Neverball - en to eo translation catalogue (235 entries)

en: Ready?
eo: Pretas?

en: Set?
eo: Ekas?

en: GO!
eo: Eku!

en: Replay Name
eo: Reludo nomo

en: Save
eo: Savi

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Overwrite?
eo: Surskribi?

en: Overwrite
eo: Surskribi

en: Back
eo: Retri

en: Challenge
eo: Defio

en: Unlocked
eo: Malkluza

en: Locked
eo: Kluza

en: Goal State in Completed Levels
eo: Celostato en la completaj niveloj

en: Options
eo: Opcioj

en: Graphics
eo: Grafikoj

en: Configure
eo: Agordi

en: Mouse Sensitivity
eo: Sentiveco

en: Sound Volume
eo: Kiom je Sono?

en: Music Volume
eo: Kiom je Muziko?

en: Player Name
eo: Ludantonomo

en: Ball Model
eo: Formo de la pilko

en: Language
eo: Lingvo

en: Default
eo: Normala

en: New Set Record
eo: Novan recordon

en: Set Complete
eo: Aro kompletigita

en: Select Level
eo: Selektu nivelon

en: Challenge Mode
eo: Defie

en: Normal Mode
eo: Normale

en: Normal
eo: Normala

en: Standalone Mode
eo: Solaestante

en: Standalone
eo: Solaestanta

en: Unknown Mode
eo: Malsciata kategorio

en: Unknown
eo: Malkonata

en: Fall-out!
eo: Vi falis!

en: Time's Up!
eo: Fujo finis!

en: Exit
eo: Eliro

en: Next Level
eo: Sekva Nivelo

en: Retry Level
eo: Reprovi Nivelon

en: Save Replay
eo: Savi Reludon

en: Time
eo: Tempo

en: Coins
eo: Devizoj

en: Status
eo: Statuso

en: Replay
eo: Reludo

en: Player
eo: Iudanto

en: Date
eo: Tago

en: Select Replay
eo: Selektu reludon

en: No Replays
eo: Neniu reludoj

en: Replay Paused
eo: Reludo paŭzis

en: Replay Ends
eo: Reludo finis

en: Quit
eo: Eliri

en: Keep
eo: Subteni

en: Delete
eo: Forviŝi

en: Continue
eo: Daŭrigi

en: Repeat
eo: Ripeti

en: Delete Replay?
eo: Kiu vi forviŝi reludon?

en: Warning!
eo: Atentu!

en: The current replay was recorded with a\different (or unknown) version of this level.\Be prepared to encounter visual errors.\
eo: La aktuala reludo estas rekordinta kun\malsama (aŭ malsciata) version de ĉi livelo.\Preparu rekonti eraroj en la grafiko.\

en: Tricks
eo: Lertaĵo

en: Modes
eo: Manieroj

en: Controls
eo: Kontroloj

en: Rules
eo: Reguloj

en: Move the mouse or joystick\or use keyboard arrows to\tilt the floor causing the\ball to roll.\
eo: Movu muson aŭ stirilon aŭ\uzu klavojn por balanciĝi la\plankon kaŭsante pilkon bobeni.\

en: Roll over coins to collect\them.  Collect coins to\unlock the goal and finish\the level.\
eo: Bobenu inter monerojn por\aglomeri. Aglomeru monerojn por\malŝlosi la celon kaj plenigi nivelon.\

en: Left and right mouse buttons rotate the view.\Hold Shift for faster view rotation.
eo: Liva kaj dekstra butonoj rotacias vidpunkton

en: Exit / Pause
eo: Eliri / Pauzi

en: Chase Camera
eo: Malrigida vido

en: Lazy Camera
eo: Rigida vido

en: Manual Camera
eo: Blokita vido

en: Screenshot
eo: Ekrankopio

en: Finish a level before the time runs out.\You need to collect coins in order to open the goal.
eo: Apredu nivelon antaŭ tempo finiĝas.\Vi bezonas aglomeri monetaron por\apertigi la celon.

en: Start playing from the first level of the set.\You start with only three balls, do not lose them.\Earn an extra ball for each 100 coins collected.
eo: Ludantiĝu el unua nivelo. Vi ludekas\ kun sola tria pilko, ne malgajni ilin. Vi\ gajnas pilkon por aglomeri centa pilkoj.

en: Corners can be used to jump.\Get rolling and take aim\at the angle. You may be able\to reach new places.\
eo: Anguloj uzeblas por salti.\Ekruligu kaj celu angulojn.\Vi povas atingi nova lokoj.\

en: Tilting in 2 directions increases\the slope. Use the manual camera\and turn the camera by 45\degrees for best results.\
eo: Retroklini dudirekte pliiĝas la\deklivon. Uzu blokita vidon kaj turniĝu\la vidon je 45 gradoj\por la plibonaj rezultoj.\

en: Watch demo
eo: Spekti provon

en: Aborted
eo: Nuligita

en: Time-out
eo: Fujo finis

en: Success
eo: Venko

en: Fall-out
eo: Vi falis

en: Camera %d
eo: %d vido

en: Paused
eo: Paŭzita

en: Restart
eo: Reeki

en: Goal
eo: Serĉota

en: Balls
eo: Pilkoj

en: Score
eo: Punktoj

en: New Record
eo: Nova Rekordo

en: GOAL
eo: Celo

en: Finish
eo: Fino

en: Level Set
eo: Nivelaro

en: Bonus Level %s
eo: Plia Nivelo %s

en: Level %s
eo: Nivelo %s

en: Standalone level
eo: Memstara nivelo

en: A replay file could not be opened for writing.\This game will not be recorded.\
eo: Reludo ne povas apertati. La ludo ne rekordatos.\

en: Hard
eo: Malfaciloj

en: Medium
eo: Nefaciloj

en: Easy
eo: Faciloj

en: Unavailable
eo: Malhavebla

en: Most Coins
eo: Monetaroj

en: Best Times
eo: Tempoj

en: Fast Unlock
eo: Malŝlosoj

en: Change Name
eo: Nomigi

en: GAME OVER
eo: FINITA LUDO

en: menu^Cheat
eo: Trompi

en: menu^Play
eo: Ludi

en: menu^Replay
eo: Reludoj

en: menu^Help
eo: Helpo

en: menu^Options
eo: Opcioj

en: menu^Exit
eo: Eliri

en: Off
eo: Ne

en: Unknown Display
eo: Malsciita Vidisto

en: Display
eo: Vidisto

en: Fullscreen
eo: Plena ekrano

en: On
eo: Jes

en: Resolution
eo: Kvadratigio

en: Reflection
eo: Speguloj

en: Background
eo: Fonoj

en: Shadow
eo: Ombroj

en: Select
eo: Elekti

en: P1
eo: L1

en: P2
eo: L2

en: P3
eo: L3

en: Tot
eo: Suma

en: Select Course
eo: Selektu Kurson

en: Players?
eo: Kiom Ludantoj?

en: Hole %02d
eo: Truo %02d

en: It's In!
eo: Enas!

en: 1 Stroke Penalty
eo: 1 Streko Puno

en: Scores
eo: Poentoj

en: Final Scores
eo: Finaj Poentoj

en: Neverball Easy
eo: Neverball Facilo

en: Difficulty: Beginner through Intermediate\\25 levels with a smooth learning curve.\Read level introductions for gameplay tips.\ \
eo: Malfacileco: Neofita ĝis Intermedia\\25 niveloj kun malrapide lernataj kurboj.\Legu la inciloj de la niveloj por ricevi gameplay avizoj.\ \

en: Neverball Medium
eo: Neverball Nefacilo

en: Difficulty: Beginner through Expert\\25 levels which provide a balanced\challenge for players. Try to claim\some of the records provided.\
eo: Malfacileco: Neofita ĝis Spertula\\25 niveloj kiu provizas bilancita defion\por ludantoj. Provu reklamacii\kelkaj inter ekzistantaj rekordoj

en: Neverball Hard
eo: Neverball Malfacilo

en: Difficulty: Intermediate through Expert\\25 levels with more of a challenge for\the experienced player. Try to claim\Best Times, Most Coins, and Fast Unlock records.\
eo: Malfacileco: Intermedia ĝis Spertula\\25 niveloj kun plej defioj por spertulaj\ludantoj. Provu reklamacii Plibona Tempo, Plimultaj Moneroj kaj Plirapida Malŝloso.\

en: Difficulty: Expert through Insane\\25 levels with even greater challenge.\Author: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \
eo: Malfacileco: Tremalfacila ĝis Aliena\\25 niveloj kun pligranda defio.\Aŭtoro: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \

en: Difficulty: A little bit harder than my first set.\\More challenge, particularly for grabbing coins.\Author: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \
eo: Malfacileco: ĝuste pli malfacila ol mia unua aro.\\Pli defioj, partikulare aglomerante monerojn.\Aŭtoro: Mehdi Yoursfi-Monod (mym)\ \

en: Difficulty: Expert through Impossible\\Assorted levels for advanced players.\Author: Florian Priester\\
eo: Malfacileco: Malfacila ĝis Tremalfacila\\Plurspeca niveloj por spertecoj.\Aŭtoro: Florian Priester\\

en: Tones Levels
eo: Tonea Niveloj

en: Difficulty: Moderate to Difficult.\\Author: Ian Walker\\
eo: Malfacileco: Intermedia ĝis Nefacila.\\Aŭtoro: Ian Walker

en: Neverball Misc
eo: Neverball Provoj

en: Unsorted levels\For testing purposes\\\\
eo: Nesortitaj niveloj\por provoj\\\\

en: The original 18-hole Neverputt course.\With a gentle learning curve.\ \Difficulty: Easy to Medium\Author: rlk\
eo: La unua dekoktruila Neverputt kurso.\Kun malrapide lernataj kurboj.\ \Malfacileco: Facila ĝis Nefacila\Aŭtoro: rlk

en: Another 18-hole course\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
eo: Alia dekoktruila kurso\ \ \Malfacilezo: Nefacila\Aŭtoro: paxed\

en: Yet Another 18-hole course\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
eo: Alia 18-truila curso\ \ \Malfacileco: Media\Aŭtoro: paxed\

en: Even More Holes\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
eo: Fine plia truiloj\ \ \Malfacileco: Media\Aŭtoro: paxed\

en: A 26-hole course\following the alphabet\\Difficulty: Hard\Author: paxed\
eo: 26-truila curso\kiu proceduras la literaro\\Malfacileco: Malfacila\Aŭtoro: paxed\

en: Crazy Golf\ \\Difficulty: Easy to Medium\Author: slippifishi\
eo: Freneza Golfo\ \\Malfacileco: Facila ĝis media\Aŭtoro: slippifishi\

en: Tricky Golf\\An 18-hole course with many challenges\Difficulty: Expert Through Insane\Author: Byron James Johnson
eo: Artifika Golfo\\18-truila curso kun multaj defioj\Malfacileco: Spertulo ĝis Neebla\Aŭtoro: Byron James Johnson

en: Golf Jambalaya\\Vidski's infamous course.\Difficulty: Medium to hard.\Author: vidski\
eo: Golf Ĝambalaja\\Vidski-a fifama truilaro.\Malfacileco: Intermedia  ĝis Malfacila.\Author: vidski\

en: Try to avoid being hit by moving objects.\One bump can throw the ball\completely out of control.\
eo: Provu eviti ke vi batatas de la movanta objektoj.\Boso povas necontroligi la pilkon\tute.\

en: Learn to control a bouncing ball.\Look at the shadow to know where the\ball will land.  If you're feeling confident in\your mastery of bouncing, take a risk\for a big payoff.\
eo: Lerni kiel kontroli risortecan pilkon.\Rigardu la ombron por scii kie la pilko\ surteriĝos. Se vi memfidas en via mastreco de\risorteci, risku por granda premio.\

en: Mouse buttons rotate the view.\Press Escape to pause or quit.\\\\Click to begin.\
eo: Musobutonoj rotacias la vidon.\Premu 'Escape'-n por paŭzigi aŭ eliri.

en: Grab all the coins...\but don't get bullied!
eo: Ekkapti la moneroj...\sen ĉikaniti!

en: =Adventure=\Many things to do, coins to collect, risks to take.
eo: =Riskemo=\Multaj aĵoj farendas, moneroj aglomerendas,\ riskoj prenendas.

en: =Atrium=\Remove the coins from their columns.
eo: =Enirejo=\Aglomeru monerojn en ilia kolonoj

en: =Buoys=\He who controls the timers, controls the gates.
eo: =Buoj=\Tiu kiu kontrolas la tempumilojn, kontrolas la barierojn.

en: =Cargo=\Let yourself be carried away.
eo: =Ŝarĵo=\Lasu ke vi portatas fore.

en: =Confetti=\Help! There has got to be a way through this mess.
eo: =Konfetoj=\Helpi! Tie devas esti irejon trans la fiaĵo.

en: =Discs=\Used correctly, the platforms will take you to the goal.
eo: =Diskoj=\Se kajoj korekte uzatas, ili prenos vin ĝis la celon.

en: =Ladybirds=\Don't let them bug you.
eo: =Kokcineloj=\Ne lasu ke ili iritas vin.

en: =Mountains=\Ups and downs are a part of life.
eo: =Montoj=\Suproj kaj suboj partumas vivon.

en: =Museum=\Please do not touch the exhibits.
eo: =Muzeo=\Bonvolu, ne tuŝu eksponitoj.

en: =Oddities=\Something is not quite right here...
eo: =Droloj=\Io ne multe rektas tie...

en: =Rails=\Do not lose your balance.
eo: =Raloj=\Ne fiekvilibru

en: =Ramps=\Can you make it to the top?
eo: =Rampejoj=\Ĉu vi povas iri en la supron?

en: =Rings=\Roll your way through this trap.
eo: =Cirkloj=\Bobeni trans la embusko.

en: =Slope=\Try not to become a modern-day Sisyphus.
eo: =Deklivo=\Provu neiĝi hodiaŭa Sisyphus.

en: =Spacetime=\Not much space, not much time.
eo: =Spacotempo=\Ne multa spacas, ne multa tempas.

en: =Swarm=\Warning: Trespassers will be thwomped.
eo: =Svarmo=\Atentu: Promenantaj batitos.

en: =Tennis=\There is plenty of prize money, and it's up for grabs.
eo: =Teniso=\Multa gajnaĵa moneroj estas, kaj ili aglomerendas.

en: =Tree=\Follow the spiral staircase to the goal.
eo: =Arbo=\Sekvu helica ŝtuparo al la celo.

en: =UFO=\Ride the spaceship they don't want you to know about.
eo: =NIFO=\Drajvu kosmoŝipon pri kiu ili ne volas ke vi scias.

en: 2 switches have to be enabled\to open the path to the goal.
eo: Dua ŝanĝiloj ebligendas\por apertigi la irejon ĝis la celon.

en: Momentum may work against you.\
eo: Momentum lavoros kontraŭ vi.\

en: Go for a ride.\
eo: Iru rajdi.\

en: Ceci n'est pas une pipe.\
eo: Tiu ne estas tubo.\

en: Slow and steady.\
eo: Malrapide kaj firme.\

en: Don't get bullied.\
eo: Ne brutalatu.\

en: I think I can.\I think I can.\
eo: Pensas mi povas.\Pensas mi povas.\

en: So close, yet so very far.\
eo: Tiel proxima ankoraŭ fora.\

en: Have fun picking up those\red and blue coins.\
eo: Amuziĝu ekkaptante ruĝaj kaj\ bluaj moneroj.\

en: Don't worry.\The green part isn't going anywhere.\
eo: Ne zorgu.\Verda landparto irontas nenie.\

en: The floor is as flat as you make it.\
eo: Bemolo bemolas bemole.\

en: Stairway to heaven
eo: Ŝtuparo al la ĉielo

en: Plenty of coins for the taking.\Can you take them all?
eo: Abundaj moneroj povas ekkeptiti.\Ĉu ilin vi povas ekkepti?

en: Balance risk versus reward.\
eo: Riskoj versus premioj.\

en: Hit the switches to move the barriers.\
eo: Transiru la ŝaltoj por movi la muroj.\

en: Take it slowly.\
eo: Iru malrapide.\

en: You can never go home again...
eo: Vi ne povas iri domon nove...

en: Neverball\\http://neverball.org\\Created by Robert Kooima\
eo: Neniampilko\\http://neverball.org\\Created by Robert Kooima\

en: Try to grab all of the blue coins...\it won't be easy!
eo: Ekkeptu la bluaj moneroj...\Ne facilos!

en: Block around the clock.
eo: Ĉirkaŭiru la horloĝojn.

en: Follow the arrows.
eo: Sekvu sagojn

en: Savoir chuter.\Follow the blue markers.
eo: Savoir chuter.\Sekvi la bluajn markilojn.

en: Let's go for a swim...\all the coins are fully submerged.\
eo: Iru naĝi...\ĉiuj la moneroj subas.\

en: Fall down stairs.\Ough!\It hurts.
eo: Fali el la ŝtuparo.\Oŭ!\Ĝi dolorigas.

en: Just let it happen...\then start to worry!
eo: Ĝi okazos...\Tiam, zorgiĝu!

en: Another test for timer accuracy.
eo: Alia ekzameno por la akurateco de la tempumiloj.

en: Le parcours du combattant.\Ready for the assault course?
eo: Le parcours du combattant.\Ĉu vi pretas por la asaltcursoj?

en: La course effrénée.\Let's run some laps.
eo: La course effrénée.\Ni kuru kelkaj rondoj.

en: Les rampes abruptes.\Control your speed.
eo: Les rampres abruptes.\Kontroli la rapidecon.

en: L'escalade ardue.\Do you suffer from vertigo?
eo: L'escalade ardue.\Ĉu vi suferas la vertiĝojn?

en: Le cycle éternel.\Avoid teleporters...
eo: Evitu pordoj...

en: La ballade tranquille.\What a quiet walk.
eo: Tiom malrapida promeno.

en: La ballade dansante.\Let's dance on the moving platform!\Tip: After activating the last moving platform,\ turn around the Thwomp until the goal is reachable.
eo: La ballade dansante.\Danci en la movanta kajo!\Tip: Post vi malaktivigas la lastan movantan kajon,\ rivoluu ĉirkaŭ la Thwompo ĝis la celo atingebliĝas.

en: La descente infernale.\Easy enough to start?
eo: La descente infernale.\Ĉu ĝi facilas sufiĉe, ekante?

en: Le passage incertain.\Isn't too easy?
eo: Ĉu ĝi tre facilas?

en: Les épreuves minutées.\Run baby, run!
eo: Les épreuves minutées.\Kuru knabo, kuru!

en: Le chemin de la foi.\Self-confidence.
eo: Memfido.

en: Le sens trigonométrique.\Turn, wait and jump.
eo: Le sens trigonométrique.\Rivoluu, atendi kaj salti.

en: La machine à circonvolutions.\Easy, the goal is just above you.
eo: Ĝi facilas, celo ĝuste superas vin.

en: Le grand cône.\Living in a cone.
eo: Vivi en la strobilo.

en: Les flammes ardentes.\Does this remind you of something?
eo: Ĉu tiu memorigas ion al vi?

en: Les sauts du célèbre plombier.\Follow the coins.
eo: Sekvi la monerojn.

en: Savoir rebondir pour aller plus haut.\The Neverball Arena.\Use the 2 teleports to unlock and reach the goal.
eo: Neverball Areno.\Uzu la dua pordoj por malŝlosi kaj atingi celon.

en: Plus dur que la difficulté.\Good luck.
eo: Plus dur que la difficulté.\Bonŝancu.

en: Être patient.\Not too hard.
eo: Ne malfacilas.

en: Le passage éphémère.\Trust the coins.
eo: Fidu la monerojn.

en: J'y vais, ou j'y vais pas ?\Do not dither.
eo: J'y vais, ou j'y vais pas?\Ne nebalancu.

en: Préparez un petit sac.\The stomach-tester.
eo: La provanto vomemon.

en: Tranquille, mais pas trop.\Sync yourself to the elevators.
eo: Sinkriĝi kun plialtigistoj.

en: Speed is the name of the game.
eo: Nomo de la ludo estas Rapideco.

en: Tread carefully...\and keep moving!\
eo: Tretu atente...\kaj adu movi!\

en: Who's the boss around here anyway?
eo: Kiu estras tie?

en: Stepping stones.
eo: Paŝi ŝtonojn.

en: Work your way to the top.
eo: Paŝ al la supro.

en: Learn the course and stick to the rails!
eo: Lerni la curson kaj kuru super la raloj.

en: Look before you leap...
eo: Regardi preter vi eksaltas...

en: Mind your footing!
eo: Kontrolu via paŝoj

en: Watch your footing...
eo: Gardi via paŝoj...

en: Timing is everything.
eo: Tempo valoras ĉion.

en: What goes down must come up!\
eo: Kiu subiras, tiu malantaŭiras!\

en: Surf's Up !!
eo: Surfu!

note: Desktop entry comment
en: A 3D arcade game with a ball
eo: 3Da arkada ludo kun pilko

note: Desktop entry comment
en: A 3D mini golf game
eo: 3Da golfvideoludo
