tuxpaint - en to hu translation catalogue (245 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
hu: Fekete!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
hu: Sötétszürke!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
hu: Világosszürke!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
hu: Fehér!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
hu: Piros!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
hu: Narancssárga!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
hu: Sárga!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
hu: Világoszöld!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
hu: Sötétzöld!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
hu: Égkék!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
hu: Kék!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
hu: Levendulakék!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
hu: Bíbor!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
hu: Rózsaszín!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
hu: Barna!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
hu: Cserszín!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
hu: Bézs!

en: <9>spare-9a
hu: áíűőüöúóé

en: <9>spare-9b
hu: ÁÍŰŐÜÖÓÉ

note: Congratulations #1
en: Great!
hu: Klassz!

note: Congratulations #2
en: Cool!
hu: Remek!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
hu: Így tovább!

note: Congratulations #4
en: Good job!
hu: Szép munka!

note: Input Method: English mode
en: English
hu: Angol

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
hu: Tajvani

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
hu: Négyzet

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
hu: Téglalap

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
hu: Kör

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
hu: Ellipszis

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
hu: Háromszög

note: Pentagone shape tool (5 sides)
en: Pentagon
hu: Ötszög

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
hu: Rombusz

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
hu: Nyolcszög

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
hu: Egy téglalapnak négy egyenlő oldala van.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
hu: Egy négyzetnek négy oldala és négy derékszöge van.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
hu: A kör olyan görbe, amelynek minden pontja egy adott középponttól egyenlő távolságra van.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
hu: Az ellipszis egy nyújtott kör.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
hu: A háromszögnek három oldala van.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
hu: Az ötszögnek öt oldala van.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
hu: A rombusznak négy egyenlő oldala van és a szemközti oldalak párhuzamosak.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
hu: A nyolcszögnek nyolc egyenlő oldala van.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
hu: Eszközök

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
hu: Színek

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
hu: Ecsetek

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
hu: Radírok

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
hu: Matricák

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
hu: Síkidomok

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
hu: Betűk

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
hu: Varázs

note: Freehand painting tool
en: Paint
hu: Festék

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
hu: Matrica

note: Line drawing tool
en: Lines
hu: Vonalak

note: Text tool
en: Text
hu: Szöveg

note: Label tool
en: Label
hu: Címke

note: Fill tool
en: Fill
hu: Kitöltés

note: Undo last action
en: Undo
hu: Vissza

note: Redo undone action
en: Redo
hu: Újra

note: Eraser tool
en: Eraser
hu: Radír

note: Start a new picture
en: New
hu: Új

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
hu: Megnyitás

note: Save the current picture
en: Save
hu: Mentés

note: Print the current picture
en: Print
hu: Nyomtatás

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
hu: Kilépés

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
hu: Válassz ki egy színt és egy ecsetet, amivel rajzolni fogsz!

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
hu: Válassz ki egy képet, amit ráragasztasz a rajzodra!

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova a vonalat szeretnéd rajzolni. Engedd el a befejezéséhez.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
hu: Válassz egy betűstílust. Kattints oda a rajzodon, ahol el szeretnéd kezdeni írni a szöveget. Nyomd meg az [Enter] vagy a [Tab] billentyűt a szöveg befejezéséhez.

note: Fill tool instructions
en: Click in the picture to fill that area with color.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahol ki szeretnéd tölteni a színnel!

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
hu: Válassz egy varázslatot, amit kipróbálsz a rajzodon.

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
hu: Vissza!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
hu: Újra!

note: Eraser tool
en: Eraser!
hu: Radír!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
hu: Válassz egy színt vagy képet, amellyel új rajzba kezdesz!

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
hu: Megnyitás…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
hu: Elmentettük a rajzodat!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
hu: Nyomtatás…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
hu: Szia!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
hu: Engedd fel a gombot a vonal befejezéséhez.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
hu: Tartsd nyomva az egér gombját, hogy változtatni tudd az alakzat méretét.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
hu: Mozgasd az egeret, hogy forgatni tudd az alakzatot. Kattints a húzásához.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
hu: Rendben… Akkor folytassuk ezt a rajzot!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
hu: Biztos ki szeretnél lépni?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
hu: Igen, befejeztem!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
hu: Nem, folytatni akarom!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
hu: El fog veszni a rajzod, ha kilépsz. Mentsük el?

en: Yes, save it!
hu: Igen, mentsd!

en: No, don’t bother saving!
hu: Ne mentsd!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
hu: Elmentjük előbb a rajzod?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
hu: Ezt a képet nem lehet megnyitni!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
hu: Oké

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
hu: Nincsenek mentett fájlok!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
hu: Kinyomtassuk most a rajzod?

en: Yes, print it!
hu: Igen, nyomtasd!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
hu: Kinyomtattuk a rajzod!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
hu: Elnézést, a rajzod nem sikerült kinyomtatni!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
hu: Még nem nyomtathatsz!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog
en: Erase this picture?
hu: Biztos törlöd ezt a rajzot?

en: Yes, erase it!
hu: Igen, töröld!

en: No, don’t erase it!
hu: Ne töröld!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
hu: Ne feledd használni a bal egérgombot!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
hu: Válaszd ki a képeket, majd kattints a „Lejátszás” gombra.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
hu: Hang elnémítva.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
hu: Hang bekapcsolva.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
hu: Kis türelmet…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
hu: Törlés

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
hu: Fóliák

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
hu: Vissza

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
hu: Lejátszás

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
hu: Következő

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
hu: Lecseréled a képet a módosítottra?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
hu: Igen, lecserélem a régit!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
hu: Nem, inkább mentsük el más néven!

note: Let user choose an image: Instructions for 'Open' file dialog
en: Choose the picture you want, then click “Open”.
hu: Válaszd ki a képet, majd kattints a „Megnyitás” gombra.

en: Pick a color.
hu: Válassz egy színt!

en: Drawing program
hu: Rajzolóprogram

en: A drawing program for children.
hu: Rajzolóprogram gyerekeknek

en: Color Shift
hu: Színeltolás

en: Click to change the colors in your entire picture.
hu: Kattints az egész rajz színeinek megváltoztatásához.

en: Blind
hu: Függöny

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
hu: Kattints a kép szélére, hogy húzd be a függönyt az ablak előtt.

en: Blocks
hu: Kockák

en: Chalk
hu: Kréta

en: Drip
hu: Csepp

en: Blur
hu: Maszat

en: Click to blur the entire image.
hu: Kattints az egész rajz maszatolásához.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
hu: Téglák

en: Calligraphy
hu: Kalligráfia

en: Cartoon
hu: Képregény

en: Confetti
hu: Konfetti

en: Click to throw confetti!
hu: Kattints a konfetti szétdobálásához!

en: Distortion
hu: Torzítás

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahol torzítani szeretnél.

en: Emboss
hu: Domborítás

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahol a képet domborítani szeretnéd.

en: Lighten
hu: Fényesítés

en: Darken
hu: Sötétítés

en: Click to lighten your entire picture.
hu: Kattints az egész rajz világosabbá tételéhez.

en: Click to darken your entire picture.
hu: Kattints az egész rajz sötétebbé tételéhez.

en: Fisheye
hu: Halszem

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahol halszem hatást szeretnél.

en: Flower
hu: Virág

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahol virágszárat szeretnél rajzolni, és engedd fel a virág befejezéséhez.

en: Foam
hu: Buborék

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova szappanbuborékokat szeretnél rajzolni.

en: Fold
hu: Összecsukás

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
hu: Válassz háttérszínt és kattints az oldal sarkának felhajtásához.

en: Fretwork
hu: Faragott díszítés

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
hu: Az egér gombját lenyomva tartva ismétlődő mintát rajzolhatsz.

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
hu: Kattints a rajz ismétlődő mintákkal körbedíszítéséhez.

en: Glass Tile
hu: Üvegmozaik

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova üvegmozaikot szeretnél rajzolni.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
hu: Kattints az egész rajzod befedéséhez üvegmozaikkal.

en: Grass
hu: Fű

en: Halftone
hu: Féltónus

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
hu: Az egér gombját lenyomva tartva újságpapírrá változtathatod a rajzodat.

en: Symmetric Left/Right
hu: Szimmetrikus Bal/Jobb

en: Symmetric Up/Down
hu: Szimmetrikus Fent/Lent

en: Pattern
hu: Minta

en: Tiles
hu: Csempék

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
hu: Kaleidoszkóp

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
hu: Az egér gombját lenyomva tartva két szimmetrikus ecsettel rajzolhatsz a képed bal és jobb oldalára.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
hu: Az egér gombját lenyomva tartva két szimmetrikus ecsettel rajzolhatsz a képed tetején és alján.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
hu: Az egér gombját lenyomva tartva mintát rajzolhatsz a képedre.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova szimmetrikus ecsetekkel szeretnél rajzolni (mint egy kaleidoszkóp).

en: Light
hu: Fény

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova fénysugarat szeretnél rajzolni.

en: Metal Paint
hu: Fémes festés

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova fémes csillogású színnel szeretnél festeni.

en: Mirror
hu: Tükör

en: Flip
hu: Megfordít

en: Click to make a mirror image.
hu: Kattints a rajzlapra, hogy tükrözzük a rajzodat.

en: Click to flip the picture upside-down.
hu: Kattints a rajzlapra, hogy fejjel lefelé fordítsuk a rajzodat.

en: Mosaic
hu: Mozaik

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
hu: Kattints a mozaik hatás alkalmazásához az egész rajzra.

en: Square Mosaic
hu: Négyzet

en: Hexagon Mosaic
hu: Hatszög

en: Irregular Mosaic
hu: Szabálytalan mozaik

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
hu: Kattints a mozaik hatás alkalmazásához az egész rajzra.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
hu: Kattints a mozaik hatás alkalmazásához az egész rajzra.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
hu: Kattints a mozaik hatás alkalmazásához az egész rajzra.

en: Negative
hu: Színcsere

en: Click to turn your painting into its negative.
hu: Kattints a rajz színeinek felcseréléséhez.

en: Noise
hu: Zaj

en: Click to add noise to your entire picture.
hu: Kattints az egész rajz zajossá tételéhez.

en: Perspective
hu: Perspektíva

en: Zoom
hu: Nagyít

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahol a képet domborítani szeretnéd.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova fogkrémet szeretnél nyomni.

en: Puzzle
hu: Kirakós

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahol kirakó hatást szeretnél.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
hu: Kattints rá, hogy teljes képernyős kirakót csináljunk.

en: Rails
hu: Sínek

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova vasúti síneket szeretnél rajzolni.

en: Rainbow
hu: Szivárvány

en: You can draw in rainbow colors!
hu: Szivárványszínekkel is rajzolhatsz!

en: Rain
hu: Eső

en: Click to place a rain drop onto your picture.
hu: Kattints egy esőcsepp elhelyezéséhez a rajzodra.

en: Click to cover your picture with rain drops.
hu: Kattints a rajz beterítéséhez esőcseppekkel.

en: Real Rainbow
hu: Szivárvány

en: ROYGBIV Rainbow
hu: Szivárvány

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahol a szivárvány kezdődjön, majd húzd oda az egeret ahol végződjön és engedd fel a gombot a rajzoláshoz.

en: Ripples
hu: Fodrozódás

en: Click to make ripples appear over your picture.
hu: Kattints fodrozódás rajzolásához a képre.

en: Rosette
hu: Rozetta

en: Click and start drawing your rosette.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova a rozettát szeretnéd rajzolni.

en: You can draw just like Picasso!
hu: Picassoként is rajzolhatsz!

en: Edges
hu: Szélek

en: Sharpen
hu: Élesítés

en: Silhouette
hu: Sziluett

en: Click to trace edges in your entire picture.
hu: Kattints a szélek követéséhez az egész rajzodon.

en: Click to sharpen the entire picture.
hu: Kattints az egész kép élesítéséhez.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
hu: Kattints a fekete-fehér sziluett rajzolásához az egész képre.

en: Shift
hu: Eltolás

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
hu: Kattints a kép eltolásához a vásznon.

en: Smudge
hu: Piszok

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
hu: Fémes festés

en: Snow Ball
hu: Hógolyó

en: Snow Flake
hu: Hópehely

en: Click to add snow balls to your picture.
hu: Kattints a hógolyók hozzáadásához a rajzhoz.

en: Click to add snow flakes to your picture.
hu: Kattints a hópelyhek hozzáadásához a rajzhoz.

en: String edges
hu: Fonalszélek

en: String corner
hu: Fonalsarok

en: String 'V'
hu: Fonal „V”

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
hu: Kattints fonalképek készítéséhez. Húzd az egeret fentről lefelé kevesebb vagy több vonal húzásához, vagy középre a vonalak középre közelítéséhez.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova fénysugarat szeretnél rajzolni.

en: Draw string art arrows with free angles.
hu: Rajzolj művészi nyilakat, a szabad szögekkel.

en: Tint
hu: Árnyalat

en: Color & White
hu: Színes és fehér

en: Click to change the color of your entire picture.
hu: Kattints az egész rajz színének megváltoztatásához.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
hu: Kattints az egész rajz fehérré és egy kiválasztott színűvé változtatásához.

en: Toothpaste
hu: Fogkrém

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahova fogkrémet szeretnél nyomni.

en: Tornado
hu: Tornádó

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
hu: Az egér gombját lenyomva tartva tornádó tölcsért rajzolhatsz a képedre.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
hu: Az egér gombját lenyomva tartva TV kinézetűvé változtathatod a képed egyes részeit.

en: Click to make your picture look like it's on television.
hu: Kattints oda a rajzodon, ahol azt TV kinézetűvé szeretnéd változtatni.

en: Waves
hu: Hullámok

en: Wavelets
hu: Hullámkák

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
hu: Kattints a kép vízszintesen hullámossá tételéhez. Kattints a kép tetejére alacsonyabb, az aljára magasabb hullámokért, a bal oldalra kisebb és jobbra hosszabb hullámokért.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
hu: Kattints a kép függőlegesen hullámossá tételéhez. Kattints a kép tetejére alacsonyabb, az aljára magasabb hullámokért, a bal oldalra kisebb és jobbra hosszabb hullámokért.

en: Xor Colors
hu: Színek XOR-olása.

en: Click and drag to draw a XOR effect
hu: Az egér gombját lenyomva tartva XOR hatással rahzolhatsz.

en: Click to draw a XOR effect on the whole picture
hu: Rákattintva XOR hatást tehetsz az egész rajzodra.
