Widelands - en to el translation catalogue (8 entries)

en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: Soldiers, Training and Warfare
el: Στρατιώτες, Εκπαίδευση και Εχθροπραξίες

en: Attack:
el: Επίθεση:

en: Defense:
el: Άμυνα:

en: Evade:
el: Διαφεύγουν:

en: Build a training camp
el: Φτιάξτε ένα στρατόπεδο εκπαίδευσης

en: Great work, the citadel is finished. But what’s that? A hostile tribe has settled next to us while the citadel was under construction! Do you see how they took away a part of our land? And our lumberjack has now lost his place of work. This is what I was talking about. Let’s take our land back and defeat the enemy!
el: Σπουδαία δουλειά, η ακρόπολη τελείωσε! Αλλά τι είναι αυτό; Μια εχθρική φυλή εγκαταστάθηκε δίπλα μας ενόσω κατασκευαζόταν η ακρόπολη! Βλέπετε πώς άρπαξαν ένα μέρος της γης μας; Και ο υλοτόμος μας έχασε τη θέση εργασίας του. Αυτό είναι που έλεγα. Ας πάρουμε πίσω τη γη μας και καταβάλλουμε τον εχθρό!

en: Conclusion
el: Συμπέρασμα
