Widelands - en to tr translation catalogue (36 entries)

en: %s and
tr: %s ve

note: TRANSLATORS: Heading for a flavour text in the building help.
en: Lore
tr: İlim

en: General
tr: Genel

en: Purpose:
tr: Amaç:

en: Note:
tr: Not:

en: Healing:
tr: İyileşme:

en: Conquer range:
tr: Fethetme menzili:

en: Capacity:
tr: Kapasite:

en: Vision range:
tr: Görme menzili:

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
tr: Gelen:

en: Collects:
tr: Biriktirme:

note: TRANSLATORS: This is a verb (The miner mines)
en: Mines:
tr: Madenler:

en: Produces:
tr: Üretim:

en: Outgoing:
tr: Giden:

en: None
tr: Hiçbiri

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Soldiers:
tr: Askerler:

note: TRANSLATORS: This is the header for the "Building" section in the building help, containing size info, buildcost etc.
en: Building
tr: Yapı

en: This building can either be built directly or obtained by enhancing another building.
tr: Bu bina doğrudan inşa edilebilir veya başka bir bina iyileştirilerek edinilebilir.

en: Direct build cost:
tr: Doğrudan inşa ücreti:

en: Build cost:
tr: İnşa ücreti:

en: Or enhanced from:
tr: Veya şuradan iyileştirilmiş:

en: Enhanced from:
tr: Şuradan iyileştirilmiş:

en: Cumulative cost:
tr: Artan masraf:

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: If built directly, dismantle yields:
tr: Doğrudan inşa edilmişse parçalama getirisi:

en: If enhanced, dismantle yields:
tr: İyileştirilmişse parçalama getirisi:

note: TRANSLATORS: This is a heading for the resources that you will get back when you dismantle a building of this type. What dismantling will give you.
en: Dismantle yields:
tr: Parçalama getirisi:

en: Can be enhanced to:
tr: Şuraya iyileştirilebilir:

en: Crew required:
tr: Gerekli eleman:

en: Workers
tr: İşçiler

note: TRANSLATORS: %s is a worker name, e.g. "Chief Miner" or "Brewer".
en: %s or better
tr: %s veya daha iy

en: Production
tr: Üretim

en: Performance:
tr: Performans:

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Mine plot
tr: Maden haritası

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Space required:
tr: Gerekli boşluk:
