gbrainy master - en to da translation catalogue (1092 entries)

en: Clock rotation
da: Urrotation

en: Every hour rotates 360 degrees.
da: Hver time roterer den 360 grader.

en: Brothers and sisters
da: Søskende

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
da: Ud af [people] folk, har [brothers] brødre, [sisters] har søstre og [both] har begge dele. Hvor mange folk har hverken brødre eller søstre?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
da: Det beregnes ved at tage det samlede antal folk minus [brothers_only] som kun har brødre, minus [sisters_only] som kun har søstre, og minus [both] som har søstre og brødre.

en: Age
da: Alder

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
da: Johns søns alder er i dag halvdelen af Johns alder minus [difference], det vil sige, ([father] / 2) - [difference].

en: Password
da: Adgangskode

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
da: Hvert ciffer har 10 muligheder. Det totale antal muligheder er 10 opløftet i [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
da: Hvert ciffer har 8 muligheder. Det totale antal muligheder er 8 opløftet i [digits].

en: Tennis game
da: Tenniskamp

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
da: Hvert spil er en uafhængig begivenhed med 2 mulige resultater. Det totale antal muligheder er 2 opløftet til [games]. potens.

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
da: I hver kamp elimineres 1 spiller. Resultatet er derfor det samlede antal spillere minus en.

en: Bank interest
da: Bankrente

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
da: Rentes rente betales af det oprindelige beløb (hovedstolen) og af den tidligere tilskrevne rente.

en: Simple equations
da: Simple ligninger

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
da: Hvilket tal plus [num_a] giver [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
da: Det er resultatet af udregningen [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
da: Hvilket tal minus [num_a] giver [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
da: Det er resultatet af udregningen [num_b] + [num_a].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
da: Hvilket tal ganget med [num_a] giver [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
da: Det er resultatet af udregningen [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
da: Hvilket tal divideret med [num_a] giver [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
da: Det er resultatet af udregningen [num_b] * [num_a].

en: Boxes
da: Bokse

en: Container
da: Beholder

en: Box
da: Boks

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
da: Hvor mange bokse der måler 1 x 1 x 0,5 kan være i en beholder der måler 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
da: Du kan indpasse 6 * 5 * [z] * 2 bokse.

en: Palindromic years
da: Palindromiske år

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
da: [year_start] er et palindromisk år ligesom [year_end] er det, et interval på 11 år. Hvad er de næste to sammenhængende palindromiske år efter [year_end] med samme interval? Svar med to tal (f.eks.: [year_start] og [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
da: Et talpalindrom forbliver det samme, når de enkelte cifre vendes om (for eksempel: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
da: [rslt_a] og [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
da: Fra år 1000 til år 10000 forekommer palindromiske år normalt med 110 års intervaller undtaget slutningen af hvert årtusinde, hvor de forekommer med 11 års interval.

en: Dartboard
da: Dartskive

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
da: Hvor på dartskiven nedenfor skal du ramme med dartpilene for at indtjene 120 point med 5 kast? Svar med en liste af tal (f.eks.: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
da: Kun 3 af de 4 tal på dartbrættet bruges til at indtjene 120 point.

en: Horse race
da: Hestevæddeløb

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
da[0]: Ved et hestevæddeløb er der mennesker og heste. Du kan tælle [eyes] øjne og [legs] ben. Hvor mange heste er til stede?
da[1]: Ved et hestevæddeløb er der mennesker og heste. Du kan tælle [eyes] øjne og [legs] ben. Hvor mange heste er til stede?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
da: Hver person har to ben og hver hest fire (2 * [men] + 4 * [horses]). Hver person og hver hest har også to øjne (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
da: Vægtstang

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
da: Hvor meget vægt er krævet på punktet vist ved spørgsmålstegnet for at få vægtstangen til at balancere?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
da: Tænk over sætningen som Arkimedes formulerede: Giv mig en vægtstang der er lang nok og et sted at stå, og jeg kan flytte jorden.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
da: En vægtstang er i ligevægt, når de placerede objekter på den er på afstande, som er omvendt proportionale med deres vægt.

en: Multiple number
da: Multipler

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
da: Hvilke to tal på listen nedenfor er både multipler af [num_x] og [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
da: Et multiplum er et tal som kan deles med et andet tal uden nogen rest. For eksempel er 10, 15 og 25 multipler af 5.

en: Choose one of the following:
da: Vælg en af de følgende:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
da: [option_prefix] [option_a] og [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
da: [option_prefix] [option_a] og [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
da: [option_prefix] [option_b] og [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
da: [option_prefix] [option_c] og [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
da: [option_a] og [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
da: [option_a] og [option_b] er begge multipler af [num_x] og [num_y].

en: Cars in town
da: Biler i byen

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
da: I en lille by har [all_cars]% af indbyggerne en bil og [males_cars]% har en bil og er mænd. Hvilken procentdel af den samlede befolkning er kvinder og har en bil? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
da: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) af indbyggerne er kvinder og har en bil.

en: Compare variables
da: Sammenlign variabler

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
da: Hvis p &lt; x &lt; q og r &lt; y &lt; s og du ved at x &lt; y er sand, hvilken af de følgende svarmuligheder er så korrekt? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
da: Hvis x &lt; y, så er p &lt; x &lt; y &lt; s så s &gt; p er sand.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
da: Hvis p &lt; x &lt; q og r &lt; y &lt; s og du ved at x &gt; y er sand, hvilken af de følgende svarmuligheder er så korrekt? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
da: Hvis x &gt; y, så er r &lt; y &lt; x &lt; q, så r &lt; q er sand.

en: Odd number
da: Ulige tal

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
da: Givet to heltal x og y, hvor x er lige og y ulige, hvilket af de følgende udtryk giver så altid et ulige resultat? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
da: Multiplikation af to lige tal giver altid et lige tal, så x multipliceret med 2 er lige. Summering af et ulige tal (y) til det tal giver altid et ulige tal.

en: Warehouse
da: Lager

en: Two trucks
da: To lastbiler

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
da[0]: Du har to lastbiler som har en samlet vægt på [add] enhed. Hvis den letteste lastbil vejer 15 enheder mindre end halvdelen af den tungeste lastbil, hvad er så vægten på den letteste lastbil? [option_answers]
da[1]: Du har to lastbiler som har en samlet vægt på [add] enheder. Hvis den letteste lastbil vejer 15 enheder mindre end halvdelen af den tungeste lastbil, hvad er så vægten på den letteste lastbil? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
da: Den tungeste lastbil vejer [heavier] og letteste vejer [lighter].

en: Family relations
da: Familierelationer

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
da: Johns fars søsters svigersøster er også? Gå ud fra at John ikke har nogen familiemedlemmer, som ikke er blevet nævnt. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
da: [option_prefix] Hans mor

en: [option_prefix] Has no relation
da: [option_prefix] Har ingen relation

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
da: [option_prefix] Hans kusine

en: [option_prefix] His son-in-law
da: [option_prefix] Hans svigersøn

en: His mother
da: Hans mor

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
da: Søsterens svigersøster er Johns fars kone, det vil sige, Johns mor.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
da: Johns mors brors svigerbror er også? Gå ud fra at John ikke har nogen familiemedlemmer, som ikke er blevet nævnt. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
da: [option_prefix] Hans far

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
da: [option_prefix] Hans fætter

en: His father
da: Hans far

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
da: Brorens svigerbror er Johns mors mand, det vil sige Johns far.

en: Third number
da: Tredje tal

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
da: Gennemsnittet af tre tal er [three]. Gennemsnittet af to af disse tal er [two]. Hvad er det tredje tal? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
da: Det er resultatet af udregningen: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
da: En pige sagde engang: For to dage siden var jeg 18 år gammel. Næste år vil jeg være 21 år gammel. Kan det være sandt? [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
da: [option_prefix] Ja

en: [option_prefix] No
da: [option_prefix] Nej

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
da: Hun var født den 31. december og sagde det 1. januar.

en: Direction
da: Retning

en: I go south on an evening when the sun shines. To which side of me will my shadow fall? [option_answers]
da: Jeg går sydpå på en aften, hvor solen skinner. Til hvilken side af mig vil min skygge falde? [option_answers]

en: [option_prefix] To my left
da: [option_prefix] Til venstre

en: [option_prefix] To my right
da: [option_prefix] Til højre

en: [option_prefix] Behind me
da: [option_prefix] Bag mig

en: [option_prefix] In front of me
da: [option_prefix] Foran mig

en: If I go south then east is to my left and in the evening the shadow falls east.
da: Hvis jeg går sydpå, så er øst til min venstre side, og om aftenen falder skyggen mod øst.

en: Two men
da: To mænd

note: Translators: Adapt 'feet' to the right unit of length for your locale.
en: Two men starting at the same point walk in opposite directions for [dist_a] feet. Both turn left and walk another [dist_b] feet. What is the distance between them? [option_answers]
da: To mænd starter samme sted og går [dist_a] meter i modsat retning. Begge drejer til venstre og går endnu [dist_b] meter. Hvad er afstanden mellem dem? [option_answers]

en: Using the Pythagorean theorem, the solution is 2 by the square root of ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).
da: Ved hjælp af Pythagoras ligning er løsningen 2 gange kvadratroden af ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels
da: gbrainy er et spil til at træne hukommelsen samt artimetiske og logiske evner via mange slags øvelser i forskellige sværhedsgrader

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels.
da: gbrainy er et spil til at træne hukommelsen samt artimetiske og logiske evner via mange slags øvelser i forskellige sværhedsgrader.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
da: Der skulle gerne være noget for alle aldre og formål: Børn hvis forældre ønsker, at de skal udvikle deres evner, voksne som ønsker at holde deres hjerne i gang eller bare ønsker lidt sjov, ældre som måske skal lave nogle hukommelsesøvelser etc.

en: Game
da: Spil

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
da: Spil der udfordrer dine logiske og sproglige evner samt dine regne- og hukommelsesevner

en: game;logic;memory;teaser;brain;verbal;calculation;
da: spil;logik;hukommelse;drilleopgave;hjerne;verbal;sproglig;beregning

en: Classic
da: Klassisk

en: Notebook
da: Bærbar

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
da: Hvilken af de følgende sportsgrene skiller sig ud fra de andre?

en: Think of the items used in the game.
da: Tænk på tingene som bruges i sporten.

en: Cycling
da: Cykling

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
da: Det er den eneste, som ikke bruger en bold i sporten.

en: A terrier is to a dog like a?
da: En terrier er for en hund som en?

en: Chicken / Parrot
da: Kylling / papegøje

en: Pony / Horse
da: Pony / hest

en: Ant / Vertebrate
da: Myre / Hvirveldyr

en: Dog / Cat
da: Hund / kat

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
da: Hund og hest er arter, og terrier og pony er racer.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
da: Ordet 'taksidermist' bruges til at definere en person som?

en: Works with dead animals
da: Arbejder med døde dyr

en: Specializes in skin diseases
da: Er specialist i hudsygdomme

en: Suffers a skin disease
da: Har en hudsygdom

en: Works with leather
da: Arbejder med læder

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
da: En bilmotor som er dårligt designet og mangler sofistikation er?

en: Simplistic
da: Primitiv

en: Erroneous
da: Fejlbehæftet

en: Broken
da: I stykker

en: Unorthodox
da: Uortodoks

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
da: <ignore>

en: Condemn
da: Fordømme

en: Hide
da: Skjule

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
da: Sløre

en: Ignore
da: Ignorere

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
da: En kunstner hvis kunst har defineret stilen på en genre er?

en: Pioneer
da: Pioner

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
da: Boheme

en: Misunderstood
da: Misforstået

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
da: Hvilket af de følgende ord forklarer en 'ostrakiseret' person bedst?

en: Person expelled from society
da: Person udstødt af samfundet

en: Loner
da: Enspænder

en: Connoisseur
da: Kunstkender

en: Conspirator
da: Konspirator

en: Which of the following words means fear of people?
da: Hvilket af de følgende ord betyder frygt for mennesker?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
da: Antropofobi

en: Hypochondria
da: Hypokondri

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
da: Anthofobi

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
da: Akrofobi

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
da: En person som har en overdreven opmærksomhed på sit helbred har?

en: Agoraphobia
da: Agorafobi

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
da: Hvilket af de følgende ord skiller sig ud fra de andre?

en: Bassoon
da: Fagot

en: Flute
da: Fløjte

en: Oboe
da: Obo

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
da: Det er den eneste, som ikke er et træblæseinstrument.

en: What is a 'halberd'?
da: Hvad er en 'hellebard'?

en: Weapon
da: Et våben

en: Flower
da: En blomst

en: Fish
da: En fisk

en: Sport
da: En sport

en: Portico
da: Porticus

en: Column
da: Søjle

en: Attic
da: Loftskammer

en: It is the only one that is not related to architecture.
da: Det er den eneste, som ikke har forbindelse til arkitektur.

en: Hectogram
da: Hektogram

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
da: Det er den eneste enhed, som ikke tilhører metersystemet.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
da: Appelsin

en: Apple
da: Æble

en: Grape
da: Drue

en: Potato
da: Kartoffel

en: It is the only one that is not a fruit.
da: Det er den eneste, som ikke er en frugt.

en: Turtle
da: Skildpadde

en: Crocodile
da: Krokodille

en: Lizard
da: Firben

en: Frog
da: Frø

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
da: Det er den eneste, som ikke er et krybdyr og samtidig også mangler hale.

en: Hyena
da: Hyæne

en: Wolf
da: Ulv

en: Deer
da: Rensdyr

en: It is the only one that is not a carnivore.
da: Det er den eneste, som ikke er et rovdyr.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde 'hedonisme'?

en: Pleasure
da: Nydelse

en: Pain
da: Smerte

en: Collectivism
da: Kollektivisme

en: Abstinence
da: Afholdenhed

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
da: Det etiske doktrin som siger, at kun det som er rart er reelt godt.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde 'askese'?

en: Positivism
da: Positivisme

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
da: Ideen om streng selvdisciplin for at opnå en højere eller spirituel ide.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde 'oxymoron'?

en: Contradictory
da: Modstridende

en: Synonym
da: Synonymt

en: Related
da: Beslægtet

en: Ironic
da: Ironisk

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
da: En talemåde som kombinerer modstridende forhold.

en: Lentils
da: Linser

en: Wheat
da: Hvede

en: Corn
da: Majs

en: Rice
da: Ris

en: It is the only one that is not a cereal.
da: Det er den eneste, som ikke er en kornart.

en: Onion
da: Løg

en: Lychee
da: Litchi

en: Olive
da: Oliven

en: Carbon
da: Kulstof

en: Sodium
da: Natrium

en: Zinc
da: Zink

en: It is the only one that is not a metal.
da: Det er den eneste, som ikke er et metal.

en: Cardiology
da: Kardiologi

en: Hematology
da: Hæmatologi

en: Psychiatry
da: Psykiatri

en: Paleontology
da: Palæontologi

en: It is the only one that is not a medical specialty.
da: Det er den eneste, som ikke er en medicinsk specialisering.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde 'negligence'?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
da: Skødesløs

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
da: Venlig

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
da: Høflig

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
da: Vred

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
da: Dette er manglende omsorg i forhold til hvad der med rette eller rimelighed kunne forventes.

en: Regular
da: Regulær

en: Occasional
da: Lejlighedsvis

en: Exceptional
da: Undtagelsesvis

en: Rare
da: Sjælden

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
da: De andre ord har bibetydningen af at de ikke sker ofte.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde 'perpleks'?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
da: Forvirrende

en: Interesting
da: Interessant

en: Ordinary
da: Ordinær

en: Trivial
da: Triviel

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde 'ulykkelig'?

en: Sad
da: Bedrøvet

en: Unpleasant
da: Ubehagelig

en: Tears
da: Tårer

en: Incredible
da: Utrolig

en: Famous
da: Berømt

en: Acclaimed
da: Rost

en: Celebrated
da: Fejret

en: The other words have the meaning of distinguished.
da: De andre ord har betydningen af at være anset.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde 'specifik'?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
da: Særlig

en: Obvious
da: Indlysende

en: Generic
da: Generisk

en: Plate
da: Tallerken

note: Translator: As a noun
en: Bottle
da: Flaske

en: Amphora
da: Amfora

en: Bowl
da: Skål

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
da: Det er den eneste, som ikke bruges til at lagre væsker med.

en: Walnut
da: Valnød

en: Chestnut
da: Kastanje

en: It is the only one that is not a nut.
da: Det er den eneste, som ikke er en nød.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde »anerkendelse«?

en: Applause
da: Bifald

en: Commendation
da: Ros

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
da: Hidkalde

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde »sorg«?

en: Fraud
da: Svig

en: Risk
da: Risiko

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
da: Hvilket af de følgende ord er tættest på at betyde »flegmatisk«?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
da: Rolig

en: Authentic
da: Autentisk

en: Clever
da: Begavet

en: Tense
da: Anspændt

en: Concert
da: Koncert

en: Proverb
da: Ordsprog

en: It is the only one that is not related to literature.
da: Det er den eneste, som ikke har forbindelse til litteratur.

en: Curve
da: Kurve

en: Cathetus
da: Katete

en: Hypotenuse
da: Hypotenusen

en: Trigonometry
da: Triogonometri

en: It is the only one that is not related with triangles.
da: Det er den eneste, som ikke har forbindelse til trekanter.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
da: Halskæde

en: Candelabra
da: Kandelaber

en: Lantern
da: Lanterne

en: Lamp
da: Lampe

en: It is the only one that does not produce light.
da: Det er den eneste, som ikke fremstiller lys.

note: Translator: As a noun
en: Shield
da: Skjold

en: Helmet
da: Hjelm

note: Translator: As a noun
en: Armor
da: Rustning

en: Crossbow
da: Armbrøst

en: It is the only one that is not used for protection.
da: Det er den eneste, som ikke bruges til beskyttelse.

en: Monolith
da: Monolit

en: Granite
da: Granit

en: Rock
da: Klippe

note: Translator: As a noun
en: Tree
da: Træ

en: It is the only one that is not related to rocks.
da: Det er den eneste, som ikke har forbindelse til stenarter.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
da: Gulerod

en: Beet
da: Rødbede

en: Radish
da: Radise

en: Tomato
da: Tomat

en: It is the only one that does not have roots.
da: Det er den eneste, som ikke har rødder.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
da: Orgel

en: Piano
da: Klaver

en: Accordion
da: Harmonika

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
da: Det er det eneste instrument, som ikke har tangenter.

en: Cow
da: Ko

en: Dog
da: Hund

en: Snake
da: Slange

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
da: Det er den eneste dyr, som ikke har ben og ikke er et pattedyr.

en: Heptagon
da: Syvkant

en: Triangle
da: Trekant

en: Pentagon
da: Femkant

en: Cube
da: Terning

en: It is the only one that is a three-dimensional solid object.
da: Det er den eneste, som er et tredimensionalt fast objekt.

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'intrinsic'?
da: Hvilket af følgende ord er tættest på betydningen af “iboende”?

en: Inherent
da: Indre

en: External
da: Ekstern

en: Precursory
da: Forudgående

en: Ambiguous
da: Tvetydig

en: Intrinsic means belonging to a thing by its very nature.
da: Iboende betyder, at det er en fast egenskab ved nogen eller noget.

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Square
da: Firkant

en: Rhombus
da: Rombe

en: Triangle is the only one that does not have four sides.
da: Trekanten er den eneste, der ikke har fire sider.

en: car / garage | plane
da: bil / garage | fly

en: Airline
da: Flyselskab

en: Aircraft
da: Luftfartøj

en: circle / semicircle | diameter
da: cirkel / halvcirkel | diameter

en: Chord
da: Korde

en: Angle
da: Vinkel

en: The radius of a circle is half the diameter.
da: Radiussen på en cirkel er halvdelen af diameteren.

en: talk / yell | dislike
da: tale / råbe | modvilje

en: Repugnance
da: Afsky

en: Offensive
da: Offensiv

en: Shame
da: Skam

en: Ostentation
da: Vulgarisme

en: write / pen | eat
da: skriv / kuglepen | spis

en: Fork
da: Gaffel

en: Winery
da: Vingård

en: Table
da: Tabel

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
da: En kuglepen bruges til at skrive med og en gaffel til at spise med.

en: desert / oasis | sea
da: ørken / oase | hav

en: Island
da: Ø

en: River
da: Flod

en: Beach
da: Strand

en: Coast
da: Kyst

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
da: En oase er et isoleret område med vegetation i en ørken og en ø er et stykke isoleret land, som er omgivet af vand.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
da: skildpadde / skjold | brev

en: Envelope
da: Kuvert

en: Ink
da: Blæk

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
da: En skildpadde er inden i et skjold og et brev er i en kuvert.

en: wine / grape | rum
da: vin / vindrue | rom

en: Sugarcane
da: Sukkerrør

en: Grain
da: Korn

en: Sweet corn
da: Sukkermajs

en: horticulture / plants | ornithology
da: havebrug / planter | ornitologi

en: Birds
da: Fugle

en: Insects
da: Insekter

en: Amphibians
da: Padder

en: Fishes
da: Fisk

en: thankful / ingratitude | despotism
da: taknemmelig / utaknemmelig | despotisme

en: Democracy
da: Demokrati

en: Totalitarianism
da: Totalitarisme

en: Oligarchy
da: Oligarki

en: Authority
da: Autoritet

en: pessimist / optimist | poor
da: pessimist / optimist | fattig

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
da: Velstående

en: Homeless
da: Hjemløs

en: Property
da: Ejendom

en: Money
da: Penge

en: five / pentagon | ten
da: fem / pentagon | ti

en: Decagon
da: Dekagon

en: Icosagon
da: Ikosagon

en: parallel / meridian | longitude
da: parallel / meridian | længdegrad

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Solstice
da: Solhverv

en: Pole
da: Pol

en: Azimuth
da: Azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
da: Parallel og længdegrad går fra øst mod vest mens meridian og breddegrad går fra nord mod syd.

en: art / gallery | drama
da: kunst / galleri | drama

en: Theater
da: Teater

en: Concert hall
da: Koncertsal

en: Gym
da: Gymnastiksal

en: hunter / rifle | photographer
da: jæger / riffel | fotograf

en: Camera
da: Kamera

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
da: Trefod

en: Photography
da: Fotografering

en: Light
da: Lys

en: dish / break | balloon
da: skål / gå i stykker | ballon

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
da: Sprænge

en: Bounce
da: Hoppe

en: Float
da: Flyde

en: Roll
da: Rulle

en: Both relate to an action that breaks the related item.
da: Begge har forbindelse med en handling som ødelægger denne ting.

en: button / push | key (used in a lock)
da: knap / tryk | nøgle

en: Turn
da: Drej

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
da: Åbn

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
da: Lås

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
da: Luk

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
da: For at få begge objekter til at virke, kræves det at der trykkes på en knap og en nøgle skal drejes.

en: concept / idea | obsession
da: koncept / ide | besættelse

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
da: Lidenskab

en: Disinterest
da: Mangel på interesse

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
da: Relationen mellem de to ord er at de er synonymer.

en: fish / water | bird
da: fisk / vand | fugl

en: Air
da: Luft

en: Wings
da: Vinger

en: Ship
da: Skib

en: Cage
da: Bur

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
da: tårn / skak | soldater

en: Battle
da: Kamp

en: Gun
da: Pistol

en: Peace
da: Fred

en: Enemy
da: Fjende

en: competitive / cooperative | anxious
da: konkurrencedygtig / samarbejdsvillig | nervøs

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
da: Fleksibel

en: Cautious
da: Forsigtig

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
da: Dristig

en: pessimistic / optimistic | suspicious
da: pessimistisk / optimistisk | mistænkelig

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
da: Troværdig

en: Dubious
da: Tvivlsom

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
da: termometer / temperatur | kompas

en: Area
da: Område

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
da: Det første ord er instrumentet og det andet det som instrumentet måler.

en: violin / orchestra | knife
da: violin / orkester | kniv

en: Cutlery
da: Bestik

en: Spoon
da: Ske

en: Wood
da: Træ

en: doctor / stethoscope | painter
da: læge / stetoskop | maler

en: Brush
da: Pensel

en: Art
da: Kunst

en: Gallery
da: Galleri

note: Translator: meaning a painted picture
en: Painting
da: Maleri

en: hungry / eat | tired
da: sulten / spis | træt

en: sleep | rest
da: sov | hvil

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
da: boks / åbn | banan

en: peel
da: skræl

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
da: skovl / grav | økse

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
da: hug

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
da: glas / gå itu | papir

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
da: flå | riv

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
da: fødder / to | tæer

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
da: ti | 10

en: fish / aquarium | monkey
da: fisk / akvarium | abe

en: cage | zoo | zoological garden
da: bur | zoo | zoologisk have

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
da: En fisk i et akvarium lever i fangenskab.

en: ring / finger | bracelet
da: ring / finger | armbånd

en: wrist | arm
da: håndled | arm

en: seal / flippers | bird
da: sæler / luffer | fugl

en: wings
da: vinger

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
da: pind / flyd | sten

en: sink
da: synk

en: leopard / spots | tiger
da: leopard / pletter | tiger

en: stripes
da: striber

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
da: fisk / ubåd | fugl

en: airplane | aeroplane | plane
da: fly | flyvemaskine | luftfartøj

en: tears / eyes | sweat
da: tårer / øjne | sved

en: body | skin
da: krop | hud

en: bridge / over | tunnel
da: bro / over | tunnel

en: in | under | through
da: i | under | igennem | gennem

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
da: legetøj / leg | værktøj

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
da: arbejd | arbejde | job

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
da: fejl / ret | skade

en: repair | fix
da: reparer | reparér

en: orange / fruit | spinach
da: appelsin / frugt | spinat

en: vegetable
da: grøntsag | grønsag

en: hands / grab | teeth
da: hænder / tag | tænder

en: bite
da: bid

en: Grab and bite are finite actions.
da: Tage og bide er afsluttede handlinger.

en: puzzle / solve | game
da: puslespil / læg | spil

en: win | play
da: vind | spil

en: eyebrow / eye | mustache
da: øjenbryn / øje | overskæg

en: lip | upper lip | mouth
da: læbe | overlæbe | mund

en: ice / slippery | glue
da: is / glat | lim

en: sticky
da: klistret | klæbende | klæbrigt

en: whirlpool / water | tornado
da: strømhvirvel / vand | tornado

en: wind | air
da: vind | luft

en: fox / den | bird
da: ræv / grav | fugl

en: nest
da: rede

en: dog / tame | wolf
da: hund / tam | ulv

en: wild | savage
da: vild

en: sugar / sweet | vinegar
da: sukker / sød | eddike

en: sour
da: sur

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
da: dans | kunstart | kunst

en: slurp / tongue | snort
da: slurpre / tunge | pruste

en: nose
da: næse | tud

en: elbow / knee | wrist
da: albue / knæ | håndled

en: ankle
da: ankel

en: novel / author | song
da: roman / forfatter | sang

en: composer | songwriter | lyricist
da: komponist | sangskriver | tekstforfatter

en: car / road | train
da: bil / vej | tog

en: track | railway | rails | railroad
da: spor | jernbane | jernbanespor | togskinner | skinner

en: pediatrics / children | numismatics
da: pædiatri / børn | numismatik

en: coins | currency | money
da: mønter | valuta | penge

en: thermometer / temperature | clock
da: termometer / temperatur | ur

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
da: tid

en: poems / anthology | maps
da: digte / antologi | kort

en: letter / word | page
da: bogstav / ord | side

en: book | magazine | document
da: bog | magasin | blad | dokument

en: hour / minute | minute
da: time / minut | minut

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
da: sekund

en: tiger / carnivore | cow
da: krokodille / rovdyr | ko

en: herbivorous | herbivore
da: planteædende | planteæder

en: constellation / stars | archipelago
da: stjernebillede / stjerner | øhav

en: islands
da: øer

en: Unknown command line parameter {0}
da: Ukendt kommandolinjeparameter {0}

en: List of available games
da: Liste over tilgængelige spil

en: Usage: gbrainy [options]
da: Brug: gbrainy [tilvalg]

en:   --version			Print version information.
da:   --version			Vis versionsinformation.

en:   --help			Print this usage message.
da:   --help			Vis denne brugsbesked.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
da:   --gamelist			Viser listen over tilgængelige spil.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
da:   --customgame [spil1, spilN]	Angiver en liste af spil som skal spilles i et brugerdefineret spil.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
da:   --norandom 			Den angivne brugerdefinerede spilliste vil ikke blive udført tilfældigt.

en:   --versions 			Show dependencies.
da:   --versions 			Vis afhængigheder.

en: Based on ideas by
da: Baseret på ideer af

en: MENSA works
da: MENSA-arbejder

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er frit software: du kan distribuere det og/eller ændre det under betingelserne i GNU General Public License der udgives af Free Software Foundation; enten version 2 eller (ved dit valg) enhver senere version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håb om, at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public Licens sammen med dette program; hvis ikke, så se <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
da: Et sjovt grublespil, der kan holde din hjerne i tip-top stand.

en: gbrainy project web site
da: gbrainys projekthjemmeside

note: Column: Game Name
en: Game Name
da: Spilnavn

en: Selected
da: Markerede

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
da: spil.pdf

en: PDF files
da: PDF-filer

en: All files
da: Alle filer

en: The PDF file has been exported correctly.
da: PDF-filen er blevet eksporteret.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
da: Der opstod et problem under oprettelsen af PDF-filen. Filen er ikke blevet oprettet.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
da: Grafen nedenfor viser spillerens udvikling opgjort i point.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
da: Du har brug for mere end et spil for at se pointudviklingen.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
da[0]: Den bygges ved at bruge resultaterne for det {0} sidste spil.
da[1]: Den bygges ved at bruge resultaterne for de {0} sidste spil.

en: You are about to delete the player's game session history.
da: Du er ved at slette spillerens spilhistorik.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
da: Hvis du fortsætter, vil du miste historikken fra de tidligere spil. Ønsker du at fortsætte?

en: _Delete
da: _Slet

en: Custom Game
da: Tilpasset spil

en: Select All
da: Vælg alle

en: Unselect all
da: Fravælg alle

en: PDF export
da: PDF-eksport

en: _Save
da: _Gem

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
da: Denne indstilling gør det muligt at eksportere et antal spil i en PDF-fil. Du kan herefter færdiggøre puslespillene uden en computer.

en: <b>General Settings</b>
da: <b>Generel opsætning</b>

en: Skip games that use colors
da: Udelad spil som bruger farver

en: <b>Game Types</b>
da: <b>Spiltyper</b>

en: Logic
da: Logik

en: Calculation
da: Beregning

en: Verbal
da: Sproglig

en: <b>Difficulty Level</b>
da: <b>Sværhedsgrad</b>

en: Easy
da: Let

en: Medium
da: Mellem

en: Master
da: Øvet

en: <b>Number of games</b>
da: <b>Antal spil</b>

en: Total number of games:
da: Samlet antal spil:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
da: Sider pr. ark:

en: <b>Output File</b>
da: <b>Udskriftsfil</b>

en: Player's Game Session History
da: Spillerens spilhistorik

en: Show:
da: Vis:

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
da: Udelad spil som bruger farver (for farveblinde)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
da: Tving gbrainy til altid at være på engelsk (ignorer oversættelser)

en: Search and load extensions when starting
da: Søg og indlæs udvidelser under opstart

en: Enable sounds
da: Aktiver lyde

en: Theme:
da: Tema:

en: <b>Memory Games</b>
da: <b>Hukommelsesspil</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
da: Tildelt tid i sekunder til at huske udfordringen:

en: Show a countdown message
da: Vis en nedtællingsbesked

en: <b>Player's Game Session History</b>
da: <b>Spillerens historik</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
da: Det mindste antal spillede opgaver at gemme i en session:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
da: Maksimalt antal gemte spil i spillerens historik:

en: Delete Player's Game Session History
da: Slet spillerens historik

en: Congratulations.
da: Tillykke.

en: Incorrect answer.
da: Forkert svar.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
da: Når du har et svar, så indtast det i indtastningsboksen »Svar:« og tryk på knappen »O.k.«.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
da: Oversættelsesniveauet for gbrainy er lavt for dit sprog.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
da: Du vil måske se delvist oversatte spil, hvilket gør det sværere at spille. Hvis du foretrækker at spille på engelsk, er der en indstilling for dette under gbrainys indstillinger.

en: Resume
da: Genoptag

en: Startup time {0}
da: Opstartstid {0}

en: _Game
da: _Spil

en: _New Game
da: _Nyt spil

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
da: Alle spil og træningsøvelser (logik, hovedregning, hukommelse og sproglige analogier)

en: Logic Puzzles Only
da: Kun logiske puslespil

en: Mental Calculation Only
da: Kun øvelser til hovedregning

en: Memory Trainers Only
da: Kun hukommelsestræning

en: Verbal Analogies Only
da: Kun sproglige analogier

en: Custom Game Selection...
da: Tilpasset spiludvælgelse …

en: _Pause Game
da: _Pause

en: _End Game
da: _Afslut spil

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
da: Eksporter spil til PDF så du kan spille uden computeren …

en: _View
da: _Vis

en: Toolbar
da: Værktøjsbjælke

en: Show
da: Vis

en: Orientation
da: Retning

en: Vertical
da: Lodret

en: Horizontal
da: Vandret

en: _Settings
da: _Opsætning

en: Extensions
da: Udvidelser

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: How to Extend gbrainy's Functionality
da: Sådan kan gbrainys funktionalitet udvides

en: Answer:
da: Svar:

en: _Next
da: _Næste

en: Add-in Manager
da: Håndtering af udvidelsesmodul

en: Additional extensions are required to perform this operation.
da: Yderligere udvidelser er krævet for at udføre denne handling.

en: The following add-ins will be installed:
da: De følgende udvidelsesmoduler vil blive installeret:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
da: <big><b>Håndtering af udvidelsesmoduler</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
da: De følgende udvidelsesmoduler er aktuelt installeret:

en: _Install Add-ins...
da: _Installer udvidelsesmoduler …

en: _Repositories...
da: _Arkiver …

en: _Uninstall...
da: A_finstaller …

en: Enable
da: Slå til

en: Disable
da: Slå fra

en: Add-in
da: Udvidelsesmodul

en: Other
da: Andet

en: Author:
da: Forfatter:

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Add-in Dependencies:
da: Afhængigheder for udvidelsesmodul:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
da: <b>Vælg de udvidelsesmoduler, der skal installeres og klik på Næste</b>

en: Show all packages
da: Vis alle pakker

en: Show new versions only
da: Vis kun nye versioner

en: Show updates only
da: Vis kun opdateringer

en: _Unselect All
da: Fr_avælg alle

en: Select _All
da: Vælg _alle

en: Add-in Installation
da: Installation af udvidelsesmodul

en: Name
da: Navn

en: Install from:
da: Installer fra:

en: Repository
da: Arkiv

en: All registered repositories
da: Alle registrerede arkiver

en: Register an on-line repository
da: Registrer et arkiv på nettet

en: Select the location of the repository you want to register:
da: Vælg placering på det arkiv du ønsker at registrere:

en: Register a local repository
da: Registrer et lokalt arkiv

en: Browse...
da: Gennemse …

en: Path:
da: Sti:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
da: Installeret

en: Updates
da: Opdateringer

en: Repository:
da: Arkiv:

en: Install from file...
da: Installer fra fil …

en: No selection
da: Ingen markering

en: No add-ins found
da: Ingen udvidelsesmoduler fundet

en: Refresh
da: Opdater

en: Add-in packages
da: Pakker for udvidelsesmoduler

en: Install Add-in Package
da: Installer pakke for udvidelsesmodul

en: All repositories
da: Alle arkiver

en: Manage Repositories...
da: Håndter arkiver …

en: Add-in Repository Management
da: Arkivhåndtering af udvidelsesmodul

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
da[0]: {0} opdatering tilgængelig
da[1]: {0} opdateringer tilgængelige

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Paused
da: Pause

en: Play all the games
da: Spil med alle øvelserne

en: All
da: Alle

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
da: Spil der udfordrer din logiske sans og tænkning

en: Play games that challenge your mental calculation skills
da: Spil der udfordrer dine evner inden for hovedregning

en: Memory
da: Hukommelse

en: Play games that challenge your short term memory
da: Spil der udfordrer din korttidshukommelse

en: Play games that challenge your verbal aptitude
da: Spil der udfordrer dine sproglige anlæg

en: Pause or resume the game
da: Pause eller genoptag spillet

en: End the game and show score
da: Afslut spillet og vis point

en: End
da: Slut

en: red
da: rød

en: green
da: grøn

en: blue
da: blå

en: yellow
da: gul

en: magenta
da: magentarød

en: black
da: sort

en: white
da: hvid

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
da: {0} eller {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
da: {0}, {1} eller {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
da: {0}, {1}, {2} eller {3}

en: Figure {0}
da: Figur {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
da[0]: Det korrekte svar er {0}.
da[1]: De mulige korrekte svar er {0}.

en: Extensions database:
da: Database for udvidelser:

en: {0} game registered: | {0} games registered:
da[0]: {0} spil registreret:
da[1]: {0} spil registreret:

en: {0} logic puzzle | {0} logic puzzles
da[0]: {0} logisk puslespil
da[1]: {0} logiske puslespil

en: {0} calculation trainer | {0} calculation trainers
da[0]: {0} regneøvelse
da[1]: {0} regneøvelser

en: {0} memory trainer | {0} memory trainers
da[0]: {0} hovedregningsopgave
da[1]: {0} hovedregningsopgaver

en: {0} verbal analogy | {0} verbal analogies
da[0]: {0} sproglig analogi
da[1]: {0} sproglige analogier

en: Games played: {0} (Score: {1})
da: Afviklede spil: {0} (Point: {1})

en: Time: {0}
da: Tidsforbrug: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
da: Spil: {0}

en: Outstanding results
da: Enestående resultater

en: Excellent results
da: Glimrende resultater

en: Good results
da: Gode resultater

en: Poor results
da: Dårlige resultater

en: Disappointing results
da: Skuffende resultater

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
da: Læs instruktionerne omhyggeligt og identificer dataene og de anførte ledetråde.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
da: For at beregne spillerens point bruger gbrainy tiden og fif brugt til at færdiggøre hvert spil.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
da: I logiske spil kan elementer som virker irrelevante være meget vigtige.

en: Try to approach a problem from different angles.
da: Forsøg at tilgå et problem fra flere vinkler.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
da: Vær ikke bare for fejltagelser; de er en del af læringsprocessen.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
da: Løs alle problemerne, selv de svære. Øvelse gør mester.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
da: Spil dagligt; du vil snart se fremskridt.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
da: Brug 'Tilpasset spiludvælgelse' for at vælge præcis det spil, du ønsker at spille.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
da: Brug opsætningen til at justere sværhedsgraden på spillet.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
da: Association af elementer er en kendt teknik til at huske ting.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
da: Gruppering af elementer i kategorier er en kendt teknik til at huske ting.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
da: Opbyg akronymer ved at bruge de første bogstaver for hver ting, der skal huskes.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
da: Fornøjelsen ved et puslespil er proportionalt med den forbrugte tid.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
da: Overvej at bryde hvert problem ned i mindre bestanddele.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
da: Når du svarer på mundtlige analogier, så vær opmærksom på bøjningen.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
da: Når du går ud og handler, så prøv at lave beregninger uden brug af en lommeregner.

en: Memorize the objects below in the given time
da: Husk alle objekterne nedenfor inden for den tildelte tidsperiode

en: Time left
da: Tid tilbage

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
da: Spil nr. {0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
da: Skrevet af gbrainy {0}

en: Solutions
da: Løsninger

en: Multiple options #{0}
da: Flere valgmuligheder {0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
da: {0} Svar {1}.

en: Pair of words compare #{0}
da: Ordsammenligning {0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
da: Givet ordparret nedenfor, hvilket ord har så den tætteste forbindelse med '{0}'?

en: Words: {0}
da: Ordpar: {0}

en: Pair of words #{0}
da: Ordpar {0}

en: Question and answer #{0}
da: Spørgsmål og svar {0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
da: Svar {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
da: Gør klar til at huske de næste objekter udenad …

en: Score
da: Point

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
da[0]: {0} spillet
da[1]: {0} spillede

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
da[0]: Vundne spil: {0} ({1})
da[1]: Vundne spil: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
da[0]: {0}. Vundne spil: {1} ({2})
da[1]: {0}. Vundne spil: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
da: Spilletid {0} (gennemsnit pr. spil {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
da: I hjælpen kan du finde yderligere oplysninger om hvordan gbrainys pointgivning virker.

en: Tips for your next games
da: Fif til dine næste spil

en: Congratulations! New personal record
da: Tillykke! Ny personlig rekord

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
da: Med dit resultat på {0} i logiske puslespil har du slået ny personlig rekord. Din tidligere rekord var {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
da: Med dit resultat på {0} i regnespil har du slået ny personlig rekord. Din tidligere rekord var {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
da: Med dit resultat på {0} i hukommelsesspil har du slået ny personlig rekord. Din tidligere rekord var {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
da: Med dit resultat på {0} i mundtlige analogier har du slået ny personlig rekord. Din tidligere rekord var {1}.

en: Time
da: Tid

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
da: Logiske puslespil. Udfordring af dine logiske evner.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
da: Hovedregning. Matematiske beregninger som tester dine evner til at foretage hovedregning.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
da: Hukommelsestræning. Test af din korttidshukommelse.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
da: Sproglige analogier. Udfordring af dine sproglige evner.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
da: Velkommen til gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
da: gbrainy er et sjovt spil med hjerneøvelser, der kan holde din hjerne i tip-top stand. Det indeholder:

en: Arithmetical operations
da: Aritmetiske beregninger

en: What is the result of the following operation?
da: Hvad er resultatet af den følgende beregning?

en: Average
da: Gennemsnit

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
da: Givet tallene: {0}. Hvilket af de følgende tal er nærmest på gennemsnittet? Svar {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
da: Gennemsnittet af et antal tal er summen af alle tallene divideret med antallet af tal.

en: The result of the operation is {0}.
da: Resultatet af beregningen er {0}.

en: Closer fraction
da: Brøker tættest på

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
da: Hvilket af de følgende tal er tættest på {0}? Svar {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
da: Resultatet af beregningen {0} / {1} er “{2}”

en: Consecutive sum
da: Sum i træk

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
da: I listen nedenfor med etcifrede tal, er der fem tal i træk hvis sum er {0}. Hvilke tal er det?

en: Fractions
da: Brøker

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
da: Hvad er resultatet af det anførte regnestykke? Svar med enten en brøk eller et tal.

en: Greatest divisor
da: Største nævner

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvilken af de mulige divisorer er den største, som går op i alle tallene? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Numbers
da: Tal

en: Possible divisors
da: Mulige divisorer

en: Operators
da: Operatorer

en: The first operator is {0}.
da: Den første operator er {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
da: Hvilke operatorer gør at {0}, {1} og {2} giver {3}? Svar med brug af '+-/*'.

en: {0} and {1}
da: {0} og {1}

en: Primes
da: Primtal

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvilket af de følgende tal er primtal? Et primtal er et positivt heltal som har præcis to forskellige positive divisorer, 1 og sig selv. Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
da: Hvis summen af alle cifre i et givet tal kan deles med 3, så kan tallet også deles med 3. For eksempel 15 = 1 + 5 = 6, hvilket kan deles med 3.

en: The number {0} is a prime number.
da: Tallet {0} er et primtal.

en: Proportions
da: Proportioner

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
da: Hvad er {0}% af {1}/{2}? Svar {3}, {4}, {5} eller {6}.

en: Ratio
da: Forhold

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
da: Hvilke to tal har summen {0} og et forhold på {1} til {2}. Svar med to tal (f.eks.: 1 og 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
da: Det andet tal kan beregnes ved at gange det første med {0} og dividere det med {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
da: Et forhold angiver en sammenhæng mellem to størrelser. Et forhold på a:b betyder at for hver 'a' enheder af noget, er der 'b' enheder af noget andet.

en: have a ratio of {0}:{1}
da: har et forhold på {0}:{1}

en: Selected numbers
da: Valgte tal

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
da: I tallisten nedenfor, hvad er så summen af alle tal med en større værdi end {0}. Svar {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
da: I tallisten nedenfor, hvad er så produktet af alle tal med en værdi større en {0}. Svar {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: Two numbers
da: To tal

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
da: Hvilke to tal giver {0}, når de lægges sammen og {1}, når de ganges? Svar med to tal (f.eks.: 1 og 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
da: Hvilke to tal giver {0}, når de trækkes fra hinanden og {1}, når de ganges? Svar med to tal (f.eks.: 1 og 2).

en: 3D Cube
da: 3D-terning

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
da: Hvor mange små terninger går til at bygge den store terning nedenfor? Svar med et tal.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
da: En terning er et regelmæssigt massivt objekt med seks ens kvadratiske sider.

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
da: Hvis der kun kan bruges trekanter, hvor mange trekanter skal så bruges i den højre del af den sidste figur for at holde den balanceret?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
da: Hver cirkel svarer til to trekanter og hver firkant til tre trekanter.

en: Every circle is equivalent two triangles.
da: Hver cirkel svarer til to trekanter.

en: Build a triangle
da: Byg en trekant

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
da: Hvilke tre stykker kan du sætte sammen og bygge en trekant? Svar med de tre figurers navne, for eksempel: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
da: Den færdige trekant er ligebenet.

en: The triangle is:
da: Trekanten er:

en: Circles in a square
da: Cirkler i en firkant

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
da: Hvad er det maksimale antal cirkler (som vist) som passer i firkanten nedenfor?

en: You can fit more than 64 circles.
da: Du kan indsætte mere end 64 cirkler.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
da: I det viste layout spares {0} enhedshøjder i hver række. Det gør at der er plads til en ekstra række.

en: 8 units
da: 8 enheder

en: 1 unit
da: 1 enhed

en: Clocks
da: Ure

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
da: Hvilket tal skal den store viser på uret '{0}' pege på? Svar med tal.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the value of the hands for '{0}' is {3} ({2} + {1}).
da: Start fra det første ur. Læg {1} til værdien som opnås ved at tilføje de værdier, som hænderne peger på. For eksempel er værdien for hænderne for '{0}' lig med {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
da: Urene følger ikke tidslogikken.

en: Count circles
da: Tæl cirkler

en: How many circles do you count?
da: Hvor mange cirkler kan du tælle?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
da: Det er en nem øvelse, hvis du systematisk tæller cirklerne.

en: Counting
da: Tælle

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
da[0]: Vi har {0} meter klæde.
da[1]: Vi har {0} meter klæde.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
da[0]: En maskine bruger {0} sekund på at skære 1 meter klæde ud. Hvor mange sekunder skal maskinen bruge til at udskære hele klædestykket i stykker a 1 meter?
da[1]: En maskine bruger {0} sekunder på at skære 1 meter klæde ud. Hvor mange sekunder skal maskinen bruge til at udskære hele klædestykket i stykker a 1 meter?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
da[0]: Med den {0}. skæring, laver maskinen to stykker a 1 meter.
da[1]: Med den {0}. skæring, laver maskinen to stykker a 1 meter.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
da[0]: Et hegn bygges for at omslutte et område formet som en firkant. {0} hegnspæl bruges på hver side af firkanten. Hvor mange hegnspæle bruges i alt?
da[1]: Et hegn bygges for at omslutte et område formet som en firkant. {0} hegnspæle bruges på hver side af firkanten. Hvor mange hegnspæle bruges i alt?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
da[0]: Der er {0} hegnspæl, da pælene på hjørnerne af firkanten deles.
da[1]: Der er {0} hegnspæle, da pælene på hjørnerne af firkanten deles.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
da[0]: Indpakning af en jubilæumsgave koster en krone. Jubilæumsgaven koster {0} krone mere end omkostningen ved at pakke den ind. Hvor meget koster det både at købe og indpakke gaven?
da[1]: Indpakning af en jubilæumsgave koster en krone. Jubilæumsgaven koster {0} kroner mere end omkostningen ved at pakke den ind. Hvor meget koster det både at købe og indpakke gaven?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
da[0]: Det er prisen for gaven, {0} krone, plus en krone for indpakningen.
da[1]: Det er prisen for gaven, {0} kroner, plus en krone for indpakningen.

en: Count series
da: Tæl serier

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
da: Hvor mange 9-taller kræves for at repræsentere tallene mellem 10 og 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
da: Hvor mange tocifrede tal er der, hvor det første ciffer er større end det andet (for eksempel: 20 og 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
da: Hvor mange tocifrede tal er der, hvor det første ciffer er mindre end det andet (for eksempel: 12 og 13)?

en: The numbers are: {0}.
da: Tallene er: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
da: Bemærk at 99 indeholder to 9-taller.

en: Cover percentage
da: Procentdækning

en: What percentage of the figure is colored?
da: Hvor stor en procentdel af figuren er farvet?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
da: Når figuren nedenfor foldes som en terning, hvilken side er så modsat siden med {0}-tallet? Svar med tallet på siden.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
da: Hvad er sandsynligheden for at få en toer eller en sekser i et enkelt kast med en sekssidet terning? Svar med brug af en brøk (f.eks.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
da: Der er 2 af 6 muligheder.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
da: Hvad er sandsynligheden for ikke at få en femmer i et enkelt kast med en sekssidet terning? Svar med brug af en brøk (f.eks.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
da: Der er 5 af 6 muligheder.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
da: To sekssidede terninger kastes samtidigt. Hvad er sandsynligheden for at få to lige tal? Svar med brug af en brøk (f.eks.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
da: Der er 9 ud af 36 muligheder for at få et lige tal på begge terninger.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
da: To sekskantede terninger kastes samtidigt. Hvad er sandsynligheden for at få to seksere? Svar med brug af en brøk (f.eks.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
da: Der er 1 af 6 muligheder for at få en sekser på den første terning og det samme gælder for den anden terning.

en: Dice
da: Spilleterning

en: Divide circles
da: Opdel cirkler

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
da: I den sidste figur, hvor mange områder er cirklen opdelt i, når alle prikker er forbundne?

en: Has {0} region | Has {0} regions
da[0]: Har {0} område
da[1]: Har {0} områder

en: Equation
da: Ligning

en: What is the result of the equation below?
da: Hvad er resultatet af ligningen nedenfor?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
da: Rækkefølgen på regnehandlinger er altid således: eksponenter og rødder, gange og division, addition (lægge sammen) og subtraktion (trække fra).

en: Extra circle
da: Ekstra cirkel

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvilken cirkel hører ikke til gruppen? Det er ikke en sekvens af elementer. Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: All circles share a common property except for one.
da: Alle cirkler har en fælles egenskab med undtagelse af en.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
da: I alle cirkler følger farverne den samme orden med undtagelse af netop den.

en: Figures and text
da: Figurer og tekst

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
da: Figurerne og teksten er forbundne. Hvilken tekst bør stå under den sidste figur?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
da: Hvert bogstav i teksten repræsenterer en egenskab på figuren.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
da: 'A' betyder at figurerne overlapper, 'B' at de er firkanter, 'C' at de er cirkler, 'D' at figurerne er adskilte, 'E' at der er tre figurer, og 'F' at der er to figurer.

en: Figure pattern
da: Figurmønster

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
da: Hvilken figur bør erstatte spørgsmålstegnet? Svar {0}, {1} eller {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
da: Den tredje figur i hver række dannes ved at kombinere de første to figurer på en eller anden måde.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
da: Læg den første figur ovenpå den anden og fjern de linjer som de har fælles. Roter derefter resultatet 45 grader.

en: Figures
da: Figurer

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
da: Hvad er den næste logiske objektsekvens i den sidste kolonne? Svar {0}, {1} eller {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
da: Det er den eneste kombination, som du kan bruge, uden at der er mere end 2 af hver slags i hver række.

en: Find the number
da: Find tallet

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
da[0]: Kig vandret og lodret på linjerne i gitteret nedenfor, hvad er så tallet, som er {0} væk fra sig selv ganget med 2 og {1} væk fra sig selv plus 2?
da[1]: Kig vandret og lodret på linjerne i gitteret nedenfor, hvad er så tallet, som er {0} væk fra sig selv ganget med 2 og {1} væk fra sig selv plus 2?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
da: Tallet er placeret på række {0}, kolonne {1}.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
da[0]: Tallet er placeret indenfor den {0} række af gitteret.
da[1]: Tallet er placeret indenfor de {0} rækker af gitteret.

en: Four sided
da: Firsidet

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
da: Hvor mange firsidede figurer kan du tælle til i nedenstående figur?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
da: En firsidet figur kan være indeholdt i en anden figur.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
da: De firsidede figurer laves ved at forbinde de følgende punkter: {0}

en: Circles in a grid
da: Cirkler i et gitter

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
da: Et af tallene i gitteret skal cirkelmarkeres. Hvilket?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
da: Alle cirkelmarkerede tal deler en regneegenskab.

en: Every circled number can be divided by {0}.
da: Alle de cirkelmarkerede tal kan deles med {0}.

en: Square with dots
da: Firkant med prikker

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
da: Hvad er den næste logiske figur i sekvensen? Svar {0}, {1} eller {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
da: Fra den øv. venstre figur, går den øv. venstre cirkel ned, den ned. venstre cirkel går op, den ned. højre går diagonalt op/venstre og den øv./højre flytter diagonalt ned/venstre.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
da: Fra den øverste/venstre figur, roterer figuren 90 grader mod uret.

en: Numbers in a grid
da: Tal i et gitter

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
da: Tallene i gitteret nedenfor følger et mønster. Hvilket tal bør erstatte spørgsmålstegnet?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
da: Mønstret er matematisk og virker lodret.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
da: Mønstret er matematisk og virker vandret.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
da: Den fjerde række er beregnet ved at gange de to første rækker og lægge den tredje række til.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
da: Den fjerde kolonne er beregnet ved at gange de første to kolonner og lægge den tredje kolonne til.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
da: Den fjerde række er beregnet ved at gange de første to rækker og trække den tredje fra.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
da: Den fjerde kolonne er beregnet ved at gange de første to kolonner og trække den tredje fra.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
da: Den fjerde række er beregnet ved at lægge de to første rækker sammen og trække den tredje fra.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
da: Den fjerde kolonne er beregnet ved at lægge de to første kolonner sammen og trække den tredje fra.

en: Handshakes
da: Håndtryk

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
da: Alle personer ved en fest hilser på hinanden. Der uddeles i alt {0} håndtryk. Hvor mange personer er med til festen?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
da: Prøv at forestille dig en situation hvor du møder et mindre antal mennesker.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
da: Hvis vi antager, at n er det samlede antal folk, så giver den første person hånden til n-1 personer, den anden person n-2 personer etc. Resultatet er summen af de første n-1 fortløbende tal: 1+2+3+ … +(n-1).

en: Larger shape
da: Større form

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvilken større form kan du lave ved at kombinere de to første figurer? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Largest area
da: Største areal

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvilken af de følgende figurer har det største areal? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Largest diameter
da: Største diameter

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis cirklerne repræsenteret af buerne nedenfor blev fuldført, hvilken cirkel ville så have den største diameter? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
da: Jo mindre buet buen er, jo større er cirklen.

en: Arc {0}
da: Bue {0}.

en: Lines
da: Linjer

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
da: Hvor mange linjestykker er der i alt i figurerne nedenfor? Et linjestykke er en streg mellem to punkter uden krydsende linjer.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
da[0]: Der er {0} linjestykke i figuren til venstre og {1} i figuren til højre.
da[1]: Der er {0} linjestykker i figuren til venstre og {1} i figuren til højre.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
da: Det er en nem øvelse, hvis du systematisk tæller linjerne.

en: Missing piece
da: Manglende del

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
da: Hvilken firkant færdiggør figuren nedenfor? Svar {0}, {1} eller {2}.

en: The logic works at row level.
da: Logikken virker på rækkeniveau.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
da: I hver række laves den tredje firkant ved at spejlvende den første kvadrant og lægge den på kvadrant nummer 2, hvorefter de ens linjer fjernes.

en: Missing slice
da: Manglende stykke

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
da: Stykkerne nedenfor har en fælles egenskab. Hvad er det manglende stykke i cirklen nedenfor? Svar {0}, {1} eller {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
da: Hvert stykke er relateret til det modsatte stykke.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
da: Når tallene på to over for hinanden liggende stykker lægges sammen, giver resultatet altid {0}.

en: Most in common
da: Mest til fælles

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvilket af svarmulighederne har mest til fælles med de fire angivne figurer? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
da: Tænk på de fælles elementer, som de givne figurer har inden i sig.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
da: Den har det samme antal elementer, inde i figuren, som de angivne figurer.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
da: Det er figuren med de fleste fælles elementer sammenlignet med de angivne figurer.

en: Move figure
da: Flyt figur

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
da: Hvad er det minimale antal cirkler, der skal flyttes for at ændre den venstre figur til den højre figur?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
da: Flyt cirklen fra den første linje til den anden og flyt to cirkler fra den fjerde linje til den anden og femte linje.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
da: Flyt den første linje til den syvende; flyt de to cirkler på den anden linje til den tredje; og flyt den første og sidste cirkel på den femte linje til den sjette.

en: Next figure
da: Næste figur

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
da: På den første til den næste figur flyttes den øverste cirkel 2 pladser med uret, mens cirklen til venstre flyttes 1 plads mod uret.

en: Numeric relation
da: Talsammenhænge

en: What number should replace the question mark?
da: Hvilket tal bør erstatte spørgsmålstegnet?

en: The numbers are related arithmetically.
da: Tallene er regnemæssigt forbundne.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
da: Hver gruppe af {0} tal bliver præcist {1}, når de lægges sammen.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
da: Del sekvensen i grupper af tre tal. Hvert tredje tal er beregnet ved at gange de to forrige tal.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
da: Del sekvensen i grupper med tre tal. Hvert tredje tal er beregnet ved at trække det andet tal fra det første.

en: Numeric sequence
da: Talrække

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
da: Den næste talrække følger en logik. Hvilket tal bør erstatte spørgsmålstegnet?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
da: Hvert tal i talrækken er forbundet til det forrige.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
da: Hvert tal i talrækken er resultatet af at trække 1 fra det forrige tal og gange med 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
da: Hvert tal i talrækken er resultatet af at lægge 1 til det forrige tal og gange med 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
da: Hvert tal i talrækken er resultatet af at trække 2 fra det forrige tal og gange med -2.

en: Ostracism
da: Udstødelse

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
da: Hvilket element hører ikke til gruppen? Det er ikke knyttet til aritmetiske operationer med tallene. Svar {0}, {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
da: Kriteriet for at afgøre, om en ligning hører til gruppen, er ikke regnemæssig.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
da: Overvej at hvert tal som tilhører gruppen har to dele som er forbundne.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
da: I alle de andre ligninger bør cifrene fra venstre side også fremgå i den højre side.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
da: I alle de andre tal er de sidste tre cifre kvadratet af de første to cifre.

en: Pencil
da: Blyant

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
da: Hvilken af de følgende figurer kan ikke tegnes uden at krydse allerede tegnede linjer eller løfte blyanten? Svar {0}, {1}, {2}, {3} eller {4}.

en: People at a table
da: Folk omkring et bord

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
da: En gruppe af folk sidder ligeligt fordelt omkring et rundt bord. Hvor mange folk er der, hvis den {0} person sidder direkte overfor den {1}?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
da: Ved at trække de to positioner fra hinanden finder du ud af, hvor mange folk, der er placeret ved halvdelen af bordet. En fordobling af dette tal giver dig det totale antal personer.

en: 5th
da: 5.

en: 19th
da: 19.

en: 4th
da: 4.

en: 12th
da: 12.

en: 9th
da: 9.

en: 22nd
da: 22.

en: Two people in the table sitting across from each other
da: To personer ved bordet der sidder over for hinanden

en: Percentage
da: Procent

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
da[0]: Efter {0} % rabat har du betalt {1} kr. for et tv. Hvad var den oprindelige pris på tv'et?
da[1]: Efter {0} % rabat har du betalt {1} kr. for et tv. Hvad var den oprindelige pris på tv'et?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
da[0]: Johns Butik havde en omsætning på {0} kr. Dette var en øgning på {1} % siden sidste måned. Hvad var sidste måneds omsætning?
da[1]: Johns Butik havde et salg på {0} kr. Dette var en øgning på {1} % siden sidste måned. Hvad var sidste måneds salg?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
da: Vandindholdet i en spand falder med {0} %. Med hvilken procent skal vandindholdet stige for at nå spandens oprindelige indhold?

en: The objective is to obtain the same total amount.
da: Målet er at opnå det samme indhold.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis alle malere er kunstnere, og nogle indbyggere i Barcelona er kunstere, hvilken af de følgende konklusioner er så korrekt? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
da: Nogle indbyggere i Barcelona er malere

en: All citizens of Barcelona are painters
da: Alle indbyggere i Barcelona er malere

en: No citizen of Barcelona is a painter
da: Ingen indbygger i Barcelona er maler

en: None of the other options
da: Ingen af de andre muligheder

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis ingen syg kunster er glad, og nogle kunstnere er glade, hvilken af de følgende konklusioner er så korrekt? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Some artists are not ill
da: Nogle kunstnere er ikke syge

en: Some painters are not artists
da: Nogle malere er ikke kunstnere

en: All artists are happy
da: Alle kunstnere er glade

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis folk som rejser altid køber et kort, og du ikke skal rejse, hvilken af de følgende konklusioner er så korrekt? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: You do not have any map
da: Du har ikke noget kort

en: You do not buy a map
da: Du køber ikke et kort

en: All people have a map
da: Alle har et kort

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis du fløjter, når du er glad, og du altid smiler, når du fløjter, hvilken af de følgende konklusioner er så korrekt? {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: You smile if you are happy
da: Du smiler hvis du er glad

en: You are only happy if you whistle
da: Du er kun glad hvis du fløjter

en: You whistle if you are not happy
da: Du fløjter hvis du ikke er glad

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis din sag altid er ærlig ment og din sag altid er den bedste politik at føre, hvilken af de følgende konklusioner er så korrekt? {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
da: Ærlighed er nogle gange den bedste politik

en: Honesty is always the best policy
da: Ærlighed er altid den bedste politik

en: Honesty is not always the best policy
da: Ærlighed er ikke altid den bedste politik

en: Some of the best policies are dishonest
da: Nogle af de bedste politikker er uærlige

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis ingen gamle pengepugere er muntre, og nogle gamle pengepugere er tynde, hvilken af de følgende konklusioner er så korrekt? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Some thin people are not cheerful
da: Nogle tynde mennesker er ikke muntre

en: Thin people are not cheerful
da: Tynde mennesker er ikke muntre

en: Cheerful people are not thin
da: Muntre mennesker er ikke tynde

en: Some cheerful people are not thin
da: Nogle muntre mennesker er ikke tynde

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis alle grise er fede, og intet som fodres med byg er fed, hvilken af de følgende konklusioner er så korrekt? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
da: Alle dyr der fedes op med byg er ikke-grise

en: No pigs are fed on barley-water
da: Ingen grise fedes op med byg

en: Pigs are not fed on barley-water
da: Grise fedes ikke op med byg

en: All the other options
da: Alle de andre muligheder

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis nogle billeder er første forsøg, og ingen første forsøg er rigtig gode, hvilken af de følgende konklusioner er så korrekt? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
da: Nogle dårlige billeder er ikke første forsøg

en: Some pictures are not really good
da: Nogle billeder er ikke rigtig gode

en: All bad pictures are first attempts
da: Alle dårlige billeder er første forsøg

en: All the others
da: Alle de andre

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvis du har gået en tur, og du føler dig bedre, hvilken af de følgende konklusioner er så korrekt? {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
da: For at få det bedre skal du gå en tur

en: If you go out for a walk, you will feel better
da: Hvis du går en tur, vil du få det bedre

en: Some who go out for a walk feel better
da: Nogle, som går en tur, får det bedre

en: No one feels better who does not go out for a walk
da: Ingen får det bedre, hvis de ikke går en tur

en: Predicate logic
da: Prædikatlogik

en: Quadrilaterals
da: Firkanter

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
da: Hvilken af de følgende figurer hører ikke til gruppen? Svar {0}, {1}, {2}, {3}, {4} eller {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
da: Det er den eneste figur hvor alle linjer har den samme længde.

en: Related numbers
da: Forbundne tal

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
da: Hvilket tal bør erstatte spørgsmålstegnet i gitteret nedenfor?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
da: Tallet i midten af hver række er lig med halvdelen af summen af de andre tal i rækken.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
da: Tallet i midten af hver række er lig med summen af de andre tal i rækken.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
da: Tallet i midten af hver række er det dobbelte af summen af de andre tal i rækken.

en: Squares and letters
da: Firkanter og bogstaver

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
da: Bogstaverne omkring firkanterne følger et mønster. Hvilket bogstav bør erstatte spørgsmålstegnet i den sidste firkant?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
da: Hvert bogstav er beregnet ved at tage den alfabetiske position på det forrige tegn og tilføje {0} til den for at få positionen på det nye bogstav.

en: Squares
da: Kvadrater

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
da: Hvor mange kvadrater af enhver størrelse kan du tælle i figuren nedenfor?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
da: Et kvadrat er en rektangel med lige lange sider. Et kvadrat kan også opbygges af andre kvadrater.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
da: Der er 16 enkeltkvadrater, 9 kvadrater dannet af 4 enkeltkvadrater, 4 kvadrater dannet af 9 enkeltkvadrater og 1 kvadrat dannet af 16 enkeltkvadrater.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
da: Der er 9 enkeltkvadrater, 4 kvadrater dannet af 4 enkeltkvadrater og 1 kvadrat dannet af 9 enkeltkvadrater.

en: Square sheets
da: Kvadratiske ark

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
da: Hvad er det minimale antal af kvadratiske papirark af vilkårlig størrelse, der kræves for at danne figuren? Linjer antyder grænser mellem forskellige ark.

en: The sheets should overlap.
da: Arkene bør lappe over hinanden.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
da: Et papirark i fuld størrelse (gult), et ark på 3/4 af størrelsen i det nederste højre hjørne (blå), et andet 3/4 i det øverste venstre hjørne (grønt) og et ark på 1/4 i det øverste venstre hjørne (rødt).

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
da: Hvilken figur færdiggør sættet nedenfor? Svar {0}, {1} or {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
da: Det er figuren, som færdiggør alle mulige kombinationer med fire blokke uden at tage rotation med i billedet.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
da: Tiden nu

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
da[0]: For {0} time siden var det lige så længe efter {1:%H}, som det var før {2:%H} på den samme dag. Hvad er klokken nu? Svar med brug af tiden (f.eks.: {3:%H})
da[1]: For {0} timer siden var det lige så længe efter {1:%H}, som det var før {2:%H } på den samme dag. Hvad er klokken nu? Svar med brug af tiden (f.eks.: {3:%H})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
da[0]: Bestem tiden halvvejs mellem de angivne tidspunkter, og tilføj så {0} time for at konvertere til aktuelt tidspunkt.
da[1]: Bestem tiden halvvejs mellem de angivne tidspunkter, og tilføj så {0} timer for at konvertere til aktuelt tidspunkt.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
da: {0:%H}

en: Sample clock
da: Eksempelur

en: Trains
da: Tog

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
da: Afstandsformlen er 'afstand = hastighed x tid'.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
da[0]: Et tog forlader stationen med {0} km/t. {1} time senere forlader endnu et tog stationen i den samme retning med {2} km/t. Hvor mange timer tager det for det andet tog at overhalde det første tog?
da[1]: Et tog forlader stationen med {0} km/t. {1} timer senere forlader endnu et tog stationen i den samme retning med {2} km/t. Hvor mange timer tager det for det andet tog at overhalde det første tog?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
da: Du kan udregne svaret ved at gange hastigheden på det første tog med tiden og dividere dette resultat med forskellen i hastigheden.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
da[0]: To tog med en afstand på {0} kilometer kører mod hinanden på parallelle spor. Et kører med {1} km/t og det andet tog med {2} km/t. Efter hvor mange timer møder de hinanden?
da[1]: To tog med en afstand på {0} kilometer kører mod hinanden på parallelle spor. Et kører med {1} km/t og det andet tog med {2} km/t. Efter hvor mange timer møder de hinanden?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
da: Du kan beregne svaret ved at dividere afstanden med summen af begge hastigheder.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
da[0]: To tog på lige parallelle spor kører fra det samme punkt på det samme tidspunkt i modsat retning med henholdsvis {0} og {1} km/t. Efter hvor mange timer vil de være {2} kilometer fra hinanden?
da[1]: To tog på lige parallelle spor kører fra det samme punkt på det samme tidspunkt i modsat retning med henholdsvis {0} og {1} km/t. Efter hvor mange timer vil de være {2} kilometer fra hinanden?

en: Triangles
da: Trekanter

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
da: Hvor mange trekanter af alle størrelser kan du tælle til i nedenstående figur?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
da: En trekant kan være indeholdt i en anden trekant.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
da: Trekanterne er lavet ved at forbinde følgende punkter: {0}

en: Triangles with numbers
da: Trekanter med tal

en: Which number should replace the question mark below?
da: Hvilket tal bør erstatte spørgsmålstegnet nedenfor?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
da: Alle trekanterne deler en egenskab og er uafhængige af resten.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
da: Resultatet af at gange de to tal inden i hver trekant er {0}.

en: Colored figures
da: Farvede figurer

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvilken af disse figurer blev tidligere vist? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Colored text
da: Farvet tekst

en: What was the color of the text that said '{0}'?
da: Hvad var farven på teksten '{0}'?

en: Counting dots
da: Tæl prikker

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
da: Hvor mange prikker med {0} farve var der i det forrige billede? Svar med et tal.

en: Memorize faces
da: Husk ansigter

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
da: I hvilket felt er det andet ansigt som det vist nedenfor? Svar med feltnummeret.

en: Memorize facts
da: Husk fakta

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
da[0]: Skinnende Biler havde allerede annonceret en produktionsstandsning på {0} dag i den næste måned, men før det havde de ikke standset produktionen siden {1}.
da[1]: Skinnende Biler havde allerede annonceret en produktionsstandsning på {0} dage i den næste måned, men før det havde de ikke standset produktionen siden {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
da: I hvor mange dage standsede Skinnende Biler sin produktion?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
da: I hvilket år standsede Skinnende Biler sin produktion?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
da: Skinnende Bilers slag faldt {0} % sidste december, den værste nedgang siden {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
da: Med hvor mange procent faldt firmaets salg sidste december?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
da: Skinnende Bilers slag faldt {0} % sidste december. Dette er den værste nedgang siden hvilket år?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
da: Omkring {0} % af Skinnende Bilers produktion på verdensplan sælges i Europa.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
da: Hvilken procentdel af Skinnende Bilers produktion på verdensplan sælges i Europa?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
da: Cirka {0} % af Skinnende Biler bruger diesel, {1} % bruger benzin og de resterende el.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
da: Hvilken procentdel af Skinnende Biler bruger diesel?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
da: Hvilken procentdel af Skinnende Biler bruger benzin?

en: Circle
da: Cirkel

en: Memorize figures and text
da: Husk figurer og tekst

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Listen nedenfor opremser figurerne vist i det forrige billede med undtagelse af en figur. Hvilken er den manglende figur? Mulige svar er {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: List of images shown before
da: Liste af billeder vist før

en: Figures with numbers
da: Figurer med tal

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvilken af disse firkanter blev tidligere vist? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: Start at point number {0}
da: Start ved punkt nummer {0}

en: Move right
da: Flyt mod højre

en: Move left
da: Flyt mod venstre

en: Move up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: End at point {0}
da: Stop ved punkt {0}

en: Memorize indications
da: Husk tegn

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
da: Hvilken af de følgende grafikker repræsenterer tegnene, der blev vist? Svar {0}, {1}, {2} eller {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
da: Hvor mange ulige tal var der i det forrige billede? Svar med tal.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
da: Hvor mange lige tal var der i det forrige billede? Svar med tal.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
da: Hvor mange tal, med mere end et ciffer, var der i det forrige billede? Svar med tal.

en: Memorize numbers
da: Husk tal

en: Memorize words
da: Husk ord

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
da: Der er et manglende ord fra den tidligere liste. Hvilket er det manglende ord?

note: Body parts
en: wrist
da: håndled

en: elbow
da: albue

en: armpit
da: armhule

en: hand
da: hånd

en: chest
da: bryst

note: Fishes
en: sardine
da: sardin

en: trout
da: ørred

en: monkfish
da: havtaske

en: cod
da: torsk

en: salmon
da: laks

note: Vegetables
en: potato
da: kartoffel

en: ginger
da: ingefær

en: pepper
da: peber

en: garlic
da: hvidløg

en: pumpkin
da: græskar

note: Bicycle
en: brake
da: bremse

en: chain
da: kæde

en: wheel
da: hjul

en: handlebar
da: cykelstyr

note: Music
en: drummer
da: tromme

en: speaker
da: højtaler

en: lyrics
da: tekst

en: beat
da: takt

en: song
da: sang

note: Weather
en: cloud
da: sky

en: rain
da: regn

en: fog
da: tåge

en: rainbow
da: regnbue

note: Animals
en: rabbit
da: hare

en: mouse
da: mus

en: monkey
da: abe

en: bear
da: bjørn

en: wolf
da: ulv

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
da[0]: Hvor mange grader roterer den store viser på et ur på 2 timer og [num] minut?
da[1]: Hvor mange grader roterer den store viser på et ur på 2 timer og [num] minutter?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
da[0]: John er 46 år gammel. Hans søn er [difference] år yngre end halvdelen af Johns alder. Hvor gammel er Johns søn?
da[1]: John er 46 år gammel. Hans søn er [difference] år yngre end halvdelen af Johns alder. Hvor gammel er Johns søn?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays?
da[0]: Johns alder er i dag 2 gange hans søns. For [ago] år siden var John [proportion] gange ældre end sin søn. Hvor gammel er Johns søn i dag?
da[1]: Johns alder er i dag 2 gange hans søns. For [ago] år siden var John [proportion] så gammel som sin søn. Hvor gammel er Johns søn i dag?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
da[0]: Johns alder (variabel x) er i dag 2 gange hans søns alder (variabel y), det vil sige x = 2y, og for [ago] år siden var John [proportion] gange så gammel som sin søn: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
da[1]: Johns alder (variabel x) er i dag 2 gange hans søns alder (variabel y), det vil sige x = 2y, og for [ago] år siden var John [proportion] gange så gammel som sin søn: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
da[0]: En fil er beskyttet af en adgangskode som er et [digits] cifret tal (fra 0 til 9). Hvor mange forskellige adgangskoder kan du vælge imellem?
da[1]: En fil er beskyttet af en adgangskode som er et [digits] cifret tal (fra 0 til 9). Hvor mange forskellige adgangskoder kan du vælge imellem?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
da[0]: En fil er beskyttet af en adgangskode som er et [digits] cifret oktalt tal (fra 0 til 7). Hvor mange forskellige adgangskoder kan du vælge imellem?
da[1]: En fil er beskyttet af en adgangskode som er et [digits] cifret oktalt tal (fra 0 til 7). Hvor mange forskellige adgangskoder kan du vælge imellem?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
da[0]: [games] tenniskamp spilles samtidigt. Hvor mange forskellige forudsigelser er mulige?
da[1]: [games] tenniskampe spilles samtidigt. Hvor mange forskellige forudsigelser er mulige?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
da[0]: I en tennisturnering udgår en spiller i hver kamp. Hvor mange kampe kræves det for at finde vinderen af en tennisturnering, som starter med [players] spiller?
da[1]: I en tennisturnering udgår en spiller i hver kamp. Hvor mange kampe kræves det for at finde vinderen af en tennisturnering, som starter med [players] spillere?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
da[0]: Du har [money] krone på din bankkonto til 10 % rente pr. år (inklusive rentes rente). Hvor mange kroner vil du have efter 2 år?
da[1]: Du har [money] kroner på din bankkonto til 10 % rente pr. år (inklusive rentes rente). Hvor mange kroner vil du have efter 2 år?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
da[0]: John gør rent med hastigheden 1 / [john_time] pr. time og hans ven med 1 / [friend]. Tilsammen skal de bruge [answer_a] time.
da[1]: John gør rent med hastigheden 1 / [john_time] pr. time og hans ven med 1 / [friend]. Tilsammen skal de bruge [answer_a] timer.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
da[0]: John skal bruge [john_time] time til at rengøre lageret og hans ven skal bruge halvdelen. Hvor mange timer vil det tage dem at gøre rent på lageret, hvis de arbejder sammen? [option_answers]
da[1]: John skal bruge [john_time] timer til at rengøre lageret og hans ven skal bruge halvdelen. Hvor mange timer vil det tage dem at gøre rent på lageret, hvis de arbejder sammen? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
da[0]: John skal bruge [john_time] time til at rengøre lageret og hans ven skal bruge det dobbelte. Hvor mange timer vil det tage dem at gøre rent op på lageret, hvis de arbejder sammen? [option_answers]
da[1]: John skal bruge [john_time] timer til at rengøre lageret og hans ven skal bruge det dobbelte. Hvor mange timer vil det tage dem at gøre rent op på lageret, hvis de arbejder sammen? [option_answers]
