gthumb - en to ro translation catalogue (791 entries)

en: Previous
ro: Înapoi

en: Next
ro: Înainte

en: Image
ro: Imagine

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Bytes
ro: Octeți

en: Date
ro: Data

en: Exposure time
ro: Timpul de expunere

en: Exposure mode
ro: Mod de expunere

en: Flash
ro: Bliț

en: Shutter speed
ro: Viteză obturator

en: Aperture value
ro: Valoarea diafragmei

en: Focal length
ro: Distanța focală

en: Camera model
ro: Model cameră foto

en: pixels
ro: pixeli

en: <b>Categories:</b>
ro: <b>Categorii:</b>

en: <b>Information on Channel:</b>
ro: <b>Informații despre canalul de coloare:</b>

en: <b>Overwrite the old image with the new one?</b>
ro: <b>Dorești să suprascrii imaginea nouă peste ceva veche?</b>

en: A_vailable applications:
ro: A_plicații disponibile:

en: Alpha
ro: Alfa

en: Blue
ro: Albastru

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: C_atalogs:
ro: C_ataloage:

en: Choose a Catalog
ro: Alege un Catalog

en: Comm_ent
ro: Com_entariu

en: Do not overwrite _the old image
ro: _Nu suprascrie imaginea veche

en: Green
ro: Verde

en: New Image:
ro: Imagine nouă:

en: New _Library
ro: _Bibliotecă nouă

en: Old Image:
ro: Imaginea veche:

en: Open Images
ro: Deschide imagini

en: Over_write the old image
ro: Suprascrie imaginea _veche

en: Overwrite Image
ro: Suprascrie imaginea

en: Overwrite _all images
ro: Suprascrie to_ate imaginile

en: R_ecent applications:
ro: Aplicații r_ecente:

en: Red
ro: Roșu

en: Value
ro: Valoare

en: _Application:
ro: _Aplicație:

en: _Bookmarks:
ro: _Semne de carte:

en: _Do not overwrite any image
ro: _Nu suprascrie nici o imagine

en: _Histogram
ro: _Histogramă

en: _New Catalog
ro: Catalog _Nou

en: _Next
ro: Î_nainte

en: _Previous
ro: Înapoi

en: _Save the new image as:
ro: _Salvează imaginea nouă ca:

en: _View the destination
ro: _Vezi destinația

en: C_hoose from the catalog
ro: A_lege din catalog

en: Ca_tegories:
ro: Ca_tegorii:

en: Camera Model
ro: Modelul camerei

en: Choose destination folder
ro: Alege dosarul destinație

en: Delete selected images from the camera
ro: Șterge imaginile selectate de pe cameră

en: If this checkbox is enabled and the imported photo contains an Exif orientation tag, the image data will be physically transformed (losslessly) so that the viewed image looks the same as before but the orientation tag is reset to "top left". If this checkbox is not enabled, the image data and the orientation tag are both left unchanged. The image will be displayed identically by gthumb for both possibilities, but for maximum compatibility with other applications this checkbox should be enabled.
ro: Dacă această căsuță este bifată și imaginea importată conține etichetă de orientare Exif, imaginea va fi transformată fizic (fără pierdere) în așa fel încât imaginea arată ca și înainte, dar eticheta orientării este resetată la valoarea „sus stânga”. Dacă această căsuță nu este bifată, imaginea și eticheta orientării vor rămâne neschimbate. Gthumb va afișa imaginea identic pentru ambele cazuri, dar pentru compatibilitate maximă cu alte aplicații este recomandată bifarea acestei căsuțe.

en: Import Photos
ro: Importă fotografii

en: No camera detected
ro: Nicio cameră detectată

en: Select a camera model
ro: Alege un model de cameră

en: Update previews
ro: Actualizează previzualizările

en: _Delete imported images from the camera
ro: Șterge _de pe cameră imaginile importate

en: _Import
ro: _Importă

en: _Keep original filenames
ro: _Păstrează numele originale ale fișierelor

en: A_vailable categories:
ro: Categorii _disponibile:

en: Categories
ro: Categorii

en: Co_mment:
ro: Co_mentariu:

en: Comment
ro: Comentariu

en: Create a new category
ro: Crează o nouă categorie

en: Current date
ro: Data curentă

en: Do not modify
ro: Nu modifica

en: Image creation date
ro: Data creării

en: Last modified date
ro: Data ultimei modificări

en: No date
ro: Nicio dată

en: Remove selected category
ro: Șterge categoria selectată

en: Save only cha_nged fields
ro: Salvează doar câmpurile schi_mbate

en: The following date
ro: Data următoare

en: _Date:
ro: _Dată:

en: _Place:
ro: _Locație:

en: _Selected categories:
ro: Categorii _selectate:

en: <b>Compression</b>
ro: <b>Compresie</b>

en: <b>Image type</b>
ro: <b>Tip imagine</b>

en: <b>Resolution</b>
ro: <b>Rezoluție</b>

en: <b>Saving</b>
ro: <b>Salvare</b>

en: Compression _level:
ro: Nive_l de compresie:

en: Convert Format
ro: Convertește formatul

en: JPEG Options
ro: Opțiuni JPEG

en: No_rmal (Deflate)
ro: No_rmal (Dezumflat)

en: Opti_mize
ro: Opti_mizează

en: Overwrite mode:
ro: Mod de suprascriere:

en: PNG Options
ro: Opțiuni PNG

en: R_emove original
ro: Șt_erge originalul

en: Rename
ro: Redenumește

en: Skip
    Rename
    Ask
    Overwrite
ro: Sari
    Redenumește
    Întreabă
    Suprascrie

en: TGA Options
ro: Opțiuni TGA

en: TIFF Options
ro: Opțiuni TIFF

en: _Destination:
ro: _Destinație:

en: _Horizontal:
ro: _Orizontal:

en: _Loss compression (JPEG)
ro: _Pierde compresie (JPEG)

en: _No compression
ro: Fără comp-resie

en: _Progressive
ro: _Progresiv

en: _Quality:
ro: _Calitate:

en: _RLE compression
ro: Compresie _RLE:

en: _Smoothing:
ro: _Netezire:

en: 4 x 3 (Book, DVD)
ro: 4 x 3 (Carte, DVD)

en: 4 x 6 (Postcard)
ro: 4 x 6 (Carte poștală)

en: <b>Aspect ratio</b>
ro: <b>Rată aspect</b>

en: <b>Selection</b>
ro: <b>Selecție</b>

en: Crop
ro: Decupare

en: Custom
ro: Personalizare

en: I_nvert aspect ratio
ro: I_nversează proporțiile

en: None
ro: Nici unul

en: Square
ro: Pătrat

en: _Height:
ro: Înă_lțime:

en: _Width:
ro: Lăți_me:

en: <b>Color levels</b>
ro: <b>Nivele de culoare</b>

en: <b>New dimensions</b>
ro: <b>Dimensiuni noi</b>

en: <b>Original dimensions</b>
ro: <b>Dimensiunile originale</b>

en: <b>Scale ratio</b>
ro: <b>Rata scalării</b>

en: Brightness - Contrast
ro: Luminozitate - Contrast

en: Color Balance
ro: Balanța de culori

en: Cyan-_Red:
ro: Cyan-_Roșu:

en: Height:
ro: Înălțime:

en: High _quality
ro: _Calitate înaltă

en: Hue - Saturation
ro: Nuanță - Saturație

en: Posterize
ro: Posterizează

en: Preserve l_uminosity
ro: Păstrează l_uminozitatea

en: Scale Image
ro: Scalează imaginea

en: Width:
ro: Lățime:

en: _Brightness:
ro: _Luminozitate:

en: _Hue:
ro: _Nuanță:

en: _Keep aspect ratio
ro: _Păstrează proporția aspectului

en: _Levels:
ro: Nive_le:

en: _Lightness:
ro: _Luminozitate:

en: _Magenta-Green:
ro: _Magenta-Verde:

en: _Preview
ro: _Previzualizare

en: _Reset
ro: _Resetează

en: _Saturation:
ro: _Saturație

en: _Scale
ro: _Scalează

en: _Yellow-Blue:
ro: _Galben - Albastru

en: <b>Background style</b>
ro: <b>Stil fundal</b>

en: <b>Caption</b>
ro: <b>Titlu</b>

en: <b>Footer</b>
ro: <b>Subsol</b>

en: <b>Header and footer</b>
ro: <b>Antet și subsol</b>

en: <b>Header</b>
ro: <b>Antet</b>

en: <b>Index images</b>
ro: <b>Indexează imaginile</b>

en: <b>Page size</b>
ro: <b>Dimensiunea paginii</b>

en: <small><i><b>Note:</b> # (enumerator)</i>.</small>
ro: <small><i><b>Notă:</b> # (enumerator)</i>.</small>

en: <small><i><b>Note:</b> %p (page number), %n (total number of pages)</i>.</small>
ro: <small><i><b>Notă:</b> %p (numărul paginii), %n (numărul total de pagini)</i>.</small>

en: Co_mment
ro: Co_mentariu

en: Col_umns:
ro: Col_oane

en: Colo_r:
ro: Culoa_re:

en: Create Index Image
ro: Creează index al imaginilor

en: Create _HTML image map
ro: Creează hartă imagine _HTML

en: F_ooter:
ro: Subs_ol:

en: File _name
ro: _Nume fișier

en: File pa_th
ro: Cal_e fișier

en: File si_ze
ro: _Mărime fișier

en: Frame _style:
ro: _Stil cadru:

en: Frame co_lor:
ro: Cu_loare cadru:

en: H_eader:
ro: Ant_et:

en: Header/Footer
ro: Antet/Subsol

en: Hei_ght:
ro: Î_nălțime

en: Image dim_ensions
ro: Dim_ensiunile imaginii

en: Images
ro: Imagini

en: Index Image Style
ro: Stilul indexării imaginii

en: Page
ro: Pagina

en: Pi_xels
ro: Pi_xeli

en: Re_verse order
ro: In_versează ordinea

en: Rows a_nd columns
ro: Li_nii și coloane

en: Select a color
ro: Selectează o culoare

en: Select a font
ro: Selectați un font

en: Shadow in
ro: Cu umbră

en: Shadow only
ro: Doar umbră

en: Shadow out
ro: Fără umbră

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple with shadow
ro: Simplu cu umbră

en: Slide
ro: Diapozitiv

en: Sor_t:
ro: Sor_tează:

en: Sort
ro: Sortare

en: St_yle
ro: St_il

en: Start _at:
ro: Incepe l_a:

en: Style Preview
ro: Previzualizare stil

en: Wi_dth:
ro: _Lățime

en: _All pages with the same size
ro: To_ate paginile cu aceleași dimensiuni

en: _Draw frame
ro: _Deseneaza cadru

en: _Font:
ro: _Fonturi

en: _Image size:
ro: Mărimea _imaginii:

en: _Rows:
ro: _Rânduri:

en: _Solid color
ro: Culoare _solidă

en: _Template:
ro: Șa_blon:

en: by name
ro: după nume

en: <b>Direction</b>
ro: <b>Direcție</b>

en: <b>Hide/Show</b>
ro: <b>Ascunde/Arată</b>

en: <b>Interface</b>
ro: <b>Interfață</b>

en: <b>On startup:</b>
ro: <b>La pornire:</b>

en: <b>Other</b>
ro: <b>Alta</b>

en: <b>Viewer</b>
ro: <b>Vizualizator</b>

en: <b>Zoom quality</b>
ro: <b>Calitate zoom</b>

en: Activate items with a double click
ro: Activează elementele cu dublu clic

en: Activate items with a single click
ro: Activează elementele cu clic

en: After _loading an image:
ro: _După încărcarea unei imagini:

en: As_k confirmation before deleting images or catalogs
ro: _Solicită confirmare înaintea ștergerii imaginilor sau cataloagelor

en: Ask whether to save _modified images
ro: Solicită confirmare înaintea salvării imaginilor _modificate

en: Black
ro: Negru

en: Browser
ro: Navigator:

en: C_lick policy:
ro: Po_litica clicurilor:

en: Checked
ro: Selectat

en: Choose startup folder
ro: Alege directorul de pornire

en: Co_mments
ro: Co_mentarii

en: D_elay before changing image:
ro: Perioada de așt_eptare înaintea modificării imaginii:

en: D_etermine image type from content (slower)
ro: D_etermină tipul imaginii după conținut (mai încet)

en: Do _not change folder
ro: _Nu modifica directorul

en: Fit to width if larger
ro: Potrivește cu lățimea dacă este mai mare

en: Fit to window if larger
ro: Potrivește cu dimensiunea ferestrei dacă este mai mare

en: Follow Nautilus behaviour
ro: Comportare asemănătoare cu Nautilus

en: For_ward
ro: _nainte

en: General
ro: Generale

en: Go to last _visited folder or catalog
ro: Mergi la ultimul dosar sau catalog _vizitat

en: Go to this _folder:
ro: Mergi la acest _dosar

en: H_igh
ro: Înălț_ime

en: Icons only
ro: Doar iconițe

en: Keep previous zoom
ro: Păstrează zoom-ul anterior

en: Layout:
ro: Aranjament:

en: Lo_w
ro: _Slab

en: Ran_dom
ro: Alea_tor

en: Re_verse
ro: In_versat

en: Reset scrollbar positions after loading an image
ro: Resetează pozițiile scrollbar-ului dupa ce ai incărcat o imagine

en: Resta_rt when finished
ro: Repo_rnește la sfârșit

en: Set image to actual size
ro: Setează imaginea la dimensiunea reală

en: Set to C_urrent
ro: Setează la cu_rent

en: System settings
ro: Setări de sistem

en: Text below icons
ro: Text sub pictograme

en: Text beside icons
ro: Text lângă pictograme

en: Text only
ro: Doar text

en: Th_umbnail size:
ro: Dimensi_unea miniaturii:

en: Transparency _type:
ro: Tipul _transparenței:

en: Viewer
ro: Vizualizator

en: White
ro: Alb

en: _Filenames
ro: Nume de _fișiere

en: _Thumbnails
ro: Minia_turi

en: _Toolbar style:
ro: S_tilul barei de unelte:

en: gThumb Preferences
ro: Preferințe gThumb

en: seconds
ro: secunde

en: <b>Image Sizing</b>
ro: <b>Dimensionare imagine</b>

en: <b>Margins</b>
ro: <b>Margini</b>

en: <b>Orientation</b>
ro: <b>Orientare</b>

en: <b>Size</b>
ro: <b>Mărime</b>

en: <small><i><b>Note:</b> Drag the image to move it in the page.
    Click on an image to rotate it.</i></small>
ro: <small><i><b>Notă:</b> Trage de imagine pentru a o muta în pagină.
    Click pe imagine pentru a o roti.</i></small>

en: <small><i><b>Note:</b> High-resolution images will be
    down-sampled to this resolution. Increase
    the resolution to get better image quality.
    Decrease it to get shorter print times.</i></small>
ro: <small><i><b>Notă:</b> Imaginile de înaltă rezoluție vor fi 
    reduse la aceasta rezoluție. Crește rezoluția pentru
    o calitate mai buna a imaginii.
    Scade rezoluția pentru timpuri de printare mai scurte.</i></small>

en: Automatic sizing
ro: Dimensionare automată

en: Center _on Page
ro: Centrează în _pagină

en: Comment _font:
ro: _Font comentarii

en: Executive
ro: Executiv

en: I_nclude comment
ro: I_nclude comentariu

en: Images per page:
ro: Imagini pe pagină:

en: Inches
ro: Inchi

en: Include filename
ro: Include numele fișierului

en: Lan_dscape
ro: Ve_dere

en: Layout
ro: Înfățișare

en: Letter
ro: Scrisoare

en: Millimeters
ro: Milimetri

en: P_ortrait
ro: _Portret

en: Paper Details
ro: Detalii hârtie

en: Postcard
ro: Carte poștală

en: Print
ro: Tipărire

en: Scale to this size
ro: Scalează la această mărime

en: _Bottom:
ro: _Jos:

en: _Left:
ro: S_tânga:

en: _Right:
ro: D_reapta:

en: _Scale:
ro: _Scalează:

en: _Top:
ro: S_us:

en: _Unit:
ro: _Unitate:

en: Red-Eye Removal
ro: Eliminare ochi roșii

en: <b>Search criteria</b>
ro: <b>Criteriu de căutare</b>

en: <b>Search scope</b>
ro: <b>Scop căutare</b>

en: After
ro: După

en: Any
ro: Oricare

en: Before
ro: Înainte de

en: Choose categories from the saved list
ro: Alege categorii din lista salvată

en: Equal to
ro: Egal cu

en: File _name:
ro: _Nume fișier:

en: Found images:
ro: Imagini găsite:

en: Match a_ll selected categories
ro: Potrivește toate categorii_le selectate

en: Match a_ny selected category
ro: P_otrivește orice categorie selectată

en: New _Search...
ro: _Căutare nouă...

en: No images found
ro: Nici o imagine găsită

en: Search
ro: Căutare

en: Search Progress
ro: Progres căutare

en: Searching in:
ro: Căutare în:

en: _Edit Search
ro: _Editare căutare

en: _Include sub-folders
ro: _Include dosare copil

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Search
ro: _Căutare

en: _View
ro: _Vizualizare

en: <b>Change the following values:</b>
ro: <b>Schimbă următoarele valori:</b>

en: <b>Change to:</b>
ro: <b>Schimbă la:</b>

en: <b>Write to CD</b>
ro: <b>Scrie pe CD</b>

en: <small><i><b>Note</b>: JPEG transformations are normally lossless.
    When viewing images, you can use the [ and ] shortcut
    keys to rotate and save losslessly, bypassing this dialog.</i></small>
ro: <small><i><b>Notă</b>: Transformările JPEG sunt în mod normal fară pierdere de informație.
    La vizualizare imaginilor poți folosi tastele rapide [ și ] 
    pentru a roti și salva fară pierdere de informație.</i></small>

en: A_djust timezone:
ro: A_justează fus orar:

en: Apply physical _transform
ro: Aplică _transformare fizică

en: Apply to all _images
ro: Aplică la toate _imaginile

en: C_urrent date
ro: Data curentă

en: Change Date
ro: Schimbă data

en: Check _All
ro: Bifează _toate

en: Check _None
ro: _Nu Bifa nici una

en: Checking image:
ro: Bifând imagine:

en: Click OK to reset the Exif orientation tag for the selected images to Top-Left.
ro: Click OK pentru a reseta tagul de orientare EXIF pentru imaginile selectate la stânga-sus

en: Co_mment date
ro: Dată co_mentariu

en: Current _Folder
ro: _Director curent

en: Equal images:
ro: Imagini egale:

en: Found duplicates:
ro: Găsit duplicate:

en: Image c_reation date
ro: Dată c_reare imagine

en: Mirror image horizontally (left-right)
ro: Oglindește imaginea orizontal (stânga-dreapta)

en: Mirror image vertically (top-bottom)
ro: Oglindește imaginea vertical (sus-jos)

en: Move to _Trash
ro: Mută în _coșul de gunoi

en: New names _preview:
ro: _Previzualizare noi nume:

en: Re_verse Order
ro: Ordine in_versă

en: Reset Exif Orientation Tags
ro: Resetează tagurile de orientare Exif

en: Rotate Images
ro: Rotește imagini

en: Rotate image 90 degrees clockwise
ro: Rotește imaginea 90 de grade în sensul acelor de ceasornic

en: Rotate image 90 degrees counter-clockwise
ro: Rotește imaginea 90 de grade in sens contrar acelor de ceasornic.

en: Search for Duplicates
ro: Caută duplicate

en: Search terminated, no duplicates found.
ro: Căutare terminată, nici un duplicat găsit

en: The _following date:
ro: _Următoarea dată:

en: This checkbox governs the rotation method used for JPEG images that contain Exif orientation tags. If this checkbox is enabled, the rotation will be performed using a physical transform, and the Exif orientation tag will be reset to the default "top left" value. If it is not enabled, the rotation will be performed by changing the Exif orientation tag only. For maximum compatibility with other applications, this checkbox should be enabled.
ro: Această bifă guverneaza metoda de rotație utilizată pentru imaginile jpeg care conțin tagul de orientare Exif. Dacă această bifă este activată, rotația va fi facută utilizând o transformare fizică, iar tagul de orientare Exif va fi setat la valoarea implicită "stanga sus". Dacă nu este activată, rotația va fi efectuată doar prin schimbarea tagului de orientare Exif. Pentru maximum de compatibilitate cu alte aplicații această bifă trebuie sa fie activată.

en: Write To CD
ro: Scrie pe CD

en: _Last modified date
ro: Data ultimei _modificări

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: _Selected Images
ro: Imaginile _selectate

en: _Sort:
ro: _Sortează:

en: hours
ro: ore

en: <b>Album Style</b>
ro: <b>Stil album</b>

en: <b>Basic Information</b>
ro: <b>Informații de bază</b>

en: <b>Camera Data</b>
ro: <b>Date cameră</b>

en: <b>Comments</b>
ro: <b>Comentarii</b>

en: <b>Index Page Layout</b>
ro: <b>Aranjament pagină index</b>

en: <b>Personalize theme</b>
ro: <b>Personalizează temă</b>

en: <b>Theme</b>
ro: <b>Temă</b>

en: <small><i><b>Note:</b> %d (current date).</i></small>
ro: <small><i><b>Notă:</b> %d (data curentă).</i></small>

en: <small><i><b>Note:</b> Some themes may auto-adjust the
    number of rows and columns, but keep the total 
    number of images per page constant.</i></small>
ro: <small><i><b>Notă:</b> Unele teme ar putea potrivi automat 
    numărul de linii și coloane, dar menține numărul total 
    de imagini per pagină constant.</i></small>

en: Came_ra Model
ro: Model came_ră

en: Caption
ro: Titlu

en: Da_te and Time
ro: Da_tă si timp

en: E_xposure mode
ro: Mod e_xpunere

en: Exposure _time
ro: _Timp expunere

en: Focal _length
ro: _Lungime focală

en: I_mage Caption...
ro: Titlu i_magine...

en: S_ort:
ro: S_ortează:

en: Web Album
ro: Album web

en: Web Album Theme
ro: Temă album web

en: _Aperture value
ro: Valoare _apertură

en: _Copy originals to destination
ro: _Copiază originalele la destinație

en: _Date and Time
ro: _Dată si timp

en: _Footer:
ro: _Subsol

en: _Go to Theme Folder
ro: _Mergi la dosarul de teme

en: _Header:
ro: _Antet

en: _Install Theme...
ro: _Instalează temă...

en: _Place
ro: _Loc

en: _Resize if larger than:
ro: _Redimensionează dacă mai mare ca:

en: _Select
ro: _Selectează

en: _Shutter speed
ro: Viteză _închizător

en: _Size :
ro: _Dimensiune:

en: _Theme:
ro: _Temă:

en: _Thumbnail Caption...
ro: Titlu _pictogramă...

en: columns, by
ro: coloane, pe

en: or _use a single index page
ro: sau folosește o sing_ură pagină index

en: rows per page,
ro: randuri per pagină,

en: Image Viewer
ro: Vizualizator imagini

en: View and organize your images
ro: Vizualizează și organizează imagini

en: gThumb Image Viewer
ro: gThumb vizualizator de imagini

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
ro: Imaginile cu dimensiune mai mare decât aceasta (in octeți) nu vor avea pictograme. Folosește 0 daca vrei sa generezi pictograme pentru toate imaginile.

en: Possible values are 0 (portrait), 1 (landscape), 2 (reverse portrait), 3 (reverse landscape)
ro: Posibile valori sunt 0 (portrait), 1 (landscape), 2 (reverse portrait), 3 (reverse landscape)

en: Possible values are: 1, 2, 3, 4.
ro: Valori posibile sunt: 1, 2, 3, 4

en: Possible values are: 72, 150, 300, 600.
ro: Valori posibile sunt: 72, 150, 300, 600.

en: Possible values are: actual_size, fit, keep_prev, fit_if_larger, fit_width_if_larger.
ro: Posibile valori sunt: actual_size, fit, keep_prev, fit_if_larger, fit_width_if_larger.

en: Possible values are: ascending, descending.
ro: Posibile valori sunt: ascending, descending.

en: Possible values are: forward, backward, random.
ro: Posibile valori sunt: forward, backward, random.

en: Possible values are: high, low.
ro: Posibile valori sunt: high, low.

en: Possible values are: image, data, comment.
ro: Posibile valori sunt: image, data, comment.

en: Possible values are: jpeg, png, tga, tiff.
ro: Posibile valori sunt: jpeg, png, tga, tiff.

en: Possible values are: light, midtone, dark.
ro: Posibile valori sunt: light, midtone, dark.

en: Possible values are: list, thumbnails.
ro: Posibile valori sunt: list, thumbnails.

en: Possible values are: manual, auto.
ro: Posibile valori sunt: manual, auto.

en: Possible values are: mm, in.
ro: Posibile valori sunt: mm, in.

en: Possible values are: nautilus, single, double.
ro: Posibile valori sunt: nautilus, single, double.

en: Possible values are: none, deflate, jpeg.
ro: Posibile valori sunt: none, deflate, jpeg.

en: Possible values are: none, name, path, size, time, exifdate, comment.
ro: PPosibile valori sunt: none, name, path, size, time, exifdate, comment.

en: Possible values are: none, simple, simple_with_shadow, shadow, slide, shadow_in, shadow_out.
ro: Posibile valori sunt: none, simple, simple_with_shadow, shadow, slide, shadow_in, shadow_out.

en: Possible values are: none, square, image, display, 4x3, 4x6, 5x7, 8x10, custom.
ro: Posibile valori sunt: none, square, image, display, 4x3, 4x6, 5x7, 8x10, custom.

en: Possible values are: pixels, percentage.
ro: Posibile valori sunt: pixels, percentage.

en: Possible values are: png, jpeg.
ro: Posibile valori sunt: png, jpeg.

en: Possible values are: skip, rename, ask, overwrite.
ro: Posibile valori sunt: skip, rename, ask, overwrite.

en: Possible values are: small, medium, large.
ro: Posibile valori sunt: small, medium, large.

en: Possible values are: system, text_below, text_beside, text_only, icons_only.
ro: Posibile valori sunt: system, text_below, text_beside, text_only, icons_only.

en: Possible values are: white, black, checked, none.
ro: Posibile valori sunt: white, black, checked, none

en: Whether to always use a black background.
ro: Dacă să folosească întotdeauna un fundal negru.

en: Whether to reset the scrollbar positions after changing image
ro: Dacă să reajusteze pozițiile scrollbar-ului după ce a schimbat imaginea

en: (No Comment)
ro: (Fara comentarii)

en: Image type not supported: %s
ro: Tip de imagine nesuportat: %s

en: Determine by extension
ro: Determină după extensie

en: Save Image
ro: Salvează imagine

en: Image type:
ro: Tip imagine:

en: Catalogs
ro: Cataloage

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Home
ro: Acasă

en: Library not empty
ro: Biblioteca nu e goală

en: Cannot remove library "%s": %s
ro: Nu pot șterge biblioteca "%s": %s

en: Cannot remove catalog "%s": %s
ro: Nu pot șterge catalogul "%s": %s

en: No image
ro: Nici o imagine

en: Could not display help
ro: Nu pot afișa ajutorul

en: Ro_tate Images
ro: Ro_tește imagini

en: Page %d of %d
ro: Pagina %d din %d

en: Loading image: %s
ro: Încărcând imaginea: %s

en: (Invalid Name)
ro: (Nume invalid)

en: %d x %d pixels
ro: %d x %d pixeli

en: Saving images
ro: Salvând imaginile

en: Creating image: %s.%s
ro: Creând imaginea: %s.%s

en: Saving thumbnails
ro: Salvând pictogramele

en: Saving HTML pages: Images
ro: Salvând paginile HTML: Imagini

en: Saving HTML pages: Indexes
ro: Salvând paginile HTML: Indecși

note: This function is used when "Copy originals to destination" is enabled, and resizing is NOT enabled. This allows us to use a lossless copy (and rotate). When resizing is enabled, a lossy save has to be used.
en: Copying original images
ro: Copiind imaginile originile

en: Could not create a temporary folder
ro: Nu pot crea un dosar temporar

note: Load thumbnails.
en: Loading images
ro: Incărcând imagini

en: Enter the catalog name:
ro: Introduce numele catalogului:

en: C_reate
ro: C_rează

en: Enter the library name:
ro: Introduce numele bibliotecii:

en: Move Catalog to...
ro: Mută catalogul la...

en: Enter the new category name
ro: Introduce numele noii categorii

en: The name "%s" is not valid because it contains the character ",". Please use a different name.
ro: Numele "%s" nu este valid pentru că conține caracterul ",".  Va rog să folosiți un alt nume.

en: The category "%s" is already present. Please use a different name.
ro: Categoria "%s" este deja prezentă. Vă rog să folosiți un alt nume.

en: Converting image: %s
ro: Convertind imaginea: %s

en: An image named "%s" is already present. Please specify a different name.
ro: O imagine numită "%s" este deja prezentă. Va rog să folosiți un alt nume.

en: An image named "%s" is already present. Do you want to overwrite it?
ro: O imagine numită "%s" este deja prezentă. Vreți să o suprascrieți?

en: Skip
ro: Sari

en: _Overwrite
ro: _Suprascrie

en: %d x %d (Image)
ro: %d x %d (Imagine)

en: %d x %d (Screen)
ro: %d x %d (Ecran)

en: Duplicates
ro: Duplicate

en: Duplicates Size
ro: Dimensiune duplicate

en: Name
ro: Nume

en: Last modified
ro: Ultima dată modificată

en: Location
ro: Locație

en: Checked images will be moved to the Trash, are you sure?
ro: Imaginile bifate vor fi mutate la Gunoi, sunteți sigur?

en: The destination folder does not exist. Do you want to create it?
ro: Dosarul destinație nu există. Vreți să-l creați?

en: Could not create folder "%s": %s.
ro: Nu pot crea dosarul "%s": %s.

en: You don't have the right permissions to create images in the folder "%s"
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a crea imagini în dosarul "%s"

en: Could not delete the images:
ro: Nu pot șterge imaginile:

en: The images cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
ro: Imaginile nu pot fi mutate la Gunoi. Vreți sa le ștergeți permanent?

en: _Do not display this message again
ro: _Nu mai afișa acest mesaj

en: _Move
ro: _Mută

en: Choose the destination folder
ro: Alege dosarul destinație

en: You didn't enter the new name
ro: Nu ați introdus un nume nou

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ro: Numele "%s" este deja prezent in acest dosar. Vă rog sa folosiți un alt nume.

en: Could not rename the image:
ro: Nu pot redenumi imaginea:

en: Could not rename the following images:
ro: Nu pot redenumi următoarele imagini:

en: Could not move the image:
ro: Nu pot muta imaginea:

en: Could not copy the image:
ro: Nu pot copia imaginea:

en: _Abort
ro: _Anulează

en: _Continue
ro: _Continuă

en: Copying file %d of %d
ro: Copiind fișier %d din %d

en: Collecting images info
ro: Colectând informații imagini

en: Deleting file %ld of %ld
ro: Stergând fișier %ld din %ld

en: Copying file %ld of %ld
ro: Copiind fișier %ld din %ld

en: Moving file %ld of %ld
ro: Mutând fișier %ld din %ld

en: Could not move the folder "%s": %s
ro: Nu pot muta dosarul "%s": %s

en: Size
ro: Dimensiune

en: Type
ro: Tip

en: Modified
ro: Modificată

en: Information on Channel
ro: Informație pe canal

en: %s Properties
ro: Proprietăți %s

en: Could not move temporary file to remote location. Check remote permissions.
ro: Nu pot muta fișierul la locația destinație. Verificați permisiunile.

en: Could not import photos
ro: Nu pot importa fotografiile

en: Import errors detected
ro: Erori importare detectate

en: The files on the camera will not be deleted
ro: Fișierele din camera foto nu vor fi șterse

en: Could not create the folder "%s": %s
ro: Nu pot crea dosarul "%s": %s

en: Not enough free space left on disk
ro: Nu mai este suficient spațiu liber pe disc

en: Image Caption
ro: Titlu imagine

en: Header
ro: Antet

en: Footer
ro: Subsol

en: by path
ro: după cale

en: by size
ro: după dimensiune

en: by file modified time
ro: după data modificării fișierului

en: by Exif DateTime tag
ro: după data Exif

en: by comment
ro: după comentariu

en: manual order
ro: ordine manuală

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ro: Numele "%s" nu este valid pentru că conține caracterul "/". Vă rog să  folosiți un nume diferit.

en: Old Name
ro: Nume vechi

en: New Name
ro: Nume nou

en: Search Result
ro: Rezultat căutare

en: Select Album Theme
ro: Selectează tema album

en: Could not move the items:
ro: Nu pot muta elementele:

en: The image will be moved to the Trash, are you sure?
ro: Imaginea va fi mutată la Gunoi. Sunteți sigur?

en: Could not duplicate the image "%s": %s
ro: Nu pot duplica imaginea "%s": %s

en: Continue
ro: Continuă

en: The selected images will be moved to the Trash, are you sure?
ro: Imaginile selectate vor fi mutate la Gunoi. Sunteți sigur?

en: Enter the new name:
ro: Introduceți noul nume:

en: The name "%s" is already used. Please use a different name.
ro: Numele "%s" este deja folosit. Vă rog folosiți un nume diferit.

en: Could not rename the library "%s": %s
ro: Nu pot redenumi biblioteca "%s": %s

en: Could not rename the catalog "%s": %s
ro: Nu pot redenumi catalogul "%s": %s

en: The selected library will be removed, are you sure?
ro: Biblioteca selectată va fi ștearsă. Suteți sigur?

en: The selected catalog will be removed, are you sure?
ro: Catalogul selectat va fi șters. Suteți sigur?

en: New Catalog
ro: Catalog nou

en: Could not create the catalog "%s": %s
ro: Nu pot crea catalogul "%s": %s

en: New Library
ro: Bibliotecă noua

en: Could not create the library "%s": %s
ro: Nu pot crea biblioteca "%s": %s

en: Could not rename the folder "%s": %s
ro: Nu pot redenumi dosarul "%s": %s

en: source and destination are the same
ro: sursa și destinația sunt aceleași

en: Could not delete the folder "%s": %s
ro: Nu pot șterge dosarul "%s": %s

en: "%s" cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it permanently?
ro: "%s" nu poate fi mutat la Gunoi. Vreți să-l ștergeți permanent?

en: The selected folder will be moved to the Trash, are you sure?
ro: Dosarul selectat va fi mutat la Gunoi. Suteți sigur?

en: Could not copy the folder "%s": %s
ro: Nu pot copia dosarul "%s": %s

en: source contains destination
ro: sursa conține destinația

en: a folder with that name is already present.
ro: un dosar cu același nume există deja

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Enter the folder name:
ro: Introduce numele dosarului:

en: Open Location
ro: Deschide locație

en: _File
ro: _Fișier

en: _Folder
ro: _Dosar

en: _Edit
ro: _Editare

en: Show/_Hide
ro: A_rata/Ascunde

en: S_ort Images
ro: S_ortează imagini

en: _Zoom
ro: _Marește

en: _Go
ro: _Mergi

en: _Image
ro: _Imagine

en: _Bookmarks
ro: _Semne de carte

en: _Tools
ro: _Unelte

en: Set Image as _Wallpaper
ro: Setează imagine ca _tapet

en: _Help
ro: _Ajutor

en: New _Window
ro: Fereastră _nouă

en: Create a new window
ro: Crează o nouă fereastră

en: Open the selected image in a new window
ro: Deschide imaginea selectată în fereastra nouă

en: View image properties
ro: Vezi proprietăți imagine

en: _Import Photos...
ro: _Importa fotografii...

en: Import photos from a digital camera
ro: Importă fotografii din camera digitala

en: _Write To CD...
ro: _Scrie pe CD...

en: Write selection to CD
ro: Scrie selecția pe CD

en: _Rename...
ro: _Redenumește...

en: Rename this image
ro: Redenumește aceasta imagine

en: Move this image to the Trash
ro: Mută această imagine la Gunoi

en: _Copy...
ro: _Copiază...

en: Copy this image to another location
ro: Copiază această imagine în altă locație

en: _Move...
ro: _Mută...

en: Move this image to another location
ro: Mută această imagine în altă locație

en: Rename selected images
ro: Redenumește imaginea selectată

en: D_uplicate
ro: Crează d_uplicat

en: Duplicate selected images
ro: Crează duplicate ale imaginilor selectate

en: Move the selected images to the Trash
ro: Mută imaginile selectate la Gunoi

en: Copy selected images to another location
ro: Copiază imaginile selectate în altă locație

en: Move selected images to another location
ro: Mută imaginile selectate în altă locație

en: _Select All
ro: _Selecteaza toate

en: Select all images
ro: Selecteaza toate imaginile

en: _Add to Catalog...
ro: _Adaugă la catalog...

en: Add selected images to a catalog
ro: Adaugă imaginile selectate la catalog

en: Remo_ve from Catalog
ro: Ș_terge din catalog

en: Remove selected images from the catalog
ro: Șterge imaginile selectate din catalog

en: Open
ro: Deschide

en: Open the selected catalog
ro: Deschide catalogul selectat

en: Open in New Window
ro: Deschide în fereastră noua

en: Open the selected catalog in a new window
ro: Deschide catalogul selectat in fereastra noua

en: Rename selected catalog
ro: Redenumește catalogul selectat

en: Rem_ove
ro: Șter_ge

en: Remove selected catalog
ro: Șterge catalogul selectat

en: Move selected catalog to another location
ro: Mută catalogul selectat în altă locație

en: _Edit Search...
ro: _Editează căutare...

en: Modify search criteria
ro: Modifică criterii căutare

en: Redo _Search
ro: Re_petă căutare

en: Redo the search
ro: Repetă căutarea

en: _New Catalog...
ro: Catalog _nou...

en: Create a new catalog
ro: Crează un nou catalog

en: New _Library...
ro: _Bibliotecă nouă...

en: Create a new catalog library
ro: Crează o nouă biblioteca de cataloage

en: Rename current catalog
ro: Redenumește catalogul curent

en: Remove current catalog
ro: Șterge catalogul curent

en: Move current catalog to another location
ro: Mută catalogul curent in altă locație

en: Open the selected folder
ro: Deschide dosarul selectat

en: Open the selected folder in a new window
ro: Deschide dosarul selectat intr-o nouă fereastră

en: Open with the _File Manager
ro: Deschide cu Managerul de _Fișiere

en: Open the selected folder with the Nautilus file manager
ro: Deschide dosarul selectat cu managerul de fișiere Nautilus

en: Rename selected folder
ro: Redenumește dosarul selectat

en: Move the selected folder to the Trash
ro: Mută dosarul selectat la Gunoi

en: Copy selected folder
ro: Copiază dosarul selectat

en: Move selected folder
ro: Mută dosarul selectat

en: Ca_tegories...
ro: Ca_tegorii...

en: Assign categories to the selected folder
ro: Asociază categorii dosarului selectat

en: Open current folder with the Nautilus file manager
ro: Deschide dosarul selectat cu managerul de fișiere Nautilus

en: Rename current folder
ro: Redenumește dosarul selectat

en: Move the current folder to the Trash
ro: Mută dosarul curent la Gunoi

en: Copy current folder
ro: Copiază dosarul curent

en: Move current folder
ro: Mută dosarul curent

en: Assign categories to the current folder
ro: Asociază categorii dosarului curent

en: _New Folder...
ro: Dosar _nou

en: Create a new folder
ro: Crează un nou dosar

en: View next image
ro: Vezi următoarea imagine

en: View previous image
ro: Vezi imaginea precedentă

en: Go to the previous visited location
ro: Mergi la locația precedent vizitată

en: Go to the next visited location
ro: Mergi la imaginea urmator vizitată

en: Go up one level
ro: Mergi în sus un nivel

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: Reload the current location
ro: Reîncarcă locația curentă

en: Stop loading current location
ro: Oprește încărcarea curentei locații

en: Go to the home folder
ro: Mergi la dosarul acasă

en: _Go to the Image Folder
ro: _Mergi la dosarul imaginii

en: Go to the folder that contains the selected image
ro: Mergi la dosarul care conține imaginea selectată

en: _Delete History
ro: Ș_terge istoria

en: Delete the list of visited locations
ro: Șterge lista locațiilor vizitate

en: _Location...
ro: _Locație...

en: Specify a location to visit
ro: Specifică o locație de vizitat

en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă semn de carte

en: Add current location to bookmarks
ro: Adaugă locația curentă la semne de carte

en: _Edit Bookmarks...
ro: _Editează semnele de carte...

en: Edit bookmarks
ro: Editează semnele de carte

en: _Search...
ro: _Caută...

en: Create _Index Image...
ro: Crează imagine _index...

en: Create _Web Album...
ro: Crează album _web

en: Convert F_ormat...
ro: Convertește f_ormat...

en: Search for _Duplicates...
ro: Caută _duplicate...

en: _Preferences...
ro: _Preferințe...

en: Edit various preferences
ro: Editează preferințe

en: Scale Images...
ro: Scaleaza Imagini...

note: Translators: This is a tooltip. A different translation may be required than for the identical string used as a dialog window title used elsewhere, depending on your language's grammar.
en: Scale Images
ro: Scalează imagini

en: _Toolbar
ro: Bară de unel_te

en: View or hide the toolbar of this window
ro: Vezi sau ascunde bara de unelte a acestei ferestre

en: _Statusbar
ro: Bară de _stare

en: View or hide the statusbar of this window
ro: Vezi sau ascunde bara de stare a acestei ferestre

en: _Filter
ro: _Filtru

en: View or hide the filterbar of this window
ro: Vezi sau ascunde bara de filtrare a acestei ferestre

en: View thumbnails
ro: Vezi pictograme

en: _Image Preview
ro: Preview _imagine

en: View the image
ro: Vezi imaginea

en: Show _Hidden Files
ro: Arată fișierele _ascunse

en: Show hidden files and folders
ro: Arată fișierele și dosarele ascunse

en: _Reversed Order
ro: O_rdine inversă

en: Reverse images order
ro: Ordine inversă a imaginilor

en: by _Name
ro: după _nume

en: Sort images by name
ro: Sortează imaginile după nume

en: by _Path
ro: după _cale

en: Sort images by path
ro: Sortează imaginile dupa cale

en: by _Size
ro: după _dimensiune

en: Sort images by file size
ro: Sortează imaginile dupa dimensiunile fișierelor

en: by Modification _Time
ro: după _timp modificare

en: Sort images by file modification time
ro: Sortează imaginile după timp modificare fișier

en: by _Exif Time
ro: după timpul _exif

en: Sort images by Exif DateTime tag
ro: Sortează imagini după tagul de dată și timp exif

en: by _Comment
ro: după _comentariu

en: Sort images by comment
ro: Sortează imagini după comentariu

en: _Manual Order
ro: Ordine _manuală

en: Sort images manually
ro: Sortează imaginile manual

en: View As Slides
ro: Vezi ca slide-uri

en: View As List
ro: Vezi ca listă

en: _Folders
ro: _Dosare

en: View the folders
ro: Vezi dosarele

en: _Catalogs
ro: _Cataloage

en: View the catalogs
ro: Vezi cataloagele

en: [Press 'c' to add a comment]
ro: [Apasă 'c' pentru a adăuga un comentariu]

en: [modified]
ro: [modificat]

en: 1 image (%s)
ro: 1 imagine (%s)

en: %d images (%s)
ro: %d imagini (%s)

en: 1 selected (%s)
ro: 1 selectată (%s)

en: %d selected (%s)
ro: %d selectate (%s)

en: The current image has been modified, do you want to save it?
ro: Imaginiea curentă a fost modificată. Vreți să o salvați?

en: Dragged Images
ro: Imagini trase

en: Rotate images without loss of quality
ro: Rotește imaginile fără pierdere de calitate

en: Getting folder listing...
ro: Obținând listare dosar...

en: Cannot load folder "%s": %s
ro: Nu pot încarca dosar "%s": %s

en: Close
ro: Închide

en: Image comment
ro: Comentariu imagine

en: Image data
ro: Date imagine

en: Image preview
ro: Previzualizare imagine

en: The specified catalog does not exist.
ro: Catalogul specificat nu există

en: Wait please...
ro: Așteptați vă rog...

en: Other
ro: Altele

en: Path
ro: Cale

en: contains
ro: conține

en: starts with
ro: începe cu

en: ends with
ro: se sfârșește cu

en: is
ro: este

en: is not
ro: nu este

en: does not contain
ro: nu conține

en: is equal to
ro: este egal cu

en: is lower than
ro: este mai mic ca

en: is greater than
ro: este mai mare ca

en: is before
ro: este înainte

en: is after
ro: este după

en: KB
ro: KO

en: MB
ro: MO

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Place
ro: Loc

en: Category
ro: Categorie

en: Text contains
ro: Textul conține

en: All
ro: Toate

en: <b>_Folder</b>
ro: <b>_Dosar</b>

en: _Browse...
ro: _Navigare...

en: <b>_Recent folders:</b>
ro: <b>Dosare _recente:</b>

en: Proper_ties
ro: Proprie_tăți

en: Other...
ro: Altele...

en: _Single Window
ro: Ferea_stră unică

en: Reuse this window to view other images
ro: Refolosește această fereastră pentru a vedea alte imagini

en: _None
ro: _Nici una

en: _Open With
ro: D_eschide cu

en: Open selected images with an application
ro: Deschide imaginile selectate cu o aplicație

en: An image viewer and browser for GNOME.
ro: Un vizualizator și navigator de imagini pentru GNOME

en: _Transform
ro: _Transformă

en: Reduce Colors
ro: Reduce număr culori

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: _Open With...
ro: D_eschide cu...

en: Save current image
ro: Salvează imaginea curentă

en: Save _As...
ro: Salvează C_a...

en: Revert to saved image
ro: Revino la imaginea salvată

en: Print...
ro: Tipărește...

en: Print the current image
ro: Printează imaginea actuală

en: Open this image with an application
ro: Deschide această imagine cu o aplicație

en: Comm_ent...
ro: Com_entariu...

en: Add a comment to selected images
ro: Adauga un comentariu la imaginile selectate

en: Assign categories to selected images
ro: Asociază categorii imaginilor selectate

en: Ca_tegories
ro: Ca_tegorii

en: Rotate Ri_ght
ro: Rotește _dreapta

en: View the image rotated clockwise
ro: Vezi imaginea rotită in sensul acelor de ceasornic

en: Rotate _Left
ro: Rotește _stânga

en: View the image rotated counter-clockwise
ro: Vezi imaginea rotită in sens invers acelor de ceasornic

en: _Flip
ro: _Inversează

en: View the image flipped
ro: Vezi imaginea inversată

en: _Mirror
ro: _Oglindește

en: View the image mirrored
ro: Vezi imaginea oglindită

en: _Desaturate
ro: _Desaturează

en: View the image in black and white
ro: Vezi imaginea în alb si negru

en: _Negative
ro: _Negativ

en: View the image with negative colors
ro: Vezi imaginea cu culori negative

en: _Enhance
ro: În_bunătățește

en: Automatically adjust the color levels
ro: Ajustează automat nivelele de culoare

en: _Equalize
ro: _Egalizează

en: Automatically equalize the image histogram
ro: Egalilzează automat histograma imaginii

en: Reduce the number of colors
ro: Reduce numărul de culori

en: _Brightness-Contrast...
ro: _Luminozitate-Contrast...

en: Adjust brightness and contrast
ro: Ajustează luminozitatea și contrastul

en: _Hue-Saturation...
ro: _Nuanță-Saturație

en: Adjust hue and saturation
ro: Ajustează nuanța și saturația

en: _Redeye Removal...
ro: Înlătură efect ochi _roșii...

en: Redeye Removal Tool
ro: Unealtă de înlăturat efect ochi roșii

en: _Color Balance...
ro: Balanță _culori...

en: Adjust color balance
ro: Ajustează balanța de culori

en: _Resize...
ro: _Redimensionează

en: Resize image
ro: Redimensionează imagine

en: _Crop...
ro: _Taie...

en: Crop image
ro: Taie imagine

en: Black and White
ro: Alb și negru

en: Web Palette
ro: Paletă web

en: In
ro: Mărește

en: Zoom in
ro: Mărește

en: Out
ro: Micșorează

en: Zoom out
ro: Micșorează

en: Actual size
ro: Dimensiune reală

en: Fit
ro: Potrivește

en: Zoom to fit window
ro: Dimensionează pentru a potrivi în fereastră

en: Width
ro: Lungime

en: Zoom to fit width
ro: Dimensionează pentru a potrivi în lungime

en: Step A_nimation
ro: Iterează a_nimație

en: View next animation frame
ro: Vezi următorul cadru al animației

en: _Centered
ro: _Centrat

en: Set the image as desktop background (centered)
ro: Setează imaginea ca fundal desktop (centrat)

en: _Tiled
ro: _Mozaic

en: Set the image as desktop background (tiled)
ro: Setează imaginea ca fundal desktop (mozaic)

en: _Scaled
ro: _Scalată

en: Set the image as desktop background (scaled keeping aspect ratio)
ro: Setează imaginea ca fundal desktop (scalată pentru a menține proporțiile)

en: Str_etched
ro: Întinsă pe tot _ecranul

en: Set the image as desktop background (stretched)
ro: Setează imaginea ca fundal desktop (întinsă pe tot ecranul)

en: _Restore
ro: _Refă

en: Restore the original desktop wallpaper
ro: Refă fundalul desktop original

en: Change _Date...
ro: Schimbă _data...

en: Change images last modified date
ro: Schimbă data ultimei modificări a imaginilor

en: Reset _Exif Orientation
ro: Resetează orientarea _exif

en: Reset Exif orientation to top-left
ro: Resetează orientarea exif la stânga-sus

en: Show information about gThumb
ro: Arată informații despre gThumb

en: Contents
ro: Conținut

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Combinații de _taste

en: Play _Animation
ro: Rulează _animație

en: Start or stop current animation
ro: Pornește sau oprește animația curentă

en: Start in fullscreen mode
ro: Începe pe tot ecranul

en: Automatically start a slideshow
ro: Pornește automat un slideshow

en: Automatically import digital camera photos
ro: Importă automat fotografii din camere foto digitale

en: Use the viewer mode to view single images
ro: Utilizează modul vizualizare pentru a vedea imaginile

en: Holidays
ro: Sărbatori

en: Temporary
ro: Temporar

en: Screenshots
ro: Capturi de ecran

en: Science
ro: Stiință

en: Favourite
ro: Preferat

en: Games
ro: Jocuri

en: Party
ro: Petrecere

en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: Astronomy
ro: Astronomie

en: Family
ro: Familie

en: Command Line
ro: Linie de comandă

en: Problem transforming the image: %s
ro: Probleme la transformarea imaginii: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
ro: Această transformare ar putea introduce mici distorsiuni de-a lungul marginilor, pentru că dimensiunile imaginii nu sunt multiplu de 8.
    
    Totuși, distorsiunea este reversibilă. Dacă imaginea rezultată este inacceptabilă, pur și simplu aplică transformarea inversă pentru a te întoarce la imaginea originală.
    
    Poți deasemenea alege sa renunți la pixelii marginii netransformabile. Pentru uz practic, acest mod dă rezultatele care arată cel mai bine, dar transformarea nu mai este strict fară pierdere de informație.

en: _Trim
ro: _Taie

en: Could not create a local temporary copy of the remote file.
ro: Nu am putut crea o copie locală temporară a fișierului

en: Could not move temporary file to local destination. Check folder permissions.
ro: Nu am putut muta fișierul temporar la destinația locală. Verifică permisiunile dosarului
