kgoldrunner - en to lv translation catalogue (811 entries)

en: Curse of the Mummy
lv: Mūmijas lāsts

en: The Giza Plateau
lv: Gizas plato

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
lv: Gīzas plato ir vieta Kairas nomalē, kur atrodas Gīzas komplekss. Tas sastāv no Hufu piramīdas (Lielās piramīdas), Hefrena piramīdas, Menkaura piramīdas, Lielās Sfinksas un vairākām citām mazākām ēkām.
    
    Ceļojot zem plato, mēģini izvairīties no mūmiju nogalināšanas: ja pa labi no jauna to parādīsies pārāk daudz, izglābšanās beigās var būt ļoti grūta. Iesākumam, tev vajadzēs izmantot 'rakšana krītot' tehniku.

en: The Pyramid of Djoser
lv: Džosera piramīda

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
lv: Džosera pakāpjveida piramīda (ēģiptiešu valodā 'kbhw-ntrw') ir arheoloģisks atlikums Sakāras nekropolē, Ēģiptē, uz ziemeļrietumiem no Memfisas pilsētas.
    
    Lai pabeigtu šo līmeni, ir svarīgi rīkoties pa soļiem: vispirms atbrīvo otrā līmeņa (no apakšas) kreisajā pusē esošo mūmiju, ļaujot tajai iekrist un aizpildīt noslēpto bedri pamata līmenī.
    
    Tagad pārvietojies uz otrā līmeņa labo pusi, pāri kārtij un mūmijai, un paņem vidū esošo dārgumu gabalu, vienlaikus pārliecinoties, ka izroc ārā ķieģeli pa kreisi no centra.
    
    Mūmija trešajā līmenī radīs vairāk problēmu, jo tā paņems dārgumu gabalu un nēsās to. Tev var paveikties, jo tā kādā brīdī var pamest savus dārgumus, bet tu vari mūmiju arī iesprostot, izvēloties piemērotu laiku un izrokot ķieģeli pa labi.
    
    Visbeidzot, pirms pēdējā dārgumu gabala paņemšanas atver pakapju piramīdu apakšā pa labi, lai ļautu mūmijām pa labi iekļūt piramīdā. Ja apakšā pa labi pirms glābējkāpņu parādīšanās ir vairāk nekā viena mūmija, izeja nebūs sasniedzama.

en: Pharaoh's Barge
lv: Farona barža

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
lv: Hufu laiva ir labi saglabājusies, pilna izmēra laiva no Senās Ēģiptes, kas tika noglabāta bedrē Lielās piramīdas pakājē Gīzas piramīdu kompleksā apmēram 2500 gadu p.m.ē. Laiva, visticamāk, tika būvēta priekš Hufu (karaļa Heopsa).
    
    Tas ir viens no vecākajiem, lielākajiem un vislabāk saglabātajiem peldlīdzekļiem no senajiem laikiem, un ir 43,6 m garš. Par spīti tā vecumam, ar to būtu iespējams kuģot pat mūsdienās.
    
    Šis ir gandrīz vai vienkāršs līmenis — daudz dārgumu un ne tik daudz mūmiju. Bet tavs uzdevums ir atņemt tām dārgumus, ko tās nēsā.

en: Pyramid Puzzles
lv: Piramīdas mīklas

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
lv: Lielā piramīda 3800 gadus bija pasaulē augstākā cilvēka izveidotā struktūra. Nepārtraukta staigāšana augšup un lejup droši vien bija nogurdinošs darbs senajiem ēģiptiešiem, tāpat kā tev šķistu grūti kaut vienu reizi uziet un noiet pa šo piramīdu.
    
    Lai iegūtu otros dārgumus no kreisās puses, tev jāizmanto ķieģeli, kas bloķē apakšējās kāpnes kā tiltu uz izglābšanos.
    
    Lai iegūtu ceturtos dārgumus no kreisās puses, novāc trīs ķieģeļus, kas atrodas virs un pa labi no visvairāk pa kreisi esošās mūmijas. Ja rakts pareizā secībā, tev pietiks laika, lai paņemtu dārgumus un izglābtos.
    
    Lai iegūtu dažus no dārgumiem, vajadzēs atbrīvot dažas mūmijas. Tomēr, pirms to dari, savāc pirmos, otros un ceturtos dārgumus (skaitot no kreisās puses). Uzmanies, ka nenogalini kādu no mūmijām — ja tās parādīsies pa labi no piramīdas, tad nevarēsi pabeigt līmeni. Ir iespējams arī atbrīvot mūmijas un ieprostot tās kādā no pārējiem kambariem.

en: Crocodile
lv: Krokodils

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
lv: Krokodilu dzīves ilgums var pārsniegt 100 gadus, lielākajiem pārstāvjiem sasniedzot 4.85 metru garumu. Ir novēroti gadījumi, kad krokodili uzbrūk haizivīm un tās nonāvē.
    
    Sebeks bija krokodilu dievišķais iemiesojums. Ēģiptieši, kas strādāja vai ceļoja pa Nīlu, cerēja, ka, ja tie lūgtos Sebekam — krokodilu dievam, tas viņus pasargātu no krokodilu uzbrukumiem.
    
    Bet tie nebūs krokodili, no kā tev jābaidās šajā līmenī. Tomēr, lūgšana Sebekam varētu palīdzēt izglābties no mūmijām, vācot dārgumus.

en: Three Pyramids
lv: Trīs piramīdas

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
lv: Gīzas nekropole ir bijis populārs tūristu ceļamērķis jau kopš senatnesun sevišķi tika popularizēta hellēnisma laikos — kā viens no septiņiem pasaules brīnumiem. Mūsdienās tas ir vienīgais no šiem brīnumiem, kas vēl ir saglabājies.
    
    Iespējams, visvienkāršāk šajā brīnumā ir pārvietoties, ja iesprostosi tālu pa labi piramīdā esošās mūmijas pirms došanās iekšā.

en: Tura Caves
lv: Turas alas

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
lv: Tura bija Ēģiptes galvenās kaļķakmens akmeņlauztuves, un tika izmantotas lielās Hufu piramīdas būvē. Kaļķakmens ieguves darbi aiz sevis atstāja alas, kuras britu armija Otrā Pasaules kara laikā izmantoja kā slepenu nometni un kuras tu tagad vari izpētīt.
    
    Garās šahtas apakšā pa kreisi ir divas slēptās bedres. Atbrīvo mūmiju pa labi no garās šahtas, lai aizpildītu vienu no tām, un atbrīvo mūmiju lielajā kambarī, lai aizpildītu otru. Noteikti nodzen pirmo no abām mūmijām lejā, lai varētu iegūt kaktā blakus šahtas lejasdaļai esošos dārgumus. Atstājot kaktu, roc vairākas reizes no sevis pa labi, lai atvērtu sev glābšanās ceļu.
    
    Savāc visus kreisajā pusē esošos dārgumus un pārvietojies uz labo pusi. Noteikti atbrīvo augšā esošo mūmiju, lai vēlāk varētu savākt tās dārgumus. Tev vajadzēs tās palīdzību arī, lai nokļūtu atpakaļ kreisajā pusē līmeņa beigās. Dārgumi pa labi ir vieglāk iegūstami nekā tas izskatās: stratēģiski novietotie viltus ķieģeļi padara šo līmeņa pusi viegli pieveicamu. Piezīme: ja vēlies nedaudz dažādības, vari sākt no labās puses un pēc tam pāriet uz kreiso.

en: Pyramid Crawl
lv: Rāpus piramīdā

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
lv: Ēģiptē ir vairāk nekā 100 piramīdu, vecākā no tām celta ap 2600. g. p.m.ē.
    
    Šajā piramīdas līmenī (būvētā ap 2008.g.) centies nepieļaut (aizvilinot prom vai nogalinot) divu mūmiju vienlaicīgu nokļūšanu apakšējās nodaļas vidū.

en: The Great Sphinx
lv: Lielā sfinksa

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
lv: Lielā Sfinksa ir Gīzas plato sargātāja, tā ir vērsta austošās saules virzienā. 73 metru garums un 20 metru augstums padara to par lielāko monolīto statuju pasaulē, un tā ir 'tikai' 4500 gadus jauna.
    
    Paņemot sfinksas iekšienē esošos dārgumus, mēģini atrisināt Sfinksas Mīklu: kā tikt garām mūmiju ordai pa labi?

en: Ladder Pyramid
lv: Kāpņu piramīdas

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
lv: Lielākā daļa esošo teoriju par piramīdu celtniecību ir balstītas uz ideju, ka tās tika celtas, pārvietojot milzīgus akmeņus no raktuvēm, un velkot un ceļot tos vajadzīgajā vietā. Nesaskaņu cēlonis ir metode, ar kādu akmeņi tika transportēti un novietoti. Tomēr, neatkarīgi no šīs metodes piramīdu celtniecībā bija iesaistīts liels daudzums kāpņu, līdzīgi kā šajā līmenī.
    
    Šis galvenokārt ir apkārtskraidīšanas līmenis. Dārgumu savākšana, izvairoties no mūmijām, nav grūta — dārgumu atņemšana tām ir daudz grūtāks uzdevums. Platforma trīs akmeņu platumā ir noderīgs nogalināšanas lauks, lai gan tev vajadzēs kādu laiku papūlēties, līdz izdosies dārgumus pārnēsājošās mūmijas nostādīt vajadzīgajā veidā. Ievēro arī, ka vidējais šīs platformas bloks ir 'caurkrītošs'.
    
    Tiklīdz visi dārgumi savākti, tev vajadzēs pāriet uz glābējkāpnēm. Viens veids, kā to izdarīt, ir nogalināt mūmiju un pāriet pāri pār tās muguru, kad tā pāriet no glābējkāpnēm uz galveno piramīdu.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
lv: 'Ankh' bija ēģiptiešu hieroglifiskais simbols, kas lasās kā 'dzīvība', un, kā saules simbols, gandrīz vienmēr bija darināts zeltā.
    
    Lai saglabātu savu dzīvību šajā līmenī, uzmanies no viltus ķieģeļiem galvenajā 'Ankh' un izdomā, kuri no tiem ir noderīgi.

en: Pharaoh's Tomb
lv: Faraona kapene

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
lv: Pētnieki aprēķinājuši, ka Lielās piramīdas būvniecībā tika izmantoti 2,3 milj. bloku, katrs bloks svēra apmēram 2,5 tonnas.
    
    Šī līmeņa piramīda tika uzbūvēta no mazāk nekā 100 blokiem. Sākumā manevrē, lai tiktu piramīdā, un tad nostājies uz vienām no kāpnēm otrajā slānī tuvāk ārējai sienai piramīdas kreisajā pusē. Nogaidi, līdz mūmijas sagrupējas ārējās sienas otrajā pusē. Tad kāp pa kāpnēm līdz to virsotnei mazajā piramīdā un gaidi, līdz mūmijas uzkāps pa garajām kāpnēm un nokritīs no kārts. Tiklīdz pēdējā ir nokritusi (vai nedaudz pirms), rāpies augšā pa garajām kāpnēm, pāri kārtij, un roc, lai iekļūtu atpakaļ lielajā piramīdā un kapos.
    
    Atkārto šo triku, lai izkļūtu ārā pēc atlikušā dārgumu gabala paņemšanas, vienīgi šoreiz tev jāizkļūst pa piramīdas labo pusi.

en: Cat
lv: Kaķis

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
lv: Būdams godājams, svarīgs dzīvnieks ēģiptiešu sabiedrībai un reliģijai, kaķis pēc nāves tika mumificēts tāpat kā cilvēki.
    
    Kad pabeidz šo 'kaķaino' līmeni, neļauj sevi apmuļķot kaķa astei, kas parādās, tiklīdz tu pacel pēdējo dārgumu. Vienīgā izeja ir pa kreisi. Tādēļ tev jāļauj mūmijām pašām pienest tev klāt pa labi no kaķa galvas esošos dārgumus, jo tu nevari savākt visus dārgumus un pārvietoties atpakaļ laikā.
    
    Lai mūmijas pienestu dārgumus, tev apakšā jāizrok pieci ķieģeļi un jāļauj tām šajai vietai pāriet (vai tikt iesprostotām un nogalinātām).

en: Pyramid Power
lv: Piramīdu spēks

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
lv: Imhoteps veidoja Džosera pakāpjveida piramīdu tā, lai tā kalpotu kā milzīgas kāpnes, pa kurām mirušā faraona dvēsele paceltos debesīs. Imhotepa sasniegums bija tik svarīgs, ka ēģiptieši viņu vēlāk dievišķoja.
    
    Pirms pacelies šīs piramīdas augšējā līmenī, tev jānokļūst līdz apakšai. Lai iegūtu augšējo dārgumu gabalu, pārvietojies pa kreisi nost no virsotnes, izroc nākamo bloku un uzkāp apakšā esošajai mūmijai, turpinot kustēties pa labi (mēģini novietot peles kursoru uz virsotnes).
    
    Pēc pēdējā dārgumu gabala paņemšanas dodies uz labo pusi un skrien augšup un lejup pa kāpnēm. Grūta ir tikai kreisā apakšējā daļa: vienkārši skrien zem mūmijām, kas atrodas uz kāpnēm virs tevis, un manevrē... un ceri!

en: Eye of Horus
lv: Hora acs

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
lv: Hora acs ir seno ēģiptiešu simbols, kas apzīmē dievu dotu aizsardzību un karalisko varu.
    
    Šajā līmenī esošai acij piemīt nelielas aizsargājošas īpašības, bet ne daudz. Lai savāktu visus dārgumus, būs vajadzīgi atkārtoti pārgājieni no augšas uz leju. Pēc kāda laika apakšā pa kreisi būs divas mūmijas. Lai tiktu tām garām, uzkāp īso kāpņu (ceturtās no kreisās puses) virsotnē, roc pa kreisi, kāp lejā un roc vēlreiz. Viena no mūmijām iekritīs zemākajā bedrē. Kāp augšā pa kāpnēm. Otrā mūmija kāps pa otrajām kāpnēm un iekritīs augšējā bedrē. Skrien pāri abām ieslodzītajām mūmijām un kāp augšā.

en: Inverted Pyramid
lv: Apgrieztā piramīda

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
lv: Tas, iespējams, nav tradicionālais ēģiptiešu dizains.
    
    Lai savāktu visus dārgumus, tev pa stieņiem ir jārāpjas zigzag-veidā uz priekšu un atpakaļ. Lai tiktu garām vajātājmūmijai, pagaidi to uz stieņa un, brīdī pirms tā tevi sasniedz, nokrīti uz zemākā stieņa un pārvietojies tieši zem tās.
    
    Tā kā dizains nav tradicionāls, apsver iespēju līmeni spēlēt netradicionāli: 'krist un paiet apakšā' kustība ir vieglāk izpildāma ar tastatūru (vieglāk, bet vienalga grūti). Tiklīdz savāc piramīdā virs ķieģeļiem esošo pēdējo dārgumu gabalu, nopauzē spēli un pārslēdzies atpakaļ uz peles režīmu.

en: Anubis
lv: Anubiss

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
lv: Anubiss, jeb Inpu, bija ēģiptiešu pēcnāves dievs.
    
    Lai tiktu klāt dārgumu gabalam starp Anubisa ausīm, izroc divas kolonnas pa kreisi no mūmijas un nostājies tajai uz galvas. Rokot pa kreisi, pārvietojies pa kreisi nost no mūmijas. Mūmijai vajadzētu iekrist caurumā vistālāk pa labi esošajā kolonnā. Tagad izroc divas kolonnas pa kreisi, līdz pievienojies 'kāpņu acij'. Virzies uz leju no kāpnēm, kas 'acī' atrodas vistālāk pa labi, un tu nokļūsi uz apakšā esošā stieņa.
    
    Lai dabūtu labajā ausī esošos dārgumus, noroc augstāko no divbloku kolonnām, beigās piezemējoties uz labās divbloku kolonnas. Ej pa kreisi un noroc otro divbloku kolonnu. Tagad pārvietojies pa labi un noroc vienbloka kolonnu, tādējādi atbrīvojot mūmiju. Pārvietojies vēl vienu reizi pa labi un izroc trīs trīs ķieģeļus tā, ka tev izveidojas dzega divu ķieģeļu platumā, uz kuras nostāties. Paej pa kreisi un izroc kvadrātveida bedri no sevis pa labi. Nogaidi, līdz mūmija tajā iekrīt, savāc tās dārgumu gabalu un skrien augšup pa kāpnēm, lai stātos pretī piecām mūmijām, kas bloķē izeju.

en: Pyramid of Treasure
lv: Dārgumu piramīda

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
lv: Nūbija bija Ēģiptes galvenais zelta ieguves avots. Mitanni valdnieks Tushratta apgalvoja, ka Ēģiptē zelta bija 'vairāk nekā netīrumu'.
    
    Šajā piramīdā dārgumi ir pat gaisā! Daudz dārgumu, tikai trīs mūmijas — tas nevarētu būt tik grūti, vai ne?

en: Sarcophagus
lv: Sarkofāgs

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
lv: Sarkofāgs ir bēru konteiners līķim, visbiežāk izkalts vai izgrebts no akmens. Senajā Ēģiptē sarkofāgs kalpoja kā ārējais aizsardzības slānis valdnieka mūmijai, vairākām zārku kārtām esot iekšpusē, un bieži bija izkalts no alabastra.
    
    Ja negribi, lai šis līmenis tev kļūst par sarkofāgu, sākumā paņem zem sarkofāga kreisās malas esošo dārgumu gabalu, jo cita veida, kā tam piekļūt, nav.

en: The Parting of the Red Sea
lv: Sarkanās jūras sadalīšanās

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
lv: Bībelē stāstīts, ka Mozus pašķīra jūru, lai izglābtos no faraona vīriem. Pēc tam, kad esi izlaupījis viņa senču piramīdas, nebūt nav pārsteidzoši, ka faraons sūta savus vīrus vajāt arī tevi.
    
    Par laimi, jūra var tikt sadalīta, vienkārši uzkrītot uz pēdējā dārgumu gabala. Izglābšanās no faraona vajātājiem nav tik vienkārša. Vispirms, noej cik iespējams tālu lejā, tad brīdi uzgaidi. Pēc tam pārvietojies augšup pa ūdens sienu uz labo pusi, rāpies pa stieni uz vidu un gaidi, līdz mūmijas sasniedz ūdens augšpusi, tad lec lejā otro reizi.
    
    Šoreiz nekavējoties skrien augšā pa kreiso ūdens sienu, ceļā izmainoties ar vajātājiem. Nogaidi augšā pa kreisi, kur pa labi esošās mūmijas netiek tev klāt. Tiklīdz no tevis pa kreisi esošās mūmijas sasniedz virsotni, lec lejā trešo reizi (pat Mozum negāja tik grūti). Viltība, kas jāpielieto, lai šī pēdējā pārgājiena laikā tiktu garām mūmijām, ir skriešana zem un pa kreisi no tām, kamēr tās kolonnas veidā krīt lejup no kāpnēm.
    
    Piezīme: sākumā vari iet uz augšu arī pa kreiso ūdens sienu, bet tas būs daudz grūtāk.

en: Count
lv: Skaitļi

en: Zero
lv: Nulle

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
lv: Vienīgās grūtības varētu sagādāt iekļūšana nullē, kura ir vienīgais ceļš uz izeju.
    
    Lai iekļūtu nullē, uzkāp augšā pa zigzagveida kāpnēm, noroc piecus ķieģeļus no nulles kreisās malas, skrien atpakaļ augšā pa zigzagkāpnēm, pāri kārtij, tad krīti lejā caur tikko izraktajiem ķieģeļiem un uzreiz pārvietojies pa kreisi, lai iekļūtu nullē. Lai paspētu, šīs darbības ir jādara visai ātri.

en: One
lv: Viens

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
lv: Lai tiktu klāt zeltam, būs vajadzīgi izrakumi pareizajās vietās. Tomēr, lasi nākamo paragrāfu.
    
    Lai izkļūtu ārā, tev pretinieks pa kārti jāaizvilina līdz vieniniekam un jāļauj tam krist, tā aizpildot apakšā esošo bedri. To var paveikt trīs veidos. Pirmais un vissaprātīgākais būtu gaidīt pretinieku uz kārts virs vieninieka augšējās labās malas līdz tas tev pietuvojas, tad iet pa kreisi un, nokrītot lejā, rakt pa labi.
    
    Otrais veids sevī ietver rakšanos līdz zeltam (vai līdz turienei, kur zelts bija) piemērotā laikā brīdī. Nokļūšana pie zelta pareizajā laika momentā izraisīs pretinieka iekrišanu pa labi no vieninieka esošajā bedrē. Trešais veids ir iznīcināt pretinieku un cerēt, ka tas parādīsies virs vieninieka labās puses.

en: Two
lv: Divi

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
lv: Lai iegūtu pa kreisi esošo zeltu, krīti tam virsū no augšas, kritiena laikā pakāpjoties vienu laukumu pa labi vai kreisi. Uzreiz izroc ķieģeli, kas atrodas zem zelta un iekāp izveidotajā bedrē. Viltus grīdas dēļ tu nokritīsi līdz apakšai.

en: Three
lv: Trīs

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
lv: Kad viss zelts ir savākts, vienīgais glābšanās ceļš ir augstākās kāpnes pa kreisi, bet tās nav nekam pievienotas. Lai tās sasniegtu, tev vajadzēs panākt, lai pretinieks tev seko un tad, pakāpjoties uz pretinieka, sasniegt kāpnes.

en: Four
lv: Četri

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
lv: No sākuma pārvietojies uz ķieģeļu platformu pa labi. Tev vajadzēs iesprostot dažus pretiniekus (ja veiksies, procesa rezultātā iegūsi arī zelta gabalu), bet varēsi viegli izglābties, izmantojot pa labi esošās četrinieka formas kāpnes.
    
    Ievācot četriniekā esošo zeltu, nogaidi, līdz pretinieki sasniedz iepriekš minēto kāpņu virsotni. Tas ļaus tev sasniegt kāpnes, pirms pretinieki nogriež ceļu.

en: Five
lv: Pieci

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
lv: No sākuma virzies uz leju pa kreisajā pusē esošo kāpņu kopu un gaidi uz zemākās sadaļas, līdz visi pretinieki ir nostājušies savās pozīcijās. Tad nokrīti uz grīdas un mēģini sasniegt pa labi esošās lielās kāpnes, kas apakšā sazarojas. Sazarojums ļaus tev tikt garām augšā esošajiem pretiniekiem: gaidi pie kreisā atzara grīdas līmenī (nevis zem grīdas līmeņa!), līdz uz garajām kāpnēm esošais pretinieks nokrīt tev līdzās. Tad kāp augšup un pa labi, lai tiktu augšā pa lielajām kāpnēm.

en: Six
lv: Seši

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
lv: Pirmā šī līmeņa viltība ir pareizi noteikt laiku, kad rakties cauri sešinieka apakšai, pretiniekam kāpjot augšup pa kāpnēm, kas atrodas pa kreisi no sešinieka. Tiklīdz nokļūsi uz kāpnēm, pretinieki kāps pa kāpnēm augšup prom no tevis. Tātad, pirms rakt caurumu sešinieka apakšā, tev vienkārši jānogaida, līdz kāpņu apakšdaļā vairs nav pretinieku.
    
    Otrā viltība ir izdomāt, kā visus pretiniekus novilināt nost no kāpnēm ekrāna kreisajā pusē. Viens veids ir nostāties vidū esošā lielā sešinieka augšā un gaidīt, līdz tie pāri kārtīm nāk uz tavu pusi. Tad nolec uz grīdas un dodies uz kāpnēm.

en: Seven
lv: Septiņi

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
lv: Galvenais izaicinājums ir zelts septiņnieka augšpusē. Sākumā tiec uz pirmā kvadrāta no kreisās puses septiņnieka augšpusē un gaidi, līdz pretinieki aizpilda tur esošos caurumus.

en: Eight
lv: Astoņi

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
lv: Ar uzmanīgiem gājieniem un laika plānošanu tu vari pārvilināt divus pretiniekus uz kreisajā pusē esošajām kāpnēm un atstāt tos tur, kamēr pats savāc piecus visaugstāk esošos zelta gabalus.
    
    Trīs zemākie gabali jāsavāc vienā reizē, bet tev, iespējams, vispirms vajadzētu piespiest pretiniekus pārvietoties pa labi no astoņnieka, lai izvairītos no nepatikšanām, kad parādīsies kāpnes un tu piezemēsies uz grīdas.
    
    Glābšanās kāpnes vari atbrīvot, vēlreiz nokāpjot uz grīdas pa labi.

en: Nine
lv: Deviņi

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
lv: Sākumā krīti cik ātri vien iespējams, lai nokļūtu uz grīdas. Apakšā izroc vairākas bedres, lai aizkavētu pretiniekus no došanās augšup pa kāpnēm. Tad, kamēr tuvumā nav pretinieku, no deviņnieka kreisās puses paņem divus zelta gabalus. Pēc augstāk novietotā gabala savākšanas izroc caurumu, lai iekļūtu deviņniekā.
    
    Lai tiktu klāt zeltam cipara apakšā, nostājies uz kreisā pretinieka, roc pa kreisi un pārvietojies pa labi. Divi pretinieki sāks pārvietoties pa labi, kritīs un kāps augšup pa kāpnēm. Kad pirmais iesprūdīs vietā, kur tu tikko raki, ielec deviņnieka zemākajā daļā un roc pa kreisi. Nākamais pretinieks nonesīs zeltu lejā. Paņem to, roc pa kreisi, krīti lejā uz kārts un glābies cik ātri vien iespējams.

en: Ten
lv: Desmit

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
lv: Vari iesprostot vairākus pretiniekus bedrēs apakšā pa kreisi un pa labi, bet tie atbrīvosies, kad parādīsies slēptās kāpnes. Ceļa uz augšējo labo daļu atbrīvošanai var palīdzēt nolekšana uz grīdas.

en: Eleven
lv: Vienpadsmit

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
lv: Vispirms savāc zem vienpadsmitnieka formas kāršu kreisās puses esošo zelta gabalu, tad paņem gabalu, kas atrodas uz kreisā vieninieka pamatnes centrālajā vienpadsmitniekā. Tagad nolec uz grīdas pa kreisi no dubultaugstās sienas. Pretinieki iekritīs atsevišķās sadaļās. Tu tagad gribēsi izdarīt trīs lietas: savākt zeltu kreisajā un centra sadaļā, atņemt zeltu pretiniekiem pa labi, tev atrodoties uz grīdas, un ievilināt pēc iespējas vairāk pretinieku sadaļā pa kreisi no 11.
    
    Pirmie divi uzdevumi ir relatīvi vienkārši, bet pēdējais var tikt paveikts vairākos veidos. Ja skriesi augšup pa centrālajām kāpnēm un tad uz kreiso pusi, varēsi nogaidīt, stāvot virs kāršu labās puses 'cipara' (iespējams, arī karājoties kārtīs) un pārvilināt dažus pretiniekus no centra uz kreiso sadaļu. To darot, varēsi arī savākt vienu vai divus zelta gabalus.
    
    Tiklīdz esi kļuvis par visu zelta gabalu īpašnieku (izņemot pa labi no vienpadsmitnieka esošo), skrien uz 'H' formas kāpņu augšējo labo posmu. Tā rezultātā visi pretinieki, kuri nav tālajā labajā sadaļā, pārvietosies uz kreiso sadaļu.

en: Twelve
lv: Divpadsmit

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
lv: Šis ir lēns līmenis ar daudzām pauzēm, kurās tev jāgaida, kamēr pretinieki pārvietosies tur, kur vēlies.
    
    Sākumā uzlec uz tuvākā pretinieka, kamēr tas krīt, un pārvietojies uz labās kopas kārtīm, lai savāktu zem tām esošo zeltu. Pirms lec, noteikti pārliecinies, vai apakšā nav pretinieku.
    
    Divpadsmit kastīšu režģis pa labi ir noderīgs. Ja esi šajā režģī zem tā augšējās daļas, pretinieki, kas kāpj augšup pa kāpnēm režģa kreisajā pusē, nenoleks un nesāks tevi vajāt. Režģa apakšā vari pagaidīt, līdz pretinieki pārvietojas virs apakšā pa kreisi esošajām ķieģeļu un betona bedrēm, tad lec lejā. Tā rezultātā pretinieki iekritīs bedrēs un tiks iesprostoti.
    
    Lai tiktu pie zelta vistālāk pa kreisi esošajā apgabalā, tev vajadzēs grīdas otro sadaļu aizpildīt ar pretiniekiem un norakt ķieģeļus, kas neļauj tiem atstāt apgabalu. Tu varētu vēlēties nozudēt šo zeltu (piemēram, panākt, lai pretinieks, kas zeltu nes, iekrīt izraktā bedrē un tiek iznīcināts), lai gan ir šo zelta gabalu ir iespējams iegūt arī tāpat, ja ļoti vēlies.
    
    Ja atstāsi kreisajā apgabalā esošo zeltu kā pēdējo, nokļūt līdz izejai augšā būs viegli. Vai arī, ja kā pēdējo atstāsi divniekā esošo zeltu, tev vajadzētu spēt izglābties bez īpašiem sarežģījumiem. Citādi, kreisajā pusē iesprostotie pretinieki nogriezīs tev glābšanās ceļu.

en: Thirteen
lv: Trīspadsmit

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
lv: Līmeņa sākumā nogaidi, stāvot uz kreisajā malā esošo kāpņu kreisā (vai, vēl labāk, labā) atzara, līdz vidū esošie pretinieki uzkāpj līdz centra kāpņu pusaugstumam. Tad nolec uz horizontālajām kāpnēm, pārvietojies līdz galam pa labi un nokāp uz grīdas, tādējādi iesprostojot vairākus pretiniekus.
    
    Lai piekļūtu dažādās vietās esošajam zeltam, tev lielāko daļu pretinieku vajadzēs atbrīvot no to ieslodzījuma vietām. It īpaši, tev jāatlaiž grīdas kreisajā pusē ielodzītie, lai dabūtu vismaz vienu zelta gabalu.
    
    Tiklīdz pēdējais zelta gabals būs tavs, pretinieki pārpludinās centra kāpnes, tādēļ tev jāizlemj, kuru gabalu atstāt kā pēdējo. Prātīga izvēle būtu trīs pretinieku apsargātais gabals trijnieka apakšējā ieliekumā vai arī tā paša skaitļa vidējā zara centrā esošais.

en: Fourteen
lv: Četrpadsmit

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
lv: Četras viltības: pirmkārt, neizroc ārā četriniekos pie kreisās malas iesprostotos pretiniekus līdz pat spēles beigu daļai (visticamāk, ja kāds tiek iesprostots četrinieka vidū) — būs mazāk traucēkļu.
    
    Otrkārt, tev vajadzēs krist lejā, stāvot uz galvas pretiniekam, lai tiktu klāt kreisās puses četriniekos esošajam zeltam, kā arī gabalam, kas karājas gaisā spēles laukuma centrā.
    
    Treškārt, kad atbrīvosi pretiniekus labās puses četriniekos (un, iespējams, arī divus četriniekos pa kreisi esošos), vienkāršāk varētu būt izdarīt dubultracienu un zaudēt šos zelta gabalus.
    
    Visbeidzot, beigās izglābties būs visvienkāršāk, ja kā pēdējo atstāsi labās puses centra četrpadsmitniekā vai virs tā esošo zeltu. Tad varēsi kāpt augšup pa kāpnēm, kas tur parādīsies.

en: Fifteen
lv: Piecpadsmit

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
lv: Divi ieteikumi: ja nogaidīsi uz vienām no kreisajā malā esošajām kāpnēm vienu pakāpienu zem zelta gabala, kas atrodas starp tām, vidū esošie pretinieki ieleks piecinieka apakšējā izliekumā. Tas tev ļaus viegli tikt klāt starp cipariem esošajam zeltam.
    
    Otrkārt, ja brīdi nogaidīsi uz vieninieka pamatnes pa labi no tā, pretinieki pa labi no divām pa kreisi no '1' esošajām kāpnēm noleks no kārts un piezemēsies uz vieninieka pamatnes tā pretējā pusē. Ja nogaidīsi pietiekami augstu starp '1' un '5' un tad noleksi uz '1' pamatnes, pretiniekiem krītot pamatnes virzienā, varēsi uzskriet augšā pa kāpnēm pa kreisi no '1' un savākt cipara kreisajā pusē esošo zeltu.

en: Sixteen
lv: Sešpadsmit

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
lv: Lai iegūtu pa kreisi apakšā esošo zeltu, būs vajadzīgs ātrs skrējiens lejā un atpakaļ augšā pa vieniniekam blakus esošo kāpņu kolonnu, ceļā uzmanīgi izvairoties no pretiniekiem.
    
    Lai iegūtu sešinieka vidū esošo zeltu, piezemējies uz sešinieka 'O' daļas augšdaļas, ej pa labi un roc pa kreisi, un nekavējoties pārvietojies pa kreisi un roc pa kreisi, lai aizkavētu pretinieku, kurš pretējā gadījumā, visticamāk, tevi noķertu. Tomēr, tu varētu vēlēties atstāt šo zelta gabalu līdz beigām, tādējādi pāragri neatbrīvojot divus papildu pretiniekus, lai gan ir iespējams panākt, ka šie pretinieki atkārtoti iesprosto sevi šajā sadaļā.
    
    Lai tiktu klāt apakšā pa labi esošo pretinieku zeltam, noroc bloķējošo ķieģeli pa kreisi, skrien augšup pa kāpnēm, noroc sešinieka labo pusi, ielec tajā, skrien pa kreisi un izroc caurumu sešinieka kreisajā pusē, tad nolec uz grīdas. Laika būs maz — pa kreisi uz nākamo sadaļu varēs pārvietoties tikai viens vai divi labajā pusē esošie pretinieki. Tev vēl joprojām vajadzēs norakt sešinieka apakšu, lai tiktu klāt viņu zeltam, bet tam nevajadzētu būt pārāk grūti. Varbūt vienīgi nedaudz satraucoši — pa kreisi no '6' esošo pretinieku dēļ.
    
    Tiklīdz esi savācis visus zelta gabalus, visvienkāršāk nokļūt līdz izejai varēsi, ja virzīsies caur vidējo viltus grīdu vieniniekā un pēc tam augšā pa kreisās puses kāpnēm.

en: Jail Break
lv: Izlaušanās

en: Don't Panic!
lv: Tikai bez panikas!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
lv: Kā jau līmeņa nosaukums pasaka, nav vajadzības celt paniku.
    
    No šī cietuma izglābties ir ļoti viegli, jo sargi ir iesprostoti un tevi nevar aizskart...

en: Robbery
lv: Aplaupīšana

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
lv: Atkal esot brīvībā, tev kur kur jasadabū nauda.
    
    Grūtākais ir sasaistīt pretiniekus. Ja vari panākt, ka katrs no tiem uzkrīt uz betona bloka, tas varētu palīdzēt. No otras puses, vari vienkārši daudz skriet...

en: Use the Guards
lv: Izmanto sargus

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
lv: Lai arī nežēlīgi, viņi ir paredzami.
    
    Kad sasniedz kāpnes pa labi, nogaidi, līdz viens sargs lec, tad pāri tā galvai dodies saņemt zeltu.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
lv: Krītošie pretinieki (1) — ceļa atrašana

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
lv: Izmanto savus pretiniekus, staigājot pār to galvām.
    
    Ja jāšķērso vairāk nekā viena atstarpe, izdari tā, lai pretinieki paiet pa labi, un tad sāc iet pār to galvām.

en: Falling Enemies (2) - Digging
lv: Krītošie pretinieki (2) — rakšana

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
lv: Līmeni sāc ar klikšķi. Pārējam vajadzētu būt pašsprotamam...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
lv: Krītošie pretinieki (3) — slēptās kāpnes

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
lv: Šoreiz tie inteliģentāki un krīt tev virsū no augšas.
    
    Vispirms izroc visus ķieģeļus pa ceļam uz zeltu.
    
    Pēc tam skrien atpakaļ uz vidu un gaidi, līdz atdzimušie pretinieki krīt. Gaidot pārējos, tev būs jāiesprosto līderi. Pa ceļam uz augšu uzmanies no citiem atdzimušajiem pretiniekiem.

en: Imprisoned Guards
lv: Ieslodzītie sargi

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
lv: Galvenajā struktūrā iekļūt ir gana viegli, bet, lai savāktu visu zeltu un izkļūtu atkal ārā, tev vajadzēs iet pa pretinieku galvām.

en: Forbidden Gold
lv: Aizliegtais zelts

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
lv: Tu no viņiem veiksmīgi izglābies pēdējos dažos līmeņos.
    
    Tagad atkal esi brīvs un vari darīt visu, ko vēlies. Visu, izņemot atkal zagt, lieki teikt...

en: Dig Your Way Out
lv: Roc savu ceļu ārā

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
lv: Nav sargu un tu tomēr jautā pēc palīdzības?
    
    Nu ko, vari to saņemt.
    
    Roc blakus stienim esošos ķieģeļus. Kad krīti, ātri atrodi ceļu atpakaļ pie stieņa, lai varētu to šķērsot, nonākot iedobumā. Protams, izdosies tev tas tikai tad, ja zināsi ceļu un nekavēsies. Laika nav daudz...

en: An Unpleasant Cellmate
lv: Nepatīkams kameras biedrs

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
lv: Noklikšķini, lai uzsāktu līmeni, un viņš tiks iesprostots, pirms paspēs tev nodarīt ko sliktu.

en: Awaiting Enemies
lv: Gaidošie pretinieki

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
lv: Viņi tev neko nedarīs, ja paliksi, kur esi. Viņi tikai vēlas aizsargāt savu zeltu.

en: Too Many Guards
lv: Pārāk daudz sargu

en: Caught In The Heights
lv: Pieķerts augstumos

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
lv: Tiklīdz pārvietosies lejup, tie tevi vajās līdz nāvei. Tādēļ ieteicams izplānot precīzu maršrutu, pirms mēģini izglābties.

en: Teamwork (1) - The Liberation
lv: Komandas darbs (1) — atbrīvošanās

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
lv: Komandas darbs (2) — sadalošās platformas

en: Start running immediately or you are doomed!
lv: Sāc skriet nekavējoties vai tev ir beigas!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
lv: Komandas darbs (3) — lielā izglābšanās

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
lv: Šis ir pēdējais līmenis, kurā tev jāstrādā kopā ar draugu. Domāju, ka viņš tev palīdzējis pietiekami, lai būtu pelnījis atlaišanu brīvībā.
    
    Atvaino, vairāk palīdzēt nevaru. Līmenī nav vajadzīgs nekas vairāk par roku veiklību.

en: Gold Rush
lv: Zelta drudzis

en: Too Easy?
lv: Pārāk viegli?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
lv: Tas var šķist visai vienkāršs, bet, diemžēl, tā nav, jo pa ceļam uz zeltu ir daudz viltus ķieģeļu.
    
    Krītot noroc pirmo ķieģeli, krīti tam cauri, skrien augšup pa kāpnēm un gaidi, līdz pretinieks ielec caurumā. Tagad vari uzkrist uz tā galvas un doties pa kreisi. Ielec caurumā pa kreisi un krītot izroc vēl vienu ķieģeli. Tas tev ļaus turpināt pa kreisi pie stieņa.
    
    Protams, pa ceļam būs vēl daudz lamatu, bet no tām ir viegli izvairīties, tādēļ tās tev būs jāatrod pašam. Kā zini, vari vienmēr nospiest 'Q', lai pārstartētu līmeni.

en: Have A Nice Flight...
lv: Jauku lidojumu...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
lv: Tam nevajadzētu būt pārāk grūti.
    
    Vienkārši novietojiet peli augšējā kreisjā stūrī, un varonis līmeni izies automātiski.

en: Golddigger
lv: Zeltracis

en: My suggestion: dig!
lv: Mans ieteikums: roc!

en: Golden Town
lv: Zelta pilsēta

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
lv: Vispirms tev jāsavāc pa labi no tevis esošais zelts. Tad mēģini rakties lejup. Esot zemākos līmeņos, ir vieglāk kontrolēt pretiniekus.

en: A Hectic Enemy
lv: Nemierīgais pretinieks

en: Don't Wake Them Up
lv: Neuzmodini tos

en: On The Brink
lv: Malā

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
lv: Gaidīt vai negaidīt? Vienkārši mēģini...
    
    Pirms dodies kādās pa labi esošajās struktūrās, pārliecinies, ka tev ir atkāpšanās ceļš.

en: Dropping Enemies
lv: Krītošie pretinieki

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
lv: Nē, šī līmeņa atrisināšanai nav nepieciešams nekāds speciāls triks.
    Vienkārši esi ātrāks nekā tavi pretinieki.

en: The Big Maze
lv: Lielais labirints

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
lv: Vari izvairīties no dažiem pretiniekiem, atrodot viltus ķieģeļus, kuriem izkrist cauri. Attiecībā uz pārējiem, tev jāatrod vieta, kur vari rakt vai arī tos apiet.
    Virs kāpnēm pa kreisi esošais zelta gabals tev jāsasniedz ar rakšanas palīdzību. Ja mēģināsi doties pa apkārtceļu, pretinieks tevi vajās un nobloķēs izeju.

en: Hurry Up!
lv: Pasteidzies!

en: Two Useful Enemies
lv: Divi noderīgi pretinieki

en: The Prison
lv: Cietums

en: Free Fall
lv: Brīvais kritiens

en: Two Friends
lv: Divi draugi

en: Impossible?
lv: Neiespējami?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
lv: Ieteikuma šoreiz nebūs!
    
    Bet tas nav neiespējami.

en: The Wall
lv: Siena

en: Snakepits
lv: Čūsku bedres

en: Get In And Up
lv: Iekšā un augšā

en: No Way Out
lv: Nav izejas

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
lv: Tev jārok, pirms paņem zeltu un pirms parādās kāpnes.

en: How To Get There
lv: Kā tur nokļūt

en: The Bull
lv: Bullis

en: Long Way Up
lv: Tāls ceļš augšup

en: A Little Present To Say Goodbye
lv: Neliela dāvana pirms teikt ardievas

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
lv: Pēc dažiem grūtiem līmeņiem varbūt vēlies vienkāršu. Ardievu!

en: The Box
lv: Kaste

en: Do Not Fall Down
lv: Nekrīti lejā

en: Overcrowding
lv: Pārapmeklētība

en: Gold Rush II
lv: Zelta drudzis II

en: A Big Start
lv: Lielais starts

en: Teamwork
lv: Komandas darbs

en: Watch Out For Traps
lv: Uzmanies no lamatām

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
lv: Lieto četrus pretiniekus, lai aizpildītu viltus ķieģeļus, ko atradīsi pa ceļam augšup pa kāpnēm.

en: Easy Prey
lv: Vienkāršais medījums

en: The Gold Mine
lv: Zelta raktuve

en: Entangled
lv: Sapinies

en: Three Friends
lv: Trīs draugi

en: Let Me Out!
lv: Laidiet mani ārā!

en: Let Them Live
lv: Ļauj viņiem dzīvot

en: Jump And Run!
lv: Lec un skrien!

en: The Lone Golddigger
lv: Vientuļais zeltracis

en: Left Or Right?
lv: Pa kreisi vai pa labi?

en: Treasures of Gold
lv: Zelta dārgumi

en: Never Reaching The Bottom
lv: Nekad nesasniedzot apakšu

en: Getting Past The Enemy
lv: Tikt garām pretiniekam

en: Narrow Paths
lv: Šaurās takas

en: The Breakout
lv: Izlaušanās

en: Digging Hassle
lv: Rakšanas grūtības

en: Synchronised Running 2
lv: Sinhronizētais skrējiens 2

en: The Heartbreaker
lv: Siržu lauzējs

en: No hint!
lv: Bez ieteikuma!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
lv: Šos līmeņus sastādīja Marco Krüger, KGoldrunner sākotnējais autors, un daži no viņa draugiem un palīgiem. Līmeņos tiek izmantoti KGoldrunner noteikumi. Pretinieki ir ātri un tie izmanto agresīvu meklēšanas stratēģiju. Izbaudi!

en: Demolition
lv: Nojaukšana

en: Ups And Downs
lv: Augšas un lejas

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
lv: Grūtākais ir tikt garām visiem pretiniekiem un uz augstākajām kāpnēm. Tad liec tiem tev mazās grupās sekot. Tikko kā tie nonāk augšā uz ķieģeļiem, vari tos nogalināt un paņemt zeltu.

en: Dig, Baby, Dig!
lv: Roc, mazulīt, roc!

en: This should be fairly easy. No hint!
lv: Šim vajadzētu būt visai vienkāršam. Bez ieteikuma!

en: Fetch!
lv: Saņem!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
lv: Panāc, ka pretinieki savāc tev nesasniedzamos zelta gabalus.

en: Acrophobia
lv: Acrofobija

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
lv: Lai iegūtu pēdējo zelta gabalu, nogalini pretinieku un ļaut, lai zeltu paņem tas.

en: Panic!
lv: Panika!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
lv: Dažkārt tu vari panākt, ka pretinieki skrien tev pretī vai prom no tevis, pārvietojoties vienu pakāpienu augšup vai lejup pa kāpnēm.

en: Landfill
lv: Zeme

en: You can walk on top of trapped enemies.
lv: Vari staigāt pa iesprostotajiem pretiniekiem.

en: Inwards And Upwards
lv: Iekšā un augšup

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
lv: Tev būs tikai viena iespēja tikt pie tiem trim zelta gabaliem.

en: Vertical
lv: Vertikāli

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
lv: Ja ātri izraksi caurumu un ieleksi tajā, pretinieks ieleks pa labi esošajā betona caurumā.

en: The Divide
lv: Sadalītājs

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
lv: Vari nogalināt vienu pretinieku, izrokot vienu no sadalītāja apakšējiem ķieģeļiem un panākot, ka pretinieks tur nokļūst.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
lv: Ceļš uz glābšanos augšā pa labi ir sarežģīts. Kā tikt garām pēdējam pretiniekam? Piemērota laika izvēle nozīmē visu!

en: The Box (1)
lv: Kaste (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
lv: Šis līmenis ir visai vienkāršs. Šeit ir dažas vietas, kurās vari iesprostot pretiniekus, ja nevēlies, lai tie visi skraida apkārt.

en: Crowd Control
lv: Pūļa kontrole

en: Remember 'Landfill'?
lv: Atceries 'Zeme'?

en: One Way Up
lv: Viens ceļš augšup

en: This one is easy. No hint!
lv: Šis ir vienkāršs. Bez ieteikuma!

en: Use Your Enemy
lv: Izmanto savu pretinieku

en: Use yourself as bait.
lv: Izmanto sevi kā ēsmu.

en: Race To The Bottom
lv: Sacīkstes līdz lejai

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
lv: Ja vien nepieļausi visu pretinieku nokļūšanu līdz apakšai pirms tevis, tu esi līķis.

en: No-Brainer
lv: Elementāri

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
lv: Tev jāstaigā pa pretinieka galvu, lai piekļūtu vidū esošajam zelta gabalam.

en: Depth
lv: Dziļums

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
lv: Panāc dažu pretinieku iekrišanu betona bedrē, lai varētu tikt tajai pāri. Tad, pirms roc un paņem zeltu, nospied tos vienu soli tālāk uz leju.

en: Density
lv: Blīvums

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
lv: Izvairies no pretinieku nogalināšanas. Tas padarīs pēdējo daļu daudz vienkāršāku.

en: The Box (2)
lv: Kaste (2)

en: Concrete Towers
lv: Betona torņi

en: Mazes
lv: Labirinti

en: Dopey
lv: Muļķītis

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
lv: Visai vienkārši — izvairies nokrist no kāpnēm. Ir vairāki ceļi, kā tikt garām beigās esošajiem diviem pretiniekiem. Viens no ātrākajiem — gaidīt uz augstajām vertikālajām kāpnēm (tieši zem otrām augstākajām horizontālajām kāpnēm), līdz ceļš uz izeju ir brīvs.

en: Sleepy
lv: Miegainais

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
lv: Daudz staigāšanas turp un atpakaļ, bet nekas pārāk sarežģīts.

en: Doc
lv: Gudrais

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
lv: Dažas viltības, lai izdomātu, kā piekļūt zeltam, bet nekas pārāk grūts.

en: Grumpy
lv: Īdzīgais

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
lv: Vizuāli mulsinošs, bet citādi vienkāršs labirints.

en: Sneezy
lv: Šķaudošais

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
lv: Lielākoties vienkāršs, vienīgā viltība šeit ir — kā aizbaidīt pretiniekus, lai varētu tiem tikt garām. Sākumā mēģini ievilināt divus augšējos pretiniekus augšā centrā esošajā bedrē. Tad tev pietiks laika, lai aizlavītos tiem garām. Izvairīties (divreiz) no pretinieka apakšā ir relatīvi vienkārši. Lai apietu abus augšējos pretiniekus atpakaļceļā, ievilini pirmo no tiem dziļi labirintā, līdz atradīsi atpakaļceļu tam garām. Tad ievilini otru augšā esošajā sadaļā ar kārti.

en: Bashful
lv: Kautrīgais

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
lv: Lai sasniegtu divus vienu virs otra esošos zelta gabalus, tev jāizkrīt cauri slazdam zem vienām no kāpnēm, kuras atrodas virs tās sadaļas.
    
    Augšā pa kreisi esošo zelta gabalu atstāj kā pēdējo.

en: Happy
lv: Laimīgais

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
lv: Šajā līmenī ir divas viltības. Pirmkārt, ja vēlies augstu esošo zeltu, pārvietojies zemāk, lai novilinātu lejā pretiniekus, tad skrien augšā, lai savāktu zeltu — un otrādi. Otrkārt, dažreiz tev būs jāizmanto kāpņu triks: ja atrodies uz vertikālajām kāpnēm un pretinieks ir virs tevis, tas dažkārt skries no tevis prom.

en: Glorfindel
lv: Glorfindels

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
lv: Lai tiktu pie zelta gabala vidū pa kreisi, tev vajadzēs pārvilināt pretinieku pāri kārtij un, tam nonākot kārts galā, skriet tam pāri. Šo darbību vajadzēs atkārtot, lai tiktu atpakaļ, ja vien pretinieks tev neseko pāri kārtij — tad tev vajadzēs atrast citu vietu, kur tikt tam garām ar izvairīšanās palīdzību.

en: Hreidmar
lv: Hreidmars

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
lv: Uzmanies, neļauj pretiniekiem piekļūt zeltam — pēc tam būs grūti to viņiem atņemt! Pārvietojoties uz vidējo sadaļu, vari panākt, ka vairums pretinieku pārvietojas augšā un pa labi. Tas ļaus tev piekļūt apakšējā līmenī esošajam zeltam. Daži no apakšējā līmeņa ķieģeļiem ir slazdi. Kad pretinieks pietuvojas, vari ielekt slazdā, pakāpties sānis un pāriet pretiniekam pāri. Bet labāk būtu manipulēt ar pretiniekiem tā, lai tie turas pa gabalu no apakšējās sadaļas, kamēr tajā esi tu.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
lv: Vienkāršs labirints: viltus ķieģelis zem kāpnēm apakšējā centrālajā daļā var izrādīties noderīgs.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
lv: Grūtākā daļa ir tā, kur divi pretinieki nokļūst labirinta centrā un tev tie ir jāapiet. Mēģini iet uz leju un no tiem pa kreisi, novilini vienu lejā, iesprosto to un tad dodies augšup, lai iesprostotu otru. Pretējā gadījumā, gudri rokot, tev vajadzētu tikt ar tiem galā.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
lv: Vienīgā viltība šajā līmenī ir slepeno pāreju izmantošana un pretinieku ievilināšana tajās.

en: Bombur
lv: Bomburs

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
lv: Ir vairāki veidi, kā tikt garām pretiniekam, kurš iesprostots kāpņu-slazdu cilpā. Viens būtu nogaidīt blakus slazdam un tad, kad pretinieks ir pusceļā augšup pa kāpnēm, iekāpt slazdā un nekavējoties pārvietoties pa kreisi un uz leju. Tomēr, sākumā tu, iespējams, kāpņu-slazdu cilpā būsi iedzinis trīs pretiniekus. Izvairies no šāda pavērsiena. Viens no šiem trim var izlauzties no cilpas, bet pārējie palikt iesprostoti, atstājot tevi bez iespējas tos apiet.

en: Luthien
lv: Lutins

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
lv: Pēc izvairīšanās no pirmā satiktā pretinieka mēģini nelekt lejā pēc centrā peldošā zelta gabala pārāk agri. Ja tomēr to izdarīsi, pretinieks, no kura tikko izvairījies, piezemēsies zemākajā līmenī, sagrābs zelta gabalu un dosies uz vietu, kurā zelta atgūšana nebūs iespējama.

en: Bofur
lv: Bofurs

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
lv: Ja starp tevi un vietu, kur vēlies doties, ir divi vai vairāk pretinieki, noderīgas var izrādīties rokamās kolonnas. Noroc divus slāņus, gaidi otrajā no augšas, lai iesprostotu pirmo pretinieku, un tad pārej uz augšu, lai iesprostotu otro.

en: Bifur
lv: Bifurs

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
lv: Daudz zelta, tikai viens pretinieks, un viņš ir iesprostots! Tam jābūt niekam!
    
    Pirmā daļa sastāv tikai no rakšanas (lielāko tiesu), lai savāktu zeltu. Bet šeit nav saskatāms acīmredzams ceļš, pa kuru piekļūt apakšā un pa kreisi esošajam zeltam. Meklē lamatas zem kāpņu apakšdaļas, lai tam piekļūtu. Vienīgā atlikusī viltība — savākt visu pārējo zeltu un atstāt pretinieku ar tā zelta gabalu kā pēdējo. Un uzmanies — tā kā šeit ir tikai viens pretinieks, viņš ir visai ātrs!

en: Gloin
lv: Gloins

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
lv: Bedre augšā pa labi varētu sagādāt grūtības. Lai atstātu labirintu, bedrē ir jābūt pretiniekam. Tomēr diez vai tu to vēlētos, pirms neesi no bedres izņēmis zeltu. Un, ja pirms zelta izņemšanas bedrē iekļūst divi pretinieki, aizmirsti to.

en: Oin
lv: Oins

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
lv: Meklē viltus grīdas, lai nokļūtu vietās, kas citādi nav pieejamas. Tev būs jārok, lai atrastu dažas no tām.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
lv: Pirms dodies pēc apakšā vai zemāk pa kreisi esošā zelta, savāc vidējos un augšējos zelta gabalus. Tādējādi, ja tev jānogalina kāds no pretiniekiem (viens pa kreisi esošais pēc tā vien prasās), tad tie tikai bloķēs ceļu uz izeju nevis padarīs par neiespējamu atlikušā zelta savākšanu.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
lv: Daudz viltus ķieģeļu, kas tevi var iesprostot vai arī dot pieeju dažādām labirinta daļām. Izmēģini zem kāpnēm un citās vietās.
    
    Četrus laukumus augstais slazds vidū ir nopietns traucēklis: atpakaļ garām tam vari nokļūt tikai savācot visus zelta gabalus. Tādēļ turies tālāk no apakšējās labās daļas, līdz neesi ticis pie visa pārējā zelta. Tad krīti cauri slazdam zem augšējām kāpnēm pa labi — nav cita ceļa, kā nokļūt pie zelta, kas atrodas zem tām. Tiklīdz esi nonācis tur lejā, tikšana atpakaļ augšējā labajā daļā nav iespējama līdz brīdim, kad viss zelts ir nonācis tavās rokās. Kad savāc zelta gabalu centrā pa labi, rocies uz leju, lai tiktu pie kreisā no diviem blakus esošajiem gabaliem. Ceļš izkļūšanai no zemākās labās sadaļas rodas tad, kad ir savākts viss zelts un centrā parādās maza kāpņu sadaļa.

en: Dwalin
lv: Dvalins

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
lv: Labirints, bet tu nevari saskatīt ceļu ārā no tā. Tev ir jāizmanto viltus grīdas. Vienīgā cerība ir minēšana un mācīšanās no kļūdām — ja rodas grūtības mēģini izveidot karti uz papīra.

en: Durin
lv: Durins

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
lv: Šis diagonālais labirints nav pārāk grūts, izņemot dažas bedres, kurās iespējams iekrist, un pretinieku, kas ir ātrs. Pretinieku mēģini novilināt lejā un iekšā kādā no bedrēm. Pārējais tādā gadījumā ir vieglāks pa vieglu.

en: Dain
lv: Dains

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
lv: Augšējā līmenī ir pārāk daudz pretinieku, lai ar tiem cīnītos (tur esošajam nelielajam ķieģeļu daudzumam ir iemesls). Tā vietā līmenī zem tā un ļauj tiem nākt pie tevis. Roc, lai glābtos, un savāc zeltu apakšā pa kreisi.
    
    Atpakaļceļā nostājies uz augšējā līmeņa un izmanto to pašu viltību, lai uzvilinātu pretiniekus tur augšā. Izroc uz leju vedošo ķieģeli un virzies uz izeju.
    
    Grūtības rodas tikai tad, ja divi pretinieki nonāk lejā pa kreisi, centrā (atpakaļceļā) vai augstāk pa labi. Izņemot pēdējo gadījumu, tev vajadzētu spēt pabeigt līmeni bez speciāli plānotas pretinieku iesprostošanas, lai gan daži no tiem var iekrist kādā no tavām divām bedrēm.

en: Duergar
lv: Djurgars

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
lv: Labirints bez sienām un pretiniekiem — cik gan grūti tas varētu būt? Tomēr slazdi kalpo kā sienas un pretinieki vienkārši aizpildītu slazdus, tādēļ šis, iespējams, ir vēl viens līmenis, kur tu vēlēsies uzzīmēt karti. Ievēro, ka slazdu vietas vari mēģināt noteikt ar rakšanas palīdzību, tomēr tas var novest pie visai lēnas spēles gaitas, jo tev būs jāgaida, kamēr izraktie ķieģeļi aizpildīsies.

en: Balin
lv: Balins

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
lv: Lai tiktu cauri centram, tev tas būs jāattīra no pretiniekiem, tomēr šeit ir tikai viens rokams ķieģelis. Izmanto to, lai izkristu cauri, skrien uz labo pusi un dodies augšup uz rindu, kas atrodas virs izraktā ķieģeļa. Atlicis būs tieši tik daudz laika, lai pretinieku varētu ievilināt bedrē. Atkārto pēc nepieciešamības.
    
    Lai izkļūtu no labirinta, tev vajadzēs atrast ceļu cauri garajai diagonālajai kāpņu barjerai. Zem vienām no kāpnēm ir viltus grīda, kuru izmantot kā glābšanās ceļu.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
lv: Šeit esošie pretinieki nav tik draudīgi, kā izskatās, lai gan tev vajadzēs izmantot nelielu viltību, lai tiktu garām pirmajam. Nostājies virs kāpnēm pa kreisi no viltus ķieģeļa. Kad pretinieks pārvietojas pāri kāpnēm pa labi no viltus ķieģeļa, rāpies lejā pa savām kāpnēm, ievilinot pretinieku viltus ķieģeļa dobumā. Ātri skrien augšup un pāri pretinieka galvai.
    
    Pārējie gadījumi ir tikai manevrēšana starp pretiniekiem uz vietu, kur vari tos iesprostot vai apiet. Problēma var rasties tikai gadījumā, ja pretinieks paņem zelta gabalu un kaut kur iesprūst, un tu nevari to atbrīvot. Nu ko, dažkārt jāzaudē.
    Lai izkļūtu no centra sadaļas, meklē dubultslazdu pa kreisi.

en: Brokkr
lv: Brokrs

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
lv: Atstāj no tevis uz leju un pa labi esošo zelta gabalu kā pēdējo. Lai nokļūtu atpakaļ uz šo labirinta sadaļu, tev būs jārokas cauri sienai nedaudz vairāk uz leju un pa labi. Vienkāršākais veids, kā tikt galā ar lielāko daļu pretinieku, ir likt tiem sekot sev līdzi, līdz tie iekrīt bedrē. Uzmanies — tiklīdz būsi savācis visu zeltu, bedres aizpildīsies ar kāpnēm, ļaujot ieslodzītajiem pretiniekiem izkļūt ārā.

en: Thrain
lv: Trains

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
lv: Lielākoties vienkārši, bet uzmanies no pāris vienvirziena vārtiem, sevišķi augšā, pa labi no centra esošajā sadaļā. Pārliecinies, vai esi savācis visu zeltu, pirms atbrīvo augšā pa labi iesprostoto pretinieku ar zelta gabalu. Tev vajadzēs izmantot arī tālu pa labi augšā esošo viltus grīdu.

en: Thorin
lv: Torins

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
lv: Sākumā steidzies uz piramīdai līdzīgās struktūras virsotni, noroc to, dodies lejā un paņem divus zelta gabalus. Tad ievilini pretiniekus zem piramīdas esošajā apgabalā un pārvietojies lejup un pa kreisi. Tā rezultātā daži pretinieki var tikt iesprostoti, pārējie pārvietoties uz apgabaliem, kur tie ir nekaitīgi. Ja tev seko kāds pretinieks, pārvietojies uz apakšējo daļu pa kreisi, pa ceļam tiekot pie dažiem zelta gabaliem.
    
    Lai nokļūtu pie zelta augšā pa kreisi, tev vispirms jāizvilina ārā tur esošais pretinieks. Kad esi savācis zeltu, tu, iespējams, atklāsi, ka esi apdraudēts no labās puses. Ja tā, dodies uz sadaļas zemāko līmeni, kuru vari sasniegt, neizmantojot rakšanu. Pretinieki dosies uz sāneju, dodot tev tieši tik daudz laika, lai pārrāptos pāri pār stieni un sasniegtu piramīdas virsotni pirms tiem.
    
    Pārējais ir tikai smags darbs.

en: Telchar
lv: Telčars

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
lv: Viltus grīdas ir šī līmeņa atslēga. Ceļš sadaļā bieži nav ceļš ārā no tās. Daudzi pretinieki taps iesprostoti, ja vien tu pārvietosies pietiekami zemu. Atstāj apakšā pa vidu esošo zeltu kā pēdējo: tu nevarēsi tikt ārā no šīs sadaļas, līdz parādīsies slēptās kāpnes.

en: Dvergar
lv: Dvergars

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
lv: Kad vāksi zeltu augšā pa kreisi, tev var rasties grūtības atstāt sadaļu. Acīmredzamais ceļš ārā (pie kāpņu pamatnes) nebūs derīgs viltus ķieģeļa dēļ. Tā vietā, tev jāplāno uz priekšu jau tad, kad rocies iekšā šajā sadaļā. Noroc sienas gabalu, kas bloķē izeju pa labi, tad ātri dodies augšup un paķer zeltu, tad atpakaļ lejā un ārā caur eju sienā, pirms tā aizveras. Šajā vietā ir viltus ķieģelis, tādēļ pārliecinies, ka, krītot tajā, roc.
    
    Pēc pēdējā zelta gabala savākšanas izkļūt ārā varēsi caur centru, kur būs parādījušās jaunas kāpnes, kam pateicoties, varēsi rakt un vēlreiz iekļūt labirinta kreisajā pusē.

en: Thingol
lv: Tingols

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
lv: Viens no zelta gabaliem ir jāpaņem jau pašā sākumā.
    
    Kad dosies uz labirinta zemāko daļu, pretinieki virzīsies lejup un paliks tur. Tas padara vienkāršu augšā esošā zelta savākšanu, bet apgrūtina piekļūšanu zeltam, kas atrodas lejā pa kreisi. Mēģini iegūt vienu vai divus gabalus jau tava pirmā pārgājiena lejup laikā.
    
    Pārvietojoties augšup un lejup pa apakšējām labajām kāpnēm, vari panākt pretinieku sagrupēšanos pa kreisi vai pa labi. Sagrupējot tos pa kreisi, vienkārša kļūst uz leju un pa labi no centra esošā zelta gabala savākšana. Novirzot vienu pretinieku pa kreisi un divus pa labi, tev radīsies iespēja tikt pie zelta, kas atrodas zemāk pa kreisi, tomēr apsver iespēju to savākt pēdējo, pēc tam, kad visus trīs pretiniekus esi sagrupējis pa labi, jo tad, skrienot augšup un izvairoties no pretiniekiem, tev būs lielāka kāpņu izvēle.

en: Dvalin
lv: Dvalins

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
lv: Šeit ir divas problēmas. Pirmkārt, pirmajā spēles daļā tu gribēsi iesprostot pa labi no vidus esošo pretinieku tā sadaļas apakšā. Lai to izdarītu, tev vajadzēs savākt zeltu pa kreisi un īstajā laikā iziet caur lūku, kā arī traukties pēc zelta apakšā pa kreisi. Piekļūt apakšā esošajam zeltam nav grūti: nedaudz hronometrāžas un līkumošana cauri slazdiem.
    
    Otrā problēma — vismaz viens pretinieks pacels kādu zelta gabalu. Panākt, lai viņš to atlaiž, ir grūti. Tev šis pretinieks jāievilina labajā augšējā sadaļā vai arī sadaļā lejup un pa kreisi no tās. Vilini pretinieku uz kāpnēm, virs kurām ir atstarpe un kuras atrodas sadaļas vidū. Gaidi pie vienas šī no tukšā kvadrāta malām, saglabājot vienu ķieģeli lielu atstatumu starp tevi un kvadrātu. Pretinieks pārvietosies lejup un augšup pa kāpnēm, iekšā un ārā no tukšā kvadrāta. Galu galā viņš pametīs zeltu kāpņu augšgalā, un tev šajā brīdī jādodas lejup, lai neļautu pretiniekam nākt atpakaļ augšā un sagrābt zeltu. Laika ir maz — labu veiksmi! Taču tu vari arī skraidīt apkārt un uzticēties veiksmei — pretinieks beigu beigās zeltu pametīs!

en: Lots of false floors to use and avoid.
lv: Daudz viltus grīdu, kuras izmantot un no kurām izvairīties.

en: Rumpelstiltskin
lv: Rumpelstiltskins

en: Thror
lv: Trors

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
lv: Divi zelta gabali apakšā pa kreisi ir nogriezti no pārējā labirinta. Šīs sadaļas labajā pusē ir tukšs kvadrāts, kur vari izrakt ķieģeli. Lai iekļūtu izolētajā sadaļā, izroc ķieģeli un pārvietojies pa kreisi un uz leju caur viltus ķieģeli. Tev jāpasteidzas, lai tiktu pie viena zelta gabala un atgrieztos atpakaļ caur citu viltus ķieģeli — tieši laikā, lai šķērsotu norakto ķieģeli, pirms tas noslēdzas.
    
    Pretinieks varētu sagādāt galvassāpes. Mēģini to novilināt līdz labirinta lejasdaļai, nolecot uz grīdas vietā, kur ir kāpnes, pa kurām tev uzkāpt atpakaļ augšā, bet pretinieks atrodas virs kvadrāta bez kāpnēm un tādējādi tas tiks iesprostots.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
lv: Labirints ir izretinātāks un grūtāks. Pretinieki ir viltīgāki. Slazdi ir nežēlīgāki. Labirints mainās. Lai labi staigājas pa interesantiem labirintiem.
    
    Lai nokļūtu pie dažiem pēdējiem zelta gabaliem, tev jāiekļūst sadaļā, kas atrodas kreisajā pusē zemāk pa kreisi un ir atdalīta no pārējā labirinta ar sienu. Šīs sadaļas forma ir līdzīga burtam 'L'. Izroc divus ķieģeļus 'L' labajā malā (pa kreisi no centra) un ielec iekšā — šajā vietā ir viltus ķieģelis, kas ļaus tev tikt tam cauri.
    
    Pēc tam, kad esi savācis visu zeltu, labirints izmainās. Tev jānolaižas lejup līdz sākuma punktam un no turienes vēlreiz jātiek atpakaļ cauri labirintam. Izeja augstāk pa labi, šķiet, ir bloķēta. Noroc divus ķieģeļus un brīdi krīti lejā, tad atradīsi ceļu ārā.

en: Initiation
lv: Sākums

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
lv: Šie 100 līmeņi ir lieliska ievada spēle, kā arī laba iespēja ekspertiem paaugstināt labākos rezultātus. Tos izveidoja Pīters Vedhems un tajos izmantoti tradicionālie spēles noteikumi.
    
    Daži pēdējie līmeņi ir ļoti grūti, bet, ja meklē vēl lielāku izaicinājumu, izmēģini 'Pītera V. atriebība'...

en: Don't Panic
lv: Tikai bez panikas

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
lv: Tā rakstīts uz Duglasa Adamsa 'Galaktikas ceļvedis stopētājiem' vāka ar lieliem, draudzīgiem burtiem, tātad nav iemesla panikai. Pretinieki ir aiz sienas un tevi sasniegt nevar.

en: Lust for Gold
lv: Kāre pēc zelta

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
lv: Kad nogalini pretiniekus, vari tos iesprostot augšā pa kreisi esošajā bedrē.

en: Ladders?  Trust me!
lv: Kāpnes? Uzticies man!

en: Drop In and Say Hello
lv: Ienāc un saki 'sveiki'

en: The Mask
lv: Maska

en: Check for Traps
lv: Pārbaudi, vai nav lamatu

en: Take It Easy!
lv: Neuztver tik nopietni!

en: Fall on a Fortune
lv: Kritiens uz bagātības

en: The Lattice
lv: Režģis

en: Shower of Gold
lv: Zelta duša

en: The Foundry
lv: Lietuve

en: Soft Landings
lv: Mīkstās nolaišanās

en: Unlucky for Some
lv: Neveiksme dažiem

en: The Balance
lv: Balanss

en: Gold Bars
lv: Zelta stieņi

en: Hard Row to Hoe
lv: Grūta rinda norakšanai

en: Golden Maze
lv: Zelta labirints

en: Delayed Trap
lv: Aizkavētais slazds

en: Nowhere to Hide
lv: Nav, kur paslēpties

en: Watch the Centre
lv: Uzmani centru

en: Where to Dig?
lv: Kur rakt?

en: Easy Stages
lv: Vienkāršie stāvi

en: Gold Mesh
lv: Zelta karkass

en: Acrobat
lv: Akrobāts

en: Mongolian Horde
lv: Mongoļu orda

en: Rocky Terrain
lv: Akmeņainais reljefs

en: Down the Chimney
lv: Lejup pa dūmenis

en: Space Invader
lv: Kosmosa iekarotājs

en: Winding Road
lv: Vijīgais ceļš

en: Light My Fire
lv: Aizdedz manu liesmu

en: Cockroach
lv: Tarakāns

en: The Runaround
lv: Apkārtskrējiens

en: Speedy
lv: Ātrais

en: Dig Deep
lv: Roc dziļi

en: Forgotten Gold
lv: Aizmirstais zelts

en: Two of Diamonds
lv: Divi no dimantiem

en: Suicide Jump
lv: Pašnāvnieciskais leciens

en: Easy Access
lv: Vienkāršā piekļuve

en: Gold Braid
lv: Zelta pīne

en: Cat's Eyes
lv: Kaķa acis

en: Keep Them Coming
lv: Lai nāk

en: The Funnel
lv: Piltuve

en: Lattice Maze
lv: Režģa labirints

en: Hard Work for Poor Pay
lv: Smags darbs, maza alga

en: Forked Ladders
lv: Sazarotās kāpnes

en: Snowing Gold
lv: Birstošais zelts

en: Left or Right?
lv: Pa kreisi vai pa labi?

en: Houndstooth
lv: Suņa zobs

en: Five Levels
lv: Pieci līmeņi

en: Pitfalls
lv: Vilkubedres

en: Get IN There!
lv: Iekļūsti šeit IEKŠĀ!

en: A Steady Climb
lv: Stāvais kāpiens

en: Fall-through Lattice
lv: Cauri režģim

en: Get me OUT of Here!
lv: Dabū mani ĀRĀ no šejienes!

en: Empty Cellar
lv: Tukšais pagrabs

en: The Rose
lv: Roze

en: Lotus Puzzle
lv: Lotosa mīkla

en: Long Drop
lv: Ilgais kritiens

en: Party On!
lv: Ballīte sākas!

en: Cross-stitch
lv: Krusta dūriens

en: Cannot Get Up There
lv: Nevar nokļūt šeit augšā

en: They Are Everywhere!
lv: Viņi ir visur!

en: Rooftops
lv: Jumtu čukuri

en: Tricky Traps
lv: Viltīgās lamatas

en: Make Them Work for You
lv: Lai viņi strādā tev

en: Get Going!
lv: Sāc rīkoties!

en: Three Chimneys
lv: Trīs dūmeņi

en: The Archway
lv: Arka

en: Starwave
lv: Zvaigžņvilnis

en: Amazing Finish
lv: Pārsteidzošais nobeigums

en: Pillars
lv: Balsti

en: Hopeful Descent
lv: Cerīgs samazinājums

en: The Rack
lv: Stends

en: Twists and Turns
lv: Savijumi un pagriezieni

en: The Saucer
lv: Apakštase

en: The Dotted Line
lv: Punktētā līnija

en: Do Not Look Down (1)
lv: Neskaties lejup (1)

en: Getting Started
lv: Iesākšana

en: Easy Middle
lv: Vieglais viducis

en: Do Not Look Down (2)
lv: Neskaties lejup (2)

en: Which Way?
lv: Uz kuru pusi?

en: Do Not Look Down (3)
lv: Neskaties lejup (3)

en: Drop?
lv: Krist?

en: Help!
lv: Palīgā!

en: Yorick's Skull
lv: Jorika galvaskauss

en: No Mercy
lv: Bez žēlastības

en: Gold Sandwich
lv: Zelta sviestmaize

en: Golden Curtain
lv: Zelta aizkari

en: Are you spider or fly?
lv: Tu esi zirneklis vai muša?

en: Funny?
lv: Smieklīgi?

en: Hard Landings
lv: Cietās nolaišanās

en: Golden Tower
lv: Zelta tornis

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
lv: Šis līmenis ir nosaukts slavenās kara filmas par vācu zemūdeni — 'Das Boot' — vārdā un ir veltīts Marko Krūgeram no Berlīnes, KGoldrunner oriģinālajam autoram.
    
    Viens neliels ieteikums... ja stāvēsi uz kuģa labā gala, vari panākt, ka pretinieki krīt tavā virzienā... pārējais ir atkarīgs no tevis!

en: Quick!  RUN!
lv: Ātri! SKRIEN!

en: Surprise Ending
lv: Pārsteidzošās beigas

en: Diagonal Disaster
lv: Diagonālais posts

en: Vengeance of Peter W
lv: Pītera V. atriebība

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
lv: Labu veiksmi!
    Mvarrhh hvvarrrr haarrrr!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
lv: Nē, tas nav neiespējami. Jāizmanto neliela viltība, lai noraktu blakus zelta gabaliem esošos ķieģeļus.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
lv: Ej augšā pa kreiso pusi līdz augšai un šķērsām pāri. Lec lejā pa kreisi no ķieģeļiem. No šiem stieņiem līdz zeltam var nokļūt pa vairākiem maršrutiem.
    
    Kad sāc, nogaidi uz īsajām kāpnēm, kamēr pretinieks virs tevis nokrīt tev garām gar kreiso pusi.

en: Short Cut?
lv: Īsceļš?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
lv: Jā, tev ir tikai tik daudz laika, lai ātri šķērsotu lejasdaļu, pa ceļam pie zelta izvairoties no pretiniekiem.

en: Sky Walker
lv: Debesu gājējs

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
lv: Lai piekļūtu alā esošajam zeltam, izroc divus ķieģeļus, nogaidi, līdz tie sāk parādīties, tad ātri izroc trešo ķieģeli (tavu atkāpšanās ceļu). Skrien atpakaļ augšā, roc un krīti uz zelta.
    
    Tikt garām ceturtajam pretiniekam varēsi TIKAI tad, ja gaidīsi uz apakšējām kāpnēm, kamēr tas blakus tev piezemēsies uz grīdas. Visbeidzot, veic nelielu ceļojumu pa debesīm un uzpeldi augšā pa kreisi.

en: The Vault
lv: Velve

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
lv: Vari iesprostot pretiniekus apakšējā velvē, nogaidot garo kāpņu apakšā. Lai tos nogalinātu, iznāc ārā, izroc vienu ķieģeli, tad ej atpakaļ un gaidi atkal.

en: Patchwork Quilt
lv: Šuvums

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
lv: Lai tiktu pie augšējā vidējā sadaļā esošā zelta, izroc trīs ķieģeļus blakus iesprostotajam pretiniekam, gaidi, līdz tiem sāk parādīties, roc vēl vienu reizi, tad skrien augšup un pa labi, lai iekristu vietā, kurā bija pretinieks.
    
    Tagad vari rakt un tikt atpakaļ uz kāpnēm pirms pretinieks tiek atpakaļ pie tevis.

en: Do You Need Him?
lv: Vai tev viņu vajag?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
lv: Vari atstāt pretinieku tur, kur tas atrodas tagad.
    
    Dodies pie zelta, kas atrodas apakšā pa labi. Pagaidām atstāj to tur, ej augšup un paņem abus augšā pa kreisi esošos gabalus. Tad vari nākt atpakaļ lejā uz vietu, kur tu jau biji, un pabeigt līmeni.

en: Stuck in Storage
lv: Iestrēdzis noliktavā

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
lv: Pirmkārt, iztīri alu, izrokot trīs ķieģeļus labajā pusē. Vēlāk varēsi nogalināt uz apakšējiem ķieģeļiem esošos pretiniekus un ieslodzīt tos alā.
    
    Pa labi, vispirms savāc zeltu vertikālajās rindās, tad šķērso kārti un salasi uz horizontālajām platformām esošos gabalus. Paliec labajā pusē, izrocies cauri apakšējai platformai, tad roc un paņem labās puses zelta gabalu alā. Visbeidzot, paņem zelta gabalu pa kreisi.

en: So Far for So Little
lv: Tik tālu priekš tāda mazumiņa

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
lv: No sākuma dodies lejup un roc. Nobeigumā tuvojies zeltam no apakšas.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
lv: Pabeidz, paņemot divus gabalus abpus kāpnēm no tevis pa kreisi, tad četrus kapeņu pašā apakšā. Tev vajadzēs panākt, lai pretinieks uzkrīt gaisā esošajam zelta gabalam piramīdas kreisajā pusē. Cits pretinieks būs vajadzīgs, lai aizpildītu bedri apakšā pa kreisi.
    
    Pārējais ir vairākas rakšanas mīklas, bieži ar ierobežotu laiku izkļūšanai ārā, pirms noslēdzas atkāpšanās ceļš. Izbaudi!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
lv: Krīti lejā no stieņa, kas atrodas augšā pa kreisi, un tu tiksi pie zelta. Ārā tiec, virzoties pa labi un uz augšu, pa kāpnēm, kas parādās, savācot zeltu. Ej šķērsām pāri augšai, līdz esi septiņus vai astoņus lauciņus no labās malas, tad dodies lejup.
    
    Dodoties pa diagonāli uz leju pa kreisi, tur būs divi viltus ķieģeļi. Iekrīti otrajā, paliec tajā un roc pa labi. Tagad krīti uz kāpņu virknes, kas ved lejup un pa kreisi...

en: Flying Tower
lv: Lidojošais tornis

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
lv: Šajā līmenī tev tikai ir jābūt ātram un precīzam, un tas ir viss, ko varam pateikt...

en: Pot Hole
lv: Katla caurums

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
lv: Nu ko, vecais MG bija visai ātrs un veikls tā laikā, un arī tev jābūt tādam.
    
    Vari mēģināt rakt trīs ķieģeļus pa kreisi un vienu centrā, lai nogalinātu vienu no pretiniekiem jau pašā sākumā, tomēr pastāv iespēja, ka viņš iekritīs katla caurumā pa labi, un tev nebūs iespējams piekļūt pēdējai zelta gabalu grupai.

en: Sticky Ladders
lv: Lipīgās kāpnes

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
lv: Sāc, uzkāpjot uz augšu pa kāpnēm apmēram trīs ceturtdaļas to augstuma. Pretinieki skries pa labi. Kāp augšā tādā brīdī, lai viens no tiem izkristu cauri viltus ķieģelim, kamēr pārējie skrien tev pretī. Pakāpies pa kreisi, izroc divus caurumus, lai tos iesprostotu, tad skrien pa labi, izroc caurumu un krīti līdz labās puses mazo kāpņu apakšai. Tad pretiniekiem vajadzētu kāpt lejā pa garajām kāpnēm un aizpildīt divus viltus ķieģeļus to pakājē.
    
    Roc un noķer pretinieku lielās ķieģeļu sienas virspusē, tad uz garo kāpņu otro posmu, skaitot no apakšas, pretī ķieģeļu rindai. Pretiniekam vajadzētu iekrist kreisajā pusē esošajās bedrēs.

en: The Laboratory
lv: Laboratorija

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
lv: Lai iegūtu ikvienu zelta gabalu, tev jākāpj augšup pa kāpnēm vistālāk pa kreisi, tad izej uz nākamo līmeni. Virzies šķērsām pāri spēles laukumam no labās puses, lai savāktu augšējo centrā esošo gabalu.
    
    Uz 'Bunzena degļa' esošajiem pretiniekiem vari aizkļūt garām, tos nogalinot pa labi no tā — to var izdarīt, nolecot lejā caur degļa vidu brīdī, kad pretinieki jau gandrīz tevi aizskar (tie leks tev pakaļ) VAI lecot lejā kreisajā pusē pāri to galvām, pirms viņi nokļūst līdz degļa virsotnei.

en: Pete likes Ladders
lv: Pītam patīk kāpnes

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
lv: Nepārtraukti pārvietojies starp augšu un apakšu, lai izvairītos no pretinieka. Kad vari, pacel zelta gabalus. Ja kādu no tiem sagrābj pretinieks, to pamest viņš var tikai kādā no tukšajām vietām. Tādēļ dari visu, lai pretinieks skrietu cauri tām, un pacietīgi gaidi...

en: Where is the Roof?
lv: Kur ir jumts?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
lv: Pirmkārt, iztīri visu zeltu no kreisās un augšējās daļas, tad izroc eju un savāc zeltu uz kāpnēm, kuras atrodas starp divām no viltus ķieģeļiem uzbūvētām sienām.
    
    Ja sadaļā atrodas pretinieks, nogalini to, noslēpjoties viltus sienas apakšā un izrokot caurumu blakus tajai. Mēģinot tevi notvert, viņš mirs. Tas nenostrādās, ja uz ķieģeļa, kuru vēlies izrakt, atrodas zelta gabals...

en: Ninja Style
lv: Nindzjas stilā

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
lv: Pēc visa kreisajā pusē esošā zelta savākšanas paliec tur, tad dodies augšup un panāc, ka pretinieks tev seko un nolec lejā uz grīdas. Ja pretinieks piezemējas labās puses vidējo kāpņu tuvumā, ātri kāp augšup līdz punktam, kas ir augstaks nekā šīs kāpnes. Pēc dažiem mēģinājumiem tev vajadzētu izdoties savākt visus pa labi esošos pretiniekus uz garajām kāpnēm labajā malā. Tagad vienkārši varēs salasīt pirmajās divās labās puses sadaļās esošo zeltu.
    
    Uzvilini trīs vai varbūt tikai divus pretiniekus uz vidējām kāpnēm labajā pusē. Dodies augšup līdz caurumam betonā, nolec, skrien pa labi, augšup pa garajām kāpnēm, nolec pa kreisi un savāc zeltu.
    
    Ja uz vidējām kāpnēm uzvilini tikai divus pretiniekus, tad, pirms skrien šķērsām pāri, pārliecinies, ka trešais tajā brīdī nolec no labajām kāpnēm. Tad tev būs jādodas augšā pa garajām kāpnēm un jāgaida, līdz būs iespējams droši lekt pa kreisi un savākt zeltu.
    
    Ja kāds zelta gabals vēl joprojām ir pie pretiniekiem, skrien augšup pa vidējām kāpnēm un lec lejā uz betona — atkārto to vairākas reizes, līdz tie zeltu atlaiž.

en: Cooperation?
lv: Sadarbība?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
lv: Izskatās, ka tev vajadzētu ieslodzīt divus pretiniekus divās apakšējās bedrēs. Mēģini, bet būs ļoti grūti vienu ievilināt bedrē pa labi un otru (to, kuram ir zelts) kreisajā bedrē. Tālāk pa kreisi esošie četri viltus ķieģeļi neļaus tev pienākt no kreisās puses un rakt.
    
    Apakšējo zelta gabalu rindu vislabāk ir atstāt kā pēdējo, ielecot iekšā caur gaisā karājošos gabalu pa labi un izbēgot pa kāpnēm, kas parādās.
    
    Atslēga labās puses sadaļas iztīrīšanai ir ķieģeļos iebūvētā kāpņu rinda. Izej caur trīs vietām, zem kurām ir viltus ķieģeļi. Nepiezemējies 'T' formas ķieģeļu vidū — tā būs pašnāvība.
    
    Sāc, paņemot zeltu no 'T' labās puses: tad pretinieku varēsi iemānīt 'U' formas bedrē.
    
    Uzmanies no viltus ķieģeļa zemāk pa kreisi esošās platformas vidū. Zeltu savāc atsevišķos pārgājienos no kreisās un labās puses.

en: Triple Trap
lv: Trīskāršais slazds

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
lv: Iesprosto pirmo pretinieku nekavējoties. Dodies augšup un pa labi, un pakaries kāpnēs pa labi no īsā stieņa. Pietuvojoties pretiniekam, ātri kāp augšup. Kad tas tevi sasniedz vēlreiz, ej pa kreisi, lec un kāp augšup pa kreisajām kāpnēm līdz augšai.
    
    Pretiniekam vajadzētu iet pa labi, pāri betonam, un krist. Tagad skrien lejup uz apakšējo kreiso stūri. Pretiniekam vajadzētu iekrist blakus zeltam esošajā viltus ķieģelī.
    
    Savāc visu augšā esošo zeltu, tad roc un piezemējies uz nākamā pretinieka. Stāvi uz tā, roc pa kreisi un pārvietojies pa labi. Pretinieks iekritīs bedrē. Paej pa labi un krītot paņem vēl zeltu.
    
    Uzkāp līdz virsotnei, caur viltus ķieģeli zem stieņa uzlec uz iesprostotā pretinieka un savāc vēl piecus gabalus. Tagad roc un dodies lejup pa īsajām kāpnēm, kuras atrodas pa labi no ķieģeļiem, lai nogalinātu bedrē esošo pretinieku (pie kura ir zelts). Viņam vajadzētu atkārtoti parādīties virs tevis un cauri viltus ķieģelim iekrist atpakaļ bedrē.
    
    Izroc trīs ķieģeļus starp diviem pretiniekiem un dodies lejup pa īsajām kāpnēm, līdz pretinieki savācas vienuviet. Izroc vēl divus ķieģeļus, lai tos atbrīvotu. Dodies augšup pa kāpnēm, pāri betonam un, tieši pirms pretinieki nonāk uz betona, nolec lejā uz grīdas un skrien uz īso kāpņu pakāji. Pretiniekiem vajadzētu nākt lejā un ieskriet pa labi esošajā dubultbedrē.
    
    Ātri skrien ārā pa labi, pāri pretiniekiem. Piezemējies uz pēdējā zelta gabala, pāri labajā pusē, un parādīsies slēptās kāpnes.
    
    P.S. Cits veids, kā iesprostot pa labi esošo pretinieku viltus ķieģelī, ir panākt, ka tas tev seko augšup pa vistālāk kreisajā pusē esošajām kāpnēm, kamēr tu skrien šķērsām pāri līmeņa augšdaļai un veic izrakumu, lai uzkristu virsū otrajam pretiniekam. Hronometrāžai ir jābūt ĻOTI precīzai. Tev jārok un jālec, pirms pretinieks pārrāpjas pāri augšējai kreisajai daļai un skrien pa labi.
    
    Pēc tam rāpies pa labās puses kāpnēm līdz augšai, gaidi uz kreisās puses stieņa pār viltus ķieģeli, līdz tālāk pa kreisi esošais pretinieks sāk skriet tev pretī, tad nolec. Gaidi atkal, līdz viņš sāk krist, tad izroc divus ķieģeļus pa labi no īsajām kāpnēm, dodies pa labi un lec, tad skrien pa kreisi uz īso kāpņu pakāji. Pretiniekam caur viltus ķieģeli un kāpnēm būtu jāiekrīt apakšā esošajā viltus ķieģelī.
    
    P.P.S. Šajā metodē nav vietas priekš vilcināšanās vai kļūdas! To pašu var teikt arī par pirmo metodi!

en: State Of Terror
lv: Terora valstība

en: Easy Gold
lv: Vieglais zelts

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
lv: Dodies lejup no platformas uz platformu līdz trešajai, skaitot no apakšas. Gaidi vistālāk pa labi esošajā punktā, lai panāktu, ka pretinieki krīt uz leju.
    Piezemējies uz zemākās platformas, izroc ķieģeli virs zelta un tad, krītot iekšā, roc pa labi, un pēc zelta savākšanas kāp atpakaļ uz platformas virspusi. Dodies augšup, cik ātri vien iespējams.

en: Fear of Heights
lv: Bailes no augstuma

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
lv: Skrien augšup pa ārējām kāpnēm un piezemējies uz apakšējās platformas. Tad skrien augšup pa centra kāpnēm un to virsotnē esošajā spraugā nogaidi, līdz pretinieki nolec no ārējām kāpnēm. Lec uzreiz pēc viņiem, lai tiktu pie zelta. Šīs darbības tev vajadzēs atkārtot arī otrajai terasveidīgās struktūras pusē.
    Kad esi savācis zeltu, skrien pa labi, pāri augšpusei, pretiniekiem esot aiz tevis, un krīti pa labi no ārējām kāpnēm. Pretiniekiem krītot tūlīt aiz tevis, skrien atpakaļ augšā pa kāpnēm un lec uz pretinieka galvas, lai nokļūtu uz kārts.

en: The Spiral
lv: Spirāle

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
lv: Atrodi ceļu ārā no spirāles, rokot un iesprostojot pretiniekus tieši pirms iznākšanas no tuneļiem.
    Tā turpini līdz pat augšējai kreisajai daļai. Skrien pa labi un ielec zigzagveida apgabalā pirms pretinieka, tādā veidā tiekot līdz augšējai platformai pa labi. Kad esi paņēmis visus zelta gabalus, uz apakšējās grīdas roc, lai iesprostotu pretiniekus, tad dodies uz izeju augšā pa kreisi.

en: Crags of Fire
lv: Uguns šķēpeles

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
lv: Kopumā, rocies uz leju un dodies cauri, lai piekļūtu zeltam, tad pārvietojies pa labi un augšup uz nākamo šķēpeli.
    Tomēr, augšā pa vidu esošā šķēpele jāiztīra pirms tu dodies uz otro no kreisās puses. Vienu zelta gabalu centrālajā daļā atstāj kā pēdējo. Tad ātri pamet šo vietu!

en: The Heist
lv: Ielaušanās

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
lv: Drošākais veids, kā iekļūt ēkā, ir iet lejā pa augšējām kreisajām kāpnēm un gaidīt pa labi esošo īso kāpņu virsotnē. Tuvojoties pretiniekam, skrien tam pāri uz kārti. Tagad virzies pa labi un ielec balkonā, tad izroc caurumu un krīti.
    Ieej priekštelpā un kāp augšup pa kāpņu skulptūru, lai paņemtu zelta gabalu. Nolec kreisajā pusē uz betona bloka un pagaidi, lai pretinieki savācas vienkopus. Lec pa kreisi un, pretiniekiem sekojot pa pēdām, skrien atpakaļ uz betona struktūru. Izmanto tās pašas kāpnes un kārti, lai iekļūtu atpakaļ iekšā.
    Pa labajā pusē esošajām kāpnēm skrien līdz pat ēkas virsotnei. Nostājies pie jumta kreisās malas. Nogaidi, līdz pretinieks zem tevis krīt, tad pakāpies atpakaļ, roc un līdz ar pretinieku iekrīti balkonā, kur varēsi tikt pie trīs zelta gabaliem. Ja uz jumta pirms lekšanas gaidīsi pietiekami ilgi, vari panākt, ka vairāki pretinieki seko pirmajam un tiek iesprostoti uz balkona.
    Izmanto kāpnes labajā pusē, lai savāktu atlikušo zeltu un atstātu šo līmeni.

en: Endless Enemies (1)
lv: Nebeidzamie pretinieki (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
lv: Savāc zeltu, virzoties no augšas uz apakšu. Pirms paņem pēdējo zelta gabalu, roc pa labi no tā un pa kreisi no pretinieka. Skrien augšup, cik ātri vien vari.

en: Torture Chamber
lv: Moku kambaris

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
lv: Nolec no dzegas, kritienā rokot pa kreisi, lai dotos pa kreisi augšā pa kāpnēm. Turpini pa kreisi no kārts, tad krīti, rokot pa kreisi, un savāc nedaudz zelta. Ej pa labi, krīti cauri viltus ķieģeļiem zem kāpnēm, turpini virzīties pa labi un krīti caur ķieģeļu tuneli līdz apakšā esošajai kārtij.
    Dodies pa labi un krīti cauri vēl vienam ķieģeļu tunelim, vienlaikus rokot pa labi. Roc un iesprosto pretinieku blakus kāpnēm, skrien augšup un pa kreisi, un krīti, lai savāktu zeltu. Izroc bedri, lai iesprostotu pretinieku vēlreiz. Kad pirmais caurums aizpildās, skrien uz sadaļas augšdaļu, pretiniekam sekojot. Roc pa kreisi, lai savāktu zeltu un piezemētos atpakaļ uz kārts.
    Tagad dodies pa kreisi un krīti caur ķieģeļu tuneli, rokot pa kreisi, lai ieslodzītu nākamo pretinieku. Ej uz sadaļas augšējo kreiso daļu, tad lec, roc pa kreisi un lec pa kreisi, lai sasniegtu platformu apakšā pa kreisi.
    Tagad vari izstaigāt spirālveida kāpnes un ķieģeļu tuneļus, lai tiktu pie četriem zelta gabaliem.
    Pēc tam dodies atpakaļ ārā pa labi, krīti un pārej pāri apakšā iesprostotajam pretiniekam, lai atgrieztos spēles laukuma labajā daļā. Kāp augšā pa kāpnēm uz augšējo labo daļu, tad krīti, vienlaikus divreiz rokot pa labi, lai savāktu pēdējo zelta gabalu. Atkārto krišanu ķieģeļu tunelī labajā pusē un rakšanu pa labi, lai iesprostotu pretinieku. Visbeidzot, izglābies caur spēles laukuma labo pusi.

en: Endless Cascade
lv: Nebeidzamā kaskāde

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
lv: Ātri dodies pa labi un lejā pa pakāpieniem, pretiniekam tev sekojot. Apmēram pusceļā uz leju izroc vienu caurumu. Kad savākts pēdējais zelta gabals, roc un kāp augšup pa kāpnēm, kas atrodas zem ķieģeļu kaskādes. Gaidi zem ķieģeļa, kas novietots vienu lauciņu uz leju no vietas, kur ieslodzīts pretinieks. Pretinieks izrāpsies ārā un nokāps uz leju. Skrien cauri atvērumam, kurā iepriekš bija pretinieks, pirms tas aizveras. Pretinieku tad vari izmantot, lai pārvietotos uz nākamajām kāpnēm pa labi.
    Skrien līdz kāpņu kaskādes augšgalam, pāri un lejā pa pakāpieniem. Stāvot uz pretinieka, roc pa kreisi un tad, stāvot tam blakus, roc pa labi, zem tā. Skrien viņam pāri, lai savāktu pie tā esošo zeltu (ja tāds ir), un tad pāris pakāpienu uz leju. Roc un dodies uz augšu pa kāpnēm, lai pagaidītu, līdz pretinieks atdzimst un skrien lejup pa pakāpieniem, un tu varētu viņu izmantot, lai pārvietotos pāri uz nākamajām kāpnēm. Atkārto to arī ar pārējām kāpnēm pa labi, līdz vari nokļūt pie augšā esošās kārts.
    Dodies šķērsām pāri uz kreiso malu un krīti uz apakšējās kreisās sadaļas augšējā ķieģeļa. Savāc visus zelta gabalus, atstājot tālu pa kreisi no otrajām kāpnēm esošo kā pēdējo, pretējā gadījumā tu kritīsi un tiksi iesprostots.
    Izvairies no pretiniekiem, skrienot augšup pa kāpnēm un uzvilinot tos uz pakāpieniem. Skrien līdz galam pa labi un augšup pa pēdējām kāpnēm. Roc pēc nepieciešamības, lai apmānītu pretiniekus, virzoties cauri atlikušajām kaskādēm un augšup pa kāpnēm tālu pa labi līdz līmeņa beigām.

en: Infiltration
lv: Iefiltrēšanās

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
lv: Ātri skrien un labi roc...
    Esot vidējā kambarī, nostājies uz tālākā kreisā vai labā augējā ķieģeļa un izroc nākamo centra virzienā esošo ķieģeli. Uzlec uz pretinieka un skrien pa kreisi vai pa labi, tad roc, lai viņu iesprostotu. Tev būs jābūt ātram!

en: Endless Enemies (2)
lv: Nebeidzamie pretinieki (2)

en: Tunnels (1) - The Monster
lv: Tuneļi (1) — briesmonis

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
lv: Briesmonis sastāv gandrīz tikai no viltus ķieģeļiem. Izanalizē tā betona ķermeņa daļas, lai noteiktu, kur krist un kur nekrist. Lai varētu sasniegt noteiktus zelta gabalus, visus četrus pretiniekus būs jāiesprosto virs noteiktiem betona gabaliem.
    Pretiniekus vari iesprostot, savā labā izmantojot KGoldrunner noteikumus.
    Gaidi uz augšējās kārts — vietā, kur gribi, lai pretinieks krīt. Kad tas pietuvojas, krīti uz zemākās kārts un pārvietojies pa kreisi vai labi, lai izvairītos no pretinieka likteņa. Pretinieks ieveļas briesmās, bet tu — drošībā.

en: Breaking and Entering
lv: Ielaušanās un ienākšana

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
lv: Tuneļi (2) — medus šūnas

en: Four Chambers Suspended
lv: Četri apstādinātie kambari

en: Ruins
lv: Drupas

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
lv: Krīti uz pretinieka, roc zem spraugas pa labi, tad ātri ej pa labi, pāri tā galvai. Paņem zeltu, krīti cauri viltus ķieģelim, skrien augšup pa kāpnēm labajā pusē un dodies pa labi līdz ar zemāko kārti. Roc pa labi (tas iesprostos otro pretinieku), savāc zeltu, krīti, roc pa kreisi, krīti, savāc divus zelta gabalus un dodies divas kāpnes augšup.
    Pārvietojies pa kreisi caur viltus ķieģeli — otrajam pretiniekam joprojām būtu jābūt ieslodzītam apakšā. Dodies pa kreisi uz kāpnēm, lejup, tad pa kreisi un lejup caur viltus ķieģeli. Pacel vienu zelta gabalu, roc pa labi, savāc trīs zelta gabalus, roc un dodies augšup pa visām labajā pusē esošajām kāpnēm.
    Atkal dodies pa kreisi pie kārts, bet šoreiz kāp augšup. Paņem vienu zelta gabalu un roc pa labi, lai iesprostotu vēl vienu pretinieku. Pārvietojies augšup līdz virsotnei, ej pa labi, krīti un turpini virzīties uz betonēto apgabalu augstāk centrā.
    Apmāni betonētajā apgabalā esošo pretinieku, tad izej no šīs vietas, uzkrītot uz pretinieka un pārvietojoties uz iedobumu pa kreisi, un tad caur diviem viltus ķieģeļiem uz leju. Turoties pie kārts ekrāna centrā, dodies pa labi un atpakaļ augšup līdz virsotnei. Ej pa kreisi uz kārts un nogaidi, līdz betonētajā apgabalā ienāk cits pretinieks. Paņem augšējo zeltu, krīti un atkal izej pa kreisi, atstājot abus pretiniekus iesprostotus betonā. Dodies atpakaļ augšā, bet šoreiz turpini virzīties uz ekrāna augšējo kreiso stūri.
    Kad nonāc augšā, roc, krīti cauri, virsū zelta gabalam un, turpinot kritienu, roc divreiz pa kreisi. Tagad lido lejā pa kreisajā pusē esošo šahtu un noroc ķieģeli, kas bloķē šahtu. Nogaidi, līdz apakšā esošais pretinieks iekāpj šahtā, tad uzlec uz tā, lai paņemtu betonā ieslēgto zelta gabalu. Piezemējies uz atlikušā zelta un lec apakšējā kreisajā stūrī.
    Skrien pa labi un augšā, atkal pa labi, uzkrīti trim zelta gabaliem, un pārvietojies uz vidējo apakšējo sadaļu. Apmāni pretinieku, dodies uz augšējām kāpnēm pa labi, divreiz roc un krīti cauri zelta gabalam un trim ķieģeļiem, tajā pašā laikā rokot pa labi. Izej pa labi, lai paņemtu vēl zelta, tad kāp pa kāpnēm, roc un krīti, lai savāktu vēl divus zelta gabalus. Vēlreiz kāp augšup pa kāpnēm, rāpies pa kārti uz kreiso pusi, dodies augšup un tad pa labi, lai paņemtu četrus zelta gabalus. Roc labajā malā un krīti caur trim viltus ķieģeļiem.
    Ielec kambarī, ejot pa labi un rokot pa kreisi. Roc zemāk pa kreisi, lai izkļūtu ārā, tad dodies atpakaļ augšā pie kārts un krīti virsū šajā kambarī esošajam zeltam. Šoreiz izej ārā pa labi, paņem zeltu un kāp augšpup, augšpup, augšpup.
    Apmāni pretiniekus augšējā labajā apgabalā. Vari viņus iemānīt apakšā esošajā kambarī, skrienot tiem pa priekšu augšup pa kāpnēm. Savāc vistālāk pa labi vidējā līmenī esošo zeltu kā priekšpēdējo, un apakšā pa labi esošo kā pēdējo.
    Pamet šo vietu ātri!

en: Tutorial
lv: Pamācība

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
lv: Šī pamācība ir vienkāršu līmeņu kolekcija, kas tev palīdzēs apgūt KGoldrunner noteikumus un spēles prasmes. Tajā izmantoti tradicionālie noteikumi, kas ir līdzīgi agrīnajos mājas datoros izmantotajiem. Katram līmenim ir neliels paskaidrojums, tad sākas spēle... 
    
    Kad pāriesi uz sarežģītākiem līmeņiem, atklāsi, ka KGoldrunner sevī ietver darbību, stratēģiju un mīklu risināšanu — visu vienā spēlē.

en: Hi!
lv: Sveiki!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
lv: Sveiki! Laipni lūdzam KGoldrunner! Spēles mērķis ir savākt visus zelta gabalus, tad iet uz spēles laukuma augšdaļu un pāriet nākamajā līmenī. Paņemot pēdējo zelta gabalu, parādīsies kāpnes.
    
    Varonis augšā pa kreisi ir tavs pārstāvis spēlē. Lai vāktu zelta gabalus, vienkārši ar peli norādi, kur tam iet. Sākumā gravitācijas spēks pārņem vadību un varonis krīt...

en: Navigation
lv: Navigācija

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
lv: Šis ir pārvietošanās vingrinājums. Seko zelta gabalu ķēdei, līdz labajā pusē parādās kāpnes. Varonis pelei var sekot tikai pa vienkāršām trajektorijām (piemēram, _ | L vai U), tāpēc neaizsteidzies viņam pārāk tālu priekšā.
    
    BRĪDINĀJUMS: mēģini nenokrist no kāpnēm vai stieņa iekšā betona bedrē apakšā pa labi. Ja tur nokļūsti, vienīgais ceļš ārā ir varoņa nogalināšana (taustiņš 'Q') un līmeņa atsākšana no jauna.

en: Digging
lv: Rakšana

en: You Have ENEMIES!
lv: Tev ir PRETINIEKI!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
lv: Nu ko, līdz šim brīdim viss ir bijis jauki un vienkārši, bet spēlē nebūtu nekādas jautrības bez pretinieku klātbūtnes. Arī viņi vēlas zeltu, vēl ļaunāk - viņi vēlas arī tevi! Ja tevi noķers, tu mirsi, bet, iespējams, tev vēl būs atlikušas dažas dzīvības un varēsi sākt vēlreiz.
    
    Atbrīvoties no pretiniekiem vari skrienot prom, izrokot caurumu vai ievilinot tos kādā spēles laukuma daļā, no kurienes tie nespēj izkļūt.
    
    Ja pretinieks iekrīt caurumā, tas atdod zeltu, ja tam tāds ir, noteiktu laika periodu paliek iesprostots un tad izrāpjas ārā. Ja caurums aizveras, pretiniekam tajā esot, pretinieks mirst un parādās kādā citā vietā uz ekrāna. Pretiniekus vari nogalināt, izrokot vairākas bedres vienā rindā.
    
    Vēl svarīgāk — tu vari skriet pāri pretinieku galvām. To tev vajadzētu darīt šī līmeņa sākumā. Izroc bedri, ieslogi pretinieku, pagaidi, līdz tas iekrīt līdz galam un skrien tam pāri, citam pretiniekam esot tev uz pēdām...
    
    Ja sāc pārāk uztraukties, jebkurā laikā vari nospiest 'Pauze' taustiņu (pēc noklusējuma 'P' vai 'Esc') un ieturēt nelielu pārtraukumu. Nospied taustiņu vēlreiz, kad vēlies turpināt.

en: Bars
lv: Stieņi

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
lv: Pa stieņiem (vai kārtīm) vari pārvietoties horizontāli, bet, ja mēģināsi pārvietoties lejup, atlaidīsi stieni un kritīsi... Ievēro arī, ka vari savākt zeltu, uzkrītot tam virsū.

en: False Bricks
lv: Viltus ķieģeļi

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
lv: Daži ķieģeļi šajā līmenī nav tādi, kā tev šķiet. Ja uz tiem uzkāpsi, izkritīsi cauri, tāpat arī pretinieki.

en: Bye ...
lv: Uz redzēšanos...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
lv: Šis ir tikai jauks, vienkāršs līmenis, ar kuru pabeigt spēli. Lai tev daudz jautrības citās KGoldrunner spēlēs.
    
    Ievēro, ka KGoldrunner satur arī spēles redaktoru, kurā tu un tavi draugi variet būvēt līmeņus un izaicināt viens otru. Un, ja tev patīk ātrāka darbība, dažās spēlēs izmantotie KGoldrunner noteikumi ir ātri un neganti. Izvēlnē 'Palīdzība' ir atrodama KGoldrunner rokasgrāmata, kas satur vairāk detaļu nekā šī pamācība.
    
    Bija jauki izrādīt tev spēli un tās likumus. Uz redzēšanos!

en: Advanced Tutorial
lv: Paplašinātā pamācība

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
lv: Šī pamācība ir gatavošanās tam, ko vēlāk sastapsi spēles 'Iepazīstināšana' vidējos līmeņos. Izbaudi...

en: Bars and Ladders
lv: Stieņi un kāpnes

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
lv: Šeit nav, kur rakt, tādēļ tev jāizvairās no pretiniekiem un no nokrišanas uz betona pamatnes nelaikā. Mēģini pretiniekus saturēt vienuviet.
    
    Ja pretiniekam ir zeltaina nokrāsa, viņš nēsā zelta gabalu. Viņš, iespējams, to nometīs, skrienot pār betonu vai varbūt kāpņu virsotnē... Pacietību, pacietību!

en: To kill ...
lv: Nogalināt...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
lv: Tu nevari piekļūt augšā esošajam zeltam, tādēļ tev jāapmāna pretinieki, lai tie to tev nonestu. Bet kā panākt, lai pretinieki atgriežas atpakaļ augšā?
    Ja sāk iet karsti, vari nospiest taustiņu 'Pauze' (pēc noklusējuma P vai Esc) un nedaudz atpūsties. Turklāt, vari izmantot izvēlni 'Iestatījumi', lai samazinātu spēles ātrumu.

en: ...  Or not to kill?
lv: ... Vai nenogalināt?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
lv: Vislabākais ir atstāt pretinieku dzīvu. Izmēģini to un noskaidrosi, kāpēc... Ha, ha, ha!
    
    Ja nejauši viņu nogalini, pirms esi savācis zeltu augšā pa kreisi, tu vēl aizvien vari pabeigt līmeni, norokot bedres, kurā pretinieks ir iesprostots, sānu.

en: Traps
lv: Lamatas

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
lv: Daži no šeit esošajiem ķieģeļiem nav tādi, kādi tie izskatās. Tie ir pazīstami kā viltus kieģeļi, caurkrītamie ķieģeļi vai slazdi. Ja uzkāpsi uz kāda no tiem, izkritīsi cauri. Ja uz tiem uzkāps pretinieks, tas var uzkrist tev virsū bez jebkāda brīdinājuma. Dažkārt tev jākrīt caur šiem ķieģeļiem, lai iegūtu kādu zelta gabalu.
    
    Pašā sākumā ielec betona bedrē, roc un krīti cauri. Tas uz kādu laiku sasaistīs tuvumā esošo pretinieku

en: Challenge
lv: Izaicinājums

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
lv: Šos nelielos, bet sarežģītos līmeņus sastādīja Peter, Simon, Genevieve un viņu tēvs Ian Wadham. Tajos izmantoti tradicionālie spēles noteikumi. Izbaudi!

en: Easy Start
lv: Vienkāršais sākums

en: Drop through the false brick under the bar.
lv: Krīti cauri zem stieņa esošajam viltus ķieģelim.

en: Mobile Bricks
lv: Mobilie ķieģeļi

en: Just run over the enemies' heads.
lv: Vienkārši skrien pāri pretinieku galvām.

en: The Big Haul
lv: Lielais loms

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
lv: Ej pa labi un iesprosto nākošos pretiniekus. Tagad atkāpies aiz pretiniekiem, kuri krīt aiz tevis un roc līdz nogalini tos visus.
    
    Dodies pa labi un iztīri visas ķieģeļu un kāpņu struktūras, sākot no labās puses.

en: Quick Off The Mark
lv: Ātri prom no zīmes

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
lv: Ātri pārvietojies pa kreisi, lai sāktu. Roc, līdz pretinieki ir nonesuši lejā visu zeltu. Ja vajadzīgs, pārvietojies uz augstāko līmeni un roc tur.

en: Who Needs Enemies?
lv: Kādēļ vajadzīgi pretinieki?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
lv: Roc ķieģeļu rindas (katrā pa trīs ķieģeļiem) blakus kāpnēm.

en: Asymmetrical
lv: Asimetriski

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
lv: Atstāj kreiso apakšējo gabalu kā pēdējo. Vairākumam gabalu varēsi piekļūt ar viltus ķieģeļu palīdzību, bet šie ķieģeļi nav izvietoti simetriski.

en: Goldrunner Prophecy
lv: Goldrunner pareģojums

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
lv: Peter W. sastādīja šo līmeni 1985. gadā. Vai redzi pravietiskos burtus GR? Spocīgi!
    
    Vācot apakšā pa kreisi esošo zelta rindu, nesteidzies uzreiz prom, bet uzgaidi, un pirmais pretinieks iekritīs virs tevis esošajā bedrē.
    
    Kad pārvietojies uz labo pusi, savāc visus gabalus, izņemot trīs zem kāpnēm esošos. Tos atstāj kā pēdējos.
    
    Lai tiktu pie virs iesprostotā pretinieka esošā zelta, uzkāp pa kāpnēm, roc uz leju četrus ķieģeļus, gaidi, līdz tie sāk parādīties, tad izroc vēl vienu, kāp atpakaļ augšā, vēlreiz izroc pirmos divus un parādīsies ceļš iekļūšanai. Savāc zeltu un izglābies pāri pretinieka galvai.
    
    Kad atbrīvo pretinieku, ātri atkāpies uz vietu, kur vari to iesprostot un nogalināt. Pēc viena vai diviem mēģinājumiem tas parādīsies kreisajā pusē, kur būs nekaitīgs.

en: The Rosette
lv: Rozete

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
lv: Mēģini savākt visus pretiniekus vienuviet, pārvietojoties uz vidu, tad lejup. Tagad iesprosto tos apakšā esošajā iedobumā, pagaidām ignorējot tur esošo zeltu. Nostājies vienā pusē virs iedobuma un, brīdī, kad pretinieki nonāk virs šī iedobuma, nokrīti uz leju par vienu laukumiņu.
    
    Savāc visu zeltu, kas ir ārpus iedobuma, tad atbrīvo pretiniekus un vadi tos apkārt pa kāpņu virsotnēm līdz tie nomet savu zeltu.

en: He Has The Gold
lv: Viņam ir zelts

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
lv: Pretinieks pa labi tiks iesprostots, turot zeltu.
    
    Vari to nogalināt un iznīcināt zeltu, rokot pa kreisi no mazajām kāpnēm. Tev, iespējams, vajadzētu nogalināt arī otru pretinieku un iesprostot to turpat.

en: Towers of Gold
lv: Zelta torņi

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
lv: Pirms nogalini kādu no pretiniekiem, tev jāsavāc viss torņu augšdaļās un virs stieņiem esošais zelts.
    
    Viena vieta, no kuras varētu sākt, ir zem otrā torņa no kreisās puses. Roc vienreiz, lai iesprostotu pirmo pretinieku, kas nāk tev pretī. Skrien pa labi, lai savāktu nedaudz zelta, tad pakāpies soli atpakaļ un ieslogi otro pretinieku pa kreisi no trešā torņa. Tagad skrien uz labo pusi ar astē esošiem trīs ļoti dzīviem pretiniekiem.

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
lv: Izroc pēc kāpnēm esošos divus ķieģeļus, pēc tam meklē caurkrītamos ķieģeļus.

en: Delayed Drop
lv: Aizkavētais kritiens

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
lv: Pa kreisi esošais pretinieks nokrīt, pirms tu vari tikt garām pa labi esošajam.
    
    Tāpēc paliec augšā kopā ar to, vairākas reizes rokot vienu caurumu un to ieslogot, līdz otrais pretinieks uzkāpj augšā pa kāpnēm un tādējādi atbrīvo betona laukumu.

en: Maze of Ladders
lv: Kāpņu labirints

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
lv: Pārvietojies uz kreiso pusi un dodies augšā, tad vari krist un doties pa kreisi vai labi, lai savāktu visu zeltu.
    
    Atstāj U-veida telpā esošo gabalu kā pēdējo.
    
    Ignorē pretinieku. Atstāj to iesprostotu.

en: Ride Them Down
lv: Novilināt lejup

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
lv: Mēģini ātri iesprostot pirmos divus pretiniekus bedrē pa kreisi no zelta. Vispirms ieslogi tos mazajā kastītē, tad atbrīvo no turienes pa kreisi.
    
    Tagad lec tiem virsū un savāc zeltu. Pēc tam panāc, ka trešais pretinieks nolec lejā — varēsi to izmantot nokļūšanai uz kāpnēm.

en: Hair's Breadth Timing
lv: Precīzā hronometrāža

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
lv: Augšā centrā izroc divus ķieģeļus. Tiklīdz tie sāk atkal parādīties, izroc vēl divus, skrien pāri augšējai rindai un roc blakus īsajām kāpnēm. Krīti iekšā un savāc zeltu. Tev nav daudz brīva laika!
    
    Kreiso apakšējo daļu iztīri pēdējo. Lai nokļūtu labajā pusē, izkrīti cauri viltus ķieģelim zem īsajām kāpnēm, tad zem betona slāņa rāpies pa labi.
    
    Labās puses vidū nostājies zem stieņa pa labi, blakus caurumam, tad roc pa kreisi, iekrīti viltus ķieģelī, roc vēl divas reizes, pārvietojoties uz leju un pa kreisi. Visbeidzot, nostājies uz īsajām kāpnēm, izroc ķieģeli, caur kuru izglābties, pa labi un skrien kā traks apkārt līdz caurumam. Ielec tajā, savāc zeltu, izkrīti cauri dažiem ķieģeļiem un roc vēlreiz, lai izglābtos.

en: The Three Musketeers
lv: Trīs musketieri

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
lv: Tev jānogalina visi trīs musketieri, lai tie aizpildītu viltus ķieģeļus zem stieņos esošā tukšuma. Ignorē apakšā pa labi esošo d'Artanjanu. Iet pāri viņam vajadzēs tikai, lai savāktu dārgumu gabalu.
    
    Savāc zeltu no kreisās uz labo pusi apakšējā spēles laukuma daļā, tad no labās uz kreiso augšējā daļā. Noteikti atstāj pa kreisi no centra uz betona esošo gabalu. To savāc pēdējo.
    
    Pirms to dari, izroc trīs ķieģeļu rindu virs tā un pa kreisi, tad izej uz nākamo līmeni, izmantojot apmēram to pašu maršrutu, kuru lietoji iepriekš.

en: Rat Trap
lv: Žurku slazds

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
lv: Pārvietojies lielā ātrumā, lai iesprostotu pretiniekus, un skrien tiem pāri. Ja nogaidīsi līdz tevi gandrīz aizskar, tie abi varēs izdzīvot — tādā gadījumā vari skriet apkārt līdz apakšējai labajai daļai, nokāpt pa kāpnēm līdz betonam un iesprostot tos netālu esošajā bedrē.
    
    Ja kāds no tiem iesprūst torņa struktūrā, izmanto to pašu triku. Torņa apakšā ir viltus ķieģeļi. Ja viens no tiem ir iesprostots un tam joprojām ir zelts, izroc vienu caurumu bedres labajā pusē, ej atpakaļ lejā pa kāpnēm un vadi pretinieku bedrē. Pēc tā nāves zelts tiks iznīcināts.

en: Head Case
lv: Galvas gadījums

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
lv: Šī ir iesildīšanās tālākajam līmenim. Lai iegūtu pa labi esošo zeltu, piezemējies uz pretinieka galvas, atbrīvo to uz kreiso pusi, pārvietojies pa kreisi līdz ar pretinieku un, stāvot tam uz galvas un krītot lejup, roc pa labi. Tad vari ieskriet, savākt zeltu un izskriet pirms ķieģelis noslēdzas.
    
    Ja pārvietosies uz apakšējo labo stūri, vari ievilināt pretinieku bedrē ar zeltu.

en: Under the Stairs
lv: Zem kāpnēm

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
lv: Sāc ar pretinieku nogalināšanu. Kad tie krīt iekšā pa labi esošajā tukšumā, pārvietojies uz leju un pa kreisi, lai panāktu, ka tie krīt tālāk uz leju un vairs nepiekļūst zeltam. Ja pretinieki iekrīt iekšā tālāk par trešdaļu no augstuma, tiem vairs nebūs iespējams izkļūt ārā.
    
    Tagad pieveic trīs 'roc un skrien' mīklas. Iespējams, apgabalu iztukšošanu tev vajadzēs veikt vairākos piegājienos. Visbeidzot, savāc vistālāk pa labi esošo zelta gabalu.

en: Bertie Beetle
lv: Vabole Bērts

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
lv: Šī līmeņa augšējā daļa ir līdzīga 'Galvas gadījums' līmenim (13). Iesprosto pretinieku pa labi netālu no kāpņu augšgala. Skrien lejā pa kāpnēm līdz apmēram pusei un panāc, lai tas iekrīt pirmajā no bedrēm. Tev vajadzēs atkārtot šī darbības vēl dažas reizes.
    
    Tagad tev pretinieks jāievilina tālu apakšā pa kreisi esošajā bedrē, lai varētu pārskriet tam pāri un savākt vabolē esošo zeltu.
    
    Iesprosto pretinieku ķieģeļu rindas galā zem vaboles 'antenas'. Nostājies uz tā galvas, roc pa labi un krīti lejā. Pakāpies pa labi, roc pa kreisi un, kad tas skrien tev pakaļ, iesprosto to vēlreiz.
    
    Skrien lejā pa kreisi, izroc ķieģeli pa labi no bedres un iesprosto pretinieku vēlreiz. Paņem zelta gabalu, roc pa kreisi un glābies pa kreisi uz betona. Pretiniekam rāpjoties ārā, tas iekritīs bedrē.

en: Short Circuit
lv: Īsais maršruts

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
lv: Ej pretēji pulksteņa rādītāja virzienam apkārt pa maršrutu, paņemot sev līdzi arī pretinieku un iesprostojot to bedrēs, kas atrodas apakša pa kreisi, zemāk pa labi un augstāk pa labi. Tad vari skriet pāri betonam un savākt tur esošo zeltu.
    
    Pēc tam iztīri visu kreiso pusi, izņemot virs kāpnēm esošo gabalu. Lai iegūtu to, atbrīvo otro pretinieku un ved to sev līdzi pa maršrutu. Seko tam  augšā pa garajām kāpnēm un paliec uz tām tik ilgi, līdz pretinieks skrien pa kreisi un iekrīt. Kamēr tas rinķo pa spēles laukuma kreiso pusi, virzies uz betonētās daļas kreiso galu. Kad pretinieks krīt lejā tev garām, skrien tam pāri uz mazajām kāpnēm un paņem zeltu.
    
    Lai tiktu garām zemākajai bedrei pa kreisi, nostājies uz pretinieka un roc pa kreisi. Kad nokrīti, roc pa labi un glābies, bet paliec apakšā līdz ķieģeļi noslēdzas. Tad vari izmantot īsās kāpnes, lai vestu pretinieku augšup, pāri, lejup un ārā.
    
    Lai tiktu galā ar zemāko bedri pa kreisi, paņem zeltu apļa centrā, tad roc abās pusēs tur esošajām īsajām kāpnēm. Krīti pa kreisi, kamēr pretinieks tiek iesprostots pa labi. Kad pretinieks parādīsies, tas ies pa labi un iekritīs bedrē. Stāvi tam uz galvas un roc pa kreisi, lai to atbrīvotu.
    
    Tu vari piespiest pretinieku pārvietoties augšā pa kāpnēm labajā pusē un tad pa kreisi, nostājoties uz kāpnēm nelielā atstatumā no apakšas. Lai iesprostotu pretinieku augšējā bedrē pa labi, tev būs vajadzīga uzmanīga rakšana un piemērota laika izvēlēšanās. Tiklīdz tas izdarīts, vari skriet tam pāri. Ja pretiniekam joprojām ir zelts, nostājies pa kreisi no bedres un roc vairākas reizes, līdz zelts tiek izmests.

en: Synchronised Running
lv: Sinhronizētais skrējiens

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
lv: Jā, tev jāskrien, turoties uz ienaidnieka galvas — un tā līdz pat kāpnēm! Viss, kas ir vajadzīgs — droša roka.

en: &New Game...
lv: &Jauna spēle...

en: Pla&y Next Level
lv: S&pēlēt nākamo līmeni

en: Play next level.
lv: Spēlēt nākamo līmeni.

en: Try the next level in the game you are playing.
lv: Mēģināt nākamo līmeni pašreizējā spēlē.

en: &Load Saved Game...
lv: &Ielādēt saglabātu spēli...

en: &Save Game...
lv: &Saglabāt spēli...

en: Show how to win this level.
lv: Parāda kā uzvarēt šo līmeni.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
lv: Ja pieejams, parāda ierakstu, kurā attēlots, kā uzvarēt šajā līmenī.

en: &Instant Replay
lv: Atkā&rtojums

en: Instant replay.
lv: Parāda atkārtojumu.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
lv: Parāda pašreiz spēlētā līmeņa ierakstu.

en: Replay &Last Level
lv: Atkārtot pēdējo &līmeni

en: Replay last level.
lv: Atkārto pēdējo līmeni.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
lv: Parādīt pēdējā spēlētā un pabeigtā līmeņa ierakstu, neatkarīgi no tā, vai uzvarēji vai zaudēji.

en: &Replay Any Level
lv: Atkā&rtot jebkuru līmeni

en: Replay any level.
lv: Atkārto jebkuru līmeni.

en: Show a recording of any level you have played so far.
lv: Parādīt ierakstu jebkuram līdz šim esi spēlētajam līmenim.

en: &Kill Hero
lv: &Nogalitāt varoni

en: Kill Hero.
lv: Nogalina varoni.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
lv: Nogalināt varoni — gadījumā, ja tas nonāk situācijā, no kuras nevar izglābties.

en: &Create Level
lv: &Izveidot līmeni

en: Create level.
lv: Izveido līmeni.

en: Create a completely new level.
lv: Izveidot pilnīgi jaunu līmeni.

en: Create
lv: Izveidot

en: &Edit Level...
lv: &Rediģēt līmeni...

en: Edit level...
lv: Rediģē līmeni...

en: Edit any level...
lv: Rediģēt jebkuru līmeni...

en: Edit
lv: Rediģēt

en: &Save Edits...
lv: &Saglabāt izmaiņas...

en: Save edits...
lv: Saglabāt izmaiņas...

en: Save your level after editing...
lv: Saglabā tavu līmeni pēc rediģēšanas...

en: Save
lv: Saglabāt

en: &Move Level...
lv: Pārvietot lī&meni...

en: Move level...
lv: Pārvietot līmeni...

en: Change a level's number or move it to another game...
lv: Mainīt līmeņa numuru vai pārvietot to uz citu spēli...

en: &Delete Level...
lv: &Dzēst līmeni...

en: Delete level...
lv: Dzēst līmeni...

en: Delete a level...
lv: Dzēst līmeni...

en: Create &Game...
lv: I&zveidot spēli...

en: Create game...
lv: Izveidot spēli...

en: Create a completely new game...
lv: Izveidot pilnīgi jaunu spēli...

en: Edit Game &Info...
lv: Rediģēt &informāciju par spēli...

en: Edit game info...
lv: Rediģēt informāciju par spēli...

en: Change the name, rules or description of a game...
lv: Mainīt spēles nosaukumu, noteikumus vai aprakstu...

en: &Play Sounds
lv: &Atskaņot skaņas

en: Play sound effects.
lv: Atskaņot skaņas efektus.

en: Play sound effects during the game.
lv: Spēles laikā atskaņot skaņas efektus.

en: Play &Footstep Sounds
lv: Ats&kaņot soļu skaņas

en: Make sounds of player's footsteps.
lv: Spēlētāja soļi rada skaņas.

en: &Demo At Start
lv: &Demonstrācija pie palaišanas

en: Run a demo when the game starts.
lv: Startējoties spēlei, palaist demonstrāciju.

en: &Mouse Controls Hero
lv: &Pele vada varoni

en: Mouse controls hero.
lv: Pele vada varoni.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
lv: Izmanto peli, lai vadītu varoņa kustības.

en: &Keyboard Controls Hero
lv: &Tastatūra vada varoni

en: Keyboard controls hero.
lv: Tastatūra vada varoni.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
lv: Izmanto tastatūru, lai vadītu varoņa kustības.

en: Hybrid Control (&Laptop)
lv: &Jauktā vadība (klēpjdators)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
lv: Kursors vada varoni; roc izmantojot tastatūru.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
lv: Izmanto klēpjdatora kursorierīci, lai vadītu varoņa kustības, un izmanto tastatūru, lai raktu pa kreisi un pa labi.

en: &Click Key To Move
lv: N&ospiest taustiņu, lai pārvietotos

en: Click Key To Move.
lv: Nospied taustiņu, lai pārvietotos.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
lv: Tastatūras režīmā nospied virziena taustiņu, lai sāktu pārvietoties un ietu, līdz tiek nospiests cits taustiņš.

en: &Hold Key To Move
lv: &Turēt taustiņu, lai pārvietotos

en: Hold Key To Move.
lv: Turi taustiņu, lai pārvietotos.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
lv: Tastatūras režīmā turi nospiestu virziena taustiņu, lai pārvietotos, un atlaidiet to, lai apstātos.

en: Normal Speed
lv: Normāls ātrums

en: Set normal speed.
lv: Uzstādīt normālu ātrumu.

en: Set normal game speed.
lv: Iestatīt normālu spēles ātrumu.

en: Beginner Speed
lv: Iesācēja ātrums

en: Set beginners' speed.
lv: Uzstādīt iesācēja ātrumu.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
lv: Iestatīt iesācēja spēles ātrumu (1/2 no normālā).

en: Champion Speed
lv: Meistara ātrums

en: Set champions' speed.
lv: Uzstādīt meistara ātrumu.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
lv: Iestatīt meistara spēles ātrumu (1,5 reizes lielāks nekā normālais).

en: Increase Speed
lv: Palielināt ātrumu

en: Increase speed.
lv: Palielināt ātrumu.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
lv: Palielināt spēles ātrumu par 0,1 (maksimālais ir 2 reizes lielāks par normālo).

en: Decrease Speed
lv: Samazināt ātrumu

en: Decrease speed.
lv: Samazināt ātrumu.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
lv: Samazināt spēles ātrumu par 0,1 (minimālais ir 1/5 no normālā).

en: Stop
lv: Apstāties

en: Move Right
lv: Pārvietoties pa labi

en: Move Left
lv: Pārvietoties pa kreisi

en: Move Up
lv: Pārvietoties augšup

en: Move Down
lv: Pārvietot lejup

en: Dig Right
lv: Rakt pa labi

en: Dig Left
lv: Rakt pa kreisi

en: Do a Step
lv: Izdarīt soli

en: Test Bug Fix
lv: Testēt kļūdas labojumu

en: Show Positions
lv: Rādīt pozīcijas

en: Start Logging
lv: Sākt žurnalēšanu

en: Show Hero
lv: Rādīt varoni

en: Show Object
lv: Rādīt objektu

en: Show Enemy
lv: Rādīt pretinieku

en: Press "%1" to RESUME
lv: Nospied "%1", lai turpinātu

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
lv: Nospied "%1" vai "%2", lai turpinātu

en: Press "%1" to PAUSE
lv: Nospied "%1", lai nopauzētu

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
lv: Nospied "%1" vai "%2", lai nopauzētu

en: Get Folders
lv: Atrast mapes

en: Edit Name/Hint
lv: Rediģēt nosaukumu/ieteikumu

en: Edit level name or hint
lv: Rediģēt līmeņa nosaukumu vai ieteikumu

en: Edit text for the name or hint of a level
lv: Rediģēt līmeņa nosaukuma vai ieteikuma tekstu

en: Name/Hint
lv: Nosaukums/Ieteikums

en: Erase
lv: Dzēst

en: Space/Erase
lv: Tukša vieta/Dzēst

en: Paint empty squares or erase
lv: Zīmēt tukšus kvadrātus vai dzēst

en: Erase objects or paint empty squares
lv: Dzēst objektus vai zīmēt tukšus kvadrātus

en: Hero
lv: Varonis

en: Move hero
lv: Pārvietot varoni

en: Change the hero's starting position
lv: Mainīt varoņa sākuma pozīciju

en: Enemy
lv: Ienaidnieks

en: Paint enemies
lv: Zīmēt pretiniekus

en: Paint enemies at their starting positions
lv: Zīmēt pretiniekus to sākuma pozīcijās

en: Brick
lv: Ķieģelis

en: Paint bricks (can dig)
lv: Zīmēt ķieģeļus (var rakt)

en: Paint bricks (diggable objects)
lv: Zīmēt ķieģeļus (var rakt)

en: Concrete
lv: Betons

en: Paint concrete (cannot dig)
lv: Zīmēt betonu (nevar rakt)

en: Paint concrete objects (not diggable)
lv: Zīmēt betona objektus (nevar rakt)

en: Trap
lv: Slazds

en: Trap/False Brick
lv: Slazds/Viltus ķieģelis

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
lv: Zīmēt slazdus vai viltus ķieģeļus (var izkrist cauri)

en: Ladder
lv: Kāpnes

en: Paint ladders
lv: Zīmēt kāpnes

en: Paint ladders (ways to go up or down)
lv: Zīmēt kāpnes (veids, kā pārvietoties augšup vai lejup)

en: H Ladder
lv: H kāpnes

en: Hidden Ladder
lv: Slēptas kāpnes

en: Paint hidden ladders
lv: Zīmēt slēptās kāpnes

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
lv: Zīmēt slēptās kāpnes, kuras parādās, kad viss zelts ir savākts

en: Bar
lv: Stienis

en: Bar/Pole
lv: Stienis/Kārts

en: Paint bars or poles
lv: Zīmēt stieņus vai kārtis

en: Paint bars or poles (can fall from these)
lv: Zīmēt stieņus vai kārtis (no tiem var nokrist)

en: Gold
lv: Zelts

en: Gold/Treasure
lv: Zelts/Dārgumi

en: Paint gold (or other treasure)
lv: Zīmēt zeltu (vai citus dārgumus)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
lv: Zīmēt zelta gabalus (vai citus dārgumus)

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
lv: &Redaktors

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
lv: Rediģēt rīkjoslu

en: Name of level:
lv: Līmeņa nosaukums:

en: Hint for level:
lv: Līmeņa ieteikums:

en: Name of game:
lv: Spēles nosaukums:

en: File name prefix:
lv: Faila nosaukuma prefikss:

en: Traditional rules
lv: Tradicionālie noteikumi

en: KGoldrunner rules
lv: KGoldrunner noteikumi

en: 1 level | %1 levels
lv[0]: %1 līmenis
lv[1]: %1 līmeņi
lv[2]: %1 līmeņu

en: About this game:
lv: Par šo spēli:

en: Save Changes
lv: Saglabāt izmaiņas

en: 0 levels
lv: 0 līmeņu

en: Save New
lv: Saglabāt jaunu

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
lv: Spēle                       Līmenis/Dzīvības/Punkti   Diena    Datums     Laiks

en: Create Level
lv: Izveidot līmeni

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
lv: Tu nevari izveidot un saglabāt līmeni līdz pats neesi izveidojis spēli, kur to saglabāt. Pamēģini izvēlnes elementu "Izveidot spēli".

en: Edit Level
lv: Rediģēt līmeni

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
lv: Tu nevari rediģēt un saglabāt līmeni līdz pats neesi izveidojis spēli un līmeni. Pamēģini izvēlnes elementu "Izveidot spēli".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
lv: Tu vari labot sistēmas līmeni, bet tad tev tas jāsaglabā kādā no savām spēlēm. Tu taču neglūni uz slēpto kāpņu un viltus ķieģeļu atrašanās vietām, vai ne? :-)

en: Save Level
lv: Saglabāt līmeni

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
lv: Vai vēlies ievietot līmeni un pārvietot esošos līmeņus augšup par vienu?

en: &Insert Level
lv: &Ievietot līmeni

en: &Cancel
lv: &Atcelt

en: Cannot open file '%1' for output.
lv: Neizdevās atvērt failu '%1' izvadei.

en: Move Level
lv: Pārvietot līmeni

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
lv: Tev vispirms jāielādē līmenis, kuru pārvietot. Izmanto "%1" vai "%2" izvēlni.

en: Game
lv: Spēle

en: Editor
lv: Redaktors

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
lv: Tu nevari pārvietot līmeni līdz neesi izveidojis spēli un vismaz divus līmeņus. Pamēģini izvēlnes elementu "Izveidot spēli".

en: Sorry, you cannot move a system level.
lv: Atvaino, tu nevari pārvietot sistēmas līmeni.

en: You must change the level or the game or both.
lv: Tev jāizmaina līmenis vai spēle, vai arī abi.

en: Delete Level
lv: Dzēst līmeni

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
lv: Tu nevari izdzēst līmeni līdz pats neesi izveidojis spēli un līmeni. Pamēģini izvēlnes elementu "Izveidot spēli".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
lv: Vai vēlies dzēst līmeni un pārvietot augstākos līmeņus lejup par vienu?

en: &Delete Level
lv: &Dzēst līmeni

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
lv: Neizdevās atrast dzēšamo failu '%1'.

en: Save Game Info
lv: Informācija par saglabāto spēli

en: You must enter a name for the game.
lv: Tev jāievada spēles nosaukums.

en: You must enter a filename prefix for the game.
lv: Tev jāievada spēles faila nosaukuma prefikss.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
lv: Faila nosaukuma prefiksā rakstzīmju skaits nedrīkst pārsniegt 5.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
lv: Faila nosaukuma prefiksam būtu jāsastāv tikai no alfabētiskajām rakstzīmēm.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
lv: Faila nosaukuma prefikss '%1' jau pastāv.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
lv: Tu neesi saglabājis savu darbu. Vai vēlies to saglabāt tagad?

en: &Save
lv: &Saglabāt

en: &Do Not Save
lv: &Nesaglabāt

en: &Go on editing
lv: &Pāriet uz rediģēšanu

en: You can only modify user games.
lv: Tu vari izmainīt tikai lietotāju spēles.

en: New Level
lv: Jauns līmenis

[ctx: Game name - level number.]
en: %1 - %2
lv: %1 — %2

[ctx: Game name - level number - level name.]
en: %1 - %2 - %3
lv: %1 — %2 — %3

en: Click anywhere to begin live play
lv: Noklikšķini jebkur, lai sāktu dzīvo spēli

en: Play Next Level
lv: Spēlēt nākamo līmeni

en: There are no more levels in this game.
lv: Šajā spēlē nav vairāk līmeņu.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
lv: Neatbilstoša darbība: tu pašreiz nerediģē līmeni.

en: No Sound
lv: Nav skaņas

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
lv: Brīdinājums: šajai programmas kopijai nav skaņas.
    
    Tas ir tādēļ, ka programmas kompilācijas laikā netika atrastas OpenAL un SndFile bibliotēku izstrāžu versijas.

en: Game Paused
lv: Spēle ir apturēta

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
lv: Atkārtojums ir apturēts un spēle ir nopauzēta, kamēr tu gatavojies turpināt spēlēt. Lūdzu, nospied taustiņu 'Pauze' (pēc noklusējuma 'P' vai 'Esc'), kad esi gatavs.

en: Replay Last Level
lv: Atkārtot pēdējo līmeni

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
lv: KĻŪDA: neizdevās atrast un parādīt pēdējā tevis spēlētā līmeņa ierakstu.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
lv: Nav pēdējā līmeņa, ko atkārtot. Pirms varēsi izmantot 'Atkārtot pēdējo līmeni' darbību, tev līmenis ir jāizspēlē pilnībā — jāuzvar vai jāzaudē.

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
lv: &SPĒLĒT

en: Start playing this level
lv: Sākt spēlēt šo līmeni

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
lv: Iestatīt, lai sāktu spēlēt norādīto spēli un līmeni, tiklīdz pakustināsi vai noklikšķināsi peli, vai nospiedīsi taustiņu

en: &Quit
lv: &Iziet

en: Close KGoldrunner
lv: Aizvērt KGoldrunner

en: Start a different game or level
lv: Sākt citu spēli vai līmeni

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
lv: Lieto 'Izvēlēties spēli' dialoglogu, lai izvēlētos citu spēli vai līmeni, un sāktu to spēlēt

en: &Use Menu
lv: &Lietot izvēlni

en: Use the menus to choose other actions
lv: Lieto izvēlnes, lai izvēlētos citas darbības

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
lv: Pirms sāc spēli, izmanto izvēlnes, lai izvēlētos citas darbības, piemēram, saglabātas spēles ielādēšanu vai tēmas nomaiņu

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
lv: Spēle ir apstādināta. Kad būsi gatavs spēlēt, tev vajadzēs nospiest pauzes taustiņu (noklusētie — 'P' vai 'Esc')

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
lv: Atvaino, lai gan visi KGoldrunner līmeņi ir atrisināmi, tevis izvēlētajam līmenim atrisinājums vēl nav ierakstīts.

en: Replay Any Level
lv: Atkārtot jebkuru līmeni

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
lv: Atvaino, tu, šķiet, vēl neesi spēlējis un ierakstījis šo līmeni.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
lv: <NOBR><B>SPĒLES BEIGAS !!!</B></NOBR><P>Vai vēlies mēģināt šo līmeni vēlreiz?</P>

en: Game Over
lv: Spēles beigas

en: &Try Again
lv: &Mēģināt vēlreiz

en: &Finish
lv: &Pabeigt

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
lv: <b>APSVEICAM !!!</b><p>Tu esi iekarojis pēdējo līmeni <b>"%1"</b> spēlē !!</p>

en: Hint
lv: Padoms

en: &OK
lv: &Labi

en: Sorry, there is no hint for this level.
lv: Atvaino, šim līmenim ieteikuma nav.

en: T H E   E N D
lv: Beigas

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
lv: Tu nospiedi taustiņu, kas var tikt izmantots varoņa kontrolēšanai. Vai vēlies automātiski pārslēgties uz tastatūras režīmu? Kontrole ar peles kursoru ilgtermiņā ir vieglāka — līdzīgi kā braukt ar velosipēdu nevis iet ar kājām.

en: Switch to Keyboard Mode
lv: Pārslēgties uz tastatūras režīmu

en: Switch to &Keyboard Mode
lv: Pārslēgties uz &tastatūras režīmu

en: Stay in &Mouse Mode
lv: Palikt &peles režīmā

en: Keyboard Mode
lv: Tastatūras režīms

en: Save Game
lv: Saglabāt spēli

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
lv: Atvaino, tu nevari saglabāt savu spēli rediģēšanas laikā. Lūdzu, mēģini izvēlnes ierakstu "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
lv: Neizdevās atvērt failu '%1' 'tikai lasīt' režīmā.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
lv: Lūdzu, ievēro: vienkāršības iemeslu dēļ tava saglabātā spēles pozīcija un rezultāts būs tādi, kādi tie bija šī līmeņa sākumā nevis tādi, kādi tie ir pašreiz.

en: Error: Failed to save your game.
lv: Kļūda: neizdevās saglabāt tavu spēli.

en: Load Game
lv: Ielādēt spēli

en: Sorry, there are no saved games.
lv: Atvaino, nav nevienas saglabātās spēles.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
lv: Neizdevās atrast spēli ar prefiksu '%1'.

en: Unknown
lv: Nezināms

en: Check for High Score
lv: Pārbaudīt labāko rezultātu

en: Save High Score
lv: Saglabāt labāko rezultātu

en: Error: Failed to save your high score.
lv: Kļūda: neizdevās saglabāt tavu labāko rezultātu.

en: Show High Scores
lv: Rādīt labākos rezultātus

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
lv: Atvaino, pamācību spēlēm labākie rezultāti netiek paturēti.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
lv: Atvaino, "%1" spēlei vēl nav augstāko rezultātu.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
lv: <center><h2>KGoldrunner slavas zāle</h2></center><center><h3>"%1" spēle</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
lv: Rangs

[ctx: Person]
en: Name
lv: Vārds

[ctx: Game level reached]
en: Level
lv: Līmenis

en: Score
lv: Punkti

en: Date
lv: Datums

en: Load Game Info
lv: Ielādēt spēles info

en: Cannot find game info file '%1'.
lv: Neizdevās atrast spēles info failu '%1'.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
lv: Neatrodot spēles datu beigas, sasniegtas faila '%1' beigas.

en: Read Level Data
lv: Lasīt līmeņa datus

en: Cannot find file '%1'.
lv: Neizdevās atrast failu '%1'.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
lv: Neatrodot līmeņa datus, sasniegtas faila '%1' beigas.

en: Rename File
lv: Pārdēvēt failu

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
lv: Neizdevās izdzēst faila '%1' iepriekšējo versiju.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
lv: Neizdevās pārdēvēt failu no '%1' uz '%2'.

en: Select Level
lv: Izvēlies līmeni

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
lv: Atvaino, tu vari saglabāt vai ievietot tikai kādā no savām spēlēm.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
lv: Atvaino, tu vari dzēst līmeni tikai no kādas no savām spēlēm.

en: Edit Game Info
lv: Rediģēt informāciju par spēli

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
lv: Atvaino, tu vari rediģēt tikai savu spēļu informāciju.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
lv: "%2" nesatur %1. līmeni, tādējādi tu to nevari spēlēt vai rediģēt.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
lv: <html><b>Lūdzu, izvēlies spēli:</b></html>

en: Name of Game
lv: Spēles nosaukums

en: Rules
lv: Noteikumi

en: Levels
lv: Līmeņi

en: Skill
lv: Prasmju līmenis

en: Level 1 of the selected game is:
lv: Izvēlētās spēles 1. līmenis ir:

en: Please select a level:
lv: Lūdzu, izvēlies līmeni:

en: Level number:
lv: Līmeņa numurs:

en: Start Game
lv: Sākt spēli

en: Play Level
lv: Spēlēt līmeni

en: Replay Level
lv: Atkārtot līmeni

en: Show Solution
lv: Parādīt atrisinājumu

en: Save Change
lv: Saglabāt izmaiņas

en: Move To...
lv: Pārvietot uz...

[ctx: Rules]
en: Traditional
lv: Tradicionālie

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
lv: Pamācība

[ctx: Skill Level]
en: Normal
lv: Normāls

[ctx: Skill Level]
en: Championship
lv: Meistarsacīkstes

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
lv[0]: %1 līmenis, izmanto KGoldrunner noteikumus.
lv[1]: %1 līmeņi, izmanto KGoldrunner noteikumus.
lv[2]: %1 līmeņu, izmanto KGoldrunner noteikumus.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
lv[0]: %1 līmenis, izmanto tradicionālos noteikumus.
lv[1]: %1 līmeņi, izmanto tradicionālos noteikumus.
lv[2]: %1 līmeņu, izmanto tradicionālos noteikumus.

en: Sorry, there is no further information about this game.
lv: Atvaino, sīkāka informācija par šo spēli nav pieejama.

en: This level number is not valid. It can not be used.
lv: Līmeņa numurs nav derīgs. Tas nevar tikt izmantots.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
lv: Apakšā esošā galvenā poga atspoguļo tevis izvēlēto izvēlnes darbību. Noklikšķini uz tās pēc tam, kad esi izvēlējies spēli un līmeni, vai arī izmanto 'Atcelt'.

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
lv: 
    
    Ja šī ir pirmā reize, kad spēlē KGoldrunner, izvēlies pamācību spēli, kas, norisot spēlei, dos tev ieteikumus.
    
    Pretējā gadījumā vienkārši noklikšķini uz spēles nosaukuma sarakstā, un tad, lai sāktu no līmeņa 001, noklikšķini uz galvenās pogas apakšā. Spēle sākas, kad pakustini peli vai nospied tastatūras taustiņu.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
lv: 
    
    Vari izvēlēties rediģēt (vai kopēt) sistēmas līmeņus, bet rezultāts ir jāsaglabā tevis izveidotajā spēlē. Izmanto peles kreiso pogu kā otu un redaktora rīkjoslas pogas kā paleti. Pogu 'Dzēst' vai labo peles pogu lieto dzēšanai. Pārvietojot peli ar nospiestu tās pogu, vari aizkrāsot vai nodzēst vairākus kvadrātus.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
lv: 
    
    Vari pievienot vārdu un ieteikumu savam jaunajam līmenim šeit, bet tev jāsaglabā savs jaunizveidotais līmenis kādā no savām spēlēm. Pēc noklusējuma jaunais līmenis tiks saglabāts tavas spēles beigās, bet vari arī izvēlēties līmeņa numuru un saglabāt līmeni spēles vidū.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
lv: 
    
    Pirms saglabāšanas vari izveidot vai rediģēt nosaukumu un ieteikumu šeit. Ja izmainīsi spēli vai līmeni, vari izveidot kopiju vai izpildīt "Saglabāt kā", bet tev vienmēr ir jāsaglabā kādā no savām spēlēm. Ja līmenis tiek saglabāts sērijas vidū, pārējie līmeņi tiek automātiski pārnumurēti.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
lv: 
    
    Izdzēst līmeņus vari tikai no kādas no savām spēlēm. Ja līmenis tiek izdzēsts no sērijas vidus, pārējie līmeņi tiek automātiski pārnumurēti.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
lv: 
    
    Lai pārvietotu (pārnumurētu) līmeni, tev tas vispirms jāizvēlas, izmantojot "Rediģēt jebkuru līmeni...", tad lieto "Pārvietot līmeni...", lai pārvietotu to uz jaunu numuru vai pat citu spēli. Pārējie līmeņi tiek automātiski pārnumurēti pēc vajadzības. Pārvietot līmeņus vari tikai savās spēlēs.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
lv: 
    
    Labojot informāciju par spēli, tev jāizvēlas tikai spēle, un tad vari pāriet uz dialoglogu, kur rediģēt spēles detaļas.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
lv: 
    
    Noklikšķini uz saraksta, lai izvēlētos spēli. Sarakstā un zem tā vari redzēt papildu informāciju par izvēlēto spēli, piemēram, cik līmeņu tajā ir, cik grūta ir spēle un pēc kādiem noteikumiem spēlē pretinieki (lasi KGoldrunner rokasgrāmatā).
    
    Izvēlies līmeņa numuru, to ierakstot, vai arī izmantojot skaitļu rūti vai ritjoslu. Izmainot spēli vai līmeni, sīktēla apgabalā tiks parādīts tavas izvēles priekšskatījums.

en: Help: Select Game & Level
lv: Palīdzība: izvēlies spēli un līmeni

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
lv: (C) 2003 Ian Wadham un Marco Krüger

en: Current author
lv: Pašreizējais autors

en: Original author
lv: Sākotnējais autors

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
lv: Portēšana uz KDE4, Qt4 un KGameCanvas klases

en: KGameCanvas classes for KDE4
lv: KGameCanvas klases priekš KDE4

en: Artwork for runners and default theme
lv: Skrējēju mākslinieciskais noformējums un noklusējuma tēma

en: Artwork for bars and ladders
lv: Joslu un kāpņu mākslinieciskais noformējums

en: Artwork for background of Geek City theme
lv: Mākslinieciskais noformējums 'Gīku pilsēta' tēmai

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
lv: 'Nostaļģija' tēmas, skrējēju uzlabojumi, dažādu fonu iespēja, pakāpeniska pastiprināšanās/izdzišana iespēja un vairākas citas idejas

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
lv: Mākslinieciskais noformējums 'Ēģiptes dārgumi' tēmai
