kanagram - en to pa translation catalogue (63 entries)

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
pa: ਆਮ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ

en: No hint
pa: ਇਸ਼ਾਰਾ ਨਹੀਂ

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: kanagram
pa: ਕਾਨਾਗਰਾਮ

en: Kanagram
pa: ਕਾਨਾਗਰਾਮ

en: An anagram game
pa: ਇੱਕ ਆਨਾਗਰਾਮ ਖੇਡ

en: Joshua Keel
pa: ਜੋਸ਼ੁਆ ਕੀਲ

en: Coding
pa: ਕੋਡਿੰਗ

en: Danny Allen
pa: ਡੈਨੀ ਆਈਨ

en: Jeremy Whiting
pa: ਜ਼ਰਮੀ ਵਿਟਿੰਗ

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Sound effects
pa: ਧੁਨੀ ਪ੍ਰਭਾਵ

en: Pino Toscano
pa: ਪਿਨੋ ਟਿਸਕਾਨੋ

en: Patrick Spendrin
pa: ਪਟਰਿਕ ਸਪੀਨਡਰਿਨ

en: German Data Files
pa: ਜਰਮਨ ਡਾਟਾ ਫਾਇਲਾਂ

en: British English Data Files
pa: ਬਰਤਾਨਵੀ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਡਾਟਾ ਫਾਇਲਾਂ

en: Ukrainian Data Files
pa: ਯੂਕਰੇਨੀਅਨ ਡਾਟਾ ਫਾਇਲਾਂ

en: Hungarian Data Files
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ ਡਾਟਾ ਫਾਇਲਾਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
pa: ਇਸ਼ਾਰੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
pa: 3 ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
pa: 5 ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
pa: 7 ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
pa: 9 ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
pa: 15 ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
pa: 30 ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
pa: 45 ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
pa: 60 ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
pa: ਸਕੋਰ ਅੰਕ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
pa: ਸਾਊਂਡ ਵਰਤੋਂ(&n)

en: Next Vocabulary
pa: ਅਗਲੀ ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ

en: Previous Vocabulary
pa: ਪਿਛਲੀ ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ

en: Show Hint
pa: ਇਸ਼ਾਰਾ ਵੇਖੋ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: About KDE
pa: ਕੇਡੀਈ ਬਾਰੇ

en: About Kanagram
pa: ਕਾਨਾਗਰਾਮ ਬਾਰੇ

en: Kanagram Handbook
pa: ਕਾਨਾਗਰਾਮ ਹੈਂਡਬੁੱਕ

en: Would you like to save your changes?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਬਦਲਾਅ ਸੰਭਾਲਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Save Changes Dialog
pa: ਬਦਲਾਅ ਸੰਭਾਲੋ ਡਾਈਲਾਗ

en: New Item
pa: ਨਵੀਂ ਆਈਟਮ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ ਐਡੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
pa: ਬੰਦ ਕਰ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
pa: ਵੇਰਵਾ(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ ਨਾਂ(&n):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
pa: ਚੁਣਿਆ ਸ਼ਬਦ ਹਟਾਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
pa: ਸ਼ਬਦ ਹਟਾਓ(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ਬਦ(&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਬਦਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
pa: ਚੁਣੇ ਅੱਖਰ। ਇਹ ਬਾਕਸ ਤੁਹਾਨੂੰ ਚੁਣੇ ਅੱਖਰ ਸੋਧਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
pa: ਸ਼ਬਦ(&W):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
pa: ਚੁਣੇ ਇਸ਼ਾਰੇ। ਸ਼ਬਦ ਦਾ ਅੰਦਾਜ਼ਾ ਲਗਾਉਣ ਵਾਸਤੇ ਮਦਦ ਵਾਸਤੇ ਇਸ਼ਾਰਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
pa: ਇਸ਼ਾਰਾ(&H):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
pa: ਨਵੀਂ ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ ਬਣਾਉਂਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
pa: ਨਵਾਂ ਬਣਾਓ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
pa: ਨਵੀਂ ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਸ਼ਬਦਾਵਲੀਆਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ
