як команди сервера у файл.

en: Reset all server settings.
uk: Перевстановити всі налаштування сервера.

en: Reset all settings if it is possible. The following levels are supported:
      game     - using the values defined at the game start
      ruleset  - using the values defined in the ruleset
      script   - using default values and rereading the start script
      default  - using default values
uk: скинути всі настройки, якщо можливо. Підтримуються такі рівні :
      game     - взявши значення визначені на початку гри
      ruleset  - взявши значення визначені в наборі правил
      script   - взявши типові значення і перечитавши стартовий скрипт
      default  - взявши типові значення

note: TRANS: translate text between <> only
en: lua cmd <script line>
    lua file <script file>
    lua <script line> (deprecated)
uk: lua cmd <скрипт рядок>
    lua file <скрипт файл>
    lua <скрипт рядок> (застаріло)

en: Evaluate a line of Freeciv script or a Freeciv script file in the current game.
uk: Вирахувати рядок скрипта чи файла Freeciv у поточній грі.

note: TRANS: translate text between <>
en: kick <user>
uk: kick <користувач>

en: Cut a connection and disallow reconnect.
uk: Обірвати з'єднання та заборонити перепідключення.

en: The connection given by the 'user' argument will be cut from the server and not allowed to reconnect. The time the user wouldn't be able to reconnect is controlled by the 'kicktime' setting.
uk: З'єднання з сервером, вказане аргументом 'користувач', буде розірвано, і йому буде заборонено перез'єднуватись. Час, протягом якого користувач не зможе під'єднатися, визначається налаштуванням 'kicktime'.

note: TRANS: translate only text between [] and <>
en: delegate to <username> [player-name]
    delegate cancel [player-name]
    delegate take <player-name>
    delegate restore
    delegate show <player-name>
uk: delegate to <ім’я_користувача> [player-name]
    delegate cancel [player-name]
    delegate take <ім’я-гравця>
    delegate restore
    delegate show <ім’я-гравця>

en: Delegate control to another user.
uk: Передати управління іншому користувачу.

en: Delegation allows a user to nominate another user who can temporarily take over control of their player while they are away.
    'delegate to <username>': allow <username> to 'delegate take' your player.
    'delegate cancel': nominated user can no longer take your player.
    'delegate take <player-name>': take control of a player who has been delegated to you. (Behaves like 'take', except that the 'allowtake' restrictions are not enforced.)
    'delegate restore': relinquish control of a delegated player (opposite of 'delegate take') and restore your previous view, if any. (This also happens automatically if the player's owner reconnects.)
    'delegate show': show who control of your player is currently delegated to, if anyone.
    The [player-name] argument can only be used by connections with cmdlevel 'admin' or above to force the corresponding change of the delegation status.
uk: Делегування дозволяє користувачу призначити іншого користувача, який тимчасово візьме управління гравцем, поки він відійшов.
    'delegate to <ім’якористувача>': дозволяє <ім’якористувача> 'delegate take' вашого гравця.
    'delegate cancel': номінований користувач більше не може взяти вашого гравця.
    'delegate take <ім’я-гравця>': взяти керування гравцем якого делегували вам. (Веде себе як 'take', за вийнятком не присилування заборон 'allowtake'.)
    'delegate restore': звільнити (забрати) керування делегованим гравцем (протилежне до 'delegate take') і відновлює попередній вид, якщо був. (Стається автоматично, якщо власник гравця переприєднався.)
    'delegate show': показати кому делеговано управліннявашим гравцем, якщо взагалі кому-небудь.
    Аргумент [player-name] можуть використати лише з’єднання з командним рівнем 'admin' або вищими, щоб примусово здійснити відповідну зміну статусу делегування.

note: TRANS: translate text between <> only
en: fcdb reload
    fcdb lua <script>
uk: fcdb reload
    fcdb lua <скрипт>

en: Manage the authentication database.
uk: Управляти базою даних аутентифікації.

en: The argument 'reload' causes the database script file to be re-read after a change, while the argument 'lua' evaluates a line of Lua script in the context of the Lua instance for the database.
uk: Аргумент 'reload' змушує скрипт бази даних перечитатись після змін, поки аргумент 'lua' обчислює рядок скрипта Lua в контексті екземпляра Lua для бази даних.

en: Create image files of the world/player map.
uk: Створити файли картинки карти світу/гравця.

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
uk: Перемикає вивід сервера між 'RFC-стилем' та нормальним стилем.

en: Simply returns the id of the server.
uk: Вертає ІД сервера.

en: %s Welcome
uk: Ласкаво просимо %s

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
uk: Раді бачити Вас на Сервері %s, запущеному на %s, порт %d.

en: Welcome to the %s Server at port %d.
uk: Раді бачити Вас на Сервері %s, на порту %d.

en: %s has connected from %s.
uk: %s приєднався з %s.

en: Your delegate %s was controlling your player '%s'; now detached.
uk: Ваш делегат %s керував вашого гравця '%s';тепер від’єднаний.

en: %s reconnected, ending your delegated control of player '%s'.
uk: %s переприєднався, закінчуючи передане управління гравцем '%s'.

en: Couldn't get control of '%s' from delegation to %s.
uk: Не зміг управляти '%s' від делегування до %s.

en: Couldn't attach your connection to new player.
uk: Неможу додати Ваше з'єднання до нового гравця.

en: You are logged in as '%s' connected to no player.
uk: Ви зайшли як '%s' не під'єднані дожодного гравця.

en: You are logged in as '%s' connected to %s.
uk: Ви зайшли як '%s' під'єднані до %s.

en: %s has connected from %s (player %s).
uk: %s приєднався з %s (гравець %s).

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
uk: Гра з блокуванням ходів: чекаємо коли %s закінчить хід...

en:  *** Server is in edit mode. ***
uk:  *** Сервер у режимі правок. ***

en: Client rejected: %s.
uk: Клієнта відхилено: %s.

en: Connection request from %s from %s
uk: Запит на з'єднання від %s з %s

en: %s has client version %d.%d.%d%s
uk: %s користується клієнтом версії %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
uk: Клієнт не сумісний з сервером.
    Сервер версії: %d.%d.%d%s Кліент версії: %d.%d.%d%s. Встановлення нової версії має допомогти!

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
uk: Відкинуто %s: неспівпадають можливості.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
uk: Серверу бракує можливостей потрібних для клієнта.
    Сервер версії: %d.%d.%d%s Кліент версії: %d.%d.%d%s. Встановлення нової версії має допомогти!

en: Invalid username '%s'
uk: Невірне ім'я '%s'

en: %s was rejected: Invalid name [%s].
uk: Відкинуто %s: Невірне ім'я [%s].

en: You have been kicked from this server and cannot reconnect for %d seconds.
uk: Вас викинули з сервера і не можна переприєнатися ще %d секунд.

en: %s was rejected: Connection kicked (%d seconds remaining).
uk: %s відкинуто: з’єднання копнули (лишилось %d секунд).

en: '%s' already connected.
uk: '%s' вже під'єднаний.

en: %s was rejected: Duplicate login name [%s].
uk: Відкинуто %s: Ім'я [%s] вже інсує.

en: Lost connection: %s.
uk: Втрачено з'єднання: %s.

en: Detaching from %s.
uk: Від'єднуюсь від %s.

en: Ok. RFC-style set.
uk: Ок. Встановлено RFC-стиль.

en: Ok. Standard style set.
uk: Ок. Встановлено стандартний стиль.

en: For introductory help, type 'help'.
uk: Для вступної допомоги введіть 'help'.

en: The %s can't accept %s.
uk: %s не можуть прийняти %s.

en: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
uk: Ви ще не відкрили %s, тож не можете підписати угоду.

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
uk: Місто яке Ви намагаєтесь віддати не існує, тож Ви не можете підписати угоду.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
uk: Ви не володар %s, тож не можете підписати угоду.

en: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
uk: Вимагають Вашу столицю (%s), Ви не можете підписати угоду.

en: You cannot form an alliance because you are at war with an ally of %s.
uk: Ви не можете укласти альянс, тому що воюєте з союзником %s.

en: You cannot form an alliance because %s is at war with an ally of yours.
uk: Ви не можете створити союз, тому що %s воює з вашим союзником.

en: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
uk: У вас недостатньо золота, тож не можете підписати угоду.

en: A treaty containing %d clause was agreed upon. | A treaty containing %d clauses was agreed upon.
uk[0]: Угода містить %d узгоджений пункт.
uk[1]: Угода містить %d узгоджені пункти.
uk[2]: Угода містить %d узгоджених пунктів.

en: One of the cities the %s are giving away is destroyed! Treaty canceled!
uk: Одне з міст, які %s віддає, знищено! Угода недійсна!

en: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
uk: %s не контролює %s! Угода недійсна!

en: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
uk: %s не має достатньо золота! Угода недійсна!

en: You gave an embassy to %s.
uk: Ви надали посольство %s.

en: %s allowed you to create an embassy!
uk: %s дозволив Вам відкрити посольство!

en: You are taught the knowledge of %s.
uk: Вас навчили знанню про %s.

note: TRANS: Tech from another player
en: ?fromplr:The %s have acquired %s from the %s.
uk: %s здобув %s від %s.

en: You get %d gold. | You get %d gold.
uk[0]: Ви отримуєте %d гривню.
uk[1]: Ви отримуєте %d гривні.
uk[2]: Ви отримуєте %d гривень.

note: TRANS: ... Polish worldmap.
en: You receive the %s worldmap.
uk: Ви отримали карту світу від %s.

note: TRANS: ... Polish seamap.
en: You receive the %s seamap.
uk: Ви отримали карту морів від %s.

en: You receive the city of %s from %s.
uk: Ви отримали місто %s від %s.

en: You give the city of %s to %s.
uk: Ви передали місто %s до %s.

en: You agree on a cease-fire with %s.
uk: Ви досягли замирення з %s.

en: You agree on an alliance with %s.
uk: Ви погодились на союз з %s.

en: You give shared vision to %s.
uk: Ви передали спільне бачення %s.

en: %s gives you shared vision.
uk: %s дав Вам спільне бачення.

en: %s canceled the meeting!
uk: %s скасував зустріч!

en: Meeting with %s canceled.
uk: Зустріч з %s скасована.

en: Your diplomatic envoy was decapitated!
uk: Вашому дипломатичному посланцю відрубали голову!

en: Your %s poisoned the water supply of %s.
uk: Ваш %s отруїв воду в місті %s.

en: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
uk: %s підозрюється в отруєнні води у місті %s.

en: You have established an embassy in %s.
uk: Ви відкрили посольство в %s.

en: The %s have established an embassy in %s.
uk: %s відкрив посольство в %s.

en: Your %s succeeded in sabotaging the %s %s.
uk: Ваш %s вдало саботував %s %s.

note: TRANS: ... the Poles!
en: Your %s was sabotaged by the %s!
uk: Вашого %s саботовано намаганнями %s!

note: TRANS: You already have a Leader.
en: You already have a %s.
uk: Ви вже маєте %s.

en: You don't have enough gold to bribe the %s %s.
uk: У Вас не вистачає коштів щоб підкупити %s %s.

note: TRANS: <diplomat> ... <unit>
en: Your %s succeeded in bribing the %s.
uk: Ваш %s вдало перекупив %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was bribed by the %s.
uk: Вашого %s перекупили на бік ворога %s.

note: TRANS: Paris was expecting ... Your Spy was caught
en: %s was expecting your attempt to steal technology again. Your %s was caught and executed.
uk: %s мав підозри, що Ви знову спробуєте вкрасти технологію. Вашого %s захопили і стратили.

note: TRANS: Your Spy was caught ... from %s.
en: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
uk: Вашого %s захопили на спробі вкрасти технологію з %s.

note: TRANS: The Belgian Spy ... from Paris
en: The %s %s failed to steal technology from %s.
uk: %s %s не зміг викрасти технологію від %s.

en: No new technology found in %s.
uk: Нових технологій у %s не знайдено.

en: You don't have enough gold to subvert %s.
uk: У Вас не стає золота щоб повернути на свій бік %s.

en: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
uk: Вашого %s затримано на спробі влаштувати заколот!

en: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
uk: Ви затримали направлений %s підрозділ %s при спробі влаштувати заколот у %s!

en: Revolt incited in %s, you now rule the city!
uk: Заколот у %s, тепер Ви головуєте у місті!

en: %s has revolted, %s influence suspected.
uk: Заколот у %s, підозра падає на %s.

en: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
uk: Ваш підрозділ %s затримали на спробі саботувати виробництво!

en: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
uk: Ви затримали направлений %s підрозділ %s при спробі саботувати у %s!

en: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
uk: Ваш %s не зміг знайти що саботувати у %s.

en: You cannot sabotage a %s!
uk: Ви не в змозі саботувати %s!

en: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
uk: Ваш %s не зміг найти %s щоб саботувати у %s.

en: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
uk: Ваш підрозділ %s вдало знищив виробництво %s у %s.

en: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
uk: Виробництво %s у %s саботовано, підозра падає на %s.

en: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
uk: Ваш підрозділ %s затримано на спробі саботажу!

en: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
uk: Ви затримали направлений %s підрозділ %s при спробі саботажу %s у %s!

en: Your %s destroyed the %s in %s.
uk: Ваш підрозділ %s знищив %s у %s.

en: The %s destroyed the %s in %s.
uk: %s знищив %s у %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat>
en: An enemy %s has been eliminated by your %s.
uk: Ворожий %s знищений вашим %s.

note: TRANS: <unit> ... <city> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s against a %s.
uk: Ваш %s загинув, захищаючи %s від %s.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending %s against a %s.
uk: %s %s загинув, захищаючи %s від %s.

note: TRANS: ... <unit> ... <nation adj> <city> * TRANS: ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending %s %s against a %s.
uk: Ваш %s загинув, захищаючи %s %s від %s.

note: TRANS: <unit> ... <diplomat> TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s has been eliminated defending against a %s.
uk: Ваш %s боронився проти %s, але загинув.

note: TRANS: <nation adj> <unit> ... <diplomat>
en: A %s %s has been eliminated defending against a %s.
uk: %s %s боронився проти %s, але загинув.

en: Your %s was eliminated by a defending %s.
uk: Ваш %s загинув від рук оборонця %s.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating %s.
uk: Знищили %s %s при спробі шпигування у %s.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
uk:  %s %s знищив %s %s при спробі шпигування у %s.

en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating %s.
uk: Ваш %s знищив %s %s при спробі шпигування у %s.

en: Eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
uk: Знищили %s %s при спробі диверсії наших підрозділів.

en: A %s %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
uk: %s %s знищив %s %s при спробі диверсії наших підрозділів.

note: TRANS: ... <unit> ... <diplomat>
en: Your %s eliminated a %s %s while infiltrating our troops.
uk: Ваш %s знищив %s %s при спробі диверсії наших підрозділів.

en: Your %s has successfully completed the mission and returned unharmed to %s.
uk: Ваш %s вдало виконав завдання та повернувся неушкодженим у %s.

en: Your %s was captured after completing the mission in %s.
uk: Вашого %s захопили після виконання завдання в %s.

en: Your %s was captured after completing the mission.
uk: Вашого %s захопили після вдалого виконання свого завдання.

en:  *** Server set to edit mode by %s! ***
uk:  *** %s перевів сервер до режиму редагування! ***

en:  *** Edit mode canceled by %s. ***
uk:  *** Режим редагування скасовано %s. ***

en: Cannot edit the tile because %d is not a valid tile index on this map!
uk: Не можу правити клітику, бо %d не є допустимою координатою на цій карті!

note: TRANS: ..." the tile <tile-coordinates> because"...
en: Cannot modify terrain for the tile %s because %d is not a valid terrain id.
uk: Не можу змінити місцевість на клітинці %s -  %d не є допустимим ІД місцевості.

en: Cannot create units because %d is not a valid tile index on this map!
uk: Не можу створити загони, бо %d не є допустимою для цієї карти координатою!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
uk: Не можу створити загін на %s, бо ІД даного типу загонів %d неправильне.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
uk: Не можу створити підрозділ типу %s на %s, бо ІД гравця даного власника %d неправильне.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on enemy tile * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create unit of type %s on enemy tile %s.
uk: Не можу створити підрозділ типу %s на ворожий території %s.

note: TRANS: ..." type <unit-type> on the terrain at * <tile-coordinates>"...
en: Cannot create a unit of type %s on the terrain at %s.
uk: Не можу створити підрозділ %s на місцевості при %s.

en: Cannot remove units because %d is not a valid tile index on this map!
uk: Не можу видалити загони бо %d не є допустимою координатою для цієї карти!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot remove a unit at %s because the given unit type id %d is invalid.
uk: Не можу видалити загін на %s, тому, що ІД типу загону %d недопустимий.

note: TRANS: ..." type <unit-type> at <tile-coordinates> * because"...
en: Cannot remove a unit of type %s at %s because the given owner's player id %d is invalid.
uk: Не можу видалити загін типу %s на %s, тому, що ІД гравця даного власника %d неправильне.

en: No such unit (ID %d).
uk: Немає такого підрозділу (ID %d).

en: Invalid veteran level %d for unit %d (%s).
uk: Невірний рівень ветерана %d у підрозділа %d (%s).

en: Cannot create a city because %d is not a valid tile index on this map!
uk: Не можу створити місто бо %d є недопустимою координатою на цій карті!

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot create a city at %s because the given owner's player id %d is invalid
uk: Не можу створити місто на %s - для даного власника ІД гравця %d недопустиме

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates>."
en: A city may not be built at %s.
uk: Місто не можна будувати на %s.

en: Cannot edit city with invalid city ID %d.
uk: Не можна редагувати місто з невірним ID %d.

en: Cannot edit city name: %s
uk: Не можу змінити назву міста: %s

en: Invalid city size %d for city %s.
uk: Неправильний розмір %d в міста %s.

en: It is impossible for a city to have %s!
uk: Місто не може мати %s!

en: Invalid city food stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
uk: Недопустимий запас їжі %d для міста %s (дозволений діапазон від %d до %d).

en: Invalid city shield stock amount %d for city %s (allowed range is %d to %d).
uk: Недопустима кількість назбираних щитів %d для міста %s (дозволений діапазон від %d до %d).

en: No more players can be added because the maximum number of players (%d) has been reached.
uk: Більше гравців додавати не можна, бо досягнуто максимальної кількості гравців (%d).

en: No more players can be added because there are no available nations (%d used).
uk: Більше гравців додавати не можна, бо немає вільних націй (використано %d).

en: Player cannot be created because random nation selection failed.
uk: Гравця не можна створити, бо випадковий вибір нації зазнав невдачі.

en: Player creation failed.
uk: Не вдалося створити гравця.

en: No such player (ID %d).
uk: Нема такого гравця (ID %d).

en: Cannot edit player with invalid player ID %d.
uk: Не можна редагувати гравця з невірним ID %d.

en: Cannot change name of player (%d) '%s' to '%s': %s
uk: Не можна змінити ім'я гравця (%d) з '%s' на '%s': %s.

en: Cannot change nation for player %d (%s) because the given nation ID %d is invalid.
uk: Не можна змінити націю гравця %d (%s), бо ІД %d даного народу недопустимий.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is already assigned to player %d (%s).
uk: Не можна змінити націю гравця %d (%s) на націю %d (%s), бо та нація вже призначена гравцю %d (%s).

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is not in the current nation set.
uk: Не можна змінити націю гравця %d (%s) на націю %d (%s), бо та нація не є належить до поточного набору.

en: Cannot change nation for player %d (%s) to nation %d (%s) because that nation is unsuitable for this player.
uk: Не можна змінити націю гравця %d (%s) на націю %d (%s), бо ця нація не годиться для цього гравця.

en: Cannot set gold for player %d (%s) because the value %d is outside the allowed range.
uk: Не можу задати золото гравцю %d (%s), бо величина %d за допустимими межами.

en: Cannot edit vision because %d is not a valid tile index on this map!
uk: Не можу правити видимість, бо %d  - координата поза цією картою

note: TRANS: ..." at <tile-coordinates> because"...
en: Cannot edit vision for the tile at %s because given player id %d is invalid.
uk: Не можу правити видимість для клітини на %s бо даний ІД гравця %d недопустиме.

en: No such city (ID %d).
uk: Немає такого міста (ID %d).

en: Cannot toggle fog-of-war when it is already disabled.
uk: Неможливо перемкнути туман війни, коли він вже виключений.

en: Cannot toggle fog-of-war for invalid player ID %d.
uk: Неможливо перемкнути туман війни для недопустимого ІД гравця %d.

en: Invalid tile index %d for start position.
uk: Невірний індекс клітинки %d для початкового положення.

en: Cannot edit start position nations at (%d, %d) because there is no start position there.
uk: Не можна встановити початкове розташування у (%d, %d), бо там нема початкових позицій.

en: Cannot set invalid game year %d. Valid year range is from %d to %d.
uk: Не можу задати неправильний рік %d. Допустимий діапазон від %d до %d.

en: No permissions to remotely save scenario.
uk: Нема прав для віддаленого збереження сценарію.

en: Scenario information not set. Cannot save scenario.
uk: Інформацію про сценарій не встановлено. Не можу зберегти сценарій.

en: Cannot load fcdb config file '%s':
    %s
uk: Не зміг завантажити конфіг файл fcdb '%s':
    %s

en: Didn't find optimal solution for team placement in %d iterations.
uk: Не знайшов оптимального розвязку для розміщення команд за %d ітерацій.

en: No units placed for %s!
uk: Нема підрозділів, розміщених у %s!

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum.
uk: Таймаут ходу перевищує максимум, виправляю на максимум.

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
uk: Таймаут ходу менше нуля, виправляю на нуль.

en: The server couldn't allocate starting positions.
uk: Сервер не зміг приначити місця появи.

en: High landmass - this may take a few seconds.
uk: Багато землі - це займе декілька секунд.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
uk: Генератор 3 не може розташувати всі великі острови.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
uk: Генератор 3 залишив нерозміщеними %li земель.

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (%d requested).
uk: Створюю мапу розміром %d x %d = %d клітин (попросили %d).

en: Creating a map of size %d x %d = %d tiles (map size: %d).
uk: Створюю мапу розміром %d x %d = %d клітин (розмір карти: %d).

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too small. Setting map size to the minimal size %d.
uk: Обчислений розмір карти для %d клітин (суші) на гравця і %d гравці(в) замалий. Встановлюю розмір карти мінімальним -  %d.

en: Map size calculated for %d (land) tiles per player and %d player(s) too large. Setting map size to the maximal size %d.
uk: Обчислений розмір карти для %d клітин (суші) на гравця для %d гравці(в) завеликий. Встановлюю розмір карти максимальним -  %d.

en: Setting map size to %d (approx. %d (land) tiles for each of the %d player(s)).
uk: Виставляю розмір мапи %d (приблизно %d клітин (суші) на кожного з %d гравців).

en: The server appears to have gotten into an infinite loop in the allocation of starting positions.
    Maybe the number of players is too high for this map.
uk: Здається сервер потрапив у нескінченний цикл визначання початкових позицій.
    Можливо, кількість гравців надто велика для цієї мапи.

en: %s is an ambiguous player name-prefix.
uk: %s двозначний префікс для імені гравця.

en: %s is an ambiguous connection name-prefix.
uk: %s двозначний префікс для назви з'єднання.

en: %s is an anonymous name. Use connection name.
uk: %s - це анонімна назва. Використовуйте назву з'єднання.

en: You cannot send messages to %s; you are ignored.
uk: Ви не можете надсилати повідомлення %s; вас ігнорують.

en: %s to allies: %s
uk: %s союзникам: %s

en: %s to global observers: %s
uk: %s до глобальних спостерігачів: %s.

en: You are not attached to a player.
uk: Ви не приєднані до гравця.

en: %s is not connected.
uk: %s не на з`єднанні.

en: There is no connection by the name %s.
uk: Немає з`єднання з ім`ям %s.

en: There is no player nor connection by the name %s.
uk: Немає з`єднання або гравця з іменем %s.

en: Global warming has occurred!
uk: Сталося глобальне потепління!

en: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
uk: Узбережжя затопило в широкі степові простори перетворилися в пустелі.

en: Nuclear winter has occurred!
uk: Настала ядерна зима!

en: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
uk: Вологі землі пересохли і великі простори степу перетворились в тундру.

en: Workers spontaneously gather and upgrade all possible cities with %s.
uk: Робітники самовільно зібралися і покращили всі міста %s.

en: Moved your %s due to changing terrain.
uk: Переміщено Ваш %s внаслідок зміни місцевості.

en: Disbanded your %s due to changing terrain.
uk: Розпустили Ваш %s внаслідок зміни місцевості.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
uk: Не звітуємо метасерверу в цій грі.

en: Metaserver connection currently failing.
uk: З'єднання метасервера зараз збоїть.

en: The %s are no more!
uk: %s більше не існують!

en: Cannot change rates before game start.
uk: Не можна змінювати ставки до старту гри.

en: %s rate exceeds the max rate for %s.
uk: Ставка %s перебільшує максимальну ставку для %s.

en: %s now governs the %s as a %s.
uk: %s відтепер головує %s як %s.

en: The tax rates for the %s are changed from %3d%%/%3d%%/%3d%% (tax/luxury/science) to %3d%%/%3d%%/%3d%%.
uk: Рівні оподаткування для %s змінено з %3d%%/%3d%%/%3d%% (податки/розкіш/наука) на %3d%%/%3d%%/%3d%%.

note: TRANS: this is a message event so don't make it * too long.
en: The %s have incited a revolt! %d turn of anarchy will ensue! Target government is %s. | The %s have incited a revolt! %d turns of anarchy will ensue! Target government is %s.
uk[0]: %s влаштували переворот! буде %d хід анархії! Уряд-мета %s.
uk[1]: %s влаштували переворот! буде %d ходи анархії! Уряд-мета %s.
uk[2]: %s влаштували переворот! буде %d ходів анархії! Уряд-мета %s.

en: Revolution: returning to anarchy.
uk: Революція: вертаємось в анархію.

en: You should choose a new government from the government menu.
uk: Ви маєте обрати новий уряд з меню уряду.

en: Tax rate exceeded the max rate; adjusted.
uk: Ставка податку перебільшує максимальну; скориговано.

en: Science rate exceeded the max rate; adjusted.
uk: Ставка науки перебільшує максимальну; скореговано.

en: Luxury rate exceeded the max rate; adjusted.
uk: Ставка розкоші перебільшує максимальну; скореговано.

en: %s no longer gives us shared vision!
uk: %s більше не дає нам спільного зору!

en: The senate will not allow you to break treaty with the %s.  You must either dissolve the senate or wait until a more timely moment.
uk: Сенат не дозволить Вам розірвати угоду із %s.  Ви маєте або розпустити сенат або зачекати більш придатної нагоди.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
uk: Сенат пропускає Ваш закон з причини постійних провокацій з боку %s.

en: The senate refuses to break treaty with the %s, but you have no trouble finding a new senate.
uk: Сенат відмовився розірвати угоду з %s, та Ви завжди маєте можливість оновити сенат.

en: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
uk: Дипломатичний стан між %s та %s тепер %s.

en:  %s canceled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
uk:  %s розірвав дипломатичні угоди! Дипломатичний стан між %s та %s відтепер %s.

en: %s has attacked your ally %s! You cancel your alliance to the aggressor.
uk: %s напав на Вашого союзника %s! Ви розриваєте союз із агресором.

en: Your team mate %s declared war on %s. You are obligated to cancel alliance with %s.
uk: Ваш товариш по команді %s проголосив війну %s. Ви зобовязані скасувати альянс з %s.

en: Can only set player color prior to game start if 'plrcolormode' is PLR_SET.
uk: Вистаити колір гравця можна тільки до початку гри якщо 'plrcolormode' є PLR_SET.

en: no color
uk: нема кольору

en: Removing player %s.
uk: Видаляю гравця %s.

en: You've been removed from the game!
uk: Вас видалено з гри!

en: %s has been removed from the game.
uk: %s видалили з гри.

en: Please choose a non-blank name.
uk: Оберіть не пусте ім'я.

en: That nation is already in use.
uk: Ця нація вже використовується.

en: Another player already has the name '%s'. Please choose another name.
uk: Іншій гравець уже взяв ім'я '%s'. Оберіть собі іншакше.

en: Please choose a name containing only ASCII characters.
uk: Оберіть ім'я, що містить лише символи ASCII.

en: Player no. %d
uk: Гравець № %d

en: A poorly-named player
uk: Невдало названий гравець

en: You have made contact with the %s, ruled by %s.
uk: Ви зустрілися з нацією %s якою керує %s.

en: Could not throw %s into civil war - too many players
uk: Не можу ввергнути %s в громадянську війну - забагато гравців

en: Could not throw %s into civil war - no available nations
uk: Не можу вкинути %s в громадянську війну - нема доступних народів

en: Could not throw %s into civil war - no available cities
uk: Не можу вкинути %s в громадянську війну - нема доступних міст

en: Your nation is thrust into civil war.
uk: Вашу націю охопила громадянська війна.

note: TRANS: <leader> ... the Poles.
en: %s is the rebellious leader of the %s.
uk: %s є бунтівним лідером %s.

note: TRANS: <city> ... the Poles.
en: %s declares allegiance to the %s.
uk: %s проголосив себе підданим %s.

note: TRANS: ... Danes ... Poles ... <7> cities.
en: Civil war partitions the %s; the %s now hold %d city. | Civil war partitions the %s; the %s now hold %d cities.
uk[0]: Громадянська війна поділила %s; тепер %s контролює %d місто.
uk[1]: Громадянська війна поділила %s; тепер %s контролює %d міста.
uk[2]: Громадянська війна поділила %s; тепер %s контролює %d міст.

note: TRANS: '/delegate cancel' is a server command and must not * be translated
en: User '%s' is currently allowed to take control of your player while you are away. Use '/delegate cancel' to revoke this access.
uk: користувач '%s' зараз може взяти керування вашим гравцем поки ви відійшли. Вик. '/delegate cancel' щоб забрати такий доступ.

en: Control of player '%s' is delegated to you.
uk: Управління гравцем %s делеговано Вам.

note: TRANS: '/delegate take' is a server command and must not * be translated; but <player> should be translated.
en: Use '/delegate take <player>' to take control of a delegated player.
uk: Вик '/delegate take <player>' щоб взяти керування над делегованим гравцем.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the RICHEST Civilizations in the World.
uk: %s %s звітує про НАЙБАГАТШІ світові цивілізації.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most ADVANCED Civilizations in the World.
uk: %s %s звітує про НАЙРОЗВИНЕНІШІ світові цивілізації.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
uk: %s %s звітує про НАЙСИЛЬНІШІ світові цивілізації.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the HAPPIEST Civilizations in the World.
uk: %s %s звітує про НАЙЩАСЛИВІШІ світові цивілізації.

note: TRANS: year <name> reports ...
en: %s %s reports on the LARGEST Civilizations in the World.
uk: %s %s звітує про НАЙБІЛЬШІ світові цивілізації.

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Herodotus
uk: Геродот

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Thucydides
uk: Фукідид

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pliny the Elder
uk: Пліній Старший

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Livy
uk: Лівій

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Toynbee
uk: Тойнбі

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Gibbon
uk: Ґіббон

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Ssu-ma Ch'ien
uk: Сима Цянь

note: TRANS: [year] <name> [reports ...]
en: Pan Ku
uk: Бань Гу

en: Population
uk: Населення

en: Land Area
uk: Місцевість

en: Settled Area
uk: Заселена місцевість

en: Research Speed
uk: Швидкість досліджень

note: TRANS: How literate people are.
en: ?ability:Literacy
uk: Грамотність

en: Military Service
uk: Військове діло

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Supreme %s
uk: %2d: Найвеличніші %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Magnificent %s
uk: %2d: Величні %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Great %s
uk: %2d: Великі %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Glorious %s
uk: %2d: Славні %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Excellent %s
uk: %2d: Чудові %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Eminent %s
uk: %2d: Видатні %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Distinguished %s
uk: %2d: Визначні %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Average %s
uk: %2d: Середненькі %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Mediocre %s
uk: %2d: Посередні %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Ordinary %s
uk: %2d: Звичайні %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Pathetic %s
uk: %2d: Жалюгідні %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Useless %s
uk: %2d: Нездатні %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Valueless %s
uk: %2d: Несуттєві %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Worthless %s
uk: %2d: Нікчемні %s

note: TRANS: <#>: The <ranking> Poles
en: %2d: The Wretched %s
uk: %2d: Убогі %s

en: Historian Publishes!
uk: Історичні дослідники!

note: TRANS:"The French City of Lyon (team 3) of size 18".
en: %2d: The %s City of %s (%s) of size %d,
uk: %2d: %s місто %s (%s) розміром %d,

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
uk: %2d: %s місто %s розміром %d,

en: Traveler's Report:
uk: Звіт мандрівника:

en: The Five Greatest Cities in the World!
uk: П'ять Найвеличніших у Світі Міст!

note: TRANS: "Colossus in Rhodes (Greek, team 2)".
en: %s in %s (%s, %s)
uk: %s у %s (%s, %s)

en: %s in %s (%s)
uk: %s у %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
uk: %s ЗНИЩЕНО

note: TRANS: "([...] (Roman, team 4))".
en: (building %s in %s (%s, %s))
uk: (будується %s у %s (%s, %s))

en: (building %s in %s (%s))
uk: (будується %s у %s (%s))

note: TRANS: abbreviation of "square miles"
en:  sq. mi. |  sq. mi.
uk[0]:  кв. км.
uk[1]:  кв. км.
uk[2]:  кв. км.

note: TRANS: "M tons" = million tons, so always plural
en:  M tons |  M tons
uk[0]:  М тон
uk[1]:  М тон
uk[2]:  М тон

note: TRANS: "M goods" = million goods, so always plural
en:  M goods |  M goods
uk[0]:  М виробів
uk[1]:  М виробів
uk[2]:  М виробів

en:  bulb |  bulbs
uk[0]:  лампа
uk[1]:  лампи
uk[2]:  ламп

en:  month |  months
uk[0]: місяць
uk[1]: місяці
uk[2]: місяців

en:  ton |  tons
uk[0]:  тона
uk[1]:  тони
uk[2]:  тон

en: (ranked %d)
uk: (місце %d)

en: Demographics Report:
uk: Демографічний Звіт:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
uk: Вибачте, але демографічний звіт недоступний.

en: Population
uk: Населення

note: TRANS: "M goods" = million goods
en: Trade
    (M goods)
uk: Торгівля
    (М товарів)

note: TRANS: "M tons" = million tons
en: Production
    (M tons)
uk: Виробництво
    (M тон)

en: Cities
uk: Міста

en: Technologies
uk: Технології

en: Military Service
    (months)
uk: Військова Служба
    (місяців)

en: Wonders
uk: Чудеса

en: Research Speed
    (bulbs)
uk: Швидкість дослідження
    (ламп)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Land Area
    (sq. mi.)
uk: Площа території
    (кв. миль)

note: TRANS: "sq. mi." is abbreviation for "square miles"
en: Settled Area
    (sq. mi.)
uk: Заселена площа
    (sq. mi.)

en: Literacy
    (%)
uk: Грамотність
    (%)

en: Spaceship
uk: Зореліт

en: Built Units
uk: Збудовані підрозділи

en: Killed Units
uk: Знищені Загони

en: Unit Losses
uk: Втрати підрозділів

note: TRANS: message about an installation error.
en: Could not find a readable "%s.%s" ruleset file.
uk: Не можу знайти читабельний файл "%s.%s"" з правилами.

en: Ruleset couldn't be loaded. Keeping previous one.
uk: Не зміг завантажити набір правил. Лишаю попередній.

en: Ruleset couldn't be loaded. Switching to default one.
uk: Не зміг завантажити набір правил. Переключаюсь на типовий.

en: Loading rulesets.
uk: Завантажую правила.

en: Run compatibility function for version: <%d (save file: %d; server: %d).
uk: Запустив функцію сумісності для версії: <%d (файл збереження: %d; сервер: %d).

note: TRANS: Minor error message.
en: Saved game contains incomplete map data. This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file. Proceed at your own risk.
uk: Збережена гра містить неповні дані мапи. Це може вказувати на гру старої версії або погано збережену гру. Продовжуємо на Ваш страх та ризик.

en: %s has been added as %s level AI-controlled player (%s).
uk: Додав %s як ШІ рівня %s гравець (%s).

en: %s has been added as human player.
uk: Доданий гравець-людина %s.

note: TRANS: Minor error message: <Leader> ... <Poles>.
en: %s had invalid nation; changing to %s.
uk: %s мав невірну націю; міняю на %s.

en: %s had invalid researching technology.
uk: %s мав невірне наукове дослідження.

en: %s had invalid technology goal.
uk: %s мав невірну технологічну ціль.

en: %s has multiple units of type %s though it should be possible to have only one.
uk: %s має декілька загонів типу %s, проте можна мати лише один.

note: TRANS: Fatal error message.
en: Saved game uses the ancient format terrain ruleset, and is no longer supported.
uk: Збережена гра використовує древній формат набору правил місцевості, що вже не підтримується.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
uk: Увага: Різні каталоги набору правил ('%s' та '%s') не підтримуються. Використовую '%s'.

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
uk: Сервер не може прочитати стандартний ввід. Ігнорую його.

en: rejected
uk: відмовлено

en: Shutting down for lack of players.
uk: Вимкнення через нестачу гравців

en: Restarting for lack of players.
uk: Перезапуск через нестачу гравців.

en: Shutting down in %d seconds for lack of players.
uk: Вимкнення за %d секунд через нестачу гравців.

en: shutting down soon for lack of players
uk: скоро буде вимкнення через нестачу гравців

en: Restarting in %d seconds for lack of players.
uk: За %d секунд буде перезапуск через нестачу гравців.

en: restarting soon for lack of players
uk: скоро буде перезапуск через нестачу гравців

en: ping timeout
uk: таймаут пінга

en: client disconnected
uk: клієнт відключився

en: Server: bad address: <%s:%d>.
uk: Сервер: погана адреса: <%s:%d>.

note: TRANS: Game state for local server
en: Running
uk: Працює

note: TRANS: Game state for local server
en: Game over
uk: Кінець гри

en: Number of tiles
uk: Кількість клітинок

en: Tiles per player
uk: Клітинок на гравця

en: Width and height
uk: Ширина і висота

en: Wrap East-West
uk: Огинається з заходу на схід і навпаки

en: Wrap North-South
uk: Огинається з півночі на південь і навпаки

en: Hexagonal
uk: Гексагональна

en: Scenario map
uk: Карта сценарію

en: Fully random height
uk: Цілковито випадкова висота

en: Pseudo-fractal height
uk: Псевдо-фрактальна висота

en: Island-based
uk: Острівна

en: Fair islands
uk: Чесні острови

en: Generator's choice
uk: На вибір генератора

en: One player per continent
uk: Один гравець на континент

en: Two or three players per continent
uk: Два чи три гравця на континенті

en: All players on a single continent
uk: Всі гравці на одному континенті

en: Depending on size of continents
uk: Залежно від розміру континентів

en: As close as possible
uk: Якнайближче

en: On the same continent
uk: На одному континенті

en: Horizontal placement
uk: Горизонтальне розміщення

en: Vertical placement
uk: Вертикальне розміщення

en: New turn
uk: Новий хід

en: No player connections
uk: нема з'єднань від гравців

en: Server interrupted
uk: Сервер перервався

en: See everything inside borders
uk: Бачити все в межах кордонів

en: Borders expand to unknown, revealing tiles
uk: Кордони поширюються у невідоме, відкриваючи клітинки.

en: Per-player, in order
uk: По гравцю, за порядком

en: Per-player, random
uk: По гравцю, випадково

en: Set manually
uk: Задані вручну

en: Per-team, in order
uk: На команду, за порядком

en: Per-nation, in order
uk: По  народу, за порядком

en: Enabled for everyone
uk: Дозволено для всіх

en: Only allowed between human players
uk: Дозволено лише між гравцями-людьми

en: Only allowed between AI players
uk: Дозволено лише між гравцями ШІ

en: Only allowed when human involved
uk: Дозволено лише людина втягнута

en: Only allowed between two humans, or two AI players
uk: Дозволено лише між двома людьми, або двома ШІ

en: Restricted to teams
uk: Обмежити до команд

en: Disabled for everyone
uk: Нікому не дозволено

en: No restrictions
uk: Без обмежень

en: Unique to a player
uk: Унікальне для гравця

en: Globally unique
uk: Унікальні для Світу

en: No city name stealing
uk: Не красти назви міст

en: No barbarians
uk: Без дикунів

en: Only in huts
uk: Лише на хуторах

en: Normal rate of appearance
uk: Нормальний рівень появи

en: Frequent barbarian uprising
uk: Часті повстання дикунів

en: Raging hordes
uk: Люті орди

en: Reveal map at game start
uk: Відкрити карту на початку гри

en: Unfog map for dead players
uk: Розтуманити мапу для мертвих гравців

en: Allows units to be airlifted from allied cities
uk: Дозволяє авіаперенос загонів з союзних міст

en: Allows units to be airlifted to allied cities
uk: Дозволити авіапереміщення загонів до союзних міст

en: Unlimited units from source city
uk: Нескінчені загони з міста відправки

en: Unlimited units to destination city
uk: Нескінчено загонів до міста призначення

en: All players move concurrently
uk: Усі гравці ходять одночасно

en: All players alternate movement
uk: Усі гравці ходять по черзі

en: Team alternate movement
uk: Команди ходять по черзі

en: No compression
uk: Без стиснення

en: Using zlib (gzip format)
uk: Використовую zlib (формат gzip)

en: Using bzip2
uk: Використовую bzip2

en: Using xz
uk: Використовую xz

en: disabled
uk: заборонено

en: enabled
uk: дозволено

en: This setting controls whether players may make moves at the same time during a turn. Change in setting takes effect next turn. Currently, at least to the end of this turn, mode is "%s".
uk: Це налаштування керує тим, чи можуть гравці здійснювати ходи одночасно. Зміна установки починає діяти з наступного ходу. Зараз, принаймні до кінця цього ходу режим "%s".

en: Warning: aifill not met: %s.
uk: Увага: aifill не підходить: %s.

en: Warning: not enough nations in this nation set for all current players.
uk: Попередження: для всіх гравців не вистачає націй в наборі .

en: Invalid save name definition: '%s' (resolves to '%s').
uk: Неправильне визначення назви для збереження: '%s' (визначається в '%s').

en: You cannot disable the map generator.
uk: Ви не можете заборонити генератор мап.

en: You cannot require a map generator when a map is loaded.
uk: Не можна вимагати генератор карти, коли карта вже завантажена.

en: Invalid score name definition: '%s'.
uk: Невірне визначення імені рахунку: '%s'

en: Demography string validation failed at character: '%c'. Try "/help demography".
uk: Демографічний рядок містить невірний символ '%c'.  Спробуйте "help demography".

en: Allowed take string validation failed at character: '%c'. Try "/help allowtake".
uk: Рядок дозволених взять містить невірний символ '%c'.  Спробуйте "/help allowtake".

en: Starting units string validation failed at character '%c'. Try "/help startunits".
uk: Рядок початкових загонів містить невірний символ '%c'.  Спробуйте "/help startunits".

en: Cannot set endturn earlier than current turn.
uk: Не можу встановити кінцевий хід раніше ніж поточний хід.

en: Number of players (%d) is higher than requested value (%d). Keeping old value.
uk: Кількість гравців (%d) більша ніж замовлене значення (%d). Лишаю старе значення.

en: Requested value (%d) is greater than number of available start positions (%d). Keeping old value.
uk: Запитане значення (%d) більше ніж число доступних початкових позицій (%d), Лишаю старе значення.

note: TRANS: do not translate 'list nationsets'
en: Unknown nation set "%s". See '%slist nationsets' for possible values.
uk: Невідомий набір націй "%s". Див '%slist nationsets' для можливих значень.

en: You are not allowed to set timeout values less than 30 seconds.
uk: Вам не дозволено встановлювати таймаут менший за 30 секунд.

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: For autogames ('timeout' = -1) 'unitwaittime' should be deactivated (= 0).
uk: Для автоігор ('timeout' = -1) 'unitwaittime' має бути деактивована (= 0).

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'timeout' can not be lower than 3/2 of the 'unitwaittime' setting (= %d). Please change 'unitwaittime' first.
uk: 'timeout' не може бути меншим за 3/2 опції 'unitwaittime' (= %d). Будь ласка змініть спершу 'unitwaittime'.

note: TRANS: Do not translate setting names in ''.
en: 'unitwaittime' has to be lower than 2/3 of the 'timeout' setting (= %d). Please change 'timeout' first.
uk: 'unitwaittime' має бути меншим за 2/3 установки 'timeout'(= %d). Будь ласка змініть спочатку 'timeout'.

en: For an isometric or hexagonal map the ysize must be even.
uk: Для ізометричної або гексагональної мапи ysize має бути парним.

en: The map size (%d * %d = %d) must be larger than %d tiles.
uk: Розмір карти (%d * %d = %d) має бути більшим ніж %d клітинок.

en: The map size (%d * %d = %d) must be lower than %d tiles.
uk: Розмір карти (%d * %d = %d) має бути меншим ніж %d клітинок.

en: No nations in the currently loaded ruleset have associated colors.
uk: Жоден народ в загруженому наборі правил не має призначених кольорів.

en: Map size definition
uk: Визначення розміру карти

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Chooses the method used to define the map size. Other options specify the parameters for each method.
    - "Number of tiles" (FULLSIZE): Map area (option 'size').
    - "Tiles per player" (PLAYER): Number of (land) tiles per player (option 'tilesperplayer').
    - "Width and height" (XYSIZE): Map width and height in tiles (options 'xsize' and 'ysize').
uk: Вибирає метод визначення розміру карти. Інші опції визначають параметри для кожного методу.
    - "Кількість клітинок" (FULLSIZE): Площа карти (опція 'size').
    - "Полів на гравця" (PLAYER): кількість клітинок (суші) на гравця (опція 'tilesperplayer').
    - "Ширина і висота" (XYSIZE): Ширина і висота карти в клітинках (опції 'xsize' та 'ysize').

en: Map area (in thousands of tiles)
uk: Площа карти (в тисячах клітинок)

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map area.
      size = 4 is a normal map of 4,000 tiles (default)
      size = 20 is a huge map of 20,000 tiles
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Number of tiles" (FULLSIZE).
uk: Це значення використовується, щоб визначити розміри карти.
      size = 4 це нормальна карта з 4,000 клітинок (типове значення)
      size = 20 це величезна карта з 20,000 клітинок
    Щоб ця опція подіяла, параметр "Map size definition" ('mapsize') слід встановити у "Number of tiles" (FULLSIZE).

en: Number of (land) tiles per player
uk: Кількість полів (суші) на гравця

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: This value is used to determine the map dimensions. It calculates the map size at game start based on the number of players and the value of the setting 'landmass'.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Tiles per player" (PLAYER).
uk: Працює щоб визначити розміри карти. Обчислює розмір карти на початку гри, зважаючи на кількість гравців і значення установки 'landmass'.
    Щоб ця штука діяла, оція  "Визначення розміру карти" ('mapsize') має бути  "полів на гравця" (PLAYER).

en: Map width in tiles
uk: Ширина мапи в клітинках

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Defines the map width.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Width and height" (XYSIZE).
uk: Визначає ширину карти.
    Щоб ця опція діяла, опція "Визначення розміру мапи" ('mapsize') має дорівнювати "Висота і ширина" (XYSIZE).

en: Map height in tiles
uk: Висота мапи у клітинках

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: Defines the map height.
    For this option to take effect, the "Map size definition" option ('mapsize') must be set to "Width and height" (XYSIZE).
uk: Визначає висоту карти.
    Щоб ця опція діяла, опція "Визначення розміру мапи" ('mapsize') має дорівнювати "Висота і ширина" (XYSIZE).

en: Method used to generate map
uk: Метод що використовується для створення мапи

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes (except 'fair') are setting names and shouldn't be * translated. The strings between parentheses and in uppercase * must stay as untranslated.
en: Specifies the algorithm used to generate the map. If the default value of the 'startpos' option is used, then the chosen generator chooses an appropriate 'startpos' setting; otherwise, the generated map tries to accommodate the chosen 'startpos' setting.
    - "Scenario map" (SCENARIO): indicates a pre-generated map. By default, if the scenario does not specify start positions, they will be allocated depending on the size of continents.
    - "Fully random height" (RANDOM): generates maps with a number of equally spaced, relatively small islands. By default, start positions are allocated depending on continent size.
    - "Pseudo-fractal height" (FRACTAL): generates Earthlike worlds with one or more large continents and a scattering of smaller islands. By default, players are all placed on a single continent.
    - "Island-based" (ISLAND): generates 'fair' maps with a number of similarly-sized and -shaped islands, each with approximately the same ratios of terrain types. By default, each player gets their own island.
    - "Fair islands" (FAIR): generates the exact copy of the same island for every player or every team.
    If the requested generator is incompatible with other server settings, the server may fall back to another generator.
uk: Визначає алгоритм створення карти. Якщо використовується типове значення для 'startpos', то вибраний генератор сам вибирає відовідну опцію 'startpos';  інакше, створена карта пробує задовольнитися вибраною 'startpos'.
    - "карта сценарію" (SCENARIO): відзначає наперед зроблену карту. Зазвичай, якщо сценарій не вказує місць появи, їх призначать залежно від розміру континентів.
    - "Цілковито випадкова висота" (RANDOM): створює карти з числом однаково розміщених відносно малих островів. За замовчанням стартові позиції призначаються залежно від розміру континентів.
    - "Псевдо-фрактальна висота" (FRACTAL): генерує Землеподібні світи з одним чи більше континентами і клаптиками менших островів. Типово всі гравці потрапляють на один материк.
    - "Острівна" (ISLAND): створює 'чесні' карти з деякою кількістю островів однакового розміру і форми, кожен з приблизно таким же числом однакових типів місцевості.Типово кожен грацець отримує свій острів.
    - "Чесні острови" (FAIR): генерує однакові копії того самого острова для кожного гравця кожної команди.
    Якщо вибраний генертор несумісний з іншими установками, сервер може відкотитись до іншого генератора.

en: Method used to choose start positions
uk: Метод, що використовується для вибору початкових позицій

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes (except 'best') are setting names and shouldn't be * translated. The strings between parentheses and in uppercase * must stay as untranslated.
en: The method used to choose where each player's initial units start on the map. (For scenarios which include pre-set start positions, this setting is ignored.)
    - "Generator's choice" (DEFAULT): the start position placement will depend on the map generator chosen. See the 'generator' setting.
    - "One player per continent" (SINGLE): one player is placed on each of a set of continents of approximately equivalent value (if possible).
    - "Two or three players per continent" (2or3): similar to SINGLE except that two players will be placed on each continent, with three on the 'best' continent if there is an odd number of players.
    - "All players on a single continent" (ALL): all players will start on the 'best' available continent.
    - "Depending on size of continents" (VARIABLE): players will be placed on the 'best' available continents such that, as far as possible, the number of players on each continent is proportional to its value.
    If the server cannot satisfy the requested setting due to there being too many players for continents, it may fall back to one of the others. (However, map generators try to create the right number of continents for the choice of this 'startpos' setting and the number of players, so this is unlikely to occur.)
uk: Метод діє для вибору де на карті починають гру стартові загони кожного гравця (В сценаріях, що включають наперед означені місця появи ця установка не діє.)
    - "Вибір Генератора" (DEFAULT): місце появи залежить від вибраного генератора. Дивіться установку 'generator'.
    - "Один гравець на континет" (SINGLE): один гравець на кожен з набору континентів однакової цінності (по можливості).
    - "Два або три гравці на континент" (2or3): так само як SINGLE, тільки два гравці на кожен континент, з трьома на найкращому континенті, якщо непарне число гравців.
    - "Всі гравці на одному континенті" (ALL): всі гравці починають на найкращому з доступних континентів.
    - "Залежно від розміру континентів" (VARIABLE): гравців розмістять на найкращому доступному континенті так : подалі один від одного, кількість гравців пропорційна до цінності континенту.
    Якщо сервер не може задовольнити запитану установку бо забагато гравців для континентів - то він відкотиться на іншу. (Проте генератори мап, стараються створити правильну кількість континентів для вибору такого 'startpos' і кількості гравців, тому це навряд чи станеться.)

en: Method used for placement of team mates
uk: Метод розміщення членів команди

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must stay as * untranslated.
en: After start positions have been generated thanks to the 'startpos' setting, this setting controls how the start positions will be assigned to the different players of the same team.
    - "Disabled" (DISABLED): the start positions will be randomly assigned to players, regardless of teams.
    - "As close as possible" (CLOSEST): players will be placed as close as possible, regardless of continents.
    - "On the same continent" (CONTINENT): if possible, place all players of the same team onto the same island/continent.
    - "Horizontal placement" (HORIZONTAL): players of the same team will be placed horizontally.
    - "Vertical placement" (VERTICAL): players of the same team will be placed vertically.
uk: Після генерації місць появи, дякуючи установці 'startpos' , ця настройка визначає як стартові позиції будуть призначені різним гравцям тої ж команди.
    - "Заборонено" (DISABLED): місце появи випадково дається гравцям, незалежно від приналежності до команд.
    - "Якнайближче" (CLOSEST): гравців кладуть якнайближче, незважаючи на континенти.
    - "На тому ж континенті" (CONTINENT): по-можливості, кинути всіх гравців на той же острів/континент.
    - "Горизонтальне розміщення" (HORIZONTAL): гравці одної команди будуть розміщені горизонтально.
    - "Вертикальне розміщення" (VERTICAL): гравці одної команди будуть розміщені вертикально.

en: Presence of 1x1 islands
uk: Присутність островів 1х1

en: This setting controls whether the map generator is allowed to make islands of one only tile size.
uk: Визначає чи генератор карт може створювати острови лише з одної клітинки.

en: Whether the poles are separate continents
uk: Чи є на полюсах окремі континенти

en: If this setting is disabled, the continents may attach to poles.
uk: Якщо ця опцію вимкнена, континети можуть прилягати до полюсів.

en: All the map is temperate
uk: Вся карта є помірною

en: If this setting is enabled, the temperature will be equivalent everywhere on the map. As a result, the poles won't be generated.
uk: Якщо цю опцію активовано, температура буде однаковою всюди на карті. Як наслідок полюси не згенеруються.

en: Average temperature of the planet
uk: Середня температура планети

en: Small values will give a cold map, while larger values will give a hotter map.
    
    100 means a very dry and hot planet with no polar arctic zones, only tropical and dry zones.
     70 means a hot planet with little polar ice.
     50 means a temperate planet with normal polar, cold, temperate, and tropical zones; a desert zone overlaps tropical and temperate zones.
     30 means a cold planet with small tropical zones.
      0 means a very cold planet with large polar zones and no tropics.
uk: Малі значення сформують холодну карту, тоді як великі - жаркішу.
    
    100 означає дуже суху і жарку планету, без полярних арктичних зон - лише сухі та тропічні зони.
    
    70 означає жарку планету з незначною кількістю полярних льодів.
    
    50 означає помірну планету, з нормальними полярними, холодними, помірними та тропічними зонами; зона пустель перекривається з тропічними та помірними зонами.
    
    30 означає холодну планету з маленькими тропічними зонами.
    
    0 означає дуже холодну планету, з великими полярними зонами та без тропіків.

en: Percentage of the map that is land
uk: Процент карти, що буде землею

en: This setting gives the approximate percentage of the map that will be made into land.
uk: Ця установка вказує приблизний процент карти, що буде землею.

en: Amount of hills/mountains
uk: Кількість пагорбів/гір

en: Small values give flat maps, while higher values give a steeper map with more hills and mountains.
uk: Малі значення дають плоский ландшафт, тоді як більші значення генерують більше пагорбів та гір.

en: Amount of water on landmasses
uk: Кількість води на землях

en: Small values mean lots of dry, desert-like land; higher values give a wetter map with more swamps, jungles, and rivers.
uk: Маленькі значення призведуть до сухої, пустельної землі; великі значення дадуть вологу карту із болотами, джунглями та річками.

en: Global warming
uk: Глобальне потепління

en: If turned off, global warming will not occur as a result of pollution. This setting does not affect pollution.
uk: Якщо вимкнено, то глобальне потепління не настане внаслідок забруднення. На забруднення це не впливає.

en: Nuclear winter
uk: Ядерна зима

en: If turned off, nuclear winter will not occur as a result of nuclear war.
uk: Якщо вимкнено, ядерна зима не настане внаслідок ядерної війни.

en: Map generation random seed
uk: Випадковий посів генератора мап

en: Game random seed
uk: Випадковий посів для гри

en: Amount of "special" resource tiles
uk: Кількість клітин зі "спеціальними" ресурсами

en: Special resources improve the basic terrain type they are on. The server variable's scale is parts per thousand.
uk: Спеціальні ресурси покращують базові типи територій, на яких вони є. Шкала серверної змінної в тисячних долях.

en: Minimum number of players
uk: Мінімальна кількість гравців

en: There must be at least this many players (connected human players) before the game can start.
uk: Гравців (під'єднаних людей) має бути принаймі стільки, щоб гра могла початись.

en: Maximum number of players
uk: Максимальна кількість гравців.

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
    When playing a scenario which defines player start positions, this setting cannot be set to greater than the number of defined start positions.
uk: Максимальна кількість гравців (лідей або ШІ) що можуть брати участь у грі. Якщо цього числа досягнуто під'єднаними гравцями перед грою, будь-які нові з'єднання відхиляються
    Коли грається сценарій, що визначає стартові позиції гравців, ця установка може бути більшою ніж кількість визначених стартових позицій.

en: Limited number of AI players
uk: Обмежена кількість комп'ютерних гравців

en: If set to a positive value, then AI players will be automatically created or removed to keep the total number of players at this amount. As more players join, these AI players will be replaced. When set to zero, all AI players will be removed.
uk: Коли значення додатнє, гравці-ШІ будуть атоматично створені чи забрані, аби втримати таку загальну чисельність гравців. По приєднанню гравців, ШІ заміняються. Коли виставити нуль, всіх гравців-ШІ видаляють.

en: Set of nations to choose from
uk: Список народів для вибору

note: TRANS: do not translate '/list nationsets'
en: Controls the set of nations allowed in the game. The choices are defined by the ruleset.
    Only nations in the set selected here will be allowed in any circumstances, including new players and civil war; small sets may thus limit the number of players in a game.
    If this is left blank, the ruleset's default nation set is used.
    See '/list nationsets' for possible choices for the currently loaded ruleset.
uk: Управляє набором дозволених націй. Вибір визначається набором правил.
    Лише народи з набору визначеного тут дозволені за будь-яких умов, включаючи нових гравців і громадянські війни; таким чином малі набори можуть обмежити кількість гравців у грі.
    Якщо лишиться пустим, типовий набір націй з набору правил буде взято.
    Див. '/list nationsets' для можливого вибору в поточному наборі правил.

en: Event cache for this number of turns
uk: Кеш подій для цієї кількості ходів

en: Event messages are saved for this number of turns. A value of 0 deactivates the event cache.
uk: Повідомлення про події зберігаються вказану кількість ходів. Значення 0 деактивує кеш подій.

en: Size of the event cache
uk: Розмір кешу подій

en: This defines the maximal number of events in the event cache.
uk: Визначає максимальну кількість подій у кеші подій.

en: Save chat messages in the event cache
uk: Зберегти повідомлення чату в кеші подій

en: If turned on, chat messages will be saved in the event cache.
uk: Якщо включена, повідомлення чату будуть зберігатися в кеші подій.

en: Print turn and time for each cached event
uk: Друкувати хід і час для кожного закешованого повідомлення

note: TRANS: Don't translate the text between single quotes.
en: If turned on, all cached events will be marked by the turn and time of the event like '(T2 - 15:29:52)'.
uk: Якщо включено, всі закешовані події будуть позначені своїм ходом і часом, наприклад: '(T2 - 15:29:52)'.

en: List of players' initial units
uk: Перелік початкових підрозділів гравців

en: Whether player starts with a city
uk: Чи почне гравець з містом

en: If this is set, game will start with player's first city already founded to starting location.
uk: Якщо включена  - гравці почнуть з заснованими першими містами на місці появи.

en: Area where initial units are located
uk: Місцерозташування підрозділів на початку гри.

en: This is the radius within which the initial units are dispersed.
uk: Це радіус, у якому буде розкидано початкові підрозділи.

en: Starting gold per player
uk: Початкове золото на гравця

en: At the beginning of the game, each player is given this much gold.
uk: На початку гри кожен гравець отримає стільки золота.

en: Number of initial techs per player
uk: Початкова кількість технологій на гравця

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: At the beginning of the game, each player is given this many technologies. The technologies chosen are random for each player. Depending on the value of tech_cost_style in the ruleset, a big value for 'techlevel' can make the next techs really expensive.
uk: На початку гри кожному гравцю дають стільки технологій. Вони вибираються випадково для кожного гравця. Залежно від tech_cost_style в наборі правил, велике значення 'techlevel' може зробити нові знання доситьдорогими.

en: Technology cost multiplier percentage
uk: Відсотковий множник наукової вартості

en: This affects how quickly players can research new technology. All tech costs are multiplied by this amount (as a percentage). The base tech costs are determined by the ruleset or other game settings.
uk: Впливає на швидкість відкриття гравцями нових технологій. Вартість усіх наукових знань множиться на цю величину (відсотково). Базова наукова вартість визначається набором правил та іншими ігровими налаштуваннями.

en: Percentage penalty when changing tech
uk: Відсоткова втрата при зміні дослідження

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points. This does not apply when you have just gained a technology this turn.
uk: Якщо Ви змінюєте поточну досліджувану технологію і вже маєте якісь бали - втратите саме такий відсоток наукових балів. Не діє якщо ви отримали знання цього ходу.

en: Chance to lose a technology while receiving it
uk: Шанс втратити технологію при отриманні

en: The chance that learning a technology by treaty or theft will fail.
uk: Шанс невдачі вивчення знання за угодою чи крадіжкою.

en: Chance to lose a technology while giving it
uk: Шанс втрати технології при передачі

en: The chance that your civilization will lose a technology if you teach it to someone else by treaty, or if it is stolen from you.
uk: Шанс втратити технологію, коли ви навчите когось, або як її у вас вкрадуть

en: Team pooled research
uk: Командне об’єднання досліджень

en: If this setting is turned on, then the team mates will share the science research. Else, every player of the team will have to make its own.
uk: Якщо це налаштування увімкнено, члени команд матимуть спільні наукові дослідження. Інакше, кожен гравець команди вестиме дослідження самостійно.

en: Penalty when getting tech from conquering
uk: Втрата балів при отриманні технології при захопленні

en: For each technology you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
uk: За кожну технологію, отриману при завоюванні ворожих міст, такий відсоток від наукової вартості нового знання буде знятий. Якщо значення не 0 то можна закінчити з негативним науковим балансом.

en: Penalty when getting a free tech
uk: Втрата балів при вільному отриманні технології

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: For each technology you gain "for free" (other than covered by 'diplcost' or 'conquercost': for instance, from huts or from Great Library effects), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new technology. If this is non-zero, you can end up with negative research points.
uk: За кожну нову технологію, отриману задурно (не через 'diplcost' чи 'conquercost': наприклад з хаток чи Великої Бібліотеки) такий відсоток від наукової вартості нового знання буде знятий. Якщо значення не 0 то можна закінчити з негативним науковим балансом.

en: Research point debt threshold for losing tech
uk: Поріг наукового боргу для втрати технологій

en: When you have negative research points, and your shortfall is greater than this percentage of the cost of your current research, you forget a technology you already knew.
    The special value -1 prevents loss of technology regardless of research points.
uk: коли у вас від’ємні очки досліджень, і нестача більша за такий відсоток вартості поточних досліджень ви забуваєте технологію, з тих що вже знали.
    Спецзначення -1 не допускає втрати технологій незважаючи на очки досліджень.

en: Research points restored after losing a tech
uk: Очки досліджень відновлені після втрати знання

en: When you lose a technology due to a negative research balance (see 'techlossforgiveness'), this percentage of its research cost is credited to your research balance (this may not be sufficient to make it positive).
    The special value -1 means that your research balance is always restored to zero, regardless of your previous shortfall.
uk: Коли втрачаєте технологію через від’ємний дослідний баланс (глянь 'techlossforgiveness'), такий відсоток від наукової вартості вертається на дослідницький баланс (може не вистачити для того, щоб зробити його додатнім).
    Спеціальне значення -1 значить що дослідний баланс завжди відновлюється до нуля, незалежно від попередніх недостач.

en: Food required for a city to grow
uk: Їжа необхідна місту щоб вирости.

en: This is the base amount of food required to grow a city. This value is multiplied by another factor that comes from the ruleset and is dependent on the size of the city.
uk: Це базова кількість їжі, потрібна щоб місто виросло. Це число множиться на інший чинник, який береться зі збору правил та залежить від розміру міста.

en: Percentage food lost when city can't grow
uk: Відсоток втрати їжі коли місто не може вирости

en: If a city would expand, but it can't because it lacks some prerequisite (traditionally an Aqueduct or Sewer System), this is the base percentage of its foodbox that is lost each turn; the penalty may be reduced by buildings or other circumstances, depending on the ruleset.
uk: Якщо місто має вирости, але не може через брак передумов (Водогону чи Каналізації), воно щоходу втрачає такий відсоток від своїх запасів їжі; штраф може зменшуватись будівлями, іншими обставинами, залежно від набору правил.

en: Multiplier percentage for production costs
uk: Процентний множник вартості виробництва

en: This affects how quickly units and buildings can be produced.  The base costs are multiplied by this value (as a percentage).
uk: Впливає на те, як швидко виробляються підрозділи та будівлі.  Базова вартість множиться на це значення (як процент).

en: Minimum city size to get full trade
uk: Мінімальний розмір міста аби займатися торгівлею.

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to 'notradesize', and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size='fulltradesize'. See also 'notradesize'.
uk: для всіх міст менших за це діє торговельний гандикап. Штраф становить 100% (взагалі нема торгівлі) для міст менших менших за notradesize. І зменшується до 0% (немає стягнень крім корупції), коли місто доростає до розміру=fulltradesize. Також дивись notradesize.

en: Maximum size of a city without trade
uk: Максимальний розмір міста без торгівлі.

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * shouldn't be translated.
en: Cities do not produce any trade at all unless their size is larger than this amount. The produced trade increases gradually for cities larger than 'notradesize' and smaller than 'fulltradesize'. See also 'fulltradesize'.
uk: Міста взагалі не дають торгівлі, поки їх розмір не буде більший за це число. Торгівля поступово збільшується для міст більших ніж 'notradesize' і менших ніж 'fulltradesize'. Дивись також на 'fulltradesize'.

en: Minimum distance between cities
uk: Мінімальна відстань між містами

en: When a player attempts to found a new city, it is prevented if the distance from any existing city is less than this setting. For example, when this setting is 3, there must be at least two clear tiles in any direction between all existing cities and the new city site. A value of 1 removes any such restriction on city placement.
uk: Якщо гравець засновує місто, то на такій відстані не повинно бути інших міст. Наприклад, якщо це значення дорівнює 3, повинно бути принаймі два пустих поля між двома містами в будь-якому напрямку. Якщо дорівнює 0 (типово), значення береться з набору правил.

en: Technology trading
uk: Обмін технологіями

en: If turned off, trading technologies in the diplomacy dialog is not allowed.
uk: Якщо вимкнено, обмін технологіями через дипломатію неможливий.

en: Gold trading
uk: Передача золота

en: If turned off, trading gold in the diplomacy dialog is not allowed.
uk: Якщо вимкнено, обмін золотом через дипломатію неможливий.

en: City trading
uk: Обмін містами

en: If turned off, trading cities in the diplomacy dialog is not allowed.
uk: Якщо вимкнено, обмін містами через дипломатію неможливий.

en: Minimum distance for trade routes
uk: Мінімальна відстань для торгових шляхів

en: In order for two cities in the same civilization to establish a trade route, they must be at least this far apart on the map. For square grids, the distance is calculated as "Manhattan distance", that is, the sum of the displacements along the x and y directions.
uk: Щоб два міст в межах одної цивілізації встановили торговий шлях, вони мають бути щонайменше настільки віддалені на карті. Для квадратних решіток відстань рахується як "Манхеттенська віддаль", тобто, сума зміщень по x і y.

en: Number of turns between rapture effect
uk: Кількість ходів між бумами

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after celebrating for n+1 turns.
uk: Встановлює кількість ходів між захопливим ростом міста. Якщо виставлене в n  - місто виросте після буму на n+1 ході.

en: Frequency of disasters
uk: Частота лих

en: Affects how often random disasters happen to cities, if any are defined by the ruleset. The relative frequency of disaster types is set by the ruleset. Zero prevents any random disasters from occurring.
uk: Впливає на те як часто випадкові Лиха ставатимуться з містами, якщо якісь визначені набором правил. Відносна частота типів катастроф задається набором правил. Нуль відключає виникнення випадкових бід.

en: Chance for conquered building destruction
uk: Імовірність знищення будівлі при захопленні міста

en: When a player conquers a city, each city improvement has this percentage chance to be destroyed.
uk: Коли гравець захоплює місто, кожна будівля має таку відсоткову імовірність бути зруйнованою.

en: Chance of moving into tile after attack
uk: Ймовірність руху вперед після атаки

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place). If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked when they win the combat (and no enemy units remain in the tile). If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
uk: Якщо встановлено у 0, бій проходить у стилі Цивілізації I/II (після атаки Ви залишаєтесь на місці). При встановленні в 100, нападник завжди переходить на клітину яку атакував, якщо він переміг в бою та нема ворожих підрозділів на клітинці (як у шахах).  Якщо поставлене значення між 0 та 100, це використається як відсотковий шанс 'захоплення' території.

en: Turn on/off server-side autoattack
uk: Включити/відключити автонапад на боці сервера

en: If set to on, units with moves left will automatically consider attacking enemy units that move adjacent to them.
uk: Якщо це активовано, підрозділи із залишком рухів будуть автоматично атакувати ворожі підрозділи поблизу себе.

en: Do all units in tile die with defender
uk: Чи разом з захисником гинуть всі загони на клітинці

en: If this is enabled, each time a defender unit loses in combat, and is not inside a city or suitable base, all units in the same tile are destroyed along with the defender. If this is disabled, only the defender unit is destroyed.
uk: Включене - якщо захисника знищено, і він не в місті, укріпленні чи базі, всі підрозділи на тій же клітинці знищуються разом з ним. Якщо вимкнене - лише захисник загине.

en: Reduce city population after attack
uk: Зменшити місцеве населення після атаки

en: This flag indicates whether a city's population is reduced after a successful attack by an enemy unit. If this is disabled, population is never reduced. Even when this is enabled, only some units may kill citizens.
uk: Цей флаг вказує чи буде зменшене населення міста після вдалих атак ворожих підрозділів. Якщо вимкнене, населення не змешиться. Навіть коли включене лише деякі загони вбивають громадян.

en: Slowly kill units without home cities (e.g., starting units)
uk: Повільно вбивати бездомні загони (наприклад початкові)

en: If greater than 0, then every unit without a homecity will lose hitpoints each turn. The number of hitpoints lost is given by 'killunhomed' percent of the hitpoints of the unit type. At least one hitpoint is lost every turn until the death of the unit.
uk: Якщо більше 0, то кожен хід загін без міста-дому втрачатиме очки здоров’я. 'killunhomed' задає кількість втрат у відсотках від здоров’я для кожного типу. Щонайменше одне ОЗ втрачається кожного ходу, аж до загибелі підрозділу.

en: National borders
uk: Національні кордони

en: Units inside borders cause no unhappiness
uk: Підрозділи в межах кордонів не спричиняють нещастя.

en: Ability to do diplomacy with other players
uk: Можливість провадити дипломатію із іншими гравцями

en: This setting controls the ability to do diplomacy with other players.
uk: Опція визначає здатність провадити дипломатичні дії з іншими гравцями.

en: Allowed city names
uk: Дозволені назви міст

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between parentheses * and in uppercase must not be translated.
en: - "No restrictions" (NO_RESTRICTIONS): players can have multiple cities with the same names.
    - "Unique to a player" (PLAYER_UNIQUE): one player can't have multiple cities with the same name.
    - "Globally unique" (GLOBAL_UNIQUE): all cities in a game have to have different names.
    - "No city name stealing" (NO_STEALING): like "Globally unique", but a player isn't allowed to use a default city name of another nation unless it is a default for their nation also.
uk: - "Без обмежень" (NO_RESTRICTIONS):: гравці можуть мати багато однаково названих міст.
    - "Унікальні для гравця" (PLAYER_UNIQUE): назви міст гравця мають бути унікальними: гравцю не можна мати кілька міст з одною назвою.
    - "Унікальні для Світу" (GLOBAL_UNIQUE):  назви міст повинні бути глобально унікальними: всі міста у грі повинні мати різні назви.
    - "Не красти назви міст" (NO_STEALING): як  "Унікальні для Світу", тільки гравцю не можна використати типові назви міст іншої нації.

en: How to pick player colors
uk: Як обирати кольори гравця

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single quotes * are setting names and shouldn't be translated. The strings * between parentheses and in uppercase must not be translated.
en: This setting determines how player colors are chosen. Player colors are used in the Nations report, for national borders on the map, and so on.
    - "Per-player, in order" (PLR_ORDER): colors are assigned to individual players in order from a list defined by the ruleset.
    - "Per-player, random" (PLR_RANDOM): colors are assigned to individual players randomly from the set defined by the ruleset.
    - "Set manually" (PLR_SET): colors can be set with the 'playercolor' command before the game starts; these are not restricted to the ruleset colors. Any players for which no color is set when the game starts get a random color from the ruleset.
    - "Per-team, in order" (TEAM_ORDER): colors are assigned to teams from the list in the ruleset. Every player on the same team gets the same color.
    - "Per-nation, in order" (NATION_ORDER): if the ruleset defines a color for a player's nation, the player takes that color. Any players whose nations don't have associated colors get a random color from the list in the ruleset.
    Regardless of this setting, individual player colors can be changed after the game starts with the 'playercolor' command.
uk: Ця установка визначає як вибираються кольори гравців. Кольори задіяні в Звіті Націй, для державних кордонів на карті і т. ін.
    - "По-гравцю, за порядком" (PLR_ORDER): кольори призначені конкретним гравцям в послідовності визначеній набором правил.
    - "По-гравцю, випадково" (PLR_RANDOM): кольори призначені конкретним гравцям випадково з множини визначеної набором правил.
    - "Задані вручну" (PLR_SET): Кольори можна задати командою 'playercolor' до початку гри; вони не обмежені набором правил. Гравець без призначеного кольору отримує випадковий колір з набору правил, на початку гри.
    - "На команду, за порядком" (TEAM_ORDER): кольори призначені командам зі списку в наборі правил. Кожен гравець з одної команди мають однакові кольори.
    - "По народу, за порядком" (NATION_ORDER): якщо набір правил визначає колір для народу гравця, гравець бере цей колір. Будь-який гравець чий народ не має відповідного кольору отримує випадковий зі списку в наборі правил.
    Незважаючи на цю установку, можна поміняти колір свого гравця після початку гри командою  'playercolor'.

en: Barbarian appearance frequency
uk: Частота появи дикунів

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting controls how frequently the barbarians appear in the game. See also the 'onsetbarbs' setting.
uk: Ця установка визначає частоту появи дикунів у грі. Також гляньте на установку 'onsetbarbs'.

en: Barbarian onset turn
uk: Хід нападу дикунів

en: Barbarians will not appear before this turn.
uk: Дикуни не будуть з'являтися до цього ходу.

en: Whether to enable fog of war
uk: Чи вмикати мару війни

en: If this is enabled, only those units and cities within the vision range of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in tiles not observed.
uk: Якщо увімкнута, тільки міста та підрозділи в межах видимості від Ваших міст та підрозділів будуть відкриті. Ви не побачите нових міст або зміни місцевості на клітинах поза межами видимості.

en: Whether fog of war applies to border changes
uk: Чи туман війни задіяний до змін кордонів

en: If this setting is enabled, players will not be able to see changes in tile ownership if they do not have direct sight of the affected tiles. Otherwise, players can see any or all changes to borders as long as they have previously seen the tiles.
uk: Якщо ця установка включена - гравці не бачитимуть змін належності полів, якщо ці клітинки не в прямому полі зору. Інакше гравці зможуть вздріти всі зміни кордонів увесь час після попереднього погляду на такі поля.

en: Airlifting style
uk: Стиль авіапереносу

en: Base chance for diplomats and spies to succeed
uk: Базовий шанс успіху для дипломатів та шпигунів.

en: Should the game end if the spaceship arrives?
uk: Чи слід грі закінчитися по прибуттю зорельота?

en: If this option is turned on, the game will end with the arrival of a spaceship at Alpha Centauri.
uk: Якщо ця опцію включена, гра завершиться по прибутті космічного корабля до Альфи Центавра.

en: Minimum number of cities for civil war
uk: Мінімальна кількість міст для громадянської війни

en: A civil war is triggered when a player has at least this many cities and the player's capital is captured. If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
uk: Громадянська війна почнеться, якщо гравець має принаймні стільки міст міст і його столицю захопили. Якщо цю опцію встановлено у максимальне значення, громадянські війни вимкнуті назовсім.

en: Restrict the use of the infrastructure for enemy units
uk: Заборонити використання інфраструктури ворогам

en: If this option is enabled, the use of roads and rails will be restricted for enemy units.
uk: Увімкнута забороняє використання доріг та зілізниць ворожими загонами.

en: Does unreachable unit protect reachable ones
uk: Чи недосяжні захищають досяжних

en: This option controls whether tiles with both unreachable and reachable units can be attacked. If disabled, any tile with reachable units can be attacked. If enabled, tiles with an unreachable unit in them cannot be attacked.
uk: Опція визначає чи можна нападати на поля з одночасно досяжними і недосяжними загонами. Коли опція вимкнута  - нападати можна на будь-яку клітинку з досяжними загонами. Включена - поля з недосяжними загонами атакувати не можна.

en: Turns until player contact is lost
uk: Ходів до втрати контакту з гравцем

en: Players may meet for diplomacy this number of turns after their units have last met, even when they do not have an embassy. If set to zero, then players cannot meet unless they have an embassy.
uk: Гравці можуть зустічатись для дипломатичних переговорів таку кількість ходів після останньої зустрічі їх підрозділів, навіть коли в них немає посольств. Якщо встановлено в нуль, то гравці не можуть зустрічатись, поки не матимуть посольства.

en: Rebuild palace whenever capital is conquered
uk: Перебудувати палац, якщо столиця завойована

en: If this is turned on, when the capital is conquered the palace is automatically rebuilt for free in another randomly chosen city. This is significant because the technology requirement for building a palace will be ignored. (In some rulesets, buildings other than the palace are affected by this setting.)
uk: Якщо встановлена, то при захопленні столиці палац автоматично та безкоштовно відбудовується в іншому випадково вибраному місті. Це суттєво, бо в цьому разі вимоги до технологічного розвитку для будівництва палацу ігноруються. (В деяких наборах правил, інші будівлі підпадають під дію цеї опції.)

en: Give caught units a homecity
uk: Дати пійманим загонам домівку.

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If unset, caught units will have no homecity and will be subject to the 'killunhomed' option.
uk: Якщо вимкнена, піймані загони не матимуть домівки і підпадають під дію установки 'killunhomed'.

en: Whether to use natural city names
uk: Чи використовувати природні назви міст

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
uk: Якщо включена, назва міста за замовчанням буде визначатися відповідно до прилеглих земель.

en: Whether to enable citizen migration
uk: Чи дозволяти міграцію громадян

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names * and should not be translated.
en: This is the master setting that controls whether citizen migration is active in the game. If enabled, citizens may automatically move from less desirable cities to more desirable ones. The "desirability" of a given city is calculated from a number of factors. In general larger cities with more income and improvements will be preferred. Citizens will never migrate out of the capital, or cause a wonder to be lost by disbanding a city. A number of other settings control how migration behaves:
      'mgr_turninterval' - How often citizens try to migrate.
      'mgr_foodneeded'   - Whether destination food is checked.
      'mgr_distance'     - How far citizens will migrate.
      'mgr_worldchance'  - Chance for inter-nation migration.
      'mgr_nationchance' - Chance for intra-nation migration.
uk: Це головна установка, що керує чи в грі відбуватиметься міграція громадян. Якщо включена - громадяни зможуть автоматично переїжджати з менш привабливих міст до більш бажаних. "Привабливість" довільного міста обчислюється з багатьох чинників. Загалом перевага буде віддана великим містам з більшими доходами та кращими будівлями. Городяни ніколи не переселяться зі столиці, чи спричинять втрату Чуда шляхом розпуску міста. Ось декілька інших установок, що впливають на поведінку міграції:
      'mgr_turninterval' - Наскільки часто громадяни пробують мігрувати.
      'mgr_foodneeded'   - Чи перевіряється їжа у місті-призначенні.
      'mgr_distance'     - Наскільки далеко городяни пересяляться.
      'mgr_worldchance'  - Шанс міждержавної міграції.
      'mgr_nationchance' - Шанс внутрідержавного переселення.

en: Number of turns between migrations from a city
uk: Кількість ходів між еміграціями з міста

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls the number of turns between migration checks for a given city. The interval is calculated from the founding turn of the city. So for example if this setting is 5, citizens will look for a suitable migration destination every five turns from the founding of their current city. Migration will never occur the same turn that a city is built. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
uk: Ця установка визначає кількість ходів між перевіркою міграції в даному місті. Проміжок обчислюється від ходу заснування міста. Так, наприклад, якщо опція дорівнює 5, городяни шукатимуть підходяще призначення кожні  п’ять ходів від заснування даного міста. Міграції не відбуваються в хід заснування. Опція не чинна поки міграція не включена установкою 'migration'.

en: Whether migration is limited by food
uk: Чи обмежена міграція їжею

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: If this setting is enabled, citizens will not migrate to cities which would not have enough food to support them. This setting has no effect unless migration is enabled by the 'migration' setting.
uk: Як включена - городяни не мігруватимуть до міст де нема достатньо їжі на їх утримання. Опція не чинна поки міграція не включена установкою 'migration'.

en: Maximum distance citizens may migrate
uk: Максимальна відстань міграції громадян

en: Percent probability for migration within the same nation
uk: Відсоткова ймовірність міграції в межах одного народу

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for citizens to migrate between cities owned by the same player. Zero indicates migration will never occur, 100 means that migration will always occur if the citizens find a suitable destination. This setting has no effect unless migration is activated by the 'migration' setting.
uk: Установка визначає наскільки можливе переселення між містами у володіннях одного гравця. Нуль показує, що міграції не буде ніколи, 100 значить що городяни завжди мігруватимуть, якщо знайдуть гідне призначення. Ця опція не діє, якщо переселення не включене опцією 'migration'.

en: Percent probability for migration between foreign cities
uk: Відсоткова імовірність міграції між іноземними містами.

note: TRANS: Do not translate 'migration' setting name.
en: This setting controls how likely it is for migration to occur between cities owned by different players. Zero indicates migration will never occur, 100 means that citizens will always migrate if they find a suitable destination. This setting has no effect if migration is not enabled by the 'migration' setting.
uk: Установка визначає наскільки можливе переселення між містами у володіннях різних гравців. Нуль показує, що міграції не буде ніколи, 100 значить що городяни завжди мігруватимуть, якщо знайдуть гідне призначення. Ця опція не діє, якщо переселення не включене опцією 'migration'.

en: Players that users are allowed to take
uk: Гравці, яких дозволено взяти користувачам

note: TRANS: the strings in double quotes are server command names * and should not be translated.
en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization (player).
    Clients will only be permitted to take or observe those players which match one of the specified letters. This only affects future uses of the "take" or "observe" commands; it is not retroactive. The characters and their meanings are:
        o,O = Global observer
        b   = Barbarian players
        d   = Dead players
        a,A = AI players
        h,H = Human players
    The first description on this list which matches a player is the one which applies. Thus 'd' does not include dead barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on. Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    Each character above may be followed by one of the following numbers to allow or restrict the manner of connection:
    (none) = Controller allowed, observers allowed, can displace connections. (Displacing a connection means that you may take over a player, even when another user already controls that player.)
         1 = Controller allowed, observers allowed, can't displace connections;
         2 = Controller allowed, no observers allowed, can displace connections;
         3 = Controller allowed, no observers allowed, can't displace connections;
         4 = No controller allowed, observers allowed
uk: Це має бути рядок символів, кожен з яких визначає тип або стан цивілізації (’гравця').
    Клієнтам дозволено взяти або споглядати тих гравців що відповідають одній з вказаних літер. Це впливає лише на майбутні використання команд "take" чи "observe". Незворотнє в часі. Символи та їх пояснення такі:
        o,O = Глобальні споглядачі
        b   = Гравці-дикуни
        d   = мертві гравці
        a,A = Гравці-ШІ
        h,H = Гравці-люди
    Перший опис в цьому списку, що співпадає з гравцем і стає чинним. Так 'd' не включає мертвих варварів, 'a' не включає мертвих гравців ШІ, і таке ін. Великі літери діють до початку гри, малі після.
    Кожен вищенаведений символ може мати після себе такі цифри для дозволу чи заборони поведінки з’єднань:
    (нема) = Контроль дозволений, споглядачі дозволені, можна заміняти з’єднання. (Заміна з’єднань значить, що можна взяти гравця, навіть якщо інший користувач керує ним)
         1 = Контроль дозволений, споглядачі дозволені, не можна заміняти з’єднання;
         2 = Контроль дозволений, жодних споглядачів, можна заміняти з’єднання;
         3 = Контроль дозволений, жодних споглядачів, не можна заміняти з’єднання;
         4 = Жодних контролів, споглядачі дозволені

en: Whether AI-status toggles with connection
uk: Чи перемикається ШІ із з’єднанням.

en: If enabled, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
uk: Якщо включена, ШІ вимикається коли гравець під'єднується, і вмикається при від'єднанні гравця.

en: Turn the game ends
uk: Хід кінця гри

en: The game will end at the end of the given turn.
uk: Гра закінчиться в кінці вказаного ходу.

en: Reveal the map
uk: Відкрити карту

note: TRANS: The strings between double quotes are also translated * separately (they must match!). The strings between single * quotes are setting names and shouldn't be translated. The * strings between parentheses and in uppercase must not be * translated.
en: If "Reveal map at game start" (START) is set, the initial state of the entire map will be known to all players from the start of the game, although it may still be fogged (depending on the 'fogofwar' setting). If "Unfog map for dead players" (DEAD) is set, dead players can see the entire map, if they are alone in their team.
uk: Якщо "Відкрити карту на початку гри"(START) встановлена, початковий стан всеї карти стане відомим всім гравцям від початку гри, проте вона все ще може бути затуманена (залежно від установки 'fogofwar'). Коли "Розтуманити мапу для мертвих гравців" (DEAD) включена, мертві можуть бачити всю карту, Якщо вони одні в своїй команді.

en: Maximum seconds per turn
uk: Максимум секунд на хід

en: First turn timeout
uk: Затримка першого ходу

note: TRANS: The strings between single quotes are setting names and * should not be translated.
en: If greater than 0, T0 will last for 'first_timeout' seconds.
    If set to 0, T0 will not have a timeout.
    If set to -1, the special treatment of T0 will be disabled.
    See also 'timeout'.
uk: Якщо більше 0, T0 триватиме 'first_timeout' секунд.
    Якщо 0, T0 не матиме затримки.
    Якщо вситавлено в -1, спеціальна оцінка T0 буде вимкнена.
    Дивись також 'timeout'.

en: Timeout at least n seconds when enemy moved
uk: Затримка щонайменш n секунд, коли противник закінчив хід

en: Any time a unit moves while in sight of an enemy player, the remaining timeout is increased to this value.
uk: Щоразу як підрозділ рухається в полі зору ворожого гравця, залишок часу збільшується на цю величину.

en: Minimum time between unit actions over turn change
uk: Мінімальний час між діями загону при зміні ходу

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: This setting gives the minimum amount of time in seconds between unit moves and other significant actions (such as building cities) after a turn change occurs. For example, if this setting is set to 20 and a unit moves 5 seconds before the turn change, it will not be able to move or act in the next turn for at least 15 seconds. This value is limited to a maximum value of 2/3 'timeout'.
uk: Установка дає мінімальний час в секундах між рухом загону і іншими значущими діями (як-от побудова міст), після того як настає зміна ходу. Наприклад, якщо опція виставлена в 20, і загін рухається 5 секунд до зміни ходу, він не зможе рухатись наступного ходу, щонайменше 15 секунд. Це значення обмежене - максимум  2/3 таймауту.

en: Control of simultaneous player/team phases
uk: Контроль одночасності фаз гравця/команди.

en: This setting controls whether players may make moves at the same time during a turn. Change in setting takes effect next turn.
uk: Це налаштування визначає, чи можуть гравці ходити одночасно. Зміна настройки Стає чинною наступного ходу.

en: Seconds to let a client's network connection block
uk: Секунди відведені для блокування мережного з'єднання клієнта.

en: If a network connection is blocking for a time greater than this value, then the connection is closed. Zero means there is no timeout (although connections will be automatically disconnected eventually).
uk: Якщо мережне з'єднання блокується довше ніж цей час, воно закривається. Нуль означає відсутність таймаутів (хоча врешті може відбутися автоматичне роз'єднання).

en: Max seconds for network buffers to drain
uk: Найбільше секунд для виснаження мережних буферів

en: The server will wait for up to the value of this parameter in seconds, for all client connection network buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
uk: Сервер Freeciv буде чекати встановлену кількість секунд поки розблокуються мережні буфери всіх клієнтських з'єднань. Нуль значить сервер взагалі не буде чекати.

en: Seconds between PINGs
uk: Затримка в секундах між ПІНГами

en: The server will poll the clients with a PING request each time this period elapses.
uk: Сервер опитає клієнтів запитами PING щоразу як збігає даний час.

en: Time to cut a client
uk: Час аби відрізати клієнта

en: If a client doesn't reply to a PING in this time the client is disconnected.
uk: Якщо клієнт не відповість на PING протягом цього часу, його відключать.

en: Turn-blocking game play mode
uk: Режим гри блокуючих ходів

en: If this is turned on, the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
uk: Якщо включена - новий ігровий хід не наступає доти, доки всі гравці, включно з від’єднаними, не закінчать свій хід.

en: Fixed-length turns play mode
uk: Режим Гри ходами фіксованої довжини

note: TRANS: \"Turn Done\" refers to the client button; it is also * translated separately, the translation should be the same.
en: If this is turned on the game turn will not advance until the timeout has expired, even after all players have clicked on "Turn Done".
uk: Якщо включене, ігровий хід не завершиться, поки не вичерпається час затримки, навіть якщо всі гравці натиснули "Кінець Ходу".

en: What is in the Demographics report
uk: Що включати у демографічний звіт

en: Turns per auto-save
uk: Ходів між автозбереженням

note: TRANS: The string between double quotes is also translated * separately (it must match!). The string between single * quotes is a setting name and shouldn't be translated.
en: How many turns elapse between automatic game saves. This setting only has an effect when the 'autosaves' setting includes "New turn".
uk: Скільки ходів проходить між автоматичними збереженнями гри. Ця опція діє лише коли 'autosaves' включає "Новий Хід".

en: Which savegames are generated automatically
uk: Які автозбереження відбуватимуться

en: Savegame compression level
uk: Рівень стиснення збережених ігор

note: TRANS: 'compresstype' setting name should not be translated.
en: If non-zero, saved games will be compressed depending on the 'compresstype' setting. Larger values will give better compression but take longer.
uk: Якщо не нуль, то збережені ігри будуть стиснуті залежно від 'compresstype'. Більші значення дають кращу компресію, але вона довше виконується.

en: Savegame compression algorithm
uk: Алгоритм стиснення збережених ігор

en: Compression library to use for savegames.
uk: Бібліотека стиснення збережених ігор.

en: Definition of the save file name
uk: Визначення назви файла збереження

note: TRANS: %R, %S, %T and %Y must not be translated. The * strings (examples and setting names) between single quotes * neither. The strings between <> should be translated.
en: Within the string the following custom formats are allowed:
      %R = <reason>
      %S = <suffix>
      %T = <turn-number>
      %Y = <game-year>
    
    Example: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    Be careful to use at least one of %T and %Y, else newer savegames will overwrite old ones. If none of the formats is used '-T%04T-Y%05Y-%R' is appended to the value of 'savename'.
uk: Такі додаткові формати дозволені у стрічці:
      %R = <причина>
      %S = <суфікс>
      %T = <хід-номер>
      %Y = <ігровий-рік>
    
    Приклад: 'freeciv-T%04T-Y%+05Y-%R' => 'freeciv-T0100-Y00001-manual'
    
    Старайтеся вжити хоча б одне з %T чи %Y, інакше новіші збереження перезапишуть старі. Якщо жоден з форматів не взято '-T%04T-Y%05Y-%R' додається до значення 'savename'.

en: Whether to log player statistics
uk: Чи журналювати статистику гравців

note: TRANS: The string between single quotes is a setting name and * should not be translated.
en: If this is turned on, player statistics are appended to the file defined by the option 'scorefile' every turn. These statistics can be used to create power graphs after the game.
uk: Якщо увімкнута, статистика гравця додається до файлу визначеного 'scorefile' кожного ходу. Статистикою можна скористатись для створення графіків після гри.

en: Name for the score log file
uk: Назва для файлу з журналом рахунку.

note: TRANS: Don't translate the string in single quotes.
en: The default name for the score log file is 'freeciv-score.log'.
uk: Типова назва для файлу з журналом рахунку 'freeciv-score.log'.

en: Maximum number of connections to the server per host
uk: Максимальна кількість підключень до сервера з одного хоста

en: New connections from a given host will be rejected if the total number of connections from the very same host equals or exceeds this value. A value of 0 means that there is no limit, at least up to the maximum number of connections supported by the server.
uk: Нові з’єднання від даного хоста будуть відхилені, якщо число з’єднань від цього самого хоста більше чи дорівнює цьому значенню. 0 значить, що межі немає, принаймні до максимального числа допустимих з’єднань на сервері.

en: Time before a kicked user can reconnect
uk: Час через скільки викинутий користувач може знову приєднатись

note: TRANS: the string in double quotes is a server command name and * should not be translated
en: Gives the time in seconds before a user kicked using the "kick" command may reconnect. Changing this setting will affect users kicked in the past.
uk: Дає час в секундах до того як користувач викинутий командою "kick" зможе переприєднатись. Зміна опції вплине на користувачів викинутих в минулому.

en: The setting '%s' can't be modified after the map is fixed.
uk: Опцію '%s' не можна змінити коли карту вже зафіксовано.

en: The setting '%s' can't be modified after the game has started.
uk: Опцію '%s' не можна змінити коли гра почалась.

en: Internal error.
uk: Внутрішня помилка.

en: You are not allowed to change the setting '%s'.
uk: Вам не дозволено змінювати опцію '%s'.

en: The setting '%s' is locked by the ruleset.
uk: Установка '%s' зафіксована набором правил.

en: "%s" prefix is ambiguous. Candidates are: %s.
uk: Префікс "%s" неоднозначний. Можливі кандидати: %s.

en: Missing value.
uk: Відсутнє значення

en: No match for "%s".
uk: Нема співпадіння для "%s"

en: This setting is not a boolean.
uk: Установка не є логічним типом.

en: This setting is not an integer.
uk: Ця установка не є цілим числом.

en: Value out of range: %d (min: %d; max: %d).
uk: Значення поза діапазоном: %d (мін: %d; макс: %d).

en: This setting is not a string.
uk: Ця установка не стрічка.

en: String value too long (max length: %lu).
uk: Рядок надто довгий (максимальна довжина: %lu).

en: This setting is not an enumerator.
uk: Ця установка не є перечисленням.

note: TRANS: Bitwise setting has no bits set.
en: empty value
uk: пусте значення

en: This setting is not a bitwise.
uk: Ця установка не є побітовою.

en: Ruleset: '%s' has been set to %s.
uk: Набірправил: %s встановлена в "%s".

en: Ruleset: '%s' has been locked by the ruleset.
uk: Звідправил: %s заблокована набором правил.

en: Savegame: '%s' has been set to %s.
uk: Збережигру: %s встановлена в "%s".

en: Geological
uk: Геологічні

en: Sociological
uk: Соціологічні

en: Economic
uk: Економічні

en: Military
uk: Військові

en: Scientific
uk: Наукові

en: Internal
uk: Внутрішні

en: Networking
uk: Мережеві

en: ?ssetlevel:None
uk: ?ssetlevel:Нема

en: Vital
uk: Суттєві

en: Situational
uk: Ситуаційні

en: Rare
uk: Рідкісні

en: Changed
uk: Змінені

en: Locked
uk: Заблоковано

en: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
uk: Вам потрібна столиця для запуску зорельота.

en: Your spaceship is already launched!
uk: Ваш зореліт вже запущено!

en: Your spaceship can't be launched yet!
uk: Ваш зореліт поки що не можна запустити!

en: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive at Alpha Centauri in %s.
uk: %s запустили космічний корабель! За підрахунками він досягне Альфи Центавра у %s.

en: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
uk: Отримано дію з зорельотом, але у вас його нема!

en: You can't modify your spaceship after launch!
uk: Ви не можете змінювати зореліт після запуску!

en: You don't have any unplaced Space Structurals!
uk: Ви не маєте нерозміщених структур космічного корабля!

en: That Space Structural would not be connected!
uk: Ця деталь космічного корабля не може бути під'єднана!

en: You don't have any unplaced Space Components!
uk: Ви не маєте жодних нерозміщених компонентів космічного корабля!

en: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
uk: Ваш зореліт уже має максимальну кількість паливних елементів!

en: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
uk: Ваш зореліт вже має максимальну кількість двигунів!

en: You don't have any unplaced Space Modules!
uk: У Вас нема нерозміщених космічних модулів!

en: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
uk: Ваш зореліт уже має максимальну кількість модулів проживання!

en: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
uk: Ваш зореліт уже має максимальну кількість модулів життєзабезпечення!

en: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
uk: Ваш зореліт вже має максимальну кількість сонячних панелей!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
uk: Зореліт %s досягнув Альфи Центавра.

en: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
uk: Без керування зі столиці, зореліт %s втрачено!

note: TRANS: Another entry in winners list (", the Tibetans")
en: ?winners:, the %s
uk: , %s

note: TRANS: Beginning of the winners list ("the French")
en: ?winners:the %s
uk: ?winners:%s

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Scenario victory to %s.
uk: У сценарії перемогли %s.

en: Game is over.
uk: Гра скінчилась.

en: Team victory to %s.
uk: Командна перемога %s.

note: TRANS: There can be several winners listed
en: Allied victory to %s.
uk: Союзна перемога %s.

en: Game ended as the turn limit was exceeded.
uk: Гра скінчилась через перевищення ліміту ходів.

en: Game ended in victory for %s.
uk: Гра скінчилась перемогою %s.

en: Your %s was disbanded in accordance with your peace treaty with the %s.
uk: Ваш %s  було розпущено згідно з мирною угодою з %s.

en: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
uk: Схвильовані громадяни нагадують що замирення з %s незабаром завершується.

en: The cease-fire with %s has run out. You are now at war with the %s.
uk: Замирення з %s завершено. Тепер Ви у стані війни з %s.

en: The cease-fire between %s and %s has run out. They are at war. You cancel your alliance with both.
uk: Замирення між %s та %s скінчилося. Тепер вони воюють. Ви скасували ваш альянс з обома.

en: Automatically placed spaceship parts that were still not placed.
uk: Авторозміщувані частини космольота, що не були розміщені.

en: Unsupported compression type %d.
uk: Непідтримуваний тип стиснення %d.

en: Failed saving game as %s
uk: Помилка збереження гри в %s

en: Game saved as %s
uk: Гру збережено в %s

en: The game is already running.
uk: Гра вже йде.

en: %s lost control cmdlevel on game start.  Use voting from now on.
uk: %s втратив керування cmdlevel на початку гри.  Відтепер використовуйте голосування.

en: Starting game.
uk: Починаємо гру.

en: request for unknown report (type %d)
uk: запит на невідомий звіт (тип %d)

en: Warning: rejecting old client %s
uk: Увага: відмовлено застарілому клієнту %s

en: Your client is too old. To use this server, please upgrade your client to a Freeciv 2.2 or later.
uk: Ваш клієнт застарий. Щоб використовувати цей сервер, будь ласка, оновіть ваш клієнт щонайменше до Freeciv 2.2.

en: You are not allowed to edit.
uk: Вам не дозволено редагувати.

en: %s nation is not available for user selection.
uk: Нація %s не доступна для вибору користувача.

en: %s nation is already in use.
uk: Нація %s вже використовується.

en: %s is the %s ruler %s.
uk: %s є правителем %s - %s.

en: Waiting to start game: %d out of %d players are ready to start.
uk: Чекаємо початку гри: %d з %d гравців готові починати.

en: requested more than 'maxplayers' setting
uk: запитано більше ніж установка 'maxplayers'

en: not enough playable nations in this nation set (see 'nationset' setting)
uk: нестача гральних націй в наборі народів (див установку 'nationset')

en: not enough playable nations
uk: недостатньо граних народів

en: %s rules the %s.
uk: %s головує над %s.

en: This freeciv-server program has player authentication support, but it's currently not in use.
uk: Програма freeciv-server має підтримку аутентифікації гравців, але зараз вона не використовується.

en: Sending info to metaserver <%s>.
uk: Відправляю інфо на метасервер <%s>.

en: Not starting without explicitly requested metaserver connection.
uk: Не починаю без явно запитаного з’єднання з метасервером.

en: The game is over...
uk: Кінець гри...

en: Cannot create suitable map with given settings.
uk: Не можу створити придатну карту з такими установками.

en: Setting '%s' has been adjusted from %s to %s.
uk: Опція: %s перевстановлена з %s в %s.

en: Now accepting new client connections on port %d.
uk: Тепер приймаємо нові з'єднання на порту %d.

en: Can't use an empty name.
uk: Не можна використовувати пусте ім'я.

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
uk: Ім'я перевищило максимум у %d символів.

en: That name is not allowed.
uk: Таке ім'я не дозволене.

note: TRANS: ambiguous command
en: (ambiguous)
uk: (двозначний)

en: Name is empty, so cannot be a player.
uk: Ім'я пусте - тож не може бути гравцем.

en: Name is too long, so cannot be a player.
uk: Ім'я задовге - тож не може бути гравцем.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
uk: Префікс імені гравця '%s' неоднозначний.

en: No player by the name of '%s'.
uk: Нема гравця на ім'я '%s'.

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
uk: Нежданний результат співставлення %d (%s) для '%s'.

en: Name is empty, so cannot be a connection.
uk: Ім'я пусте - тож не може бути з'єднанням.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
uk: Ім'я задовге - тож не може бути з'єднанням.

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
uk: Префікс імені з'єднання '%s' двозначний.

en: No connection by the name of '%s'.
uk: Немає з'єднання з ім'ям '%s'.

en: Open metaserver connection to [%s].
uk: Відкриваємо з'єднання метасервера до [%s].

en: Close metaserver connection to [%s].
uk: Закриваємо з'єднання метасервера до [%s].

en: Metaserver connection is open.
uk: З'єднання метасервера відкрито.

en: Metaserver connection is closed.
uk: З'єднання метасервера закрито.

en: Metaserver connection is already open.
uk: З'єднання метасервера вже відкрите.

en: Metaserver connection is already closed.
uk: З'єднання метасервера вже закрито.

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', 'p', 'persistent', or '?'.
uk: Аргумент має бути 'u', 'up', 'd', 'down', 'p', 'persistent', або '?'.

en: Metaserver patches string set to '%s'.
uk: Стрічку патчів метасервера встановлено в '%s'

en: Metaserver patches string set to '%s', not reporting to metaserver.
uk: Строку патчів метасервера встановлено в '%s', не повідомляю метасерверу.

en: Metaserver message string set to '%s'.
uk: Рядок повідомлення метасервера встановлено у '%s'.

en: Metaserver message string set to '%s', not reporting to metaserver.
uk: Строку повідомленнь метасервера встановлено в '%s', не звітую метасерверу.

en: Metaserver is now [%s].
uk: Метасервер тепер [%s].

en: Server id: %s
uk: ID сервера: %s

en: You cannot save games manually on this server.
uk: На цьому сервері Ви не можете вручну зберігати ігри.

en: %s is now under AI control.
uk: %s тепер під контролем комп'ютера.

en: %s is now under human control.
uk: %s тепер контролюється людиною.

en: Wrong number of arguments to create command.
uk: Невірне число аргументів для створення команди.

en: A living user already exists by that name.
uk: Користувач з таким ім'ям вже існує.

en: A living player already exists by that name.
uk: Живий гравець з таким ім'ям вже існує.

en: Can't create player, requested nation %s not in current nation set.
uk: Не можу створити гравця, запитаний народ %s не в поточному наборі націй.

en: Can't create players, nation %s conflicts with %s.
uk: Не можу створити гравців, народ %s несумісний з %s.

en: Can't create players, no nations available.
uk: Не можу створити гравців, доступних націй нема.

en: %s is replacing dead player %s as an AI-controlled player.
uk: %s заміняє мертвого гравця %s як комп'ютерний гравець.

en: Failed to create new player %s.
uk: Не вдалося створити нового гравця %s.

en: New player %s created.
uk: Створено нового гравця %s.

note: TRANS: keep one space at the beginning of the string.
en:  Nation of the new player: %s.
uk:  Нація нового гравця: %s.

en: A player already exists by that name.
uk: Гравець з таким іменем вже існує.

en: A user already exists by that name.
uk: Користувач з таким іменем вже існує.

en: Can't add more players, server is full.
uk: Не можу додати нових гравців - сервер повний.

en: Can't add more players, not enough playable nations in current nation set (see 'nationset' setting).
uk: Не можу додати більше гравців - не вистачає народів в наборі націй. (Див. установку 'nationset').

en: Can't add more players, not enough playable nations.
uk: Не можу додати більше гравців - не вистачає націй.

en: There is no AI type %s.
uk: Не існує ШІ типу %s.

note: TRANS: <name> replacing <name> ...
en: %s replacing %s as an AI-controlled player.
uk: %s замінює %s як комп'ютерний гравець.

en: %s has been added as an AI-controlled player (%s).
uk: %s додано як комп'ютерного гравця (%s).

en: Command level '%s' or greater needed to remove a player once the game has started.
uk: Командний рівень '%s' чи вищий необхідний для видалення гравця після початку гри.

en: Removed player %s from the game.
uk: Видалено гравця player %s з гри.

en: Name "%s" disallowed for security reasons.
uk: Ім'я "%s" заборонено з міркуваннь безпеки.

en: No command script found by the name "%s".
uk: Не знайдено командного скрипта з іменем "%s".

en: Loading script file '%s'.
uk: Завантажую файл скрипта '%s'.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
uk: Не можу прочитати файл скрипту '%s'.

en: Could not read script file '%s'.
uk: Не можу прочитати файл скрипту '%s'.

en: Could not write script file '%s'.
uk: Не можу записати файл скрипту '%s'.

en: You cannot use the write command on this server for security reasons.
uk: Ви не можете використовувати команду write на цьому сервері із міркуваннь безпеки.

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
uk: Не можу зменшити рівень доступу до команд '%s' для з'єднання '%s'; Ви маєте лише '%s'.

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
uk: Рівень доступу до команд встановлено у '%s' для з'єднання %s.

en: Anyone can now become game organizer '%s' by issuing the 'first' command.
uk: Зараз хто завгодно може стати організатором гри '%s' за допомогою команди 'first'.

en: Command access levels in effect:
uk: Дійсні рівні доступу до команд:

en: Command access level for new connections: %s
uk: Рівень доступу до команд для нових з'єднань: %s

en: Command access level for first player to take it: %s
uk: Рівень доступу до команд для першого взятого гравця: %s

note: TRANS: comma and 'or' separated list of access levels
en: Command access level must be one of %s.
uk: Рівень доступу до команд має бути одним із %s.

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
uk: Не можу збільшити рівень доступу до команд на '%s'; Ви маєте лише '%s'.

en: Command access level set to '%s' for new players.
uk: Рівень доступу до команд встановлено у '%s' для нових гравців.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
uk: Рівень доступу до команд встановлено в '%s' для першого хто забере його.

en: The 'first' command makes no sense from the server command line.
uk: Команда 'first' не має сенсу з командного рядка сервера.

en: You already have command access level '%s' or better.
uk: Ви вже маєте рівень доступу до команд '%s' або кращий.

en: Someone else is already game organizer.
uk: Хтось іншій вже є організатором гри.

en: Connection %s has opted to become the game organizer.
uk: З'єднання %s було обрано організатором гри.

en: Invalid argument %d.
uk: Невірний аргумент %d.

en: Usage:
    %s
uk: Використання:
    %s

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
uk: Дінамічний таймаут встановлено в %d %d %d %d

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Option: %s  -  %s
uk: Опція: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Option: %s
uk: Опція: %s

en: Description:
uk: Опис:

en: Status: %s
uk: Статус: %s

en: changeable
uk: змінювана

en: fixed
uk: фіксована

en: Value:
uk: Значення:

en: Explanations are available for the following server options:
uk: Роз'яснення доступні для таких опцій сервера:

en: No explanation for that yet.
uk: Покищо немає пояснень.

en: Ambiguous option name.
uk: Неоднозначне ім'я опції.

en: Server Operator: %s
uk: Оператор сервера: %s

en: Connectmsg truncated to %u bytes.
uk: Connectmsg обрізано до %u байт.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
uk: Гравець '%s' тепер має рівень ШІ '%s'.

en: %s is not controlled by the AI.
uk: Гравець %s не керується комп'ютером.

en: Default AI skill level set to '%s'.
uk: Типовий Рівень комп'ютерних гравців встановлено в '%s'.

en: This command is client only.
uk: Це команда клієнта.

en: Only players may use the away command.
uk: Тільки гравці можуть використовувати команду away.

en: %s set to away mode.
uk: %s встановлено у стан відсутній.

en: %s returned to game.
uk: %s повернувся до гри.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
uk: Вибачте, у Вас нема доступу для перегляду опції '%s'.

en: Unknown option '%s'.
uk: Невідома опція '%s'.

en: Current ruleset directory is "%s"
uk: Поточний каталог правил "%s"

en: All options with non-default values
uk: Усі опції з нетиповими значеннями

en: All options
uk: Усі опції

en: Vital options
uk: Суттєві опції

en: Situational options
uk: Ситуативні опції

en: Rarely used options
uk: Рідковживані опції

en: Options locked by the ruleset
uk: Опції заблоковані набором правил

en: In the column '##' the status of the option is shown:
uk: В колонці '##' показується статус опції:

en:  - a '!' means the option is locked by the ruleset.
uk: '!' вказує, що опція незмінна (замкнена набором правил).

en:  - a '+' means you may change the option.
uk: + вказує, що Ви можете змінити опцію

en: %-*s ## value (min, max)
uk: %-*s ## значення  (мін , макс)

en: Option
uk: Опція

en: A help text for each option is available via 'help <option>'.
uk: Допомогу по кожній опції можна отримати за допомогою 'help <опція>'.

en: Try 'show situational' or 'show rare' to show more options.
    Try 'show changed' to show settings with non-default values.
    Try 'show locked' to show settings locked by the ruleset.
uk: Спробуйте 'show situational' або 'show rare' для показу додаткових опцій.
    Спробуйте 'show changed', щоб відобразити змінені значення.
    Спробуйте 'show locked' для показу опцій незмінних за набором правил.

en: Cannot change teams once game has begun.
uk: Не можна змінити команду після початку гри.

en: Undefined argument.  Usage:
    %s
uk: Невизначений аргумент. Використання:
    %s

en: No such team %s.  Please give a valid team name or number.
uk: Нема такої команди %s.  Будь ласка, вкажіть вірне ім'я або номер команди.

en: Cannot team a barbarian.
uk: Не можна бути в команді з дикуном.

en: Player %s set to team %s.
uk: Гравця %s призначили в команду %s.

note: TRANS: "Vote" or "Teamvote" is voting-as-a-process. Used as * part of a sentence. TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Teamvote
uk: Командне голосування

note: TRANS: "Vote" as a process. Used as part of a sentence.
en: Vote
uk: Голосування

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" (needs ..."
en: %s %d "%s" (needs %0.0f%%%s): %d for, %d against, and %d abstained out of %d players.
uk: %s %d "%s" (потрібно %0.0f%%%s): %d за, %d проти, і %d утрималося з %d гравців.

note: TRANS: preserve leading space
en:  no dissent
uk:  немає незгоди

en: There are no votes going on.
uk: Немає активних голосуваннь.

en: You are not allowed to use this command.
uk: Вам не дозволено використовувати цю команду.

en: The argument "%s" is ambiguous.
uk: Аргумент "%s" неоднозначний.

en: There are no votes running.
uk: Немає активних голосувань.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No legal last vote (%d %s).
uk: Немає останнього легального голосу (%d %s).

en: other vote running | other votes running
uk[0]: інше голосування перебігає
uk[1]: інші голосування перебігають
uk[2]: інших голосувань перебігає

en: Value must be an integer.
uk: Значення повино бути цілим.

note: TRANS: "vote" as a process
en: No such vote (%d).
uk: Немає такого голосування (%d).

en: You are not allowed to vote on that.
uk: Вам не дозволено голосувати за це.

en: You voted for "%s"
uk: Ви проголосували за "%s"

en: You voted against "%s"
uk: Ви проголосували проти "%s"

en: You abstained from voting on "%s"
uk: Ви утрималися від голосування за "%s"

note: TRANS: "vote" as a process
en: Missing argument <vote number> or the string "all".
uk: Відсутній аргумент <номер голосу> або ж слово "all".

en: You don't have any vote going on.
uk: У Вас нема активних голосувань.

en: There isn't any vote going on.
uk: Зараз голосувань не відбувається.

note: TRANS: "votes" as a process
en: All votes have been removed.
uk: Всі голосування було скасовано.

note: TRANS: "vote" as a process
en: You are not allowed to cancel this vote (%d).
uk: Вам не дозволено скасовувати це голосування (%d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: Usage: /cancelvote [<vote number>|all]
uk: Використання: /cancelvote [<номер голосу>|all]

note: TRANS: "vote" as a process
en: %s has canceled the vote "%s" (number %d).
uk: %s скасував голосування "%s" (номер %d).

note: TRANS: "vote" as a process
en: The vote "%s" (number %d) has been canceled.
uk: Голосування "%s" (номер %d) було скасовано.

en: Can only use this command once game has begun.
uk: Цю команду можна використати лише після початку гри.

en: %s diplomacy no longer debugged
uk: %s дипломатія більше не у стані відладки

en: %s diplomacy debugged
uk: %s дипломатія у стані відладки

en: %s tech no longer debugged
uk: технологія %s більше не у стані відладки

en: %s tech debugged
uk: технологія %s у стані відладки

en: players=%d cities=%d citizens=%d units=%d
uk: гравців=%d міст=%d громадян=%d підрозділів=%d

en: Value 2 & 3 must be integer.
uk: Значення 2 і 3 повинні бути цілими.

en: Bad map coordinates.
uk: Невірні координати.

en: No city at this coordinate.
uk: За такими координатами нема міста.

en: %s no longer debugged
uk: %s більше не в стані відладки

en: %s %s no longer debugged.
uk: %s %s більше не відлагоджується.

en: Ferry system is no longer in debug mode.
uk: Система переправи більше не в стані відладки.

en: Ferry system in debug mode.
uk: Система переправи у стані відладки.

en: Value 2 must be integer.
uk: Значення 2 повинно бути цілим.

en: Unit %d does not exist.
uk: Підрозділа %d не існує.

en: Option '%s' not recognized.
uk: Опцію '%s' не розпізнано.

note: TRANS: 'rulesetdir' is the command. Do not translate.
en: Use the '%srulesetdir' command to change the ruleset directory.
uk: Скористайтесь командою '%srulesetdir' для зміни каталогу набору правил.

en: The parameter %s should only contain +- and 0-9.
uk: Параметр %s має містити лише +- та 0-9.

en: Console: '%s' has been set to %s.
uk: Консоль: '%s' встановлено у %s.

en: Sorry, one can't observe globally in this game.
uk: Вибачте, ніхто не може спостерігати глобально у цій грі.

en: You cannot take a new player at this time.
uk: Зараз Ви не можете взяти нового гравця.

note: TRANS: Do not translate "maxplayers".
en: You cannot take a new player because the maximum of %d player has already been reached (maxplayers setting). | You cannot take a new player because the maximum of %d players has already been reached (maxplayers setting).
uk[0]: Ви не можете взяти нового гравця, бо досягнуто максимуму в %d гравця (настройка maxplayers).
uk[1]: Ви не можете взяти нового гравця, бо досягнуто максимуму в %d гравців (установка maxplayers ).
uk[2]: Ви не можете взяти нового гравця, бо досягнуто максимуму в %d гравців (установка maxplayers).

en: You cannot take a new player because there are no free player slots.
uk: Ви не можете взяти нового гравця, бо немає вільних місць для гравців.

en: Sorry, one can't observe barbarians in this game.
uk: Вибачте, ніхто не може спостерігати за дикунами у цій грі.

en: Sorry, one can't take barbarians in this game.
uk: Вибачте, ніхто не може отримати керування дикунами у цій грі.

en: Sorry, one can't observe dead players in this game.
uk: На жаль, у цій грі не можна спостерігати за мертвими гравцями.

en: Sorry, one can't take dead players in this game.
uk: На жаль, в цій грі не можна брати мертвих гравців.

en: Sorry, one can't observe AI players in this game.
uk: Вибачте, ніхто не може спостерігати за ШІ-гравцями у цій грі.

en: Sorry, one can't take AI players in this game.
uk: На жаль, у цій грі не можна брати комп'ютерних гравців.

en: Sorry, one can't observe human players in this game.
uk: Вибачте, ніхто не може спостерігати за гравцями-людьми в цій грі.

en: Sorry, one can't take human players in this game.
uk: Вибачте, ніхто не може отримати керування гравцями-людьми в цій грі.

en: Sorry, one can't observe in this game.
uk: На жаль, у цій грі не можна спостерігати.

en: Sorry, one can't take players in this game.
uk: На жаль, у цій грі гравців брати не можна.

en: Sorry, one can't take players already connected in this game.
uk: На жаль, вже приєднаних до гри гравців брати на можна.

en: Only the player name form is allowed.
uk: Дозволена лише форма імені гравця.

en: %s already controls %s. Using 'observe' would remove %s
uk: %s вже контролює %s. Використання 'observe' видалить %s

en: %s is already observing %s.
uk: %s вже спостерігає за %s.

en: %s is already observing.
uk: %s вже спостерігає.

en: %s now observes %s
uk: %s тепер спостерігає за %s

en: %s now observes
uk: %s тепер спостерігає

en: You cannot issue "/take -" when the game has already started.
uk: Не можна перемкнути гравця шляхом 'take' коли гра вже почалась.

en: A delegation is active for player '%s'. /take not possible.
uk: Для гравця '%s' діє делегування. /take неможливий.

en: %s already controls %s.
uk: %s вже керує %s.

en: There is no free player slot for %s.
uk: Немає вільного місця для гравця %s.

en: Reassigned nation to %s by server console.
uk: Перепризначено націю %s із консолі сервера.

en: Reassigned nation to %s by %s.
uk: Перепризначив народ %s  %s.

en: %s now controls %s (%s, %s).
uk: %s тепер керує %s (%s, %s).

en: Human
uk: Людина

en: Alive
uk: Живий

en: Dead
uk: Мертвий

en: %s failed to attach to any player.
uk: %s не вдалося приєднати до жодного з гравців.

en: You can not detach other users.
uk: Ви не можете від'єднувати інших користувачів.

en: %s is not attached to any player.
uk: %s не приєднано до жодного з гравців.

en: %s detaching from %s
uk: %s від'єднується від %s

en: %s no longer observing.
uk: %s більше не спостерігає.

en: Cannot load a game while another is running.
uk: Не можу завантажити гру поки запущено іншу.

en: Cannot find savegame or scenario with the name "%s".
uk: Не можу знайти файл збереженої гри з назвою "%s".

en: Could not load savefile: %s
uk: Не можу завантажити файл гри: %s

en: You must provide a ruleset name. Use "/show ruleset" to see what is the current ruleset.
uk: Треба дати назву набору правил. Скористайтесь "/show ruleset", щоб побачити який набір є поточним.

en: This setting can't be modified after the game has started.
uk: Ця установка не може бути змінена коли гра вже почалась.

en: Ruleset directory is already "%s"
uk: Каталог набору правил вже встановлено у "%s"

en: Ruleset directory "%s" not found
uk: Каталог правил "%s" не знайдено

en: Ruleset directory set to "%s"
uk: Каталог правил встановлено у "%s"

en: Failed loading rulesets from directory "%s", using "%s"
uk: Збій завантаження набір правил з каталогу "%s", беру "%s"

en: That would be rather silly, since you are not a player.
uk: Це було б безглуздо, оскільки Ви не гравець.

en: %s. Try /help ignore
uk: %s. Спробуйте /help ignore

en: Added pattern %s as entry %d to your ignore list.
uk: Додав шаблон %s як елемент %d до списку ігнорування.

en: Your ignore list is empty.
uk: Ваш список ігнорування порожній.

en: Missing range. Try /help unignore.
uk: Відсутній діапазон. Спробуйте /help unignore.

en: "%s" is not a valid range. Try /help unignore.
uk: "%s" не є чинним діапазоном. Спробуйте /help unignore.

en: Invalid entry number: %d.
uk: Невірний номер входження: %d.

en: Invalid range: %d to %d.
uk: Невірний діапазон : %d to %d.

en: Removed pattern %s (entry %d) from your ignore list.
uk: Вилучив шаблон %s (значення %d) зі списку ігнорування.

en: Two arguments needed. See '/help playercolor'.
uk: Потрябно два аргументи. Дивись '/help playercolor'.

en: Can only unset player color before game starts.
uk: Знімати колір гравця можна лише до початку гри.

en: Invalid player color definition. See '/help playercolor'.
uk: Непраильне визначення кольоругравця. Див: '/help playercolor'.

note: TRANS: "... [c0ffee] for Caesar ... to Hammurabi."
en: Warning: new color [%s] for %s is identical to %s.
uk: Попередження: новий колір [%s] для %s такий же як %s.

en: Color of player %s set to [%s].
uk: колір гравця %s встановлено [%s].

en: Goodbye.
uk: До побачення.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
uk: Вибачте але Вам не дозволено використовувати команди сервера.

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
uk: Увага: '%s' трактується як '%s', але має місце двозначність. Спробуйте '%shelp'.

en: Unknown command '%s%s'.  Try '%shelp'.
uk: Невідома команда '%s%s'. Спробуйте '%shelp'.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote canceled your previous vote.
uk: Ваше нове голосування скасувало ваше попереднє голосування.

note: TRANS: "vote" as a process
en: New teamvote
uk: Нове командне голосування

note: TRANS: "[New vote|New teamvote] (number 3) * by fred: proposed change"
en: %s (number %d) by %s: %s
uk: %s (номер %d) від %s: %s.

note: TRANS: "vote" as a process
en: Your new vote ("%s") was not legal or was not recognized.
uk: Ваше нове голосування ("%s") було нечинним, чи не було розпізнане.

en: (server prompt)
uk: (сервер)

en: Ending the game. The server will restart once all clients have disconnected.
uk: Закінчую гру. Сервер перезапуститься коли всі клієнти від'єднаються.

en: Cannot end the game: no game running.
uk: Не можу зупинити гру: її не запущено.

en: You cannot surrender now.
uk: Зараз Ви не можете здатися.

en: You have already conceded the game.
uk: Ви вже визнали поразку в грі.

en: %s has conceded the game and can no longer win.
uk: %s здався та більше не може виграти.

en: Guessing argument 'ruleset'.
uk: Вгадую аргумент 'ruleset'.

en: Guessing argument 'game'.
uk: Вгадую аргумент 'game'.

en: The valid arguments are: 'game', 'ruleset', 'script' or 'default'.
uk: Коректні можливі аргументи: 'game', 'ruleset', 'script' або 'default'.

en: Reset all settings to the values at the game start.
uk: Скинути всі налаштування до значень початку гри.

en: No saved settings from the game start available.
uk: Нема збережених настройок з початку гри.

en: No game started...
uk: Нема початих ігор...

en: Reset all settings to ruleset values.
uk: Скинути всі настройки до значень з набору правил.

en: Failed to reset settings to ruleset values.
uk: Не зміг скинути налаштування до типових значень набору правил.

en: Reset all settings and rereading the server start script.
uk: Скидаю всі налаштування і перечитую скрипт запуску сервера.

en: Reset all settings to default values.
uk: Повернути всі налаштування до типових значень.

en: Settings re-initialized.
uk: Налаштування переініціалізовано.

en: Fall back to old syntax '%slua <script command>'.
uk: Відкочуююсь до старого синтаксису '%slua <script command>'.

en: No lua command or lua script file. See '%shelp lua'.
uk: Нема команди lua чи скрипта lua. Див. '%shelp lua'.

en: Freeciv script '%s' disallowed for security reasons.
uk: Freeciv-скрипт '%s' заборонений з міркувань безпеки.

en: No Freeciv script found by the name '%s'.
uk: Не знайдено скрипта Freeciv з назвою "%s".

en: Loading Freeciv script file '%s'.
uk: Завантажую файл скрипта Freeciv '%s'.

en: Cannot read Freeciv script '%s'.
uk: Не можу прочитати скрипт Freeciv '%s'.

en: Game not started - cannot delegate yet.
uk: Гра не почалась, ще не можна делегувати.

note: TRANS: do not translate the command 'delegate'.
en: Valid arguments for 'delegate' are: %s.
uk: Правильними аргументами для 'delegate' є: %s.

en: Command level '%s' or greater needed to modify others' delegations.
uk: Рівень команд '%s' чи вищий потрібен для зміни делегувань інших.

en: Please specify a player for whom delegation should be canceled.
uk: Прошу, вкажіть гравця для скасування передачі.

en: You can't switch players from the console.
uk: Не можна переключати гравців з консолі.

en: Please specify a player for whom the delegation should be shown.
uk: Прошу вказати гравця для якого показати делегування.

en: Please specify a player to take control of.
uk: Будь ласка вкажіть гравця для керування.

en: Please specify a user to whom control is to be delegated.
uk: Прошу, вкажіть гравця якому передати керування.

en: You do not control a player.
uk: Ви не керуєте гравцем.

en: Can't delegate control of '%s' belonging to %s while they are controlling another player.
uk: Не можу передати керування '%s', що належать %s, поки вони керують іншим гравцем.

en: Can't change delegation of '%s' while controlled by delegate %s.
uk: Не можу змінити передачу '%s', поки управляється делегатом %s.

en: You can't delegate control while you are controlling a delegated player yourself.
uk: Не можна делегувати керування, поки ви самі контролюєте делегованого гравця.

note: TRANS: don't translate 'delegate cancel'
en: %s already owns '%s', so cannot also be delegate. Use '%sdelegate cancel' to cancel an existing delegation.
uk: %s вже володіє '%s', тому також не може бути делегатом. Скористайтесь '%sdelegate cancel' для відміни поточного делегування.

note: TRANS: don't translate '/delegate cancel'
en: You can't delegate control to yourself. Use '/delegate cancel' to cancel an existing delegation.
uk: Ви не можете передати управління собі ж. Скористайтеся '/delegate cancel', щоб відмінити поточне делегування.

en: Control of player '%s' delegated to user %s.
uk: Управління гравцем '%s' передане користувачу %s.

en: No delegation defined for '%s'.
uk: Не визначена передача для '%s'.

en: Unexpected failure.
uk: Несподіваний збій.

en: Your delegated control of player '%s' was canceled.
uk: Ваша передача управління гравцем '%s' скасована.

en: Delegation of '%s' canceled.
uk: Передачу  %s скасовано.

note: TRANS: don't translate '/delegate restore'.
en: You are already controlling a delegated player. Use '/delegate restore' to relinquish control of your current player first.
uk: Ви вже керуєте делегованим гравцем. Вик. '/delegate restore', щоб спершу віддати управління поточним грацем.

note: TRANS: don't translate '/delegate cancel'.
en: Can't take player while you have delegated control yourself. Use '/delegate cancel' to cancel your own delegation first.
uk: Не можна взяти гравця поки ви передали управління. Скористайтесь '/delegate cancel', щоб спочатку відмінити власне делегування.

en: You already control '%s'.
uk: Ви вже управляєте %s.

en: Control of player '%s' has not been delegated to you.
uk: Вам не передавали керування гравцем '%s'.

en: Another user already controls player '%s'.
uk: інший користувач вже керує гравцем '%s'.

en: %s is now controlling player '%s'.
uk: %s тепер керує гравця '%s'.

en: You are not currently controlling a delegated player.
uk: Зараз ви не керуєте делегованим гравцем.

note: TRANS: "<user> is now connected to <player>" where <player> * can also be "global observer" or "nothing"
en: %s is now connected as %s.
uk: %s тепер з`єднався як %s.

en: %s (observer)
uk: %s (спостерігач)

en: global observer
uk: Глобальний спостерігач

en: Ambiguous 'mapimg' command.
uk: Неоднозначна команда 'mapimg'.

en: The valid arguments are: %s.
uk: Правильні аргументи: %s.

en: Missing argument for 'mapimg define'.
uk: Відсутній аргумент для 'mapimg define'.

en: Can't use definition: %s.
uk: Не можу взяти визначення: %s.

en: Defined as map image definition %d: '%s'.
uk: Визначено як властивість карти %d: '%s'.

en: Missing argument for 'mapimg delete'.
uk: Відсутній аргумент для 'mapimg delete'.

en: All map image definitions deleted.
uk: Всі визначення розміру карти стерті.

en: Couldn't delete definition: %s.
uk: Не зміг видалити визначення: %s.

en: Map image definition %d deleted.
uk: Стер Визначення розміру карти %d

en: Bad argument for 'mapimg delete': '%s'.
uk: Нездалий аргумент для 'mapimg delete': '%s'.

en: Couldn't show definition: %s.
uk: Не зміг показати визначення: %s

en: Bad argument for 'mapimg show': '%s'.
uk: Нездалий аргумент для 'mapimg show': '%s'.

en: Map color test images saved.
uk: Тестові зображення кольорів мапи збережено.

en: Missing argument for 'mapimg create'.
uk: Відсутній аргумент для 'mapimg create'.

en: Error saving map image %d: %s.
uk: Помилка зберігання карти %d: %s.

en: Bad argument for 'mapimg create': '%s'.
uk: Нездалий аргумент 'mapimg create': '%s'.

en: Freeciv database script deactivated at compile time.
uk: Скрипт бази даних Freeciv деактивований при збірці

en: Ambiguous fcdb command.
uk: Двозначна команда fcdb

en: Not enough human players ('minplayers' server setting has value %d); game will not start.
uk: Недостатньо гравців-людей (установка 'minplayers' дорівнює %d), гра не почнеться.

en: No players; game will not start.
uk: Немає гравців; гра не почнеться.

en: Not enough nations in the current nation set for all players; game will not start. (See 'nationset' setting.)
uk: Недостатньо націй для всіх гравців в поточному наборі; гра не почнеться. Див. установку 'nationset'

en: Not enough nations for all players; game will not start.
uk: Недостатньо націй для всіх гравців; гра не почнеться.

en: All players are ready; starting game.
uk: Всі гравці готові; починаю гру.

note: TRANS: given when /start is invoked during gameover.
en: Cannot start the game: the game is waiting for all clients to disconnect.
uk: Не можу почати гру: гра чекає, поки всі клієнти від'єднаються.

note: TRANS: given when /start is invoked while the game * is running.
en: Cannot start the game: it is already running.
uk: Не можу почати гру: вона вже йде.

en: Cutting connection %s.
uk: Обрубаю з'єднання %s.

en: connection cut
uk: обрив з'єднання

en: You may not kick yourself.
uk: Не можна викинути себе.

en: There must be at least %d unique connections to the server for this command to be valid.
uk: Має бути хоча б  %d унікальних з’єднань до сервера, для чинності цеї команди.

en: kicked
uk: викинули

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options. Commands, such as 'help', are used to interact with the server. Some commands take one or more arguments, separated by spaces. In many cases commands and command arguments may be abbreviated. Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options, use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
uk: Ласкаво просимо - це вступна допомога для сервера Freeciv.
    
    Два важливих серверних поняття  -  Команди та Опції.
    Команди, як-от 'help', служать для взаємодії з сервером.
    Деякі команди приймають один або більше аргументів, що розділені пробілом.
    В багатьох випадках команди та їх аргументи можна скоротити.
    Опції це установки що скеровують роботу сервера.
    
    Аби дізнатися як отримати більше допомоги по Командах та Опціях,
    скористайтеся 'help help'.
    
    Для нетерплячих, головні команди:
      show   -  глянути поточні опції
      set    -  встановити опцію
      start  -  почати гру після під'єднання гравців
      save   -  зберегти гру
      quit   -  вийти

note: TRANS: <untranslated name> - translated short help
en: Command: %s  -  %s
uk: Команда: %s  -  %s

note: TRANS: <untranslated name>
en: Command: %s
uk: Команда: %s

en: Synopsis:
uk: Вживання:

en: Level: %s
uk: Рівень: %s

en: The following server commands are available:
uk: Доступні такі команди сервера:

en: Possible matches: %s
uk: Ймовірні співпадіння: %s

en: Help argument '%s' is ambiguous.
uk: Аргумент допомоги '%s' двозначний.

en: No match for help argument '%s'.
uk: Нема співпадінь для аргумента допомоги '%s'.

en: List of connections to server:
uk: Список з'єднань з сервером:

en: <no connections>
uk: <нема з'єднань>

en: List of all delegations:
uk: Список всіх делегувань:

note: TRANS: last %s is either " (active)" or empty string
en: %s delegates control over player '%s' to user %s%s.
uk: %s передає контроль над гравцем '%s' користувачу %s%s.

note: TRANS: preserve leading space
en:  (active)
uk: активний

en: No delegations defined.
uk: Жодних делегувань не визначено

en: Your ignore list:
uk: Ваш список ігнорування:

en: List of players:
uk: Список гравців:

en: <no players>
uk: <нема гравців>

en: , user %s
uk: користувач %s,

en: , ready
uk: , готово

en: , not ready
uk: , не готове

en: , Dead
uk: , Мертвий

en: , difficulty level %s
uk: , рівень складності %s

en: , %d connection: | , %d connections:
uk[0]:  %d з'єднання:
uk[1]:  %d з'єднання:
uk[2]:  %d з'єднань:

en: %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
uk:   %s приєднався з %s (рівень доступу до команд %s), розмір буферу=%dКБ

note: TRANS: preserve leading space
en:  (observer mode)
uk:  (режим спостерігача)

en: List of scenarios available:
uk: Список доступних сценаріїв:

note: TRANS: don't translate text between ''
en: List of nation sets available for 'nationset' option:
uk: Перелік наборів націй доступниих для опції 'nationset':

note: TRANS: nation set description; %d refers to number of playable * nations in set
en:  %-10s  %s (%d playable) |  %-10s  %s (%d playable)
uk[0]: %-10s  %s (можна грати %d)
uk[1]: %-10s  %s (можна грати %d)
uk[2]: %-10s  %s (можна грати %d)

en: List of teams:
uk: Список команд:

note: TRANS: There will always be at least 2 players here.
en: %2d : '%s' : %d player : | %2d : '%s' : %d players :
uk[0]: %2d : '%s' : %d гравець :
uk[1]: %2d : '%s' : %d гравці :
uk[2]: %2d : '%s' : %d гравців :

en: No map image definitions.
uk: Нема визначення розміру карти

en: List of map image definitions:
uk: Список розмірів і визначень карти

en: List of player colors:
uk: Список кольорів для гравців:

en: %s (user %s): [%s]
uk: %s (користувач %s): [%s]

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
uk: Поганий аргумент списку: '%s'. Спробуйте '%shelp list'.

en: The %s have researched %s.
uk: %s вивчили %s.

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:%s acquired from %s!
uk: %s здобули від %s!

note: TRANS: Tech from source of an effect * (Great Library)
en: ?fromeffect:The %s have acquired %s from %s.
uk: %s здобули %s від %s.

en: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
uk: Відкриття %s робить ЗАСТАРІЛИМ %s у %s!

en: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
uk: Відкриття %s дозволяє форму правління %s. Можливо Ви почнете революцію.

en: Learned %s. Our scientists focus on %s; goal is %s.
uk: Відкрили %s. Наші вчені зосереджуються на %s; мета - %s.

en: Learned %s. Scientists do not know what to research next.
uk: Відкрили %s. Науковці не знають, що вивчати далі.

en: Learned %s. Scientists choose to research %s.
uk: Вивчили %s. Науковці вирішили вивчати %s.

en: Great scientists from all the world join your civilization: you learn %s immediately.
uk: Видатні вчені з усього світу приєдналися до Вас: Ви миттю вивчили %s.

en: %s acquire %s as a result of learning %s.
uk: %s отримав %s як наслідок вивчення %s.

en: Insufficient science output. We lost %s.
uk: Недостатній виробіток науки. Ми забули %s

en: The required technology for our government '%s' was lost. The citizens have started a revolution into '%s'.
uk: Наука потрбіна для нашого нового уряду '%s' забута. Громадяни почали революцію до '%s'

en: The required technology for our new government '%s' was lost. The citizens chose '%s' as new target government.
uk: Наука потрбіна для нашого нового уряду '%s' забута. Натомість громадяни вибрали устрій '%s'

en: %s can't build %s. The required technology was lost.
uk: %s не може робити %s. Необхідна наука втрачена.

en: Technology goal is %s.
uk: Наукова ціль %s.

en: You steal %s from the %s.
uk: Ви вкрали %s у %s.

en: The %s stole %s from you!
uk: %s вкрав у Вас %s!

en: The %s have stolen %s from the %s.
uk: %s вкрав %s з %s.

en: Too bad! You made a mistake transferring the tech %s and lost it.
uk: От халепа! Ви схибили передаючи науку %s і втратили її

en: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
uk: Невірний пакет, не можу модернізувати %s (поки що).

note: TRANS: "2 Musketeers upgraded to Riflemen for 100 gold." * Plurality is in gold (second %d), not units.
en: %d %s upgraded to %s for %d gold. | %d %s upgraded to %s for %d gold.
uk[0]: %d %s модернізовано для %s за %d гривню.
uk[1]: %d %s модернізовано для %s за %d гривні.
uk[2]: %d %s модернізовано для %s за %d гривень.

en: No units could be upgraded.
uk: Не має підрозділів для модернізації.

en: %s upgraded to %s for %d gold. | %s upgraded to %s for %d gold.
uk[0]: %s модернізовано до %s за %d гривню.
uk[1]: %s модернізовано до %s за %d гривні.
uk[2]: %s модернізовано до %s за %d гривень.

note: TRANS: You can only have one Leader.
en: You can only have one %s.
uk: Можна мати єдиного %s

note: TRANS: <unit> ... <unit>
en: Your %s succeeded in capturing the %s %s.
uk: Ваш %s вдало захопив %s %s.

note: TRANS: <unit> ... <Poles>
en: Your %s was captured by the %s.
uk: Вашого %s захопили %s.

en: You must declare war on %s first.  Try using the Nations report (F3).
uk: Спершу проголосіть війну %s.  Скористайтесь Звітом Націй (F3).

note: TRANS: <tile-terrain>.
en: Can't build a city on %s.
uk: Не можу будувати місто в %s.

note: TRANS: <unit> ... <tile-terrain>.
en: %s can't build a city on %s.
uk: %s не можна будувати місто на %s.

en: Can't place a city there because another city is too close.
uk: Тут не можна заснувати місто, бо інше місто надто близько.

note: TRANS: %s is list of units separated by "or".
en: Only %s can build a city.
uk: Лише %s може будувати міста.

en: Can't build a city.
uk: Не можу будувати місто.

note: TRANS: %s is list of units separated by "or".
en: Only %s can add to a city.
uk: Лише %s може додавати до міста.

en: Can't add to a city.
uk: Не можу додати до міста.

en: %s unit has no moves left to add to %s.
uk: Підрозділ %s не має рухів аби додати до %s.

en: %s unit has no moves left to build city.
uk: підрозділ %s не має ходів аби будувати місто.

note: TRANS: <city> is owned by <nation>, cannot add <unit>.
en: %s is owned by %s, cannot add %s.
uk: %s є власністю %s, не можна додати %s.

en: %s is too big to add %s.
uk: %s завеликий аби додати %s.

en: %s needs an improvement to grow, so you cannot add %s.
uk: %s потребує будівлю для росту, тож Ви не можете додати %s.

en: Can't add %s to %s.
uk: Не можу додати %s до %s.

en: %s added to aid %s in growing.
uk: %s додав аби помогти %s рости.

en: Your %s was shot down by SDI defenses, what a waste.
uk: Ваш %s збили системою захисту СОІ, шкода.

en: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
uk: Ядерний удар по %s було нейтралізовано завдяки Вашому СОІ.

en: This type of troops cannot take over a city.
uk: Цей тип військ нездатний захопити місто.

note: TRANS: %s is a list of units separated by "or".
en: Only %s can conquer from a non-native tile.
uk: Лише %s може захоплювати з нерідного поля

en: Cannot conquer from a non-native tile.
uk: Не можу завоювати з нерідного поля

en: Cannot attack unless you declare war first.
uk: Не можна напасти, доки Ви не проголосите війну.

en: %s can only move into your own zone of control.
uk: %s можуть заходити тільки у вашу власну зону контролю.

en: %s cannot move that far from the coast line.
uk: %s не може рухатися так далеко від берега.

en: Cannot invade unless you break peace with %s first.
uk: Не можна вторгатися, доки Ви не проголосите %s війну.

en: %s cannot disembark outside of a city or a native base for %s.
uk: %s не може висадитись поза містом чи рідною базою для %s

en: This unit has no moves left.
uk: Рухи цього загону скінчились.

en: This unit is being transported, and so cannot bombard.
uk: Цей підрозділ перевозять, тому він не може бомбити.

en: %s is not an attack unit.
uk: %s не є нападним загоном.

en: You can't attack there since there's an unreachable unit.
uk: Ви не можете напасти туди, бо там недосяжний загін

en: %s can't launch attack from %s.
uk: %s не можуть нападати з %s.

en: %s can't attack to %s.
uk: %s не може напасти на %s.

en: A transported unit is not allied to all units or city on target tile.
uk: Траспортований підрозділ не є союзним до всіх підрозділів чи міста на полі призначення.

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route because it has no home city.
uk: На жаль, Ваш %s не може встановити торговий шлях, бо він не має рідного міста

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route between %s and %s.
uk: На жаль, Ваш %s не може встановити торговий шлях між %s і %s

en: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
uk: Вибачте, Ваш %s не може заснувати тут торговий шлях!

en:       The city of %s already has %d better trade route! |       The city of %s already has %d better trade routes!
uk[0]:       Місто %s вже має %d кращий торговий шлях!
uk[1]:       Місто %s вже має %d кращі торгових шляхи!
uk[2]:       Місто %s вже має %d кращих торгових шляхів!

en: New trade route established from %s to %s.
uk: Новий торговий шлях встановили з %s до %s.

en: The %s established a trade route between their city %s and %s.
uk: %s встановив торговий шлях між їхнім містом %s і %s.

en: %s was upgraded for free to %s.
uk: %s задурно модернізували до %s.

en: Your %s has run out of hit points because it was not supported by a city.
uk: Ваш підрозділ %s втратив всі очки здоров'я, бо не мав підтримки від міста.

en: Your %s has run out of hit points.
uk: Ваш підрозділ %s втратив усе здоров'я.

en: Your %s has returned to refuel.
uk: Ваш %s повернувся для дозаправки.

en: Your %s has run out of fuel.
uk: Вашому %s не вистачило палива.

note: TRANS: Your <unit> became ... rank of <veteran level>.
en: Your %s became more experienced and achieved the rank of %s.
uk: Ваш %s набрався досвіду і здобув звання %s.

en: %s converted to %s.
uk: %s перетворено на %s.

en: %s cannot be converted.
uk: %s не можна перетворити.

en: Orders for %s aborted because activity is no longer available.
uk: %s перервав виконання наказу бо діяльність більше неможлива.

en: Teleported your %s to %s.
uk: Телепортнули Ваш %s до %s.

note: TRANS: A unit is moved to resolve stack conflicts.
en: Moved your %s.
uk: Ваш загін %s був переміщений.

note: TRANS: A unit is disbanded to resolve stack conflicts.
en: Disbanded your %s.
uk: Розпустив Ваш %s.

en: Unable to defend %s, %s has lost the game.
uk: Не здатний захистити %s, %s програв гру.

en: Losing %s meant losing the game! Be more careful next time!
uk: Втрата %s означає програш гри! Будьте більш пильним наступного разу!

en: %s lost when %s was lost.
uk: Втратили %s після втрати %s.

en: %s escaped the destruction of %s, and fled to %s.
uk: Ваш підрозділ %s уникнув знищення в %s та втік до %s.

en: Barbarian leader captured; %d gold ransom paid. | Barbarian leader captured; %d gold ransom paid.
uk[0]: Захопили Ватажка дикунів; отримали %d гривню викупу.
uk[1]: Захопили Ватажка дикунів; отримали %d гривні викупу.
uk[2]: Захопили Ватажка дикунів; отримали %d гривень викупу.

note: TRANS: "... Cannon ... the Polish Destroyer ...."
en: Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other unit)! | Your attacking %s succeeded against the %s %s (and %d other units)!
uk[0]: Ваша атака %s на %s %s (та ще %d підрозділу) вдалася!
uk[1]: Ваша атака %s на %s %s (та ще %d підрозділів) вдалася!
uk[2]: Ваша атака %s на %s %s (та ще %d підрозділів) вдалася!

note: TRANS: "Cannon ... the Polish Destroyer."
en: %s lost to an attack by the %s %s.
uk: %s загинув від нападу %s %s.

note: TRANS: "Cannon lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers."
en: %s lost when the %s %s attacked the %s %s.
uk: %s загинув, коли %s %s атакував %s %s.

note: TRANS: "Musketeers (and Cannon) lost to an * attack from the Polish Destroyer."
en: %s (and %s) lost to an attack from the %s %s.
uk: %s (і %s) загинув через атаку від %s %s.

note: TRANS: "Musketeers and 3 other units lost to * an attack from the Polish Destroyer." * (only happens with at least 2 other units)
en: %s and %d other unit lost to an attack from the %s %s. | %s and %d other units lost to an attack from the %s %s.
uk[0]: %s і %d інший загін загинув від нападу %s %s.
uk[1]: %s і %d інші загони втрачено від нападу %s %s.
uk[2]: %s і %d іншиз загонів втрачено у від нападу %s %s.

note: TRANS: "2 units lost when the Polish Destroyer * attacked the German Musketeers." * (only happens with at least 2 other units)
en: %d unit lost when the %s %s attacked the %s %s. | %d units lost when the %s %s attacked the %s %s.
uk[0]: %d загін загинув коли %s %s напав на %s %s
uk[1]: %d загони загинули коли: %s %s напали на %s %s
uk[2]: %d загонів загинули коли: %s %s напали на %s %s

en: Your %s was nuked by %s.
uk: Ваш %s атаковано атомною бомбою %s.

en: yourself
uk: власноруч

en: The %s %s was nuked.
uk: Ядерний удар по %s %s.

en: %s was nuked by %s.
uk: %s зазнали ядерного удару від %s.

en: You nuked %s.
uk: Ви здійснили ядерний удар по %s.

en: The %s detonated a nuke!
uk: %s підірвали атомну бомбу!

note: TRANS: Airlift failure message. * "Paris has no capacity to transport Warriors."
en: %s has no capacity to transport %s.
uk: %s не має місця, щоб перевезти %s

note: TRANS: Airlift failure message. * "Warriors cannot be transported to Paris."
en: %s cannot be transported to %s.
uk: %s не можна перевезти до %s.

en: %s transported successfully.
uk: Вдало перевіз %s.

en: This unit type can not be paradropped.
uk: Цей підрозділ не можна парашутувати.

en: You cannot paradrop a unit that is transporting other units.
uk: Не можна парашутувати підрозділ, який перевозить інші підрозділи.

en: The destination location is not known.
uk: Розміщення пункту призначення невідоме.

en: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
uk: Відстань до цілі (%i) більша ніж дальність підрозділу (%i).

en: This unit cannot paradrop into %s.
uk: Цей підрозділ не може парашутуватися в %s.

en: Your %s paradropped into the %s and was lost.
uk: Ваші %s парашутувалися в %s та були втрачені.

en: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
uk: Ваших %s вбито ворогами у точці парашутування.

en: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
uk: Ваш проліт перелякав тубільців; вони розбіглися нажахані.

en: Orders for %s aborted after enemy movement was spotted.
uk: Накази для %s скасовані бо виявив пересування ворога.

en: Orders for %s aborted as there are units nearby.
uk: Накази для %s скасовані через присутність підрозділів поблизу.

en: Orders for %s aborted because building of city failed.
uk: Накази для %s скасовані, оскільки будівництво міста зазнало невдачі.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid activity.
uk: %s перервав виконання наказу через неможливість дій по його виконанню.

en: Orders for %s aborted since they give an invalid location.
uk: %s перервав виконання наказу бо він веде в неправильне місце.

en: Orders for %s aborted as there are units in the way.
uk: Накази для %s скасовано через наявність підрозділів на шляху.

en: Orders for %s aborted because of failed move.
uk: %s перервав виконання наказу бо не може рухатися.

en: Attempt to change homecity for %s failed.
uk: Спроба змінити дім для %s зазнала невдачі.

en: Attempt to establish trade route for %s failed.
uk: Спроба встановити торговий шлях для %s невдалась.

en: Attempt to build wonder for %s failed.
uk: Спроба збудувати чудо для %s невдалась.

en: Your %s has invalid orders.
uk: У вашого %s невірні накази.

en: Your unit may not act for another %s this turn. See /help unitwaittime.
uk: Ваш загін не може діяти ще %s цього ходу. Див. /help unitwaittime.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" is ..."
en: %s %d "%s" is passed %d to %d with %d abstentions and %d who did not vote.
uk: %s %d Голосування "%s" пройшло %d на %d, %d утрималось і %d не голосували.

note: TRANS: "[Vote|Teamvote] 3 \"proposed change\" failed ..."
en: %s %d "%s" failed with %d against, %d for, %d abstentions and %d who did not vote.
uk: %s %d Голосування "%s" не пройшло, із %d проти, %d за, %d утрималось, і %d не голосували.

en: %s %d: %s voted yes.
uk: %s %d: %s проголосували за.

en: %s %d: %s voted no.
uk: %s %d: %s проголосували проти.

en: %s %d: %s chose to abstain.
uk: %s %d: %s вирішили утриматися.

note: TRANS: Describing a new vote that can only pass * if there are no dissenting votes.
en: %s (needs %0.0f%% and no dissent).
uk: %s (треба %0.0f%% і жодних проти).

note: TRANS: Describing a new vote that can pass only if the * given percentage of players votes 'yes'.
en: %s (needs %0.0f%% in favor).
uk: %s (треба %0.0f%% за).

note: TRANS: "or"-separated string list with 2 items.
en: ?or-list:%s or %s
uk: ?or-list:%s або %s

note: TRANS: end of an "or"-separated string list with more than two * items.
en: ?or-list:, or %s
uk: ?or-list:, або %s

note: TRANS: "and"-separated string list with 2 items.
en: ?and-list:%s and %s
uk: ?and-list:%s та %s

note: TRANS: end of an "and"-separated string list with more than two * items.
en: ?and-list:, and %s
uk: ?and-list:, та %s

en: Empty argument for "%s".
uk: Пустий аргумент для "%s".

en: Missing argument for "%s".
uk: Відсутній аргумент для '%s'.

en: You are running Freeciv without using iconv. Unless
    you are using the UTF-8 character set, some characters
    may not be displayed properly. You can download iconv
    at http://gnu.org/.
uk: Ви використовуєте Freeciv без iconv. Якщо ви використовуєте
    не набір символів UTF-8, деякі символи можуть відображатися
    некоректно. Ви можете скачати iconv за адресою http://gnu.org/.

note: TRANS: "Could not convert text from <encoding a> to <encoding b>:" *        <externally translated error string>."
en: Could not convert text from %s to %s: %s.
uk: Не вдалося конвертувати текст з %s до %s: %s.

en: End-of-file not in line of its own
uk: Символ кінець-файлу не в своїй стрічці

en: Bad log level "%s".
uk: Невірній рівень журналу "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
uk: Невірній рівень журналу %d у "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
uk: Freeciv треба зібрати з прапорцем DEBUG для використання рівня відладки %d.

en: Badly formed log level argument "%s".
uk: Невірно сформовано аргумент рівня журналу "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
uk: Пусте ім'я файлу в аргументі рівня журналу "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use advanced log levels based on files.
uk: Freeciv треба збирати з прапорцем DEBUG для використання просунутих рівнів відладки заснованої на файлах.

en: Couldn't open logfile: %s for appending "%s".
uk: Не зміг відкрити файл журналу: %s для дописування "%s".

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
uk[0]: останнє повідомлення повторено %d раз
uk[1]: останнє повідомлення повторено %d рази
uk[2]: останнє повідомлення повторено %d разів

note: TRANS: preserve leading space
en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
uk[0]:  (всього %d повторення)
uk[1]:  (всього %d повторення)
uk[2]:  (всього %d повторень)

note: TRANS: first %s is URL, second is Curl error message * (not in Freeciv translation domain)
en: Failed to fetch %s: %s
uk: Не зміг витягти %s: %s

en: Could not open %s for writing
uk: Не можу відкрити %s на запис.

note: TRANS: <FREECIV_DATA_PATH> configuration error TRANS: <FREECIV_SAVE_PATH> configuration error TRANS: <FREECIV_SCENARIO_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; trying "%s" instead.
uk: Змінна "%s" задана пустою; натомість спробую "%s"

note: TRANS: <FREECIV_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" data directories instead.
uk: Змінна "%s" задана пустою; на заміну беру стандартні каталоги даних "%s"

note: TRANS: <FREECIV_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" save directories instead.
uk: Змінна "%s" задана, але пуста; беру стандартні директорії збереження "%s"

note: TRANS: <FREECIV_PATH> configuration error
en: "%s" is set but empty; using default "%s" scenario directories instead.
uk: Змінна "%s" задана пустою; беру стандартні директорії сценарію  "%s".

note: TRANS: "...: <externally translated error string>."
en: Could not read data directory %s: %s.
uk: Не можу прочитати каталог данних %s: %s.

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
uk: %s: Критична помилка: Ви пробуєте запустити мене суперкористувачем!

en: Use a non-privileged account instead.
uk: Використайте звичайного користувача.

en: exact match
uk: точне співпадіння

en: only match
uk: єдине співпадіння

en: ambiguous
uk: двозначно

en: empty
uk: пусто

en: too long
uk: задовге

en: non-match
uk: не співпадає

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні
uk[2]: днів

en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: години
uk[2]: годин

en: minute | minutes
uk[0]: хвилина
uk[1]: хвилини
uk[2]: хвилин

en: second | seconds
uk[0]: секунда
uk[1]: секунди
uk[2]: секунд

en: error %ld (failed FormatMessage)
uk: помилка %ld (невдале FormatMessage)

en: error %d (compiled without strerror)
uk: помилка %d (зібрано без strerror)
